Атырау облысында су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидасын белгілеу туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2009 жылғы 16 қазандағы N 261-IV шешімі. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2009 жылғы 23 қарашада N 2554 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық мәслихатының 2011 жылғы 2 наурыздағы N 416-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық мәслихатының 2011.03.02. N 416-IV шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі N 481 Су кодексінің 38 бабына сәйкес облыстық мәслихат кезекті ХVII сессиясында ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Атырау облысында су объектілерінде ортақ суды пайдаланудың қағидасы белгіленсін.
2. Осы шешім мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енеді.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың бюджет, қаржы, экономика, кәсіпкерлікті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (М. Шырдабаев) жүктелсін.
Облыстық мәслихаттың
XVII cессия төрағасы                 А. Есенжанов
Облыстық мәслихат хатшысы            Ж. Дүйсенғалиев
Облыстық мәслихаттың
2009 жылғы 16 қазандағы
N 261-ІV шешімімен бекітілді
Атырау облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың
Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Ортақ су пайдаланудың Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі N 481 "Қазақстан Республикасының Су кодексімен" және 2006 жылғы 13 наурыздағы Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде N 4117 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министірлігінің Су ресурстары комитеті төрағасы міндетін атқарушысының 2006 жылғы 9 ақпандағы N 18 "Қазақстан Республикасында жалпы су пайдаланудың типтік ережелерін бекіту туралы" Бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Ортақ су пайдалануға жататын су объектілері:
1) техникалық құралдарды қолданбай жер үсті су көздерінен су алу кезінде;
2) кеме қатынасы, оның ішінде кіші суларда жүзу;
3) малды суару үшін.
3. Ортақ су пайдалану, ортақ су пайдаланудың объектілерінде, сонымен қатар, ортақ су пайдаланудың объектілеріне жатпайтын су объектілерінде жүргізілуі мүмкін және рұқсаттың болуын талап етпейді.
4. Экологиялық, техникалық және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қауiпсiздiгi мақсатында ортақ су пайдалану шектелуi немесе оған тыйым салынуы мүмкiн.
2. Ерекше жағдайлардағы ортақ су пайдалану
5. Ортақ су пайдалану халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн су объектiлерi жекелеген жеке немесе заңды тұлғаларға бекiтiлiп берiлмей және судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстар немесе техникалық құрылғылар қолданылмай жүзеге асырылады.

Об установлении правил общего водопользования на водных объектах Атырауской области
Решение Атырауского областного маслихата от 16 октября 2009 года N 261-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 23 ноября 2009 года за N 2554. Утратило силу - Решением Атырауского областного маслихата от 2 марта 2011 года N 216-IV.
Сноска. Утратило силу - Решением Атырауского областного маслихата 02.03.2011 N 216-IV.
В соответствии со статьей 38 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года N 481 областной маслихат на очередной ХVII сессии РЕШИЛ:
1. Установить прилагаемые Правила общего водопользования на водных объектах Атырауской области.
2. Данное решение вступает в силу со дня его государственной регистрации.
3. Данное решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам бюджета, экономики, развития предпринимательства, аграрным вопросам и экологии  (М. Шырдабаев).
Председатель XVII сессии
областного маслихата                   А. Есенжанов
Секретарь областного маслихата        Ж. Дюсенгалиев
Утверждено
решением областного маслихата
от 16 октября 2009 года N 261-ІV
Правила общего водопользования на водных объектах
Атырауской области 1. Общие положения
1. Правила общего водопользования (далее - Правила) разработаны в соответствии с "Водным кодексом Республики Казахстан" от 9 июля 2003 года N 481 и приказом исполняющий обязанности Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2006 года N 18 "Об утверждении Типовых правил общего водопользования в Республике Казахстан" зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2006 года за N 4117.
2. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств;
2) для судоходства, в том числе плавания на маломерных судах;
3) для водопоя скота.
3. Общее водопользование может осуществляться как на водных объектах общего водопользования, так и на водных объектах, не состоящих в общем пользовании и не требует наличия разрешений.
4. Общее водопользование может быть ограничено или запрещено в целях экологической, технической и санитарно-эпидемиологической безопасности населения.
2. Общее водопользование при особых условиях
5. Общее водопользование осуществляется для удовлетворения нужд населения без закрепления водных объектов за отдельными физическими и юридическими лицами и без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод.

6. Атырау облысының аумағында ортақ су пайдалануды жүзеге асыру үшін арнайы рұқсат талап етілмейді.
7. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, барлық су объектілері ортақ пайдаланудағы объектілер болып табылады.
8. Жергілікті өкілді органдар азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында ортақ су пайдалану ережелерінде Атырау облысы аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу тыйым салынған жерлерді айқындауы мүмкін.
9. Бекітілмеген су объектілерінде Ережені бұзғаны үшін айыппұл мөлшері туралы ескертулер бар тыйым салатын белгілер мен плакаттарды орнату жергілікті атқарушы органдармен қамтамасыз етіледі.

6. Специального разрешения на территории Атырауской области для осуществления общего водопользования не требуется.
7. Все водные объекты являются объектами общего пользования, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
8. Местные представительные органы в целях охраны жизни и здоровья граждан, с учетом особенностей региональных условий в правилах общего водопользования могут определить места, где запрещены купания, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории Атырауской области.
9. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение Правил обеспечиваются местными исполнительными органами.