Қорықтық учаскені қоспағанда, Жайық және Қиғаш өзендерінің барлық акваториясы шекараларында (Aтырау облысы шегінде) Каспий теңізі солтүстік бөлігінің мемлекеттік қорық аймағының су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимімен қоса қорғау аймағы мен экологиялық дәлізін белгілеу туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2008 жылғы 13 наурыздағы N 62 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2008 жылғы 21 сәуірде N 2526 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 27.03.2018 № 64 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 27.03.2018 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 175 "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Заңының 1, 10, 32, 73, және 81 баптарына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы N 212-ІІІ Экологиялық Кодексінің 257 және 267 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27 бабына сәйкес биологиялық сан алуандықты сақтау ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды мекендейтін жануарлардың табиғи көші-қоны мен өсімдіктер таралуының табиғи жолдарын қорғау кемелер қатынасының өсімдіктер мен жануарлар дүниесінің жай-күйіне жағымсыз әсерін азайтуы экологиялық жүйенің басқа да элементтері мен Каспий теңізінің солтүстік бөлігінің мемлекеттік қорық аймағының арасындағы кеңістікке байланысты қамтамасыз ету мақсатында облыс әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Преамбулаға өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық әкімдігінің 2011.02.28 № 55; 2011.07.01 № 191 Қаулыларымен.
1. Қорықтық учаскені қоспағанда, Жайық және Қиғаш өзендерінің барлық акваториясы бойынша (Атырау облысы шегінде) Каспий теңізі солтүстік бөлігінің мемлекеттік қорық аймағының (бұдан әрі - қорғалу аймағы) су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимімен қоса қорғау аймағы мен экологиялық дәліздің шекаралар белгіленсін.
2. Қосымшаға сәйкес қорғау аймағында су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимінің шарттары бекітілсін (келісім бойынша).
3. Атырау облысы Ауыл шаруашылығы басқармасына нысаналы мақсатының негіздемесіне сәйкес кеме иелеріне қорғау аймағында су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимінің шарттарын анықтасын.
4. Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясына (келісім бойынша):

Об установлении экологического коридора и охранной зоны государственной заповедной зоны северной части Каспийского моря с регулируемым режимом эксплуатации водного транспорта в границах по всей акватории рек Урал и Кигач (в пределах Атырауской области), за исключением заповедного участка
Постановление Атырауского областного акимата от 13 марта 2008 года N 62. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 21 апреля 2008 года за N 2526. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 27 марта 2018 года № 64
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 27.03.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях обеспечения пространственной связи между государственной заповедной зоной северной части Каспийского моря и другими элементами экологической сети, сохранения биологического разнообразия, охраны естественных путей миграции животных и распространения растений, обитающих и произрастающих на особо охраняемой природной территории, снижения негативных влияний судоходства на состояние растительного и животного мира в соответствии со статьями 1, 10, 32, 73, и 81 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 175 "Об особо охраняемых природных территориях", статьями 257 и 267 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года N 212-III, статьей 27Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан" акимат области,ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменением, дополнением, внесенными постановлениями Атырауского областного акимата от 28.02.2011 № 55; 1.07.2011 № 191.
1. Установить границу экологического коридора и охранной зоны государственной заповедной зоны северной части Каспийского моря (далее - охранная зона), с регулируемым режимом эксплуатации водного транспорта по всей акваторий реки Урал и Кигач (в пределах Атырауской области), за исключением заповедного участка.
2. Утвердить условия регулируемого режима эксплуатации водного транспорта в охраной зоне согласно приложению (по согласованию).
3. Управлению сельского хозяйства Атырауской области определить судовладельцам условия регулируемого режима эксплуатации водного транспорта в охранной зоне, согласно обоснованию целевого назначения.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Атырауского областного акимата от 25.02.2009 года N 47.
4. Рекомендовать Урало-Каспийскому межобластному бассейновому инспекции рыбного хозяйства (по согласованию):

1) су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимінің шарттарын сақтау бойынша міндеттемелерді қабылдаған жағдайда Атырау облысы Ауыл шаруашылығы басқармасының ұсынысы бойынша қорғау аймағында кеме иелерімен кемелердің жүзу режимімен келісу;
2) алынып тасталды;
Ескерту. 4 тармаққа өзгерістер енгізілілді - Атырау облыстық әкімдігінің.2009.02.25 N 47; 2011.02.28 № 55; 2011.07.01 № 191 Қаулыларымен.
3) осы қаулының 2 тармағымен бекітілген Жайық және Қиғаш өзендері атырауларының қорықтық аймағы шекарларында қорғау аймағы су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимінің шарттарын қолдану;
4) теңізде балықтардың қалыпты уылдырық шашу жүрісін және олардың шабақтарының ширауын қамтамасыз ету үшін жыл сайын 1 сәуірден бастап 15 шілдеге дейінгі кезенде Жайық пен Еділ өзендері сағасындағы аудандарда Еділ өзенінің жер беті атырауы қазақстандық бөлігінің теңізге қарай сұғына енген нүктесінен және Жайық өзенінің жер беті атырауы қазақстандық бөлігінің теңізге қарай сұғына енген нүктесінен 50 километр радиуста сондай-ақ 1994 жылы 1 қаңтардағы жағалау сызығынан ені 15 километр белдеуде жоғарыда көрсетілген атыраулар бойындағы кеңістікте және одан шығысқа қарай Жем өзеніне дейінгі шекаралар арасында құрылыс және геофизикалық жұмыстар жүргізуге, ұңғымаларды сынауға және кеменің жүзуіне тыйым салу.
Бұл ретте балық аулауды және оны тасымалдауды жүзеге асыратын кемелер қозғалысына, ғылыми-зерттеу жұмыстарына және бақылау-инспекциялық қызметке жол беріледі;
5) қорғау аймағында су көлігін пайдалану режимін сақтау, жүзеге асыру ұсынылсын.
5. Облыс әкімиятының 2004 жылғы 2 сәуірдегі N 83 "Каспий теңізі солтүстік бөлігінің қорық аймағында су көлігін тапсырыстық тәртібімен қоса қорғалу аймағын орнату туралы" қаулысының күші жойылсын деп танылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М.М. Тасыбаевқа жүктелсін.
7. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
Б. Рысқалиев
Облыс әкімиятының
2008 жылғы 13 наурыз
N 62 қаулысымен бекітілген
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - Атырау облыстық әкімдігінің 2011.07.01 № 191 Қаулысымен.
Қорғау аймағында су көлігін пайдаланудың реттелмелі режимінің
ШАРТТАРЫ
Су көлігі бар кәсіпорындар ұйымдар мемлекеттік мекемелер
Қорғау аймағында су көлігі қозғалысының рұқсат етілген мерзімдері
Қорғау аймағына рұқсат етілген су көлігінің түрлері
Қорғау аймағында қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі мен рұқсат етілген қуаты
1
2
3
4
5
1
Кәсіптік балық аулаумен және басқа да су жануарларын өндірумен айналасатын заңды және жеке тұлғалар
Қазақстан Республикасында балық аулау мен басқа да су жануарларын өндірудің Нормативтері мен Ережелері мен орнатылған мерзімге сәйкес
1) Стационарлы қозғалтқышы бар өздігінен жүретін кәсіпшілік және көліктік кемелердің барлық түрлері
Қозғалтқыш қуаты шектеусіз.Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес.
2) Өздігінен жүрмейтін кәсіпшілік және көліктік кемелер

1) согласовывать с Урало-Каспийской бассейновой инспекцией по регулированию использования и охране водных ресурсов (по согласованию) и судовладельцами режим судоходства в охранной зоне по представлению Управления сельского хозяйства Атырауской области при условии принятии обязательств по соблюдению условий регулируемого режима эксплуатации водного транспорта;
2) исключен - постановлением Атырауского областного акимата от 1.07.2011 № 191.
3) в границах заповедной зоны дельты рек Урал и Кигач применять условия регулируемого режима эксплуатации водного транспорта в охранной зоне утвержденного пунктом 2 настоящего постановления;
4) для обеспечения нормального нерестового хода рыб и ската молоди в море запретить ежегодно в период с 1 апреля по 15 июля проведение строительных и геофизических работ, испытание скважин и судоходство в предустьевых районах рек Урал и Волга в радиусе 50 километров от наиболее выдвинутой в сторону моря точки казахстанской части наземной дельты реки Волги и наиболее выдвинутой в сторону моря точки наземной дельты реки Урал, а также в полосе шириной 15 километров от береговой линий на 1 января 1994 года между границами вышеуказанных придельтовых пространств и далее на восток до реки Эмба.
При этом допускается судоходство судов, осуществляющих промысел рыбы и ее транспортировку, научно-исследовательские работы контрольно-инспекционную деятельность.
5) осуществлять контроль за соблюдением режима эксплуатации водного транспорта в охранной зоне.
Сноска.Подпункт 2); Пункт 4, 5 с изменениями, внесенными постановлениями Атырауского областного акимата от 25.02.2009 года N 47; 28.02.2011 № 55; 1.07.2011 № 191.
5. Признать утратившим силу постановление областного акимата от 2 апреля 2004 года N 83 "Об установлении в заповедной зоне северной части Каспийского моря охранной зоны с заказным режимом эксплуатации водного транспорта".
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Тасыбаева М.М. - заместителя акима области.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким области Б. Рыскалиев
Приложение
к постановлению акимата области
от 13 марта 2008 года N 62
Сноска. постановлением Атырауского областного акимата от 1.07.2011 № 191.
УСЛОВИЯ
регулируемого режима эксплуатации водного транспорта в охранной зоне
N
Предприятия,
организации,
государственные
учреждения
имеющие водный
транспорт
Допустимые
сроки
движения
водного
транспорта
в охранной
зоне
Допускаемые к
охранной
зоне типы водного
транспорта
Допускаемые
мощности и
режим работы
двигателя
в охранной
зоне
1
2
3
4
5
1
Юридические и
физические
лица
занимающиеся
промысловым
ловом рыб и
добыванием
других водных
животных
Согласно
срокам
установленн
ым Нормати
вами и
Правилами
рыболовства
и добывания
других
водных
животных в
Республике
Казахстан
1) Самоходные
промысловые и
транспортные суда
всех типов со
стационарным
двигателем;
Без ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту
2) Не самоходные
промысловые и
транспортные суда;

3) Аспалы қозғалтқышы бар қайықтар
Қозғалтқыштың қуаты 40 ат күшінен артық емес
4) Қызметтік жүріп-тұру мақсатындағы аспалы қозғалтқышы бар қайықтар
Қозғалтқыштың қуаты 40 ат күшінен артық емес
2
Спорттық әуесқой балық аулаумен немесе аңшылықпен шұғылданатын заңды және жеке тұлғалар
Белгіленген тиісті нормативтік-құқықтық актілердің мерзіміне сәйкес
Қозғалтқыштың қуаты 20 аткүшінен артық емес
1
2
3
4
5
3
Табиғат қорғау құқық қорғау қадағалау органдары атқарушы биліктің аймақтық және жергілікті атқарушы органдары
Функционалдық міндеттемелермен қойылған міндеттемелерді алдын ала берілген және басқа да рұқсат ету құжаттарында көрсетілген мерзімде орындау кезінде
1)Стационарлы қозғалтқышы бар арнайы мақсаттағы теңіз және өзен кемелері
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Қызметтік жүріп-тұру мақсатындағы аспалы қозғалтқышы бар қайықтар
Қозғалтқыштың қуаты 75 ат күшінен артық емес Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1500 айналымнан артық емес

3) Лодки с
подвесными
двигателями;
Мощность
двигателя не
более 40
лошадиных сил.
4) Лодки с
подвесными
двигателями
служебно-разъ
ездного
назначения;
Мощность
двигателя не
более 40
лошадиных сил.
2
Юридические и
физические лица
занимающиеся
спортивно-любите
льским ловом
или охотой
Согласно
срокам
установленным
соответствую
щими
нормативно-
правовыми
актами
1) Лодки с
подвесными
двигателями;
Мощность
двигателя не
более 20
лошадиных сил.
1
2
3
4
5
3
Природоохранные,
правоохранительн
ые, надзорные
органы, а также
территориальные
и местные органы
исполнительной
власти
При выполне
нии
функциональн
ых обязаннос
тей и
поставленных
задач в сроки
указанные в
предписаниях
и других
разрешительн
ых
документах.
1) Морские и
речные суда
специального
назначения со
стационарным
двигателем;
Без ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
2) Лодки с подвесными двигателями служебно-разъездного назначения;
Мощность
двигателя не
более 75
лошадиных сил.
Режим работы
двигателя не
более 1500
оборотов в
минуту.

3) Арнайы мақсаттағы аспалы қозғалтқышы бар қайықтар
Қозғалтқыштың қуаты 250 ат күшінен артық емес Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1500 айналымнан артық емес
4) Ауа тұғыры бар арнайы кемелер
Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясымен келісім бойынша маршрут қозғалысы мен қозғалтқыш жұмысының режимі
4
Бекітілген ғылыми бағдарламаға сәйкес зерттеуді жүзеге асыратын ғылыми зерттеу мекемелері
Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясымен келісілген және ғылыми зерттеу жұмыстарының бағдарламасымен орнатылған мерзімде
1) Ғылыми зерттеуді жүргізу үшін стационарлы қозғалтқышы бар арнайы кемелер
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз. Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Аспалы қозғалтқышы бар қайықтар
Қозғалтқыш жұмыс жасау режимі 55 ат күшінен артық емес
5
Су жолы арқылы жүкті тасымалдаумен айналысатын заңды және жеке тұлғалар
Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясымен келісілген кесте бойынша және мерзімінде Жайық және Қиғаш өзендерінде ірі тоннажды кемелердің кіріуіне рұқсат тек қана күндіз беріледі. Бағалы кәсіптік балықтардың уылдырық шашу кезеңінде кемелердің жүруіне қосымша шектеулер қойылады
1) Стационарлы қозғалтқышы бар өздігінен жүретін кемелер: сүйрегіштер итергіштер көмекші кемелер
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Өздігінен жүрмейтін кемелер:жүзбелі крандар өзен және теңіз баржалары
1
2
3
4
5
6
Теңізден мұнай өндіру немесе барлау жұмыстарын жүзеге асырушы кәсіпорындар
Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясымен келісілген кесте бойынша және мерзімінде Жайық және Қиғаш өзендерінде ірі тоннажды кемелердің кіріуіне рұқсат тек қана күндіз беріледі. Бағалы кәсіптік балықтардың уылдырық шашу кезеңінде кемелердің жүруіне қосымша шектеулер қойылады
1)Стационарлы қозғалтқышы бар өздігінен жүретін кемелер:
Сүйрегіштер итергіштер көмекші кемелер жеке құрамды тасымалдау үшін жолаушылар кемесі
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз Қозғалтқыштың жұмыс жасау
режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Ауа тұғыры бар арнайы кемелер
Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясымен келісім бойынша маршрут қозғалысы мен қозғалтқыш жұмысының режимі
3) Өздігінен жүрмейтін кемелер: жүзбелі крандар өзен және теңіз баржалары
4) Аспалы қозғалтқышы бар кемелер
Қозғалтқыш қуаты 40 ат күшінен артық емес
7
Жайық Қиғаш өзендері мен Жайық-Каспий кеме жүретін арнада жағдайға байланысты қызмет көрсетумен айналысатын кәсіпорындар
Кеме жүру кезеңінде
1) Кеме қатысуына қызмет көрсетуші стационарлы қозғалтқышы бар кемелер
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Итергіштер
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз. Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес

3) Лодки с
подвесными
двигателями
специального
назначения;
Мощность
двигателя не
более 250
лошадиных сил.
Режим работы
двигателя не
более 1500
оборотов в
минуту.
4)Специальные
суда на
воздушной
подушке;
Режим работы
двигателей и
маршрут
согласованию
с Урало- Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства.
4
Научно-исследоват
ельские
организаций
осуществляющие
исследования
согласно
утвержденным
Программам
В сроки
установленные
программами
научно-исслед
овательских
работ и
согласованные
с Урало- Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства
1)Специальные
суда для
проведения
научных
исследований
со
стационарным
двигателем;
Без ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
2) Лодки с
подвесными
двигателями
Мощность
двигателя не
более 55
лошадиных сил.
5
Юридические и
физические лица
занимающиеся
транспортировкой
грузов водным
путем
По графику и
в согласован
ные с
Урало- Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства
Заход крупно
тоннажных
судов в
реки Урал и
Кигач
разрешается
только в
светлое
время суток.
Допускаются
дополнительны
е ограничения
судоходства
в период
нереста
ценных промыс
ловых рыб.
1) Самоходные
суда со
стационарным
двигателем:
буксировщики,
толкачи,
вспомогательн
ые суда;
Безограничениям
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
2)Несамоходны
е суда:
плавкраны,
речные и
морские
баржи.
6
Предприятия
осуществляющие
морские
нефтяные
разработки или
разведочные
работы.
По графику и
в согласован
ные сУрало-Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства.
Заход крупно
тоннажных
судов в реки
Урал и Кигач
разрешается
только в
светлое время
суток.
Допускаются
долнительные
ограничения
судоходства
в период
нереста
ценных
промысловых
рыб.
1) Самоходные
суда со
стационарным
двигателем:
буксировщики,
толкачи,
вспомогательн
ые суда,
пассажирские
суда для
транспортиров
и личного
состава;
Без ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
2)Специальные
суда на
воздушной
подушке;
Режим работы
двигателей и
маршрут
движения по
согласованию с
Урало-Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства.
3) Не
самоходные
суда: речные
и морские
баржи.
4) Лодки с
подвесными
двигателями
Мощность
двигателя не
более 40
лошадиных сил.
7
Предприятия
занимающиеся
обслуживанием
судоходной
обстановки на
реках Урал,
Кигач и Урало-
Каспийском
судоходном
канале.
В период
навигации
1) Обстановоч
ные суда со
стационарным
двигателем;
Без
ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
2) Толкачи;

3) Аспалы қозғалтқышы бар кемелер
Қозғалтқыш қуаты 40 ат күшінен артық емес
8
Жолаушы тасымалдау және туризм айналысатын заңды және жеке тұлғалар
Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясымен келісілген кесте бойынша және мерзімінде
1)Стационарлы қозғалтқышы бар жолаушылар кемесі
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз. Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Аспалы қозғалтқышы бар кемелер
Қозғалтқыш қуаты 40 ат күшінен артық емес
1
2
3
4
5
9
Мелиорациялау және жұмыстарымен айналасатын кәсіпорындар
1) Өздігінен жүретін кемелер: арнайы мақсаттағы және көмекші кемелер итергіштер
Қозғалтқыштың қуаты шектеусіз. Қозғалтқыштың жұмыс жасау режимі минутына 1000 айналымнан артық емес
2) Өздігінен жүрмейтін кемелер: арнайы мақсаттағы жүзгіш крандар өзен және теңіз баржалары

3) Лодки с
подвесными
двигателями
Мощность
двигателя не
более 40
лошадиных сил.
8
Юридические и физические лица занимающиеся пассажирскими перевозками и туризмом.
По графику и в сроки согласованные с Урало- Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства.
1)Пассажир-
ские суда со
стационарным
двигателем;
Без
ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
1) Лодки с
подвесными
двигателями
Мощность
двигателя не
более 40
лошадиных сил.
9
Предприятия,
занимающиеся
мелиоративными и
дноуглубительными
работами.
По графику и
в сроки
согласованные
с Урало- Каспийской межобластной бассейновой инспекцией рыбного хозяйства.
Заход крупно
тоннажных
судов в
реки Урал и
Кигач
разрешается
только в
светлое
время суток.
Допускаются
дополнитель
ные
ограничения
судоходства
в период
нереста
ценных
промысловых
рыб.
1) Самоходные
суда:
специального
азначения,
буксировщики
и вспомогате
льные суда;
Без ограничения
мощности
двигателя.
Режим работы
двигателя не
более 1000
оборотов в
минуту.
2) Не
самоходные
суда:
специального
назначения
плавкраны,
речные и
морские
баржи.