Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 190 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 15 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5790 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 9 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бағалы қағаздар нарығын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3870 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 65 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4173 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 131 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4296 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту" және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 111 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4689 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 272 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5137 тіркелген), "Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 сәуірдегі N 56 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5233 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Жеке тұлғаларға бағалы қағаздар рыногында жұмыстарды орындауға рұқсат беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 20 сәуірдегі N 30 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 130 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5319 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қарашада жарияланған, N 11), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы N 168 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5392 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2009 жылғы 27 наурыздағы N 58 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5655 тіркелген) қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 190. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 сентября 2009 года № 5790. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего рынок ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3870), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 65 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года № 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4173), от 17 июня 2006 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года № 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4296), от 30 апреля 2007 года № 111 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года № 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4689), от 24 декабря 2007 года № 272 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5137), от 28 апреля 2008 года № 56 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5233), от 22 августа 2008 года № 130 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 1999 года № 30 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам по вопросам допуска физических лиц к выполнению работ на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5319, опубликованным 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 11), от 29 октября 2008 года № 168 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5392), от 27 марта 2009 года № 58 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года № 317 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5655), следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Ереженің қолданылуы мыналарға таралады:
1) банктік қызметті реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына қарама-қайшы келмейтін бөлікте брокерлер және (немесе) дилерлер болып табылатын банктерге;
2) зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына қарама-қайшы келмейтін бөлікте брокерлер және (немесе) дилерлер болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға.";
4-1-тармақта "уәкілетті орган" деген сөздер "қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі-уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-5-тармақпен толықтырылсын:
"4-5. Брокер және (немесе) дилердің ішкі құжаттарымен бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің электрондық құжаттарымен алмасу жүйесіне кіру үшін рұқсаты (пароль пайдаланатын) бар брокер және (немесе) дилердің қызметкерлерінің жауапкершілігі белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметпен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті бірлесіп атқаратын брокер және (немесе) дилер "Инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша инвестициялық пай қорының қызметін тоқтату үшін негіздемелер туындаған кезде, активтері өзінің басқаруындағы инвестициялық пай қорының қызметін тоқтатқан жағдайда, уәкілетті органның лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы хабарламасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы қордың активтерін есепке алуды жүзеге асыратын кастодианға кредиторлық және дебиторлық берешектердің сомасы, оның ішінде, "репо" операцияларын ашу аясында пайда болған сома туралы ақпаратты, кредиторлар, дебиторлар және "репо" операцияларына қатысқан тұлғалар туралы мәліметтерді қоса алғанда жібереді.";
12-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) соңғы он екі ай ішінде осы брокер және (немесе) дилерге уәкілетті орган қолданған әкімшілік жазаларды қоспағанда, шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялар туралы мәліметтер. Әкімшілік жаза түріндегі санкциялар бойынша, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап, соңғы он екі айға осы брокер және (немесе) дилерге немесе оның лауазымды тұлғаларына әкімшілік жаза қолдану туралы мәліметтер ұсынады;";
15-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Брокер және (немесе) дилердің жарнамалық ақпаратты таратуы "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";

"2. Действие настоящих Правил распространяется на:
1) банки, являющиеся брокерами и (или) дилерами, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан, регулирующему банковскую деятельность;
2) организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, являющиеся брокерами и (или) дилерами, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.";
пункт 4-1 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)";
дополнить пунктом 4-5 следующего содержания:
"4-5. Внутренними документами брокера и (или) дилера устанавливается ответственность работников брокера и (или) дилера, имеющих доступ (использующих пароли) для входа в систему обмена электронными документами центрального депозитария ценных бумаг.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Брокер и (или) дилер, совмещающий брокерскую и (или) дилерскую деятельность с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем, в случае прекращения деятельности паевого инвестиционного фонда, активы которого находятся у него в управлении, при возникновении оснований для прекращения деятельности паевого инвестиционного фонда по причинам, указанным в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "Об инвестиционных фондах", в течение трех рабочих дней с даты получения уведомления уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии или ее лишении направляет кастодиану, осуществляющему учет активов данного фонда, информацию о суммах кредиторской и дебиторской задолженностей, в том числе, возникших в рамках открытия операций "репо", включая сведения о кредиторах, дебиторах и лицах, участвовавших в операциях "репо".";
подпункт 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) сведения об ограниченных мерах воздействия и санкциях, за исключением административных взысканий, примененных уполномоченным органом к данному брокеру и (или) дилеру в течение последних двенадцати месяцев. По санкциям в виде административного взыскания предоставляются сведения о наложении административного взыскания на данного брокера и (или) дилера или его должностных лиц за последние двенадцать месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания;";
пункт 15 дополнить частью второй следующего содержания:
"Распространение брокером и (или) дилером рекламной информации осуществляется в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе".";

мынадай мазмұндағы 19-1 және 19-2-тармақтармен толықтырылсын:
"19-1. Брокерлік шартқа Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен белгіленген тапсырма немесе комиссия шартының нормалары пайдаланылады.
Тапсырма шартының нормалары номиналды ұстаудың қызмет көрсетулерін ұсыну бөлігінде, ал комиссия шартының нормалары – бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында брокерлік қызметті көрсету бөлігінде пайдаланылады. Осы Ереженің 38-тармағымен белгіленген жағдайларда бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған рыногындағы брокерлік қызмет көрсетулер брокерлік шарттың тараптарының келісімі бойынша тапсырма және комиссия шартының негізінде ұсынылады.
19-2. Клиентпен брокерлік шартты жасау барысында брокер және (немесе) дилерге мынадай құжаттар ұсынылады:
1) жеке тұлғалар үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды тұлғалар үшін (Қазақстан Республикасының резиденттері):
жарғының көшірмесі;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
статистикалық карточканың көшірмесі;
салық төлеуші есебінде мемлекеттік тіркеуді растайтын салық төлеуші куәлігінің көшірмесі немесе бар болса бизнес бірегейлендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 61 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4138 тіркелген) бекітілген Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесінің 8-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген мәліметтер енгізілген, заңды тұлғаның қолтаңба үлгілері (оның ішінде клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығына ие заңды тұлғаның өкілдерінің) және мөр бедері бар нотариатта куәландырылған құжат;
3) заңды тұлғалар үшін (Қазақстан Республикасының резиденттері емес):
жарғының көшірмесі;
резидент емес мемлекеттің уәкілетті органы берген заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеуден өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғаның қолтаңбалар үлгілері (оның ішінде клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің) және мөрінің бедері бар құжат;
брокерлік шартты жасайтын және өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыратын заңды тұлға өкіліне қатысты берілген заңды тұлғаның уәкілетті органының сенімхаты немесе шешімі;
брокер және (немесе) дилердің ішкі құжаттарымен көзделген өзге құжаттар.
Клиентке осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес заңдастырылып немесе апостилирленіп, мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде, нотариатта куәландырылған аудармасымен ұсынылады.";

дополнить пунктами 19-1 и 19-2 следующего содержания:
"19-1. К брокерскому договору применяются нормы договора поручения или комиссии, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Нормы договора поручения применяются в части предоставления услуг номинального держания, а нормы договора комиссии - в части оказания брокерских услуг на организованном рынке ценных бумаг. Брокерские услуги на неорганизованном рынке ценных бумаг в случаях, установленных пунктом 38 настоящих Правил, предоставляются на основании договора поручения или комиссии по соглашению сторон брокерского договора.
19-2. При заключении брокерского договора клиентом представляются брокеру и (или) дилеру следующие документы:
1) для физических лиц:
копия документа, удостоверяющего личность;
2) для юридических лиц (резидентов Республики Казахстан):
копия устава;
копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
копия статистической карточки;
копия свидетельства налогоплательщика, подтверждающего государственную регистрацию в качестве налогоплательщика или при наличии бизнес-идентификационный номер;
нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы) и оттиска печати юридического лица, включающий сведения, указанные в подпункте 5) пункта 8 Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4138);
3) для юридических лиц (нерезидентов Республики Казахстан):
копия устава;
копия документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица, выданного уполномоченным органом государства нерезидента;
документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы) и оттиска печати юридического лица;
доверенность или решение уполномоченного органа юридического лица, выданное в отношении представителя юридического лица, который будет заключать брокерский договор и осуществлять иные действия;
иные документы, предусмотренные внутренними документами брокера и (или) дилера.
Документы, указанные в подпункте 3) настоящего пункта, представляются клиентом легализованными или апостилированными, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный и (или) русский языки.";

20-тармақтың үшінші бөлігіндегі екінші сөйлемде "ұсыну тәртібі, "деген сөздерден кейін "сондай-ақ осы Ереженің 14, 22, 25, 34, 34-1-тармақтарымен көзделген жағдайларда клиентке хабарламаларды жіберу тәртібі мен мерзімі" деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақта:
"көзделуі тиіс" деген сөздер "көзделеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"(жасалуға болжанған)" деген сөздер алынып тасталсын;
"уәкілетті органды" деген сөздерден кейін "осы мәміле жасалған күннен кейінгі күннен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) соңғы он екі ай ішінде осы брокер және (немесе) дилерге уәкілетті орган қолданған әкімшілік жазаларды қоспағанда, шектеулі ықпал ету шаралар мен санкциялар туралы. Әкімшілік жаза түріндегі санкциялар бойынша, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап, соңғы он екі айға осы брокер және (немесе) дилерге немесе оның лауазымды тұлғаларына әкімшілік жаза қолдану туралы мәліметтерді ұсынады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) брокер және (немесе) дилердің лауазымды тұлғаларына салынған әкімшілік айыппұлдар туралы;
2-2) өзін-өзі реттейтін ұйым қолданған ықпал ету шаралары және осы брокер және (немесе) дилерге қатысты қор биржасымен салынған айыппұлдар туралы;";
23-тармақ "жіберу керек" деген сөздерден кейін "және (немесе) Интерент желісіндегі брокер және (немесе) дилердің веб-сайтында орналастырылуы қажет" деген сөздермен толықтырылсын;
29-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) клиент мүддесінде қаржы құралдарымен мәміле жасау болжанған клиент туралы мәліметтер:
жеке тұлға үшін:
тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі және құжатты берген органның атауы;
заңды тұлға үшін:
атауы;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) жөніндегі куәлігінің нөмірі мен күні, оны мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған органның атауы;";
3) тармақшада:
"бағалы қағаздар", "бағалы қағаздардың", "бағалы қағаздарды" деген сөздер тиісінше "қаржы құралдары", "қаржы құралдарының", "қаржы құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бірегейлендіру нөмірі" деген сөздерден кейін "(шетелдік бағалы қағаздарға қатысты – халықаралық бірегейлендіру нөмірі (ISIN))" деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Клиенттің брокер және (немесе) дилерге беретін клиенттік тапсырыстың нысаны мен клиенттік тапсырыстың даналарының саны брокер және (немесе) дилердің ішкі құжаттарында белгіленеді. Клиенттік тапсырысқа клиент немесе оның өкілі қол қояды, егер клиент заңды тұлға болып табылса, мөрмен куәландырылады.
Брокер және (немесе) дилер клиенттік тапсырысты алған кезде клиенттік тапсырысқа қол қойған тұлғаның өкілеттілігін тексереді, сонымен қатар клиенттік тапсырыстардағы (қағаз жеткізушідегі) қолтаңбалардың және мөр бедерлерінің заңды тұлғаның қолтаңбаларының үлгілерімен (соның ішінде клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығына ие заңды тұлғаның өкілдері) және мөр бедері бар нотариатпен куәландырылған құжатындағы немесе жеке тұлғаның не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжатындағы қолтаңбаға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

во втором предложении части третьей пункта 20 после слов "исполнении клиентских заказов" дополнить словами ", а также порядок и сроки направления уведомлений клиенту в случаях, предусмотренных пунктами 14, 22, 25, 34, 34-1 настоящих Правил.";
в пункте 21:
слова "должна быть предусмотрена" заменить словом "предусматривается";
слова "(предполагаемой к совершению)" исключить;
дополнить словами "не позднее дня, следующего за днем заключения такой сделки";
в пункте 22:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) об ограниченных мерах воздействия и санкциях, за исключением административных взысканий, примененных уполномоченным органом к данному брокеру и (или) дилеру в течение последних двенадцати месяцев. По санкциям в виде административного взыскания предоставляются сведения о наложении административного взыскания на данного брокера и (или) дилера или его должностных лиц за последние двенадцать месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания;";
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) об административных штрафах, наложенных на должностных лиц брокера и (или) дилера;
2-2) о мерах воздействия, примененных саморегулируемой организацией, и штрафах, наложенных фондовой биржей в отношении данного брокера и (или) дилера;";
пункт 23 после слов "возможными видами связи" дополнить словами ", и (или) размещены на веб-сайте брокера и (или) дилера в сети Интернет";
в пункте 29:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) сведения о клиенте, в интересах которого предполагается совершение сделки с финансовыми инструментами:
для физического лица:
фамилия, имя, при наличии отчество;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность и наименование органа, осуществившего выдачу документа;
для юридического лица:
наименование;
дата и номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, наименование органа, осуществившего его государственную регистрацию (перерегистрацию);";
в подпункте 3):
слова "ценных бумагах", "ценных бумаг" заменить словами "финансовых инструментах", "финансовых инструментов" соответственно;
после слов "идентификационный номер" дополнить словами "(в отношении иностранных ценных бумаг - международный идентификационный номер (ISIN))";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Форма клиентского заказа и количество экземпляров клиентского заказа, подлежащих представлению клиентом брокеру и (или) дилеру, устанавливаются внутренними документами брокера и (или) дилера. Клиентский заказ подписывается клиентом или его представителем, заверяется печатью, если клиентом является юридическое лицо.
При получении клиентского заказа брокер и (или) дилер проверяет полномочия лица, подписавшего клиентский заказ, в том числе осуществляет сверку подписей и оттисков печатей на клиентских заказах (на бумажном носителе) на их соответствие подписям, указанным в нотариально засвидетельствованном документе с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы) и оттиска печати юридического лица, или документе, удостоверяющем личность физического лица либо его представителя.

Егер, бұл брокерлік құжатпен көзделген жағдайда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес электрондық құжат айналымының жүйесін пайдалану арқылы электрондық түрде клиенттік тапсырысты жасауға және беруге жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Егер бұл брокерлік шартпен көзделген жағдайда, клиенттік тапсырысты осы Ереженің 29 және 30-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін клиенттің тапсырыстың түпнұсқасын кейіннен беру арқылы телефон байланысы құралдарымен беруге жол беріледі. Клиенттік тапсырысты телефон байланысы құралдарымен қабылдаған кезде аудиотехника немесе өзге арнайы техникалық құралдарды пайдалану арқылы клиентпен не оның клиенттің атынан клиенттік тапсырысты телефон байланысы құралдарымен беруге уәкілетті өкілі сөйлесудің жазбасын жазады (бұдан әрі - телефон жазбасы).
Клиенттік тапсырыстың телефон жазбасы осы Ереженің 29-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтуы тиіс.
Брокердің және (немесе) дилердің және оның клиентінің іс-әрекеттері клиенттік тапсырыстың түпнұсқасының телефон жазбасына сәйкес келмеген жағдайда брокерлік шартпен анықталады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Брокер және (немесе) дилер клиенттік тапсырысты орындауға:
1) клиенттік тапсырыстың мазмұнының Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және брокерлік шартқа қарама-қайшы болғанда;
2) егер, клиенттік тапсырыс берілген бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған болса;
3) брокер және (немесе) дилер клиентінің өзі қойған қолтаңбасына ұқсас механикалық немесе өзге көшірме көмегімен факсимильдік қолтаңба құралдарын клиенттік тапсырыста пайдаланған кезде;
4) егер клиенттік тапсырысқа брокер және (немесе) дилердің жауапты қызметкерінің қатысуымен клиент қол қоймаған жағдайда, клиенттік тапсырыстағы (қағаз жеткізушідегі) қолтаңба үлгісі және (немесе) мөр бедері заңды тұлғаның қолтаңбаларының үлгілері (оның ішінде заңды тұлғалардың өкілдерінің клиенттік тапсырысқа қол қою құқығы бар) және мөр бедері бар нотариатпен куәландырылған құжатында немесе жеке тұлғаның (оның ішінде оның өкілінің) жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қолтаңбаларға және (немесе) мөр бедеріне көзбен шолып өткенде сәйкес келмеген кезде қабылдамайды.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген жағдайда, сондай-ақ егер клиенттік тапсырысқа сәйкес брокердің және (немесе) дилердің жауапты қызметкерінің қатысуымен қол қойылмай орындалуы ұйғарылған мәміле сомасы жеке тұлға болып табылатын клиент үшін 2 000 айлық есептік көрсеткіштен және заңды тұлға болып табылатын клиент үшін 20 000 айлық есептік көрсеткіштен асатын соманы құраған жағдайда, брокер және (немесе) дилер брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарында көзделген тәртіпте клиентке клиенттік тапсырыста көрсетілген іс-әрекеттерді жасау ниетін растау туралы сұрау салады.";

Допускается составление и передача клиентского заказа в электронном виде с использованием системы электронного документооборота в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", в случае, если это предусмотрено брокерским договором.";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Допускается передача клиентского заказа средствами телефонной связи с последующим предоставлением оригинала клиентского заказа, соответствующего требованиям пунктов 29 и 30 настоящих Правил, в случае если это предусмотрено брокерским договором. При принятии клиентского заказа средствами телефонной связи осуществляется запись разговора с клиентом либо его представителем, уполномоченным на передачу от имени клиента клиентского заказа средствами телефонной связи, с использованием аудиотехники и иных специальных технических средств (далее - телефонная запись).
Телефонная запись клиентского заказа содержит сведения, указанные в пункте 29 настоящих Правил.
Действия брокера и (или) дилера и его клиента при несоответствии оригинала клиентского заказа телефонной записи определяются брокерским договором.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Брокер и (или) дилер не принимает к исполнению клиентский заказ:
1) при наличии противоречия содержания клиентского заказа действующему законодательству Республики Казахстан и брокерскому договору;
2) если ценные бумаги, в отношении которых представлен клиентский заказ, обременены;
3) при использовании в клиентском заказе средств факсимильного воспроизведения подписи с помощью механического или иного копирования аналога собственноручной подписи клиента брокера и (или) дилера;
4) при визуальном несоответствии образца подписи и (или) оттиска печати на клиентском заказе (на бумажном носителе) подписям и (или) оттиску печати, указанным в нотариально засвидетельствованном документе с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы) и оттиска печати юридического лица, или документе, удостоверяющем личность физического лица (в том числе его представителя), в случае, если клиентский заказ не был подписан клиентом в присутствии ответственного работника брокера и (или) дилера.
В случае, указанном в подпункте 4) настоящего пункта, а также в случае, если сумма сделки, предполагаемой к совершению в соответствии с клиентским заказом, который не был подписан в присутствии ответственного работника брокера и (или) дилера, составляет сумму, превышающую 2 000 (две тысячи) месячных расчетных показателей для клиента, являющегося физическим лицом, и 20 000 (двадцать тысяч) месячных расчетных показателей для клиента, являющегося юридическим лицом, брокер и (или) дилер запрашивает клиента о подтверждении его намерения совершить действия, указанные в клиентском заказе, в порядке, предусмотренном внутренними документами брокера и (или) дилера.";

34-тармақтың 1) тармақшасы "үй-жайларында" деген сөзден кейін "және Интернет желісіндегі web-сайтында (бар болса)" деген сөздермен толықтырылсын;
38-тармақта:
7) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) тауар жеткізуді көздемейтін тауар биржаларындағы туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға.";
38-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38-1. Осы Ереженің 4-3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген тұлғалармен акционерлік қоғамнан өзге, басқа ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған брокер және (немесе) дилердің меншікті ақшасы есебінен мәміле жасау туралы шешім осы брокер және (немесе) дилердің бақылау кеңесімен келісіледі.";
38-4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ереженің осы тармағында клиент активтері ретінде мыналар танылады:
1) ақша;
2) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
4) "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар бағалы қағаздар;";
мынадай мазмұндағы 38-6-тармақпен толықтырылсын:
"38-6. Брокер және (немесе) дилер халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарықтарында қазақстандық және шетелдік эмитенттердің қаржы құралдарын сатып алу-сату бойынша мәмілелерді мынадай талаптарды ақтаған кезде жасайды:
1) акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу мәмілелері Bloomberg немесе Reuters ақпараттық талдау жүйелерінде ұсынылған ақпаратқа сәйкес осы қаржы құралдары айналысқа түсетін халықаралық (шетелдік) қор биржаларында мәмілені жасау күніне қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағаның ең жоғарғы мәнінен аспайтын бағалар бойынша жасалады;
2) акцияларды (депозитарлық тілхаттарды) сату бойынша мәмілелер Bloomberg немесе Reuters ақпараттық талдау жүйелерінде ұсынылған ақпаратқа сәйкес осы қаржы құралдары айналысқа түсетін халықаралық (шетелдік) қор биржаларында мәмілені жасау күніне қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағаның ең төменгі мәнінен кем емес бағалар бойынша жасалады;
3) principal protected notes қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар бойынша, сондай-ақ туынды қаржы құралдары бойынша Bloomberg немесе Reuters ақпараттық талдау жүйелерінен сатып алуға (сатуға) бағасын белгілеудің талдамасы бар не осындай баға белгілеулер жоқ болған жағдайда, почта, электрондық немесе факсимильдік байланыс арқылы алынған кемінде үш түрлі қарсы әріптестерден үш баға белгілеу бар. Егер, қарсы әріптес осы бағалы қағазға баға белгілемеген жағдайда, қарсы әріптестің бағалы қағаздарға баға белгілеудің болмауы немесе баға белгілеуден бас тартуы туралы хабарламасы мәмілені жасау туралы есепке енгізіледі;

в подпункте 1) пункта 34 слова "данного брокера и (или) дилера" заменить словами ", а также на web-сайте (при наличии) данного брокера и (или) дилера в сети Интернет";
в пункте 38:
в подпункте 7) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) заключение сделок с производными финансовыми инструментами на товарных биржах, не предусматривающих поставку товара.";
пункт 38-1 изложить в следующей редакции:
"38-1. Решение о заключении сделки за счет собственных денег брокера и (или) дилера, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме с лицами, указанными в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 4-3 настоящих Правил, согласовывается с наблюдательным советом данного брокера и (или) дилера.";
пункт 38-4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В качестве активов клиента в настоящем пункте Правил признаются:
1) деньги;
2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан;
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан;
4) ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;";
дополнить пунктом 38-6 следующего содержания:
"38-6. Брокер и (или) дилер заключает на международных (иностранных) рынках ценных бумаг сделки по купле-продаже финансовых инструментов казахстанских и иностранных эмитентов при соблюдении следующих условий:
1) сделки по купле акций (депозитарных расписок) заключаются по ценам, не превышающим максимального значения цены по данному финансовому инструменту, сложившейся в день заключения сделки на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращаются данные финансовые инструменты, согласно информации, представленной в информационных аналитических системах Bloomberg или Reuters;
2) сделки по продаже акций (депозитарных расписок) заключаются по ценам не ниже минимального значения цены по данному финансовому инструменту, сложившейся в день заключения сделки на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращаются данные финансовые инструменты, согласно информации, представленной в информационных аналитических системах Bloomberg или Reuters;
3) по долговым ценным бумагам, за исключением principal protected notes, а также по производным финансовым инструментам, имеется распечатка котировок на покупку (продажу) с информационных аналитических систем Bloomberg или Reuters либо в случае отсутствия таких котировок имеется не менее трех котировок от трех различных контрпартнеров, полученных посредством почтовой, электронной или факсимильной связи. В случае, если контрпартнер не котирует данную ценную бумагу, сообщение контрпартнера об отсутствии котировок или отказе в котировании ценных бумаг включается в отчет о заключении сделки;

4) осы қаржы құралдарымен мәмілелер жөніндегі есептеулер "төлемге қарсы жеткізілім" принципі бойынша (Euroclear, Clearstream, Depository Trust & Clearing Corporation, Japan Securities Clearing Corporation және басқа ұқсас жүйелер) халықаралық (шетелдік) есеп-депозитарлық жүйелер арқылы жүзеге асырылады, сонымен қатар бір тараптың міндеттемелерін қаржы құралын немесе ақшаны жеткізу жөніндегі мәмілені орындауы басқа тараптың ақшаны немесе қаржы құралын жеткізу жөніндегі қарама-қарсы міндеттемелер мәмілесін орындамай мүмкін емес.
Осы Ереженің мақсаттары үшін қарсы әріптес деп Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес қаржы құралдарымен мәмілелер жасау құқығына ие заңды тұлға түсініледі.";
42-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Көрсетілген қаржы құралдарымен мәміле туралы мәліметтер осы мәмілені жасау тапсырылған брокер және (немесе) дилердің атауы көрсетілген брокер және (немесе) дилердің ішкі есепке алу журналында көрсетіледі.";
42-1-тармақта "Брокерлік және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөз алынып тасталсын;
44-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44-1. Бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және дилерлік қызмет аясында брокер және (немесе) дилер брокердің шоттарында орналасқан өз клиенттерінің ақшасын өз мүдделерінде заем түрінде немесе осы Ереженің 4-3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың мүддесінде, сондай-ақ өздерінің басқа клиентерінің және олардың аффилиирленген тұлғаларының мүдделерінде тартпайды.";
45-тармақта:
2) тармақша "және олардың орындалуына (орындалмауына)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) және 4) тармақшалар алынып тасталсын;
10) тармақшадағы "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісіне ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерінің есебінен жасалған мәмілелерге қатысты қабылданған инвестициялық шешімдері;
12) басқа брокерге және (немесе) дилерге тапсырылған қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға берілген бұйрықтары және (немесе) тапсырмалары.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 11) тармақшасында көрсетілген журналды жүргізуді брокерлік және дилерлік қызметті инвестициялық портфелді басқару қызметімен қоса атқаратын брокер және (немесе) дилер жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 46-1-тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Брокер және (немесе) дилер халықаралық (шетелдік) нарықтарда мәміле жасап, жасалған мәмілені орындау туралы, сондай-ақ халықаралық (шетелдік) нарықтарда мәмілені жасау күніне қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағалардың барынша жоғары және барынша төмен мәнін және мәмілені жасау күні мен уақытына осы бағалы қағаздарға нарықтық баға белгілеу параметрлерін растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Қаржы құралдары бойынша нарықтық баға белгілеулерді растайтын құжат есебінде Bloomberg не Reuters ақпараттық талдау жүйелерінің талдамаларының көшірмелері не осындай баға белгілеулер жоқ болған жағдайда почта, электрондық және факсимальдік байланыс арқылы алынған қарсы әріптестердің ұсыныстары танылады. Қаржы құралдары бойынша нарықтық баға белгілеулерді растайтын құжатқа мәмілені жасаған қызметкер және тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімше басшысы қол қояды.";
70-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Брокер және (немесе) дилер күн сайын бағалы қағаздардың орталық депозитарийіне әрбір клиенттің бағалы қағаздардың орталық депозитарийінде ашылған шоттағы және эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға арналған ақша сомасы туралы мәліметтерді ұсынады.".

4) расчеты по сделкам с данными финансовыми инструментами осуществляются через международные (иностранные) расчетно-депозитарные системы (Euroclear, Clearstream, Depository Trust & Clearing Corporation, Japan Securities Clearing Corporation и других аналогичных систем) по принципу "поставка против платежа", при котором исполнение обязательств одной стороной сделки по поставке финансового инструмента или денег невозможно без исполнения другой стороной сделки встречных обязательств по поставке денег или финансового инструмента.
Для целей настоящих Правил под контрпартнером понимается юридическое лицо, обладающее правом заключать сделки с финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства.";
пункт 42 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сведения об указанной сделке с финансовыми инструментами отражаются во внутреннем журнале учета брокера и (или) дилера с указанием наименования брокера и (или) дилера, которому поручено совершение данной сделки.";
в пункте 42-1 после слов "брокерской и" слово "(или)" исключить;
пункт 44-1 изложить в следующей редакции:
"44-1. В рамках брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг брокер и (или) дилер не привлекает деньги своих клиентов, находящиеся на счетах брокера, в виде займа в собственных интересах или в интересах лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 4-3 настоящих Правил, а также в интересах иных своих клиентов и их аффилиированных лиц.";
в пункте 45:
подпункт 2) дополнить словами "и их исполнения (неисполнения)";
подпункты 3) и 4) исключить;
в подпункте 10) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) инвестиционных решений, принятых в отношении сделок, заключенных за счет собственных активов брокера и (или) дилера;
12) приказов и (или) поручений на совершение сделок с финансовыми инструментами, переданных другому брокеру и (или) дилеру.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Ведение журнала, указанного в подпункте 11) настоящего пункта, осуществляется брокером и (или) дилером, совмещающим брокерскую и дилерскую деятельность с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем.";
дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. Брокер и (или) дилер, заключая сделки на международных (иностранных) рынках, обеспечивает хранение документов об исполнении заключенной сделки, а также подтверждающих максимальное и минимальное значения цен по данному финансовому инструменту, сложившиеся в день заключения сделки на международных (иностранных) рынках, и параметры рыночных котировок по данным ценным бумагам на дату и время заключения сделки.
В качестве документа, подтверждающего рыночные котировки по финансовым инструментам, признаются копии распечаток с информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters либо, в случае отсутствия таких котировок, предложения контрпартнеров, полученные посредством почтовой, электронной или факсимильной связи. Документ, подтверждающий рыночные котировки по финансовым инструментам, подписывается сотрудником, заключившим сделку, и руководителем подразделения, осуществляющего управление рисками.";
пункт 70 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Брокер и (или) дилер ежедневно представляет центральному депозитарию ценных бумаг сведения о сумме денег каждого клиента, находящихся на счете, открытом в центральном депозитарии ценных бумаг и предназначенных для совершения сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами.".

2. Осы қаулы оны бірінші ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап, үш ай ішінде өзінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жіберсін.
5. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Организациям, осуществляющим брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего постановления привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями данного постановления.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова