Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 29 сәуірдегі N 93 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 10 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5699 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 147 қаулысымен

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 апреля 2009 года № 93. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2009 года № 5699. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 147

Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.06.2013 № 147 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.06.2013 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :

1. Агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3750 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 232 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4481 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 279 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5129 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөніндегі есеп нысандарын бекіту туралы" 2005 жылғы 25 маусымдағы N 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы N 204 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5444 тіркелген) қаулыларымен енгізілген толықтырулармен және өзгерістермен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қосымшада:
"1. Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" деген кестеде:

1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3750), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 232 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4481), от 24 декабря 2007 года № 279 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5129), от 28 ноября 2008 года № 204 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года № 224 "Об утверждении формы отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5444) следующие изменения и дополнения:
в приложении :
в таблице "1. Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":

1200-шоттар тобының және 1201-шоттың атаулары мынадай редакцияда жазылсын :
"
1200
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар
1201
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар
";
1205, 1206, 1207, 1208, 1209-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1205
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт

названия группы счетов 1200 и счета 1201 изложить в следующей редакции:
"
1200
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
названия счетов 1205, 1206, 1207, 1208, 1209 изложить в следующей редакции:
"
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через
прибыль или убыток

1206
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1207
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылармен есептелген сыйақы
1208
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1209
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
";

1206
Премия по приобретенным ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1207
Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам, учитываемым
по справедливой стоимости через прибыль или
убыток
1208
Счет положительной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой
стоимости ценных бумаг, учитываемых по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток
";

1425-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1426, 1427-шоттармен толықтырылсын:
"
1426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке қойылатын талаптар
1427
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек
";
1472-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1473-шотпен толықтырылсын:
"
1473
Өндірістік және сауда қызметіне ислам банкінің инвестициялары
";
1744-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
1744
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
";
1756-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1771, 1772-шоттармен толықтырылсын:
"
1771
Жалдау шарттарында инвестициялық қызмет бойынша ислам банкінің есептелген кірістері
1772
Жалдау шарттарында инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек
";
2240-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2245-шотпен толықтырылсын:
"
2245
Инвестициялық депозиттер
";
2870-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2871-шотпен толықтырылсын:
"
2871
Қайырымдылық төлемдерінің шоты
";
"2. Пайда мен шығындардың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" деген кестеде:
5305-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5305
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақыны амортизациялау бойынша шығыстар
";
5709-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5709
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылмаған шығыс
";
5733-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5733
Сатуға арналған, қолда бар және пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған шығыстар
";
4201, 4202-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4201
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
4202
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау жөніндегі кірістер
";
4424-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4426, 4427-шоттармен толықтырылсын:
"
4426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
4427
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
";
4476-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4477-шотпен толықтырылсын:
"
4477
Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алумен байланысты ислам банкінің кірістері
";
4617-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4618-шотпен толықтырылсын:
"

после счета 1425 дополнить счетами 1426, 1427 следующего содержания:
"
1426
Требования к клиенту по операциям
финансирования торговой деятельности
1427
Просроченная задолженность по операциям
финансирования торговой деятельности
";
после счета 1472 дополнить счетом 1473 следующего содержания:
"
1473
Инвестиции исламского банка в производст-
венную и торговую деятельность
";
название счета 1744 изложить в следующей редакции:
"
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
";
после счета 1756 дополнить счетами 1771, 1772 следующего содержания:
"
1771
Начисленные доходы исламского банка по
инвестиционной деятельности на условиях
аренды
1772
Просроченная задолженность по инвестиционной
деятельности на условиях аренды
";
после счета 2240 дополнить счетом 2245 следующего содержания:
"
2245
Инвестиционные депозиты
";
после счета 2870 дополнить счетом 2871 следующего содержания:
"
2871
Счет благотворительных выплат
";
в таблице «2. Отчет об остатках на балансовых счетах прибылей и убытков»:
название счета 5305 изложить в следующей редакции:
"
5305
Расходы по амортизации премии по приобретен-
ным ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток
";
название счета 5709 изложить в следующей редакции:
"
5709
Нереализованный расход от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
название счета 5733 изложить в следующей редакции:
"
5733
Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток и
имеющихся в наличии для продажи
";
названия счетов 4201, 4202 изложить в следующей редакции:
"
4201
Доходы, связанные с получением вознаграждения
по ценным бумагам, учитываемым по справедли-
вой стоимости через прибыль или убыток
4202
Доходы по амортизации дисконта по приобретен-
ным ценным бумагам, учитываемым по справед-
ливой стоимости через прибыль или убыток
";
после счета 4424 дополнить счетами 4426, 4427 следующего содержания:
"
4426
Доходы, связанные с получением вознаграждения
по операциям финансирования торговой
деятельности
4427
Доходы, связанные с получением вознаграждения
по просроченной задолженности по операциям
финансирования торговой деятельности
";
после счета 4476 дополнить счетом 4477 следующего содержания:
"
4477
Доходы исламского банка, связанные с получе-
нием вознаграждения по инвестиционной деятель-
ности на условиях аренды
";
после счета 4617 дополнить счетом 4618 следующего содержания:
"

4618
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша қызмет көрсетулерге кірістер
";
4709-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4709
Пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылмаған кіріс
";
4733-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4733
Сатуға арналған, қолда бар және пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған кірістер
";

4618
Доходы за услуги по операциям с инвестицион-
ными депозитами
";
название счета 4709 изложить в следующей редакции:
"
4709
Нереализованный доход от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
";
название счета 4733 изложить в следующей редакции:
"
4733
Реализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток и
имеющих ся в наличии для продажи
";

4872-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4880-шотпен толықтырылсын:
"
4880
Өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан түскен ислам банкінің кірістері
";
"4. Меморандумның баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" деген кестеде:
7713-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7800, 7801, 7802, 7803, 7804, 7805, 7806, 7807, 7808, 7809, 7810, 7811, 7820, 7830, 7831, 7832, 7833, 7850, 7851, 7860, 7861, 7862, 7863, 7864, 7865, 7866, 7867, 7868, 7869, 7870, 7871, 7880, 7881, 7882, 7883, 7884, 7885, 7886, 7887, 7888, 7889, 7890 шот топтарымен және шоттармен толықтырылсын:
"

после счета 4872 дополнить счетом 4880 следующего содержания:
"
4880
Доходы исламского банка от финансирования
производственной и торговой деятельности
";
в таблице «4. Отчет об остатках на внебалансовых счетах меморандума»:
после счета 7713 дополнить группами счетов и счетами 7800, 7801, 7802, 7803, 7804, 7805, 7806, 7807, 7808, 7809, 7810, 7811, 7820, 7830, 7831, 7832, 7833, 7850, 7851, 7860, 7861, 7862, 7863, 7864, 7865, 7866, 7867, 7868, 7869, 7870, 7871, 7880, 7881, 7882, 7883, 7884, 7885, 7886, 7887, 7888, 7889, 7890 следующего содержания:
"

7885
Әділ құны бойынша активтерді қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар
7886
Айырбас бағамы бойынша іске асырылмаған шығыстар
7887
Әділ құны бойынша активтерді қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
7888
Негізгі қаражат бойынша амортизациялық аударымдар
7889
Активтердің құнсыздануынан болған шығындар
7890
Басқа шығыстар
".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

7885
Реализованные расходы от переоценки активов по
справедливой стоимости
7886
Нереализованные расходы по курсовой разнице
7887
Нереализованные расходы от переоценки активов
по справедливой стоимости
7888
Амортизационные отчисления по основным
средствам
7889
Убытки от обесценения активов
7890
Прочие расходы
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Стратегия және талдау департаментi (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сарсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жiберсiн.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 1 маусымға дейінгі мерзімде "Екінші деңгейдегі банктерден алынған есептік-статистикалық ақпаратты жинау және өңдеу" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені әзірлеуді қамтамасыз етсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                            Е. Бахмутова

3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 июня 2009 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова