Стационарлық көмек көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 795 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5956 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 394 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.06.06 № 394 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 47-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стационарлық көмек көрсету ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (А.Т. Айдарханов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Мынадай:
1) "Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 704 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2529 тіркелген, "Ресми газет" газетінің 2003 жылғы 22 қарашадағы N 47 (151) санында жарияланған);
2) "Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 704 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 26 қаңтардағы N 40 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4537 тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2007 ж. 28 ақпан  N 31/1060 санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен соң он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрдің
міндетін атқарушы                                   Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 26 қарашадағы
N 795 бұйрығымен бекітілген
Стационарлық көмек көрсету ережесі

Об утверждении Правил оказания стационарной помощи
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 795. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2009 года № 5956. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 394
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2012 № 394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 47 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания стационарной помощи.
2. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 704 "Об утверждении Правил деятельности организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2529, опубликованный в газете "Официальная газета" от 22 ноября 2003 года № 47 (152));
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 января 2007 года № 40 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 704" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4537, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 28 февраля 2007 года № 31 (1234)).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан                       Б. Садыков
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 795
Правила
оказания стационарной помощи

1. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарлық көмек көрсету ережесі (бұдан әрі – Ереже) Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әзірленді және меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың (бұдан әрі – стационарлар) оны көрсету тәртібін белгілейді.
2. Мамандандырылған және медициналық-әлеуметтік бейіндегі стационарлардан басқа стационарлар шұғыл және қарқынды медициналық көмекті қажет ететін науқастарды тәулік бойы емдеу және бақылауды қамтамасыз етеді.
2. Стационарлық көмек көрсету тәртібі
3. Тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі стационарға жатқызу үшін қажетті айғақ болып табылады. V090005955
4. Пациенттерді тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жатқызу:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) айқындайтын ауруханаға жатқызу жағдайларының жоспарланатын саны (шекті көлемдері) шеңберінде МСАК маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша;
2) төтенше айғақтары бойынша жолдаманың болу-болмауына қарамастан жүзеге асырылады.
5. Пациентті ТМККК шеңберінде жоспарлы түрде жатқызған кезде МСАК ұйымы:
1) пациентті емдеуге қажетті клиникалық-диагностикалық, аспаптық және рентгенологиялық зерттеулерді (бұдан әрі – зерттеулер) толық көлемде жүргізеді, бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
2) зерттеу нәтижелерін көрсете отырып жарамдылық мерзімі 10 күнтізбелік күннен аспайтын стационарға жатқызуға жолдама ресімдейді.
6. МСАК ұйымында жүргізілген зерттеулерді стационарда қайта жүзеге асыруға олардың динамикасын бағалау мақсатында жол беріледі.
7. Төтенше жағдайларда пациентті стационарға медициналық ұйымның немесе жедел медициналық жәрдем станциясының (бөлімшесінің) автокөлігімен медицина қызметкері жеткізеді. V090005950
8. Стационардың қабылдау бөліміне пациент келіп түскен кезде:
1) оған тиісті медициналық есеп нысандары толтырылады;
2) пациент келіп түскеннен кейін 30 минуттың ішінде оны қабылдау бөлімшесінің дәрігері қарайды. Шұғыл араласуларды талап ететін жағдайларда тез арада тексеру жүзеге асырылады.
9. Стационар дәрігері науқас келіп түскен күні оны қарап, қажетті емді тағайындайды және оны тағайындалған емдеу-диагностикалық емшаралармен таныстырады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливают порядок ее оказания организациями здравоохранения, оказывающими стационарную помощь (далее - стационары), независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
2. Стационары обеспечивают лечение и наблюдение в круглосуточном режиме пациентов, нуждающихся в оказании медицинской помощи экстренного и интенсивного характера, за исключением стационаров специализированного и медико-социального профиля.
2. Порядок оказания стационарной помощи
3. Показаниями для госпитализации в стационар является необходимость оказания квалифицированной, специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением. V090005955
4. Госпитализация пациента в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется:
1) по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) или медицинской организации в рамках планируемого количества случаев госпитализации (предельных объемов), определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган);
2) по экстренным показаниям вне зависимости от наличия направления.
5. При плановой госпитализации пациента в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи организация ПМСП:
1) проводит в полном объеме необходимые для лечения пациента клинико-диагностические, инструментальные и рентгенологические исследования, консультации профильных специалистов (далее - исследования);
2) оформляет направление на госпитализацию в стационар с указанием результатов проведенных исследований, срок действия которых не должен превышать 10 календарных дней.
6. Повторное осуществление в стационаре исследований, проведенных в организации ПМСП, допускается только в целях их динамической оценки.
7. В экстренных случаях пациент доставляется в стационар санитарным автотранспортом медицинской организации, станции (отделения) скорой медицинской помощи и санитарной авиацией в сопровождении медицинского работника.
8. При поступлении пациента в приемное отделение стационара:
1) на него заполняются соответствующая учетная медицинская документация;
2) проводится осмотр врачом приемного отделения, не позднее 30 минут с момента поступления. В случаях, требующих экстренного вмешательства, осмотр осуществляется незамедлительно.
9. Врач стационара в день поступления осматривает пациента, прописывает ему необходимое лечение и знакомит его с назначенными лечебно-диагностическими процедурами.

10. Медициналық картасында аурудың динамикасы мен тағайындалған емі көрсетілетін стационардағы барлық науқастар күн сайынғы тексеруге жатады.
11. Балаларды стационарлық емдеген кезде:
1) үш жасқа толмаған балалар, сондай-ақ дәрігердің тағайындауы бойынша қосымша күтімді қажет ететін ауыр науқасты ересек балалар аналарымен (әкелерімен) немесе өзге де балаға күтім көрсететін адамдарға медициналық ұйымда онымен бірге болу мүмкіндігі, еңбекке уақытша жарамсыздық парағы беріледі;
2) бір жасқа дейінгі баланы емізетін ана баланы күткен кезеңде медициналық ұйымда тегін тамақтанады.
12. Стационарлық ем алып жүрген балаға күтім жасайтын ана (әке) немесе өзге адам тегін жататын орынмен қамтамасыз етіледі.
13. Кез келген деңгейде стационарлық көмек көрсету кезінде диагнозды нақтылау қиындық туғызған жағдайда, жүргізілген емнің тиімсіздігі байқалғанда, сондай-ақ, өзге де айғақтар болған жағдайларда бөлімше меңгерушісі тиісті мамандарды шақыра отырып, қажет болған жағдайда республикалық деңгейдегі консультантты қатыстырып консилиум ұйымдастырады.
14. Консилиумның қорытындысы бойынша пациент медициналық көрсетімдері бойынша:
1) тиімді емдік-диагностикалық емшаралар жүргізу мақсатында жоғары деңгейдегі стационарға;
2) патологиясы ауру бейініне сай келмесе, өзге бейінді стационарға;
3) емдеуді жалғастыру үшін стационарды алмастыратын бөлімшелерге ауыстырылуы мүмкін.
15. Стационардан шығарда пациенттің қолына амбулаториялық науқастың медициналық картасынан көшірме беріледі, мұнда клиникалық толық диагноз, жүргізілген зерттеу көлемі, оны кейін бақылауға арналған ұсыныстар мен емдер көрсетіледі.
Сонымен бірге оның тұрғылықты жеріндегі амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына пациент туралы ақпарат беріледі.

10. Все пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру с отражением динамики заболевания и назначенного лечения в медицинской карте стационарного больного.
11. При стационарном лечении детей:
1) в возрасте до трех лет, а также тяжело больных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению врачей в дополнительном уходе, матери (отцу) или иному лицу, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться с ним в медицинской организации с выдачей листа о временной нетрудоспособности;
2) кормящая мать ребенка до одного года жизни обеспечивается бесплатным питанием в медицинской организации на весь период пребывания по уходу за ребенком.
12. Мать (отец) или иное лицо, непосредственно осуществляющее уход за ребенком, находящимся на стационарном лечении, бесплатно обеспечивается спальным местом.
13. На любом уровне оказания стационарной помощи при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, заведующий отделением организует консилиум с привлечением необходимых специалистов, включая при необходимости консультанта республиканского уровня.
14. По заключению консилиума пациент переводится по медицинским показаниям:
1) в стационар высокого уровня с целью проведения более эффективных лечебно-диагностических процедур;
2) в стационар иного профиля при наличии непрофильной патологии;
3) в стационарозамещающее подразделение для продолжения лечения.
15. При выписке из стационара пациенту на руки под расписку выдается выписка из медицинской карты, где указываются полный клинический диагноз, проведенный объем обследования, лечения и рекомендации по его дальнейшему наблюдению.
Одновременно передается информация о пациенте в организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторно-поликлиническую помощь, по месту его жительства.