Коммуналдық мүлікті пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Павлодар облыстық әкімдігінің 2008 жылғы 2 сәуірдегі N 70/4 қаулысы. Павлодар облысының әділет департаментінде 2008 жылғы 4 мамырда N 3112 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2011 жылғы 30 маусымдағы N 112/5 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 30.06.2011 N 112/5 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 27-бабы 1-тармағының 2)-тармақшасына , Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Заңына сәйкес облыс әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктердi мүлiктiк жалға беру жөнiндегi нұсқаулық;
коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру жөнiндегi нұсқаулық;
коммуналдық меншiк объектiлерiн кейiннен өтеуiн төлеп алу құқығынсыз сенiмгерлiк басқаруға беру жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қалалар мен аудандар әкiмдiктерi, мемлекеттiк басқару органдары коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға немесе сенiмгерлiк басқаруға тапсыру барысында осы қаулымен бекiтiлген Нұсқаулықтардың қадағалануын қамтамасыз етсiн.
3. Қосымшаға сәйкес облыс әкiмдiгi қаулыларының күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары В.З. Бочинге жүктелсiн.
Облыс әкiмi                                Қ. Нұрпейiсов
Павлодар облысы әкiмдiгiнiң
2008 жылғы 2 сәуірдегі
"Коммуналдық мүлiктi пайдалану
жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы"
№ 70/4 қаулысымен бекiтiлдi
Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың
шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы
мүлiктi мүлiктiк жалға беру жөнiндегi
нұсқаулық
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2001 жылғы 7 наурыздағы "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру Ережелерiн бекiту туралы" N 336 қаулысына, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк-құқықтық актiлерiне сәйкес әзірленді және коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға берудiң ерекшелiктерiн реттейдi.

Об утверждении Инструкции по использованию коммунального имущества
Постановление акимата Павлодарской области от 2 апреля 2008 года № 70/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 4 апреля 2008 года за № 3112. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 30 июня 2011 года N 112/5
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 30.06.2011 N 112/5.
В соответствии с подпунктом 2 ) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятий", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Инструкцию по передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятии;
Инструкцию по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений;
Инструкцию по передаче объектов коммунальной собственности в доверительное управление без права последующего выкупа.
2. Акиматам городов и районов, органам государственного управления при передаче объектов коммунальной собственности в имущественный наем или доверительное управление обеспечить соблюдение Инструкций, утвержденных настоящим постановлением.
3. Признать утратившими силу постановления акимата области согласно приложению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
5. Контроль за выполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Бочина В.З.
Аким области                                     К. Нурпеисов
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от 2 апреля 2008 года № 70/4
"Об утверждении Инструкций по
использованию коммунального имущества"
Инструкция
по передаче в имущественный наем имущества,
находящегося в хозяйственном ведении или оперативном
управлении коммунальных государственных предприятий
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2001 года № 336 "Об утверждении Правил передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении республиканских государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации", Гражданским кодексом Республики Казахстан, другими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан и регламентируют особенности передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасындағы заңнаманың қолданылуын нақтылайды.
2. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру тендерлiк негiзде:
1) облыс әкiмдiгiнiң жекелеген қаулылары негiзiнде iске асырылатын коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың стратегиялық маңызды объектiлерiн мүлiктiк жалға беру;
2) мүлiктi мемлекеттiк республикалық және коммуналдық мекемелерге мүлiктiк жалға беру;
3) баланстық құны аумағы 15 шаршы метрге дейiнгi үй-жайларды, 150 есе ең төмен есептiк көрсеткiштен артық емес негiзгi құрал-жабдықтар мен оқу, спорт мекемелерiн, мәдениет және сауық ұйымдарының, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың үй-жайларын мемлекеттiк басқару органдарының ұсыныстары бойынша уәкiлеттi органның жазбаша келiсiмiмен iске асырылатын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер мен спорттық iс-шаралар өткiзу үшiн бiр айдан аспайтын мерзiмге беру жағдайларынан басқа кезде жүзеге асырылады.
3. Жалға алынған мүлiктi пайдаланғаны үшiн ақшалай ақы төленедi.
Жалға беру ақысының есептiк мөлшерлемелерi аймақтық шарттарды есепке алумен белгiленедi және уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша жалға берушiмен бекiтiледi.
4. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беру кейiннен сатып алу құқығынсыз жүзеге асырылады.
2. Жалға берушi
5.Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi, соның iшiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға берерде, мемлекеттiк кәсiпорындар жалға берушiлер болып табылады.
6. Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынның шаруашылық иелiгiндегi немесе жедел басқаруындағы мүлiктi үш жылға дейiнгi мерзiмге мүлiктiк жалға беру туралы шешiмдi кәсiпорын өздiгiмен қабылдайды.
Кәсiпорын коммуналдық кәсiпорынның шаруашылық иелiгiндегi мүлiктi, сондай-ақ коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың жедел басқаруындағы мүлiктi мүлiктiк жалға үш жылдан артық мерзiмге берудi мемлекеттiк басқару органымен келiсiлiп, уәкiлеттi органның жазбаша келiсiмiмен iске асырылуы мүмкiн.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует применение законодательства Республики Казахстан по вопросам передачи в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации.
2. Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) передачи в имущественный наем стратегически важных объектов коммунальных государственных предприятий, осуществляемой на основании отдельных постановлений акимата области;
2) передачи в имущественный наем имущества государственным республиканским и коммунальным учреждениям;
3) передачи помещений площадью до 15 кв.м, основных средств балансовой стоимостью не более 150-кратного минимального расчетного показателя и помещений учебных, спортивных заведений, организаций культуры и досуга, а также научных организаций на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий, осуществляемой с письменного согласия уполномоченного органа по представлению органов государственного управления.
3. Плата за пользование нанятым имуществом осуществляется деньгами.
Расчетные ставки арендной платы определяются с учетом региональных условий и утверждаются наймодателем по согласованию с уполномоченным органом.
4. Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, осуществляется без права последующего выкупа.
2. Наймодатель
5. При передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации, в качестве наймодателей выступают государственные предприятия.
6. Решение о передаче в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении коммунального предприятия, на срок до трех лет принимается предприятием самостоятельно.
Передача в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении коммунального предприятия, на срок свыше трех лет, а также имущества, находящегося в оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, может осуществляться предприятием после согласования с органом государственного управления и письменного согласия уполномоченного органа.

7. Жалға берушi мына функцияларды:
1) мүлiктi мүлiктiк жалға беру, тендер өткiзу туралы шешiмдер қабылдайды;
2) тендердi өткiзудiң күнi мен орнын, оның шарттарын, сол сияқты тендер жеңiмпазын таңдаудың өлшемдерiн анықтайды;
3) тендер құжаттамасын бекiтедi;
4) тендерлiк комиссияны қалыптастырады;
5) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
6) тендерлiк комиссия мәжiлiстерiнiң хаттамаларын бекiтедi;
7) тендер жеңiмпазымен мүлiктiк жал шартын жасасуды қамтамасыз етедi;
8) заңнамалық актілерде белгiленген кейбiр жағдайлардан басқа, тендер аяқталғаннан кейiн оған қатысушыларына кепiлдiк жарналарын қайтарып бередi;
9) тендер өткiзуге қажеттi басқа да қызметтердi жүзеге асырады.
8. Тендерлiк комиссия тендердi ұйымдастырушысы болып табылады немесе Жалға берушi тендер ұйымдастырушысын өзi белгiлейдi.
9. Тендерлiк комиссия жалға берушiнiң және уәкiлеттi органның өкiлдерiнен құралады. Тендерлiк комиссияның құрамына жалға берушiнiң мемлекеттiк басқару органының және басқа мүдделi мекемелердiң өкiлдерi ене алады.
10. Тендерлiк комиссия мына функцияларды жүзеге асырады:
1)  тендерлiк құжаттаманы және басқа тендердi жариялау үшiн қажеттi құжаттарды дайындайды;
2) тендерге қатысушыларды тендерлiк құжаттамамен және тендер объектiсiмен таныстырады;
3) тендердiң өтуi жөнiнде хабарлама жариялайды;
4) сынылған өтiнiмдердi қабылдауды, тiркеудi және сақтауды жүргiзедi;
5) өтiнiмдердi қабылдауды және тiркеудi аяқтағаны туралы хаттама дайындайды;
6) қажеттi жағдайда тендерлiк және басқа да қажеттi құжаттаманы дайындау, өтiнiмдердi жинау мен талдау жұмыстарын өткiзу жөнiндегi мамандар мен сарапшыларды қатыстырады;
7) тендер жеңiмпазын анықтайтын қорытындысы бар немесе тендер нәтижесi бойынша басқа шешiмдерi бар тендерлiк комиссия мәжiлiсiнiң хаттамасын ресiмдейдi.
11. Тендерлiк комиссияның шешiмдерi комиссия мүшелерiнiң дауыс көшiлiгiмен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, тендерлiк комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
12. Тендерлiк комиссияның отырыстары тендерлiк комиссия мүшелерiнiң кем дегенде 2/3 қатысқан уақытта құқықты болып есептеледi.
13. Жалға берушi тендер ұйымдастырушысын белгiлеген жағдайда, ол тендерлiк комиссия қызметiнiң осы Нұсқаулықтың 10-тармағындағы 1), 2), 3) және 6)-тармақшаларында көрсетiлген қызметтер бөлiгiн орындайды.
3. Тендерлiк құжаттама
14. Тендерлiк құжаттаманы дайындаудың нақты тәртiбiн, құрамы мен шарттарын Жалға берушi анықтайды.
15. Тендердi ұйымдастырушы тендердiң өтуiне дейiн кем дегенде 15 күн бұрын облыстық ресми баспаларда тендердiң өтуi туралы хабарламаны қазақ және орыс тiлдерiнде жариялауды қамтамасыз етуi керек.

7. Наймодатель осуществляет следующие функции:
1) принимает решения о передаче имущества в имущественный наем, проведении тендера;
2) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
3) утверждает тендерную документацию;
4) формирует тендерную комиссию;
5) принимает гарантийные взносы;
6) утверждает протоколы заседаний тендерной комиссии;
7) обеспечивает заключение договора имущественного найма с победителем тендера;
8) по окончании тендера возвращает его участникам гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных законодательными актами;
9) иные функции, необходимые для проведения тендера.
8. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия либо наймодатель сам определяет организатора тендера.
9. Тендерная комиссия формируется из представителей наймодателя и уполномоченного органа. В состав тендерной комиссии также могут быть включены представители органа государственного управления наймодателя и иных заинтересованных организаций.
10. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) готовит тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
2) знакомит участников тендера с тендерной документацией и объектом тендера;
3) осуществляет публикацию извещения о проведении тендера;
4) производит прием, регистрацию и хранение представленных заявок;
5) готовит протокол об окончании приема и регистрации заявок;
6) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
7) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера.
11. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя тендерной комиссии является решающим.
12. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
13. В случае определения наймодателем организатора тендера он выполняет часть функций тендерной комиссии, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 6) пункта 10 настоящей Инструкции.
3. Тендерная документация
14. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет наймодатель.
15. Организатор тендера не менее чем за 15 дней до проведения тендера должен обеспечить публикацию извещения о проведении тендера на русском и казахском языках в областной официальной печати.

16. Тендердiң өтуi туралы хабарламада мыналар:
1) жалға берушiнiң атауы;
2) мүлiктiк жалға мерзiмi мен жалдау ақысының бастапқы мөлшерлемесiнiң көлемi туралы ақпарат (ол осы Нұсқаулықтың 3-1-тармағына сәйкес жалға берушi бекiткен есептiк мөлшерлемеден төмен болмауы керек);
3) тендердiң шарты мен жеңiмпазды таңдау өлшемдерi жөнiндегi ақпарат;
4) тендер объектiсiне қысқаша сипаттамасы;
5) тендерге қатысуды ресiмдеудiң тәртiбi туралы мәлiметтер;
6) тендерге қатысу үшiн қажет құжаттардың тiзбесi;
7) мүлiктiк жалға беру шартын жасасу мерзiмдерi туралы ақпарат;
8) мекенжай, тендерлiк құжаттаманы алудың және тендер объектiсiмен танысудың мекенжайы, шарттары мен мерзiмдердi туралы мәлiмет;
9) тендердiң өту орны, уақыты мен күнi туралы мәлiмет;
10) өтiнiмдердi қабылдауды бастау және аяқтау уақыты, мерзiмi көрсетiледi.
17. Тендерлiк құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұранымы бойынша тендерлiк комиссия анықтаған толық жиынтықта ұсынылады.
18. Тендерлiк құжаттама мына:
1) тендер объектiсi туралы мәлiмет;
2) өтiнiмнiң мазмұны мен онымен бiрге берiлетiн құжаттарға қойылатын талаптар;
3) тендердi өткiзу тәртiбi мен шарттары туралы мәлiмет;
4) тендер жеңiмпазын таңдаудың өлшемдерi;
5) мүлiктiк жалға беру шартының жобасы;
6) тендерге қатысуы туралы өтiнiмнiң нысаны деген негiзгi бөлiмдерден тұруы керек.
4. Тендерге қатысуы өтiнiмі
19. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген тұлға тендер объектiсiн көруге, сол сияқты тендердiң шарты мен өту тәртiбi туралы ақпарат алуға құқылы.
20. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген тұлға тендерлiк комиссияға мына құжаттарды:
1) үмiткердiң тендерге қатысу келiсiмi және тендер шарттарын орындау және мүлiктiк жалға беру шартын жасасу мiндеттемелерi бар өтiнiмiн;
2) нотариалды куәландырылған жарғының жғне мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмелерiн (заңды тұлғалар үшiн);
3) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесін;
4) тендер шарттары бойынша өз ұсыныстарын (желiмделген конвертте);
5) ақпараттық хабарламада көрсетiлген басқа да құжаттарды ұсынуы керек.
21. Тендерге қатысу туралы өтiнiмдер тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптар мен шарттарға сай болуы керек. Өтiнiмдер қос бүктелiнген конвертте қабылданады. Сыртқы конвертте мыналар:
1) өтiнiмнiң өзi;
2) нотариалды куәландырылған жарғының және мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгі мен көшiрмелерi (заңды тұлғалар үшiн);
3) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi;
4) ақпараттық хабарламада көрсетiлген басқа да құжаттар болуы керек.
Iшкi конвертте үмiткердiң өз ұсыныстары болады. Өтiнiм берiлген сәтте iшкi конверт жабық болуы тиiс, оны үмiткердiң өзi желiмдеу керек және тендер комиссиясына үмiткердiң өзi беру тиiс.

16. Извещение о проведении тендера должно содержать:
1) название наймодателя;
2) информацию о сроках имущественного найма и размере стартовой ставки арендной платы (которая не может быть ниже расчетной ставки, утвержденной наймодателем в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции);
3) информацию об условиях тендера и критериях выбора победителя;
4) краткую характеристику объекта тендера;
5) сведения о порядке оформления участия в тендере;
6) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
7) информацию о сроках заключения договора имущественного найма;
8) адрес, сведения о сроках и условиях получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера;
9) сведения о дате, времени и месте проведения тендера;
10) дату, время начала и окончания приема заявок;
17. Тендерная документация предоставляется в комплекте по письменному запросу участника тендера, в порядке, определяемом тендерной комиссией.
18. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и предоставляемых с ней документов;
3) сведения об условиях и порядке проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма;
6) форму заявки на участие в тендере.
4. Заявка на участие в тендере
19. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, вправе производить осмотр объекта тендера, а также получать информацию об условиях и порядке проведения тендера.
20. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, должно представить тендерной комиссии следующие документы:
1) заявку на участие в тендере, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма;
2) заверенные нотариально копии устава и свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
4) свои предложения по условиям тендера (в запечатанном конверте);
5) иные документы, указанные в информационном сообщении.
21. Заявка на участие в тендере должна быть подготовлена в соответствии с требованиями и условиями, указанными в тендерной документации. Заявки принимаются в двойных конвертах. Во внешнем конверте должны содержаться:
1) собственно заявка;
2) заверенные нотариально копии устава и свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) копия платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
4) иные документы, указанные в информационном сообщении.
Во внутреннем конверте должны содержаться собственно предложения претендента. Внутренний конверт на момент подачи заявки должен быть закрыт и опечатан претендентом и может подаваться лично претендентом комиссии на тендере.

22. Өтiнiм қабылдауда тендерлiк комиссия iшкi конверттегi құжаттардан басқа қажеттi құжаттардың болуын тексередi. Егер құжаттар осы Нұсқаулықтың 21-тармағында көрсетiлген талаптарға сай келмесе, тендерлiк комиссия дәл сол күнi оның өтiнiмiн қабылдау мен тiркеуiнен бас тарту себебiн көрсетiп, жазбаша түрде хабардар етедi.
23. Барлық қажеттi құжаттар бар болған жағдайда тендерлiк комиссияның өтiнiмдi қабылдау уақытын көрсетiп тiркеуi мiндеттi. Мұнда iшкi конверт ашылмауы керек.
24. Тендерге қатысуға тiлек бiлдiрген тұлға өтiнiм тiркелгеннен кейiн тендерге қатысушы болып есептеледi.
25. Тендерге қатысушы қосымша мәлiметтердi, тендерге шығарылған объектi туралы нақтылауларды тегiн алуға құқылы.
26. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендердiң өтуi туралы ақпараттық хабарламаның жариялану күннен бастап, тендер өткiзуге дейiнгi бiр күннiң 17 сағатына созылады. Бұл мерзiм аяқталғаннан кейiн құжаттар мен өтiнiмдердi қабылдау тоқтатылады.
27. өтiнiмдердi қабылдау мен тiркеу аяқталған күнi тендерлiк комиссия өтiнiмдердi қабылдау және тiркеудiң аяқталғаны туралы хаттамаға қол қояды.
Өтiнiмдердi қабылдау мен тiркеудiң аяқталғаны туралы хаттамада мыналар болуы керек:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) тiркелген өтiнiмдердiң саны мен тiзбесi;
3) қайта шақырылған өтiнiмдердiң саны мен тiзбесi (олар болған жағдайда).
5. Тендер рәсiмi
28. Өтiнiмдердi қабылдау мерзiмi аяқталған уақытта кем дегенде бiр өтiнiм тiркелген жағдайда (екiншi және одан кейiнгi тендерлерден басқа) тендер өткiзiлмеген деп танылады.
29. Тендер өткiзiлетiн күнгi отырыста тендерлiк комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашып, бұл  ұсыныстардың мазмұнымен таныстырады.
Конверттердi ашпас бұрын комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл тендерлiк комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Конверттердi ашқан кезде және ұсыныстарды оқығанда тендерге қатысушылар және олардың уәкiлеттi өкiлдерi қатысуға құқылы.
30. Тендерлiк комиссия ұсынылған ұсыныстардың тендерлiк құжаттама талаптарына сәйкестiгiн тексередi. Егер ұсынылған ұсыныстар бұл талаптарға сай келмесе, олар бұдан әрi қарастырылуға жатпайды және мұндай өтiнiмдi ұсынған тұлға тендерге қатысушы мәртебесiнен айырылады, бұл тендерлiк комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
31. Конверттер ашылып және ондағы ұсыныстар оқылғаннан кейiн тендерлiк комиссия ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
Тендерге қатысушылар (олардың өкiлдерi) ұсыныстарды талқылаған және бағалаған кезiнде қатысуға құқықтары жоқ.

22. При приеме заявки тендерная комиссия проверяет наличие необходимых документов за исключением содержащихся во внутреннем конверте. Если документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 21 настоящей Инструкции, тендерная комиссия в тот же день письменно уведомляет претендента об отказе в приеме и регистрации заявки с указанием причины отказа.
23. При наличии всех необходимых документов тендерная комиссия обязана зарегистрировать заявку с указанием даты и часа приема. При этом внутренний конверт не распечатывается.
24. Лицо, изъявившее желание принять участие в тендере, после регистрации заявки становится участником тендера.
25. Участник тендера вправе бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выносимому на тендер объекту.
26. Регистрация участников тендера производится со дня публикации информационного сообщения о проведении тендера и заканчивается в 17 часов дня, предшествующего дню проведения тендера. По истечении установленного срока прием заявок и документов прекращается.
27. В день окончания приема и регистрации заявок тендерная комиссия подписывает протокол об окончании приема и регистрации заявок.
Протокол об окончании приема и регистрации заявок должен содержать:
1) сведения об объекте тендера;
2) количество и перечень зарегистрированных заявок;
3) количество и перечень отозванных заявок (в случае их наличия).
5. Процедура тендера
28. В случае регистрации на момент окончания срока приема заявок не более одной заявки (за исключением второго и последующих тендеров) тендер признается не состоявшимся.
29. На заседании в день проведения тендера тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает содержание этих предложений.
Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их уполномоченные представители.
30. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. Если представленные предложения не соответствуют этим требованиям, они не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.
31. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений.
Участники тендера (их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.

32. Тендер объектiсiн пайдаланғаны үшiн неғұрлым көп ақы төлеген тендерлiк құжаттардағы талаптардың барлығына жауап беретiн тендердiң басқа да ұсыныстарын орындау жөнiнде мiндеттеме қабылдаған қатысушы тендер жеңімпазы болып табылады.
6. Тендер нәтижелерiн ресiмдеу
33. Тендер жеңiмпазын анықтайтын тендерлiк комиссияның қорытындысы не тендер қорытындылары бойынша өзге шешiм тендерлiк комиссияның мүшелерi қол қоятын және жалға берушi бекiтетiн хаттамамен ресiмделедi.
Тендер жеңiмпазын анықтайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы да қол қояды.
34. Хаттамада:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) тендер жеңiмпазы туралы мәлiметтер немесе жеңiмпаздың болмауының себебiн көрсететiн тендер нәтижелерi бойынша өзге шешiм;
3) жеңiмпазды тендерде жеңiске жеткiзген жағдайлар көрсетiлуi керек.
35. Тендерлiк комиссия тендер нәтижелерi туралы қатысушыларды жазбаша түрде хабардар етедi.
36. Тендердiң қорытындылары шығарылғаннан кейiн жеңiмпаз болмаған қатысушыларға кепiлдiк жарна қайтарылады.
37. Тендер нәтижелерi жөнiндегi хаттама негiзiнде тендер жеңiмпазы оның ұсыныстарына сай келетiн шарттар негiзiнде мүлiктiк жалға алу шартын жасасуға құқылы.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
38. Енгiзiлген кепiлдiк жарнаның сомасы жеңiмпазға жасалған мүлiктiк жал алу шарты бойынша тендер объектiсiн пайдалануға төлем ретiнде алынады.
39. Тендер жеңiмпазының ұсынысына сай келетiн шарттар негiзiнде тендер объектiсiне мүлiктiк жалға алу шартын жасасудан бас тартқан жағдайда тендер жеңiмпазына кепiлдiк жарна қайтарылмайды.
40. Тендер жеңімпазы мүліктік жалдау шартын жасасудан бас  тартқан жағдайда жалға алушы жаңа тендер өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1; өзгерту енгізілді 2010.02.24 N 32/3қаулыларымен.
7. Мүлiктiк жалға беру шартының мазмұны
41. Мүлiктiк жалға беру шартына тендердi өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мерзiмде екi тарап қол қоюы керек.
42. Мүлiктiк жалға беру шартында:
1) мүлiктiк жалға берiлетiн объектiнiң техникалық сипаттамалары туралы деректер;
2) жалға берiлген мүлiктiң жалдаушыға берiлетiн мерзiмдерi туралы мәлiметтер;
3) жалданған мүлiктi пайдаланғаны үшiн төлем төлеу мерзiмдерi мен тәртiбi туралы мәлiметтер;
4) келiсiмдi мерзiмнен бұрын бұзу негiздерi мен шарттары;
5) жалдаушының мыналарды көздейтiн мiндеттемелерiнiң тiзбесi:
шарт талаптарына сәйкес жалданған объектiнiң пайдалануы, жалдау ақысының шартта белгiленген мөлшер мен тәртiпте уақытында төленуi;
объектiнi тиiстi тәртiпте, мемлекеттiк инспекторлық қызметтердiң талаптарына сәйкес жай күйiнде, объектiнiң сыртқы түрiн шарт бойынша мақсаттық бағытына сәйкес ұстау, объектiге немесе оның инженерлiк коммуникацияларына зиян келтiретiн әрекеттердi болдырмауы;
жалданған объектiнi ағымды жөндеуiн өткiзу, объектiнiң күрделi жөндеуiне және оған жататын аумақты өз қаражаттары есебiнен көрiктендiруге үлестiк қатысуы;
өз күнәсi бойынша объектiге зиян келтiрген жағдайда өз қаражаты есебiнен жөндеу жүргiзуi;
объектiнiң және ондағы тораптар мен коммуникацияларды қайта жоспарлануын, қайта жабдықталуын, күрделi жөнделуiн жалға берушiнiң алдын ала жазған рұқсаты болғанда ғана жүзеге асыруы;
объектi мен оның айналасындағы жер телiмiне жалға берушi өкiлдерiнiң, ғимаратта жұмыс iстеу және пайдалануға беру, анықталған жөнсiздiктердi белгiленген уақытында жою тәртiбiне қатысты заңнамалар мен басқа да нормалардың сақталуын қадағалаушы санитарлық қадағалау және басқа мемлекеттiк органдар қызметтерiнiң қол жеткiзуiн қамтамасыз етуi;
объектiнi жалға берушiнiң келiсiмiмен ғана қайта жалға беруi;
жалдаушының құқығы мен мiндеттерiн мүлiктiк жалға беру шарты бойынша басқа адамға (қайта жалдау) тапсыруға, сондай-ақ бұл құқықтарды кепiлдiк ретiнде тапсыру және оларды үлес ретiнде шаруашылық серiктестiктерiнiң, акционерлiк қоғамдардың жарғылық капиталына немесе өндiрiстiк кооперативтiң жарнасына енгiзуге тыйым салуы;
баланс ұстаушыға және (немесе) қызмет көрсетушiлерге берушiлерге коммуналдық қызметтер мен объектiге қызмет көрсету мен оны ұстау үшiн басқа да төлемдердi уақытында өткiзуi;
объектiнi баланс ұстаушыға объектiнi мүлiктiк жалға беру мерзiмi өткен соң немесе шарт мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда, сонымен бiрге қарыздары мен басқа да мiндеттемелерiнсiз қалыпты пайдалануға мүмкiндiк беретiн жай-күйді қабылдау-тапсыру актiсi бойынша қайтаруы туралы көрсетiлуi керек.
Жалдау ақысына коммуналдық қызметтер ақысы, күрделi жөндеуге арналған аударымдар, жер телiмiн жалдау құны, басқа да мүлiкке қызмет көрсету мен ұстау төлемдерi кiрмейдi. Оларды жалданушы өзi қосымша төлейдi.

32. Победителем тендера признается участник, предложивший наибольшую плату за пользованием объектом тендера, взявший обязательства по выполнению других условий тендера, предложения которого отвечают всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
6. Оформление результатов тендера
33. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера оформляется протоколом, подписываемым членами тендерной комиссии и утверждаемым наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
34. В протоколе должны содержаться:
1) сведения об объекте тендера;
2) сведения о победителе тендера или иное решение по итогам тендера с указанием причины отсутствия победителя;
3) условия, при которых победитель выиграл тендер.
35. Тендерная комиссия письменно извещает участников о результатах тендера.
36. После подведения итогов тендера его участникам, не ставшим победителями, гарантийный взнос возвращается.
37. На основании протокола о результатах тендера победитель тендера вправе заключить договор имущественного найма на условиях, отвечающих его предложениям.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
38. Сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается победителю тендера в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору имущественного найма.
39. Гарантийный взнос не возвращается победителю тендера в случае его отказа заключить договор имущественного найма объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
40. В случае уклонения победителя тендера от заключения договора имущественного найма наймодатель вправе принять решение о проведении нового тендера.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1; с изменениями от 24.02.2010 N 32/3.
7. Содержание договора имущественного найма
41. Договор имущественного найма должен быть подписан сторонами в срок, указанный в извещении о проведении тендера.
42. Договор имущественного найма должен содержать:
1) данные о технических характеристиках объекта, передаваемого в имущественный наем;
2) сведения о сроках предоставления нанимателю сданного внаем имущества;
3) сведения о порядке и сроках внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) основания и условия для досрочного расторжения договора;
5) перечень обязанностей нанимателя, предусматривающих:
использование арендуемого объекта в соответствии с условиями договора;
своевременное внесение арендной платы в размерах и порядке, установленных договором;
содержание объекта в надлежащем порядке, в состоянии, соответствующем требованиям государственных инспектирующих служб, поддержание внешнего вида объекта в соответствии с их целевым назначением по договору, предотвращение действий, способных вызвать повреждение объекта или его инженерных коммуникаций;
проведение текущего ремонта арендуемого объекта, принятие долевого участия в капитальном ремонте объекта и благоустройстве прилегающей к нему территории за счет собственных средств;
обеспечение ремонта за свой счет в случае повреждения объекта по своей вине;
осуществление перепланировки, переоборудования, капитального ремонта объекта и расположенных в нем сетей и коммуникаций только при наличии предварительного письменного разрешения наймодателя;
обеспечение доступа на объект и прилегающий к нему земельный участок представителей наймодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законодательства и иных норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, устранение в установленные ими сроки зафиксированных нарушений;
сдача объекта в поднаем только с согласия наймодателя;
запрет на передачу прав и обязанностей нанимателя по договору имущественного найма другому лицу (перенаем), а также передачу этих прав в качестве залога и внесение их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
своевременное внесение балансодержателю и (или) поставщикам услуг платы за коммунальные услуги и других платежей за обслуживание и содержание объекта;
возврат объекта балансодержателю по акту приема-передачи в состоянии, позволяющем нормально эксплуатировать объект по окончании срока имущественного найма или в случае досрочного расторжения договора, а также свободным от долгов и иных обязательств.
В арендную плату не входят платежи за коммунальные услуги, отчисления на капитальный ремонт, стоимость аренды земельного участка, другие платежи за обслуживание и содержание имущества. Они оплачиваются нанимателем дополнительно.

43. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға берген кезде мүлiктiк жалға беру шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған ережелер қосымша енгiзiледi.
44. Шарт оны жасасқан кездегi қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жасалады және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн жасалған мәмiлелердiң ерекшелiктерiн де көрсетуi мүмкiн.
45. Мүлiктiк жалға беру шартының талаптары бұзылған болса, тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы мен осы шартқа сәйкес жауап бередi.
46. Алынып тасталды - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.02.24 N 32/3 қаулысымен.
47. Алынып тасталды - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.02.24  N 32/3 қаулысымен.
48. Алынып тасталды - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.02.24 N 32/3 қаулысымен.
8. Қорытынды қағидалар
49. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
50. Объектiнi мүлiктiк жалға берген кезде туындаған даулар екi тараптың өзара келiсiмiмен немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген тәртiпте қаралатын болады.
Павлодар облысы әкiмдiгiнiң
2008 жылғы 2 сәуірдегі
"Коммуналдық мүлiктi пайдалану
жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы"
N 70/4 қаулысымен бекiтiлдi
Коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң
балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға
(жалдауға) беру жөнiндегi нұсқаулық
Осы коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасындағы заңнаманың қолданылуын нақтылайды.
Нұсқаулық Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексiне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi.
1. Жалпы ережелер
1. Коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы шешiмдi облыстың, қаланың, ауданның коммуналдық меншiгiн басқаруға уәкiлеттi мемлекеттiк органы құзыретi шегiнде қабылдайды.
2. Жалға берушi (бұдан әрi - Балансұстаушы) коммуналдық мемлекеттiк мекемелердi, сондай-ақ iшкi iстердiң аумақтық органдарын коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң баланстарындағы үй-жайларға орналастырудың (ведомстволық бағыныстылығына тәуелсiз) мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi органымен келiсуден кейiн немесе балансында мүлiктiк жалға (жалдауға) тапсырылатын объектi бар мемлекеттiк мекеменiң келiсiмiмен iске асырады. Егер Балансұстаушы Жалға берушi болған жағдайда тиiстi келiсiм талап етiлмейдi.

43. При передаче в имущественный наем памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
44. Договор заключается в соответствии с действующим законодательством на момент его заключения и может отражать особенности заключаемой сделки, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан.
45. За нарушение условий договора имущественного найма стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и договором.
46. Исключен постановлением акимата Павлодарской области от 24.02.2010 N 32/3.
47. Исключен постановлением акимата Павлодарской области от 24.02.2010 N 32/3.
48. Исключен постановлением акимата Павлодарской области от 24.02.2010 N 32/3.
8. Заключительные положения
49. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
50. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от 2 апреля 2008 года № 70/4
"Об утверждении Инструкций по
использованию коммунального имущества"
Инструкция
по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов,
находящихся на балансе коммунальных государственных
учреждений
Настоящая Инструкция по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений (далее - Инструкция) детализирует применение законодательства Республики Казахстан по вопросам передачи в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждений.
Инструкция разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
1. Общие положения
1. Решение о предоставлении в имущественный наем (аренду) объектов, находящихся на балансе коммунальных государственных учреждении принимается государственным органом, уполномоченным управлять коммунальной собственностью области, города, района (далее - Наймодатель), в пределах компетенции.
2. Размещение коммунальных государственных учреждений, а также территориальных органов внутренних дел в помещениях, находящихся на балансах коммунальных государственных учреждений (независимо от их ведомственной принадлежности) осуществляется Наймодателем после согласования с уполномоченным органом государственного учреждения или с согласия государственного учреждения, на балансе которого находится передаваемый в имущественный наем (аренду) объект (далее - Балансодержатель). В случае, если Балансодержателем является Наймодатель, соответствующее согласование не требуется.

3. Жалға берушiнiң шешiмi негiзiнде мүдделi мемлекеттiк мекеме (немесе аумақтық iшкi iстер органымен) мен Балансұстаушы арасында коммуналдық қызметтер, ағымдағы және күрделi жөндеулерге арналған аударымдар, ғимаратқа көрсетiлетiн қызмет үшiн төлемдер төлеу тәртiбiн көздейтiн шарт жасалады.
4. Мүлiктiк жал (жалдау) объектiлерi (бұдан әрi - Объект) дегенiмiз ведомстволық бағыныстылығына тәуелсiз коммуналдық мемлекеттiк мекемелердiң балансындағы үй-жайлар, ғимараттар, құрылымдар, құрал-жабдықтар мен басқа да мүлiктер.
5. Қазақстан Республикасының ерекше меншiктiк объектiлерi болып табылатын, коммуналдық маңыздағы санатқа жататын ғимараттар - тарих пен мәдениет ескерткiштерi облыстың тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану мәселелерiмен айналысатын құзыреттi мемлекеттiк органымен оларды қолдану мен пайдалану шарттары келiсiлген кезде ғана мүлiктiк жалға (жалдауға) берiледi.
6. Объектiлердi мүлiктiк  жалға (жалдауға) беру Жалға берушiнiң кейiннен өтеуiн төлеп алу құқығынсыз мемлекеттiк басқару органымен келiсiм бойынша немесе Объектiнiң Балансұстаушысының ұсынысы бойынша жүзеге асырылады, сонымен бiрге Балансұстаушы мүлiктiк жалға (жалдауға) тапсырылатын үй-жайлардың аумағын осы аумақтарды Жалдаушының үлестiк пайдалануына пропорционалды түрде есепке ала отырып, жалпы пайдалану орындарына қол  жетiмдiлiгiн көрсетедi. Егер Балансұстаушы Жалға берушi болған жағдайда тиiстi келiсiм талап етiлмейдi.
7. Мүлiктiк жалдау (жалға беру) шарты шарт талаптарын орындаған жағдайда мерзiмiн ұзарту құқығымен үш жылдан асатын уақытқа жасалады.
2. Кейiннен өтеуiн төлеп алу құқығынсыз
Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) берудiң тәртiбi
8. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) алу өтiнiмдерiн коммуналдық мемлекеттiк мекемелерден басқа кез келген заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрi - Жалдаушы) бере алады. Өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
9. Келiп түскен өтiнiмдердi қарау және олар бойынша шешiм қабылдау бiр ай мерзiмде жүзеге асырылады.
10. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы келiп түскен өтiнiмдер мынадай құжаттар:
1) алынып тасталды - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
2) құрылтайшылық құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшiрмесi (заңды тұлғалар үшiн);
3) төлқұжат немесе жеке тұлғаны куәландыратын өзге де құжат (жеке тұлғалар үшiн) болғанда қарастырылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
11. Жалға берушi өтiнiмдi және ұсынылған құжаттарды қарастырудың нәтижелерi бойынша мынадай:

3. На основании решения Наймодателя заключается договор  между заинтересованным государственным учреждением (или территориальным органом внутренних дел) и Балансодержателем, предусматривающий порядок платежей за коммунальные услуги, отчислений на текущий и капитальный ремонты, платежей за обслуживание здания.
4. Под объектами имущественного найма (аренды) понимаются помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, находящееся на балансе коммунальных государственных учреждений независимо от их ведомственной принадлежности (далее - Объект).
5. Здания - памятники истории и культуры, являющиеся объектами исключительной собственности Республики Казахстан, отнесенные к категории коммунального значения, предоставляются в имущественный наем (аренду) при наличии согласования условий их использования и эксплуатации с компетентным государственным органом области, занимающимся вопросами охраны и использования историко-культурного наследия.
6. Предоставление в имущественный наем (аренду) Объектов осуществляется без права последующего выкупа Наймодателем по согласованию с органом государственного управления или по предложению Балансодержателя Объекта, при этом Балансодержатель указывает площадь помещений, передаваемых в имущественный наем (аренду) с учетом доступа к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей. В случае, если Балансодержателем является Наймодатель, соответствующее согласование не требуется.
7. Договор имущественного найма (аренды) заключается на срок не более трех лет с правом пролонгации при надлежащем выполнении условий договора.
2. Порядок предоставления Объектов
в имущественный наем (аренду) без права последующего выкупа
8. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица кроме коммунальных государственных учреждений (далее - Наниматель). Заявки подаются Наймодателю.
9. Рассмотрение поступивших заявок и принятие решений по ним производится в месячный срок.
10. Поступившие заявки о предоставлении Объектов в имущественный наем (аренду) рассматриваются при наличии следующих документов:
1) Исключен постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
2) нотариально заверенной копии учредительных документов (для юридических лиц);
3) паспорта или иного документа, удостоверяющего личность (для физических лиц).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
11. По результатам рассмотрения заявки и представленных документов Наймодатель принимает одно из следующих решений:

1) Объектiнi мақсатты пайдалануы бойынша мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы;
2) осы Объектi бойынша Жалдаушының тендерлiк iрiктеуiн өткiзу туралы;
3) себептерiн жазбаша түрде көрсете отырып, Объектiнi мүлiктiк жалға (жалдауға) беруден бас тарту туралы шешiмдердiң бiрiн қабылдайды.
Өтiнiш иелерiне қойылатын талаптарды қанағаттандыратын екi не одан да көп өтiнiм болса, Объектiнiң мүлiктiк жалға (жалдауға) берiлуi тендер қорытындылары бойынша ғана мүмкiн.
12. Объектiлердi мақсатына қарай мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде Объектiлердiң орналасқан жерiн, түрiн, жай-күйiн, сондай-ақ  мақсатын ескеретiн жалдау ақысының мөлшерлемелерi мен көтерiлiп отыратын (төмендеп отыратын) коэффициенттердiң есеп айырысу мөлшерлемелерi аймақтық жағдайларды ескере отырып анықталады және облыс жергiлiктi атқарушы органымен бекiтiледi.
13. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдаған кезде:
1) тендер өткiзудiң күнi мен орнын, шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн анықтайды;
2) тендерлiк құжаттаманы бекiтедi;
3) тендерлiк комиссияны қалыптастырады;
4) кепiлдiк жарналарды қабылдайды;
5) тендерлiк комиссия отырыстарының хаттамаларын бекiтедi;
6) тендер жеңiмпазымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасауды қамтамасыз етедi;
7) тендер аяқталғаннан кейiн осы Нұсқаулықтың 30, 31-тармақтарында белгiленген жағдайлардан басқа тендерге қатысушыларға кепiлдiк жарналарды қайтарады;
8) тендердi өткiзуге қажеттi өзге функцияларды жүзеге асырады.
14. Тендердiң ұйымдастырушысы ретiнде тендерлiк комиссия (бұдан әрi - Комиссия) әрекет етедi.
15. Комиссияның құрамына Жалға берушiнiң, Баланс ұстаушының, өзге де мүдделi ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледi, сондай-ақ тәуелсiз мамандар мен сарапшылар қатыстырылуы мүмкiн.
Жалға берушiнiң өкiлi Комиссияның төрағасы болып табылады.
16. Комиссияның құрамы Жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
17. Комиссия мынадай қызметтердi жүзеге асырады:
1) Жалға берушi белгiлеген мерзiмде, ол Объектi жөнiнде ұсынған деректердiң негiзiнде оларды мақсатына қарай пайдалануға мүлiктiк жалға (жалдауға) берген кезде ұқсас объектiлер үшiн белгiленген жалдау ақы мөлшерлемесiнен кем бола алмайтын жалдау ақының бастапқы мөлшерлемесi негiзгi болып табылатын тендердiң шарттарын әзiрлейдi;
2) тендерлiк құжаттаманы және тендер жариялау үшiн басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткiзедi;
4) қажет болған жағдайда тендерлiк және басқа да қажеттi құжаттамаларды дайындау, өтiнiмдердi жинау және талдау бойынша жұмыстарды өткiзу жөнiндегi мамандар мен сарапшыларды тартады;

1) о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендерного отбора Нанимателя по данному Объекту;
3) об отказе в предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) с указанием причин в письменном виде.
При наличии двух и более заявок, отвечающих требованиям, предъявляемым  к заявителям, сдача Объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
12. При предоставлении Объектов в имущественный наем (аренду) по целевому назначению расчетные ставки арендной платы и размеры повышающих (понижающих) коэффициентов, учитывающих месторасположение, тип, состояние, а также назначение Объектов, определяются с учетом региональных условий и утверждаются местным исполнительным органом области.
13. В случае принятия решения о проведении тендера Наймодатель:
1) определяет дату и место его проведения, условия, а также критерии выбора победителя тендера;
2) утверждает тендерную документацию;
3) формирует тендерную комиссию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора имущественного найма (аренды) с победителем тендера;
7) возвращает по окончании тендера его участникам гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктами 30, 31 настоящей Инструкции;
8) осуществляет иные функции, необходимые для проведения тендера.
14. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия (далее - Комиссия).
15. В состав Комиссии включаются представители Наймодателя, Балансодержателя, иных заинтересованных организаций, могут также привлекаться независимые специалисты и эксперты.
Председателем Комиссии является представитель Наймодателя.
16. Состав Комиссии утверждается приказом Наймодателя.
17. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок, на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является стартовая ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при предоставлении их в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) готовит тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) привлекает в случае необходимости специалистов и экспертов по подготовки тендерной и другой необходимой документации, проведения работ по сбору и анализу заявок;

5) тендер қорытындылары бойынша тендер жеңiмпазын анықтайтын қорытындысы немесе өзге де шешiмi бар Комиссия отырысының хаттамасын ресiмдейдi;
6) осы Нұсқаулықпен көзделген өзге де қызметтердi жүзеге асырады.
18. Жалға берушi тендер құжаттамасының нақты тәртiбiн, құрамын және дайындаудың шарттарын анықтайды.
19. Жалға берушi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тендердi өткiзуге дейiн кемiнде 15 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткiзу туралы хабарламаның жариялануын қамтамасыз етедi.
20. Тендер өткiзу туралы хабарламада:
1) тендер Объектiсiнiң қысқаша сипаттамасы;
2) мүлiктiк жалдың (жалдаудың) мерзiмi;
3) кепiлдiк жарнаны енгiзудiң мөлшерi, мерзiмдерi мен тәртiбi;
4) тендердiң шарттары және жеңiмпазды таңдау өлшемдерi;
5) тендер өткiзiлетiн күн, уақыты мен орны;
6) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың мекен-жайы, мерзiмдерi;
7) тендерге қатысуды ресiмдеу тәртiбi туралы мәлiмет;
8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесi;
9) тендерлiк құжаттаманы алудың және тендер Объектiсiмен танысудың мекен-жайы, мерзiмдерi мен шарттары;
10) Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша басқа ақпарат болуы тиiс.
21. Тендерлiк құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұранымы бойынша Комиссия белгiлейтiн тәртiпте жиынтықта ұсынылады.
22. Тендерлiк құжаттама мынадай негiзгi бөлiмдерден тұруы тиiс:
1) тендер Объектiсi туралы мәлiмет;
2) өтiнiм және сонымен ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткiзудiң шарттары мен тәртiбi;
4) тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерi;
5) мүлiктiк жал (жалдау) шартының жобасы;
6) тендерге қатысу өтiнiмiнiң нысаны.
23. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен басталады және тендер өткiзуге дейiн үш күн бұрын аяқталады.
24. Тендер өткізу туралы ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін Жалдаушы Объектілер мен тендер өткізу ережелері туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
25. Үмiткер тендерге қатысу үшiн Жалға берушi белгiлеген мерзiмде мынадай құжаттарды:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмi және оның тендер шарттарын орындау мен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасу жөнiндегi мiндеттемелерi бар тендерге қатысу өтiнiмiн;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстарды;
3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшiн - жарғының, заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiктiң, статистикалық карточканың нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн, сондай-ақ  өкiлiнiң өкiлеттiктерiн растайтын құжатты;
4) шетелдiк заңды тұлғалар үшiн - орыс тiлiне аударылған нотариалды расталған құрылтайшылық құжаттарын;

5) оформляет протокол заседания Комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или содержащее иное решение по итогам тендера;
6) выполняет иные функции, предусмотренные настоящей Инструкцией.
18. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет Наймодатель.
19. Наймодатель обеспечивает публикацию в средствах массовой информации извещения на государственном и русском языках о проведении тендера не менее, чем за 15 дней до его проведения.
20. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) краткую характеристику Объекта тендера;
2) срок имущественного найма (аренды);
3) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
4) условия тендера и критерии выбора победителя;
5) дату, время и место проведения тендера;
6) адрес, сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) сведения о порядке оформления участия в тендере;
8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
9) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с Объектом тендера;
10) другую информацию по усмотрению Наймодателя.
21. Тендерная документация предоставляется в комплекте по письменному запросу участника тендера, в порядке, определяемом Комиссией.
22. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и предоставляемых с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма (аренды);
6) форма заявки на участие в тендере.
23. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за три дня до начала его проведения.
24.После публикации информационного сообщения о проведении тендера Наймодатель представляет информацию об Объектах и правилах проведения тендера.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
25. Для участия в тендере претенденту необходимо предоставить в установленные Наймодателем сроки:
1) заявку, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения  по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) для юридических лиц Республики Казахстан - нотариально заверенные копии устава, свидетельства о регистрации юридического лица, статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
4) для иностранных юридических лиц - учредительные документы с нотариально заверенным переводом на русский язык;

5) жеке тұлғалар үшiн - төлқұжат немесе жеке басын куәландыратын өзге құжатты;
6) кепiлдiк жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесiн;
7) бюджет алдында берешегi жоқтығы туралы мәлiметтi;
8) хабарламада көрсетiлген өзге де құжаттарды ұсынуы тиiс.
26. Объектiлердi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру өтiнiмдерiн кез келген заңды және жеке тұлғалар беруi мүмкiн. өтiнiмдер Жалға берушiге берiледi.
27. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы  хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен тәртiпте және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Жалға берушiнiң депозиттiк шотына кепiлдiк жарна енгiзедi. Кепiлдiк жарнаның мөлшерi  хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.
28. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарна айлық жалдау  ақысының 1-ден 5 мөлшерлемесiне (Жалға берушiнiң ұйғарымы бойынша) дейiнгi көлемде белгiленедi.
29. Кепiлдiк жарна тендерге қатысушының мынадай:
1) өзi жеңген жағдайда тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
2) тендер нәтижелерi жөнiндегi хаттамаға сәйкес мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасу мiндеттемелерiн қамтамасыз етедi.
30. Тендерде жеңген және мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасқан қатысушының кепiлдiк жарнасы мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты бойынша тиесiлi төлемдер есебiне жатады.
31. Кепiлдiк жарнаны Жалға берушi:
1) тендерге қатысушыға - тендер өткiзуге дейiн үш күн бұрын оған қатысудан жазбаша түрде бас тартқан жағдайда;
2) жеңiмпазға - тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттар негiзiнде мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасасудан бас тартқан жағдайда қайтармайды.
Қалған барлық жағдайларда кепiлдiк жарналар тендер аяқталған күннен бастап 10 банктiк күннен кешiктiрiлмей, егер ақша Жалға берушiнiң шотына тендер өткеннен кейiн түссе, олар түскен күннен бастап 10 банктiк күн iшiнде қайтарылады.
32. Тендерге қатысушылар кепiлдiк жарнаның кез келген санын енгiзуге құқылы,  сонымен бiрге бiр кепiлдiк жарна бiр Объектiге тендерге қатысу құқығын бередi.
33. Өтiнiмдердi қабылдау және тендерге қатысуға ниет бiлдiрушi тұлғаларды тiркеу қажеттi құжаттардың толық жиынтығы болғанда өткiзiледi.
34. Тендерге қатысушы:
1) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негiзiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысуға;
2) тендерге шығарылатын Объектi бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алуға;
3) Объектiнi алдын-ала қарауға;
4) оның құқықтары бұзылғанда сотқа жүгiнуге;
5) тендердiң басталуына дейiн үш күн бұрын өзiнiң қатысу өтiнiмiн, бұл туралы Жалға берушiге жазбаша хабарлай отырып, қайтарып алуға құқылы.

5) для физических лиц - паспорт или иной документ, удостоверяющий личность;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом;
8) иные документы, указанные в извещении.
26. Заявки на предоставление в имущественный наем (аренду) Объектов могут подавать любые юридические и физические лица. Заявки подаются Наймодателю.
27. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера, на депозитный счет Наймодателя и в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
28. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается в размере от 1 до 5 ставок арендной платы в месяц (по усмотрению Наймодателя).
29. Гарантийный взнос обеспечивает следующие обязательства участника тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае своей победы;
2) заключить договор имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом по результатам тендера.
30. Гарантийный взнос участника, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
31. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера - в случае письменного отказа от участия в тендере менее, чем за три дня до его проведения;
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не более 10 банковских дней со дня окончания тендера, при поступлении денег на счет Наймодателя после проведения тендера - в течение 10 банковских дней со дня их поступления.
32. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право участия в тендере на один Объект.
33. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производятся при наличии полного комплекта требуемых документов.
34. Участник тендера имеет право:
1) участвовать в тендере лично или через своих представителей на основании доверенности, оформленной соответствующим образом;
2) получать бесплатно дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер Объекту;
3) осматривать предварительно Объект;
4) обращаться в суд при нарушении своих прав;
5) отозвать свою заявку на участие в тендере за три дня до его начала, сообщив об этом письменно Наймодателю.

35. Егер өтiнiмдердi қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiм тiркелген болса (үшiншi және келесi тендердi қоспағанда), тендер өтпедi деп саналады.
36. Тендер өтетiн күнi, отырыста, Комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттердi ашады және олардың мазмұнын жариялайды. Конверттердi ашу алдында Комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл Комиссия отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Конверттердi ашып, ұсыныстарды оқығанда тендерге қатысушылар немесе олардың тиiстi түрде уәкiлеттiк берiлген өкiлдерi қатысуға құқылы.
37. Комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. ұсынылып отырған ұсыныстар осы талаптарға сәйкес келмесе, одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiмдi берген тұлға тендердiң қатысушысы мәртебесiн жоғалтады, бұл комиссия хаттамасында көрсетiледi.
38. Комиссия конверттердi ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейiн осы ұсыныстарды талқылау және бақылау үшiн кеңесуге кетедi.
Тендерге қатысушылардың (немесе олардың өкiлдерiнiң) ұсыныстарын талқылау және бақылау кезiнде қатысуға құқылары жоқ.
39. Комиссия шешiмдерi мәжiлiске қатысып отырған Комиссия мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
40. Комиссияның мәжiлiстерi, егер оларға Комиссия мүшелерiнiң 2/3 бөлiгi қатысса, заңды болып табылады.
41. ұсыныстары тендерлiк құжаттамадағы барлық талаптарға жауап беретiн Комиссияның шешiмi бойынша Объектi үшiн жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған қатысушы тендер жеңiмпазы болып танылады.
42. Комиссияның тендер  жеңiмпазын анықтайтын қорытындысы тендер қорытындылары бойынша немесе өзге шешiмi Комиссия мүшелерi қол қоятын және Жалға берушi бекiтетiн хаттамамен ресiмделедi.
Тендер жеңiмпазын белгiлейтiн хаттамаға тендердi жеңiп алушы тұлға да қол қояды.
43. Хаттамада:
1) Комиссия құрамы;
2) Объектiнiң атауы;
3) Объектiнiң техникалық сипаттамасы;
4) тендердiң шарттары;
5) тендерге қатысушылар туралы мәлiметтер мен олардың ұсыныстары;
6) тендерге қатысушылардың тiзiмi;
7) жалдау ақысының ұсынылып отырған мөлшерлемелерi;
8) тендердiң жеңiмпазы;
9) мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартына қол қою жөнiндегi тараптардың мiндеттемелерi болуы тиiс.
44. Тендер нәтижесi туралы хаттаманың көшiрмесi жеңiмпазға берiледi және оның мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартын жасауға құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
45. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына жауап беретiн шарттарда жеңiмпазбен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты жасалады.

35. Тендер признается несостоявшимся, если на момент окончания срока приема заявок (за исключением третьего и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки.
36. В день проведения тендера, на заседании, Комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их содержание. Перед вскрытием конвертов Комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания Комиссии.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
37. Комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют данным требованиям, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе Комиссии.
38. После вскрытия конвертов и оглашения предложений Комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки этих предложений.
Участники тендера (или их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
39. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании членов Комиссии, при равенстве голосов решающим является голос председателя.
40. Заседания Комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов Комиссии.
41. Победителем тендера признается участник, предложения которого отвечают всем требованиям, содержащимся в тендерной документации, и предложивший, по решению Комиссии, наибольшую сумму арендной платы за Объект.
42. Заключение Комиссии, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера оформляются протоколом, подписываемым членами Комиссии, и утверждается Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
43. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав Комиссии;
2) наименование Объекта;
3) техническая характеристика Объекта;
4) условия тендера;
5) сведения об участниках тендера и их предложения;
6) список участников тендера;
7) предлагаемые ставки арендной платы;
8) победитель тендера;
9) обязательства сторон по подписанию договора имущественного найма (аренды).
44. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
45. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.

46. Жалдаушымен мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты тендер хаттамасына қол қойылған күннен немесе Жалға берушi Объектiнi мақсатты пайдалану үшiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру туралы шешiм қабылдаған күннен 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде жасалады. Осыдан кейiн 30 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде Баланс ұстаушы Объектiнi Жалдаушыға қабылдау-тапсыру актiсi бойынша тапсырады. Жалға берушi қабылдау-тапсыру актiсiн бекiтедi.
47. Жеңiмпаз өз ұсыныстарына жауап беретiн шарттар негiзiнде тендер объектiсiн мүлiктiк жалға беру шартын жасасудан бас тартқан жағдайда Жалға берушi басқа жеңiмпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының iшiнен (егер қалғандарының саны екеуден кем болмаса) анықтауға не жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
48. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартында мiндеттi түрде мынадай қағидалар болуы тиiс:
1) мүлiктiк жалға (жалдауға) берiлетiн Объектiнiң техникалық сипаттамасы жөнiндегi мәлiмет;
2) жалдаушыға жалға берiлген мүлiктiң тапсырылатын мерзiмi мен шарттың қолданылу мерзiмi;
3) жалға алынған мүлiктi пайдалану ақысын енгiзу тәртiбi, мөлшерi және мерзiмдерi;
4) Жалға берушi:
Баланс ұстаушының шартта белгiленген мерзiмде Объектiнi қабылдау-тапсыру актiсi бойынша Жалдаушыға тапсыруды қамтамасыз етуге;
шартта белгiленген тәртiпте Жалдаушының Объектiнi иеленуi мен пайдалануына кедергi болатын iс-қимыл жасамауға мiндеттi.
5) Объектіні Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 29-бөлімімен белгіленген шарт талаптарына сәйкес пайдалану Жалдаушының міндеті болып табылады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
49. Мыналар:
1) Жалдаушының заңды тұлға ретiнде таратылуы;
2) Жалдаушының мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартының талаптарын бұзуы;
3) заңнамалық актiлерде немесе шартта көзделген жағдайларда Жалға берушiнiң немесе Жалдаушының талабы бойынша;
4) егер Жалдаушы шартпен белгiленген төлеу мерзiмi аяқталғанда, екi реттен көп уақыт мүлiктi пайдалану үшiн төлемдi енгiзбесе;
5) тараптар келiсiмi бойынша;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шартта көзделген өзге жағдайлар шартты мерзiмiнен бұрын бұзудың негiздемелерi мен шарттары болып табылады.
50. Бiр жылдан астам мерзiмге жасалған мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шарты мемлекеттiк тiркеуге жатады.
51. Сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн мүлiктiк жалға (жалдауға) беру кезiнде мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартына объектiнi сәулет, тарих және мәдениет ескерткiшi ретiнде сақтауға бағытталған ереже қосымша енгiзiледi.

46. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более 10 календарных дней со дня подписания протокола тендера или принятия Наймодателем решения о предоставлении Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению. После этого в срок не более 30 календарных дней Балансодержатель передает Объект Нанимателю по акту приема-передачи. Акт приема-передачи утверждается Наймодателем.
47. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) Объекта тендера на условиях, отвечающих его предложениям, Наймодатель вправе определить другого победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) либо принять решение о проведении нового тендера.
48. Договор имущественного найма (аренды) обязательно должен содержать следующие положения:
1) данные о технических характеристиках Объекта, передаваемого в имущественный наем;
2) сведения о сроках предоставления имущественный наем (аренду) Объекта Нанимателю и сроках действия договора;
3) сведения о порядке, размере и сроках внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) обязанности Наймодателя:
обеспечить передачу Объекта Балансодержателем Нанимателю по акту приема - передачи в установленный договором срок;
не совершать действий, препятствующих Нанимателю владеть и пользоваться Объектом в установленном договором порядке;
5) обязанности Нанимателя:
использовать Объект в соответствии с условиями договора, установленными главой 29 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
49. Основания и условия досрочного расторжения договора:
1) ликвидация Нанимателя как юридического лица;
2) нарушения Нанимателем условий договора имущественного найма (аренды);
3) по требованию Наймодателя или Нанимателя в случаях, предусмотренных законодательными актами или договором;
4) если Наниматель более двух раз по истечении установленного договором срока платежа не вносит плату за пользование имуществом;
5) по соглашению сторон;
6) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором.
50. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок свыше одного года, подлежит государственной регистрации.
51. При предоставлении в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность Объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.

52. Мүлiктiк жалға (жалдауға беру шартында ескертiлген кезең-кезеңмен немесе бiржола енгiзiлетiн төлемдердiң тұрлаулы сомасында аралас жалданған мүлiк үшiн тұтастай немесе оның құрамдас бөлiгiнiң әрбiрi үшiн бөлек белгiленедi.
53. Мүлiктiк жалға (жалдауға) беру үшiн төлемге коммуналдық қызмет көрсету үшiн төлемдер, ағымдағы және күрделi жөндеулер жүргiзуге аударымдар, Объектiге қызмет көрсетуге арналған төлемдер енгiзiлмейдi. Жалдаушы бұл төлемдердi пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа қызметтерге, ведомстволық қорғауға немесе Баланс ұстаушыға тiкелей төлейдi.
54. Мүлiктi пайдалану үшiн жалдау ақысының мөлшерлемелерi, егер өзгесi мүлiктiк жалға (жалдауға) беру шартымен көзделмесе, жылына бiр реттен жиi өзгертiлмеуге тиiс.
55. Жалдау ақысы тиiстi бюджеттердiң кiрiсiне аударылады.
56. Егер Жалдаушы өз қаражатының есебiнен және Жалға берушiнiң келiсiмiмен Объект үшiн зиянсыз ажырамайтын жаңартулар жасаса, шарт тоқтатылғаннан кейiн, егер шартта өзгесi көзделмесе, Жалға берушi осы жаңартулардың құнын толықтыруға құқылы.
Егер өзгесi шартта көзделмесе, Жалдаушы өткiзген Объектiлерде жасалынған бөлiнiп алынатын жақсартулар оның меншiгi болып табылады.
Егер өзгесi заңнамалық актiлерде немесе шартта көзделмесе, Жалдаушы Жалға берушiнiң келiсiмiнсiз өткiзген бөлiнiп алынбайтын жақсартулардың құны қайтаруға жатпайды.
57. Баланс ұстаушы Объектiнi Жалдаушыға Жалға берушiнiң қатысуымен:
1) актiнi құрастыру орны мен күнi;
2) өкiлдер тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен деректемелерi;
3) Объектiнiң тапсырылуын өткiзетiн мүлiктiк жалға (жалдауға беру шартының нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) тапсырылатын Объектiнiң анықталған олқылықтар тiзбесi қоса берiлген техникалық жағдайы;
5) тараптардың мөрлерiмен расталған өкiлдердiң қолдары көрсетiлген қабылдау-тапсыру актiсi бойынша беруiн жүзеге асырады
58. Объектiнi қабылдау-тапсыру актiсi үш данада жасалады, оның бiреуi Жалға берушiде, бiреуi Баланс ұстаушыда сақталады және бiреуi Жалға алушыға берiледi.
3. Дауларды шешу
59. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша мүлiктiк жалдау (жалға беру) шартының тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
60. Объектiнi шарт (жалға беру) бойынша мүлiктiк жалдау (жалға беруге) барысында туындайтын даулар тараптардың өзара келiсiмi бойынша немесе сот арқылы қаралады.
Павлодар облысы әкiмдiгiнiң
2008 жылғы 2 сәуірдегі
"Коммуналдық мүлiктi пайдалану
жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы"
N 70/4 қаулысымен бекiтiлдi
Коммуналдық меншік объектілерін
кейiннен өтеуiн төлеп алу құқығынсыз
сенiмгерлiк басқаруға беру жөніндегі нұсқаулық
Осы коммуналдық меншiк обьектiлерiн кейiннен өтеуiн төлеп алу құқығынсыз сенiмгерлiк басқаруға беру нұсқаулығы (бұдан әрi -Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (ерекше бөлiмi) сәйкес, коммуналдық меншiк объектiлерiн пайдалану тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған жұмыстарды реттеу мақсатында әзiрленген және коммуналдық меншiк обьектiлерiн кейiннен өтеуiн төлеп алу құқығынсыз сенiмгерлiк басқаруға беру мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасындағы заңнаманың қолданылуын нақтылайды.

52. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды).
53. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, обслуживание Объекта, отчисления на текущий и капитальный ремонты. Все это оплачивается Нанимателем непосредственно эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам, ведомственной охране либо Балансодержателю.
54. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма.
55. Арендная плата зачисляется в доход соответствующих местных бюджетов.
56. В случае если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, неотделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право на возмещение стоимости этих улучшений (если иное не предусмотрено договором) после прекращения договора.
Отделимые улучшения Объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без согласия Наймодателя, возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.
57. Передача Объекта производится Балансодержателем Нанимателю с участием Наймодателя по акту приема - передачи, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта;
4) техническое состояние передаваемого Объекта с перечнем выявленных неисправностей;
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
58. Акт приема - передачи Объекта составляется в трех экземплярах, один из которых хранится у Наймодателя, один - у Балансодержателя и один передается Нанимателю.
3. Разрешение споров
59. По всем неурегулированным настоящей Инструкцией вопросам стороны договора имущественного найма (аренды) руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
60. Споры, возникающие при предоставлении Объекта в имущественный наем по договору (аренды), рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от 2 апреля 2008 года № 70/4
"Об утверждении Инструкций по
использованию коммунального имущества"
Инструкция
по передаче объектов коммунальной собственности
в доверительное управление без права последующего выкупа
Настоящая Инструкция по передаче объектов коммунальной собственности в доверительное управление без права последующего выкупа (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (особенная часть), в целях упорядочения работ, направленных на повышение эффективности использования объектов коммунальной собственности, и детализирует применение законодательства Республики Казахстан по вопросам передачи объектов коммунальной собственности в доверительное управление без права последующего выкупа.

1. Жалпы ережелер
1. Нұсқаулықта мынадай негiзгi түсiнiктер пайдаланылады:
"баланс ұстаушы"- балансында сенiмгерлiк басқаруға берiлетiн мүлiгi бар коммуналдық заңды тұлға (бұдан әрi - Баланс ұстаушы);
"пайда алушы" - Шартта көрсетiлген тұлға, оның мүддесінде сенiмгерлiкпен басқару (бұдан әрi - Пайда алушы) жүзеге асырады;
"шарт"- мүлiктi сенiмгерлiкпен басқару шарты (бұдан әрi - Шарт);
"мүлiк"- коммуналдық меншiк объектiлерi (бұдан әрi - Мүлiк);
"комиссия"- құрылтайшы құрған тендерлiк комиссия (бұдан әрi - Комиссия);
"басқарушы" - Шарт бойынша сенiмдi басқарушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрi - Басқарушы);
"қатысушы" - тендерге қатысу үшiн өтiнiмдердi және Комиссия белгiленген тиiстi құжаттарды уақытында ұсынған жеке немесе заңды тұлғалар (бұдан әрi - қатысушы);
"құрылтайшы" - Мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беруге уәкiлеттi және Шарт бойынша құрылтайшы болып табылатын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - құрылтайшы);
"уәкiлеттi орган" - әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң әкiмдiгi;
2. Мүлікті кейіннен өтеуін төлеп алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беруді Құрылтайшы уәкілетті органның шешімі негізінде іске асырады.
Шешімде:
1) Пайда алушы туралы нұсқау;
2) пайда сипаты;
3) беру тәсілі көрсетілуі тиіс.";
Уәкілетті орган шешімін әзірлеуші балансында тапсырылатын мүлік бар ведомстволық бағыныстағы заңды тұлғаға қатысты мемлекеттік басқару органы болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгесі көзделмесе, кез келген тұлға Басқарушы бола алады. Басқарушыны тағайындау тек оның келiсiмi бойынша жүргiзiледi.
2. Мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға тапсыру тәртiбi
4. Мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға тапсыру екi тәсіл арқылы:
1) мақсатты пайдалану бойынша;
2) тендерлiк негiзде жүзеге асырылады:
5. Мүлiктi, соның iшiнде ғимараттарды - мақсатты пайдаланылатын тарихи, мәдени және сәулет ескерткiштерiн сенiмгерлiк басқаруға тапсыру жеке және заңды тұлғалар жұмыстарды Пайда алушының мүддесiнде (қызметтердi) орындаған жағдайда осы Мүлiктi ең төмен жалға беру төлемiнен кем болмайтын сомада жүзеге асырылады.
6. Науқастың ауыр түрлерiмен ауырған халықтың ересектер мен балалар мәселелерiн шешуге бағытталған қайырымдылық қызметпен айналысатын жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге, коммуналдық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорындарға, қоғамдық бiрлестiктерге және өз қызметтерiн әлеуметтiк бағыттағы немесе Қазақстан халқының ұлтаралық келісім, ұлттық мәдениеттерін, тілдері мен дәстүрлерін жаңғырту, сақтау және дамыту мәселелерінде мемлекеттік саясатты жүргізетін мемлекеттiк бағдарламалар шегiнде iске асыратын қоғамдық бiрлестiктерге Мүлiктi тапсыруды мақсатқа сай сенiп берiлген мүлiктi ұстау және сақтау жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерден басқасы шарттарында қаржылық пайдасыз жүзеге асыруға болады.
Уәкілетті органдар әлеуметтік бағыттағы объектілер бойынша қаржы пайдасының мөлшеріне қатысты төмендететін коэффициенттерді белгілей алады, бірақ олар осы Мүлік үшін төленетін жалдау ақысының базалық (ең төмен) мөлшерлемесінен 10%-дан төмен болмау керек.

1. Общие положения
1. В Инструкции используются следующие основные понятия:
1) "балансодержатель" - коммунальное юридическое лицо, на балансе которого находится передаваемое в доверительное управление Имущество (далее - Балансодержатель);
2) "выгодоприобретатель" - указанное в Договоре лицо, в интересах которого осуществляется доверительное управление Имуществом (далее - Выгодоприобретатель);
3) "договор" - договор доверительного управления Имуществом (далее - Договор);
4) "имущество" - объекты коммунальной собственности (далее - Имущество);
5) "комиссия" - тендерная комиссия, сформированная Учредителем (далее - Комиссия);
6) "управляющий" - физическое либо юридическое лицо, являющееся доверительным управляющим по Договору (далее - Управляющий);
7) "участник" - физические и юридические лица, своевременно представившие заявку и другие установленные Комиссией необходимые документы для участия в тендере (далее - Участник);
8) "учредитель" - государственный орган, уполномоченный на передачу Имущества в доверительное управление и выступающий учредителем Договора (далее - Учредитель);
9) "уполномоченный орган" - акимат административно-территориальной единицы.
2. Передача Имущества в доверительное управление без права последующего выкупа производится Учредителем на основании решения уполномоченного органа.
В решении должно содержаться:
1) указание о Выгодоприобретателе;
2) характер выгоды;
3) способ передачи.
Разработчиком решения уполномоченного органа выступает орган государственного управления по отношению к подведомственному юридическому лицу, на балансе которого находится передаваемое имущество.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
3. Управляющим может быть любое лицо, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан. Назначение Управляющим может быть произведено только с его согласия.
2. Порядок передачи Имущества в доверительное управление
4. Передача Имущества в доверительное управление осуществляется двумя способами:
1) по целевому назначению;
2) на тендерной основе.
5. Передача Имущества в доверительное управление, в том числе, зданий -  памятников истории, культуры и архитектуры по целевому назначению производится физическим и юридическим лицам при условии выполнения ими работ (услуг) в интересах Выгодоприобретателя на сумму не менее размера минимальной арендной платы за это Имущество.
6. Государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, коммунальным государственным казенным предприятиям, общественным объединениям, занимающимся благотворительной деятельностью, направленной на решение проблем взрослого и детского населения с тяжелыми формами заболеваний, а также общественным объединениям, осуществляющим свою деятельность в рамках государственных программ, имеющих социальную направленность, либо проводящих государственную политику по вопросам межнационального согласия, возрождения, сохранения и развития национальных культур, языков и традиций народа Казахстана, передачу Имущества возможно производить по целевому назначению, без финансовой выгоды, на условиях содержания и сохранности доверенного Имущества за исключением памятников истории и культуры местного значения.
Уполномоченные органы по объектам, имеющим социальную направленность, могут устанавливать понижающие коэффициенты к размеру финансовой выгоды, но не ниже 10 % от базовой (минимальной) ставки арендной платы за это Имущество.

Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
7. Сумен қамту, жылумен және электр қуатымен, газбен жабдықтау жүйелерiнiң объектiлерiн сенiмгерлiк басқаруға тапсыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес облыс қалалар мен аудандар әкiмдiктерiнiң шешімдер негiзiнде Пайда алушының мүддесiндегi жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындау жағдайында көрсетілген объектiлерге амортизациялық аударымдар мен монополияларға қарсы уәкiлеттi орган бекiткен тарифтiк сметада көзделген жөндеуге арналған шығындар сомасы шегiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
8. Тендердi өткiзу үшiн құрылтайшы жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдары өкiлдерiнiң (келiсiм бойынша), сондай-ақ орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерi өкiлдерiнiң қатысуымен Комиссия құрады.
Комиссия төрағасы құрылтайшының өкiлi, құрылтайшы жұмыс органы болып табылады.
9. Комиссия:
1) тендер шарттарын әзірлеу және Құрылтайшының бекітуіне енгізу";
2) тендер өтiнiмдерiн қарастыру және жеңiмпаздарды анықтау өлшемдерін белгілейді;
3) белгiленген тәртiпте тендер өткiзу туралы ақпараттық хабарды жариялауды ұйымдастырады;
4) өз жұмысының регламентiн әзiрлейдi және бекiтедi;
5) қажет болған жағдайда тәуелсiз сарапшыларды немесе кеңесшi фирмаларды (келiсiм бойынша) тартады;
6) Комиссия бекiткен нысан бойынша оған ұсынуға арналған тендерге қатысу өтiнiмдерiн және басқа да құжаттарды қабылдауды, тiркеудi, қатысушыларға ұсынған құжаттардағы кемшiлiктердi қысқа мерзiмде жою қажеттiлiгi туралы хабарлауды ұйымдастырады (басқа қалалардағы қатысушылар үшiн тендерге қатысуға өтiнiмдердiң тiркелегн күнi өтiнiмдердi жiберген уақыты туралы пошталық белгiсi болып есептелiнедi);
7) қатысушылардың тендердi өткiзу тәртiбiмен, Шарттың жобасымен танысуын қамтамасыз етедi;
8) тендердiң жеңiмпазын анықтайды;
9) тендер нәтижесi туралы хаттамаға қол қояды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 2010.01.21 N 3/1 қаулысымен.
10. Тендер өткiзу туралы ақпараттық хабарлама тендер өткiзу күнiне дейiн 15 күннен кешiктiрiлмей, облыстық ресми бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялауға жатады.
11. Тендерге өтiнiмдердiң болмаған жағдайда құрылтайшы объектiнi пайдалану жөнiнде басқа шешiм қабылдайды.
12. Тендерге қатысу үшiн өтiнiмдi және Комисссия бекiткен басқа да қажеттi құжаттарды уақытында ұсынған жеке және заңды тұлғалар жiберiледi.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
7. Передача объектов водоснабжения, теплоснабжения, электроснабжения и газоснабжения в доверительное управление производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на основании решений акиматов городов и районов при условии выполнения работ (услуг) в интересах Выгодоприобретателя в пределах амортизационных отчислений на указанные объекты и сумм затрат на ремонт, предусмотренных тарифной сметой, утвержденной уполномоченным антимонопольным органом.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
8. Для проведения тендера Учредитель формирует Комиссию с участием (по согласованию) представителей исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, а также территориальных подразделений центральных исполнительных органов.
Председателем Комиссии является представитель Учредителя, рабочим органом Учредитель.
9. Комиссия:
1) разрабатывает и вносит на утверждение Учредителю условия тендера;
2) определяет критерии рассмотрения тендерных заявок и определения победителя;
3) организует в установленном порядке публикацию информационного сообщения о проведении тендера;
4) разрабатывает и утверждает регламент своей работы;
5) привлекает при необходимости независимых экспертов или консультационные фирмы (по согласованию);
6) организует прием, регистрацию заявок на участие в тендере и других документов, необходимых для представления в Комиссию, по утвержденной ею форме, оповещение Участников о необходимости в кратчайшие сроки устранить недостатки в предоставленной документации (для иногородних Участников датой регистрации заявки на участие в тендере считается почтовая отметка о времени отправления заявки);
7) обеспечивает ознакомление Участников с порядком проведения тендера, проектом Договора;
8) определяет победителя тендера;
9) подписывает протокол о результатах тендера.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением акимата Павлодарской области от 21.01.2010 N 3/1.
10. Информационное сообщение о проведении тендера подлежит опубликованию в областных официальных средствах массовой информации на государственном и русском языках не менее, чем за 15 дней до проведения тендера.
11. В случае отсутствия заявок на тендер Учредитель принимает иное решение по использованию объекта.
12. К участию в тендере допускаются физические и юридические лица, своевременно представившие заявку и другие установленные Комиссией необходимые документы.

13. Кепiлдiк жарна қатысушылардың мынадай мiндеттемелердi орындауын:
1) жеңiмпаз атанған кезде тендер нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюын;
2) хаттама негiзiнде Шарт жасасуын қамтамасыз етедi.
Кепiлдiк жарнаны Комиссия тендердi ұйымдастырушының, оны дайындау және өткiзуге арналған шығындарын жабу мөлшерiнде белгiлейдi.
14. Тендерге қатысу үшiн Комиссияның қарауына мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) Комиссия бекiткен нысан бойынша тендерге қатысуға өтiнiм;
2) кепiлдiк жарнаның енгiзiлуiн растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi;
3) жеке конвертте желiмделген тендер шарттары жөнiндегi жазбаша түрдегi ұсыныстар.
Заңды тұлғалар нотариалды расталған құрылтайшылық құжаттардың, сондай-ақ тиiстi мемлекеттiк органда олардың мемлекеттiк тiркеуден өткенiн растайтын құжаттардың көшiрмелерiн қосымша ұсынады.
15. Тендерге қатысу үшiн өтiнiмдердi қабылдау оны өткiзуге дейiн 3 күн (72 сағат) бұрын аяқталады. Белгiленген мерзiм өткенде өтiнiштердi және құжаттарды қабылдау тоқтатылады.
16. Тендерге қатысушы өзiнiң ұсынысын жазбаша түрде тендердi өткiзуге дейiн кем дегенде 3 күн (72 сағат) бұрын ол туралы жазбаша түрде хабарлап, қайтарып алуға құқылы.
17. Комиссия жеңiмпаздарды анықтауға қойылған талапқа (талаптарына) сәйкес қатысушылардың ұсыныстарын қарайды. Комиссия жобаларға тәуелсiз сараптамалар жасауға құқылы. қатысушылардың өтiнiмдерiн сарапшы топтарының қарау мерзiмi 15 күнмен шектеледi.
Тендердi үшiншi рет жариялаған жағдайда тендерге бiр өтiнiм ұсынылғанда объект өтiнiм иесiне мақсатты пайдалану үшiн тапсырылады.
18. Комиссия шешiмi оның мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады. Дауыс берушiлер тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешушi болып табылады.
19. Комиссия шешiмi Комиссия мүшелерi мен төрағасы, сондай-ақ тендер жеңiмпазы атанған қатысушының қолдары қойылған хаттамамен ресiмделдi. Комиссия мүшесi өзiнiң ерекше пiкiрiн хаттамаға қосымша ретiнде жазбаша түрде ұсынуға құқылы, ол хаттамада көрсетілді.
20. Тендердi өткiзуге дейiн кем дегенде 3 күн (72 сағат) бұрын оған қатысудан бас тартқандардан басқа, жеңiмпаз болмаған қатысушыларға тендер жеңiмпазы жарияланған күннен бастап 10 банкiлiк күн iшiнде кепiлдiк жарнасы қайтарылады. Тендерде жеңген қатысушыға кепiлдiк жарналар қайтарылмайды. қайтарылмаған кепiлдiк жарна жергiлiктi бюджет кiрiсiне аударылады.
21. Тендердiң нәтижелерiн жеңiмпазды жариялаған уақыттан бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде құрылтайшы бекiтуi. Тендер нәтижелерi бекiтiлмеген, тендерге қатысуға өтiнiмдер болмаған немесе Комиссия жеңiмпаздың белгiлемегенi туралы шешiм қабылдаған жағдайда құрылтайшы Комиссияға шарттарын өзгертудi сынып, жаңа тендер жариялауға құқылы.

13. Гарантийный взнос обеспечивает выполнение Участником следующих обязательств:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае признания победителем;
2) заключить на основании протокола Договор.
Гарантийный взнос устанавливается Комиссией в размере, покрывающем расходы организатора тендера на его подготовку и проведение.
14. Для участия в тендере необходимо представить на рассмотрение Комиссии следующие документы:
заявку на участие в тендере по утвержденной Комиссией форме;
2) копию платежного поручения, подтверждающего внесение гарантийного взноса;
3)  предложения по условиям тендера в письменной форме, запечатанные в отдельном конверте;
Юридические лица дополнительно представляют нотариально заверенные копии учредительных документов, а также копии документов, подтверждающих прохождение ими государственной регистрации в соответствующем государственном органе.
15. Прием заявок на участие в тендере заканчивается за 3 дня (72 часа) до его проведения. По истечении установленного срока прием заявок и документов прекращается.
16. Участник тендера имеет право отозвать свое предложение, сообщив об этом письменно не менее чем за 3 дня (72 часа) до проведения тендера.
17. Комиссия рассматривает предложения Участников, исходя из критерия (критериев) выявления победителя. Комиссия вправе провести независимую экспертизу проектов. Срок рассмотрения экспертной группой заявок Участников ограничивается 15 днями.
В случае объявления тендера в третий раз, при подаче одной заявки на тендер объект передается по целевому назначению заявителю.
18. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов ее членов. При равенстве голосов решающим является голос председателя.
19. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается членами Комиссии, ее председателем, а также Участником, выигравшим тендер. Член Комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
20. Участникам тендера, не ставшим победителями, за исключением отказавшихся от участия в тендере менее чем за 3 дня (72 часа) до его проведения, гарантийный взнос возвращается в течение 10 банковских дней со дня объявления победителя тендера. Участнику, выигравшему тендер, гарантийный взнос не возвращается. Невозвращенные гарантийные взносы перечисляются в доход местного бюджета.
21. Результаты тендера должны быть утверждены Учредителем в течение пяти календарных дней с момента объявления победителя. В случае неутверждения результатов тендера, отсутствия заявок на участие в тендере или принятия Комиссией решения о неустановлении победителя Учредитель вправе объявить новый тендер, рекомендовав Комиссии изменить его условия.

22. Тараптар құрылтайшы тендер нәтижелерiн бекiткеннен кейiн кем дегенде 10 күн iшiнде Шартқа қол қоюы тиiс. Тараптар қол қойған сенiмгерлiк басқаруға берiлген мүлікті қабылдау-тапсыру актiсi Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
23. Мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру кейiннен төлеп алу және басқа негіздер бойынша жеке меншікке беру құқығынсыз асырады. Шарт мерзiмi аяқталған немесе ол мерзiмiнен бұрын тоқтатылған жағдайда Басқарушы борыштары мен мiндеттемелерi жоқ сенiп тапсырылған Мүлiктi сол құрамы мен жай-күйiнде қайтаруы тиiс.
24. Басқарушы Шарт негiзiнде Пайда алушының мүддесiне Мүлiктi басқаруды жүзеге асырады.
25. Шартта:
1) шарттың мәнi мен мерзiмi;
2) сенiмгерлiк басқаруға берiлген Мүлiктiң құрамы;
3) Пайда алушы туралы нұсқау;
4) Басқарушы есебiнiң мерзiмi мен нысаны;
5) Шарт тоқтатылған жағдайда сенiп тапсырылатын Мүлiктi алған тұлға туралы нұсқау;
6) Сенiп тапсырылған Мүлiктiң құрамына Басқарушының құқықтары мен өзіне жүктелген міндеттерді жүзеге асыру барысында сатып алған және (немесе) алған мүлiктiң енгiзу туралы нұсқау;
7) егер өзгесi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмесе, сенiп тапсырылған Мүлiктi ұстау, өз есебiнен жөндеу жөнiндегi Басқарушының мiндеттемелерi;
8) Басқарушының Шарттың және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген талаптарды бұзбау үшiн жауапкершiлiгi;
9) Басқарушының сенiп тапсырылған мүлiктiң жүргiзiлген жөндеуiне сараптау өткiзу үшiн тиiстi қызметтердi тарту жөнiндегi мiндеттемелерi ескерiлуi тиiс.
Шартта Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қарама-қайшылық келмейтiн өзге де елеулi жағдайлар ескерiлуi мүмкiн;
26. Басқарушы сенiп тапсырылған Мүлiктi басқаруды, егер басқасы шартта қаралмаған болса, өзi жүргiзедi.
27. Шарт тараптар мiндеттерiн тоқтататын жалпы негiздерiмен қатар:
1) Басқарушы- азаматтың қайтыс болуына, оны қайтыс болды деп хабарлауға, оны iс-әрекет етуге қабiлетсiз немесе қабiлетi шектелген деп тануға, хабарсыз жоғалуына, Басқарушы-заңды тұлғаның таратылуына;
2) Басқарушының немесе құрылтайшының сенiп тапсырылған Мүлiктi басқаруды жүзеге асырудан жеке мүмкiндiгi болмауына байланысты бас тартуына;
3) құрылтайшының Басқарушыға келтiрiлген залалдарды және сыйақыларды төлеу жағдайында, егер ол Шартта көзделген болса, Шартты орындаудан бас тартуына;
4) Басқарушының басқаруына кепiлдiк ауыртпалығы салынған Мүлiктi, егер бұл шартта қаралған болса, оған сыйақы төлеумен тапсырылғаны туралы хабарланбаған жағдайда бас тартуына байланысты тоқтатылады.

22. Договор должен быть подписан сторонами не позднее 10 дней после утверждения Учредителем результатов тендера. Акт приема-передачи Имущества, переданного в доверительное управление, подписанный сторонами, является неотъемлемой частью Договора.
23. Передача в доверительное управление Имущества осуществляется без права последующего выкупа и передачи в собственность по другим основаниям. Доверенное Имущество подлежит возврату Управляющим в том же составе и состоянии, свободным от долгов и обязательств по окончании срока либо в случае досрочного прекращения действия Договора.
24. Управляющий осуществляет на основании Договора управление Имуществом в интересах Выгодоприобретателя.
25. Договор должен предусматривать:
1) предмет и срок Договора;
2) состав Имущества, передаваемого в доверительное управление;
3) указание о Выгодоприобретателе;
4) сроки и форму отчетности Управляющего;
5) указание на лицо, получающее доверенное Имущество в случае прекращения действия Договора;
6) указание на включение в состав доверенного Имущества прав и имущества, приобретенного и (или) полученного Управляющим в процессе осуществления возложенных на него обязанностей;
7) обязательства Управляющего по содержанию доверенного Имущества, проведению его ремонта за счет собственных средств, если иное не предусмотрено действующим законодательством Республики Казахстан;
8) ответственность Управляющего за нарушение им условий Договора и установленных действующим законодательством Республики Казахстан ограничений.
9) обязательства Управляющего по привлечению соответствующих служб для проведения экспертизы произведенного ремонта доверенного имущества.
Договором могут быть предусмотрены и иные существенные условия, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан;
26. Управляющий осуществляет доверительное управление Имуществом лично, если иное не предусмотрено Договором.
27. Договор, наряду с общими основаниями прекращения обязательств сторон, прекращается в связи:
1) со смертью гражданина - Управляющего, объявлением его умершим, признанием его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим; с ликвидацией юридического лица - Управляющего;
2) с отказом Управляющего или Учредителя из-за невозможности лично осуществлять управление доверенным Имуществом;
3) с отказом Учредителя от исполнения Договора, при условии выплаты Управляющему убытков и вознаграждения, если оно предусматривалось Договором;
4) с отказом Управляющего в случае несообщения ему о передаче в управление обремененного залогом Имущества с выплатой ему вознаграждения, если оно предусматривалось Договором.

28. Сенiп тапсырылған Мүлiкке меншiк құқығының ауысуы, Мүлiктi сенiмгерлiк басқаруды тоқтатпайды.
29. Шарт тоқтаттылған жағдайда, сенiп тапсырылған Мүлiк Шартта көрсетiлген тұлғаға тапсырылады.
30. Жарғылық капиталына кiретiн Мүлiк сенiмгерлiк басқаруға берiлген мемлекеттiк кәсiпорын банкротқа ұшыраған жағдайда Мүлiктi сенiмгерлiк басқару тоқтатылады және сенiп тапсырылған Мүлiк конкурстық жиынға тапсырылады.
3. Дауларды шешу
31. Осы Нұсқаулықта реттелмеген барлық мәселелер бойынша Шарттың тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
32. Мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға тапсырылған кезде туындайтын даулар тараптардың өзара келiсiмi бойынша немесе сот арқылы қаралады.

28. Переход права собственности на доверенное Имущество не прекращает доверительное управление Имуществом.
29. В случае прекращения договора доверенное Имущество передается лицу, которое указано в Договоре.
30. При банкротстве государственного предприятия, Имущество которого, входящее в уставной капитал, передано в доверительное управление, доверительное управление Имуществом прекращается и доверенное Имущество передается в конкурсную массу.
3. Разрешение споров
31. По всем неурегулированным Инструкцией вопросам стороны Договора руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
32. Споры, возникающие при передаче Имущества в доверительное управление, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.