"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау Ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 644 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 29 желтоқсанда N 6709 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 12 қаңтардағы № 15 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.01.12 № 15 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 63-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 165-қосымшаларына сәйкес салық есептілігі нысандары және оларды жасау Ережесі бекітілсін.
2. "Салық есептілігін жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2009 жылғы 24 желтоқсандағы № 574 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 10 қаңтарда № 5997 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2010 жылғы 2 наурызда № 31 (1653) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2010 жылдың 31 желтоқсанына дейінгі кезеңде туындаған қатынастарға қолданылады.".
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                             Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 1-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 100.00-100.19 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(100.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі
(100.00–нысан)
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші, заңды тұлғалар" деген сөздердің алдында "акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін," деген сөздермен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Об утверждении форм налоговой отчетности и Правил их составления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 644. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2010 года № 6709. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 15
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 12.01.2012 № 15 (вводится в действие с 01.01.2012).
В соответствии с пунктом 2 статьи 63 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить формы налоговой отчетности и Правила их составления согласно приложениям 1-65.
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 декабря 2009 года № 574 "Об утверждении форм налоговой отчетности и Правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 10 января 2010 года под № 5997, опубликован в газете "Юридическая газета" от 2 марта 2010 г., № 31 (1827)) следующее изменение:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и распространяется на отношения, возникшие за период с 1 января 2010 года по 31 декабря 2010 года".
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д. Е.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2011 года.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Жамишев
Вниманию пользователей!
Графические формы к Правилам составления налоговой отчетности
в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить
на электронном носителе в РЦПИ
Приложение к декларации
по корпоративному подоходному
налогу (форма 100.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному
подоходному налогу (Форма 100.00)
Сноска. По всему тексту Правил слова "для юридических лиц–производителей сельскохозяйственной продукции" дополнены словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)" в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны мыналарды:
мемлекеттік мекемелерді;
Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабының 1–тармағының тиісті шарттарына сай келетін коммерциялық емес ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сай келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды;
110.00 немесе 150.00.-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (Декларацияны) толтыратын, жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, резидент заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар жасайды;
Салық кодексінің 134–бабының 2–тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 135–1–бабының 1–тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 134–бабының 1–тармағының тиісті шарттарына сай келетін білім берудің автономдық ұйымдарын;
Салық кодексінің 135–1–бабының 1–тармағы 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135–бабының тиісті  шарттарына сай келетін білім берудің автономдық ұйымдарын;
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Декларация Декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.19-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами - нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
некоммерческих организаций, соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;
недропользователей, заполняющих налоговую отчетность (Декларацию) по корпоративному подоходному налогу по форме 110.00 или 150.00.
автономных организаций образования, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 135–1 Налогового кодекса и соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
автономных организаций образования, указанных в подпунктах 3),  4)и 5) пункта 1 статьи 135–1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.19), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.

8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+"  - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (100.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);

8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 100.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);

4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушының - заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер салық төлеуші А, В, С, D, E, F, G, H, I, J жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші берген Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Шешімнің "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 100.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі.
100.00.001 І жолында кредит (қарыз, шағын кредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІІ жолында мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІІІ жолында роялти түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІV жолында мүлікті жалға беруден табыс көрсетіледі;
2) 100.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.029 жолы көшіріледі;

4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H, I, J;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
в строке 100.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 100.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 100.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 100.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 100.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится строка 100.01.029;

3) 100.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі. 100.02.005 және 100.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 100.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша 100.00.005 І мен 100.00.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі:
100.00.005 І жолында сатып алынған күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі;
100.00.005 ІІ жолында күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.006 жолында лицензия негізінде банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сонымен қатар ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беруші акциялардың (қатысу үлестері) жүз проценті ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар мөлшерін азайтудан түскен табыстар көрсетіледі;
7) 100.00.007 жолында 100.00.007 І және 100.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
100.00.007 І жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
100.00.007 ІІ жолында берілген талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
8) 100.00.008 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс көрсетіледі;
9) 100.00.009 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
10) 100.00.010 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;

3) в строке 100.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.02.005 и 100.03.005;
4) в строке 100.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.005 I и 100.00.005 II:
в строке 100.00.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
в строке 100.00.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
6) в строке 100.00.006 указывается доход от снижения размеров провизий (резервов), созданных банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций на основании лицензии, а также национальным управляющим холдингом или юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.007 I и 100.00.007 II;
в строке 100.00.007 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 100.00.007 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;
8) в строке 100.00.008 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;

11) 100.00.011 жолында кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
12) 100.00.012 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 100.05 нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 100.00.013 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар көрсетіледі;
14) 100.00.014 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
15) 100.00.015 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
16) 100.00.016 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыстар көрсетіледі;
17) 100.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендтер көрсетіледі;
18) 100.00.018 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 100.00.019 жолында айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі. Бағамдық айырма сомасы қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалады;
20) 100.00.020 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

11) в строке 100.00.011 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.012 указывается размер нецелевого использования недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы J формы 100.05;
13) в строке 100.00.013 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.014 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.015 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.016 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.017 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.018 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.019 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
20) в строке 100.00.020 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

21) 100.00.021 жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардың нақты шығыстардан асып кетуі көрсетіледі;
22) 100.00.022 жолында Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланған кезде алынатын табыстар көрсетіледі;
23) 100.00.023 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
24) 100.00.024 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес анықталатын табыс көрсетіледі;
25) 100.00.025 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес айқындалатын сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар көрсетіледі;
26) 100.00.026 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы көрсетіледі;
27) 100.00.027 жолында 100.00.001-ден 100.00.026-ға дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
28) 100.00.028 жолында 100.00.028 І-ден 100.00.028 ХV-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі (100.00.028 XVI жолы 100.00.028 жолының мағынасын анықтауда есептелмейді):
100.00.028 І жолында тәуекелді инвестициялау жабық пайлық инвестициялық қорлар мен тәуекелді инвестициялау акционерлік инвестициялық қорлар төлейтіндерді қоспағанда дивидендтер көрсетіледі;
100.00.028 ІІ жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар алатын банктердің міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ІІІ жолында Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ІV жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар мен Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры өтелген депозиттер мен жүзеге асырылған кепілдік және өтемдік төлемдер бойынша олардың талаптарын қанағаттандыру тәртібінде алған ақша сомалары көрсетіледі;
100.00.028 V жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІ жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІІ жолында Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлары туралы заңнамасына сәйкес пайлық және акционерлік инвестициялық қорлар кастодиандардағы және олардағы шоттарға алған инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІІІ жолында Қазақстан Республикасының секьюритизация туралы заңнамасына сәйкес секьюритизация мәмілесі бойынша арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
100.00.028 ІХ жолында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыстар көрсетіледі;
100.00.028 Х жолында мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры мақта өңдейтін ұйымдардан алған жыл сайынғы міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІ жолында бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры нан қабылдайтын ұйымдардан алған жыл сайынғы міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІІ жолында жүзеге асырылған кепілдік төлемдері бойынша талаптарды қанағаттандыру тәртібінде мақта (бидай) қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры алған ақша сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІІІ жолында инвестициялық депозиттер түрінде алынған ақшаны басқару кезінде ислам банкімен алынған, аталған инвестициялық депозиттердің депозиторларының шотына жіберілген және оларда орналасқан сыйақыны қоспағандағы ислам банкінің табыстары көрсетіледі;
100.00.028 ХIV жолында Қазақстан Республикасының құнды қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
100.00.028 ХV жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

21) в строке 100.00.021 указывается превышение подлежащих получению (полученных) доходов над фактически понесенными расходами при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
22) в строке 100.00.022 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 97 Налогового кодекса;
23) в строке 100.00.023 указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
24) в строке 100.00.024 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
25) в строке 100.00.025 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемый в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
26) в строке 100.00.026 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
27) в строке 100.00.027 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.026;
28) в строке 100.00.028 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса, которая определяется сложением строк с 100.00.028 I по 100.00.028 XIV (строка 100.00.028 XV не учитывается при определении значения строки 100.00.028):
в строке 100.00.028 I указываются дивиденды, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 100.00.028 II указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 100.00.028 III указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 100.00.028 IV указывается сумма денег, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц, и Фондом гарантирования страховых выплат, в порядке удовлетворения их требований по возмещенным депозитам и осуществленным гарантийным и компенсационным выплатам;
в строке 100.00.028 V указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.028 VI указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 100.00.028 VII указываются инвестиционные доходы, полученные паевыми и акционерными инвестиционными фондами в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах на счета в кастодианах и находящиеся на них;
в строке 100.00.028 VIII указываются доходы от уступки прав требования долга, полученные специальной финансовой компанией по сделке секьюритизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации;
в строке 100.00.028 IX указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 100.00.028 X указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от хлопкоперерабатывающих организаций;
в строке 100.00.028 XI указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам от хлебоприемных предприятий;
в строке 100.00.028 XII указывается сумма денег, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым (зерновым) распискам в порядке удовлетворения требований по осуществленным гарантийным выплатам;
в строке 100.00.028 XIII указываются не включающие вознаграждение исламского банка доходы, полученные таким банком в процессе управления деньгами, полученными в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них;
в строке 100.00.028 XIV указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
в строке 100.00.028 XV указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

29) 100.00.029 жолында 100.00.027 жолы мен 100.00.028 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 100.00.028 ХVI жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған кезде) немесе 100.00.028 ХVI жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған кезде) (100.00.027 - 100.00.028 + (-) 100.00.028 ХVI) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.00.030 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 100.00.030 I - 100.00.030 II + 100.00.030 III + 100.00.030 IV + 100.00.030 V - 100.00.030 VI - 100.00.030 VII - 100.00.030 VIII - 100.00.030 IX ретінде айқындалады;
100.00.030 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі - ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 100.00.030 І А бастап 100.00.030 I С (100.00.030 I А + 100.00.030 I В + 100.00.030 I C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
100.00.030 I А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 I В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
100.00.030 I С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.
100.00.030 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.00.030 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 100.00.030 II А жолдан бастап 100.00.030 II С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (100.00.030 II А + 100.00.030 II В + 100.00.030 II C):
100.00.030 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
100.00.030 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.
100.00.030 III жолында:
салық төлеуші салық кезеңінің барысында келіп түскен ТМҚ, оның ішінде сатып алған, тегін алған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, және де басқа да негіздемемен келіп түскен, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.

29) в строке 100.00.029 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разность строк 100.00.027 и 100.00.028, увеличенная на строку 100.00.028 XV (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.00.028 XV (в случае если значение данной строки отрицательное) (100.00.027 - 100.00.028) + (-) 100.00.028 XV).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.030 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.030 I - 100.00.030 II + 100.00.030 III + 100.00.030 IV + 100.00.030 V - 100.00.030 VI - 100.00.030 VII - 100.00.030 VIII - 100.00.030 IX;
в строке 100.00.030 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 100.00.030 I А по 100.00.030 I С (100.00.030 I А + 100.00.030 I В + 100.00.030 I C):
в строке 100.00.030 I А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 100.00.030 I В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 100.00.030 I С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 100.00.030 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.030 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 100.00.030 II А по 100.00.030 II С (100.00.030 II А + 100.00.030 II В + 100.00.030 II C):
в строке 100.00.030 II А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 II В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода ТМЗ, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, полученных в результате реорганизации путем присоединения, полученных в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами.

Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 100.00.031 жолынан бастап 100.00.057 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 100.00.030 III А бастап 100.00.030 III H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (100.00.030 III А + 100.00.030 III B + 100.00.030 III C + 100.00.030 III D + 100.00.030 III E +100.00.030 III F + 100.00.030 III G + 100.00.030 III H):
100.00.030 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 III B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.030 III C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.030 III D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 III Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
100.00.030 IV жолында:
100.00.041 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
100.00.030 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VI жолында тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша Салық кодексінің 122-бабына сәйкес кейінгі шығыстар болып танылған жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VIII жолында 100.00.030 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабынның негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 100.00.031 по 100.00.057 Декларации. Определяется сложением значений строк с 100.00.030 III А по 100.00.030 III H (100.00.030 III А + 100.00.030 III B + 100.00.030 III C + 100.00.030 III D + 100.00.030 III E + 100.00.030 III F + 100.00.030 III G + 100.00.030 III H):
в строке 100.00.030 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 100.00.030 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.030 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.030 III D указывается стоимость консультационных услуг; в строке 100.00.030 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.030 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 100.00.030 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 100.00.030 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 100.00.030 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 100.00.041 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 100.00.030 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.030 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами по фиксированным активам и арендуемым основным средствам;
в строке 100.00.030 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
в строке 100.00.030 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.030 VII;
в строке 100.00.030 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в отчетном налоговом периоде и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;

2) 100.00.031 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.032 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 100.00.033 жолында Салық кодексінің 100-бабы 10-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағында көрсетілген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезіндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.00.034 жолында Салық кодексінің 100-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кепілдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.035 жолында барабар әдістің қолданылуына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын және Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
7) 100.00.036 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан және Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
8) 100.00.037 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
9) 100.00.038 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.039 жолында Салық кодексінің 100-бабы 16-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
11) 100.00.040 жолында Салық кодексінің 103-бабына және Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.Осы жолға 100.14.004 жолы көшіріледі.
12) 100.00.041 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
13) 100.00.042 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;

2) в строке 100.00.031 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.032 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.033 указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы, указанных в пункте 3 статьи 97 Налогового кодекса, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 10 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.034 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.035 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.036 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.037 указываются членские взносы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.038 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.039 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16-1 статьи 100 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.040 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса и статьей 14 Закона о введении. В данную строку переносится строка 100.14.004;
12) в строке 100.00.041 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.042 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;

14) 100.00.043 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Жол өзіне 100.00.043 І және 100.00.043 ІІ жолдарының сомасын қамтиды:
100.00.043 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
100.00.043 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.044 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 100.00.044 І және 100.00.044 ІІ жолдарының сомасын қамтиды:
100.00.044 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
100.00.044 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.045 жолында Салық кодексінің 106-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резервтік қорларға аударымдар көрсетіледі:
100.00.045 І жолында Салық кодексінің 106-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.045 ІІ жолында Салық кодексінің 106-бабы 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын микрокредиттік ұйымдар құрған резервтер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.045 ІІІ жолында Салық кодексінің 106-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беру акцияларының (қатысу үлестері) жүз проценті ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.046 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.05 нысанының G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

14) в строке 100.00.043 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму строк 100.00.043 I и 100.00.043 II:
в строке 100.00.043 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 100.00.043 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.044 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму строк 100.00.044 I и 100.00.044 II:
в строке 100.00.044 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 100.00.044 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика - дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) в строке 100.00.045 указываются отчисления в резервные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса:
в строке 100.00.045 I указывается сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии, относимая на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Налогового кодекса;
в строке 100.00.045 II указывается сумма расходов по резервам, создаваемым микрокредитными организациями, относимая на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Налогового кодекса;
в строке 100.00.045 III указывается сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым национальным управляющим холдингом, а также юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.046 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 100.05;

18) 100.00.047 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
19) 100.00.048 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
20) 100.00.049 жолында Салық кодексінің 109-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кепілдендіру жүйесіне қатысушының жарналары көрсетіледі:
100.00.049 І жолында Салық кодексінің 109-бабы 2-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіру жүйесіне қатысушы банк шегерімге жатқызатын жеке тұлғалардың депозиттерін кепілдендіруге байланысты аударылған міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналар сомасы көрсетіледі.
100.00.049 ІІ жолында Салық кодексінің 109-бабы 4-тармағына сәйкес мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымы шегерімге жатқызатын мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беруге байланысты аударылған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.049 ІІІ жолында Салық кодексінің 109-бабы 5-тармағына сәйкес бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорны шегерімге жатқызатын бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беруге байланысты аударылған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
21) 100.00.050 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға 100.06-нысаны АА және АС бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
22) 100.00.051 І жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;

18) в строке 100.00.047 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.048 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
20) в строке 100.00.049 указываются взносы участника системы гарантирования, относимые на вычет в соответствии со статьей 109 Налогового кодекса:
в строке 100.00.049 I указываются суммы обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов, перечисленных в связи с гарантированием депозитов физических лиц, относимые на вычет банком - участником системы обязательного гарантирования депозитов физических лиц в соответствии с пунктом 2 статьи 109 Налогового кодекса;
в строке 100.00.049 II указываются суммы ежегодных обязательных взносов, перечисленных в связи с гарантированием исполнения обязательств по хлопковым распискам, относимые на вычет хлопкоперерабатывающей организацией - участницей системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам в соответствии с пунктом 4 статьи 109 Налогового кодекса;
в строке 100.00.049 III указываются суммы ежегодных обязательных взносов, перечисленных в связи с гарантированием исполнения обязательств по зерновым распискам, относимые на вычет хлебоприемным предприятием - участником системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в соответствии с пунктом 5 статьи 109 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.050 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф АА и АС формы 100.06;
22) в строке 100.00.051 указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;

23) 100.00.052 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
24) 100.00.053 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
25) 100.00.054 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 100.07.011, 100.07.012 жолдарының сомасы көшіріледі;
100.00.054 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босату ұсынылған келісім-шарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
26) 100.00.055 жолында Салық кодексінің 123-125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 100.08.008 жолының мәні көшіріледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы Заңына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса, бұл жолға 100.08.002 жолы да көшіріледі;
27) 100.00.056 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы Заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
28) 100.00.057 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі.
Шегерімдер бөлімінің 100.00.057 I жолында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетіледі;
29) 100.00.058 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға не 100.00.058 І жолы, не 100.00.058 ІІ, не 100.00.058 ІІІ жолы көшіріледі:
100.00.058 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.030-дан 100.00.057-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады. Декларацияны жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте салық салынуы тиіс табыстар алған кезде коммерциялық емес ұйымдар толтырған жағдайда 100.00.030-дан 100.00.057-ке дейінгі жолдарда жалпы коммерциялық емес ұйым бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.058 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны және 100.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі;

23) в строке 100.00.052 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
24) в строке 100.00.053 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
25) в строке 100.00.054 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.07.011, 100.07.012;
в строке 100.00.054 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2 - 1 статьи 120 Налогового кодекса;
26) в строке 100.00.055 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123 - 125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. В данную строку переносится строка 100.08.008. Если налогоплательщик применяет инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов, в данную строку также переносится строка 100.08.002;
27) в строке 100.00.056 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
28) в строке 100.00.057 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом.
в строке 100.00.057 I указывается управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
29) в строке 100.00.058 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 100.00.058 I, или строка 100.00.058 II, или строка 100.00.058 III:
в строке 100.00.058 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 100.00.030 по 100.00.057. При заполнении Декларации некоммерческими организациями при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, в строках с 100.00.030 по 100.00.057 указывается сумма расходов в целом по некоммерческой организации;
в строке 100.00.058 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;

100.00.058 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.00.058 I және 100.09.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
18. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 100.00.059 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.059 І және 100.00.059 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
100.00.059 І жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
100.00.059 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
19. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 100.00.060 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 100.00.059 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 100.00.029 және 100.00.058 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.029 - 100.00.058 + 100.00.059);
2) 100.00.061 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 100.00.061 І жолын да қамтиды:
100.00.061 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.062 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.063 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.062 жолы алына отырып, 100.00.060 және 100.00.061 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.00.060 + 100.00.061 I - 100.00.062);
4) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 100.00.063 жолының теріс мәні болса, 100.00.064 жолы 100.00.063 жолының және 100.07.008 І, жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.063 жолының оң мәні болса, 100.00.064 жолына 100.07.008 I жолы көшіріледі;
5) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 100.00.065 А және 100.00.065 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

в строке 100.00.058 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (- ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разность строк 100.00.058 I и 100.09.002.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 100.00.059 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.059 I и 100.00.059 II:
в строке 100.00.059 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 100.00.059 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
19. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.060 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 100.00.029 и 100.00.058 с учетом положительного или отрицательного значения строки 100.00.059 (100.00.029 - 100.00.058 + 100.00.059);
2) в строке 100.00.061 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.00.061 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 100.00.061 I:
в строке 100.00.061 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 100.13;
3) в строке 100.00.062 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 100.12;
4) в строке 100.00.063 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 100.00.060 и 100.00.061 I за минусом строки 100.00.062 (100.00.060 + 100.00.061 I - 100.00.062);
5) в строке 100.00.064 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 100.00.063 имеет отрицательное значение, строка 100.00.064 определяется как сумма модуля строки 100.00.063 и строки 100.07.008 I. Если строка 100.00.063 имеет положительное значение, в строку 100.00.064 переносится строка 100.07.008 I;
6) в строке 100.00.065 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3 - 2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 100.00.065 А и 100.00.065 В;

100.00.065 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 100.00.063 жолының 3 пайызы шегіндегі 100.00.065 А І-ден 100.00.065 А ІІІ-ге дейінгі жолдарының сомасы қосу 100.00.065 А ІV және 100.00.065 А V жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((100.00.065 А І + 100.00.065 А ІІ + 100.00.065 ІІІ) 100.00.063 жолының 3%) + (100.00.065 А ІV+100.00.065 А V). Бұл ретте, егер 100.00.065 А І-ден 100.00.065 А ІІІ-ге дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (100.00.063) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
100.00.065 А І жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағында көзделген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардан нақты шыққан шығыстардың арту сомасы көрсетіледі;
100.00.065 А ІІ жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады. Бұл жол өзіне "1" шығыстар түрінің белгісі бойынша 100.11-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
100.00.065 А ІІІ жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша 100.11-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
100.00.065 А ІV жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
100.00.065 А V жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
100.00.065 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 100.00.065 В І-ден 100.00.065 В X-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.00.065 В І жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
100.00.065 В ІІ жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
100.00.065 В ІІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.011 ІІ жолы көшіріледі;
100.00.065 В ІV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.011 ІІІ жолы көшіріледі;
100.00.065 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақы көрсетіледі;
100.00.065 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;
100.00.065 В VІІ жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің негізінде мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде республикалық мемлекеттік кәсіпорын алған негізгі құралдардың құны көрсетіледі;

в строке 100.00.065 А указываются расходы, на которые налогоплательщик может уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.00.065 А I по 100.00.065 А III в пределах 3 процентов от строки 100.00.063 плюс сумма строк 100.00.065 А IV и 100.00.065 А V (((100.00.065 А I+100.00.065 А II+100.00.065 А III) в пределах 3 % от 100.00.063) + (100.00.065 А IV + 100.00.065 А V)). При этом если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 100.00.065 A I по 100.00.065 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (100.00.063), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 100.00.065 A I указывается сумма превышения фактически понесенных расходов над подлежащими получению (полученными) доходами при эксплуатации объектов социальной сферы, предусмотренных пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
в строке 100.00.065 A II указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 100.11 по признаку вида расходов "1";
в строке 100.00.065 A III указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 100.11 по признаку вида расходов "2";
в строке 100.00.065 A IV указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 100.00.065 A V указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 100.00.065 В указываются доходы, на которые налогоплательщик может уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.00.065 В I по 100.00.065 В IX:
в строке 100.00.065 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 100.00.065 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 100.00.065 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 100.01.011 II;
в строке 100.00.065 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 100.01.011 III;
в строке 100.00.065 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 100.00.065 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;
в строке 100.00.065 В VII указывается стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан;

100.00.065 В VІІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады. Бұл жолға 100.01.003 І жолы көшіріледі;
100.00.065 ІХ жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.003 ІІ және 100.01.011 І жолдарының сомасы көшіріледі;
6) 100.00.066 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.065 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (100.00.063 - 100.00.065). Егер 100.00.065 жолы 100.00.063 жолынан артық болса, 100.00.066 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.00.067 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
8) 100.00.068 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.00.066 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.00.066 және 100.00.067 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.066 - 100.00.067). Егер 100.00.067 жолы 100.00.066 жолынан артық болса, 100.00.068 жолында нөл көрсетіледі.
20. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.00.069 жолында Енгізу туралы Заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;
2) 100.00.070 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысаны Т бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 100.00.065 В VIII указываются доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится строка 100.01.003 I;
в строке 100.00.065 В IX указываются доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 100.01.003 II и 100.01.011 I;
7) в строке 100.00.066 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3 - 2 Закона о введении. Определяется как разность строк 100.00.063 и 100.00.065 (100.00.063 - 100.00.065). В случае если строка 100.00.065 больше строки 100.00.063, в строке 100.00.066 указывается ноль;
8) в строке 100.00.067 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 100.00.068 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.00.066 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 100.00.066 и 100.00.067 (100.00.066 - 100.00.067). Если строка 100.00.067 больше строки 100.00.066, в строке 100.00.068 указывается ноль.
20. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.069 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах. Данная строка заполняется в случае, если налогоплательщик не осуществляет ведение раздельного учета, предусмотренного статьей 58 и пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса;
2) в строке 100.00.070 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Т формы 100.13;

3) 100.00.071 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 100.00.068 және 100.00.069 жолдарының көбейтіндісін 100.00.70 жолынан айырмасы ретінде анықталады (100.00.068 х 100.00.069 - 100.00.070). Егер 100.00.070 жолы 100.00.068 және 100.00.069 жолдарының көбейтіндісінен артық болса, 100.00.071 жолында нөл көрсетіледі.
4) 100.00.072 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.073 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.073 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.074 жолында 100.00.074 I және 100.00.074 II және 100.00.074 III және 100.00.074 IV жолдарының айырмасы ретінде анықталатын (100.00.074 I - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV) салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.074 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.071 - 100.00.072 - 100.00.073 I - 100.00.073 II). Егер айырмасы нөлге тең болса, онда 100.00.074 жолында нөл көрсетіледі;
100.00.074 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 100.00.074 І жолының 70 пайызы ретінде айқындалады (100.00.074 І х 70%);
100.00.074 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.18.010 жолы көшіріледі;

3) в строке 100.00.071 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 100.00.068 и 100.00.069 и строки 100.00.70 (100.00.068 х 100.00.069 - 100.00.070). Если строка 100.00.070 превышает произведение строк 100.00.068 и 100.00.069, то в строке 100.00.071 указывается ноль;
4) в строке 100.00.072 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.073 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.073 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.074 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 100.00.074 I и 100.00.074 II и 100.00.074 III и 100.00.074 IV (100.00.074 I - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV - 100.00.074 V):
в строке 100.00.074 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II (100.00.071 - 100.00.072 - 100.00.073 I - 100.00.073 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 100.00.074 I указывается ноль;
в строке 100.00.074 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 100.00.074 I (100.00.074 I х 70 %);
в строке 100.00.074 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям. В данную строку переносится строка 100.18.010;

100.00.074 ІV жолында Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы Заңына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
8) 100.00.075 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі.
100.00.068 және 100.00.074 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
9) 100.00.076 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.076 І жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.075 х 15%);
100.00.076 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.00.076 ІІІ жолы егер 100.00.076 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Ереженің 78-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.076 ІV жолы егер 100.00.070 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 100.00.077 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.074 және 100.00.076 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
21. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 100.00.078 жолында Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлік құны көрсетіледі;
2) 100.00.079 жолында эмитент шығарған акцияларды орналастырудан алған ақша сомасы көрсетіледі;

в строке 100.00.074 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик может уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан об инвестициях;
в строке 100.00.074 V указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон и соответствующими условиям, установленным статьей 150 Налогового кодекса. Определяется как 100 процентов от строки 100.00.074 I (100.00.074 I х 100 %);
8) в строке 100.00.075 указывается чистый доход юридического лица - нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.068 и 100.00.074;
9) в строке 100.00.076 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.00.076 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (100.00.075 х 15 %);
в строке 100.00.076 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.00.076 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.076 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 78 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 100.00.076 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.076 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 100.00.077 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 100.00.074 и 100.00.076.
21. В разделе "Другая информация":
1) в строке 100.00.078 указывается стоимость имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, определяемая в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в строке 100.00.079 указывается сумма денег, полученных эмитентом от размещения выпущенных им акций;

3) 100.00.080 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстардың мөлшерінде айқындалады;
4) 100.00.081 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салық міндеттемесінің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.082 жолында басқа адамнан алынуы тиіс (алынған) табыстан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте табыс деп танылатын активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған табыс көрсетіледі;
6) 100.00.083 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
7) 100.00.084 жолында бухгалтерлік есепте мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі.
8) 100.00.085 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
9) 100.00.086 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
22. Салық кодексінің 58-бабы және (немесе) 310-бабы және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер салықтық есепке алу мәліметтерінің негізінде Декларация (100 нысан) және оған қосымшаларды (100.01 - 100.19 нысандар) жалпы қызметтердің барлық түрлері бойынша (келісім-шарттық және келісім шарттан тыс қызметті қоса) жасайды және егер Декларацияда (100 нысан) және оған қосымшаларда алдын ала көзделген формулалар осы Декларацияда және оған қосымшаларда (100.01 - 100.198 нысандар) көрсетілуге жататын мәндердің өзгеруіне әкеліп соқса осындай формулаларды қолданбайды.

3) в строке 100.00.080 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;
4) в строке 100.00.081 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
5) в строке 100.00.082 указывается доход, возникающий в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств, признаваемый доходом в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего получению (полученного) от другого лица;
6) в строке 100.00.083 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
7) в строке 100.00.084 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 100.00.085 указывается расход, возникающий в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
9) в строке 100.00.086 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса.
22. Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 - 100.19) в целом по всем видам деятельности (включая контрактную и внеконтрактную деятельность) на основе данных налогового учета и не применяют формулы, предусмотренные в Декларации (форма 100.00) и приложениях к ней (формы 100.01 - 100.19), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации и приложениях к ней.

23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Құн өсімінен табыс (залал) - 100.01-нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің 87-бабына сәйкес:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік қажеттілік үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде;
амортизацияға жатпайтын активтерді жарғылық капиталға салым ретінде беру кезінде;
қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде амортизацияға жатпайтын активтердің шығарылуы кезінде құн өсімінен түскен табысты айқындауға арналған.
25. "Борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесін өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.001 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды және қатысу үлесін өткізу құны көрсетіледі. 100.01.001 І-ден 100.01.001 ІІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.001 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерінің өткізу құны көрсетіледі;
100.01.001 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.001 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;

23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 100.01 - Доход (убыток)
от прироста стоимости
24. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости (убытка) в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса при:
реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
передаче активов, не подлежащих амортизации, в качестве вклада в уставный капитал;
выбытии активов, не подлежащих амортизации, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
25. В разделе "Доход (убыток) при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия":
1) в строке 100.01.001 указывается стоимость реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.001 I по 100.01.001 III:
в строке 100.01.001 I указывается стоимость реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.001 II указывается стоимость реализации ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, за исключением долговых ценных бумаг;
в строке 100.01.001 III указывается стоимость реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;

2) 100.01.002 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізілетін бағалы қағаздар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.002 І-ден 100.01.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.002 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы сатылатын акциялар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған сатылатын бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылатын өзге де бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.003 І-ден 100.01.003 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 І жолы 100.01.002 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 І мен 100.01.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.003 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 ІІ жолы 100.01.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 ІІ мен 100.01.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 B ІХ жолына көшіріледі;
100.01.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 ІІІ жолы 100.01.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 ІІІ мен 100.01.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;

2) в строке 100.01.002 указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.002 I по 100.01.002 III:
в строке 100.01.002 I указывается первоначальная стоимость реализуемых акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.002 II указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.002 III указывается первоначальная стоимость прочих реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в строке 100.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.003 I по 100.01.003 III:
в строке 100.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.001 I больше, чем строка 100.01.002 I. Определяется как разность строк 100.01.001 I и 100.01.002 I. Данная строка переносится в строку 100.00.065 В VIII;
в строке 100.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.001 II больше, чем строка 100.01.002 II. Определяется как разность строк 100.01.001 II и 100.01.002 II. Данная строка переносится в строку 100.00.065 В IX;
в строке 100.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.001 III больше, чем строка 100.01.002 III. Определяется как разность строк 100.01.001 III и 100.01.002 III;

4) 100.01.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.004 І-ден 100.01.004 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.004 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 І жолы 100.01.001 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 І мен 100.01.001 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
100.01.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІ жолы 100.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 ІІ мен 100.01.001 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
100.02.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІІ жолы 100.01.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.002 ІІІ жолы мен 100.01.001 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
5) 100.01.005 жолында сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерін қоспағанда, қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
26. "Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде бағалы қағаздарды және қатысу үлесін беру кезіндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың және қатысу үлестерінің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.006 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде қатысу үлесін және бағалы қағаздарды берудегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.007 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесінің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.

4) в строке 100.01.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.004 I по 100.01.004 III:
в строке 100.01.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.002 I больше, чем строка 100.01.001 I. Определяется как разность строк 100.01.002 I и 100.01.001 I;
в строке 100.01.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.002 II больше, чем строка 100.01.001 II. Определяется как разность строк 100.01.002 II и 100.01.001 II;
в строке 100.01.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.002 III больше, чем строка 100.01.001 III. Определяется как разность строк 100.01.002 III и 100.01.001 III;
5) в строке 100.01.005 указывается доход от прироста стоимости при реализации долей участия, за исключением долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).
26. В разделе "Доход при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких ценных бумаг и доли участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.006 указывается доход от прироста стоимости при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.007 указывается доход от прироста стоимости при выбытии ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

27. "Борыштық бағалы қағаздарды өткізудегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 100.01.008 І-ден 100.01.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.009 І-ден 100.01.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 100.01.010 І-ден 100.01.010 VІ-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 100.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 100.01.011 І-ден 100.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 І жолы 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 І жолының және 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 І - (100.01.009 І + 100.01.010 І)). Бұл жол 100.00.065 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІ жолы 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІ жолының және 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІ - (100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ)). Бұл жол 100.00.065 B III жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІІ жолы 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІІ жолының және 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІІ - (100.01.009 ІІІ + 100.01.010 ІІІ)). Бұл жол 100.00.065 B IV жолына көшіріледі;

27. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":
1) в строке 100.01.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.008 I по 100.01.008 IV:
в строке 100.01.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 100.01.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 100.01.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.009 I по 100.01.009 IV:
в строке 100.01.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 100.01.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;
3) в строке 100.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 100.01.010 I по 100.01.010 IV:
в строке 100.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 100.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 100.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 100.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.011 I по 100.01.011 IV:
в строке 100.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.008 I больше, чем сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I. Определяется как разность строки 100.01.008 I и суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I (100.01.008 I - (100.01.009 I + 100.01.010 I)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 В VIII;
в строке 100.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 II больше, чем сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II. Определяется как разность строки 100.01.008 II и суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II (100.01.008 II - (100.01.009 II + 100.01.010 II)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 B III;
в строке 100.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 100.01.008 III больше, чем сумма строка 100.01.009 III и 100.01.10 III. Определяется как разность строки 100.01.008 III и суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III (100.01.008 III - (100.01.009 III + 100.01.010 III)) Данная строка переносится в строку 100.00.065 В IV;

100.01.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІV жолы 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІV жолының және 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІV - (100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV));
5) 100.01.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.012 І-ден 100.01.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы 100.01.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы мен 100.01.008 І жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 І + 100.01.010 І) - 100.01.008 І);
100.01.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ)  - 100.01.008 ІІ);
100.01.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІІ + 100.01.010 ІІІ) - 100.01.008 ІІІ);
100.01.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы 100.01.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІV жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV)  - 100.01.008 ІV).
28. "Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беру кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.

в строке 100.01.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 IV больше, чем сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV. Определяется как разность строки 100.01.008 IV и суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV (100.01.008 IV - (100.01.009 IV + 100.01.010 IV));
5) в строке 100.01.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.012 I по 100.01.012 IV:
в строке 100.01.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I больше, чем строка 100.01.008 I. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I и строки 100.01.008 I ((100.01.009 I + 100.01.010 I) - 100.01.008 I);
в строке 100.01.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II больше, чем строка 100.01.008 II. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II и строки 100.01.008 II ((100.01.009 II + 100.01.010 II) - 100.01.008 II);
в строке 100.01.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 III и 100.01.010 III больше, чем строка 100.01.008 III. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III и строки 100.01.008 III ((100.01.009 III + 100.01.010 III) - 100.01.008 III);
в строке 100.01.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV больше, чем строка 100.01.008 IV. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV и строки 100.01.008 IV ((100.01.009 IV + 100.01.010 IV) - 100.01.008 IV).
28. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.

29. "Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.015 жолы 100.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.015 және 100.01.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.015 - 100.01.016);
4) 100.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 100.01.016 жолы 100.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.016 және 100.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.016 - 100.01.015).
30. "Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 100.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
31. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 100.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;

29. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 100.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 100.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
3) в строке 100.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.015 больше, чем строка 100.01.016. Определяется как разность строк 100.01.015 и 100.01.016 (100.01.015 - 100.01.016);
4) в строке 100.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.016 больше, чем строка 100.01.015. Определяется как разность строк 100.01.016 и 100.01.015 (100.01.016 - 100.01.015).
30. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
31. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 100.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

2) 100.01.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын.
32. "Есептеу" бөлімінде:
1) 100.01.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.003 ІІІ, 100.01.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.003 ІІІ + 100.01.011 IV);
2) 100.01.024 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 100.01.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңінің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі (100.01.004 ІІІ + 100.01.012 ІV);
4) 100.01.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасына азайтылған 100.01.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 100.01.023 жолы 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 100.01.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 100.01.027 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 100.01.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.017 және 100.01.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.017 - 100.01.027). Егер 100.01.017 100.01.027 жолынан кем немесе тең болса, 100.01.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.01.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 І, 100.01.003 ІІ, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 І, 100.01.011 ІІ, 100.01.011 ІІІ, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 І + 100.01.003 ІІ + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 І + 100.01.011 ІІ + 100.01.011 ІІІ + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Бұл жол 100.00.002 жолына көшіріледі;

2) в строке 100.01.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
32. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.01.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.01.003 III, 100.01.011 IV (100.01.003 III + 100.01.011 IV);
2) в строке 100.01.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов;
3) в строке 100.01.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 100.01.004 III, 100.01.012 IV (100.01.004 III + 100.01.012 IV);
4) в строке 100.01.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 100.01.023, уменьшенная на сумму строк 100.01.024 и 100.01.025. В случае если строка 100.01.023 меньше или равна сумме строк 100.01.024 и 100.01.025, в строке 100.01.026 указывается ноль;
5) в строке 100.01.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 100.01.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разность строк 100.01.017 и 100.01.027 (100.01.017 - 100.01.027). В случае если строка 100.01.017 меньше или равна строке 100.01.027, в строке 100.01.028 указывается ноль;
7) в строке 100.01.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 I, 100.01.003 II, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 I, 100.01.011 II, 100.01.011 III, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 I + 100.01.003 II + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 I + 100.01.011 II + 100.01.011 III + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Данная строка переносится в строку 100.00.002;

8) 100.01.030 жолында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес анықталатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасы 100.01.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 100.01.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 100.01.027 жолы 100.01.017 жолынан артық болғанда толтырылады;
10) 100.01.032 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстыруға жатпайтын залалдар көрсетіледі.
4. Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс - 100.02-нысанын жасау
33. Бұл нысан Салық кодексінің 127129130-баптарына сәйкес свопты қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша табысты айқындауға арналған.
34. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.02.001 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "1" - хеджирлеу белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "1" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
2) 100.02.002 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "2" - базалық активті жеткізу белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "2" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
3) 100.02.003 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "3" - өзге де белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "3" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.02.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілуі тиіс алдыңғы салық кезеңдерінің залалы көрсетіледі;
5) 100.02.005 жолында көшірілген залал ескеріле отырып, своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "3" белгісімен табыс көрсетіледі. Егер 100.02.003 жолы 100.02.004 жолынан көп болса, 100.02.005 жолы 100.02.003 және 100.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 100.02.003 жолы 100.02.004 жолынан аз не тең болса, 100.02.005 жолында нөл көрсетіледі;
6) 100.02.006 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі;
7) 100.02.007 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілмейтін залал көрсетіледі.
100.02.005 жолы 100.00.003 жолына көшіріледі.
35. "Своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдарымен операциялар" бөлімінде:

8) в строке 100.01.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 100.01.024 и 100.01.025 больше строки 100.01.023;
9) в строке 100.01.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 100.01.027 больше строки 100.01.017;
10) в строке 100.01.032 указываются убытки, не подлежащие переносу на последующие налоговые периоды.
4. Составление формы 100.02 - Доход по производным финансовым
инструментам, за исключением свопа
33. Данная форма предназначена для определения дохода по производным финансовым инструментам, за исключением свопа, в соответствии со статьями 127, 129, 130 Налогового кодекса.
34. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.02.001 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "1" - хеджирование. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "1", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
2) в строке 100.02.002 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "2" - поставка базового актива. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "2", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
3) в строке 100.02.003 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "3" - прочее. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "3", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
4) в строке 100.02.004 указывается убыток предыдущих налоговых периодов, подлежащий переносу из предыдущих налоговых периодов;
5) в строке 100.02.005 указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "3", с учетом перенесенного убытка. Если строка 100.02.003 больше строки 100.02.004, строка 100.02.005 определяется как разность строк 100.02.003 и 100.02.004. Если строка 100.02.003 меньше или равна строке 100.02.004, в строке 100.02.005 указывается ноль;
6) в строке 100.02.006 указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды;
7) в строке 100.02.007 указывается убыток, не переносимый на последующие налоговые периоды.
Строка 100.02.005 переносится в строку 100.00.003.
35. В разделе "Операции с производными финансовыми инструментами, за исключением свопа":

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында туынды қаржы құралының белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
5. Своп бойынша табыс - 100.03-нысанын жасау
36. Бұл нысан Салық кодексінің 128129130-баптарына сәйкес своп бойынша табысты айқындауға арналған.
37. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.03.001 жолында "1" - хеджирлеу белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "1" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
2) 100.03.002 жолында "2" - базалық активті жеткізу белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "2" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
3) 100.03.003 жолында "3" - өзгелері белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "3" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.03.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілуі тиіс алдыңғы салық кезеңдерінің залалы көрсетіледі;
5) 100.03.005 жолында көшірілген залал ескеріле отырып, "3" белгісімен своптар бойынша табыс көрсетіледі. Егер 100.03.003 жолы 100.03.004 жолынан көп болса, 100.03.005 жолы 100.03.003 және 100.03.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 100.03.003 жолы 100.04.004 жолынан аз немесе тең болса, 100.03.005 жолында нөл көрсетіледі;
6) 100.03.006 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі;
7) 100.03.007 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілмейтін залал көрсетіледі.

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, с которым заключен договор, согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, с которым заключен договор, в стране резидентства;
6) в графе F указывается признак производного финансового инструмента. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по производному финансовому инструменту, за исключением свопа;
8) в графе H указываются расходы по производному финансовому инструменту, за исключением свопа;
9) в графе I указывается доход (убыток) по производному финансовому инструменту, за исключением свопа. Определяется как разность значений граф G и H.
5. Составление формы 100.03 - Доход по свопу
36. Данная форма предназначена для определения дохода по свопу в соответствии со статьями 128, 129, 130 Налогового кодекса.
37. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.03.001 указывается итоговый доход (убыток) по свопам, по признаку "1" - хеджирование. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "1", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
2) в строке 100.03.002 указывается итоговый доход (убыток) по свопам, по признаку "2" - поставка базового актива. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "2", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
3) в строке 100.03.003 указывается итоговый доход (убыток) по свопам по признаку "3" - прочее. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "3", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
4) в строке 100.03.004 указывается убыток предыдущих налоговых периодов, подлежащий переносу из предыдущих налоговых периодов;
5) в строке 100.03.005 указывается доход по свопам по признаку "3", с учетом перенесенного убытка. Если строка 100.03.003 больше строки 100.03.004, строка 100.03.005 определяется как разность строк 100.03.003 и 100.03.004. Если строка 100.03.003 меньше или равна строке 100.03.004, в строке 100.03.005 указывается ноль;
6) в строке 100.03.006 указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды;
7) в строке 100.03.007 указывается убыток, не переносимый на последующие налоговые периоды.

100.03.005 жолы 100.00.003 жолына көшіріледі.
38. "Своптар бойынша операциялар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында своптың белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында своп бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында своп бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында своп бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
6. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар - 100.04-нысанын жасау
39. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
40. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 - қаржы қызметтері;
2 - жарнамалық қызметтер;
3 - консультациялық қызметтер;
4 - маркетингтік қызметтер;
5 - дизайнерлік қызметтер;
7 - инжинирингтік қызметтер;
8 - өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
7. Кен орындарын әзірлеу зардаптарын жою қорына аударымдар - 100.05-нысанын жасау
41. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу зардаптарын жоюға кеткен шығыстарды және жою қорларына аударымдар сомасын, сондай-ақ Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланудан түскен табыстарды айқындауға арналған.

Строка 100.03.005 переносится в строку 100.00.003.
38. В разделе "Операции по свопу":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, с которым заключен договор, согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, с которым заключен договор, в стране резидентства;
6) в графе F указывается признак свопа. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по свопу;
8) в графе H указываются расходы по свопу;
9) в графе I указывается доход (убыток) по свопу. Определяется как разность значений граф G и H.
6. Составление формы 100.04 - Расходы налогоплательщиков, не
являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
39. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
40. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента - контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
7. Составление формы 100.05 - Отчисления в фонд ликвидации
последствий разработки месторождений
41. Данная форма предназначена для определения расходов на ликвидацию последствий разработки месторождений и сумм отчислений в ликвидационные фонды, а также доходов от нецелевого использования средств ликвидационного фонда в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса.

42. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмері көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға контрактының нөмері және күні көрсетіледі;
3) С бағанында кен орынның атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған жою қорларына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 107-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған салық кезеңі ішінде кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға іс жүзінде шеккен шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 107-бабының 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы шегерімге жатқызатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. D және F бағандардың қосындысы ретінде анықталады. G бағаны 100.00.046 жолына көшіріледі;
8) Н бағанында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының салдарды жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексі 107-бабының 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының қалдықтарды орналастыру полигондарының салдарын жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 107-бабы бойынша жер қойнауын пайдаланушы табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. Н және I бағандардың қосындысы ретінде анықталады.
J бағаны 100.00.012 жолына көшіріледі.
8. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 100.06-нысанын жасау
43. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын және кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
44. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;

42. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указывается наименование месторождения;
4) в графе D указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются расходы, фактически понесенные в течение налогового периода на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается общая сумма расходов, относимых на вычеты недропользователем в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф D и F. Графа G переносится в строку 100.00.046;
8) в графе Н указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается общая сумма доходов недропользователя по статье 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф Н и I.
Графа J переносится в строку 100.00.012.
8. Составление формы 100.06 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
43. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса.
44. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;

4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;
9) І бағанында салық кезеңі үшін келісім-шарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы көрсетіледі; Бұл жолға Н және I бағандарының ең кіші мәндері көшіріледі.
11) К бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
12) L бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
13) М бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. С-ден G және J-ден N бағандарының аралығындағы сомасы ретінде айқындалады ((С-ден G бағаны аралығындағы сома) + (J-ден N бағаны аралығындағы сома));
16) P бағанында Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісім-шарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
18) R бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. P-ден R бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
20) Т бағанында шығындар, шығарылған моментке дейiн жиналған салық кезеңдерiне сомасы көрсетiледi олжа саудалық табудан кейiн бастады. O және S-тiң графы айырыммен сияқты айқындалады;
21) U бағанында салық кезеңiнiң басына жиналған шығындардың тобының құн балансы көрсетiледi;

4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
9) в графе I указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта за налоговый период;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшее значение граф Н и I;
11) в графе K указываются расходы по приобретению основных средств;
12) в графе L указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
13) в графе M указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
14) в графе N указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с C по G и с J по N ((сумма с C по G) + (сумма с J по N));
16) в графе P указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3 - 1 Закона о введении;
17) в графе Q указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
18) в графе R указываются доходы от реализации части права недропользования;
19) в графе S указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с P по R;
20) в графе Т указывается сумма накопленных за налоговый период расходов, произведенных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как разность граф O и S;
21) в графе U указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода;

22) V бағанында Салық кодексiнiң 116-бабының 2-тармақ 1) тармақшасында көрcетiлген активтер бойынша моменттен көмбелер олжа саудалық табудан кейiн бастауға алып кеткен келесi шығындардың сомасы көрсетiледi;
23) W бағанында жиналған шығындардың тобынан кеткен активтерiнiң құны, салық кезеңiнiң ағымында көрсетiледi. Салық кодексiнiң 111-бабы 5-тармағына сәйкес айқындалады;
24) X бағанында салық кезеңiнiң аяғына жиналған шығындардың тобының құн балансы көрсетiледi. W ((U + T + V) - W) бағандарын алып тастаумен U, T және V бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл ретте егер жолдардың сомасы терiс мәнге ие болса, 100.06-нысан бойынша одан әрі есептеу тоқтатылады;
25) Y бағанында 25 пайыз мөлшерiнде Салық кодексiнiң 111-бабы 1-тармағында айқындалған амортизацияның шектi нормасы көрсетiлген;
26) Z бағанында Y бағаны көрcетiлген амортизацияға көбiрек шектi норма болуы керек болатын амортизацияның қолданылатын нормасы көрсетiледi;
27) АА бағанында шегерме әкетiлетiн сома көрсетiледi. X және Z бағандарының көбейтумен сияқты айқындалады;
28) AB бағанында шығындардың келесi салық кезең алып жүруге болатын сомасы көрсетiледi. X және AA жолдарының айырымымен сияқты айқындалады;
29) AC бағанында Салық кодексiнiң 111-бабы 1-тармағының 2 бөлiгiне сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
AA және AC бағандарының қорытынды мәндерінің сомалары 100.00.050 жолына көшіріледі.
9. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер - 100.07-нысанын жасау
45. Бұл нысан Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
46. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде
1) 100.07.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.001 І-ден 100.07.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;
23) в графе W указывается стоимость выбывших активов из группы накопленных расходов, в течение налогового периода. Определяется в соответствии с пунктом 5 статьи 111 Налогового кодекса;
24) в графе Х указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода. Определяется как сумма граф U, T и V за минусом графы W ((U + T + V) - W). При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 100.06 прекращается;
25) в графе Y указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
26) в графе Z указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе Y;
27) в графе АА указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф Y и XZ;
28) в графе AB указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разность строк X и AA;
29) в графе AC указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
Сумма итоговых значений граф АА и AС переносится в строку 100.00.050.
9. Составление формы 100.07 - Вычеты по фиксированным активам
45. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
46. В разделе "Вычеты по фиксированным активам:
1) в строке 100.07.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.07.001 I по 100.07.001 IV:
в строке 100.07.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

2) 100.07.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.002 І-ден 100.07.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.002 І жолында келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІІ жолында келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІІІ жолында келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІV жолында келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 100.07.003 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.003 І-ден 100.07.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.003 І жолында І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІV жолында ІV-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.07.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.004 І-ден 100.07.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

2) в строке 100.07.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.002 I по 100.07.002 IV:
в строке 100.07.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 100.07.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.003 I по 100.07.003 IV:
в строке 100.07.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 100.07.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.004 I по 100.07.004 IV:
в строке 100.07.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

5) 100.07.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.005 І-ден 100.07.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 100.07.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 22-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 100.07.006 І-ден 100.07.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.07.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.07.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.007 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІIІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

5) в строке 100.07.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.07.005 I по 100.07.005 IV:
в строке 100.07.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 100.07.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2 - 1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.006 I по 100.07.006 IV:
в строке 100.07.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 100.07.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.007 I по 100.07.007 IV:
в строке 100.07.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 100.07.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.008 І-ден 100.07.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.07.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.009 І-ден 100.07.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

8) в строке 100.07.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.008 I по 100.07.008 IV:
в строке 100.07.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 100.07.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.009 I по 100.07.009 IV:
в строке 100.07.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300 -кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300 - кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300 - кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300 - кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

10) 100.07.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.010 І-ден 100.07.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.07.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.07.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.011 І-ден 100.07.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.011 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 І, 100.07.007 І, 100.07.009 І, 100.07.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 I + 100.07.007 I + 100.07.009 I + 100.07.010 I);
100.07.011 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІІ, 100.07.007 ІІ, 100.07.008 ІІ, 100.07.009 ІІ, 100.07.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 II + 100.07.007 II + 100.07.008 II + 100.07.009 II + 100.07.010 II);
100.07.011 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІIІ, 100.07.007 IІІ, 100.07.008 ІIІ, 100.07.009 IIІ, 100.07.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 III + 100.07.007 III + 100.07.008 III + 100.07.009 III + 100.07.010 III);
100.07.011 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІV, 100.07.007 ІV, 100.07.008 ІV, 100.07.009 ІV, 100.07.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 IV + 100.07.007 IV + 100.07.008 IV + 100.07.009 IV + 100.07.010 IV);
12) 100.07.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.07.008 І жолы 100.00.064 жолын айқындау кезінде ескеріледі.
100.07.011 және 100.07.012 жолдарының сомасы 100.00.054 жолына көшіріледі.
10. Инвестициялық салық преференциялары - 100.08-нысанын жасау

10) в строке 100.07.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100. 07.010 I по 100.07.010 IV:
в строке 100.07.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 100.07.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.07.011 I по 100.07.011 IV:
в строке 100.07.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 I, 100.07.007 I, 100.07.009 I, 100.07.010 I (100.07.006 I + 100.07.007 I + 100.07.009 I + 100.07.010 I);
в строке 100.07.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 II, 100.07.007 II, 100.07.008 II, 100.07.009 II, 100.07.010 II (100.07.006 II + 100.07.007 II + 100.07.008 II + 100.07.009 II + 100.07.010 II);
в строке 100.07.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 III, 100.07.007 III, 100.07.008 III, 100.07.009 III, 100.07.010 III (100.07.006 III + 100.07.007 III + 100.07.008 III + 100.07.009 III + 100.07.010 III);
в строке 100.07.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 IV, 100.07.007 IV, 100.07.008 IV, 100.07.009 IV, 100.07.010 IV (100.07.006 IV + 100.07.007 IV + 100.07.008 IV + 100.07.009 IV + 100.07.010 IV);
12) в строке 100.07.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 100.07.008 I учитывается при определении строки 100.00.064.
Сумма строк 100.07.011 и 100.07.012 переносится в строку 100.00.054.
10. Составление формы 100.08 - Инвестиционные налоговые
преференции

47. Бұл нысан инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерді айқындауға арналған. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Салық кодексінің 123125-баптарына және Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес толтырылады. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Енгізу туралы Заңның 26-бабына сәйкес толтырылады.
48. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) 100.08.001 жолында ол бойынша салық төлеуші заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы Заңына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде тіркелген активтерді пайдалануға енгізу құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференциялары берілген пайдалануға енгізілген тіркелген активтердің қалдық құны;
2) 100.08.002 жолында салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
3) 100.08.003 жолында келесі салық кезеңінің 100.08.001 жолына көшірілуі тиіс тіркелген активтердің қалдық құны көрсетіледі.
49. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) 100.08.004 жолында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
2) 100.08.005 жолында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
3) 100.08.006 жолында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын преференция объектілерінің құрылысына, өндірісіне, монтаждауға және орнатуға жұмсалған шығындар сомасы көрсетіледі;
4) 100.08.007 жолында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен жабдықтарды қалпына келтіруге, жаңғыртуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 100.08.008 жолында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.08.004 жолынан бастап 100.08.007 жолына дейінгі дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
100.08.002 мен 100.08.002 жолдарының сомасы 100.00.055 жолына көшіріледі.

47. Данная форма предназначена для определения вычетов по инвестиционным налоговым преференциям. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции" заполняется в соответствии со статьями 123 - 125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года" заполняется в соответствии со статьей 26 Закона о введении.
48. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года":
1) в строке 100.08.001 указывается остаточная стоимость введенных в эксплуатацию фиксированных активов, по которым налогоплательщику - юридическому лицу предоставлены инвестиционные налоговые преференции в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 01.01.2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
2) в строке 100.08.002 указывается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в налоговом периоде;
3) в строке 100.08.003 указывается остаточная стоимость фиксированных активов, которая подлежит переносу в строку 100.08.001 следующего налогового периода.
49. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции":
1) в строке 100.08.004 указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций равными долями в течение первых трех налоговых периодов эксплуатации;
2) в строке 100.08.005 указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций единовременно в налоговом периоде, в котором осуществлен ввод в эксплуатацию;
3) в строке 100.08.006 указывается сумма затрат на строительство, производство, приобретение, монтаж и установку объектов преференций, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;
4) в строке 100.08.007 указывается сумма последующих расходов на реконструкцию, модернизацию зданий и сооружений производственного назначения, машин и оборудования, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;
5) в строке 100.08.008 указывается общая сумма вычета по инвестиционным налоговым преференциям. Определяется как сумма строк с 100.08.004 по 100.08.007;
6) Сумма строк 100.08.002 и 100.08.008 переносится в строку 100.00.055.

11. Резиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.09-нысанын жасау
50. Бұл нысан Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасындағы және одан тыс көздерден алынған табыстар алу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған.
51. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
С торкөзі егер шетел мемлекетінде көзделген шығыстарды шегерімге жатқызудың өзге әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді.
52. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.09.001 жолында салық кезеңінде шеккен резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі;
2) 100.09.002 жолында Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысанының L бағанының жиынтық мәні көшіріледі.
100.09.002 жолы 100.00.058 ІІІ жолын есептеген кезде ескеріледі.
12. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.10-нысанын жасау
53. Бұл нысан Салық кодексінің 208-211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.
54. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылады;

11. Составление формы 100.09 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
50. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса.
51. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
ячейка С отмечается, если применяется иной метод отнесения расходов на вычеты, предусмотренный в иностранном государстве;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса.
52. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.09.001 указываются управленческие и общеадминистративные расходы юридического лица - резидента, понесенные в налоговом периоде;
2) в строке 100.09.002 указываются управленческие и общие административные расходы юридического лица - резидента, относимые на вычет в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.13.
Строка 100.09.002 учитывается при расчете строки 100.00.058 III.
12. Составление формы 100.10 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
53. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208 - 211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющие положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).
54. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;

2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Ереженің 92-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті(тері) (бұдан әрі - СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің(терінің) мөлшері белгіленеді.
55. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді;
Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі:
7) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.

2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 81 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (- ые) коэффициент (- ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (- ых) коэффициента (- ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
55. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком - нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;
7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.

13. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік. Демеушілік көмек - 100.11-нысанын жасау
56. Бұл нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік және Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық салынатын табыс кемітуге жатқызылатын демеушілік көмек құны түріндегі салық төлеушінің шығыстарын айқындауға арналған.
57. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрінің белгісі көрсетіледі:
1 - коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік;
2 - демеушілік көмек;
7) G бағанында жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" белгісі бойынша G бағанының мәні 100.00.065 АІІ жолына көшіріледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" белгісі бойынша G бағанының мәні 100.00.065 АІІІ жолына көшіріледі.
14. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс - 100.12-нысанын жасау
58. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
59. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Ереженің 84-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
100.12-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 100.00.062 жолына көшіріледі.
15. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы - 100.13-нысанын жасау

13. Составление формы 100.11 - Безвозмездно переданное
имущество некоммерческим организациям. Спонсорская помощь
56. Данная форма предназначена для определения расходов налогоплательщика в виде стоимости безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и спонсорской помощи, относимых на уменьшение налогооблагаемого дохода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса.
57. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента -контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается признак вида расхода:
1 - безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям;
2 - спонсорская помощь;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Значения графы G по признаку "1" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 100.00.065 А II;
8) Значения графы G по признаку "2" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 100.00.065 А III.
14. Составление формы 100.12 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
58. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса.
59. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 82 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 81 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора;
6) Итоговое значение графы Е переносится в строку 100.00.062.
15. Составление формы 100.13 - Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и
зачета

60. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
61. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 80-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 79-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы немесе дауыс беретін акцияларының қатысу үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, процент түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;

60. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
61. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 80 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях - код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях - номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 79 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 80 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях - в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;

11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
17) Q бағанында әр табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген корпоративті табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
20) Т бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады. А-дан F-ке дейінгі, J-дан О-ға дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады. А-дан F-ке дейінгі, J, К, N-дан Т-ға дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
І бағанының жиынтық мәні 100.00.061 І жолына көшіріледі.
L бағанының жиынтық мәні 100.09.002 жолына көшіріледі.
Т бағанының жиынтық мәні 100.00.070 жолына көшіріледі.
16. Сыйақылар бойынша шығыстар - 100.14-нысанын жасау
62. Бұл нысан Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша шығыстарды айқындауға арналған.
63. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.14.001 жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес салық төлеуші қолдануға құқығы бар шекті коэффицентті көрсетіледі;

11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
13) в графе M указываются прочие расходы налогоплательщика-резидента, относимые на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
15) в графе O указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
16) в графе P указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
17) в графе Q указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
18) в графе R указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
19) в графе S указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
20) в графе T указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по I заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Графы с А по F, с J по N заполняются в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса. Графы с А по F, J, K, с O по Т заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I переносится в строку 100.00.061 I.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.09.002.
Итоговое значение графы T переносится в строку 100.00.070
16. Составление формы 100.14 - Расходы по вознаграждениям
62. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении.
63. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.14.001 указывается предельный коэффициент, который налогоплательщики применяют в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;

2) 100.14.002 жолында жеке капиталдың орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
3) 100.14.003 жолында міндеттемелердің орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
4) 100.14.004 жолында шегерімге жатқызылатын, сыйақылар сомасы көрсетіледі; Мына формула арқылы айқындалады:
(А+E) + 100.14.001 х (100.14.002 / 100.14.003) х (B+C +D),
мұнда А - F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда В - F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда С - F бағанының тиісті торкөзіндегі "3" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда D - F бағанының тиісті торкөзіндегі "4" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы;
мұнда Е - F бағанының тиісті торкөзіндегі "5" көрсеткіші бойынша G бағанындағы сыйақылар сомасы.
100.14.004 жолы 100.00.040 жолына көшіріледі.
64. "Сыйақылар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 78-тармағына сәйкес контрагенттің резиденттік резидент еместік елінің коды көрсетіледі;
5) E бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген жағдайда толтырылады;
6) F - бағанында сыйақы түрінің көрсеткіші көрсетіледі;
1 - 2, 3, 4, 5 көрсеткіштеріне енетін сыйақылардан басқа, Салық кодексінің 103-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын, сыйақы;
2 - өзара байланысты жаққа төленетін, 5 көрсеткішіне енетін сыйақыдан басқа, сыйақы;
3 - 2 көрсеткішіне енетін сыйақылардан басқа, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаларға төленетін, сыйақы;
4 - 3 көрсеткішіне енетін сыйақылардан басқа, кепілдіктерді, кепілгерлікті немесе қамтамасыз етудің өзге нысанын орындаған жағдайда депозитке немесе қамтамасыз етілген кепілдікке, кепілгерлікке немесе өзара байланысты тараптардың қамтамасыз етуінің өзге нысанына берілген қарыздар бойынша тәуелсіз тарапқа төленетін сыйақы;
5 - Қазақстан Республикасында құрылған кредиттік серіктестік беретін кредиттер (қарыздар) үшін сыйақы;
G бағанында сыйақы сомасы көрсетіледі.
17. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 100.15-нысанын жасау

2) в строке 100.14.002 указывается среднегодовая сумма собственного капитала;
3) в строке 100.14.003 указывается среднегодовая сумма обязательств;
4) в строке 100.14.004 указывается сумма вознаграждения, относимая на вычет. Определяется по следующей формуле:
(А+E) + 100.14.001 х (100.14.002/ 100.14.003) х (B  +C + D),
где А - сумма вознаграждений из графы G по показателю "1" в соответствующей ячейке графы F;
где В - сумма вознаграждений из графы G по показателю "2" в соответствующей ячейке графы F;
где C - сумма вознаграждений из графы G по показателю "3" в соответствующей ячейке графы F;
где D - сумма вознаграждений из графы G по показателю "4" в соответствующей ячейке графы F;
где E - сумма вознаграждений из графы G по показателю "5" в соответствующей ячейке графы F.
Строка 100.14.004 переносится в строку 100.00.040.
64. В разделе "Вознаграждения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается показатель вида вознаграждения:
1 - вознаграждение, определенное пунктом 1 статьи 103 Налогового кодекса, за исключением вознаграждений, включенных в показатели 2, 3, 4, 5;
2 - вознаграждение, выплачиваемое взаимосвязанной стороне, за исключением вознаграждения, включенного в показатель 5;
3 - вознаграждение, выплачиваемое лицам, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, за исключением вознаграждений, включенных в показатель 2;
4 - вознаграждение, выплачиваемое независимой стороне по займам, предоставленным под депозит или обеспеченную гарантию, поручительство или иную форму обеспечения взаимосвязанных сторон, в случае исполнения гарантии, поручительства или иной формы обеспечения, за исключением вознаграждений, включенных в показатель 3;
5 - вознаграждение за кредиты (займы), выдаваемые кредитным товариществом, созданным в Республике Казахстан;
7) в графе G указывается сумма вознаграждения.
17. Составление формы 100.15 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по видам деятельности, по
которым предусмотрено ведение раздельного учета

65. Бұл нысан Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабының 4-тармағына сәйкес оған қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Бұл нысанды толтыратын салық төлеушілер осы нысанның деректерін негізге ала отырып, 100.00.063, 100.00.065, 100.00.066, 100.00.067, 100.00.068, 100.00.070, 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II, 100.00.074, 100.00.074 I, 100.00.074 II, 100.00.075, 100.00.076 I, 100.00.076 II және 100.00.077 жолдарының көрсеткіштерін есептейді.
66. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бөлек есепке алуды жүргізу жүзеге асырылатын қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
1-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы есептелетін акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері.
2-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында және Енгізу туралы Заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы есептелетін акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері.
3-белгі - жүзеге асырудан түскен табыстары Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуы тиіс қызмет түрлері. Бұл белгіні акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі таралмайтын салық төлеушілер қолданады.
4-белгі - жүзеге асырудан түскен табыстары Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында және Енгізу туралы Заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуы тиіс қызмет түрлері.
3) С бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
4) D бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
5) Е бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын шегерімдер көрсетіледі;
6) F бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыс салығы Салық кодексінің 2131132-баптарының және Салық кодексінің 7-бөлімінің ережелері ескеріле отырып анықталады;

65. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по видам деятельности, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного учета в соответствии со статьей 58 и (или) пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса. Налогоплательщики, заполняющие настоящую форму, рассчитывают показатели строк 100.00.063, 100.00.065, 100.00.066, 100.00.067, 100.00.068, 100.00.070, 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II, 100.00.074, 100.00.074 I, 100.00.074 II, 100.00.075, 100.00.076 I, 100.00.076 II и 100.00.077 исходя из данных настоящей формы.
66. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается признак видов деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса.
признак 2 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и статьей 4 Закона о введении.
признак 3 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса. Данный признак применяют налогоплательщики, на которых не распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов.
признак 4 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и статьей 4 Закона о введении;
3) в графе С указывается совокупный годовой доход, относящийся к признаку вида деятельности;
4) в графе D указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к признаку вида деятельности;
5) в графе E указываются вычеты, относящиеся к признаку вида деятельности;
6) в графе F указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к признаку вида деятельности. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;

7) G бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыстың азайтылуы көрсетіледі;
8) H бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын азайтылу ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Азайтылу F бағанындағы соманың шегінде жасалады. Егер F бағаны бойынша мән G бағанының мәнінен аз болса, онда Н бағанында нөл көрсетіледі;
9) I бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, алдыңғы салық кезеңдерінен аударылатын залалдар көрсетіледі;
10) J бағанында аударылған залал ескеріле отырып, қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыс көрсетіледі. Н және I бағандарының айырмасы болып анықталады (H - I). Егер Н бағаны бойынша мән I бағанының мәнінен аз болса, онда J бағанында нөл көрсетіледі;
11) К бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығын Қазақстан Республикасында төлеген кезде есептелетін, салық төлеушімен - резидентпен Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған табыс салығының немесе табыстан алынатын осыған ұқсас табыс салығы түрінің Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын шетел салығының есепке жатқызылуы ескеріле отырып, корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. J және К бағандарының көбейтіндісі мен L бағанының айырмасы ретінде анықталады (J х K - L). Егер L бағаны J және К бағандарының көбейтіндісінен артық болса, онда М бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын азайтатын және қызмет түрінің белгісіне жататын төлем көзінен ұтыс түріндегі табысынан салық кезеңінде ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес аударымға жататын, төлем көзінен сыйақы түріндегі табысынан алдындағы салық кезеңдерінде ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын азайтатын және қызмет түрінің белгісіне жататын төлем көзінен сыйақы түріндегі табысынан алдындағы салық кезеңдерінде алынған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
17) Q бағанында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес есептелген және қызмет түрінің белгісіне жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. M, N, O, Р-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (M - N - O - Р). Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда Q-жолында нөл көрсетіледі.

7) в графе G указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к признаку вида деятельности;
8) в графе H указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к признаку вида деятельности. Уменьшение производится в пределах суммы по графе F. Если значение по графе F меньше значения по графе G, то в графе Н указывается ноль;
9) в графе I указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к признаку вида деятельности;
10) в графе J указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф Н и I (H - I). Если значение по графе Н меньше значения по графе I, то в графе J указывается ноль;
11) в графе К указывается ставка корпоративного подоходного налога, относящаяся к признаку вида деятельности;
12) в графе L указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
13) в графе M указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность произведения граф J и К и графы L (J х K - L). Если графа L превышает произведение граф J и K, то в графе М указывается ноль;
14) в графе N указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к признаку вида деятельности;
15) в графе О указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
16) в графе Р указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
17) в графе Q указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность строк M, N, O, Р (M - N - O - Р). Если полученная разница меньше ноля, то в строке Q указывается ноль;

18) R бағанында Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет түрлерінің белгісіне жатқызылатын Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңіне есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Q бағанының 70% ретінде анықталады (Q х 70%);
19) S бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын салық кезеңіне есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Q және R бағандарының айырмасы ретінде анықталады(Q - R);
20) Т бағанында Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент емес заңды тұлғаның қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын таза табысы көрсетіледі. J және S бағандарының айырмасы ретінде анықталады;
21) U бағанында таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
22) V бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі. T және U бағандарының көбейтіндісі ретінде анықталады (Т х U);
23) W бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. S және V бағандарының қосындысы ретінде анықталады (S + V).
F бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.063 жолына ауыстырылады. G бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.065 жолына ауыстырылады. Н бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.066. жолына ауыстырылады. I бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.067 жолына ауыстырылады. J бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.068 жолына ауыстырылады. L бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.070 жолына ауыстырылады. M бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.071 жолына ауыстырылады. N бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.072 жолына ауыстырылады. O бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.073 I жолына ауыстырылады. P бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.073 II жолына ауыстырылады. Q бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 I жолына ауыстырылады. R бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 II жолына ауыстырылады. S бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 жолына ауыстырылады. T бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.075 жолына ауыстырылады. V бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.076 I немесе 100.00.076 II жолына ауыстырылады. W бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.077 жолына ауыстырылады.
18. Салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшылары және (немесе) сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі - 100.16-нысанын жасау

18) в графе R указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности, осуществляемого в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от графы Q (Q х 70 %);
19) в графе S указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф Q и R (Q - R);
20) в графе Т указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, относящийся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф J и S;
21) в графе U указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
22) в графе V указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как произведение граф T и U (Т х U);
23) в графе W указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как сумма граф S и V (S + V).
Итоговое значение по графе F переносится в строку 100.00.063. Итоговое значение по графе G переносится в строку 100.00.065. Итоговое значение по графе Н переносится в строку 100.00.066. Итоговое значение по графе I переносится в строку 100.00.067. Итоговое значение по графе J переносится в строку 100.00.068. Итоговое значение по графе L переносится в строку 100.00.070. Итоговое значение по графе M переносится в строку 100.00.071. Итоговое значение по графе N переносится в строку 100.00.072. Итоговое значение по графе O переносится в строку 100.00.073 I. Итоговое значение по графе P переносится в строку 100.00.073 II. Итоговое значение по графе Q переносится в строку 100.00.074 I. Итоговое значение по графе R переносится в строку 100.00.074 II. Итоговое значение по графе S переносится в строку 100.00.074. Итоговое значение по графе T переносится в строку 100.00.075. Итоговое значение по графе V переносится в строку 100.00.076 I или 100.00.076 II. Итоговое значение по графе W переносится в строку 100.00.077.
18. Составление формы 100.16 - Объекты налогообложения и (или)
объекты, связанные с налогообложением, налоговое обязательство
по учредителям доверительного управления имуществом и (или)
выгодоприобретателям в иных случаях возникновения
доверительного управления

67. Бұл нысан салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшылары және (немесе) сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушылар бойынша салық міндеттемелері, егер сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесі туралы анықтамалық ақпаратты көрсетуге арналған.
68. 100.16.001 жолында сенімгерлікпен басқаруды құру туралы актілер (мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары) бойынша сенімгерлікпен басқарушының жалпы табысы көрсетіледі.
69. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 78-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша оған жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру барысында сенімгерлік басқарушы алған жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша жылдық жиынтық табыстың түзетуі көрсетіледі;
8) Н бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер көрсетіледі;
9) І бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыстың көлемі Салық кодексінің 2131132-баптарының нормаларымен, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімімен анықталады;
10) J бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша салық салынатын табыстың кемуі көрсетіледі;

67. Данная форма предназначена для отражения справочной информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налоговых обязательствах по учредителям доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателям в иных случаях возникновения доверительного управления, в случае, если на доверительного управляющего возложено исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления по корпоративному подоходному налогу в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.
68. В строке 100.16.001 указывается общий доход доверительного управляющего по актам об учреждении доверительного управления (договорам доверительного управления имуществом).
69. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 78 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается совокупный годовой доход, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
7) в графе G указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
8) в графе Н указываются вычеты, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;

11) K бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын кеміту ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Кеміту I бағанында көрсетілген сома шегінде жүргізіледі. Егер I бағанының мәні J бағанының мәнінен кем болса, K бағанында нөл көрсетіледі;
12) L бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
13) M бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. K және L бағандарының айырмасы (К - L) ретінде анықталады. Егер K бағаны бойынша мән L бағаны мәннен кем болса, M бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) O бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын шетел салығын есепке жатқызуды ескере отырып корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. М және N бағандарының көбейтіндісі мен O бағанының айырмасы ретінде анықталады (M х N - O). Егер O бағанының мәні M және N бағандарының көбейтіндісінен артық болса, P бағанында нөл көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

11) в графе K указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Уменьшение производится в пределах суммы по графе I. Если значение по графе I меньше значения по графе J, то в графе K указывается ноль;
12) в графе L указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
13) в графе M указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность граф К и L (K - L). Если значение по графе K меньше значения по графе L, то в графе M указывается ноль;
14) в графе N указывается ставка корпоративного подоходного налога;
15) в графе О указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
16) в графе Р указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность произведения граф М и N и графы O (M х N - O). Если графа O превышает произведение граф M и N, то в графе P указывается ноль;
17) в графе Q указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
18) в графе R указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;

19) S бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін салық кезеңі үшін есептелген, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. P, Q, R, S жолдарының айырмасы ретінде анықталады (P - Q - R - S). Егер айырма нөлге тең болса, онда T жолында нөл көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын резидент емес заңды тұлғаның таза табысына корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
19. Табыстар мен шығыстар туралы есепті Корпоративтік табыс салығы бойынша декларациямен салыстыру - 100.17-нысанын жасау
70. Бұл нысан табыстар мен шығыстар туралы есеп бойынша айқындалған таза табыс пен Декларация бойынша айқындалған салық салынатын табысты олардың арасындағы айырманы анықтау жолымен салыстыруға арналған.
Айырманы анықтау үшін бұл қосымшада қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық кезеңі үшін жасалған табыстар мен шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған табыстарды (залалдарды) Салық кодексіне сәйкес айқындалған табыстармен және шегерімдермен салыстыру жүргізіледі.
71. А бағанын толтырған кезде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
72. В бағанын толтырған кезде қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
73. С бағанында 100.17.001, 100.17.002, 100.17.003 жолдарын қоспағанда, А және В бағандары мәндерінің айырмасы көрсетіледі.
74. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.17.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза табыс (залал) көрсетіледі;
2) 100.17.002 жолында жүзеге асырылған есепке жатқызуды есепке алмағанда, Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының және таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.068 х 100.00.069 - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV + 100.00.076);

19) в графе S указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
20) в графе T указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность строк P, Q, R, S. Если полученная разница меньше ноля, то в строке T указывается ноль;
21) в графе U указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом.
19. Составление формы 100.17 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
70. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о доходах и расходах, составленном за налоговый период в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными в соответствии с Налоговым кодексом.
71. При заполнении графы А используются данные, отраженные в Декларации.
72. При заполнении графы В используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
73. В графе С указывается разность значений граф А и В, кроме строк 100.17.001, 100.17.002, 100.17.003.
74. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.17.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 100.17.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса, без учета осуществленных зачетов, и корпоративного подоходного налога на чистый доход (100.00.068 х 100.00.069 - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV + 100.00.076);

3) 100.17.003 жолында 100.00.068 жолында көрсетілген салық салынатын табыс көрсетіледі;
4) 100.17.004 жолында:
А бағанына 100.00.001 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
5) 100.17.005 жолында:
А бағанына 100.00.002 жолы көшіріледі;
В бағанында 100.17.004 В, 100.17.011 В жолдарында көрсетілгенді қоспағанда, активтерді сатудан табыстардың (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 100.17.006 жолында:
А бағанына 100.00.003 жолы көшіріледі;
В бағанында хеджирлеу мақсатында жасалғандарды және олар бойынша базалық актив жеткізілгендерді қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс көрсетіледі;
7) 100.17.007 жолында:
А бағанына 100.00.004 жолы көшіріледі;
В бағанында міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
8) 100.17.008 жолында:
А бағанына 100.00.005 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
9) 100.17.009 жолында:
А бағанына 100.00.007 жолы көшіріледі;
В бағанында талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
10) 100.17.010 жолында:
А бағанына 100.00.008 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпкерлік қызметті шектеуге және тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс көрсетіледі;
11) 100.17.011 жолында:
А бағанына 100.00.009 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен табыс көрсетіледі;
12) 100.17.012 жолында:
А бағанына 100.00.010 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарды, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
13) 100.17.013 жолында:
А бағанына 100.00.011 жолы көшіріледі;
В бағанында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының табысы көрсетіледі;
14) 100.17.014 жолында:
А бағанына 100.00.013 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен табыс көрсетіледі;
15) 100.17.015 жолында:
А бағанына 100.00.014 жолы көшіріледі;
В бағанында айыппұлдар, өсімақылар және санкцияның өзге де түрлері бойынша табыстар көрсетіледі;

3) в строке 100.17.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 100.00.068;
4) в строке 100.17.004:
в графу А переносится строка 100.00.001;
в графе В указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 100.17.005:
в графу А переносится строка 100.00.002;
в графе В указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме указанного в строках 100.17.004 В, 100.17.011 В;
6) в строке 100.17.006:
в графу А переносится строка 100.00.003;
в графе В указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением заключенных в целях хеджирования и по которым осуществлена поставка базового актива;
7) в строке 100.17.007:
в графу А переносится строка 100.00.004;
в графе В указывается доход от списания обязательств;
8) в строке 100.17.008:
в графу А переносится строка 100.00.005;
в графе В указывается доход по сомнительным обязательствам;
9) в строке 100.17.009:
в графу А переносится строка 100.00.007;
в графе В указывается доход от уступки права требования;
10) в строке 100.17.010:
в графу А переносится строка 100.00.008;
в графе В указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
11) в строке 100.17.011:
в графу А переносится строка 100.00.009;
в графе В указывается доход от выбытия фиксированных активов;
12) в строке 100.17.012:
в графу А переносится строка 100.00.010;
в графе В указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные расходы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
13) в строке 100.17.013:
в графу А переносится строка 100.00.011;
в графе В отражается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
14) в строке 100.17.014:
в графу А переносится строка 100.00.013;
в графе В указывается доход от осуществления совместной деятельности;
15) в строке 100.17.015:
в графу А переносится строка 100.00.014;
в графе В указывается сумма дохода по штрафам, пени и другим видам санкций;

16) 100.17.016 жолында:
А бағанына 100.00.015 жолы көшіріледі;
В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақы түріндегі табыс көрсетіледі;
17) 100.17.017 жолында:
А бағанына 100.00.016 жолы көшіріледі;
В бағанында өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;
18) 100.17.018 жолында:
А бағанына 100.00.017 жолы көшіріледі;
В бағанында дивидендтер түріндегі табыс көрсетіледі;
19) 100.17.019 жолында:
А бағанына 100.00.018 жолы көшіріледі;
В бағанында депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға алу сертификаты бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
20) 100.17.020 жолында:
А бағанына 100.00.019 жолы көшіріледі;
В бағанында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
21) 100.17.021 жолында:
А бағанына 100.00.020 жолы көшіріледі;
В бағанында ұтыс түріндегі табыс көрсетіледі;
22) 100.17.022 жолында:
А бағанына 100.00.012 жолы көшіріледі;
В бағанында кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражатын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
23) 100.17.023 жолында:
А бағанына 100.00.022 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
24) 100.17.024 жолында:
А бағанына 100.00.023 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түскен табыс көрсетіледі;
25) 100.17.025 жолында:
А бағанына 100.00.024 жолы көшіріледі;
В бағанында исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
26) 100.17.026 жолында:
А бағанына 100.00.025 жолы көшіріледі;
В бағанында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан түскен таза табысы көрсетіледі;
27) 100.17.027 жолында:
А бағанына 100.00.006, 100.00.021, 100.00.026 жолдарының қосындысымен айқындалатын мәндері көрсетіледі;
В бағанында 100.17.004-ден 100.17.026-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да табыстар көрсетіледі;
28) 100.17.028 жолында:
А бағанына 100.00.028 ХVI жолы ескеріле отырып, 100.00.028 жолы көшіріледі;
29) 100.17.029 жолында:
А бағанында түзетуді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі. 100.17.004 А-дан 100.17.027 А-ға дейінгі және 100.17.028 жолдардың мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады;

16) в строке 100.17.016:
в графу А переносится строка 100.00.015;
в графе В указывается доход в виде полученных компенсаций по ранее произведенным вычетам;
7) в строке 100.17.017:
в графу А переносится строка 100.00.016;
в графе В указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
18) в строке 100.17.018:
в графу А переносится строка 100.00.017;
в графе В указывается доход в виде дивидендов;
19) в строке 100.17.019:
в графу А переносится строка 100.00.018;
в графе В указывается доход в виде вознаграждения по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
20) в строке 100.17.020:
в графу А переносится строка 100.00.019;
в графе В указывается превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
21) в строке 100.17.021:
в графу А переносится строка 100.00.020;
в графе В указывается сумма дохода в виде выигрыша;
22) в строке 100.17.022:
в графу А переносится строка 100.00.012;
в графе В указывается размер нецелевого использования средств ликвидационного фонда недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
23) в строке 100.17.023:
в графу А переносится строка 100.00.022;
в графе В указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
24) в строке 100.17.024:
в графу А переносится строка 100.00.023;
в графе В указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса;
25) в строке 100.17.025:
в графу А переносится строка 100.00.024;
в графе В указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
26) в строке 100.17.026:
в графу А переносится строка 100.00.025;
в графе В указывается чистый доход от доверительного управления имуществом учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
27) в строке 100.17.027:
в графе А отражается сумма определяемая сложением значении строк 100.00.006, 100.00.021, 100.00.026;
в графе В указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 100.17.004 по 100.17.026;
28) в строке 100.17.028:
в графу А переносится строка 100.00.028 с учетом строки 100.00.028 XVI;
29) в строке 100.17.029:
в графе А указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки. Определяется как разность суммы значений строк с 100.17.004 А по 100.17.027 А и строки 100.17.028;

В бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.17.004 В-дан 100.17.027 В-ға дейінгі жолдардың мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
30) 100.17.030 жолында:
А бағанына 100.00.030 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
31) 100.17.031 жолында:
А бағанына 100.00.031 жолы көшіріледі;
В бағанында таңылған немесе танылған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі;
32) 100.17.032 жолында:
А бағанына 100.00.032 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызмет бойынша шығыстар көрсетіледі;
33) 100.17.033 жолында:
А бағанына 100.00.033 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шеккен шығыстары көрсетіледі;
34) 100.17.034 жолында:
А бағанына 100.00.034 жолы көшіріледі;
В бағанында белгіленген кепіл беру мерзімі ішінде жүргізілген сапа кепілімен сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) кемшіліктерін жою бойынша шығыстар көрсетіледі;
35) 100.17.035 жолында:
А бағанына 100.00.035 жолы көшіріледі;
36) 100.17.036 жолында:
А бағанына 100.00.036 жолы көшіріледі;
37) 100.17.037 жолында:
А бағанына 100.00.037 жолы көшіріледі;
В бағанында мүшелік жарналар түріндегі шығыстар көрсетіледі;
38) 100.17.038 жолында:
А бағанына 100.00.038 жолы көшіріледі;
В бағанында МӘСҚ әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар көрсетіледі;
39) 100.17.039 жолында:
А бағанына 100.00.039 жолы көшіріледі;
В бағанында жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
40) 100.17.040 жолында:
А бағанына 100.00.040 жолы көшіріледі;
В бағанында сыйақы түріндегі шығыстар көрсетіледі;
41) 100.17.041 жолында:
А бағанына 100.00.041 жолы көшіріледі;
В бағанында іссапар шығыстары көрсетіледі;
42) 100.17.042 жолында:
А бағанына 100.00.042 жолы көшіріледі;
В бағанында өкілдік шығыстары көрсетіледі;
43) 100.17.043 жолында:
А бағанына 100.00.043 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
44) 100.17.044 жолында:
А бағанына 100.00.044 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді талаптар көрсетіледі;
45) 100.17.045 жолында:
А бағанына 100.00.046 жолы көшіріледі;
В бағанында кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға шығыстар және тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
46) 100.17.046 жолында:
А бағанына 100.00.047 жолы көшіріледі;
В бағанында ғылыми зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;

в графе В указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма значений строк с 100.17.004 В по 100.17.027 В;
30) в строке 100.17.030:
в графу А переносится строка 100.00.030;
в графе В отражаются суммы расходов по реализации товаров (работ, услуг);
31) в строке 100.17.031:
в графу А переносится строка 100.00.031;
в графе В указываются присужденные или признанные штрафы, пени, неустойки;
32) в строке 100.17.032:
в графу А переносится строка 100.00.032;
в графе В указываются расходы по совместной деятельности;
33) в строке 100.17.033:
в графу А переносится строка 100.00.033;
в графе В указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы;
34) в строке 100.17.034:
в графу А переносится строка 100.00.034;
в графе В указываются расходы по устранению недостатков товаров (работ, услуг), реализованных с гарантией качества, произведенному в течение установленного гарантийного срока;
35) в строке 100.17.035:
в графу А переносится строка 100.00.035;
36) в строке 100.17.036:
в графу А переносится строка 100.00.036;
37) в строке 100.17.037:
в графу А переносится строка 100.00.037;
в графе В указываются расходы в виде членских взносов;
38) в строке 100.17.038:
в графу А переносится строка 100.00.038;
в графе В указываются расходы по социальным отчислениям в ГФСС;
39) в строке 100.17.039:
в графу А переносится строка 100.00.039;
в графе В указывается стоимость товара, безвозмездно переданного в рекламных целях;
40) в строке 100.17.040:
в графу А переносится строка 100.00.040;
в графе В указываются расходы в виде вознаграждений;
41) в строке 100.17.041:
в графу А переносится строка 100.00.041;
в графе В указываются командировочные расходы;
42) в строке 100.17.042:
в графу А переносится строка 100.00.042;
в графе В указываются представительские расходы;
43) в строке 100.17.043:
в графу А переносится строка 100.00.043;
в графе В указываются сомнительные обязательства;
44) в строке 100.17.044:
в графу А переносится строка 100.00.044;
в графе В указываются сомнительные требования;
45) в строке 100.17.045:
в графу А переносится строка 100.00.046;
в графе В указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды;
46) в строке 100.17.046:
в графу А переносится строка 100.00.047;
в графе В указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы;

47) 100.17.047 жолында:
А бағанына 100.00.050 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерімдері көрсетіледі;
48) 100.17.048 жолында:
А бағанына 100.00.052 жолы көшіріледі;
В бағанында теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
49) 100.17.049 жолында:
А бағанына 100.00.053 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табысты айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды және Қазақстан Республикасында төленген корпоративтік табыс салығын, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
50) 100.17.050 жолында:
А бағанына 100.00.054 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
51) 100.17.051 жолында:
А бағанына 100.00.055 жолы көшіріледі;
52) 100.17.052 жолында:
А бағанына 100.00.056 жолы көшіріледі;
В бағанында біржолғы талон құны көрсетіледі;
53) 100.17.053 жолында:
А бағанына 100.00.045, 100.00.048, 100.00.049, 100.00.057 жолдарының қосындыларымен айқындалатын мәндері көрсетіледі;
В бағанында 100.17.030 В-дан 100.17.052 В-ға дейінгі жолдарға енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
54) 100.17.054 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
55) 100.17.055 жолында:
В бағанында таратудан және материалдық емес активтерді шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
56) 100.17.056 жолында:
В бағанында тауарлық материалдық құндылықтардың нормативтен тыс шығыны, бүлінуі және кемшілігі, басқа да өндірістік емес шығыстар және шығындар көрсетіледі;
57) 100.17.057 жолында:
В бағанында кінәлілері анықталмаған ұрлықтан болған немесе егер кінәлі тарап есебінен қажетті сомаларды өтеу мүмкін болмаған жағдайдағы залалдар көрсетіледі;
58) 100.17.058 жолында:
В бағанында қызметкерлердің демалыстарын төлеуге резерв сомасы көрсетіледі;
59) 100.17.059 жолында:
В бағанында негізгі құралдарды жөндеуге алдағы шығыстарға арналған резервтер көрсетіледі;
60) 100.17.060 жолында:
В бағанында бухгалтерлік есепте көрсетілген, 100.17.030 В-дан 100.17.060 В-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
61) 100.17.061 жолында:
А бағанына 100.00.065 жолы көшіріледі;

47) в строке 100.17.047:
в графу А переносится строка 100.00.050;
в графе В указываются расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
48) в строке 100.17.048:
в графу А переносится строка 100.00.052;
в графе В указывается превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
49) в строке 100.17.049:
в графу А переносится строка 100.00.053;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах, и другие обязательные платежи в бюджет;
50) в строке 100.17.050:
в графу А переносится строка 100.00.054;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
51) в строке 100.17.051:
в графу А переносится строка 100.00.055;
52) в строке 100.17.052:
в графу А переносится строка 100.00.056;
в графе В указывается стоимость разового талона;
53) в строке 100.17.053:
в графе А отражается сумма, определяемая сложением значении строк 100.00.045, 100.00.048, 100.00.049, 100.00.057;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 100.17.030 В по 100.17.052 В;
54) в строке 100.17.054:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
55) в строке 100.17.055:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
56) в строке 100.17.056:
в графе В указываются сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, другие непроизводственные расходы и потери;
57) в строке 100.17.057:
в графе В указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
58) в строке 100.17.058:
в графе В отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
59) в строке 100.17.059:
в графе В отражаются резервы на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
60) в строке 100.17.060:
в графе В отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 100.17.030 В по 100.17.059 В;
61) в строке 100.17.061:
в графу А переносится строка 100.00.065;

62) 100.17.062 жолында:
А бағанында 100.17.061 жолы ескеріле отырып, 100.17.030 А-дан 100.17.053 А-ға дейінгі жолдардың мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
В бағанында 100.17.030 В-дан 100.17.060 В-ға дейінгі жолдардың қосындысымен айқындалатын, сома көрсетіледі;
63) 100.17.063 жолында:
С бағанында 100.17.029 С және 100.17.062 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын табыстар мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
64) 100.17.064 жолында:
С бағанында 100.17.063 жолының сомасына түзетілген 100.17.001 және 100.17.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын табыс көрсетіледі. Бұл сома 100.00.063 және 100.00.064 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын табысқа сәйкес келуі тиіс.
20. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық міндеттемесін есептеу - 100.18-нысанын жасау
75. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде корпоративтік табыс салығының сомасын есептеуіне арналған.
76. "Корпоративтік табыс салығы сомасының есебі" бөлімінде:
1) 100.18.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 100.18.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.18.003 жолында салық кезеңіне қатынасы 100.18.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 100.18.004 жолында инфляция индексі ескеріле отырып, 100.18.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.18.001 және 100.18.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 100.18.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісім-шарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 100.18.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісім-шарт қолданысы айларының саны ескеріле отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.18.004 және 100.18.005 жолдарының туындысының 12-ге қатынасы ретінде айқындалады (100.18.004 х 100.18.005 / 12);
7) 100.18.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;

62) в строке 100.17.062:
в графе А указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 100.17.030 А по 100.17.053 А с учетом строки 100.17.061;
в графе В указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 100.17.030 В по 100.17.060 В;
63) в строке 100.17.063:
в графе С указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 100.17.029 С и 100.17.062 С;
64) в строке 100.17.064:
в графе С указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 100.17.001 и 100.17.002, скорректированный на сумму строки 100.17.063. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разность строк 100.00.063 и 100.00.065.
20. Составление формы 100.18 - Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
75. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
76. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.18.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 100.18.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 100.18.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.18.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 100.18.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 100.18.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 100.18.001 и 100.18.003;
5) в строке 100.18.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.18.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 100.18.004 и 100.18.005 к 12 (100.18.004 х 100.18.005 /12);
7) в строке 100.18.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик ведет раздельный учет;

8) 100.18.008 жолында 100.18.007 және 100.18.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (100.18.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда - салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 100.18.009 жолында келісім-шартқа сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.18.010 жолында келісім-шартқа сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.18.010 жолы 100.00.074 ІІІ жолына көшіріледі.
21. Жылдық қаржы есептемесінің құрамдас бөліктері туралы мәліметтер - 100.19-нысанын жасау
77. Берілген нысан халықаралық стандарттарға және бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен толтырылады.
22. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
78. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 - Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 - резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстары;

8) в строке 100.18.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.18.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разность строк 100.18.007 и 100.18.004;
9) в строке 100.18.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.18.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
Строка 100.18.010 переносится в строку 100.00.074 III.
21. Составление формы 100.19 - Сведения о компонентах годовой
финансовой отчетности
77. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
22. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
78. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;

1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстары;
1040 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 - Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1043 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1071 - резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 - резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1081 - Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1090 - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
1100 - резиденттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
1101 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі табыстар;
1110 - резидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
1121 - егер роялти төлеу бойынша шығыстар осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
1130 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 - Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 - халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1161 - Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1170 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
1180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 - еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 - қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 - резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 - кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резидент төлейтiн ұтыстар;
1241 - егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 - туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
1280 - міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 - лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 - сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 - кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
1330 - тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
1340 - геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
1350 - кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
1360 - бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
1370 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 - оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 - мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
1410 - сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге де жағдайларда пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыс;
1420 - Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица - резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего - резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
1290 - доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 - Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 - резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
2030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2040 - Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2041 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2042 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2043 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
2080 - резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2081 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2090 - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент емес сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
2100 - резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
2110 - резидент емес эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 - резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 - резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табысы;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның табысы;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 - еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 - қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 - резидент емес жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 - кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 - туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 - міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 - резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 - резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2330 - Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 - Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 - оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица - нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица - нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего - нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента - нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица - резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица - резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица - резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 - доходы физического лица - резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - ученые компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

79. Валюта кодын толтыру кезінде Шешімнің "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодын пайдалану қажет.
80. Ел кодын толтыру кезінде Шешімнің "Әлем елдерінің" 22-қосымшасына сәйкес елдердің әріптік кодын пайдалану қажет.
81. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 2-қосымша
Декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуге жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебi (101.01-нысан)
РҚАО-ның ескертуі: 101.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Табыс етілгенге дейінгі кезең
үшін төленуі тиіс корпорациялық
табыс салығы бойынша аванстық
төлемдері сомаларының есебіне
(101.01-нысан) және табыс етілгеннен
кейінгі кезең үшін төленуі тиіс
корпорациялық табыс салығы бойынша
аванстық төлемдері сомаларының
есебіне (101.02-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн және Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн жасау ережелері (101.01 - 101.02-нысандар)

79. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к Решению.
80. При заполнении кода страны необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
81. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к расчету суммы авансовых
платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате
за период до сдачи декларации (форма
101.01) и расчету суммы авансовых
платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате
за период после сдачи декларации
(форма 101.02)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых
платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей
уплате за период до сдачи декларации, и налоговой отчетности
(расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи
декларации (Формы 101.01 - 101.02)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Енгізу туралы заңы) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған, Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн және Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есептерді корпорациялық салық төлеушілер (бұдан әрі - КСТ) Салық кодексінің 141-бабына сәйкес жасайды.
2. Есептерді декларацияны тапсырғанға дейін және декларацияны тапсырғаннан кейін толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Есепке қосымшада мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Есепте соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны тапсыруға дейiнгi және кейінгі Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Есептер декларацияны тапсырғанға дейін және декларацияны тапсырғаннан кейін Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не өкілі қол қояды және салық төлеушінің не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар оның көлінің мөрімен куәландырылады.
8. Есепті декларацияны тапсырғанға дейін және декларацияны тапсырғаннан кейін берген кезде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления форм налоговой отчетности (расчетов) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет до сдачи декларации и Расчет после сдачи декларации), предназначенных для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации и после сдачи декларации. Расчеты составляются плательщиками корпоративного подоходного налога (далее - КПН) в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчетов до сдачи декларации и после сдачи декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки.
6. При составлении Расчетов до сдачи декларации и после сдачи декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. Расчеты до сдачи декларации и после сдачи декларации подписываются налогоплательщиком либо его представителем и заверяются печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении Расчета до сдачи декларации и Расчета после сдачи декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

9. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН -бизнес сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны тапсыруға дейiнгi
Есепті жасау (101.01-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп тапсырылатын есепті кезеңнің (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D, E, F, G, H жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі.
А - торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В - торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
10) резиденттік елінің коды және салық тіркеуінің нөмірі.
Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп Қазақстан Республикасының резиденті емес-салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте.
А жолында Шешімнің "Әлем елдері жіктеушісіне" 22-қосымшасына сәйкес резиденттік резиденттік емес елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11. "Салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын салық төлеушілер, сондай-ақ салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимін (бұдан әрі -АСР) қолданатын салық төлеушілер алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияны тапсырғанға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі" бөлімін Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген салық төлеуші толтырады.
Бұл ретте бұл бөлімді бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін:
алдыңғы салық кезеңінде акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне АСР қолданған;
7-жолдың "Е" торкөзін белгілеген салық төлеуші толтырмайды.
Бұл бөлімде:

9. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета до сдачи декларации (Форма 101.01)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес идентификационный номер. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет до сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета до сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления вида Расчета до сдачи декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H;
8) код валюты.
Указывается код валюты с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет до сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
12. В разделе "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период налогоплательщиками, налогообложение которых осуществляется в общеустановленном порядке, а также налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим (далее - СНР) в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса с 1 января налогового периода" заполняется налогоплательщиком, исчислявшим и уплачивавшим в предыдущем налоговом периоде авансовые платежи по КПН, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса.
При этом данный раздел не заполняется налогоплательщиком, соответствующим одновременно следующим условиям:
применявшим в предыдущем налоговом периоде СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов;
отметившим ячейку "Е" строки 7.
В данном разделе:

1) 101.01.001 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.002 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан КТС бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс а КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі.
3) 101.01.003 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі (101.01.002 х 100%).
Осы жолды 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.01.004 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген АСР қолданған жағдайда, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс; немесе салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жолды 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс.
5) 101.01.005 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда 101.01.005 жолы 101.01.003 жолын немесе сәйкесінше 101.01.004 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.01.002 - 101.01.003) немесе (101.01.002 - 101.01.004)). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда 101.01.005 жолына 101.01.002 жолының мәні көшіріледі;
6) 101.01.006 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 101.01.005 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.005/3).

1) в строке 101.01.001 указывается общая сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
3) в строке 101.01.003 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации (101.01.002 х 100 %). Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
4) в строке 101.01.004 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН:
подлежащей уплате за период до сдачи декларации, в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период до сдачи декларации, в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае, если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;
5) в строке 101.01.005 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. В случае, если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, строка 101.01.005 определяется с учетом строки 101.01.003 или строки 101.01.004 соответственно ((101.01.002 - 101.01.003) или (101.01.002 - 101.01.004)). В случае, если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, в строку 101.01.005 переносится значение строки 101.01.002;
6) в строке 101.01.006 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.005 (101.01.005/3).

13. "Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде АСР қолданған салық төлеушілермен алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу" бөлімінде Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген, мына жағдайларға сәйкес:
алдыңғы салық салық кезеңінде корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген;
акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген АСР қолданған;
7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс.
Осы бөлімде:
1) 101.01.007 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың мәні 101.01.008 және 101.01.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалады. (101.01.008 + 101.01.009);
2) 101.01.008 жолында салық салынуы жалпыға орнатылған режимінде жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне жататын (яғни Салық кодексінің 448-452-баптарының нормалары қолданылмайтын), алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
3) 101.01.009 жолында Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін АСР шеңберінде салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне жататын, алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
4) 101.01.010 жолында салық салушымен Салық кодексінің 141-бабы 4-тармағына сәйкес салық салу есептелген, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін АСР шеңберінде салық салу жүзеге асырылатын, алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жол 101.01.009 х 100/30 ретінде айқындалады;
5) 101.01.011 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан КТС бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. Бұл жол 101.01.008 және 101.01.010 жолдарының мәндерін ескереді, яғни салық төлеуші алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есептерінде есептеген және Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған АСР шеңберінде салық салынатын қызмет түріне жататын КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы Салық кодексінің 451-бабында көзделген азайтылусыз ескеріледі. Салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салық есебі жүзеге асырылған кезде Салық кодексінің 58-бабына және (немесе)  448-бабынасәйкес салық төлеуші бөлек салық есебі жүргізілетін салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілер үшін белгіленген КТС ставкасын қолданады.

13. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период налогоплательщиками, которые в предыдущем налоговом периоде применяли СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиком, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса, соответствующим следующим условиям:
исчислявшим и уплачивавшим в предыдущем налоговом периоде авансовые платежи по КПН;
применявшим в предыдущем налоговом периоде СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов;
отметившим ячейку "Е" строки 7.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.007 указывается общая сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период. Значение данной строки определяется как сумма строк 101.01.008 и 101.01.009 (101.01.008 + 101.01.009);
2) в строке 101.01.008 указывается сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в общеустановленном режиме (то есть по которым не применимы нормы статей 448 - 452 Налогового кодекса);
3) в строке 101.01.009 указывается сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса;
4) в строке 101.01.010 указывается сумма авансовых платежей по КПН по видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, исчисленная налогоплательщиком в порядке, установленном пунктом 4 статьи 141 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 101.01.009 х 100/30;
5) в строке 101.01.011 указывается сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период. Данная строка учитывает значения строк 101.01.008 и 101.01.010, то есть сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, учитывается без уменьшения, предусмотренного статьей 451 Налогового кодекса;

6) 101.01.012 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс алдыңғы салық кезеңі үшін, 101.01.010 жолында көрсетілген, жалпы аванстық төлемдер сомасының төрттен бір бөлігінің 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі ((101.01.010/4) х 70%);
7) 101.01.013 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдердің қорытынды сомасы көрсетіледі. 101.01.011 және 101.01.012 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (101.01.011 - 101.01.012);
8) 101.01.014 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.013 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады(101.01.013/3).
14. "Салық кодексінің 141-бабының 4-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу" бөлімін Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген және Салық кодексінің 141-бабы 2-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептемеген және төлемеген салық төлеуші толтыруы тиіс.
Осы бөлімде:
1) 101.01.015 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген КТС-ның болжанатын сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.016 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы 101.01.015 жолының төрттен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.015/4);
3) 101.01.017 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі. Осы жол тек 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.01.018 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген АСР қолданған жағдайда, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.01.016 жолында көрсетілген (101.01.016 х 70%); немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс
Осы жолды 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;

6) в строке 101.01.012 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов одной четвертой от общей суммы авансовых платежей по КПН за предыдущий налоговый период, указанной в строке 101.01.010 ((101.01.010/4) х 70 %);
7) в строке 101.01.013 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. Определяется как разность строк 101.01.011 и 101.01.012 (101.01.011 - 101.01.012);
8) в строке 101.01.014 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.013 (101.01.013/3).
14. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период по пункту 4-1 статьи 141 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиком, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса и который в предыдущем налоговом периоде не исчислял и не уплачивал авансовые платежи по КПН в соответствии с пунктом 2 статьи 141 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.015 указывается предполагаемая сумма КПН за налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса;
2) в строке 101.01.016 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. Определяется как одна четвертая строки 101.01.015 (101.01.015/4);
3) в строке 101.01.017 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации. Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
4) в строке 101.01.018 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН:
подлежащей уплате за период до сдачи декларации и указанной в строке 101.01.016 (101.01.016 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период до сдачи декларации в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;

5) 101.01.019 жолында декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда осы жол 101.01.017 жолын немесе сәйкесінше 101.01.018 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.01.016 - 101.01.017) немесе (101.01.016 - 101.01.018)). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда осы жолға 101.01.016 жолының мәні көшіріледі;
6) 101.01.020 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.019 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады(101.01.013/3).
15. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Есепті салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2 немесе 4-тармақтарына сәйкес Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті беру күні көрсетіледі.
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Декларацияны тапсырудан кейiнгi Есепті толтыру (101.02-нысан)
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі, Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп түрін табыс ету жағдайында толтырылады;

5) в строке 101.01.019 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. В случае если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, данная строка определяется с учетом строки 101.01.017 или строки 101.01.018 соответственно ((101.01.016 - 101.01.017) или (101.01.016 - 101.01.018)). В случае если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, в данную строку переносится значение строки 101.01.016;
6) в строке 101.01.020 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.019 (101.01.019/3).
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата подачи Расчета до сдачи декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника налогового органа, принявшего Расчет до сдачи декларации;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета до сдачи декларации в соответствии с пунктом 2 или 4 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета до сдачи декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление Расчета после сдачи декларации (Форма 101.02)
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес идентификационный номер. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет после сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета после сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления дополнительного Расчета после сдачи декларации по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D, E, F, G, H жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі.
А - торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В - торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
10) резиденттік елінің коды және салық тіркеуінің нөмірі.
Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есеп Қазақстан Республикасының резиденті емес-салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте.
А жолында Шешімнің "Әлем елдері жіктеушісіне" 22-қосымшасына сәйкес резиденттік емес елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
17. "Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы" бөлімінде:
1) 101.02.001 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген және 101.02.001 I және 101.02.001 II жолдардың мәнін қосумен айқындалатын КТС-ның сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.001 I жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
3) 101.02.001 II жолында жолында Салық кодексінің 199-бабына сәйкес есептелген КТС-ның сомасы көрсетіледі;
18. "Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағы бойынша Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.002 жолында 101.02.001 жолында көрсетілген алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС-ның жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан КТС бойынша декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.003 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі (101.01.002 х 100%). Осы жол 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
3) 101.02.004 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген АСР қолданған жағдайда, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.002 жолында көрсетілген (101.02.002 х 70%); немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жолды 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;

7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к Решению;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет после сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
17. В разделе "Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период":
1) в строке 101.02.001 указывается сумма КПН, исчисленного за предыдущий налоговый период и определяется сложением строк 101.02.001 I и 101.02.001 II;
2) в строке 101.02.001 I указывается сумма КПН, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса;
3) в строке 101.02.001 II указывается сумма КПН, исчисленного в соответствии со статьей 199 Налогового кодекса.
18. В разделе "Расчет по пункту 6 статьи 141 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.002 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период после сдачи декларации, определенная в размере трех четвертых от указанной в строке 101.02.001 суммы исчисленного КПН за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.02.003 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (101.02.002 х 100 %). Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
3) в строке 101.02.004 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН:
подлежащей уплате за период после сдачи декларации и указанной в строке 101.02.002 (101.02.002 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период после сдачи декларации, в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае, если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;

4) 101.02.005 жолында есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4 тоқсандары үшін төленуі тиіс, КТС бойынша аванстық төлемдердің айлық сомасы көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда 101.02.005 жолы 101.02.003 жолын немесе сәйкесінше 101.02.004 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.02.002 - 101.02.003)/9 немесе (101.02.002 - 101.02.004)/9). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда 101.02.005 жолына 101.02.002 жолының тоғыздан бір бөлігі ретінде айқындалады (101.02.002/9).
19. "Салық кодексінің 141-бабы 7-тармағы бойынша Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.006 жолында есепті салық кезеңі үшін болжанатын КТС-ның сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.007 жолында ағымдағы салық кезеңі үшін болжанатын КТС сомасының төрттен үш бөлігі ретінде есептелген, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі (101.02.008 х (3/4);
3) 101.02.08 жолында Салық кодексінің 151-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 100 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі (101.01.007 х 100%).
Осы жолды 7-жолдың "Н" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
4) 101.02.09 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес декларацияны тапсыруға кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасынан 70 пайыз мөлшерінде айқындалатын декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының төмендетілуі көрсетіледі;
салық төлеуші Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері осы бапта белгіленген АСР қолданған жағдайда, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.007 жолында көрсетілген (101.02.007 х 70%); немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек есепке алуды жүзеге асыратын жағдайда, Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне қатысты келетін, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Осы жолды 7-жолдың "Е" торкөзін толтырған салық төлеуші толтыруы тиіс;
5) 101.02.010 жолында есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4 тоқсандары үшін төленуі тиіс, КТС бойынша аванстық төлемдердің айлық сомасы көрсетіледі. 7-жолдың "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленген жағдайда 101.02.010 жолы 101.02.008 жолын немесе сәйкесінше 101.02.009 жолын есепке алумен айқындалады. ((101.02.007 - 101.02.003)/9 немесе (101.02.007 - 101.02.004)/9). "Н" немесе "Е" торкөздері белгіленбеген жағдайда 101.02.010 жолына 101.02.007 жолының тоғыздан бір бөлігі ретінде айқындалады (101.02.007/9).

4) в строке 101.02.005 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по КПН, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода. В случае, если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, строка 101.02.005 определяется с учетом строки 101.02.003 или строки 101.02.004 соответственно ((101.02.002 - 101.02.003)/9) или ((101.02.002 - 101.02.004)/9)). В случае, если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, строка.
19. В разделе "Расчет по пункту 7 статьи 141 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.006 указывается предполагаемая сумма КПН за отчетный налоговый период;
2) в строке 101.02.007 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате после сдачи декларации, исчисленная как три четвертых предполагаемой суммы КПН за текущий налоговый период (101.02.008 х (3/4);
3) в строке 101.02.008 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 151 Налогового кодекса в размере 100 процентов от суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (101.02.007 х 100 %). Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Н" строки 7;
4) в строке 101.02.009 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН:
подлежащей уплате за период после сдачи декларации и указанной в строке 101.02.007 (101.02.007 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период после сдачи декларации, в части приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "Е" строки 7;
5) в строке 101.02.010 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по КПН, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода. В случае, если отмечены ячейки "Н" или "Е" строки 7, строка 101.02.010 определяется с учетом строки 101.02.008 или строки 101.02.009 соответственно ((101.02.007 - 101.02.008)/9) или ((101.02.007 - 101.02.009/9)). В случае, если ячейки "Н" или "Е" строки 7 не отмечены, строка 101.02.010 определяется как одна девятая строки 101.02.007 (101.02.007/9).

20. Салық төлеуші Салық кодексінің 70-бабына сәйкес декларацияға қосымшаны тапсырған кезде, сондай-ақ салық тексеруінің нәтижелері бойынша КТС-ның сомасының өзгерген кезде салық төлеуші салық кезеңінің алдыңғы айлары үшін төлеуі тиіс, КТС бойынша аванстық төлемдерді төлеуге мерзімі келмеген, аванстық төлемдер сомаларын түзетумен қосымша Есеп тапсыруы қажет.
Салық кодексінің 141-бабының 8-тармағына сәйкес Салық төлеушінің, КТС бойынша аванстық төлемдерді төлеуге мерзімі келмеген, декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есептің тиісті жолында (жолдарында) түзету сомаларын көрсетумен, есепті салық кезеңінің айлары үшін болжанатын кіріс сомасына сүйене отырып, есепті салық кезеңінің ағымында КТС бойынша декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есеп беруге құқығы бар. Мысалы декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есепті тапсырған кезде "Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағы немесе Еңгізу туралы заңның 16-бабы бойынша Есеп" бөлімін толтырған салық төлеуші декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есептің 101.02.005 жолында әр айдағы аванстық төлемнің түзету сомасын көрсетеді. Декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есепті тапсырған кезде "Салық кодексінің 141-бабы 7-тармағы бойынша Есеп" бөлімін толтырған салық төлеуші декларацияны тапсырудан кейiн қосымша Есептің 101.02.010 жолында әр айдағы аванстық төлемнің түзету сомасын көрсетеді.
Декларацияны тапсырудан кейiнгi қосымша Есептерде көрсетілген түзетулерді ескере отырып, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы теріс мәнде болмауы тиіс.
21. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Есепті салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есепті беру күні көрсетіледі;
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияны тапсыруға дейiнгi Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 3-қосымша
Декларацияны табыс етілгеннен кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебi (101.02-нысан)
РҚАО-ның ескертуі: 101.02 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Табыс етілгенге дейінгі кезең
үшін төленуі тиіс корпорациялық
табыс салығы бойынша аванстық
төлемдері сомаларының есебіне
(101.01-нысан) және табыс етілгеннен
кейінгі кезең үшін төленуі тиіс
корпорациялық табыс салығы бойынша
аванстық төлемдері сомаларының
есебіне (101.02-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыруға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн және Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсырғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының есебiн жасау ережелері (101.01 - 101.02-нысандар)

20. При представлении налогоплательщиком дополнительной декларации в соответствии со статьей 70 Налогового кодекса, а также при изменении суммы КПН по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет после сдачи декларации с корректировкой сумм авансовых платежей, подлежащих уплате.
В соответствии с пунктом 8 статьи 141 Налогового кодекса налогоплательщик вправе в течение отчетного налогового периода представить дополнительный Расчет после сдачи декларации исходя из предполагаемой суммы дохода за отчетный налоговый период за месяцы отчетного налогового периода, по которым не наступили сроки уплаты авансовых платежей по КПН, с указанием суммы корректировки в соответствующей строке (строках) Расчета после сдачи декларации. Например, налогоплательщик, заполнивший при сдаче очередного Расчета после сдачи декларации раздел "Расчет по пункту 6 статьи 141 Налогового кодекса", указывает сумму корректировки ежемесячного авансового платежа в строке 101.02.005 дополнительного Расчета после сдачи декларации. Налогоплательщик, заполнивший при сдаче очередного Расчета после сдачи декларации раздел "Расчет по пункту 7 статьи 141 Налогового кодекса", указывает сумму корректировки ежемесячного авансового платежа в строке 101.02.010 дополнительного Расчета после сдачи декларации.
Суммы авансовых платежей по КПН, подлежащие уплате за период после сдачи декларации, с учетом корректировок, указанных в дополнительных Расчетах после сдачи декларации, не могут иметь отрицательное значение.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата подачи Расчета после сдачи декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника налогового органа, принявшего Расчет после сдачи декларации;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета после сдачи декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к расчету суммы авансовых
платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате
за период до сдачи декларации (форма
101.01) и расчету суммы авансовых
платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате
за период после сдачи декларации
(форма 101.02)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых
платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей
уплате за период до сдачи декларации, и налоговой отчетности
(расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи
декларации (Формы 101.01 - 101.02)

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық агентінің төлем көзінен салық салынатын табыстарды көрсетуіне, есептеуіне және резиденттің кірістерінен төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын уақтылы төлеуге арналған Резиденттің табысына салынатын төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 144-бабына сай келетін салық агенті жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (101.03-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.03) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есеп Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, при выплате доходов резидентам, указанных в статье 143 Налогового кодекса Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.03) и приложения к нему (101.03), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налоговым агентом и заверяется печатью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (101.03-нысан)
15. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі.
Егер салық агенті жеке тұлға болған жағдайда, осы жолда жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңінің есепті тоқсаны (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі немесе жеке тұлғаның;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар.
Берілген Есепке қосымшалардың торкөздері белгіленеді:
1-торкөз тоқсанның бірінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
2-торкөз тоқсанның екінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
3-торкөз тоқсанның үшінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын салық агенті белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті белгілейді;
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Есепті Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті жасаса, толтырылады, бұл ретте:
А жолында - Шешімнің "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында - резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.

13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета (Форма 101.03)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период - отчетный квартал налогового периода, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами либо физического лица;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к Расчету:
ячейка 1 отмечается при представлении приложения за первый месяц квартала;
ячейка 2 отмечается при представлении приложения за второй месяц квартала;
ячейка 3 отмечается при представлении приложения за третий месяц квартала;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом, который является нерезидентом Республики Казахстан;
10) код станы резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется если расчет составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в сроке А - указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В - указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.

16. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ, 101.03.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін салық агенті төлейтін төлем көзінен салық салынатын табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.03.001 IV жолы 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ, 101.03.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдары төлем көзінен ұсталатын және салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуі тиіс корпорациялық табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.03.002 IV жолы 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
17. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің берілген күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Есеп қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
18. Есепке қосымшада (101.03):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 19-тармағына сәйкес төленген кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында табыс алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында табыс алған салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін төлем көзінен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында төлеген төлем көзінен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 147-бабы 3-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабына сәйкес белгіленген төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

16. В разделе "Расчет":
1) строки 101.03.001 I, 101.03.001 II, 101.03.001 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III;
2) строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III предназначены для отражения суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III.
17. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
18. Приложение к Расчету (101.03):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида выплаченного дохода согласно пункту 19 настоящих Правил;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, получившего доход;
4) в графе D указывается бизнес-идентификационный номер налогоплательщика, получившего доход;
5) в графе E указывается сумма выплачиваемого дохода, облагаемого у источника выплаты;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода, облагаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается ставка корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, установленная пунктом 3 статьи 147 Налогового кодекса или статьей 5 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);

8) Н бағанында (F х G)/100 ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
Тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның Е бағанының жиынтық сомалары 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ және 101.03.001 ІІІ тиісті жолдарына, Н бағанның жиынтық сомалары - 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ тиісті жолдарына көшіріледі.
3. Кіріс түрлерінің кодтары
19. Есеп толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1060 - эмитент резиденттерден алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1061 - борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
1190 - резиденттер төлейтін ұтыстар.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 5-қосымша
Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп (101.04-нысан)
РҚАО-ның ескертуі: 101.04 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Резидент еместің табысының төлем
көзінен ұсталатын корпорациялық
салығы бойынша есебіне
(101.04-нысан) қосымша
Резидент еместің кірісіне салынатын төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (101.04-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және резидент еместің кірісіне салынатын, төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомаларын есептеуге, сондай-ақ халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың сомалары мен шартты банк салымында орналастырылған сомаларды көрсетуге арналған Резидент еместердің кірістеріне салынатын төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің  196-бабынасәйкес салық агентi жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (101.04-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.04) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

8) в графе H указывается сумма корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, определяемая как (F х G)/100.
Итоговые суммы графы E приложения за соответствующий месяц квартала переносятся в соответствующие строки 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III, графы H - в соответствующие строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III.
3. Коды видов доходов
19. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов доходов:
1060 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением долговых ценных бумаг;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами.
Приложение к расчету по
корпоративному подоходному
налогу, удерживаемому у источника
выплаты с дохода нерезидента
(форма 101.04)
Правила составления налоговой отчетности (расчета)
по корпоративному подоходному налогу,
удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента
(Форма 101.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенной для исчисления суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с дохода нерезидента, а также для отражения сумм доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с положениями международного договора, и сумм, размещенных на условном банковском вкладе. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.04) и приложения к нему (101.04), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.

8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есеп Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті қол қояды және салық агентінің мөрімен куәландырылады.
12. Есебінді беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық агенті почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық агенті салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарлама алады.
13. Есепке қосымшаның "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (101.04-нысан)
15. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің - сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің - сенімгерлікпен басқарушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңінің есепті тоқсаны (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;

8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налоговым агентом и заверяется печатью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета (101.04)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) - доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период - отчетный квартал, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;

5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) жер қойнауын пайдаланушы жүзеге асыратын қызмет түрі;
Торкөздер егер жер қойнауын пайдаланушы А және В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын болса, белгіленеді;
8) келісім-шарт нөмірі мен жасалған күні;
Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт нөмірі мен жасалған күнін көрсете отырып, толтырады;
9) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) берілген қосымшалар.
Берілген Есепке қосымшалардың торкөздері белгіленеді:
1-торкөз тоқсанның бірінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
2-торкөз тоқсанның екінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
3-торкөз тоқсанның үшінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
11) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын салық агенті белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті белгілейді;
12) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Есепті Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын салық агенті жасаса, толтырылады, бұл ретте:
А жолында - Шешімнің "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында - резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
16. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ, 101.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін резидент емеске есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.001 IV жолы 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдары Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 1)-тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.002 IV жолы 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) вид деятельности, осуществляемой недропользователем.
Ячейки отмечаются, в случае если недропользователь относится к одной из категорий, указанных в строках А и В;
8) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
10) представленные приложения:
Отмечаются ячейки представленных приложений к Расчету:
ячейка 1 отмечается при представлении приложения за первый месяц квартала;
ячейка 2 отмечается при представлении приложения за второй месяц квартала;
ячейка 3 отмечается при представлении приложения за третий месяц квартала;
11) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом, который является нерезидентом Республики Казахстан;
12) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в сроке А - указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В - указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.
16. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных нерезиденту за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III;
2) строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III предназначены для отражения суммы подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III;

3) 101.04.003 жолы салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарын көрсетуге арналған және Есепке қосымшасының деректері негізінде толтырылады;
Резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны болып танылады. 101.04.003 жолы есепті күнтізбелік жылдың 4 тоқсан үшін Есепте толтырылады
4) 101.04.004 жолы 101.04.003 жолында көрсетілген салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарынан Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуге жататын табыс салығын сомасы көрсетуге арналған және Есепке қосымшасының деректері негізінде толтырылады;
5) 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдары Салық кодексінің 216-бабына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін шартты банк салымына аударылған табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.005 IV жолы 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
17. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің берілген күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Есепті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
18. Есепке қосымшада (101.04):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыстар алушы шетел заңды тұлғасының (бұдан әрі - резидент емес) толық атауы;
3) С бағанында резидент еместің резиденттік елінің коды.
Елдердің кодын толтырған кезде Шешімнің "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтау пайдаланылуы тиіс;

3) строка 101.04.003 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты и заполняются на основании данных приложения к Расчету.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов нерезидентов, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 101.04.003 заполняется в Расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
4) строка 101.04.004 предназначена для отражения суммы подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 101.04.003, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, и заполняются на основании данных приложения к Расчету;
5) строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III предназначены для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы подоходного налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III.
17. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указываются дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
4) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
6) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
18. Приложение к Расчету (101.04):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование иностранного юридического лица-получателя доходов (далее - нерезидент);
3) в графе С указывается код страны резидентства нерезидента.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;

4) D бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық агентінің жарғылық капиталындағы резидент еместің үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 192-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес алған Ереженің 19-тармағына сәйкес кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында дивидендтер түріндегі кірістерді қоспағанда, оған сәйкес кірістер туындайтын резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған келісім-шарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауды бастаған күн көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) аяқтаған күн көрсетіледі;
10) J бағанында олар бойынша салықтарды ұстап қалу бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген кірістер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген және қоса есептелген табыстардың төленген сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шарттарда және Салық кодексінің 194-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс есептелген және төленген кірістен табыс салығының ставкасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген төлем көзінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
J - L бағандары резидент еместерге есептелген және төленген кіріс сомалары бойынша толтырылады;
13) М бағанында салық агенті шегерімге жатқызған, салық кезеңі ішінде резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген кірістер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген салық агенті шегерімге жатқызған, резидент еместің төленбеген кірістерінің сомасы көрсетіледі.
Резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген кірістерін шегерімге жатқызу күні салық кезеңінің 31 желтоқсаны болып танылады;

4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля нерезидента в уставном капитале налогового агента, в процентах;
6) в графе F указывается код вида доходов в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 192 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы, за исключением доходов в виде дивидендов;
8) в графе Н указывается дата начала выполнения нерезидентом работ (оказания услуг) в Республике Казахстан;
9) в графе I указывается дата завершения нерезидентом работ (оказания услуг) в Республике Казахстан;
10) в графе J указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налогов.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
11) в графе К указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 194 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного дохода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Графы J - L заполняются по начисленным и выплаченным суммам доходов нерезидентам;
13) в графе М указывается сумма начисленных, но невыплаченных нерезидентам в течение налогового периода доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но невыплаченных доходов нерезидента признается 31 декабря налогового периода;

14) N бағанында халықаралық шартта және Салық кодексінің 194-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс, салық агенті шегерімге жатқызған, есепті салық кезеңі ішінде есептелген, бірақ төленбеген резидент еместің кірістерінен алынатын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда резидент еместің кірісін шегерімге жатқызған күнге (салық кезеңінің 31 желтоқсанына) валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Резидент еместердің есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстары бойынша олар шегерімге жатқызылған жағдайда М - О бағандары есепті кұнтізбелік жылының 4 тоқсан үшін Есепте көрсетіледі.
16) Р бағанында халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстап қалудан босатылған есептелген (төленген) кірістердің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салықтарды ұстап қалудан босатылған деп халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төмендетілген салық ставкалары қолданылған сомалар да танылады. Операциялар (төлемдерді төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, кірістерді есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Р бағанында көрсетілген кіріске қатысты қолданылған осы Ереженің 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
18) R бағанында Q бағанында 22 код көрсетілген кезде Q бағанында көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
19) S бағанында осы Ереженің 20-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
P - S бағандары егер салық төлеуші тіркелген мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарт ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
20) Т бағанында Ереженің 15-тармағы 9) тармақшасына сәйкес табыс салығын шартты банк салымына орналастырудағы валюта коды көрсетіледі;
21) U бағанында Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына орналастыру валютасында орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Табыс салығы ұлттық валютада орналастырылған жағдайда, бұл баған толтырылмайды;
22) V бағанында Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына ұлттық валютада орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (салықтарды орналастыру) шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда салықты шартты банк салымына аударған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

14) в графе N указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 194 Налогового кодекса;
15) в графе О указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных в течение отчетного налогового периода доходов нерезидента, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента (на 31 декабря налогового периода).
Графы М - О заполняются по начисленным, но не выплаченным суммам доходов нерезидентам при их отнесении на вычеты и заполняются в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
16) в графе Р указывается сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором. При этом под освобожденными от удержания налогов также понимаются суммы, к которым применены сниженные ставки налога в соответствии с положениями международных договоров. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
17) в графе Q указывается код вида международного договора в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил, который был применен в отношении дохода, указанного в графе Р;
18) в графе R указывается наименование международного договора, указанного в графе Q, при отражении в графе Q кода 22;
19) в графе S указывается код страны, с которой заключен международный договор, в соответствии с подпунктом 3) пункта 17 настоящих Правил.
Графы P - S заполняются в случае, если налогоплательщик применяет положения ратифицированного межгосударственного или межправительственного договора;
20) в графе Т указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии с подпунктом 9) пункта 14 настоящих Правил;
21) в графе U указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса, в валюте размещения. В случае размещения подоходного налога в национальной валюте данная графа не заполняется;
22) в графе V указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При совершении операций (размещения налога) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валюты на дату перечисления налога на условный банковский вклад;

23) W бағанында шартты банк салымы ашық банктің салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
24) Х бағанында шартты банк салымы ашық банктің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
25) Y бағанында шартты банк салымы ашық банктің банктік сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі
26) Z бағанында шартты банк салымы туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
27) АА бағанында салық сомасы орналастырылған шартты банк салымының нөмірі көрсетіледі.
Т - АА бағандары шартты банк салымында орналастырылған салық сомалары бойынша толтырылады.
Тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның J бағанының жиынтық сомасы 101.04.001 А, 101.04.001 В және 101.04.001 С тиісті жолдарына көшіріледі.
L бағанының - 101.04.002 А, 101.04.002 В және 101.04.002 С тиісті жолдарына.
V бағанының - 101.04.005 А, 101.04.005 В және 101.04.005 С тиісті жолдарына көшіріледі.
Барлық қосымшалары бойынша жиынтық түрінде М бағанының қорытынды соммалары - 101.04.003 жолына, О бағанының - 101.04.004 жолына көшіріледі.
3. Кіріс түрлерінің кодтары
19. Есеп толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 - Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен кірістер;
1011 - Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен кірістер;
1020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
1021 - резидентке;
егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де кірістер;

23) в графе W указывается регистрационный номер налогоплательщика банка, в котором открыт условный банковский вклад;
24) в графе Х указывается бизнес идентификационный номер банка, в котором открыт условный банковский вклад;
25) в графе Y указывается банковский идентификационный код банка, в котором открыт условный банковский вклад;
26) в графе Z указываются номер и дата договора об условном банковском вкладе;
27) в графе АА указывается индивидуальный идентификационный код условного банковского вклада, на котором размещена сумма налога;
графы Т - АА заполняются по суммам налога, размещенным на условном банковском вкладе;
итоговые суммы графы J приложения за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.001 А, 101.04.001 В и 101.04.001 С;
графы L - в соответствующие строки 101.04.002 А, 101.04.002 В и 101.04.002 С;
графы V - в соответствующие строки 101.04.005 А, 101.04.005 В и 101.03.005 С.
Итоговые суммы графы M в суммарном выражении по всем Приложениям к Расчету переносятся в строку 101.04.003, графы O - в строку 101.04.004.
4. Коды видов доходов
19. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов доходов.
Коды видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан:
резиденту;
нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;

1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де кірістері;
1040 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1041 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1042 - Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1043 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
1071 - резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 - резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1081 - Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1090 - мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
1100 - резиденттен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1101 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1110 - резидент эмитнеттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1121 - егер роялти төлеу бойынша шығыстар резидент еместің тұрақты мекемесінің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1130 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1150 - Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1160 - халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1161 - Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1170 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
1180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 - еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 - қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 - резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 - кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1241 - егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 - туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
1280 - міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 - лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 - сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 - кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
1330 - тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
1340 - геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
1350 - кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
1360 - бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
1370 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 - оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 - мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
1410 - сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
1420 - ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;
1430 - Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.
4. Халықаралық шарт (келісім) түрлерінің кодтары

1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица - резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего - резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента - нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1430 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
5. Коды видов международных договоров (соглашений)

20. Есепті толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісімдер) түрінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 6-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (110.00-нысан)
РҚАО-ның ескертуі: 110.00-110.33 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(110.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (110.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Енгізу туралы заңы), сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармақтарына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа немесе өнімді бөлу туралы келісім-шартқа (жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

20. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 110.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному
подоходному налогу (Форма 110.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса РК "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Закон о введении), которые определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее - контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса.

Декларацияны жер қойнауын пайдаланушылар, Салық кодексінің 308-1-бабының 1-тармағында көрсетілген, осындай келісім-шарт жасалған кездегі қолданыста болған салық заңнамасының нормаларының және келісім-шартта айқындалған салық режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, толтыруды жүзеге асырады. Салық кодексінің нормаларына жасалынған осы төмендегі көрсетілген Тәртіптегі сілтемелер 2001 жылғы 12 маусымдағы Салық кодексінің аясында келтірілген.
2. Декларация Декларацияның өзінен (110.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (110.01-ден 110.33-ке дейінгі нысандар) тұрады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
3. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
4. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
6. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
7. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Декларацияны толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
9. Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес Декларацияға салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
10. Декларацияны тапсырған кезде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
11. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.

Составление Декларации осуществляется недропользователями, указанными в пункте 1 статьи 308-1 Налогового кодекса с учетом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта. Нижеуказанные в настоящих Правилах ссылки на нормы Налогового кодекса приведены в рамках Налогового кодекса от 12 июня 2001 года.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.33), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
3. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации.
4. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
5. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист.
6. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: " + " - плюс; " - " - минус; " х " - умножение; " / " - деление; " = " - равно.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
8. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
11. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.

12. Декларацияда (110-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңіндегі барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 110.00 Декларациясының табыстары мен шығыстарының 110.00.001 - 110.00.065 жолдары 110.01 және 110.02 нысаны қосымшаларының сәйкес жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесінің есебі келісім-шарттан тыс қызмет бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы мен жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы 110.01 нысанында белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарттан тыс қызметі бойынша корпоративтік табыс салығының сомасын 110.02 нысанында белгіленген тәртіпте айқындайды.
13. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (110.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
2) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;

12. В Декларации (форма 110.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 110.00.001-110.00.076 доходов и расходов Декларации 110.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 110.01 и 110.02.
Расчет налогового обязательства по корпоративному подоходному налогу в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 110.01.
Сумма корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 110.02.
13. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 110.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

7) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші берген Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
8) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
9) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Шешімнің "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
15. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 110.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі.
(110.01.001 + 110.01.005 + 110.01.016 + 110.01.19 + 110.02.001);
2) 110.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі (110.01.002 + 110.02.002);
3) 110.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі (110.01.003 + 110.02.004);
5) 110.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша (110.01.004+110.02.005);
6) 110.00.006 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі (110.01.006 + 110.02.006);
7) 110.00.007 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс көрсетіледі (110.01.007 + 110.02.007);
8) 110.00.008 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі (110.01.008 + 110.02.008);

7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком - нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие у резидента постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.001 и 110.01.005 и 110.01.016 и 110.01.019 и 110 и 110.02.001;
2) в строке 110.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.002. и 110.02.002;
3) в строке 110.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 110.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.003 и 110.02.004;
5) в строке 110.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.004 и 110.02.005;
6) в строке 110.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.006 и 110.02.006;
7) в строке 110.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.007 и 110.02.007;
8) в строке 110.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.008 и 110.02.008;

9) 110.00.009 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар көрсетіледі (110.01.010 + 110.02.009);
10) 110.00.010 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі (110.01.009);
11) 110.00.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі (110.01.011 + 110.02.010);
12) 110.00.012 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар (110.01.012 + 110.02.011);
13) 110.00.013 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыстар көрсетіледі (110.01.013 + 110.02.012);
14) 110.00.014 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендттер көрсетіледі (110.01.014 + 110.02.013);
15) 110.00.015 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 110.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі (110.01.017 + 110.02.015);
17) 110.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 2-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі (110.01.018 + 110.02.016);
18) 110.00.018 жолында Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала (110.01.020 + 110.02.017 + 110.02.018);

9) в строке 110.00.009 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.010 и 110.02.009;
10) в строке 110.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.009;
11) в строке 110.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14 пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.011 и 110.02.010;
12) в строке 110.00.012 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.012 и 110.02.011;
13) в строке 110.00.013 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.013 и 110.02.012;
14) в строке 110.00.014 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.014 и 110.02.013;
15) в строке 110.00.015 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
16) в строке 110.00.016 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.017 и 110.02.015;
17) в строке 110.00.017 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.018 и 110.02.016;
18) в строке 110.00.018 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 97 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.020. и 110.02.017 и 110.02.018;

19) 110.00.019 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес анықталатын табыс көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес айқындалатын сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі (110.01.021);
23) 110.00.023 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы көрсетіледі (110.01.022 + 110.02.022);
24) 110.00.024 жолында жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі (110.00.001 + 110.00.023);
25) 110.00.025 жолында Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі (110.01.024+110.02.024);
26) 110.00.026 Түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі (110.00.024 - 110.00.025).
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.00.027 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі (110.01.026 + 110.02.026);
2) 110.00.028 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі (110.01.036 + 110.02.027);
3) 110.00.029 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 110.00.030 жолында Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағында көрсетілген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезіндегі шығыстар көрсетіледі;

19) в строке 110.00.019 указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
20) в строке 110.00.020 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
21) в строке 110.00.021 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемый в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
22) в строке 110.00.022 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса (110.01.021);
23) в строке 110.00.023 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.022 и 110.02.022;
24) в строке 110.00.024 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 110.00.001 по 110.00.023;
25) в строке 110.00.025 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона, определяемый как сумма строк 110.01.024 и 110.02.024;
26) в строке 110.00.026 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 110.00.024 и 110.00.025;
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.00.027 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.026 и 110.02.026;
2) в строке 110.00.028 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.036 и 110.02.027;
3) в строке 110.00.029 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 110.00.030 указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы, указанных в пункте 3 статьи 97 Налогового кодекса, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 10 статьи 100 Налогового кодекса;

5) 110.00.031 жолында Салық кодексінің 150-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кепілдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.032 жолында барабар әдістің қолданылуына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын және Салық кодексінің 150-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
7) 110.00.033 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан және Салық кодексінің 150-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
8) 110.00.034 жолында Салық кодексінің 150-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
9) 110.00.035 жолында Салық кодексінің 150-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.036 жолында Салық кодексінің 150-бабы 16-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
11) 110.00.037 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі (110.01.027+110.02.036);
12) 110.00.038 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
13) 110.00.039 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) 110.00.040 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі (110.01.028 + 110.02.039);
15) 110.00.041 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі (110.01.029 + 110.02.040);
16) 110.00.042 жолына 110.01.030 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 110.00.043 жолына 110.01.032 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строке 110.00.031 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 110.00.032 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 110.00.033 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 110.00.034 указываются членские взносы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 110.00.035 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 110.00.036 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16-1 статьи 100 Налогового кодекса;
11) в строке 110.00.037 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона, определяемый как сумма строк 110.01.027 и 110.02.036;
12) в строке 110.00.038 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
13) в строке 110.00.039 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
14) в строке 110.00.040 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.028 и 110.02.039;
15) в строке 110.00.041 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.029 и 110.02.040;
16) в строке 110.00.042 указываются для отражения отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы (110.01.030);
17) в строке 110.00.043 указываются суммы расходов на социальные выплаты(110.01.032);

18) 110.00.044 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi (110.01.033);
19) 110.00.045 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі (110.01.031 + 110.02.041);
20) 110.00.046 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
21) 110.00.047 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі (110.01.034 + 110.02.043);
22) 110.00.048 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі (110.01.035 + 110.02.044);
23) 110.00.049 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі (110.01.037 + 110.02.045);
24) 110.00.050 жолында Салық кодексінің 123-125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса;
25) 110.00.051 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
26) 110.00.052 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
27) 110.00.027 және 110.00.052 жолындағы анықталатын сомадай 110.00.053 шегерімге апарылып жатқызылатын сома көрсетіледі.
17. "Табыстарды және шығыстарды түзету" бөлімінде:
110.00.054 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі.
18. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:

18) в строке 110.00.044 указываются суммы расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователей, определяемый как (110.01.033);
19) в строке 110.00.045 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.031 и 110.02.041;
20) в строке 110.00.046 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
21) в строке 110.00.047 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.034 и 110.02.043;
22) в строке 110.00.048 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.035 и 110.02.044;
23) в строке 110.00.049 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.037 и 110.02.045;
24) в строке 110.00.050 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123-125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона;
25) в строке 110.00.051 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
26) в строке 110.00.052 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
27) в строке 110.00.053 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяется как сумма строк 110.00.027 и 110.00.052;
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 110.00.054 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса, определяется как разность строк 110.00.054 I и 110.00.054 II:
в строке 110.00.054 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 110.00.054 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":

1) 110.00.055 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі (110.00.026 - 110.00.053 + 110.00.054);
2) 110.00.056 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі (110.01.040 + 110.02.052);
3) 110.00.057 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі (110.01.041 + 110.02.053);
4) 110.00.058 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі (110.00.055 + 110.00.056 - 110.00.057);
5) 110.00.059 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі (110.01.044 + 110.02.055);
6) 110.00.060 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы заңның 2-3-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі (110.01.046 + 110.02.056);
7) 110.00.061 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі (110.00.058 - 110.00.060);
8) 110.00.062 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі (110.01.047 + 110.02.058);
9) 110.00.063 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі (110.00.061 - 110.00.062);
10) 110.00.064 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі (110.01.052 + 110.02.068).
19. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

1) в строке 110.00.055 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк (110.00.026 - 110.00.053 + 110.00.054);
2) в строке 110.00.056 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Определяемая как сумма строк 110.01.040 и 110.02.052;
3) в строке 110.00.057 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. Определяемая как сумма строк 110.01.041 и 110.02.053;
4) в строке 110.00.058 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк (110.00.055 + 110.00.056 - 110.00.057);
5) в строке 110.00.059 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 110.01.044 и 110.02.055;
6) в строке 110.00.060 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона. Определяется как сумма строк 110.01.046 и 110.02.056;
7) в строке 110.00.061 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона. Определяется как разность строк 110.00.058 и 110.00.060. В случае если строка 110.00.060 больше строки 110.00.058, в строке 110.00.061 указывается ноль;
8) в строке 110.00.062 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона. Определяемая как сумма строк 110.01.047 и 110.02.058;
9) в строке 110.00.063 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 110.00.061 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 110.00.061 и 110.00.062 (110.00.061 - 110.00.062). Если строка 110.00.062 больше строки 110.00.061, в строке 110.00.063 указывается ноль;
10) в строке 110.00.064 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 110.01.052 и 110.02.068;
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Декларацияны жасау - (110.01-нысаны)
20. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 110.01.001 жолына 110.01.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.01.002 жолына 110.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.01.003 жолына кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату теңгермесін бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 110.01.004 жолына 110.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.01.005 жолына 110.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.01.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.008 жолына 110.19.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 110.01.009 жолына 110.07.001 D немесе 110.07.002 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.01.010 жолында жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаған болса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.012 жолына 110.06.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.01.013 жолына 110.06.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің Шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 110.01.024 Е және 110.01.024 Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;

5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление Формы 110.01 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению (группе месторождений, части
месторождения)
20. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 110.01.001 переносится сумма, отраженная в строке 110.03.003;
2) в строку 110.01.002 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.012;
3) в строке 110.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строку 110.01.004 переносится сумма, отраженная в строке 110.05.003;
5) в строку 110.01.005 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.001;
6) в строке 110.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;
7) в строке 110.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
8) в строку 110.01.008 переносится сумма, отраженная в строке 110.19.006;
9) в строку 110.01.009 переносится сумма, отраженная в строке 110.07.001 D или 110.07.002 С;
10) в строке 110.01.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 110.01.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты;
12) в строку 110.01.012 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.011;
13) в строку 110.01.013 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.005.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 110.01.024 Е и 110.01.024 F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;

14) 110.01.014 жолына 110.04.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.01.015 жолына 110.24.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.01.016 жолына 110.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 110.01.017 жолына 110.09.001 А немесе 110.09.002 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 110.01.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 110.01.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 110.01.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің алу сомасы көрсетіледі;
21) 110.01.021 жолына 110.21.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі, егер аталған жол бойынша теріс мән болған жағдайда;
22) 110.01.022 жолына 110.06.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
23) 110.01.023 жолында 110.01.001 - 110.01.022 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 110.01.024 жолында 110.01.024 А - 110.01.024 L жолдарының сомаларын қосу арқылы айқындалатын Салық кодексінің 91-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.025 жолында 110.01.023 және 110.01.024 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық кіріс сомасы көрсетіледі.
22. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.01.026 жолына 110.11.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.01.027 жолына 110.12.008 және 110.12.019 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.01.028 жолына 110.17.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 110.01.029 жолына 110.17.004В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.01.030 жолына 110.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.01.031 жолына 110.15.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.01.032 жолына 110.14.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 110.01.033 жолына 110.18.015 С, 110.18.019 және 110.18.020 жолдарының қосындысымен айқындалатын сома көшіріледі;
9) 110.01.034 жолына 110.09.001 В немесе 110.09.002 В жолдарында көрсетілген сома көшіріледі. Салық режимі салық салу мақсатында бағамдық айырманы ескеруді көздемейтін салық төлеушілер, аталған жолды толтырмайды;
10) 110.01.035 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.036 жолына 110.15.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

14) в строку 110.01.014 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.008;
15) в строку 110.01.015 переносится сумма, отраженная в строке 110.24.001;
16) в строку 110.01.016 переносится сумма, отраженная в строке 110.08.005;
17) в строку 110.01.017 переносится сумма, отраженная в строке 110.09.001 А или 160.07.002 А;
18) в строке 110.01.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;
19) в строке 110.01.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 110.01.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
21) в строку 110.01.021 переносится сумма, отраженная в строке 110.18.013, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строку 110.01.022 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.012;
23) в строке 110.01.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.01.001 по 110.01.022.
21. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.01.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 110.01.024 А по 110.01.024 L;
2) в строке 110.01.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 110.01.023 и 110.01.024.
22. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.01.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.11.012;
2) в строку 110.01.027 переносится сумма, отраженная в строке 110.12.008 или 110.12.019;
3) в строку 110.01.028 переносится сумма, отраженная в строке 110.17.003;
4) в строку 110.01.029 переносится сумма, отраженная в строке 110.17.004 В;
5) в строку 110.01.030 переносится сумма, отраженная в строке 110.07.003;
6) в строку 110.01.031 переносится сумма, отраженная в строке 110.15.001;
7) в строку 110.01.032 переносится сумма, отраженная в строке 110.14.006;
8) в строку 110.01.033 переносится сумма, определяемая сложением строк 110.18.015 С, 110.18.019 и 110.18.020;
9) в строку 110.01.034 переносится сумма, отраженная в строках 110.09.001 В или 110.09.002 В. Налогоплательщики, налоговый режим которых не предусматривает учет курсовой разницы в целях налогообложения, данную строку не заполняют;
10) в строке 110.01.035 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах, начисленных в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
11) в строку 110.01.036 переносится сумма, отраженная в строке 110.15.002;

12) 110.01.037 жолында 110.01.037 А - 110.01.037 І жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.037 А жолына 110.19.004 F және 110.19.008 С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.01.037 В жолына 110.19.005 F жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.01.037 С жолына 110.20.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.01.037 D жолына 110.19.004 J және 110.19.005 H жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 110.01.037 Е жолына 110.19.004 I және 110.19.005 G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 110.01.037 F жолына 110.15.003 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 110.01.037 G жолына 110.19.004 G, 110.19.007 I жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.01.037 Н жолына 110.19.008 D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 110.01.037 І жолына 110.19.009 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 110.01.038 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Осы жолға 110.01.038 В жолда көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жолды салық төлеуші толтырмаған жағдайда, 110.01.038 А жолда көрсетілген сома көшіріледі;
23) 110.01.038 А жолында 110.01.026 бастап 110.01.037 дейінгі жолдарының қосындысымен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.01.038 В жолын Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелері бар резидендтер толтырады. Аталған жол бойынша сома 110.01.038 А және 110.13.002 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
23. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 110.01.039 жолында 110.01.025 және 110.01.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.040 жолына 110.25.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.01.041 жолында 110.01.041 А және 110.01.041 В жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.041 А жолына 110.21.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.01.041 В жолына 110.26.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.01.042 жолында 110.01.039, 110.01.040 және 110.01.041 (110.01.039 + 110.01.040 - 110.01.041) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.043 жолында, 110.01.042 жолында залал алынған кезде, Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.039 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.01.043 жолында 110.01.039 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.01.037 С жолы бойынша сома 110.01.039 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.01.043 жолына 110.01.037 С жолының сомасы көшіріледі;

12) в строке 110.01.037 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.01.037 А по 110.01.037 I;
13) в строку 110.01.037 А переносится сумма, отраженная в строках 110.19.004 F и 110.19.008 С;
14) в строку 110.01.037 В переносится сумма, отраженная в строке 110.19.005 F;
15) в строку 110.01.037 С переносится сумма, отраженная в строке 110.20.001 В;
16) в строку 110.01.037 D переносится сумма, отраженная в строках 110.19.004 J и 110.19.005 H;
17) в строку 110.01.037 E переносится сумма, отраженная в строках 110.19.004 I и 110.19.005 G;
18) в строку 110.01.037 F переносится сумма, отраженная в строке 110.15.003 B;
19) в строку 110.01.037 G переносятся суммы, отраженные в строках 110.19.004 G, 110.19.007 I;
20) в строку 110.01.037 Н переносится сумма, отраженная в строке 110.19.008 D;
21) в строку 110.01.037 I переносится сумма, отраженная в строке 110.19.009 C;
22) в строке 110.01.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 А;
23) в строке 110.01.038 А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.01.026 по 110.01.037;
24) строка 110.01.038 В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 110.01.038 А и 110.13.002.
23. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.01.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 110.01.025 и 110.01.038;
2) в строку 110.01.040 переносится сумма, отраженная в строке 110.25.001;
3) в строке 110.01.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 110.01.041 А и 110.01.041 В;
4) в строку 110.01.041 А переносится сумма, отраженная в строке 110.21.005;
5) в строку 110.01.041 В переносится сумма, отраженная в строке 110.26.001;
6) в строке 110.01.042 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.039, 110.01.040 и 110.01.041 (110.01.039 и 110.01.040 - 110.01.041);
7) в строке 110.01.043 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.01.042. При этом, если сумма по строке 110.01.037 С больше или равна сумме строки 110.01.039, то в строке 110.01.043 отражается сумма, указанная в строке 110.01.039. Если сумма по строке 110.01.037 С меньше суммы по строке 110.01.039, в строку 110.01.043 переносится сумма строки 110.01.037 С;

8) 110.01.044 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (110.01.042 - 110.01.043 + 110.04.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.045 жолында 110.01.046 А, 110.01.046 В, 110.01.046 С, 110.01.046 D жолдары бойынша оны шығыстар сомасына түзету жасаған кездегі салық салынатын кірістен шекті процент көрсетіледі.
Салық кодексінің 122-бабына сәйкес осы жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа қол қойылған (жасалған) күнге қолданыста болған салық заңнамасына байланысты 2% немесе 3% көрсетілуге тиіс;
10) 110.01.046 жолында 110.01.042 х 110.01.045 + (110.01.046 Е бастап 110.01.046 F дейінгі сома) - 110.01.046 G) сомаларының шегінде Салық кодексінің 122-бабына сәйкес (110.01.046 А бастап 110.01.046 D дейінгі сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.046 А жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағы 1) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.046 В жолына 110.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.01.046 С жолына 110.16.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.01.046 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.046 Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) 110.01.046 F жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.046 G жолында Салық кодексінің 122-бабының 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолда пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін технологиялық жабдықтарды сату кезінде аталған жабдықтардың шегерімге жатқызылған сомасы көрсетіледі.

8) в строке 110.01.044 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (110.01.042 - 110.01.043 и 110.04.002);
9) в строке 110.01.045 указывается предельный процент от налогооблагаемого дохода при его корректировке на сумму расходов по строкам 110.01.046 А, 110.01.046 В, 110.01.046 С, 110.01.046 D.
В соответствии со статьей 122 Налогового кодекса в данной строке следует указывать 2 % или 3 % в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование;
10) в строке 110.01.046 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 110.01.046 А по 110.01.046 D) в пределах суммы 110.01.042 х 110.01.045 и (сумма c 110.01.046 Е по 110.01.046 F) - 110.01.046 G);
11) в строке 110.01.046 A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
12) в строку 110.01.046 B переносится сумма, отраженная в строке 110.16.001;
13) в строку 110.01.046 С переносится сумма, отраженная в строке 110.16.002;
14) в строке 110.01.046 D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
15) строка 110.01.046 E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
16) в строке 110.01.046 F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
17) в строке 110.01.046 G сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса. В данной строке также отражается стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты при реализации указанного оборудования до истечения трехлетнего периода эксплуатации.

Егер 110.01.046 А - 110.01.046 D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш (екі) процентінен кемінің сомасын құраса (110.01.042), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен үш (екі) проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш (екі) проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
18) 110.01.047 жолында бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 110.13.004 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
19) 110.01.048 жолында 110.01.042, 110.01.046 және 110.01.047 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.01.044 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 110.23.001 жолына көшіріледі.
24. "Салық міндеттемелерінің есебі" бөлімінде:
1) 110.01.049 жолында 110.23.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.050 жолында 110.23.006 жолында айқындалған таза кіріске салық сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.051 жолында 110.23.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген есептің сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.052 жолында 110.23.007 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.053 жолында 110.23.008 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.054 жолында 110.23.009 жолында айқындалған төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.055 жолында 110.23.010 жолында айқындалған есепке жатқызуға (қайтаруға) жататын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
110.01.053 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жағдайы туралы салық төлеушінің дербес шотынан көшірме жазба негізінде көрсетіледі.
25. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
110.01.056 жолына 110.28.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
4. Келісім-шарттан тыс қызмет бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 110.02-нысанын жасау
26. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында жер асты суы, емдiк кiрлердiң олжасына барлауға көмбе кең таралған шарттардың шеңберiндегілерiн қызмет бойынша соның iшiндегілер, құрылыс және (немесе) барлаумен және (немесе) олжамен сабақтас емес жер астындағы ғимараттардың пайдалануын сонымен бiрге, белгіленген негізгі принциптерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушының келісім-шарттан тыс қызметі бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.

Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 110.01.046 A по 110.01.046 D, составляет сумму, меньшую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода (110.01.042), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех (двух) процентов налогооблагаемого дохода;
18) в строке 110.01.047 указывается сумма убытка, перенесенная с предыдущих налоговых периодов. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 110.15.004;
19) в строке 110.01.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.01.042, 110.01.046 и 110.01.047. Если сумма, указанная в строке 110.01.044 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 110.23.001.
24. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.01.049 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 110.23.002;
2) в строке 110.01.050 указывается сумма налога на чистый доход, определенная в строке 110.23.006;
3) в строке 110.01.051 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.23.003;
4) в строке 110.01.052 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.23.007;
5) строка 110.01.053 заполнению не подлежит;
6) строка 110.01.054 заполнению не подлежит;
7) строка 110.01.055 заполнению не подлежит.
25. В разделе "Другая информация":
в строку 110.01.056 переносится сумма, отраженная в строке 110.28.003.
4. Составление формы 110.02 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по внеконтрактной
деятельности
26. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности, с учетом положений статьи 310 Налогового кодекса.

22) 110.02.022 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы көрсетіледі;
23) 110.02.023 жолында 110.02.001-ден 110.02.022-ге дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.02.024 жолында 110.02.024 І-ден 110.02.024 VIII-ге дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі:
110.02.024 І жолында тәуекелді инвестициялау жабық пайлық инвестициялық қорлар мен тәуекелді инвестициялау акционерлік инвестициялық қорлар төлейтіндерді қоспағанда дивидендтер көрсетіледі;
110.02.024 ІІ жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар алатын банктердің міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
110.02.024 ІІІ жолында Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
110.02.024 ІV жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
110.02.024 V жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
110.02.024 VІ жолында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыстар көрсетіледі;
100.00.024 VІІ жолында инвестициялық депозиттер түрінде алынған ақшаны басқару кезінде ислам банкімен алынған, аталған инвестициялық депозиттердің депозиторларының шотына жіберілген және оларда орналасқан сыйақыны қоспағандағы ислам банкінің табыстары көрсетіледі;
110.00.024 VIII жолында Қазақстан Республикасының құнды қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
110.00.024 ІХ жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

22) в строке 110.02.022 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
23) в строке 110.02.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 110.02.001 по 110.02.022;
24) в строке 110.02.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона, которая определяется сложением строк с 110.02.024 I по 110.02.024 VIII:
в строке 110.02.024 I указываются дивиденды, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 110.02.024 II указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 110.02.024 III указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 110.02.024 IV указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 110.02.024 V указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 110.02.024 VI указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 110.02.024 VII указываются не включающие вознаграждение исламского банка доходы, полученные таким банком в процессе управления деньгами, полученными в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них;
в строке 110.02.024 VIII указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
в строке 110.02.024 IX указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

25) 110.02.025 жолында 110.02.023 жолы мен 110.02.024 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 110.02.024 IХ жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 110.02.024 IХ жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (110.02.023 - 110.02.024 ± 110.02.024 IХ) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
28. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.02.026 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі:
110.02.026 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі. 110.02.026 жолында көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сомасының есебі "1" торкөзін толтыру кезінде, 110.02.026 II - 110.02.026 III + 110.02.026 IV + 110.02.026 V + 110.02.026 VI - 110.02.026 VII - 110.02.026 VIII - 110.02.026 IX - 110.02.026 X ретінде жүргізіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеудің мұндай тәртібін бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, барлық салық төлеушілер қолданылуға міндетті.
Бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, 110.02.026 XI + 110.02.026 IV - 110.02.026 IV A + 110.02.026 V + 110.02.026 VI - 110.02.026 VII - 110.02.026 VIII - 110.02.026 IX - 110.02.026 X - XII ретінде 110.02.026 жолы бойынша көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын өз таңдауы бойынша анықтауға құқығы бар. Мұндай есептеу тәртібін таңдаған кезде 110.02.026 I жолының "2" торкөзі белгіленеді.
110.02.026 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі - ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 110.02.026 ІI А бастап 110.02.026 II С (110.02.026 II А + 110.02.026 II В + 110.02.026 II C) дейінгі жолдар сомасы ретінде айқындалады:
110.02.026 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі.
110.02.026 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі.
110.02.026 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.

25) в строке 110.02.025 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разность строк 110.02.023 и 110.02.024, увеличенная на строку 110.02.024 IX (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 110.02.024 IX (в случае если значение данной строки отрицательное) (110.02.023 - 110.02.024) ± 110.02.024 IX).
28. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.02.026 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 110.02.026 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам). При заполнении ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 110.02.026, производится как 110.02.026 II - 110.02.026 III и 110.02.026 IV и 110.02.026 V и 110.02.026 VI - 110.02.026 VII - 110.02.026 VIII - 110.02.026 IX - 110.02.026 X.
При заполнении ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 110.02.026, производится как 110.02.026 XI и 110.02.026 IV - 110.02.026 IV A и 110.02.026 V и 110.02.026 VI - 110.02.026 VII - 110.02.026 VIII - 110.02.026 IX- 110.02.026 X - 110.02.026 XII.
в строке 110.02.026 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 110.02.026 II А по 110.02.026 II С (110.02.026 II А и 110.02.026 II В и 110.02.026 II C):
в строке 110.02.026 II А указывается стоимость материалов производственных на начало налогового периода;
в строке 110.02.026 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 110.02.026 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;

110.02.026 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 110.02.026 III жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 110.02.026 III А жолдан бастап 110.02.026 III С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (110.02.026 III А + 110.02.026 III В + 110.02.026 III C).
110.02.026 IІІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі.
110.02.026 IІІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі.
110.02.026 IІІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.
110.02.026 IV жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 110.02.027 жолынан бастап 110.02.048 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 110.02.026 IV А бастап 110.02.026 IV H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (110.02.026 IV А + 110.02.026 IV B + 110.02.026 IV C + 110.02.026 IV D + 110.02.026 IV E +110.02.026 IV F + 110.02.026 IV G + 110.02.026 IV H).
110.02.026 IV А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі.
110.02.026 IV B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
110.02.026 IV C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
110.02.026 IV D консультация қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.026 IV Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.026 IV F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.026 IV G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.026 IV Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
110.02.026 V жолында:

строка 110.02.026 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 110.02.026 III заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 110.02.026 III А по 110.02.026 III С (110.02.026 III А и 110.02.026 III В и 110.02.026 III C):
в строке 110.02.026 III А указывается стоимость материалов производственных на конец налогового периода;
в строке 110.02.026 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 110.02.026 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 110.02.026 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 110.02.030 по 110.02.056 Декларации. Определяется сложением значений строк с 110.02.026 IV А по 110.02.026 IV H (110.02.026 IV А и 110.02.026 IV B и 110.02.026 IV C и 110.02.026 IV D и 110.02.026 IV E и 110.02.026 IV F и 110.02.026 IV G и 110.02.026 IV H):
в строке 110.02.026 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 110.02.026 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 110.02.026 IV С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 110.02.026 IV D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 110.02.026 IV E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 110.02.026 IV F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 110.02.026 IV G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 110.02.026 IV H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 110.02.026 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

110.02.037 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін.
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын.
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі.
110.02.026 VI жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі.
110.02.026 VII жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі.
110.02.026 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілері құнын ұлғайтуға жататын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі.
110.02.026 IX жолында 110.02.026 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі.
110.02.026 X жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі.
110.02.026 XI жолында салық кезеңі ағымында сатылған және (немесе) пайдаланылған, Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылуы тиіс:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген.
Декларацияның басқа жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылатын (110.02.024 III, 110.02.029, 110.02.030, 110.02.041, 110.02.042, 110.02.043, 110.02.047, 110.02.048 және т.б.) ТМҚ өзіндік құны көрсетілмейді.
110.02.026 XII жолында 110.02.026 III В жолы бойынша ескерілген, жұмыстар мен қызметтердің құны.
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 110.02.026 I жолының "1" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер 110.02.026 XI, 110.02.026 XII жолдарын толтырмайды.
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 110.02.026 I жолының "2" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер ақпараттық сипаттағы 110.02.026 II, 110.02.026 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 110.02.026 VI, 110.02.026 VII, 110.02.026 VIII, 110.02.026 IX, 110.02.026 X жолдарында ТМҚ өзіндік құнын есепке алмағанда, тек сатып алған (өтеусіз алған) жұмыстар мен қызметтерді көрсетеді;

отражаемых по строке 110.02.037 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 110.02.026 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 110.02.026 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.026 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 110.02.026 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 110.02.026 VII;
в строке 110.02.026 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 110.02.026 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданная в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (110.02.024 III, 110.02.029, 110.02.030, 110.02.041, 110.02.042, 110.02.043, 110.02.047, 110.02.048 и др.);
в строке 110.02.026 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 110.02.026 III В.
Недропользователи, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 110.02.026 I, не заполняют строки 110.02.026 XI, 110.02.026 XII.
Недропользователи, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 110.02.026 I, в обязательном порядке заполняют строки информативного характера 110.02.026 II, 110.02.026 III, а в строках 110.02.026 VI, 110.02.026 VII, 110.02.026 VIII, 110.02.026 IX, 110.02.026 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

110.02.039 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
110.02.039 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
15) 110.02.040 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 110.02.043 І және 110.02.043 ІІ жолдарын қамтиды:
110.02.040 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі.
110.02.040 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
16) 110.02.041 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
17) 110.02.042 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
18) 110.02.043 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
19) 110.02.044 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
20) 110.02.045 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (110.02.045 K, 110.02.045 L, 110.02.045 T) жолдарының сомасы көшіріледі.
110.02.045 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі - тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 110.02.045 А І-ден 110.02.045 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 А І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
110.02.045 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 110.02.039 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 110.02.039 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
15) в строке 110.02.040 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 110.02.040 I и 110.02.040 II:
в строке 110.02.040 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 110.02.040 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) в строке 110.02.041 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
17) в строке 110.02.042 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
18) в строке 110.02.043 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
19) в строке 110.02.044 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
20) в строке 110.02.045 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (110.02.045 K, 110.02.045 L, 110.02.045 T);
в строке 110.02.045 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 110.02.045A I по 110.02.045 А IV:
в строке 110.02.045 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 A II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 A III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 A IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

110.02.045 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 110.02.045 В І-ден 110.02.045 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 В І жолында І топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 В ІІ жолында ІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 В ІІІ жолында ІІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 В ІV жолында ІV топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 С жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тікелей тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 110.02.045 С І-ден 110.02.045 С ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 С І жолында І топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 С ІІ жолында ІІ топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 С ІІІ жолында ІІІ топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 С ІV жолында ІV топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
110.02.045 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер топтарының (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 110.02.045 D І-ден 110.02.045 D ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 D І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 D ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 D ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 D ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 E жолында салық кезеңнің аяғына тікелей тіркелген активтер топтарының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіліп, 110.02.045 E І -ден 110.02.045 E ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 E І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына І топтың тікелей тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 E ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІI топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 E ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІII топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 E ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 110.02.045 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.045 В I по 110.02.045 В IV:
в строке 110.02.045 В I указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 110.02.045 В II указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 110.02.045 В III указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 110.02.045 В IV указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов IV группы;
в строке 110.02.045 С указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.045 С I по 110.02.045 С IV;
в строке 110.02.045 С I указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 110.02.045 С II указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 110.02.045 С III указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 110.02.045 С IV указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов IV группы;
в строке 110.02.045 D указываются последующие расходы, относимые на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) прямых фиксированных активов в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.045 D I по 110.02.045 D IV:
в строке 110.02.045 D I указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 D II указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 D III указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 D IV указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 E указывается общая сумма стоимостных балансов групп прямых фиксированных активов на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 110.02.045 E I по 110.02.045 E IV:
в строке 110.02.045 Е I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 Е II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 E III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 E IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

110.02.045 F жолында Салық кодексінің 120-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тікелей тіркелген активтердің амортизациялық аударымдары көрсетіледі. 110.02.045 F І-ден 110.02.045 F ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 F І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
110.02.045 F ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
110.02.045 F ІІІ жолында ІІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
110.02.045 F ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
110.02.045 G жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 110.02.045 G І-ден 110.02.045 G ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 G І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 G ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 G ІIІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 G ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 H жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тікелей тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық балансы көрсетіледі. 110.02.045 H І-ден 110.02.045 H ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 H І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 H ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 H ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 H ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық балансы көрсетіледі;

в строке 110.02.045 F указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам, исчисленные по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.045 F I по 110.02.045 F IV:
в строке 110.02.045 F I указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 110.02.045 F II указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 110.02.045 F III указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 110.02.045 F IV указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 110.02.045 G указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 110.02.045 G I по 110.02.045 G IV:
в строке 110.02.045 G I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 110.02.045 G II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 110.02.045 G III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 110.02.045 G IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 110.02.045 H указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) при выбытии всех прямых фиксированных активов, относимый на вычет (II, III, IV группы) или признаваемый убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1, 2 с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.045 H I по 110.02.045 H IV:
в строке 110.02.045 H I указывается стоимостный баланс подгруппы выбывших (за исключением безвозмездно переданных) прямых фиксированных активов I группы, признаваемый убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 H II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 H III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 H IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

110.02.045 I жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, топтың (кіші топтың) құндық балансы көрсетіледі. 110.02.045 I І-ден 110.02.045 I ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 I І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 I ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 I ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 I ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 J жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, тікелей тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі. 110.02.045 J І-ден 110.02.045 J ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 J І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 J ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі.
110.02.045 J ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 J ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;

в строке 110.02.045 I указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 110.02.045 I I по 110.02.045 I IV:
в строке 110.02.045 I I указывается стоимостный баланс подгруппы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 110.02.045 I II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 110.02.045 I III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 110.02.045 I IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 110.02.045 J указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.045 J I по 110.02.045 J IV:
в строке 110.02.045 J I указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам I группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 J II указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам II группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 J III указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам III группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 J IV указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам IV группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;

110.02.045 K жолында тікелей тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.045 K І-ден 110.02.045 K ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
110.02.045 K І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 110.02.045 F I, 110.02.045G I, 110.02.045 I I, 110.02.045 J I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (110.02.045 F I + 110.02.045 G I + 110.02.045 I I + 110.02.045 J I);
110.02.045 K ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 110.02.045 F II, 110.02.045 G II, 110.02.045 H II, 110.02.045 I II, 110.02.045 J II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (110.02.045 F II + 110.02.045 G II + 110.02.045 H II + 110.02.045 I II + 110.02.045 J II);
110.02.045 K IІІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 110.02.045 F III, 110.02.045 G III, 110.02.045 H III, 110.02.045I III, 110.02.045 J III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (110.02.045 F III + 110.02.045 G III + 110.02.045 H III + 110.02.045 I III + 110.02.045 J III);
110.02.045 K ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 110.02.045 F IV, 110.02.045 G IV, 110.02.045 H IV, 110.02.045 I IV, 110.02.045 J IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (110.02.045 F IV + 110.02.045 G IV + 110.02.045 H IV + 110.02.045 I IV + 110.02.045 J IV);
110.02.045 L жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының келісім-шарт қызметіне тікелей байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 М жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 N жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
110.02.045 О жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі құндық балансы көрсетіледі;
110.02.045 Р жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі құндық балансы көрсетіледі:

в строке 110.02.045 K указывается общая сумма вычетов налогового периода по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 110.02.045 K I по 110.02.045 K IV:
в строке 110.02.045 K I указываются вычеты по прямым фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 110.02.045 F I, 110.02.045 G I, 110.02.045 I I, 110.02.045 J I (110.02.045 F I и 110.02.045 G I и 110.02.045 I I и 110.02.045 J I);
в строке 110.02.045 K II указываются вычеты по прямым фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 110.02.045 F II, 110.02.045 G II, 110.02.045 H II, 110.02.045 I II, 110.02.045 J II (110.02.045 F II и 110.02.045 G II и 110.02.045 H II и 110.02.045 I II и 110.02.045 J II);
в строке 110.02.045 K III указываются вычеты по прямым фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 110.02.045 F III, 110.02.045 G III, 110.02.045 H III, 110.02.045 I III, 110.02.045 J III (110.02.045 F III и 110.02.045 G III и 110.02.045 H III и 110.02.045 I III и 110.02.045 J III);
в строке 110.02.045 K IV указываются вычеты по прямым фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 110.02.045 F IV, 110.02.045 G IV, 110.02.045 H IV, 110.02.045 I IV, 110.02.045 J IV (110.02.045 F IV и 110.02.045 G IV и 110.02.045 H IV и 110.02.045 I IV и 110.02.045 J IV);
в строке 110.02.045 L указывается сумма последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, прямо связанных с контрактной деятельностью, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.045 М указывается сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на внеконтрактную деятельность;
в строке 110.02.045 N указывается сумма амортизационных отчислений по косвенным фиксированным активам, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, в части, распределенной на внеконтрактную деятельность;
в строке 110.02.045 О указывается стоимостный баланс при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) по общим и косвенным фиксированным активам, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на внеконтрактную деятельность;
в строке 110.02.045 Р указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на внеконтрактную деятельность;

110.02.045 R жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі келесі шығыстары көрсетіледі;
110.02.045 S жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шартқа және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы
110.02.045 Т жолында жалға алушының жалға алған негізгі құралдарына қатысты жүргізген жалпы және жанама тіркелген активтері және келесі шығыстары бойынша шегерімдер көрсетіледі. 110.02.045 М, 110.02.045 N, 110.02.045 O, 110.02.045 P, 110.02.045 R және 110.02.045 S жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
21) 110.02.046 жолында Салық кодексінің 123-125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса;
22) 110.02.047 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
23) 110.02.048 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
110.02.048 жолына оның ішінде Салық кодексiнiң 107111 және 112-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдiк балшықты өндіру жөнiндегi келiсiмшарттар шеңберiнде, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға кеткен шығындар қосылады.
Бұл жол өзіне 110.02.048 I жолын да қамтиды:
110.01.054 I жолында резидент емес заңды тұлға басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
24) 110.02.049 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. 110.02.026 және 110.02.048 жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
29. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
110.02.050 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.050 І және 110.02.050 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
110.02.050 І жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
110.02.050 ІІ жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
30. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 110.02.051 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 110.02.049 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 110.02.025 және 110.02.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (110.02.025 - 110.02.049 + 110.02.050);

в строке 110.02.045 R указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на внеконтрактную деятельность;
в строке 110.02.045 S указываются последующие расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и(или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на внеконтрактную деятельность;
в строке 110.02.045 Т указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам и последующим расходам, произведенным арендатором в отношении арендуемых основных средств. Определяется как сумма строк 110.02.045 М, 110.02.045 N, 110.02.045 O, 110.02.045 P, 110.02.045 R и 110.02.045 S;
21) в строке 110.02.046 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123-125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона;
22) в строке 110.02.047 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
23) в строке 110.02.048 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 110.02.048 I:
в строке 110.02.048 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
24) в строке 110.02.049 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.02.026 и 110.02.048;
29. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 110.02.050 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 110.02.050 I и 110.02.050 II:
в строке 110.02.050 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 110.02.050 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
30. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.02.051 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 110.02.025 и 110.02.049 с учетом положительного или отрицательного значения строки 110.02.050 (110.02.025 - 110.02.049 и 110.02.050);

2) 110.02.052 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 110.01.052 жолы ақпараттық сипатта болады. Бұл жол өзіне 110.02.052 І жолын да қамтиды:
110.02.052 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі;
110.01.052 I жолдың көрсеткіші салық салынатын табыстың есептеуiне қосылады;
3) 110.02.053 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 110.02.054 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.02.059 жолы алына отырып, 110.02.051 және 110.02.052 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (110.02.051 + 110.02.052 I - 110.02.053);
5) 110.02.055 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 110.02.056 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 110.02.056 А және 110.02.056 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.02.056 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 110.02.054 жолының 3 пайызы шегіндегі 110.02.056 АІ-ден 110.02.056 А ІІІ-ке дейінгі жолдарының сомасы қосу 110.02.056 АІV және 110.02.056 А V жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((110.02.056 А І + 110.02.056 А ІІ + 110.02.056 ІІІ) 110.02.054 жолының 3%) + (110.02.056 А ІV + 110.02.056 А V). Бұл ретте, егер 110.02.056 А І-ден 110.02.056 А ІІІ-ке дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (110.02.054) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
110.02.056 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 110.02.056 В І-ден 110.02.056 В IX-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

2) в строке 110.02.052 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 110.02.052 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 110.02.052 I:
в строке 110.02.052 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 110.02.052 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 110.02.053 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 110.02.053 I и 110.02.053 II:
в строке 110.02.053 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 110.02.053 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
4) в строке 110.02.054 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.02.051 и 110.02.052 I за минусом строки 110.02.053 (110.02.051 и 110.02.052 I - 110.02.053);
5) в строке 110.02.055 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
6) в строке 110.02.056 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона. Определяется как сумма строк 110.02.056 А и 110.02.056 В;
в строке 110.02.056 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.02.056 А I по 110.02.056 А III в пределах 3 процентов от строки 110.02.054 плюс сумма строк 110.02.056 А IV и 110.02.056 А V (((110.02.056 А I и 110.02.056 А II и 110.02.056 А III) в пределах 3 % от 110.02.054) и (110.02.056 А IV и 110.02.056 А V)). При этом если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 110.02.056 A I по 110.02.056 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (110.02.054), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 110.02.056 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона. Определяется как сумма строк с 110.02.056 В I по 110.02.056 В IX;

7) 110.02.057 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 110.02.054 және 110.02.056 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (110.02.054-110.02.056). Егер 110.02.056 жолы 110.02.054 жолынан артық болса, 110.02.057 жолында нөл көрсетіледі;
8) 110.02.058 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 110.02.059 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 110.02.057 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 110.02.057 және 110.02.058 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (110.02.057 - 110.02.058). Егер 110.02.058 жолы 110.02.057 жолынан артық болса, 110.02.059 жолында нөл көрсетіледі.
31. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 110.02.060 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;
2) 110.02.061 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
3) 110.02.062 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі;
4) 110.02.063 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 110.02.064 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
110.02.064 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

7) в строке 110.02.057 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона. Определяется как разность строк 110.02.054 и 110.02.056 (110.02.054 - 110.02.056). В случае если строка 110.02.056 больше строки 110.02.054, в строке 110.02.057 указывается ноль;
8) в строке 110.02.058 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона;
9) в строке 110.02.059 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 110.02.057 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 110.02.057 и 110.02.058 (110.02.057 - 110.02.058). Если строка 110.02.058 больше строки 110.02.057, в строке 110.02.059 указывается ноль.
31. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.02.060 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 110.02.061 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.062 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 110.02.059 и 110.02.060 и строки 110.02.061 (110.02.059 х 110.02.060-110.02.061);
4) в строке 110.02.063 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.064 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 110.02.064 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;

6) 110.02.065 жолында салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.066 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі;
8) 110.02.067 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
110.02.067 І жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (110.02.066 х 15%);
110.02.067 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
110.02.067 ІІІ жолы егер 110.02.073 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Ереженің 90-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
110.02.067 ІV жолы егер 110.02.067 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
9) 110.02.068 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 110.02.065 және 110.02.067 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
5. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістер - 110.03-нысанын жасау
32. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес тауарларды жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
33. "Пайдалы қазбаларды, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
1) 110.03.001 жолы пайдалы қазбаларды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.03.002 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.03.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші сатқан пайдалы қазбалардың және тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құнын көрсетуге арналған. 110.03.001 С және 110.03.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
34. 110.03.003 жолының шамасы 110.01.001 жолына көшіріледі.
110.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлы өнімінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңнің ішінде өткізілген пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес пайдалы қазбаларды өткізуден алынған кірісті түзету сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
110.03.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.03.001 А жолына, D бағаны - 110.03.001 В жолына, Е бағаны 110.03.001 С жолына көшіріледі.
35. 110.03.002 жолына қосымша нысан:

6) в строке 110.02.065 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 110.02.065 I и 110.02.065 II и 110.02.065 III и 110.02.065 IV (110.02.065 I - 110.02.065 II - 110.02.065 III - 110.02.065 IV):
в строке 110.02.065 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 110.02.061, 110.02.062, 110.02.064 I, 110.02.064 II (110.02.061 - 110.02.062 - 110.02.064 I - 110.02.064 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 110.02.064 I указывается ноль;
в строке 110.02.065 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 110.02.065 I (110.02.065 I х 70 %);
в строке 110.02.065 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям;
в строке 110.02.065 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик имеет право уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
7) в строке 110.02.066 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 110.02.059 и 110.02.065;
8) в строке 110.02.067 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 110.02.067 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (110.02.066 х 15 %);
в строке 110.02.067 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 110.02.067 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.067 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 83 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.02.067 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.073 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
9) в строке 110.02.068 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 110.02.065 и 110.02.067.
5. Составление формы 110.03 - Доход от реализации товаров
(работ, услуг)
32. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
33. В разделе "Реализация полезных ископаемых, товаров (работ, услуг)":
1) строка 110.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.03.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.03.003 предназначена для отражения общей стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 110.03.001 С и 110.03.002 С.
Величина строки 110.03.003 переносится в строку 110.01.001.
34. Дополнительная форма к строке 110.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование первого товарного продукта реализованных полезных ископаемых;
3) в графе С указывается стоимость реализованных полезных ископаемых в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки дохода от реализации полезных ископаемых в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных полезных ископаемых после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.03.001 переносится в строку 110.03.001 А, графы D - в строку 110.03.001 В, графы E - в строку 110.03.001 С.
35. Дополнительная форма к строке 110.03.002:

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр жол бойынша тиісті топты (класты) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден алынған кірісті түзету сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында жүргізілген түзетуден кейін өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады.
110.03.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.03.002 А жолына, D бағаны - 110.03.002 В жолына, Е бағаны 110.03.002 С жолына көшіріледі.
6. Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс - 110.04-нысанын жасау
36. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ержелеріне сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
37. "Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату" бөлімінде:
1) 110.04.001 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.04.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.04.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
38. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
110.04.004 жолы үй-жайлар, ғимараттарды, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
39. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 110.04.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии ОКЭД. При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, представленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф С и D.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.03.002 переносится в строку 110.03.002 А, графы D - в строку 110.03.002 В, графы Е - в строку 110.03.002 С.
6. Составление формы 110.04 - Доход от прироста стоимости при
реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не
подлежащих амортизации
36. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
37. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 110.04.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений и строений и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.04.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.04.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
38. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 110.04.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы.
39. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 110.04.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;

2) 110.04.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.04.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.04.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 110.04.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 110.04.010 жолы Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес немесе қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ержелеріне сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 110.04.011 жолы 110.04.010 жолының сомасына азайтылған 110.04.006, 110.04.008, 110.04.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі (кіріс немесе залалға қарай) ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
40. "Барлығы" бөлімінде:
110.04.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 110.04.001, 110.04.004, 110.04.005, 110.04.007, 110.04.008 және 110.04.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
110.04.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 110.01.044 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.

2) строка 110.04.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.04.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
4) строка 110.04.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 110.04.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 110.04.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 110.04.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 110.04.006, 110.04.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 110.04.010.
40. В разделе "Итого":
в строке 110.04.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 110.04.001, 110.04.004, 110.04.005, 110.04.007, 110.04.008 и 110.04.011 (при получении дохода по данным строкам).
При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.04.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 110.01.044.

110.04.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
110.04.005 және 110.04.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағындағы 3) тармақшаға сәйкес 110.01.024 С жолына көшіріледі.
110.04.008 жолындағы кірісті алу кезінде осы сома 110.01.024 D жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 110.04.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 110.01.002 жолына көшіріледі.
41. 110.04.001, 110.04.002, 110.04.003 жолына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың атауы көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде С бағанында бұрынғы салық кезеңінің 110.19.001 және 110.19.002 жолдарына қосымша нысанның Р бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 110.04.001 және 110.04.002 жолдарына қосымша нысандардың С бағанында оны кәсіпкерлік қызметте пайдалануға қарамастан объектінің бастапқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.04.001 жолына, 110.04.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 110.04.002 жолына, 110.04.003 жолына қосымша нысан Е бағаны 110.04.003 жолына көшіріледі.
42. 110.04.004 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда, қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;
Салық кодексінің 82-бабы 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";

В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.04.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 110.04.005 и 110.04.007 данные суммы переносятся в строку 110.01.024 С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 110.04.008 данная сумма переносится в строку 110.01.024 D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 110.04.012, переносится в строку 110.01.002.
41. Дополнительные формы к строкам 110.04.001, 110.04.002, 110.04.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных зданий, сооружений, строений;
3) при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений и строений, определенная в соответствующих строках графы Р дополнительной формы к строкам 110.19.001 и 110.19.002 предыдущего налогового периода. При реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительных форм к строкам 110.04.001 и 110.04.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.04.001 переносится в строку 110.04.001, графы Е дополнительной формы к строке 110.04.002 - в строку 110.04.002, графы Е дополнительной формы к строке 110.04.003 - в строку 110.04.003.
42. Дополнительная форма к строке 110.04.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг;
3) в графе С указывается:
по доле участия - стоимость приобретения;
по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса - "0";

өзге жағдайларда - қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес немесе Салық кодексінің 82-бабы 2-тармағына сәйкес объектілердің теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.
110.04.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.04.004 жолына көшіріледі.
43. 110.04.005, 110.04.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.04.005 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.04.005 жолына, 110.04.006 жолына - 110.04.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
44. 110.04.007, 110.04.008, 110.04.009 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналым мерзімі (күні) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі;
6) Ғ бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және Ғ бағандарының сомалары айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйлықақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген купон сомасы 110.08.002 жолына қосымша нысан G бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды сату күні көрсетіледі;
11) К бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйлықақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
К = (Н/D) х (J - G), мұндағы
(J - G) - күндегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;

в иных случаях - балансовая стоимость объектов в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или согласно пункту 2 статьи 82 Налогового кодекса;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.04.004 переносится в строку 110.04.004.
43. Дополнительные формы к строкам 110.04.005, 110.04.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.04.005 переносится в строку 110.04.005, графы Е дополнительной формы к строке 110.04.006 - в строку 110.04.006.
44. Дополнительные формы к строкам 110.04.007, 110.04.008, 110.04.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 110.08.002;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;

12) L бағанында L = (I - (F + К)) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағазды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.04.007 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 110.04.007 жолына, 110.04.008 жолына қосымша нысан L бағаны 110.04.008 жолына, 110.04.009 жолына қосымша нысан L бағаны 110.04.009 жолына көшіріледі.
45. 110.04.010 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 110.04.006, 110.04.009 жолдарының сомасы көшіріледі.
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексі 124-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі.
6) Ғ бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексі 124-бабының 2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
110.04.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 110.04.010 жолына көшіріледі.
7. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер - 110.05-нысанын жасау
46. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
а. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.05.001 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
b. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.05.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
c. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
110.05.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.05.001 С және 110.05.002 А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F и К)).
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 110.04.007 переносится в строку 110.04.007, графы L дополнительной формы к строке 110.04.008 - в строку 110.04.008, графы L дополнительной формы к строке 110.04.009 - в строку 110.04.009.
45. Дополнительная форма к строке 110.04.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 110.04.006, 110.04.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса;
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.04.010 переносится в строку 110.04.010.
7. Составление формы 110.05 - Доходы по сомнительным
обязательствам
46. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
a. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 110.05.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
b. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 110.05.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
c. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 110.05.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 110.05.001 С и 110.05.002 А.

d. 110.05.003 жолының шамасы 110.01.004 жолына көшіріледі.
e. 110.05.01 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) - кредитордың (тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші) толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі осы Ереженің 315-бабына сәйкес кредитордың резиденттілік елінің коды көрстіледі;
4) D бағанында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредитор - жеткізуші құжатының (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді деп танылған міндеттемелер бойынша тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету күні көрсетіледі;
6) Ғ бағанында қосылған құн салығының сомасын ескеріп кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында кредиторлық берешектің туындау сәтіне қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген ставканы ескере отырып есептелген қосылған құн салығының сомасының алуы үшін кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің 84-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын және күмәнді болып табылатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
110.05.001 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 110.05.001 А жолына, Н бағаны - 110.05.001 В жолына, І бағаны - 110.05.001 С жолына көшіріледі.
47. 110.05.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қызметкерлердің кірісі көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірісінің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірістерінен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында қызметкерлерге кірісті есептеу күні көрсетіледі;
6) Ғ бағанында қызметкерге төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында міндетті зейнетақы қорларына аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында қызметкерге кірісті төлеу күні көрсетіледі;
9) І бағанында міндетті зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және қызметкерлердің кірістері бойынша кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.

d. Величина строки 110.05.003 переносится в строку 110.01.004.
e. Дополнительная форма к строке 110.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя) - кредитора (поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
5) в графе E указывается дата приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг по обязательствам, признанным сомнительными;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
7) в графе G указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
8) в графе H указывается сумма кредиторской задолженности за минусом суммы налога на добавленную стоимость, исчисленного исходя из ставки, указанной в графе G;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, являющейся сомнительной и подлежащей включению в совокупный годовой доход за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.05.001 переносится в строку 110.05.001 А, графы Н - в строку 110.05.001 В, графы I - в строку 110.05.001 С.
47. Дополнительная форма к строке 110.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются доходы работников;
3) в графе С указывается сумма начисленного дохода работникам, отраженного в графе В;
4) в графе D указывается сумма обязательных пенсионных взносов от начисленных доходов работников, отраженная в графе С;
5) в графе Е указывается дата начисления дохода работникам;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода работникам;
7) в графе G указывается сумма обязательных пенсионных взносов, перечисленных в накопительные пенсионные фонды;
8) в графе Н указывается дата выплаты дохода работников;
9) в графе I указывается дата уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды;
10) в графе J указывается сумма кредиторской задолженности, по доходам работников и признанная налогоплательщиком сомнительной;
11) в графе К указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам и признанной налогоплательщиком сомнительной.

110.05.002 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 110.05.002 А жолына, К бағаны - 110.05.002 В жолына көшіріледі.
6. Басқа да кірістер - 110.06-нысанын жасау
48. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған мүлікті жалға беруден, дивидендтерден түскен салық төлеушінің кірістерін, Салық кодексінің 90-бабы 2-тармағында көрсетілген мүліктерді қоспағанда салық төлеуші тегін алған мүліктерді, жұмыстарды, қызметтерді, бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылары мен Салық кодексінің 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін, бірақ 110.01.001 бастап 110.01.021 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған.
49. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
110.06.001 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
50. "Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет көрсетулер)" бөлімінде:
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алынған ізгілік көмек түріндегі және бағыты бойынша пайдаланылған мүліктің құны, мемлекеттік кәсіпорынның мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан Қазақстан Республикасы Үкіметтің Шешімі негізінде алынған негізгі құралдары 110.01.024 Е және 110.01.024 Ғ жолдары бойынша жиынтық жылдық кірістен шығарылуға жатады.
1) 110.06.002 жолы қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексінің 91-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерді қоспағанда, есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің), сондай-ақ Салық кодексінің 90-бабының 2-тармағында көрсетілген мүліктің құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 110.06.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 110.06.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;

Итоговая величина графы J дополнительной формы к строке 110.05.002 переносится в строку 110.05.002 А, графы K - в строку 110.05.002 В.
8. Составление формы 110.06 - Другие доходы
48. Данная форма предназначена для определения доходов налогоплательщика в виде доходов от сдачи в аренду имущества, дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, компенсаций по ранее произведенным вычетам и доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженные в строках с 110.01.001 по 110.01.021, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
49. В разделе "Аренда имущества":
строка 110.06.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
50. В разделе "Безвозмездно полученное имущество (работы, услуги)":
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, и основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 110.01.024 Е и 110.01.024 F.
1) строка 110.06.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, а также имущества указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.06.003 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.06.004 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;

4) 110.06.005 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған. 110.06.002-ден 110.06.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
51. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 110.06.006 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.06.007 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2050 - "Дивидендтер" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және Е бағандарында бар болған жағдайда 110.28.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 110.28.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі;
3) 110.06.008 жолы 110.06.006 және 110.06.007 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивиденттердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
52. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 110.06.009 жолы қайтарылған (қайтарылуға тиіс) сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.06.010 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.06.011 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.06.009 және 110.06.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
53. "Басқа кірістер" бөлімінде:
110.06.012 жолы салық төлеуші алуға тиіс (алған) Декларацияның 110.01.001 бастап 110.01.021 дейінгі жолдарында көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
110.06.001 жолының шамасы 110.01.005 жолына көшіріледі;
110.06.005 жолының шамасы 110.01.013 жолына көшіріледі;
110.06.003 жолының шамасы 110.01.024 Е жолына көшіріледі;
110.06.004 жолының шамасы 110.01.024 F жолына көшіріледі;
110.06.008 жолының шамасы 110.01.014 жолына көшіріледі;
110.06.011 жолының шамасы 110.01.012 жолына көшіріледі;
110.06.012 жолының шамасы 110.01.022 жолына көшіріледі.
54. 110.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;

4) строка 110.06.005 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк с 110.06.002 по 110.06.004;
51. В разделе "Дивиденды":
1) строка 110.06.006 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.06.007 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 110.28.001 и графы Н дополнительной формы к строке 110.28.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
3) строка 110.06.008 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 110.06.006 и 110.06.007.
52. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 110.06.009 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.06.010 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.06.011 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 110.06.009 и 110.06.010.
53. В разделе "Другие доходы":
строка 110.06.012 предназначена для определения общей суммы других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 110.01.001 по 110.01.021 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 110.06.001 переносится в строку 110.01.005;
Величина строки 110.06.005 переносится в строку 110.01.013;
Величина строки 110.06.003 переносится в строку 110.01.024 Е;
Величина строки 110.06.004 переносится в строку 110.01.024 F;
Величина строки 110.06.008 переносится в строку 110.01.014;
Величина строки 110.06.011 переносится в строку 110.01.012;
Величина строки 110.06.012 переносится в строку 110.01.022.
54. Дополнительная форма к строке 110.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;

4) D бағанында жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
110.06.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.001 жолына көшіріледі.
55. 110.06.002, 110.06.003, 110.06.004 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ереженің 305-тармағына сәйкес мүлікті (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген оның негізінде мүлік алынған, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
110.06.002 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.002 жолына, 110.06.003 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.003 жолына, 110.06.004 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.004 жолына көшіріледі.
56. 110.06.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтер алынған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен корпорациялық табыс салығын ұстап қалу туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған кезде, ұстап қалынған салық сомасынан басқа, дивидендтердің алынған сомасы көрсетіледі.
110.06.006 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.006 жолына көшіріледі.
57. 110.06.009 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін сақтандырушы салық төлеуші қайтарған (қайтаруы тиіс) сақтандыру сыйлықақыларының атауы көрсетіледі;

4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.06.001 переносится в строку 110.06.001.
55. Дополнительные формы к строкам 110.06.002, 110.06.003, 110.06.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика- поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.06.002 переносится в строку 110.06.002, графы Е дополнительной формы к строке 110.06.003 - в строку 110.06.003, графы Е дополнительной формы к строке 110.06.004 - в строку 110.06.004.
56. Дополнительная форма к строке 110.06.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.06.006 переносится в строку 110.06.006.
57. Дополнительная форма к строке 110.06.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/ код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил страховой организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, возвращенных (подлежащих возврату) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период;

5) Е бағанында ол бойынша сақтандырушы салық төлеуші сақтандыру сыйлықақыларын қайтарған (қайтаруы тиіс) сақтандыру шартын жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) Ғ бағанында сақтандырушы салық төлеуші қайтаратын сақтандыру сыйлықақылары жататын, осы Ереженің 307-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Е бағанында көрсетілген, сақтандыру шарты қолданысының біту күні немесе тоқтатылуы (сақтандыру сыйлықақыларының сомасын жылдық жиынтық кіріске енгізу күні) көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтарылуы тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
110.06.009 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.06.009 жолына көшіріледі.
58. 110.06.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетілелді;
2) В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түріндегі кірісті төлеген заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның аты-жөні) көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұлғаның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында өтемақы түрінің коды көрсетіледі:
"1" - дебиторлар бұрын шегерімге жатқызылған күмәнді деп танылған талаптардың сомаларын төлеген кезде;
"2" - шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан сомалар төленген кезде;
"3" - бұрын шегерімге жатқызылған шығыстарды (залалдарды) өтеу кезінде;
5) Е бағанында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.
110.06.010 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.010 жолына көшіріледі.
59. 110.06.012 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс түрінің тиісті коды көрсетіледі:
01 - тауарларды сатудан кіріс немесе үй-жайларды, ғимараттарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған активтерді сату кезінде құн өсімінен кіріс болып табылмайтын кіріс сомасын қосатын активтерді есептен шығару кезіндегі кіріс;
02 - орналастыру кезінде эмитент алған өз акциялары құнының олардың атаулы құнынан асып кетуі;
03 - мүлікті пайдалану құқығын беруден алуға (алынған) жататын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған салық төлеушілердің кіріс сомаларын қосатын мүлікті пайдалануға беруден кіріс;
04 - сақтандыру жағдайы болған кезде алынған сақтандыру төлемдері. Аталған код бойынша 110.19.001 және 110.19.002 жолдарына қосымша нысандардың J бағаны бойынша көрсетілген сақтандыру төлемдері есептелмейді.
05 - металл есептері бойынша алуға жататын (алынған) кірістер;
06 - құқыққа жол беруден кірістер;
99 - өзге кірістер.

5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 307 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, возвращаемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе Е (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.06.009 переносится в строку 110.06.009.
58. Дополнительная форма к строке 110.06.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), выплатившего доход в виде компенсации по ранее произведенным вычетам;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/ код страны резидентства согласно подпункту 305 настоящих Правил лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код вида компенсаций:
"1" - при выплате дебиторами суммы требований, признанных сомнительными, ранее отнесенных на вычеты;
"2" - при выплате сумм из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов);
"3" - при возмещении других расходов (убытков), которые ранее были отнесены на вычеты;
5) в графе Е указывается сумма полученных компенсаций, включаемая в совокупный годовой доход.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.06.010 переносится в строку 110.06.010.
59. Дополнительная форма к строке 110.06.012:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида дохода:
01 - доход при выбытии активов, который включает сумму дохода, не являющегося доходом от реализации товаров или доходом от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, и признаваемый в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
02 - превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при размещении;
03 - доход от передачи прав пользования имуществом, который включает сумму дохода налогоплательщика, подлежащего получению (полученного) им от передачи права пользования имуществом, и признаваемого в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
04 - страховые выплаты, полученные при наступлении страхового случая. По данному коду не учитываются страховые выплаты, отраженные по графе J дополнительных форм к строкам 110.19.001 и 110.19.002;
05 - доходы, подлежащие получению (получаемые) по металлическим счетам;
06 - доход от переуступки прав;
99 - прочие доходы.

3) С бағанында кірістер сомасы көрсетіледі.
110.06.012 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.06.012 жолына көшіріледі.
9. Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар - 110.07-нысанын жасау
60. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан кірістерді, сондай-ақ қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасын айқындауға арналған.
61. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударым" бөлімінде:
110.07.001 жолы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бағдарламасының (бұдан әрі - бағдарлама) іс-әрекет етудің барлық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
"Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар" бөлімінде:
110.07.002 жолы есепті кезең үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
"Шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар" бөлімінде:
110.07.003 жолы шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
110.07.001 D немесе 110.07.002 С жолдарының шамасы 110.01.009 жолына көшіріледі.
110.07.003 жолының шамасы 110.01.030 жолына көшіріледі.
62. 10.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шартты жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында бағдарламаның қызмет ету мерзіміне белгіленген кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында бағдарламаның қызмет ету кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанына бағдарламаның кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында бағдарламаның кезеңі үшін (Е - Ғ) кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың жалпы сомасынан бағдарламаның кезеңі үшін шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың асуы нәтижесінде құралған оң айырма түрінде алынған кіріс көрсетіледі.

3) в графе C указывается сумма доходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.06.012 переносится в строку 110.06.012.
9. Составление формы 110.07 - Отчисления в фонд ликвидаций
последствий разработки месторождений
60. Данная форма предназначена для определения доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, а также суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимой на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
61. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 110.07.001 предназначена для отражения итоговых сумм отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений за весь период действия программы ликвидации последствий разработки месторождений, утвержденной уполномоченным государственным органом (далее - программа), и заполняется на основании данных дополнительной формы.
a. В разделе "Расходы по ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 110.07.002 предназначена для отражения расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы.
b. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимые на вычеты":
строка 110.07.003 предназначена для отражения отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
c. Величина строки 110.07.001 D или 110.07.002 C переносится в строку 110.01.009.
Величина строки 110.07.003 переносится в строку 110.01.030.
62. Дополнительная форма к строке 110.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, установленная на период действия программы;
5) в графе E указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты за период действия программы;
6) в графе F указывается общая сумма фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы;
7) в графе G указывается доход, полученный в виде положительной разницы, образовавшейся в результате превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенной на вычеты за период программы над общей суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы (E - F).

110.07.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.07.001 А жолына, Е бағаны - 110.07.001 В жолына, Ғ бағаны - 110.07.001 С жолына, G бағаны - 110.07.001 D жолына көшіріледі.
63. 110.07.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қонауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін бағдарлама шегіндегі кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанына есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
Егер жер қойнауын пайдаланушы бағдарламада көзделген кезеңде кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша жұмыстарды жүргізбесе, онда осы бағанда көрсетілген сома 110.01.009 жолына көшіріледі.
110.07.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.07.002 А жолына, Е бағаны - 110.07.002 В жолына, Ғ бағаны - 110.07.002 С жолына көшіріледі.
64. 110.07.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қонауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылуы тиіс жер қойнауын пайдалануға келісім-шартқа сәйкес кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
110.07.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.07.003 жолына көшіріледі.
10. Сыйақы - 110.08-нысанын жасау
65. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған.
66. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.08.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақыларды, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларын қоспағанда, активтер бойынша сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.07.001 переносится в строку 110.07.001 А, графы E - в строку 110.07.001 В, графы F - в строку 110.07.001 С, графы G - в строку 110.07.001 D.
63. Дополнительная форма к строке 110.07.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в рамках программы за отчетный налоговый период;
5) в графе E указываются фактические суммы расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период;
6) в графе F указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Если недропользователем работы по ликвидации последствий разработки месторождений не производились в период, предусмотренный программой, то сумма указанная в данной графе переносится в строку 110.01.009.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.07.002 переносится в строку 110.07.002 А, графы E - в строку 110.07.002 В, графы F - в строку 110.07.002 С.
64. Дополнительная форма к строке 110.07.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений в соответствии с контрактом на недропользование, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.07.003 переносится в строку 110.07.003.
10. Составление формы 110.08- Вознаграждения
65. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
66. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 110.08.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

67. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.08.002 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды қоспағанда, берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
68. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар" бөлімінде:
110.08.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
69. "Шетелдік көздерден алынған сыйақылар" бөлімінде:
110.08.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2060, 2070 - "Сыйақылар" коды бойынша кіріс түріне тиісті С және Е бағандарында бар болған жағдайда 110.28.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 110.28.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі;
70. "Жиыны" бөлімінде:
110.08.005 жолы 110.08.001 А, 110.08.002 С, 110.08.003 С және 110.08.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
110.08.005 жолының шамасы 110.01.016 жолына көшіріледі.
110.08.001 В, 110.08.002 D және 110.08.003 D жолдарының шамасы 110.24.003 В жолына көшіріледі.
71. 110.08.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақыны төлеген заңды тұлға береді;
6) Ғ бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
110.08.001 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 110.08.001А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 110.08.001В жолына көшіріледі.
72. 110.08.002, 110.08.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;

67. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.08.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
68. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 110.08.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
69. В разделе "Вознаграждения из иностранных источников":
строка 110.08.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 110.28.001 и графы Н дополнительной формы к строке 110.28.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
70. В разделе "Итого":
строка 110.08.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 110.08.001 А, 110.08.002 С, 110.08.003 С и 110.08.004.
Величина строки 110.08.005 переносится в строку 110.01.016.
Величина строк 110.08.001 В, 110.08.002 D и 110.08.003 D переносится в строку 110.24.003 В.
71. Дополнительная форма к строке 110.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.08.001 переносится в строку 110.08.001 А, графы G - в строку 110.08.001 В.
72. Дополнительные формы к строкам 110.08.002, 110.08.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлға - эмитентке беріледі;
6) Ғ бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі.
7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитенттен төлем көзінде ұстап қалынған корпорациялық табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және Ғ бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің 131-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
110.08.002 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 110.08.002 А жолына, G бағаны - 110.08.002 В жолына, Н бағаны - 110.08.002 С жолына, І бағаны - 110.08.002 D, 110.08.003 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 110.08.003 А жолына, G бағаны - 110.08.003 В жолына, Н бағаны - 110.08.003 С жолына, І бағаны - 110.08.003 D жолына көшіріледі.
11. Бағамдық айырма - 110.09-нысанын жасау
73. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын оң бағамдық айырманың сомасын не жылдық кірісті алуға байланысты және шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырманың сомасын айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуінің немесе Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуінің сомасын айқындауға арналған.
74. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
1) 110.09.001 А жолы жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.08.002 переносится в строку 110.08.002 А, графы G - в строку 110.08.002 В, графы H - в строку 110.08.002 С, графы I - в строку 110.08.002 D, графы F дополнительной формы к строке 110.08.003 переносится в строку 110.08.003 А, графы G - в строку 110.08.003 В, графы H - в строку 110.08.003 С, графы I - в строку 110.08.003 D.
11. Составление формы 110.09 - Курсовая разница
73. Данная форма предназначена для определения суммы положительной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход либо отрицательной курсовой разницы, связанной с получением совокупного годового дохода и подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, также для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
74. В разделе "Курсовая разница":
1) строка 110.09.001 А предназначена для отражения сведений об общей сумме положительной курсовой разнице, подлежащей включению в совокупный годовой доход и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 110.09.001 В жолы шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырманың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
75. 110.09.001 А жолының шамасы жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген сомалардың шегінде 110.01.034 жолына көшіріледі.
110.09.001 В жолының шамасы жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген сомалардың шегінде 110.01.017 жолына көшіріледі.
76. "2004 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша бағамдық айырманың есебі" бөлімінде:
1) 110.09.002 А жолы 110.09.001 А және 110.09.001 В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
2) 110.09.002 В жолы 110.09.001 В және 110.09.001 А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған.
77. 110.09.002 А жолының шамасы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген сомалардың шегінде 110.01.017 жолына көшіріледі.
110.09.002 В жолының шамасы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген сомалардың шегінде 110.01.034 жолына көшіріледі.
78. 110.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінің ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
110.09.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.09.001 А жолына, D бағаны - 110.09.001 В жолына көшіріледі.
12. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстар - 110.10-нысанын жасау
79. Осы нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі - халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

2) строка 110.09.001 В предназначена для отражения суммы отрицательной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты и заполняется на основании данных дополнительной формы.
75. Величина строки 110.09.001 А переносится в строку 110.01.017, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
Величина строки 110.09.001 В переносится в строку 110.01.034 в пределах сумм, исчисленных в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
76. В разделе "Расчет курсовой разницы по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) строка 110.09.002 А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 110.09.001 А и 110.09.001 В;
2) строка 110.09.002 В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 110.09.001 В и 110.09.001 А.
77. Величина строки 110.09.002 А переносится в строку 110.01.017, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.
Величина строки 110.09.002 В переносится в строку 110.01.034, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.
78. Дополнительная форма к строке 110.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.09.001 переносится в строку 110.09.001 А, графы D - в строку 110.09.001 В.
12. Составление формы 110.10 - Управленческие и
общеадминистративные расходы
79. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

80. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Салық кодексінің 196 немесе 197-баптарына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) Салық кодексінің 196-бабына сәйкес барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсіл;
3) Халықаралық шартты жасасқан елдің коды. Осы Ереженің 305-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
4) резиденттік елдегі резидент емес салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
5) ССКТК - резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді);
6) ТМСКТК - тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (түзету коэффицинтінің мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің бара-бар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.
81. ССКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шегеруге жататын резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына ара-қатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңіне Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық кезеңге 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі дейін 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар - 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.

80. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии со статьями 196 или 197 Налогового кодекса;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса;
3) Код страны, с которой заключен международный договор. Указывается код страны согласно пункту 305 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период налогоплательщика - нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
5) ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);
6) ПКНППУ - поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае не применения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.
81. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года - декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.

82. ТМСКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек - 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек-желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар-тамыз, тиісінше, ТМСКТК1 - 4/12; ТМСКТК2 - 8/12 енеді.
83. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.10.001 жолы резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.10.002 жолы бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 110.10.003 жолы резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда 110.10.003 А жолының шамасы 110.10.001 А және 110.10.002 А жолдарының қосындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданғанда 110.10.003 В жолында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен және Салық кодексінің 197-бабына сәйкес құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетіледі. Шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте резидент еместің есеп саясаты қоса тіркеледі.

82. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года - август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь - декабрь 2000 года и январь - август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
83. В разделе "Расходы":
1) строка 110.10.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 110.10.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 110.10.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 110.10.003 А определяется как произведение показателей строк 110.10.001 А и 110.10.002 А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 110.10.003 В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально согласно статье 197 Налогового кодекса. Сумма расходов, указанная в строке 110.10.003 В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.

84. 110.10.001 және 110.10.002 А жолдары қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
110.10.003 жолының шамасы 110.11.006 жолына көшіріледі.
85. 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалады;
3) С бағанында ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэфициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуға тиіс) жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
4) D бағанында ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэфициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының алғашқы (ағымдағы) құнының сомалары көрсетіледі.
5) Е бағанында ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэфициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбек ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын әдіс бойынша есептелген айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі. Есептік көрсеткіш өзімен барабар бөлістіру әдісін қолдану кезінде қолданылатын есепті көрсеткішті есептеу әдісіне байланысты, 00005 С жолында немесе 00005 С, 00005 D және 00005 Е жолдары сомаларының 3-ке қатынасы ретінде (00005 С + 00005 D + 00005 Е) / 3) айқындалатын резидент еместің салыстырылатын көрсеткіштеріне тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған салыстырылатын көрсеткіштердің қатынасын білдіреді.
Тиісті есептік көрсеткіш мөлшері Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес есептеледі. Есептік көрсеткіштің шамасын айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;
7) G бағанында ССКТК түзету коэфициентін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі.
3-мысал.
1 мысалдың деректері қолданылады.
ССКТК 12/15 құрайды.
Резидент еместің салық кезеңіндегі ССКТК қолданылмаған жиынтық кірісі 20 млн теңге құрайды.
Есепті салық кезеңі үшін резидент еместің ССКТК қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
20 млн х 12/15 = 16 млн. теңге құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00002 С жолында көрсетіледі.
Резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары 1 млн теңге құрады.
Резидент еместің ССКТК қолданылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы:
1 млн х 12/15 = 0,8 млн. теңге құрады.

84. Строки 110.10.001 и 110.10.002 А заполняются на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 110.10.003 переносится в строку 110.11.006.
85. Дополнительная форма к строкам 110.10.001, 110.10.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком - нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочных коэффициентов ПКНПН или ПКНППУ;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН или ПКНППУ;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН или ПКНППУ;
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 00005 С или как отношение суммы строк 00005 С, 00005 D, 00005 Е к 3 ((00005 С и 00005 D и 00005 Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
Размер соответствующего расчетного показателя исчисляется в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. При определении величины расчетного показателя указываются тысячные доли;
7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН.
Пример 3.
Используются данные примера 1.
ПКНПН составляет 12/15.
Совокупный доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составил 20 млн. тенге.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период с применением ПКНПН составляет:
20 млн. х 12/15=16 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00002 С дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002.
Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента составили 1 млн. тенге.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила:
1 млн. х 12/15=0,8 млн. тенге.

Көрсетілген көрсеткіш 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00002 G жолында көрсетіледі.
ССКТК түзету коэфициентін есепке алумен 00002 С және 00002 G тиісті жолдарын есептеу кезінде есеп қоса беріледі.
Салық төлеушінің ТМСКТК қолданусыз тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алған жылдық жиынтық кірісі 0,4 млн. теңгені құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00003 С жолында көрсетіледі.
Көрсетілген жағдайда есептік көрсеткіш:
0,4 млн / 16 млн = 0,025 құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00005 С және 00005 G жолдарында көрсетіледі.
ССКТК қолданып резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының шамасы 0,8 млн теңгені құрағанын ескерсек, онда Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды мына сомада шегеруге рұқсат етіледі:
0,8 млн х 0,025 = 0,02 млн. теңге.
Көрсетілген көрсеткіштер 110.10 қосымшасында көрсетіледі.
4-мысал.
2 мысалдың деректері қолданылады.
ТМСКТК1 - 4/12; ТМСКТК2 - 8/12.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК қолданылмаған жиынтық жылдық кірісі 2000 жылы 0,5 млн теңге; 2001 жылы - 0,55 млн теңге құрады.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК1 және ТМСКТК2 қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
0,5 млн х 4,12 + 0,55 млн х 8/12 15 = 166667 + 366667 = 533334 теңге құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 110.13.001, 110.13.002 жолдарына қосымша нысан 00004 С жолының тиісті көрсеткішін есептеу кезінде есеп қоса беріледі.
ССКТК қолданусыз резидент еместің есепті салық кезеңіндегі жиынтық жылдық кірісі 50 млн. теңгені құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00001 С жолында көрсетіледі.
Осы жағдайда есептік көрсеткіш:
533334/50 млн = 0,011 құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00005 С және 00005 F жолдарында көрсетіледі.
ССКТК қолданусыз резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 2 млн. теңге құрайды.
Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды:
2 млн х 0,011 = 0,022 млн. теңге сомада шегеруге рұқсат етіледі.
Көрсетілген көрсеткіштер 110.13 қосымшасында көрсетіледі.
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындарды есепке алумен салық төлеуші шығындарының жалпы сомасы көрсетіледі.
110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00001 G немесе 00002 G жолында айқындалған резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы, ССКТК түзету коэфициентінің қолданылуына немесе қолданылмауына байланысты, 110.10.001 А жолына көшіріледі.

Данный показатель отражается в строке 00002 G дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002.
При исчислении соответствующих показателей строк 00002С и 00002G с учетом поправочного коэффициента ПКНПН прилагается расчет.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ составил 0,4 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00003 С дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.001.
В данном случае расчетный показатель составляет:
0,4 млн./16 млн. = 0,025.
Данный показатель отражается в строках 00005 С и 00005 F дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002.
Учитывая, что сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила 0,8 млн. тенге, то в Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
0,8 млн. х 0,025= 0,02 млн. тенге.
Данные показатели отражаются в приложении 110.10.
Пример 4.
Используются данные примера 2.
ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ за 2000 год составил 0,5 млн. тенге; за 2001 год - 0,55 млн. тенге.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение с применением ПКНППУ1 и ПКНППУ2 составляет:
0,5 млн. х 4/12 и 0,55 млн. х 8/12=166667 и 366667=533334 тенге.
Данный показатель отражается в строке 00004 С дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002.
При исчислении соответствующего показателя строки 00004 С дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002 прилагается расчет.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составляет 50 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00001 С дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002.
В данном случае расчетный показатель составляет:
533334/50 млн. = 0,011.
Данный показатель отражается в строках 00005 С и 00005 F дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента без применения ПКНПН составляет 2 млн. тенге.
В Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
2 млн. х 0,011=0,022 млн. тенге.
Данные показатели отражаются в приложении 110.10.
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, определенная в строке 00001 G или 00002 G дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002, в зависимости от применения или неприменения поправочного коэффициента ПКНПН, переносится в строку 110.10.001 А.

110.10.001, 110.10.002 жолдарына қосымша нысанның 00005 F жолында айқындалған есептік көрсеткіштің шамасы, 110.10.002 А жолына көшіріледі.
13. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар - 110.11-нысанын жасау
86. Бұл нысан шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтен бойынша шығыстар сомасын және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі - ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
87. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.11.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.11.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 110.11.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында тауарлы-материалдық қорлардың қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 110.11.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.11.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 110.11.003 А, 110.11.003 В, 110.11.003 С, 110.11.003 D, 110.11.003 E, 110.11.003 F, 110.11.003 H, 110.11.003 І, 110.09.003 K, 110.11.003 L, 110.11.003 M, 110.11.003 N, 110.11.003 O, 110.11.003 Р, 110.11.003 R, 110.11.003 Q жолдарының сомаларын қосумен айқындалады;

Величина расчетного показателя, определенная в строке 00005 F дополнительной формы к строкам 110.10.001, 110.10.002, переносится в строку 110.10.002 А.
13. Составление формы 110.11 - Расходы по реализованным товарам
(работам, услугам)
86. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
87. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.11.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.11.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать.
2) строка 110.11.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках товарно-материальных запасов на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 110.11.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода.
3) в строке 110.11.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.11.003 А, 110.11.003 B, 110.11.003 C, 110.11.003 D, 110.11.003E, 110.11.003 F, 110.11.003 H, 110.11.003 I, 110.11.003 K, 110.11.003 L, 110.11.003 M, 110.11.003 N, 110.11.003 O, 110.11.003 P, 110.11.003 Q, 110.11.003 R, которые заполняются на основании дополнительных форм;

4) 110.11.004 жолы қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады. 110.11.004 А, 110.11.004 В, 110.11.004 С және 110.11.004 D жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады (110.11.004 А + 110.11.004 В + 110.11.004 С - 110.11.004 D);
5) 110.11.004 А жолында қызметкерлерге есептелген еңбекақы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.11.004 В және 110.11.004 А жолында көрсетілген еңбекақы төлемдерінен қоспағанда, Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын қызметкерлердің табыстары көрсетіледі;
7) 110.11.004 С жолында 110.11.004 А және 110.11.004 В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақылары бойынша шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
8) 110.11.004 D жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
9) 110.11.005 жолында 110.11.005 А, 110.11.005 F және 110.11.005 G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.11.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомалары көрсетіледі;
10) 110.11.005 А жолында 110.11.005 В-дан 110.11.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005 В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005 С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005 D және 110.11.005 E жолдарында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт жасалған сәтте қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шегінде Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары іссапарлар бойынша тәуліктік төленетін тиісті сома көрсетіледі;
11) 110.11.005 F жолында нақты жүргізілген өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 110.11.005 G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

4) строка 110.11.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Определяется как разница сумм строк 110.11.004 А, 110.11.004 В, 110.11.004 С и 110.11.004 D (110.11.004 А и 110.11.004 В и 110.11.004 С-110.11.004 D);
5) в строке 110.11.004 А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
6) в строке 110.11.004 В указываются доходы работников, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.11.004 А.
7) в строке 110.11.004 С указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.11.004 А и 110.11.004 В. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
8) в строке 110.11.004 D указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им.
9) в строке 110.11.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 110.11.003, определяемая как сумма строк 110.11.005 А, 110.11.005 F и 110.11.005 G;
10) в строке 110.11.005 A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 110.11.005 В по 110.11.005 Е. В строке 110.11.005 В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 110.11.005 С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь. В строках 110.11.005 D и 110.11.005 Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим на момент заключения контракта на недропользование;
11) в строке 110.11.005 F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов;
12) в строке 110.11.005 G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.

110.11.003 - 110.11.005 жолдарында келтірілген деректер 110.01.026 -110.01.037 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
13) 110.11.006 жолында Салық кодексінің 195197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын резидент емес салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 110.13.003 жолынан көшіріледі;
14) 110.11.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (110.11.001 - 110.11.002) + 110.11.003 - 110.11.006 аралығындағы жолдардың сомасы көрсетіледі;
15) 110.11.008 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
16) 110.11.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
17) 110.11.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
18) 110.11.011 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
19) 110.11.012 жолында 110.11.007 жолының сомасынан 110.14.008, 110.11.009 және 110.11.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 110.11.013 А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
21) 110.11.013 В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
22) 110.11.014 жолында 110.11.013 C жолының сомасынан 110.11.013 D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
110.11.012 жолының шамасы 110.01.026 жолына көшіріледі.
110.11.014 жолының шамасы 110.01.024 G жолына көшіріледі.
88. 110.11.003 А, 110.11.003 В, 110.11.003 С, 110.11. 003 D, 110. 09.003 Е, 110.11.003 F, 110.11.003 І, 110.11.003 K, 110.11.003 L, 110.11.003 M, 110.11.00 N, 110.11.003 O, 110.11.003 Р, 110.11.003 Q, 110.11.003 R жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;

Данные, приводимые в строках с 110.11.003 по 110.11.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 110.01.026 по 110.01.037;
13) в строке 110.11.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии со статьями 195-197 Налогового кодекса, и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 110.10.003.
14) в строке 110.11.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (110.11.001 - 110.11.002) и сумма строк с 110.11.003 по 110.11.006;
15) в строке 110.11.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113 Налогового кодекса;
16) в строке 110.11.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
17) в строке 110.11.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
18) в строке 110.11.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода;
19) в строке 110.11.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 110.11.008, 110.11.009 и 110.11.010 из суммы строки 110.11.007;
20) в строке 110.11.013 А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода. Ячейка, предназначенная для отражения оценки себестоимости по методу "ЛИФО", не подлежит заполнению;
21) в строке 110.11.013 В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
22) в строке 110.11.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.11.013 D из суммы строки 110.11.013 С;
Величина строки 110.11.012 переносится в строку 110.01.026.
Величина строки 110.11.014 переносится в строку 110.01.024 G.
88. Дополнительные формы к строкам 110.11.003 А, 110.11.003 B, 110.11.003 C, 110.11.003 D, 110.11.003 E, 110.11.003 F, 110.11.003 I, 110.11.003 K, 110.11.003 L, 110.11.003 M, 110.11.003 N, 110.11.003 О, 110.11.003 P, 110.11.003 Q, 110.11.003 R:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 313-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елі көрсетілген кезде толтырылады;
4) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
110.11.003 A жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110. 110.11.003 А жолына көшіріледі, 110.11.003 В жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 В жолына көшіріледі, 110.11.003 С жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 С жолына көшіріледі, 110.11.003 D жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 D жолына көшіріледі, 110.11.003 E жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 E жолына көшіріледі, 110.11.003 F жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 F жолына көшіріледі, 110.11.003 І жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 І жолына көшіріледі, 110.11.003 K жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 K жолына көшіріледі, 110.14.003 L жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 L жолына көшіріледі, 110.11.003 M жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 110.11.003 M жолына көшіріледі, 110.14.003 N жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 N жолына көшіріледі, 110.11.003 O жолына қосымша нысан D бағанының - 110.11.003 О жолына көшіріледі, 110.11.003 Р жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 110.11.003 Р жолына көшіріледі, 110.11.003 Q жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 110.11.003 Q жолына көшіріледі, 110.11.003 R жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 110.11.003 R жолына көшіріледі.
89. 110.11.003 Н жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген, осы Ереженің 305-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резиденттік елінде кіріс алатын ұйымның салық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елі көрсетілген кезде толтырылады.
5) Е бағанында Салық кодексі 99-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ол бойынша сақтандырушы-салық төлеуші сақтандыру сыйақыларын төлейтін шарттың нөмірі мен жасалу күні көрсетіледі;
6) F бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 307-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;

2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил получателя доходов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства.
4) в графе D указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 А переносится в строку 110.11.003 А, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 B переносится в строку 110.11.003 B, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 C переносится в строку 110.11.003 C, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 D переносится в строку 110.11.003 D, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 E переносится в строку 110.11.003 E, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 F переносится в строку 110.11.003 F, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 I переносится в строку 110.11.003 I, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 K переносится в строку 110.11.003 K, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 L переносится в строку 110.11.003 L, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 M переносится в строку 110.11.003 M, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 N переносится в строку 110.11.003 N, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 О переносится в строку 110.11.003 О, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 P переносится в строку 110.11.003 P, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 Q переносится в строку 110.11.003 Q, графы D дополнительной формы к строке 110.11.003 R переносится в строку 110.11.003 R.
89. Дополнительная форма к строке 110.11.003 Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе C кода страны резидентства.
5) в графе Е указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код класса ненакопительного страхования  согласно пункту 307 настоящих Правил организации, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;

7) G бағанында бухгалтерлік есепте (тауарлы ілеспе жүкқұжатында) айқындалған сақтандырылатын мүліктің теңгермелік құны (құны) көрсетіледі. Бұл ретте, кәсіпкерлік тәуекелді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың сыныптары бойынша F және G бағандары толтырылмайды;
8) Н бағанында сақтандыру шартында айқындалған мүліктің құны көрсетіледі;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
110.11.003 Н жолына қосымша нысан I бағанының жиынтық шамасы 110.11.003 Н жолына көшіріледі.
90. 110.11.005 G жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған қатысты алдыңғы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген, осы Ереженің 305-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында резиденттік елінде кіріс алатын ұйымның салықтық тіркеу нөмірі. Баған В бағанында резиденттік елі көрсетілген жағдайда толтырылады;
4) D бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық қызмет көрсетулері бойынша - "L"; кеңес беру қызметтері бойынша шығыстар - "M"; жарнамаға шығыстар - "N" маркетинг бойынша шығыстар - "О") жататын шығыстар сәйкес келетін 110.11.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңінің басына алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында алдағы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары көрсетіледі;
7) G бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыс сомалары көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыс сомалары (Е + F - G) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының Е бағанына көшіріледі;
110.11.005 Н жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 110.11.005 G жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 110.11.012 жолына көшіріледі.
14. Сыйақы бойынша шығыстар - 110.12-нысанын жасау
91. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
92. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес есептелетін сыйақылар" бөлімі 2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақы сомаларын айқындауға арналған.
93. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар, теңгеде" бөлімінде:

7) в графе G указывается балансовая стоимость (стоимость) страхуемого имущества, определенная в бухгалтерском учете (товаросопроводительных документах). При этом по классам страхования предпринимательского риска и гражданско-правовой ответственности графы F и G не заполняются;
8) в графе H указывается стоимость имущества, определенная в договоре страхования;
9) в графе I указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 110.11.003 Н переносится в строку 110.11.003 Н.
90. Дополнительная форма к строке 110.11.005 G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается буквенный индекс подстроки строки 110.11.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским услугам - "L"; расходы по консультационным услугам - "М"; расходы на рекламу - "N"; расходы по маркетингу - "O" и так далее);
5) в графе E указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
6) в графе F указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
8) в графе H указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (E и F - G). Данная сумма переносится в графу Е дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.11.005 G переносится в строку 110.11.005 G, графы Н - в строку 110.11.011.
14. Составление формы 110.12 - Расходы по вознаграждению
91. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
92. Раздел "Вознаграждения, исчисляемые в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2004 года" предназначен для определения суммы вознаграждения, исчисляемого в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2004 года.
93. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам) в тенге":

110.12.001 жолы салық төлеуші теңгеде кредиттерді (заемдар) алған кезде шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
94. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар, шетел валютасында" бөлімінде:
110.12.002 жолы салық төлеуші кредиттерді (заемдар) алған кезде шегерімге жатқызылатын сыйақылардың шетелдік валютада жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
95. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 110.12.003 А жолында шегерімге жататын, (110.12.001 Е + 110.12.002 Е)+ (110.12.001 С + 110.12.002 С) х 15%/30% формуласы бойынша айқындалатын сыйақылардың ең жоғарғы сомасы көрсетіледі.
Келісім-шарттарында салық режимінің нормаларында шегерімге жататын сыйақылар сомасының шегін қосымша шектеу көзделмеген салық төлеушілер осы жолды толтырмайды;
2) 110.12.003 В жолында шегерімге жататын кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
96. "Теңгемен берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.12.004 жолы теңгедегі ақша шығарудағы берешек бағалы қағаздарды салық төлеушінің орналастыруы кезінде шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
97. "Шетел валютасындағы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.12.005 жолы шетел валютасында ақша шығарудағы берешек бағалы қағаздарды салық төлеушінің орналастыруы кезінде шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақының жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
98. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
110.12.006 жолында 110.12.004 Е және 110.12.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
99. "Мүлік бойынша сыйақы" бөлімінде:
110.12.007 жолы салық төлеушінің сенімгерлік басқаруыға мүлікті алуы кезінде шегерімге жататын сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
100. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
110.12.008 жолында 110.12.003 В, 110.12.006, 110.12.007 D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
110.12.008 жолының шамасы 110.01.027 жолына көшіріледі.
101. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданысқа енгізілген салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақылар" бөлімі 2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданылған салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақы сомаларын айқындауға арналған.

строка 110.12.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком кредита (займа) в тенге и заполняется на основании данных дополнительной формы.
94. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам) в иностранной валюте":
строка 110.12.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком кредита (займа) в иностранной валюте и заполняется на основании данных дополнительной формы.
95. В разделе "Всего вознаграждений по кредитам (займам)":
1) в строке 110.12.003 А указывается максимальная сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле (110.12.001 Е и 110.12.002 Е) и (110.12.001 С и 110.12.002 С) х 15 %/30 %.
Налогоплательщики, в контрактах которых нормами налогового режима не предусмотрено дополнительное ограничение предельной суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, данную строку не заполняют;
2) в строке 110.12.003 В указывается сумма вознаграждений по кредитам (займам), подлежащая отнесению на вычеты.
96. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам в тенге":
строка 110.12.004 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при размещении налогоплательщиком долговых ценных бумаг, эмитированных в тенге, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
97. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам в иностранной валюте":
строка 110.12.005 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при размещении налогоплательщиком долговых ценных бумаг, эмитированных в иностранной валюте, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
98. В разделе "Всего вознаграждений по долговым ценным бумагам":
в строке 110.12.006 указывается сумма вознаграждений по долговым ценным бумагам, определяемая как сумма строк 110.12.004 Е и 110.12.005 Е.
99. В разделе "Вознаграждения по имуществу":
строка 110.12.007 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком имущества в доверительное управление и заполняется на основании данных дополнительной формы.
100. В разделе "Всего вознаграждений":
в строке 110.12.008 указывается общая сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк 110.12.003 В, 110.12.006, 110.12.007 D.
Величина строки 110.12.008 переносится в строку 110.01.027.
101. Раздел "Вознаграждения, исчисляемые в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим после 1 января 2004 года" предназначен для определения суммы вознаграждения, исчисляемого в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим после 1 января 2004 года.

102. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 110.12.009 жолы кредиттерді (заемдарды) салық төлеуші резидентке төлейтін сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 110.12.010 жолы кредиттерді (заемдарды) салық төлеуші резидент емеске төлейтін сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
103. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.12.011 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады.
104. "Есептік көрсеткіштер бөлімінде":
1) 110.12.012 жолы есепті салық кезеңінің әр айының соңына өз капиталының орташа арифметикалық сомаларына тең өз капиталының орташа жылдық сомаларын көрсетуге арналған;
2) 110.12.013 жолы есепті салық кезеңінің әр айының ішінде сыйақы төленетін міндеттемелердің орташа арифметикалық жоғарғы сомаларына тең міндеттемелерінің орташа жылдық сомаларын көрсетуге арналған.
3) 110.12.014 жолы қаржы ұйымдары үшін 7 тең, өзге заңды тұлғалар үшін - 4 тең шекті коэффицентті көрсетуге арналған.
105. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 110.12.015 жолында 110.12.009 В және 110.12.011 D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.016 жолында 110.12.010 В және 110.12.011 G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.017 жолында 110.12.015 және 110.12.016 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.019 жолында 110.12.015 + 110.12.012/110.12.013 х 110.12.014 х 110.12.016 формуласы бойынша айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі. Егер 110.12.012/110.12.013 х 110.12.014 х 110.12.016 шамасы теріс мәнде болса, бұл жолға 110.12.015 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.12.019 жолында 110.12.017 және 110.15.018 жолдары бойынша сомалардан ең азы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
110.12.019 жолының шамасы 110.01.027 жолына көшіріледі.
106. 110.12.001, 110.12.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

102. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 110.12.009 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.12.010 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
103. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.12.011 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
104. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.12.012 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 110.12.013 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 110.12.014 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7, для иных юридических лиц - 4.
105. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 110.12.015 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 110.12.009 В и 110.12.011 D;
2) в строке 110.12.016 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 110.12.010 В, 110.12.011 G;
3) в строке 110.12.017 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 110.12.015 и 110.12.016;
4) в строке 110.12.019 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 110.12.015 и 110.12.012/110.12.013 x 110.12.014 х 110.12.016. Если величина 110.12.012/110.12.013 х 110.12.014 х 110.12.016 имеет отрицательное значение, в данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.12.015;
5) в строке 110.12.019 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 110.12.017 и 110.12.018.
Величина строки 110.12.019 переносится в строку 110.01.027.
106. Дополнительные формы к строкам 110.12.001, 110.12.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-кредитора;

4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында кредитті алу күні көрсетіледі: күн, ай, жыл;
6) Ғ бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші кредитті (заемды) пайдаланған есепті салық кезеңі күндерінің саны көрсетіледі;
8) Н бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін резидент салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін резидент салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында кредиттердi алу кезiнде теңгедегi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы, шетел валютасындағы кредиттердi алу кезiнде - заемды беру сәтiне Лондон банкаралық рыногының ставкасы көрсетiледi;
11) К бағанында J бағанында көрсетiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасының, немесе Лондон банкаралық рыногының 2 еселiк ставкасының мөлшерiнде көрсетiледi;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалатын сыйақы сомасының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында H және L бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, резидентке төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi;
14) N бағанында I және L бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, резидент емеске төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi.
110.12.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.12.001 А жолына, Н - 110.12.001 В жолына, I - 110.12.001 С жолына, L -110.12.001 D жолына, М - 110.12.001 Е жолына, N - 110.12.001 F жолына көшіріледі, 110.12.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.12.002 А жолына, Н - 110.12.002 В жолына, I - 110.12.002 С жолына, L - 110.12.002 D жолына, М - 110.12.002 Е жолына, N - 110.12.002 F жолына көшіріледі.
107. 110.12.004, 110.12.005 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі:
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі;

4) в графе D указывается номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается дата получения кредита: день, месяц, год;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа);
7) в графе G указывается количество дней отчетного налогового периода, в течение которого налогоплательщиком используется кредит (займа);
8) в графе Н указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком резиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
9) в графе I указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком нерезиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
10) в графе J при получении кредитов в тенге указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, при получении кредитов в иностранной валюте - ставка Лондонского межбанковского рынка на момент выдачи займа;
11) в графе К указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, либо 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе J;
12) в графе L указывается сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе К;
13) в графе М указывается сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту и подлежащая вычету, определяемая как наименьшая из соответствующих сумм, указанных в графах Н и L;
14) в графе N указывается сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту и подлежащая вычету, которая определяется как наименьшая из соответствующих сумм, указанных в графах I и L.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.12.001 переносится в строку 110.12.001 А, графы Н - в строку 110.12.001 В, графы I - в строку 110.12.001 С, графы L - в строку 110.12.001 D, графы М - в строку 110.12.001 Е, графы N - в строку 110.12.001 F, графы F дополнительной формы к строке 110.12.002 переносится в строку 110.12.002 А, графы Н - в строку 110.12.00 2 В, графы I - в строку 110.12.002 С, графы L - в строку 110.12.002 D, графы М - в строку 110.12.002 Е, графы N - в строку 110.12.002 F.
107. Дополнительные формы к строкам 110.12.004, 110.12.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе С номер и дата регистрации эмиссии ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги;

5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (Ғ+Е) ретінде айқындалатын сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында теңгедегi берешек бағалы қағаздарды орналастыру кезiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы, шетел валютасындағы орналастыру кезiнде - берешек бағалы қағаздарды ресiмдеу сәтiне Лондон банкаралық рыногының ставкасы көрсетiледi;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасының және Н бағанында көрсетiлген Лондон банкаралық рыногының 2 еселiк ставкасының мөлшерiнде көрсетiледi;
10) J бағанында I бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалған сыйақы сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында E және J бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi.
110.12.004 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.12.004 А жолына, Ғ бағаны - 110.12.004 В жолына, G бағаны - 110.12.004 С жолына, J бағаны - 110.12.004 D жолына, K бағаны - 110.12.004 Е жолына көшіріледі, 110.12.005 жолына қосымша нысанның E бағанының жиынтық шамасы - 110.12.005 А жолына, F бағаны - 110.15.005 В жолына, G бағаны - 110.12.005 С жолына, J бағаны - 110.12.005 D жолына; К бағаны - 110.12.005 Е жолына көшіріледі.
108. 110.12.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында мүлікті сенімгерлік басқаруға берген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүлікті ресімдеу күні көрсетіледі;
7) G бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүліктің құны көрсетіледі;
8) Н бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) мүлікті сенімгерлік басқаруға ресімдеу сәтіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы;
10) J бағанында I бағанында көрсетiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасы көрсетiледi;

5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F и Е);
8) в графе Н при размещении долговых ценных бумаг в тенге указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, при размещении в иностранной валюте - ставка Лондонского межбанковского рынка на момент оформления долговых ценных бумаг;
9) в графе I указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, либо 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе Н;
10) в графе J сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе I;
11) в графе К указывается сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как наименьшая из сумм граф Е и J.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.12.004 переносится в строку 110.12.004 А, графы F - в строку 110.12.004 В, графы G - в строку 110.12.004 С, графы J - в строку 110.12.004 D, графы К - в строку 110.12.004 Е, графы Е дополнительной формы к строке 110.12.005 переносится в строку 110.12.005 А, графы F - в строку 110.12.005 В, графы G - в строку 110.12.005 С, графы J - в строку 110.12.005 D, графы К - в строку 110.12.005 Е.
108. Дополнительная форма к строке 110.12.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименование имущества, полученное в доверительное управление;
3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, представивших имущество в доверительное управление;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
5) в графе Е указывается номер и дата заключения договора;
6) в графе F указывается дата оформления имущества, полученного в доверительное управление;
7) в графе G указывается стоимость имущества, полученного в доверительное управление;
8) графе Н указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период, согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
9) в графе I указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан на момент оформления имущества в доверительное управление;
10) в графе J указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, указанной в графе I;

11) К бағанында J (G*J) бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалатын сыйақы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында H және К бағандарының сомсынан ең азы ретiнде айқындалатын, резидентке төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi;
110.12.007 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 110.12.007 А жолына, Н бағаны - 110.12.007 В жолына, К бағаны - 110.12.007 С жолына, L бағаны - 110.12.007 D жолына көшіріледі.
109. 110.12.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор ұйымның салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) Ғ бағанында шарт ережесіне сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырма осы бағанда көрсетілуге жатады.
110.12.009 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.12.009 А жолына, Ғ бағаны - 110.12.009 В жолына көшіріледі.
110. 110.12.009, 110.12.010 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кіріс алушы ұйымның резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидент еместен алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
7) G бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.

11) в графе К указывается сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе J (G * J);
12) в графе L указывается сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определенная как наименьшая из сумм граф Н и К.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.12.007 переносится в строку 110.12.007 А, графы Н - в строку 110.12.007 В, графы К - в строку 110.12.007 С, графы L - в строку 110.12.007 D.
109. Дополнительные формы к строкам 110.12.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком резиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.12.009 переносится в строку 110.12.009 А, графы F - в строку 110.12.009 В.
110. Дополнительная форма к строке 110.12.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается код страны резидентства согласно пункту  305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства нерезидента;
5) в графе E указываются номер и дата заключения кредитного договора;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа) от нерезидента. При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
7) в графе G указывается сумма вознаграждения, выплаченного (подлежащего выплате) налогоплательщиком нерезиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.

110.12.010 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.12.010 А жолына, G бағаны - 110.12.010 В жолына көшіріледі.
111. 110.12.011 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шет ел валютасында шығарғанда берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.
5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (Ғ+Е) ретінде айқындалатын резидентке төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
8) Н бағанында резидент емеске сыйақыны төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмасы) (I+Н) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
110.12.011 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.12.011 А жолына, Е бағаны - 110.12.011 В жолына, Ғ бағаны - 110.10.011 С жолына, G бағаны - 110.10.011 D жолына, Н бағаны - 110.10.011 Е жолына, І бағаны - 110.10.011 Ғ жолына, J бағаны - 110.10.011 G жолына көшіріледі.

Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.12.010 переносится в строку 110.12.010 А, графы G - в строку 110.12.010 В.
111. Дополнительная форма к строке 110.12.011:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F и E). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I и H). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.12.011 переносится в строку 110.12.011 А, графы Е - в строку 110.12.011 В, графы F - в строку 110.12.011 С, графы G - в строку 110.12.011 D, графы H - в строку 110.12.011 E, графы I - в строку 110.12.011 F, графы J - в строку 110.12.011 G.

15. Резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары - 110.13-нысанын жасау
112. Бұл нысан Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен, осы Ереженің 306-тармағында көрсетілген халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес халықаралық шарттар жасасылған шетелдік мемлекеттерде орналасқан резидентке және тұрақты мекемеге шегерімдерге жатқызатын, басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
Резидент салық төлеуші шетелдік тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын Салық кодексінің 195-197-баптарында белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіпте, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілеріне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың (өнім бөлу туралы келісім-шарттар) ережелеріне сәйкес айқындайды. Бұл ретте, резидент емес салық төлеуші көрсетілген әдістердің бірін таңдауға құқылы:
1) барабар бөлу әдісі;
2) шегерімге тура (тікелей) жатқызу әдісі.
Таңдалған әдіс салық төлеушінің барлық шетелдік тұрақты мекемелері бойынша жыл сайын қолданады және салық органының келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.
113. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) осы Ереженің 110-тармағына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) барабар бөлу әдісі қолданылған кезде есептік көрсеткішті есептеу әдісі.
114. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.13.001 жолы резиденттің Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.13.002 жолы резиденттің шетелдік мемлекеттердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.13.002 жолының шамасы 110.01.038 В жолын есептеген кезде пайдаланылады.
115. 110.13.001 және 110.13.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетелдік тұрақты мекеменің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес шетелдік тұрақты мекеме орналасқан елдің коды көрсетіледі;

15. Составление формы 110.13 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
112. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты резиденту и постоянному учреждению, расположенному в иностранных государствах, с которыми заключены международные договоры, указанные в пункте 306 настоящих Правил, в соответствии с положениями таких международных договоров.
Налогоплательщик-резидент определяет суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты иностранному постоянному учреждению в порядке, аналогичном порядку, установленному статьями 195-197 Налогового кодекса, также в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование. При этом налогоплательщик-резидент праве выбрать один из указанных методов:
1) метод пропорционального распределения;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения на вычеты.
Выбранный метод применяется налогоплательщиком по всем иностранным постоянным учреждениям ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
113. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии с пунктом 160 настоящих Правил;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
114. В разделе "Расходы":
1) строка 110.13.001 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 110.13.002 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов постоянных учреждений в иностранных государствах, и заполняется на основании дополнительной формы.
Величина строки 110.13.002 используется при исчислении строки 110.01.038 В.
115. Дополнительная форма к строкам 110.13.001, 110.13.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование иностранного постоянного учреждения;
3) в графе С указывается код страны расположения иностранного постоянного учреждения согласно пункту 305 настоящих Правил;

4) D бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің жылдық жиынтық кірісінің ұлттық валютадағы сомалары көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіндегі шетелдік тұрақты мекеменің жылдық жиынтық кірісінің үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттің және шетелдік тұрақты мекемелердің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құны құнының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының үлесі көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің шетелдік тұрақты мекеменің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының үлесі көрсетіледі;
10) J бағанында әрбір шетелдік мекеме бойынша Е бағаны бойынша немесе Е, G, І бағандары сомаларының 3-ке қатынасы бағандары сомаларының 3-ке қатынасы (Е бағаны + G бағаны + І бағаны)/3) ретінде айқындалған есептелген есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
11) К бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі.
Тиісті шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы J және 00001 К жолының туындысы ретінде айқындалады;
00001 К бағанында резиденттің жылдық жиынтық жылдық кіріс алу мақсатында есепті салық кезеңінің ішінде шеккен және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес резиденттің тұрақты мекемелеріне барабар бөлуге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің К бағанында көрсетілген шығындарын есепке алумен шығындарының жалпы сомалары көрсетіледі.
110.13.001, 110.13.002 нысанына қосымша нысанның 00001 К жолында көрсетілген резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 110.19.001 А жолына көшіріледі.
110.13.001, 110.13.002 қосымша нысанының 00002 К жолында көрсетілген резиденттің шетелдік көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының, шетелдік мекемелердің осындай шығыстарының сомасы ретінде айқындалатын жалпы сомасы 110.13.002 А жолына көшіріледі.

4) в графе D указываются суммы совокупного годового дохода налогоплательщика резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
5) в графе Е указываются доли совокупного годового дохода иностранного постоянного учреждения в совокупном годовом доходе налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
6) в графе F указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
7) в графе G указываются доли первоначальной (текущей) стоимости основных средств иностранного постоянного учреждения в общей сумме первоначальной (текущей) стоимости основных средств налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
8) в графе H указываются суммы расходов по оплате труда налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
9) в графе I указываются доли расходов по оплате труда работников иностранного постоянного учреждения в общей сумме расходов по оплате труда работников налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
10) в графе J указываются размеры расчетного показателя, определенные по графе Е или как отношение суммы граф E, G, I к 3 ((графа Е и графа G и графа I)/3), в зависимости от применяемого способа, по каждому иностранному постоянному учреждению;
11) в графе К указываются суммы управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов соответствующего иностранного постоянного учреждения определяется как произведение графы J и строки 00001 К.
В графе 00001 К указывается общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в течение отчетного налогового периода в целях получения совокупного годового дохода и подлежащих пропорциональному распределению в целях отнесения их на вычеты иностранным постоянным учреждением резидента в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
12) в графе L указываются общие суммы затрат налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений с учетом затрат, отраженных в графе К.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, указанная в строке 00001 К дополнительной формы к строкам 110.13.001, 110.13.002, переносится в строку 110.13.001 А.
Общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов иностранных постоянных учреждений, определяемая как сумма таких расходов, относимых на вычеты иностранным постоянным учреждениям, указанная в строке 00002 К дополнительной формы 110.13.001, 110.13.002, переносится в строку 110.13.002 А.

16. Әлеуметтік төлемдерге шығыстар - 110.14-нысанын жасау
116. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
117. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.14.001 А жолында қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 110.14.001 В жолында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеудің мөлшері көрсетіледі;
3) 110.14.001 С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.12.001 А және 00.12.001 В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
4) 110.14.002 А жолында жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 110.14.002 В жолында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеудің мөлшері көрсетіледі;
6) 110.14.002 С жолында жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 110.14.002 А және 110.14.002 В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
7) 110.14.003 А жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.14.003 В жолында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеудің мөлшері көрсетіледі;
9) 110.14.003 С жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 110.14.003 А және 110.14.003 В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
10) 110.14.004 А жолында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.14.004 В жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңдарында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша белгіленген мөлшер көрсетіледі;
12) 110.14.004 С жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомалары көрсетіледі. 110.14.004 А және 110.14.004 В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;

16. Составление формы 110.14 - Расходы на социальные выплаты
116. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
117. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.14.001 А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 110.14.001 В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 110.14.001 С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.14.001А и 110.14.001 В;
4) строка 110.14.002 А заполнению не подлежит;
5) строка 110.14.002 В заполнению не подлежит;
6) строка 110.14.002 С заполнению не подлежит;
7) в строке 110.14.003 А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) в строке 110.14.003 В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 110.14.003 С отражается сумма расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.14.003 А и 110.14.003 В;
10) в строке 110.14.004 А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
11) в строке 110.14.004 В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 110.14.004 С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.14.004 А и 110.14.004 В;

13) 110.14.005 А жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 110.14.006 жолында шегерімге жатқызылуға жататын әлеуметтiк төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.14.001 С, 110.14.002 С, 110.14.003 С, 110.14.004 С, 110.14.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
110.14.006 жолының шамасы 110.01.032 жолына көшіріледі.
17. Өзге де шегерімдер - 110.15-нысанын жасау
118. Бұл нысан ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарға шығыстар бойынша, сондай-ақ тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптары түрінде шеккен шығыстары бойынша шегерімдер сомасын айқындауға арналған. Сондай-ақ бұл нысанда қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес кәсіпкерлік қызметтен шеккен залалдар сомасы мен шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны айқындалады.
119. "Өзге де шегерімдер" бөлімінде:

13) в строке 110.14.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 110.14.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.14.001 С, 110.14.003 С, 110.14.004 С, 110.14.005.
Величина строки 110.14.006 переносится в строку 110.01.032.
17. Составление формы 110.15 - Прочие вычеты
118. Данная форма предназначена для определения суммы вычетов по расходам на научно-исследовательские и научно-технические (проектные, изыскательские и опытно-конструкторские) работы, а также понесенным в виде присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек. Также в данной форме определяются сумма переносимых убытков от предпринимательской деятельности и стоимость фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
119. В разделе "Прочие вычеты":

1) 110.15.001 жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа қол қою (жасау) күніне қолданыстағы салық заңнамасына байланысты шегерімге жатқызылуға тиіс ғылыми-зерттеу және жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық немесе ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.15.002 жолы шегерімге жатқызылатын айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптарының сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;

1) строка 110.15.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские и проектные, изыскательские и опытно - конструкторские или научно-технические работы в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.15.002 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

3) 110.15.03 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша жиынтық сомаларды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
4) 110.15.004 жолы өткен салық кезеңдерінен шеккен залалдың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
120. 110.15.001 жолының шамасы 110.01.031 жолына көшіріледі.

3) строка 110.15.003 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, вновь введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительных форм, количество которых определяется количеством заключенных контрактов;
4) строка 110.15.004 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
120. Величина строки 110.15.001 переносится в строку 110.01.031.

110.15.002 жолының шамасы 110.01.036 жолына көшіріледі.
110.26.001 жолының шамасы 110.01.037 F жолына көшіріледі.
110.15.004 жолының шамасы 110.01.047 жолына көшіріледі.
121. 110.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартқа сәйкес ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарды жүзеге асыратын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

Величина строки 110.15.002 переносится в строку 110.01.036.
Величина строки 110.26.001 В переносится в строку 110.01.041 В.
Величина строки 110.15.004 переносится в строку 110.01.047.
121. Дополнительная форма к строке 110.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществляющих научно-исследовательские и научно-технические (проектные, изыскательские и опытно - конструкторские) работы согласно договору;

3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 305-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында орындалған ғылыми-зерттеу, жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстардың түрі көрсетіледі. Бұл бағанды 2005 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт негізінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.

3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается вид (наименование) выполненных научно-исследовательских, проектных, изыскательских и опытно-конструкторских работ. Данная графа заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании контракта на недропользование, налоговый режим в котором установлен в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2005 года;

6) Ғ бағанында ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстар актісінің нөмірі мен күні;
8) Н бағанында жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) I бағанында кірістерді алумен байланысты және шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарына жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.15.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 110.15.001 жолына көшіріледі.
122. 110.15.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарын жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ереженің 305-тармағына сәйкес ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеуші (салық төлеушіге) таныған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот Шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
110.15.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы
110.15.002 жолына көшіріледі.
123. 110.15.003 жолына қосымша нысан:
"Жалпы ақпарат" бөлімінде өтелімділік мерзімі; Инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың жасалған нөмірі мен күні; преференциялар берілген кезең көрсетіледі.
"Инвестициялық салық преференциялар бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тіркелген активтерді іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және объектіледі қайта құруға шығыстар көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы жолға өткен салық кезеңі үшін 110.15.003 жолға қосымша нысанының G бағанының тиісті жолдарындағы тіркелген активтердің қалдық құны және объектіледі қайта құруға шығыстар және келісім-шарттың шарты бойынша есепті салық кезеңінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және инвестициялық жоба шеңберінде объектіледі қайта құруға шығыстар көшіріледі;

6) в графе F указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских и научно-технических (проектных, изыскательских и опытно-конструкторских) работ;
7) в графе G указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических (проектных, изыскательских и опытно - конструкторских) работ;
8) в графе H указывается номер и дата проектно-сметной документации;
9) в графе I указывается сумма произведенных расходов на научно- исследовательские и научно-технические (проектные, изыскательские и опытно-конструкторские) работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 110.15.001 переносится в строку 110.15.001.
122. Дополнительная форма к строке 110.15.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика-/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил организации, указанной в графе B;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе E указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.15.002 переносится в строку 110.15.002.
123. Дополнительная форма к строке 110.15.003.
В разделе "Общая информация" указывается срок окупаемости, номер и дата заключения контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях; период, на который предоставлены преференции.
В разделе "Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода фиксированных активов;
4) в графе D указывается стоимость вводимых в эксплуатацию фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта. В последующие налоговые периоды в данную строку переносится остаточная стоимость фиксированных активов и расходы на реконструкцию из соответствующих строк графы G дополнительной формы к строке 110.15.003 за предыдущий налоговый период и стоимость вновь вводимых фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта в отчетном налоговом периоде по условиям контракта;

5) Е бағанында есеп бойынша инвестициялық салықтық преференциялар берудің ағымдағы кезеңі көрсетіледі (бірінші салық кезеңі - преференцияларды қолданудың бірінші жылы, келесі салық кезеңдері - Инвестиция туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың негізінде преференцияларды қолдану жылы). Преференцияларды қолдану мерзімі Салық кодексінің 139-бабының 9-тармағына сәйкес тіркелген активтердегі инвестициялардың көлеміне байланысты айқындалады;
6) Ғ бағанында Салық кодексінің 139-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
7) G бағанында келесі салық кезеңінің 110.15.003 жолына қосымша нысанының D бағанының тиісті жолдарына көшірілетін тіркелген активтердің құны мен қайта құруға шығыстар көрсетіледі (D - F);
8) Н бағанында Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтердің шағын тобының нөмірі көрсетіледі.
110.15.003 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.15.003 A жолына, F бағаны - 110.15.003 В жолына, G бағаны - 110.15.003 С жолына көшіріледі.
124. 110.15.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 110.01.042 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (110.01.046 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 110.01.042 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 110.01.044 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 110.04.002 жолында көрсетілген (110.01.042 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, құрылыстар және ғимараттарды сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) Ғ бағанында залалдарды көшіруге арналған мерзімнің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.

5) в графе Е указывается текущий период предоставления инвестиционных налоговых преференций (далее - преференции) по счету (в первый налоговый период - первый год действия преференций, последующие налоговые периоды - годы действия преференций, на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях). Срок действия преференций определяется в зависимости от объемов инвестиций в фиксированные активы в соответствии с пунктом 9 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в графе F отражается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается остаточная стоимость фиксированных активов и расходов на реконструкцию, которая подлежит переносу в соответствующие строки графы D дополнительной формы к строке 110.15.003 следующего налогового периода (D - F);
8) в графе Н указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается номер подгруппы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.15.003 переносится в строку 110.15.003 А, графы F - в строку 110.15.003 В, графы G - в строку 110.15.003 С.
124. Дополнительная форма к строке 110.15.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 110.01.42 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 110.01.046) переносится в данную графу. В случае если в строке 110.01.042 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 110.01.044;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, строений и сооружений, указанный в строке 110.04.002 (при положительном значении строки 110.01.042). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса.

110.15.004 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 110.15.004 жолына көшіріледі.
18. Әлеуметтік салада салық салу - 110.16-нысанын жасау
125. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомаларын және Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес салық төлеуші көрсеткен демеушілік жәрдем сомасын айқындауға арналған.
126. "Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүлік" бөлімінде:

Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.15.004 переносится в строку 110.15.004.
18. Составление формы 110.16 - Налогообложение
социальной сферы
125. Данная форма предназначена для определения суммы безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
126. В разделе "Безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям":

110.16.001 жолы есепті салық төлеушілермен салық кезеңі ішінде коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
127. "Демеушілік жәрдем көрсету бойынша шығыстар" бөлімінде:
110.16.002 жолы салық кезеңі ішінде салық төлеуші көрсеткен демеушілік жәрдем сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

строка 110.16.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно переданного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода некоммерческим организациям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
127. В разделе "Расходы по оказанию спонсорской помощи":
строка 110.16.002 предназначена для отражения суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.

110.16.001 жолының шамасы 110.01.046 В жолына көшіріледі.
110.16.002 жолының шамасы 110.01.046 С жолына көшіріледі.
128. 110.16.001 жолына қосымша нысанда:
110.16.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші мүлік берген коммерциялық емес ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті коммерциялық емес ұйымның салық төлеуші тіркеу нөмірі көрсетіледі;

Величина строки 110.16.001 переносится в строку 110.01.046 В.
Величина строки 110.16.002 переносится в строку 110.01.046 С.
128. Дополнительная форма к строке 110.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование некоммерческой организации, которой передано имущество налогоплательщиком;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика соответствующей некоммерческой организации;

5) Е бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүлікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
110.16.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.16.002 жолына көшіріледі.
19. Төленген күмәнді міндеттемелер мен күмәнді талаптар - 110.17-нысанын жасау
130. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасын, сондай-ақ күмәнді талаптар сомаларын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді және есептен шығарылған міндеттемелер талап ету мерзімі ішінде, оларды жылдық жиынтық кіріске қосқан сәттен бастап шегеруге жатады.
131. "Төленген күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.17.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.17.002 жолы бұрын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.17.003 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 110.17.001 С және 110.17.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
132. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
110.17.004 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.17.003 жолының шамасы 110.01.028 жолына көшіріледі.
110.17.004 В жолының шамасы 110.01.029 жолына көшіріледі.
133. 110.17.001 және 110.17.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 305-бабына сәйкес кредитордың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;

5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.16.002 переносится в строку 110.16.002.
19. Составление формы 110.17 - Выплаченные сомнительные
обязательства и сомнительные требования
130. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, а также суммы сомнительных требований, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, с момента их включения в совокупный годовой доход.
131. В разделе "Выплаченные сомнительные обязательства":
1) строка 110.17.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.17.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.17.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 110.17.001 С и 110.17.002 С.
132. В разделе "Сомнительные требования":
строка 110.17.004 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 110.17.003 переносится в строку 110.01.028.
Величина строки 110.17.004 В переносится в строку 110.01.029.
133. Дополнительные формы к строкам 110.17.001 и 110.17.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе Е указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;

6) Ғ бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
8) Н бағанында төленген күмәнді міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі F және Н бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
110.17.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.17.001 А жолына, Н бағаны - 110.17.001 В жолына, І бағаны - 110.17.001 С жолына көшіріледі.
110.17.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.17.002 А жолына, Н бағаны - 110.17.002 В жолына, І бағаны - 110.17.002 С жолына көшіріледі.
134. 110.17.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешегі үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатқан, жұмыстар орындаған, қызмет көрсеткен заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында талап туындағанын растайтын құжаттың (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот Шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы Шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
9) I бағанында күмәнді талап болып табылатын және бұрын кіріске қосылған сомалар шегінде шегерімге жататын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
110.17.004 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 110.17.004 А жолына, I бағаны - 110.17.004 В жолына көшіріледі.
20. Геологиялық зертеуге, барлау мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 110.18-нысанын жасау
135. Бұл нысан Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын немесе Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын шығыстарын айқындауға арналған.

6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается дата (месяц, год) погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
8) в графе Н указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, ранее признанной сомнительным либо списанным обязательством и отнесенной на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф F и H.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.17.001 переносится в строку 110.17.001 А, графы H - в строку 110.17.001 В, графы I - в строку 110.17.001 С.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.17.002 переносится в строку 110.17.002 А, графы H - в строку 110.17.002 В, графы I - в строку 110.17.002 С.
134. Дополнительная форма к строке 110.17.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается дата и номер документа (счета-фактуры), подтверждающего возникновение требования;
5) в графе E указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
6) в графе F указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
7) в графе G указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
8) в графе H указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе H, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
9) в графе I указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.17.004 переносится в строку 110.17.004 А, графы I - в строку 110.17.004 В.
20. Составление формы 110.18 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
135. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса, либо в соответствии положениями контрактов на недропользование.

136. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" бөлімінде:
1) 110.18.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.18.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.18.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.18.004 А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 110.18.004 В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 110.18.004 С жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 110.18.005 жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) жағдайына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
8) 110.18.006 жолында өндірілген пайдалы қазбаларды сату бойынша шығыстардан басқа Салық кодексінің 101-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге шығыстар көрсетіледі;
9) 110.18.007 жолында 110.18.001 - 110.18.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
10) 110.18.008 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісім-шарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.18.008 А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен табыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
12) 110.18.009 жолында 110.18.007 жолында көрсетілген шығыстар сомасына азайтылмайтын 110.18.008 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 110.18.010 және 110.18.011 жолдарының сомалары ретінде айқындалады;
13) 110.18.010 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
14) 110.18.011 жолында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.18.011 А - 110.18.011 F жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

136. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 110.18.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.18.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.18.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 110.18.004 А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 110.18.004 В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 110.18.004 С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 110.18.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;
8) в строке 110.18.006 указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Налогового кодекса, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых;
9) в строке 110.18.007 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 110.18.001 по 110.18.006;
10) в строке 110.18.008 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
11) в строке 110.18.008 А указывается сумма доходов от передачи права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
12) в строке 110.18.009 указывается сумма доходов из строки 110.18.008, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 110.18.007. Определяется как сумма строк 110.18.010 и 110.18.011;
13) в строке 110.18.010 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
14) в строке 110.18.011 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 110.18.011 А по 110.18.011 J;

15) 110.18.012 жолында 110.18.007 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.18.008 және 110.18.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 110.18.013 жолында 110.18.007 және 110.18.012 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.18.013 жолы бойынша теріс бағам алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
137. "Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 110.18.014 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 110.18.014 А және 110.18.014 В жолдарының қосындысымен айқындалады;
2) 110.18.014 А жолы негізгі құралдар сатып алуға шыққын шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.18.014 В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
138. "Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар " бөлімінде:
1) 110.18.015 А жолында Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісім-шарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 110.18.013 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне - бұрынғы салық кезеңі үшін 110.18.013, 110.18.014, 110.18.016 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;
2) 110.18.015 В І жолында 25 проценттер мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;

15) в строке 110.18.012 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 110.18.007. Определяется как разница строк 110.18.008 и 110.18.009;
16) в строке 110.18.013 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 110.18.007 и 110.18.012.
В случае если по строке 110.18.013 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
137. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 110.18.014 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 110.18.014 А и 110.18.014 В;
2) строка 110.18.014 А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.18.014 В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
138. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 110.18.015 А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 110.18.013, в последующие налоговые периоды - сумма строк 110.18.013, 110.18.014 и 110.18.016 за предыдущий налоговый период;
2) в строках 110.18.015 В I указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;

3) 110.18.015 В ІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25%) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 110.18.015 С жолында тиісінше 110.18.015 А және 110.18.015 В ІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 110.18.016 жолында 110.18.015 А және 110.18.015 С жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі;

3) в строках 110.18.015 В II указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строках 110.18.015 С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 110.18.015 А и 110.18.015 В II;
5) в строках 110.18.016 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 110.18.015 А и 110.18.015 С.

139. "Қазақстандық кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар" бөлімін Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт талаптары мен заң нормаларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар толтырады:
1) 110.18.017 жолында есепті салық кезеңі үшін келісім-шарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 110.18.018 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;

139. Раздел "Расходы на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы", заполняется недропользователем в соответствии с условиями контракта на недропользование и нормами законодательства:
1) в строке 110.18.017 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;
2) строка 110.18.018 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы;

3) 110.18.019 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.18.017 және 110.18.018 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
4) 110.18.020 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.18.013 жолының шамасы 110.18.013 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 110.01.021 жолына көшіріледі.

3) в строке 110.18.019 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 110.18.017 и 110.18.018;
4) в строке 110.18.020 указывается сумма прочих расходов, включая расходы на развитие инфраструктуры.
Величина строки 110.18.013 переносится в строку 110.01.021 в случае отражения по строке 110.18.013 отрицательного значения.

110.18.015 С, 110.18.019 бен 110.18.020 жолдарының шамасы 110.01.033 жолына көшіріледі.
140. 110.18.001, 110.18.002, 110.18.003, 110.18.014 А, 110.18.014 В, 110.18.018 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ережелердің 286-тармағына сәйкес кіріс алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал Е бағанының деректері бірыңғай сомада көрсетіледі;

Величина строк 110.18.015 С, 110.18.019 и 110.18.020 переносится в строку 110.01.033.
140. Дополнительные формы к строкам 110.18.001, 110.18.002, 110.18.003, 110.18.014 А, 110.18.014 В, 110.18.018:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 305 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы Е отражаются единой суммой;

110.18.018 жолына қосымша нысанның С бағанында қазақстандық кадрларды оқыту шығыстары бойынша - "01" коды, әлеуметтік саланы дамыту шығыстары бойынша - "02" коды, инфрақұрылымды дамытуға шығыстар бойынша - "03" коды, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шартарына сәйкес өзге де шығыстар - "04" коды көрсетіледі;
4) D бағанында Е бағанында көрсетілген шығыстардың мәлімденген сомасын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, шарттар) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.18.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.18.001 жолына көшіріледі, 110.18.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.18.002 жолына көшіріледі, 110.18.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.18.003 жолына көшіріледі, 110.18.014 А жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.18.014 А жолына көшіріледі, 110.18.014 В жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.18.014 В жолына көшіріледі, 110.18.018 жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.18.018 жолына көшіріледі.
141. 110.18.008 А жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын өткізу құны;
5) Е бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын беруден кіріс сомалары көрсетіледі;
110.18.008 А жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.18.008 А жолына көшіріледі.
142. 110.18.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті пайдалы қазбаларға Евразиялық экономикалық бірлестіктің ішкі экономикалық қызметінің Тауарлық номенклатурасының коды көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті пайдалы қазбаларды өткізуден кірістер сомасы көрсетіледі.
110.18.010 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.18.010 жолына көшіріледі.
21. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер - 110.19-нысанын жасау
143. Бұл нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.

В графе С дополнительной формы к строке 110.18.018 указывается по расходам на обучение казахстанских кадров код "01", по расходам на развитие социальной сферы - код "02", по расходам на развитие инфраструктуры - код "03", прочие расходы, в соответствии с условиями контрактов на недропользование - код "04";
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, договора), подтверждающего заявленную сумму расходов, указанных в графе Е;
5) в графе Е указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.18.001 переносится в строку 110.18.001, графы Е дополнительной формы к строке 110.18.002 переносится в строку 110.18.002, графы Е дополнительной формы к строке 110.18.003 переносится в строку 110.18.003, графы Е дополнительной формы к строке 110.18.014 А переносится в строку 110.18.014 А, графы Е дополнительной формы к строке 110.18.014 В переносится в строку 110.18.014 В, графы Е дополнительной формы к строке 110.18.018 переносится в строку 110.18.018.
141. Дополнительная форма к строке 110.18.008 А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), приобретающего право недропользования;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 305 настоящих Правил лица, приобретающего право недропользования;
4) в графе D указывается стоимость реализации права недропользования;
5) в графе Е указывается сумма доходов от передачи права на недропользование.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.18.008А переносится в строку 110.18.008А.
142. Дополнительная форма к строке 110.18.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического сообщества, соответствующий полезному ископаемому;
3) в графе С указывается сумма доходов от реализации соответствующих полезных ископаемых.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.18.010 переносится в строку 110.18.010.
21. Составление формы 110.19 - Амортизационные отчисления,
расходы на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам
143. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.

144. "Үйлер, құрылыстар" бөлімінде:
110.19.001 жолы үйлер, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
145. "Ғимараттар" бөлімінде:
110.19.002 жолы ғимараттар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
146. "Негізгі құрал-жабдықтардың қалған шағын топтары" бөлімінде:
110.19.003 жолы негізгі құрал-жабдықтардың қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
147. "Негізгі құрал-жабдықтар бойынша барлығы" бөлімінде:
110.19.004 жолы негізгі құрал-жабдықтар бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
148. "Үйлер, құрылыстар", "Ғимараттар", "Негізгі құрал-жабдықтардың қалған шағын топтары" бөлімдерінде "Негізгі құрал-жабдықтар бойынша барлығы" бөлімдерінде 110.19.008 жолында көрсетілетін сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны есепке алынбайды.
149. "Материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 110.19.005 А жолында өткен салық кезеңі үшін 110.19.005 I жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
2) 110.19.005 В жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) ережелеріне сәйкес шағын топтың материалдық емес активтерінің қайта бағалау сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 110.19.005 С жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ материалдық емес активтердің жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің 106-бабына сәйкес айқындалады. Бұл бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 110.25.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
4) 110.19.005 D жолында жарғылық капиталға салым ретінде материалдық емес активтерді сатудан алынған және/немесе алынуға жататын, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ материалдық емес активтерді есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
5) 110.19.005 Е жолында есепті салық кезеңінің соңындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі (110.19.005 А + 110.19.005 В +110.19.005 С - 110.19.005 D);

144. В разделе "Здания, строения":
строка 110.19.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
145. В разделе "Сооружения":
строка 110.19.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
146. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 110.19.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
147. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 110.19.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003.
148. В разделах "Здания, строения", "Сооружения", "Оставшиеся подгруппы основных средств" и "Всего по основным средствам" не учитывается стоимость приобретенного технологического оборудования, которая указывается в строке 110.19.008.
149. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 110.19.005 А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 110.19.005 I за предыдущий налоговый период;
2) в строке 110.19.005 В отражается сумма переоценки нематериальных средств подгруппы, в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) в строке 110.19.005 С отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса определенная в графе К дополнительной формы к строке 110.20.001 за предыдущий налоговый период;
4) в строке 110.19.005 D указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
5) в строке 110.19.005 E определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода, (110.19.005 А и 110.19.005 В и 110.19.005 C-110.19.005 D);

6) 110.19.005 F жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (110.19.005 Е х 110.19.005 К);
7) 110.19.005 G жолында Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
8) 110.19.005 Н жолында Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 110.19.005 Е жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
9) 110.19.005 І жолында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзету есебімен (110.19.005 E - 110.19.005 F - 110.19.005 G -110.19.005 Н) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны ретінде айқындалатын шағын топтың құндық теңгермесі көрсетіледі.
10) 110.19.005 J жолында амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
11) 110.19.005 К жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 110.19.005 J жолында көрсетілген шектен жоғары емес процентпен көрсетіледі.
150. "Басқалары" бөлімінде:
1) 110.19.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 110.19.003 жолына қосымша нысан J бағанының және 110.19.005 D жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 110.19.007 жолы Салық кодексінің 113-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жол келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады:
3) 110.19.008 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) ережелеріне сәйкес белгіленген амортизация нормасының шегінде өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны сомасын көрсетуге арналған;
4) 110.19.009 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес белгіленген пайдалану мерзімімен өз құрылысы бойынша шығыстарды көрсетуге арналған.

6) в строке 110.19.005 F указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период (110.19.005 E х 110.19.005 K);
7) в строке 110.19.005 G отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
8) в строке 110.19.005 H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 110.19.005 E, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
9) в строке 110.19.005 I отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса, (110.19.005 E - 110.19.005 F - 110.19.005 G - 110.19.005 H);
10) в строке 110.19.005 J указывается предельная норма амортизации в процентах;
11) в строке 110.19.005 K указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 110.19.005 J.
150. В разделе "Прочие":
1) строка 110.19.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы K дополнительной формы к строке 110.19.003 и строки 110.19.005 E;
2) строка 110.19.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
3) строка 110.19.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
4) строка 110.19.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству со сроком эксплуатации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.

110.19.004 F және 110.19.008 C жолдарының шамасы 110.01.037 А жолына көшіріледі.
110.19.005 F жолының шамасы 110.01.037 В жолына көшіріледі.
110.19.004 J және 110.19.005 H жолдарының шамасы 110.01.037 D жолына көшіріледі.
110.19.004 I және 110.19.005 G жолдарының шамасы 110.01.037 Е жолына көшіріледі.
110.19.004 G және 110.19.007 I жолдарының шамасы 110.01.037 G жолына көшіріледі.
110.19.006 жолының шамасы 110.01.008 жолына көшіріледі.
110.19.008 D жолының шамасы 110.01.037 Н жолына көшіріледі.
110.19.009 С жолының шамасы 110.01.037 I жолына көшіріледі.
151. 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында амортизациялық аударымдарды есептеу үшін негізгі құралдар тобының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында амортизациялық аударымдар есептелетін негізгі құралдардың тиісті тобының амортизациялық шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
6) Ғ бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша процентпен, бірақ Е бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір салық шағын тобы бойынша өткен салық кезеңі үшін 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 жолдарына қосымша нысанның R бағанының тиісті жолдарынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарттар) ережелеріне сәйкес есептелген әрбір салық шағын тобы бойынша қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында шағын топтар бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 110.20.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың қалдық құны көрсетіледі;
10) J бағанында жарғылық капиталға салым ретінде негізгі құралдарды сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ негізгі құралдардың есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;

Величина строк 110.19.004 F и 110.19.008 С переносится в строку 110.01.037 А.
Величина строки 110.19.005 F переносится в строку 110.01.037 В.
Величина строк 110.19.004 J и 110.19.005 H переносится в строку 110.01.037 D.
Величина строк 110.19.004 I и 110.19.005 G переносится в строку 110.01.037 E.
Величина строк 110.19.004 G и 110.19.007 I переносится в строку 110.01.037 G.
Величина строки 110.19.006 переносится в строку 110.01.008.
Величина строки 110.19.008 D переносится в строку 110.01.037 Н.
Величина строки 110.19.009 С переносится в строку 110.01.037 I.
151. Дополнительные формы к строкам 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование основных средств, по которым производится исчисление амортизационных отчислений;
3) в графе С указывается номер группы основных средств для исчисления амортизационных отчислений;
4) в графе D указывается номер амортизационной подгруппы соответствующей группы основных средств, по которым исчисляются амортизационные отчисления;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации в процентах;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе E;
7) в графе G по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса подгруппы на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы R дополнительной формы к строкам 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма переоценки по каждой налоговой подгруппе, исчисленная в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
9) в графе I в разрезе подгрупп отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 110.20.001 за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации основных средств, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным основным средствам - при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;

11) K бағанында есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарыың теңгерімдік құнының шамасы (G + Н + І - J) айқындалады;
12) L бағанында есептелген есепті салық кезеңдегі (КхҒ) амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдардың әрбір шағын тобы бойынша жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалпы шыққан шығыстар сомасына тепе-тең негізгі құралдардың тиісті тобының, шағын тобының теңгерімдік құны артатын, М бағанында көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының сомасы, сондай-ақ шағын топтың тиісті құндық теңгермесін ұлғайтатын инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында егер осы шағын топтың барлық тіркелген активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, К бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзетулер (К - L + N - O - P) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
Жиынтық шама:
110.19.001 жолға қосымша нысанның G бағаны 110.19.001 А жолына, H бағаны - 110.19.001 В жолына, I бағаны - 110.19.001 С жолына, J бағаны - 110.19.001 D жолына, К бағаны - 110.19.001 Е жолына, L бағаны - 110.01.001 F жолына, М бағаны - 110.19.001 G жолына, N бағаны - 110.19.001 Н жолына, О бағаны - 110.19.001 І жолына, Р бағаны - 110.19.001 J жолына, Q бағаны - 110.19.001 K жолына көшіріледі;
110.19.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 110.19.002 А жолына, H бағаны - 110.19.002 В жолына, I бағаны - 110.19.002 С жолына, J бағаны - 110.19.002 D жолына, К бағаны - 110.19.002 Е жолына, L бағаны - 110.19.002 F жолына, М бағаны - 110.19.002 G жолына, N бағаны - 110.19.002 Н жолына, О бағаны -110.19.002 І жолына, Р бағаны - 110.19.002 J жолына, Q бағаны - 110.19.002 K жолына көшіріледі;
110.19.003 жолға қосымша нысанның G бағаны 110.19.003 А жолына, H бағаны - 110.19.003 В жолына, I бағаны - 110.19.003 С жолына, J бағаны - 110.19.003 D жолына, К бағаны - 110.19.003 Е жолына, L бағаны - 110.19.003 F жолына, М бағаны - 110.19.003 G жолына, N бағаны - 110.19.003 Н жолына, О бағаны -110.19.003 І жолына, Р бағаны - 110.19.003 J жолына, Q бағаны - 110.19.003 K жолына көшіріледі.

11) в графе K определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода (G и H и I-J);
12) в графе L указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период (K х F);
13) в графе M указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе M, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам, а также сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивающая соответствующий стоимостный баланс подгруппы;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей;
16) в графе P отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в графе K, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (K-L и N-O-P).
Итоговая величина:
графы G дополнительной формы к строке 110.19.001 переносится в строку 110.19.001 А, графы H - в строку 110.19.001 В, графы I - в строку 110.19.001 С, графы J - в строку 110.19.001 D, графы K - в строку 110.19.001 E, графы L - в строку 110.19.001 F, графы M - в строку 110.19.001 G, графы N - в строку 110.19.001 H, графы O - в строку 110.19.001 I, графы P - в строку 110.19.001 J, графы Q - в строку 110.19.001 К;
графы G дополнительной формы к строке 110.19.002 переносится в строку 110.19.002 А, графы H - в строку 110.19.002 В, графы I - в строку 110.19.002 С, графы J - в строку 110.19.002 D, графы K - в строку 110.19.002 E, графы L - в строку 110.19.002 F, графы M - в строку 110.19.002 G, графы N - в строку 110.19.002 H, графы O - в строку 110.19.002 I, графы P - в строку 110.19.002 J, графы Q - в строку 110.19.002 К;
графы G дополнительной формы к строке 110.19.003 переносится в строку 110.19.003 А, графы H - в строку 110.19.003 В, графы I - в строку 110.19.003 С, графы J - в строку 110.19.003 D, графы K - в строку 110.19.003 E, графы L - в строку 110.19.003 F, графы M - в строку 110.19.003 G, графы N - в строку 110.19.003 H, графы O - в строку 110.19.003 I, графы P - в строку 110.19.003 J, графы Q - в строку 110.19.003 К.

110.19.003 жолға қосымша нысанның К бағаны мен 110.19.005 Е жолы 110.19.006 жолына көшіріледі.
152. 110.19.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында D бағанында көрсетілген негізгі құралдардың ішкі топ нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында өткен салық кезеңі үшін әр салықтық ішкі топтар бойынша 110.19.007 жолына қосымша нысанның Q бағанының тиісті жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басында қалыптасқан бөлек ішкі тобының құндық балансының шамасы көрсетіледі;
10) J бағанында амортизацияның шектелген нормалары процентте көрсетіледі;
11) К бағанында әр ішкі топ бойынша салық төлеуші J бағанда көрсетілген шектерден жоғары емес процентте қолданатын амортизация нормалары көрсетіледі;
12) L бағанында есептелген амортизациялық аударымдар түрінде шегерімге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі (I х К);
13) М бағанында есепті салық кезеңінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарға жөндеуге шыққан нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалға берушімен өтелетін жөндеуге шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында шегерімге жататын жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында салық төлеуші жүргізген тиісті бөлек ішкі топтың құндық балансы өсетін О бағанында көрсетілген соманы өсіретін жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстар сомасы көрсетіледі. (М - N - О);
17) Q бағанында есепті салық кезеңінің соңына қалыптасқан бөлек ішкі топтың құндық балансының шамасы көрсетіледі (I - L + P);
18) R бағанында шегерімге жатқызылатын жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі (L+O).

Отрицательные суммы графы K дополнительной формы к строке 110.19.003 и строки 110.19.005 E переносятся в строку 110.19.006.
152. Дополнительная форма к строке 110.19.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается наименование арендованных основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D;
6) в графе F указывается номер подгруппы основных средств, указанных в графе D;
7) в графе G указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
8) в графе Н указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
9) в графе I по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса отдельной подгруппы, на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы Q дополнительной формы к строке 110.19.007 за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указываются предельные нормы амортизации в процентах;
11) в графе К указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе J;
12) в графе L указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая отнесению на вычеты, в виде амортизационных отчислений (I х К);
13) в графе М указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
14) в графе N указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
15) в графе О указывается сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
16) в графе Р указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт арендованных основных средств, превышающая сумму, указанную в графе О, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей отдельной подгруппы (M - N - O);
17) в графе Q указывается величина стоимостного баланса отдельной подгруппы на конец отчетного налогового периода (I - L и P);
18) в графе R указывается общая сумма расходов на ремонт арендованных основных средств, относимая на вычеты (L и O).

110.19.007 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 А жолына, I бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 В жолына, L бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 C жолына, М бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 D жолына, № бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 E жолына, O бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 F жолына, Р бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 G жолына, Q бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 H жолына, R бағанының жиынтық шамасы 110.19.007 I жолына көшіріледі.
153. 110.19.008 жолына қосымша нысан:
"Өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі қорлардың жіктеуішіне сәйкес өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың коды көрсетіледі;
3) С бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтарды пайдалануға енгізу күні көрсетіледі;
4) D бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін 110.19.008 жолына қосымша нысанның I бағанынан көшірілетін салық кезеңінің басына өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың құны көрсетіледі;
5) Е бағанында келіп түскен өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың құны көрсетіледі;
6) F салық салу мақсатында амортизация нормасы көрсетіледі. Бұл баған технологиялық жабдықтардың амортизациясы жағдайында толтырылады, бұл ретте Н бағаны толтырылмайды;
7) G бағанында салық салу мақсатында амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл баған технологиялық жабдықтардың амортизациясы жағдайында толтырылады, бұл ретте Н бағаны толтырылмайды;
8) Н бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың шегерімге жататын құны көрсетіледі. Бұл баған F және D бағандары толтырылған жағдайда толтырылмайды;
9) I бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың салық кезеңінің соңына D немесе Е мен G бағандарының немесе D немесе Е мен Н бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын құны көрсетіледі;
10) J бағанында технологиялық жабдықтарды есептен шығару күні көрсетіледі.
110.19.008 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.19.008 А жолына көшіріледі, Е бағаны - 110.19.008 В жолына, G бағаны - 110.19.008 С жолына, Н бағаны - 110.19.008 D жолына, I бағаны - 110.19.008 Е жолына көшіріледі.
154. 110.19.009 жолына қосымша нысан:
"Өндірістік мақсат үшін өз құрылысы бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі қорлардың жіктеуішіне сәйкес өз құрылысы объектісінің коды көрсетіледі;

Итоговая величина графы H дополнительной формы к строке 110.19.007 переносится в строку 110.19.007 А, графы I - в строку 110.19.007 В, графы L - в строку 110.19.007 С, графы M - в строку 110.19.007 D, графы N - в строку 110.19.007 E, графы O - в строку 110.19.007 F, графы P - в строку 110.19.007 G, графы Q - в строку 110.19.007 H, графы R - в строку 110.19.007 I.
153. Дополнительная форма к строке 110.19.008.
В разделе "Стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код технологического оборудования, используемого в производственных целях, в соответствии с классификатором основных фондов;
3) в графе С указывается дата ввода в эксплуатация технологического оборудования, используемого в производственных целях;
4) в графе D указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на начало налогового периода, которая переносится из графы I дополнительной формы к строке 110.19.008 за предыдущий налоговый период;
5) в графе E указывается стоимость поступившего технологического оборудования, используемого в производственных целях;
6) в графе F указывается норма амортизации в целях налогообложения. Данная графа заполняется в случае амортизации технологического оборудования, при этом графа H не заполняется;
7) в графе G указывается сумма амортизационных отчислений в целях налогообложения. Данная графа заполняется в случае амортизации технологического оборудования, при этом графа H не заполняется;
8) в графе H указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, подлежащая вычету. Данная графа не заполняется в случае заполнения граф F и G;
9) в графе I указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на конец налогового периода, которая определяется как разница граф D либо E и G или граф D либо E и H;
10) в графе J указывается дата выбытия технологического оборудования.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.19.008 переносится в строку 110.19.008 А, графы Е - в строку 110.19.008 В, графы G - в строку 110.19.008 С, графы Н - в строку 110.19.008 D, графы - I в строку 110.19.008 Е.
154. Дополнительная форма к строке 110.19.009.
В разделе "Расходы по собственному строительству для производственных целей":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код объекта собственного строительства в соответствии с классификатором основных фондов;

3) С бағанында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс құны көрсетіледі;
4) D бағанында орындалған жұмыстардың құны және салық кезеңі үшін шығындар көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын құрылыс бойынша шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңінің соңына С, D және Е бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын аяқталмаған құрылыс құны көрсетіледі;
7) G бағанында өз құрылысы объектісін пайдалануға енгізу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында өз құрылысы объектісін есептен шығару күні көрсетіледі;
110.19.009 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.19.009 А жолына көшіріледі, D бағаны - 110.19.009 В жолына, Е бағаны - 110.19.009 С жолына, F бағаны - 110.19.009 D жолына көшіріледі.
22. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар - 110.20-нысанын жасау
155. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.
156. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
110.20.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
110.20.001В жолының шамасы 110.01.037С жолға көшіріледі.
157. 110.20.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында тіркелген активтің шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
6) Ғ бағанында тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;

3) в графе С указывается стоимость незавершенного строительства на начало налогового периода;
4) в графе D указывается стоимость выполненных работ и затрат за налоговый период;
5) в графе E указываются расходы по строительству, подлежащие вычету. Величина данной графы не должна превышать сумму графы D;
6) в графе F указывается стоимость незавершенного строительства на конец налогового периода, которая определяется как разница сумм граф C, D и E;
7) в графе G указывается дата ввода в эксплуатацию объекта собственного строительства;
8) в графе H указывается дата выбытия объекта собственного строительства.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.19.009 переносится в строку 110.19.009 А, графы D - в строку 110.19.009 В, графы Е - в строку 110.19.009 С, графы F - в строку 110.19.009 D.
22. Составление формы 110.20 - Амортизационные отчисления по
фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
155. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
156. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.20.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 110.20.001 В переносится в строку 110.01.037 С.
157. Дополнительная форма к строке 110.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива;
5) в графе E указывается номер подгруппы фиксированного актива;
6) в графе F указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов. При этом по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, K не заполняются;

7) G бағанында бағанында Ғ бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
10) J бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (І х Н) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (І-J) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 110.20.001, 110.20.002, 110.20.003 жолдарға қосымша нысанның Н бағанының және 110.20.005 жолға қосымша нысанның Ғ бағанының тиісті жолдарына көшіріледі.
12) L бағанында тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
110.20.001 жолға қосымша нысанның І бағанының жиынтық шамасы 110.20.001 A жолына, J бағаны - 110.20.001 В жолына, К бағаны - 110.20.001 С жолына көшіріледі.
23. Қосарланған салық салудан босату туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірісті есептеу - 110.21- нысанын жасау
158. Осы нысан Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуға жол бермеу және кірістер мен мүліктерге (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарт ережелері (бұдан әрі  - халықаралық шарт) бойынша салық салудан босатылатын салық салынатын кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
110.21 нысанын Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес толтырады. Бұл нысанға салық төлеуші-резидент еместің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі.
159. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

7) в графе G указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе F;
8) в графе H указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (G х 2);
9) в графе I указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (I x H);
11) в графе K определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых для получения совокупного годового дохода (I - J). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы Н дополнительной формы к строкам 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 и графы F дополнительной формы к строке 110.19.005 следующего налогового периода;
12) в графе L указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 110.20.001 переносится в строку 110.20.001 А, графы J - в строку 110.20.001 В, графы K - в строку 110.20.001 С.
23. Составление формы 110.21 - Исчисление налогооблагаемого
дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в
соответствии с международным договором об избежании двойного
налогообложения
158. Данная форма предназначена для определения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов и имущества (капитал), заключенному Республикой Казахстан (далее - международный договор), в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса.
Форма 110.21 заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора. К данной форме прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика - нерезидента.
159. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Ереженің 305-тармағына сәйкес елдің коды;
2) шығыстарды есептеудің қолданылатын әдісі (тиісті торкөзде әдістердің бірі көрсетіледі).
160. "Есеп" бөлімінде:
1) 110.21.001 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған жиынтық жылдық табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 110.21.025 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.21.002 жолы Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай кірістерге бөлек есеп жүргізу негізінде есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған Қазақстан Рсепубликасы тараптардың бірі болып табылатын халықаралық жүк тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.21.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 110.01.038 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 110.21.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған. Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. Шығыстарды есептеудің жанама әдісін қолданған жағдайда осы 110.21.004 жолы 110.21.003 жолының үлес салмағы және деректерінің қосындысы ретінде есептеледі. Үлес салмағы 110.21.002 жолы деректерінің 110.21.001 жолы деректеріне қатынасы ретінде айқындалады. Бұл ретте, салық төлеуші халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарын есептеудің көрсетілген әдістерінің бірін дербес таңдауға құқылы;
5) 110.21.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс (залал) сомасын көрсетуге арналған. 110.21.005 жолының деректері 110.21.002 және 110.21.004 жолдары деректерінің айырмашылығы ретінде есептеледі.
110.21.005 жолының шамасы 110.01.041 А жолына көшіріледі.
24. Шетелдік салық есебі - 110.22 нысанын жасау
161. Бұл нысан Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.

1) код страны согласно пункту 305 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
2) применяемый метод исчисления расходов (в соответствующей ячейке указывается один из методов).
160. В разделе "Расчет":
1) строка 110.21.001 предназначена для отражения общей суммы совокупного годового дохода, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.025;
2) строка 110.21.002 предназначена для отражения суммы дохода от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан, полученного из источников в Республике Казахстан, исчисленного на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
3) строка 110.21.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038 А;
4) строка 110.21.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках. В случае применения налогоплательщиком прямого метода исчисления расходов в данной строке указывается сумма документально подтвержденных расходов, исчисленных на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. В случае применения косвенного метода исчисления расходов, данные строки 110.21.004 исчисляются как произведение удельного веса и данных строки 110.21.003. Удельный вес определяется как отношение данных строки 110.21.002 к данным строки 110.21.001. При этом налогоплательщик вправе самостоятельно выбрать один из указанных методов исчисления расходов, понесенных в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
5) строка 110.21.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 110.21.005 исчисляются как разница между данными строк 110.21.002 и 110.21.004.
Величина строки 110.21.005 переносится в строку 110.01.041 А.
24. Составление формы 110.22 - Зачет иностранного налога
161. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов с доходов (далее - подоходные налоги), полученных налогоплательщиком-резидентом из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.

162. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кірістер" бөлігінде:
110.22.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
163. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
110.22.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
164. "Барлығы" бөлігінде:
110.22.003 жолы 110.22.001 С, 110.22.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалған, Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
110.22.003 жолының шамасы 110.22.003 А көшіріледі;
165. 110.22.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 303-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

162. В разделе "Доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 110.22.001 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
163. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 110.22.002 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
164. В разделе "Всего":
строка 110.22.003 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 110.22.001 С, 110.22.002 С.
Величина строки 110.22.003 переносится в строку 110.23.003 А.
165. Дополнительная форма к строке 110.22.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 303 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил аналогичные виды доходов из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;

8) Н бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
110.22.001 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.22.001 А жолына, F бағаны - 110.22.001 В жолына, Н бағаны - 110.22.001 С жолына көшіріледі.
166. 110.22.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
110.22.002 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.22.002 А жолына, Е бағаны - 110.22.002 В жолына, G бағаны - 110.22.002 С жолына көшіріледі.
25. Салық міндеттемесін есептеу - 110.23- нысанын жасау
167. Бұл нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.

8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.22.001 переносится в строку 110.22.001 A, графы F - в строку 110.22.001 B, графы H - в строку 110.22.001 C.
166. Дополнительная форма к строке 110.22.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 305 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 110.22.002 переносится в строку 110.22.002 A, графы E - в строку 110.22.002 B, графы G - в строку 110.22.002 C.
25. Составление формы 110.23 - Исчисление налогового
обязательства
167. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога, налога на чистый доход нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по юридическому лицу.

168. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 110.23.001 жолында 110.01.048 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.23.002 жолында ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 110.23.002 С жолында 110.27.010 жолында көрсетілген сома көрсетіледі;
3) 110.23.003 жолында 110.23.003 А және 110.23.003 В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.23.003 А жолында Қазақстан Республикасы шегінен тыс төленген, осы декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алуға қабылданған салық сомалары көрсетіледі. Осы жолға 110.22.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.23.003 В Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйлықақылар мен ұтыстардың сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 110.08.001 В, 110.08.002 D және 110.08.003 D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.23.004 жолында Салық кодексінің 125-бабына, салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілеріне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарттар) ережелеріне сәйкес есепті салық кезеңі үшін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 110.23.002 мен 110.23.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 110.23.005 жолын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Бұл жолда 110.23.006 мен 110.23.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 110.23.006 жолын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Осы жолда қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне немесе Салық кодексінің 185 немесе 201-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтен резидент емес заңды тұлғаның таза кірісіне салық сомасы көрсетіледі. 110.23.006 А немесе 110.23.006 В жолдарының деректері негізінде айқындалады;
9) 110.23.004 А жолында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне немесе Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағына сәйкес белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
10) 110.23.006 В жолында Салық кодексінің 201-бабына сәйкес халықаралық шарттарда белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;

168. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 110.23.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 110.01.048;
2) в строке 110.23.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. В строке 110.23.002С указывается сумма, определенная в строке 110.27.010;
3) в строке 110.23.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 110.23.003 А и 110.23.003 В;
4) в строке 110.23.003 А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.22.003;
5) в строке 110.23.003 В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 110.08.001 В, 110.08.002 D и 110.08.003 D;
6) в строке 110.23.004 указывается сумма корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового Кодекса, либо законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование, и определяется как разница строк 110.23.002 и 110.23.003;
7) строка 110.23.005 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма чистого дохода, определенная как разница строк 110.23.001 и 110.23.004;
8) строка 110.23.006 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, исчисленного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование либо статьей 185 или 201 Налогового кодекса. Определяется исходя из данных строки 110.23.006 А или 110.23.006 В;
9) в строке 110.23.006 А указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса;
10) в строке 110.23.006 В указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной международным договором, в соответствии со статьей 201 Налогового кодекса. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении уплаты налога на чистый доход, то указывается ставка такого налога в соответствии с международным договором, а также прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика;

11) 110.23.006 С жолында Қазақстан Республикасымен қолданылатын халықаралық шарт жасалған осы Ереженің 305-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
12) 110.23.007 жолында 110.23.004 және 110.23.006 сомаларының қосылуымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
13) 110.23.008 жолында 110.23.008 А және 110.23.008 В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
14) 110.23.008 А жолында есепті салық кезеңінде өткен салық кезеңінен және корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде басқа салық түрлерінен ауыстырылған артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
15) 110.23.008В жолында есепті салық кезеңінде салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
16) 110.23.009 жолында төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 110.23.007 жолында көрсетілген корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы мен 110.23.008 жолында көрсетілген жүргізілген аванстық төлемдер арасындағы айырма ретінде айқындалады;
17) 110.23.010 жолында егер 110.23.008 жолында көрсетілген төленген аванстық төлемдердің шамасы 110.23.007 жолында есептелген корпорациялық табыс салығынан көп болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 110.23.008 мен 110.23.008 жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
169. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 110.23.011 жолында статистика органының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі;
2) 110.23.012 жолында статистика органының деректері бойынша КҰЖЖ (кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
3) 110.23.013 жолында заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық нысаны көрсетіледі;
4) 110.23.014 жолында заңды тұлғаның меншік түрі көрсетіледі. Жеке не мемлекеттік;
110.23.002 жолының шамасы 110.01.049 жолына көшіріледі.
110.23.003 жолының шамасы 110.01.051 жолына көшіріледі.
110.23.006 жолының шамасы 110.01.050 жолына көшіріледі.
110.23.007 жолының шамасы 110.01.052 жолына көшіріледі.
110.23.008 жолының шамасы 110.01.053 жолына көшіріледі.
110.23.009 жолының шамасы 110.01.054 жолына көшіріледі.
110.23.010 жолының шамасы 110.01.055 жолына көшіріледі.
26. Таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс - 110.24-нысанын жасау
170. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомаларын айқындауға арналған.
171. "Кіріс" бөлімінде:
110.24.001 жолы салық кезеңі ішінде таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кірісті көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

11) в строке 110.23.006 С указывается код страны согласно пункту 305 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
12) в строке 110.23.007 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая сложением сумм 110.23.004 и 110.23.006;
13) строка 110.23.008 заполнению не подлежит;
14) строка 110.23.008 А заполнению не подлежит;
15) строка 110.23.008 В заполнению не подлежит;
16) строка 110.23.009 заполнению не подлежит;
17) строка 110.23.010 заполнению не подлежит.
169. В разделе " Другая информация":
1) в строке 110.23.011 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики;
2) в строке 110.23.012 указывается код ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций) по данным органа статистики;
3) в строке 110.23.013 указывается организационно-правовая форма юридического лица;
4) в строке 110.23.014 указывается вид собственности юридического лица: частный либо государственный.
Величина строки 110.23.002 переносится в строку 110.01.049.
Величина строки 110.23.003 переносится в строку 110.01.051
Величина строки 110.23.006 переносится в строку 110.01.050
Величина строки 110.23.007 переносится в строку 110.01.052
Величина строки 110.23.008 переносится в строку 110.01.053
Величина строки 110.23.009 переносится в строку 110.01.054
Величина строки 110.23.010 переносится в строку 110.01.055.
26. Составление формы 110.24 - Доход, полученный при
распределении чистого дохода и направленный на увеличение
уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением
доли участия каждого учредителя, участника
170. Данная форма предназначена для определения суммы дохода, полученного при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника в соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
171. В разделе "Доход":
строка 110.24.001 предназначена для отражения дохода, полученного в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

110.24.001 жолының шамасы 110.01.015 және 110.01.024 H жолдарына көшіріледі;
172. 110.24.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында В бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын резидент-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның СТН көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі проценттік қатынаста көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңінің басына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі, теңгеде көрсетіледі;
6) F бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның таза кірісті бөлу кезінде алынған және салық төлеушімен әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып аталған заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі. Е және F бағандарының қосылуымен айқындалады.
110.24.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.24.001 жолына көшіріледі.
27. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс - 110.25-нысанын жасау
173. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық төлеуші-резидентің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағымен қарастырылған
174. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
110.25.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын пайдаларының жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.25.001 жолының шамасы 110.01.040 жолына көшіріледі.
175. 110.25.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10%-тен көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 315-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;

Величина строки 110.24.001 переносится в строки 110.01.015 и 110.01.024 Н.
172. Дополнительная форма к строке 110.24.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
3) в графе С указывается РНН юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, в процентном соотношении;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на начало налогового периода, в тенге;
6) в графе F указывается сумма дохода, полученного при распределении чистого дохода юридического лица, указанного в графе В и направленного налогоплательщиком на увеличение уставного капитала данного юридического лица с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
7) в графе G указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на конец налогового периода. Определяется сложением сумм граф Е и F.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.24.001 переносится в строку 110.24.001.
27. Составление формы 110.25 - Доход, полученный в стране с
льготным налогообложением
173. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
174. В разделе "Расчетные показатели":
строка 110.25.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 110.25.001 переносится в строку 110.01.040.
175. Дополнительная форма к строке 110.25.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица- нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 305 настоящих Правил;

4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100% ((G х Е)/110%) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
110.25.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 110.25.001 жолына көшіріледі.
28. Өзге халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кіріс -110.26-нысанын жасау
176. Бұл нысан қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық төлеушінің салық салынатын кіріс сомаларын айқындауға арналған.
177. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
110.26.001 жолы қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кірістің жалпы сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
110.26.001 жолының шамасы 110.01.041 В жолына көшіріледі.
178. 110.26.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі. Бұл ретте салық төлеуші аталған бағанда жүзеге асырылатын қызмет түрі бойынша жол бойы Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын кірістер алынған тиісті топты (сынып) көрсетеді;

4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 304 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100 % ((G х E)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 110.25.001 переносится в строку 110.25.001.
28. Составление формы 110.26 - Налогооблагаемый доход,
подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с
иными международными договорами
176. Данная форма предназначена для определения сумм налогооблагаемого дохода налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения.
177. В разделе "Расчетные показатели":
строка 110.26.001 предназначена для отражения общей суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения, и заполняется на основании дополнительной формы.
Величина строки 110.26.001 переносится в строку 110.01.041 В.
178. Дополнительная форма к строке 110.26.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид деятельности, осуществляемой налогоплательщиком в соответствии с ОКЭД. При этом налогоплательщик в данной графе по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс), по которой получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно положениям международного договора, указанного в графе Е или F;

3) С бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатуға жататын кіріс алынған салық төлеушімен жұмыстар орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасалған келісім-шарттың (шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Е немесе F бағанында түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатуға жататын, Салық кодексінің 67-бабына сәйкес бухгалтерлік есепте салық салынатын кірісті бөлек есебін жүргізу негізінде есептелген салық төлеушінің салық салынатын кірісінің (залал) сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген осы Ережелердің 306-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген халықаралық шарт түрінің атауы көрсетіледі. Осы баған егер салық төлеуші осы Ережелердің 306-тармағына сәйкес "Өзге халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" 22-халықаралық шарт түрінің коды Е бағанын көрсеткен жағдайда ғана толтыруға жатады;
7) G бағанында осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Осы баған егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттардың ережелерін қабылдаған жағдайда толтыруға жатады;
8) Н банында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заң актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
110.26.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.26.001 жолына көшіріледі.
29. Стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық міндеттемесін есептеу - 110.27-нысанын жасау
179. Бұл нысан инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен келісім-шартқа сәйкес стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық төлеуші корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған (қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелеріне қарамастан).
180. "Корпорациялық табыс салығы сомасын есептеу" бөлімінде:
1) 110.27.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасаған бұрынғы үш жылдан ең жоғары болып табылатын салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;

3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе E или F, исчисленного на основании ведения раздельного учета налогооблагаемого дохода в бухгалтерском учете, в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается код вида международного договора согласно пункту 306 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе E код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 306 настоящих Правил;
7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 305 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
8) в графе Н указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графе Е или F.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.26.001 переносится в строку 110.26.001.
29.Составление формы 110.27 - Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
179. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям (вне зависимости от результатов финансово-хозяйственной деятельности).
180. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 110.27.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, являющегося максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;

2) 110.27.002 жолында салынатын кіріс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасаған бұрынғы үш жылдан ең жоғарысы болып табылатын салық салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 110.27.003 жолында есепті салық кезеңіне қатысы бойынша 110.27.002 жолында көрсетілген жыл инфляциясының орташа жылдық индексi көрсетіледі;
4) 110.27.004 жолында инфляция индексi ескеріле отырып, 110.27.001 жолында көрсетілген салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі және 110.27.001 және 110.27.003 жолдарының сомасынан шығарылу ретінде айқындалады;
5) 110.27.005 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны көрсетіледі;
6) 110.27.006 жолында инфляция индексi мен жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны ескеріле отырып, салық салынатын кірістің ең жоғары сомасы көрсетіледі, және 110.27.004 х 110.27.005/12 формуласы бойынша айқындалады;
7) 110.27.007 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарт бойынша қызметтен алынған есепті салық кезеңі үшін салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші басқа қызметтерді жүзеге асыру жағдайында бөлу есебін жүргізуге міндетті;
8) 110.27.008 жолында 110.27.007 және 110.27.004 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, (салық салынатын кіріс - 110.27.001 жолында көрсетуге тиісті салық салынатын кірістің болмаған жағдайында) келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын кірістің жеңілдетілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 110.27.009 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 110.27.010 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
110.27.010 жолының шамасы 110.23.002 С жолына көшіріледі.
30. Шетел көздерінен табыстар - 110.28-нысанын жасау
181. Осы нысан салық төлеуші-резидентпен міндетті тәртіпте толтырылуға жатады және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 110.01.001 - 110.01.022 жолдарында көрсетуге жатады.
182. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.28.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;

2) в строке 110.27.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 110.27.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 110.27.002, по отношению к отчетному налоговому периоду;
4) в строке 110.27.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 110.27.001 с учетом индекса инфляции и определяется как произведение суммы строк 110.27.001 и 100.25.003;
5) в строке 110.27.005 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 110.27.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в отчетном налоговом периоде, и определяется по формуле 110.27.004 х 110.27.005/12;
7) в строке 110.27.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик обязан вести раздельный учет;
8) в строке 110.27.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 110.27.001, - налогооблагаемого дохода), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница сумм строк 110.27.007 и 110.27.004;
9) в строке 110.27.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 110.27.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
Величина строки 110.27.010 переносится в строку 110.23.002 С.
30. Составление формы 110.28 - Доходы из иностранных источников
181. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 110.01.001-110.01.022 Декларации.
182. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.28.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 110.28.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.28.003 жолы 110.28.001 және 110.28.002 жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
110.28.003 жолының шамасы 110.01.056 жолына көшіріледі.
183. 110.28.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 303-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
6) F бағанында Е бағанында көрсетілген Салық кодексінің 65-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
110.28.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.28.001 жолында көшіріледі.
184. 110.28.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеменің орналасу елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осындай тұрақты мекеме орналасқан шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ережелердің 303-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес шетел мемлекетінде салық төлеуші-резидентпен тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында шетел мемлекетіндегі көздерден шетел мемлекетінде тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған салық төлеушілер-резиденттің есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;

2) строка 110.28.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.28.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строки 110.28.001 и 110.28.002.
Величина строки 110.28.003 переносится в строку 110.01.056.
183. Дополнительная форма к строке 110.28.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 305 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 303 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 304 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.28.001 переносятся в строку 110.28.001.
184. Дополнительная форма к строке 110.28.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 303 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;
6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 304 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика - резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, в иностранной валюте;

8) Н бағанында G бағанында көрсетілген Салық кодексінің 65-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
110.28.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 110.28.002 жолына көшіріледі.
31. Бухгалтерлік теңгерме - 110.29-нысанын жасау
185. Бұл нысан бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есептi салық кезеңiне әзiрленген бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеушімен толтырылады.
32. Кірістер мен шығыстар туралы есеп - 110.30-нысанын жасау
186. Бұл нысан бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есептi салық кезеңiне әзiрленген бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеушімен толтырылады.
187. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
110.30.01-110.30.11 жолдары бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша толтырылады. Бұл орайда, 110.30.01 - 110.30.03 жолдары қосымша нысанның негiзiнде толтырылады.
188. 110.30.001, 110.30.002, 110.30.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттiк нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында салық төлеушiлер жүзеге асыратын қызмет түрлерi көрсетiледi;
3) С бағанында бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша В бағанда көрсетiлген қызмет түрлерi бөлiгiнде тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
4) D бағанында бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша В бағанда көрсетiлген қызмет түрлерi бөлiгiнде өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны көрсетiледi;
5) E бағанында С және D бағандарының айырмасы ретiнде айқындалатын жалпы кіріс көрсетіледі.
110.30.001, 110.30.002, 110.30.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.30.001 жолына, D бағаны - 110.30.002 жолына, E бағаны - 110.30.003 жолына көшiрiледi.
33. Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен кiрiстер және шығыстар туралы есептi салыстыру - 110.31-нысанын жасау
189. Бұл нысан олардың арасындағы кiрiстер және шығыстар туралы есеп және салық салынатын кiрiс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация бойынша айқындалған таза кiрiстi салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшiн бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi заңдарына, салық заңнамаларының ережелерi бойынша айқындалған кiрiс пен шегерiмдерге сәйкес есептi салық кезеңiне жасалған кiрiстер және шығыстар туралы есепте салық төлеушi айқындаған кiрiстердi (залалдарды) салыстыру жүргiзiледi.
I бағанын толтыру кезiнде Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген деректер пайдаланылады.
II бағанын толтыру кезiнде бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi жөнiндегi заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлiк есеп деректерi пайдаланылады.

8) в графе H указывается сумма доходов, указанных в графе G, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.28.002 переносится в строку 110.28.002.
31.Составление формы 110.29 - Бухгалтерский баланс
185. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
32. Составление формы 110.30 - Отчет о доходах и расходах
186. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
187. В разделе "Показатели":
строки с 110.30.01 по 110.30.16 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 110.30.01-110.30.03 заполняются на основании дополнительной формы.
188. Дополнительная форма к строкам 110.30.001, 110.30.002, 110.30.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строкам 110.30.001, 110.30.002, 110.30.003 переносится в строку 110.30.001, графы D - в строку 110.30.002, графы E - в строку 110.30.003.
33. Составление формы 110.31 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
189. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.
При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

III бағанында 110.31.001, 110.31.002, 110.31.003 жолдардан басқа, I және II бағандардың айырмашылығы көрсетiледi.
190. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
1) 110.31.001 жолында қаржы есептемесi бойынша таза кiрiс (залал) көрсетiледi;
2) 110.31.002 жолында 110.01.049 және 110.01.050 жолдарында көрсетiлген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетiледi;
3) 110.31.003 жолында 110.01.048 жолында көрсетiлген салық салынатын кiрiс көрсетiледi;
4) 110.31.004 жолында:
I бағанына 110.01.001 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
5) 110.31.005 жолында:
I бағанында 110.31.005 A - 110.31.005 E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын активтердi сату кезiнде құнның өсуiнен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
II бағанда 110.31.005 A - 110.31.005 E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша 110.31.004 жолында көрсетiлген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтердi сатудан түскен кiрiстiң (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
6) 110.31.005 A жолында:
I бағанына 110.04.001, 110.04.002 және 110.04.003 жолдарының сомалары көшiрiледi;
II бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
7) 110.31.005 В:
I бағанына 110.04.004 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан басқа, негiзгi құралдардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
8) 110.31.005 C жолында:
II бағанында материалдық емес активтердi өткiзуден түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
9) 110.31.005 D жолында:
I бағанда 110.04.005 - 110.012.009 жолдардың сомасы ретiнде айқындалатын шама көрсетiледi;
II бағанда бағалы қағаздарды сатудан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
10) 110.31.005 E жолында:
II бағанда басқа да активтердi сатудан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
11) 110.31.006 жолында:
I бағанына 110.01.003 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында есептен шығару мiндеттемесiнен түскен кiрiс көрсетiледi;
12) 110.31.007 жолында:
I бағанына 110.01.004 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
13) 110.31.008 жолында:
I бағанына 110.01.005 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда мүлiктi жалға бергеннен түскен кiрiс көрсетiледi;
14) 110.31.009 жолында:
І бағанына 110.01.006 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІI бағанында борыштың талаптан қайтудан түскен кiрiсi көрсетiледi;
15) 110.31.010 жолында:
I бағанына 110.01.007 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында кәсiпкерлiк қызметтi шектеу немесе тоқтатуға келiсуден алынған кiрiс сомасы көрсетiледі;

В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 110.31.001, 110.31.002, 110.31.003.
190. В разделе "Показатели":
1) в строке 110.31.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 110.31.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, отраженная в строках 110.01.049 и 110.01.050.
3) в строке 110.31.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 110.01.048;
4) в строке 110.31.004:
в графу I данной строки переносится сумма, отраженная в строке 110.01.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 110.31.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 110.31.005 А по 110.31.005 Е;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 110.31.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 110.31.005 А по 110.31.005 Е;
6) в строке 110.31.005 А:
в графу I переносится сумма строк 110.04.001, 110.04.002 и 110.04.003;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений, строений;
7) в строке 110.31.005 В:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.04.004;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации основных средств, кроме зданий, сооружений и строений;
8) в строке 110.31.005 С:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации нематериальных активов;
9) в строке 110.31.005 D:
в графе I указывается величина, определяемая как сумма строк с 110.04.005 по 110.04.009;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг;
10) в строке 110.31.005 E:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации других активов;
11) в строке 110.31.006:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.003;
в графе II указывается доход от списания обязательств;
12) в строке 110.31.007:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.004;
13) в строке 110.31.008:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.005;
в графе II указывается доход от сдачи в аренду имущества;
14) в строке 110.31.009:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.006;
в графе II указывается доход от уступки требования долга;
15) в строке 110.31.010:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.007;
в графе II указывается сумма доходов, полученных за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;

16) 110.31.011 жолында:
І бағанына 110.01.009 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында кен орындарын әзірлеу зардаптарын жою қорына аударымдар сомаларының кен орындарын әзірлеу зардаптарын жоюға шыққан нақты шығыс сомаларынан асуынан түскен кіріс сомалары көрсетiледi;
17) 110.31.012 жолында:
І бағанына 110.01.010 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда жалпы үлестiк меншiктен түскен кiрiстi бөлу кезiнде алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
18) 110.31.013 жолында:
I бағанына 110.01.011 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда айыппұлдар, өсiмақылар және басқа да санкция түрлерi бойынша кiрiс көрсетiледi;
19) 110.31.014 жолында:
I бағанына 110.01.012 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында бұрын жүргiзiлген шығыс бойынша алынған өтемақылар көрсетiледi;
20) 110.31.015 жолында:
I бағанына 110.01.013 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер, соның iшiнде тауарлық-материалдық құндылықтардың артығынан тегiн алынған мүлiк, сондай-ақ оларды тарату кезiндегi негiзгi құралдардан бөлшектеу, талқылау кезiнде алынған тауарлық-материалдық қорлар түрiндегi кiрiс көрсетiледi;
21) 110.31.016 жолында:
I бағанына 110.01.014 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына дивиденд түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
22) 110.31.017 жолында:
I бағанына 110.01.015 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына сыйақы түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
23) 110.31.018 жолында:
I бағанына 110.01.017 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына оң бағамдық айырма немесе оң бағамдық айырмашылық сомасы көрсетiледi;
24) 110.31.019 жолында:I бағанына 110.01.018 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында ұтыс түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
25) 120.29.020 жолында:
I бағанына 110.01.019 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында роялти түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
26) 110.31.021 жолында:
I бағанына 110.01.020 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтiк саладағы объектiлердi пайдалану кезiндегi шығыстардан кiрiстiң артығынан алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
27) 110.31.022 жолында:
I бағанына 110.01.008, 110.01.015, 110.01.021 және 110.01.022 жолдарының сомасы ретiнде айқындалған мөлшер көшiрiледi;
ІІ бағанында 110.31.004 - 110.31.021 жолдарында көрсетiлмеген бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша басқа да кiрiстер көрсетiледi;
28) 110.31.023 жолында:
I бағанында 110.01.024 жолдан көшiрiлетiн жылдық жиынтық кiрiстiң түзетiлген сомасы көрсетiледi;

16) в строке 110.31.011:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.009;
в графе II указывается сумма доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
17) в строке 110.31.012:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.010;
в графе II указывается сумма доходов, полученных при распределении дохода от общей долевой собственности;
18) в строке 110.31.013:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.011;
в графе II указывается доходы по штрафам, пени и другим видам санкций;
19) в строке 110.31.014:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.012;
в графе II отражаются полученные компенсации по ранее произведенным расходам;
20) в строке 110.31.015:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.013;
в графе II указываются доходы в виде безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг, включая излишки товарно-материальных ценностей, а также товарно-материальных запасов, полученных при демонтаже, разборке основных средств, при их ликвидации;
21) в строке 110.31.016:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.014;
в графе II указывается сумма дохода в виде дивидендов;
22) в строке 110.31.017:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.016;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
23) в строке 110.31.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.017;
в графе II указывается сумма положительной курсовой разницы или превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
24) в строке 110.31.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.018;
в графе II указывается сумма дохода в виде выигрышей;
25) в строке 110.31.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.019;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
26) в строке 110.31.021:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.020;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы;
27) в строке 110.31.022:
в графу I переносится величина, определенная как сумма строк 110.01.008, 110.01.015, 110.01.021 и 110.01.022;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 110.31.004 по 110.31.021;
28) в строке 110.31.023:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 110.01.024;

29) 110.31.024 жолында:
I бағанында кiрiстiң жалпы сомасы (110.31.004 - 110.31.022 жолдардың сомасы алынған 110.40.023 жолы) көрсетiледi;
II бағанында кiрiстiң жалпы сомасы (110.31.004 - 110.31.022 жолдардың сомасы) көрсетiледi;
30) 110.31.025 жолында:
I бағанына 110.01.026 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны ретiнде айқындалған, кезеңнiң шығысы және басқа да жолдарда көрсетiлген шығыстарды есептемегенде, негізгi емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетiледi;
31) 110.31.025 A жолында:
I бағанына 110.14.005 A жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында iссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетiледi;
32) 110.31.025 А I жолында:
I бағанына 110.14.005 В жолынан сома көшiрiледi;
ІІ бағанында бронь үшiн шығысты төлеудi қоса алғанда, iссапар орны мен керi жолға жүргiзiлген шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
33) 110.31.025 А ІІ жолында:
I бағанына 110.14.005 С жолынан сома көшiрiледi;
II бағанында бронь үшiн шығысты төлеудi қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
34) 110.31.025 А III жолында:
I бағанына 110.14.005 D жолынан сома көшiрiледi;
II бағанда Қазақстан Республикасы шегiндегi iссапар бойынша тәулiктiк мөлшерi көрсетiледi;
35) 110.31.025 A IV жолында:
I бағанына 110.14.005 Е жолынан сома көшiрiледi;
ІІ бағанында Қазақстан Республикасы шегiндегi iссапар бойынша тәулiктiк мөлшерi көрсетiледi;
36) 110.31.025 B жолында:
I бағанына 110.14.005 F жолынан сома көшiрiледi;
II бағанында өкiлеттiк шығыстар сомасы көрсетiледi;
37) 110.31.026 жолында:
І бағанына 110.01.027 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында сыйақы бойынша шығыстар сомасы көрсетiледi;
38) 110.31.027 жолында:
I бағанына 110.01.028 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
39) 110.31.028 жолында:
I бағанына 110.01.029 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында күмәндi борыш бойынша резерв көрсетiледi;
40) 110.31.029 жолында:
I бағанына 110.01.030 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда резервтiк қорларға аударымдар сомасы көрсетiледi;
41) 110.31.030 жолында:
І бағанына 110.01.031 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда ғылыми-зерттеуге, ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетiледi;
42) 110.31.031 жолында:
I бағанына 110.01.032 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтік төлемдерге шыққан шығыстар сомасы көрсетiледi;

29) в строке 110.31.024:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 110.31.004 по 110.31.022 минус строка 110.31.023);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 110.31.004 по 110.31.022);
30) в строке 110.31.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.026;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по не- основной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
31) в строке 110.31.025 А:
в графу I переносится сумма из строки 110.14.005А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
32) в строке 110.31.025 А I:
в графу I переносится сумма из строки 110.14.005 В;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
33) в строке 110.31.025 A II:
в графу I переносится сумма из строки 110.14.005 С;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь;
34) в строке 110.31.025 A III:
в графу I переносится сумма из строки 110.14.005 D;
в графе II указывается размер суточных по командировкам в пределах Республики Казахстан;
35) в строке 110.31.025 A IV:
в графу I переносится сумма из строки 110.14.005 Е;
в графе II указывается размер суточных по командировкам за пределами Республики Казахстан;
36) в строке 110.31.025 В:
в графу I переносится сумма из строки 110.14.005 G;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
37) в строке 110.31.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.027;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;
38) в строке 110.31.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.028;
39) в строке 110.31.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.029;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
40) в строке 110.31.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.030;
в графе II отражаются суммы отчислений в резервные фонды, за исключением резервов по сомнительным долгам, отпускам работникам, ремонту основных средств;
41) в строке 110.31.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.031;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские, научно-технические (проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы);
42) в строке 110.31.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.032;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;

43) 110.31.032 жолында:
I бағанына 110.01.033 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндiруге әзiрлiк жұмыстарына жұмсалған шығыстар бойынша шегерiмдер және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарының сомасы көрсетiледi;
44) 110.31.033 жолында:
I бағанына 110.01.034 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында теріс бағамдық айырма немесе теріс бағамдық айырмасының оң бағамдық айырмадан асу сомасы көрсетіледі;
45) 110.31.034 жолында:
I бағанына 110.01.035 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда өнiмдердi (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiстi айқындағанға дейiн пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
46) 110.31.035 жолында:
I бағанына 110.01.036 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында айыппұл, өсiмақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетiлген немесе танылған сома көрсетiледi;
47) 110.31.036 жолында:
I бағанына 110.01.037 А жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында негiзгi құралдар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
48) 110.31.036 А жолында:
ІІ бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын негiзгi құралдар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
49) 110.31.037 жолында:
I бағанына 110.01.037 B жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
50) 110.31.037 А жолында:
II бағанына жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
51) 110.31.038 жолында:
I бағанына 110.01.037 С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
52) 110.31.039 жолында:
I бағанына 110.01.037 D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
53) 110.31.040 жолында:
I бағанына 110.01.037 Е жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
54) 110.31.041 жолында:
I бағанына 110.01.037 F жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
55) 110.31.042 жолында:
I бағанына 110.01.037 G жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетiледi;
56) 110.31.043 жолында:
II бағанында негiзгi құралдардың жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетiледi;
57) 110.31.044 жолында:
II бағанында материалдық емес активтердiң жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
58) 110.31.045 жолында:
II бағанында материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлiнген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндiрiстiк емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетiледi;

43) в строке 110.31.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.033;
в графе II указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей;
44) в строке 110.31.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.034;
в графе II отражается сумма отрицательной курсовой разницы или превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
45) в строке 110.31.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.035;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
46) в строке 110.31.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.036;
в графе II отражается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек;
47) в строке 110.31.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам;
48) в строке 110.31.036 А:
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам, не используемым в целях получения совокупного годового дохода;
49) в строке 110.31.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам;
50) в строке 110.31.037 А:
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам, не используемым в целях получения совокупного годового дохода;
51) в строке 110.31.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 С;
52) в строке 110.31.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 D;
53) в строке 110.31.040:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 E;
54) в строке 110.31.041:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 F;
55) в строке 110.31.042:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.01.037 G;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;
56) в строке 110.31.043:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;
57) в строке 110.31.044:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
58) в строке 110.31.045:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;

59) 110.31.046 жолында:
II бағанында айыпкер белгiленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебiнен қажеттi соманы өтеу мүмкiн болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетiледi;
60) 110.31.047 жолында:
II бағанда өндiрiстiк қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектiлердi ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетiледi;
61) 110.31.048 жолында:
II бағанында жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегi сома көрсетiледi;
62) 110.31.049 жолында:
II бағанында негiзгi құралдарды алда тұрған жөндеуге кететiн шығыстарға резервтегi сома көрсетiледi;
63) 110.31.050 жолында:
II бағанында бухгалтерлiк есепте көрсетілген, 110.31.025-110.31.049 жолдарында көрсетiлмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетiледi;
64) 110.31.051 жолында:
I бағанында 110.01.046 жолынан көшiрiлетiн салық салынатын кiрiстің түзету сомасы көрсетiледi;
65) 110.31.052 жолында:
I бағанында 110.31.025 - 110.31.051 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
II бағанында 110.31.025 - 110.31.051 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
66) 110.31.053 жолында:
III бағанында III бағандағы 110.31.024 және 110.31.052 жолдарының айырмашылығы ретiнде анықталатын шығыс пен кiрiс арасындағы айырмашылық көрсетiледi;
67) 110.31.054 жолында:
III бағанында 110.31.053 жолдың сомасына түзетiлген 110.31.001 және 110.31.002 сомасы ретiнде айқындалған салық салынатын кiрiс көшiрiледi. Осы сома 110.01.042 және 110.01.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріске сәйкес келуi қажет.
34. Ақша қозғалысы туралы есеп - 110.32-және 110.33 нысандарын жасау
191. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
35. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
192. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 - Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 - резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;

59) в строке 110.31.046:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
60) в строке 110.31.047:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации;
61) в строке 110.31.048:
в графе II отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
62) в строке 110.31.049:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
63) в строке 110.31.050:
в графе II отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 110.31.025 по 110.31.049;
64) в строке 110.31.051:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 110.01.046;
65) в строке 110.31.052:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.31.025 по 110.31.051;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.31.025 по 110.31.051;
66) в строке 110.31.053:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 110.31.024 и 110.31.052 графы III;
67) в строке 110.31.054:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 110.31.001 и 110.31.002, скорректированный на сумму строки 110.31.053. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 110.01.042 и 110.01.046.
34.Составление форм 110.32 и 110.33 - Отчет о движении денег
191. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
35. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
192. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Енгізу туралы Заңның 23-бабына сәйкес қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, өзара сақтандыру қоғамдары жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (120-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (120.01-ден 120.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" -  алу; "х" - көбейту; "/" -  бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "- " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация беру кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа бас әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не өкілі қол қояды және салық төлеушінің не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, осуществляющими деятельность в соответствии со статьей 23 Закона о введении.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 120.00) и приложений к ней (формы с 120.01 по 120.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде Енгізу туралы Заңының 3-бабына сәйкес жасалады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН -бизнес сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (120.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Торкөздердің деректері Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) Декларацияны сенімгерлік шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы не сенімгерлік басқарудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші жасады.
Торкөз егер Декларацияны сенімгерлік шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы не сенімгерлік басқарудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылуы тиіс;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе -налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года
2. Составление Декларации (Форма 120.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) Декларация составлена налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
Ячейка полежит заполнению в случае, если Декларация составлена налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;

8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
16. "Сақтандыру, қайта сақтандыру қызметі бойынша салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 120.00.001 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде кірістері бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.001 І, 120.00.001 ІІ, 120.00.001 ІІІ, 120.00.001 ІV, жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 120.00.001 І жолында 120.01.010 жолының сомасы  мен 4% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 4% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.001 І жолы өзіне 120.00.002 І жолының сомасын қамтиды;
3) 120.00.001 ІІ жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыру, сондай-ақ аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 2% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.021 жолының сомасы  мен 2% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 ІІ жолы өзіне 120.00.002 ІІ жолының сомасын қамтиды;
4) 120.00.001 ІІІ жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.031 жолының сомасы  мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 ІІІ жолы өзіне 120.00.002 ІІІ жолының сомасын қамтиды;
5) 120.00.001 ІV жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 8% ставкасы бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.01.043 жолының сомасы  мен 8% ставканың туындысы ретінде айқындалады. 120.00.001 ІV жолы өзіне 120.00.002 ІV жолының сомасын қамтиды;

8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
16. В разделе "Расчет суммы налога по страховой, перестраховочной деятельности":
1) в строке 120.00.001 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности. Определяется как сумма строк 120.00.001 I, 120.00.001 II, 120.00.001 III, 120.00.001 IV;
2) в строке 120.00.001 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по ненакопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 1) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.011 и ставки 4 %. Строка 120.00.001 I включает сумму строки 120.00.002 I;
3) в строке 120.00.001 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по накопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по аннуитетному страхованию, а также страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 2) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.022 и ставки 2 %. Строка 120.00.001 II включает сумму строки 120.00.002 II;
4) в строке 120.00.001 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по аннуитетному страхованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.031 и ставки 1 %. Строка 120.00.001 III включает сумму строки 120.00.002 III;
5) в строке 120.00.001 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 8 % от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц в течение налогового периода согласно подпункту 4) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 120.01.043 и ставки 8 %. Строка 120.00.001 IV включает сумму строки 120.00.002 IV;

6) 120.00.002 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолға 120.00.002 І, 120.00.002 ІІ, 120.00.002 ІІІ, 120.00.002 ІV, 120.00.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының сақтандыруды, қайта сақтандыруды жүзеге асыру бөлігінде кірістер бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 120.00.002 І жолында 120.01.011 жолының сомасы  мен 4% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда салық кезеңі ішінде жинақтамайтын сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 4% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) 120.00.002 ІІ жолында 120.01.022 жолының сомасы  мен 2% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыру, сондай-ақ аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 2% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 120.00.002 ІІІ жолында 120.01.032 жолының сомасы мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалатын Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аффилирленген тұлғаларды сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда, салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
10) 120.00.002 ІV жолында 120.01.044 жолының сомасы  мен 8% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 8% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
11) 120.00.002 V жолында 120.01.052 жолының сомасы  мен 1% ставканың туындысы ретінде айқындалатын, Енгізу туралы Заңның 23-бабы 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде өзара сақтандыру бойынша қызметтен түскен салық салынатын кіріс сомасының 1% ставкасы бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.

6) строка 120.00.002 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается общая сумма корпоративного подоходного налога исчисленного доверительным управляющим по доходам учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности, определяемая как сумма строк 120.00.002 I, 120.00.002 II, 120.00.002 III, 120.00.002 IV;
7) в строке 120.00.002 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода по деятельности по ненакопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 1) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяется как произведение суммы строки 120.01.012 и ставки 4 %;
8) в строке 120.00.002 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по накопительному страхованию, перестрахованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по аннуитетному страхованию, а также страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 2) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.023 и ставки 2 %;
9) в строке 120.00.002 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по аннуитетному страхованию в течение налогового периода, за исключением деятельности по страхованию аффилиированных лиц, согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.032 и ставки 1 %;
10) в строке 120.00.002 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 8 % доверительным управляющим от суммы налогооблагаемого дохода от деятельности по страхованию, перестрахованию аффилиированных лиц в течение налогового периода согласно подпункту 4) пункта 5 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение суммы строки 120.01.044 и ставки 8 %.

17. "Өзге қызметті жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 120.00.003 жолында 120.02.010 және 120.03.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалған салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі. 120.00.003 жолы өзіне 120.00.003 І жолының сомасын қамтиды;
2) 120.00.003 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.02.011 және 120.03.007 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша алынған салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.004 жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген және (немесе) орналасқан резидент емес заңды тұлғалар пайдасының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.04-нысаны L бағаны 00000001 қорытынды жолында айқындалған сома көшіріледі. 120.00.004 жолы өзіне 120.00.004 І жолының сомасын қамтиды;
4) 120.00.004 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы болып табылатын резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген және (немесе) орналасқан резидент емес заңды тұлғалар пайдасының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға  Осы жолға 120.04-нысаны L бағаны 00000002 қорытынды жолында айқындалған сома көшіріледі;
5) 120.00.005 жолында Салық кодексінің 136-бабы 1-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 137-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге қызметтен алынған залал сомасы көрсетіледі. 120.00.005 жолы 120.00.005 І жолының сомасын қамтиды;
6) 120.00.005 І жолында егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда Салық кодексінің 35-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 137-бабына немесе Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге қызметтен алынған мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан залал сомасы көрсетіледі;

17. В разделе "Расчет суммы налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности":
1) в строке 120.00.003 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определенная как сумма строк 120.02.010 и 120.03.006. Строка 120.00.003 включает сумму строки 120.00.003 I;
2) строка 120.00.003 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), полученного по договорам доверительного управления имуществом определяемая как сумма строк 120.02.011 и 120.03.007;
3) в строке 120.00.004 указывается сумма прибыли юридических лиц - нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в странах с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента согласно статье 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, определенная в итоговой строке 00000001 графы L формы 120.04. Строка 120.00.004 включает сумму строки 120.00.004 I;
4) строка 120.00.004 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма прибыли юридических лиц - нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в странах с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, являющегося доверительным управляющим по договорам доверительного управления имуществом. В данную строку переносится сумма, определенная в итоговой строке 00000002 графы L формы 120.04;
5) в строке 120.00.005 указывается сумма убытка, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 136 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса или статьей 15-1 Закона о введении. Строка 120.00.005 включает сумму строки 120.00.005 I;
6) строка 120.00.005 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма убытка от доверительного управления учредителя доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 35 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса или статьей 15-1 Закона о введении;

7) 120.00.006 жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кірістер мен 120.00.003, 120.00.004 және 120.00.005 жолдары сомаларының айырмасы (120.00.003 + 120.00.004 - 120.00.005) ретінде айқындалатын көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 120.00.006 жолы өзіне 120.00.006 І жолын қамтиды;
8) 120.00.006 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда Салық кодексінің 224-бабына сәйкес салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кірістер мен 120.00.003 І, 120.00.004 І және 120.00.005 І жолдарының сомаларының айырмасы (120.00.003 І + 120.00.004 І - 120.00.005 І) ретінде айқындалатын көшірілген залалдар ескеріле отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған салық салынатын кіріс көрсетіледі;
9) 12.00.007 І жолында Енгізу туралы Заңның 23-бабы 6-тармағына сәйкес өзге қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер бойынша салықты есептеу кезінде қолданылатын корпорациялық табыс салығы ставкасы көрсетіледі;
10) 120.00.007 ІІ жолында 120.00.006 және 120.00.007 І жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өзге қызметті жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша, оның ішінде сенімгерлік басқарушы есептеген кірістер бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі. 120.00.007 жолы 120.00.007 ІІІ жолын қамтиды;
11) 120.00.007 ІІІ жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.00.006 І және 120.00.007 І жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өзге қызметті жүзеге асырудан алынған кірістер бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі.
18. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 120.00.008 жолында 120.00.001 және 120.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.008 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.00.002 және 120.00.007 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған кірістер бойынша салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;

7) в строке 120.00.006 указывается налогооблагаемый доход с учетом доходов, полученных в стране с льготным налогообложением в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, и перенесенных убытков. Определяется как разность суммы строк 120.00.003, 120.00.004 и строки 120.00.005 (120.00.003 + 120.00.004 - 120.00.005). Строка 120.00.006 включает строку 120.00.006 I;
8) строка 120.00.006 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается налогооблагаемый доход, полученный от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случая возникновения доверительного управления, с учетом доходов, полученных в стране с льготным налогообложением в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, и перенесенных убытков. Определяется как разность суммы строк 120.00.003 I, 120.00.004 I и строки 120.00.005 I (120.00.003 I + 120.00.004 I - 120.00.005 I);
9) в строке 120.00.007 I указывается ставка корпоративного подоходного налога, применяемая при исчислении налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности, в соответствии с пунктом 6 статьи 23 Закона о введении;
10) в строке 120.00.007 II указывается сумма исчисленного налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности, в том числе по доходам, исчисленным доверительным управляющим, определяемая как произведение строк 120.00.006 и 120.00.007 I. Строка 120.00.007 включает строку 120.00.007 III;
11) строка 120.00.007 III заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма исчисленного налога по доходам, полученным от осуществления иной деятельности, определяемая как произведение строк 120.00.006 I и 120.00.007 I;
18. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 120.00.008 указывается общая сумма исчисленного налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.001 и 120.00.007 II;
2) строка 120.00.008 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма исчисленного налога за налоговый период по доходам, полученным от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемая как сумма строк 120.00.002 и 120.00.007 III;

3) 120.00.009 жолында Қазақстан Республикасынан тыс төленген, осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Бұл жолда сонымен бірге сенімгерлік басқарушы төлеген салық сомасын да қамтиды. Бұл жолға 120.04-нысанының Q бағаны 00000001 қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 120.00.009 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда Қазақстан Республикасынан тыс төленген, осы Декларацияда көрсетілген және мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған кірістен ұсталған және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 120.04-нысанының S бағаны 00000002 қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 120.00.010 жолында салық кезеңі үшін есептелген, оның ішінде сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.008 және 120.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 120.00.010 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда салық кезеңі үшін мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған кірістер бойынша сенімгерлік басқарушы есептеген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.008 І және 120.00.009 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
19. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
1) 120.00.011 жолында Салық кодексінің 221222-баптарына сәйкес салық салынуға жататын салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған (алынуға жататын) табыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 120.04-нысанының Н бағаны 00000001 қорытынды жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 120.00.011 І жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқарудан алған (алуы тиіс), Салық кодексінің 221222-баптарына сәйкес салық салынуға жататын салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған (алынуға жататын) салық төлеушінің кірістері көрсетіледі;

3) в строке 120.00.009 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. Данная строка содержит, в том числе, сумму налога, уплаченную доверительным управляющим. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы S формы 120.04;
4) строка 120.00.009 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации и полученного от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000002 графы S формы 120.04;
5) в строке 120.00.010 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, в том числе доверительным управляющим. Определяется как разность строк 120.00.008 и 120.00.009;
6) строка 120.00.010 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога доверительным управляющим за налоговый период по доходам, полученным от доверительного управления учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления. Определяется как разность строк 120.00.008 I и 120.00.009 I;
19. В разделе "Другая информация":
1) в строке 120.00.011 указывается сумма доходов налогоплательщика, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса;
2) строка 120.00.011 I заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма доходов налогоплательщика, полученных (подлежащих получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса;

3) 120.00.012 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымының негізгі қызметі бойынша салық салу объектісі болып табылмайтын кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.013 жолында "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Сақтандыру туралы заң) мемлекеттік уәкілетті орган лицензиялайтын сақтандыру саласы көрсетіледі. Сақтандыру саласына қарай 120.00.013 І не 120.00.013 ІІ тиісті торкөзі белгіленеді;
5) 120.00.013 І жолында "Жалпы сақтандыру" саласы көрсетіледі;
6) 120.00.013 ІІ жолында "Өмірді сақтандыру" саласы көрсетіледі.
20. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Сақтандыру қызметінен кірістер мен шығыстар - 120.01-нысанын жасау
21. Бұл нысан салық төлеушінің сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алуға жататын (алынған) кірістер мен шығыстарды, сондай-ақ салық салу объектісі болып табылмайтын кірістерді айқындауына арналған.
22. "Жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.001 жолында 120.01.033 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.002 жолында 120.01.034 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.003 жолында 120.01.035 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резиденттерге есепті кезеңнің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;

3) в строке 120.00.012 указывается сумма доходов, не являющихся объектом обложения по основной деятельности страховой, перестраховочной организации;
4) в строке 120.00.013 указывается отрасль страхования, лицензируемая уполномоченным государственным органом, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон о страховании). В зависимости от отрасли страхования отмечается соответствующая ячейка 120.00.013 I либо 120.00.013 II;
5) в строке 120.00.013 I указывается отрасль "Общее страхование";
6) в строке 120.00.013 II указывается отрасль "Страхование жизни".
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 120.01 - Доходы и расходы от страховой
деятельности
21. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов и расходов, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования, перестрахования, а также доходов, не являющихся объектом налогообложения.
22. В разделе "Расчет по договорам ненакопительного страхования, перестрахования":
1) в строке 120.01.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.033;
2) в строке 120.01.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.034;
3) в строке 120.01.003 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, за исключением указанных в строке 120.01.035;

4) 120.01.004 жолында 120.01.036 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резидент еместерге есепті кезеңнің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.005 жолында 120.01.037 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдары қайтарған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 120.00.006 жолында 120.01.038 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.007 жолында 120.01.039 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.008 жолында 120.01.040 жолында көрсетілгендерді қоспағанда жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру комиссиялық сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
9) 120.01.009 жолында жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша резидент қайта сақтандырушыларға және резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларын және 120.01.041 жолында көрсетілгендерді қоспағанда жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылғандарды қоспағанда жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің сондай-ақ, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.007, 120.01.008 жолдары және 120.01.004, 120.01.005, 120.01.006 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады ((120.01.001 + 120.01.002 + 120.00.003 + 120.01.007 + 120.01.008) - (120.01.004 + 120.01.005 + 120.01.006));
10) 120.01.010 жолында 120.01.042 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына есепті кезең ағымында төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
11) 120.01.011 жолында 120.01.043 жолында көрсетілген кірістерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің қорытынды сомасы көрсетіледі. 120.01.009 және 120.01.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.009 - 120.01.010). 120.01.011 жолы өзіне 120.01.012 жолын қамтиды;

4) в строке 120.01.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.036;
5) в строке 120.01.005 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам - нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.037;
6) в строке 120.01.006 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией страхователю при расторжении договоров ненакопительного страхования, перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.038;
7) в строке 120.01.007 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.039;
8) в строке 120.01.008 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.040;
9) в строке 120.01.009 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров ненакопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.041. Определяется как разность суммы строк 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.007, 120.01.008 и суммы строк 120.01.004, 120.01.005, 120.01.006 ((120.01.001 + 120.01.002 + 120.00.003 + 120.01.007 + 120.01.008) - (120.01.004 + 120.01.005 + 120.01.006));
10) в строке 120.01.010 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.042;
11) в строке 120.01.011 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.043. Определяется как разность строк 120.01.009 и 120.01.010 (120.01.009 - 120.01.010). Строка 120.01.011 включает в себя сумму строки 120.01.012;

12) 120.01.011 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.01.044 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының салық кезеңі ішіндегі жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі.
23. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.013 жолында 120.01.024 және 120.01.033 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.014 жолында 120.01.034 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.015 жолында 120.01.024 және 120.01.036 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша резидент қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.016 жолында 120.01.025 және 120.01.037 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.017 жолында 120.01.026 және 120.01.038 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.018 жолында 120.01.027 және 120.01.039 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.019 жолында 120.01.028 және 120.01.040 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.020 жолында 120.01.029 және 120.01.041 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша резидент және резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген және жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларынан басқа, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақылардың сомасы ретінде есептелетін аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.013, 120.01.014, 120.01.018, 120.01.019 және 120.01.015, 120.01.016, 120.01.017 жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады ((120.00.013 + 120.00.014 + 120.00.018 + 120.00.019) - (120.00.015 + 120.00.016 + 120.00.017));

12) строка 120.01.012 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение налогового периода, за исключением указанных в строке 120.01.044.
23. В разделе "Расчет по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.013 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 120.01.024 и 120.01.033;
2) в строке 120.01.014 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.034;
3) в строке 120.01.015 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 120.01.025 и 120.01.036;
4) в строке 120.01.016 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 120.01.026 и 120.01.037;
5) в строке 120.01.017 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования), за исключением указанных в строках 120.01.027, 120.01.038;
6) в строке 120.01.018 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 120.01.028, 120.01.039;
7) в строке 120.01.019 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.040;
8) в строке 120.01.020 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров накопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строках 120.01.029 и 120.01.041. Определяется как разность суммы строк 120.01.013, 120.01.014, 120.01.018, 120.01.019 и суммы строк 120.01.015, 120.01.016, 120.01.017 ((120.00.013 + 120.00.014 + 120.00.018 + 120.00.019) - (120.00.015 + 120.00.016 + 120.00.017));

9) 120.01.021 жолында 120.01.030 және 120.01.042 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
10) 120.01.022 жолында 120.01.031 және 120.01.043 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.020 және 120.01.021 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.020 - 120.01.021). 120.01.022 жолы өзіне 120.01.023 жолын қамтиды;
11) 120.01.023 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.01.032 және 120.01.044 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі.
24. "Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.024 жолында 12.01.034 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.025 жолында 12.01.037 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде резидент қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.026 жолында 12.01.036 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.027 жолында 12.01.038 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;

9) в строке 120.01.021 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 120.01.030 и 120.01.042;
10) в строке 120.01.022 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, кроме доходов, указанных в строках 120.01.031 и 120.01.043. Определяется как разность строк 120.01.020 и 120.01.021 (120.01.020 - 120.01.021). Строка 120.01.022 включает сумму строки 120.01.023;
11) строка 120.01.023 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования в течение налогового периода, кроме указанных в строках 120.01.032, 120.01.044.
24. В разделе "Расчет по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.024 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.034;
2) в строке 120.01.025 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.037;
3) в строке 120.01.026 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 120.01.038;
4) в строке 120.01.027 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.039;

5) 120.01.028 жолында 12.01.039 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.029 жолында 12.01.040 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша төленген және аннуитеттік қайта сақтандыру шарттар бұзылған кезде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықылары мен комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.024, 120.01.028 және 120.01.025, 120.01.026, 120.01.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады ((120.01.024 + 120.01.028) - (120.01.025 + 120.01.026 + 120.01.027));
7) 120.01.030 жолында 120.01.042 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.031 жолында 120.01.043 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасына азайтылған, салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.029 және 120.01.030 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.029 - 120.01.030). 120.01.031 жолы өзіне 120.01.032 жолын қамтиды;
9) 120.01.032 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда 120.01.044 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі.
25. "Аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.033 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;

5) в строке 120.01.028 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.040;
6) в строке 120.01.029 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам аннуитетного страхования, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров аннуитетного страхования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.042. Определяется как разность суммы строк 120.01.024, 120.01.028 и суммы строк 120.01.025, 120.01.026, 120.01.027 ((120.01.024 + 120.01.028) - (120.01.025 + 120.01.026 + 120.01.027));
7) в строке 120.01.030 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 120.01.042;
8) в строке 120.01.031 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, кроме доходов, указанных в строке 120.01.043. Определяется как разность строк 120.01.029 и 120.01.030 (120.01.029 - 120.01.030). Строка 120.01.031 включает сумму строки 120.01.032;
9) строка 120.01.032 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение налогового периода, за исключением указанных в строке 120.01.044.
25. В разделе "Расчет по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц":
1) в строке 120.01.033 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам страхования аффилиированных лиц;

2) 120.01.034 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.035 жолында қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.036 жолында қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде резидент қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.037 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.038 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйлықақылар сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.039 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.040 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) комиссиялық сыйақылар сомасы көрсетіледі;
9) 120.01.041 жолында аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша резидент және резидент емес қайта сақтандырушыларға төленген және аффилирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымы қайтарған сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда,  сомасы аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары мен комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) кірістердің, сондай-ақ өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.033, 120.01.034, 120.01.035, 120.01.039, 120.01.040 және 120.01.036, 120.01.037, 120.01.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады ((120.01.033 + 120.01.034 + 120.01.035 + 120.01.039 + 120.01.040) - (120.01.036 + 120.01.037 + 120.01.038));
10) 120.01.042 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
11) 120.01.043 жолында аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қорына төленген міндетті жарналар сомасын қоспағанда, салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) кірістердің жалпы сомасы ретінде есептелетін салық кезеңі ішінде аффилирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігіндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.041 және 120.01.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (120.01.041 - 120.01.042). 120.01.043 жолы өзіне 120.01.044 жолын қамтиды;

2) в строке 120.01.034 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
3) в строке 120.01.035 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;
4) в строке 120.01.036 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
5) в строке 120.01.037 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
6) в строке 120.01.038 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров страхования, перестрахования аффилиированных лиц;
7) в строке 120.01.039 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования аффилиированных лиц;
8) в строке 120.01.040 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
9) в строке 120.01.041 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц, и возращенных при расторжении договоров перестрахования аффилиированных лиц. Определяется как разность суммы строк 120.01.033, 120.01.034, 120.01.035, 120.01.039, 120.01.040 и суммы строк 120.01.036, 120.01.037, 120.01.038 ((120.01.033 + 120.01.034 + 120.01.035 + 120.01.039 + 120.01.040) - (120.01.036 + 120.01.037 + 120.01.038));
10) в строке 120.01.042 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц;
11) в строке 120.01.043 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение налогового периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц. Определяется как разность строк 120.01.041 и 120.01.042 (120.01.041 - 120.01.042). Строка 120.01.043 включает сумму строки 120.01.044;

12) 120.01.044 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушының салық кезеңі ішінде сенімгерлік басқарушының аффилирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруы бөлігіндегі салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі.
27. "Салық салу объектісі болып табылмайтын кірістер" бөлімінде:
1) 120.01.045 жолында қайта сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру жағдайларын реттеу бойынша сақтандыру төлемдері мен шығыстарындағы қайта сақтандырушының үлесі көрсетіледі;
2) 120.01.046 жолында инвестициялық кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.047 жолында сақтандыру қайта сақтандыру ұйымының активтерін депозитке, бағалы қағаздарды және басқа да қаржы құралдарын орналастырудан алынуы тиіс (алынған) бағамдық айырма бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.048 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру шартына байланысты дебиторлық және кредиторлық берешекті қайта бағалау бойынша бағамдық айырма сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.049 жолында сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша үшінші жақтардан суброгацияда (кері талап) талаптар бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.050 жолында сақтандырушының мәжбүрлеп таратылып жатқан сақтандыру ұйымымен жасасқан міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеуге сақтандыру төлемдерін кепілдендіру жүйесіне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры жүзеге асыратын өтемақылық төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.051 жолында шығарған акцияларды орналастырудан эмитент алған ақша сомалары мен шығарған акцияларын өткізу кезіндегі құн өсімі көрсетіледі;
8) 120.01.052 жолында 120.01.045-ден 120.01.051-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын салық салу объектісі болып табылмайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
28. 120.01.011 жолының шамасы 120.00.001 І жолына көшіріледі.
120.01.012 жолының шамасы 120.00.002 І жолына көшіріледі.
120.01.022 жолының шамасы 120.00.001 ІІ жолына көшіріледі.
120.01.023 жолының шамасы 120.00.002 ІІ жолына көшіріледі.
120.01.031 жолының шамасы 120.00.001 ІІІ жолына көшіріледі.
120.01.032 жолының шамасы 120.00.002 ІІІ жолына көшіріледі.
120.01.043 жолының шамасы 120.00.001 ІV жолына көшіріледі.

12) строка 120.01.044 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в части осуществления доверительным управляющим страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение налогового периода.
26. В разделе "Доходы, не являющиеся объектами налогообложения":
1) в строке 120.01.045 указывается доля перестраховщика в страховых выплатах и расходах по урегулированию страхового случая в соответствии с договором перестрахования;
2) в строке 120.01.046 указывается сумма инвестиционных доходов;
3) в строке 120.01.047 указывается сумма доходов по курсовой разнице, подлежащих получению (полученные) от размещения активов страховой, перестраховочной организации в депозиты, ценные бумаги и другие финансовые инструменты;
4) в строке 120.01.048 указывается сумма курсовой разницы по переоценке дебиторской и кредиторской задолженностей, связанных с договором страхования, перестрахования;
5) в строке 120.01.049 указывается сумма доходов по требованиям в порядке суброгации (регресса) от третьих лиц по договорам страхования, перестрахования;
6) в строке 120.01.050 указывается сумма компенсационных выплат, осуществляемых Фондом гарантирования страховых выплат, страховой организации, являющейся участником системы гарантирования страховых выплат, в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации;
7) в строке 120.01.051 указывается сумма денег, полученных эмитентом от размещения выпущенных им акций, и прирост стоимости при реализации выпущенных им акций;
8) в строке 120.01.052 указывается общая сумма доходов, не являющихся объектом налогообложения, определяемая как сумма строк с 120.02.045 по 120.02.051.
Величина строки 120.01.011 переносится в строку 120.00.001 I.
Величина строки 120.01.012 переносится в строку 120.00.002 I.
Величина строки 120.01.022 переносится в строку 120.00.001 II.
Величина строки 120.01.023 переносится в строку 120.00.002 II.
Величина строки 120.01.031 переносится в строку 120.00.001 III.
Величина строки 120.01.032 переносится в строку 120.00.002 III.
Величина строки 120.01.043 переносится в строку 120.00.001 IV.

120.01.044 жолының шамасы 120.00.002 ІV жолына көшіріледі.
4. Өзге қызметтен кірістер - 120.02-нысанын жасау
29. Бұл нысан салық төлеушінің түрлері Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағында айқындалған, салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) өзге де қызметтен кірістерін және Енгізу туралы Заңның 23-бабы 3-тармағына сәйкес салық салынатын кірісін (залалын) айқындауына арналған.
30. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.02.001 жолында 120.02.003 жолында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша салық төлеуші тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алуы тиіс (алған) жалпы сома көрсетіледі;
2) 120.02.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес айқындалатын Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 1), 3)-5) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды өткізу кезінде, сондай-ақ қаржы құралдарын өткізу кезінде құн өсімінен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 120.02.003 жолында Салық кодексінің 84-бабына сәйкес айқындалатын, Сақтандыру туралы заңның 11-бабы 2-тармағының 5)-тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша Қазақстан Республикасындағы және одан тыс жерлерде мүлікті жалға беруден түскен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.02.004 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес айқындалатын, Сақтандыру туралы заңның 11-бабы2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен кірістерді тарату кезінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 120.02.005 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысқа қосылатын, бірақ 120.02.001-ден 120.02.004-ке дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да кірістері көрсетіледі;
6) 120.02.006 жолында 120.02.001-ден 120.02.005-ке дейінгі жолдардың сомаларын қосумен айқындалатын өзге де кірістердің (жылдық жиынтық табыс) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 120.02.007 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 120.02.008 жолында 120.02.006 жолының 120.01.009, 120.01.020, 120.01.029, 120.01.041, 120.01.049, 120.02.006 жолдарына қатынасы ретінде Енгізу туралы Заңның 23-бабы 3-тармағының екінші бөліміне сәйкес айқындалатын жалпы кіріс сомасында өзге қызметтен түскен кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;

Величина строки 120.01.044 переносится в строку 120.00.002 IV.
4. Составление формы 120.02 - Доходы от иной деятельности
27. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода от иной деятельности, виды которой определены пунктом 2 статьи 11 Закона о страховании, и налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности в порядке, установленном пунктом 3 статьи 23 Закона о введении.
28. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) в строке 120.02.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 3) - 8) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, определяемая в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в строке 120.02.003;
2) в строке 120.02.002 указывается общая сумма доходов от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 1), 3)-5) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, а также при реализации финансовых инструментов, определяемая в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 120.02.003 указывается общая сумма доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 5) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, определяемая в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
4) в строке 120.02.004 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от осуществления совместной деятельности по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 9) пункта 2 статьи 11 Закона о страховании, определяемая в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
5) в строке 120.02.005 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 85 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 120.02.001 по 120.02.004;
6) в строке 120.02.006 указывается общая сумма прочих доходов (совокупного годового дохода), определяемая сложением сумм строк с 120.02.001 по 120.02.005;
7) в строке 120.02.007 указывается общая сумма фактически понесенных расходов за налоговый период, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодеком, по данным бухгалтерского учета;
8) в строке 120.02.008 указывается удельный вес доходов от иной деятельности в общей сумме доходов, определяемый в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 23 Закона о введении как отношение строки 120.02.006 к сумме строк 120.01.009, 120.01.020, 120.01.029, 120.01.041, 120.02.006;

9) 120.02.009 жолында 120.02.007 және 120.02.008 жолдарының сомаларының туындысы ретінде айқындалатын Енгізу туралы Заңның 23-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.02.010 жолында 120.02.006 және 120.02.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өзге қызметтен түскен салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі (120.02.006 - 120.02.009). 120.02.010 жолы өзіне 120.02.011 жолын қамтиды;
11) 120.02.011 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы алған өзге қызметтен түскен салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
31. 120.02.010 жолының шамасы 120.00.004 жолына көшіріледі.
120.02.011 жолының шамасы 120.00.004 І жолына көшіріледі.
5. Туынды қаржы құралдары бойынша кіріс - 120.03-нысанын жасау
32. Осы нысан салық төлеушінің салық кезеңі ішінде алынуға жататын (алынған) туынды қаржы құралдары бойынша кірістерді және салық салынатын кірісті (залалды) айқындауға арналған.
33. "Есеп" бөлімінде:
1) 120.03.001 жолында 120.03.001 І және 120.03.001 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын опциондар бойынша мәмілелер мерзімі ішінде, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша алынуға тиіс (алынған) кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
2) 120.03.001 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне опцион бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
3) 120.03.001 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне опцион бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
4) 120.03.002 жолында 120.03.002 І және 120.03.002 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мәміле мерзімі ішінде алынуға тиіс (алынған) фьючерстер бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
5) 120.03.002 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне фьючерс бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
6) 120.03.002 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне фьючерс бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;

9) в строке 120.02.009 указывается сумма расходов, подлежащая вычету согласно части второй пункта 3 статьи 23 Закона о введении, определяемая как произведение сумм строк 120.02.007 и 120.02.008;
10) в строке 120.02.010 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, определяемая как разность строк 120.02.006 и 120.02.009 (120.02.006 - 120.02.009). Строка 120.02.010 включает сумму строки 120.02.011;
11) строка 120.02.011 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, полученной учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
29. Величина строки 120.02.010 переносится в строку 120.00.003.
Величина строки 120.01.011 переносится в строку 120.00.003 I.
5. Составление формы 120.03 - Доход по производным финансовым
инструментам
30. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов по производным финансовым инструментам, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода, и налогооблагаемого дохода (убытка).
31. В разделе "Расчет":
1) в строке 120.03.001 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки по опционам, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.001 I и 120.03.001 II;
2) в строке 120.03.001 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по опциону при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
3) в строке 120.03.001 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по опциону при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
4) в строке 120.03.002 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки по фьючерсам, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.002 I и 120.03.002 II;
5) в строке 120.03.002 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по фьючерсу при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
6) в строке 120.03.002 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по фьючерсу при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;

7) 120.03.003 жолында 120.03.003 І және 120.03.003 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мәміле мерзімі ішінде алынуға тиіс (алынған) форвард бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
8) 120.03.003 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне форвард бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
9) 120.03.003 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне форвард бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.03.004 жолында 120.03.004 І және 120.03.004 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі ішінде алынуға тиіс (алынған) своп бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
11) 120.03.004 І жолында салық кезеңі ішінде своп бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
12) 120.03.004 ІІ жолында салық кезеңі ішінде своп бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) 120.03.005 жолында 120.03.005 І және 120.03.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мәміле мерзімі ішінде алынуға тиіс (алынған) басқа туынды қаржы құралдары бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
14) 120.03.005 І жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне басқа туынды қаржы құралдары бойынша алынуға тиіс (алынған) түсімдер сомасы көрсетіледі;
15) 120.03.005 ІІ жолында мәміле мерзімі ішінде аралық есеп айырысу кезінде, сондай-ақ орындау немесе мерзімінен бұрын тоқтату күніне басқа туынды қаржы құралдары бойынша төленуге тиіс (төленген) шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) 120.03.006 жолында 120.03.001, 120.03.002, 120.03.003, 120.03.004, 120.03.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынуға тиіс (алынған) туынды қаржы құралдары бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялары бойынша қорытынды кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 120.03.006 жолы өзіне 120.03.007 жолының сомасын қамтиды;
17) 120.03.007 жолы егер салық міндеттемесін орындау сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелік ескеріле отырып, толтырылады. Бұл жолда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаған өзге жағдайларда пайда алушы алған туынды қаржы құралдары бойынша, оның ішінде хеджирлеу операциялар бойынша кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
34. 120.03.006 жолының шамасы 120.00.003 жолына көшіріледі.

7) в строке 120.03.003 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки, по форварду, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.003 I и 120.03.003 II;
8) в строке 120.03.003 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по форварду при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
9) в строке 120.03.003 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по форварду при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
10) в строке 120.03.004 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение налогового периода по свопу, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.004 I и 120.03.004 II;
11) в строке 120.03.004 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по свопу в течение налогового периода;
12) в строке 120.03.004 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по свопу в течение налогового периода;
13) в строке 120.03.005 указывается сумма дохода (убытка), подлежащего получению (полученного) в течение срока сделки, по другим производным финансовым инструментам, в том числе по операциям хеджирования, определяемая как разность строк 120.03.005 I и 120.03.005 II;
14) в строке 120.03.005 I указывается сумма поступлений, подлежащих получению (полученных) по другим производным финансовым инструментам при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
15) в строке 120.03.005 II указывается сумма расходов, подлежащих выплате (выплаченных) по другим производным финансовым инструментам при промежуточных расчетах в течение срока сделки, а также на дату исполнения или досрочного прекращения;
16) в строке 120.03.006 указывается итоговый доход (убыток), подлежащий получению (полученный) по производным финансовым инструментам, в том числе по операциям хеджирования, определяемый как сумма строк 120.03.001, 120.03.002, 120.03.003, 120.03.004, 120.03.005. Строка 120.03.006 включает сумму строки 120.03.007;
17) строка 120.03.007 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход (убыток) по производным финансовым инструментам, в том числе по операциям хеджирования, полученный учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
32. Величина строки 120.03.006 переносится в строку 120.00.003.

120.03.007 жолының шамасы 120.00.003 І жолына көшіріледі.
6. Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекетте тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің шетел көздерінен кірістер. Шетел салығының төленген сомасы және оны есепке жатқызу - 120.04-нысанын жасау
35. Бұл нысанды резидент салық төлеуші міндетті тәртіпте толтыруға тиіс және ол мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін салық төлеуші шетел мемлекеттеріндегі көздерден алған табыстары бойынша табыс салығы мен кіріске салықтардың (бұдан әрі - табыс салығы) сомасын айқындауға;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған (алынуы тиіс) және Салық кодексінің 85-бабына және Енгізу туралы Заңның 23-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс кірістерді көрсетуге. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 120.01 және 120.02-нысандарында көрсетілуі тиіс;
3) Салық кодексінің 224-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес заңды тұлғалардың пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елдерді айқындау Салық кодексінің 224-бабы 4-тармағында көзделген.
36. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 40-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі.
Егер С бағаны толтырылған жағдайда, бұл бағанда кіріс төлейтін резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды немесе тұрақты мекеме орналастырудың өзге жағдайларында кірісті төлеу көзі елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тұрақты мекеменің осындай тұрақты мекемесі орналасқан шетел мемлекетіндегі немесе резидент емес салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 39-тармағына сәйкес сомасы кіріс төлеу көздері - елдері бойынша ашылатын, резидент салық төлеуші тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырған қызметінен түскен шетел көздерінен алған кіріс түрлерінің коды көрсетіледі. Бұл баған егер С бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің салықтық тіркеу нөмірі көрсетілген жағдайда толтырылады;

Величина строки 120.03.007 переносится в строку 120.00.003 I.
6. Составление формы 120.04 - Доходы из иностранных источников
по суммам прибыли или части прибыли компании, зарегистрированных
или расположенных в стране с льготным налогообложением.
Суммы уплаченного иностранного налога и зачет
33. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для:
1) определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
2) отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 85 Налогового кодекса и 23 Закона о введении. При этом такие доходы подлежат отражению в формах 120.01 и 120.02 Декларации.
3) определения общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 4 статьи 224 Налогового кодекса.
34. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 40 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 39 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;

5) Е бағанында осы Ереженің 41-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің шетел мемлекеттеріндегі көздерден шетел валютасында есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша сенімгерлік басқарушы кіріс алғаны туралы белгі қояды;
8) Н бағанында Салық кодексінің 57-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген F бағанында көрсетілген кірістер сомасы не әр төлем көзі елі бойынша салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомалары көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында С бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі;
10) J бағанында шетел валютасында, С бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен айқындалған, резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі. С бағанында көрсетілген резидент еместің шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы осы декларацияға қоса берілген осындай резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен расталады;
11) К бағанында шетел валютасында, 100%-ға J және І бағандарының деректерінің туындысының қатынасы ((J х І)/100%) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы резидент салық төлеушісінің салық салынатын кірісіне енгізілетін пайданың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында C бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлға салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген J бағанында көрсетілген пайданың сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында салық кезеңі ішінде салық заңнамасына  сәйкес оларды салық төлеуші әр төлеу көздері елдері бойынша есептеген салық салынатын кіріс (пайда) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында тиісті төлеу көзі елінің заңнамасында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) О бағанында әр кірістерді төлеу көзі елінде төленген табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте О бағанының деректері Н және N бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
16) Р бағанында Қазақстан Республикасынан тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

5) в графе Е указывается код валюты получения дохода, согласно пункту 41 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика - резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанных в графе F, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
8) в графе H проставляется отметка о получении дохода доверительным управляющим по договорам доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
10) в графе J указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, которая определяется как отношение произведения данных графы J и I к 100 % ((J x I)/100 %), в иностранной валюте;
12) в графе L указывается сумма прибыли, указанная в графе К, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода (прибыли) от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода (прибыли) от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
15) в графе O указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
16) в графе P указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране - источнике выплаты доходов;

17) Q бағанында Қазақстан Республикасынан тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Q бағанының деректері Н және Р бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырған жағдайда Q бағанының деректері М және Р туындысы ретінде айқындалады;
18) 00001 қорытынды жолында бағандар бойынша қорытынды сомалар көрсетіледі;
19) 00002 қорытынды жолында F бағанының тиісті жолдарында белгі қойылған жағдайда мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқарушы алған қорытынды сомалар көрсетіледі.
37. Н бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.016 жолына көшіріледі. Н бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.016 І жолына көшіріледі. L бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.005 жолына көшіріледі. L бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.005 І жолына көшіріледі. Q бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.011 жолына көшіріледі. Q бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.011 І жолына көшіріледі.
7. Кірістер, елдер және валюта түрлерінің коды
38. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуы пайдаланылсын:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден түсетін кірістер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан кірістер;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден кірістер;
1020 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1022 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент - заңды тұлғаның консорциум немесе мүлікте қатысу үлесiн өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1030 - резиденттерге қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1031 - резидент еместердің Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметіне байланысты қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1040 - резиденттердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1041 - Қазақстан Республикасында осындай резидент еместердің қызметтері барысында туындаған резидент еместердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1050 - резидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы кірістер;
1060 - резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1070 - эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы кірістер;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы эмитент-резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1080 - резиденттерден алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1081 - резидент еместен Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметіне байланысты алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерінен түсетін кірістер;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен кірістер;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындау орны маңызды емес;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруына байланысты төленетін үстемелер;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктері немесе өзге де материалдық пайдалары үшін жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы кірістер, соның ішінде  тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, маркетинг, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резидент емес тұлғаларға көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан кірістер;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша кірістер;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан кірістер;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған кірістер;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесінен асып кетуінен алынатын кірістер;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуінен алынатын кірістер;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетін табысты бөлу кезiнде алынатын кірістер;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған кірістердің шығыстардан асып кетуі;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кірістер;
1350 - Қазақстан Республикасындағы қызмет негiзiнде туындайтын, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да кірістер.

17) в графе Q указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
18) в графе R указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
19) в графе S указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса;
20) в итоговой строке 00001 указываются итоговые суммы по графам;
21) в итоговой строке 00002 указываются итоговые суммы, полученные доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, в случае проставления отметки в соответствующих строках графы Н.
35. Величина итоговой строки 00000001 графы L переносится в строку 120.00.004. Величина итоговой строки 00000002 графы L переносится в строку 120.00.004 I. Величина итоговой строки 00000001 графы S переносится в строку 120.00.009. Величина итоговой строки 00000002 графы S переносится в строку 120.00.009 I.
7. Коды видов доходов, стран и валют
36. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице - резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;
1350 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден кірістер:
2010 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатудан кірістер;
2011 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде , жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден кірістер;
2020 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2022 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн кірістер;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент емес заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы кірістер;
2060 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
2070 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы кірістер;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы кірістер;
2090 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден кірістер;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын кірістер;
2110 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден кірістер;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен кірістер;
2131 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен  кірістер;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы кірістер;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
2210 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де кірістер.
39. Резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Шешімнің "Әлем елдерінің жіктемесі" 22-қосымшаға сәйкес елдердің әріптік кодталуын пайдалану қажет.
40. Валюта кодын толтыру кезінде Шешімнің "Валюталар жіктеушісінің " 23-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 8-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша есеп
РҚАО-ның ескертуі: 121.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпорациялық табыс
салығы бойынша есебіне
(121.00-нысан) қосымша
Корпорациялық табыс сомасының салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (121.00–нысан)

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.
37. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
38. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к Решению.
Приложение к расчету суммы
корпоративного подоходного
налога (форма 121.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета)
суммы корпоративного подоходного налога (Форма 121.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) күшіне Енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ сақтандыру сыйлықақыларын орналастырудан кірістерді мәлімдеуіне және ай қорытындысы бойынша Енгізу туралы Заңның 23-бабының 4-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескерумен Енгізу туралы Заңының 23-бабына сәйкес қызмет атқаратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Ережелерде: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең арифметикалық белгілері қолданылады.
5. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, бас таспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
7. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен пошта бойынша - салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
9. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенной для декларирования доходов в виде страховых премий и исчисления корпоративного подоходного налога по ним по итогам месяца. Расчет составляется страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, осуществляющими деятельность в соответствии со статьей 23 Закона о введении, с учетом особенностей установленных пунктом 4 статьи 22 Закона о введении.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. При составлении Расчетов:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
9. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.

10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (121.00-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Есеп тапсырылатын есепті кезеңнің есепті айы (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің Аты-жөні немесе атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) Есеп, сенімді басқару шарттары негізінде, сенімді басқарушы немесе сенімді басқару пайда болуының басқа жағдайларында тиімді алушы болып табылатын салық төлеушімен жасалған.
Торкөз, Есеп, сенімді басқару шарттары негізінде, сенімді басқарушы немесе сенімді басқару пайда болуының басқа жағдайларында тиімді алушы болып табылатын салық төлеушімен жасалған жағдайда толтырылады.
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12. "Жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.001 жолында 121.00.030 жолында көрсетілгенді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;

10. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета (Форма 121.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период - отчетный месяц отчетного периода, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается полное наименование юридического лица - доверительного управляющего;
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) Расчет составлен налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления.
Ячейка полежит заполнению в случае, если Расчет составлен налогоплательщиком, являющимся доверительным управляющим по договорам доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
12. В разделе "Расчет по договорам ненакопительного страхования, перестрахования":
1) в строке 121.00.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.030;

2) 121.00.002 жолында 121.00.031 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.003 жолында 121.00.032 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.004 жолында 121.00.033 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.005 жолында 121.00.034 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.006 жолында 121.00.035 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.007 жолында 121.00.036 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.008 жолында 121.00.037 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
9) 121.00.009 жолында сақтандыру сыйақылары және 121.00.038 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген, және қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы мен сақтандыру сыйақыларының есептелетін, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар, сондай-ақ, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған қаражаттарының сомасы көрсетіледі. 121.00.001, 121.00.002, 121.00.003, 121.00.007, 121.00.008 және 121.00.004, 121.00.005, 121.00.006 жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады ((121.00.001 + 121.00.002 + 121.00.003 + 121.00.007 + 121.00.008) - (121.00.004 + 121.00.005 + 121.00.006));

2) в строке 121.00.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.01.031;
3) в строке 121.01.003 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета в течение отчетного периода средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, за исключением указанных в строке 120.01.032;
4) в строке 121.00.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам - резидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.01.033;
5) в строке 121.00.005 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.034;
6) в строке 121.00.006 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров ненакопительного страхования, перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.035;
7) в строке 121.00.007 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.036;
8) в строке 121.00.008 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.037;
9) в строке 121.00.009 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров ненакопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.038. Определяется как разность суммы строк 121.00.001, 121.00.002, 121.00.003, 121.00.007, 121.00.008 и суммы строк 121.00.004, 121.00.005, 121.00.006 ((121.00.001 + 121.00.002 + 121.00.003 + 121.00.007 + 121.00.008) - (121.00.004 + 121.00.005 + 121.00.006));

10) 121.00.010 жолында 121.00.039 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
11) 121.00.011 жолында 121.00.040 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, + жолында жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасын қоспағанда, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі. 121.00.009 және 121.00.010 (121.00.009 - 121.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
13. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.012 жолында 121.00.022 және 121.00.030 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.013 жолында 121.00.031 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.014 жолында 121.00.023 және 121.00.033 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.015 жолында 121.00.024 және 121.00.034 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда,жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.016 жолында 121.00.025 және 121.00.035 жолдарындағы көрсеткіштерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.017 жолында 121.00.026 және 121.00.036 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
7) 121.00.018 жолында 121.00.037 жолында көрсетілгенді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;

10) в строке 121.00.010 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.039;
11) в строке 121.00.011 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.040. Определяется как разность строк 121.00.009 и 121.00.010 (121.00.009 - 121.00.010).
13. В разделе "Расчет по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.012 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного месяца по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 121.00.022 и 121.00.030;
2) в строке 121.00.013 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.031;
3) в строке 121.00.014 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 121.00.023 и 121.00.033;
4) в строке 121.00.015 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строках 121.00.024 и 121.00.034;
5) в строке 121.00.016 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования), за исключением указанных в строках 121.00.025 и 121.00.035;
6) в строке 121.00.017 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 121.00.026 и 121.00.036;
7) в строке 121.00.018 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.037;

8) 121.00.019 жолында сақтандыру сыйақылары және 121.00.027 және 121.00.038 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген және жинақтаушы қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сыйақыларымен және комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар сомасы көрсетіледі. 121.00.012, 121.00.013, 121.00.017, 121.00.018 және 121.00.014, 121.00.015, 121.00.016 жолдар сомаларының айырмасы ретінде айқындалады. ((121.00.012 + 121.00.013 + 121.00.017 + 121.00.018) - (121.00.014 + 121.00.015 + 121.00.016));
9) 121.00.0120 жолында 121.00.028 және 121.00.039 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
10) 121.00.021 жолында 121.00.029 және 121.00.040 жолдарында көрсетілген кірістерді қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасына азайтылған, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде, аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.019 және 121.00.0120 (121.001.019 - 121.00.0120) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
14. "Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.022 жолында 121.00.030 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша резидент - сақтандырушылар есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.023 жолында 121.00.033 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша резидент емес - сақтандырушылар есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.024 жолында 121.00.034 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы - резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;

8) в строке 121.00.019 указывается сумма общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам накопительного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров накопительного перестрахования, кроме доходов, указанных в строках 121.00.027 и 121.00.038. Определяется как разность суммы строк 121.00.012, 121.00.013, 121.00.017, 121.00.018 и суммы строк 121.00.014, 121.00.015, 121.00.016 ((121.00.012 + 121.00.013 + 121.00.017 + 121.00.018) - (121.00.014 + 121.00.015 + 121.00.016));
9) в строке 121.00.020 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, за исключением указанных в строках 121.00.028 и 121.00.039;
10) в строке 121.00.021 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования, перестрахования, за исключением аннуитетного страхования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования, кроме доходов, указанных в строках 121.00.029 и 121.00.040. Определяется как разность строк 121.00.019 и 121.00.020 (121.00.019 - 121.00.020).
14. В разделе "Расчет по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.022 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.030;
2) в строке 121.00.023 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам - резидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.033;
3) в строке 121.00.024 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам - нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, за исключением указанных в строке 121.00.034;

4) 121.00.025 жолында 121.00.035 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы - резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.026 жолында 121.00.036 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.027 жолында 121.00.038 жолында көрсетілген кірістерді қоспағанда, сақтандыру сыйақылары және қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген, және қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сыйақылармен және комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар сомасы көрсетіледі. 121.00.022, 121.00.026 және 121.00.023, 121.00.024, 121.00.025 жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады. ((121.00.022 + 121.00.026) - (121.00.023 + 121.00.024 + 121.00.025));
7) 121.00.028 жолында 121.00.038 жолында көрсетілгенді қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.029 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасына азайтылған, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, есепті кезеңнің ішінде аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.027 және 121.00.028 (121.00.027 - 121.00.028) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
15. "Аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есеп"
1) 121.00.030 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.031 жолында аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.032 жолында қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдарынан пайда болған, сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерінің елу пайызын қайтару түріндегі, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен (алынған) алынуы тиіс қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строке 121.00.025 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.035;
5) в строке 121.00.026 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.036;
6) в строке 121.00.027 указывается общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам аннуитетного страхования, перестрахования, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, и возращенных при расторжении договоров аннуитетного перестрахования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.038. Определяется как разность суммы строк 121.00.022, 121.00.026 и суммы строк 121.00.023, 121.00.024, 121.00.025 ((121.00.022 + 121.00.026) - (121.00.023 + 121.00.024 + 121.00.025));
7) в строке 121.00.028 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, за исключением указанных в строке 121.00.039;
8) в строке 121.00.029 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам аннуитетного страхования, перестрахования, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования, кроме доходов, указанных в строке 121.00.040. Определяется как разность строк 121.00.027 и 121.00.028 (121.00.027 - 121.00.028).
15. В разделе "Расчет по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц":
1) в строке 121.00.030 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования аффилиированных лиц;
2) в строке 121.00.031 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
3) в строке 121.00.032 указывается сумма подлежащих получению (полученных) из государственного бюджета в течение отчетного периода средств с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве в виде возмещения пятидесяти процентов страховых выплат по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;

4) 121.00.033 жолында аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.034 жолында аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.035 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттарын бұзған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.036 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.037 аффилиирленген тұлғаларды қайта сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
9) 121.00.038 жолында сақтандыру сыйақылары және қайта сақтандыру шарттары бойынша резиденттер мен резидент еместерге төленген, және қайта сақтандыру шарттарын тоқтату кезінде қайтарылған аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, сақтандыру сыйақылары және қайта сақтандыру бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақыларының сомасы ретінде есептелетін, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыстар, сондай-ақ, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау мақсатында мемлекеттік бюджеттен алынған қаражаттарының сомасы көрсетіледі. 121.00.030, 121.00.031, 121.00.032, 121.00.036, 121.00.037 және 121.00.033, 121.00.034, 121.00.035 жолдар сомасының айырмасы ретінде айқындалады. ((121.00.030 + 121.00.031 + 121.00.032 + 121.00.036 + 121.00.037) - (121.00.033 + 121.00.034 + 121.00.035));
10) 121.00.039 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
11) 121.00.040 жолында аффилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті кезеңнің ішінде алынуға жататын (алынған) табыстардың жалпы сомасы ретінде есептелетін, аннуитеттік сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі. 121.00.038 және 121.00.039 (121.00.038 - 121.00.039) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

4) в строке 121.00.033 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
5) в строке 121.00.034 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
6) в строке 121.00.035 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией в течение отчетного периода при расторжении договоров страхования, перестрахования аффилиированных лиц;
7) в строке 121.00.036 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования аффилиированных лиц;
8) в строке 121.00.037 указывается сумма комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам перестрахования аффилиированных лиц;
9) в строке 121.00.038 указывается сумма общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, исчисляемая как сумма страховых премий и комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, а также средств, полученных из государственного бюджета с целью государственной поддержки обязательного страхования в растениеводстве, за исключением страховых премий, уплаченных перестраховщикам резидентам и нерезидентам по договорам перестрахования аффилиированных лиц, и возращенных при расторжении договоров перестрахования аффилиированных лиц. Определяется как разность суммы строк 121.00.030, 121.00.031, 121.00.032, 121.00.036, 121.00.037 и суммы строк 121.00.033, 121.00.034, 121.00.035 ((121.00.030 + 121.00.031 + 121.00.032 + 121.00.036 + 121.00.037) - (121.00.033 + 121.00.034 + 121.00.035));
10) в строке 121.00.039 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в течение отчетного периода в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц;
11) в строке 121.00.040 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение отчетного периода, исчисляемая как общая сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц, уменьшенная на сумму обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам страхования аффилиированных лиц. Определяется как разность строк 121.00.038 и 121.00.039 (121.00.038 - 121.00.039).

16. "Салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 121.00.041 жолында 121.00.041 II және 121.00.041 III, 121.00.041 IV, 121.00.041 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының кірістері бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.041 I жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде жинақтаушы емес сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 4%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.010 жолының сомасы және 4 %-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
3) 121.00.041 ІI жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуиттік сақтандыруды қоспағанда, салық кезеңі ішінде қайта сақтандырудың жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 2%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.121.00.020 жолының сомасы және 2%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
4) 121.00.041 ІІI жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес аннуиттік сақтандыруды қоспағанда, салық кезеңі ішінде қайта сақтандырудың жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 1%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.121.00.029 жолының сомасы және 1%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады;
5) 121.00.041 IV жолында Енгізу туралы Заңының 23-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде афилиирленген тұлғаларды сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша, сақтандыру, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру бөлігінде сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық салынатын салықтың 8%-тік ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.039 жолының сомасы және 8%-тік ставканың туындысы ретінде айқындалады.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басқарушының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Есепті салық органына берудің күні көрсетіледі;

16. В разделе "Расчет суммы налога":
1) в строке 121.00.041 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности, определяемая как сумма строк 121.00.041 I, 121.00.041 II и 121.00.041 III, 121.00.041 IV;
2) в строке 121.00.041 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам ненакопительного страхования, перестрахования в течение отчетного периода согласно подпункту 1) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.011 и ставки 4 %;
3) в строке 121.00.041 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам накопительного страхования перестрахования в течение отчетного периода, за исключением аннуитетного страхования, согласно подпункту 2) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.021 и ставки 2 %;
4) в строке 121.00.041 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам аннуитетного страхования в течение отчетного периода согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.029 и ставки 1 %;
5) в строке 121.00.041 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 8 % от налогооблагаемого дохода страховых, перестраховочных организаций в части осуществления ими страховой, перестраховочной деятельности по договорам страхования, перестрахования аффилиированных лиц в течение отчетного периода согласно подпункту 4) пункта 5 статьи 23 Закона о введении. Определяется как произведение суммы строки 121.00.040 и ставки 8 %.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указываются дата представления Расчета в налоговый орган.

3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның "Аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі:
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті беру күні көрсетіледі;
6) кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 9-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 130.00-130.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(130.00-нысан) қосымша
Корпорациялық табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (130.00–нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және  корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс  алығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі –  декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
акционерлік қоғамдарды, мекемелер мен пәтер (үй–жайлар) иелерiнiң тұтыну кооперативтерiнен басқа, Салық кодексінің 134–бабының 2–тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134–бабының 1–тармағының тиісті шарттарына сай келетін  коммерциялық емес ұйымдар;
Салық кодексінің 134–бабының 2–тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 135–1–бабының 1–тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 134–бабының 1–тармағының тиісті шарттарына сай келетін білім берудің автономдық ұйымдар жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Декларация Декларацияның өзінен (130-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (130.01-ден 130.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.

3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 130.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу (Форма 130.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется:
некоммерческими организациями, соответствующими условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений);
автономными организациями образования, указанными в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 135–1 Налогового кодекса и соответствующими условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 130.00) и приложений к ней (формы с 130.01 по 130.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.

3) салық кезеңі (жыл) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияны салық есептілігі түріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген Декларация түрін тапсырған жағдайда белгіленеді;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) қоса берілген қосымшалар.
Қоса берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) 100.00-нысан бойынша декларация.
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстар болған жағдайда белгіленеді (100.00-нысан);
10) жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салынуға тиіс кірістерді алу кезінде шығыстарды шегерімдерге жатқызу әдісі. Таңдаған әдіске байланысты сәйкес торкөз белгіленеді.
"Барабарлық" торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімдерге жатқызудың барабарлық әдісін таңдағанда белгіленеді.
"Бөлек есептеу" торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімдерге жатқызудың бөлек есептеу әдісін таңдағанда белгіленеді.
16. "Табыстар" бөлімінде:
1) 130.00.001 жолда сыйлық берулер түрінде депозиттер бойынша алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 130.00.002 жолда грант түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 130.00.003 жолда өтеусіз мүлік түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.004 жолда кіру жарналары түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 130.00.005 жолда мүшелік жарналар түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.00.006 жолда кондоминиумның қатысушыларының жарналары түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.007 жолда қайырымдылық көмек түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 130.00.008 жолда демеушілік көмек түрінде алған табыстарының сомасы көрсетіледі;
9) 130.00.009 жолда өтеусіз негізде аударымдар түрінде алған ақшаның сомасы көрсетіледі;
10) 130.00.010 жолда алған қайыр-садақа берулер түрінде алған табыстарының сомасы көрсетіледі;

3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) декларация по форме 100.00.
Отмечается при наличии доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
10) метод отнесения на вычеты расходов при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке. В зависимости от выбранного метода отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения расходов на вычеты.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения расходов на вычеты.
16. В разделе "Доходы":
1) в строке 130.00.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам;
2) в строке 130.00.002 указывается сумма полученных доходов в виде гранта;
3) в строке 130.00.003 указывается сумма полученных доходов в виде безвозмездно полученного имущества;
4) в строке 130.00.004 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов;
5) в строке 130.00.005 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов;
6) в строке 130.00.006 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума;
7) в строке 130.00.007 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи;
8) в строке 130.00.008 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи;
9) в строке 130.00.009 указывается сумма денег, полученная в виде отчислений на безвозмездной в строке 130.00.010 указывается сумма полученных доходов в виде пожертвований;
10) в строке 130.00.011 указывается сумма дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа;

11) 130.00.011 жолда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға келісім-шарт бойынша алған табыстың сомасы көрсетіледі;
12) 130.00.012 жолда 130.00.001-ден 130.00.011 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 130.00.013 жолға Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда (100.00-нысан) 100.00.027 жолда көрсетілген басқа табыстардың сомасы көшіріледі;
14) 130.00.014 жолда 130.00.012 және 130.00.013. жолдардың сомасы ретінде анықталатын табыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
17. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 130.00.015 жолда коммерциялық емес ұйымды ұстау шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.02.004 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.016 жолда шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.03.001 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.017 жолда ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.018 жолда келісім-шарттың талаптарына сәйкес салық төлеуші салық кезеңі үшін төлеген (төлеуге жататын) сыйақының сомасы көрсетіледі;
5) 130.00.019 жолда қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.00.020 жолда демеуші көмек түріндегі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.021 жолда кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 130.00.022 жолда мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 130.00.023 жолда заңды және жеке тұлғалардың тегін тапсырған мүлкі бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 130.00.024 жолда өтеусіз негізде аударымдарға арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 130.00.025 жолда заңды және жеке тұлғалардың қайыр-садақа берулер түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 130.00.026 жолда 130.00.015-тен 130.00.025 дейінгі жолдардың сомасы ретінде анықталатын табыстардың жиынтық соммасы көрсетіледі.
18. "Барабарлық әдіс бойынша шегерімдерді есептеу" бөлімінде:
1) 130.00.027 жолда 130.00.013 жолдың сомасы мен 130.00.014 жолдың сомасының қатынасы ретінде айқындалатын табыстардың жалпы сомасында Салық кодексінің 134-бабы 4-тармағына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
2) 130.00.028 жолға Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда (100.00-нысан) 100.00.058 I жолда көрсетілген сомасы көшіріледі;
3) 130.00.029 жолда Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда (100.00-нысан) шегерімдерге жатқызуға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.00.027 және 130.00.028 жолдардың туындысы ретінде айқындалады.

11) в строке 130.00.012 указывается общая сумма доходов, определяемая как сумма строк с 130.00.001 по 130.00.011;
12) в строку 130.00.013 переносится сумма других доходов, отраженная в строке 100.00.027, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в основе;
13) Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
14) в строке 130.00.014 указывается итоговая сумма доходов, определяемая как сумма строк 130.00.012 и 130.00.013.
17. В разделе "Расходы":
1) в строке 130.00.015 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.02.004;
2) в строке 130.00.016 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.03.001;
3) в строке 130.00.017 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
4) в строке 130.00.018 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за налоговый период согласно условиям договора;
5) в строке 130.00.019 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи;
6) в строке 130.00.020 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи;
7) в строке 130.00.021 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов;
8) в строке 130.00.022 указывается сумма расходов в виде членских взносов;
9) в строке 130.00.023 указывается сумма расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам;
10) в строке 130.00.024 указывается сумма расходов по отчислениям на безвозмездной основе;
11) в строке 130.00.025 указывается сумма расходов в виде пожертвований юридическим и физическим лицам;
12) в строке 130.00.026 указывается общая сумма расходов, определенная как сумма строк с 130.00.015 по 130.00.025.
18. В разделе "Исчисление вычетов по пропорциональному методу":
1) в строке 130.00.027 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 4 статьи 134 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 130.00.013 и суммы строки 130.00.014;
2) в строку 130.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 100.00.058 I, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
3) в строке 130.00.029 указываются расходы, подлежащие отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00). Определяется как произведение строк 130.00.027 и 130.00.028.

19. 130.00.029 жолдың шамасы 100.00.058 ІI жолға көшіріледі.
20. "Бөлек есептеу әдісі бойынша шегерімдерді есептеу" бөлімінде:
130.00.030 жолда бөлек есептеу әдісі бойынша шегерімдерге жатқызуларға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.026 жолдың сомасы көшіріледі.
21. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол бар болғанда) көрсетіледі;
2) декларацияны өткізу күні.
Декларацияны салық органына өткізген күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушілердің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, есімі, әкесінің (оның бар болғанында) аты көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны беру күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошталық немесе өзге де байланыс ұйымның қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Өтеусіз алған (берген) мүлік (қайырымдылық көмек, демеуші көмегі, қайыр-садақа беру, өтеусіз негіздегі аударымдар), мүшелік және кіру жарнасы - 130.01-нысанын жасау
22. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдардың табыстар сомасын айқындауға арналған.
23. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі - заң немесе жеке тұлға тегін берген (алған) мүліктің, алған (төлеген) мүшелік немесе кіру жарналары көрсетіледі;
3) С бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі немесе В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол 2007 жылғы 12 қаңтардағы "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның сәйкестендiру нөмірі болған жағдайда толтыруға жатады;
4) D бағанында осы Ережелердің 28-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің мүлікті өтеусіз тапсырған (алған), мүшелік немесе кіру жарнасын алған (төлеген) оның резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында өтеусіз алған (тапсырған) мүлік түрінің коды, алған (төленген) мүшелік немесе кіру жарналары көрсетіледі. Декларацияны толтырғанда, мүлікті өтеусіз тапсырған (алған), мүшелік немесе кіру жарнасын алған (төлеген) мүлік түрлерінің мына кодтарын қолдану керек:
1 - қайырымдылық көмек;
2 - демеуші көмек;
3 - қайыр-садақа беру;
4 - өтеусіз негіздегі аударымдар;
5 - өтеусіз алған қалған мүліктер;
6 - кіру жарналары;
7 - мүшелік жарналар;
8 - мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша табыстар, депозиттер бойынша сыйақы және кондоминиумға қатысушылардың жарналары;

19. Величина строки 130.00.029 переносится в строку 100.00.058 I.
20. В разделе "Исчисление вычетов по раздельному методу":
в строке 130.00.030 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты по раздельному методу. В данную строку переносится сумма строки 130.00.026.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 130.01 - Безвозмездно полученное
(переданное) имущество (благотворительная помощь, спонсорская
помощь, пожертвования, отчисления на безвозмездной основе),
членские и вступительные взносы
22. Данная форма предназначена для определения суммы доходов некоммерческой организации.
23. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - юридического либо физического лица, безвозмездно передавших (получивших) имущество, получивших (выплативших) членские либо вступительные взносы;
3) в графе С указывается бизнес - идентификационный номер юридического лица либо индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в графе В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица бизнес идентификационного (индивидуального идентификационного) номера в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров";
4) в графе D указывается код страны резидентства согласно пункту 28 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается регистрационный номер нерезидента в стране его резидентства, безвозмездно передавшего (получившего) имущество, получившего (выплатившего) членские либо вступительные взносы;
6) в графе F указывается код вида безвозмездно полученного (переданного) имущества, полученных (выплаченных) членских либо вступительных взносов. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов безвозмездно полученного (переданного) имущества, полученных (выплаченных) членских либо вступительных взносов:
1 - благотворительная помощь;
2 - спонсорская помощь;
3 - пожертвования;
4 - отчисления на безвозмездной основе;
5 - прочее безвозмездно полученное имущество;
6 - вступительные взносы;
7 - членские взносы;
8 - доходы по договору на осуществление государственного социального заказа, вознаграждение по депозитам и взносы участников кондоминиума;

7) G бағанында осы Ережелердің 29-тармағына сәйкес өтеусіз алған мүліктінің коды көрсетіледі. Осы баған өтеусіз негіздегі аударымдар алған жағдайда толтырылмайды;
8) Н бағанында мүлікті өтеусіз алу (беруді), мүшелік немесе кіру жарналарын алуды (төлеуді) растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
9) І бағанында өтеусіз алған мүліктің (құны), алған мүшелік немесе кіру жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында өтеусіз алған мүліктің (құны), төлеген мүшелік немесе кіру жарналарының сомасы көрсетіледі.
4. Коммерциялық емес ұйымды ұстау - 130.02-нысанын жасау
24. Осы нысан коммерциялық емес ұйымды ұстауға кеткен шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
25. "Коммерциялық емес ұйымды ұстау" бөлімінде:
1) 130.02.001 жолда 130.02.001 І-ден 130.02.001 XVІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстау шығыстарының сомасы көрсетіледі;
2) 130.02.001 І жолда электр қуатына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 130.02.001 ІІ жолда жылулық қуатына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.02.001 ІІІ жолда қаржы қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) 130.02.001 ІV жолда жалдау төлемі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 130.02.001 V жолда көлік қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 130.02.001 VІ жолда байланыс қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) 130.02.001 VІІ жолда аудиторлық (кеңес беру) қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) 130.02.001 VІІІ жолда күзет қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
10) 130.02.001 ІX жолда адвокаттық қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
11) 130.02.001 X жолда нотариалдық қызметтері шығыстарының сомасы көрсетіледі;
12) 130.02.001 XІ жолда негізгі құралдарды жөндеу шығыстарының сомасы көрсетіледі;
13) 130.02.001 XІІ жолда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар және өсімақылар сомасы көрсетіледі;
14) 130.02.001 XІІІ жолда Әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
15) 130.02.001 XІV жолда айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
16) 130.02.001 XV жолда сақтандыруға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
17) 130.02.001 XVІ жолда жарнамаға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
18) 130.02.001 XVІІ жолда қалған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
19) 130.02.002 жолда қызметкерлерге еңбекақы төлеуге жұмсалатын және 130.02.002 І және 130.02.002 ІІ жолдарды қосуымен айқындалатын әлеуметтік төлемдерге және оқытуға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
20) 130.02.002 І жолда еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстардың сомасы көрсетіледі;

7) в графе G указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 29 настоящих Правил. Данная графа не заполняется в случае получения отчислений на безвозмездной основе;
8) в графе Н указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение (передачу) имущества, получение (выплату) членских либо вступительных взносов;
9) в графе I указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества, полученных членских либо вступительных взносов;
10) в графе J указывается сумма (стоимость) безвозмездно переданного имущества, выплаченных членских либо вступительных взносов.
4. Составление формы 130.02 - Содержание некоммерческой
организации
24. Данная форма предназначена для определения суммы расходов некоммерческой организации.
25. В разделе "Содержание некоммерческой организации":
1) в строке 130.02.001 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая как сумма строк с 130.02.001 I по 130.02.001 XVII;
2) в строке 130.02.001 I указывается сумма расходов на электрическую энергию;
3) в строке 130.02.001 II указывается сумма расходов на тепловую энергию;
4) в строке 130.02.001 III указывается сумма расходов на финансовые услуги;
5) в строке 130.02.001 IV указывается сумма расходов на арендную плату;
6) в строке 130.02.001 V указывается сумма расходов на транспортные услуги;
7) в строке 130.02.001 VI указывается сумма расходов на услуги связи;
8) в строке 130.02.001 VII указывается сумма расходов на аудиторские (консультационные) услуги;
9) в строке 130.02.001 VIII указывается сумма расходов на охранные услуги;
10) в строке 130.02.001 IX указывается сумма расходов на адвокатские услуги;
11) в строке 130.02.001 X указывается сумма расходов на нотариальные услуги;
12) в строке 130.02.001 XI указывается сумма расходов на ремонт основных средств;
13) в строке 130.02.001 XII указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени;
14) в строке 130.02.001 XIII указывается сумма отчислений в Государственный фонд социального страхования;
15) в строке 130.02.001 XIV указывается сумма штрафов, пеней, неустоек;
16) в строке 130.02.001 XV указывается сумма расходов на страхование;
17) в строке 130.02.001 XVI указывается сумма расходов на рекламу;
18) в строке 130.02.001 XVII указывается сумма прочих расходов;
19) в строке 130.02.002 указываются расходы на оплату труда работников и на социальные выплаты и обучение, определяемые сложением строк 130.02.002 I и 130.02.002 II;
20) в строке 130.02.002 I указывается сумма расходов на оплату труда;

21) 130.02.002 ІІ жолда әлеуметтік төлемдерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
22) 130.02.003 жолда 130.02.003 жолында ескерілмеген, 130.02.003 І, 130.02.003 VІІ, 130.02.003 VІІІ жолдарын қосуымен айқындалатын, коммерциялық емес ұйымды ұстауға кеткен барлық басқа да шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) 130.02.003 І жолда 130.02.003 ІІ-ден 130.02.003 VІ-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын іссапар шығындарының жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 130.02.003 ІІ жолда бронь үшін төлеуді қоса алғанда, іссапар орны мен кері жол жүруге іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
25) 130.02.003 ІІІ жолда бронь үшін төлеуді қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
26) 130.02.003 ІV және 130.02.003 V жолдарда Қазақстан Республикасы шегі мен одан тыс жерлерге іссапарлар бойынша төленетін тәуліктіктің тиісті сомасы көрсетіледі;
27) 130.02.003 VІ жолда салық төлеуші кіру визасын ресімдеуде (бұрыштаманың құны, консулдық қызметтер, міндетті медициналық сақтандыру) жұмсаған шығыстарының сомасы көрсетіледі;
28) 130.02.003 VІІ жолда көрнекі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
29) 130.02.003 VІІІ жолда келешек мерзімдердің шығыстарының салық кезеңінің шығыстарына әкетілетін сомасы көрсетіледі;
30) 130.02.004 жолда 130.02.001, 130.02.002 және 130.02.003 - жолдарды қосуымен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға жұмсалған шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
31) 130.02.005 І жолда салық кезеңі үшін іссапарлардың жалпы саны көрсетіледі;
32) 130.02.005 ІІ жолда салық кезеңі үшін іссапарлар күндерінің жалпы саны көрсетіледі.
130.02.004 жолдың шамасы 130.00.015 жолға көшіріледі.
5. Шараларды ұйымдастыру және өткізу - 130.03-нысанын жасау
26. Осы нысан коммерциялық емес ұйымның қызметіне қатысты әр түрлі шараларды ұйымдастыру мен өткізу бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
27. "Шараларды ұйымдастыру және өткізу" бөлімінде:
130.03.001 жолда шараларды ұйымдастыру мен өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.03.001 І-ден 130.04.001 XІ-ге дейінгі жолдарда шаралар түрлері бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
28. 130.03. 001 жолдың шамасы жолға 130.00.016 жолға көшіріледі.
6. Елдер кодтары
29. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Шешімнің "Әлем елдерінің жіктемесі" 22-қосымшаға сәйкес елдердің әріптік кодталуын пайдалану қажет.
7. Мүлік кодтары
30. Мүлік кодын толтыру кезінде мынадай кодтауды пайдалану қажет:
01- ақша;
02 - қаржы инвестициялары;
03 - тауарлық- заттық қорлар;
04 - негізгі құралдар;
05 - материалдық емес активтер;
06 - қызметтер;
07 - жұмыстар;
08 - өзгелері.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 10-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларациясы
РҚАО-ның ескертуі: 140.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(140.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (140.00-нысан)

21) в строке 130.02.002 II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
22) в строке 130.02.003 указывается сумма всех других расходов на содержание некоммерческой организации, не учтенных в строке 130.02.001, и определяемая сложением строк 130.02.003 I, 130.002.003 VII, 130.02.003 VIII;
23) в строке 130.02.003 I указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 130.02.003 II по 130.02.003 VI;
24) в строке 130.02.003 II отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь.
25) в строке 130.02.003 III отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь.
26) в строках 130.02.003 IV и 130.02.003 V отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
27) в строке 130.02.003 VI указывается сумма расходов, произведенных налогоплательщиком при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования);
28) в строке 130.02.003 VII указывается сумма представительских расходов;
29) в строке 130.02.003 VIII указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы налогового периода;
30) в строке 130.02.004 указывается общая сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая сложением строк 130.02.001, 130.02.002 и 130.02.003;
31) в строке 130.02.005 I указывается общее количество командировок за налоговый период;
32) в строке 130.02.005 II указывается общее количество дней командировок за налоговый период.
26. Величина строки 130.02.004 переносится в строку 130.00.015.
5. Составление формы 130.03 - Организация и проведение
мероприятий
26. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по организации и проведению различных мероприятий, связанных с деятельностью некоммерческой организации.
27. В разделе "Организация и проведение мероприятий":
в строке 130.03.001 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. В строках с 130.03.001 I по 130.04.001 XI указываются суммы расходов по видам мероприятий.
28. Величина строки 130.03.001 переносится в строку 130.00.016.
6. Коды стран
29. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
7. Коды имущества
30. При заполнении кода имущества необходимо использовать следующую кодировку:
01 - деньги;
02 - финансовые инвестиции;
03 - товарно-материальные запасы;
04 - основные средства;
05 - нематериальные активы;
06 - услуги;
07 - работы;
08 - прочее.
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 140.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу (Форма 140.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан  Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және  корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс  салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі –  декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 135-бабының тиісті шарттарына сай келетін, әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
Салық кодексінің 135–1–бабының 1–тармағы 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген және  Салық кодексінің 135–бабының тиісті  шарттарына сай келетін білім берудің автономдық ұйымдары жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (140.00 нысаны) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Осы Ережеде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
6. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
7. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН - бизнес сәйкестедіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется:
организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере, соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса;
автономными организациями образования, указанными в подпунктах 3)4) и 5) пункта 1 статьи 135–1 Налогового кодекса и соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 140.00).
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.

2. Декларацияны жасау (140.00-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Декларацияны салық төлеуші тиісті шарттармен жасайды:
"А" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің, мүгедек қызметкерлердің жалпы саны және мүгедек қызметкерлердің жалпы қызметкерлер санындағы үлес салмағы көрсетіледі;
"В" торкөзінде салық кезеңі үшін қызметкерлер, мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айырылған мүгедек қызметкерлер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу жөніндегі жалпы шығыстар сомасы және мүгедек қызметкерлерінің еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
"С" торкөзі егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болып табылған жағдайда белгіленеді;
"D" торкөзі егер ұйым Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағында көзделген қызметті жүзеге асырған жағдайда белгіленеді:
01 - косметологиялық, санаториялық-курорттықтарды қоспағанда, медициналық қызметтер;
02 - қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру жөнінде қызметтер көрсету;
03 - ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпараттар мен насихаттарды таратуды қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызмет;
04 - кітапханалық қызмет көрсету.

2. Составление Декларации (Форма 140.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
Декларация составляется налогоплательщиком, соответствующим условиям:
в ячейке "А" указывается общая численность работников, работников-инвалидов за отчетный налоговый период и удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников;
в ячейке "В" указывается сумма общих расходов по оплате труда работников, работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период и удельный вес общих расходов по оплате труда работников - инвалидов;
ячейка "С" отмечается в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения;
ячейка "D" отмечается в случае, если организация осуществляет деятельность, предусмотренную пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса:
01 - медицинские услуги, за исключением косметологических, санаторно-курортных;
02 - услуги по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;
03 - деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
04 - библиотечное обслуживание.

12. "Негізгі қызметтен түскен табыстар" бөлімінде Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін табыстар көрсетіледі:
1) 140.00.001 жолында салық кезеңі ішінде косметологиялық және санаториялық-курорттық қызмет көрсетулерді қоспағанда медициналық қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.002 жолында салық кезеңі ішінде мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялары бойынша жүзеге асырылатын техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру бойынша қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 140.00.003 жолында салық кезеңі ішінде ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпараттар мен насихаттарды таратуды қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асырудан алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 140.00.004 жолында салық кезеңі ішінде кітапханалық қызмет көрсету саласында қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.005 жолында салық кезеңі ішінде өтеусіз алынған мүлік (оның ішінде гранттар, қайырымдылық көмек, өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар) түрінде алынған табыс көрсетіледі;
6) 140.00.006 жолында салық кезеңі ішінде депозиттер бойынша сыйақылар түрінде алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.007 жолында негізгі қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001-ден 140.00.006-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
13. "Негізгі емес қызметтен түскен табыстар" бөлімінде Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін табыстар, сондай-ақ Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағы шарттарына сәйкес келетін, ұйымдардың табыстары көрсетіледі:
1) 140.00.008 жолында салық кезеңі ішінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кірістер сомасы көрсетіледі;

12. В разделе "Доходы от основной деятельности" указываются доходы от осуществления видов деятельности, предусмотренных пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса:
1) в строке 140.00.001 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания медицинских услуг, за исключением косметологических и санаторно-курортных;
2) в строке 140.00.002 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания услуг по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;
3) в строке 140.00.003 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от осуществления деятельности в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
4) в строке 140.00.004 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания услуг в сфере библиотечного обслуживания;
5) в строке 140.00.005 указывается доход, полученный в течение налогового периода в виде безвозмездно полученного имущества (в том числе гранты, благотворительная помощь, отчисления и пожертвования на безвозмездной основе);
6) в строке 140.00.006 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода в виде вознаграждений по депозитам;
7) в строке 140.00.007 указывается общая сумма доходов, полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.006.
13. В разделе "Доходы от неосновной деятельности" указываются доходы от осуществления видов деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса, а также доходы организаций, соответствующих условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса:
1) в строке 140.00.008 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от реализации товаров (работ, услуг);

2) 140.00.009 жолында салық кезеңі ішінде амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде құн өсімінен, сонымен қатар Салық кодексінің 87 және 92-баптарында айқындалған тіркелген активтерді шығарудан алынған табыстар сомасы көрсетіледі;
3) 140.00.010 жолында салық кезеңі ішінде Салық кодексінің 88-бабында белгіленген міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату Декларациясы жасау кезінде осы жол бойынша заңды тұлғаны тарату кезіндегі кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс те көрсетіледі;
4) 140.00.011 жолында салық кезеңі ішінде мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.012 жолында егер сома Салық кодексінің 85-бабының 1-тармағындағы 14) тармақшаға сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
6) 140.00.013 жолында салық кезеңі ішінде алынған дивидендтердің жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.014 жолында салық кезеңі ішінде алынған сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 140.00.015 жолында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан арту сомасы көрсетіледі;
9) 140.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабының 1-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.017 жолында 140.011-ден 140.00.019-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 140.00.018 жолында негізгі емес қызметтен алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.008-ден 140.00.017-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
14. "Кірістердің жиыны" бөлімінде:
1) 140.00.019 жолында 140.00.007 және 140.00.018 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын негізгі және негізгі емес қызмет бойынша кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.020 жолында 140.00.007 / 140.00.019 х 100 формуласы бойынша айқындалатын жалпы кірістердегі негізгі қызметтен алынған кірісітердің үлес салмағы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

2) в строке 140.00.009 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, а также от выбытия фиксированных активов, которые определены статьями 87 и 92 Налогового кодекса;
3) в строке 140.00.010 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода в результате списания обязательств и определенных статьей 88 Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строке 140.00.011 указывается сумма дохода, полученного в течение налогового периода от сдачи в аренду имущества;
5) в строке 140.00.012 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
6) в строке 140.00.013 указывается общая сумма дивидендов, полученных в течение налогового периода;
7) в строке 140.00.014 указывается общая сумма вознаграждения, полученного в течение налогового периода;
8) в строке 140.00.015 указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
9) в строке 140.00.016 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.017 указывается общая сумма других доходов, не указанных в строках 140.00.008 по 140.00.016;
11) в строке 140.00.018 указывается общая сумма доходов, полученных от не основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.008 по 140.00.017.
14. В разделе "Всего доходов":
1) в строке 140.00.019 указывается общая сумма доходов по основной и не основной деятельности, определяемая как сумма строк 140.00.007 и 140.00.018;
2) в строке 140.00.020 указывается удельный вес доходов, полученных от основной деятельности, в общих доходах, определяемый по формуле: 140.00.007/140.00.019х100.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

5) Декларация қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 11-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 150.00-150.19 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Корпоративтік табыс салығы
бойынша декларацияға
(150.00-нысан) қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (150.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі), сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
тек қана кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіруді, сондай-ақ барлау және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (150.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (150.01-ден 150.19-ға дейінгі нысандар) тұрады;
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді;
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+"  -қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны толтыру кезінде:

5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий документ.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
корпоративному подоходному
налогу (форма 150.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу (Форма 150.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, за исключением:
недропользователей, указанных в пункте 1 статьи 308-1 Налогового кодекса;
недропользователей, исключительно осуществляющих разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.19), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:

28) 150.00.028 жолында 150.00.026 жолы мен 150.00.027 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.00.027 IХ жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 150.01.027 IХ жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (150.00.026 - 150.00.027 ± 150.00.027 IХ) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
18. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 150.00.029 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.00.029 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі. 150.00.029 жолында көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сомасының есебі "1" торкөзін толтыру кезінде, 150.00.029 II - 150.00.029 III + 150.00.029 IV + 150.00.029 V + 150.00.029 VI - 150.00.029 VII - 150.00.029 VIII - 150.00.029 IX - 150.00.029 X ретінде жіргізіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеудің мұндай тәртібін бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, барлық салық төлеушілер қолданылуға міндетті.
Бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, 150.00.029 XI + 150.00030 IV - 150.00.029 IV A+ 150.00.029 V + 150.00.029 VI - 150.00.029 VII - 150.00.029 VIII - 150.00.029 IX- 150.00.029 X - XII ретінде 150.00.029 жолы бойынша көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын өз таңдауы бойынша анықтауға құқығы бар. Мұндай есептеу тәртібін таңдаған кезде 150.00.029 I жолының "2" торкөзі белгіленеді.
150.00.029 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі - ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 150.00.029 ІI А бастап 150.00.029 II С (150.00.029 II А + 150.00.029 II В + 150.00.029 II C) дейінгі жолдар сомасы ретінде айқындалады:
150.00.029 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.029 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
150.00.029 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.

28) в строке 150.00.028 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разность строк 150.00.026 и 150.00.027, увеличенная на строку 150.00.027 IX (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.00.027 IX (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.00.026 - 150.00.027) ± 150.00.027 IX).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.00.029 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 150.00.029 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам). При заполнении ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 150.00.029, производится как 150.00.029 II - 150.00.029 III + 150.00.029 IV + 150.00.029 V + 150.00.029 VI - 150.00.029 VII - 150.00.029 VIII - 150.00.029 IX - 150.00.029 X.
При заполнении ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 150.00.029, производится как 150.00.029 XI + 150.00.029 IV - 150.00.029 IV A + 150.00.029 V + 150.00.029 VI - 150.00.029 VII - 150.00.029 VIII - 150.00.029 IX - 150.00.029 X - 150.00.029 XII.
в строке 150.00.029 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 150.00.029 II А по 150.00.029 II С (150.00.029 II А + 150.00.029 II В + 150.00.029 II C):
в строке 150.00.029 II А указывается стоимость материалов производственных на начало налогового периода;
в строке 150.00.029 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 150.00.029 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;

150.00.029 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 150.00.029 III жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 150.00.029 III А жолдан бастап 150.00.029 III С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (150.00.029 III А + 150.00.029 III В + 150.00.029 III C):
150.00.029 IІІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.029 IІІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
150.00.029 IІІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.
150.00.029 IV жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 150.00.031 жолынан бастап 150.00.057 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.00.029 IV А бастап 150.00.029 IV H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (150.00.029 IV А + 150.00.029 IV B + 150.00.029 IV C + 150.00.029 IV D + 150.00.029 IV E +150.00.029 IV F + 150.00.029 IV G + 150.00.029 IV H):
150.00.029 IV А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.029 IV B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.029 IV C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.029 IV D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.029 IV Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
150.00.029 V жолында:

строка 150.00.029 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.00.029 III заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 150.00.029 III А по 150.00.029 III С (150.00.029 III А + 150.00.029 III В + 150.00.029 III C):
в строке 150.00.029 III А указывается стоимость материалов производственных на конец налогового периода;
в строке 150.00.029 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 150.00.029 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 150.00.029 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.00.030 по 150.00.056 Декларации. Определяется сложением значений строк с 150.00.029 IV А по 150.00.029 IV H (150.00.029 IV А + 150.00.029 IV B + 150.00.029 IV C + 150.00.029 IV D + 150.00.029 IV E +150.00.029 IV F + 150.00.029 IV G + 150.00.029 IV H):
в строке 150.00.029 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.00.029 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.00.029 IV С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.00.029 IV D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.00.029 IV E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.00.029 IV F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.00.029 IV G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.00.029 IV H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.00.029 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

150.00.040 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
150.00.029 VI жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 VII жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 VIII жолында белгiленген активтер, амортизацияға жататын емес преференция және активтер нысандарының бастапқы құнына қосылатын жұмыстар және қызметтердiң нақты құны, ТМҚ өзiндiк құны көрсетiледi;
150.00.029 IX жолында 150.00.029 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 X жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.029 XI жолында салық кезеңі ағымында сатылған және (немесе) пайдаланылған, Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылуы тиіс:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылатын (150.00.029 III, 150.00.032, 150.00.033, 150.00.045, 150.00.046, 150.00.049, 150.00.053, 150.00.054 және т.б.) ТМҚ өзіндік құны көрсетілмейді;
150.00.029 XII жолында 150.00.029 III В жолы бойынша ескерілген, жұмыстар мен қызметтердің құны;
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 150.00.029 I жолының "1" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер 150.00.029 XI, 150.00.029 XII жолдарын толтырмайды.
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 150.00.029 I жолының "2" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер ақпараттық сипаттағы 150.00.029 II, 150.00.029 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 150.00.029 VI, 150.00.029 VII, 150.00.029 VIII, 150.00.029 IX, 150.00.029 X жолдарында ТМҚ өзіндік құнын есепке алмағанда, тек сатып алған (өтеусіз алған) жұмыстар мен қызметтерді көрсетеді.

отражаемых по строке 150.00.040 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса и отраженных в строке 150.07.004;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 150.00.029 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 150.00.029 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 150.00.029 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.00.029 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.00.029 VII;
в строке 150.00.029 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 150.00.029 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданная в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (150.00.029 III, 150.00.032, 150.00.033, 150.00.045, 150.00.046, 150.00.049, 150.00.053, 150.00.054 и др.);
в строке 150.00.029 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 150.00.029 III В.
Недропользователи, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 150.00.029 I, не заполняют строки 150.00.029 XI, 150.00.029 XII.
Недропользователи, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 150.00.029 I, в обязательном порядке заполняют строки информативного характера 150.00.029 II, 150.00.029 III, а в строках 150.00.029 VI, 150.00.029 VII, 150.00.029 VIII, 150.00.029 IX, 150.00.029 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

150.00.042 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
150.00.042 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
15) 150.00.043 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 150.00.043 І және 150.00.043 ІІ жолдарын қамтиды:
150.00.043 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
150.00.043 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
16) 150.00.044 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
17) 150.00.045 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
18) 150.00.046 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
19) 150.00.047 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
20) 150.00.048 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
21) 150.00.049 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
22) 150.00.050 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
23) 150.00.051 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;

в строке 150.00.042 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 150.00.042 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.043 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 150.00.043 I и 150.00.043 II:
в строке 150.00.043 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 150.00.043 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) в строке 150.00.044 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса;
17) в строке 150.00.045 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
18) в строке 150.00.046 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
19) в строке 150.00.047 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
20) в строке 150.00.048 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
21) в строке 150.00.049 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
22) в строке 150.00.050 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
23) в строке 150.00.051 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса;

150.00.051 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120 баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босату ұсынылған келісім-шарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
24) 150.00.052 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса;
25) 150.00.053 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
26) 150.00.054 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.00.054 І жолын да қамтиды:
150.00.054 I жолында резидент емес заңды тұлға басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
27) 150.00.055 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. 150.00.029 және 150.00.054 жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
29) "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
150.00.056 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.056 І және 150.00.056 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.00.056 І жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.00.056 ІІ жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 150.00.057 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 150.00.056 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 150.00.028 және 150.00.055 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.00.028 - 150.00.055 + 150.00.056);
2) 150.00.058 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 150.00.058 жолы ақпараттық сипатта болады. Бұл жол өзіне 150.00.058 І жолын да қамтиды:
150.00.058 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі.

в строке 150.00.051 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
24) в строке 150.00.052 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123-125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 150.08. Если налогоплательщик применяет инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
25) в строке 150.00.053 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
26) в строке 150.00.054 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 150.00.054 I:
в строке 150.00.054 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
27) в строке 150.00.055 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.00.056 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 150.00.056 I и 150.00.056 II:
в строке 150.00.056 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.00.056 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
20. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.00.057 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 150.00.028 и 150.00.055 с учетом положительного или отрицательного значения строки 150.00.056 (150.00.028 - 150.00.055 + 150.00.056);
1) в строке 150.00.058 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.00.058 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.00.058 I:
в строке 150.00.058 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 150.13.

150.00.058 I жолдың көрсеткіші салық салынатын табыстың есептеуiне қосылады;
3) 150.00.059 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212,  213-баптарынасәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.060 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.00.059 жолы алына отырып, 150.00.057 және 150.00.058 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.00.057 + 150.00.058 I - 150.00.059);
5) 150.00.061 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.00.062 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.00.062 А және 150.00.062 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.062 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 150.00.060 жолының 3 пайызы шегіндегі 150.00.062 А І-ден 150.00.062 А ІІІ-ге дейінгі жолдарының сомасы қосу 150.00.062 А ІV және 150.00.062 А V жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((150.00.062 А І+150.00.062 А ІІ+150.00.062 ІІІ) 150.00.060 жолының 3%) + (150.00.062 А ІV+150.00.062 А V). Бұл ретте, егер 150.00.062 А І-ден 150.00.062 А ІІІ-ке дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (150.00.060) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
150.00.062 А І жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағында көзделген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардан нақты шыққан шығыстардың арту сомасы көрсетіледі;
150.00.062 А ІІ жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады;
150.00.062 А ІІІ жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша;
150.00.062 А ІV жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
150.00.062 А V жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
150.00.062 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 150.00.062 В І-ден 150.00.062 В IX-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.00.062 В І жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
150.00.062 В ІІ жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
150.00.062 В ІІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі;
150.00.062 В ІV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі;
150.00.062 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақы көрсетіледі;
150.00.062 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;
150.00.062 В VІІ жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің негізінде мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде республикалық мемлекеттік кәсіпорын алған негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
150.00.062 В VІІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады;
150.00.062 В ІХ жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;

Значение строки 150.00.058 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
2) в строке 150.00.059 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 150.14. Данная строка включает в себя строки 150.00.059 I и 150.00.059 II:
в строке 150.00.059 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 150.00.059 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
3) в строке 150.00.060 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.00.057 и 150.00.058 I за минусом строки 150.00.059 (150.00.057 + 150.00.058 I - 150.00.059);
4) в строке 150.00.061 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.062 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.00.062 А и 150.00.062 В;
в строке 150.00.062 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.00.062 А I по 150.00.062 А III в пределах 3 процентов от строки 150.00.060 плюс сумма строк 150.00.062 А IV и 150.00.062 А V (((150.00.062 А I + 150.00.062 А II + 150.00.062 А III) в пределах 3 % от 150.00.060) + (150.00.062 А IV + 150.00.062 А V)). При этом если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 150.00.062 A I по 150.00.062 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (150.00.060), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 150.00.062 A I указывается сумма превышения фактически понесенных расходов над подлежащими получению (полученными) доходами при эксплуатации объектов социальной сферы, предусмотренных пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
в строке 150.00.062 A II указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 150.13 по признаку вида расходов "1";
в строке 150.00.062 A III указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 150.13 по признаку вида расходов "2";
в строке 150.00.062 A IV указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 150.00.062 A V указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 150.00.062 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк с 150.00.062 В I по 150.00.062 В IX:
в строке 150.00.062 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 150.00.062 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 150.00.062 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 150.01.011 II;
в строке 150.00.062 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 150.01.011 III;
в строке 150.00.062 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 150.00.062 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;
в строке 150.00.062 В VII указывается стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан;
в строке 150.00.062 В VIII доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится строка 150.05.003 I;
в строке 150.00.062 В IX указываются доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 150.05.003 II и 150.05.011 I;
6) в строке 150.00.063 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разность строк 150.00.060 и 150.00.062 (150.00.060 - 150.00.062). В случае если строка 150.00.062 больше строки 150.00.060, в строке 150.00.063 указывается ноль;

7) 150.00.081 жолында бухгалтерлік есепте мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі;
8) 150.00.082 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
9) 150.00.083 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 150.01-нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі принциптерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеуі бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы мәліметін көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісім-шарт бойынша жеке толтырылады.
25. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:

7) в строке 150.00.081 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 150.00.082 указывается расход, возникающий в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
9) в строке 150.00.083 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации. Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
6) входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Составление формы 150.01 - Об объектах налогообложения
и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому
контракту на недропользование, месторождению
(группе месторождений, части месторождения)
24. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін Декларация табыс ету кезінде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
2) БСН - салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап Декларация табыс ету кезінде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) келісім-шарттың жасалған күні. А бағанында уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі, В бағанында келісім-шарттың нөмірі;
5) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың және кен орындарының атауы көрсетіледі;
26. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 150.01.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі.
2) 150.01.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі.
3) 150.01.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.01.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 150.01.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша 150.01.005 І мен 150.01.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі:
150.01.005 І жолында сатып алынған күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі;
150.01.005 ІІ жолында күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
6) 150.01.006 жолында 150.01.006 І және 150.01.006 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
150.01.006 І жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
150.01.006І І жолында берілген талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) номер и дата контракта. В графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
5) наименование месторождения - наименование месторождения согласно контракта на недропользование;
26. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.01.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 150.01.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 150.01.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.01.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 150.01.005 I и 150.01.005 II:
в строке 150.01.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
в строке 150.01.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
6) в строке 150.01.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 150.01.006 I и 150.01.006 II:
в строке 150.01.006 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 150.01.006 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;

150.01.042 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
150.01.042 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
15) 150.01.043 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 150.01.043 І және 150.01.043 ІІ жолдарын қамтиды:
150.01.043 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
150.01.043 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.044 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.3 нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
17) 150.01.045 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
18) 150.01.046 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
19) 150.01.047 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 150.04-нысаны АА және АС бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
20) 150.01.048 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
21) 150.01.049 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі.

в строке 150.01.042 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 150.01.042 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
15) в строке 150.01.043 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 150.01.043 I и 150.01.043 II:
в строке 150.01.043 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 150.01.043 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) в строке 150.01.044 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение графы G формы 150.03 по данному контракту;
17) в строке 150.01.045 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
18) в строке 150.01.046 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
19) в строке 150.01.047 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы AA и AC формы 150.04 по данному контракту;
20) в строке 150.01.048 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
21) в строке 150.01.049 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;

150.01.049 I жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі түріндегі бөлінген жалпы және жанама шығыстардың сомасы көрсетіледі;
22) 150.01.050 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі.
150.01.050 I жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бөлінген жалпы және жанама шығыстар көрсетіледі;
23) 150.01.051 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (150.01.051 K, 150.01.051 L, 150.01.051 T) жолдарының сомасы көшіріледі.
150.01.051 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі - тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 150.01.051 А І-ден 150.01.051 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 А І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
150.01.051 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.01.051 В І-ден 150.01.051 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 В І жолында І топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 В ІІ жолында ІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 В ІІІ жолында ІІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.01.051 В ІV жолында ІV топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

в строке 150.01.049 I указывается сумма распределенных общих и косвенных расходов в виде превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимого на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
22) в строке 150.01.050 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
в строке 150.01.050 I указываются распределенные общие и косвенные расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
23) в строке 150.01.051 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (150.01.051 K, 150.01.051 L, 150.01.051 T). Значение данной строки переносится в строку 150.00.51;
в строке 150.01.051 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, (далее - прямые фиксированные активы) на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 150.01.051 A I по 150.01.051 А IV:
в строке 150.01.051 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 A II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 A III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 A IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.01.051 В I по 150.01.051 В IV:
в строке 150.01.051 В I указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 150.01.051 В II указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 150.01.051 В III указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 150.01.051 В IV указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов IV группы;

150.01.051 K жолында тікелей тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.051 K І-ден 150.01.051 K ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.01.051 K І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F I, 150.01.051 G I, 150.01.051 I I, 150.01.051 J I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F I + 150.01.051 G I + 150.01.051 I I + 150.01.051 J I);
150.01.051 K ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F II, 150.01.051 G II, 150.01.051 H II, 150.01.051 I II, 150.01.051 J II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F II + 150.01.051 G II + 150.01.051 H II + 150.01.051 I II + 150.01.051 J II);
150.01.051 K IІІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F III, 150.01.051 G III, 150.01.051 H III, 150.01.051 I III, 150.01.051 J III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F III + 150.01.051 G III + 150.01.051 H III + 150.01.051 I III + 150.01.051 J III);
150.01.051 K ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.01.051 F IV, 150.01.051 G IV, 150.01.051 H IV, 150.01.051 I IV, 150.01.051 J IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.051 F IV + 150.01.051 G IV + 150.01.051 H IV + 150.01.051 I IV + 150.01.051 J IV);
150.01.051 L жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының келісім-шарт қызметіне тікелей байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 М жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 N жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
150.01.051 О жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі құндық балансы көрсетіледі;
150.01.051 Р жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі құндық балансы көрсетіледі:

в строке 150.01.051 K указывается общая сумма вычетов налогового периода по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.01.051 K I по 150.01.051 K IV:
в строке 150.01.051 K I указываются вычеты по прямым фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F I, 150.01.051 G I, 150.01.051 I I, 150.01.051 J I (150.01.051 F I + 150.01.051 G I + 150.01.051 I I + 150.01.051 J I);
в строке 150.01.051 K II указываются вычеты по прямым фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F II, 150.01.051 G II, 150.01.051 H II, 150.01.051 I II, 150.01.051 J II (150.01.051 F II + 150.01.051 G II + 150.01.051 H II + 150.01.051 I II + 150.01.051 J II);
в строке 150.01.051 K III указываются вычеты по прямым фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F III, 150.01.051 G III, 150.01.051 H III, 150.01.051 I III, 150.01.051 J III (150.01.051 F III + 150.01.051 G III + 150.01.051 H III + 150.01.051 I III + 150.01.051 J III);
в строке 150.01.051 K IV указываются вычеты по прямым фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.01.051 F IV, 150.01.051 G IV, 150.01.051 H IV, 150.01.051 I IV, 150.01.051 J IV (150.01.051 F IV + 150.01.051 G IV + 150.01.051 H IV + 150.01.051 I IV + 150.01.051 J IV);
в строке 150.01.051 L указывается сумма последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, прямо связанных с контрактной деятельностью, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.051 М указывается сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 N указывается сумма амортизационных отчислений по косвенным фиксированным активам, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 О указывается стоимостный баланс при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) по общим и косвенным фиксированным активам, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 Р указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;

150.01.051 R жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі келесі шығыстары көрсетіледі;
150.01.051 S жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шартқа және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы
150.01.051 Т жолында жалға алушының жалға алған негізгі құралдарына қатысты жүргізген жалпы және жанама тіркелген активтері және келесі шығыстары бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.01.051 М, 150.01.051 N, 150.01.051 O, 150.01.051 P, 150.01.051 R және 150.01.051 S жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
24) 150.01.052 жолында Салық кодексінің 123 - 125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса;
25) 150.01.053 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
26) 150.01.054 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.01.054 І жолын да қамтиды:
150.01.054 I жолында резидент емес заңды тұлға басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
27) 150.01.055 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. 150.01.029 және 150.01.054 жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
28) "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
150.01.056 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.056 І және 150.01.056 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.01.056 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.01.056 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

в строке 150.01.051 R указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 S указываются последующие расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 150.01.051 Т указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам и последующим расходам, произведенным арендатором в отношении арендуемых основных средств. Определяется как сумма строк 150.01.051 М, 150.01.051 N, 150.01.051 O, 150.01.051 P, 150.01.051 R и 150.01.051 S;
24) в строке 150.01.052 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123-125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
25) в строке 150.01.053 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
26) в строке 150.01.054 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 150.01.054 I:
в строке 150.01.054 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
27) в строке 150.01.055 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 150.01.029 по 150.01.054.
28. В разделе "Корректировка вычетов":
в строке 150.01.056 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.056 I и 150.01.056 II:
в строке 150.01.056 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.01.056 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.

29. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 150.01.057 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 150.01.056 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 150.01.028 және 150.01.055 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.01.028 - 150.01.055 + 150.01.056);
2) 150.01.058 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 150.01.058 жолы ақпараттық сипатта болады. Бұл жол өзіне 150.01.058 І жолын да қамтиды:
150.01.058 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі.
150.01.058 I жолдың көрсеткіші салық салынатын табыстың есептеуiне қосылады;
3) 150.01.059 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.060 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.059 жолы алына отырып, 150.01.057 және 150.01.058 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.01.057 + 150.01.058 I - 150.01.059);
5) 150.01.061 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.01.062 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы заңның 2-3-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.01.062 А және 150.01.062 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.01.062 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.01.062 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 150.01.063 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.060 және 150.01.062 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.01.060-150.01.062). Егер 150.01.062 жолы 150.01.060 жолынан артық болса, 150.01.063 жолында нөл көрсетіледі;
8) 150.01.064 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.01.065 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 150.01.063 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.01.063 және 150.01.064 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.01.063-150.01.064). Егер 150.01.064 жолы 150.01.063 жолынан артық болса, 150.01.065 жолында нөл көрсетіледі.
30. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 150.01.066 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;

29. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.01.057 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 150.01.028 и 150.01.055 с учетом положительного или отрицательного значения строки 150.01.056 (150.01.028 - 150.01.055 + 150.01.056).
Если строка 150.01.057 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.057;
2) в строке 150.01.058 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.01.058 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.01.058 I:
в строке 150.01.058 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 150.01.058 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 150.01.059 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 150.01.059 I и 150.01.059 II:
в строке 150.01.059 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 150.01.059 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
4) в строке 150.01.060 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.057 и 150.01.058 I за минусом строки 150.01.059 (150.01.057 + 150.01.058 I - 150.01.059). Если строка 150.01.060 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.060;
5) в строке 150.01.061 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 150.01.060 имеет отрицательное значение, строка 150.01.061 определяется как сумма модуля строки 150.01.060 и строки 150.01.051 H I. Если строка 150.01.061 имеет положительное значение, в строку 150.01.060 переносится значение строки 150.01.051 H I;
6) в строке 150.01.062 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.062 А и 150.01.062 В;
в строке 150.01.062 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.01.062 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.01.063 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 150.01.060 и 150.01.062. В случае если строка 150.01.062 больше строки 150.01.060, в строке 150.01.063 указывается ноль;
8) в строке 150.01.064 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.01.065 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разность строк 150.01.063 и 150.01.064 (150.01.063 - 150.01.064). В случае если строка 150.01.064 больше строки 150.01.063, в строке 150.01.065 указывается ноль.
30. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.01.066 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;

1) 150.05.001 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды және қатысу үлесін өткізу құны көрсетіледі. 150.05.001 І-ден 150.05.001 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.001 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерінің өткізу құны көрсетіледі;
150.05.001 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
150.05.001 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 150.05.002 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізілетін бағалы қағаздар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі. 150.05.002 І-ден 150.05.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.002 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы сатылатын акциялар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған сатылатын бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылатын өзге де бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 150.05.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 150.05.003 І-ден 150.05.003 ІІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 150.05.001 І жолы 150.05.002 І жолынан көп болса толтырылады. 150.05.001 І мен 150.05.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.05.003 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 150.05.001 ІІ жолы 150.05.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.001 ІІ мен 150.05.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
150.05.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 150.05.001 ІІІ жолы 150.05.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.001 ІІІ мен 150.05.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;

1) в строке 150.05.001 указывается стоимость реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 150.05.001 I по 150.05.001 III:
в строке 150.05.001 I указывается стоимость реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 150.05.001 II указывается стоимость реализации ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, за исключением долговых ценных бумаг;
в строке 150.05.001 III указывается стоимость реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
2) в строке 150.05.002 указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 150.05.002 I по 150.05.002 III:
в строке 150.05.002 I указывается первоначальная стоимость реализуемых акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 150.05.002 II указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 150.05.002 III указывается первоначальная стоимость прочих реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в строке 150.05.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 150.05.003 I по 150.05.003 III:
в строке 150.05.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 150.05.001 I больше, чем строка 150.05.002 I. Определяется как разность строк 150.05.001 I и 150.05.002 I;
в строке 150.05.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 150.05.001 II больше, чем строка 150.05.002 II. Определяется как разность строк 150.05.001 II и 150.05.002 II;
в строке 150.05.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.001 III больше, чем строка 150.05.002 III. Определяется как разность строк 150.05.001 III и 150.05.002 III;

45. "Борыштық бағалы қағаздарды өткізудегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 150.05.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 150.05.008 І-ден 150.05.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
150.05.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
150.05.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
150.05.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 150.05.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 150.05.009 І-ден 150.05.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
150.05.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
150.05.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
150.05.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 150.05.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 150.05.010 І-ден 150.05.010 VІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
150.05.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
150.05.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
150.05.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 150.05.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 150.05.011 І-ден 150.05.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 І жолы 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 І жолының және 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 І - (150.05.009 І + 150.05.010 І));
150.05.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 ІІ жолы 150.05.009 ІІ және 150.05.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 ІІ жолының және 150.05.009 ІІ және 150.05.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 ІІ - (150.05.009 ІІ + 150.05.010 ІІ));
150.05.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 ІІІ жолы 150.05.009 ІІІ және 150.05.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 ІІІ жолының және 150.05.009 ІІІ және 150.05.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 ІІІ - (150.05.009 ІІІ + 150.05.010 ІІІ));
150.05.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 150.05.008 ІV жолы 150.05.009 ІV және 150.05.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 150.05.008 ІV жолының және 150.05.009 ІV және 150.05.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.008 ІV - (150.05.009 ІV + 150.05.010 ІV));

45. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":
1) в строке 150.05.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 150.05.008 I по 150.05.008 IV:
в строке 150.05.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 150.05.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 150.05.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 150.05.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 150.05.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 150.05.009 I по 150.05.009 IV:
в строке 150.05.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 150.05.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 150.05.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 150.05.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;
3) в строке 150.05.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 150.05.010 I по 150.05.010 IV:
в строке 150.05.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 150.05.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 150.05.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 150.05.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 150.05.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 150.05.011 I по 150.05.011 IV:
в строке 150.05.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 150.05.008 I больше, чем сумма строк 150.05.009 I и 150.05.010 I. Определяется как разность строки 150.05.008 I и суммы строк 150.05.009 I и 150.05.010 I (150.05.008 I - (150.05.009 I + 150.05.010 I));
в строке 150.05.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.008 II больше, чем сумма строк 150.05.009 II и 150.05.010 II. Определяется как разность строки 150.05.008 II и суммы строк 150.05.009 II и 150.05.010 II (150.05.008 II - (150.05.009 II + 150.05.010 II);
в строке 150.05.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 150.05.008 III больше, чем сумма строка 150.05.009 III и 150.05.10 III. Определяется как разность строки 150.05.008 III и суммы строк 150.05.009 III и 150.05.010 III (150.05.008 III - (150.05.009 III + 150.05.010 III));
в строке 150.05.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 150.05.008 IV больше, чем сумма строк 150.05.009 IV и 150.05.010 IV. Определяется как разность строки 150.05.008 IV и суммы строк 150.05.009 IV и 150.05.010 IV (150.05.008 IV - (150.05.009 IV + 150.05.010 IV));

5) 150.05.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 150.05.012 І-ден 150.05.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдарының сомасы 150.05.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 150.05.009 І және 150.05.010 І жолдарының сомасы мен 150.05.008 І жолының айырмасы ретінде айқындалады ((150.05.009 І + 150.05.010 І) - 150.05.008 І);
150.05.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 150.05.009 ІІ және 150.05.010 ІІ жолдарының сомасы 150.05.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.009 ІІ және 150.05.010 ІІ жолдарының сомасы мен 150.05.008 ІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((150.05.009 ІІ + 150.05.010 ІІ)  -150.05.008 ІІ);
150.05.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 150.05.009 ІІІ және 150.05.010 ІІІ жолдарының сомасы 150.05.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 150.05.009 ІІІ және 150.05.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 150.05.008 ІІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((150.05.009 ІІ І+ 150.05.010 ІІІ) - 150.05.008 ІІІ);
150.05.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 150.05.009 ІV және 150.05.010 ІV жолдарының сомасы 150.05.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 150.05.009 ІV және 150.05.010 ІV жолдарының сомасы мен 150.05.008 ІV жолының айырмасы ретінде айқындалады ((150.05.009 ІV + 150.05.010 ІV) - 150.05.008 ІV);
46. "Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 150.05.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беру кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 150.05.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
47. "Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 150.05.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 150.05.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;

5) в строке 150.05.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 150.05.012 I по 150.05.012 IV:
в строке 150.05.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 150.05.009 I и 150.05.010 I больше, чем строка 150.05.008 I. Определяется как разность суммы строк 150.05.009 I и 150.05.010 I и строки 150.05.008 I ((150.05.009 I + 150.05.010 I) - 150.05.008 I);
в строке 150.05.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 150.05.009 II и 150.05.010 II больше, чем строка 150.05.008 II. Определяется как разность суммы строк 150.05.009 II и 150.05.010 II и строки 150.05.008 II ((150.05.009 II + 150.05.010 II) - 150.05.008 II);
в строке 150.05.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 150.05.009 III и 150.05.010 III больше, чем строка 150.05.008 III. Определяется как разность суммы строк 150.05.009 III и 150.05.010 III и строки 150.05.008 III ((150.05.009 III + 150.05.010 III) - 150.05.008 III);
в строке 150.05.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 150.05.009 IV и 150.05.010 IV больше, чем строка 150.05.008 IV. Определяется как разность суммы строк 150.05.009 IV и 150.05.010 IV и строки 150.05.008 IV ((150.05.009 IV + 150.05.010 IV) - 150.05.008 IV).
46. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 150.05.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 150.05.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
47. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 150.05.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 150.05.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;

3) 150.05.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 150.05.015 жолы 150.05.016 жолынан көп болса толтырылады. 150.05.015 және 150.05.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.015-150.05.016);
4) 150.05.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 150.05.016 жолы 150.05.015 жолынан көп болса толтырылады. 150.05.016 және 150.05.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.016-150.05.015).
48. "Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 150.05.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 150.05.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
49. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 150.05.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 150.05.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі.
50. "Есептеу" бөлімінде:
1) 150.05.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 150.05.003 ІІІ, 150.05.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.003 ІІІ + 150.05.011 IV);

3) в строке 150.05.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 150.05.015 больше, чем строка 150.05.016. Определяется как разность строк 150.05.015 и 150.05.016 (150.05.015 - 150.05.016);
4) в строке 150.05.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 150.05.016 больше, чем строка 150.05.015. Определяется как разность строк 150.05.016 и 150.05.015 (150.05.016 - 150.05.015).
48. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 150.05.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 150.05.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
49. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 150.05.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;
2) в строке 150.05.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
50. В разделе "Расчет":
1) в строке 150.05.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 150.05.003 III, 150.05.011 IV (150.05.003 III + 150.05.011 IV);

2) 150.05.024 жолында Салық кодексінің 137-бабының 2-тармағы мен Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 150.05.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңнің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі (150.05.004 ІІІ + 150.05.012 ІV);
4) 150.05.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 150.05.024 және 150.05.025 жолдарының сомасына азайтылған 150.05.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 150.05.023 жолы 150.05.024 және 150.05.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 150.05.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 150.05.027 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 150.05.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 150.05.017 және 150.05.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (150.05.017-150.05.027). Егер 150.05.017 150.05.027 жолынан кем немесе тең болса, 150.05.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 150.05.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.026, 150.05.028, 150.05.003 І, 150.05.003 ІІ, 150.05.005, 150.05.006, 150.05.007, 150.05.011 І, 150.05.011 ІІ, 150.05.011 ІІІ, 150.05.013, 150.05.014, 150.05.019, 150.05.020, 150.05.021, 150.05.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.026 + 150.05.028 + 150.05.003 І + 150.05.003 ІІ + 150.05.005 + 150.05.006 + 150.05.007 + 150.05.011 І + 150.05.011 ІІ + 150.05.011 ІІІ + 150.05.013 + 150.05.014 + 150.05.019 + 150.05.020 + 150.05.021 + 150.05.022);
8) 150.05.030 жолында Салық кодексінің 137-бабының 2-тармағы мен Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес анықталатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 150.05.024 және 150.05.025 жолдарының сомасы 150.05.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 150.05.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 150.05.027 жолы 150.05.017 жолынан артық болғанда толтырылады;

2) в строке 150.05.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 2 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
3) в строке 150.05.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 150.05.004 III, 150.05.012 IV (150.05.004 III + 150.05.012 IV);
4) в строке 150.05.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 150.05.023, уменьшенная на сумму строк 150.05.024 и 150.05.025. В случае если строка 150.05.023 меньше или равна сумме строк 150.05.024 и 150.05.025, в строке 150.05.026 указывается ноль;
5) в строке 150.05.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.05.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разность строк 150.05.017 и 150.05.027 (150.05.017 - 150.05.027). В случае если строка 150.05.017 меньше или равна строке 150.05.027, в строке 150.05.028 указывается ноль;
7) в строке 150.05.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 150.05.026, 150.05.028, 150.05.003 I, 150.05.003 II, 150.05.005, 150.05.006, 150.05.007, 150.05.011 I, 150.05.011 II, 150.05.011 III, 150.05.013, 150.05.014, 150.05.019, 150.05.020, 150.05.021, 150.05.022 (150.05.026 + 150.05.028 + 150.05.003 I + 150.05.003 II + 150.05.005 + 150.05.006 + 150.05.007 + 150.05.011 I + 150.05.011 II + 150.05.011 III + 150.05.013 + 150.05.014 + 150.05.019 + 150.05.020 + 150.05.021 + 150.05.022);
8) в строке 150.05.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 2 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 150.05.024 и 150.05.025 больше строки 150.05.023;
9) в строке 150.05.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 150.05.027 больше строки 150.05.017;

6) F бағанында своптың белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында своп бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында своп бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында своп бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
10. Қызмет көрсеткен жұмыс iстелiнген жүзеге асырылған тауарлар бойынша ҚҚС төлеушi болмайтын салық төлеушiлердiң шығындары - 150.08-нысанын жасау
57. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
58. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 91-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 - қаржы қызметтері;
2 - жарнамалық қызметтер;
3 - консультациялық қызметтер;
4 - маркетингтік қызметтер;
5 - дизайнерлік қызметтер;
7 - инжинирингтік қызметтер;
8 - өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
11. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер - 150.09-нысанын жасау
59. Бұл нысан Салық кодексінің 116 - 122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
60. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде Салық кодексінің 310-бабына сәйкес бөлек салықтық есепке алуды жүргізетіндерден басқа, салық төлеушілер барлық тіркелген активтер бойынша мәліметтерді көрсетеді.
Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін салық төлеушілер, Салық кодексінің 310-бабына сәйкес "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты тек тіркелген активтер бойынша келіп түскен және шығып кеткен тіркелген активтердің салық кезеңінің басы мен аяғына сәйкес құндық баланс туралы мәліметтерді, сондай-ақ келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты жалға алынған негізгі қаражаттарға қатысты жалға алушымен жүзеге асырылған, кейінгі шығыстар сомасын көрсетеді.
"Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімін Салық кодексінің 310-бабына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер, сондай-ақ бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты салық төлеушінің өндірген келе шығыстары бойынша, салық салу объектілері және салық салуға қатысы бар объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер ғана толтырады.
Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (келісім-шарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша 150.09 нысанында келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде "Келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер сомасы" бөлімінде көрсетіледі.
"Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
Бұл бөлімде:
1) 150.09.001 жолында салық кезеңнің басына жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.001 І-ден 150.09.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кіші топтар бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.09.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің басына ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.09.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің басына ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.09.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

6) в графе F указывается признак свопа. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по свопу;
8) в графе H указываются расходы по свопу;
9) в графе I указывается доход (убыток) по свопу. Определяется как разность значений граф G и H.
10. Составление формы 150.08 - Расходы налогоплательщиков, не
являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
57. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
58. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 91 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента - контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
11. Составление формы 150.09 - Вычеты по фиксированным активам
59. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 150.01 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в форме 150.02.
60. В разделе "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам":
1) в строке 150.09.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 150.09.001 I по 150.09.001 IV:
в строке 150.09.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.001 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.001 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.001 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

2) 150.09.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен жалпы және жанама тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 150.09.002 І мен 150.09.002 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі.
150.09.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 150.09.003 жолында шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 150.09.003 І мен 150.09.003 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, І-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІІ-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІІІ-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.09.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІV-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 150.09.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.004 І мен 150.09.004 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.09.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.09.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.09.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын, ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

2) в строке 150.09.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.09.002 I по 150.09.002 IV:
в строке 150.09.002 I указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.09.002 II указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.09.002 III указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.09.002 IV указывается общая стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 150.09.003 указывается общая стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.09.003 I по 150.09.003 IV:
в строке 150.09.003 I указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.09.003 II указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.09.003 III указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.09.003 IV указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 150.09.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.004 I по 150.09.004 IV:
в строке 150.09.004 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.004 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.004 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.004 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

5) 150.09.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімдернің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.005 І мен 150.09.005 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кіші топтардың құндық теңгерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
150.09.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған, салық кезеңінің аяғына ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
6) 150.09.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.006 І мен 150.09.006 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.09.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.09.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, ІІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
150.09.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген, ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
7) 150.09.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.007 І мен 150.09.007 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.007 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.09.007 ІІ жолында ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.09.007 ІIІ жолында ІIІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.09.007 ІV жолында ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.09.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.09.005 I по 150.09.005 IV:
в строке 150.09.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.005 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.005 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.09.005 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 150.09.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.006 I по 150.09.006 IV:
в строке 150.09.006 I указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.09.006 II указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.09.006 III указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.09.006 IV указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 150.09.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.007 I по 150.09.007 IV:
в строке 150.09.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам I группы;
в строке 150.09.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам II группы;
в строке 150.09.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам III группы;
в строке 150.09.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам IV группы;

8) 150.09.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.008 І мен 150.09.008 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімдерінің сомасы көрсетіледі;
150.09.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып және Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 150.09.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына топтардың (кіші топттардың) құндық теңгерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.009 І мен 150.09.009 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына кіші топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімдерінің сомасы көрсетіледі;
150.09.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына кіші топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына кіші топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.09.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын, салық кезеңінің соңына топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі;

8) в строке 150.09.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех общих и косвенных фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.008 I по 150.09.008 IV:
в строке 150.09.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) общих и косвенных фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.09.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.09.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.09.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 150.09.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.09.009 I по 150.09.009 IV:
в строке 150.09.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 150.09.009 II указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 150.09.009 III указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 150.09.009 IV указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

10) 150.09.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес, қызметкерлердің табыстарына есептелген шығыстарды қоспағанда, шегерімге жатқызылатын, кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.010 І мен 150.09.010 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі.
150.09.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.09.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
150.09.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
11) 150.09.011 жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.09.011 І мен 150.09.011 ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.09.011 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 І, 150.09.007 І, 150.09.009 І, 150.09.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 I + 150.09.007 I + 150.09.009 I + 150.09.010 I);
150.09.011 ІІ жолында ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 ІІ, 150.09.007 ІІ, 150.09.008 ІІ, 150.09.009 ІІ, 150.09.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 II + 150.09.007 II + 150.09.008 II + 150.09.009 II + 150.09.010 II);
150.09.011 IІІ жолында ІIІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 ІIІ, 150.09.007 IІІ, 150.09.008 ІIІ, 150.09.009 IIІ, 150.09.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 III + 150.09.007 III + 150.09.008 III + 150.09.009 III + 150.09.010 III);
150.09.011 ІV жолында ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 150.09.006 ІV, 150.09.007 ІV, 150.09.008 ІV, 150.09.009 ІV, 150.09.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.09.006 IV + 150.09.007 IV + 150.09.008 IV + 150.09.009 IV + 150.09.010 IV);
12) 150.09.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;

10) в строке 150.09.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 150.09.010 I по 150.09.010 IV:
в строке 150.09.010 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.010 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.010 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.09.010 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 150.09.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по общим и косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.09.011 I по 150.09.011 IV:
в строке 150.09.011 I указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 I, 150.09.007 I, 150.09.009 I, 150.09.010 I (150.09.006 I + 150.09.007 I + 150.09.009 I + 150.09.010 I);
в строке 150.09.0011 II указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 II, 150.09.007 II, 150.09.008 II, 150.09.009 II, 150.09.010 II (150.09.006 II + 150.09.007 II + 150.09.008 II + 150.09.009 II + 150.09.010 II);
в строке 150.09.011 III указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 III, 150.09.007 III, 150.09.008 III, 150.09.009 III, 150.09.010 III (150.09.006 III + 150.09.007 III + 150.09.008 III + 150.09.009 III + 150.09.010 III);
в строке 150.09.011 IV указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.09.006 IV, 150.09.007 IV, 150.09.008 IV, 150.09.009 IV, 150.09.010 IV (150.09.006 IV + 150.09.007 IV + 150.09.008 IV + 150.09.009 IV + 150.09.010 IV);
12) в строке 150.09.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.

12. Инвестициялық салық преференциялары - 150.10-нысанын жасау
61. Бұл нысан инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерді айқындауға арналған. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Салық кодексінің 123 - 125-баптарына және Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес толтырылады. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Енгізу туралы заңның 26-бабына сәйкес толтырылады.
62. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) 150.10.001 жолында ол бойынша салық төлеуші заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамаға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде тіркелген активтерді пайдалануға енгізу құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференциялары берілген пайдалануға енгізілген тіркелген активтердің қалдық құны;
2) 150.10.002 жолында салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
3) 150.10.003 жолында келесі салық кезеңінің 150.10.001 жолына көшірілуі тиіс тіркелген активтердің қалдық құны көрсетіледі.
63. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі. 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2012 жылдың 1 қаңтарына дейінгі кезеңде жасалған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісім-шарт бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық салық преференцияларын қолдануға құқық берген жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
3) С бағанында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;

12. Составление формы 150.10 - Инвестиционные налоговые
преференции
61. Данная форма предназначена для определения вычетов по инвестиционным налоговым преференциям. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции" заполняется в соответствии со статьями 123-125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года" заполняется в соответствии со статьей 26 Закона о введении.
62. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года":
1) в строке 150.10.001 указывается остаточная стоимость введенных в эксплуатацию фиксированных активов, по которым налогоплательщику - юридическому лицу предоставлены инвестиционные налоговые преференции в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 01.01.2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
2) в строке 150.10.002 указывается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в налоговом периоде;
3) в строке 150.10.003 указывается остаточная стоимость фиксированных активов, которая подлежит переносу в строку 150.10.001 следующего налогового периода.
63. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции":
1) в строке 150.10.004 указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций равными долями в течение первых трех налоговых периодов эксплуатации;
2) в строке 150.10.005 указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций единовременно в налоговом периоде, в котором осуществлен ввод в эксплуатацию;
3) в строке 150.10.006 указывается сумма затрат на строительство, производство, приобретение, монтаж и установку объектов преференций, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;
4) в строке 150.10.007 указывается сумма последующих расходов на реконструкцию, модернизацию зданий и сооружений производственного назначения, машин и оборудования, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;

5) Е бағанында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын преференция объектілерінің құрылысына, өндірісіне, монтаждауға және орнатуға жұмсалған шығындар сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен жабдықтарды қалпына келтіруге, жаңғыртуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі. С-тен F-ге дейінгі бағандардың сомасы ретінде айқындалады.
13. Резиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 150.11-нысанын жасау
64. Бұл нысан Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасындағы және одан тыс көздерден алынған табыстар алу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған.
65. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
С торкөзі егер шетел мемлекетінде көзделген шығыстарды шегерімге жатқызудың өзге әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді.
66. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 150.11.001 жолында салық кезеңінде шеккен резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі;
2) 150.11.002 жолында Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі.
14. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 150.12-нысанын жасау
67. Бұл нысан Салық кодексінің 208 - 211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

5) в 150.10.008 указывается общая сумма вычета по инвестиционным налоговым преференциям. Определяется как сумма строк с 150.10.004 по 150.10.007.
13. Составление формы 150.11 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
64. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса.
65. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
ячейка С отмечается, если применяется иной метод отнесения расходов на вычеты, предусмотренный в иностранном государстве;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса.
66. В разделе "Расходы":
1) в строке 150.11.001 указываются управленческие и общеадминистративные расходы юридического лица - резидента, понесенные в налоговом периоде;
2) в строке 150.11.002 указываются управленческие и общие административные расходы юридического лица - резидента, относимые на вычет в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса.
14. Составление формы 150.12 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
67. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208-211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заң), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - зейнетақымен қамсыздандыру Заңы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Ереже жеке табыс салығы және әлеуметтік салықтар бойынша тәртібін (декларацияны) айқындайды (бұдан әрі - Декларация), жеке табыс салығын, әлеуметтік салықтарды есептеуге, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорына мiндетті зейнетақы жарналарын сомаларын аударуға (бұдан әрі - мiндетті зейнетақы жарналары) есептеу, ұстау (қоса есептеу) және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына (бұдан әрі - әлеуметтiк аударым) әлеуметтiк аударымның сомаларын есептеуге, ұстауға (қоса есептеуге) арналған.
Арнайы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, шағын және кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, Салық кодексінің 1819-тарауларына6-бөлім12-бөлімдеріне сәйкес оңайлатылған декларация негiзiндегi жеке тұлғаларға қатысты Декларация салық агентімен жасалады.
Осы Ережелердiң мақсаттары үшiн Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғалардың шешімімен мойындалған құрылымдық бөлімдер әлеуметтік салықты өздері төлеушілер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып мойындалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемелері туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01 - 200.03 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
5. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымша, міндетті толтыруға жатады.
6. Көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, қосымшаның осындай тағы парағы толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"  -қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее - обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее - социальные отчисления).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к физическим лицам согласно главам 18, 19 раздела 6, разделу 12 Налогового кодекса.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса самостоятельными плательщиками социального налога, для целей настоящих Правил признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті немесе оның өкілдігі және салық агентінің немесе оның өкілдігінің Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілгендей мөрі өз атында болған жағдайда қол қойылады және куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзгедей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
15. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімді басқарушымен салық міндеттілігінің орындалуы кезіндегі жолда сенімді басқарушының - салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық агентінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Сенімді басқарушымен салық міндеттілігінің орындалуы кезіндегі жолда сенімді басқарушы - салық төлеушісінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының салық агентінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
3) салық кезеңі (ай, жыл) - тоқсандық есеп болып табылады (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі;
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының заңды тұлғасының атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;

10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налоговым агентом либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налоговом агенте" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 200.00)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (квартал, год) - отчетный квартал, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица - доверительного управляющего;

5) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C, D, E, F, G: жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) қызметкерлердің саны (адам);
Салық кезеңінде кірістер қоса есептелінген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
9) Салық агенттерімен резидент емес - заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша дара салық төлеуші танылмаған құрылымдық бөлімшелер бар болғанда;
Резидент емес - заңды тұлғаның тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша дара салық төлеуші танылмаған құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда тиісті торкөздер белгіленеді;
10) берiлген қосымшалар.
Берiлген қосымшалардың торкөздерi белгiленедi;
11) 200.01. қосымшалардың саны.
200.01 қосымшаларының саны, Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген тәртіпте келісілген келісім-шарттардың санымен сәйкестігі көрсетіледі;
12) 200.03 қосымшалардың саны.
Салық агенттерімен резидент емес - заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша дара салық төлеуші танылмаған құрылымдық бөлімшелер санымен сәйкестігі көрсетіледі.
16. "Жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде;
1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары салық агентімен салық кезеңінің әрбір айында жеке тұлғаның есебіне жазылған, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынғандарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алған табыстарының, соның ішінде Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабында көрсетілген табыстардың сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.001 IV жолы 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.001 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.001 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.001 жолы 200.00.002 жолының сомасын қамтиды;

5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогового агента.
Ячейки отмечаются, в случае если налоговый агент относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
8) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в налоговом периоде;
9) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица - резидента налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица - резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
11) количество приложений 200.01.
Указывается количество приложений 200.01, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
12) количество приложений 200.03.
Указывается количество приложений 200.03, которое должно соответствовать количеству структурных подразделений юридического лица - резидента, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога":
1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам за каждый месяц налогового периода, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III.
Строка 200.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.001 IV за налоговый период и 200.00.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.001 включает в себя сумму строки 200.00.002;

2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары 200.00.001 тиісті жолдарында көрсетілген сомалар мен Салық кодексінің  156және 166-баптарына сәйкес салық салуға жатпайтын (Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда) табыстардың сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін төлем көзінен салық салынатын табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
Егер Салық кодексінің 156-бабымен ескерілген түзетулер және Салық кодексінің 166-бабымен ескерілген салық шегерімдері есепке жазылған табыстан асатын болса, тиісті жолдарда нөл көрсетіледі.
200.00.002 IV жолы 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.002 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.002 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсету үшін арналған.
3) 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдары салық кезеңінің әр айы ішінде жеке тұлғаның есебіне жазылған табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.003 IV жолы 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.003 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.003 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.004 жолы міндетті, ерікті зейнетақы және кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын қоспағанда, салық агенттерімен есепке жазылған, бірақ салық кезеңі соңында жеке тұлғаларға төленбеген табыстар бойынша берешектер сомасын көрсету үшін арналған;
5) 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында жеке тұлғаларға төленген табыстар сомасын көрсетуге арналған. Бұл ретте осы жолда Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстар көрсетілмейді.
200.00.005 IV жолы 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.005 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.005 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.005 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница между суммами, отраженными в соответствующих строках 200.00.001 и доходами, не подлежащими налогообложению в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса).
В случае, если корректировки, предусмотренные статьей 156 Налогового кодекса и налоговые вычеты, предусмотренные статьей 166 Налогового кодекса превышают начисленные доходы, в соответствующих строках отражается ноль.
Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III.
Строка 200.00.002 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.002 IV налогового периода и 200.00.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III.
Строка 200.00.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.003 IV налогового периода и 200.00.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строка 200.00.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец налогового периода, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце налогового периода. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III.
Строка 200.00.005 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.005 IV налогового периода и 200.00.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;

6) 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабының 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және салық кезіңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған(9 жолдың "Жоқ" ұяшығын белгілеген жағдайда).
200.00.006 IV жолы 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.006 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.006 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.006 жолы 200.00.007 жолының сомасын қамтиды;
7) 200.00.007 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, салық міндеттемелерінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдары салық кезіңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын, сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.007 IV жолы 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.007 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.007 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.008, 200.00.009 жолдары заңды тұлғаның - резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Ия" ұяшығын толтырған жағдайда).
9) 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бас ұйымы үшін бюджетке аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.008 IV жолы 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.008 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.008 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

6) строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода, для налогового агента, не имеющего структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III.
Строка 200.00.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.006 IV налогового периода и 200.00.006 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.006 включает в себя сумму строки 200.00.007;
7) строка 200.00.007 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III.
Строка 200.00.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.007 IV налогового периода и 200.00.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 200.00.008, 200.00.009 заполняются в случае наличия у юридического лица - резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
9) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III.
Строка 200.00.008 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.008 IV налогового периода и 200.00.008 V за предыдущий налоговый период текущего года;

10) 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдары 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша бюджетке аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.009 IV жолы 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.009 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.009 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.009 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
17. "Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеу" бөлімі салық кезеңі ішінде дивидендтердің, сыйақылардың, ұтыстардың есепке жазылуын жүзеге асырған салық агенттерімен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдары жеке табыс салығын қосқанда салық кезеңінің әрбір айында салық агентімен есепке жазылған дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.010 IV жолы 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.010 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.010 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.010 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.010 жолы 200.00.011 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында жеке табыс салығы салынатын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 IV жолы 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.011 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.011 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдары Салық кодексінің 172-бабына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

10) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III.
Строка 200.00.009 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.009 IV налогового периода и 200.00.009 V за предыдущий налоговый период текущего года.
17. Раздел "Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей" заполняется налоговыми агентами, которые в налоговом периоде осуществляли начисление дивидендов, вознаграждений, выигрышей. В данном разделе:
1) строки 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III предназначены для отражения суммы доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, начисленных налоговым агентом за каждый месяц налогового периода, включая индивидуальный подоходный налог.
Строка 200.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III.
Строка 200.00.010 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.010 IV налогового периода и 200.00.010 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.010 включает в себя сумму строки 200.00.011;
2) строки 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III предназначены для отражения суммы доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, облагаемых индивидуальным подоходным налогом, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы  доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III.
Строка 200.00.011 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.011 IV налогового периода и 200.00.011 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 172 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.

200.00.012 IV жолы 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.012 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.011 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.011 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.013 жолы жеке тұлғалар есебіне жазылған, бірақ салық кезеңінің аяғында салық агентімен төленбеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар бойынша берешектердің сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.00.014 IV жолы 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.014 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.014 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.014 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.015 I, 200.00.015 II және 200.00.015 III жолдары құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабының 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін, жеке тұлғаларға төленген дивидендтерден, сыйақылардан, ұтыстардан есептелген және салық кезеңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған;
200.00.015 IV жолы 200.00.015 I, 200.00.015 II және 200.00.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.015 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.015 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.015 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған; 200.00.015 жолы 200.00.016 жолының сомасын қамтиды;
7) 200.00.016 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, салық міндеттемелерінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын, сенімгелікпен басқарушы жеке тұлғаларға төленген дивидендтерден, сыйақылардан, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.

Строка 200.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III.
Строка 200.00.012 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.012 IV налогового периода и 200.00.012 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строка 200.00.013 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, начисленных физическим лицам, но невыплаченных налоговым агентом на конец налогового периода;
5) строки 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III предназначены для отражения суммы доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III.
Строка 200.00.014 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.014 IV налогового периода и 200.00.014 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.00.015 I, 200.00.015 II и 200.00.015 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в каждом месяце налогового периода, для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса.
Строка 200.00.015 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.015 I, 200.00.015 II и 200.00.015 III.
Строка 200.00.015 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.015 IV налогового периода и 200.00.015 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.015 включает в себя сумму строки 200.00.016;
7) строка 200.00.016 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.016 I, 200.00.016 II и 200.00.016 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет в каждом месяце налогового периода.

200.00.016 IV жолы 200.00.016 I, 200.00.016 II және 200.00.016 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.016 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.016 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.016 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.017, 200.00.018 жолдары заңды тұлғаның - резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Ия" ұяшығын толтырған жағдайда);
9) 200.00.017 I, 200.00.017 II және 200.00.017 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бас ұйымы үшін бюджетке аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген дивидендтерден, сыйақылардан, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.017 IV жолы 200.00.017 I, 200.00.017 II және 200.00.017 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.017 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.017 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.017 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.018 I, 200.00.018 II және 200.00.018 III жолдары жолдары 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша бюджетке аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген дивидендтерден, сыйақылардан, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.018 IV жолы 200.00.018 I, 200.00.018 II және 200.00.018 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.018 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.018 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.018 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
18. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.019 I, 200.00.019 II және 200.00.019 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлға есебіне жазылған табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.019 IV жолы 200.00.019 I, 200.00.019 II және 200.00.019 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.016 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.016 I, 200.00.016 II и 200.00.016 III.
Строка 200.00.016 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.016 IV налогового периода и 200.00.016 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 200.00.017, 200.00.018 заполняются в случае наличия у юридического лица - резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
9) строки 200.00.017 I, 200.00.017 II и 200.00.017 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.017 I, 200.00.017 II и 200.00.017 III.
Строка 200.00.017 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.017 IV налогового периода и 200.00.017 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 200.00.018 I, 200.00.018 II и 200.00.018 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.018 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.018 I, 200.00.018 II и 200.00.018 III.
Строка 200.00.018 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.018 IV налогового периода и 200.00.018 V за предыдущий налоговый период текущего года.
18. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 200.00.019 I, 200.00.019 II и 200.00.019 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.019 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.019 I, 200.00.019 II и 200.00.019 III.

200.00.019 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.019 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.019 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.020 I, 200.00.020 II және 200.00.020 III жолдары құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабының 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсету үшін арналған (9 жолында "Жоқ" торкөзді толтырған жағдайда).
200.00.020 IV жолы 200.00.020 I, 200.00.020 II және 200.00.020 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.020 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.020 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.020 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.021, 200.00.021 жолдары заңды тұлғаның - резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Ия" ұяшығын толтырған жағдайда);
4) 200.00.021 I, 200.00.021 II және 200.00.021 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында бас ұйымы үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.021 IV жолы 200.00.021 I, 200.00.021 II және 200.00.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.021 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.021 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.021 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.022 I, 200.00.022 II және 200.00.022 III жолдары 200.03 барлық нысандары бойынша 200.03.005 I, 200.03.005 II, 200.03.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсету үшін арналған.

Строка 200.00.019 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.019 IV налогового периода и 200.00.019 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.020 I, 200.00.020 II и 200.00.020 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплачиваемых доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в каждом месяце налогового периода в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан для налогового агента, не имеющего структурных подразделений, и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.020 I, 200.00.020 II и 200.00.020 III.
Строка 200.00.020 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.020 IV налогового периода и 200.00.020 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.021, 200.00.022 заполняются в случае наличия у юридического лица - резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
4) строки 200.00.021 I, 200.00.021 II и 200.00.021 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за головную организацию в каждом месяце налогового периода в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.00.021 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.021 I, 200.00.021 II и 200.00.021 III.
Строка 200.00.021 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.021 IV налогового периода и 200.00.021 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.022 I, 200.00.022 II и 200.00.022 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II, 200.03.005 III по всем формам 200.03.

200.00.022 IV жолы 200.00.022 I, 200.00.022 II және 200.00.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.022 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.022 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.022 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
19. "Мүгедек-қызметкерлердің саны және еңбекақыларын төлеу бойынша шығыстар" бөлімі Салық кодексінің 135-бабының 3-тармағының шарттарына сәйкес болып келетін, тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдармен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.023 I, 200.00.023 II және 200.00.023 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған. 200.00.023 жолы 200.00.024 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.00.024 I, 200.00.024 II және 200.00.024 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
3) 200.00.025 I, 200.00.025 II және 200.00.025 III жолдары тиісті 200.00.024 және 200.00.023 жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлер санының жұмыскерлердің жалпы санындағы үлес салмағын көрсетуге арналған;
4) 200.00.026 I, 200.00.026 II және 200.00.026 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында еңбекақыны төлеу бойынша жалпы шығыстардың сомасын көрсетуге арналған. 200.00.026 жолы 200.00.027 жолының сомасын қамтиды;
5) 200.00.027 I, 200.00.027 II және 200.00.027 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.028 I, 200.00.028 II және 200.00.028 III жолдары тиісті 200.00.027 және 200.00.026 жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардағы үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. "Салық кодексінің 358-бабының 13-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолданумен есептелген әлеуметтік салық" бөлімі салық агенті болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен - резиденттерімен, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметтерін жүзеге асыратын резидент еместермен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.029 І, 200.00.029 ІІ және 200.00.029 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Салық кодексінің 163-бабының 2-тармағымен анықталған жеке тұлғаларға табыс түрінде төленген жұмыс берушінің шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.022 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.022 I, 200.00.022 II и 200.00.022 III.
Строка 200.00.022 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.022 IV налогового периода и 200.00.022 V за предыдущий налоговый период текущего года.
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:
1) строки 200.00.023 I, 200.00.023 II и 200.00.023 III предназначены для отражения общей численности работников за каждый месяц налогового периода. Строка 200.00.023 включает в себя строку 200.00.024;
2) строки 200.00.024 I, 200.00.024 II и 200.00.024 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
3) строки 200.00.025 I, 200.00.025 II и 200.00.025 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строк 200.00.024 и 200.00.023;
4) строки 200.00.026 I, 200.00.026 II и 200.00.026 III предназначены для отражения суммы общих расходов по оплате труда за каждый месяц налогового периода. Строка 200.00.026 включает в себя строку 200.00.027;
5) строки 200.00.027 I, 200.00.027 II и 200.00.027 III предназначены для отражения суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
6) строки 200.00.028 I, 200.00.028 II и 200.00.028 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строк 200.00.027 и 200.00.026.
20. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставок, установленных пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами. В данном разделе:
1) строки 200.00.029 I, 200.00.029 II и 200.00.029 III предназначены для отражения суммы расходов работодателя, выплаченной физическим лицам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.

200.00.029 IV жолы 200.00.029 I, 200.00.029 II және 200.00.029 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.029 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.029 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.029 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.030 І, 200.00.030 ІІ және 200.00.030 ІІІ жолдары Салық кодексінің 357-бабының 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын жеке тұлғалар табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.030 IV жолы 200.00.030 I, 200.00.030 II және 200.00.030 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.030 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.030 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.030 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4 тоқсан үшін Декларацияның 200.00.030 V жолы 200.02.037 жолына сәйкес болуы керек;
3) 200.00.031 І, 200.00.031 ІІ және 200.00.031 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салық салынатын объекті болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
200.00.031 IV жолы 200.00.031 I, 200.00.031 II және 200.00.031 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.031 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.031 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.031 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.032 І, 200.00.032 ІІ және 200.00.032 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актілеріне сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
Төленуге тиіс әлеуметтік салықтың есептелуі әрбір жұмысшы бойынша жүргізіледі.
200.00.032 IV жолы 200.00.032 I, 200.00.032 II және 200.00.032 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.032 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.031 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.031 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.033 I, 200.00.033 II және 200.00.033 III жолдары жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар шеңберінде іске асатын қызмет бойынша салық кезеңіндегі әрбір ай үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын және 200.01 нысандар бойынша 200.01.005 I, 200.01.005 II, 200.01.005 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.029 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.029 I, 200.00.029 II и 200.00.029 III.
Строка 200.00.029 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.029 IV налогового периода и 200.00.029 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.030 I, 200.00.030 II и 200.00.030 III предназначены для отражения суммы доходов физических лиц, не облагаемых социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.030 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.030 I, 200.00.030 II и 200.00.030 III.
Строка 200.00.030 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.030 IV налогового периода и 200.00.030 V за предыдущий налоговый период текущего года.
Строка 200.00.030 V Декларации за 4 квартал должна соответствовать строке 200.02.037;
3) строки 200.00.031 I, 200.00.031 II и 200.00.031 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.031 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.031 I, 200.00.031 II и 200.00.031 III.
Строка 200.00.031 V предназначена для отражения сумма итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.031 IV налогового периода и 200.00.031 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 200.00.032 I, 200.00.032 II и 200.00.032 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.
Строка 200.00.032 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.032 I, 200.00.032 II и 200.00.032 III.
Строка 200.00.032 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.032 IV налогового периода и 200.00.032 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.033 I, 200.00.033 II и 200.00.033 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного по деятельности, осуществляемой в рамках контрактов на недропользование за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 200.01.005 I, 200.01.005 II, 200.01.005 III по всем формам 200.01.

200.00.033 IV жолы 200.00.033 I, 200.00.033 II және 200.00.033 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.033 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.033 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.033 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.034-тен 200.00.037-ге дейінгі жолдар Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленген, жұмыс берушімен есептелген уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктілік және туу бойынша, бала туылған кездегі, жерлеуге жәрдемақы сомасының аударымдар сомасынан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша туындаған теріс сальдо қалдықтары бойынша толтырылады;
7) 200.00.034 I, 200.00.034 II және 200.00.034 III жолдарына алдыңғы салық кезеңiнің тиісті 200.00.037 III жолында, салық кезеңінің 200.00.037 I және 200.00.037 II жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) 200.00.035 I, 200.00.035 II және 200.00.035 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықты төлеудің есебіне жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.00.036 I, 200.00.036 II және 200.00.036 III жолдары тиісті 200.00.034 және 300.00.035 жолдарының ең кіші шамасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықты төлеудің есебіне жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.036 IV жолы 200.00.036 I, 200.00.036 II және 200.00.036 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік жәрдемақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.036 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.036 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.036 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.037 І, 200.00.037 ІІ және 200.00.037 ІІІ жолдары тиісті 200.00.034 және 200.00.036 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік жәрдемақының келесі есептік айға көшірілетін есептелген әлеуметтік аударымдар сомасынан асып кету сомасын көрсетуге арналған;
11) 200.00.038-ден 200.00.042-ге дейінгі жолдар Салық кодексінің 361-бабына сәйкес мемлекеттік мекемелермен толтырылады;
12) 200.00.038 І, 200.00.038 ІІ және 200.00.038 ІІІ жолдары салық кезеңінің 1, 2 және 3 айларында Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған;

Строка 200.00.033 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.033 I, 200.00.033 II и 200.00.033 III.
Строка 200.00.033 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.033 IV налогового периода и 200.00.033 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки с 200.00.034 по 200.00.037 заполняются по остаткам отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Государственного фонда социального страхования над начисленной суммой отчислений в указанный фонд;
7) в строки 200.00.034 I, 200.00.034 II и 200.00.034 III переносятся суммы, отраженные соответственно в строке 200.00.037 III за предыдущий налоговый период, 200.00.037 I и 200.00.037 II налогового периода;
8) строки 200.00.035 I, 200.00.035 II и 200.00.035 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога за каждый месяц налогового периода;
9) строки 200.00.036 I, 200.00.036 II и 200.00.036 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемой как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 200.00.034 и 200.00.035.
Строка 200.00.036 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.036 I, 200.00.036 II и 200.00.036 III.
Строка 200.00.036 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.036 IV налогового периода и 200.00.036 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 200.00.037 I, 200.00.037 II и 200.00.037 III предназначены для отражения суммы превышения начисленных социальных пособий над начисленной суммой социальных отчислений, переносимых на следующий отчетный месяц, за каждый месяц налогового периода, определяемого как разница соответствующих строк 200.00.034 и 200.00.036;
11) строки с 200.00.038 по 200.00.042 заполняются государственными учреждениями в соответствии со статьей 361 Налогового кодекса;
12) строки 200.00.038 I, 200.00.038 II и 200.00.038 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, начисленных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан за 1, 2 и 3 месяцы налогового периода;

13) 200.00.039 І, 200.00.039 ІІ және 200.00.039 ІІІ жолдары Салық кодексінің 361-бабының 2-тармағына сәйкес көшіруге болатын әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.039 І жолына алдыңғы салық кезеңінің 200.00.042 ІІІ жолында көрсетілген сома көшіріледі. 200.00.039 ІІ жолына салық кезеңінің 200.00.042 І жолында көрсетілген сома көшіріледі. 200.00.039 ІІІ жолына салық кезеңінің 200.00.042 ІІ жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 200.00.040 І, 200.00.040 ІІ және 200.00.040 ІІІ жолдарында тиісті 200.00.038 және 200.00.039 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінде есептелген және алдыңғы салық кезеңінің әрбір айынан көшірілген әлеуметтік жәрдемақы сомасын көрсету үшін арналған;
15) 200.00.041 І, 200.00.041 ІІ және 200.00.041 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салығы шегінде әлеуметтік салығына азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақы сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.041 IV жолы 200.00.041 I, 200.00.041 II және 200.00.041 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік жәрдемақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.041 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.041 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.041 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік жәрдемақылардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
16) 200.00.042 І, 200.00.042 ІІ және 200.00.042 ІІІ жолдары тиісті 200.00.040 және 200.00.041 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айы үшін келесі есептік айға көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың қорытынды сомасын көрсету үшін арналған;
17) 200.00.043 І, 200.00.043 ІІ және 200.00.043 ІІІ жолдары 200.00.036 және 200.00.041 жолдарында көрсетілген сомаларға азайтылған тиісті 200.00.032 және 200.00.033 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (200.00.032 + 200.00.033 - 200.00.036 - 200.00.041), құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабының 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін есептелген әлеуметтік салығының жалпы сомасын көрсету үшін арналған (9 жолында "Жоқ" ұяшығы белгіленген жағдайда).
200.00.043 IV жолы 200.00.043 I, 200.00.043 II және 200.00.043 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.043 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.043 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.043 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.043 жолы 200.00.044 жолының сомасын қамтиды;

13) строки 200.00.039 I, 200.00.039 II и 200.00.039 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, переносимых в соответствии с пунктом 2 статьи 361 Налогового кодекса.
В строку 200.00.039 I переносится сумма, отраженная в строке 200.00.042 III за предыдущий налоговый период. В строку 200.00.039 II переносится сумма, отраженная в строке 200.00.042 I налогового периода. В строку 200.00.039 III переносится сумма, отраженная в строке 200.00.042 II налогового периода;
14) строки 200.00.040 I, 200.00.040 II и 200.00.040 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, начисленных в налоговом периоде и перенесенных из предыдущего отчетного месяца за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма соответствующих строк 200.00.038 и 200.00.039;
15) строки 200.00.041 I, 200.00.041 II и 200.00.041 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, относимой на уменьшение социального налога в пределах исчисленного социального налога за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.041 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.041 I, 200.00.041 II и 200.00.041 III.
Строка 200.00.041 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.041 IV налогового периода и 200.00.041 V за предыдущий налоговый период текущего года;
16) строки 200.00.042 I, 200.00.042 II и 200.00.042 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, переносимой на следующий отчетный месяц за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница соответствующих строк 200.00.040 и 200.00.041;
17) строки 200.00.043 I, 200.00.043 II и 200.00.043 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога для налогового агента, не имеющих структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма соответствующих строк 200.00.032 и 200.00.033, уменьшенная на суммы, отраженные в строках 200.00.036 и 200.00.041 (200.00.032 + 200.00.033 - 200.00.036 - 200.00.041) (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.043 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.043 I, 200.00.043 II и 200.00.043 III.
Строка 200.00.043 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.043 IV налогового периода и 200.00.043 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.043 включает в себя сумму строки 200.00.044;

18) 200.00.044 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, салық міндеттемелерінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 200.00.044 I, 200.00.044 II және 200.00.044 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын, сенімгерлікпен басқарушымен есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.044 IV жолы 200.00.044 I, 200.00.044 II және 200.00.044 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.044 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.044 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.044 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
19) 200.00.045, 200.00.046 жолдары заңды тұлғаның - резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Ия" ұяшығы белгіленген жағдайда);
20) 200.00.045 I, 200.00.045 II және 200.00.045 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айына бас ұйым үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.045 IV жолы 200.00.045 I, 200.00.045 II және 200.00.045 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.045 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.045 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.045 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
21) 200.00.046 I, 200.00.046 II және 200.00.046 III жолдары 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айы үшін филиалдар/өкілдіктер бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.046 IV жолы 200.00.046 I, 200.00.046 II және 200.00.046 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.046 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.046 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.046 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
22) Декларация акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғалармен табыс етілген жағдайда бюджетке аударылуға жататын әлеуметтік салықтың жалпы сомасы Салық кодексінің 451-бабымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 200.00.047 жолында көрсетіледі (07 В ұяшығы белгіленген жағдайда).

18) строка 200.00.044 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.044 I, 200.00.044 II и 200.00.044 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.044 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.044 I, 200.00.044 II и 200.00.044 III.
Строка 200.00.044 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.044 IV налогового периода и 200.00.044 V за предыдущий налоговый период текущего года;
19) строки 200.00.045, 200.00.046 заполняются в случае наличия у юридического лица - резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
20) строки 200.00.045 I, 200.00.045 II и 200.00.045 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.045 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.045 I, 200.00.045 II и 200.00.045 III.
Строка 200.00.045 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.045 IV налогового периода и 200.00.045 V за предыдущий налоговый период текущего года;
21) строки 200.00.046 I, 200.00.046 II и 200.00.046 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.046 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.046 I, 200.00.046 II и 200.00.046 III.
Строка 200.00.046 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.046 IV налогового периода и 200.00.046 V за предыдущий налоговый период текущего года;
22) в случае представления Декларации юридическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, общая сумма социального налога, подлежащего перечислению в бюджет, отражается в строке 200.00.047 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 7 В).

200.00.047 I, 200.00.047 II және 200.00.047 III жолдары тиісті 200.00.032, 200.00.036, 200.00.041 жолдары айырмасының 0,3-ке қатынасы ретінде айқындалатын ((200.00.032 - 200.00.036 - 200.00.041) х 0,3) салық кезеңінің әрбір айы үшін заңды тұлға бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.047 IV жолы 200.00.047 I, 200.00.047 II және 200.00.047 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.047 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.047 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.047 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.047 жолы 200.00.048 жолының сомасын қамтиды;
23) 200.00.048 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, салық міндеттемелерінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 200.00.048 I, 200.00.048 II және 200.00.048 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын, сенімгерлікпен басқарушымен есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.048 IV жолы 200.00.048 I, 200.00.048 II және 200.00.048 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.048 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.048 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.048 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
21. "Салық кодексінің 358-бабының 2-тармағымен бекітілген ставканы қолдана отырып, әлеуметтік салықты есептеу" бөлімі арнайы салық режимдерін қолданушыларды, адвокаттарды, жекеше нотариустарды, жекеше сот орындаушыларын есептемегенде жеке кәсіпкерлермен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.049 І, 200.00.049 ІІ және 200.00.049 ІІІ жолдары салық төлеушімен салық кезеңінің әрбір айында өзі үшін төленетін, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.049 IV жолы 200.00.049 I, 200.00.049 II және 200.00.049 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.049 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.049 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.049 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.050 І, 200.00.050 ІІ және 200.00.050 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес өз пайдасына төленетін әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.

Строки 200.00.047 I, 200.00.047 II и 200.00.047 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц налогового периода, определяемой как произведение разницы соответствующих строк 200.00.032, 200.00.036, 200.00.041 и 0,3 ((200.00.032 - 200.00.036 - 200.00.041) х 0,3).
Строка 200.00.047 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.047 I, 200.00.047 II и 200.00.047 III.
Строка 200.00.047 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.047 IV налогового периода и 200.00.047 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.047 включает в себя сумму строки 200.00.048;
23) строка 200.00.048 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.048 I, 200.00.048 II и 200.00.048 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.048 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.048 I, 200.00.048 II и 200.00.048 III.
Строка 200.00.048 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.048 IV налогового периода и 200.00.048 V за предыдущий налоговый период текущего года.
21. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, адвокатами, частными нотариусами, частными судебными исполнителями. В данном разделе:
1) строки 200.00.049 I, 200.00.049 II и 200.00.049 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налогоплательщиком за себя за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.049 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.049 I, 200.00.049 II и 200.00.049 III.
Строка 200.00.049 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.049 IV налогового периода и 200.00.049 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.050 I, 200.00.050 II и 200.00.050 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых в свою пользу в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.

200.00.050 IV жолы 200.00.050 I, 200.00.050 II және 200.00.050 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.050 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.050 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.050 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.051 І, 200.00.051 ІІ және 200.00.051 ІІІ жолдары 200.00.049 және 200.00.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, жеке кәсіпкерлермен, адвокатпен, жекеше нотариуспен, жекеше сот орындаушысымен есептелетін және салық кезеңінің әрбір айы үшін төленуге жататын әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.00.051 IV жолы 200.00.051 I, 200.00.051 II және 200.00.051 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.051 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.051 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.051 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.052 І, 200.00.052 ІІ және 200.00.052 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін әрбір жұмыскер үшін салық агентімен төленетін, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.052 IV жолы 200.00.052 I, 200.00.052 II және 200.00.052 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.052 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.052 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.052 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.053 І, 200.00.053 ІІ және 200.00.053 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес әрбір жұмыскер үшін төленетін әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.053 IV жолы 200.00.053 I, 200.00.053 II және 200.00.053 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.053 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.053 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.053 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.054 І, 200.00.054 ІІ және 200.00.054 ІІІ жолдары әрбір жұмыскер үшін есептелген және салық кезеңінің әрбір айы үшін төленуге тиісті әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
Төленуге тиісті әлеуметтік салық әрбір жұмысшы бойынша есептеледі.

Строка 200.00.050 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.050 I, 200.00.050 II и 200.00.050 III.
Строка 200.00.050 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.050 IV налогового периода и 200.00.050 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.051 I, 200.00.051 II и 200.00.051 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, частным судебным исполнителем за себя, и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница строк 200.00.049 и 200.00.050.
Строка 200.00.051 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.051 I, 200.00.051 II и 200.00.051 III.
Строка 200.00.051 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.051 IV налогового периода и 200.00.051 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 200.00.052 I, 200.00.052 II и 200.00.052 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налоговым агентом за каждого работника за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.052 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.052 I, 200.00.052 II и 200.00.052 III.
Строка 200.00.052 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.052 IV налогового периода и 200.00.052 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.053 I, 200.00.053 II и 200.00.053 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых за каждого работника в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.053 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.053 I, 200.00.053 II и 200.00.053 III.
Строка 200.00.053 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.053 IV налогового периода и 200.00.053 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.00.054 I, 200.00.054 II и 200.00.054 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного за каждого работника и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.

200.00.054 IV жолы 200.00.054 I, 200.00.054 II және 200.00.054 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.054 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.054 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.054 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.00.055 І, 200.00.055 ІІ және 200.00.055 ІІІ жолдарын тиісті 200.00.051 және 200.00.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.055 IV жолы 200.00.055 I, 200.00.055 II және 200.00.055 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.055 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.055 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.055 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.056 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, салық міндеттемелерінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 200.00.056 I, 200.00.056 II және 200.00.056 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бюджетке аударылуға жататын, сенімгерлікпен басқарушымен есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.056 IV жолы 200.00.056 I, 200.00.056 II және 200.00.056 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.056 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.055 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.055 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. "Әлеуметтік аударымдарды есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.057 І, 200.00.057 ІІ және 200.00.057 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес салық кезеңінің әрбір айында әскери қызметшілердің, ішкі істер органдарының қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқарушы жүйесі комитетінің, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызметінің, жеке тұлғаның ақшалай табысы түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын қоса отырып, жеке тұлғаларға табыс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударым әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңымен бекітілген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген, ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.

Строка 200.00.054 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.054 I, 200.00.054 II и 200.00.054 III.
Строка 200.00.054 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.054 IV налогового периода и 200.00.054 V за предыдущий налоговый период текущего года;
7) строки 200.00.055 I, 200.00.055 II и 200.00.055 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемой как суммы соответствующих строк 200.00.051 и 200.00.054.
Строка 200.00.055 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.055 I, 200.00.055 II и 200.00.055 III.
Строка 200.00.055 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.055 IV налогового периода и 200.00.055 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.00.055 включает в себя сумму строки 200.00.056;
8) строка 200.00.056 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 200.00.056 I, 200.00.056 II и 200.00.056 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.00.056 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.056 I, 200.00.056 II и 200.00.056 III.
Строка 200.00.056 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.056 IV налогового периода и 200.00.056 V за предыдущий налоговый период текущего года.
22. В разделе "Исчисление социальных отчислений":
1) строки 200.00.057 I, 200.00.057 II и 200.00.057 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в каждом месяце налогового периода в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.

200.00.057 IV жолы 200.00.057 I, 200.00.057 II және 200.00.057 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.057 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.057 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.057 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаның табысының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.058 І, 200.00.058 ІІ және 200.00.058 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалатын, құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабының 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін салық кезеңінің әрбір айындағы әлеуметтік аударымдардың жалпы сомасын көрсету үшін арналған (9 жолында "Жоқ" ұяшығы белгіленген жағдайда).
200.00.058 IV жолы 200.00.058 I, 200.00.058 II және 200.00.058 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.058 V жолы жолы салық кезеңі үшін 200.00.058 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.058 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.059, 200.00.060 жолдары заңды тұлғаның - резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолында "Ия" ұяшығы белгіленген жағдайда);
4) 200.00.059 I, 200.00.059 II және 200.00.059 III жолдары салық кезеңінің әрбір айындағы бас ұйым бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.059 IV жолы 200.00.059 I, 200.00.059 II және 200.00.059 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.059 V жолы жолы салық кезеңі үшін 200.00.059 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.059 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.060 I, 200.00.060 II және 200.00.060 III жолдары 200.03.008 I, 200.03.008 II, 200.03.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің әрбір айындағы филиалдар/өкілдіктер бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсету үшін арналған.
200.00.060 IV жолы 200.00.060 I, 200.00.060 II және 200.00.060 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.057 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.057 I, 200.00.057 II и 200.00.057 III.
Строка 200.00.057 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.057 IV налогового периода и 200.00.057 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.00.058 I, 200.00.058 II, 200.00.058 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, для налогового агента, не имеющего структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.058 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.058 I, 200.00.058 II и 200.00.058 III.
Строка 200.00.058 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.058 IV налогового периода и 200.00.058 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.00.059, 200.00.060 заполняются в случае наличия у юридического лица - резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
4) строки 200.00.059 I, 200.00.059 II и 200.00.059 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по головной организации в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.00.059 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.059 I, 200.00.059 II и 200.00.059 III.
Строка 200.00.059 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.059 IV налогового периода и 200.00.059 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.00.060 I, 200.00.060 II и 200.00.060 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, определяемой как сумма строк 200.03.008 I, 200.03.008 II, 200.03.008 III по всем формам 200.03.
Строка 200.00.060 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.00.060 I, 200.00.060 II и 200.00.060 III.

200.00.060 V жолы салық кезеңі үшін 200.00.060 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы салық кезеңі үшін 200.00.060 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
23. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтайшылық құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
Егер Декларация жеке кәсіпкермен, қорғаушымен, жекеше нотариуспен, жекеше сот орындаушымен өткізілген болса, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
Салық міндеттемелері сенімгерлікпен басқарушымен орындалған кезде, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
2) Декларацияның берілу күні.
Декларацияның салық органына берілген ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды - бенефициар жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша.
Салық агентінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) салық органының коды - бенефициар әлеуметтік аударымдар міндетті зейнетақы жарнасы бойынша.
Салық агентінің орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылдаған күн.
Енгізу туралы Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны берген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
Декларацияны тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Поштаның немесе басқада байланыс ұйымының пошта штемпелі қойылған күні көрсетіледі.
3. Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеу - 200.01-нысанын жасау
24. Осы нысан Қазақстан Республикасының заңдарымен бекітілген тәртіпте келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеуге арналған (бұдан әрі - келісім-шарт). Нысан әр келісім-шарт бойынша жеке жасалады.
25. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Қызметкерлердің саны (адам), соның ішінде" жолында шетелдік мамандар және қызметкерлер - шетелдік жұмысшылар ерекше белгіленіп; қызметкерлердің саны көрсетіледі;
2) "Келісім-шарттың реквизиттері" жолында келісім-шарттың реквизиттері көрсетіледі:
- келісім-шарттың нөмірі;
- келісім-шарттқа қол қойылған күн;

Строка 200.00.060 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.060 IV налогового периода и 200.00.060 V за предыдущий налоговый период текущего года.
23. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, частным судебным исполнителем указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается текущая дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогового агента;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 200.01 - Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту
24. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников, с выделением работников - иностранных специалистов и работников - иностранных рабочих;
2) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А - номер контракта;
В - дата заключения контракта.

26. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде
Осы бөлім қызметкерлерге әлеуметтік салықты есептеуге арналған, шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды - қызметкерлерді есептемегенде:
1) 200.01.001 І, 200.01.001 ІІ және 200.01.001 ІІІ жолдарында шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлердің табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 V жолы 200.01.001 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.001 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.002 І, 200.01.002 ІІ және 200.01.002 ІІІ жолдарында шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлердің табыстарына әлеуметтік салық салынбайтын сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 IV жолы 200.01.002 I, 200.01.002 II және 200.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 V жолы 200.01.002 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.002 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.003 І, 200.01.003 ІІ және 200.01.003 ІІІ жолдарында 200.01.001 және 200.01.002 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына қызметкерлердің табысының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 IV жолы 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 V жолы 200.01.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.003 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.004 І, 200.01.004 ІІ және 200.01.004 ІІІ жолдары келісім-шартқа сәйкес бекітілген қызметкерлерге әлеуметтік салықтың ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;
5) 200.01.005 І, 200.01.005 ІІ және 200.01.005 ІІІ жолдары 200.01.003 және 200.01.004 жолдарының сомасының көбейту жолымен айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына шетелдік мамандарды және шетелдік жұмысшыларды-қызметкерлерді есептемегенде салық кезеңінің әрбір айына есептелген қызметкерлерге әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

26. В разделе "Социальный налог за работников".
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III.
Строка 200.01.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.001 IV налогового периода и 200.01.001 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III предназначены для отражения суммы доходов работников, за исключением работников -иностранных специалистов и иностранных рабочих, не облагаемых социальным налогом, за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III.
Строка 200.01.002 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.002 IV налогового периода и 200.01.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница соответствующих сумм строк 200.01.001 и 200.01.002.
Строка 200.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III.
Строка 200.01.003 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.003 IV налогового периода и 200.01.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 200.01.004 I, 200.01.004 II и 200.01.004 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
5) строки 200.01.005 I, 200.01.005 II и 200.01.005 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц налогового периода, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.01.003 и 200.01.004.

200.01.005 IV жолы 200.01.005 I, 200.01.005 II және 200.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.005 V жолы 200.01.005 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.01.005 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4. Әлеуметтік салық салынатын және салық салынбайтын қызметкерлердің табыстарының тізімі - 200.02-нысанын жасау
27. Осы нысан қызметкерлердің әлеуметтік салық салынатын табыстарының, міндетті зейнетақы жарналарының және әлеуметтік салық салынбайтын табыстарының тізімін көрсетуге арналған. Нысан 4-тоқсанның Декларациясымен бірге ұсынылады және жылдың қорытындысы бойынша толтырылады.
28. "Табыстардың түрі" бөлімінде:
1) 200.02.001-ден 200.02.015-ге дейінгі жолдар жыл басынан бастап қызметкерлердің міндетті зейнетақы жарналары шегерілген, әлеуметтік салық салынатын табыстарын көрсетуге арналған;
2) 200.02.016 жолынан бастап 200.02.035 жолын қоса жыл басынан бастап әлеуметтік салық салынбайтын қызметкерлердің табыстарын көрсетуге арналған;
3) 200.02.016 және 200.02.017 жолдары зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заңға сәйкес есептелген ерікті кәсіптік зейнетақы және міндетті жарналардың сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.02.018 жолы республикалық бюджет туралы заң арқылы тағайындалған қоғамдық жұмыстар және кәсіптік оқытуға байланысты іске асатын бюджет (немесе) және гранттар, еңбекақының ең кіші мөлшерінде сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.02.019 жолы Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау заңына сәйкес азаматтардың әлеуметтік қорғалуы экологиялық апат салдарынан, ядролық полигонында сынау залалдарнан немесе ядролық сынаулардан төленетін соманы көрсетуге арналған;
6) 200.02.020 жолы бюджет қаржысынан біржолғы төлемдердің (еңбекақы төлемдерден басқа есебінде) сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.02.021 жолы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемді көрсетуге арналған;
8) 200.02.022 жолы Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген мемлекеттік стипендияларға арналған, ұйымдарда оқып үйренушілерге төленетін стипендиялардын сомаларының мөлшерін көрсетуге арналған;
9) 200.02.023 жолы демеуші көмек және қайырымдылық түрінде алынған мүліктің құнын көрсетуге арналған;
10) 200.02.024 жолы халықаралық ұйымдардың және мемлекет үкіметінің мемлекеттер бойынша берілетін гранттар қаржысының арқасында шығарылған төлемдерді сомасын көрсетуге арналған;

Строка 200.01.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.01.005 I, 200.01.005 II и 200.01.005 III.
Строка 200.01.005 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.01.005 IV налогового периода и 200.01.005 V за предыдущий налоговый период текущего года.
4. Составление формы 200.02 - Перечень доходов работников,
облагаемых и не облагаемых социальным налогом
27. Данная форма предназначена для отражения перечня доходов работников, облагаемых социальным налогом, обязательных пенсионных взносов и доходов, не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.
28. В разделе "Виды доходов":
1) строки с 200.02.001 по 200.02.015 предназначены для отражения суммы начисленных доходов работников с начала года;
2) строки с 200.02.016 по 200.02.035 предназначены для отражения суммы доходов работников, не облагаемых социальным налогом с начала года;
3) строки 200.02.016 и 200.02.017 предназначены для отражения суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении;
4) строка 200.02.018 предназначена для отражения суммы выплат в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете;
5) строка 200.02.019 предназначена для отражения суммы выплат в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
6) строка 200.02.020 предназначена для отражения суммы единовременных выплат за счет средств бюджеты (кроме выплат в виде оплаты труда);
7) строка 200.02.021 предназначена для отражения социальных выплат из Государственного фонда социального страхования;
8) строка 200.02.022 предназначена для отражения суммы стипендий, выплачиваемых обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
9) строка 200.02.023 предназначена для отражения стоимости имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
10) строка 200.02.024 предназначена для отражения суммы выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций;

11) 200.02.025 жолы он алты жасқа жетпеген балаларға арналған балалардың лагерьлеріне жолдаманың құнын көрсетуге арналған;
12) 200.02.026 жолы Салық кодексінің 175-бабымен ескерілген табыстарды қоспағанда шарт күшінің мерзімдерінде кез келген сақтандыру түрінде төленетін сақтандыру жағдайымен байланысты сақтандыру төлемдерінің сомасын көрсетуге арналған;
13) 200.02.027 жолы Қазақстан Республикасының Үкіметінің, Қазақстан Республикасының Президентімен тағайындалатын мемлекеттік сыйлықтар, стипендиялардың сомасын көрсетуге арналған;
14) 200.02.028 жолы спорт жарыстары, қараулар, конкурстердегі жүлделі орындарда берілетін ақшалай наградалардың сомасын көрсетуге арналған;
15) 200.02.029 жолы Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген қызметкерлерді әскери қызметке шақыруда немесе штаттың санын қысқарту жағдайларында, жұмыс берушінің қызметін тоқтатылуына немесе ұйымның таратылуына байланысты еңбек келісім-шартын бұзуда төленетін өтемдердің сомасын көрсетуге арналған;
16) 200.02.030 жолы қызметкерлердің қолданылмаған еңбек демалысына жұмыс берушімен төленетін өтемдердің сомасын көрсетуге арналған;
17) 200.02.031 жолы әскери қызметтік міндеттерін орындауда әскери қызметшілерге, ішкі істер органының, қаржы полициясының, қылмыстық-атқарушы жүйенің, органдардың және мемлекеттік өртке қарсы қызметінің қызметтік міндеттер орындауларына байланысты арнайы атақ алған қызметкерлерге алынатын төлемдердің сомасын көрсетуге арналған;
18) 200.02.032 жолы республикалық бюджет туралы заң арқылы тағайындалған, тиісті қаржы жылына дәрігерлік қызметтердің әрбір түрі бойынша календарлық жыл ішінде төлеуге арналған (косметологиялықтан басқа) баланы туу кезінде, еңбекақының ең кіші мөлшері, 8 еселі шегінде төлемдердің сомасын көрсетуге арналған;
19) 200.02.033 жолы Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген Салық кодексінің 155-бабының 3-тармағы 4)-6) тармақшаларына сәйкес көзделген оқуға, біліктілікті жоғарылатуға немесе қызметкерлерді мамандық бойынша қайта даярлауға жұмыс берушілердің өндірістік қызметтеріне арнайы, қызметтік іс сапарлардағы өтемдерді есептемегендегі жұмыс берушінің шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
20) 200.02.034 жолы жұмыс берушімен өз қызметкерлеріне төленетін міндетті жинақтағыш сақтандыру және (немесе) келісім-шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған;

11) строка 200.02.025 предназначена для отражения стоимости путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
12) строка 200.02.026 предназначена для отражения суммы страховых выплат, связанных со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
13) строка 200.02.027 предназначена для отражения суммы государственных премий, стипендий, учреждаемых Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
14) строка 200.02.028 предназначена для отражения суммы денежных наград, присуждаемых за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах;
15) строка 200.02.029 предназначена для отражения суммы компенсаций, выплачиваемых при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работника на воинскую службу, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
16) строка 200.02.030 предназначена для отражения суммы компенсаций, выплачиваемых работодателем работникам за неиспользованный трудовой отпуск;
17) строка 200.02.031 предназначена для отражения суммы выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
18) строка 200.02.032 предназначена для отражения суммы выплат для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, по каждому виду выплат в течение календарного года;
19) строка 200.02.033 предназначена для отражения суммы расходов работодателя, направленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение, повышение квалификации или переподготовку работников по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, за исключением компенсаций при служебных командировках, предусмотренных подпунктами 4)-6) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
20) строка 200.02.034 предназначена для отражения суммы страховых премий, уплачиваемых работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;

21) 200.02.035 жолы 200.02.016 жолынан бастап 200.02.035 жолын қоса көрсетілмеген салық салынбайтын әлеуметтік салықпен, басқада табыстарды көрсетуге арналған;
22) 200.02.036 жолы 200.02.001 жолынан бастап 200.02.015 жолын қоса сомасының айырмасы ретінде айқындайтын салық салынатын әлеуметтік салықпен, басқада табыстарды көрсетуге арналған;
23) 200.02.037 жолы 200.02.016 жолынан бастап 200.02.035 жолын қоса сомасының айырмасы ретінде айқындайтын салық салынбайтын әлеуметтік салықпен, басқа да табыстарды көрсетуге арналған.
5. Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын және әлеуметтік салықты есептеу - 200.03-нысанын жасау
29. Осы нысан жеке табыс салығы және әлеуметтік салығы бойынша салық агенті ретінде танылмаған заңды тұлғаның филиалдар/өкілдіктер бойынша төлеуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың сомаларын, міндетті зейнетақы жарнасын есептеуге арналған. Нысан Салық кодексінің 162362364161-баптарына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша заңды тұлғамен жасалады.
30. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) салық агентінің СТН-і - заңды тұлғаның-салық агентінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - салық агентінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) салық агентінің атауы;
Заңды тұлғаның атауы құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенiмгер басқарушы орындау кезінде, толтыру жолында сенiмгер басқарушының заңды тұлғасының атауы көрсетіледі;
4) салық органының коды - бенефициар әлеуметтік аударымдар міндетті зейнетақы жарнасы бойынша.
Заңды тұлғаның тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) салық кезеңі - тоқсандық есеп болып табылады (араб сандарымен көрсетіледі);
6) түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді;
8) Филиалдың/өкілдіктің СТН - салық төлеушінің - филиалдың/өкілдіктің тіркеу нөмірі;

21) строка 200.02.035 предназначена для отражения прочих доходов, не облагаемых социальным налогом, не отраженных в строках с 200.02.016 по 200.02.035;
22) строка 200.02.036 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, облагаемых социальным налогом, определяемой как сумма строк с 200.02.001 по 200.02.015;
23) строка 200.02.037 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, не облагаемых социальным налогом, определяемой как сумма строк с 200.02.016 по 200.02.035.
5. Составление формы 200.03 - Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога по структурному
подразделению
29. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом - налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161, 162, 362, 364 Налогового кодекса.
30. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) РНН - регистрационный номер юридического лица - налогового агента. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогового агента - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего;
4) код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета юридического лица;
5) налоговый период - отчетный квартал, за который представляется форма 200.03 (указывается арабскими цифрами);
6) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) РНН филиала/представительства - регистрационный номер налогоплательщика - филиала/представительства;

9) БСН - салық агентінің бизнес сәйкестендіру нөмірі;
10) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Филиалдың/өкілдіктің атауы құрылтай құжаттарымен сәйкес көрсетіледі;
11) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Филиалдың /өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
31. "Есепті көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 200.03.001 І, 200.03.001 ІІ және 200.03.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалар төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жолы 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 V жолы 200.03.001 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.001 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 жолы 200.03.002 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.03.002 І, 200.03.002 ІІ және 200.03.002 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалардың сенімгерлік басқарушылары төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 IV жолы 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 V жолы 200.03.002 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.002 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғаларға төленген және филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 V жолы 200.03.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.003 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.03.003 жолы 200.03.004 жолының сомасын қамтиды;

9) БИН - бизнес идентификационный номер филиала/представительства.
10) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
11) код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
31. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III.
Строка 200.03.001 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.001 IV налогового периода и 200.03.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.03.001 включает в себя сумму строки 200.03.002;
2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.002 I, 200.03.002 II, 200.03.002 III.
Строка 200.03.002 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.002 IV налогового периода и 200.03.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III.
Строка 200.03.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.003 IV налогового периода и 200.00.015 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.03.003 включает в себя сумму строки 200.03.004;

4) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғалардың сенімгерлік басқарушылары төлеген және филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 IV жолы 200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 V жолы 200.03.004 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.004 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.03.005 І, 200.03.005 ІІ және 200.03.005 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңына сәйкес жеке тұлғалар төлеген табыстарға есептеліп және филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.005 IV жолы 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 V жолы 200.03.003 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.003 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.03.006 І, 200.03.006 ІІ және 200.03.006 ІІІ жолдары филиалдар/өкілдіктер бойынша салық кезеңінің әрбір айына есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 IV жолы 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 V жолы 200.03.006 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.006 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.03.006 жолы 200.03.007 жолының сомасын қамтиды;
7) 200.03.007 І, 200.03.007 ІІ және 200.03.007 ІІІ жолдары филиалдар/өкілдіктер бойынша сенімгерлік басқарушыға есептелген салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 IV жолы 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

4) строки 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода.
Строка 200.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III.
Строка 200.03.004 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.004 IV налогового периода и 200.03.004 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III.
Строка 200.03.005 предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.005 IV налогового периода и 200.03.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III.
Строка 200.03.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.006 IV налогового периода и 200.03.006 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 200.03.006 включает в себя сумму строки 200.03.007;
7) строки 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 200.03.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III.

200.03.007 V жолы 200.03.007 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.007 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.03.008 І, 200.03.008 ІІ, 200.03.008 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес анықталатын салық кезеңінің әрбір айына филиалдар/өкілдіктер бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 IV жолы 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 V жолы 200.03.008 IV жолының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңiне және 200.03.008 V жолы өткен салық кезеңi үшiн ағымдағы жылдың жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
32. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Сенімгер басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгер басқарманың мүліктен немесе пайда көрушінің басқа жағдайларында туындайтын келісім-шартына сәйкес сенімгер басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
2) беру күні.
Декларацияны салық органына берген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды - бенефициар жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) салық органының коды - бенефициар әлеуметтік аударымдар міндетті зейнетақы жарнасы бойынша.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "200.03 нысанын қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында 200.03 нысанын қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
6) қабылдаған күн.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына сәйкес 200.03 нысан табыс етілген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
200.03 нысанын тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Поштаның немесе басқа да байланыс ұйымының пошта штемпелі қойылған күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 13-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 210.00-210.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ тұлғаларға қатысты жеке
табыс салығы және әлеуметтік
салық бойынша декларацияға
(210.00-нысан) қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (210.00-нысан)

Строка 200.03.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.007 IV налогового периода и 200.03.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 200.03.008 I, 200.03.008 II, 200.03.008 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.03.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 200.03.008 I, 200.03.008 II и 200.03.008 III.
Строка 200.03.008 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 200.03.008 IV налогового периода и 200.03.008 V за предыдущий налоговый период текущего года.
32. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 200.03 в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего форму 200.03;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.03 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 200.03;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному
налогу и социальному налогу по
иностранцам и лицам без
гражданства (форма 210.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по
иностранцам и лицам без гражданства (Форма 210.00)

Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші, заңды тұлғалар" деген сөздердің алдында "акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін," деген сөздермен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Ереже жеке табыс салығын, әлеуметтік салықты есептеуге, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын (бұдан әрі - міндетті зейнетақы жарналары) есептеуге, ұстап қалуға (есептеуге) және аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларын (бұдан әрі - әлеуметтік аударымдар) қоса есептеуге арналған, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігі нысаны (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны шаруа және фермер қожалықтарына және шағын бизнес субъектілеріне арналған оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, Салық кодексінің 6-бөлімі 1819-тарауларына, 7-бөлімі 25-тарауына12-бөліміне сәйкес шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты салық агенттері жасайды.
Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімі бойынша дербес әлеуметтік салық төлеуші деп танылған құрылымдық бөлімшелер осы Ереженің мақсаты үшін жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (210-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (210.01-ден 210.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалуы тиіс.
6. Декларацияға қосымшалар ашып көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.

Сноска. По всему тексту Правил слова "для юридических лиц–производителей сельскохозяйственной продукции" дополнены словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)" в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее - обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее - социальные отчисления).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к иностранцам и лицам без гражданства согласно главам 18, 19 раздела 6, главе 25 раздела 7, разделу 12 Налогового кодекса.
Структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса признанные по решению юридического лица самостоятельными плательщиками социального налога для целей настоящих Правил, признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 210.00) и приложений к ней (формы с 210.01 по 210.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.

8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті не оның өкілі қол қояды және салық агентінің не оның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар өкілінің мөрімен куәландырылуға тиіс.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырысты хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (210.00-нысан)
15. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің - сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің - сенімгерлікпен басқарушының бизнес сәйкестендіру сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;

8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налоговым агентом либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налоговом агенте" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 210.00)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии.

3) салық кезеңі - Декларация табыс етілетін есепті тоқсан (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемелерін сенімгер басқарушы орындаған кезде жолда жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе сенімгер басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөздер белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады.
7) салық агентінің санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жататын болса белгіленеді;
8) резиденттік белгісі:
А торкөзі Қазақстан Республикасының резидент салық агенті белгілейді;
В торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық агенті белгілейді;
9) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Декларация Қазақстан Республикасының резиденті емес салық агенті жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) қызметкерлердің саны (адам);
Салық кезеңінде табыстар есептелінген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
11) құрылымдық бөлімшелердің барлығы;
Құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда тиісті торкөздер белгіленеді;
12) АЕК;
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
13) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
14) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
15) 210.01 қосымшаларының саны.
210.01 қосымшаларының саны көрсетіледі, ол Қазақстан Республикасымен заңнамада белгіленген тәртіпте жасасылған келісім-шарттардың санына сәйкес болуы тиіс;
16) 210.04 қосымшаларының саны.
210.04 қосымшаларының саны көрсетіледі, ол заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес болуы тиіс;

3) налоговый период (квартал, год) - отчетный квартал, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица - доверительного управляющего;
5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса.
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогового агента.
Ячейки отмечаются, в случае если налоговый агент относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
8) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом - резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом - нерезидентом Республики Казахстан;
9) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
10) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в налоговом периоде;
11) наличие структурных подразделений.
При наличии структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
12) МРП.
Указывается размер месячного расчетного показателя, устанавливаемый Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете (далее - Закон о республиканском бюджете);
13) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
14) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
15) количество приложений 210.01.
Указывается количество приложений 210.01, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
16) количество приложений 210.04.
Указывается количество приложений 210.04, которое должно соответствовать количеству структурных подразделений юридического лица.

16. "Салық кодексінің 167202-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде;
1) 210.00.001 І, 210.00.001 II және 210.00.001 III жолдары салық агенті әрбір салық кезеңіне шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептеген табыстарды, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынған табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе натуральды нысанда алған табыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерлермен жасасылған азаматтық-құқықтық сипаттағы келісім-шарттар бойынша, соның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексі 156-бабында көрсетілген табыстарды көрсетуге арналған.
210.00.001 IV жолы 210.00.001 І, 210.00.001 II және 210.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.001 V жолы салық кезеңі үшін 210.00.001 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.001 жолы 210.00.002 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.00.002 І, 210.00.002 II және 210.00.002 III жолдары 210.00.001 тиісті жолдарында көрсетілген және Салық кодексінің 156 - 166-баптарына сәйкес салық салуға жатпайтын (Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда) табыстардың сомалары арасындағы айырма ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін төлем көзінен салық салынатын табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.002 IV жолы 210.00.002 І, 210.00.002 II және 210.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.002 V жолы салық кезеңінің 210.00.002 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.003 І, 210.00.003 II және 210.00.003 III жолдары Салық кодексінің 167-бабына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.003 IV жолы 210.00.003 І, 210.00.003 II және 210.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 167, 202 Налогового кодекса":
1) строки 210.00.001 I, 210.00.001 II и 210.00.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства за каждый месяц налогового периода, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Строка 210.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.001 I, 210.00.001 II и 210.00.001 III.
Строка 210.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.001 IV за налоговый период и 210.00.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.001 включает в себя сумму строки 210.00.002;
2) строки 210.00.002 I, 210.00.002 II и 210.00.002 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница между суммами, отраженными в соответствующих строках 210.00.001 и доходами, не подлежащими налогообложению в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса).
Строка 210.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.002 I, 210.00.002 II и 210.00.002 III.
Строка 210.00.002 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.002 IV налогового периода и 210.00.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.003 I, 210.00.003 II и 210.00.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса с доходов, начисленных иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце налогового периода.
Строка 210.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.003 I, 210.00.003 II и 210.00.003 III.

210.00.003 V жолы салық кезеңінің 210.00.003 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.003 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.004 жолы міндетті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, табыстар бойынша есептелген, бірақ салық кезеңінің соңына салық агенті шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төлемеген берешектің сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.005 І, 210.00.005 II және 210.00.005 III жолдары шет ел азаматтарына және азаматтығы жоқ тұлғаларға салық кезеңінің әрбір айында төленген табыстарының сомасын көрсетуге арналған. Бұл ретте Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстар осы жолда көрсетілмейді.
210.00.005 IV жолы 210.00.005 І, 210.00.005 II және 210.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.005 V жолы салық кезеңінің 210.00.005 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.005 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.006 І, 210.00.006 II және 210.00.006 III жолдары шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген және салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке аударылуы тиіс табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.006 IV жолы 210.00.006 І, 210.00.006 II және 210.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.006 V жолы салық кезеңінің 210.00.006 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.006 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.006 жолы 210.00.007 жолының сомасын қамтиды;
7) 210.00.007 жолы егер салық міндеттемесі Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.007 І, 210.00.007 II және 210.00.007 III жолдары шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға сенімгер басқарушы төлеген табыстардан есептелген және салық кезеңінің әрбір айына бюджетке аударылуы тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.007 IV жолы 210.00.007 І, 210.00.007 II және 210.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.003 IV налогового периода и 210.00.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строка 210.00.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства на конец налогового периода без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) строки 210.00.005 I, 210.00.005 II и 210.00.005 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце налогового периода. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
Строка 210.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.005 I, 210.00.005 II и 210.00.005 III.
Строка 210.00.005 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.005 IV налогового периода и 210.00.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки 210.00.006 I, 210.00.006 II и 210.00.006 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.006 I, 210.00.006 II и 210.00.006 III.
Строка 210.00.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.006 IV налогового периода и 210.00.006 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.006 включает в себя сумму строки 210.00.007;
7) строка 210.00.007 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.007 I, 210.00.007 II и 210.00.007 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным иностранцам и лицам без гражданства доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.007 I, 210.00.007 II и 210.00.007 III.

210.00.007 V жолы салық кезеңінің 210.00.007 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.007 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.00.008, 210.00.009 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімдер болған жағдайда толтырылады;
9) 210.00.008 І, 210.00.008 II және 210.00.008 III жолдары шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке бас ұйым үшін аударылуы тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.008 IV жолы 210.00.008 І, 210.00.008 II және 210.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.008 V жолы салық кезеңінің 210.00.008 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.008 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
10) 210.00.009 І, 210.00.009 II және 210.00.009 III жолдары 210.04 барлық нысандары бойынша 210.04.001 І, 210.04.001 II, 210.04.001 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бюджетке аударылуы тиіс салық кезеңінің әрбір айы үшін филиалдар/өкілдіктер бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.009 І жолы барлық 210.04-нысан бойынша 210.04.001 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
210.00.009 ІІ жолы барлық 210.04-нысан бойынша 210.04.001 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
210.00.009 ІІІ жолы барлық 210.04-нысан бойынша 210.04.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
210.00.009 ІV жолы 210.01.009 ІІ және 210.01.009 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтық соманы көрсетуге арналған;
210.00.009 V жолы салық кезеңінің 210.00.009 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.009 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
17. "Салық кодексінің 201-202-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтардан және азаматтығы жоқ тұлғалардан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 210.00.010 І, 210.00.010 II және 210.00.010 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және 210.03-нысан деректерінің негізінде толтырылады.

Строка 210.00.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.007 IV налогового периода и 210.00.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 210.00.008, 210.00.009 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
9) строки 210.00.008 I, 210.00.008 II и 210.00.008 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.008 I, 210.00.008 II и 210.00.008 III.
Строка 210.00.008 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.008 IV налогового периода и 210.00.008 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 210.00.009 I, 210.00.009 II и 210.00.009 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.009 I определяется как сумма строк 210.04.001 I по всем формам 210.04.
Строка 210.00.009 II определяется как сумма строк 210.04.001 II по всем формам 210.04.
Строка 210.00.009 III определяется как сумма строк 210.04.001 III по всем формам 210.04.
Строка 210.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.009 I, 210.00.009 II и 210.00.009 III.
Строка 210.00.009 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.009 IV налогового периода и 210.00.009 V за предыдущий налоговый период текущего года.
17. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 201, 202 Налогового кодекса":
1) строки 210.00.010 I, 210.00.010 II и 210.00.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан (далее - нерезиденты) за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных формы 210.03.

210.00.010 IV жолы 210.00.010 І, 210.00.010 II және 210.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.010 V жолы салық кезеңінің 210.00.010 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.010 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.011 І, 210.00.011 II және 210.00.011 III жолдары Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджеттен аударуға жататын резидент еместердің табыстарына есептелген және салық кезеңінің әрбір айына төленген жеке табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және 210.03-нысан деректерінің негізінде толтырылады.
210.00.011 IV жолы 210.00.011 І, 210.00.011 II және 210.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.011 V жолы салық кезеңінің 210.00.011 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.011 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.011 жолы 210.00.012 жолының сомасын қамтиды;
3) 210.00.012 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.012 І, 210.00.012 II және 210.00.012 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерлік басқарушы резидент еместерге есептеген және төлеген табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.012 IV жолы 210.00.012 І, 210.00.012 II және 210.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.012 V жолы салық кезеңінің 210.00.012 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.012 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.013, 210.00.014 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады;
5) 210.00.013 І, 210.00.013 II және 210.00.013 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін резидент еместерге есептелген және төленген табыстарынан бас ұйым үшін жеке ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.013 IV жолы 210.00.013 І, 210.00.013 II және 210.00.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтық соманы көрсетуге арналған.
210.00.013 V жолы салық кезеңінің 210.00.013 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.013 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

Строка 210.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.010 I, 210.00.010 II и 210.00.010 III.
Строка 210.00.010 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.010 IV налогового периода и 210.00.010 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.011 I, 210.00.011 II и 210.00.011 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных формы 210.03.
Строка 210.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.011 I, 210.00.011 II и 210.00.011 III.
Строка 210.00.011 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.011 IV налогового периода и 210.00.011 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.011 включает в себя сумму строки 210.00.012;
3) строка 210.00.012 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.012 I, 210.00.012 II и 210.00.012 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.012 I, 210.00.012 II и 210.00.012 III.
Строка 210.00.012 V предназначена для отражения суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.012 IV налогового периода и 210.00.012 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 210.00.013, 210.00.014 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
5) строки 210.00.013 I, 210.00.013 II и 210.00.013 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам за головную организацию за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.013 I, 210.00.013 II и 210.00.013 III.
Строка 210.00.013 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.013 IV налогового периода и 210.00.013 V за предыдущий налоговый период текущего года;

6) 210.00.014 І, 210.00.014 II және 210.00.014 III жолдарында 210.04 нысандары бойынша 210.04.003 І, 210.04.003 II, 210.04.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін резидент еместердің филиалдары/өкілдіктері бойынша есептелген және төленген табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.014 І жолы барлық 210.04-нысан бойынша 210.04.003 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
210.00.014 ІІ жолы барлық 210.04-нысан бойынша 210.04.003 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
210.00.014 ІІІ жолы барлық 210.04-нысан бойынша 210.04.003 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
210.00.014 IV жолы 210.00.014 І, 210.00.014 II және 210.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
210.00.014 V жолы салық кезеңінің 210.00.014 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін жолының 210.00.014 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
7) 210.00.015 жолы салық агентімен шегерімге жатқызған, есептелген, бірақ резидент еместерге төленбеген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және 210.03-нысанының деректері негізінде толтырылады.
Шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны табылады. 210.00.015 жолы есепті күнтізбелік жылдың 4 тоқсанының декларациясында толтырылады;
8) 210.00.016 жолы Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын, 210.00.015 жолында көрсетілген, салық агентімен шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және 210.03 нысанының деректері негізінде толтырылады. 210.00.016 жолы өзіне 210.00.017 жолын қосады;
9) 210.00.017 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген салық міндеттемелерін орындаған жағдайда толтырылады. 210.00.017 жолы сенімгерлікпен басқарушы шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
10) 210.00.018, 210.00.019 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады;
11) 210.00.018 жолы басты мекемемен шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
12) 210.00.019 жолы 210.04-нысан бойынша 210.04.005 жолдарының сомасы ретінде анықталатын, филиалдар/өкілдіктер бойынша шегерімге жатқызылған, есептелген, бірақ резидент емеске төленбеген табыстардан жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

6) строки 210.00.014 I, 210.00.014 II и 210.00.014 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам по филиалам/представительствам за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.014 I определяется как сумма строк 210.04.003 I по всем формам 210.04.
Строка 210.00.014 II определяется как сумма строк 210.04.003 II по всем формам 210.04.
Строка 210.00.014 III определяется как сумма строк 210.04.003 III по всем формам 210.04.
Строка 210.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.014 I, 210.00.014 II и 210.00.014 III.
Строка 210.00.014 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.014 IV налогового периода и 210.00.014 V за предыдущий налоговый период текущего года;
7) строка 210.00.015 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты и заполняются на основании данных формы 210.03.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 210.00.015 заполняется в декларации за 4 квартал отчетного календарного года;
8) строка 210.00.016 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 210.00.015, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, и заполняются на основании данных формы 210.03. Строка 210.00.016 включает в себя строку 210.00.017;
9) строка 210.00.017 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строка 210.00.017 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных на вычеты доверительным управляющим;
10) строки 210.00.018, 210.00.019 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
11) строка 210.00.018 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты головной организацией;
12) строка 210.00.019 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных на вычеты, по филиалам/представительствам, определяемого как сумма строк 210.04.005 по всем формам 210.04.

18. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 210.00.020 І, 210.00.020 II және 210.00.020 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ тұлғалардың міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) табыстарының сомаларды көрсетуге арналған;
210.00.020 IV жолы 210.00.020 І, 210.00.020 II және 210.00.020 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі табыстың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.020 V жолы салық кезеңінің 210.00.020 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.020 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.021 І, 210.00.021 II және 210.00.021 III жолдары шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.021 IV жолы 210.00.021 І, 210.00.021 II және 210.00.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.021 V жолы салық кезеңінің 210.00.021 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.021 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.022, 210.00.023 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшілер бар болған жағдайда толтырылады.
4) 210.00.022 І, 210.00.022 II және 210.00.022 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және салық кезеңінің әрбір айы үшін бас ұйым үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.022 IV жолы 210.00.022 І, 210.00.022 II және 210.00.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.022 V жолы салық кезеңінің 210.00.022 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.022 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.023 І, 210.00.023 II және 210.00.023 III жолдары 210.04 барлық нысандары бойынша 210.04.007 І, 210.04.007 II, 210.04.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және салық кезеңінің әрбір айына филиалдар/өкілдіктер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.

18. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 210.00.020 I, 210.00.020 II и 210.00.020 III предназначены для отражения суммы начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.020 I, 210.00.020 II и 210.00.020 III.
Строка 210.00.020 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.020 IV налогового периода и 210.00.020 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.021 I, 210.00.021 II и 210.00.021 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в каждом месяце налогового периода, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 210.00.021 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.021 I, 210.00.021 II и 210.00.021 III.
Строка 210.00.021 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.021 IV налогового периода и 210.00.021 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.022, 210.00.023 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строки 210.00.022 I, 210.00.022 II и 210.00.022 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за головную организацию в каждом месяце налогового периода, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 210.00.022 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.022 I, 210.00.022 II и 210.00.022 III.
Строка 210.00.022 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.022 IV налогового периода и 210.00.022 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.023 I, 210.00.023 II и 210.00.023 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 210.00.023 I определяется как сумма строк 210.04.007 I по всем формам 210.04.
Строка 210.00.023 II определяется как сумма строк 210.04.007 II по всем формам 210.04.
Строка 210.00.023 III определяется как сумма строк 210.04.007 III по всем формам 210.04.

210.00.023 IV жолы 210.00.023 І, 210.00.023 II және 210.00.023 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.023 V жолы салық кезеңінің 210.00.023 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.023 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
19. "Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақысын төлеу бойынша шығыстар" бөлімі Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Осы бөлімде:
1) 210.00.024 І, 210.00.024 II және 210.00.024 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған. 210.00.024 жолы 210.00.025 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.00.025 І, 210.00.025 II және 210.00.025 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған;
3) 210.00.026 І, 210.00.026 II және 210.00.026 III жолдарында 210.00.025 және 210.00.024 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір ай үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
4) 210.00.027 І, 210.00.027 II және 210.00.027 III жолдарында салық кезеңінің әрбір ай үшін еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған. 210.00.027 жолы 210.00.028 жолының сомасын қамтиды;
5) 210.00.028 І, 210.00.028 II және 210.00.028 III жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.029 І, 210.00.029 II және 210.00.029 III жолдарында 210.00.028 және 210.00.027 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардан мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. "Салық кодексі 138-бабының 1-3-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолдана отырып әлеуметтік салықты есептеу" бөлімін Қазақстан Республикасының заңды тұлға резиденттері, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметтерін жүзеге асыратын салық агенті болып табылатын резидент еместер толтырады.
Осы бөлімде:
1) 210.00.030 І, 210.00.030 II және 210.00.030 III жолдары Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағы, 192-бабы 18)-21) тармақшалары және 191-бабының 10-тармағымен айқындалған, салық кезеңінің әрбір айына шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға табыс түрінде төленген жұмыс берушінің шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.023 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.023 I, 210.00.023 II и 210.00.023 III.
Строка 210.00.023 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.023 IV налогового периода и 210.00.023 V за предыдущий налоговый период текущего года.
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников - инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:
1) строки 210.00.024 I, 210.00.024 II и 210.00.024 III предназначены для отражения общей численности работников за каждый месяц налогового периода. Строка 210.00.024 включает в себя строку 210.00.025;
2) строки 210.00.025 I, 210.00.025 II и 210.00.025 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
3) строки 210.00.026 I, 210.00.026 II и 210.00.026 III предназначены для отражения удельного веса численности работников - инвалидов в общей численности работников за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строки 210.00.025 и 210.00.024;
4) строки 210.00.027 I, 210.00.027 II и 210.00.027 III предназначены для отражения суммы общих расходов по оплате труда за каждый месяц налогового периода. Строка 210.00.027 включает в себя строку 210.00.028;
5) строки 210.00.028 I, 210.00.028 II и 210.00.028 III предназначены для отражения суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за каждый месяц налогового периода;
6) строки 210.00.029 I, 210.00.029 II и 210.00.029 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц налогового периода, определяемого как отношение соответствующих строк 210.00.028 и 210.00.027.
20. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставок, установленных пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами. В данном разделе:
1) строки 210.00.030 I, 210.00.030 II и 210.00.030 III предназначены для отражения суммы расходов работодателя, выплаченной иностранцам и лицам без гражданства в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163, пунктом 10 статьи 191 и подпунктами 18)-21) статьи 192 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода.

210.00.030 IV жолы 210.00.030 І, 210.00.030 II және 210.00.030 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.030 V жолы салық кезеңінің 210.00.030 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.030 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.031 І, 210.00.031 ІІ және 210.00.031 ІІІ жолдары Салық кодексінің 357-бабы 3-тармағына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың әлеуметтік салық салық салынбайтын табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.031 IV жолы 210.00.031 І, 210.00.031 II және 210.00.031 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.031 V жолы салық кезеңінің 210.00.031 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.031 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.032 І, 210.00.032 ІІ және 210.00.032 ІІІ жолдарында 210.00.030 тиісті жолдарында көрсетілген сомалар мен 210.00.031 жолдарының тиісті жолдарында көрсетілген сомалардың арасындағы айырма ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін салық салынатын табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.032 IV жолы 210.00.032 І, 210.00.032 II және 210.00.032 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.032 V жолы салық кезеңі үшін 210.00.032 IV және өткен ағымдағы жылдың салық кезеңі үшін 210.00.032 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.032 І, 210.00.032 ІІ және 210.00.032 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Салық кодексі 359-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.033 IV жолы 210.00.033 І, 210.00.033 II және 210.00.033 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.033 V жолы салық кезеңі үшін 210.00.033 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.033 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.034 І, 210.00.034 II және 210.00.034 III жолдары 210.01 барлық нысандары бойынша 210.01.007 І, 210.01.007 II, 210.01.007 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңіндегі әрбір айы үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.030 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.030 I, 210.00.030 II и 210.00.030 III.
Строка 210.00.030 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.030 IV налогового периода и 210.00.030 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.031 I, 210.00.031 II и 210.00.031 III предназначены для отражения суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства, не облагаемых социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.031 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.031 I, 210.00.031 II и 210.00.031 III.
Строка 210.00.031 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.031 IV налогового периода и 210.00.031 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.032 I, 210.00.032 II и 210.00.032 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница между суммами, отраженными в соответствующих строках 210.00.030 и суммами, отраженными в соответствующих строках 210.00.031.
Строка 210.00.032 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.032 I, 210.00.032 II и 210.00.032 III.
Строка 210.00.032 V предназначена для отражения сумма итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.032 IV налогового периода и 210.00.032 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 210.00.033 I, 210.00.033 II и 210.00.033 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и уменьшенные на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.00.033 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.033 I, 210.00.033 II и 210.00.033 III.
Строка 210.00.033 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.033 IV налогового периода и 210.00.033 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.034 I, 210.00.034 II и 210.00.034 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного по деятельности, осуществляемой в рамках контрактов на недропользование, за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.034 I определяется как сумма строк 210.01.007 I по всем формам 210.01.
Строка 210.00.034 II определяется как сумма строк 210.01.007 II по всем формам 210.01.
Строка 210.00.034 III определяется как сумма строк 210.01.007 III по всем формам 210.01.

210.00.034 IV жолы 210.00.034 І, 210.00.034 II және 210.00.034 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.034 V жолы салық кезеңінің 210.00.034 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.034 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.035 - 210.00.038 аралығындағы жолдар 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін уақытша еңбекке жарамсыздық, жүктілік және босану бойынша, бала туу кезінде, жерлеуге жұмыс берушінің есептеген жәрдемақы сомаларының осы қорға аударымдардың есептелген сомалардан асып кетуі нәтижесінде пайда болған теріс сальдо қалдықтары бойынша толтырылады;
7) 210.00.035 І, 210.00.035 II және 210.00.035 III жолдарына сәйкесінше өткен салық кезеңі үшін көрсетілген 210.00.038 III жолындағы, салық кезеңінің 210.00.038 І және 210.00.038 II жолдарындағы сомалар көшіріледі;
8) 210.00.038 І, 210.00.038 II және 210.00.038 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықты төлеудің есебіне есепке алынған әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған;
9) 210.00.037 І, 210.00.037 II және 210.00.037 III жолдарында 210.00.035 және 210.00.036 жолдарының ең кіші мәні ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке алынған әлеуметтік жәрдемақылардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.037 IV жолы 210.00.037 І, 210.00.037 II және 210.00.037 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік жәрдемақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.037 V жолы салық кезеңінің 210.00.037 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.037 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік жәрдемақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
10) 210.00.038 І, 210.00.038 ІІ және 210.00.038 ІІІ жолдарында 210.00.035 және 210.00.037 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік аударым сомаларынан есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың асып кетуін көрсетуге арналған;
11) 210.00.039 І, 210.00.039 ІІ және 210.00.039 ІІІ жолдарында 210.00 033 және 210.00.034 тиісті жолдарының сомасынан 210.00.037 жолын шегеру жолымен анықталатын 210.00.037 (210.00.033 + 210.00.034 - 210.00.037) салық кезеңінің әрбір айы үшін заңды тұлғалар бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.034 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.034 I, 210.00.034 II и 210.00.034 III.
Строка 210.00.034 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.034 IV налогового периода и 210.00.034 V за предыдущий налоговый период текущего года;
6) строки с 210.00.035 по 210.00.038 заполняются по остаткам отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Государственного фонда социального страхования над начисленной суммой отчислений в указанный фонд;
7) в строки 210.00.035 I, 210.00.035 II и 210.00.035 III переносятся суммы, отраженные соответственно в строке 210.00.038 III за предыдущий налоговый период, 210.00.038 I и 210.00.038 II налогового периода;
8) строки 210.00.036 I, 210.00.036 II и 210.00.036 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, за каждый месяц налогового периода;
9) строки 210.00.037 I, 210.00.037 II и 210.00.037 III предназначены для отражения суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как наименьшее значение из строк 210.00.035 и 210.00.036.
Строка 210.00.037 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.037 I, 210.00.037 II и 210.00.037 III.
Строка 210.00.037 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных пособий с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.037 IV налогового периода и 210.00.037 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 210.00.038 I, 210.00.038 II и 210.00.038 III предназначены для отражения превышения сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой социальных отчислений, переносимого на следующий отчетный месяц, за каждый месяц налогового периода, определяемого как разница соответствующих строк 210.00.035 и 210.00.037;
11) строки 210.00.039 I, 210.00.039 II и 210.00.039 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма соответствующих строк 210.00.033 и 210.00.034, уменьшенная на сумму, отраженную в строке 210.00.037 (210.00.033 + 210.00.034 - 210.00.037).

210.00.042 V жолы салық кезеңінің 210.00.042 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.042 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
16) Декларацияны акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арналған арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғалар табыс еткен жағдайда аударуға жататыны әлеуметтік салықтың жалпы сомасы Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, 210.00.043 жолында көрсетіледі.
210.00.043 І, 210.00.043 II және 210.00.043 III жолдары 210.00.033, 210.00.037 және 0,3 ((210.00.033 - 210.00.037) х 0,3) жолдарының туындысы ретінде анықталатын заңды тұлға бойынша салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.043 IV жолы 210.00.043 І, 210.00.043 II және 210.00.043 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңін үшін салықтың жалпы жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.043 V жолы салық кезеңінің 210.00.043 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін жолының 210.00.043 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.043 жолы 210.00.044 жолының сомасын қамтиды;
17) 210.00.044 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса толтырылады. 210.00.044 І, 210.00.044 II және 210.00.044 III жолдары сенімгерлік басқарушы салық кезеңінің әрбір айы үшін есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.044 IV жолы 210.00.044 І, 210.00.044 II және 210.00.044 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.044 V жолы салық кезеңінің 210.00.044 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.044 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын және жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
21. "Салық кодексі 358-бабы 2-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып әлеуметтік салықты есептеу" бөлімі арнайы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, жеке кәсіпкерлер, адвокаттар, нотариустер есептемегенде жеке кәсіпкерлер толтырады.
Осы бөлімде:
1) 210.00.045 І, 210.00.045 ІІ және 210.00.045 ІІІ жолдары Салық кодексі 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық кезеңінің әрбір айына өзі үшін төлейтін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.042 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.042 IV налогового периода и 210.00.042 V за предыдущий налоговый период текущего года;
16) в случае представления Декларации юридическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, общая сумма социального налога, подлежащего перечислению, отражается в строке 210.00.043 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса.
Строки 210.00.043 I, 210.00.043 II и 210.00.043 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц налогового периода, определяемой как произведение разницы строк 210.00.033, 210.00.037 и 0,3 ((210.00.033 - 210.00.037) х 0,3).
Строка 210.00.043 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.043 I, 210.00.043 II и 210.00.043 III.
Строка 210.00.043 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.043 IV налогового периода и 210.00.043 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.00.043 включает в себя сумму строки 210.00.044;
17) строка 210.00.044 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.00.044 I, 210.00.044 II и 210.00.044 III предназначены для отражения общей суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.044 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.044 I, 210.00.044 II и 210.00.044 III.
Строка 210.00.044 V предназначена для отражения итоговой общей суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.044 IV налогового периода и 210.00.044 V за предыдущий налоговый период текущего года.
21. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, адвокатами, частными нотариусами. В данном разделе:
1) строки 210.00.045 I, 210.00.045 II и 210.00.045 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налогоплательщиком за себя за каждый месяц налогового периода.

210.00.045 IV жолы 210.00.045 І, 210.00.045 II және 210.00.045 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.045 V жолы салық кезеңінің 210.00.045 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.045 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.046 І, 210.00.046 ІІ және 210.00.046 ІІІ жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін өз пайдасына төленген әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.046 IV жолы 210.00.046 І, 210.00.046 II және 210.00.046 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.046 V жолы салық кезеңінің 210.00.046 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.046 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.047 І, 210.00.047 ІІ және 210.00.047 ІІІ жолдарында 210.00.045 және 210.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке кәсіпкер, адвокат жеке нотариус есептеген және төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.047 IV жолы 210.00.047 І, 210.00.047 II және 210.00.047 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.047 V жолы салық кезеңінің 210.00.047 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.047 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.048 І, 210.00.048 ІІ және 210.00.048 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген салық агенті салық кезеңінің әрбір айы үшін әр қызметкер үшін төлейтін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.048 IV жолы 210.00.048 І, 210.00.048 II және 210.00.048 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.048 V жолы салық кезеңінің 210.00.048 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.048 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.049 І, 210.00.049 ІІ және 210.00.049 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айына әр қызметкер үшін төленетін әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.00.045 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.045 I, 210.00.045 II и 210.00.045 III.
Строка 210.00.045 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.045 IV налогового периода и 210.00.045 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.046 I, 210.00.046 II и 210.00.046 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых в свою пользу в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.046 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.046 I, 210.00.046 II и 210.00.046 III.
Строка 210.00.046 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.046 IV налогового периода и 210.00.046 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.047 I, 210.00.047 II и 210.00.047 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом за себя, и подлежащего уплате за каждый месяц налогового периода, определяемой как разница строк 210.00.045 и 210.00.046.
Строка 210.00.047 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.047 I, 210.00.047 II и 210.00.047 III.
Строка 210.00.047 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.047 IV налогового периода и 210.00.047 V за предыдущий налоговый период текущего года;
4) строки 210.00.048 I, 210.00.048 II и 210.00.048 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уплачиваемого налоговым агентом за каждого работника за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.00.048 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.048 I, 210.00.048 II и 210.00.048 III.
Строка 210.00.048 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.048 IV налогового периода и 210.00.048 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строки 210.00.049 I, 210.00.049 II и 210.00.049 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений, уплачиваемых за каждого работника в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.

1) 210.00.053 І, 210.00.053 ІІ және 210.00.053 ІІІ жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына сәйкес салық кезеңінің әрбір айында жұмыс берушінің әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқарушы жүйесінің комитеті, қаржы полициясы және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерін ақшалай ұстауға шетелдік азаматтарға немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға табыстар түрінде төленетін шығыстарына енгізе отырып, жұмыс берушінің шетелдік азаматтарға немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға төлейтін табыстары түріндегі шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңда белгіленген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданатын ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.
210.00.053 IV жолы 210.00.053 І, 210.00.053 II және 210.00.053 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.053 V жолы салық кезеңінің 210.00.053 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.053 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 00.00.054 І, 210.00.054 ІІ және 210.00.054 ІІІ жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің әрбір айында әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.054 IV жолы 210.00.054 І, 210.00.054 II және 210.00.054 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.054 V жолы салық кезеңінің 210.00.054 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.054 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.055, 210.00.056 жолдары салық агентінде құрылымдық бөлімшелер бар болған жағдайда толтырылады;
4) 210.00.055 І, 210.00.055 II және 210.00.055 III жолдары салық кезеңінің әрбір айында бас ұйым бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.055 IV жолы 210.00.055 І, 210.00.055 II және 210.00.055 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.055 V жолы салық кезеңінің 210.00.055 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.055 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

1) строки 210.00.053 I, 210.00.053 II, 210.00.053 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых иностранцам и лицам без гражданства в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов иностранцам и лицам без гражданства денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в каждом месяце налогового периода в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом, социальные отчисления, подлежащие уплате устанавливаются в размере, предусмотренном Законом об обязательном социальном страховании. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете.
Строка 210.00.053 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.053 I, 210.00.053 II и 210.00.053 III.
Строка 210.00.053 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.053 IV налогового периода и 210.00.053 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.00.054 I, 210.00.054 II, 210.00.054 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.00.054 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.054 I, 210.00.054 II и 210.00.054 III.
Строка 210.00.054 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.054 IV налогового периода и 210.00.054 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.00.055, 210.00.056 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строки 210.00.055 I, 210.00.055 II и 210.00.055 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений за налогового агента в каждом месяце налогового периода.
Строка 210.00.055 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.055 I, 210.00.055 II и 210.00.055 III.
Строка 210.00.055 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.055 IV налогового периода и 210.00.055 V за предыдущий налоговый период текущего года;

5) 210.00.056 І, 210.00.056 II және 210.00.056 III жолдары салық кезеңіндегі әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша, 210.04 барлық нысандары бойынша 210.04.010 І, 210.04.010 II, 210.04.010 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.056 IV жолы 210.00.056 І, 210.00.056 II және 210.00.056 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.056 V жолы салық кезеңінің 210.00.056 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.00.056 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
23. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық агентінің атауы" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус табыс етсе, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс ету күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылдаған күн.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңына сәйкес Декларацияны табыс етілген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі - 210.01-нысанын жасау

5) строки 210.00.056 I, 210.00.056 II и 210.00.056 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалам/представительствам в каждом месяце налогового периода.
Строка 210.00.056 I определяется как сумма строк 210.04.010 I по всем формам 210.04.
Строка 210.00.056 II определяется как сумма строк 210.04.010 II по всем формам 210.04.
Строка 210.00.056 III определяется как сумма строк 210.04.010 III по всем формам 210.04.
Строка 210.00.056 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.00.056 I, 210.00.056 II и 210.00.056 III.
Строка 210.00.056 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.056 IV налогового периода и 210.00.056 V за предыдущий налоговый период текущего года.
23. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогового агента;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 210.01 - Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту

24. Осы нысан Заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасылған келісім-шарттар (бұдан әрі - келісім-шарт) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуіне арналған. Нысан әр келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.
25. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) "Қызметкерлердің саны (адам), соның ішінде" жолында шетелдік мамандар және қызметкерлер - шетелдік белгіленіп, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
2) "Келісім-шарттың деректемелері" жолында келісім-шарттың деректемелері көрсетіледі:
- келісім-шарттың нөмірі;
- келісім-шарт жасасылған күн;
3) "АЕК" жолында Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі.
26. "Шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) 210.01.002 І, 210.01.002 ІІ және 210.01.002 ІІІ жолдары 210.01.001 жолын және "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" жолындағы белгіленген айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.002 IV жолы 210.01.002 І, 210.01.002 II және 210.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.002 V жолы салық кезеңінің 210.01.002 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.01.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.01.003 І, 210.01.003 ІІ және 210.01.003 ІІІ жолдары 210.01.002 жолында көрсетілген салықтардың сомасы мен "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына белгіленген мөлшерде айқындалған әлеуметтік аударымдардың сомаларының айырмасы ретінде айқындалған шетелдік мамандар - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын көрсетуге арналған.
210.01.003 IV жолы 210.01.003 І, 210.01.003 II және 210.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.008 V жолы салық кезеңінің 210.01.003 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.01.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
27. "Шетелдік жұмысшы - қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) 210.01.005 І, 210.01.005 ІІ және 210.01.005 ІІІ жолдары 210.01.004 жолын және "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" жолындағы белгіленген айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен салық кезеңінің әрбір айы үшін есептелген шетелдік жұмысшы - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

24. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников - иностранных специалистов и работников - иностранных рабочих;
2) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А - номер контракта;
В - дата заключения контракта;
3) в строке "МРП" указывается размер месячного расчетного показателя, устанавливаемый законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
26. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных специалистов":
1) строки 210.01.002 I, 210.01.002 II и 210.01.002 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников - иностранных специалистов, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемой путем умножения строки 210.01.001 и месячного расчетного показателя, определенного в строке "МРП" раздела "Общая информация о налоговом агенте".
Строка 210.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.002 I, 210.01.002 II и 210.01.002 III.
Строка 210.01.002 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.002 IV налогового периода и 210.01.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.01.003 I, 210.01.003 II и 210.01.003 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога за работников - иностранных специалистов, определяемого как разница сумм налогов, отраженных в строке 210.01.002 и сумм социальных отчислений, определенных в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.003 I, 210.01.003 II и 210.01.003 III.
Строка 210.01.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.003 IV налогового периода и 210.01.003 V за предыдущий налоговый период текущего года.
27. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных рабочих":
1) строки 210.01.005 I, 210.01.005 II и 210.01.005 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников - иностранных рабочих, исчисленного за каждый месяц налогового периода, определяемого путем умножения строки 210.01.004 и месячного расчетного показателя, определенного в строке "МРП" раздела "Общая информация о налоговом агенте".

210.01.005 IV жолы 210.01.005 І, 210.01.005 II және 210.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.005 V жолы салық кезеңінің 210.01.005 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.01.005 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
2) 210.01.006 І, 210.01.006 ІІ және 210.01.006 ІІІ жолдары 210.01.006 жолында көрсетілген салықтардың сомасы мен "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Заңына белгіленген мөлшерде айқындалған әлеуметтік аударымдардың сомаларының айырмасы ретінде айқындалған шетелдік жұмысшы - қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын көрсетуге арналған.
210.01.006 IV жолы 210.01.006 І, 210.01.006 II және 210.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.006 V жолы салық кезеңінің 210.01.006 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.01.006 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
28. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
210.01.007 І, 210.01.007 ІІ және 210.01.007 ІІІ жолдарында 210.01.003 және 210.01.006 тиісті жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айына әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.007 IV жолы 210.01.007 І, 210.01.007 II және 210.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.01.007 V жолы салық кезеңінің 210.01.007 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.01.007 V жолы жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
4. Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу - 210.02-нысанын жасау
29. Осы нысан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын салық агентімен есептеу үшін арналған. Нысан Салық кодексінің 189-бабына сәйкес резиденттер деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты табыс етіледі.
30. "Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында салық кезеңінде табыстар есептелген, төленген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
3) С бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салық төлеушілерді тіркеу нөмірі көрсетіледі;

Строка 210.01.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.005 I, 210.01.005 II и 210.01.005 III.
Строка 210.01.005 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.005 IV налогового периода и 210.01.005 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 210.01.006 I, 210.01.006 II и 210.01.006 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога за работников - иностранных рабочих, определяемого как разница сумм налогов, отраженных в строке 210.01.005 и сумм социальных отчислений, определенных в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.01.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.006 I, 210.01.006 II и 210.01.006 III.
Строка 210.01.006 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.006 IV налогового периода и 210.01.006 V за предыдущий налоговый период текущего года.
28. В разделе "Социальный налог - всего":
Строки 210.01.007 I, 210.01.007 II и 210.01.007 III предназначены для отражения общей суммы социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемого как суммы соответствующих строк 210.01.003 и 210.01.006.
Строка 210.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.01.007 I, 210.01.007 II и 210.01.007 III.
Строка 210.01.007 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.01.007 IV налогового периода и 210.01.007 V за предыдущий налоговый период текущего года.
4. Составление формы 210.02 - Исчисление индивидуального
подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства
29. Данная форма предназначена для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства. Форма представляется в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса в отношении иностранцев и лиц без гражданства, признанных резидентами.
30. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилии, инициалы иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в налоговом периоде;
3) в графе С указываются регистрационные номера налогоплательщиков иностранцев и лиц без гражданства;

4) D бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі бар болса толтырылады;
5) Е бағанында осы Ереженің 36-тармағына сәйкес, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Осы баған шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салықтық тіркеу нөмірі бар болса толтырылады;
7) G бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
Декларацияны толтырған кезде шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 - шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі;
03 - теңізшінің төлқұжаты;
04 - ықтияр хаты
8) Н бағанында осы Ереженің 35-тармағына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
9) І бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есепке жазылған табыстар, соның ішінде ақшалай немесе натуралды түрде қызметкерлермен жұмыс берушіден алынған табыстар, материалдық пайда түрінде алынған табысты қоса есептегенде, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы келісім-шарттар бойынша, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабында белгіленген табыстар көрсетіледі.
10) J бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына белгіленген салық шегерімі көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңына сәйкес және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың өз пайдаларына енгізген ерікті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың өз пайдаларына енгізген сақтандыру сыйақыларының сомалары көрсетіледі;

4) в графе D указываются индивидуальные идентификационные номера иностранцев и лиц без гражданства.
Строки подлежат заполнению при наличии у иностранцев и лиц без гражданства индивидуального идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
5) в графе Е указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства, согласно пункту 37 настоящих Правил;
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
7) в графе G указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина;
03 - паспорт моряка;
04 - вид на жительство;
05 - удостоверение лица без гражданства;
06 - свидетельство о рождении или его аналог;
8) в графе Н указывается согласно пункту 36 настоящих Правил, код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства;
9) в графе I указывается начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
10) в графе J указываются налоговый вычет, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
11) в графе К указываются в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов иностранцев и лиц без гражданства и в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса относимые на вычеты;
12) в графе L указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу иностранцами или лицами без гражданства в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении и согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса относимых на вычеты;
13) в графе М указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу иностранцами и лицами без гражданства по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;

14) N бағанында Салық кодексінің 166-бабының 1-тармағы 5)  тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалары көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 166-бабының 1-тармағы 5)  тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және Салық кодексі 166-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар көрсетіледі;
16) Р бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салынбайтын табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында есепті салық кезеңі үшін шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24)  тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғаларға салық кезеңінде төлеген табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағы 24)  тармақшасында көрсетілген табыстарды және міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, Салық кодексінің 357-бабының 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын табыстар көрсетіледі;
20) Т бағанында әлеуметтік салық салынатын табыстардың барлығы көрсетіледі. Т бағаны жолдарының шамасы (І - K - S) формуласы бойынша анықталады;
21) U бағанында есепті салық кезеңінде шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген әлеуметтік аударымдар есептелетін жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
23) W бағанында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
210.00.001 IV жолына І бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.005 IV жолына R бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.006 IV жолына Q бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
5. Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу - 210.03-нысанын жасау

14) в графе N указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным иностранцами и лицами без гражданства в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях и согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса относимые на вычеты;
15) в графе О указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса и согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса относимые на вычеты;
16) в графе Р указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за налоговый период;
18) в графе R указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам и лицам без гражданства, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
19) в графе S указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов и доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
20) в графе Т указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Величины строк графы Т определяются по формуле (I - K - S);
21) в графе U указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный налоговый период;
22) в графе V указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
23) в графе W указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Величина итоговой строки 00000001 графы I переносится в строку 210.00.001 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы R переносится в строку 210.00.005 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы Q переносится в строку 210.00.006 IV.
5. Составление формы 210.03 - Исчисление индивидуального
подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства

31. Осы нысан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын салық агентімен есептеу үшін арналған. Нысан Салық кодексінің 190-бабына сәйкес резидент еместер деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты табыс етіледі.
32. "Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында салық кезеңінде табыстар есептелген, төленген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
3) С бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салық төлеушінің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі бар болса толтырылады;
5) Е бағанында осы Ереженің 36-тармағына сәйкес, шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) G бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
Декларацияны толтырған кезде Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 - шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі;
03 - теңізшінің төлқұжаты;
8) Н бағанында осы Ереженің 35-тармағына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
9) І бағанында осы Ережелердің 37-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес S бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
10) J бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, егер салық агенті І бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
11) K бағанында осы Ереженің 36-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасасылған елдің коды көрсетіледі. Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

31. Данная форма предназначена для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства. Форма представляется в отношении иностранцев и лиц без гражданства, признанных нерезидентами, в соответствии со статьей 190 Налогового кодекса.
32. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилии, инициалы иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в налоговом периоде;
3) в графе С указываются регистрационные номера налогоплательщиков иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указываются индивидуальные идентификационные номера иностранцев и лиц без гражданства.
Строки подлежат заполнению при наличии у иностранцев и лиц без гражданства индивидуального идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
5) в графе Е указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства, согласно пункту 37 настоящих Правил;
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства. Графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
7) в графе G указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина;
03 - паспорт моряка;
04 - удостоверение лица без гражданства;
05 - свидетельство о рождении или его аналог;
8) в графе Н указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу и лиц без гражданства, согласно пункту 36 настоящих Правил;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 37 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе S, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
10) в графе J указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе I код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)";
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 37 настоящих Правил. Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

12) L бағанында S бағанында көрсетілген оған қатысты табыстар туындаған шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар мен салық агенті арасында жасалған шарттың (келісім-шарт) нөмірі мен күні көрсетіледі;
13) M бағанында, L бағанында көрсетілген шартқа (келісім-шартқа) сәйкес шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың Салық кодексі 191-бабының 13-тармағына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды бастаған күні көрсетіледі;
14) N бағанында, L бағанында көрсетілген шарт (келісім-шарт) бойынша шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды толық аяқтаған күні көрсетіледі. Осы жол шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды толық (түпкілікті) бітіргенде толтырылады. Егер салық кезеңінде жұмыстар, қызмет көрсетулер аяқталмаса, бұл жол толтырылмайды;
15) О бағанында шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың салық агентінің жарғылық капиталындағы үлесі көрсетіледі, процентпен;
16) Р бағанында Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 56-бабына сәйкес салық салынбайтын шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында салықты ұстау бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, көрсетілген бағанда табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген және төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 158194-баптарының немесе халықаралық шартта белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударуға жататын есептелген және төленген табыстардан ұсталатын табыс салығының сомасы көрсетіледі;
Операциялар (төлемді төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, көрсетілген бағанда табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төлем көзінен ұсталатын табыс салығының сомалары көрсетіледі;
20) Т бағанында Салық кодексінің 357-бабы 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салығы салынбайтын табыстар көрсетіледі.
21) U бағанында әлеуметтік салығымен салынатын табыстардың барлығы көрсетіледі. V бағаны жолдарының шамасы (Q - T) формуласы бойынша анықталады.

12) в графе L указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между иностранцем или лицом без гражданства и налоговым агентом, в соответствии с которым возникли доходы, указанные в графе S;
13) в графе М указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан иностранцем или лицом без гражданства в соответствии с договором (контрактом), указанным в графе L, определяемая в соответствии с пунктом 13 статьи 191 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан иностранцем или лицом без гражданства по договору (контракту), указанному в графе L. Даная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения иностранцем или лицом без гражданства выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае, если в течение налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;
15) в графе O указывается доля иностранца или лица без гражданства в уставном капитале налогового агента в процентах;
16) в графе P указывается доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налога.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, по рыночному курсу обмена валюты на день выплаты дохода или в случае предоплаты, на день начисления дохода;
18) в графе R указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 194, 158 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, по рыночному курсу обмена валюты на день выплаты дохода или в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода;
20) в графе T указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса;
21) в графе U указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Величины строк графы V определяются по формуле (Q - T);

22) V бағанында Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген әлеуметтік салығының сомасы көрсетіледі.
23) W бағанында салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстары көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасымен жасалатын жағдайда осы бағанында шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның төленбеген, салық агенті шегерімге жатқызылған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютамен есептелген табыстары толтырылады.
Шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны болып танылады. Бұл баған Қосымшада 4 тоқсан үшін толтырылады.
24) X бағанында салық агенті шегерімге жатқызылған резидент еместің есебіне жазылған, бірақ төленбеген табыстардан Салық кодексінің 195-бабы бойынша бюджетке төленуге тиісті табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасымен жасалатын жағдайда осы бағанында шегерімге жатқызылған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютамен есептелген табыс салығының сомасы толтырылады.
210.00.010 IV жолына Q бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.011 IV жолына S бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.015 IV жолына W бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.016 IV жолына Х бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
6. Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын және әлеуметтік салықты есептеу - 210.04-нысанын жасау
33. Осы нысан заңды тұлға салық агентінің филиал/өкілдік бойынша төленуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептеуге арналған. Салық кодексінің 161162362364-баптарына сәйкес заңды тұлға нысанды әрбір филиал/өкілдік бойынша жасайды.
34. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің - сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің - сенімгерлікпен басқарушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық агентінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, осы жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;

22) в графе V указываются суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса;
23) в графе W - указывается сумма начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных налоговым агентом на вычеты, по рыночному курсу обмена валюты, на день отнесения на вычеты.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года" Данная графа заполняется в Приложении за 4 квартал отчетного календарного года;
24) в графе X - указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан, с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты.
Величина итоговой строки 00000001 графы Q переносится в строку 210.00.010 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы S переносится в строку 210.00.011 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы W переносится в строку 210.00.015 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы X переносится в строку 210.00.016 IV.
6. Составление формы 210.04 - Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога по структурному
подразделению
33. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом - налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161, 162, 362, 364 Налогового кодекса.
34. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего;

4) салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды.
Заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) салық кезеңі - 210.04 нысан табыс етілетін есепті тоқсан (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) түрі.
Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөз белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
8) Филиалдың/өкілдіктің СТН-і - салық төлеуші филиалдың/өкілдіктің тіркеу нөмірі;
9) БСН - филиалдың/өкілдіктің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
10) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы көрсетіледі;
11) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
35. "Есепті көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 210.04.001 І, 210.04.001 ІІ және 210.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударылуға тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.04.001 IV жолы 210.04.001 І, 210.04.001 II және 210.04.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.001 V жолы салық кезеңінің 210.04.001 IV және өткен салық кезеңі үшін ағымдағы жылдың 210.04.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.04.001 жолы 210.04.002 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.04.002 жолы, егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті есепке ала отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 210.04.002 І, 210.04.002 II және 210.04.002 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерлікпен басқарушының шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептеген және филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.04.002 IV жолы 210.04.002 І, 210.04.002 II және 210.04.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

4) код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета юридического лица;
5) налоговый период (квартал, год) - отчетный квартал, за который представляется форма 210.04 (указывается арабскими цифрами);
6) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) РНН - филиала/представительства - регистрационный номер налогоплательщика - филиала/ представительства.
9) БИН - филиала/ представительства - бизнес идентификационный номер налогоплательщика - филиал/представительства. Указывается при наличии;
10) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
11) код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
35. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 210.04.001 I, 210.04.001 II и 210.04.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.001 I, 210.04.001 II, 210.04.001 III.
Строка 210.04.001 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.001 IV налогового периода и 210.04.001 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.04.001 включает в себя сумму строки 210.04.002;
2) строка 210.04.002 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.04.002 I, 210.04.002 II и 210.04.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства доверительным управляющим, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.002 I, 210.04.002 II, 210.04.002 III.

210.04.002 V жолы салық кезеңінің 210.04.002 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.04.002 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.04.003 І, 210.04.003 ІІ және 210.04.003 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Салық кодексінің 195-бабына сәйкес филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударылуы тиіс шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, 210.04.003 жолында табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
210.04.003 IV жолы 210.04.003 І, 210.04.003 II және 210.04.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.003 V жолы салық кезеңінің 210.04.003 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.04.003 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.04.003 жолы 210.04.004 жолының сомасын қамтиды;
4) 210.04.004 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті есепке ала отырып, сенімгерліпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 210.04.004 І, 210.04.004 ІІ және 210.04.004 ІІІ жолдары Салық кодексінің 195-бабына сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерліпен басқарушының филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға тиіс шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептеген және жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
Операцияларды (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, 210.04.004 жолында табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
210.04.004 IV жолы 210.04.004 І, 210.04.004 II және 210.04.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.004 V жолы салық кезеңінің 210.04.004 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.04.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.04.005 жолы Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылатын, салық агентімен шегерімге жатқызылған, есепке жазылған, бірақ төленбеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған.

Строка 210.04.002 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.002 IV налогового периода и 210.04.002 V за предыдущий налоговый период текущего года;
3) строки 210.04.003 I, 210.04.003 II и 210.04.003 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов иностранцам и лицам без гражданства, подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в строке 210.04.003 указывается сумма индивидуального подоходного налога, по рыночному курсу обмена валюты на день выплаты дохода или в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода;
Строка 210.04.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.003 I, 210.04.003 II и 210.04.003 III.
Строка 210.04.003 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.003 IV налогового периода и 210.04.003 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.04.003 включает в себя сумму строки 210.04.004;
4) строка 210.04.004 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.04.004 I, 210.04.004 II и 210.04.004 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса, с начисленных и выплаченных доходов иностранцам и лицам без гражданства доверительным управляющим, подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в строке 210.04.004 указывается сумма индивидуального подоходного налога, по рыночному курсу обмена валюты на день выплаты дохода или в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Строка 210.04.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.004 I, 210.04.004 II и 210.04.004 III.
Строка 210.04.004 V предназначена для отражения суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.004 IV налогового периода и 210.04.004 V за предыдущий налоговый период текущего года;
5) строка 210.04.005 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса, с начисленных, но невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет.

Шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны табылады. 210.04.005 жолы өзіне 210.04.006 жолын қосады және есепті күнтізбелік жылдың 4 тоқсанының декларациясында толтырылады.
Шетелдік валютамен операция жүргізілген жағдайда 210.04.005 жолында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарын шегерімге жатқызу күніне нарықтық валюта айырбастау курсын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі
6) 210.04.006 жолы Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген салық міндеттемелерін орындаған жағдайда толтырылады. 210.04.006 жолы Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылатын, сенімгерлікпен басқарушымен шегерімге жатқызылған, есепке жазылған, бірақ төленбеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған. Шетелдік валютамен операция жүргізілген жағдайда 210.04.006 жолында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарын шегерімге жатқызу күніне нарықтық валюта айырбастау курсын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 210.04.007 І, 210.04.007 ІІ және 210.04.007 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарына есептелген және салық кезеңі үшін әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.04.007 IV жолы 210.04.007 І, 210.04.007 II және 210.04.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.007 V жолы салық кезеңінің 210.04.007 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.04.007 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.04.008 І, 210.04.008 ІІ, 210.04.008 ІІІ жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.04.008 IV жолы 210.04.008 І, 210.04.008 II және 210.04.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.008 V жолы салық кезеңінің 210.04.008 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.04.008 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.04.008 жолы 210.04.009 жолының сомасын қамтиды;

Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 210.04.005 включает в себя строку 210.04.006 и заполняется в декларации за 4 квартал отчетного календарного года.
При совершении операций в иностранной валюте, в строке 210.04.005 указывается сумма подоходного налога, по рыночному курсу обмена валюты на день отнесения на вычеты доходов иностранцев и лиц без гражданства;
6) строка 210.04.006 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строка 210.04.006 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса, с начисленных, но невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных доверительным управляющим на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет.
При совершении операций в иностранной валюте, в строке 210.04.006 указывается сумма подоходного налога, по рыночному курсу обмена валюты на день отнесения на вычеты доходов иностранцев и лиц без гражданства;
7) строки 210.04.007 I, 210.04.007 II и 210.04.007 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 210.04.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.007 I, 210.04.007 II и 210.04.007 III.
Строка 210.04.007 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.007 IV налогового периода и 210.04.007 V за предыдущий налоговый период текущего года;
8) строки 210.04.008 I, 210.04.008 II и 210.04.008 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.008 I, 210.04.008 II и 210.04.008 III.
Строка 210.04.008 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.008 IV налогового периода и 210.04.008 V за предыдущий налоговый период текущего года. Строка 210.04.008 включает в себя сумму строки 210.04.009;

9) 210.04.009 жолы егер салық міндеттемесінің орындалуы Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшелікті ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 210.04.009 І, 210.04.009 II және 210.04.009 III жолдары сенімгерлікпен басқарушы филиал/өкілдік бойынша салық кезеңінің әрбір айы үшін есептеген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.04.009 IV жолы 210.04.009 І, 210.04.009 II және 210.04.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.04.009 V жолы салық кезеңінің 210.04.009 IV және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 210.04.009 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
10) 21.04.010 І, 210.04.010 ІІ, 210.04.010 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес анықталатын салық кезеңінің әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.04.010 IV жолы 210.04.010 І, 210.04.010 II және 210.04.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.03.010 V жолы салық кезеңінің 210.04.010 IV және өткен ағымдағы жылдың салық кезеңі үшін 210.04.010 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
36. "Салық агентінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық агентінің атауы" жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындау барысында, сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2) беру күні.
210.04-нысаны салық органына беру күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) "Нысанды қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында 210.04 нысаны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;

9) строка 210.04.009 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенности, установленной статьей 35 Налогового кодекса. Строки 210.04.009 I, 210.04.009 II и 210.04.009 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного доверительным управляющим по филиалу/представительству за каждый месяц налогового периода.
Строка 210.04.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.009 I, 210.04.009 II и 210.04.009 III.
Строка 210.04.009 V предназначена для отражения итоговой суммы налога с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.009 IV налогового периода и 210.04.009 V за предыдущий налоговый период текущего года;
10) строки 210.04.010 I, 210.04.010 II, 210.04.010 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.04.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 210.04.010 I, 210.04.010 II и 210.04.010 III.
Строка 210.04.010 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.04.010 IV налогового периода и 210.04.010 V за предыдущий налоговый период текущего года.
36. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 210.04 в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего форму 210.04;

6) қабылдаған күн.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына табыс етілген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
210.04 нысанының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
7. Табыс түрлерінің, елдер және халықаралық келісімдер бойынша кодтары
37. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1010 - Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 - резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстар;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстар;
1040 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 - Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.04 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 210.04;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
7. Коды видов доходов, стран и международных договоров
37. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;

38. Ел кодын толтыру кезінде Шешімнің "Әлем елдерінің" 22-қосымшасына сәйкес елдерді әріптік кодтауды пайдалану қажет.
39. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкінің құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегі келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсіністік туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкінің келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкін құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепілдігінің көп жақты агенттігін құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшін Жапония Yкіметінің грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келісім;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 14-қосымша
Жеке табыс салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 220.00-220.14 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жеке табыс салығы
бойынша декларацияға
(220.00-нысан) қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (220.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі), енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 20-тарауы 183-бабына21-тарауына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асырушы жеке тұлғалар - жеке кәсіпкерлер, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес резидент емес жеке тұлғалар жасайды.

38. При заполнении кода страны необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
39. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному
налогу (форма 220.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 220.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами - индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, в соответствии со статьей 183 главы 20, главой 21 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.

2. Декларацияны жасау (220.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі; Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - тұлғаны куәландыратын құжаттарға сәйкес, сенімді басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Валюталар жіктеушісінің" 23- қ осымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
10) резиденттік белгісі.
А-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Шешімнің "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.

2. Составление Декларации (Форма 220.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком - нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;

12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. "Салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысы" бөлімінде:
1) 220.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.001 І жолында кредит (қарыз, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйлықақы түріндегі табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.001 ІІ жолында мүлікті қаржылық лизингке беру бойынша сыйлықақы түріндегі табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.001 ІІІ жолында роялти түріндегі табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.001 IV жолында мүлікті жалға беруден табыс сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен табыс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.01.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.00.003 жолында 220.02.005 және 220.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалатын, соның ішінде бұған дейінгі салық кезеңдерінен көшірілген шығындарды есепке алумен, своп бойынша, туынды қаржы құралдары бойынша табыс сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.005 жолында 220.00.005 I және 220.00.005 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.005 I жолында күмәнді болып танылған, салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін алынған тауар (жұмыстар, қызметтер) бойынша міндеттімелердің сомасы көрсетіледі;
220.00.005 II жолында күмәнді болып танылған, салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, қызметкерлердің есебіне жазылған табыстар мен Салық кодексінің 163-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын басқа да төлемдер бойынша міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.006 жолында 220.00.006 I и 220.00.006 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.006 I жолында алынған талап ету құқығы бойынша борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.006 II жолында берілген талап ету құқығы бойынша борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыс сомасы көрсетіледі;

12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период":
1) в строке 220.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
в строке 220.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 220.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 220.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 220.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 220.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.029;
3) в строке 220.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе, свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая как сумма положительных значений строк 220.02.005 и 220.03.005;
4) в строке 220.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 220.00.005 I и 220.00.005 II;
в строке 220.00.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период;
в строке 220.00.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период;
6) в строке 220.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 220.00.006 I и 220.00.006 II;
в строке 220.00.006 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 220.00.006 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;
7) в строке 220.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

8) 220.00.008 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтердің шығып қалудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын, жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарын, сондай-ақ басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.010 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын, жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын табыс сомасы көрсетіледі;
11) 220.00.011 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын, тарату қорының қаражаттарын жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен мақсатқа сай пайдаланылмаған мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.05-нысанының J жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын, бiрлескен қызметтi жүзеге асырудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.013 жолында егер осы сомалар бұрын Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 14) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін шегерiмдерге жатқызылмаған болса, негiзсiз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, борышкерге салынған немесе ол мойындаған айыппұлдар, өсiмпұлдар және санкциялардың басқа да түрлерiнің сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес айқындалатын, бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.015 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын, өтеусiз алынған мүлiк түріндегі табыс сомасы көрсетіледі;
16) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 17) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, дивидентер сомасы көрсетіледі;

8) в строке 220.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемого в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.009 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемого в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.010 указывается доход недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемого в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.011 указывается размер нецелевого использования недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке J формы 220.05;
12) в строке 220.00.012 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемого в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.013 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.014 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.015 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемого в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.016 указывается дивиденды, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

17) 220.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 18) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, депозит, борыштық құнды қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
18) 220.00.018 жолында оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кетуi көрсетіледі. Бағамдық айырма халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалады;
19) 220.00.019 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 20) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 220.00.020 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес, кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыс көрсетіледі;
21) 220.00.021 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 22-1) тармақшасына сәйкес, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыстарының сомасы көрсетіледі;
22) 220.00.022 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша - сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының таза табыстарының сомасы көрсетіледі;
23) 220.00.023 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 24) тармақшасна сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, салық төлеуші табыстарының сомасы көрсетіледі;
24) 220.00.024 жолында 220.00.001-ден 220.00.023-дейінгі жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкер табысының жалпы сомасы көрсетіледі;
25) 220.00.025 жолында 220.00.026-ден 220.00.046-дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес, салық салуға жатпайтын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
26) 220.00.026-ден 220.00.046-дейінгі жолдарда салық салуға жатпайтын табыстар түрінің коды көрсетіледі;
27) 220.00.047 жолында 220.00.047 I және 220.00.047 II (220.00.047 I + 220.00.047 II жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 99-бабына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкер табысын түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
220.00.047 І жолында тәуекелдік инвестициялаудың жабық пайлық инвестициялық қорлары мен тәуекелдік инвестициялаудың акционерлік инвестициялық қорлардан төленетіндерді қоспағанда, дивидендтер сомасы көрсетіледі;
220.00.047 ІІ жолында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыс сомасы көрсетіледі;
220.00.047 III жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде алынған оң (теріс) айырмасы көрсетіледі;

17) в строке 220.00.017 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
18) в строке 220.00.018 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
19) в строке 220.00.019 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
20) в строке 220.00.020 указывается сумма дохода от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемого в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
21) в строке 220.00.021 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
22) в строке 220.00.022 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемого в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
23) в строке 220.00.023 указывается доходы налогоплательщика, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
24) в строке 220.00.024 указывается общая сумма дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определяемая сложением строк с 220.00.001 по 220.00.023;
25) в строке 220.00.025 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 220.00.026 по 220.00.046;
26) в строках с 220.00.026 по 220.00.046 указывается код вида доходов, не подлежащих налогообложению;
27) в строке 220.00.047 указывается общая сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса, которая определяется сложением строк, определяемая как сумма строк 220.00.047 I, 220.00.047 II (220.00.047 I + 220.00.047 II);
в строке 220.00.047 I указывается сумма дивидендов, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 220.00.047 II указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 220.00.047 III указывается положительная (отрицательная) разница, полученная при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

28) 220.00.048 жолында салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетулерді есепке алына отырып, 220.00.024, 220.00.025 және 220.00.047 (220.00.024 - 220.00.025 -220.00.047) жолдарының айырмасының 220.00.047 III жолына қосылуы (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.00.047 III жолына азаюы (егер осы жолдың мәні теріс болса) (220.00.024 - 220.00.025) -(220.00.047 ± 220.00.047 III) ретінде айқындалатын жылдық жиынтық салық сомасы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.00.049 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алған және өтеусіз алған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстар көрсетіледі. 220.00.049 I - 220.00.049 II + 220.00.049 III + 220.00.049 IV + 220.00.049 V - 220.00.049 VI - 220.00.049 VII - 220.00.049 VIII - 220.00.049 IX ретінде жүргізіледі;
220.00.049 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі - ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 220.00.049 I А бастап 220.00.049 I С (220.00.049 I А + 220.00.049 I В + 220.00.049 I C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
220.00.049 І А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 I В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.00.049 I С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі;
220.00.049 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.00.049 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 220.00.049 II А жолдан бастап 220.00.049 II С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (220.00.049 II А + 220.00.049 II В + 220.00.049 II C):
220.00.049 IІ А жолында салық кезеңінің соңына ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 IІ В жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
220.00.049 IІ С жолында салық кезеңінің соңына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі;

28) в строке 220.00.048 указывается доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период, с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки, определяемый как разность строк 220.00.024, 220.00.025, 220.00.047 (220.00.024 - 220.00.025 - 220.00.047), увеличенная на строку 220.00.047 III (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.00.047 III (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.00.024 - 220.00.025) - 220.00.047 + 220.00.047 III).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.049 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.049 I - 220.00.049 II + 220.00.049 III + 220.00.049 IV + 220.00.049 V - 220.00.049 VI - 220.00.049 VII - 220.00.049 VIII - 220.00.049 IX;
в строке 220.00.049 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 220.00.049 I А по 220.00.049 I С (220.00.049 I А + 220.00.049 I В + 220.00.049 I C):
в строке 220.00.049 I А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 220.00.049 I В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 220.00.049 I С указывается стоимость готовой продукции товаров на начало налогового периода;
строка 220.00.049 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.049 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.00.049 II А по 220.00.049 II С (220.00.049 II А + 220.00.049 II В + 220.00.049 II C):
в строке 220.00.049 II А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 II В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 II С указывается стоимость готовой продукции товаров на конец налогового периода;

220.00.049 IІІ жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 220.00.049 жолынан бастап 220.00.077 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 220.00.049 IІІ А бастап 220.00.049 IІІ H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (220.00.049 III А + 220.00.049 III B + 220.00.049 III C + 220.00.049 III D + 220.00.049 III E + 220.00.049 III F + 220.00.049 III G + 220.00.049 III H):
220.00.049 IІІ А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
220.00.049 ІV жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі:
220.00.059 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беріленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына;
220.00.049 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VI жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VII жолында тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 220.00.049 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 220.00.049 по 220.00.077 Декларации. Определяется сложением значений строк с 220.00.049 III А по 220.00.049 III H (220.00.049 III А + 220.00.049 III B + 220.00.049 III C + 220.00.049 III D + 220.00.049 III E + 220.00.049 III F + 220.00.049 III G + 220.00.049 III H);
в строке 220.00.049 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.00.049 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.049 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.049 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.049 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.049 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.049 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.049 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 220.00.049 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 220.00.059 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.049 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;

220.00.049 VIII жолында 220.00.049 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабынның негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.050 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.051 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 220.00.052 жолында Салық кодексінің 100-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кеплдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.053 жолында пропорционалды әдістің қолдануына байланысты Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есепке жатқызуға жатпайтын қосылған құн салығы көрсетіледі;
6) 220.00.054 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына орын алған шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
7) 220.00.055 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
8) 220.00.056 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.057 жолында Салық кодексінің 100-бабы 16-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
10) 220.00.058 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу Заңының 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Берілген жолға 220.11.004 жылының мәні көшіріледі;
11) 220.00.059 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;

в строке 220.00.049 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.049 VII;
в строке 220.00.049 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.050 указывается общая сумма штрафов, пеней, неустоек, относимая на вычет в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.051 указывается расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.052 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычет в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.053 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.054 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.055 указываются членские взносы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.056 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.057 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16- 1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.058 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, и статьей 14 Закона о введении. В данную строку переносится строка 220.11.004;
11) в строке 220.00.059 указывается суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;

12) 220.00.060 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.061 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Жол өзіне 220.00.061 I және 220.00.061 II жолдарын қамтиды:
220.00.061 I жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысі деп танылған сома көрсетіледі;
220.00.061 II жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.062 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 220.00.062 I және 220.00.062 II жолдарын қамтиды:
220.00.062 I жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
220.00.062 II жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.063 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың шегерімге жататын, кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және салдарды жою қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі.
16) 220.00.064 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
17) 220.00.065 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға 220.06-нысаны АА және АС бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;

12) в строке 220.00.060 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.061 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 220.00.061 I и 220.00.061 II:
в строке 220.00.061 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 220.00.061 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.062 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 220.00.062 I и 220.00.062 II:
в строке 220.00.062 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 220.00.062 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) в строке 220.00.063 указывается расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 220.05;
16) в строке 220.00.064 указывается расходы на научно- исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.065 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет недропользователем, осуществляющим добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф АА и АС формы 220.06;

18) 220.00.066 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
19) 220.00.067 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
20) 220.00.068 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
21) 220.00.069 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға келесі жолдарының сомасы көшіріледі (220.07.011 + 220.07.012);
220.00.069 І жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, 01.01.2009 жылға дейін бекітілген инвестициялық жобаның шеңберінде жеке табыс салығынан босатумен келісім-шарттар бойынша 01.01.2009 жылға дейін немесе кейін эксплуатацияға енгізілген, салық есебі Салық Кодексінің 120-бабы 2-1-тармағы және 117-бабы 10-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
22) 220.00.070 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысы осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
23) 220.00.071 жолында тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерiндегi, табыс есебіне жазылатын тиiстi айдағы сома. Бір жылдағы салық шегерімінің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген салық кезеңі үшін жиынтық алынған, дара кәсіпкер табысының салық салынбайтын мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс;
24) 220.00.072 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
25) 220.00.073 жолында өз пайдасына енгiзілетін ерiктi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
26) 220.00.074 жолында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
27) 220.00.075 жолында Қазақстан Республикасының резидентi жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомасы көрсетіледі;

18) в строке 220.00.066 указываются расходы недропользователя, осуществляющего добычу общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод и (или) лечебных грязей и (или) строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
19) в строке 220.00.067 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
20) в строке 220.00.068 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
21) в строке 220.00.069 указывается вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.07.011, 220.07.012;
в строке 220.00.069 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты индивидуального подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
22) в строке 220.00.070 указывается расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что облагаемый доход индивидуального предпринимателя после вычета таких расходов больше нуля;
23) в строке 220.00.071 указывается сумма в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, на соответствующий месяц, за который начисляется доход. Общая сумма налогового вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
24) в строке 220.00.072 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
25) в строке 220.00.073 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
26) в строке 220.00.074 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
27) в строке 220.00.075 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;

28) 220.00.076 жолында Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар сомасы көрсетіледі;
29) 220.00.077 жолында Салық кодексіне сәйкес сәйкес шегерімге жататын, басқа шығыстар сомасы көрсетіледі;
30) 220.00.078 жолында 220.00.049 бастап 220.00.077 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жалпы сомасы көрсетілед.
18. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 220.00.079 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес өндірілетін табыстар мен шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.079 I және 220.00.079 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.00.079 I жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
220.00.079 II Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
19. "Дара кәсіпкердің салық салынатын табысы есебі" бөлімінде:
1) 220.00.080 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысы (залал) көрсетіледі. 220.00.079 жолы ескеріле отырып, 220.00.048 және 220.00.078 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.048 - 220.00.078 + 220.00.079);
2) 220.00.081 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 220.00.081 I жолын да қамтиды:
220.00.081 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.10-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.082 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.09-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі.
220.00.083 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын табысы (залал) сомасы көрсетіледі. 220.00.080 және 220.00.081 жолдарының сомасы ретінде 220.00.082 жолы алына отырып, айқындалады (220.00.080 + 220.00.081 - 220.00.082);
4) 220.00.084 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.00.083 жолының теріс мәні болса, 220.00.084 жолы 220.00.083 жолының және 220.07.008 I жолдарының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.083 жолының оң мәні болса, 220.00.084 жолына 220.07.008 I жолы көшіріледі;
5) 220.00.085 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 220.00.085 А және 220.00.085 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады:

28) в строке 220.00.076 указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса;
29) в строке 220.00.077 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
30) в строке 220.00.078 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк с 220.00.049 по 220.00.077.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 220.00.079 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.00.079 I и 220.00.079 II:
в строке 220.00.079 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 220.00.079 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
19. В разделе "Расчет облагаемого дохода индивидуального предпринимателя":
1) в строке 220.00.080 указывается облагаемый доход (убыток) индивидуального предпринимателя. Определяется как разность строк 220.00.048 и 220.00.078 с учетом положительного или отрицательного значения строки 220.00.079 (220.00.048 - 220.00.078 + 220.00.079);
2) в строке 220.00.081 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 220.00.081 I:
в строке 220.00.081 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.10;
3) в строке 220.00.082 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.09.
4) в строке 220.00.083 указывается сумма облагаемого дохода (убытка) индивидуального предпринимателя с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 220.00.080 и 220.00.081 за минусом строки 220.00.082 (220.00.080 + 220.00.081 I - 220.00.082);
5) в строке 220.00.084 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.00.083 имеет отрицательное значение, строка 220.00.084 определяется как сумма модуля строки 220.00.083 и строки 220.07.008 I. Если строка 220.00.083 имеет положительное значение, в строку 220.00.084 переносится строка 220.07.008 I;
6) в строке 220.00.085 указывается сумма уменьшения облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 220.00.085 А и 220.00.085 В:

220.00.085 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 220.00.083 жолының 3 пайызы шегіндегі 220.00.085 А I-ден 220.00.085 А II-ге дейінгі жолдардың сомасы мен 220.00.085 А III-тен 220.00.085 А IV-ке дейінгі жолдардың сомасының қосындысы ретінде айқындалады (((220.00.085 А I + 220.00.085 А II) 220.00.083 жолының 3% шегінде) + (220.00.085 А III + 220.00.085 А IV)). Бұл ретте, егер 220.00.085 А І-ден 220.00.085 А II-ге дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстың (220.00.083) үш пайызынан аз сомасын құрайтын болса, онда жасалған шығыстардың нақты сомасы салық салынатын табыстан алып тасталуға жатады. Егер сома салық салынатын табыстың үш пайызынан көп соманы құрайтын болса, онда салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
220.00.085 A I жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады. Бұл жол өзіне "1" шығыстар түрінің белгісі бойынша 220.08-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
220.00.085 A II жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша 220.08-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
220.00.085 A III жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
220.00.085 A IV жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
220.00.085 В жолында Салық кодексінің 133-бабы сәйкес салық төлеуші салық салынатын табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 220.00.085 В I-ден 220.00.085 В VIII-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
220.00.085 В I жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
220.00.085 В II жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
220.00.085 В III жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақы көрсетіледі;
220.00.085 В IV жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.011 II жолының сомасы көшіріледі;
220.00.085 В V жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.011 III жолының сомасы көшіріледі;
220.00.085 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;

в строке 220.00.085 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить облагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.00.085 А I по 220.00.085 А II в пределах 3 процентов от строки 220.00.083 плюс сумма строк 220.00.085 А III и 220.00.085 А IV (((220.00.085 А I + 220.00.085 А II ) в пределах 3 % от 220.00.083) + (220.00.085 А III + 220.00.085 А IV)). При этом, если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 220.00.085 A I по 220.00.085 А II, составляет сумму меньшую, чем три процента от облагаемого дохода (220.00.083), то исключению из облагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от облагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от облагаемого дохода:
в строке 220.00.085 A I указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также итоговую сумму, отраженную в графе G формы 220.08 по признаку вида расходов "1";
в строке 220.00.085 A II указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значение графы G формы 220.08 по признаку вида расходов "2";
в строке 220.00.085 A III указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 220.00.085 A IV указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 220.00.085 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить облагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.00.085 В I по 220.00.085 В VIII:
в строке 220.00.085 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 220.00.085 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 220.00.085 В III указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 220.00.085 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 220.01.011 II;
в строке 220.00.085 В V указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 220.01.011 III;
в строке 220.00.085 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;

220.00.085 В VIІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады. Бұл жолға 220.01.003 I жолы көшіріледі;
220.00.085 В VIІI жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.003 II және 220.01.011І жолдарының сомасы көшіріледі;
6) 220.00.086 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.083 және 220.00.085 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.00.083 - 220.00.085). Егер 220.00.085 жолы 220.00.083 жолынан артық болса, 220.00.086 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.00.087 жолында Салық кодексінің 136-бабы 1-тармағымен айқындалған залалдар және Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
8) 220.00.088 жолында көшірілген залалдардың дара кәсіпкердің салық салынатын табысыы көрсетіледі. Егер 220.00.086 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.086 және 220.00.087 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.086 - 220.00.087). Егер 220.00.087 жолы 220.00.086 жолынан артық болса, 220.00.088 жолында нөл көрсетіледі.
20. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.00.089 жолында төлеуші Салық кодексінің 158-бабы 1-тармағында белгіленген жеке табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, пайызбен. Берілген жол салық төлеушінің Салық кодексінің 448-бабы 4-тармағында бекітілген бөлек есепке алуды жүргізетін жағдайда ғана толтырылады;
2) 220.00.090 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.10-нысаны R бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 220.00.085 В VII указываются доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется, в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.003 I;
в строке 220.00.085 В VIII указывается сумма доходов от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 220.01.003 II и 220.01.011 I;
7) в строке 220.00.086 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.00.083 и 220.00.085 (220.00.083 - 220.00.085). В случае если строка 220.00.085 больше строки 220.00.083, в строке 220.00.086 указывается ноль;
8) в строке 220.00.087 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.088 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае если в строке 220.00.086 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 220.00.086, 220.00.087 (220.00.086 - 220.00.087). Если строка 220.00.087 больше строки 220.00.086, в строке 220.00.088 указывается 0.
20. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.089 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 158 Налогового кодекса, в процентах. Данная строка заполняется в случае, если налогоплательщик не осуществляет ведение раздельного учета, предусмотренного статьей 58 и пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса;
2) в строке 220.00.090 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы R формы 220.10;

3) 220.00.91 жолында шетел салығын есептеу есебімен жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. 220.00.088 және 220.00.089 жолдарын көбейтумен 220.00.90 жолына азайтумен анықталады (220.00.088 х 220.00.089 - 220.00.090). Егер 220.00.090 жолы 220.00.088 және 220.00.089 жолдарынан артық болса, 220.00.091 жолында нөл көрсетіледі;
4) 220.00.92 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.093 жолында сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі:
220.00.093 I жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.00.093 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпорациялық табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.094 жолында Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.091, 220.00.092, 220.00.093 I, 220.00.093 II жолдарының кеміту түрінде анықталады (220.00.091 - 220.00.092 - 220.00.093 I - 220.00.093 II). Егер айырма нөлге тең болса, онда 220.00.094 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.00.095 жолында Салық Кодексінің 599-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеуді есебіне жасалған есепке жатқызулар сомаларын қоса, төленген салық сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төленуі Салық Кодексінің 179-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
21. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 220.00.096 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстардың мөлшерінде айқындалады;
2) 220.00.097 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салық міндеттемесінің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.098 жолында жолында басқа адамнан алынуы тиіс (алынған) табыстан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте табыс деп танылатын активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған табыс көрсетіледі;

3) в строке 220.00.091 указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 220.00.088 и 220.00.089 и строки 220.00.090 (220.00.088 х 220.00.089 - 220.00.090). Если строка 220.00.090 превышает произведение строк 220.00.088 и 220.00.089, то в строке 220.00.091 указывается ноль;
4) в строке 220.00.092 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.093 указывается сумма индивидуального налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения:
в строке 220.00.093 I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 220.00.093 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.094 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 220.00.091, 220.00.092, 220.00.093 I, 220.00.093 II (220.00.091 - 220.00.092 - 220.00.093 I - 220.00.093 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 220.00.094 указывается ноль;
7) в строке 220.00.095 указывается сумма уплаченного налога, включая суммы произведенных зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога производится в соответствии пунктом 1 статьи 179 Налогового кодекса;
21. В разделе "Другая информация":
1) в строке 220.00.096 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;
2) в строке 220.00.097 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
3) в строке 220.00.098 указывается доход, возникающий в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств, признаваемый доходом в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего получению (полученного) от другого лица;

4) 220.00.099 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
5) 220.00.100 жолында жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
6) 220.00.101 жолында жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.102 жолында бухгалтерлік есепте қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі;
8) 220.00.103 жолында жолында статистика органдарының деректері бойынша экономикалық қызметтің жалпы сыныптаушысына сәйкес кәсіпкерлік қызметтің түрлері көрсетіледі.
22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні. Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
23. Салық Кодексінің 448-бабы және (немесе) 310-бабы және (немесе) 58-бабына сәйкес салық салу объектілермен байланысты және салық салу объектілері бойынша дара салық есебін жүргізетін салық төлеушілер салық есебі деректердің негізінде барлық қызмет түрлері (контрафактілі және котрафактілі емес қызметті қосқанда) бойынша Декларацияны (220.00-нысан) және Декларацияға қосымшаларды (220.01-220.13-нысандары) толтырады нысандағы формулаларды қолдану Декларация және қосымшада көрсетілетін мәндерінің өзгеруіне алып келсе, онда салық төлеушілер Декларацияда (220.00-нысан) және Декларацияға қосымшаларда (220.01-220.13-нысандары) қарастырылған формулаларды қолданбайды.

4) в строке 220.00.099 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) в строке 220.00.100 указывается сумма расхода, возникающего в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
6) в строке 220.00.101 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.102 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 220.00.103 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
23. Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 310 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, составляют Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 - 220.13) в целом по всем видам деятельности (включая контрактную и внеконтрактную деятельность) на основе данных налогового учета и не применяют формулы, предусмотренные в Декларации (форма 220.00) и приложениях к ней (формы 220.01 - 220.13), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации и приложениях к ней.

3) 220.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 220.01.003 І-ден 220.01.003 ІІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 І жолы 220.01.002 І жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 І мен 220.01.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 200.00.085 B VI І жолына көшіріледі;
220.01.003 ІІ жолында өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 ІІ жолы 220.01.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 ІІ мен 220.01.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 200.00.085 B VIІI жолына көшіріледі;
220.01.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 ІІІ жолы 220.01.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 ІІІ мен 220.01.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 220.01.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 220.01.004 І-ден 220.01.004 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.004 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 220.01.002 І жолы 220.01.001 І жолынан көп болса толтырылады. 220.01.002 І мен 220.01.001 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
220.01.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 220.01.002 ІІ жолы 220.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.002 ІІ мен 220.01.001 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
220.02.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 220.01.002 ІІІ жолы 220.01.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 220.01.002 ІІІ мен 220.01.001 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;

3) в строке 220.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.003 I по 220.01.003 III:
в строке 220.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 220.01.001 I больше, чем строка 220.01.002 I. Определяется как разность строк 220.01.001 I и 220.01.002 I. Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VII;
в строке 220.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.001 II больше, чем строка 220.01.002 II. Определяется как разность строк 220.01.001 II и 220.01.002 II. Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VIII;
в строке 220.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.001 III больше, чем строка 220.01.002 III. Определяется как разность строк 220.01.001 III и 220.01.002 III;
4) в строке 220.01.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.004 I по 220.01.004 III:
в строке 220.01.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 220.01.002 I больше, чем строка 220.01.001 I. Определяется как разность строк 220.01.002 I и 220.01.001 I;
в строке 220.01.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.002 II больше, чем строка 220.01.001 II. Определяется как разность строк 220.01.002 II и 220.01.001 II;
в строке 220.01.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.002 III больше, чем строка 220.01.001 III. Определяется как разность строк 220.01.002 III и 220.01.001 III;

5) 220.01.005 жолында сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғалар немесе консорциумдардағы қатысу үлестерін қоспағанда қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
26. "Борыштық бағалы қағаздар мен жарғылық капиталға салым ретінде қатысу үлесін қоспағанда бағалы қағаздарды беру кезіндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың және қатысу үлестерінің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесіндегі шығып кету кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 220.01.006 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды және қатысу үлесін қоспағанда бағалы қағаздарды берудегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 220.01.007 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен нәтижесінде қайта ұйымдастырылған бағалы қағаздар мен қатысу үлесін қоспағанда бағалы қағаздардың шығып кетуі кезіндегідегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
27. "Борышты бағалы қағаздарды өткізудегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 220.01.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 220.01.008 І-ден 220.01.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
220.01.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
220.01.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
220.01.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 220.01.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 220.01.009 І-ден 220.01.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;

5) в строке 220.01.005 указывается доход от прироста стоимости при реализации долей участия, за исключением долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).
26. В разделе "Доход при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких ценных бумаг и доли участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделен":
1) в строке 220.01.006 указывается доход от прироста стоимости при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.007 указывается доход от прироста стоимости при выбытии ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
27. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":
1) в строке 220.01.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.008 I по 220.01.008 IV:
в строке 220.01.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 220.01.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 220.01.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 220.01.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.009 I по 220.01.009 IV:
в строке 220.01.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 220.01.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 220.01.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;

3) 220.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңіне дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 220.01.010 І-ден 220.01.010 VІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңіне дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 220.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 220.01.011 І-ден 220.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 І жолы 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 І жолының және 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 І - (220.01.009 І + 220.01.010 І)). Бұл жол 200.00.085 B VIІІ жолына көшіріледі;
220.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІІ жолы 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІІ жолының және 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІІ - (220.01.009 ІІ + 220.01.010 ІІ)). Бұл жол 200.00.085 B IІІ жолына көшіріледі;
220.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІІІ жолы 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІІІ жолының және 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІІІ - (220.01.009 ІІІ + 220.01.010 ІІІ)). Бұл жол 200.00.085 B IV жолына көшіріледі;
220.01.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІV жолы 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІV жолының және 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІV - (220.01.009 ІV + 220.01.010 ІV));

3) в строке 220.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 220.01.010 I по 220.01.010 IV:
в строке 220.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 220.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 220.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 220.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.011 I по 220.01.011 IV:
в строке 220.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.008 I больше, чем сумма строк 220.01.009 I и 220.01.010 I. Определяется как разность строки 220.01.008 I и суммы строк 220.01.009 I и 220.01.010 I (220.01.008 I - (220.01.009 I + 220.01.010 I)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 ВVII;
в строке 220.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.008 II больше, чем сумма строк 220.01.009 II и 220.01.010 II. Определяется как разность строки 220.01.008 II и суммы строк 220.01.009 II и 220.01.010 II (220.01.008 II - (220.01.009 II + 220.01.010 II)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В III;
в строке 220.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 220.01.008 III больше, чем сумма строка 220.01.009 III и 220.01.10 III. Определяется как разность строки 220.01.008 III и суммы строк 220.01.009 III и 220.01.010 III (220.01.008 III - (220.01.009 III + 220.01.010 III)) Данная строка переносится в строку 220.00.085 ВIV;
в строке 220.01.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.008 IV больше, чем сумма строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV. Определяется как разность строки 220.01.008 IV и суммы строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV (220.01.008 IV - (220.01.009 IV + 220.01.010 IV));

5) 220.01.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 220.01.012 І-ден 220.01.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасы 220.01.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасы мен 220.01.008 І жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 І + 220.01.010 І) - 220.01.008 І);
220.01.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасы 220.01.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасы мен 220.01.008 ІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 ІІ + 220.01.010 ІІ) -220.01.008 ІІ);
220.01.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасы 220.01.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 220.01.008 ІІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 ІІІ+ 220.01.010 ІІІ) - 220.01.008 ІІІ);
220.01.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдарының сомасы 220.01.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 220.01.009 ІV және 220.01.010 ІV жолдарының сомасы мен 220.01.008 ІV жолының айырмасы ретінде айқындалады ((220.01.009 ІV + 220.01.010 ІV) - 220.01.008 ІV).
28. "Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығып кетуі кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 220.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беруде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 220.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығып кетуі кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
29. "Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 220.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 220.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілегн активтердің бастапқы құны көрсетіледі;

5) в строке 220.01.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.012 I по 220.01.012 IV:
в строке 220.01.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 I и 220.01.010 I больше, чем строка 220.01.008 I. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 I и 220.01.010 I и строки 220.01.008 I ((220.01.009 I + 220.01.010 I) - 220.01.008 I);
в строке 220.01.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 II и 220.01.010 II больше, чем строка 220.01.008 II. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 II и 220.01.010 II и строки 220.01.008 II ((220.01.009 II + 220.01.010 II) - 220.01.008 II);
в строке 220.01.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 III и 220.01.010 III больше, чем строка 220.01.008 III. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 III и 220.01.010 III и строки 220.01.008 III ((220.01.009 III + 220.01.010 III) - 220.01.008 III);
в строке 220.01.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV больше, чем строка 220.01.008 IV. Определяется как разность суммы строк 220.01.009 IV и 220.01.010 IV и строки 220.01.008 IV ((220.01.009 IV + 220.01.010 IV) - 220.01.008 IV).
28. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 220.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
29. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 220.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 220.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;

6) F бағанында своптың белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында своп бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында своп бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында своп бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
6. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар - 220.04-нысанын жасау
39. Бұл анықтамалық сипаттағы нысан қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар үшін жасалған және қосымша құн салығының төлеушісі болып табылмайтын (шегерімге жатқызылмайтын шығыстарды қоспағанда) тұлғаның сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасын айқындауға арналған.
40. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 63-тармағы 3) тармақшасына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 - қаржы қызметтері;
2 - жарнамалық қызметтер;
3 - консультациялық қызметтер;
4 - маркетингтік қызметтер;
5 - дизайнерлік қызметтер;
6 - инжинирингтік қызметтер;
7 - өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
7. Кен орындарын әзірлеу зардаптарын жою қорына аударымдар - 220.05-нысанын жасау
41. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу зардаптарын жоюға кеткен шығыстарды және жою қорларына аударымдар сомасын, сондай-ақ Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланудан түскен табыстарды айқындауға арналған.
42."Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға контрактының нөмірі және күні көрсетіледі;
3) С бағанында кен орнының атауы (кен орындарының тобы, кен орындарының бөлiмi) көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі 107-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған жою қорларына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 107-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған салық кезеңі ішінде кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға іс жүзінде шеккен шығыстар көрсетіледі;

6) в графе F указывается признак свопа. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по свопу;
8) в графе H указываются расходы по свопу;
9) в графе I указывается доход (убыток) по свопу. Определяется как разность значений граф G и H.
6. Составление формы 220.04 - Расходы налогоплательщиков, не
являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
39. Данная форма заполняется лицами, не являющимся плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
40. В разделе "Расходы":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - контрагента;
в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 67 настоящих Правил;
в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента - контрагента в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
7. Составление формы 220.05 - Отчисления в фонд ликвидации
последствий разработки месторождений
41. Данная форма предназначена для определения расходов на ликвидацию последствий разработки месторождений и сумм отчислений в ликвидационные фонды, а также доходов от нецелевого использования средств ликвидационного фонда в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса.
42. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указывается наименование месторождения (группы месторождений, части месторождений);
4) в графе D указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются расходы, фактически понесенные в течение налогового периода на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Налогового кодекса;

6) F бағанында Салық кодексінің 107-бабы 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы шегерімге жатқызатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. D және F бағандардың қосындысы ретінде анықталады. G бағаны 220.00.063 жолына көшіріледі.
8) Н бағанында Салық кодексі 107-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының салдарды жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексі 107-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының қалдықтарды орналастыру полигондарының салдарын жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 107-бабы бойынша жер қойнауын пайдаланушы табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. Н және I бағандардың қосындысы ретінде анықталады. J бағаны 220.00.011 жолына көшіріледі.
8. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 220.06-нысанын жасау
43. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жалпы таралған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын және (немесе) емдік батпақтарды және (немесе) өндіруді және өндірумен және (немесе) барлаумен қатысы жоқ, жерасты сулардың құрылысын және эксплуатациясын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
44. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;

6) в графе F указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается общая сумма расходов, относимых на вычеты недропользователем в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф D и F. Графа G переносится в строку 220.00.063.
8) в графе Н указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается общая сумма доходов недропользователя по статье 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф Н и I. Графа J переносится в строку 220.00.011.
8. Составление формы 220.06 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
43. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса, в том числе в рамках контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
44. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;

25) Y бағанында 25 пайыз мөлшерiнде Салық кодексiнiң 111-бабы 1-тармағында айқындалған амортизацияның шектi нормасы көрсетiлген;
26) Z бағанында Y бағаны көрcетiлген амортизацияға көбiрек шектi норма болуы керек болатын амортизацияның қолданылатын нормасы көрсетiледi;
27) АА бағанында шегерме әкетiлетiн сома көрсетiледi. X және Z бағандарының көбейтумен сияқты айқындалады;
28) AB бағанында шығындардың келесi салық кезең алып жүруге болатын сомасы көрсетiледi. X және AA жолдарының айырымымен сияқты айқындалады;
29) AC бағанында Салық кодексiнiң 111-бабы 1-тармағының 2 бөлiгiне сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
АА және AС бағандарының қорытынды мәндерінің сомалары 220.00.065 жолына көшіріледі.
9. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер - 220.07-нысанын жасау
45. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
46. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде Салық кодексінің 310-бабына сәйкес бөлек салықтық есепке алуды жүргізетіндерден басқа, салық төлеушілер барлық тіркелген активтер бойынша мәліметтерді көрсетеді.
Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін салық төлеушілер, Салық кодексінің 310-бабына сәйкес "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты тек тіркелген активтер бойынша келіп түскен және шығып кеткен тіркелген активтердің салық кезеңінің басы мен аяғына сәйкес құндық баланс туралы мәліметтерді, сондай-ақ келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты жалға алынған негізгі қаражаттарға қатысты жалға алушымен жүзеге асырылған, кейінгі шығындар сомасын көрсетеді.
47. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.07.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.001 І-ден 220.07.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
2) 220.07.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.07.002 І-ден 220.07.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен І- топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен ІІ-топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен ІІІ- топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес келіп түскен ІV-топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

25) в графе Y указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
26) в графе Z указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе Y;
27) в графе АА указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф X и Z;
28) в графе AB указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разность строк X и AA;
29) в графе AC указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с абзацем 3 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
Сумма итоговых значений граф АА и AС переносится в строку 220.00.065.
9. Составление формы 220.07 - Вычеты по фиксированным активам
45. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
46. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 220.07.001 общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.07.001 I по 220.07.001 IV:
в строке 220.07.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
2) в строке 220.07.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.07.002 I по 220.07.002 IV:
в строке 220.07.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.07.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.07.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.07.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;

3) 220.07.003 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.07.003 І-ден 220.07.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес ІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес ІІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.07.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес ІV-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 220.07.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.07.004 І-ден 220.07.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.07.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.07.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.07.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 220.07.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.005 І-ден 220.07.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

3) в строке 220.07.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.07.003 I по 220.07.003 IV:
в строке 220.07.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.07.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.07.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.07.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 220.07.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.004 I по 220.07.004 IV:
в строке 220.07.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
5) в строке 220.07.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.07.005 I по 220.07.005 IV:
в строке 220.07.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

6) 220.07.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 22-1- тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 220.07.006 І- ден 220.07.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.07.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.07.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1- тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.07.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 220.07.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 220.07.007 І-ден 220.07.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.007 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.07.007 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.07.007 ІIІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.07.007 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 220.07.008 жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.07.008 І-ден 220.07.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

6) в строке 220.07.006 указываются общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.006 I по 220.07.006 IV:
в строке 220.07.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.07.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.07.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.07.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 220.07.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.007 I по 220.07.007 IV:
в строке 220.07.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.07.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.07.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.07.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8) в строке 220.07.008 указывается общая сумма стоимостных балансов группы (подгруппы) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.008 I по 220.07.008 IV:
в строке 220.07.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.07.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.07.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.07.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

9) 220.07.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.07.009 І-ден 220.07.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І-топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.07.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында және салық кезеңінің соңғы күніне күшіндегі белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
10) 220.07.010 жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.07.010 І-ден 220.07.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
220.07.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
220.07.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
220.07.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

9) в строке 220.07.009 указывается общая сумма стоимостных балансов группы (подгруппы) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.07.009 I по 220.07.009 IV:
в строке 220.07.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.07.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300 - кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.07.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300 - кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.07.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300 - кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
10) в строке 220.07.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.07.010 I по 220.07.010 IV:
в строке 220.07.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;

11) 220.07.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.011 І-ден 220.07.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.011 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 І, 220.07.007 І, 220.07.009 І, 220.07.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 I + 220.07.007 I + 220.07.009 I + 220.07.010 I);
220.07.011 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 ІІ, 220.07.007 ІІ, 220.07.008 ІІ, 220.07.009 ІІ, 220.07.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 II + 220.07.007 II + 220.07.008 II + 220.07.009 II + 220.07.010 II);
220.07.011 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 ІIІ, 220.07.007 IІІ, 220.07.008 ІIІ, 220.07.009 IIІ, 220.07.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 III + 220.07.007 III + 220.07.008 III + 220.07.009 III + 220.07.010 III);
220.07.011 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 ІV, 220.07.007 ІV, 220.07.008 ІV, 220.07.009 ІV, 220.07.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 IV + 220.07.007 IV + 220.07.008 IV + 220.07.009 IV + 220.07.010 IV);
12) 220.07.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
220.07.008 I жолы 220.00.084 жолының анықталуы кезінде айқындалады. 220.07.011 және 220.07.012 жолдарының сомасы 220.00.069 жолына көшіріледі.
10. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік. Демеушілік көмек - 220.08-нысанын жасау
47. Бұл нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік және Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жеке кәсіпкердің салық салынатын табысын кемітуге жатқызылатын демеушілік көмек құны түріндегі салық төлеушінің шығыстарын айқындауға арналған.
48. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 66-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрінің белгісі көрсетіледі:
1 - коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік;
2 - демеушілік көмек;
7) G бағанында жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" белгісі бойынша G бағанының мәні 200.00.085 А І жолына көшіріледі. F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" белгісі бойынша G бағанының мәні 200.00.085 А ІІ жолына көшіріледі.

11) в строке 220.07.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.07.011 I по 220.07.011 IV:
в строке 220.07.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 I, 220.07.007 I, 220.07.009 I, 220.07.010 I (220.07.006 I + 220.07.007 I + 220.07.009 I + 220.07.010 I);
в строке 220.07.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 II, 220.07.007 II, 220.07.008 II, 220.07.009 II, 220.07.010 II (220.07.006 II + 220.07.007 II + 220.07.008 II + 220.07.009 II + 220.07.010 II);
в строке 220.07.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 III, 220.07.007 III, 220.07.008 III, 220.07.009 III, 220.07.010 III (220.07.006 III + 220.07.007 III + 220.07.008 III + 220.07.009 III + 220.07.010 III);
в строке 220.07.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 IV, 220.07.007 IV, 220.07.008 IV, 220.07.009 IV, 220.07.010 IV (220.07.006 IV + 220.07.007 IV + 220.07.008 IV + 220.07.009 IV + 220.07.010 IV)
12) в строке 220.07.012 указывается последующие расходы, по арендуемым основным средствам, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса;
Строка 220.07.008 I учитывается при определении строки 220.00.084.
Сумма строк 220.07.011 и 220.07.012 переносится в строку 220.00.069
10. Составление формы 220.08 - Безвозмездно переданное
имущество некоммерческим организациям. Спонсорская помощь
47. Данная форма предназначена для определения расходов налогоплательщика в виде стоимости безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и спонсорской помощи, относимых на уменьшение облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса.
48. В разделе "Расчет":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 67 настоящих Правил;
в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
в графе F указывается признак вида расхода:
1 - безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям;
2 - спонсорская помощь;
в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Значения графы G по признаку "1" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 220.00.085 А I. Значения графы G по признаку "2" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 220.00.085 А II.

11. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс - 220.09-нысанын жасау
49. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына және 212,  213-баптарынасәйкес Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
50. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Ереженің 66-тармағы 4) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 66-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
220.09-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 200.00.082 жолына көшіріледі.
12. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы - 220.10-нысанын жасау
51. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
52. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 66-тармағы 3) тармақшасына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

11. Составление формы 220.09 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
49. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с пунктом 5 статьи 2 и статьями 212, 213 Налогового кодекса.
50. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно подпункту 4) пункта 66 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 66 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е формы 220.09 переносится в строку 220.00.082.
12. Составление формы 220.10 - Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога
и зачета
51. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
52. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно подпункту 3) пункта 66 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянной базы (учреждения) в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;

4) D бағанында осы Ереженің 66-тармағы 1) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 66-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, процент түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетел мемлекеттің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі
14) N бағанында бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) O бағанында табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.

4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 66 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянной базой (учреждением);
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно подпункту 2) пункта 66 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 %, ((F х G)/100 %);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика - резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянной базой (учреждением), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны - источника выплаты или международным договором;
15) в графе O указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе P указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.

14. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындарының тобы, бөлігі) бойынша жеке табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы жөнінде - 220.12-нысанын жасау
56. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының салық салу объектілері және (немесе) әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт, кен орны (кен орындарының тобы, бөлігі) бойынша жеке табыс салығын есептеу бойынша салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге бағытталған.
Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт саны бірнеше болса, берілген-нысан әр келісім-шарт бойынша бөлек толтырылады.
57. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 220.12.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түсетін табыс көрсетіледі.
2) 220.12.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 220.12.003 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
4) 220.12.004 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша сатып алынған күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі жолында күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі;
5) 220.12.005 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес сатып алынған және талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түсетін табыстарды қосатын талап ету құқығынанан түсетін табыс көрсетіледі;
6) 220.12.006 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
7) 220.12.007 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс көрсетіледі;

14. Составление формы 220.12 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
индивидуального подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению (группе месторождений, части
месторождения)
56. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению индивидуального подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
В данной форме отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные по каждому контракту на недропользование.
57. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.12.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 220.12.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 220.12.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
4) в строке 220.12.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, который включает сумму обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, а также сумму обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными и включаемых в совокупный годовой доход;
5) в строке 220.12.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, который включает доходы от уступки права требования долга по приобретенным и уступленным правам требования;
6) в строке 220.12.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;
7) в строке 220.12.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;

8) 220.12.008 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін табыс көрсетіледі;
9) 220.12.009 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 220.05-нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
10) 220.12.010 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан түсетін табыс көрсетіледі;
11) 220.12.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолда Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында алынған сыйақылар бойынша табыс көрсетіледі;
12) 220.12.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
220.12.012 I жолында енгізілетін оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі түріндегі жалпы және жанама табыстардың сомасы көрсетіледі. Бағамдық айырма Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін және қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес анықталады.
13) 220.12.013 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы және 220.12.001 - 220.12.012 жолдарында көрсетілмеген басқа да табыстар көрсетіледі;
14) 220.12.014 жолында 220.12.001 мен 220.12.013 аралығындағы жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
58. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:

8) в строке 220.12.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
9) в строке 220.12.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение строки J формы 220.05 по данному контракту;
10) в строке 220.12.010 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
11) в строке 220.12.011 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход по вознаграждениям, полученным в рамках деятельности по контракту на недропользование;
12) в строке 220.12.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
в строке 220.12.012 I указывается сумма распределенных общих и косвенных доходов в виде превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Курсовая разница определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 220.12.013 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и другие доходы, не учтенные в строках 220.12.001-220.12.012;
14) в строке 220.12.014 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.11.001 по 220.11.013.
58. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":

1) 220.12.015 жолында Салық кодексінің 99-бабы бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 220.12.016 жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
3) 220.12.017 жолында 220.12.014 жолы мен 220.12.015 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 220.12.016 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 220.12.016 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (220.12.014 - 220.12.015 ± 220.12.016) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
59. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.12.018 жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
220.12.018 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі.
"1" ұяшығын таңдау кезінде 220.12.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 220.12.018 II - 220.12.018 III + 220.12.018 IV + 220.12.018 V + 220.12.018 VI - 220.12.018 VII - 220.12.018 VIII - 220.12.018 IX - 220.12.018 X жолымен жүргізіледі.
"2" ұяшығын таңдау кезінде 220.12.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 220.12.018 XI + 220.00.049 IV - 220.12.018 IV A+ 220.12.018 V + 220.12.018 VI - 220.12.018 VII - 220.12.018 VIII - 220.12.018 IX- 220.12.018 X - XII жолымен жүргізіледі.
220.12.018 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жиынтықтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және т.б.) (бұдан әрі - ТМБ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сай толтырылады. Бұл жол 220.12.018 II А және 220.12.018 II С (220.12.018 II А + 220.12.018 II В + 220.12.018 II C) жолдарының сомалары ретінде анықталады.
220.12.018 II А жолында салық кезеңінің басына ТМБ құны көрсетіледі;
220.12.018 II В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.12.018 II С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім құны көрсетіледі.
220.12.018 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерімнің деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл жол 220.12.018 III А және 220.12.018 III С (220.12.018 III А + 220.12.018 III В + 220.12.018 III C) жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.12.018 III А жолында салық кезеңінің соңына ТМБ құны көрсетіледі;
220.12.018 III В жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
220.12.018 III С жолында салық кезеңінің соңына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі;
220.12.018 IV жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде өтеусіз алған ТМБ, атқарылған жұмыстар және тараптас ұйымдардың, жеке кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың, адвокаттардың көрсеткен қызметтерінің құны көрсетіледі. Көрсетілген жолда келтірілген деректер осы нысанның 220.12.019 мен 220.14.037 аралығындағы жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қоспауы керек. 220.12.018 IV А-дан бастап 220.12.018 IV F (220.12.018 IV А + 220.12.018 IV B + 220.12.018 IV C + 220.12.018 IV D + 220.12.018 IV E +220.12.018 IV F) жолдарын қосу арқылы айқындалады:
220.12.018 IV А жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 IV B жолында қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV С жолында консультациялық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV D жолында маркетингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV E жолында инжинирингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.12.018 IV F жолында өзге де жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;

1) в строке 220.12.015 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса;
2) в строке 220.12.016 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
3) в строке 220.12.017 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разность строк 220.12.014 и 220.12.015, увеличенная на строку 220.12.016 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.12.016 (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.12.014 - 220.12.015 ± 220.12.016).
59. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.12.018 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса;
в строке 220.12.018 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам).
При выборе ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.12.018, производится как 220.12.018 II - 220.12.018 III + 220.12.018 IV + 220.12.018 V + 220.12.018 VI - 220.12.018 VII - 220.12.018 VIII - 220.12.018 IX - 220.12.018 X.
При выборе ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.12.018, производится, как 220.12.018 XI + 220.00.049 IV - 220.12.018 IV A + 220.12.018 V + 220.12.018 VI - 220.12.018 VII - 220.12.018 VIII - 220.12.018 IX- 220.12.018 X - 220.12.018 XII;
в строке 220.12.018 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.12.018 II А по 220.12.018 II С (220.12.018 II А + 220.12.018 II В + 220.12.018 II C):
в строке 220.12.018 II А указывается стоимость материалов производственных на начало налогового периода;
в строке 220.12.018 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 220.12.018 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 220.12.018 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.12.018 III А по 220.12.018 III С (220.12.018 III А + 220.12.018 III В + 220.12.018 III C):
в строке 220.12.018 III А указывается стоимость материалов производственных на конец налогового периода;
в строке 220.12.018 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 220.12.018 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 220.12.018 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 220.12.019 по 220.12.037 данной формы. Определяется сложением значений строк с 220.12.018 IV А по 220.12.018 IV F (220.12.018 IV А + 220.12.018 IV B + 220.12.018 IV C + 110.12.018 IV D + 220.12.018 IV E + 220.12.018 IV F):
в строке 220.12.018 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком товаров, сырья, материалов;
в строке 220.12.018 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.12.018 IV С указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.12.018 IV D указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.12.018 IV E указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.12.018 IV F указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

220.12.018 V жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары және жеке тұлғаларға өзге төлемдері бойынша шығыстары, қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарынан басқа көрсетіледі:
220.12.025 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәулікақының асып кету мөлшерін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференция объектілерінің бастапқы құнына қосылатын;
220.12.035 D жолында көрсетілген көрсетілетін және Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес келесі шығыстар болып танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизациялауға жатпайтын активтердің бастапқы құнына қосылатын.
220.12.018 VI жолында алдыңғы салық кезеңдерінде болашақ кезеңдердің шығыстары болып танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 VII жолында салықтық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жасалатын, келесі шығыстар болып танылатын, жұмыстар мен қызметтердің іс жүзіндегі құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 VIII жолында белгiленген активтер, амортизацияға жататын емес преференция және активтер нысандарының бастапқы құнына қосылатын жұмыстар және қызметтердiң нақты құны, ТМҚ өзiндiк құны көрсетiледi;
220.12.018 IX жолында 220.12.018 VII жолы бойынша көрсетілетін құннан басқа, Салық кодексінің 115-бабы негізінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 X жолында болашақтағы кезеңдердің шығыстары болып танылатын және келесі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуға тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.12.018 XI жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс салық кезеңі ішінде өткізілген және (немесе) қолданылған ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі. Бұл жолда ТМБ-дің төмендегі құны көрсетілмейді:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары (220.12.018 III, 220.12.029, 220.12.030, 220.12.031, 220.12.035, 220.12.036 және т.б.) бойынша шегерімге жатқызылатын.
220.12.018 XII жолында 220.12.018 III В жолы бойынша ескерілген жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер 220.12.018 I жолының "1" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен 220.12.018 XI, 220.12.018 XII жолдарын толтырмаса болады.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер 220.12.018 I жолының "2" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен 220.12.018 II, 220.12.018 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 220.12.018 VI, 220.12.018 VII, 220.12.018 VIII, 220.12.018 IX, 220.12.018 X жолдарында ТМБ-дің өзіндік құнын ескермей, сатып алынған (өтеусіз алынған) жұмыстар мен қызметтердің құнын ғана көрсетеді;

в строке 220.12.018 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 220.12.025 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса и отраженных в строке 220.12.035 D;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 220.12.018 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.12.018 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.018 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 220.12.018 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.12.018 VII;
в строке 220.12.018 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 220.12.018 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданных в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (220.12.018 III, 220.12.029, 220.12.030, 220.12.031, 220.12.035, 220.12.036 и др.);
в строке 220.12.018 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 220.12.018 III В.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 220.12.018 I, могут не заполнять строки 220.12.018 XI, 220.12.018 XII.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 220.12.018 I, в обязательном порядке заполняют строки 220.12.018 II, 220.12.018 III, а в строках 220.12.018 VI, 220.12.018 VII, 220.12.018 VIII, 220.12.018 IX, 220.12.018 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

2) 220.12.019 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.12.020 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда, оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 220.12.021 жолында пропорционалды әдістің қолдануына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын, Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
5) 220.12.022 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі;
6) 220.12.023 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 220.12.024 жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Күшіне енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
220.12.024 I жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Күшіне енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша жалпы және жанама шығыстардың бөлінген сомасы көрсетіледі;
8) 220.12.025 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 220.12.026 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес айқындалатын өкілдік шығыстардың іс жүзінде жұмсалған сомасы көрсетіледі;
10) 220.12.027 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Салық кодексінің 104-бабы 1-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі; Салық кодексінің 104-бабы 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі;
11) 220.12.028 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі; жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;

2) в строке 220.12.019 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.12.020 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.12.021 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.12.022 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 220.12.023 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 220.12.024 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, а также статьей 14 Закона о введении;
в строке 220.12.024 I указывается распределенная сумма общих и косвенных расходов по вознаграждению, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, а также статьей 14 Закона о введении;
8) в строке 220.12.025 указывается общая сумма компенсаций при служебных командировках, определяемая в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
9) в строке 220.12.026 указывается сумма фактически произведенных представительских расходов, определяемая в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
10) в строке 220.12.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью 1 статьи 104 Налогового кодекса, а также сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
11) в строке 220.12.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования, а также сумму сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

12) 220.12.029 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға арналған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жол тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомаларын қосады. Бұл жолға 220.05-нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 220.12.030 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
14) 220.12.031 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына арналған шығыстары мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 220.06-нысаны АА және АС бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
15) 220.12.032 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары (коммерциялық табудан кейін өндіру басталғаннан бастап) көрсетіледі;
16) 220.12.033 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі көрсетіледі;
220.12.033 I жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі түріндегі бөлінген жалпы және жанама шығыстардың сомасы көрсетіледі;
17) 220.12.034 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
220.12.034 I жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бөлінген жалпы және жанама шығыстар көрсетіледі;
18) 220.12.035 жолында Салық кодексінің 116 - 122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (220.12.035 K, 220.12.035 L, 220.12.035 М) жолдарының сомасы көшіріледі. Бұл жолдың мәні 220.00.69 жолына тасымалданады;
220.12.035 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі - тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 220.12.035 А І-ден 220.12.035 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 А І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
220.12.035 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

12) в строке 220.12.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение графы G формы 220.05 по данному контракту;
13) в строке 220.12.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
14) в строке 220.12.031 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы АА и AС формы 220.06 по данному контракту;
15) в строке 220.12.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
16) в строке 220.12.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
в строке 220.12.033 I указывается сумма распределенных общих и косвенных расходов в виде превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимого на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
17) в строке 220.12.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
в строке 220.12.034 I указываются распределенные общие и косвенные расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
18) в строке 220.12.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116-122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (220.12.035 K, 220.12.035 L и 220.12.035 М). Значение данной строки переносится в строку 220.00.69;
в строке 220.12.035 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, (далее - прямые фиксированные активы) на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 220.11.035 A I по 220.11.035 А IV:
в строке 220.12.035 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 A II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 A III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 A IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

220.12.035 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.12.035 В І-ден 220.12.035 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 В І жолында І-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 В ІІ жолында ІІ-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 В ІІІ жолында ІІІ-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 В ІV жолында ІV-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тікелей тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.12.035 С І-ден 220.12.035 С ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 С І жолында І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 С ІV жолында ІV-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.12.035 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер топтарының (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.12.035 D І-ден 220.12.035 D ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 D І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 D ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 D ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 D ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 E жолында салық кезеңнің аяғына тікелей тіркелген активтер топтарының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіліп, 220.12.035 E І-ден 220.12.035 E ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 E І жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына І-топтың тікелей тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 E ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 E ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 E ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 220.12.035 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 В I по 220.12.035 В IV:
в строке 220.12.035 В I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы;
в строке 220.12.035 В II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы;
в строке 220.12.035 В III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы;
в строке 220.12.035 В IV указывается стоимость поступивших фиксированных активов IV группы;
в строке 220.12.035 С указывается стоимость выбывших фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 С I по 220.12.035 С IV:
в строке 220.12.035 С I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы;
в строке 220.12.035 С II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы;
в строке 220.12.035 С III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы;
в строке 220.12.035 С IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы;
в строке 220.12.035 D указываются последующие расходы, относимые на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 D I по 220.12.035 D IV:
в строке 220.12.035 D I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 D II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 D III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 D IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 E указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.12.035 E I по 220.12.035 E IV:
в строке 220.12.035 Е I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 Е II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035E III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035E IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

220.12.035 F жолында Салық кодексінің 120-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тікелей тіркелген активтердің амортизациялық аударымдары көрсетіледі. 220.12.035 F І-ден 220.12.035 F ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 F І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 F ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 F ІІІ жолында ІІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 F ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
220.12.035 G жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі.
220.12.035 G І-ден 220.12.035 G ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 G І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 G ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 G ІIІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 G ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
220.12.035 H жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 3-бабын ескере, 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тікелей тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық балансы көрсетіледі. 220.12.035 H І-ден 220.12.035 H ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.12.035 H І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 H ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 H ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.12.035 H ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық балансы көрсетіледі;

в строке 220.12.035 F указываются амортизационные отчисления по прямых фиксированных активов, исчисленные по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 F I по 220.12.035 F IV:
в строке 220.12.035 F I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы;
в строке 220.12.035 F II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы;
в строке 220.12.035 F III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы;
в строке 220.12.035 F IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы;
в строке 220.12.035 G указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.12.035 G I по 220.12.035 G IV:
в строке 220.12.035 G I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.12.035 G II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.12.035 G III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.12.035 G IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
в строке 220.12.035 H указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) при выбытии всех фиксированных активов, относимый на вычет (II, III, IV группы) или признаваемый убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1, 2 с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.12.035 H I по 220.12.035 H IV:
в строке 220.12.035 H I указывается стоимостный баланс подгруппы выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемый убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 H II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 H III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.12.035 H IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

220.12.035 R жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі келесі шығыстары көрсетіледі;
220.12.035 S жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шартқа және (немесе) келісім-шартжәне келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы
220.12.035 Т жолында жалға алушының жалға алған негізгі құралдарына қатысты жүргізген жалпы және жанама тіркелген активтері және келесі шығыстары бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.12.035 М, 220.12.035 N, 220.12.035 O, 220.12.035 P, 220.12.035 R және 220.12.035 S жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
19) 220.12.036 жолында Салық кодексінің 123 - 125-баптарына сондай-ақ Күшіне енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
20) 220.12.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар, және 220.12.018 - 220.12.036 жолдарда ескерілмеген өзге шығыстар көрсетіледі;
21) 220.12.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 220.12.018 жолымен 220.12.037 жолдары аралығының сомалары ретінде айқындалады;
60. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 220.12.039 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.12.039 І және 220.12.039 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалып, мынаны қамтиды:
220.12.039 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
220.12.039 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
61. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 220.12.040 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 220.12.039 жолының оң және теріс мәндерін ескере отырып, 220.12.017 және 220.12.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.12.017 -220.12.038 + 220.12.039).
Егер 220.12.040 жолы теріс мәнге (залал) ие болса, онда осы жолдың мәні 220.00.80 жолына тасымалданбайды;
2) 220.12.041 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 220.12.041 жолы ақпараттық сипатта болады. Сондай-ақ бұл жол 220.12.041 І жолын да қамтиды:

в строке 220.12.035 R указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 220.12.035 S указываются последующие расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 220.12.035 Т указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам и последующим расходам, произведенным арендатором в отношении арендуемых основных средств. Определяется как сумма строк 220.12.035 М, 220.12.035 N, 220.12.035 O, 220.12.035 P, 220.12.035 R и 220.12.035 S;
19) в строке 220.12.036 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123-125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
20) в строке 220.12.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом, и другие расходы, не учтенные в строках 220.12.018-220.12.036;
21) в строке 220.12.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 220.12.018 по 220.12.037.
60. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 220.12.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.12.039 I и 220.12.039 II:
в строке 220.12.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 220.12.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
61. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.12.040 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 220.12.017 и 220.12.038 с учетом положительного или отрицательного значения строки 220.12.039 (220.12.017 - 220.12.038 + 220.12.039).
Если строка 220.12.040 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 220.00.080;
2) в строке 220.12.041 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.12.041 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 220.12.041 I:

220.12.041 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табысы көрсетіледі.
220.12.041 I жолдың көрсеткіші салық салынатын табыстың есептеуiне қосылады;
3) 220.12.042 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сай халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.12.042 І және 220.12.042 ІІ жолдарын қамтиды:
220.12.042 І жолында қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі;
220.12.042 ІІ жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі;
4) 220.12.043 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 220.12.042 жолын алып тастағандағы 220.12.040 және 220.12.041 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.12.040 + 220.12.041 -220.12.042). Егер 220.12.043 жолы теріс мәнге (залал) ие болса, онда осы жол бойынша мән 220.00.83 жолына тасымалданбайды;
5) 220.12.044 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес тасымалдануы тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.12.043 жолы теріс мәнге ие болса, 220.12.044 жолы 220.12.043 жолының және 220.12.035 Н I жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.12.044 жолы оң мәнге ие болса, 220.12.041 жолына 220.12.035 Н I жолының мәні тасымалданады;
6) 220.12.045 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салынатын табысты кеміту сомасы көрсетіледі. 220.12.045 А және 220.12.045 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.12.045 А жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар шығыстар көрсетіледі.
220.12.045 В жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Күшіне енгізу туралы заңның 3-2 бабына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар табыстар көрсетіледі;
7) 220.12.046 жолында азайту ескере отырып Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін салық салынатын табыс көрсетіледі. 220.12.043 және 220.12.045 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.12.043 -220.12.045). Егер 220.12.045 жолы 220.12.043 жолынан артық болса, 220.12.046 жолында нөл көрсетіледі;
8) 220.12.047 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Күшіне енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;

в строке 220.12.041 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 220.12.041 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 220.12.042 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 220.12.042 I и 220.12.042 II:
в строке 220.12.042 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 220.12.042 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
4) в строке 220.12.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 220.12.040 и 220.12.041 I за минусом строки 220.12.042 (220.12.040 + 220.12.041 I - 220.12.042). Если строка 220.12.043 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 220.00.083;
5) в строке 220.12.044 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.12.043 имеет отрицательное значение, строка 220.12.044 определяется как сумма модуля строки 220.12.043 и строки 220.12.035 H I. Если строка 220.12.043 имеет положительное значение, в строку 220.12.044 переносится значение строки 220.12.035 H I;
6) в строке 220.12.045 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 220.12.045 А и 220.12.045 В;
в строке 220.12.045 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 220.12.045 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса;
7) в строке 220.12.046 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.12.043 и 220.12.045. В случае если строка 220.12.045 больше строки 220.12.043, в строке 220.12.046 указывается ноль;
8) в строке 220.12.047 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;

9) 220.12.048 жолында көшірілген залалдардың салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 220.12.046 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.12.046 және 220.12.047 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.12.046 - 220.12.047).
62. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.12.049 жолында Күшіне енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес жеке табыс салығының ставкасы пайызбен көрсетіледі;
2) 220.12.050 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін, Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарына соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі.
3) 220.12.051 жолында шетелдік салықты есепке алу есебімен жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. 220.12.048 және 220.12.049 жолдарын көбейтумен 220.12.50 жолына азайтумен анықталады (220.12.048 х 220.12.049 - 220.12.050). Егер 220.12.050 жолы 220.12.048 және 220.12.049 жолдарынан артық болса, 220.12.066 жолында нөл көрсетіледі.
4) 220.12.052 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 220.12.053 жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.12.053 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 220.12.054 жолында салық кезеңі үшін Салық кодексінің 139-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.12.051 және 220.12.052, 220.12.053 I, 220.12.053 II (220.12.051 - 220.12.052 - 220.12.053 I - 220.12.053 II) жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден төмен болатын болса, онда 220.12.054 жолында нөл көрсетіледі. Осы жолдың мәні 220.00.094 жолына тасымалданады.
15. Салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайлары және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі - 220.13-нысанын жасау

9) в строке 220.12.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разность строк 220.12.046 и 220.12.047 (220.12.046 - 220.12.047). В случае если строка 220.12.047 больше строки 220.12.046, в строке 220.12.048 указывается ноль.
62. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.12.049 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса или в соответствии со статьей 4 Закона о введении, в процентах;
2) в строке 220.11.050 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 220.12.051 указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 220.12.048 и 220.12.049 и строки 220.12.050 (220.12.048 х 220.12.049 - 220.12.050). Если строка 220.12.050 превышает произведение строк 220.12.048 и 220.12.049, то в строке 220.00.066 указывается ноль;
4) в строке 220.12.052 указывается общая сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 220.12.053 I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 220.12.053 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 220.12.054 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.12.051, 220.12.052, 220.12.053 I, 220.12.053 II (220.12.051 - 220.12.052 - 220.12.053 I - 220.12.053 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 220.12.054 указывается ноль. Значение данной строки переносится в строку 220.00.094.
15. Составление формы 220.13 - Объекты налогообложения и (или)
объекты, связанные с налогообложением, налоговое обязательство
по учредителям доверительного управления имуществом и (или)
выгодоприобретателям в иных случаях возникновения
доверительного управления

63. Бұл нысан салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, Салық кодексінің 35-бабына сәйкес егер сенімгерлік басқарушыға мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының корпорациялық табыс салығы бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайлары және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
220.13.001 жолында сенімгерлікпен басқаруды құру туралы (мүлікті сенімгерлікпен басқару келісім-шарты бойынша) актілер бойынша сенімгерлікпен басқарушының жалпы табысы көрсетіледі.
64. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 65-тармағы 3) тармақшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша оған жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру барысында сенімгерлік басқарушы алған салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкер табысы көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша салық кезеңі үшін жиынтық алынған дара кәсіпкер табысының түзетуі көрсетіледі;
8) Н бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер көрсетіледі;
9) І бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер дара кәсіпкердің салық салынатын табысы (залал) көрсетіледі. Дара кәсіпкердің салық салынатын табысының көлемі Салық кодексінің 2, 131, 132-баптарының нормаларымен, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімімен анықталады;

63. Данная форма предназначена для отражения справочной информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налоговых обязательствах по учредителям доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателям в иных случаях возникновения доверительного управления, в случае, если на доверительного управляющего возложено исполнение налогового обязательства по индивидуальному подоходному налогу учредителя доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 220.13.001 указывается общий доход доверительного управляющего по актам об учреждении доверительного управления (договорам доверительного управления имуществом).
64. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента согласно подпункту 3) пункта 66;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
7) в графе G указывается корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
8) в графе Н указываются вычеты, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается облагаемый доход (убыток) индивидуального предпринимателя, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Размер облагаемого дохода индивидуального предпринимателя определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;

10) J бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша дара кәсіпкердің салық салынатын табысының кемуі көрсетіледі;
11) K бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша кему есебімен дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. Кеміту I бағанында көрсетілген сома мөлшерінде жүргізіледі. Егер I бағанның мәні J бағанның мәнінен кем болса, K бағанында нөл көрсетіледі;
12) L бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған залалдар көрсетіледі;
13) M бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған залалдар есебімен дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. K және L бағандарының айырмасы арқылы анықталады (K - L). Егер K бағанның мәні L бағанның мәнінен кем болса, M бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында жеке табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) O бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шетел салығын есепке жатқызуды ескере жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. М және N бағандарының көбейтіндісін O бағанына айырмасы арқылы анықталады (M х N - O). Егер O бағанның мәні M, N бағанның көбейту мәнінен артық болса, P бағанында нөл көрсетіледі;
17) О бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

10) в графе J указывается уменьшение облагаемого дохода индивидуального предпринимателя, относящееся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
11) в графе K указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Уменьшение производится в пределах суммы по графе I. Если значение по графе I меньше значения по графе J, то в графе K указывается ноль;
12) в графе L указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
13) в графе M указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом перенесенных убытков, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность граф К и L (K - L). Если значение по графе K меньше значения по графе L, то в графе M указывается ноль;
14) в графе N указывается ставка индивидуального подоходного налога;
15) в графе О указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
16) в графе Р указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность произведения граф М и N и графы O (M х N - O). Если графа O превышает произведение граф M и N, то в графе P указывается ноль;
17) в графе Q указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;

18) R бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. P, Q, R, S жолдарының кеміту түрінде анықталады (P - Q - R - S). Егер айырма нөлге тең болса, онда T жолында нөл көрсетіледі.
16. Табыстар мен шығыстар туралы есепті жеке табыс салығы бойынша декларациямен салыстыру - 220.14-нысанын жасау
65. Бұл нысан табыстар мен шығыстар туралы есеп бойынша таза табыс пен Декларация бойынша айқындалған салық салынатын табыстың арасындағы айырманы анықтау жолымен оларды салыстыруға арналған.
Айырманы анықтау үшін бұл қосымшада қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық кезеңі үшін жасалған табыстар мен шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған табыстарды (залалдарды) Салық кодексіне сәйкес айқындалған табыстармен және шегерімдермен салыстыру жүргізіледі.
1) А бағанын толтырған кезде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
2) В бағанын толтырған кезде қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
3) С бағанында 220.14.001, 220.14.002, 220.14.003 жолдарын қоспағанда, А және В бағандар мәндерінің айырмасы көрсетіледі.
66. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.14.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза табыс (залал) көрсетіледі;
2) 220.14.002 жолында жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.

18) в графе R указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
19) в графе S указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
20) в графе T указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность строк P, Q, R, S (P - Q - R - S). Если полученная разница меньше ноля, то в строке T указывается ноль.
16. Составление формы 220.14 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по индивидуальному подоходному налогу
65. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о доходах и расходах, составленном за налоговый период в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными в соответствии с Налоговым кодексом.
1) При заполнении графы А используются данные, отраженные в Декларации.
2) При заполнении графы В используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
3) В графе С указывается разность значений граф А и В, кроме строк 220.14.001, 220.14.002, 220.14.003.
66. В разделе "Показатели":
1) в строке 220.14.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 220.14.002 указывается сумма индивидуального подоходного налога;

47) 220.14.047 жолында:
А бағанына 220.00.067 жолы көшіріледі;
В бағанында теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
48) 220.14.048 жолында:
А бағанына 220.00.068 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табысты айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды қоспағанда, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
49) 220.14.049 жолында:
А бағанына 220.00.069 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
50) 220.14.050 жолында:
А бағанына 220.00.070 жолы көшіріледі;
В бағанында біржолғы талон құны көрсетіледі;
51) 220.14.051 жолында:
А бағанына 220.00.071-дан 220.00.077-ге дейінгі жолдарының мәндері көшіріледі.
В бағанында 220.14.030 В-дан 220.13.050-ге дейінгі жолдарға енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
52) 220.14.052 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
53) 220.13.053 жолында:
В бағанында таратудан және материалдық емес активтерді шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
54) 220.14.054 жолында:
В бағанында тауарлық материалдық құндылықтардың нормативтен тыс шығыны, бүлінуі және кемшілігі, басқа да өндірістік емес шығыстар және шығындар көрсетіледі;
55) 220.14.055 жолында:
В бағанында кінәлілері анықталмаған немесе егер кінәлі тарап есебінен қажетті сомаларды өтеу мүмкін болмаған жағдайда ұрлықтан болған залалдар көрсетіледі;
56) 220.14.056 жолында:
В бағанында қызметкерлердің демалыстарын төлеуге резерв сомасы көрсетіледі;
57) 220.14.057 жолында:
В бағанында негізгі құралдарды жөндеуге алдағы шығыстарға резервтер көрсетіледі;
58) 220.13.058 жолында:
В бағанында бухгалтерлік есепте көрсетілген, 220.13.030 В-дан 220.13.058 В-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
59) 220.14.059 жолында:
А бағанына 200.00.085 жолы көшіріледі;
60) 220.14.060 жолында:
А бағанында 220.14.059 жолын ескерумен 220.14.030 А-дан 220.14.051 А-ға дейінгі жолдардың мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
В бағанында 220.14.030 В-дан 220.14.059 В-ға дейінгі жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, сома көрсетіледі;
61) 220.14.061 жолында:
С бағанында 220.14.029 С және 220.14.060 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын табыстар мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
62) 220.14.062 жолында:
С бағанында 220.14.001 және 220.14.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 220.14.061 жолының сомасына түзетілген салық салынатын табыс көрсетіледі. Бұл сомаға 220.00.083 және 220.00.085 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын табыс сәйкес келуі тиіс.

47) в строке 220.14.047:
в графу А переносится строка 220.00.067;
в графе В указывается превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
48) в строке 220.14.048:
в графу А переносится строка 220.00.068;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и индивидуального подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах, и другие обязательные платежи в бюджет;
49) в строке 220.14.049:
в графу А переносится строка 220.00.069;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
50) в строке 220.14.050:
в графу А переносится строка 220.00.070;
в графе В указывается стоимость разового талона;
51) в строке 220.14.051:
в графе А отражается сумма, определяемая сложением значении строк с 220.00.071 по 220.00.077;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 220.14.030 В по 220.14.050 В;
52) строке 220.14.052
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
53) в строке 220.14.053
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
54) в строке 220.14.054:
в графе В указываются сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, другие непроизводственные расходы и потери;
55) в строке 220.14.055:
в графе В указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
56) в строке 220.14.056:
в графе В отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
57) в строке 220.14.057:
в графе В отражаются резервы на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
58) в строке 220.14.058:
в графе В отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 220.14.030 В по 220.14.058 В;
59) в строке 220.14.059:
в графу А переносится строка 220.00.085;
60) в строке 220.14.060:
в графе А указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 220.14.030 А по 220.14.051 А с учетом строки 220.14.059;
в графе В указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 220.14.030 В по 220.14.059 В;
61) в строке 220.14.061:
в графе С указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 220.14.029 С и 220.14.060 С;
62) в строке 220.14.062:
в графе С указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 220.14.001 и 220.14.002, скорректированный на сумму строки 220.14.061. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разность строк 220.00.083 и 220.00.085.

2030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта резиденттің резидент еместен алатын өзге де кірістер;
2040 - Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2041 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2042 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2043 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 - резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2081 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2090 - мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасынан тыс салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
2100 - резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
2110 - резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
2130 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
2140 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2150 - Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2151 - Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2160 - резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2161 - резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасынан тыс көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2170 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның кірісі;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 - еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 - қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 - резидент емес жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 - кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасынан тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 - туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2280 - міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
2290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 - резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 - резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 - Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
2330 - Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
2340 - Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
2350 - Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
2360 - Қазақстан Республикасынан тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
2370 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 - оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 - Қазақстан Республикасынан тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 - Қазақстан Республикасынан тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2410 - Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
2420 - Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар;

2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - ученные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Валюта кодын толтыру кезінде Шешімнің "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодтауды пайдалану қажет;
3) Ел кодын толтыру кезінде Шешімнің "Әлем елдерінің" 22-қосымшасына сәйкес елдерді әріптік кодтауды пайдалану қажет;
4) Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар);
5) Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 - балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 - қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3003 - борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
3005 - бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есебіне жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 - инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша кірістер;

2) При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Решению.
3) При заполнении кода страны необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
4) При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
5) При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 - вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 - вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005 - дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006 - доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

3007 - Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 7)-тармақшасына сәйкес көзделген талаптар орындалған кезде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 - әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының, қаржы полициясының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3009 - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақыдан 50% процент шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3010 - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген жалақы мөлшерiнде бюджет немесе гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3011 - гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3012 - экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 - Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және оларға теңестiрiлетiн адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерен еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдардың, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерен еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдардың сондай-ақ бала кезiнен мүгедек адамның ата-аналарының бiреуiнiң тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 45 еселенген мөлшері шегіндегі табыстары;
3014 - III топтағы мүгедектердің тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 27 еселенген мөлшері шегiндегi табыстары;
3015 - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн табыстар.
3016 - өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетін табыстар;
3017 - бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбегіне ақы төлеу түрiндегi төлемдерден басқа);
3018 - күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақының 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер.
3019 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3020 - шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiндегі, сол елдегі табысы салық салуға жататын шетелдiктердің ресми табыстары;
3021 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3022 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3023 - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);
3024 - Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4)-6) тармақшаларында көзделген қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақыларды қоспағанда, жұмыс берушiнiң қызметкерлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлауға бағытталған шығыстары.

3007 - дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 7) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3008 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 - выигрыши по лотерее в пределах 50 процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3011 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3012 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 - доходы за год в пределах 55-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года, для лиц, указанных в подпункте 13) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3014 - доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3015 - доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3016 - единовременные выплаты за счет средств бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);
3017 - выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3018 - официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3019 - официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3020 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3021 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3022 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3023 - расходы работодателя при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, совершенные без оформления служебной командировки данного работника, в размере:
фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки;
фактически произведенных расходов на проживание в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан;
фактически произведенных расходов на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки;
суммы денег, назначенные работодателем к выплате работнику, в пределах:
6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника за пределами Республики Казахстан;
3024 - фактически произведенные расходы работодателя на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки работника при направлении данного работника в служебную командировку в другую местность в целях обучения, повышения квалификации или переподготовки в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя;

3025 - Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүргізілген, оқытуға бағытталған шығыстар;
3026 - Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3027 - бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттiк стипендиялар үшін белгiленген мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3038 - жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға немесе мұраға алған мүліктің құны.
3029 - қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3030 - он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3031 - осы Кодекстiң 175-бабында көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде туындаған сақтандыру оқиғасымен байланысты, сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3032 - жұмыс берушi өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3033 - сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3034 - жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3035 - қызметкер өз жұмыс берушісінен алған қарыз (кредиттік) қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3036 - сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын резидент жеке тұлғадан алынған, сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табысы;
3037 - банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген процентсіз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3048 - эмитент банк төлем карточкасын пайдалана отырып, өзі қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдерін жүзеге асырған кезде эмитент банктің қаражаты есебінен төлем карточкасын ұстаушының есебіне аударатын сома;
3039 - Салық кодексінің 224-бабы 1-тармағында көрсетілген резидент емес заңды тұлғадан алынған, пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығы салынған дивидендтер жеке тұлғаның салық салынатын табыстарынан алып тасталады.
3040 - ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 15-қосымша
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 230.00-230.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жеке табыс салығы және
мүлік бойынша декларацияға
(230.00-нысан) қосымша
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (230.00-нысан) 1. Жалпы ережелер

3025 - расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
3026 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3027 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3028 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3029 - стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3030 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3031 - страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
3032 - страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3033 - страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3034 - добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3035 - чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3036 - материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3037 - сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;
3038 - дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 224 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3039 - доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному
налогу и имуществу
(форма 230.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу и имуществу
(Форма 230.00)
1. Общие положения

1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 185-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламент депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация беру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (230.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (230.01 - 230.03 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
5. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымша, міндетті толтыруға жатады.
6. Көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.
7. Осы Ережеде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
9. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші қол қойылады және куәландырылады.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
12. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (далее – Декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 185 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о выборах, борьбе с коррупцией и Уголовно–исполнительным кодексом Республики Казахстан.
2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 230.00) и приложений к ней (Формы с 230.01 по 230.03), предназначенных для детального отражения информации о доходах и имуществе.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
9. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
10. Декларация подписывается налогоплательщиком в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.

13. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН -жеке сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (230.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі.
3) салық кезеңі (ай, жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал Декларацияның "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі. Салық кезеңі араб цифрларымен көрсетіледі.
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген Декларацияға жатқызуды ескере отырып енгізілген салық есептілігінің түріне тиісті торкөз белгіленеді.
6. хабарламаның нөмірі мен күні
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C, D, E, F, G жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
А - мемлекеттік лауазымға үміткер болып табылатын тұлға, мемлекеттік қызметке не мемлекеттік немесе оған теңестірілген қызметтерді орындауға байланысты қызметке үміткер болып табылатын тұлға;
В - мемлекеттік қызметте жұмыс істейтін адамдар;
С - мемлекеттік қызметке не мемлекеттік немесе оған теңестірілген қызметтерді орындауға байланысты қызметке үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
D - жағымсыз себептер бойынша мемлекеттiк қызметтен босатылған адамдар және олардың жұбайлары белгілейді;
Е - Қазақстан Республикасының Парламент депутаттары және оның жұбайлары сондай-ақ соттар және оның жұбайлары (зайыбы);
F - Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасына сәйкес декларация беру бойынша міндет жүктелген басқа да тұлғалар белгілейді.
G - Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес декларация өткізу бойынша міндеттеме артылған жеке тұлғалардың басқа да санаттары;
8) жұмыс орны.
Салық төлеуші жұмыс істейтін ұйымның атауы көрсетіледі. 7А торкөзін белгілеген тұлғалар Декларация табыс еткен жағдайда салық төлеуші жұмысқа орналасатын ұйымның атауы көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Кіріс түрлері" бөлімінде:
1) 230.00.001 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.001 жолына 230.01.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;

13. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН – индивидуальный идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 230.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
2) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года – то в ячейке "месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация. Налоговый период указывается арабскими цифрами;
4) Ф.И.О. налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С, D, E, F, G:
А – лицо, являющееся кандидатом на государственную должность, либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций;
В – лицо, занимающее государственную должность;
С – супруг (супруга) лица, являющегося кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, либо лица, занимающего государственную должность;
D – лицо, уволенное с государственной службы по отрицательным мотивам, и его супруг (–а);
Е – депутаты Парламента Республики Казахстан и их супруги, а также судьи и их супруги;
F – лица, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством о выборах. Данная ячейка отмечается следующими лицами:
лицом, являющимся кандидатом в Президенты Республики Казахстан;
лицом, являющимся кандидатом в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан;
лицом, являющимся кандидатом в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
лицом, являющимся кандидатом в депутаты маслихата;
лицом, являющимся кандидатом в члены органов местного самоуправления;
G – прочие категории физических лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8) место работы.
Указывается наименование организации, в которой работает налогоплательщик. В случае представления Декларации лицами, отметившими ячейку 7 А, указывается наименование организации, в которую трудоустраивается налогоплательщик;
9) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Виды доходов":
1) строка 230.00.001 предназначена для отражения общей суммы доходов, облагаемых у источника выплаты. В строку 230.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 230.01.001 В;

2) 230.00.002 жолы 230.00.002 II, 230.00 002 III және 230.00.002 IV жолдарындағы айқындайтын төлем көзінен салық салынбайтын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған.
3) 230.00. 002 I жолы мүлiктiк табыстың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.002 I жолына 230.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 230.00.002 II жолы өзге де табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.002 II жолына 230.02.010 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 230.00.002 III жолында кәсіпкерлік қызметтің 240.00.001 және 240.00.016 (240.00-нысаны) жолдарының сомасы ретінде айқындалған сома, немесе 220.00.079 жолында (220.00-нысаны), немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған сома көрсетіледі;
6) 230.00.002 IV жолы 240.00.012 жолда анықталған, жеке нотариустар және адвокаттардың табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. (240.00-нысаны);
7) 230.00.003 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталған салықтың сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.003 жолына 230.01.001 D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 230.00.004 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша есептелген сомаларын көрсетуге арналған;
9) 230.00.005 жолы салық кезеңіне төленген төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық сомаларын көрсетуге арналған;
10) 210.00.006 жолында 210.00.004 және 210.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің Аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берген күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің тұрғылықты жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) кіріс құжатының нөмірі.
Декларацияны тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Төлем көзінен салық салынатын кірістер - 230.01-нысанын жасау

2) строка 230.00.002 предназначена для отражения общей суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 230.00.002 I, 230.00.002 II, 230.00.002 III и 230.00.002 IV;
3) строка 230.00.002 I предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода. В строку 230.00.002 I переносится сумма, отраженная в строке 230.02.001;
4) строка 230.00.002 II предназначена для отражения общей суммы прочих доходов. В строку 230.00.002 II переносится сумма, отраженная в строке 230.02.010 В;
5) строка 230.00.002 III предназначена для отражения общей суммы дохода от предпринимательской деятельности, определенная в строке 220.00.088 (Форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;
6) строка 230.00.002 IV предназначена для отражения общей суммы дохода частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов, определенная в строке 240.00.012 (Форма 240.00);
7) строка 230.00.003 предназначена для отражения суммы удержанного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты. В строку 230.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 230.01.001 D;
8) строка 230.00.004 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса
9) строка 230.00.005 предназначена для отражения суммы налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, уплаченного за налоговый период;
10) строка 230.00.006 предназначена для отражения суммы налога, подлежащего уплате, определяемой как разница строк 230.00.004 и 230.00.005.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту жительства налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 230.01 – Доходы,
облагаемые у источника выплаты

17. Осы қосымша Салық кодексінің 160-176-баптарына сәйкес төлем көзіне салық салынатын кірістерді мәлімдеуге арналған.
18. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер" бөлімінде:
1) 230.01.001 В жолы 230.01.002 В - 230.01.006 В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған (төлем көзінен салық салынатын табыс Салық кодексінің 156-бабымен көзделген түзетулерді ескере отырып, салық салынуға жататын, жұмыс беруші есептеген қызметкер табысы мен Салық кодексінің 156-бабымен көзделген, салық шегерімдері арасындағы айырма ретінде айқындалады);
2) 230.01.001 С жолында 230.01.002 С - 230.01.006 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын кірістерден ұсталған (есептелген) міндетті зейнетақы жарналарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 230.01.001 D жолында 230.01.002 D - 230.01.006 D жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
4) 230.01.002 А - 230.01.006 А жолдарында төлемнің әр көзі бойынша Салық кодексінің 160-бабына сәйкес төлем көзіне салық салынатын алынған кірістердің түрлері көрсетіледі;
5) 230.01.002 В - 230.01.006 В, 230.01.002 С - 230.01.006 С, 230.01.002 D - 230.01.006 D жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде төлем көзінен салық салынатын кірістер, ұсталған міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
230.01.001 D жолы 230.00.003 жолына, 230.01.001 В жолының шамасы 230.00.001 жолына көшіріледі.
4. Мүліктік және басқа да кірістер - 230.02-нысанын жасау
19. Осы қосымша Салық кодексінің 170-184-баптарына сәйкес айқындалған алынған мүлік және өзге де кірістерді көрсетуге арналған.
20. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
230.02.001 жолында 230.02.002 D және 230.02.007 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын мүлік кірісінің жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Мүлікті сату кезіндегі құн өсімінен кірістер" бөлімінде:
1) 230.02.002 D жолы 230.02.003 D және 230.02.006 D жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын мүлікті сату кезіндегі құн өсімінің түрінде алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.003 А - 230.02.006 А жолдары құн өсімі алынған сату кезіндегі мүлік атауын көрсетуге арналған;
3) 230.02.003 В 230.02.006 В аралығындағы жолдар өткізілген мүліктің сатып алу құнын көрсетуге арналған. Сатып алу құны болмаған кезде Салық кодексіне сәйкес жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген оны сатып алу сәтіне өткізілген мүліктің бағалау құны көрсетіледі;

17. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьями 160–176 Налогового кодекса.
18. В разделе "Доходы, облагаемые у источника выплаты":
1) строка 230.01.001 В предназначена для отражения общей суммы дохода, облагаемого у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 В по 230.01.006 В (доход работника, облагаемый у источника выплаты, определяется как разница между начисленными работодателем доходами работника, подлежащими налогообложению, с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 Налогового кодекса, и суммой налоговых вычетов, предусмотренных статьей 166 Налогового Кодекса);
2) строка 230.01.001 С предназначена для отражения общей суммы удержанных обязательных пенсионных взносов, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 С по 230.01.006 С;
3) строка 230.01.001 D предназначена для отражения общей суммы налога, удержанного у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 D по 230.01.006 D;
4) строки с 230.01.002 А по 230.01.006 А предназначены для отражения видов полученных доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 160 Налогового кодекса, по каждому источнику выплаты;
5) строки с 230.01.002 В по 230.01.006 В, с 230.01.002 С по 230.01.006 С, с 230.01.002 D по 230.01.006 D предназначены для отражения сумм доходов, облагаемых у источника выплаты, удержанных обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
Величина строки 230.01.001 В переносится в строку 230.00.001, строки 230.01.001 D – в строку 230.00.003.
4. Составление формы 230.02 – Имущественный и прочие доходы
19. Данное приложение предназначено для отражения полученных имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 180 и 184 Налогового кодекса.
20. В разделе "Имущественный доход":
Строка 230.02.001 предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода, определяемой как сумма строк 230.02.002 D и 230.02.007 С.
21. В разделе "Доход от прироста стоимости при реализации имущества":
1) строка 230.02.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, определяемой как сумма строк с 230.02.003 D по 230.02.006 D;
2) строки с 230.02.003 А по 230.02.006 А предназначены для отражения наименования имущества, при реализации которого получен прирост стоимости;
3) строки с 230.02.003 В по 230.02.006 В предназначены для отражения стоимости приобретения реализованного имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается оценочная стоимость реализованного имущества на момент его приобретения, определенная уполномоченным государственным органом в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество в соответствии с Налоговым кодексом;

4) 230.02.003 С - 230.02.006 С жолдарында мүлікті сату құны көрсетіледі;
5) 230.02.003 D - 230.02.006 D жолдарында Салық кодексінің 180-бабының 3,4,5,6-тармақтарына сәйкес, мүлікті сату кезінде алынған құн өсімінен кіріс көрсетіледі.
Ескерту: 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.05.04 N 237 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
22. "Мүлікті жалға беруден түскен кіріс" бөлімінде:
1) 230.02.007 С жолына 230.02.008 С және 230.02.009 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.008 А және 230.02.009 А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік атауын көрсетуге арналған;
3) 230.02.008 В және 230.02.009 В жолдары мүлікті жалға беру кезеңін көрсетуге арналған;
4) 230.02.008 С және 230.02.009 С жолдары мүлікті жалға беруден алынған кірісті көрсетуге арналған.
23. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 230.02.010 жолында 230.02.011 - 230.02.014 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 184-бабына сәйкес алынған өзге де кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.011 жолында Қазақстан Республикасынан тыс алынған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 230.02.012 жолы Қазақстан Республикасында аккредиттелген, Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктерде орындалған жұмыстардан, көрсетілген қызметтерден түскен кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
4) 230.02.013 жолы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен келісілген, еңбек келісім-шарты бойынша үйінде жұмыс жасайтын жұмыскерлерден алынған кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.02.014 жолы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
230.02.010 жолы 230.00.002 II жолына, 230.02.001 жолының шамасы 230.00. 002 I жолына көшіріледі.
5. Меншік құқығындағы мүлік - 230.03-нысанын жасау
24. Берілген қосымша меншік құқығындағы мүлікті декларациялау үшін анықталған.
25. Егер осы бөліммен өзге көзделмесе бастапқы Декларацияны табыс етіп отырған тұлғамен Декларация табыс етілген кезде Декларцияны табыс ету айының бірінші күніндегі жағдай бойынша 230.03.001 - 230.03.010 жолдар толтырылады.

4) строки с 230.02.003 С по 230.02.006 С предназначены для отражения стоимости реализации имущества;
5) строки с 230.02.003 D по 230.02.006 D предназначены для отражения дохода, полученного от прироста стоимости при реализации имущества в соответствии с пунктами 3, 4, 5, 6 статьи 180 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 04.05.2011 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) строка 230.02.007 С предназначена для отражения суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемой как сумма строк 230.02.008 С и 230.02.009 С;
2) строки 230.02.008 А и 230.02.009 А предназначены для отражения наименования имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) строки 230.02.008 В и 230.02.009 В предназначены для отражения периода сдачи в аренду имущества;
4) строки 230.02.008 С и 230.02.009 С предназначены для отражения дохода, полученного от сдачи в аренду имущества.
23. В разделе "Прочие доходы":
1) строка 230.02.010 предназначена для отражения суммы полученных прочих доходов, предусмотренных статьей 184 Налогового кодекса, определяемой как сумма строк с 230.02.011 по 230.02.014;
2) строка 230.02.011 предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан;
3) строка 230.02.012 предназначена для отражения суммы доходов от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, не являющимся налоговыми агентами;
4) строка 230.02.013 предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) строка 230.02.014 предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве.
Величина строки 230.02.001 переносится в строку 230.00.002 I, строки 230.02.010 – в строку 230.00.002 II.
5. Составление формы 230.03 – Имущество,
находящееся на праве собственности
24. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности.
25. При представлении Декларации лицом, представляющим первоначальную Декларацию, заполняются строки 230.03.001 по 230.03.010 по состоянию на первое число месяца представления Декларации, если иное не предусмотрено настоящим разделом.

Кезекті Декларацияны табыс етіп отырған тұлғамен Декларация табыс етілген кезде есепті салық кезеңінің 31 желтоқсандағы жағдайы бойынша 230.03.002, 230.03.006, 230.03.007 жолдар толтырылады.
26. "Меншік құқығындағы жылжымалы мүлік" бөлімінде:
1) 230.03.001 А жолы Декларацияны беру сәтінде бар, қолма-қол ақшаның валюта кодын көрсетуге арналған;
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "бұдан әрі - Шешім" "Валюталар жіктеушісінің" 23 -қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
2) 230.03.001 В жолы Декларацияны табыс ету күні қолда бар қолма-қол ақша сомасын көрсетуге арналған;
3) 230.03.002 А жолы жинақтаушы зейнетақы қорының атауын көрсетуге арналған;
4) 230.03.002 В жолы жинақтаушы зейнетақы қоры берген, көшірме негізіндегі зейнетақы жинақтау сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.03.003 А жолы Декларацияны толтыратын тұлғалардың салымдары бар банк мекемелерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс банк мекемелерінің атауын көрсетуге арналған;
6) 230.03.003 В жолы банк мекемелеріндегі салымдардың валюта кодын көрсетуге арналған;
Валюта кодын толтыру кезінде Шешімнің "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасыны пайдалану қажет;
7) 210.03.003 С жолы салымдар сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.03.004 А жолында бағалы қағаздардың, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары түрлерін көрсетуге арналған;
9) 210.03.004 В жолында бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
10) 230.03.004 С жолы бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
11) 230.03.005 А жолын 230.03.001 - 230.03.004 жолдарында көрсетілмеген Декларацияны толтыратын тұлғалардың өзге де қаржы қаражаттарын көрсетуге арналған;
12) 230.03.005 В жолы қаржы қаражаттарының сомасын көрсетуге арналған;
13) 230.03.006 жолы меншік құқығындағы көлік құралының заңдастырылған құжаттарына сәйкес маркасы мен мемлекеттік нөмірін көрсетуге арналған. Осы жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi сауда жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемесi көрсетілмейді.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес, салық есептілігін беру бойынша ауыртпалығы бар тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағына сәйкес, 7 А, 7 С, 7 G, 7 F торкөздерін көрсеткен тұлғалар үшін бағалау құнын көрсету міндетті болып табылады.

При представлении Декларации лицом, представляющим очередную Декларацию, заполняются строки 230.03.002, 230.03.006, 230.03.007 по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода.
26. В разделе "Движимое имущество, находящееся на праве собственности":
1) строка 230.03.001 А предназначена для отражения кодов валют наличных денег, имеющихся на дату представления Декларации.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
2) строка 230.03.001 В предназначена для отражения суммы наличных денег, имеющихся на дату представления Декларации;
3) строка 230.03.002 А предназначена для отражения наименования накопительного пенсионного фонда;
4) строка 230.03.002 В предназначена для отражения суммы пенсионных накоплений на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
5) строка 230.03.003 А предназначена для отражения наименования банковских учреждений, в том числе банковских учреждений, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады лиц, заполняющих Декларацию;
6) строка 230.03.003 В предназначена для отражения кодов валют вкладов в банковских учреждениях.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют" к Решению;
7) строка 230.03.003 С предназначена для отражения суммы вкладов;
8) строка 230.03.004 А предназначена для отражения видов ценных бумаг, в том числе находящихся на праве собственности за пределами Республики Казахстан;
9) строка 230.03.004 В предназначена для отражения количества ценных бумаг;
10) строка 230.03.004 С предназначена для отражения стоимости ценных бумаг;
11) строка 230.03.005 А предназначена для отражения иных финансовых средств, имеющихся у лиц, заполняющих Декларацию, не указанных в строках с 230.03.001 по 230.03.004;
12) строка 230.03.005 В предназначена для отражения суммы финансовых средств;
13) строка 230.03.006 предназначена для отражения транспортных средств, находящихся на праве собственности, с указанием марки, государственного номера в соответствии с правоустанавливающими документами. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река–море".
При этом для лиц отметивших ячейки 7 А, 7 С, 7 G, 7 F указание оценочной стоимости обязательно в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона РК "О борьбе с коррупцией" за исключением лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с Уголовно–исполнительным кодексом Республики Казахстан.

27. "Меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік" бөлімінде:
230.03.007 жолы табиғи сипаттамаларын көрсетіп, жылжымайтын мүлiктің орналасқан орны, үйлер, ғимараттар, жер учаскелерi, жермен тығыз байланысты өзге де мүлiктерді көрсетуге арналған;
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес, салық есептілігін беру бойынша ауыртпалығы бар тұлғаларды қоспағанда, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабы 1-тармағына сәйкес, 7 А, 7 С, 7 G, 7 F торкөздерін көрсеткен тұлғалар үшін бағалау құнын көрсету міндетті болып табылады.
28. "Жарғылық капиталда қатысу үлесі" бөлімінде Декларацияны толтыратын тұлғалар тиісті торкөзді заңды тұлғалардың акционері немесе құрылтайшысы (қатысушы) ретінде өзі тура немесе тікелей қатысу туралы көрсетеді:
1) 230.03.008 D жолы барлық заңды тұлғалардың ақшалай балама бойынша жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің мөлшерін көрсетуге арналған;
2) А бағанында Декларация толтырушы тұлға қатысу үлесі бар жарғылық капиталдағы заңды тұлғаның атауын көрсетеді;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген салық төлеушілердің - заңды тұлғаның тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері ақшалай баламада көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 16-қосымша
Жеке табыс салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 240.00-240.06 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жеке табыс салығы
бойынша декларацияға
(240.00-нысан) қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (240.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 67-бабының 6-тармағында көрсетілмеген, оның ішінде төлем көзінен салық салынбайтын табыстар алатын жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлерден басқа), сондай-ақ Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан шетел банктеріндегі шоттарда ақшалары бар жеке тұлғалар толтырады.
2. Декларация Салық кодексінің 67-бабына, 6-бөлімнің 18, 20, 21-тарауларына, 204, 205-баптарына сәйкес жасалады. Декларация Декларацияның өзінен (240.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (240.01 - 240.06 нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:

27. В разделе "Недвижимое имущество, находящееся на праве собственности":
Строка 230.03.007 предназначена для отражения имущества, права и (или) сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан с указанием места нахождения недвижимого имущества.
При этом для лиц отметивших ячейки 7 А, 7 С, 7 G, 7 F указание оценочной стоимости обязательно в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона РК "О борьбе с коррупцией" за исключением лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с Уголовно–исполнительным кодексом Республики Казахстан.
28. В разделе "Доля участия в уставном капитале" лицо, заполняющее Декларацию, в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) строка 230.03.008 D предназначена для отражения доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам в денежном эквиваленте;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия лица, заполняющего Декларацию;
3) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика – юридического лица, указанного в графе А;
4) в графе С указывается бизнес – идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А;
5) в графе D указывается доля участия в юридическом лице, указанном в графе А, в денежном эквиваленте.
29. В разделе "Имущество, переданное в доверительное управление, трасты":
1) строка 230.03.009 В предназначена для отражения общей стоимости имущества, переданного в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо, заполняющее Декларацию, или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
3) в графе В отражается стоимость имущества, указанного в графе А.
30. В разделе "Средства в размере свыше 1000 МРП, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций":
1) строка 230.03.010 D предназначена для отражения общей суммы материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу, заполняющему Декларацию, или его супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
2) в графе А указывается юридическое лицо, с которым лицо, заполняющее Декларацию, имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих данному лицу или его супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
3) в графе В отражается регистрационный номер налогоплательщика – юридического лица, указанного в графе А;
4) в графе C отражается бизнес идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А;
5) в графе D отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
Приложение к декларации по
индивидуальному подоходному налогу
(форма 240.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу (Форма 240.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее – Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами в соответствии с пунктом 6 статьи 67 Налогового кодекса, а также физическими лицами, имеющими деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 67, главами 18, 20, 21 раздела 6, статьями 204, 205 Налогового кодекса. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 240.00) и приложений к ней (Формы с 240.01 по 240.06), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:

1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде, Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (240.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (ай,жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;

1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 240.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при его наличии;
3) налоговый период (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года – то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация;

4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалынған кезде жолда -сенімді басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) резиденттік белгісі.
А торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
9) азаматтық белгісі.
А торкөзінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген (бұдан әрі - Шешім) "Әлем елдері жіктеушісі" 22-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының және Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктің азаматтық елінің коды көрсетіледі.
В торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азматтығы жоқ тұлға белгілейді.
10) Қазақстан Республикасында резиденті еместің қызмет көрсету, жұмыстарды орындау кезеңі.
Декларация резидент емеспен жасалған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында - Салық кодексінің 191-бабы 13-тармағына сәйкес айқындалатын, резиденті еместің Қазақстан Республикасында қызмет көрсету, жұмыстарды орындауды бастау күні көрсетіледі;
В жолында - Қазақстан Республикасында жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін, резидент емес жасасқан бір немесе бірнеше келісімшарттар (шарттар, келісімдер) бойынша Қазақстан Республикасында резидент емес жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің нақты аяқталу күні көрсетіледі. Бұл жол Қазақстан Республикасында резидент емес қызметтер көрсетуді, жұмыстар орындауды нақты (түпкілікті) аяқтағаннан кейін толтырылады. Егер есепті салық кезеңі ішінде жұмыстар, қызметтер аяқталмаған жағдайда, бұл жол толтырылмайды.
11) резиденттік елінің коды және салық тіркеуінің нөмірі.
Декларация Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Шешімнің "Әлем елдері жіктеушісі" 22-қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

4) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С, D;
8) признак резидентства.
Заполняется физическими лицами резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, при этом:
ячейка А отмечается гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается иностранцем или лицом без гражданства, который является нерезидентом Республики Казахстан;
9) признак гражданства:
в ячейке А указывается код страны гражданства гражданина Республики Казахстан и иностранца, являющегося резидентом Республики Казахстан, в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
ячейка В отмечается лицом без гражданства, являющимся резидентом Республики Казахстан;
10) период выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан.
Заполняется в случае, если Декларация составляется нерезидентом, при этом:
в строке А указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 13 статьи 191 Налогового кодекса;
в строке В указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным нерезидентом, в соответствии с которым (–ыми) выполняются работы, оказываются услуги в Республике Казахстан. Даная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента, в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;

12) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Төлем көзiнен салық салынбайтын табыстар" бөлімінде:
1) 240.00.001 жолы 240.00.002, 240.00.003, 240.00.004 және 240.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзiнен салық салынбайтын табыстардың сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.00.002 жолы мүліктік табыстың сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға, 240.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 240.00.003 жолы 240.00.003 І, 240.00.003 ІІ және 240.00.003 ІІІ, 240.00.003 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
4) 240.00.003 І жолы шетел мемлекеттеріндегі көзінен алынған табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолға 240.03-нысанының G бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
5) 240.00.003 ІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында аккредиттелген, салық агенттері болып табылмайтын дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктерге Қазақстан Республикасында қызметтер көрсетуден, жұмыстарды орындаудан түсетін табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
6) 240.00.003 ІІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағына сәйкес үй қызметкерлерінің жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған табыстары салық төлеушінің салық салуға жататын басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
7) 240.00.003 ІV жолы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
8) 240.00.004 жолы жеңілдікті салық өндіруі бар елде алынған табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолға 240.03-нысанының К бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
9) 240.00.005 жолы 240.01.001 бастап 240.01.037 дейінгі жолдардағы көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетел азаматымен немесе азаматтығы жоқ тұлғамен алынған басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
16. "Салық салынбайтын табыстар" бөлімінде:
1) 240.00.006 жолы 240.00.006 І және 240.00.006 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.00.006 І жолы 240.01.009, 240.01.014, 240.01.025, 240.01.033 және 240.01.045 B жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.00.006 ІІ жолы халықаралық келісім-шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолға 240.04-нысанының Е бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;

12) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
16. В разделе "Доходы, не облагаемые у источника выплаты":
1) строка 240.00.001 предназначена для отражения суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 240.00.002, 240.00.003, 240.00.004 и 240.00.005;
2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы имущественного дохода. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.001;
3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммы прочих доходов, определяемой как сумма строк 240.00.003 I, 240.00.003 II и 240.00.003 III, 240.00.003 IV;
4) строка 240.00.003 I предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников в иностранных государствах. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе G формы 240.03;
5) строка 240.00.003 II предназначена для отражения суммы доходов, полученных от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан дипломатическим и приравненным к ним представительствам в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Налогового кодекса;
6) строка 240.00.003 III предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Налогового кодекса;
7) строка 240.00.003 IV предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве;
8) строка 240.00.004 предназначена для отражения суммы доходов, полученных в стране с льготным налогообложением. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе К формы 240.03;
9) строка 240.00.005 предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037.
17. В разделе "Необлагаемые доходы":
1) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.006 I и 240.00.006 II;
2) строка 240.00.006 I предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, определяемой как сумма строк 240.01.009, 240.01.014, 240.01.025, 240.01.033 и 240.01.045 B;
3) строка 240.00.006 II предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.04;

4) 240.00.007 жолы Салық кодексінің 166-бабына сәйкес салық шегерімдері сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолға 240.01.049 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
17. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 240.00.008 жолы 240.00.001, 240.00.006 және 240.00.007 (240.00.001 -240.00.006 - 240.00.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша салық салуға жататын табыс сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.00.009 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес есептелген, төлем көзінен салық салынбайтын табыстары бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.00.010 жолы Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған;
4) 240.00.011 жолы 240.00.009 және 240.00.010 (240.00.009-240.00.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша салық кезеңі ішінде төленуге жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған.
18. "Жекеше нотариустың/жекеше сот орындаушысының/адвокаттың табыстарынан салықты есептеу" бөлімін "Салық төлеуші туралы жалпы мәлімет" бөліміндегі 7 В, 7 С, 7 D торкөздерін толтырған тұлғалармен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 240.00.012 жолы салық кезеңі ішінде жекеше нотариустың, жекеше сот орындаушысының немесе адвокаттың алған табыстарының сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолға 240.02 нысанындағы 01 В жолында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
2) 240.00.013 жолы салық кезеңі ішінде есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсету үшін арналған. Осы жолға 240.02-нысанындағы 02 В жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі.
19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның беру күні.
Декларацияның салық органына табыс ету күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылдау күні.
Салық Кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс ету күні көрсетіледі;

4) строка 240.00.007 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 166 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.049.
18. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы доходов, подлежащих налогообложению по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой как разница строк 240.00.001, 240.00.006 и 240.00.007 (240.00.001 – 240.00.006 – 240.00.007);
2) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, исчисленного в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и зачитываемого при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
4) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за налоговый период по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой как разница строк 240.00.009 и 240.00.010 (240.00.009 – 240.00.010).
19. Раздел "Исчисление налога с доходов нотариуса/частного судебного исполнителя/адвоката" заполняется лицами, отметившими ячейки 7 В, 7 С, 7 D в разделе "Общая информация о налогоплательщике". В данном разделе:
1) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 01 В формы 240.02;
2) строка 240.00.013 предназначена для отражения суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 02 В формы 240.02.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;

6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мүліктік табыс. Салық салынбайтын табыстар - 240.01-нысанын жасау
20. Осы нысан Салық кодексінің 180, 204-баптарына сәйкес айқындалатын жеке тұлғалардың мүліктік табысын декларациялауға, сондай-ақ Салық кодексінің 156 және 166-баптарына сәйкес айқындалатын, төлем көзінен салық салынатын табыстарға салық салу кезінде бұрын есепке алынғандарды қоспағанда жеке тұлғалардың салық салуға жатпайтын табыстарын және салық шегерімдерін декларациялауға арналған.
21. "Мүліктік табыс" бөлімінде 240.01.001 жолы 240.01.002 D, 240.01.009, 240.01.014, 240.01.017, 240.01.020, 240.01.025, 240.01.030, 240.01.033 және 240.01.034 С жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, мүліктік табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
22. "Құнды қағаздар мен қатысу бөлігін қоспағанда, мүлікті өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 240.01.002 D жолы құнды қағаздар мен қатысу бөлігін қоспағанда, 240.01.003 D-ден 240.01.006 D-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын мүлікті өткізу кезіндегі құнның өсуі есебінде алынған табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
2) 240.01.003 А-дан 240.01.006 А-ға дейінгі жолдар құнды қағаздар мен қатысу бөлігін қоспағанда, Салық кодексінің 180-бабының 2-тармағына сәйкес өткізілуі кезінде құнның өсімі алынған мүліктің атын көрсету үшін арналған;
3) жол 240.01.003 В-ден 240.01.006 В-ге дейінгі жолдар өткізілетін мүліктің құнын көрсету үшін арналған. Сатып алыну құны болмаған кезде өткізілетін мүліктің нарықтық немесе бағалау құны көрсетіледі;
4) 240.01.003 С-ден 240.01.006 С-ге дейінгі жолдар мүліктің өткізілу құнын көрсету үшін арналған;
5) 240.01.003 D-ден бастап 240.01.006 D-ге дейінгі жолдар құнды қағаздар мен қатысу бөлігін қоспағанда, Салық кодексінің 180-бабының 3, 4, 6-тармақтарына сәйкес мүлікті өткізу кезінде алынған құн өсімінен түсетін табыс сомасын көрсету үшін арналған.
23. "Өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.007 жолы акциялардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.008 жолы акциялардың өткізу құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.009 жолы 240.01.008 және 240.01.007 (240.01.008 - 240.01.007) жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын, акцияларды өткізуден түсетін табыс сомасын көрсету үшін арналған
24. "Өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын облигацияларды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу" бөлімінде:

6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 240.01 – Имущественный доход.
Необлагаемые доходы
21. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами имущественного дохода, определяемого в соответствии со статьями 180, 204 Налогового кодекса, а также для декларирования физическими лицами доходов, не подлежащих налогообложению и налоговых вычетов, определяемых в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса, за исключением ранее учтенных при налогообложении доходов, облагаемых у источника выплаты.
22. В разделе "Имущественный доход":
строка 240.01.001 предназначена для отражения суммы имущественного дохода, определяемой как сумма строк 240.01.002 D, 240.01.009, 240.01.014, 240.01.017, 240.01.020, 240.01.025, 240.01.030, 240.01.033 и 240.01.034 С.
23. В разделе "Прирост стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия":
1) строка 240.01.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, определяемой как сумма строк с 240.01.003 D по 240.01.006 D;
2) строки с 240.01.003 А по 240.01.006 А предназначены для отражения наименования имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, при реализации которого получен прирост стоимости, в соответствии с пунктом 2 статьи 180 Налогового кодекса;
3) строки с 240.01.003 В по 240.01.006 В предназначены для отражения стоимости приобретения реализуемого имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается рыночная или оценочная стоимость реализуемого имущества;
4) строки с 240.01.003 С по 240.01.006 С предназначены для отражения стоимости реализации имущества;
5) строки с 240.01.003 D по 240.01.006 D предназначены для отражения суммы дохода от прироста стоимости, полученного при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, в соответствии с пунктами 3, 4, 6 статьи 180 Налогового кодекса.
24. В разделе "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, акций, находящихся на день реализации в официальных списках":
1) строка 240.01.007 предназначена для отражения первоначальной стоимости акций;
2) строка 240.01.008 предназначена для отражения стоимости реализации акций;
3) строка 240.01.009 предназначена для отражения суммы дохода от реализации акций, определяемой как разница строк 240.01.008 и 240.01.007 (240.01.008 – 240.01.007).
25. В разделе "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках":

1) 240.01.010 жолы облигациялардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.011 жолы дисконттың және (немесе) сыйақының сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.012 жолы облигациялардың өткізу құнын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.013 жолы дисконттың және (немесе) сыйақының өткiзiлген күнгi амортизациясының сомасын көрсету үшін арналған;
5) 240.01.014 жолы 240.01.012 жолдың және 240.01.010, 240.01.013 жолдар сомасының айырмашылығы (240.01.012 - (240.01.010 + 240.01.013)) ретінде айқындалатын, облигацияларды өткізуден түсетін табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
25. "Жеке тұлғаның опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.015 жолы опционның орындалуы және опционды сатып алу бойынша шығындарды қосатын құнды қағаздардың сатып алу құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.016 жолы жеке тұлғаның опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздардың өткізу құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.017 жолы 240.01.016 және 240.01.015 (240.01.016 - 240.01.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, жеке тұлғаның опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізуден түсетін табыс сомасын көрсету үшін арналған.
26. "Борышты құнды қағаздарды қоспағанда басқа құнды қағаздарды өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.018 жолы борышты құнды қағаздарды қоспағанда құнды қағаздардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.019 жолы борышты құнды қағаздарды қоспағанда құнды қағаздарды өткізудің құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.020 жолы 240.01.019 және 240.01.018 (240.01.019 - 240.01.018) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, құнды қағаздарды өткізуден түсетін табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
27. "Мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигацияларды өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.021 жолы мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздар және агенттік облигациялардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.022 жолы дисконттың және (немесе) сыйақының сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.023 жолы мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздардың және агенттік облигациялардың өткізу құнын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.024 жолы өткізу күні бойынша дисконттың және (немесе) сыйақының амортизациясының сомасын көрсету үшін арналған;
5) 240.01.025 жолы 240.01.023 жолының және 240.01.021, 240.01.024 024 (240.01.023 - (240.01.021 + 240.01.024)) жолдарының қосындысының айырмасы ретінде айқындалатын, мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздарды және агенттік облигацияларды өткізуден түсетін табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
28. "Басқа борышты құнды қағаздардың өткізу" бөлімінде:

1) строка 240.01.010 предназначена для отражения первоначальной стоимости облигаций;
2) строка 240.01.011 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.012 предназначена для отражения стоимости реализации облигаций;
4) строка 240.01.013 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.014 предназначена для отражения суммы дохода от реализации облигаций, определяемой как разница строки 240.01.012 и суммы строк 240.01.010, 240.01.013 (240.01.012  – (240.01.010 + 240.01.013)).
26. В разделе "Реализация ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону":
1) строка 240.01.015 предназначена для отражения стоимости приобретения ценных бумаг, включающая в себя цену исполнения опциона и затраты по приобретению опциона;
2) строка 240.01.016 предназначена для отражения стоимости реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону;
3) строка 240.01.017 предназначена для отражения суммы дохода от реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону, определяемой как разница строк 240.01.016 и 240.01.015 (240.01.016 – 240.01.015).
27. В разделе "Реализация других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг":
1) строка 240.01.018 предназначена для отражения первоначальной стоимости ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
2) строка 240.01.019 предназначена для отражения стоимости реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) строка 240.01.020 предназначена для отражения суммы дохода от реализации ценных бумаг, определяемой как разница строк 240.01.019 и 240.01.018 (240.01.019 – 240.01.018).
28. В разделе "Реализация государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций":
1) строка 240.01.021 предназначена для отражения первоначальной стоимости государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
2) строка 240.01.022 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.023 предназначена для отражения стоимости реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
4) строка 240.01.024 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.025 предназначена для отражения суммы дохода от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций, определяемой как разница строки 240.01.023 и суммы строк 240.01.021, 240.01.024 (240.01.023 – (240.01.021 + 240.01.024)).
29. В разделе "Реализация других долговых ценных бумаг":

1) 240.01.026 жолы борышты құнды қағаздардың бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.027 жолы дисконттың (немесе) және сыйақының сомасын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.028 жолы борышты құнды қағаздардың өткізу құнын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.029 жолы өткізу күні бойынша дисконттың және (немесе) сыйақының амортизациясының сомасын көрсету үшін арналған;
5) 240.01.030 жолы 240.01.028 жолының және 240.01.026, 240.01.029 (240.01.028 - (240.01.026 + 240.01.029)) жолдарының қосындысының айырмасы ретінде айқындалатын, борышты құнды қағаздарды өткізуден түсетін табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
29. "Акцияларды және қатысу бөлігін өткізу" бөлімінде:
1) 240.01.031 жолы заңды тұлғаның немесе Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жасалған консорциумның акцияларының және қатысу үлесіне салымдарының бастапқы құнын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.032 жолы акциялардың және қатысу үлесінің өткізу құнын көрсету үшін арналған;
3) 240.01.033 жолы 240.01.032 және 240.01.031 (240.01.032 - 240.01.031) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, акцияларды және қатысу үлесін өткізуден түскен табыс сомасын көрсету үшін арналған.
30. "Мүлікті жалға беру табысы" бөлімінде:
1) 240.01.034С жолы 240.01.035 С бастап 240.01.037 С дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық агенті болып табылмайтын тұлғалардың мүлікті жалға беруден түсетін табыстың жалпы сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.035 А бастап 240.01.037 А дейінгі жолдар жалға берілген мүлікті оның орналасқан жерінің көрсетілуімен қатар көрсету үшін арналған;
3) 240.01.035 В-ден 240.01.037 В-ге дейінгі жолдар салық кезең ішінде мүлікті жалға беру кезеңін көрсету үшін арналған;
4) 240.01.035 С-ден 240.01.037 С-ге дейінгі жолдар мүлікті жалға беруден түскен табыстың сомасын көрсету үшін арналған.
31. "Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның алған басқа табыстары" бөлімінде Салық кодексінің 204-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы көздерінен алынған шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның басқа табыстары көрсетіледі:
1) 240.01.038 В жолы 240.01.039 В-ден 240.01.044 В-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 240.01.001 бастап 240.01.037, дейінгі жолдарында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның алған басқа табыстарының сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.039 А-дан 240.01.044 А-ға дейінгі жолдар осы Ережелердің 43-тармағының 1) тармақшасына сәйкес 240.01.001-ден 240.01.037-ге дейінгі жолдарында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған басқа табыстары түрінің кодын көрсету үшін арналған.
32. "Салық салынуға жатпайтын табыстар" бөлімінде мемлекеттік эмиссиялық құнды қағаздарды және агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі, заңды тұлғадағы немесе Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жасалынған акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс жасайтын қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу күні қор биржасының ресми тізіміндегі құнды қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстан басқа салық салынуға жатпайтын табыстар көрсетіледі:

1) строка 240.01.026 предназначена для отражения первоначальной стоимости долговых ценных бумаг;
2) строка 240.01.027 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.028 предназначена для отражения стоимости реализации долговых ценных бумаг;
4) строка 240.01.029 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.030 предназначена для отражения суммы дохода от реализации долговых ценных бумаг, определяемой как разница строки 240.01.028 и суммы строк 240.01.026, 240.01.029 (240.01.028 – (240.01.026 + 240.01.029)).
30. В разделе "Реализация акций и доли участия":
1) строка 240.01.031 предназначена для отражения первоначальной стоимости акций и вклада в долю участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) строка 240.01.032 предназначена для отражения стоимости реализации акций и доли участия;
3) строка 240.01.033 предназначена для отражения суммы дохода от реализации акций и доли участия, определяемой как разница строк 240.01.032 и 240.01.031 (240.01.032 – 240.01.031).
31. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) строка 240.01.034 С предназначена для отражения общей суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами, определяемой как сумма строк с 240.01.035 С по 240.01.037 С;
2) строки с 240.01.035 А по 240.01.037 А предназначены для отражения имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) строки с 240.01.035 В по 240.01.037 В предназначены для отражения периода сдачи в аренду имущества в налоговом периоде;
4) строки с 240.01.035 С по 240.01.037 С предназначены для отражения суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества.
32. В разделе "Иные доходы, полученные иностранцем или лицом без гражданства" указываются иные доходы иностранца или лица без гражданства, полученные из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 204 Налогового кодекса:
1) строка 240.01.038 В предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037, определяемой как сумма строк с 240.01.039 В по 240.01.044 В;
2) строки с 240.01.039 А по 240.01.044 А предназначены для отражения кода вида иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037, согласно подпункту 1) пункта 49 настоящих Правил.
33. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению" указываются доходы, не подлежащие налогообложению, за исключением доходов от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций, при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи:

1) 240.01.045 В жолы 240.01.046 В-ден 240.01.048 В-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.01.045 А-дан 240.01.048 А-ға дейінгі жолдар Салық кодексінің 156-бабына сәйкес төлем көзінен салық салынбайтын және салық салуға жатпайтын табыс түрлерін көрсету үшін арналған;
3) 240.01.045 В-ден 240.01.048 В-ге дейінгі жолдар салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
33. "Салық шегерімдері" бөлімінде:
1) 240.01.049 жолы 240.01.050-ден 240.01.055-ке дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын табыстан шегерімге жатқызылатын соманы көрсету үшін арналған. Салықтық шегерімдер Салық кодексінің 166-бабымен белгіленген;
2) 240.01.050 жолы табыстың есепке жазылған тиісті айына, тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы мөлшеріндегі соманы көрсету үшін арналған. Шегерімнің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабына сәйкес белгіленген салық салынбайтын жиынтық жылдық табыстың мөлшерінің сомасынан аспау керек;
3) 240.01.051 жолы зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген мөлшерде міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсету үшін арналған;
4) 240.01.052 жолы өз пайдасына енгізілетін ерікті зейнетақы жарналарының сомасын көрсету үшін арналған;
5) 240.01.053 жолы жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жеке тұлғаның өз пайдасына енгізілетін сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсету үшін арналған;
6) 240.01.054 жолы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту бойынша іс-шаралар жүргізуге тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінен алынған жеке тұлғалардың заем бойынша сыйақыларды өтеуге бағытталған сомаларды көрсету үшін арналған;
7) 240.01.055 жолы Салық кодексінің 166-бабының 6-тармағымен белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызмет көрсетулер (косметологиялықтан басқа) үшін жасалған төлемдер бойынша шығыстар сомасын көрсету үшін арналған;
240.01.001 жолының сомасы 240.00.002 жолына көшіріледі. 240.01.045 В жолының сомасы 240.00.006 І жолына көшіріледі. 240.01.049 жолының сомасы 240.00.007 жолына көшіріледі.
4. Жекеше нотариустың/жеке сот орындаушысының/адвокаттың табысы - 240.02-нысанын жасау
34. Осы нысан Салық кодексінің 181-бабына сәйкес айқындалатын, нотариустардың, жекеше сот орындаушылардың, адвокаттардың Қазақстан Республикасынан тыс жердегі көздерден алынған табыстардың ұқсас түрлерінен басқа табыстарын декларациялау үшін арналған және "Салық төлеуші туралы жалпы мәлімет" бөліміндегі 7 В, 7 С, 7 D ұяшықтарын белгілеген тұлғалармен толтырылады. Табыстар көрсетілген қызмет түрлері бойынша айқындалады.

1) строка 240.01.045 В предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк с 240.01.046 В по 240.01.048 В;
2) строки с 240.01.045 А по 240.01.048 А предназначены для отражения видов доходов, не облагаемых у источника выплаты и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
3) строки с 240.01.045 В по 240.01.048 В предназначены для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению.
34. В разделе "Налоговые вычеты":
1) строка 240.01.049 предназначена для отражения суммы, подлежащей вычету с доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 240.01.050 по 240.01.055. Налоговые вычеты установлены статьей 166 Налогового кодекса;
2) строка 240.01.050 предназначена для отражения суммы в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на соответствующий месяц, за который начисляется доход. Общая сумма вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
3) строка 240.01.051 предназначена для отражения суммы обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
4) строка 240.01.052 предназначена для отражения суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
5) строка 240.01.053 предназначена для отражения суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
6) строка 240.01.054 предназначена для отражения сумм, направленных на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом–резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;
7) строка 240.01.055 предназначена для отражения суммы расходов на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса.
Сумма строки 240.01.001 переносится в строку 240.00.002. Сумма строки 240.01.045 В переносится в строку 240.00.006 I. Сумма строки 240.01.049 переносится в строку 240.00.007.
4. Составление формы 240.02 – Доход частного нотариуса/частного
судебного исполнителя/адвоката

35. "Барлық табыстар" бөлімінде:
01 В жолы "Көрсетілген қызметтер бойынша табыстар" бөлімінің С бағанының жиынтық шамаларының сомасы ретінде айқындалатын, жекеше нотариустың, жекеше сот орындаушысының немесе адвокаттың салық кезеңі, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін алған табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
36. "Бюджетке төленуге жататын, жалпы салық сомасы" бөлімінде:
02 В жолы жекеше нотариустың, жекеше сот орындаушысының немесе адвокаттың салық кезеңі, соның ішінде салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуге жататын салық сомасын көрсетуге арналған.
37. "Көрсетілген қызметтер бойынша табыстар" бөлімінде:
1) А бағанында келесі жолдың кезекті реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жекеше нотариус, жекеше сот орындаушысы немесе адвокат көрсететін қызмет түрінің коды көрсетіледі.
Жекеше нотариустар декларацияны толтыру кезінде көрсетілетін қызметтер түрлерінің мына кодталған түрлерін қолдану қажет:
01 - мәміле куәлігі;
02 - шаруашылық серіктестіктердің құрылтай құжаттарының куәлігі;
03 - мұраны сенімгер басқарушысын тағайындау;
04 - мұра беру құқығы туралы куәлікті беру;
05 - жұбайлардың ортақ мүлкіндегі және басқа ортақ меншігі бар тұлғалар мүлкіндегі пайға меншік құқығы туралы куәлігін беру;
06 - мүлікті иеліктен алу тиім салуын тағайындау және оны алып тастау;
07 - құжат көшірмелерінің және олардан жазып алулардың растығын куәландыру;
08 - құжаттарда қол қоюдың растығын куәландыру;
09 - құжаттардың бір тілден басқа тілге аударманың растығын куәландыру;
10 - азаматтың тірі екендігі туралы куәлік;
11 - азаматтың анықталған орында болу фактісі туралы куәлік;
12 - құжаттарды көрсету уақытының куәлігі;
13 - жеке және заңды тұлғалардың басқа жеке және заңды тұлғаларына өтініш беру;
14 - депозитке ақшаны қабылдау;
15 - векселдердің наразылықтарын жасау;
16 - құжаттарды және құнды қағаздарды сақтауға қабылдау;
17 - теңіз наразылықтарын жасау;
18 - дәлелдемелердi қамтамасыз ету;
19 - басқа нотариалдық қызметтерді көрсету.
Адвокаттар декларацияны толтыру кезінде көрсетілетін қызметтер түрлерінің мына кодталған түрлерін қолдану қажет:
01 - кәсіби заң білімдерін талап ететін мәселелерді шешу бойынша консультациялар, түсініктемелер, кеңестер және жазбаша шешімдер беру;
02 - талап арыздарын, шағымдарды және басқа заңды құжаттарды жасау;
03 - анықтау, алдын ала тергеу органдарында, соттарда, мемлекеттік және басқа органдарда, ұйымдарда, азаматтардың қарым-қатынастарында жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен мүдделерiн бiлдiру және қорғау;
04 - басқа құқықтық көмек көрсету.

35. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами доходов, определяемых в соответствии со статьей 181 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, и заполняется лицами, отметившими ячейки 7 В, 7 С, 7 D в разделе "Общая информация о налогоплательщике". Доходы определяются по видам оказанных услуг.
36. В разделе "Всего доходов":
строка 01 В предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода, определяемой как сумма итоговых величин графы С раздела "Доходы по оказанным услугам".
37. В разделе "Всего сумма налога, подлежащего к уплате в бюджет":
строка 02 В предназначена для отражения суммы налога, подлежащего к уплате в бюджет частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.
38. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в графе А указывается очередной порядковый номер последующей строки;
2) в графе В указывается код вида услуги, оказываемой частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом.
При заполнении Декларации частными нотариусами необходимо использовать следующую кодировку видов оказываемых услуг:
01 – удостоверение сделки;
02 – удостоверение учредительных документов хозяйственных товариществ;
03 – назначение доверительного управляющего наследством;
04 – выдача свидетельства о праве на наследство;
05 – выдача свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности;
06 – наложение и снятие запрета отчуждения имущества;
07 – засвидетельствование верности копий документов и выписок из них;
08 – засвидетельствование подлинности подписи на документах;
09 – засвидетельствование верности перевода документов с одного языка на другой;
10 – удостоверение факта нахождения гражданина в живых;
11 – удостоверение факта нахождения гражданина в определенном месте;
12 – удостоверение времени предъявления документов;
13 – передача заявления физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам;
14 – прием в депозит денег;
15 – совершение протестов векселей;
16 – прием на хранение документов и ценных бумаг;
17 – совершение морских протестов;
18 – обеспечение доказательств;
19 – оказание иных нотариальных действий.
При заполнении Декларации адвокатами необходимо использовать следующую кодировку видов оказываемых услуг:
01 – оказание консультаций, разъяснений, советов и письменных заключений по вопросам, разрешение которых требует профессиональных юридических знаний;
02 – составление исковых заявлений, жалоб и других документов правового характера;
03 – защита и представительство прав и интересов физических и юридических лиц в органах дознания, предварительного следствия, судах, в государственных и иных органах, организациях и в отношениях с гражданами;
04 – оказание иной юридической помощи.

3) С бағанында жекеше нотариустың, жекеше сот орындаушысының немесе адвокаттың есепті салық кезеңі, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы, В бағанында көрcетілген қызметін көрсеткені үшін алған табыстың сомасы, көрсетіледі.
01 В жолының жиынтық сомасы 240.00.012 жолына көшіріледі. 02 В жолының жиынтық сомасы 240.00.013 жолына көшіріледі.
5. Шет мемлекеттеріндегі көздерден алынған табыстар, оның ішінде салық жеңілдігі бар елде алынған табыстар. Шетел салығын есепке жатқызу - 240.03-нысанын жасау
38. Осы нысан Салық кодексінің 7-бөлімімен айқындалған, халықаралық салық салудың ерекшеліктеріне сәйкес шет мемлекеттердегі көздерден алынған табыстар, соның ішінде жеңілдікті салық салынатын елде алынған табыстар, сондай-ақ шетел салығы және есепке жатқызу сомаларын айқындау үшін арналған.
39. Көрсеткіштер бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Шешімнің "Әлем елдері жіктеушісі" 22-қосымшасына сәйкес табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 43-тармағы 2) тармақшасына сәйкес, резидент-салық төлеушімен шетелдік көздерден алынатын табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ережелердің 44-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетел валютасында шет мемлекеттегі көздерден резидент-салық төлеушінің есепке жазылған табыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында операция (төлем) жасалған күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада F бағанында көрсетілген табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында С бағанында көрcетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент-салық төлеушінің қатысу үлесі процент түрінде көрсетіледі;
9) І бағанында С бағанында көрcетілген резидент еместің шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
10) J бағанында резидент-салық төлеушіге тиесілі шетел валютасында пайданың сомасы көрсетіледі. 100%-дың H және I бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалады ((H x I)/100%);
11) К бағанында аударылған күнгі нарықтың бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютадағы J бағанында көрсетілген пайданың сомасы көрсетіледі.
12) L бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша ұлттық валютадағы пайданың сомасы көрсетіледі;

3) в графе С указывается сумма дохода, полученного частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом от оказания услуги, указанной в графе В за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода.
Итоговая сумма строки 01 В переносится в строку 240.00.012. Итоговая сумма строки 02 В переносится в строку 240.00.013.
5. Составление формы 240.03 – Доходы, полученные из источников
в иностранных государствах, в том числе доходы, полученные в
стране с льготным налогообложением. Зачет иностранного налога
39. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных из источников в иностранных государствах, в том числе, доходов, полученных в стране с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
40. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход согласно пункту 51 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 49 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком – резидентом из иностранных источников;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 50 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика–резидента из источников в иностранном государстве, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанная в графе F, в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валют на дату совершения операции (платежа);
8) в графе H указывается в процентах доля участия налогоплательщика – резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе С;
9) в графе I указывается общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе С, определенная по его консолидированной финансовой отчетности в иностранной валюте;
10) в графе J указывается сумма прибыли нерезидента, относящаяся к налогоплательщику–резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф H и I к 100 % ((H х I)/100 %);
11) в графе К указывается сумма прибыли, указанная в графе J, в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валют на 31 декабря отчетного налогового периода, в котором начислены доходы;
12) в графе L указывается сумма прибыли по законодательству Республики Казахстан;

13) М бағанында шет мемлекеттің заңнамасы бойынша ұлттық валютадағы пайданың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) О бағанында, табыстардың төлем көзі елінің әрқайсысында төленген табыс салығының сомалары көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодесінің 158-бабында белгіленген ставкаларды қолданумен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есептеуге тиісті шет ел мемлекеттердегі көздерден алынатын табыстарға салынатын жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
240.03-нысанының А-дан Е-ге дейінгі, Н-тан К-ге дейінгі бағандары Салық кодесінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
240.03-нысанының А-дан Н-қа дейінгі, L және М бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
240.03-нысанының А-дан Н-қа дейінгі, L-дан R-ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
240.03-нысанның G бағанының жиынтық мәні 240.00.003 I жолына көшіріледі.
240.03-нысанның К бағанының жиынтық мәні 240.00.004 жолына көшіріледі.
240.03-нысанның R бағанының жиынтық мәні 240.00.010 жолына көшіріледі.
6. Халықаралық келісім-шарттарға сәйкес табыс салығын төлеуден босату -240.04-нысанын жасау
40. Осы нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына және 212, 213-баптарына сәйкес, Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
41. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 46-тармағына сәйкес Салық кодексімен қойылған тәртіптен айырмашылығы бар табысқа қатысты салық салу тәртібі орнатылатын халықаралық келісім-шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық келісім-шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Осы Ережелердің 45-тармағына сәйкес халықаралық келісім-шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық келісім-шарттың ережесіне сәйкес, салық салудан босатылған табыс көрсетіледі.
E бағанының жиынтық сомасы 240.00.006 ІІ жолына көшіріледі.
7. Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан, шетелдік банктердің банк шоттарында орналасқан ақша - 240.05-нысанын жасау
42. Осы нысан Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағының 5) - тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан, шетелдік банктердің банк шоттарында ақшалары бар жеке тұлғалармен толтырылады.

13) в графе М указывается сумма прибыли по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны–источника выплаты или международным договором;
15) в графе О указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране–источнике выплаты доходов;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога с доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по Е, с Н по К формы 240.03 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по Н, L и M формы 240.03 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по H, c L по R формы 240.03 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы G формы 240.03 переносится в строку 240.00.003 I.
Итоговое значение графы К формы 240.03 переносится в строку 240.00.004.
Итоговое значение графы R формы 240.03 переносится в строку 240.00.010.
6. Составление формы 240.04 – Доход, подлежащий освобождению от
налогообложения в соответствии с международными договорами
41. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с пунктом 5 статьи 2 и статьями 212, 213 Налогового кодекса.
42. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 52 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 51 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы E формы 240.04 переносится в строку 240.00.006 II.
7. Составление формы 240.05 – Деньги на банковских счетах в
иностранных банках, находящихся за пределами
Республики Казахстан

43. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 240.5.001 А-дан 240.05.007 А-ға дейінгі жолдар жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан Қазақстан Республикасы шегінен тысқары жерлердегі шетелдік банктердің атауларын көрсету үшін арналған;
2) 240.05.001 В-ден 240.05.007 В-ге дейінгі жолдар жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан Қазақстан Республикасы шегінен тысқары жерлердегі шетелдік банктердің осы Ережелердің 45-тармағына сәйкес резиденттік елінің кодын көрсету үшін арналған;
3) 240.05.001 С-ден 240.05.007 С-ге дейінгі жолдар жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан Қазақстан Республикасы шегінен тысқары жерлердегі шетелдік банктердің осы Ережелердің 44-тармағына сәйкес валютасының кодын көрсету үшін арналған;
4) 240.05.001 D-ден 240.05.007 D-ге дейінгі жолдар Қазақстан Республикасы шегінен тысқары жерлердегі шетелдік банктердің шоттарындағы ақша сомасын көрсету үшін арналған.
8. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс - 240.06-нысанын жасау
44. Осы нысан Салық кодексінің 184-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жеке тұлғалардың басқа табыстарын декларациялау үшін арналған.
45. "Талап ету құқығын беруден түскен табыс" бөлімінде:
240.06.001 жолы 240.06.002 D + 240.06.007 D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, басқа табыстар сомасын көрсету үшін арналған.
46. "Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс" бөлімінде:
1) 240.06.002 D жолы 240.06.003 D-ден 240.06.006 D-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беру құны мен тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бағасы арасындағы оң айырма түрінде алынған табыс сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.06.003 А-дан 240.06.006 А-ға дейінгі жолдар Салық кодексінің 184-бабы 3-тармағына сәйкес өткізу кезінде оң айырма пайда болған мүліктің атауын көрсету үшін арналған;
3) 240.06.003 В-ден 240.06.006 В-ге дейінгі жолдар үлестiк қатысу туралы шарт бағасын көрсету үшін арналған;
4) 240.06.003 С-ден 240.06.006 С-ге дейінгі жолдар талап ету құқығын беру бағасын көрсету үшін арналған;
5) 240.06.003 D-ден 240.06.006 D-ге дейінгі жолдар С және В бағаналары арасындағы сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын, тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс сомаларын көрсету үшін арналған.
47. "Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша талап ету құқығын беру жолымен бұрын сатып алынған, тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс" бөлімінде:

43. Данная форма заполняется физическими лицами, имеющими деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса.
44. В разделе "Показатели":
1) строки с 240.05.001 А по 240.05.007 А предназначены для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строки с 240.05.001 В по 240.05.007 В предназначены для отражения кода страны резидентства иностранных банков, согласно пункту 51 настоящих Правил, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
3) строки с 240.05.001 С по 240.05.007 С предназначены для отражения кода валюты, согласно пункту 50 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строки с 240.05.001 D по 240.05.007 D предназначены для отражения суммы денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.
8. Составление формы 240.06 – Доход от уступки права требования
доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном
строительстве
45. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами прочих доходов, определяемых в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса.
46. В Разделе "Доход от уступки права требования":
строка 240.06.001 предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, определяемой как сумма строк 240.06.002 D + 240.06.007 D.
47. В разделе "Доход от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве":
1) строка 240.06.002 D предназначена для отражения суммы дохода полученного в виде положительной разницы между стоимостью уступки права требования и ценой договора о долевом участии в жилищном строительстве, определяемой как сумма строк с 240.06.003 D по 240.06.006 D;
2) строки с 240.06.003 А по 240.06.006 А предназначены для отражения наименования объекта, при реализации которого получен доход от уступки права требования, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 184 Налогового кодекса;
3) строки 240.06.003 В по 240.06.006 В предназначены для отражения цены договора о долевом участии;
4) строки с 240.06.003 С по 240.06.006 С предназначены для отражения стоимости уступки права требования;
5) строки 240.06.003 D по 240.06.006 D предназначены для отражения суммы дохода, полученного от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, определяемой как разница сумм между графами С и В.
48. В разделе "Доход от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, ранее приобретенного путем уступки права требования по договору в долевом участии в жилищном строительстве":

1) 240.06.007 D жолында 240.06.008 D-ден 240.06.011 D-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беру құны мен осындай құқықты бұрын сатып алған құн арасындағы оң айырма түрінде алынған табыс сомасын көрсету үшін арналған;
2) 240.06.008 А-дан 240.06.011 А-ға дейінгі жолдар Салық кодексінің 184-бабы 3-тармағына сәйкес өткізілу кезінде талап ету құқығын беруден түсетін табыс алынған объекттің атауын көрсету үшін арналған;
3) 240.06.008 В-ден 240.06.011 В-ге дейінгі жолдар осындай құқықты бұрын сатып алған құнын көрсету үшін арналған;
4) 240.06.008 С-ден 240.06.011 С-ге дейінгі жолдар талап ету құқығын беру бағасын көрсету үшін арналған;
5) 240.06.008 D-ден 240.06.011 D-ге дейінгі жолдар С және В бағаналары арасындағы сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беру жолымен бұрын сатып алынған, тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс сомаларын көрсету үшін арналған.
9. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
48. Декларация толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 - Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен кірістер;
1011 - Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен кірістер;
1020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
1021 - резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;

1) строка 240.06.007 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде положительной разницы между стоимостью уступки права требования и стоимостью, по которой ранее приобретено такое право, определяемой как сумма строк с 240.06.008 D по 240.06.011 D;
2) строки с 240.06.008 А по 240.06.011 А предназначены для отражения наименования объекта при реализации которого получен доход от уступки права требования, определяемый в соответствии с пунктом 4 статьи 184 Налогового кодекса;
3) строки 240.06.008 В по 240.06.011 В предназначены для отражения стоимости, по которой ранее приобретено данное право требования;
4) строки с 240.06.008 С по 240.06.011 С предназначены для отражения стоимости уступки права требования;
строки 240.06.008 D по 240.06.011 D предназначены для отражения суммы дохода, полученного от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, ранее приобретенного путем уступки права требования, определяемой как разница сумм между графами С и В.
9. Коды видов доходов, валют, стран и международных договоров
49. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 – доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;

1030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де кірістер;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де кірістері;
1040 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1041 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1042 - Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1043 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1071 - резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 - резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1081 - Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1090 - мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
1100 - резиденттен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
1101 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
1110 - резидент эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1121 - егер роялти төлеу бойынша шығыстар резидент еместің тұрақты мекемесінің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1130 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1150 - Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1160 - халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1161 - Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1170 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
1180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 - еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 - қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 - резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 - кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1241 - егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 - туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
1280 - міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 - лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 - сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 - кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
1330 - тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
1340 - геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
1350 - кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
1360 - бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
1370 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 - оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 - мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
1410 - сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
1420 - Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

1030 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице–резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица–нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице–нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица–нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 – доходы от уступки прав требования долга резиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 – доходы от уступки прав требования долга у резидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица–резидента;
1081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего–резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента–резидента;
1111 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента–нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 – доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 – доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико–волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 – доходы физического лица–нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 – доходы физического лица–нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 – надбавки физического лица–нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 – надбавки физического лица–нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 – доходы физического лица–нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 – доходы физического лица–нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами–резидентами;
1230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, – от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 – выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 – доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 – доходы по производным финансовым инструментам;
1280 – доходы от списания обязательств;
1290 – доходы по сомнительным обязательствам;
1300 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 – доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 – доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
2010 - Қазақстан Республикасынан тыс, шетел мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен кірістер;
2020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
2021 - резидент емеске егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
2030 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта резиденттің резидент еместен алатын өзге де кірістер;
2040 - Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2041 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2042 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2043 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 - резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2081 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2090 - мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасынан тыс салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
2100 - резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
2110 - резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
2130 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
2140 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2150 - Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2151 - Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2160 - резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2161 - резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасынан тыс көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2170 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның кірісі;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 - еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 - қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 - резидент емес жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 - кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасынан тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 - туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2280 - міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
2290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 - резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 - резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 - Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
2330 - Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
2340 - Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
2350 - Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
2360 - Қазақстан Республикасынан тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
2370 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 - оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 - Қазақстан Республикасынан тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 - Қазақстан Республикасынан тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2410 - Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
2420 - Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.
49. Валюта кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасы Кедендік Бақылау Агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы № 219 бұйрығымен бекітілген тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодтауды пайдалану қажет.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице–нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица–нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице–нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица–нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица–нерезидента;
2081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего–нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента–нерезидента;
2120 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 – доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико–волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 – доходы физического лица–резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 – доходы физического лица–резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 – надбавки физического лица–резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 – надбавки физического лица–резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 – доходы физического лица–резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 – доходы физического лица–резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами–нерезидентами;
2230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, – от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 – доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 – доходы по производным финансовым инструментам;
2280 – доходы от списания обязательств;
2290 – расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 – ученные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

50. Ел кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасы Кедендік Бақылау Агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы № 219 бұйрығымен бекітілген тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтауды пайдалану қажет.
51. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 17-қосымша
Қосылған құн салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 300.00-300.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қосылған құн салығы
бойынша декларацияға
(300.00-нысан) қосымша
Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (300.00-нысан)
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші, заңды тұлғалар" деген сөздердің алдында "акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін," деген сөздермен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

50. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к Решению.
51. При заполнении кода страны необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
52. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур–Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение к декларации по
налогу на добавленную стоимость
(форма 300.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по налогу на добавленную стоимость (Форма 300.00)
Сноска. По всему тексту Правил слова "для юридических лиц–производителей сельскохозяйственной продукции" дополнены словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)" в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8-бөліміне және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Енгізу туралы Заңның) 2, 12, 24, 25, 28, 34, 35, 44, 47, 48, 49, 49-1-баптарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған қосылған құн салығы бойынша салық есептілігінің нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01 - 300.10 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. 300.07 және 300.08 нысандардан басқа Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (далее – Декларация), предназначенной для исчисления сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с разделом 8 Налогового кодекса и статьями 21224252834354447484949–1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.10), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации, за исключением форм 300.07 и 300.08, не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " – " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (300.00-нысаны)
15. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) қосылған құн салығын төлеушінің аты-жөні немесе атауы. Жол міндетті толтырылуға жатады.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) салық кезеңін (тоқсан, жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Салық кодексінің 269-бабына сәйкес Декларацияны тапсыру үшін есепті кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады. Жол міндетті толтырылуға жатады;
5) Декларацияның түрін.
Салық кодексінің 63-бабына сәйкес салық есептілігінің түріне байланысты торкөздердің біреуі міндетті түрде толтыруға жатады.
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алынып тасталған жағдайда "тарату" түріндегі Декларацияны табыс ету міндетті болып табылады;

3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 300.00)
15. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика – доверительного управляющего.
2) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) Ф.И.О. или наименование плательщика налога на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего;
4) налоговый период (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса является календарный квартал. Строка подлежит обязательному заполнению;
5) вид Декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек в зависимости от вида налоговой отчетности в соответствии статьей 63 Налогового кодекса.
При снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость представление Декларации с видом "ликвидационная" является обязательным;

6) хабарламаның нөмірі мен күнін.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4)-тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санатын. Салық төлеушінің жататын санатына байланысты A, B, C немесе D торкөздердің біреуі міндетті толтырылуға жатады.
7 А торкөзі салық төлеуші қызметін Салық кодексінің 451-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі бойынша жүзеге асырған жағдайда белгіленеді.
7 В торкөзі салық төлеуші қосылған құн салығы Салық кодексінің 267-бабымен белгіленген тәртіппен төленетін ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу бойынша қызметін жүзеге асырған жағдайда белгіленеді.
7 С торкөзі жер қойнауын пайдаланушы қызметін өнімді бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе уәкілетті органмен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы жасасқан келісім (келісімшарт) бойынша және Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы ескерілген, Қазақстан Республикасының Президентімен бекітілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жүзеге асырған жағдайда белгіленеді. Келісіммен (келісімшартпен) ескерілген қызмет бойынша "С I" торкөзі белгіленеді; келісіммен (келісімшартпен) ескерілмеген қызмет бойынша "С II" торкөзі белгіленеді.
7 D торкөзі 7 А, 7 В және 7 С торкөздерінде белгіленген салық төлеушілерге жатпайтын салық төлешілермен белгіленеді;
8) егер 7 бөлімінде "С I" белгіленсе, онда келісім (келісімшарт) жасасқан нөмірі мен күнін көрсетіңіз (келісім нөмірі, жасасқан күні).
Жол 7 жолында "С I" белгіленген жағдайда міндетті толтырылуға жатады. Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы ескерілген әр келісім (келісімшарт) бойынша бөлек Декларация жасалады.
9) валюта кодын.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі. Тиісті торкөздердің бірі міндетті толтырылуға жатады.
Тиісті торкөз Салық кодексінің 260-бабында сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызудың таңдалған әдісіне қарай толтырылады. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығын айқындаудың таңдалған әдісі күнтізбелік жылдың ішінде өзгертуге жатпайды.
"Барабар" торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабарлық әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Бөлек" торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың бөлек әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.

6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика. Обязательной отметке подлежит одна из ячеек А, В, С или D в зависимости от того, к какой категории относится налогоплательщик.
Ячейка 7 А отмечается в случае осуществления налогоплательщиком деятельности по специальному налоговому режиму для юридических лиц–производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса.
Ячейка 7 В отмечается в случае осуществления налогоплательщиком деятельности по переработке сельскохозяйственного сырья, по которому уплата налога на добавленную стоимость производится в порядке, установленном статьей 267 Налогового кодекса.
Ячейка 7 С отмечается при осуществлении недропользователем деятельности по соглашению (контракту) о разделе продукции, заключенному между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем и по контракту на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, в отношении которых предусмотрена стабильность налогового режима в соответствии с пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса. По деятельности, предусмотренной соглашением (контрактом) отмечается ячейка "С I"; по деятельности, не предусмотренной соглашением (контрактом) отмечается ячейка "С II".
Ячейка 7 D отмечается налогоплательщиками, не относящимися к налогоплательщикам, указанным в ячейках 7 А, 7 В и 7 С;
8) если в строке 7 отмечено "С I", то укажите номер и дату заключения соглашения (контракта) (номер контракта, дата заключения)
Строка подлежит обязательному заполнению в случае, если в строке 7 отмечено "С I". По каждому соглашению (контракту), в отношении которого предусмотрена стабильность налогового режима в соответствии с пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса, составляется отдельная Декларация;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. Обязательной отметке подлежит одна из соответствующих ячеек.
Соответствующая ячейка заполняется исходя из выбранного в соответствии со статьей 260 Налогового кодекса метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет. Выбранный метод определения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не подлежит изменению в течение календарного года.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.

"Барабар және бөлек" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына, 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда белгіленеді;
11) ҚҚС куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті толтырылуға жатады;
12) табыс етілген қосымшалар. "07", "08" торкөздері және табыс етілетін қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленуге міндетті болып табылады.
16. "ҚҚС есептеу" бөлімінде:
1) 300.00.001 А жолында қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде: тауарларды өтеусіз беру бойынша; айырбас шарттары бойынша; жұмыс берушінің тауарды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді қызметкерге жалақы есебінен беру бойынша; бөліп-бөліп төлеу шартында; Салық кодексінің 233-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, тапсырма шарты бойынша; бірлескен қызмет туралы шарт шегіндегі және басқа да айналымдар;
2) 300.00.001 А жолы 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX А и 300.00.001 X А жолдарын қамтиды;
3) 300.00.001 I А жолында қосылған құн салығынан босатылмаған лизинг шарттары, қайтарымды лизинг шарттары бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі. Осы жолда көрсетілетін салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 238-бабы 10 және 11-тармақтарына сәйкес анықталады. Сонымен қатар Салық кодексінің 251-бабының шарттарына сәйкес келмеген жағдайда аталған жолда лизинг берушінің сыйақы сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.001 II А жолында комиссия шарттары бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі: комитетпен комиссия шарттары бойынша жүзеге асырылатын тауарларды жөнелту бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі, комиссионермен оның комиссиялық сыйқасы негізінде анықталған өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.001 III А жолында салық төлеушінің қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алынған кезінде Салық кодексінің 256-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылған тауарлар қалдықтары бойынша (негізгі құралдарды, материалдық емес және биологиялық активтерді, жылжымайтын мүлікке инвестицияларды қоса алғанда) туындайтын айналымдар сомалары көрсетіледі;
6) 300.00.001 IV А жолында кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сату бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі;

Ячейка "пропорциональный и раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик согласно пунктам 4 и 5 статьи 260, пунктам 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса использует одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
11) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению.
12) представленные приложения. Обязательной отметке подлежат ячейки "07", "08" и ячейки соответствующие представленным приложениям.
16. В разделе "Начисление НДС":
1) в строке 300.00.001 А указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость, в том числе: по безвозмездной передаче товара; по договорам мены; по передаче товаров, работ, услуг работодателем работнику в счет заработной платы; на условиях рассрочки платежа; по договорам поручения с учетом особенностей, установленных статьей 233 Налогового кодекса; в рамках договоров о совместной деятельности и прочие обороты;
2) строка 300.00.001 А включает в себя сумму строк 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX А и 300.00.001 X А;
3) в строке 300.00.001 I А указываются суммы оборотов по договорам финансового лизинга, по договорам возвратного лизинга, не освобожденным от налога на добавленную стоимость. Размер облагаемого оборота, указываемого в данной строке, определяется в соответствии с пунктами 10 и 11 статьи 238 Налогового кодекса. В данной строке также указывается сумма вознаграждения лизингодателя в случае несоответствия условиям статьи 251 Налогового кодекса;
4) в строке 300.00.001 II А указываются суммы оборотов по договорам комиссии: комитентом указываются обороты по отгрузке товаров, осуществляемой по договорам комиссии, комиссионером указываются суммы оборотов по реализации, определенных на основе его комиссионного вознаграждения;
5) в строке 300.00.001 III А указываются суммы оборотов, возникающих по остаткам товаров (в том числе по основным средствам, нематериальным и биологическим активам, инвестициям в недвижимость) по которым налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет в соответствии со статьей 256 Налогового кодекса, при снятии плательщика налога на добавленную стоимость с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость;
6) 300.00.001 IV А указываются суммы оборотов по продаже предприятия в целом как имущественного комплекса;

7) 300.00.001 V А жолында көлік экспедициясының шарты бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі. Экспедитордың салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 238-бабы 12-тармағына сәйкес анықталады;
8) 300.00.001 VI А жолында халыққа тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді қолма-қол есеп айырысумен өткізілген айналымдар сомалары көрсетіледі;
9) 300.00.001 VII А жолында өткізу бойынша айналымдар, соның ішінде Салық кодексінің 234-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару шарты бойынша жүзеге асырылатын сенімгерлікпен басқарушының сыйақы сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.001 VIII A жолында кепіл берушінің кепілге берілген мүлікті (тауарды) борыштың төленбеуі жағдайында беру кезінде туындайтын өткізу бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі;
11) 300.00.001 IX A жолында бұрын экспорт режимінде шығарылған тауарды кері импорт режимінде қайтару кезінде туындайтын өткізу бойынша айналымдар сомалары көрсетіледі;
12) 300.00.001 X A жолында 300.00.001 I А бастап 300.00.001 IX А дейінгі жолдарда аталмаған басқа айналымдар көрсетіледі;
13) 300.00.001 I В, 300.00.001 II В, 300.00.001 III В, 300.00.001 IV В, 300.00.001 V В, 300.00.001 VI В, 300.00.001 VII В, 300.00.001 VIII В, 300.00.001 IX B, 300.00.001 X B жолдарында тиісті 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX A, 300.00.001 X А жолдары мен Салық кодексінің 268-бабы 1-тармағымен белгіленген салық ставкасының туындысы ретінде айқындалатын қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасасқан өнімді бөлу туралы келісім бойынша немесе уәкілетті органмен жасасқан келісім (келісімшарт) бойынша және Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығын ескеретін Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар тиісті жолдарға келісімге (келісімшартқа) сәйкес салық ставкасын қолданады;
14) 300.00.002 I, 300.00.002 II және 300.00.002 III жолдары Қолданысқа Енгізу туралы Заңның 49-бабы 27-50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығы импортталатын тауарларға төлеу мерзімінің өзгеруімен төлейтін салық төлеушілерімен ғана толтыруға жатады. Аталған жолдарда көрсетілген деректер үш айлық кезең ағымында өзара есепке жатқызу арқылы өтелген қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде есепке алынады;
15) 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А жолдарында 300.00.002 А жолдарында көрсетілген қосылған құн салығы салынатын айналымдардың жиынтық сомасы тоқсанның айларына бөлінім көрсетіледі: тоқсанның 1 айы, тоқсанның 2 айы, тоқсанның 3 айы;

7) 300.00.001 V А указываются суммы оборотов по договорам транспортной экспедиции. Размер облагаемого оборота у экспедитора определяется в соответствии с пунктом 12 статьи 238 Налогового кодекса;
8) 300.00.001 VI А указываются суммы оборотов по реализации товаров, работ, услуг населению за наличный расчет;
9) 300.00.001 VII А указываются суммы оборотов по реализации, в том числе вознаграждение доверительного управляющего, осуществляемых по договорам доверительного управления в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
10) 300.00.001 VIII A указываются суммы оборотов по реализации, возникающих при передаче заложенного имущества (товара) залогодателем в случае невыплаты долга;
11) 300.00.001 IX A указываются суммы оборотов, возникающих при возврате товара в режиме реимпорта, вывезенного ранее в режиме экспорта;
12) 300.00.001 X A указываются прочие обороты, не перечисленные в строках с 300.00.001 I А по 300.00.001 IX А;
13) в строках 300.00.001 I В, 300.00.001 II В, 300.00.001 III В, 300.00.001 IV В, 300.00.001 V В, 300.00.001 VI В, 300.00.001 VII В, 300.00.001 VIII В, 300.00.001 IX B, 300.00.001 X B указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость, определяемая как произведение соответствующих строк 300.00.001 I А, 300.00.001 II А, 300.00.001 III А, 300.00.001 IV А, 300.00.001 V А, 300.00.001 VI А, 300.00.001 VII А, 300.00.001 VIII А, 300.00.001 IX A, 300.00.001 X А и ставки налога, установленной пунктом 1 статьи 268 Налогового кодекса.
Недропользователи, осуществляющие деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции, заключенному между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем и по контракту на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, в отношении которых предусмотрена стабильность налогового режима в соответствии с пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса, применяют к соответствующим строкам ставку налога в соответствии с соглашением (контрактом);
14) строки 300.00.002 I, 300.00.002 II и 300.00.002 III подлежат заполнению только налогоплательщиками, которые в соответствии с абзацами 27–50 статьи 49 Закона о введении налог на добавленную стоимость на импортируемые товары уплачивают с изменением срока уплаты. Сведения, отражаемые в указанных строках, учитываются при определении сумм налога на добавленную стоимость, погашенных взаимозачетом в течение трехмесячного периода;
15) в строках 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А итоговая сумма оборотов, облагаемых налогом на добавленную стоимость, отраженная по строке 300.00.001 А, указывается в разбивке по месяцам квартала: 1 месяц квартала; 2 месяц квартала; 3 месяц квартала;

16) 300.00.002 I В, 300.00.002 II В, 300.00.002 III В жолдарында тиісті 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А жолдарында көрсетілген айналымдар бойынша тоқсанның айларына бөлініп, қосылған құн салығының есептелген жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 300.00.003 А жолында салық кезеңінде қосылған құн салығының нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған жолға 300.01 қосымшасының 300.01.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 300.00.004 А жолында салық салынатын айналымның мөлшерін түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.009 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 300.00.004 В жолында қосылған құн салығының сомасын түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.009 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 300.00.005 А жолында Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізілетін орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық төлеушімен жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
21) 300.00.006 А жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер есептік салық кезеңінде босатылған айналым мөлшерінің түзетілуі жасалса, онда осы жолда 300.06.010 А жолында көрсетілген түзету есепке алынған сомасы көрсетіледі (300.02.003 + (-) 300.00.010 А);
22) 300.00.007 жолында салық салынатын және босатылатын айналымдардың мөлшерін түзету сомасын қамтитын салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, 300.00.005, 300.00.006 (300.00.001 А + 300.00.003 + (-)300.00.004 А + 300.00.005 + (-) 300.00.006) жолдарының сомасы ретінде анықталады;
23) 300.00.008 жолында 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А жолдары сомасының 300.00.007 жолына қатынасы ретінде пайызда ((300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А) / (300.00.007 )х 100%) анықталатын салық салынатын айналымның өткізу бойынша жалпы айналымдағы үлесі көрсетіледі;
24) 300.00.009 жолында 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А жолдарының сомаларына қатынасы ретінде пайызда (300.00.003 / (300.00.001 А + 300.00.003 + (-) 300.00.004 А) х 100%) анықталатын нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымның жалпы салық салынатын айналымдағы үлесі көрсетіледі;

16) в строках 300.00.002 I В, 300.00.002 II В, 300.00.002 III В с разбивкой по месяцам квартала указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость по оборотам, отраженным в строках 300.00.002 I А, 300.00.002 II А, 300.00.002 III А соответственно;
17) в строке 300.00.003 А указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.005 приложения 300.01;
18) в строке 300.00.004 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.009 А;
19) в строке 300.00.004 В указываются суммы корректировки налога на добавленную стоимость. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.009 В;
20) в строке 300.00.005 А указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276–5 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
21) в строке 300.00.006 А указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.003. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки, отраженной в строке 300.06.010 А (300.02.003 + (–) 300.06.010 А);
22) в строке 300.00.007 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, 300.00.005, 300.00.006 (300.00.001 А + 300.00.003 + (–) 300.00.004 А + 300.00.005 + (–) 300.00.006);
23) в строке 300.00.008 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, к строке 300.00.007, в процентах ((300.00.001 А + 300.00.003 + (–) 300.00.004 А) / (300.00.007 )х 100 %);
24) в строке 300.00.009 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.00.003 к суммам строк 300.00.001 А, 300.00.003, 300.00.004 А, в процентах (300.00.003/(300.00.001 А + 300.00.003 + (–) 300.00.004 А) х 100 %);

25) 300.00.010 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына, 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда салық салынатын айналымның өткізу бойынша жалпы айналымдағы үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алу кезінде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданған тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналым жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналым үлесін айқындау барысында есепке алынбайды;
26) 300.00.011 жолында салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
27) 300.00.012 жолында 300.00.011 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Енгізу туралы Заңының 49-бабы 66-абзацына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Қолданысқа Енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызу әдісімен төленген, кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тиісті салық кезеңінде импортталған тауарлар бойынша 300.00.012 жолында импортталған тауарлар бойынша тиісті салық кезеңдерінде ұсынылған (табыс еткен) Жанама салықтар бойынша декларацияның (декларациялардың) 320.00.006 В жолындағы сомадан ескеріледі;
28) 300.00.013 жолында 300.00.001 В, 300.00.004 В, 300.00.011, 300.00.012 (300.00.001 В + (-) 300.00.004 В + 300.00.011 + 300.00.012) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Есепке жатқызуға жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) 300.00.014 А жолында Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығы салынатын айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жол сомасы 300.00.014 I А және 300.00.014 II А жолдарының сомасын қамтиды;
2) 300.00.014 I А жолында шот-фактура негізінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.014 II А жолында Салық кодексінің 256-бабымен белгіленген (шот-фактурадан басқа) басқа құжаттар бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;

25) в строке 300.00.010 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса, пунктами 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота;
26) в строке 300.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
27) в строке 300.00.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с абзацем 66 статьи 49 и статьей 49–1 Закона о введении, за исключением сумм налога на добавленную стоимость, указанных в строке 300.00.011. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.04.001 В.
По товарам, импортированным в соответствующем налоговом периоде с территории государств–членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, по которым сумма налога на добавленную стоимость уплачена методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении, в строке 300.00.012 учитывается сумма из строки 320.00.006 В Декларации(ях) по косвенным налогам по импортированным товарам, представленной(ых) за соответствующий налоговый период;
28) в строке 300.00.013 указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.00.001 В, 300.00.004 В, 300.00.011, 300.00.012 (300.00.001 В + (–) 300.00.004 В + 300.00.011 +300.00.012).
17. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.00.014 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Сумма в данной строке включает в себя сумму из строк 300.00.014 I А и 300.00.014 II А;
2) в строке 300.00.014 I А указывается сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным на основании счетов–фактур;
3) в строке 300.00.014 II А указывается сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным по прочим документам (кроме счетов–фактур), установленным статьей 256 Налогового кодекса;

4) 300.00.014 В жолында Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Аталған жол сомасы 300.00.014 I В және 300.00.014 II В жолдарының сомасын қамтиды;
5) 300.00.014 I B шот-фактура негізінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.014 II B Салық кодексінің 256-бабымен белгіленген (шот-фактурадан басқа) басқа құжаттар бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.015 А Салық кодексінің 236- және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының қосылған құн салығының төлеушісі болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі, Аталған жолға 300.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.015 В жолында өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасының қосылған құн салығының төлеушісі болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 300.00.015 В жолына 300.05.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығының төлеушілері аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасын көрсетілетінін ескерген жөн. Бұл ретте салық салынатын айналым бойынша есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы 300.05.007 жолынан тиісті мөлшерде көшіріледі;
9) 300.00.016 жолында қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша және қосылған құн салығымен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 257-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылуға жатпайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.017 А жолында 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.021, 300.00.028 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 247-бабына және 276-4-бабының 3-тармағына сәйкес анықталатын салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Аталған жол кедендік жүк декларацияларында, сондай-ақ Импортталған тауарлар бойынша Жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) (320.00 нысан) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген деректер негізінде толтырылады. Жол 300.00.017 I А және 300.00.017 II А және 300.00.017 III A жолдарын қамтиды;

4) в строке 300.00.014 В указывается общая сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Сумма в данной строке включает в себя сумму из строк 300.00.014 I В и 300.00.014 II В;
5) в строке 300.00.014 I B указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным на основании счетов–фактур;
6) в строке 300.00.014 II B указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным по прочим документам (кроме счетов–фактур), установленным статьей 256 Налогового кодекса;
7) в строке 300.00.015 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276–5 Налогового кодекса признается Республика Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.05.001;
8) в строке 300.00.015 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по работам и услугам, приобретенным от нерезидента, местом реализации которых признается Республика Казахстан. В строку 300.00.015 В переносится сумма, отраженная в строке 300.05.007. Необходимо учесть, что плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, отражают в данной строке суммы налога на добавленную стоимость по работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота. При этом сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по облагаемому обороту из строки 300.05.007 переносится в соответствующем размере;
9) в строке 300.00.016 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без налога на добавленную стоимость и по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, но по которым налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса;
10) в строке 300.00.017 А указывается сумма оборота по облагаемому импорту, определяемому в соответствии со статьей 247 и пунктом 3 статьи 276–4 Налогового кодекса, за исключением отражаемого в строках 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.021, 300.00.028. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях, а также в Декларации(ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявлении(ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленных за соответствующий налоговый период. Cтрока включает в себя строки 300.00.017 I А, 300.00.017 II А и 300.00.017 III А;

11) 300.00.017 I А кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекетте сатып алынған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі;
12) 300.00.017 II А Ресей Федерациясында сатып алынған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі;
12-1) 300.00.017 III А жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорт мөлшері көрсетіледі;
13) 300.00.017 В кедендік ресімдеу кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолданған жағдайда аталған жолда импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы кедендік жүк декларациясына және сондай-ақ Импортталған тауарлар бойынша Жанама салықтар бойынша декларацияға (декларацияларға) (320.00 нысан) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.00.017 I В, 300.00.017 II В және 300.00.017 III В жолдарын қамтиды;
14) 300.00.017 I В жолында кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекеттен әкелінген тауарлар бойынша кедендік декларациялау кезінде төленген, импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.00.017 II В жолында Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және әкелу Импортталған тауарлар бойынша Жанама салықтар бойынша декларация (декларациялар) мен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15-1) 300.00.017 III В жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініш пен импортталған тауарлар бойынша Жанама салықтар бойынша декларацияда көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 300.00.018 Салық кодексінің 255-бабына, 2-тармақтың 2) тармақшасына және 276-15 бабының 3-тармағына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 300.00.019 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 46-абзацына сәйкес салық органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Аталған кедендік жүк декларациясының және (немесе) Импортталған тауарлар бойынша Жанама салықтар бойынша декларация (декларациялар) мен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішінің (өтініштердің) негізінде толтырылады;

11) в строке 300.00.017 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государства, не являющегося членом таможенного союза;
12) в строке 300.00.017 II А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Российской Федерации;
12-1) в строке 300.00.017 III А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Республики Беларусь;
13) в строке 300.00.017 В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно грузовой(ых) таможенной(ых) декларации (ий), а также Декларации(ий) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявления(ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки 300.00.017 I В, 300.00.017 II В и 300.00.017 III В;
14) в строке 300.00.017 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная при таможенном декларировании по товарам, ввезенным из государства, не являющегося членом таможенного союза;
15) в строке 300.00.017 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Российской Федерации и отраженной в Декларации(ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в заявлении(ях) о ввозе и уплате косвенных налогов и декларации по косвенным налогам по импортированным товарам;
15-1) в строке 300.00.017 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Республики Беларусь и отраженной в Декларации(ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в Заявлении(ях) о ввозе и уплате косвенных налогов и Декларации по косвенным налогам по импортированным товарам;
16) в строке 300.00.018 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255, подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 276–15 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.011;
17) в строке 300.00.019 указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацем 46 статьи 49 Закона о введении. Данная строка заполняется на основании грузовой таможенной декларации и (или) Декларации(ий) по косвенным налогам по импортированным товарам и Заявления(ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, импортированным из государств–членов таможенного союза;

18) 300.00.020 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 27-50-абзацтарына сәйкес салық органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлар бойынша нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолға 300.03 нысанының J бағанындағы 0000001 және 0000002 қорытынды жолдарының сомалары көшіріледі. Есепке жатқызудың барабар бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 300.00.021 А жолында жолында қосылған құн салығы жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі;
19-1) 300.00.021 В жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.00.022 жолында 300.00.014 А, 300.00.015 А, 300.00.016 А, 300.00.017 А, 300.00.018 А, 300.00.019, 300.00.021 А и 300.00.028 А (300.00.014 А + 300.00.015 А + 300.00.016 А + 300.00.017 А+ 300.00.018 А + 300.00.019+ 300.00.021 А + 300.00.028 A) жолдарының сомасы ретінде анықталатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудың жалпы сомасы көрсетіледі;
21) 300.00.023 есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 300.00.024 жолында 300.00.014 В, 300.00.015 В, 300.00.017 В, 300.00.020 В, 300.00.021 В, 300.00.023 (300.00.014 В + 300.00.015 В + 300.00.017 В + 300.00.020+ 300.00.021 + (-) 300.00.023) жолдарының сомасы ретінде анықталатын салық кезеңі үшін есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
Бір мезгілде есепке жатқызудың барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайда есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдарында да бөлініп көрсетілуі тиіс.
300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдары мынадай салық төлеушілер үшін толтыруға міндетті:
Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5 - тармақтарына сәйкес бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда Салық кодексінің 249-бабы 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдары бар салық төлеушілер үшін.

18) в строке 300.00.020 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27–50 статьи 49 Закона о введении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы J формы 300.03. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается итоговая сумма уплаченного налога по импортированным товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
19) в строке 300.00.021 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
19–1) в строке 300.00.021 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
20) в строке 300.00.022 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.00.014 А, 300.00.015 А, 300.00.016 А, 300.00.017 А, 300.00.018 А, 300.00.019, 300.00.021 А и 300.00.028 А (300.00.014 А + 300.00.015 А + 300.00.016 А + 300.00.017 А + 300.00.018 А + 300.00.019 + 300.00.021 А + 300.00.028 A);
21) в строке 300.00.023 указывается корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.026;
22) в строке 300.00.024 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, определяемая сложением сумм из строк 300.00.014 В, 300.00.015 В, 300.00.017 В, 300.00.020 В, 300.00.021 В, 300.00.023 (300.00.014 В + 300.00.015 В + 300.00.017 В + 300.00.020 В + 300.00.021 В + (–) 300.00.023).
Общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае одновременного применения пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет, подлежит также отражению с разбивкой в строках 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III.
Строки 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III подлежат обязательному заполнению следующими плательщиками налога на добавленную стоимость:
налогоплательщиками при наличии оборотов, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 249 Налогового кодекса, в случае одновременного использования пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость согласно пунктам 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса;

Салық кодексінің 262-бабы 2-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолдана отырып, кепілдікке берілген меншікті (тауарды) алу және өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есептелуінің бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микрокредиттік ұйымдар үшін.
Салық кодексінің 262-бабы 3-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолдана отырып, меншікті қаржылық лизингке берілуімен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы есептелуінің бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер үшін.
Салық кодексінің 262-бабы 5-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолдана отырып, коммерциялық кредит бере отырып, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру шеңберінде мүлікті сатып алумен және берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы есептелуінің бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын ислам банктері үшін;
23) 300.00.024 I жолында бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
24) 300.00.024 II бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда бөлек әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
25) 300.00.024 III есепке жатқызудың бір мезгілде барабарлық және бөлек әдістерін қолданған жағдайда бір мезгілде салық салынатын және салынбайтын айналымдар мақсатында қолданатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
26) 300.00.025 жолында салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылатын алынған тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша бөлек есеп әдісі бойынша есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
27) 300.00.026 жолында салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылатын алынған тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолда көрсетілетін сома 300.00.024 және 300.00.008 (300.00.024 х 300.00.008) жолдарының туындысы ретінде анықталады. Аталған жол қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық әдісі пайдаланылған кезде міндетті түрде толтырылады;

банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрокредитными организациями, использующими согласно пункту 2 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость, по оборотам, связанным с получением и реализацией заложенного имущества (товаров) при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
лизингодателями, использующими согласно пункту 3 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
исламскими банками, использующими согласно пункту 5 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с приобретением и передачей имущества в рамках финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
23) в строке 300.00.024 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
24) в строке 300.00.024 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по раздельному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
25) в строке 300.00.024 III указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
26) в строке 300.00.025 указывается сумма разрешенного зачета при применении раздельного метода отнесения в зачет, по полученным товарам, работам и услугам, используемым для целей облагаемых оборотов;
27) в строке 300.00.026 указывается сумма разрешенного зачета при применении пропорционального метода отнесения в зачет по полученным товарам, работам и услугам, используемым для целей облагаемых оборотов. Сумма, отражаемая в данной строке определяется как произведение сумм из строк 300.00.024 и 300.00.008 (300.00.024 х 300.00.008). Данная строка обязательно заполняется при использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;

28) 300.00.027 жолында Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына және 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызудың бір мезгілде барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайдағы есепке жатқызылатын сома көрсетіледі. Аталған жол қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық немесе бөлек әдістерін қолданған жағдайда толтырылады;
300.00.027 жолындағы сома (300.00.024 I x 300.00.010), (300.00.024 III x 300.00.008) жолдар туындысының сомалары және 300.00.024 II жол сомасы ретінде немесе (300.00.024 I x 300.00.010) + (300.00.024 III x 300.00.008) + 300.00.024 II формуласы бойынша анықталады. Бұл ретте Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарын қолданған жағдайда 300.00.024 II жолының өлшемі нөлге тең болады;
29) 300.00.028 А жолында 300.00.021 А жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын қоспағанда, қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабы 71-абзацына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.04.001 А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Қолданысқа Енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызу әдісімен төленген, кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тиісті салық кезеңінде импортталған тауарлар бойынша 300.00.028 А жолында импортталған тауарлар бойынша тиісті салық кезеңдерінде ұсынылған Жанама салықтар бойынша декларацияның 320.00.006 А жолындағы сомадан ескеріледі;
30) 300.00.028 В жолында 300.00.021 В жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын қоспағанда, қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабы 71-абзацына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Қолданысқа Енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес қосылған құн салығының сомасы есепке жатқызу әдісімен төленген, кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тиісті салық кезеңінде импортталған тауарлар бойынша 300.00.028 В жолында импортталған тауарлар бойынша тиісті салық кезеңдерінде ұсынылған 320.00-нысанның Жанама салықтар бойынша декларацияның (декларациялардың) 320.00.006 В жолындағы сомадан ескеріледі.
18. "Салық кезеңі үшін қосылған құн салығы бойынша есептер" бөлімінде:

28) в строке 300.00.027 указывается сумма разрешенного зачета в случае, если налогоплательщиком используются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость согласно пунктам 4 и 5 статьи 260, пунктам 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случае применения пропорционального или раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Сумма в строке 300.00.027 определяется как произведение сумм из строк (300.00.024 I x 300.00.010), (300.00.024 III x 300.00.008) и суммы из строки 300.00.024 II или по формуле: (300.00.024 I x 300.00.010) + (300.00.024 III x 300.00.008) + 300.00.024 II. При этом при применении пунктов 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса величина строки 300.00.024 II равна нулю;
29) в строке 300.00.028 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, в соответствии с абзацем 74 статьи 49 и статьей 49–1 Закона о введении, за исключением стоимости импортируемых товаров, указанных в строке 300.00.021 А. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 А.
По товарам, импортированным в соответствующем налоговом периоде с территории государств–членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, по которым сумма налога на добавленную стоимость уплачена методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении, в строке 300.00.028 А учитывается сумма из строки 320.00.006 А Деклараций по косвенным налогам по импортированным товарам, представленных за соответствующие налоговые периоды;
30) в строке 300.00.028 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии с абзацем 71 статьи 49 и статьей 49–1 Закона о введении, за исключением налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, указанного в строке 300.00.021 В. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 В.
По товарам, импортированным в соответствующем налоговом периоде с территории государств–членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, по которым сумма налога на добавленную стоимость уплачена методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении, в строке 300.00.028 В учитывается сумма из строки 320.00.006 В в Декларации(ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00, представленной(ых) за соответствующий налоговый период.
18. В разделе "Расчеты по налогу на добавленную стоимость за налоговый период":

1) 300.00.029 жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиісті салықтың сомасы көрсетіледі. Егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 7 жолында A, B, C немесе D торкөздерінің біреуі белгіленсе, онда аталған жол толтырылмайды.
Аталған жол:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде 300.00.013, 300.00.025 және 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.025 - 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.00.013, 300.00.026 және 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.026 - 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде анықталады;
300.00.029 жолы 300.00.029 I және 300.00.029 II жолдарын қамтиды.
Егер салық төлеушімен қосылған құн салығын есепке жатқызуының бір мезгілде барабар және бөлек әдістері пайдаланатын болса, онда 300.00.029 жолы толтырылмайды. Көрсетілген жағдайда 300.00.029 II жолы толтырылады.
2) 300.00.029 I жолында 300.00.029 жолы мен 30 пайыздың (300.00.029 х 30%) туындысы ретінде анықталатын Салық кодексінің 267-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 7 А немесе 7 В торкөздерінің біреуі белгіленген жағдайда толтырылады.
3) 300.00.029 II жолында 300.00.013, 300.00.027, 300.00.028 В айырмасы ретінде немесе (300.00.013 В-300.00.027 - 300.00.028 В) формуласы бойынша анықталатын қосылған құн салығын есепке жатқызылуының бір мезгілде барабар және бөлек әдістері пайдаланатын жағдайда салық кезеңі бойынша бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі" 10 жолы бойынша "барабарлық және бөлек" торкөзі белгіленген болса толтырылады.
Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы салықтың есептелген сомасынан асып кетсе, онда 300.00.029, 300.00.029 I, 300.00.029 II жолдары толтырылмайды;
4) 300.00.030 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының есептелген сомасынан асып кеткен жалпы сомасы көрсетіледі.
Егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 7 жолында A, B, C немесе D торкөздерінің біреуі белгіленсе, онда аталған жол толтырылмайды.
Аталған жол:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде 300.00.025 + 300.00.28 В-300.00.013 формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.00.26 + 300.00.28 В - 300.00.013 формуласы бойынша анықталады.

1) в строке 300.00.029 указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка не подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 7 не отмечена одна из ячеек А, В, С, или D.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.025 и 300.00.028 В (300.00.013 – 300.00.025 – 300.00.028 В);
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.026 и 300.00.028 В (300.00.013 – 300.00.026 – 300.00.028 В).
Строка 300.00.029 состоит из строк 300.00.029 I и 300.00.029 II.
В случае, если налогоплательщиком одновременно применяется пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет налога на добавленную стоимость строка 300.00.029 не заполняется. В указанном случае заполняется строка 300.00.029 II;
2) в строке 300.00.029 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом особенностей, установленных статьей 267 Налогового кодекса, определяемая как произведение строки 300.00.029 и 30 процентов (300.00.029 х 30 %). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" отмечена одна из ячеек 7 А или 7 В;
3) в строке строка 300.00.029 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, определяемая как разница строк 300.00.013, 300.00.027, 300.00.028 В или по формуле (300.00.013 В – 300.00.027 – 300.00.028 В). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 10 "Метод отнесения в зачет НДС" отмечена ячейка "пропорциональный и раздельный".
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строки 300.00.029, 300.00.029 I, 300.00.029 II не заполняются;
4) в строке 300.00.030 указывается общее превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Данная строка не подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 7 не отмечена одна из ячеек А, В, С или D.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет по формуле 300.00.025 + 300.00.28 В – 300.00.013;
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле 300.00.26 + 300.00.28 В – 300.00.013.

300.00.030 жолы 300.00.030 I және 300.00.030 II жолдарынан тұрады;
5) 300.00.030 I жолында 300.00.030 жолы мен 30 пайыздың (300.00.030 х 30%) туындысы ретінде анықталатын Салық кодексінің 267-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығы сомасының асып түсуі көрсетіледі. Жол "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 7 А немесе 7 В торкөздерінің біреуі белгіленген жағдайда толтырылады;
6) 300.00.030 II жолында (300.00.027 + 300.00.028 В - 300.00.013) формуласы бойынша анықталатын бір мезгілде барабар және бөлек әдістері пайдаланатын жағдайда есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып түсуі көрсетіледі. Жол егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі" 10 жолы бойынша "барабарлық және бөлек" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады;
7) 300.00.031 жолында өсу жиынтығымен (алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген есепке жатқызуларды ескере отырып) қосылған құн салығы сомасының есептелген сомадан асып түсуі көрсетіледі. 300.00.31 жолы 300.00.031 I жолын қамтиды;
8) 300.00.031 I жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының негізгі құралдардың бастапқы құнына жылжымайтын мүлікке инвестициялар не болмаса олардың теңгермелік құнының ұлғаюы енгізілетін тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша өсу қорытындысымен есептелген салық сомасынан асып түсуі (алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілетін есепке жатқызуларды есепке ала отырып) көрсетіледі;
9) 300.00.032 жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының алдыңғы салық кезеңдері табыс етілген салық Декларацияларын есепке ала отырып 01.01.2009 жылғы жағдай бойынша есептелген салық сомасынан асып түсуі көрсетіледі. Аталған жол 300.00.032 I және 300.00.032 II жолдарын қамтиды;
10) 300.00.032 I жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды есепке алусыз есептелген салықтың сомасынан асып түсуі көрсетіледі;
11) 300.00.032 II жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды есепке ала отырып, есептелген салықтың сомасынан асып түсуі көрсетіледі;
12) 300.00.033 жолында жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 300.01.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
18. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару туралы талап" бөлімінде:

Строка 300.00.030 состоит из строк 300.00.030 I и 300.00.030 II;
5) в строке 300.00.030 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, с учетом особенностей, установленных статьей 267 Налогового кодекса, определяемое как произведение строки 300.00.030 и 30 процентов (300.00.030 * 30 %). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" отмечена одна из ячеек 7 А или 7 В;
6) в строке 300.00.030 II указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет при применении и одновременно пропорционального и раздельного методов, определяемое по формуле (300.00.027 + 300.00.028 В – 300.00.013). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" по строке 10 "Метод о отнесения в зачет НДС" отмечена ячейка "пропорциональный и раздельный";
7) в строке 300.00.031 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога с нарастающим итогом (с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов). Строка 300.00.031 включает в себя строку 300.00.031 I;
8) в строке 300.00.031 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога с нарастающим итогом по товарам, работам, услугам, включаемым в первоначальную стоимость основных средств, инвестиций в недвижимость либо на увеличение их балансовой стоимости (с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов);
9) в строке 300.00.032 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по состоянию на 01.01.2009 года с учетом предоставленных деклараций за предыдущие налоговые периоды. Данная строка включает в себя строки 300.00.032 I и 300.00.032 II;
10) в строке 300.00.032 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога без учета оборотов, облагаемых по нулевой ставке;
11) в строке 300.00.032 II указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
12) в строке 300.00.033 указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.010.
19. В разделе "Требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость":

1) 300.00.034 жолында Енгізу туралы Заңның 12-бабына және Салық кодексінің 272-бабына сәйкес есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Аталған жол 300.00.034 I, 300.00.034 II, 300.00.034 III, 300.00.034 IV (300.00.034 I + 300.00.034 II + 300.00.034 III + 300.00.034 IV) жолдарының сомасын қамтиды. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 5 жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" Декларация түрі белгіленген болса, сонымен қатар 7 жолында 7 А немесе 7 В торкөздердің біреуі белгіленген болса аталған жол толтырылмайды;
2-1) 300.00.034 А жолындағы торкөз Салық кодексінің 274-бабына сәйкес қайтарудың жеңілдетілген тәртібін қолданатын салық төлеуші қосылған құн салығының артығын қайтаруды алдын ала салықтық тексеруді жүргізбей-ақ жүзеге асырудан бас тартқан жағдайда толтырылады;
3) 300.00.034 I жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша туындаған есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салықтың сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі;
4) 300.00.034 II жолында қосылған құн салығының тауар импортына төленуімен байланысты туындаған есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салықтың сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі;
5) 300.00.034 III жолында қосылған құн салығының резидент емес үшін төленуімен байланысты туындаған есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салықтың сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі;
6) 300.00.034 IV жолында есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының пайдалануға берілетін негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар бойынша, оның 2009-2013 жылдар аралығындағы салық кезеңдері бойынша бөлумен есептелген салық сомасынан асып түсуін қайтару туралы талаптың сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.034 V жолында осы тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларына сәйкес туындаған қосылған құн салығы сомасының асып түсуін қайтару туралы осы талап қосылған құн салығы төлеушісімен табыс етілген салық кезеңі көрсетіледі.
19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:

1) в строке 300.00.034 указывается требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьями 12 Закона о введении и 272 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя сумму строк 300.00.034 I, 300.00.034 II, 300.00.034 III, 300.00.034 IV (300.00.034 I + 300.00.034 II + 300.00.034 III + 300.00.034 IV). Данная строка не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" в строке 5 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если в строке 7 отмечена одна из ячеек 7 А или 7 В;
2) в строке 300.00.034 I указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
2–1) ячейка в строке 300.00.034 А отмечается в случае, если налогоплательщик, применяющий упрощенный порядок возврата в соответствии со статьей 274 Налогового кодекса, отказывается от осуществления возврата превышения налога на добавленную стоимость без предварительного проведения налоговой проверки;
3) в строке 300.00.034 I указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
4) в строке 300.00.034 II указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося в связи с уплатой налога на добавленную стоимость на импорт товаров;
5) в строке 300.00.034 III указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося в связи с уплатой налога на добавленную стоимость за нерезидента;
6) в строке 300.00.034 IV указывается сумма требования о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, образовавшегося по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам, в том числе с разбивкой по налоговым периодам с 2009 по 2013 годы;
7) в строке 300.00.034 V указывается налоговый период, за который плательщиком налога на добавленную стоимость подается настоящее требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость, образовавшегося в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) настоящего пункта.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында құрылтайшылық құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға табыс ететін болса, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларация қабылданған күні.
Салық кодексі 584-бабының 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа да байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым - 300.01-нысанын жасау
20. Осы нысан нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік ставка бойынша айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомалары туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған;
300.01 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "01" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
21. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің 31 және 37-1-тарауларына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
Осы бөлімде:
1) 300.01.001 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Аталған жол 300.01.001 І, 300.01.001 II және 300.01.001 III жолдарын қамтиды;
2) 300.01.001 І жолында тауарларды кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекетте экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.01.001 ІІ жолында тауарларды Ресей Федерациясында экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3-1) 300.01.001 III жолында Беларусь Республикасына экспортқа арналған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі;

1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 300.01 – Оборот по реализации,
облагаемый по нулевой ставке
21. Данная форма предназначена для детального отражения информации об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Приложение 300.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
22. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главами 31 и 37–1 Налогового кодекса. Сумма оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, определяется путем применения к сумме облагаемого оборота, указанного в счете–фактуре в иностранной валюте, курса валюты на дату совершения оборота по реализации.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.001 указывается оборот по реализации товаров на экспорт. Данная строка включает в себя строки 300.01.001 I, 300.01.001 II и 300.01.001 III;
2) в строке 300.01.001 I указывается оборот по реализации товаров на экспорт в государства, не являющиеся членами таможенного союза;
3) в строке 300.01.001 II указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Российскую Федерацию;
3–1) в строке 300.01.001 III указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Беларусь;

4) 300.01.002 жолында қызметтерді халықаралық тасымалдар бойынша өткізу көрсетіледі;
5) 300.01.003 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес өз өндірісінің тауарларын өткізу көрсетіледі;
6) 300.01.004 жолында, Салық кодексінің 276-13 бабы 1-тармағына сәйкес тауарларды қайта өңдеу шарттары мен алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімдері сақталған кезде нөлдік ставка бойынша салық салынатын, кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.01.005 жолында 300.01.001 жолдан бастап 300.01.004 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, сату бойынша, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын қорытынды айналым көрсетіледі.
22. "Есепке жатқызуға жатқызылатын және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған қосылған құн салығының сомасы" бөлімін Енгізу туралы Заңның 25-бабы 2-тармағында және Салық көдексі 272-бабының 3-тармағында көзделген шарттар орындалатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 300.01.006 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) 300.01.007 жолында халықаралық тасымал қызметтерін өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 300.01.008 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес өз өндірісінің тауарларын өткізу бойынша айналымдар мақсатында қолданған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есепке алынған қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
4) 300.01.009 жолында Салық кодексінің 276-13 бабы 1-тармағына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын, кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды сату бойынша айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының есепке жатқызылған сомасы көрсетіледі;
5) 300.01.010 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының есепке жатқызылған қорытындысы сомасы көрсетіледі. Осы жол 300.01.006 жолдан бастап 300.01.009 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.

4) в строке 300.01.002 указывается оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
5) в строке 300.01.003 указывается оборот по реализации товаров собственного производства в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
6) в строке 300.01.004 указываются обороты по реализации работ по переработке давальческого сырья, ввезенного с территории государства–члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаемые по нулевой ставке при соблюдении условий переработки товаров и срока переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 1 статьи 276–13 Налогового кодекса;
7) в строке 300.01.005 указывается итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, определяемый как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.004.
23. Раздел "Сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет и использованного для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке" не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия предусмотренные пунктом 2 статьи 25 Закона о введении и пунктом 3 статьи 272 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.01.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.01.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров собственного производства в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
4) в строке 300.01.009 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации работ по переработке давальческого сырья, ввезенного с территории государства–члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаемого по нулевой ставке в соответствии с пунктом 1 статьи 276–13 Налогового кодекса;
5) в строке 300.01.010 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Данная строка определяется как сумма строк с 300.01.006 по 300.01.009.

300.01.005 жолының сомасы 300.00.003 жолына көшіріледі.
300.01.010 жолының сомасы 300.00.033 жолына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар және импорт - 300.02 - нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің 33-тарауына және 276-15 бабының 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтер және импортты өткізу бойынша айналымдарды және импортты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.02 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "02" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
24. "Қосылған құн салығынан босатылған айналымдар" бөлімінде:
1) 300.02.001 жолында 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX, 300.02.001 X, 300.02.001 XI, 300.02.001 XII, 300.02.001 XIII жолдарының сомасы ретінде анықталатын қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
2) 300.02.001 І жолында "ҚР кеден аумағындағы тауарларды қайта өңдеу" кедендік рәсімімен Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінген тауарларды қайта өңдеу және (немесе) жөндеу бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
3) 300.02.001 ІІ жолында халықаралық тасымалдармен байланысты жұмыстарды және қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.001 ІІІ жолында жермен байланысты айналымның сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.001 ІV жолында Салық кодексінің 249-бабы 1-тармағына сәйкес тұрғын үй ғимараттарын өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.001 V жолында қаржы операцияларын өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
7) 300.02.001 VI жолында лизинг беруші алуы тиіс сыйақының сомасы көрсетіледі;
8) 300.02.00 VII жолында қаржылық лизинге берілетін меншіктерді өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
9) 300.02.001 VIII жолында мәдениет, ғылым және білім саласында тауарларды және қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
10) 300.02.001 IX жолында қызметтерді, жұмыстарды медициналық және мал дәрігерлік қызмет саласында өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
11) 300.02.001 X жолында Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген өлшемдерге сәйкес, бос қойма кедендік рәсімінің бос қойма аумағында өндірілген және осы аумақтан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне сатылатын тауарларды сату айналымының сомасы көрсетіледі;

Сумма строки 300.01.005 переносится в строку 300.00.003.
Сумма строки 300.01.010 переносится в строку 300.00.033.
4. Составление формы 300.02 – Обороты по реализации товаров,
работ, услуг и импорт, освобожденные от налога
на добавленную стоимость
24. Данная форма предназначена для детального отражения оборотов по реализации товаров, работ, услуг и импорта, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с главой 33 и пунктом 1 статьи 276–15 Налогового кодекса.
Приложение 300.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
25. В разделе "Обороты по реализации, освобожденные от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 300.02.001 указывается сумма оборота по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX, 300.02.001 X, 300.02.001 XI, 300.02.001 XII, 300.02.001 XIII;
2) в строке 300.02.001 I указывается сумма оборота по реализации услуг по переработке и (или) ремонту товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенной процедуре "Переработка товаров на таможенной территории РК";
3) в строке 300.02.001 II указывается сумма оборота по реализации работ и услуг, связанных с международными перевозками;
4) в строке 300.02.001 III указывается сумма оборота, связанного с землей;
5) в строке 300.02.001 IV указывается сумма оборота по реализации жилых зданий согласно пункту 1 статьи 249 Налогового кодекса;
6) в строке 300.02.001 V указывается сумма оборотов по реализации финансовых операций;
7) в строке 300.02.001 VI указывается сумма оборота по вознаграждению, подлежащего получению лизингодателем;
8) в строке 300.02.001 VII указывается сумма оборота по реализации имущества, передаваемого в финансовый лизинг;
9) в строке 300.02.001 VIII указывается сумма оборота по реализации товаров и услуг в сфере культуры, науки и образования;
10) в строке 300.02.001 IX указывается сумма оборота по реализации товаров и услуг в сфере медицинской и ветеринарной деятельности;
11) в строке 300.02.001 X указывается сумма оборота по реализации товаров, соответствующих критериям установленным Правительством Республики Казахстан, произведенных на территории свободного склада в таможенной процедуре свободного склада, и реализуемых с данной территории на остальную часть территории Республики Казахстан;

12) 300.02.001 XI жолында инфрақұрылымдық жобаларды іске асырумен байланысты жұмыстарды және қызметтерді өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
13) 300.02.001 XII жолында коммерциялық емес ұйымдар көрсететін қызметтер өткізу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
14) 300.02.001 XIII жолында қосылған құн салығынан босатылған басқа да айналымдардың сомасы көрсетіледі. Аталған жолда қосылған құн салығынан босатылған және 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX; 300.02.001 X; 300.02.001 XI, 300.02.001 XII жолдарында көрcетілмеген тауарларды, жұмыстарды, қызметтердің өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
15) 300.02.002 жолында осындай босатуды көздейтін халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
16) 300.02.003 жолында Салық кодексі 276-15-бабы 1-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін алмастыруды қоса алғанда, оны жөндеу жөніндегі қызметтерді сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
17) 300.02.004 жолында Салық кодексі 276-15-бабы 2-тармағының 2)-тармақшасында көрсетілген тауарлардан өндірілген тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
18) 300.02.005 жолында Қазақстан Республикасының лизинг алушы-салық төлеушісі лизинг шарты бойынша кеден одағына мүше басқа мемлекеттің лизинг берушісіне төлейтін сыйақысы бойынша айналымдар көрсетіледі;
19) 300.02.006 жолында, 300.02.001 жолдан бастап 300.02.005 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сату бойынша айналымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
25. "Қосылған құн салығынан босатылған импорт" бөлімінде:
1) 300.02.007 жолында қосылған құн салығынан босатылған импорт көрсетіледі. Аталған жол 300.02.007 І, 300.02.007 ІІ, 300.02.007 ІІІ, 300.02.007 ІV, 300.02.007 V жолдарын қамтиды;
2) 300.02.007 І жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
3) 300.02.007 ІІ жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;

12) в строке 300.02.001 XI указывается сумма оборота по реализации работ и услуг, связанных с реализацией инфраструктурных проектов;
13) в строке 300.02.001 XII указывается сумма оборота по реализации услуг, осуществляемых некоммерческими организациями;
14) в строке 300.02.001 XIII указывается сумма по другим оборотам, освобожденным от налога на добавленную стоимость. В данной строке отражаются обороты по реализации товаров, работ, услуг, освобожденные от налога на добавленную стоимость и не указанные в строках 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV, 300.02.001 V, 300.02.001 VI, 300.02.001 VII, 300.02.001 VIII, 300.02.001 IX; 300.02.001 X; 300.02.001 XI, 300.02.001 XII;
15) в строке 300.02.002 указывается оборот по реализации товаров, работ, услуг, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
16) в строке 300.02.003 указываются обороты по реализации услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов таможенного союза, включая его восстановление, замену составных частей в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 276–15 Налогового кодекса;
17) в строке 300.02.004 указываются обороты по реализации товаров, произведенных из товаров, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 276–15 Налогового кодекса;
18) в строке 300.02.005 указываются обороты по вознаграждению, выплачиваемого лизингополучателем–налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства–члена таможенного союза по договору лизинга;
19) в строке 300.02.006 указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.02.001 по 300.00.005.
26. В разделе "Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 300.02.007 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 и пунктов 2 и 3 статьи 276–15 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 300.02.007 I, 300.02.007 II, 300.02.007 III, 300.02.007 IV, 300.02.007 V;
2) в строке 300.02.007 I указывается сумма товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) в строке 300.02.007 II указывается сумма товаров за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;

4) 300.02.007 ІІІ жолында салық төлеуден босатуды белгілейтін кеден режимдерінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес декларациялануға жататын тауарлардың сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.007 ІV жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде субстанция-дәрілер; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдар; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы материалдар, оның ішінде субстанция-дәрілер, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.007 V жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасатылған концессия шартының шеңберінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігері әкелген тауардың сомасы көрсетіледі.
7) 300.02.008 жолында қызметін 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарттың шеңберінде жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген тауарлардың импорты көрсетіледі.
8) 300.02.009 жолында кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан қайта өңдеу үшін тағайындалған тауарларды, сондай-ақ Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар олардың көмегімен жүзеге асырылатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу көрсетіледі;
9) 300.02.010 жолында Салық кодексінің 276-15-бабының 3-тармағына сәйкес тізбеде көзделген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу көрсетіледі.
10) 300.02.011 жолында 300.02.007-ден бастап 300.02.010 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын ҚҚС босатылған импорт сомасы көрсетіледі.
300.02.006 жолының сомасы 300.00.006 жолына көшіріледі.
300.02.0011 жолының сомасы 300.00.018 жолына көшіріледі.
5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты - 300.03 - нысанын жасау
27. Осы нысан тауарлар импорты жүзеге асырылған және Енгізу туралы Заңның 50-бабы 27-45-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген салық кезеңі үшін Декларацияны жасау кезінде сияқты, қосылған құн салығы бойынша берешекті толық өтегенге дейінгі келесі салық кезеңдері үшін Декларацияны жасау кезінде де толтырылады.
300.03 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "03" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
27. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" бөлімінде:

4) в строке 300.02.007 III указывается сумма товаров, подлежащих декларированию в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан в таможенных режимах, устанавливающих освобождение от уплаты налогов;
5) в строке 300.02.007 IV указывается сумма лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств–субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно–ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств–субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;
6) в строке 300.02.007 V указывается прочий импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса;
7) в строке 300.02.008 указывается импорт товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года;
8) в строке 300.02.009 указывается ввоз на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276–15 Налогового кодекса;
9) в строке 300.02.010 указывается временный ввоз на территорию Республики Казахстан товаров, предусмотренных перечнем в соответствии с пунктом 3 статьи 276–15 Налогового кодекса;
10) в строке 300.02.011 указывается итоговая сумма импорта освобожденного от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.007 по 300.02.010.
Сумма строки 300.02.006 переносится в строку 300.00.006.
Сумма строки 300.02.011 переносится в строку 300.00.018.
5. Составление формы 300.03 – Импорт товаров,
по которым изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость
27. Данная форма заполняется как при составлении Декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров и изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27–50 статьи 49 Закона о введении, так и при составлении Декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.
Приложение 300.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
28. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 - өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты;
2 - су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында кедендік жүк декларациясының анықтамалық нөмірі және күні көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда салық төлеуші беретін 328.00-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нөмірі және күні көрсетіледі;
4) D бағанында кедендік жүк декларациясына сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда 328.00-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында мерзім (өзгертілген) салықты өтеу үшін көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту Салық кодексінің 276-2-бабының 2-тармағына сәйкес осындай тауарларды есепке алған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі.
6) F бағанында төлеу мерзімі өзгертілген салықтың сомасы бойынша берешекті өтеу есебіне Енгізу туралы Заңның 49-бабы 47-абзацына сәйкес есепті салық кезеңінде есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Көрcетілген салықтың сомасы есепті салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанының 300.00.011 және 300.00.012 жолдарында көрсетілген сомалары мен 300.00.013 жолында көрсетілген сомаларының айырмасы ретінде анықталады, яғни 300.00.013 - (300.00.011 +300.00.012);
7) G бағанында алдыңғы салық кезеңдерінде Енгізу туралы Заңның 49-бабы 47-абзацына сәйкес өтелген, қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С және (немесе) 328.00-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес бағанында көрсетілген кедендік жүк декларациясының анықтамалық нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін F бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) H бағанында D бағанының тиісті жолдарының F және G бағандары жолдарының сомасынан айырмасы ретінде (D-F+G) айқындалатын үш айлық мерзімнің ішінде өткізілген тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысумен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бюджеттік сыныптамасының тиісті коды көрсетіледі;
10) J бағанында импортталатын тауарлар бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 – импорт товаров для промышленной переработки;
2 – импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается справочный номер грузовой таможенной декларации и дата. При импорте товаров из государств–членов таможенного союза в данной графе указывается номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, присваиваемый налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно грузовой таможенной декларации. При импорте товаров из государств–членов таможенного союза в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. По товарам, импортированным из государств–членов таможенного союза изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств – членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276–2 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Указанная сумма налога определяется как разница между суммой, отраженной в строке 300.00.013 и суммами, отраженными в строках 300.00.011 и 300.00.012 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период, т.е. 300.00.013 – (300.00.011 + 300.00.012);
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в предыдущие налоговые периоды. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы F за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером грузовой таможенной декларации, отраженным в графе C и (или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов формы 328.00;
8) в графе H указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода, определяемая как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F и G (D – (F + G);
9) в графе I указывается соответствующий код бюджетной классификации;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;

11) K бағанында импортталатын тауарлар бойынша алдыңғы салық кезеңіндерінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С және (немесе) Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес бағанында көрсетілген кедендік жүк декларациясының анықтамалық нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін J бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
12) L бағанында бюджетке төленуге жататын салық бойынша берешектің сомасы көрсетіледі. Аталған сома D бағанының тиісті жолдарының F, G, J және K бағандары жолдарына айырмасы ретінде айқындалады;
13) 0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
14) 0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
J бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 300.00.020 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты - 300.04 - нысанын жасау
29. Осы нысан кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабы 71-абзацында және 49-1-бабында көзделген және жер қойнауын пайдалану келісім-шартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленетін салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарлар импорты бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.04 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12-жолында "04" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
30. "Тауарлар импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығын есептеу" бөлімінде:
1) 300.04.001 жолында қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын импорттың сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А жолдарын қамтиды;
2) 300.04.001 І А жолында импортталған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
3) жолында 300.04.001 ІІ А жолында импортталған ауыл шаруашылық техникасының сомасы көрсетіледі;
4) 300.04. 001 ІІІ А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамының сомасы көрсетіледі;
5) 300.04.001 ІV А жолында импортталған ұшақтар мен тікұшақтардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомативтері мен вагондардың сомасы көрсетіледі;
7) 300.04.001 VІ А жолында импортталған теңіз кемелерінің сомасы көрсетіледі;

11) в графе K указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы J за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером грузовой таможенной декларации, отраженным в графе C и(или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов;
12) в графе L указывается сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F, G, J и K;
13) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
14) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы J переносится в строку 300.00.020.
6. Составление формы 300.04 – Импорт товаров, налог на
добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета
29. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров (в том числе из государств – членов таможенного союза), осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным абзацем 71 статьи 49 и статьей 49–1 Закона о введении.
Приложение 300.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
30. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 300.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А;
2) в строке 300.04.001 I А указывается сумма импортированного оборудования;
3) в строке 300.04.001 II А указывается сумма импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 300.04.001 III А указывается сумма импортированного грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
5) в строке 300.04.001 IV А указывается сумма импортированных самолетов и вертолетов;
6) в строке 300.04.001 V А указывается сумма импортированных локомотивов железнодорожных и вагонов;
7) в строке 300.04.001 VI А указывается сумма импортированных морских судов;

8) 300.04.001 VІІ А жолында импортталған қосалқы бөлшектердің сомасы көрсетіледі;
9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлар барлық түрімен және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 В жолында тауарлар импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Аталған жол
300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В жолдарын қамтиды;
12) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы бойынша көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған (улы химикаттарға) пестицидтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.028 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.012 және 300.00.028 В жолдарына көшіріледі.
7. Резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер - 300.05-нысанын жасау
31. Осы нысан Салық кодексінің 241-бабына сәйкес резидент емес үшін төлеуге жататын және төленген қосылған құн салығының сомалары туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.05 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "05" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
32. "Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша" бөлімінде:

8) в строке 300.04.001 VII А указывается сумма импортированных запасных частей;
9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В;
12) в строке 300.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
13) в строке 300.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной техники;
14) в строке 300.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
15) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
16) в строке 300.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
17) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;
18) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
19) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
20) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.028 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.012 и 300.00.028 В.
7. Составление формы 300.05 – Работы, услуги,
приобретенные у нерезидента
31. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.
Приложение 300.05 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "05".
32. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в в отчетном налоговом периоде":

1) 300.05.001 жолында резидент еместен сатып алынған жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Салық салынатын айналымның мөлшері Салық кодексінің 241-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.
300.05.001 жолының сомасы 300.00.012 ІІ жолына көшіріледі;
2) 300.05.002 жолында қосылған құн салығының 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төленуге жататын сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.05.001 жолы толтырылған жағдайда міндетті түрде толтырылуға жатады;
3) 300.05.003 жолында 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде іс жүзінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі, Аталған жолға Енгізу туралы Заңның 31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
33. "Алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша" бөлімінде резидент емес үшін қосылған құн салығының сомасын төлеу есепті салық кезеңінде бір бөлігі немесе толық жүргізілген алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.05.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған жол егер бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығы белгіленген мерзімде төленбеген (немесе бір бөлігі төленбеген) жағдайда толтырылады;
2) 300.05.005 жолында қосылған құн салығын, резидент емеске жататын төлеудің сомасы көрсетіледі, 300.05.004-те көрcетілген айналым бойынша;
3) 300.05.006 жолында 300.05.004 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға Енгізу туралы Заңның 31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
4) 300.05.007 жолында 300.05.003 және 300.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық кезеңінде бюджетке іс жүзінде төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
300.05.001 жолының сомасы 300.00.015 А жолына көшіріледі.
300.05.007 жолының сомасы 300.00.015 В жолына көшіріледі.
8. Салық салынатын айналымның мөлшерін және есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету - 300.06-нысанын жасау

1) в строке 300.05.001 указывается облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса.
Сумма строки 300.05.001 переносится в строку 300.00.015 А;
2) в строке 300.05.002 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.001. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.05.001;
3) в строке 300.05.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.001. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении.
33. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:
1) в строке 300.05.004 указывается облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, подлежащий к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
2) в строке 300.05.005 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.004;
3) в строке 300.05.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.004. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении;
4) в строке 300.05.007 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в налоговом периоде, по работам и услугам, приобретенным у нерезидента, определяемая как сумма строк 300.05.003 и 300.05.006.
Сумма строки 300.05.001 переносится в строку 300.00.015 А.
Сумма строки 300.05.007 переносится в строку 300.00.015 В.
8. Составление формы 300.06 – Корректировка размера
облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на
добавленную стоимость, отнесенного в зачет

34. Осы нысан есепті салық кезеңінде салық салынатын айналымның мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзетуді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Салық салынатын және босатылатын айналымдар мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзету Салық кодексінің 239 және 240-баптарында, сондай-ақ Салық кодексінің 238-бабы 14-тармағымен көзделген тәртіпте жүргізіледі. Сонымен қатар осы нысанда Салық кодексінің 258 және 259-баптарына сәйкес есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету деректері көрсетіледі.
300.06 қосымшасы 300.00 нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 жолында "06" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
Осы нысан жолдарының мәндері теріс және (немесе) оң болуы мүмкін. Босатылған айналым мөлшері түзетілген жағдайда "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" бөліміндегі "ҚҚС сомасы" "В" бағаны толтырылмайды.
Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді жүзеге асыру жағдайларын растайтын басқа да құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетілмесе, онда аталған сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен анықталады.
35. "Айналым мөлшерін түзету" бөліміндегі 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдар салық салынатын айналым мөлшерін түзету кезінде де, босатылған айналым мөлшері түзетілген де толтырылады
"Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" бөлімінде:
1) 300.06.001 А жолында тауардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 300.06.001 В жолында тауарлардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.06.002 А жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.002 В жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.003 А жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.003 В жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;

34. Данная форма предназначена для детального отражения корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса, а так же пунктом 14 статьи 238 Налогового кодекса. Также в данной форме отражаются сведения по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 258 и 259 Налогового кодекса.
Приложение 300.06 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "06".
Строки данной формы могут иметь отрицательное и (или) положительное значение. В случае корректировки размера освобожденного оборота графа "В" "Сумма корректировки НДС" в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" не заполняется.
В случае если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
35. Строки с 300.06.001 А по 300.06.008 А в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" заполняются как при корректировке размера облагаемого оборота, так и при корректировке размера освобожденного оборота.
В разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота":
1) в строке 300.06.001 А указывается сумма корректировки оборота, связанного с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.06.001 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, связанному с частичным или полным возвратом товаров;
3) в строке 300.06.002 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
4) в строке 300.06.002 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
5) в строке 300.06.003 А указывается сумма корректировки оборота, произведенного в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;
6) в строке 300.06.003 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, произведенному в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;

7) 300.06.004 А жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.004 B жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналымды түзету бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.005 А жолында теңгемен төленген, өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылығы алынған кезде салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.005 В жолында теңгемен төленген кезіндегі өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылы алынған кезде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.006 А жолында ыдысты қайтару кезінде салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.006 В жолында ыдысты қайтару кезінде салық салынатын айналымды түзету бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.007 А жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде салық салынатын айналымды түзетудің сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.007 В жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
15) 300.06.008 А жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде салық салынатын айналымның мөлшерін түзетудің сомасы көрсетіледі;
16) 300.06.008 В жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
17) 300.06.009 А жолында 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардың қосындысымен анықталатын, салық салынатын айналымды түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
18) 300.06.009 В жолында салық салынатын айналым бойынша 300.06.001 В бастап 300.06.008 В дейінгі жолдардың қосындысымен анықталатын салық салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі; 300.06.010 А жолында босатылған айналым бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардың қосындысымен анықталатын босатылған айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.
36. "Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзету" бөлімінде:
1) 300.06.011 жолында алдыңғы салық кезеңдерінде қосылған құн салығы есепке жатқызуға жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызуды түзету мынадай жолмен жүргізіледі:
салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған негізгі құралдар бойынша түзетуге жататын қосылған құн салығының сомасы теңгерімдік құны бойынша яғни амортизациялық аударымдарды шегерумен, қайта бағалау есебінсіз негізгі құралды сатып алу сәтінде қолданыста болған қосылған құн салығының ставкасын қолдану жолымен анықталады;
бір бөлігі салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлық материалдық қорлар бойынша бұрын есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған салық сомасының бөлігінде жүргізіледі;
жұмыстарды, қызметтерді салық салынатын айналым мақсатында емес пайдалану кезінде түзету бұрын салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған жұмыстар, қызметтер бойынша жүргізіледі;

7) в строке 300.06.004 А указывается сумма корректировки оборота в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
8) в строке 300.06.004 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
9) в строке 300.06.005 А указывается сумма корректировки оборота при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
10) в строке 300.06.005 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
11) в строке 300.06.006 А указывается сумма корректировки оборота при возврате тары;
12) в строке 300.06.006 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при возврате тары;
13) в строке 300.06.007 А указывается сумма корректировки оборота при признании сомнительных требований;
14) в строке 300.06.007 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при признании сомнительных требований;
15) в строке 300.06.008 А указывается сумма корректировки оборота при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
16) в строке 300.06.008 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
17) в строке 300.06.009 А указывается итоговая сумма корректировки размера облагаемого оборота, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по облагаемым оборотам;
18) в строке 300.06.009 В указывается итоговая сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемым оборотам, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 В по 300.06.008 В по облагаемым оборотам; в строке 300.06.010 А указывается итоговая сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по освобожденным оборотам.
36. В разделе "Корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет":
1) в строке 300.06.011 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота.
Корректировка зачета по товарам, работам, услугам производится следующим образом:
сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая корректировке по основным средствам, используемым не в целях облагаемого оборота, определяется по балансовой стоимости, то есть за минусом амортизационных отчислений, без учета переоценки путем применения ставки налога на добавленную стоимость, действовавшей на момент приобретения основного средства;
по товароматериальным запасам, частично использованным не в целях облагаемого оборота, корректировка налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, производится в части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, использованным не в целях облагаемого оборота;
при использовании работ, услуг не в целях облагаемого оборота корректировка производится по работам, услугам, не использованным ранее в целях облагаемого оборота;

2) 300.06.012 жолында жоғалған немесе бүлінген жағдайда тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың мәні тек қана теріс болуы тиіс;
3) 300.06.013 жолында нормадан тыс шығындар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып табылатын қосылған құн салығының төлеушілері толтырады;
4) 300.06.014 жолында Салық кодексінің 263-бабына белгіленген ережелерді сақтамаған кезде қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.015 жолында заңды күшіне енген сот үкімінің немесе қаулысының негізінде жалған кәсіпорын деп танылған салық төлеушімен жасалған операциялар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.016 жолында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру ниетінсіз жеке кәсіпкерлік субъектісі жасаған мәміле бойынша соттың үкімімен заңсыз деп танылған қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 300.06.017 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.018 жолында жеткізушіге бір бөлігі және толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.019 жолында мәміленің шарттары өзгерген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.020 жолында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты жүргізілетін қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.021 жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.022 жолында теңгемен төленген, өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер құнындағы айырмашылық алынуына байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.023 жолында ыдыста қайтару кезіндегі қосымша құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.024 жолында күмәнді міндеттемелер, міндеттемелерді есептен шығару бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
15) 300.06.025 жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде қосылған құн салығы бойынша бұрын есепке жатқызуды түзету жүргізілген күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу жүзеге асырылған кезде қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 300.06.012 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты. Данная строка может иметь только отрицательное значение;
3) в строке 300.06.013 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
4) в строке 300.06.014 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость при несоблюдении положений, установленных статьей 263 Налогового кодекса;
5) в строке 300.06.015 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по операциям с налогоплательщикам, признанными лжепредприятиями на основании вступившего в законную силу приговора или постановления суда;
6) в строке 300.06.016 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сделке, признанной судом совершенной субъектом частного предпринимательства без намерения осуществлять предпринимательскую деятельность;
7) в строке 300.06.017 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по имуществу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
8) в строке 300.06.018 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику;
9) в строке 300.06.019 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
10) в строке 300.06.020 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары, работы, услуги;
11) в строке 300.06.021 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи со скидкой с цены, скидкой продаж;
12) в строке 300.06.022 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи с получением разницы в стоимости реализованных товаров, работ, услуг при их оплате в тенге;
13) в строке 300.06.023 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость при возврате тары;
14) в строке 300.06.024 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам, списании обязательств;
15) в строке 300.06.025 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, при осуществлении оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств;

16) 300.06.026 жолында 300.06.011-300.06.025 аралығындағы жолдардың сомасы ретінде анықталатын қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.
300.06.009 А жолының сомасы 300.00.004 А жолына көшіріледі.
300.06.009 В жолының сомасы 300.00.004 В жолына көшіріледі.
300.06.010 А жолының сомасы 300.00.006 жолында есепке алынады.
300.06.026 жолының сомасы 300.06.023 жолына көшіріледі.
9. Есепті салық кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот фактуралар тізілімі - 300.07- нысанын жасау
37. Осы нысан өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдар болған жағдайда осы қосымша міндетті түрде ұсынуға және толтыруға жатады.
38. Осы нысанда жасалу күні есепті кезең ішіне кіретін, өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдар көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот фактуралар тізілімі (бұдан әрі - Тізілім) жазылып берілген, соның ішінде комиссионерлермен, комитенттермен, сенім білдірушілермен, сенім білдірілген өкілдермен, экспедиторлармен, бірлескен қызмет қатысушыларымен жазылып берілген шот-фактуралар негізінде табыс етіледі.
39. Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместердің атына жазылған, сондай-ақ жеке кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.
40. Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған бағана тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шегінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі келісімшарттары бойынша өткізілген жағдайда толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер - "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші - "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген өкіл - "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор - "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші - "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бірлескен қызмет туралы келісімшарты шегінде жүзеге асырылса, онда "С" мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада көрcетілген сатып алушы салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

16) в строке 300.06.026 указывается итоговая сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.06.011 по 300.06.025.
Сумма строки 300.06.009 А переносится в строку 300.00.004 А.
Сумма строки 300.06.009 В переносится в строку 300.00.004 В.
Сумма строки 300.06.010 А учитывается в строке 300.00.006.
Сумма строки 300.06.026 переносится в строку 300.00.023.
9. Составление формы 300.07 – Реестр счетов–фактур по
реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного
налогового периода
37. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах–фактурах, выписанных по реализованным товарам, работам, услугам. При наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
38. В данной форме отражаются счета–фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр счетов–фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода (далее – Реестр) представляется по выписанным счетам–фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
39. Не отражаются в Реестре счета–фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.
40. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется в случае реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер – указывается статус "М"; доверитель – указывается статус "Д"; поверенный – указывается статус "П"; экспедитор – указывается статус "Э"; лизингодатель – указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика покупателя, указанный в счете–фактуре;

4) D бағанында сатып алушының сәйкестендіру жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) (бар болған жағдайда) нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес салық салынатын айналымды немесе босатылған айналымды түзету кезінде жазылып берілетін қосымша шот-фактураның жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактураның түрі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған бағана мынадай жағдайларда толтырылады:
қосымша шот-фактурадағы деректерді көрсеткен кезде;
егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе;
егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушымен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді берушіге шот-фактураны жазып беру талабы қойылған кезде Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және  2) тармақшаларыменескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе.
Егер тиісті жолда қосымша шот-фактурасының деректері көрсетілсе, онда сол жақтағы торкөзде "Д" белгісі көрсетіледі.
Егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "Ф" белгісі көрсетіледі.
Егер Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "П" белгісі көрсетіледі;
8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алусыз шот-фактурада көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы құны көрсетіледі.
Бұл ретте тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды Салық кодексінің 264-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жазып беретін салық төлеуші аталған бағанада көлік экспедициясы келісімшарты шегінде тасымалдаушылардың және (немесе) өнім берушілердің жасаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтерінің құнын ескере отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) босатылатын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.

4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) покупателя;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счета–фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете–фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета–фактуры при предоставлении реестра счетов–фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счета–фактуры или дополнительного счета–фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота;
7) в графе G указывается заглавными кириллическими буквами вид счета–фактуры. Данная графа заполняется в следующих случаях:
при отражении сведений из дополнительного счета–фактуры;
если счет–фактура или дополнительный счет–фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса;
если при обращении получателя товаров, работ, услуг к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет–фактуру выписка счета–фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации.
Отметка "Д" указывается в левой ячейке, если в соответствующей строке указываются сведения из дополнительного счета–фактуры.
Отметка "Ф" указывается в правой ячейке, если счет–фактура или дополнительный счет–фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса.
Отметка "П" указывается в правой ячейке, если выписка счета–фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации;
8) в графе H указывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете–фактуре, без учета налога на добавленную стоимость.
При этом налогоплательщики, выписывающие счета–фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 264 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете–фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.

Шот-фактураларды Салық кодексінің 263-бабы 18-тармағымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып жазып беретін комиссионерлер комиссионерлермен сатып алушыға өткізілетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде, комиссионермен жазылып берілген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) босатылатын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Өзі беретін лизинг нысанасына шот-фактура жазатын лизинг беруші бұл бағанада, сыйақы және қосылған құн салығы сомалары енгізілместен, қаржы лизингінің шартына сәйкес барлық лизинг төлемдерінің жалпы сомасы негізінде шот-фактурада көрсетілген (салық салынатын немесе салынбайтын) айналым мөлшерін көрсетеді.
Н бағанының жиынтық мөлшері 300.07 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасыда көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында шот-фактурада көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық мөлшері 300.07 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Егер тиісті жолдар бойынша I бағанасы толтырылған болса, онда J бағанасы толтыруға міндетті болып табылады. J бағанының жиынтық мөлшері 300.07 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде бұл бағанада Салық кодексінің 238-бабы 10-тармағына сәйкес анықталған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазылып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанада Салық кодексінің 238-бабы 16-тармағына сәйкес анықталған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 235-бабының 1-тармағына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарттың шеңберінде жазылған шот-фактура бойынша осы бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына келетін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
41. Тізілімге өзгертулер мен толықтыруларды енгізу мыналар ескеріле отырып жүзеге асырылады:
1) 300.00 нысанының ҚҚС бойынша Декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;

Комиссионеры, выписывающие счета–фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных пунктом 18 статьи 263 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете– фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.
Лизингодатели, выписывающие счета–фактуры на передаваемый ими предмет лизинга, указывают в данной графе сумму оборота (облагаемого или необлагаемого), указанную в счете–фактуре, исходя из общей суммы всех лизинговых платежей в соответствии с договором финансового лизинга без включения в него суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I отражается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете–фактуре. Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 10 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету–фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 16 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету–фактуре, выписанному в рамках договора о совместной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 235 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
Графа J подлежит обязательному заполнению в случае, если по соответствующей строке заполнена графа I. Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
41. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 63 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";

2) Тізілімнің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі және өзгертулер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J бағандарында қателік табылса, онда алдында көрсетілген қате шот-фактураның Тізілімнен жойылуы жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны жою үшін қосымша Тізілімде өзгертулер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E, F, G бағандарында алдында көрсетілген деректер көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарындағы алдында көрсетілген сомалар минус белгісімен көрсетіледі. Одан кейін жаңа жолдан деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтырған жағдайда өзгертулер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
42. Ереженің 40-тармағы 3) және 4) тармақшаларын қолданған кезде егер кезекті Декларациядан кейін қосымша Декларация бірінші рет табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті Декларация Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша Декларациялар табыс етілген кезекті Декларацияға қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша Декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
10. Есепті салық кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі (мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжаттар) - 300.08-нысанын жасау
43. 300.08 нысаны Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжаттар) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған. Есепті кезең ішінде тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынған жағдайда осы қосымша міндетті түрде ұсынуға және толтыруға жатады.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі (бұдан әрі - Тізілім) комиссионерлермен, комитенттермен, сенім білдірушілермен, сенім білдірілген өкілдермен, экспедиторлармен, бірлескен қызмет қатысушыларымен де табыс етіледі.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.

2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф В, С, D, E, F,G, Н, I, J раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета–фактуры. Для удаления ошибочного счета–фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, D, E, F, G, а в графах Н, I, J, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет–фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
42. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 41 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная Декларация после представления очередной Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра к очередной Декларации.
Если представляется дополнительная Декларация к очередной Декларации, к которой уже представлялись дополнительные Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра, представленного к последней дополнительной Декларации.
10. Составление формы 300.08 – Реестр счетов–фактур
(документов на выпуск товаров из госматрезерва)
по приобретенным товарам, работам, услугам
в течение отчетного налогового периода
43. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений о счетах–фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан. При осуществлении за отчетный налоговый период приобретений товаров, работ, услуг, данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
Реестр счетов–фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода (далее – Реестр) представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета–фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.

44. "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шегінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі келісімшарттары бойынша сатып алынса өнім берушінің мәртебесі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі.
Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер - "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші - "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген өкіл - "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор - "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші - "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы жеткізушіден сатып алынған жағдайда, онда бұл бағанда "С" белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген өнім беруші салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында өнім берушінің сәйкестендіру жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) (бар болған жағдайда) нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжат нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактураның түрі кириллицалық бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған бағана мынадай жағдайларда толтырылады:
қосымша шот-фактурадағы деректерді көрсеткен кезде;
егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе;
егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушымен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді берушіге шот-фактураны жазып беру талабы қойылған кезде Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе.
Егер тиісті жолда қосымша шот-фактурасының деректері көрсетілсе, онда сол жақтағы торкөзде "Д" белгісі көрсетіледі.
Егер шот-фактура немесе қосымша шот-фактура Салық кодексінің 78-бабының талаптары сақталмаған кезде Енгізу туралы Заңның 51-бабына сәйкес жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "Ф" белгісі көрсетіледі.
Егер Салық кодексінің 263-бабы 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларымен ескерілген жағдайларда шот-фактура өткізу бойынша айналым жасалған күнінің салық кезеңі өткеннен кейін жазылып берілсе, онда оң жақтағы торкөзде "П" белгісі көрсетіледі;

44. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика в случае приобретения товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету–фактуре является комитент указывается отметка "К"; если комиссионер – указывается отметка "М"; если поверенный – указывается отметка "П"; если экспедитор – указывается отметка "Э"; если лизингодатель – указывается отметка "Л". В случае, если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика – участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика поставщика, указанный в счет–фактуре (документе);
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) поставщика;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счет–фактуры, который должен соответствовать номеру, указанному в счет–фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания номера счет–фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов–фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счет–фактуры (документа);
7) в графе G указывается заглавными буквами в формате кириллицы вид счет–фактуры. Данная графа заполняется в следующих случаях:
при отражении сведений из дополнительного счета–фактуры;
если счет–фактура или дополнительный счет–фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса;
если при обращении получателя товаров, работ, услуг к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет–фактуру выписка счета–фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации.
Отметка "Д" указывается в левой ячейке, если в соответствующей строке указываются сведения из дополнительного счета–фактуры.
Отметка "Ф" указывается в правой ячейке, если счет–фактура или дополнительный счет–фактура выписан в соответствии со статьей 51 Закона о введении при несоблюдении требований, установленных статьей 78 Налогового кодекса.
Отметка "П" указывается в правой ячейке, если выписка счета–фактуры в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 15 статьи 263 Налогового кодекса, произведена по истечении налогового периода, приходящегося на дату совершения оборота по реализации;

8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алусыз шот-фактурада көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық мөлшері 300.08 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасыда көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық мөлшері 300.08 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қаржы лизингі шарты бойынша жазылып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанада Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 2)-тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазылып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанада Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 4)-тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) осындай қызмет шеңберінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын болса, Салық кодексінің 235-бабының 3-тармағына сәйкес жазылған шот-фактура бойынша бұл бағанда қосылған құн салығының, бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға тиіс сомасы көрсетіледі.
J бағанының жиынтық мөлшері 300.08 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасыда көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
45. Бұрын табыс етілген Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі осы Ереженің 41, 42-тармақтарына сәйкес өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша Тізілімге өзгерістер енгізу тәртібіне ұқсас болып келеді.
11. Салық кезеңі ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар және (немесе) алыс-беріс шикізатты өндіру жөніндегі орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі - 300.09-нысанын жасау
46. Осы нысан Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтердің егжей-тегжейлі көрініс табуы үшін тағайындалған.
Сондай-ақ бұл нысанда Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактураларды көрсетуі тиіс.

8) в графе H указывается всего стоимость по счету–фактуре (документу) без учета налога на добавленную стоимость. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете–фактуре (документе). Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету–фактуре (документу).
По счету–фактуре, выписанному по договору финансового лизинга, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету–фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету–фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 235 Налогового кодекса, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
45. Порядок внесения изменений и дополнений в ранее представленный Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам аналогичен порядку внесения изменений в Реестр по реализованным товарам, работам, услугам, согласно пунктам 41, 42 настоящих Правил.
11. Составление формы 300.09 – Реестр счетов–фактур по
реализованным в Российскую Федерацию в течение налогового
периода товарам и (или) выполненным работам по переработке
давальческого сырья
46. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах–фактурах, выписанных по реализованным в Российскую Федерацию в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Также в данной форме подлежат отражению счета-фактуры, выписанные в соответствии с договорами (контрактами) резидентам государств, не являющихся членами таможенного союза, по товарам, отгруженным в Российскую Федерацию в течение налогового периода или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.

47. Есепті салықтық кезеңде Ресей Федерациясына тауарларды сату және Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша айналымдар болған кезде 300.09 қосымшаны ұсыну міндетті болып табылады.
48. Бұл нысанда сату бойынша айналымды жасаған күні есепті салық кезеңіне тура келетін шот-фактуралар көрініс табады.
49. Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған (тиелген) тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі жазылған шот-фактуралар бойынша ұсынылады.
50. Шот-фактуралар тізілімінде Қазақстан Республикасының, қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын резиденттері үшін алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша Қазақстан Республикасының аумағында сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған және 300.07 қосымшада көрініс тапқан шот-фактуралар көрсетілмейді.
51. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар бойынша қосылған құн салығының сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Ресей Федерациясының сатып алушысының - ССН (ЕСК) - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі / тіркеу есебіне қою себептерінің коды көрсетіледі. Егер сатып алушы заңды тұлға болса, онда "/" белгісі арқылы ССН және ЕСК көрсетіледі, егер сатып алушы жеке кәсіпкер болса, онда ССН көрсетіледі. Тауарлар экспорты оның негізінде жүзеге асырылатын келісімге (келісімшартқа) сәйкес, тауарларды сатып алушы кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын болса, ал тауарларды алушы Ресей Федерациясының резиденті болып табылатын болса, бұл баған аталған келісімдегі (келісімшарттағы) жүк алушының ССН/ЕСК туралы мәліметтер бар болған кезде толтырылады. Бұл ретте F бағанда айналымның тиісті түрі көрсетілуі тиіс;
3) С бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс шот-фактураның нөмірі араб цифрларымен көрсетіледі.
Электрондық түрде, есепті кезең ішінде сатылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралардың тізілімін беру кезінде шот-фактураның нөмірін көрсету үшін торкөздердің саны шектелмейді;
4) D бағанында шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес жазылған қосымша шот-фактураның жазылған күні көрсетіледі;

47. Представление приложения 300.09 является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров Российскую Федерацию и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
48. В данной форме отражаются счета–фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
49. Реестр счетов–фактур по реализованным (отгруженным) в течение отчетного налогового периода товарам в Российскую Федерацию и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства представляется по выписанным счетам–фактурам.
50. Не отражаются в Реестре счета–фактуры, выписанные по реализованным товарам на территории Республики Казахстан или выполненным работам по переработке давальческого сырья для резидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, и отраженным в приложении 300.07.
51. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается ИНН/КПП – идентификационный номер налогоплательщика/код причины постановки на учет – покупателя из Российской Федерации. В случае, если покупателем является юридическое лицо, то указываются ИНН и КПП через знак "/", если по покупателем является индивидуальный предприниматель, то указывается его ИНН. В случаях, когда в соответствии с договором (контрактом), на основании которого осуществляется экспорт товаров, покупателем товаров является резидент государства, не являющегося членом таможенного союза, а получателем товаров является резидент Российской Федерации, данная графа заполняется при наличии сведений о ИНН/КПП грузополучателя в указанном договоре (контракте). При этом в графе F необходимо указать соответствующий вид оборота;
3) в графе С указывается арабскими цифрами номер счета–фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете–фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета–фактуры при предоставлении реестра счетов–фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
4) в графе D указывается дата выписки счета–фактуры или дополнительного счета–фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса;

5) E бағанында Салық кодексінің 276-6-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес айқындалатын, сату бойынша айналымның жасалған күні көрсетіледі;
6) F бағанында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым түрі кириллица форматында бас әріптермен көрсетіледі. Егер шот-фактура кеден одағына мүше мемлекеттерге экспортталған тауарлар бойынша жазылса, "Э" көрсетіледі. Егер шот-фактура кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын болса, ал тауарларды алушы Ресей Федерациясының резидентіне жазылған болса "Г" көрсетіледі. Егер шот-фактура Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар бойынша жазылған болса "Р" көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактурада көрініс тапқан және салық кезеңі ішінде кеден одағына мүше мемлекеттерге сатылған (тиелген) тауарлар немесе Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар бойынша нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің барлығы көрсетіледі.
G бағанының жиынтық мөлшері 300.09 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
12. Салық кезеңі ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар және (немесе) алыс-беріс шикізатты өндіру жөніндегі орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі - 300.10-нысанын жасау
52. Осы нысан Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтердің егжей-тегжейлі көрініс табуы үшін тағайындалған.
Сондай-ақ бұл нысанда Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін келісімге (келісімшартқа) сәйкес кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын басқа мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактураларды көрсетуі тиіс.

5) в графе E указывается дата совершения оборота по реализации, определяемая в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 276–6 Налогового кодекса;
6) в графе F заглавными кириллическими буквами указывается вид оборота, облагаемого по нулевой ставке. Если счет–фактура выписан по экспортированным в государства–члены таможенного союза товарам, указывается "Э". Если счет-фактура выписан резиденту государства, не являющегося членом таможенного союза, а грузополучателем товара на территории Российской Федерации является резидент Российской Федерации, то в данной графе указывается буква "Г". Если счет–фактура выписан по работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства–члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, указывается "Р";
7) в графе G указывается всего размер оборота, отраженного в счете– фактуре и облагаемого по нулевой ставке, по реализованным (отгруженным) в государства– члены таможенного союза в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства–члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.09 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
12. Составление формы 300.10 – Реестр счетов–фактур по
реализованным в Республику Беларусь в течение налогового
периода товарам и (или) выполненным работам по переработке
давальческого сырья
52. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах–фактурах, выписанных по реализованным в Республику Беларусь в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Также в данной форме подлежат отражению счета-фактуры, выписанные в соответствии с договорами (контрактами) резидентам государств, не являющихся членами таможенного союза, по товарам, отгруженным в Республику Беларусь в течение налогового периода или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.

53. Есепті салықтық кезеңде Беларусь Республикасына тауарларды сату және Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша айналымдар болған кезде 300.10 қосымшаны ұсыну міндетті болып табылады.
54. Бұл нысанды толтыру тәртібі осы Ереженің 48, 51-тармақтарында белгіленген толтыру тәртібіне ұқсас. Бұл ретте "Сатылған тауарлар, жұмыстар бойынша қосылған құн салығының сомасы" деген бөлімнің В бағанында Беларусь Республикасынан сатып алушының - төлеушінің есептік нөмірі - ТЕН көрсетіледі. Тауарлар экспорты оның негізінде жүзеге асырылатын келісімге (келісімшартқа) сәйкес, тауарларды сатып алушы кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын болса, ал тауарларды алушы Беларусь Республикасының резиденті болып табылатын болса, бұл баған аталған келісімдегі (келісімшарттағы) жүк алушының ССН/ЕСК туралы мәліметтер бар болған кезде толтырылады. Бұл ретте F бағанда айналымның тиісті түрі көрсетілуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 18-қосымша
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация
РҚАО-ның ескертуі: 320.00-320.13 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Импортталған тауарлар бойынша
жанама салықтар жөніндегі
декларацияға (320.00-нысан)
қосымша
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (320.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8-9-бөлімдеріне және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Енгізу туралы Заң) 11-1, 11-2, 21, 49, 49-1-баптарына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан тауарлардың импорттаған кезде қосылған құн салығы және акциздер бойынша салық міндеттемелерін есептеуге арналған импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (320.00-нысан), қосылған құн салығы және акциздер бойынша салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (320.01-ден 320.13-нысандар бойынша) тұрады.

53. Представление приложения 300.10 является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров в Республику Беларусь и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
54. Порядок заполнения данной формы аналогичен порядку заполнению, установленному в пунктах 48, 51 настоящих Правил. При этом, в разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам" в графе В указывается УНП – учетный номер плательщика – покупателя из Республики Беларусь. В случаях, когда в соответствии с договором (контрактом), на основании которого осуществляется экспорт товаров, покупателем товаров является резидент государства, не являющегося членом таможенного союза, а получателем товаров является резидент Республики Беларусь, данная графа заполняется при наличии сведений о УНП грузополучателя в указанном договоре (контракте). При этом в графе F необходимо указать вид оборота.
Приложение к декларации по
косвенным налогам по
импортированным товарам
(форма 320.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по косвенным налогам по импортированным товарам (Форма 320.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2010 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам (далее – Декларация), предназначенной для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и акцизам при импорте товаров с территории государств – членов таможенного союза в соответствии с разделами 8 и 9 Налогового кодекса и статьями 11–1 11–2, 214949–1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 320.00), приложений к ней (формы с 320.01 по 320.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и акцизам.

1) СТН - тауарларды импорттаушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Декларацияның 8-жолында белгіленген, нақты бір санатқа жататын салық төлеуші салық міндеттемесін орындаған кезде, осындай салық төлеушінің СТН көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Декларацияның 8-жолында белгіленген, нақты бір санатқа жататын салық төлеуші салық міндеттемесін орындаған кезде, осындай салық төлеушінің ЖСН/БСН көрсетіледі Болған жағдайда көрсетіледі;
3) тауарларды импорттаушы тұлғаның атауы немесе аты-жөні. Жол міндетті түрде толтырылуы тиіс.
Заңды тұлғаның атауы жарғылық құжаттарына сәйкес көрсетіледі, жеке кәсіпкердің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Салық міндеттемесін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі орындаған кезде Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген жағдайда, осындай құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
4) салық кезеңі (ай) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі Салық кодексінің 276-20-бабына сәйкес күнтізбелік күн болып табылады. Жол міндетті түрде толтырылуы тиіс;
5) Декларацияның түрі.
Салық есептілігінің түріне қарай торкөздердің бірі (бастапқы, қосымша, хабарлама бойынша қосымша) міндетті түрде белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
7) қосымша декларация табыс етілетін кезекті декларацияның тіркеу нөмірі (қабылдаған кезде салық органы береді) көрсетіледі;
8) салық төлеушінің санаты. Салық төлеуші қандай санатқа жататындығына қарай А, В, С, D, E, F, G торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленеді;
9) 8 А жолында торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленуі тиіс. I торкөзі резиденттің тауарларды импорттаған жағдайда белгіленеді. II торкөзі Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының бесінші-жетінші абзацтарына сәйкес резидент еместің тауарларды импорттаған жағдайда белгіленеді;
10) 8 В жолы егер тұлға Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарына сәйкес тауарларды импорттаушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылған жағдайда толтырылады. Егер құрылымдық бөлімше шарттың (келісімшарттың) тарабы болып табылса, 8 ВI торкөз белгіленеді. Егер құрылымдық бөлімше шарт (келісімшарт) бойынша тауарларды алушы болып табылса, 8 ВII торкөз белгіленеді;

1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика, импортирующего товары. При исполнении налогового обязательства налогоплательщиком, относящимся к определенной категории, отмеченной в поле 8 Декларации, указывается РНН такого налогоплательщика;
2) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства налогоплательщиком, относящимся к определенной категории, отмеченной в поле 8 Декларации, указывается ИНН/БИН такого налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) Наименование или Ф.И.О. лица, импортирующего товары. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего. При исполнении налогового обязательства структурным подразделением юридического лица в случаях, указанных в абзацах третьем и четвертом подпункта 2) статьи 276–2 Налогового кодекса, указывается наименование такого структурного подразделения;
4) налоговый период (месяц) – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 276–20 Налогового кодекса является календарный месяц. Строка подлежит обязательному заполнению;
5) вид Декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек в зависимости от вида налоговой отчетности (очередная, дополнительная, дополнительная по уведомлению);
6) номер и дата уведомления. Строка заполняется только при представлении дополнительной Декларации по уведомлению;
7) указывается регистрационный номер очередной декларации (присваивается налоговым органом при приеме), к которой представляется дополнительная декларация;
8) категория налогоплательщика. Обязательной отметке подлежит одна из ячеек А, В, С, D, E, F, G в зависимости от того, к какой категории относится налогоплательщик;
9) в поле 8 А обязательной отметке подлежит одна из ячеек. Ячейка I отмечается в случае импорта товаров резидентом. Ячейка II отмечается в случае импорта товаров нерезидентом в соответствии с абзацами пять–семь подпункта 2) статьи 276–2 Налогового кодекса;
10) поле 8 B заполняется, в случае если лицом, импортирующим товары в соответствии с абзацами третьим и четвертым подпункта 2) статьи 276–2 Налогового кодекса, является структурное подразделение юридического лица. Если структурное подразделение является стороной договора (контракта), отмечается ячейка 8 В I. Если структурное подразделение является получателем товаров по договору (контракту), отмечается ячейка 8 В II;

11) 8 С торкөз заңды тұлға тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
12) 8 D торкөз жеке нотариус тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
13) 8 Е торкөз адвокат тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
14) 8 F торкөз шетелдің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналына жататын адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, жеке пайдалануы үшін әкелінетін тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
15) 8 G торкөз сенімгерлікпен басқарушы тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
16) Валюта коды. "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
17) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол қосылған құн салығы бойынша төлеушілер болып табылмайтындарды қоспағанда, міндетті түрде толтырылуы тиіс.
Егер 8 ВI немесе 8 ВII торкөздер белгіленеген 8 B толтырылған жағдайда, торкөзде құрылымдық бөлімше заңды тұлғасының қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
18) Қосылған құн салығынан босатылған импорт. Салық кодексінің 255-бабында көзделген тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде, 11 I торкөз белгіленеді. Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде, 11 II торкөз белгіленеді. Заңды тұлға, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде, 11 III торкөз белгіленеді;

11) Ячейка 8 С отмечается при импорте товаров физическим лицом или индивидуальным предпринимателем;
12) Ячейка 8 D отмечается при импорте товаров частным нотариусом;
13) Ячейка 8 Е отмечается при импорте товаров адвокатом;
14) Ячейка 8 F отмечается при импорте товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, консульскими учреждениями иностранных государств, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульскими должностными лицами, консульскими служащими, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
15) Ячейка 8 G отмечается при импорте товаров доверительным управляющим.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
16) Серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежи обязательному заполнению только лицами, состоящими на регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан.
В случае, если в поле 8 B отмечена ячейка 8  I или 8 В II, в ячейке указывается серия и номер свидетельства по налогу на добавленную стоимость юридического лица структурного подразделения;
17) Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта товаров, предусмотренных статьей 255 Налогового кодекса, отмечается ячейка 11 I. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров, отмечается ячейка 11 II. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта с территории государств–членов таможенного союза товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 01.01.2009 года, отмечается ячейка 11 III;
18) Импорт товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета. Если лицом, осуществляется ввоз товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств – членов таможенного союза, в порядке, установленном статьей 49–1 Закона, отмечается соответствующая ячейка;

19) Есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығы бойынша тауарлардың импорты. Егер тұлға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 49-1-бабында белгіленген тәртіпте кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкелуді жүзеге асыратын болса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
20) Тауарлардың, олар бойынша төлеу мерзімі өзгертілген импорты. Егер Енгізу туралы Заңының 49-бабы 27-49-абзацтарында белгіленген тәртіпте кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкелуді жүзеге асыратын болса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
21) Акцизделетін тауарлардың импорты. Егер импортталатын тауарлар акцизделетін тауарлар болып табылса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
22) Акциз салудан босатылатын тауарлардың импорты. Егер импортталатын акцизделетін тауарлар Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған жағдайда, тиісті торкөз белгіленеді;
23) Табыс етілген қосымшалар. 16 жолда табыс етілетін қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
24) Декларацияға қоса берілген құжаттар. Бұл декларацияда Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес декларациямен бір уақытта табыс етілетін құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
17 I жолда тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің саны көрсетіледі. Осы жолда көрсетілетін тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің саны 320.13-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің Тізілімінде көрсетілген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің санына сәйкес келуі тиіс.
17 II жолда Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес декларацияға қоса берілген құжаттар парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
16. "Тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын есептеу" бөлімінде:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың импортына, оның ішінде Салық кодексінің 276-4-бабы 3-тармағына сәйкес алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың импортына (лизинг мәніне), көлік құралдарына салынатын салық мөлшерінің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005-жолынан сома көшіріледі;
320.00.001 А жол өзіне 320.00.001 I А, 320.00.001 II А жолдарының сомасын қосады;
2) 320.00.001 I А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.001 I, 320.01.002 I, 320.01.003 I-жолдарынан сома көшіріледі;

19) Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты. Если лицом, осуществляется ввоз товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств – членов таможенного союза, в порядке, установленном абзацами 27–49 статьи 49 Закона о введении, отмечается соответствующая ячейка;
20) Импорт подакцизных товаров. Если импортируемые товары являются подакцизными товарами, отмечается соответствующая ячейка;
21) Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Соответствующая ячейка отмечается в случае, если импортируемые подакцизные товары освобождены от обложения акцизами в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса;
22)Представленные приложения. В строке 16 отмечаются ячейки соответствующие представленным приложениям;
23) Документы, приложенные к декларации. В данной декларации указываются сведения о документах, представляемых одновременно с декларацией в соответствии с пунктом 3 статьи 276–20 Налогового кодекса.
В поле 17 I указывается количество заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. Количество представленных заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, указываемое в данном поле должно соответствовать количеству Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, отраженных в Реестре Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 320.13.
В поле 17 II указывается общее количество листов документов, прилагаемых к декларации в соответствии с пунктом 3 статьи 276–20 Налогового кодекса.
16. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость при импорте товаров":
1) в строке 320.00.001 А указывается итоговая сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов таможенного союза, в том числе по импорту товаров (предметов лизинга), транспортных средств и по импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 3 статьи 276–4 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.01.005 приложения 320.01.
Строка 320.00.001 А включает в себя сумму строк 320.00.001 I А, 320.00.001 II А;
2) в строке 320.00.001 I А указывается сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. В данную строку переносится сумма строк 320.01.001 I, 320.01.002 I, 320.01.003 I и 320.01.004 I приложения 320.01;

3) 320.00.001 II А-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.001 II, 320.01.002 II, 320.01.003 II I-жолдарынан сома көшіріледі;
320.00.001 I А және 320.00.001 II А-жолдарында көрсетілетін салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабына сәйкес айқындалады;
4) 320.00.001 В-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың импортына, оның ішінде Салық кодексінің 276-4-бабы 3-тармағына сәйкес алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың импортына (лизинг мәніне) көлік құралдарына салынатын салық мөлшерінің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01- нысанның 320.01.008-жолынан сома көшіріледі;
320.00.001 В жол өзіне 320.00.001 I В, 320.00.001 II В жолдарының сомасын қосады;
5) 320.00.001 I А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005 I, 320.01.006 I, 320.01.007 I-жолдарынан сома көшіріледі;
6) 320.00.001 II А-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005 II, 320.01.006 II, 320.01.007 II-жолдарынан сома көшіріледі;
7) 320.00.002 А-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көлік құралдары импортына салынатын мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.006 II, 320.01.007 II, 320.01.008 II және 320.01.009 II-жолдарынан сома көшіріледі. Бұл жол егер "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "Жеке тұлға" 8 С торкөзі белгіленген жағдайда ғана толтырылады. Басқа санаттағы салық төлеушілер, оның ішінде жеке кәсіпкерлер көлік құралдарын импорттаған кезде, импортталған көлік құралдары жөніндегі мәліметтер 320.00.001 А және 320.00.001 В жолдарында көрсетіледі. 320.00.002 А жолы өзіне 320.00.002 I А, 320.00.002 II А жолдарын қосады;
8) 320.00.002 I А-жолда егер Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі;

3) в строке 320.00.001 II А указывается сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма строк 320.01.001 II, 320.01.002 II, 320.01.003 II и 320.01.004 II приложения 320.01.
Размер облагаемого импорта, указываемого в строках 320.00.001 I А и 320.00.001 II А, определяется в соответствии со статьей 276–8 Налогового кодекса;
4) в строке 320.00.001 В указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в том числе по импорту товаров (предметов лизинга), транспортных средств, и по импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 3 статьи 276–4 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.01.010 приложения 320.01.
Строка 320.00.001 В включает в себя сумму строк 320.00.001 I В, 320.00.001 II В;
5) в строке 320.00.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. В данную строку переносится сумма строк 320.01.006 I, 320.01.007 I, 320.01.008 I и 320.01.009 I приложения 320.01;
6) в строке 320.00.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма строк 320.01.006 II, 320.01.007 II, 320.01.008 II и 320.01.009 II приложения 320.01;
7) в строке 320.00.002 А указывается сумма размера облагаемого импорта транспортных средств, осуществленного физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, подлежащих государственной регистрации в государственных органах Республики Казахстан. Данная строка заполняется только в случае, если в поле 8 Раздела "Общая информация о налогоплательщике" отмечена ячейка 8С "Физическое лицо". При импорте транспортных средств другими категориями налогоплательщиков, в т.ч. индивидуальными предпринимателями, сведения по импортированным транспортным средствам отражаются в строке 320.00.001 А и 320.00.001 В. Строка 320.00.002 А включает в себя строки 320.00.002 I А, 320.00.002 II А;
8) в строке 320.00.002 I А указывается сумма размера облагаемого импорта по транспортным средствам, если транспортные средства импортируются физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации;

9) 320.00.002 II А-жолда егер Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі;
10) 320.00.002 В-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын, Республиканың мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 320.00.002 В жол өзіне 320.00.002 I В, 320.00.002 II В жолдарының сомасын қосады;
11) 320.00.002 I В-жолда егер Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
12) 320.00.002 II В-жолда егер Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 320.00.003 А-жолда Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған импорт көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.001-жолынан сома көшіріледі. 320.00.003 А жол өзіне 320.00.003 I А, 320.00.003 II А жолдарының сомасын қосады;
14) 320.00.003 I-жолда Ресей Федерациясынан Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған тауарлардың импорты көрсетіледі;
15) 320.00.003 II-жолда Беларусь Республикасынан Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған тауарлардың импорты көрсетіледі;
16) 320.00.004-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлардың, сондай-ақ Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағы 2)-тармақшасына сәйкес қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.004-жолынан сома көшіріледі. Импортталатын тауарлар мен осындай тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілер тізбесін, тауарлар мен салық төлеушілерді көрсетілген тізбеге енгізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.002-жолынан сома көшіріледі.
320.00.004 А жол өзіне 320.00.004 I А, 320.00.004 II А жолдарының сомасын қосады;
17) 320.00.004 I-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығының мөлшері көрсетіледі;

9) в строке 320.00.002 II А указывается сумма размера облагаемого импорта транспортным средствам, если транспортные средства импортируются физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь;
10) в строке 320.00.002 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, подлежащих государственной регистрации в государственных органах Республики, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. Строка 320.00.002 В включает в себя строки 320.00.002 I В, 320.00.002 II В;
11) в строке 320.00.002 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации;
12) в строке 320.00.002 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь;
13) в строке 320.00.003 А указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.001 приложения 320.02. Строка 320.00.003 А включает в себя сумму строк 320.00.003 I А, 320.00.003 II А;
14) в строке 320.00.003 I указывается освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса импорт товаров из Российской Федерации;
15) в строке 320.00.003 II указывается освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса импорт товаров из Республики Беларусь;
16) в строке 320.00.004 указывается размер освобожденного от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276–15 Налогового кодекса. Перечень импортируемых товаров и перечень налогоплательщиков, осуществляющих ввоз таких товаров, а также порядок отнесения товаров и налогоплательщиков к указанным перечням определяются Правительством Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.002 приложения 320.02.
Строка 320.00.004 А включает в себя сумму строк 320.00.004 I А, 320.00.004 II А;
17) в строке 320.00.004 I указывается размер освобожденного от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров;

18) 320.00.004 II-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығының мөлшері көрсетіледі;
19) 320.00.005 В-жолда Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-бабы 27-50 абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолға 320.03-нысанның D бағанының 0000001 және 0000002 жолдарының жиынтық сомасы көшіріледі.
320.00.005 В жол өзіне 320.00.005 I В, 320.00.005 II В жолдарының сомасын қосады;
20) 320.00.005 I В-жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолда 320.03-нысанның D бағанының жолдарынан, олар бойынша F бағанында ел коды Ресей Федерациясының импорты көрсетілген сомаларын қосумен сомасы көрсетіледі;
21) 320.00.005 II В-жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өндірістік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолда 320.03-нысанның D бағанының жолдарынан, олар бойынша F бағанында ел коды Беларусь Республикасының импорты көрсетілген сомаларын қосумен сомасы көрсетіледі;
22) 320.00.006 А-жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.003 А -жолынан сома көшіріледі.
Жол өзіне 320.00.006 I А және 320.00.006 А II жолдарының сомасын қосады;
23) 320.00.006 I А жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.001 А жолынан сома көшіріледі;
24) 320.00.006 II А жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.002 А жолынан сома көшіріледі;

18) в строке 320.00.004 II указывается размер освобожденного от налога на добавленную стоимость ввоза на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров;
19) в строке 320.00.005 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов таможенного союза товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27–50 статьи 49 Закона о введении. В данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы D формы 320.03.
Строка 320.00.005 В включает в себя сумму строк 320.00.005 I В, 320.00.005 II В;
20) в строке 320.00.005 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость. В данной строке указывается сумма, определяемая сложением сумм из тех строк из графы D формы 320.03, по которым в графе F указан код страны импорта Российской Федерации;
21) в строке 320.00.005 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость. В данной строке указывается сумма, определяемая сложением сумм из тех строк из графы D формы 320.03, по которым в графе F указан код страны импорта Республики Беларусь;
22) в строке 320.00.006 А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств– членов таможенного союза, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.003 А формы 320.04. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.006 I А и 320.00.006 II А;
23) в строке 320.00.006 I А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.001 А формы 320.04;
24) в строке 320.00.006 II А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.002 А формы 320.04;

25) 320.00.006 В жолда кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.003 В жолынан сома көшіріледі. Жол өзіне 320.00.006 I В және 320.00.006 В II жолдарының сомасын қосады;
26) 320.00.006 I В жолда Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.001 В жолынан сома көшіріледі;
27) 320.00.006 II В жолда Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.002 В жолынан сома көшіріледі;
28) 320.00.007 А жолда заңды тұлға әкелген, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003-жолынан сома көшіріледі;
29) 320.00.006 I А-жолда заңды тұлға әкелген, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 I-жолынан сома көшіріледі;
30) 320.00.006 II А-жолда заңды тұлға әкелген, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 I I-жолынан сома көшіріледі;

25) в строке 320.00.006 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.003 В формы 320.04. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.006 I В и 320.00.006 II В;
26) в строке 320.00.006 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.001 В формы 320.04;
27) в строке 320.00.006 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49–1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.002 В формы 320.04;
28) в строке 320.00.007 А указывается размер освобожденного импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 формы 320.03. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.007 I А и 320.00.007 II А;
29) в строке 320.00.007 I А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 I формы 320.02;
30) в строке 320.00.007 II А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 II формы 320.02.

17. "Акцизделетін тауарлар импорты кезінде акциздерді есептеу" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 320.00.008-жолда спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.05.005 С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
2) 320.00.008 I-жолда Ресей Федерациясынан спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.05.005 I С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
3) 320.00.008 II-жолда Беларусь Республикасынан спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.05.005 II С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
4) 320.00.009-жолда шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
5) 320.00.009 I-жолда Ресей Федерациясынан шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 I С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
6) 320.00.009 II-жолда Беларусь Республикасынан шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 II С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
7) 320.00.010-жолда алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.006-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның жеке парағы толтырылады;
8) 320.00.010 I-жолда Ресей Федерациясынан алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.006 I-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның жеке парағы толтырылады;
9) 320.00.010 II-жолда Беларусь Республикасынан алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.07.006 II-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның жеке парағы толтырылады;
10) 320.00.011-жолда темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;
11) 320.00.011 I-жолда Ресей Федерациясынан темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007 I-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;

17. В разделе "Начисление акцизов при импорте подакцизных товаров" отражаются следующие данные:
1) в строке 320.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 С формы 320.05;
2) в строке 320.00.008 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 I С формы 320.05;
3) в строке 320.00.008 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 II С формы 320.05;
4) в строке 320.00.009 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 С формы 320.06;
5) в строке 320.00.009 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 I С формы 320.06;
6) в строке 320.00.009 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 II С формы 320.06;
7) в строке 320.00.010 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006, составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
8) в строке 320.00.010 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции из Российской Федерации. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006 I составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
9) в строке 320.00.010 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции из Республики Беларусь. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006 II составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
10) в строке 320.00.011 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007, составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;
11) в строке 320.00.011 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий из Российской Федерации. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007 I, составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;

12) 320.00.011 II-жолда Беларусь Республикасынан темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007 II-жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;
13) 320.00.012-жолда шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09-нысанның 320.09.005-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
14) 320.00.012 I-жолда Ресей Федерациясынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09-нысанның 320.09.005 I-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
15) 320.00.012 II-жолда Беларусь Республикасынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09.005 II-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
16) 320.00.013-жолда бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
17) 320.00.013 I-жолда Ресей Федерациясынан бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 I С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
18) 320.00.013 II-жолда Беларусь Республикасынан бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 II С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
19) 320.00.014 жолда дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.007 С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
20) 320.00.014 I жолда Ресей Федерациясынан дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.007 I С-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
21) 320.00.014 II жолда Беларусь Республикасынан дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320. 10.007 II С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
22) 320.00.015-жолда жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
23) 320.00.015 I жолда Ресей Федерациясынан жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 I-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
24) 320.00.015 II жолда Беларусь Республикасынан жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 II-жолынын акциздің сомасы көшіріледі;

12) в строке 320.00.011 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий из Республики Беларусь. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007 II составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;
13) в строке 320.00.012 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 формы 320.09;
14) в строке 320.00.012 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 I формы 320.09;
15) в строке 320.00.012 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 II формы 320.09;
16) в строке 320.00.013 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 С;
17) в строке 320.00.013 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 I С;
18) в строке 320.00.013 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 II С;
19) в строке 320.00.014 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 С;
20) в строке 320.00.014 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 I С;
21) в строке 320.00.014 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 II С;
22) в строке 320.00.015 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003;
23) в строке 320.00.015 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003 I;
24) в строке 320.00.015 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003 II;

25) 320.00.016 жолда акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.00.008-ден 320.00.015-ке дейінгі-жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
26) 320.00.016 I-жолда Ресей Федерациясынан акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі;
27) 320.00.016 II-жолда Беларусь Республикасынан акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
18. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың импорты" бөлімінде 320.00.017-жолда акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импортының құны көрсетіледі. Бұл жолға 320.12-нысанның барлық парақтары бойынша 320.12.001В-жолынан қалыптастырылатын акцизделетін тауарлар импортының жалпы құны көшіріледі;
19. "Салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импорт бойынша ҚҚС және акциздер сомасы" бөлiмінде:
1) 320.00.018-жолда салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол тек өосымша декларацияда толтырылуы тиіс. Жол өзіне 320.00.018 I және 320.00.018 II-жолдарының қосады;
2) 320.00.018 I-жолда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 320.00.018 II-жолда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қосымша декларацияда 320.00.018, 320.00.018 I және 320.00.018 II жолдарын толтыру кезінде осындай сома сәйкесінше 320.00.001 В; 320.00.001 В I және 320.00.001 В II жолдарында міндетті көрсетілуі тиіс;
4) 320.00.019-жолда салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импортталған тауарлар бойынша акциздердің сомасы көрсетіледі. Жол тек өосымша декларацияда толтырылуы тиіс. Жол өзіне 320.00.019 I және 320.00.019 II-жолдарының қосады;
5) 320.00.019 I-жолда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген акциздердің сомасы көрсетіледі;
6) 320.00.019 II-жолда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген акциздердің сомасы көрсетіледі.
20. "Кеден одағында қосылған құн салығы салынбайтын импорт" бөлiмінде:
1) 320.00.020-жолда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген табиғи кему нормалар шегінде салық төлеуші шеккен тауарларды жоғалтқан жағдайда, сондай-ақ Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінде туындаған тауарлардың бүлінген импорт кезінде қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі. Жол өзіне 320.00.020 I және 320.00.020 II-жолдарының қосады;

25) в строке 320.00.016 указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 320.00.008 по 320.00.015;
26) в строке 320.00.016 I указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров из Российской Федерации;
27) в строке 320.00.016 II указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров из Республики Беларусь.
18. В разделе "Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом" в строке 320.00.017 указывается стоимость импортируемых подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. В данную строку переносится общая стоимость подакцизного товара, формируемого из строки 320.12.001 В по всем листам формы 320.12.
19) В разделе "Сумма НДС и акцизов по импорту, начисленных по результатам налоговой проверки":
1) в строке 320.00.018 указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным товарам, начисленная по результатам налоговой проверки. Строка подлежит заполнению только в дополнительной декларации. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.018 I и 320.00.018 II;
2) в строке 320.00.018 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленная по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Российской Федерации;
3) в строке 320.00.018 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленная по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Республики Беларусь.
При заполнении строк 320.00.018, 320.00.018 I и 320.00.018 II в дополнительной декларации такая же сумма подлежит обязательному отражению в строках 320.00.001 В; 320.00.001 В I и 320.00.001 В II, соответственно;
4) в строке 320.00.019 указывается сумма акцизов по импортированным товарам, начисленных по результатам налоговой проверки. Строка подлежит заполнению только в дополнительной декларации. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.019 I и 320.00.019 II;
5) в строке 320.00.019 I указывается сумма акцизов, начисленных по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Российской Федерации;
6) в строке 320.00.019 II указывается сумма акцизов, начисленных по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Республики Беларусь.
20. В разделе "Импорт, не облагаемый налогом на добавленную стоимость в таможенном союзе":
1) В строке 320.00.020 указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость при импорте в случае утраты товаров, понесенных налогоплательщиком в пределах норм естественной убыли, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также при порче товаров, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в соответствии с пунктом 4 статьи 276–23 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.020 I и 320.00.020 II;

2) 320.00.020 I-жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың импорты кезінде Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі;
3) 320.00.020 II-жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың импорты кезінде Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке кәсіпкер тапсырса, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікке сәйкес оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияны тапсырған күн.
Декларацияны салық органына табыс еткен күн көрсетіледі;
3) Салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдаған күн.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Қосылған құн салығы салынатын импорт- 320.01-нысанын жасау
22. Бұл нысан қосылған құн салығы салынатын кеден одағына мүше мемлекеттерден тауарлардың импорты туралы, сондай-ақ осындай импортталған тауарлар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "01" торкөзі белгіленген болса, 320.01 қосымшасы толтырылуы тиіс.
23. "Салық салынатын импорт" бөлімінде Салық кодексінің 37-1-тарауына сәйкес қосылған құн салығы салынатын импорт көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері, оның ішінде оларды дайындау туралы шарттар (келісім-шарттар) бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарларды) кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың құны негізінде айқындалады. Тауарлардың құны Салық кодексінің 276-8-бабы 2-тармағына сәйкес салық салу мақсатында құнын айқындау қағидаты негізінде анықталады. Шет ел валютасындағы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны салық салынатын импортты жасаған күнге нарықтық бағам бойынша теңгеге қайта есептеледі.

2) В строке 320.00.020 I указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 4 статьи 276–23 Налогового кодекса при импорте товаров из Российской Федерации.
В строке 320.00.020 II указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 4 статьи 276–23 Налогового кодекса при импорте товаров из Республики Беларусь.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 320.01 - Импорт, облагаемый налогом на
добавленную стоимость
22. Данная форма предназначена для детального отражения информации об импорте товаров из государств-членов таможенного союза, облагаемых налогом на добавленную стоимость, а также о суммах налога на добавленную стоимость, исчисленных по таким импортированным товарам.
Приложение 320.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в  строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
23. В разделе "Облагаемый импорт" отражается импорт, облагаемый налогом на добавленную стоимость в соответствии с главой 37-1 Налогового кодекса. Размер облагаемого импорта товаров, в том числе товаров, являющихся результатом выполнения работ по договору (контракту) об их изготовлении, определяется на основе стоимости товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза. Стоимость товаров определяется на основании принципа определения цены в целях налогообложения в соответствии с пунктом 2 статьи 276-8 Налогового кодекса. Стоимость товаров, работ, услуг в иностранной валюте пересчитывается в тенге по рыночному курсу на дату совершения облагаемого импорта.

24. Бұл бөлімде:
1) 320.01.001-жолда қосылған құн салығынсыз, тауарлардың салық салынатын импортының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.001 I және 320. 01.001 II-жолдарының қосады. Бұл жол өзіне алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын лизингтің мәндері мен тауарлардың салық салынатын импортының сомасын қоспайды (320.01.002 және 320.01.003-жолдар);
2) 320.01.001 I-жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
3) 320.01.001 II-жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
4) 320.01.002 II-жолда тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 6-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.002 I және 320. 01.002 II-жолдарында көрсетілген соманы қосады;
5) 320.01.002 I-жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
6) 320.01.002 II-жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
7) 320.01.003-жолда алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 5-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.003 I және 320. 01.003 II-жолдарында көрсетілген соманы қосады;
8) 320.01.003 I-жолда Ресей Федерациясынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
9) 320.01.003 II-жолда Беларусь Республикасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
10) 320.01.004-жолда кеден одағына мүше мемлекеттерден әкелінетін көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты көрсетіледі. Импортталған көлік құралдары жөніндегі мәліметтерді бұл жолда көлік құралдарын әкелуді жүзеге асыратын және мәліметтерді Декларацияның 320.00.002-жолында көрсететін жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушілердің барлық санаттары көрсетеді;
11) 320.01.004 I-жолда Ресей Федерациясынан әкелінетін көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты көрсетіледі;
12) 320.01.004 II-жолда Беларусь Республикасынан әкелінетін көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты көрсетіледі.

24. В данном разделе:
1) в строке 320.01.001 указывается общая сумма облагаемого импорта товаров без налога на добавленную стоимость. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.001 I и 320.01.001 II. Данная строка не включает в себя суммы облагаемого импорта предметов лизинга, транспортных средств и  товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья (строки 320.01.002, 320.01.003, 320.01.004);
2) в строке 320.01.001 I указывается облагаемый импорт товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.01.001 II облагаемый импорт товаров из  Республики Беларусь;
4) в строке 320.01.002 указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга). Размер облагаемого импорта определяется в соответствии с пунктом 6 статьи 276-8 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.002 I и 320.01.002 II;
5) в строке 320.01.002 I указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга) из Российской Федерации;
6) в строке 320.01.002 II указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга) из  Республики Беларусь;
7) в строке 320.01.003 указывается облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья. Размер облагаемого импорта товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, определяется на основе стоимости работ по переработки данного давальческого сырья в соответствии с пунктом 5 статьи 276-8 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.003 I и 320.01.003 II;
8) в строке 320.01.003 I указывается облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Российской Федерации;
9) в строке 320.01.003 II облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из  Республики Беларусь;
10) в строке 320.01.004 указывается облагаемый импорт по ввозимым из государств-участников таможенного союза транспортным средствам. Сведения по импортированным транспортным средствам в данной строке отражают все категории налогоплательщиков, за исключением физических лиц, осуществляющих ввоз транспортных средств и отражающих сведения в строке 320.00.002 Декларации;
11) в строке 320.01.004 I указывается облагаемый импорт по транспортным средствам, ввозимым из Российской Федерации;
12) в строке 320.01.004 II облагаемый импорт по транспортным средствам, ввозимым из  Республики Беларусь;
13) в строке 320.01.005 указывается итоговая сумма импорта, облагаемого налогом на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 320.01.001 по 320.01.004.

25. "Салық салынатын импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы" бөлімінде "Салық салынатын импорт" бөлімінде көрсетілген импорт бойынша есептелген қосылған құн салығының сомалар жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
26. Бұл бөлімде:
1) 320.01.005-жолда қосылған құн салығынсыз, тауарлардың салық салынатын импортының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.005 I және 320. 01.005 II-жолдарының қосады. Бұл жол өзіне алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын лизингтің мәндері көлік құралдарын мен тауарлардың салық салынатын импортының сомасын қоспайды (320.01.006 және 320.01.007-жолдар);
2) 320.01.005 I-жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
3) 320.01.005 II-жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
4) 320.01.006-жолда тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 6-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.006 I және 320. 01.006 II-жолдарында көрсетілген соманы қосады;
5) 320.01.006 I-жолда Ресей Федерациясынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
6) 320.01.006 II-жолда Беларусь Республикасынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
7) 320.01.007-жолда алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.007 I және 320. 01.007 II-жолдарында көрсетілген соманы қосады;
8) 320.01.007 I-жолда Ресей Федерациясынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
9) 320.01.007 II-жолда Беларусь Республикасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
10) 320.01.009 I-жолда жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушілердің барлық санаттары Ресей Федерациясынан әкелетін көлік құралдарының салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) 320.01.009 II-жолда жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушілердің барлық санаттары Беларусь Республикасынан әкелетін көлік құралдарының салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

25. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость, по облагаемому импорту" отражаются сведения по суммам налога на добавленную стоимость исчисленным по облагаемому импорту, указанному в разделе "Облагаемый импорт".
26. В данном разделе:
1) в строке 320.01.006 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость исчисленного по облагаемому импорту товаров указанному в строке 320.01.001. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.006 I и 320.01.006 II. Данная строка не включает в себя суммы налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту предметов лизинга, транспортных средств и  товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья (строки 320.01.007, 320.01.008  и 320.01.009);
2) в строке 320.01.006 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.01.006 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров из  Республики Беларусь;
4) в строке 320.01.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров (предметов лизинга). Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.007 I и 320.01.007 II;
5) в строке 320.01.007 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров (предметов лизинга) из Российской Федерации;
6) в строке 320.01.007 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту (предметов лизинга) из  Республики Беларусь;
7) в строке 320.01.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.008 I и 320.01.008 II;
8) в строке 320.01.008 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Российской Федерации;
9) в строке 320.01.008 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из  Республики Беларусь;
10) в строке 320.01.009 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, ввозимых из Российской Федерации всеми категориями налогоплательщиков, за исключением физическими лицами;
11) в строке 320.01.009 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, ввозимых из Республики Беларусь всеми категориями налогоплательщиков, за исключением физическими лицами;

12) 320.01.010-жолда 320.01.006-дан 320.01.009-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын қосылған құн салығы салынатын импорттың жиынтық сомасы көрсетіледі.
320.01.005-жолдарының сомасы 320.00.001А-жолдарына көшіріледі.
320.01.010-жолдарының сомасы 320.00.001В-жолдарына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығын салудан босатылған импорт - 320.02-нысанын жасау
27. Бұл нысан қосылған құн салығын салудан босатылған, Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлардың импортын егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "02" торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
28. "Қосылған құн салығын салудан босатылған импорт" бөлімінде:
1) 320.02.001-жолда Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылған импорт көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.02.001 А, 320.02.001 В, 320.02.001 С, 320.02.001 D, 320.02.001 I, 320.02.001 F-жолдарын қосады;
2) 320.02.001 A жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
3) 320.02.001 B жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
4) 320.02.001 C жолында салық төлеуден босатуды белгілейтін кеден режимдерінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес декларациялануға жататын тауарлардың сомасы көрсетіледі;
5) 320.02.001 D жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде субстанция-дәрілер; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдар; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы материалдар, оның ішінде субстанция-дәрілер, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың сомасы көрсетіледі;

12) в строке 320.01.010 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту, определяемая как сумма строк с 320.01.006 по 320.01.009.
Сумма строки 320.01.005 переносится в строку 320.00.001 А.
Сумма строки 320.01.010 переносится в строку 320.00.001 В.
4. Составление формы 320.02 - Импорт, освобожденный
от налога на добавленную стоимость
27. Данная форма предназначена для детального отражения импорта товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, освобожденного от налога на добавленную стоимость.
Приложение 320.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
28. В разделе "Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 320.02.001 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки  320.02.001 А, 320.02.001 В, 320.02.001 С, 320.02.001 D, 320.02.001 I, 320.02.001 F;
2) в строке 320.02.001 A указывается размер освобожденного импорта товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) в строке 320.02.001 B указывается размер освобожденного импорта товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
4) в строке 320.02.001 C указывается размер освобожденного импорта товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, консульскими учреждениями иностранных государств, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульскими должностными лицами, консульскими служащими, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
5) в строке 320.02.001 D указывается размер освобожденного импорта лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;

6) 320.02.001 I мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтерiнiң және халықаралық ұйымдардың желісі бойынша берiлген грант қаржысы есебінен жүзеге асырылатын тауарларының босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі;
7) 320.02.001 F-жолда Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі; Бұл жол өзіне 320.02.001 А-дан 320.02.001 I-жолдарын қосады;
320.02.001 А-дан 320.02.001 F-жолдар I және II кіші жолдардан тұрады. I тиісті кіші жолдарда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі, ал тиісті кіші жолдарда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.02.002-жолда Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына қайта өңдеуге арналған, сондай-ақ олардың көмегімен қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарларды әкеткен тауарларды қосылған құн салығын салудан босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі. Бұл жол Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағының 2)-тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауарлар бойынша және салық төлеушілер бойынша ғана толтырылады 320.02.002-жол өзіне 320.00.002 I және 320.00.002 II-жолдарының қосады;
9) 320.02.002 I-жолда Ресей Федерациясынан импортталған, осы тармақтың 8)-тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.02.002 II-жолда Беларусь Республикасынан импортталған, осы тармақтың 8)-тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.02.003-жолда Заңды тұлға, 01.01.2009 жылға дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағынан әкелінген тауарларды қосылған құн салығын салудан босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі. 320.02.001-жолдың сомасы 320.02.003 -жолға көшіріледі. 320.02.003-жол өзіне 320.00.003 I және 320.00.003 II-жолдарының қосады;
12) 320.02.003 I-жолда Ресей Федерациясынан импортталған, осы тармақтың 11) -тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.02.003 II-жолда Беларусь Республикасынан импортталған, осы тармақтың 11) -тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
320.02.001 жолдарының сомасы 320.00.003 А жолдарына көшіріледі.
320.02.002 жолдарының сомасы 320.00.004 А жолдарына көшіріледі.
320.02.003 жолының сомасы 320.00.007 А саналады.

6) в строке 320.02.001 I указывается размер освобожденного импорта товаров, осуществляемый за счет средств грантов, предоставленных по линии государства, правительств государств и международных организаций;
7) в строке 320.02.001 F указывается размер освобожденного импорта товаров, освобожденного в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса и не указанного в строках с 320.02.001 A по 320.02.001 I.
Строки с 320.02.001 А по 320.02.001 F состоят из подстрок I и II. В подстроках I по соответствующим строкам указываются сведения по товарам, импортированным из Российской Федерации, а в подстроках II по соответствующим строкам указываются сведения по товарам, импортированным из Республики Беларусь;
8) в строке 320.02.002 указывается размер освобожденного импорта товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров. Данная строка заполняется только по тем товарам и только теми налогоплательщиками, которые соответствуют требованиям, установленным подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса. Строка 320.02.002 включает в себя строки 320.02.002 I и 320.02.002 II;
9) в строке 320.02.002 I  отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 8) настоящего пункта, импортированным из Российской Федерации;
10) в строке 320.02.002 II  отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 8) настоящего пункта, импортированным из Республики Беларусь;
11) в строке 320.02.003 указывается размер освобожденного импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.003. Строка 320.02.003 включает в себя строки 320.02.003 I и 320.02.003 II;
12) в строке 320.02.003 I  отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 11) настоящего пункта, импортированным из Российской Федерации;
13) в строке 320.02.003 II  отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 11) настоящего пункта, импортированным из Республики Беларусь.
Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.003 А.
Сумма строки 320.02.002 переносится в строку 320.00.004 А.
Сумма строки 320.02.003 учитывается в строке 320.00.007 А.

5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлардың импорты - 320.03-нысанын жасау
29. Бұл нысан Енгізу туралы заңның 49-бабы 27-50 абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген, Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты кезінде толтырылады.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "03" торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
30. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 - өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты;
2 - су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштің нөмірі және салық төлеуші берген, аталған Өтінішті толтыру күні көрсетіледі;
4) D бағанында Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 276-2-бабы 2-тармағына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкетілген мерзім (өзгертілген) салықты өтеу үшін көрсетіледі;
6) F бағанында импорт елінің коды көрсетіледі;
0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
D бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 320.00.005 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты - 320.04-нысанын жасау
31.Бұл нысан Енгізу туралы заңның 49-1-бабына сәйкес импорт кезінде қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін, салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "04" торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
32. "Есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығын есептеу" бөлімінде:

5. Составление формы 320.03 - Импорт товаров, по которым
изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость
29. Данная форма заполняется при импорте товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь по которым изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении.
Приложение 320.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
30. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 - импорт товаров для промышленной переработки;
2 - импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и дата составления указанного Заявления, присваиваемые налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. Изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276-2 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код страны-экспортера, из которой осуществлен импорт товаров для промышленной переработки;
7) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
8) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы D переносится в строку 320.00.005.
6. Составление формы 320.04 - Импорт товаров, налог на
добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета
31. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при импорте уплачивается методом зачета, в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении.
Приложение 320.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
32. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость по импорту товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, уплачиваемого методом зачета":

1) 320.04.001 А-жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан импорт сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.001 I А, 320.04.001 II А, 320.04.001 III А, 320.04.001 IV А, 320.04.001 V А, 320.04.001 VI А, 320.04.001 VII А, 320.04.001 VIII А, 320.04.001 IХ А-жолдарын қосады;
2) 320.04.001 I А-жолда импортталған жабдық бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
3) 320.04.001 II А-жолда импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
4) 320.04.001 III А-жолда импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
5) 320.04.001 IV А-жолда импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
6) 320.04.001 V А-жолда импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
7) 320.04.001 VI А-жолда импортталған теңіз кемелері бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
8) 320.04.001 VII А-жолда импортталған қосалқы бөлшектер бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
9) 320.04.001 VIII А-жолда импортталған пестицидтер (улы химикаттар) бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
10) 320.04.001 IХ А-жолда импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
11) 320.04.001 В-жолда есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.001 I В, 320.04.001 II В, 320.04.001 III В, 320.04.001 IV В, 320.04.001 V В, 320.04.001 VI В, 320.04.001 VII В, 320.04.001 VIII В, 320.04.001 IХ В-жолдарын қосады;
12) 320.04.001 I В-жолда импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 320.04.001 II В-жолда импортталған ауыл шаруашылық техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 320.04.001 III В-жолда импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

1) в строке 320.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.001 I А, 320.04.001 II А, 320.04.001 III А, 320.04.001 IV А, 320.04.001 V А, 320.04.001 VI А, 320.04.001 VII А, 320.04.001 VIII А, 320.04.001 IХ А и 320.04.001 Х А;
2) в строке 320.04.001 I А указывается сумма облагаемого импорта по импортированному оборудованию;
3) в строке 320.04.001 II А указывается сумма облагаемого импорта по импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 320.04.001 III А указывается сумма облагаемого импорта по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
5) в строке 320.04.001 IV А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным самолетам и вертолетам;
6) в строке 320.04.001 V А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
7) в строке 320.04.001 VI А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным морским судам;
8) в строке 320.04.001 VII А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным запасным частям;
9) в строке 320.04.001 VIII А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
10) в строке 320.04.001 IХ А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным племенным животным всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 320.04.001 Х А указывается сумма облагаемого импорта по прочим товарам, включенным в Перечень, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, но не отраженным в строках с 320.04.001 I А по 320.04.001 IХ А;
12) в строке 320.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость уплачиваемого методом зачета по импорту товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации. Данная строка включает в себя строки 320.04.001 I В, 320.04.001 II В, 320.04.001 III В, 320.04.001 IV В, 320.04.001 V В, 320.04.001 VI В, 320.04.001 VII В, 320.04.001 VIII В, 320.04.001 IХ В и 320.04.001 Х В;
13) в строке 320.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
14) в строке 320.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной технике;

15) 320.04.001 IV В-жолда импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 320.04.001 V В-жолда импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 320.04.001 VI В-жолда импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
18) 320.04.001 VII В-жолда импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 320.04.001 VIII В-жолда импортталған пестицидтер (улы химикаттар) бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 320.04.001 IХ В-жолда импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
320.04.001 А жолының сомасы 320.00.006 I А жолына көшіріледі.
320.04.001 В жолының сомасы 320.00.006 I В жолына көшіріледі.
Сондай-ақ 320.00.006 I В-жолдарының сомасы тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген ҚҚС бойынша Декларацияның 300.00.012 және 300.00.028 В-жолдарында ескеріледі;
21) 320.04.002 А-жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Беларусь Республикасынан импорт сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.002 I А, 320.04.002 II А, 320.04.002 III А, 320.04.002 IV А, 320.04.002 V А, 320.04.002 VI А, 320.04.002 VII А, 320.04.002 VIII А, 320.04.002 IХ А-жолдарын қосады;
22) 320.04.002 I-ден бастап 320.04.002 IХ-ге дейінгі-жолдар А және В бағандары бойынша 320.04.001 I-ден бастап 320.04.001 IХ-дейінгі-жолдар бойынша бағандарға ұқсас толтырылады.
320.04.002 А жолының сомасы 320.00.006 II А жолына көшіріледі.
320.04.002 В жолының сомасы 320.00.006 II В жолына көшіріледі.
Сондай-ақ 320.00.006 II В-жолдарының сомасы тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген ҚҚС бойынша Декларацияның 300.00.012 и 300.00.028 В-жолдарында ескеріледі;
23) 320.04.003 А-жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан импорт сомасының қорытындысы көрсетіледі. Бұл-жолда көрсетілетін салық салынатын импорт сомасы 320.04.001 А және 320.04.002 А-жолдарынан сомалар қосындысымен айқындалады;
24) 320.04.003 B-жолда қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан импорт бойынша қосылған құн салығы сомасының қорытындысы көрсетіледі. Бұл-жолда көрсетілетін қосылған құн салығының сомасы 320.04.001 В және 320.04.002 В-жолдарынан сомалар қосындысымен айқындалады.
320.04.003 А жолының сомасы 320.00.006 А жолына көшіріледі.
320.04.003 В жолының сомасы 320.00.006 В жолына көшіріледі.
7. Салық салынатын спирт импорты- 320.05-нысанын жасау
33. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған барлық спирт түрлерінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына спирт импорттайтын салық төлеушілер толтырады.

15) в строке 320.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
16) в строке 320.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
17) в строке 320.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
18) в строке 320.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;
19) в строке 320.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
20) в строке 320.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
21) в строке 320.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения;
22) в строке 320.04.001 Х В указывается сумма налога на добавленную стоимость уплачиваемого методом зачета по прочим товарам, включенным в Перечень, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, но не отраженным в строках с 320.04.001 I В по 320.04.001 Х В.
Сумма строки 320.04.001 А переносится в строку 320.00.006 I А.
Сумма строки 320.04.001 В переносится в строку 320.00.006 I В.
Также сумма строк 320.00.006 I В учитывается в строках 300.00.012 и 300.00.028 в Декларации по НДС, представленной за соответствующий налоговый период;
23) в строке 320.04.002 А указывается сумма облагаемого импорта товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.002 I А, 320.04.002 II А, 320.04.002 III А, 320.04.002 IV А, 320.04.002 V А, 320.04.002 VI А, 320.04.002 VII А, 320.04.002 VIII А, 320.04.002 IХ А и 320.04.002 Х А;
24) строки с 320.04.002 I по 320.04.002 Х по столбцам А и В заполняются аналогично столбцам по строкам с 320.04.001 I по 320.04.001 Х.
Сумма строки 320.04.002 А переносится в строку 320.00.006 II А.
Сумма строки 320.04.002 В переносится в строку 320.00.006 II В.
Также сумма строк 320.00.006 II В учитывается в строках 300.00.012 и 300.00.028 в Декларации по НДС, представленной за соответствующий налоговый период;
25) в строке 320.04.003 А указывается итого сумма облагаемого импорта товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации и Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Сумма облагаемого импорта, отражаемая в данной строке определяется сложением сумм из строк 320.04.001 А и 320.04.002 А;
26) в строке 320.04.003 B указывается итого сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации и Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Сумма налога на добавленную стоимость, отражаемая в данной строке определяется сложением сумм из строк 320.04.001 В и 320.04.002 В.
Сумма строки 320.04.003 А переносится в строку 320.00.006 А.
Сумма строки 320.04.003 В переносится в строку 320.00.006 В.
7. Составление формы 320.05 - Облагаемый импорт спирта
33. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте всех видов спирта, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими спирт в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.

34. "Салық салынатын спирт импорты" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасының (литр) мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
4) 320.05.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін импортталатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.05.001 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.05.001 I.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.05.001 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.05.001 II.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.05.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.05.002 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.05.002 I.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;

34. В разделе "Облагаемый импорт спирта":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.05.001 отражаются сведения по спирту, импортируемому для производства алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.05.001 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.05.001 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.05.001 II.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.05.001 II.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.05.002 отражаются сведения по спирту, импортируемому не для производства алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.05.002 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому не для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
11) в строке 320.05.002 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, этиловому спирту и прочим спиртам денатурированным, любой концентрации, импортируемым не для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

12) 320.05.002 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.05.002 II.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 320.05.003 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 320.05.003 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 320.05.003 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
17) 320.05.003 I.III. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
18) 320.05.003 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
19 320.05.003 II.II. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;

12) в строке 320.05.002 II.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому не для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
13) в строке 320.05.002 II.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, этиловому спирту и прочим спиртам денатурированным, любой концентрации, импортируемым не для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
14) в строке 320.05.003 отражаются сведения по спирту, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
15) в строке 320.05.003 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
16) в строке 320.05.003 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
17) в строке 320.05.003 I.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, импортируемого на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
18) в строке 320.05.003 II.I. отражаются сведения по спирту, этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
19) в строке 320.05.003 II.II. отражаются сведения спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

20) 320.05.003 II.III. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
21) 320.05.004 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
22) 320.05.004 I.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін Ресей Федерациясынан денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
23) 320.05.004 II.I. жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін Беларусь Республикасынан денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
24) 320.05.005-жолда:
а. 320.05.001 А-дан 320.05.004 А-ға дейінгі-жолдар сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын импорттың қорытынды сомасы;
25) 320.05.001 С-дан 320.05.004 С-ға дейінгі-жолдар сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздың қорытынды сомасы көрсетіледі;
320.05.005 I жолда Ресей Федерациясынан салық салынатын импорттың және есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
26) 320.05.004 II жолда Беларусь Республикасынан салық салынатын импорттың және есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі.
35."Акциз салуға жатпайтын спирт импорты" бөлімінде:
1) 320.05.006 жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған импортталған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.05.006 I.I. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.05.006 I.II. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;

20) в строке 320.05.003 II.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, импортируемого на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
21) в строке 320.05.004 отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
22) в строке 320.05.004 I.I. отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
23) в строке 320.05.004 II.I. отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
24) в строке 320.05.005 отражается:
а. итоговая сумма облагаемого импорта, которая определяется как сумма строк с 320.05.001 А по 320.05.004 А;
б. итоговая сумма исчисленного акциза, которая определяется как сумма строк с 320.05.001 С по 320.05.004 С;
25) в строке 320.05.005 I отражается итоговая сумма облагаемого импорта и исчисленного акциза из Российской Федерации;
26) в строке 320.05.005 II отражается итоговая сумма облагаемого импорта и исчисленного акциза из Республики Беларусь.
35. Раздел "Импорт спирта, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.05.006 отражаются сведения по импортируемому этиловому спирту, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.05.006 I.I. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.05.006 I.II. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;

4) 320.05.006 I.III. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.05.006 II.I. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан импортталған 80 проценттен аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.05.006 II.II. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан импортталған 80 процент немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.05.006 II.III. жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
320.05.005 С жолының сомасы Декларацияның 320.00.008 жолына көшіріледі.
8. Шарап материалының салық салынатын импорты - 320.06-нысанын жасау
36. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған шарап материалының салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына шарап материалын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
37. "Шарап материалының салық салынатын импорты" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасының (литр) мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 320.06.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.06.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.06.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;

4) в строке 320.05.006 I.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
5) в строке 320.05.006 II.I. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
6) в строке 320.05.006 II.II. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
7) в строке 320.05.006 II.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.05.005 С переносится в строку 320.00.008 Декларации.
8. Составление формы 320.06 - Облагаемый импорт виноматериала
36. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте виноматериала, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими виноматериал в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
37. В разделе "Облагаемый импорт виноматериала":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.06.001 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.06.001 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.06.001 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

7) 320.06.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.06.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.06.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.06.003 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.06.003 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге Ресей Федерациясынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 320.06.003 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге Беларусь Республикасынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.06.004 жолда:
- 320.06.001 А-дан 320.06.003 А-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын салық салынатын импорттың;
- 320.06.001 С-дан 320.06.003 С-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
320.06.004 I жолда:
- 320.06.001 І А-дан 320.06.003 І А-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Ресей Федерациясы бойынша салық салынатын импорттың;
- 320.06.001 І С-дан 320.06.003 І С-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Ресей Федерациясы есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
320.06.004 II жолда:
- 320.06.001 ІІ А-дан 320.06.003 ІІ А-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Беларусь Республикасы бойынша салық салынатын импорттың;
- 320.06.001 ІІ С-дан 320.06.003 ІІ С-ға дейінгі-жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Беларусь Республикасы есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
38. "Акциз салуға жатпайтын шарап материалының импорты" бөлімінде:
1) 320.06.005 жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;

7) в строке 320.06.002 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.06.002 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.06.002 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.06.003 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
11) в строке 320.06.003 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
12) в строке 320.06.003 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
13) в строке 320.06.004 отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 А по 320.06.003 А;
- исчисленного акциза, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 С по 320.06.003 С;
14) в строке 320.06.004 I отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта по Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 I А по 320.06.003 I А;
- исчисленного акциза по Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 I С по 320.06.003 I С;
15) в строке 320.06.004 II отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта по Республике Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 II А по 320.06.003 II А;
- исчисленного акциза по Республике Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 II C по 320.06.003 II C.
38. В разделе "Импорт виноматериала, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.06.005 отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;

2) 320.06.005 I.I. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.06.005 I.II. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.06.005 II.I. жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.06.005 II.II.-жолда акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
320.06.004 С жолының сомасы Декларацияның 320.00.009 жолына көшіріледі.
9. Салық салынатын алкоголь өнімінің импорты- 320.07-нысанын жасау
39. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған алкоголь өнімінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына алкоголь өнімдерін импорттайтын салық төлеушілер толтырады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке парақ жасалады.
40. "Салық салынатын алкоголь өнімінің импорты" бөлімінде:
1) 320.07.001 А жолда алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 320.07.001 В жолда Ресей Федерациясынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
3) 320.07.001 С жолда Беларусь Республикасынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
4) 320.07.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
5) 320.07.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
6) 320.07.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;

2) в строке 320.06.005 I.I. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
3) в строке 320.06.005 I.II. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
4) в строке 320.06.005 II.I. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
5) в строке 320.06.005 II.II. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом.
Сумма строки 320.06.004 С переносится в строку 320.00.009 Декларации.
9. Составление формы 320.07 - Облагаемый импорт
алкогольной продукции
39. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемом импорте алкогольной продукции, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими алкогольную продукцию в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист.
40. В разделе "Облагаемый импорт алкогольной продукции":
1) в строке 320.07.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 320.07.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации по импортированным подакцизным товарам из Российской Федерации;
3) в строке 320.07.001 С указывается соответствующий код бюджетной классификации по импортированным подакцизным товарам из Республики Беларусь;
4) в строке 320.07.002 указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.07.002 I указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.07.002 II указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

7) 320.07.003 жолда есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген немесе жойылған кезде салық салу базасына енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. Жолдың қорытынды сомасы 320.07.003 I және 320.07.003 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 320.07.003 I жолда С бағанының-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген, жойылған кезде Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
9) 320.07.003 I A I - 320.07.003 I A III жолдарында есепке алу-бақылау таңбаларының саны көрсетіледі;
10) 320.07.003 I B I - 320.07.003 I B III жолдарында тұтынуыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
11) 320.07.003 I C I - 320.07.003 I C III жолдарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі, жойылуы бойынша салық базасы көрсетіледі;
12) 320.07.003 II жолда С бағанының сомасы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген, жойылған кезде Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
13) 320.07.003 II A I - 320.07.003 II A III жолдарында есепке алу-бақылау таңбаларының саны көрсетіледі;
14) 320.07.003 II B I - 320.07.003 II B III жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
15) 320.07.003 II C I - 320.07.003 II C III жолдарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі, жойылуы бойынша салық базасы көрсетіледі;
16) 320.07.004-жолда 320.07.002 және 320.07.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
17) 320.07.004 I жолда 320.07.002 I және 320.07.003 I жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
18) 320.07.004 II жолда 320.07.002 IІ және 320.07.003 IІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
19) 320.07.005 жолда белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
20) 320.07.006 жолда 320.07.004 және 320.07.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
21) 320.07.006 I жолда Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22) 320.07.006 II жолда Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
41. "Акциз салуға жатпайтын алкоголь өнімінің импорты" бөлімінде:
1) 320.07.007 жолда салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;

7) в строке 320.07.003 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки определяется как сумма строк 320.07.003 I и 320.07.003 II;
8) в строке 320.07.003 I указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации при порче, утрате учетно-контрольных марок, определяемая как сумма строк графы С;
9) в строках 320.07.003 I A I - 320.07.003 I A III указывается количество учетно-контрольных марок;
10) в строках 320.07.003 I B I - 320.07.003 I B III указывается емкость потребительской тары;
11) в строках 320.07.003 I C I - 320.07.003 I C III указывается налоговая база по порче, утрате учетно-контрольных марок, которая определяется как произведение граф А и В;
12) в строке 320.07.003 II указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь при порче, утрате учетно-контрольных марок, определяемая как сумма строк графы С;
13) в строках 320.07.003 II A I - 320.07.003 II A III указывается количество учетно-контрольных марок;
14) в строках 320.07.003 II B I - 320.07.003 II B III указывается емкость потребительской тары;
15) в строках 320.07.003 II C I - 320.07.003 II C III указывается налоговая база по порче, утрате учетно-контрольных марок, которая определяется как произведение граф А и В;
16) в строке 320.07.004 указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции, которая определяемая как сумма строк 320.07.002 и 320.07.003;
17) в строке 320.07.004 I указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, определяемая как сумма строк 320.07.002 I и 320.07.003 I;
18) в строке 320.07.004 II указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, определяемая как сумма строк 320.07.002 II и 320.07.003 II;
19) в строке 320.07.005 указывается установленная ставка акциза;
20) в строке 320.07.006 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.07.004 и 320.07.005;
21) в строке 320.07.006 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
22) в строке 320.07.006 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
41. Раздел "Импорт алкогольной продукции, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.07.007 указывается объем импорта алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;

2) 320.07.007 I жолда салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
3) 320.07.007 II жолда салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
4) 320.07.008 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі немесе жоғалуы туындаған салық салу базасына қосылмайтын алкоголь өнімінің көлемі, сондай-ақ салық органдары жоюға есептен шығару актісі негізінде қабылдаған бүлінген есепке алу-бақылау таңбалары бойынша салық салынатын базаға енгізілмейтін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. Бұл жол 320.07.003 жолына ұқсас толтырылады.
5) 42. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы 100 пайыздық спирттің литрі ретінде қаралады.
320.07.006 жолының сомасы 320.00.010 жолына көшіріледі.
10. Салық салынатын темекі өнімдерінің импорты- 320.08 - нысанын жасау
43. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған құрамында никотині (бұдан әрі - темекі) бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және соңғы тұтынуға арналған фильтрлі сигареттерді, фильтрсіз сигареттерді, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, хорхорлы және өзге де темекіні қоса алғанда, темекі өнімдерінің барлық түрлерінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден темекі өнімдерін импорттайтын салық төлеушілер толтырады. Темекінің әрбір түріне бөлек парақ толтырылады.
44. Бұл нысанды толтырған кезде акциз ставкасы темекі өнімінің бір данасына және/немесе килограмына есепті негізге ала отырып, көрсетіледі.Ол үшін сигараларды қоспағанда, темекі өнімдерін данада өлшеу бірлігіне белгіленген акциз ставкасын 1000 бөлу қажет. Темекінің өлшем бірлігі килограмм болып табылады, темекі өнімдерінің қалған түрлерінің өлшем бірлігі дана болып табылады.
45. "Салық салынатын темекі өнімдерінің импорты" бөлімінде:
1) А бағанының 320.08.001 жолда темекі өнімдерінің түрі көрсетіледі;
2) В бағанының 320.08.001 жолда Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
3) С бағанының 320.08.001 жолда Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;

2) в строке 320.07.007 I указывается объем импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.07.007 II указывается объем импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
4) в строке 320.07.008 указывается объем алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок, возникших в результате чрезвычайных ситуаций, а также объем алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу, по испорченным учетно-контрольным маркам, принятым налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению. Данная строка заполняется аналогично строке 320.07.003.
42. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
Сумма строки 320.07.006 переносится в строку 320.00.010.
10. Составление формы 320.08 - Облагаемый импорт
табачных изделий
43. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте всех видов табачных изделий, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин (далее - табак), совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими табачные изделия в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист.
44. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, ставку акциза, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, за исключением сигар, необходимо разделить на 1000. Единицей измерения табака являются килограммы, единицей измерения остальных видов табачных изделий являются штуки.
45. В разделе "Облагаемый импорт табачных изделий":
1) в строке 320.08.001 графы А указывается вид табачных изделий;
2) в строке 320.08.001 графы В указывается Код бюджетной классификации по импортируемым товарам из Российской Федерации;
3) в строке 320.08.001 графы С указывается Код бюджетной классификации по импортируемым товарам из Республики Беларусь;

4) 320.08.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
5) 320.08.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
6) 320.08.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
7) 320.08.003 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.08.003 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге Ресей Федерациясынан импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.08.003 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге Беларусь Республикасынан импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.08.004 жолда бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
11) 320.08.004 I жолда Ресей Федерациясы бойынша бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
12) 320.08.004 II жолда Беларусь Республикасы бойынша бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
13) 320.08.004 I және 320.08.004 II-жолдарында А бағандарында бүлінген және жойылған акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
14) 320.08.004 I және 320.08.004 II-жолдарында В бағандарында акциз таңбалары бүлінген, жойылған кезеңнің алдындағы салық кезеңі ішінде бумасы импортталған қораптағы анағұрлым көп дана, кг саны көрсетіледі;
15) 320.08.004 I және 320.08.004 II-жолдарында С бағандарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын салық базасының мөлшері көрсетіледі;
16) 320.08.005 жолда есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002-ден бастап 320.08.004-ке дейінгі-жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
17) 320.08.005 I жолда Ресей Федерациясы бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002 І-ден бастап 320.08.004 І-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;

4) в строке 320.08.002 указывается облагаемый импорт табачных изделий, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
5) в строке 320.08.002 I указывается облагаемый импорт табачных изделий из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
6) в строке 320.08.002 II указывается облагаемый импорт табачных изделий из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
7) в строке 320.08.003 отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
8) в строке 320.08.003 I отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
9) в строке 320.08.003 II отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
10) в строке 320.08.004 указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
11) в строке 320.08.004 I указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок по Российской Федерации;
12) в строке 320.08.004 II указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок по Республике Беларусь;
13) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
14) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах В указывается наибольшее количество штук, кг в пачке, в которой импортировалась их упаковка в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
15) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах С указывается размер налоговой базы, определяемый как произведение граф А и В;
16) в строке 320.08.005 указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк c 320.08.002 по 320.08.004;
17) в строке 320.08.005 I указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода по Российской Федерации. Данная строка определяется как сумма строк с 320.08.002 I по 320.08.004 I;

18) 320.08.005 II жолда Беларусь Республикасы бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002 ІІ-ден бастап 320.08.004 ІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
19) 320.08.006 жолда белгіленген акциз ставкасы (1 данаға не 1 кг-ға) көрсетіледі;
20) 320.08.007 жолда 320.08.005 және 320.08.006-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
21) 320.08.007 I жолда Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22) 320.08.007 II жолда Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
46. "Акциз салуға жатпайтын темекі өнімдерінің импорты" бөлімі:
1) 320.08.008 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
2) 320.08.008 I жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде Ресей Федерациясынан салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
3) 320.08.008 II жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде Беларусь Республикасынан салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
4) 320.08.009 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде болған бүліну, жойылу кезінде акциз салуға жатпайтын акциз таңбаларының саны, сондай-ақ салық органдары жоюға есептен шығару актісі негізінде қабылдаған бүлінген акциз таңбаларының саны көрсетіледі. Бұл жол 320.08.004 жолына ұқсас толтырылады;
320.08.007 жолының сомасы Декларацияның 320.00.011 жолына көшіріледі.
11. Салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты - 320.09-нысанын жасау
47. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден шикі мұнайды, газ конденсатын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
48. "Салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты" бөлімінде:
1) 320.09.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.09.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;

18) в строке 320.08.005 II указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода по Республике Беларусь. Данная строка определяется как сумма строк с 320.08.002 II по 320.08.004 II;
19) в строке 320.08.006 указывается установленная ставка акциза (на 1 штуку, либо на 1 кг);
20) в строке 320.08.007 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.08.005 и 320.08.006;
21) в строке 320.08.007 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
22) в строке 320.08.007 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь;
46. Раздел "Импорт табачных изделий, не подлежащих обложению акцизом":
1) в строке 320.08.008 указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.08.008 I указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций из Российской Федерации;
3) в строке 320.08.008 II указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций из Республики Беларусь;
4) в строке 320.08.009 указывается не подлежащее обложению акцизом количество акцизных марок при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, а также количество испорченных акцизных марок, принятых налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению. Данная строка заполняется аналогично строке 320.08.004.
Сумма строки 320.08.007 переносится в строку 320.00.011 Декларации.
11. Составление формы 320.09 - Облагаемый импорт
сырой нефти, газового конденсата
47. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте сырой нефти, газового конденсата, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими сырую нефть, газовый конденсат в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
48. В разделе "Облагаемый импорт сырой нефти, газового конденсата":
1) в строке 320.09.001 отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
2) в строке 320.09.001 I отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

3) 320.09.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.09.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.09.002 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.09.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.09.003 жолда 320.09.001-ден бастап 320.09.002-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
8) 320.09.003 I жолда 320.09.001 І-ден бастап 320.09.002 І-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Ресей Федерациясынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
9) 320.09.003 II-жолда 320.09.001 ІІ-ден бастап 320.09.002 ІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Беларусь Республикасынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
10) 320.09.004 жолда белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
11) 320.09.005 жолда 320.09.003 және 320.09.004-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
12) 320.09.005 I жолда Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
13) 320.09.005 II жолда Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
49. "Акциз салуға жатпайтын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты" бөлімінде:
1) 320.09.006 жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі;
2) 320.09.006 I жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі;

3) в строке 320.09.001 II отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
4) в строке 320.09.002 отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.09.002 I отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.09.002 II отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.09.003 отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 по 320.09.002;
8) в строке 320.09.003 I отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 I по 320.09.002 I;
9) в строке 320.09.003 II отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 II по 320.09.002 II;
10) в строке 320.09.004 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 320.09.005 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.09.003 и 320.09.004;
12) в строке 320.09.005 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
13) в строке 320.09.005 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
49. В разделе "Импорт сырой нефти, газового конденсата, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.09.006 указывается необлагаемый объем импорта сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.09.006 I отражаются сведения о необлагаемом объеме импорта сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;

3) 320.09.006 II жолда оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі.
320.09.005 жолының сомасы Декларацияның 320.00.012 жолына көшіріледі.
12. Салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны импорты - 320.10-нысанын жасау
50. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын бензиннің (авиациялықты қоспағанда), дизель отынының импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден бензинді (авиациялықты қоспағанда), дизель отынын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
51. "Салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты" бөлімінде:
1) А бағанында тоннада салық салынатын импорт бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша акциз сомасы көрсетіледі;
4) 320.10.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
5) 320.10.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
6) 320.10.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
7) 320.10.002 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.10.02 I-жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның Ресей Федерациясынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.10.002 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның Беларусь Республикасынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.10.003 жолда салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.10.001 А және 320.10.002 А, сондай-ақ 320.10.001 С және 320.10.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

3) в строке 320.09.006 II отражаются сведения о необлагаемом объеме импорта сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.09.005 переносится в строку 320.00.012 Декларации.
12. Составление формы 320.010 - Облагаемый импорт бензина
(за исключением авиационного), дизельного топлива
50. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
51. В разделе "Облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемому импорту в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемому импорту, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.10.001 указывается объем облагаемого импорта бензина (за исключением авиационного), включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.10.001 I указывается облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.10.001 II указывается облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.10.002 отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.10.002 I отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.10.002 II отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.10.003 отражается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 А и 320.10.002 А, а также 320.10.001 С и 320.10.002 С;

11) 320.10.003 I-жолда Ресей Федерациясынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы айқындалады. Бұл жол 320.10.001 I А және 320.10.002 I А, сондай-ақ 320.10.001 I С және 320.10.002 I С жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 320.10.003 II жолда Беларусь Республикасынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы айқындалады. Бұл жол 320.10.001 II А және 320.10.002 II А, сондай-ақ 320.10.001 II С және 320.10.002 II С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
52. "Акциз салуға жатпайтын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты" бөлімінде:
1) 320.10.004 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.10.004 I жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын Ресей Федерациясынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.10.004 II жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын Беларусь Республикасынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі.
53. "Салық салынатын дизель отынының импорты" бөлімінде: дизель отынының импорты бойынша 320.10.005-тен бастап 320.10.007-ге дейінгі-жолдарды толтыру 320.10.001-ден бастап 320.10.003-ке дейінгі-жолдарды толтыру тәртібінде жүргізіледі.
54. "Акциз салуға жатпайтын дизель отынының импорты" бөлімінде: 320.10.008-жолдарын толтыру 320.10.004-жолдарын толтыру тәртібінде жүргізіледі.
320.10.003 C жолының сомасы 320.00.013 жолына көшіріледі, 320.10.007 С жолының сомасы 320.00.014 жолына көшіріледі.
13. Жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының салық салынатын импорты - 320.11-нысанын жасау
55. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша жасалған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
56. "Салық салынатын жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты" бөлімінде:
1) 320.11.001 жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың салық салынатын импортының саны көрсетіледі;

11) в строке 320.10.003 I определяется общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза из Российской Федерации. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 I А и 320.10.002 I А, а также 320.10.001 I С и 320.10.002 I С;
12) в строке 320.10.003 II определяется общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза из Республики Беларусь. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 II А и 320.10.002 II А, а также 320.10.001 II С и 320.10.002 II С.
52. В разделе "Импорт бензина (за исключением авиационного), не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.10.004 указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) при порче или утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
2) в строке 320.10.004 I указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
3) в строке 320.10.004 II указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь при порче, утрате возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом.
53. В разделе "Облагаемый импорт дизельного топлива": заполнение строк с 320.10.005 по 320.10.007 по импорту дизельного топлива производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 320.10.001 по 320.10.003.
54. В разделе "Импорт дизельного топлива, не подлежащего обложению акцизом": заполнение строки с 320.10.008 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строки 320.10.004.
Сумма строки 320.10.003 C переносится в строку 320.00.013, сумма строки 320.10.007 С переносится в строку 320.00.014.
13. Составление формы 320.11 - Облагаемый импорт легковых
автомобилей и прочих моторных транспортных средств
55. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, совершенных в течение налогового периода по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими легковые автомобили и прочие моторные транспортные средства в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
56. В разделе "Облагаемый импорт легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств":
1) в строке 320.11.001 указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

2) 320.11.001 I жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың Ресей Федерациясынан салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
3) 320.11.001 II жолда Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың Беларусь Республикасынан салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
4) 320.11.002 жолда 1 текше см. двигатель көлемі үшін акциз ставкасы көрсетіледі;
5) 320.11.003 жолда 320.11.001 және 320.11.002-жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) 320.11.003 I жолда Ресей Федерациясы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) 320.11.003 II Беларусь Республикасы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
57. "Акциз салуға жатпайтын жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты" бөлімінде:
1) 320.11.004 жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі;
2) 320.11.004 I жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде Ресей Федерациясынан импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі;
3) 320.11.004 II жолда төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде Беларусь Республикасынан импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі.
320.11.003 жолының сомасы Декларацияның 320.00.015 жолына көшіріледі.
14. Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты - 320.12-нысанын жасау
58. Бұл нысан Салық кодексінің 299-бабы 2-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
59. Акцизделетін тауарлардың әрбір түріне бөлек парақ толтырылады.
60. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты" бөлімінде:
1) А бағанында импортталатын акцизделетін тауардың көлемі көрсетіледі, өлшем бірлігі акцизделетін тауар түріне қарай көрсетіледі;
2) В бағанында импортталатын акцизделетін тауардың құны көрсетіледі;
3) 320.12.001 жолда импортталатын акцизделетін тауардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 320.12.001 I-ден 320.12.001 V-ке дейінгі-жолдардың сомасы ретінде айқындалады;

2) в строке 320.11.001 I указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
3) в строке 320.11.001 II указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
4) в строке 320.11.002 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
5) в строке 320.11.003 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, которая определяется как произведение строк 320.11.001 и 320.11.002;
6) в строке 320.11.003 I указывается сумма акциза, исчисленного по Российской Федерации;
7) в строке 320.11.003 II указывается сумма акциза, исчисленного по Республике Беларусь.
57. В разделе "Импорт легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, не подлежащих обложению акцизом":
1) в строке 320.11.004 указывается количество импортированных легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств при порче утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.11.004 I указывается количество импортированных легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.11.004 II указывается количество легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, импортированных из Республики Беларусь при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.11.003 переносится в строку 320.00.015 Декларации.
14. Составление формы 320.12 - Импорт подакцизных товаров,
освобожденных от обложения акцизом
58. Данная форма предназначена для детального отражения информации об импорте подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 2 статьи 299 Налогового кодекса.
59. На каждый вид подакцизной продукции составляется отдельный лист.
60. В разделе "Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом":
1) В графе А указывается объем импортируемого подакцизного товара, единица измерения указывается в зависимости от вида подакцизного товара;
2) В графе В указывается стоимость импортируемого подакцизного товара;
3) в строке 320.12.001 указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 320.12.001 I по 320.12.001 V;

4) 320.12.001 I жолда жол бойы бағытында және аралық аялдама пункттерінде халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын көлік құралдарын пайдалану үшін қажетті импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.12.001 II жолда кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізгенге дейін бүлінуі салдарынан бұйымдар және материалдар ретінде пайдалануға жарамсыз болып қалған импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.12.001 III жолда шет елдің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналы қатарындағы адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, жеке пайдалануы үшін әкелінген импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.12.001 IV жолда кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізілетін, "Ішкі тұтыну үшін шығару" кеден рәсімін қоспағанда, кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кеден рәсімдері шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына босатылатын импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.12.001 V жолда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы имортталатын өнімнің (бальзамдардан басқа) көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) А бағанының 320.12.002 жолда Ресей Федерациясынан импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
10) В бағанының 320.12.002 жолда Беларусь Республикасынан импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі.
61. Импортталатын акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
320.12.001В жолының сомасы Декларацияның 320.00.017 жолына көшіріледі.
15. Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі - 320.13-нысанын жасау
62. Бұл нысан Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияға қоса берілетін Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
320.13 қосымшасы міндетті түрде толтырылуы тиіс, тиісінше 320.00 нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде "Табыс етілген қосымшалар" 16-жолда "13" торкөзі белгіленуі тиіс.

4) в строке 320.12.001 I указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, необходимых для эксплуатации транспортных средств, осуществляющих международные перевозки, во время следования в пути и в пунктах промежуточной остановки;
5) в строке 320.12.001 II указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, оказавшихся вследствие повреждения до пропуска их через таможенную границу таможенного союза не пригодным к использованию в качестве изделий и материалов;
6) в строке 320.12.001 III указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования лицами из числа дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
7) в строке 320.12.001 IV указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза, освобождаемых на территории Республики Казахстан в рамках таможенных процедур, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением таможенной процедуры "Выпуска для внутреннего потребления";
8) в строке 320.12.001 V указываются сведения об объеме и стоимости импортируемой спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) в строке 320.12.002 графы А указывается Код бюджетной классификации по импортируемым подакцизным товарам из Российской Федерации;
10) в строке 320.12.002 графы В указывается Код бюджетной классификации по импортируемым подакцизным товарам из Республики Беларусь.
61. Объем импортируемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
Сумма строки 320.12.001 В переносится в строку 320.00.017 Декларации.
15. Составление формы 320.13 - Реестр Заявлений о ввозе
товаров и уплате косвенных налогов
62. Даная форма предназначена для отражения информации о Заявлениях о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявление), прилагаемых к декларации по косвенным налогам по импортированным товарам в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
Приложение 320.13 подлежит обязательному заполнению, соответственно в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" должна быть отмечена ячейка "13".

63. "Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушіге берілетін Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 15-бағанында көрсетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 16 және (немесе) 17-бағандарында көрсетілген акциз сомасы көрсетіледі;
6) D бағанының 0000001 қорытынды-жолда Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 15-бағанында көрсетілген қосылған құн салығының қорытынды сомалары көрсетіледі;
7) Е бағанының 0000001 қорытынды-жолда Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 16-17-бағандарында көрсетілген акциздердің қорытынды сомалары көрсетіледі.
64. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу мыналар ескеріле отырып, жүргізіледі:
1) 320.00-нысанының импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар декларациясының негізгі нысанында Салық кодексінің 276-22-бабы 6-тармағында көзделген салық есептілігі түріне жатқызу ескеріле отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөзіне белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "Салық төлеуші туралы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар егнгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) "Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі" бөлімінің В, С, D, E бағандарының кез келгенінде қате табылған жағдайда Тізілімнен бұрын көрсетілген қате Өтініш жойылады. Қате Өтінішті жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі, бұрын көрсетілген В, С бағандарының деректемелері көрсетіледі, ал D, E бағандарында бұрын көрсетілген сомалар "алу" белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолдан дұрыс деректемелер мен сомалары бар Өтініш жүргізіледі;
4) Салық кодексінің 276-22-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қате табыс етілген Өтініш кері қайтарылған жағдайда бұрын көрсетілген қате табыс етілген Өтінішті Тізілімнен жою жүргізіледі.
Қате Өтінішті жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі, бұрын көрсетілген В, С бағандарының деректемелері көрсетіледі, ал D, E бағандарында бұрын көрсетілген сомалар "алу" белгісімен көрсетіледі;

63. В разделе "Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-экспортера, из которой осуществлен импорт на территорию Республике Казахстан;
3) в графе С указывается номер и дата Заявления, присваиваемые налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, отраженная в графе 20 Заявления;
5) в графе Е указывается сумма акциза, указанная в графе 19 Заявления;
6) в итоговой строке 0000001 графы D указываются итоговые суммы налога на добавленную стоимость, указанных в графе 20 Заявления;
7) в итоговой строке 0000001 графы Е указываются итоговые суммы акцизов, указанных в графе 19 Заявления.
64. Внесение изменений и дополнений в Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 6 статьи 276-22 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф В, С, D, E, раздела "Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного Заявления. Для удаления ошибочного Заявления в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, а в графах D, E, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится Заявление с правильными реквизитами и суммами;
4) в случае отзыва ошибочно представленного Заявления в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 276-22 Налогового кодекса, производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочно представленного Заявления.
Для удаления ошибочного Заявления в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, а в графах D, E, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус;

5) Салық кодексінің 276-22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда Тізілімнен бұрын көрсетілген және кері қайтарылған Өтінішті жою және жаңа, орнына табыс етілген Өтініш бойынша мәліметтерді көрсету жүргізіледі.
Бұрын көрсетілген және кері қайтарылған Өтінішті жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі, бұрын көрсетілген В, С бағандарының деректемелері көрсетіледі, ал D, E бағандарында бұрын көрсетілген сомалар "алу" белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолмен бұрын табыс етілген және кері қайтарылған Өтініштің орнына табыс етілген жаңа Өтініш бойынша мәліметтер енгізіледі;
6) салық кезеңі үшін Тізілім жаңа жолдармен толықтырылған жағдайда жаңа жолдармен толықтыру енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі.
7) Ереженің осы тармағының 3)-6) тармақшалары қолданылған кезде мынаны ескеру керек: егер кезекті Декларация табыс етілгеннен кейін бірінші қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнен жолдарды жою кезінде кезекті Декларацияға Тізілімнің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі.
Егер оған қосымша Декларациялар табыс етілген кезекті Декларацияға қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнен жолдарды жою кезінде соңғы қосымша Декларацияға табыс етілген Тізілімнің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 19-қосымша
Акциз бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 400.00-400.08 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Акциз бойынша декларацияға
(400.00-нысан) қосымша
Акциз бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (400.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және акциз сомаларын есептеуге арналған Акциз бойынша салық есептілігін (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 38-тарауына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес толтырады.
Орналасқан орны бойынша салық органында тіркелген салық салуға байланысты объектісі бар акциз төлеуші, дизель отыны мен бензин (авиациялықты қоспағанда) өткізуді жүзеге асыратын төлеушілерді қоспағанда Акциз бойынша декларацияны құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.

5) в случае внесения изменений и дополнений в Заявление в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-22 Налогового кодекса, производится удаление из реестра ранее указанного и отозванного Заявления и отражение сведений по новому, представленному взамен Заявлению.
Для удаления ранее указанного и отозванного Заявления в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, а в графах D, E, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводятся сведения по новому Заявлению, представленному взамен ранее представленного и отозванного Заявления;
6) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
7) при применении подпунктов 3)-6) настоящего пункта Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная Декларация после представления очередной Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра к очередной Декларации.
Если представляется дополнительная Декларация к очередной Декларации, к которой уже представлялись дополнительные Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра, представленного к последней дополнительной Декларации.
Приложение к декларации
по акцизу (форма 400.00)
Правила составления налоговой отчетности (декларации)
по акцизу (Форма 400.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с главой 38 Налогового кодекса и статьей 21 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в налоговом органе по месту своего нахождения, представляет Декларацию по акцизу без приложения Расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.

2. Декларацияны жасау (400.00-нысаны)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда - сенімгерлікпен басқарушының салық төлеушінің ЖСН/БСН көрсетіледі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
4) салық кезеңі (ай) - Декларация берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация табыс ету үшін күнтізбелік күн Салық кодексінің 295-бабына сәйкес есепті салық кезеңі болып табылады;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін берілген есептер.
Тиісті торкөз құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін жасалған есеп нысанына қарай белгіленеді.
16. "Төлеуге акциздер есептелді" бөлімінде:
1) 400.00.001 жолында барлық спирт түрлері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.01.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

2. Составление Декларации (Форма 400.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика (при наличии). При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего или фамилия, имя отчество (при его наличии) физического лица;
4) налоговый период (месяц) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового Кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
10) представленные расчеты за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
16. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строке 400.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по всем видам спирта. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.01.014;

2) 400.00.002 жолында алкоголь өнімі бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жол 400.02.013 (400.02 нысанының барлық парақтары бойынша) және 400.01.028 жолдарында көрсетілген соммалардың мөлшерінен құралады;
3) 400.00.003 жолында темекі бұйымдары бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 және 400.03.060 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.04.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005 жолында бензин (авиациялықты қоспағанда) бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Бұл жолға 400.05.003 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолында дизел отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.006 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолында Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.08.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008 жолында өзге де акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен белгіленген салық режимінде акциз есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер толтырады;
9) 400.00.009 жолында 400.00.001-ден 400.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 400.00.010 жолында салықтан шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.06 нысаны Е бағанының 00000001 жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
11) 400.00.011 жолында 400.00.009 және 400.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
12) 400.00.012 жолында құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
17. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 400.00.013 жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сонымен қатар, Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 400.07.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
2) 400.00.014 жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған құрылымдық бөлімшенің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сонымен қатар, Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.00.014 I, 400.05.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII жолдарының сомасы болып анықталады;

2) в строке 400.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции. Данная строка состоит из суммы величин, отраженных в строках 400.02.013 (по всем страницам формы 400.02) и 400.01.028;
3) в строке 400.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по табачным изделиям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 и 400.03.060;
4) в строке 400.00.004 указывается сумма акциза, исчисленного по сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.04.013;
5) в строке 400.00.005 указывается сумма акциза по бензину (за исключением авиационного).
В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003 С;
6) в строке 400.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006 С;
7) в строке 400.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.08.011;
8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется плательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование;
9) в строке 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.00.001 по 400.00.008;
10) в строке 400.00.010 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится итоговая сумма строки 00000001 графы Е формы 400.06;
11) в строке 400.00.011 указывается итоговая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строке 400.00.012 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
17. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 400.00.013 указывается всего стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.07.004;
2) в строке 400.00.014 указывается всего стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка определяется как сумма строк 400.00.014 I, 400.00.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII;

3) 400.00.014 I жолында акцизден босатылған өткізілген спирттің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
4) 400.00.014 II жолында акцизден босатылған өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
5) 400.00.014 III жолында акцизден босатылған өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 III B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
6) 400.00.014 IV жолында акцизден босатылған өткізілген шараптар құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 IV B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
7) 400.00.014 V жолында акцизден босатылған өткізілген коньяктар құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 V B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
8) 400.00.014 VI жолында акцизден босатылған өткізілген бренди құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 VI B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
9) 400.00.014 VII жолында акцизден босатылған өткізілген сыра құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 VII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
10) 400.00.014 VIII жолында акцизден босатылған өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 VIII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
11) 400.00.014 IX жолында акцизден босатылған өткізілген темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
12) 400.00.014 Х жолында акцизден босатылған өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі. Осы жолға 431.00.009 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
13) 400.00.014 ХI жолында акцизден босатылған өткізілген дизель отыны құны көрсетіледі. Осы жолға 431.00.009 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
14) 400.00.014 ХII жолында акцизден босатылған өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
15) 400.00.014 ХIII жолында акцизден босатылған Салық кодексінің 279-бабы 6)-тармақшасында көзделген өткізілген акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға берген кезде жолда "Салық төлеушінің аты-жөні" жолын қамтуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

3) в строке 400.00.014 I указывается стоимость реализованного спирта, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 I B;
4) в строке 400.00.014 II указывается стоимость реализованных водок и водок особых, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 II B;
5) в строке 400.00.014 III указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 III B;
6) в строке 400.00.014 IV указывается стоимость реализованного вина, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 IV B;
7) в строке 400.00.014 V указывается стоимость реализованного коньяка, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 V B;
8) в строке 400.00.014 VI указывается стоимость реализованного бренди, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 VI B;
9) в строке 400.00.014 VII указывается стоимость реализованного пива, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 VII B;
10) в строке 400.00.014 VIII указывается стоимость реализованного виноматериала, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 VIII B;
11) в строке 400.00.014 IX указывается стоимость реализованных табачных изделий, освобожденных от акциза;
12) в строке 400.00.014 Х указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 431.00.009 I B;
13) в строке 400.00.014 ХI указывается стоимость реализованного дизельного топлива, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 431.00.009 II B;
14) в строке 400.00.014 ХII указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата, освобожденных от акциза;
15) в строке 400.00.014 ХIII указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса, освобожденных от акциза.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) Декларация берілген күн.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
5) Декларация қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар - 400.01-нысанын жасау
19. Осы нысан спирттің және өз өндірісіндегі шарап материалының барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған, мынадай салық төлеушілер толтырады:
1) спирт және (немесе) шарап материалын өндірушілер;
2) спирттің және (немесе) шарап материалының конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратындар;
3) емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратындар, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен спирт және шарап материалын сатып алғандар және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтындар.
20. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі:
1) А бағанында салық базасының мөлшері (литр) көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 400.01.001 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын спирт жөніндегі мәлімет көрсетіледі;
5) 400.01.002 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылмайтын спирт жөніндегі мәлімет көрсетіледі;
Бұл жолда алкоголь өнімін өндірушілерге спиртті өткізу туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдарды өндіруге және медициналық қызмет көрсетуге арналған спиртті өткізу туралы мәліметтер көрсетілмейді;
6) 400.01.003 жолында өз өндірісінің қажеттілігі үшін пайдаланылатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі
7) 400.01.004 жолында акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 400.01.005 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.006 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.007 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;

2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 400.01 - Облагаемые операции
по спирту и (или) виноматериалу
19. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта и виноматериалу собственного производства, заполняется следующими налогоплательщиками:
1) производителями спирта и (или) виноматериала;
2) осуществляющими реализацию конкурсной массы спирта и (или) виноматериала;
3) осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт и виноматериал с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.
20. В разделе "Облагаемые операции по спирту":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.01.001 отражаются сведения по спирту, реализуемому для производства алкогольной продукции;
5) в строке 400.01.002 отражаются сведения по спирту, реализуемому не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;
6) в строке 400.01.003 отражаются сведения по спирту, используемому для собственных производственных нужд;
7) в строке 400.01.004 отражаются сведения по спирту, используемому для собственного производства подакцизных товаров;
8) в строке 400.01.005 отражаются сведения по спирту, отпускаемому на переработку на давальческой основе;
9) в строке 400.01.006 отражаются сведения спирту, передаваемому в качестве взноса в уставный капитал;
10) в строке 400.01.007 отражаются сведения по спирту, который использован при натуральной оплате;

11) 400.01.008 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 400.01.009 жолында конкурстық массасы өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 400.01.010 жолында спирт өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 400.01.011 жолында бүлінуі немесе жоғалуы фактісі анықталған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 400.01.012 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 400.01.013 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.013 жолы 400.01.012 жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Жол спиртті жеткізушіге акцизді есепке алумен төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;
17) 400.01.014 жолында 400.01.001 С-400.01.012 С жолдары мен 400.01.013 жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын акцизделетін өнімдер бойынша операцияларға есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
21. "Шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі бойынша 400.01.015-ден 400.01.028-ге дейінгі жолдарды толтыру "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі бойынша 400.01.001-ден 400.01.014-ке дейінгі жолдарды толтыру тәртібінде жүргізіледі.
22. 400.01.014 жолының сомасы Декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар - 400.02-нысанын жасау
23. Бұл нысан салық кезеңінің ішінде жасалған өз өндірісінің алкоголь өнімдері (шарап материалын қоспағанда) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
25. "Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.02.001 А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында өткізілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;

11) в строке 400.01.008 отражаются сведения по спирту, отгружаемому своим структурным подразделениям;
12) в строке 400.01.009 отражаются сведения по реализации конкурсной массы;
13) в строке 400.01.010 отражаются сведения по спирту, перемещенному производителем спирта с указанного в лицензии адреса производства;
14) в строке 400.01.011 отражаются сведения по спирту, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
15) в строке 400.01.012 отражаются сведения по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованного не по назначению;
16) в строке 400.01.013 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.013 заполняется в случае заполнения строки 400.01.012. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату поставщику спирта с учетом акциза;
17) в строке 400.01.014 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по подакцизной продукции, которая определяется как разница сумм строк с 400.01.001 С по 400.01.012 С, и строкой 400.01.013.
21. Заполнение строк с 400.01.015 по 400.01.028 по разделу "Облагаемые операции по виноматериалу" производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.01.001 по 400.01.014 раздела "Облагаемые операции по спирту".
22. Сумма строки 400.01.014 переносится в строку 400.00.001 Декларации.
4. Составление формы 400.02 - Облагаемые операции по
алкогольной продукции
23. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по алкогольной продукции (за исключением виноматериала) собственного производства.
24. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
25. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции":
1) в строке 400.02.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной, использованный при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции, отгруженный своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции, использованный для собственных производственных нужд налогоплательщика;

8) 400.02.007 жолында алкоголь өнімінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) 400.02.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
11) 400.02.010 жолында есепке алу-бақылау таңбасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. 400.02.010 жолының С бағанының жиынтық сомасы 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
12) А бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында бүлінген немесе жоғалған есепке алу-бақылау таңбасының саны көрсетіледі;
13) В бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
14) С бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі;
15) 400.02.011 жолында 400.02.002-ден 400.02.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 400.02.012 жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
17) 400.02.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
26. Осы Ереженің 24-тармағы 3) - 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
27. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы ретінде 100 пайыздық спирттің литрі қаралады.
5. Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын операциялар - 400.03-нысанын жасау
28. Бұл нысан құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, трубкалы, шайнайтын, соратын, иіскейтін, кальянды және өзге темекіні (бұдан әрі - темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі бұйымдары бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
29. Бұл нысанды толтыру кезінде акциз ставкасы темекі бұйымдарының бір данасының және/немесе килограмының есебін негізге ала отырып көрсетіледі. Ол үшін темекі бұйымдарының бірлікке белгіленген данадағы өлшемін, акциз ставкасын 1000 бөлу қажет.
30. "Фильтрлі сигареталар бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.001 жолында өткізілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;

8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем перемещенной производителем с указанного в лицензии адреса производства алкогольной продукции;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.02.010 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки 400.02.010 определяется как сумма строк 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С.
12) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы А указывается количество испорченных или утраченных учетно-контрольных марок;
13) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы В указывается емкость потребительской тары;
14) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С указывается налоговая база, исчисляемая как произведение соответствующих строк граф А и В;
15) в строке 400.02.011 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.02.002 по 400.02.010;
16) в строке 400.02.012 указывается установленная ставка акциза;
17) в строке 400.02.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
26. Строки, указанные в подпунктах 3)-11) пункта 24 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в литрах.
27. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
5. Составление формы 400.03 - Облагаемые операции
по табачным изделиям
28. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, трубочный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий (далее - табак), за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин, упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы.
29. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, ставку акциза необходимо разделить на 1000.
30. В разделе "Облагаемые операции по сигаретам с фильтром":
1) в строке 400.03.001 указывается количество реализованных сигарет с фильтром;

2) 400.03.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
3) 400.03.003 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
4) 400.03.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
5) 400.03.005 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
6) 400.03.006 жолында фильтрлі сигареталардың өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.007 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген фильтрлі сигареталардың саны көрсетіледі;
8) 400.03.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
9) 400.03.009 жолында акциздік таңбалары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін фильтрлі сигареталардың саны көрсетіледі. 400.03.009 жолы осы жолдың А және В бағандарының туындысы ретінде есептеледі;
10) А бағанының 400.03.009 жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
11) В бағанының 400.03.009 жолында акциздік маркалардың бүлінуі, жоғалуы болған кезеңнің алдындағы салық кезеңінің ішінде өнімді қораптау жүргізілген, қораптағы сигарета санының барынша көп саны көрсетіледі;
12) 400.03.010 жолында салық кезеңі ішінде фильтрлі сигареталар бойынша жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 400.03.001-ден 400.03.009-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
13) 400.03.011 жолында акциз ставкасы көрсетіледі;
14) 400.03.012 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.010 және 400.03.011 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
31. "Фильтрсіз сигареталар, папиростар бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі фильтрсіз сигареталар бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
400.03.013-400.03.024 жолдарын толтыру 400.03.001-400.03.012 жолдарын толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
32. "Темекі бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.025 жолында темекінің өткізілген көлемі көрсетіледі;
2) 400.03.026 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген темекінің саны көрсетіледі;
3) 400.03.0027 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған темекінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.028 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген темекінің саны көрсетіледі;

2) в строке 400.03.002 указывается количество сигарет с фильтром, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.003 указывается количество сигарет с фильтром, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.004 указывается количество сигарет с фильтром, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.005 указывается количество сигарет с фильтром, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
6) в строке 400.03.006 указывается количество реализованной конкурсной массы сигарет с фильтром;
7) в строке 400.03.007 указывается количество перемещенных производителем сигарет с фильтром с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.03.008 указывается количество сигарет с фильтром, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.03.009 указывается количество сигарет с фильтром, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок. Строка 400.03.009 исчисляется как произведение граф А и В данной строки;
10) в строке 400.03.009 графы А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
11) в строке 400.03.009 графы В указывается наибольшее количество сигарет в пачке, в которую производилась упаковка продукции в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
12) в строке 400.03.010 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по сигаретам с фильтром. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.001 по 400.03.009;
13) в строке 400.03.011 указывается ставка акциза;
14) в строке 400.03.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.010 и 400.03.011.
31. Раздел "Облагаемые операции по сигаретам без фильтра, папиросам" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях по сигаретам без фильтра, а также по реализации конкурсной массы.
Заполнение строк с 400.03.013 по 400.03.024 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 400.03.001 по 400.03.012.
32. В разделе "Облагаемые операции по табаку":
1) в строке 400.03.025 указывается количество реализованного табака;
2) в строке 400.03.026 указывается количество табака, переданного в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.027 указывается количество табака, использованного при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.028 указывается количество табака, отгруженного своим структурным подразделениям;

5) 400.03.029 жолында төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланған темекінің саны көрсетіледі;
6) 400.03.030 жолында темекінің өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.031 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген темекі саны көрсетіледі;
8) 400.03.032 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған темекінің саны көрсетіледі;
9) 400.03.033 жолында акциздік таңбалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін темекінің көлемі көрсетіледі:
10) 400.03.033 А жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
11) 400.03.033 В жолында қорапта килограммен темекі саны көрсетіледі;
12) 400.03.034 жолында темекі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.03.025 - 400.03.033 арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
13) 400.03.035 жолында акциз ставкасы көрсетіледі;
14) 400.03.036 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.034 және 400.03.035 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
33. Сигаралар бойынша салық салынатын операциялар бойынша 400.03.037 - 400.03.048 арасындағы жолдарды толтыру 400.03.025 - 400.03.036 арасындағы жолдарды толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
34. Сигариллалар бойынша салық салынатын операциялар бойынша 400.03.049 - 400.03.060 арасындағы жолдарды толтыру 400.03.025 - 400.03.036 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
35. 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 және 400.03.060 жолдарының сомасы Декларацияның 400.00.003 жолына көшіріледі.
6. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар - 400.04-нысанын жасау
36. Бұл нысан шикі мұнай (бұдан әрі - мұнай), газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
37. "Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.04.001 жолында экспортқа өткізілетін шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002 жолында Ресей Федерациясына экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.003 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілетін шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;

5) в строке 400.03.029 указывается количество табака, использованного для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.03.030 указывается количество реализованной конкурсной массы табака;
7) в строке 400.03.031 указывается количество перемещенного производителем табака с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.03.032 указывается количество табака, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.03.033 указывается количество табака, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
10) в строке 400.03.033 А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
11) в строке 400.03.033 В указывается количество табака в килограммах в пачке;
12) в строке 400.03.034 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табаку. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.025 по 400.03.033;
13) в строке 400.03.035 указывается ставка акциза;
14) в строке 400.03.036 указывается сумма акциза исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.034 и 400.03.035.
33. Заполнение строк с 400.03.037 по 400.03.048 по облагаемым операциям по сигарам производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.025 по 400.03.036.
34. Заполнение строк с 400.03.049 по 400.03.060 по облагаемым операциям по сигариллам производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.025 по 400.03.036.
35. Сумма строк 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 и 400.03.060 переносится в строку 400.00.003 Декларации.
6. Составление формы 400.04 - Облагаемые операции по сырой
нефти, газовому конденсату
36. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
37. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализуемый на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый по экспорту в Российскую Федерацию;
3) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, передаваемый на переработку на давальческой основе;

4) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.04.009 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.010 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
11) 400.04.011 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жол 400.04.001-400.04.010 арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
12) 400.04.012 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
13) 400.04.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.04.011 және 400.04.012 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
38. 400.04.013 жолының сомасы Декларацияның 400.00.004 жолына көшіріледі.
39. Осы Ереженің 36-тармағы 1)-11)-тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
7. Бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны бойынша салық салынатын операциялар - 400.05-нысанын жасау
40. Бұл нысан бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны (бұдан әрі - мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
41. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" бөлімінде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.001 жолында көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі - бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

4) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти, использованный для собственных производственных нужд;
5) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти, использованный при натуральной оплате;
7) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти, отгруженный своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованный и (или) бесхозяйный, перешедший по праву наследования к государству и безвозмездно переданный в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;
9) в строке 400.04.009 указывается перемещенный производителем с указанного в лицензии адреса производства объем сырой нефти, газового конденсата;
10) в строке 400.04.010 указывается объем сырой, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.04.011 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Данная строка определяется как сумма строк с 400.04.001 по 400.04.010;
12) в строке 400.04.012 указывается установленная ставка акциза;
13) в строке 400.04.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение срок 400.04.011 и 400.04.012.
38. Сумма строки 400.04.013 переносится в строку 400.00.004 Декларации.
39. Строки, указанные в подпунктах 1)-11) пункта 36 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в тоннах.
7. Составление формы 400.05 - Облагаемые операции по бензину
(за исключением авиационного), дизельному топливу
40. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее - нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
41. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.001 указываются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин), реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 I, 400.05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V;

5) 400.05.001 I жолында бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.001 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.001 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бензинді тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.001 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.001 V жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.002 жолында бөлшек саудада өткізілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.002 I - 400.05.002 VII арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.002 I жолында бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.002 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.002 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.002 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.002 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
16) 400.05.002 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
17) 400.05.002 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасында одан әрі өткізу үшін сатып алынған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
18) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.001 және 400.05.002 жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
42. "Дизель отыны" бөлімінде:
1) 400.05.004 жолында көтерме саудада өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.004 I, 400.05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.05.004 І жолында дизель отынын көтерме сату бойынша мәлімет көрсетіледі;

5) в строке 400.05.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина;
6) в строке 400.05.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.001 III указываются сведения по отгрузке бензина своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.001 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
9) в строке 400.05.001 V указываются сведения по перемещенному производителем бензину с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.05.002 указываются сведения по бензину, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.002 I по 400.05.002 VII:
11) в строке 400.05.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина;
12) в строке 400.05.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
13) в строке 400.05.002 III указываются сведения по бензину, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.002 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.002 V указываются сведения по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.002 VI указываются сведения по бензину, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.002 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
18) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 и 400.05.002.
42. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 I, 400. 05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V:
2) в строке 400.05.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива;

3) 400.05.004 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
4) 400.05.004 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
5) 400.05.004 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.004 V жолында өндірушінің лицензияда көрсетілген мекен-жайдан дизель отынын көшіру бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.005 жолында бөлшек саудада өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 400.05.005 I жолында дизель отынын бөлшек сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.005 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.005 ІІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
11) 400.05.005 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.005 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.005 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.005 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін бұрын сатып алынған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.006 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.004 және 400.05.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
43. "Акцизді есептеу" бөлімінде:
1) 400.05.007 жолында бензин және дизель отыны бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі, ол екі бағаннан тұрады:

3) в строке 400.05.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
4) в строке 400.05.004 III указываются сведения по отгрузке дизельного топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
5) в строке 400.05.004 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
6) в строке 400.05.004 V указываются сведения по перемещенному производителем дизельного топлива с указанного в лицензии адреса производства;
7) в строке 400.05.005 указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII;
8) в строке 400.05.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива;
9) в строке 400.05.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
10) в строке 400.05.005 III указываются сведения по дизельному топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
11) в строке 400.05.005 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
12) в строке 400.05.005 V указываются сведения по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
13) в строке 400.05.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, использованному на собственные производственные нужды;
14) в строке 400.05.005 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
15) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 и 400.05.005.
43. В разделе "Исчислено акциза":
1) в строке 400.05.007 указываются сведения об исчислении акциза по бензину и дизельному топливу, который состоит из двух граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;

2) А бағанында бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі. Бір бюджет жіктемесіне бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
44. 400.05.003 С және 400.00.006 С жолдарының жиынтық сомасы Декларацияның 400.00.005 және 400.00.006 жолдарына сәйкесінше көшіріледі.
8. Салықтан шегерім - 400.06-нысанын жасау
45. Бұл нысан салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 291-бабына сәйкес шегерімге жататын акциз сомасын есептеуге арналған.
46. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
47. Е бағанында 00000001 жолының жиынтық сомасы Декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
9. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар - 400.07-нысанын жасау
48. 400.07-нысаны Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар, сонымен қатар, Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
49. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 400.07.001 А жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың көлемі, сонымен қатар, Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі;
2) 400.07.001 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 400.07.001 II А жолында өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың көлемі көрсетіледі;
4) 400.07.001 III А жолында өткізілетін ликер-арақ өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.07.001 IV А жолында өткізілген шараптар көлемі көрсетіледі;
6) 400.07.001 V А жолында өткізілген конъяктар көлемі көрсетіледі;
7) 400.07.001 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 400.07.001 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;
9) 400.07.001 VIII А жолында өткізілген шарап материалы көлемі көрсетіледі;
10) 400.07.001 IX А жолында өткізілген темекі бұйымдарының көлемі көрсетіледі;
11) 400.07.001 Х А жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) көлемі көрсетіледі;

2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
44. Итоговые суммы строк 400.05.003 C и 400.05.006 C переносятся соответственно в строки 400.00.005 и 400.00.006 Декларации.
8. Составление формы 400.06 - Вычет из налога
45. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
46. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащая вычету.
47. Итоговая сумма графы Е строки 00000001 переносится в строку 400.00.010 Декларации.
9. Составление формы 400.07 - Подакцизные товары,
не подлежащие обложению акцизом
48. Форма 400.07 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также по порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса.
49. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.07.001 А указывается объем реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса;
2) в строке 400.07.001 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 400.07.001 II А указывается объем реализованных водок и водок особых;
4) в строке 400.07.001 III А указывается объем реализованных ликеро-водочных изделий;
5) в строке 400.07.001 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 400.07.001 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 400.07.001 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 400.07.001 VII А указывается объем реализованного пива;
9) в строке 400.07.001 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 400.07.001 IX А указывается объем реализованных табачных изделий;
11) в строке 400.07.001 Х А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);

12) 400.07.001 ХI А жолында өткізілген дизель отыны көлемі көрсетіледі;
13) 400.07.001 ХII А жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты көлемі көрсетіледі;
14) 400.07.001 ХIII А жолында Салық кодексінің 279-бабы 6)-тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар көлемі көрсетіледі;
15) 400.07.001 В жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың құны, сонымен қатар, Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07.001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В, 400.07.001 ХIII В жолдарының сомасы болып анықталады;
16) 400.07.001 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
17) 400.07.001 II В жолында өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың құны көрсетіледі;
18) 400.07.001 III В жолында өткізілетін ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі;
19) 400.07.001 IV В жолында өткізілген шараптар құны көрсетіледі;
20) 400.07.001 V В жолында өткізілген конъяктар құны көрсетіледі;
21) 400.07.001 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
22) 400.07.001 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
23) 400.07.001 VIII В жолында өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі;
24) 400.07.001 IX В жолында өткізілген темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
25) 400.07.001 Х В жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі;
26) 400.07.001 ХI В жолында өткізілген дизель отыны көлемі көрсетіледі;
27) 400.07.001 ХII В жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
28) 400.07.001 ХIII В жолында Салық кодексінің 279-бабы 6) -тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
29) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
30) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
31) 400.07.003 А жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
32) 400.07.003 В жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;

12) в строке 400.07.001 ХI А указывается объем реализованного дизельного топлива;
13) в строке 400.07.001 ХII А указывается объем реализованных сырой нефти, газового конденсата;
14) в строке 400.07.001 ХIII А указывается объем реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
15) в строке 400.07.001 В указывается стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07.001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В, 400.07.001 ХIII В;
16) в строке 400.07.001 I В указывается стоимость реализованного спирта;
17) в строке 400.07.001 II В указывается стоимость реализованных водок и водок особых;
18) в строке 400.07.001 III В указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий;
19) в строке 400.07.001 IV В указывается стоимость реализованного вина;
20) в строке 400.07.001 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
21) в строке 400.07.001 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
22) в строке 400.07.001 VII В указывается стоимость реализованного пива;
23) в строке 400.07.001 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала.
24) в строке 400.07.001 IX В указывается стоимость реализованных табачных изделий;
25) в строке 400.07.001 Х В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного);
26) в строке 400.07.001 ХI В указывается стоимость реализованного дизельного топлива;
27) в строке 400.07.001 ХII В указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата;
28) в строке 400.07.001 ХIII В указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
29) в строке 400.07.002 А указывается объем спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
30) в строке 400.07.002 В указывается стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
31) в строке 400.07.003 А указывается объем спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
32) в строке 400.07.003 В указывается стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;

33) 400.07.004 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жол 400.07.001 В - 400.07.003 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
50. 400.07.004 В жолының сомасы Декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
51. Өткізілетін акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
10. Салық кодексінің 279-бабы 6)-тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар - 400.08-нысанын жасау
52. 400.08-нысаны Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар (бұдан әрі - акцизделетін тауарлар) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
53. "Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар":
1) 400.08.001 жолында өткізілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
2) 400.08.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
3) 400.08.003 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
4) 400.08.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
5) 400.08.005 жолында төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
6) 400.08.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген акцизделетін тауарлар өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.08.007 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген мекен-жайдан көшірген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
8) 400.08.008 жолында бүліну немесе жоғалу анықталған өз өндірісі акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
9) 400.09.008 жолында акцизделетін тауарлар есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.08.001-400.08.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 400.08.010 жолында қозғалтқыштың 1 текше см көлемі үшін акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.08.011 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.08.009 және 400.08.010 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.

33) в строке 400.07.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 В по 400.07.003 В.
50. Сумма строки 400.07.004 В переносится в строку 400.00.013 Декларации.
51. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
10. Составление формы 400.08 - Облагаемые
операции по подакцизным товарам, предусмотренным
подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса
52. Форма 400.08 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса (далее - подакцизные товары) а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров.
53. В разделе "Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса":
1) в строке 400.08.001 указывается количество реализованных подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается количество подакцизных товаров, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.08.003 указывается количество подакцизных товаров, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.08.004 указывается количество подакцизных товаров, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.08.005 указывается количество подакцизных товаров, использованных для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.08.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров;
7) в строке 400.08.007 указывается количество перемещенных производителем подакцизных товаров с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.08.008 указывается количество подакцизных товаров собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.08.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 400.08.001 по 400.08.008;
10) в строке 400.08.010 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
11) в строке 400.08.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.08.009 и 400.08.010.

54. 400.08.011 жолының сомасы Декларацияның 400.00.007 жолына көшіріледі.
55. Осы Ереженің 52-тармағы 1)-9) тармақшаларында көрсетілген жолдар текше см салық базасын көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 20-қосымша
Құрылымдық бөлімшелер немесе салық салу объектілер үшін акциз есебі
РҚАО-ның ескертуі: 421.00-421.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық салуға байланысты
құрылымдық бөлімше немесе
салық салу объектілер үшін
есебіне (421.00-нысан)
қосымша
Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциздің салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (421.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілер бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9-бөліміне, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған операциялар бойынша немесе салық салуға байланысты объектілер бойынша акциз сомаларын есептеуіне арналған акциздің салық есептілігін (есебін) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің (421.00 нысан) өзінен және салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (421.01-ден 421.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есептегі жолдар толтырылған кезде міндетті түрде жасалады.
6. Есепке қосымшаларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған кезде олар жасалмайды.
7. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, қосымша Есепке қосымшалардың осыған ұқсас парағы толтырылады.
8. Осы ережеде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;

54. Сумма строки 400.08.011 переносится в строку 400.00.007 Декларации.
55. Строки, указанные в подпунктах 1)-9) пункта 52 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в куб.см.
Приложение к расчету акциза за
структурное подразделение или
объекты, связанные с налогообложением
(форма 421.00)
Правила составления налоговой отчетности (расчета) акциза за
структурное подразделение или объекты, связанные с
налогообложением (Форма 421.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) акциза (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм акциза плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением по операциям, совершенным структурными подразделениями или объектами, связанными с налогообложением, согласно разделу 9 Налогового кодекса и статьей 21 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы с 421.01 по 421.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Расчету составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Расчету не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электронды түрде - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (421.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеуді құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған жағдайда "А" торкөзге белгі жасалады;
егер акциздерді есептеуді салық салуға байланысты объектілер жүзеге асырған жағдайда "Б" торкөзге белгі жасалады;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН-і (БСН-і) болған жағдайда көрсетіледі;
6) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
7) салық органының коды:
А жолында заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
В жолында салық салуға байланысты объектінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящего Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета (Форма 421.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка В отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением;
4) РНН структурного подразделения юридического лица - регистрационный номер налогоплательщика;
5) ИИН/БИН структурного подразделения юридического лица - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при наличии;
6) наименование структурного подразделения юридического лица;
7) код налогового органа:
в строке А указывается код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица;
в строке В указывается код налогового органа по месту регистрационного учета объекта, связанного с налогообложением;

8) салық кезеңі (айы) - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
9) Есептің түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есебінің түрлері Есепке жатқызуға алу есебінен тиісті торкөзге белгі қойылады;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында қаралған Есептің түрлері берілген жағдайда толтырылады.
11) Салық төлеушінің санаты.
Егер төлеуші А жолындағы көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда торкөзге белгі жасалады;
12) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздеріне белгі қойылады.
16. "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз" бөлімінде:
1) 421.00.001 жолында өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.01.002 жолында алкоголь өнімі бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.004 жолында және 421.02 нысаны F бағанының 00000001 жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
3) 421.01.003 жолында конкурстық массаны өткізу бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.03 нысаны F бағанының 00000001 жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
4) 421.01.004 жолында 421.00.001-ден 421.00.003-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объекті үшін есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;
5) 421.01.005 жолында салықтан шегерімдер сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04 нысаны Е бағанының 00000001 жолында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
6) 421.01.006 жолында 421.00.004-421.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 421.00.007 А жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акцизделетін тауарлардың бүлінген, жоғалған кездегі көлемі көрсетіледі. Бұл жол 421.00.007 I А, 421.00.007 II А, 421.00.007 III А, 421.00.007 IV А, 421.00.007 V А, 421.00.007 VI А, 421.00.007 VII А, 421.00.007 VIII А жолдарының сомасын қамтиды;

8) налоговый период (месяц) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
9) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
13) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
16. В разделе "Исчислено акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением":
1) в строке 421.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по спирту собственного производства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.01.002;
2) в строке 421.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.01.004 и в итоговой строке 00000001 графы F формы 421.02;
3) в строке 421.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по реализации конкурсной массы. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы F формы 421.03;
4) в строке 421.00.004 указывается общая сумма акциза исчисленного за структурное подразделение или объект, связанный с налогообложением, определяемая как сумма строк с 421.00.001 по 421.00.003;
5) в строке 421.00.005 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы Е формы 421.04;
6) в строке 421.00.006 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 421.00.004 и 421.00.005.
17. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 421.00.007 А указывается объем реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 421.00.007 I А, 421.00.007 II А, 421.00.007 III А, 421.00.007 IV А, 421.00.007 V А, 421.00.007 VI А, 421.00.007 VII А, 421.00.007 VIII А;

2) 421.00.007 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 421.00.007 II А жолында өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың көлемі көрсетіледі;
4) 421.00.007 III А жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 421.00.007 IV А жолында өткізілген шараптың көлемі көрсетіледі;
6) 421.00.007 V А жолында өткізілген коньяктың көлемі көрсетіледі;
7) 421.00.007 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 421.00.007 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;
9) 421.00.007 VIII А жолында өткізілген шарап материалының көлемі көрсетіледі.
10) 421.00.007 жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акцизделетін тауарлардың бүлінген, жоғалған кездегі құны көрсетіледі. Бұл жол 421.00.007 I В, 421.00.007 II В, 421.00.007 III В, 421.00.007 IV В, 421.00.007 V В, 421.00.007 VI В, 421.00.007 VII В, 421.00.007 VIII В жолдарын қамтиды;
11) 421.00.007 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
12) 421.00.007 II В жолында өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың құны көрсетіледі;
13) 421.00.007 III В жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі;
14) 421.00.007 IV В жолында өткізілген шараптың құны көрсетіледі;
15) 421.00.007 V В жолында өткізілген коньяктың құны көрсетіледі;
16) 421.00.007 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
17) 421.00.007 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
18) 421.00.007 VIII В жолында өткізілген шарап материалының құны көрсетіледі.
18. Өткізілетін акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының Аты-жөні" жолында басшының құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Егер Есепте жеке тұлға өткізетін болса "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Салық органына Есепті берген күні көрсетіледі;
3) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның Аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
4) тіркеу орны бойынша Салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілерден Есепті қабылдау күні.

2) в строке 421.00.007 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 421.00.007 II А указывается объем реализованных водок и водок особых;
4) в строке 421.00.007 III А указывается объем реализованных ликеро-водочных изделий;
5) в строке 421.00.007 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 421.00.007 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 421.00.007 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 421.00.007 VII А указывается объем реализованного пива;
9) в строке 421.00.007 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 421.00.007 В указывается стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 421.00.007 I В, 421.00.007 II В, 421.00.007 III В, 421.00.007 IV В, 421.00.007 V В, 421.00.007 VI В, 421.00.007 VII В, 421.00.007 VIII В;
11) в строке 421.00.007 I В указывается стоимость реализованного спирта;
12) в строке 421.00.007 II В указывается стоимость реализованных водок и водок особых;
13) в строке 421.00.007 III В указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий;
14) в строке 421.00.007 IV В указывается стоимость реализованного вина;
15) в строке 421.00.007 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
16) в строке 421.00.007 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
17) в строке 421.00.007 VII В указывается стоимость реализованного пива;
18) в строке 421.00.007 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала.
18. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Расчет представляется физическим лицом, в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
4) дата приема Расчета по месту регистрации структурного подразделения или объекта, связанного с налогообложением.

Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті берген күні көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) салық органының коды.
Төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар - 421.01-нысанын жасау
20. Бұл нысан өз өндірісінің спирті және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
21. "Спирт бойынша акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.001 I жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.001 II жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.002 жолында 421.01.001 I жолының С бағанымен және 421.01.001 II жолының С бағанының айқындалған сомасындай, спирт бойынша есептелген акциздің сомасының қорытындысын көрсетуге арналған.
22. "Шарап материалы бойынша акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.003 I жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін жөнелтілген өз өндірісінің шарап материалы бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.003 II жолында алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген өз өндірісінің шарап материалы бойынша есептелген акциз туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.004 жолында 421.01.003 I жолының С бағанымен және 421.01.003 II жолының С бағанының айқындалған сомасындай, шарап материалы бойынша есептелген акциздің сомасының қорытындысын көрсетуге арналған.
23. 421.01.001 жолына 421.00.002 жолындағы сома көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар - 421.02-нысанын жасау
24. Бұл нысан алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
25. "Акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында түр-түрлері қимасында көрсетілмей, алкоголь өнімі түрлері көрсетіледі;

Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
6) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 421.01 - Облагаемые операции
по спирту и (или) виноматериалу
20. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту и (или) виноматериалу собственного производства.
21. В разделе "Сумма акциза по спирту":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.001 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.001 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по спирту, определяемой как сумма строк 421.01.001 I графы С и 421.01.001 II графы С.
22. Раздел "Сумма акциза по виноматериалу":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.003 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.003 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.004 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по виноматериалу, определяемой как сумма строк 421.01.003 I графы С и 421.01.003 II графы С.
23. Сумма строки 421.01.002 переносится в строку 421.00.001.
4. Составление формы 421.02 - Облагаемые операции по
алкогольной продукции
24. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции.
25. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции без отражения в разрезе ассортимента;

3) С бағанында тиісті бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
4) D бағанында алкоголь өнімі бойынша көрсетілген түрлерінің салықтық базасы көрсетіледі;
5) Е бағанында акциздің ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) F бағанының 00000001 жолында F бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
F бағанының 00000001 жолындағы жиынтық сома осы нысанның 421.00.002 жолына көшіріледі.
26. Арақ, ликер-арақ өнімдері, конъяк, бренди үшін салық базасы болып 100 пайыздық спирті литр, басқа алкоголь өнімдері бойынша литр деп қарастырылады.
5. Спирттің және алкоголь өнімінің конкурстық массасы бойынша салық салынатын операциялар - 421.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан алкоголь өніміне және конкурстық масса бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
28. "Акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
4) D бағанында салық базасы көрсетіледі;
5) Е бағанында акциздің ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) F бағанының 00000001 жолында F бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
F бағанының 00000001 жолындағы жиынтық сома осы нысанның 421.00.003 жолына көшіріледі.
29. Арақ, ликер-арақ өнімдері, конъяк, бренди үшін салық базасы болып 100 пайыздық спирті литр, басқа алкоголь өнімдері бойынша литр деп қарастырылады.
6. Салықтан шегерім - 421.04-нысанын жасау
30. Бұл нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланылған және Салық кодексінің 291-бабына сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасының есебіне арналған.
31. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланған шикізаттың көлемі көрсетіледі. Пайдаланылған шикізаттың көлемі салық базасына сәйкес айқындалады;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын акциздің сомасы көрсетіледі;
6) Е бағанының 00000001 жолында Е бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
Е бағанының 00000001 жолындағы жиынтық сома осы нысанның 421.00.005 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 21-қосымша
Құрылымдық бөлімшелер немесе салық салу объектілер үшін акциз есебі
РҚАО-ның ескертуі: 431.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық салуға байланысты
объектілер және құрылымдық
бөлімше үшін төлеуге тиісті
акциз сомасы есебіне
(431.00-нысан) қосымша
Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциздің салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (431.00-нысан)

3) в графе С указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
4) в графе D указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции;
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
7) в графе F строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе F.
Итоговая сумма строки 00000001 графы F настоящей формы переносится в строку 421.00.002.
26. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта, по другим видам алкогольной продукции отражается в литрах.
5. Составление формы 421.03 - Облагаемые операции по конкурсной
массе спирта и алкогольной продукции
27. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по конкурсной массе спирта и алкогольной продукции.
28. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизной продукции;
3) в графе С указывается код бюджетной классификации;
4) в графе D указывается налоговая база;
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
7) в графе F строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе F.
Итоговая сумма строки 00000001 графы F настоящей формы переносится в строку 421.00.003.
29. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта, по другим видам алкогольной продукции отражается в литрах.
6. Составление формы 421.04 - Вычет из налога
30. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции, в отчетном налоговом периоде и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
31. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащего вычету;
6) в графе Е строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе Е.
Итоговая сумма строки 00000001 графы Е настоящей формы переносится в строку 421.00.005.
Приложение к расчету акциза
за структурное подразделение или
объекты, связанные с налогообложением
(форма 431.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) акциза
за структурное подразделение или объекты, связанные с
налогообложением (Форма 431.00)

1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілер бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9-бөліміне, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған операциялар бойынша немесе салық салуға байланысты объектілер бойынша акциз сомаларын есептеуіне арналған акциздің салық есептілігін (есебін) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған Есептің (431.00 нысан) өзінен тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Осы ережеде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
6. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
Есеп жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
8. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
9. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қантарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (расчета) акциза (далее - Расчет), предназначенного для исчисления плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением, сумм акциза по операциям, совершенным структурными подразделениями, или объекты, связанные с налогообложением, согласно разделу 9 Налогового кодекса, статьей 21 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 431.00), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
9. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.

2. Есепті жасау (431.00-нысан)
10 "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеуді құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған жағдайда "А" торкөзге белгі жасалады;
егер акциздерді есептеуді заңды тұлғалардың салық салуға байланысты объектілері жүзеге асырған жағдайда "Б" торкөзге белгі жасалады;
егер акциздерді есептеуді құрылымдық бөлімшелердің салық салуға байланысты объектілері жүзеге асырған жағдайда "С" торкөзге белгі жасалады;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН-і (БСН-і) (бар болса);
6) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
7) салық органының коды:
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен бекіткен салық салуға байланысты басшылықты жүзеге асыруға заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің немесе объектілерінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды.
8) салық кезеңі (айы) - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті табыс ету үшін Салық кодексінің 295-бабына сәйкес күнтізбелік ай есепті салық кезеңі болып табылады;
9) Есептің түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есебінің түрлері Есепке жатқызуға алу есебінен тиісті тор көзге белгі қойылады;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында қаралған Есептің түрлері берілген жағдайда толтырылады.
11) Салық төлеушінің санаты.
Егер төлеуші А жолындағы көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда тор көзге белгі жасалады;
12) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11. "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімі бензин (авиациялықтан басқа) бойынша салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

2. Составление Расчета (форма 431.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка В отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением юридического лица или индивидуального предпринимателя;
ячейка С отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением структурного подразделения;
4) РНН структурного подразделения юридического лица - регистрационный номер налогоплательщика;
5) ИИН/БИН структурного подразделения юридического лица индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер). Указывается при наличии;
6) наименование структурного подразделения юридического лица;
7) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица или объекта, связанного с налогообложением;
8) налоговый период (месяц) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Расчета в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
9) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
11. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного):

1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннамен көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
12. "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімінің жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 431.00.01 жолында 431.00.001 I жолынан бастап 431.00.001 IV жолдарындағы сомалары ретінде айқындалатын көтерме сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 431.00.001 I жолында құрылымдық бөлімшелер өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген бензинді көтерме саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 431.00.001 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 431.00.001 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 431.00.001 IV жолында лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан өндіруші жүзеге асыратын акцизделетін тауарларды орналастыру бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 431.00.002 жолында 431.00.002 I бастап 431.00.002 VI дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 431.00.002 I жолында құрылымдық бөлімше өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 431.00.002 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 431.00.002 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 431.00.002 ІV жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 431.00.002 V жолында өзінің өндірістік қажеттілігіне пайдаланылған өз өндірісінің бензині бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 431.00.002 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 431.00.003 жолы 431.00.001, 431.00.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 431.00.001 және 431.00.002 жолдарынының сомалары ретінде айқындалатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.

1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
12. Строки раздела "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 431.00.001 указываются сведения по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемые как сумма строк с 431.00.001 I по 431.00.001 IV;
2) в строке 431.00.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
3) в строке 431.00.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
4) в строке 431.00.001 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
5) в строке 431.00.001 IV указываются сведения по перемещению подакцизных товаров, осуществляемые производителем с указанного в лицензии адреса производства;
6) в строке 431.00.002 отражаются сведения по бензину, реализованному в сфере розничной реализации, определяемые как сумма строк с 431.00.002 I по 431.00.002 VI;
7) в строке 431.00.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
8) в строке 431.00.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
9) в строке 431.00.002 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
10) в строке 431.00.002 IV указываются сведения по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
11) в строке 431.00.002 V указываются сведения по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
12) в строке 431.00.002 VI указываются сведения по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
13) строка 431.00.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.001, 431.00.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 431.00.001 и 431.00.002.

13. "Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімі дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер немесе объектілерге салық салуға байланысты жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннамен көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
4) 431.00.004 жолында 431.00.004 I бастап 431.00.004 IV дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 431.00.004 І жолында құрылымдық бөлімше өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 431.00.004 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 431.00.004 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 431.00.004 IV жолында лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан өндіруші жүзеге асыратын акцизделетін тауарларды орналастыру бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 431.00.005 жолында 431.00.005 I бастап 431.00.005 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 431.00.005 I жолында құрылымдық бөлімше өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 431.00.005 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 431.00.005 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 431.00.005 ІV жолында ол бойынша бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 431.00.005 V жолында өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған өз өндірісінің дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;

13. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу:
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
4) в строке 431.00.004 отражаются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемая как сумма строк с 431.00.004 I по 431.00.004 IV;
5) в строке 431.00.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
6) в строке 431.00.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
7) в строке 431.00.004 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
8) в строке 431.00.004 IV сведения по перемещению подакцизных товаров, осуществляемые производителем с указанного в лицензии адреса производства;
9) в строке 431.00.005 отражаются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной реализации, определяемая как сумма строк с 431.00.005 I по 431.00.005 VI;
10) в строке 431.00.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
11) в строке 431.00.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
12) в строке 431.00.005 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
13) в строке 431.00.005 IV указываются сведения по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
14) в строке 431.00.005 V указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;

15) 431.00.005 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 431.00.006 жолы 431.00.004, 431.00.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
14. "Шегерімдер" тарауы шегерімге жатқызылатын бюджеттік жіктеме кодтары аралығында акциз соммаларын көрсетуге арналған.
1) 431.00.07 жолында шегерімдер сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
3) В бағанында акцизделенетін тауардың көлемі (тоннада) көрсетіледі;
4) С бағанында есеп берілетін айға акциздің есептелген сомасы көрсетіледі.
15. "Акцизді есептеу" бөлімі 431.00.007 жолында көрсетілген шегерімдер шегерілген акциздердің есептелген сомасын бюджеттік жіктеме кодтарының қимасында анықтап көрсетуге арналған.
1) 431.00.008 жолында есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Бір жолда бір бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
3) В бағанында есеп берілетін айға акциздің есептелген сомасы көрсетіледі.
16. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 431.00.009 А жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акцизделетін тауарлардың бүлінген, жоғалған кездегі көлемі көрсетіледі. Бұл жол 431.00.009 I А, 431.00.009 II А жолдарын қамтиды;
2) 431.00.009 I А жолында өткізілген бензиннің (авиациялықты қоспағанда) көлемі көрсетіледі;
3) 431.00.009 II А жолында өткізілген дизель отынының көлемі көрсетіледі;
4) 431.00.009 В жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан акцизделетін тауарлардың бүлінген, жоғалған кездегі құны көрсетіледі. Бұл жол 431.00.009 I В, 431.00.009 II В жолдарын қамтиды;
5) 431.00.009 I А жолында өткізілген бензиннің (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі;

15) в строке 431.00.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
16) строка 431.00.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.004, 431.00.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 431.00.004 и 431.00.005.
14. Раздел "Вычеты" предназначен для детального отражения сумм акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации подлежащих вычету:
1) в строке 431.00.007 указывается сумма вычета;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается объем подакцизного товара (в тоннах);
4) в графе С указывается сумма вычета по акцизу за отчетный месяц.
15. Раздел "Исчисление акциза" предназначен для детального отражения сумм исчисленных акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации за минусом вычетов, указанных в строке 431.00.007:
1) в строке 431.00.008 указываются сумма исчисленного акциза;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
16. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 431.00.009 А указывается объем реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 431.00.009 I А, 431.00.009 II А;
2) в строке 431.00.009 I А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного) в тоннах;
3) в строке 431.00.009 II А указывается объем реализованного дизельного топлива в тоннах;
4) в строке 431.00.009 В указывается стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость при порче, утрате подакцизных товаров, возникших в результате чрезвычайных ситуаций в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 431.00.009 I В, 431.00.009 II В;
5) в строке 431.00.009 I В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), которая переносится в строку 400.00.014 Х;

6) 431.00.009 II А жолында өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Салық органына Есепті берген күні көрсетіледі;
3) тіркеу орны бойынша Салық салуға байланысты құрылымдық бөлімше немесе объектілерден Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті берген күні көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) салық органының коды.
Төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 22-қосымша
Роялти бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 500.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Роялти бойынша декларацияға
(500.00-нысан) қосымша
Роялти бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (500.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және роялти бойынша салықты есептеуге арналған, роялти бойынша салық есептілігінің нысандарын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны есеп кезеңінде олардың өткiзiлген өткiзiлмегенiне қарамастан, техногендiк минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, пайдалы қазбалар өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, сондай-ақ, Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағына сәйкес көзделген, жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттар негізінде қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (500.00-нысан) және төлеуге роялти есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған, оған қосымшадан (500.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.

6) в строке 431.00.009 II В указывается стоимость реализованного дизельного топлива, которая переносится в строку 400.00.014 ХI.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Расчет представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган.
3) дата приема Расчета по месту регистрации структурного подразделения или объектов, связанных с налогообложением.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
6) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
роялти (форма 500.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по роялти
(Форма 500.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по роялти (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по роялти. Декларация по роялти составляется недропользователями, осуществляющими добычу полезных ископаемых, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований, независимо от того, имела ли место их реализация в отчетном периоде, а также недропользователями, осуществляющими деятельность на основании контрактов на недропользование, предусмотренных пунктом 2 статьи 308 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 500.00) и приложения к ней (форма 500.01) предназначенной для детального отражения информации об исчислении роялти к уплате.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.

5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштердің мәнін ашуды қажет ететін Декларациядағы жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалады.
6. Декларацияға қосымша парағындағы жолдарда көрсеткіштер саны асқан жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы толтырылады.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
9. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабын 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
11. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы кең ақпарат" бөлімінде, Декларацияның "Салық төлеуші туралы кең ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
12. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (500.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы кең ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;

5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
8. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения к Декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
12. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 500.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер). При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;

3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырылған жағдайда толтырылады;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шарттының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) келісім-шартты жасасу күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасау күні көрсетіледі;
10) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
14. "Төлеуге роялти" бөлімінде:
500.00.001 жолында "Бюджетке төлеуге роялти сомасы" көрсетіледі, Декларацияға 500.01-қосымшасының қорытынды М бағанынан көшірілетін, бюджетке төленуге тиісті роялти сомасы көрсетіледі;
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында:
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
2) декларацияны беру күні.
Салық органына Декларацияны берген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі.
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.

3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом.
14. В разделе "Роялти к уплате":
в строке 500.00.001 указывается "Сумма роялти к уплате в бюджет", указывается сумма роялти, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится с итоговой графы М приложения 500.01 к Декларации.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
6) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.

3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша роялти есептеу-500.01-нысанын жасау
16. 500.01-нысаны салық кезеңі үшін роялти бойынша салық міндеттілігін есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған.
17. "Роялти есептелген" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанында осы Ережелердің 17-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанында өндірілген пайдалы қазбалардың немесе бірінші тауарлы өнімнің көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;
4) D бағанында өндірілген пайдалы қазбалар көлемі немесе бірінші тауарлық өнімнің көлемі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
5) Е бағанында өндірілген пайдалы қазбалар көлемі немесе бірінші тауарлық өнімнің көлемі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңі үшін пайдалы қазбаларды сатудан түскен табыс көрсетіледі.
Өндірілген пайдалы қазбаларды өткізуді жүзеге асырмайтын жер қойнауын пайдаланушылар үшін аталған баған толтырылмайды.
7) G бағанында Е және F бағандарында көрсетілген сомалар, және D бағанының сомасы айырмасы ретінде айқындалған роялтиді есептеу үшін өндірілген пайдалы қазбалардың құны; салық кезеңі үшін өткізілген пайдалы қазбалар көлемі үшін есептелген жанама салық сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында алтынды, күмісті және платинаны қоспағанда, пайдалы қазбаларды сату (түсіру) орнына дейін тасымалдауға шыққан шығыстар көрсетіледі.
Тасымалдауға арналған шығыстар деп темір жол, магистральдық құбыр жолы және (немесе) теңіз жолдары арқылы тасымалдау кезінде көлік тарифін қамтитын іс жүзіндегі шығыстар, ағызу және құю (сұйық заттар үшін) жөніндегі шығыстар, тиеу және түсіру (қатты заттар үшін) жөніндегі шығыстар және, егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта өзгеше көзделмесе, жолда сақтандыру жөніндегі шығыстар түсініледі.

3. Составление формы 500.01 - Начисление роялти
по контракту на недропользование
16. Форма 500.01 предназначена для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по роялти за налоговый период.
17. В разделе "Начисление Роялти":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 17 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема добытых полезных ископаемых или первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
4) в графе D указывается объем добытых полезных ископаемых или объем первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в графе Е указывается объем реализации добытых полезных ископаемых или объем первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
6) в графе F указывается доход от реализации полезных ископаемых за налоговый период.
По недропользователям, не осуществляющим реализацию добытых полезных ископаемых, данная графа не заполняется;
7) в графе G указывается сумма исчисленных косвенных налогов за объем реализованных полезных ископаемых за налоговый период;
8) в графе Н указываются расходы на транспортировку до пункта продажи (отгрузки) полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины.
Под расходами на транспортировку понимаются фактические расходы, включающие в себя оплату транспортного тарифа при транспортировке по железной дороге, магистральному трубопроводу и (или) морским путем, расходы по сливу и наливу (для жидких веществ), расходы по погрузке и разгрузке (для твердых веществ) и расходы по страхованию в пути, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование;

9) І бағанында егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта өзгеше көзделмесе, (F - G - H) / E формуласы бойынша есептелген өндірілген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
Алтын, күміс және платина бойынша салық кезеңі үшін Халықаралық (Лондон) биржада пайда болған орташа баға негізінде есептелетін орташа баға көрсетіледі.
Алтын, күміс, платина және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, бірінші тауарлық өнімді өткізу жоқ болған жағдайда, осы өткізу орын алған соңғы салық кезеңінің бірінші тауарлық өнімді өткізудің орташа өлшенген құны көрсетіледі;

9) в графе I указывается средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых, исчисленная по формуле (F - G - Н) / Е, если иное не установлено условиями контрактов на недропользование.
По золоту, серебру и платине указывается средняя цена, исчисляемая исходя из средних цен, сложившихся за налоговый период на Международной (Лондонской) бирже.
В случае отсутствия реализации первого товарного продукта, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, указывается средневзвешенная цена реализации первого товарного продукта последнего налогового периода, в котором имела место такая реализация;

10) J бағанында D және I бағандарында көрсетілген сомалар туындысы ретінде айқындалатын өндірілген пайдалы қазбалар көлемінің құны көрсетіледі;
Бірінші тауарлық өнім болмаған немесе мүлде болмаған кезде өндірілген алтын, күміс, платина және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбалар көлемінің құны салық кезеңі үшін пайдалы қазбаларды өндіруге нақты пайда болған шығыстар негізінде айқындалады.
Кең таралған пайдалы қазбалардан алынған бірінші тауарлық өнім болмаған кезде немесе оларды толығымен өз қажеттерi үшiн пайдаланған жағдайда, кең таралған пайдалы қазбалардың құны жер қойнауын пайдаланушының салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельділiк нормасына ұлғайтылған, өндiру мен бастапқы өңдеуде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар сомасы негiзге алына отырып айқындалады.
Газ тәрiздес көмiрсутектерiн одан әрi өңдеу үшiн өтеусiз берген жағдайда, осындай көмiрсутектерiнің құны Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельдiлік нормасына ұлғайтылған, оларды өндіру мен бастапқы өңдеуге iс жүзінде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады.
Жер асты суларын шығарылатын өнiмдердің және (немесе) көрсетiлетiн қызметтердiң негiзгi компонентi ретiнде пайдаланған жағдайда, өндiрiлетiн жер асты суларының құны салық кезеңінде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельділік нормасына ұлғайтылған, оларды өндiру мен бастапқы өңдеуде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып айқындалады.

10) в графе J указывается стоимость объема добытых полезных ископаемых, определяемая как произведение сумм, указанных в графах D и I.
При полном отсутствии реализации первого товарного продукта стоимость объема добытых полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из фактически сложившихся затрат на добычу подземных ископаемых за налоговый период.
При отсутствии либо полном отсутствии реализации первого товарного продукта, полученного из общераспространенных полезных ископаемых или в случае их полного использования для собственных нужд, стоимость общераспространенных полезных ископаемых определяется исходя из суммы фактически сложившихся затрат на добычу и первичную обработку, увеличенной на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности недропользователя.
В случае безвозмездной передачи газообразных углеводородов для дальнейшей их переработки стоимость таких углеводородов определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
В случае использования подземных вод в качестве основного компонента выпускаемой продукции и (или) услуг стоимость добытых подземных вод определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности;

11) К бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен белгіленген роялти ставкасы көрсетіледі.
12) L бағанын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес роялти сомаларына түзету жасалатын, өндірілген пайдалы қазбаларды келесі өткізу жағдайында көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен роялти сомаларына түзету қарастырылмаған жағдайда қоса есептелген роялти сомаларына түзету бірінші өткізу орын алған салық кезеңінде, бірінші тауарлық өнімді өткізудің iс жүзіндегі құнын негiзге алына отырып жасалады.

11) в графе К указывается ставка роялти, установленная контрактом на недропользование;
12) графа L заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, корректировка сумм роялти по которой производится в соответствии с условиями контрактов на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта;

2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) Жыл - Декларация өткізілетін кездегі жыл көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шартының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазба коды.
Осы Ережелердің 10-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
11) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) Салық төлеушіні конкурс жеңіскері деп жариялау күні.
Қазақстан Республикасының жер қойнаулары мен жер қойнауларын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте салық төлеушіні конкурс жеңіскері деп жариялау күні көрсетіледі;
13) Тікелей келіссөздер хаттамасына қол қою күні көрсетіледі.
9. "Төленуге қол қойылатын бонус" бөлімінде:
"Төленуге қол қойылатын бонус" 510.00.001 жолында Салық кодексіне сәйкес бюджетке төленуге тиіс қол қойылатын бонус сомасы көрсетіледі.
10. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.

2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный (бизнес - идентификационный) номер доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) Год - указывается год, в котором налогоплательщик заполняет декларацию;
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) код полезного ископаемого.
Указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 10 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) дата объявления налогоплательщика победителем конкурса.
Указывается дата объявления налогоплательщика победителем конкурса в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
13) дата подписания протокола прямых переговоров.
Указывается дата подписания протокола прямых переговоров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
9. В разделе "Подписной бонус к уплате":
в строке 510.00.001 "Сумма подписного бонуса к уплате в бюджет" указывается сумма подписного бонуса, подлежащая уплате в бюджет в соответствии с Налоговым кодексом.
10. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Коммерциялық табу бонусы бойынша салықты есептеуге арналған коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігі декларация нысандарын(бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Коммерциялық табу бонусы бойынша Декларация жер қойнауын пайдалануға жасалған әрбір бөлек келісім-шарт бойынша, жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттар шеңберінде, жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде келісім-шартта көрсетілген территорияда пайдалы қазбаларды коммерциялық табу туралы жариялаған жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (520.00-нысан) және пайдалы қазбаларды өндiруге салық міндеттілігін есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған, оған қосымшадан (520.01-нысанынан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Тиісті көрсеткіштерді нақтылауды қажет ететін, Декларация жолдарын толтыру кезінде Декларацияға қосымша міндетті түрде толтырылады.
5. Декларацияға қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, Декларацияға қосымшаның осындай парағы толтырылады.
6. Есепте соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
7. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабын 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде, Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларация) по бонусу коммерческого обнаружения (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по бонусу коммерческого обнаружения. Декларация по бонусу коммерческого обнаружения составляется по каждому отдельному контракту на недропользование недропользователями, объявившими о коммерческом обнаружении полезных ископаемых на контрактной территории при проведении операций по недропользованию в рамках заключенных контрактов на недропользование.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 520.00), приложения к ней (форма 520.01) предназначенной для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Приложение к Декларации составляются обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
5. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
7. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы

13. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы" бөлімінде:
"Төлеуге коммерциялық табу бонусы" 520.00.001 жолында, Декларацияға қосымшаның Н жиынтық бағанынан көшірілетін, бюджетке төлеуге коммерциялық табу бонусы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлғаның тапсырылған кезінде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлғаның тапсырған кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша коммерциялық табу бонусын есептеу - 520.01-нысанын жасау

13. В разделе "Бонус коммерческого обнаружения к уплате":
в строке 520.00.001 "Сумма бонуса коммерческого обнаружения к уплате в бюджет" указывается сумма бонуса коммерческого обнаружения, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится с итоговой графы Н приложения 520.01 к Декларации.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 520.01 - Исчисление бонуса коммерческого
обнаружения по контракту на недропользование

15. 520.01-нысаны есепті салық кезеңі үшін коммерциялық табу бонусы бойынша салық міндеттілігін есептеу туралы ақпаратты нақты көрсету үшін арналған.
16. "Коммерциялық табу бонусы" бөлімінде:
1) А бағанында пайдалы қазбалардың бір түрі үшін арналған жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 16-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;

15. Форма 520.01 предназначена для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по бонусу коммерческого обнаружения за отчетный налоговый период.
16. В разделе "Бонус коммерческого обнаружения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, предназначаемой для одного вида полезного ископаемого;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 16 настоящих Правил;

3) С бағанында кен орнында өндірілген пайдалы қазба запастары көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб.м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
4) D бағанында кен орнында өндірілген пайдалы қазба запастарының нақты көлемі ( тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 320-бабында көрсетілген, төлемді жүзеге асыру күніне қалыптасқан пайдалы қазбаның бағасы (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;

3) в графе С указывается единица измерения объема извлекаемых запасов полезного ископаемого на месторождении (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.), утвержденного уполномоченным государственным органом;
4) в графе D указывается физический объем извлекаемых запасов полезного ископаемого на месторождении (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.), утвержденного уполномоченным государственным органом;
5) в графе Е указывается цена полезного ископаемого, сложившаяся на дату осуществления платежа, указанная в статье 320 Налогового кодекса;

6) F бағанында D және Е бағандарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
Пайдалы қазбаларға биржалық баға белгiленбеген жағдайда алынатын қорлардың құны осы мақсаттар үшiн уәкілеттік берiлген мемлекеттік орган бекiткен келісім-шарттың техникалық-экономикалық негiздемесінде көрсетiлген өндiруге жұмсалатын жоспарлы шығындардың жоспарлы рентабельдiлiк мөлшерiне ұлғайтылған сомасынан айқындалады;

6) в графе F указывается налоговая база, определяемая как произведение величин, указанных в графах D и E.
В случае, когда на полезные ископаемые не установлена биржевая цена, стоимость извлекаемых запасов определяется из суммы плановых затрат на добычу, указанных в утвержденной уполномоченным для этих целей государственным органом технико-экономическом обосновании контракта, увеличенных на размер плановой рентабельности;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған салық есептілігі нысандарын (бұдан әрі - Декларация) өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша жасау тәртібін анықтайды. Өнімді бонусы бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша Декларацияны өнімді бонусы үлесі туралы келісім-шарттар жасаған жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (530.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшаларынан (530.01-ден 530.03 дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөзді толтырылмайды.
5. Тиісті көрсеткіштердің мәнін ашуды қажет ететін Декларациядағы жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымшалар міндетті түрде жасалады.
6. Декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтер жоқ болған кезде оған қосымшалар жасалмайды.
7. Декларацияның қосымша бетінде бар жолдардағы көрсеткіштер саны сол бетке сыймаған жағдайда, Декларацияға қосымшаның дәл сондай беті толтырылады.
8. Осы Ережелерде: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең арифметикалық белгілері қолданылады.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) сол жағындағы бірінші ұяшықта "- " белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3 тармағына сәйкес салық төлеуші немесе оның өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта (жеткізгіште) нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарландыра отырып, тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почтаның немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по доле Республики Казахстан по разделу продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления доли Республики Казахстан по разделу продукции. Декларация по доле Республики Казахстан по разделу продукции составляется недропользователями, заключившие контракты о разделе продукции.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 530.00) и приложений к ней (формы с 530.01 по 530.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих отражению в них.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
8. В данных правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

12) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөзді белгіленеді;
13) өлшем бірлігі.
Өнімді бөлу туралы келісім-шартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.);
16. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.001 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы көлемі табылған жағдайда, осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
2) 530.00.002 жолында салық кезеңінде өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өткізілген өнімнің жалпы көлемі табылатын жағдайда толтырады;
3) 530.00.003 жолында өндірілген өнімнің құны көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы құны табылатын жағдайда толтырады;
4) 530.00.004 жолында қосымша құн салығы және акциздер есебінсіз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Осы жолға 530.01 қосымшасы Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі. Осы жолды жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес сатылған өнімнің жалпы көлемін пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
5) 530.00.005 жолында өнімді сатумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Осы жолға 530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі;
6) 530.00.006 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
7) 530.00.007 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім жалпы құны көрсетіледі;
8) 530.00.008 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.005 жолының шамасы көшіріледі;

12) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
13) единица измерения.
Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
16. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.001 указывается общий объем продукции, добытой за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
2) в строке 530.00.002 указывается общий объем продукции, реализованный за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
3) в строке 530.00.003 указывается общая стоимость добытой продукции. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
4) в строке 530.00.004 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
5) в строке 530.00.005 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
6) в строке 530.00.006 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период, в соответствии с условиями контракта на недропользование;
7) в строке 530.00.007 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта;
8) в строке 530.00.008 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за налоговый период в размере, не превышающей максимально допустимого условиями контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.005;

9) 530.00.009 жолында 530.00.007 мен 530.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын пайдалық өнімінің сомасы көрсетіледі;
10) 530.00.010 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы көшіріледі, пайыздарда;
11) 530.00.011 жолында 530.00.009 және 530.00.010 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі;
12) 530.00.012 жолында Республикада бөлінген, банк пайыздарының
Қоса есептелген сомасы көрсетіледі. Осы жол келісім-шартқа сәйкес, бекітілген мәмілелер шеңберінде соңғы сатулардан түсулер бірлескен банк шотына аударылатын және шығындарды төлеу және қатысушылар арасында бөлуге дейін сонда болатын, өнеркәсіптер үшін іске асады.
17. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.013 жолында қосымша құн салығынсыз және акцизсіз есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 қосымшасы Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
2) 530.00.014 жолында есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
3) 530.00.015 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес 530.00.013 және 530.00.014 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
4) 530.00.016 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
5) 530.00.017 жолында 530.00.015 және 530.00.016 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 530.00.018 жолында нарықтық бағаның сатудың орташа өлшенген нақты бағасына қатынасы ретінде айқындалатын, өткізудің нарықтық бағасын ескерумен түзетудің коэфициенті көрсетіледі.
Бұл ретте, орташа өлшенген баға Е бағанының 530.01 қосымшасы С бағанының жолына қатынасы ретінде айқындалады;
7) 530.00.019 жолына 530.00.017 және 530.00.018 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын түзетуді ескерумен Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;

9) в строке 530.00.009 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.007 и 530.00.008;
10) в строке 530.00.010 указывается применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование, в процентах;
11) в строке 530.00.011 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 530.00.009 и 530.00.010;
12) в строке 530.00.012 указывается сумма начисленных процентов банка, распределенных Республике. Данная строка действует для предприятий, у которых в соответствии с контрактом поступления от окончательной продажи в рамках утвержденных сделок перечисляется на совместный банковский счет и находятся там до оплаты затрат и распределения между участниками, в период нахождения которых начисляются проценты банка.
17. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.0013 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
2) в строке 530.00.014 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период;
3) в строке 530.00.015 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта, определяемая как разница строк 530.00.013 и 530.00.014;
4) в строке 530.00.016 указывается сумма затрат, фактически возмещенная за счет компенсационной продукции в налоговом периоде в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
5) в строке 530.00.017 указывается сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.015 и 530.00.016;
6) в строке 530.00.018 указывается коэффициент корректировки с учетом рыночной цены реализации, которая определяется как отношение рыночной цены на средневзвешенную фактическую цену реализации.
При этом средневзвешенная цена определяется как отношение строки графы Е к строке графы С приложения 530.01;
7) в строку 530.00.019 сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем с учетом корректировки, определяемая как произведение строк 530.00.017 и 530.00.018;

8) 530.00.020 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартында айқындалатын пайдалы түсімді өнімдегі жер қойнауын пайдаланушының үлесі көрсетіледі;
9) 530.00.021 жолында 530.00.019 және 530.00.020 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
18. "2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.022 жолында салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.023 жолында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 нысанының Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
3) 530.00.024 жолында қосымша құн салығынсыз мен акцизсіз өнімді өткізумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Аталған жолға 530.02 нысаны С бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
4) 530.00.025 жолында салық кезеңі үшін өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 530.00.026 жолында өзімен 530.00.025 жолының 530.00.023 и 530.00.024 жолдарының айырмасына қатынасын білдіретін, бөлу нүктесіндегі өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
6) 530.00.027 жолында 530.00.022 және 530.00.026 жолдарының туындасы ретінде айқындалатын өндірілген өнімнің құны көрсетіледі;
7) 530.00.028 жолында өтемақылық өнімнің үлесі көрсетіледі;
8) 530.00.029 жолында өтемақылық өнімнің көлемі көрсетіледі;
9) 530.00.030 жолында өтелетін шығындар көрсетіледі, есепті салық кезеңінде өтемақылық өнім есебінен нақты өтелген. Аталған жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
10) 530.00.031 жолында Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлінуге жататын өнімнің көлемі көрсетіледі (530.00.022 - 530.00.029);
11) 530.00.032 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын R - факторы (кірістілік көрсеткіші) көрсетіледі;
12) 530.00.033 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын РІН (рентабельділіктің ішкі нормасы) көрсетіледі;
13) 530.00.034 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын Р -факторы (баға коэфициенті) көрсетіледі;
14) 530.00.035 жолында жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі, пайыздарда;
15) 530.00.036 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шартына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;

8) в строке 530.00.020 указывается доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, которая определяется в контракте о разделе продукции;
9) в строке 530.00.021 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение строк 530.00.019 и 530.00.020.
18. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 530.00.022 указывается общий объем добытой продукции за налоговый период;
2) в строке 530.00.023 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
3) в строке 530.00.024 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
4) в строке 530.00.025 указывается общий объем продукции, реализованной за налоговый период;
5) в строке 530.00.026 указывается средняя цена реализации продукции в точке раздела, представляющая собой отношение строки 530.00.025 к разнице строк 530.00.023 и 530.00.024;
6) в строке 530.00.027 указывается стоимость добытой продукции, определяемая как произведение строк 530.00.022 и 530.00.026;
7) в строке 530.00.028 указывается доля компенсационной продукции;
8) в строке 530.00.029 указывается объем компенсационной продукции;
9) в строке 530.00.030 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде.
В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
10) в строке 530.00.031 указывается объем добытой продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем (530.00.022 - 530.00.029);
11) в строке 530.00.032 указывается R - фактор (показатель доходности), который определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
12) в строке 530.00.033 указывается ВНР (внутренняя норма рентабельности), которая определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
13) в строке 530.00.034 указывается Р - фактор (ценовой коэффициент), который определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
14) в строке 530.00.035 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции в процентах;
15) в строке 530.00.036 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;

16) 530.00.037 жолында 530.00.031 және 530.00.036 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
17) 530.00.038 жолында 530.00.026 және 530.00.037 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, құндық түріндегі өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
19. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Өнімді өткізуден кірістер - 530.01-нысанын жасау
20. 530.01 нысаны салық кезеңі үшін өнімді сатудан кірістерді айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер Қазақстан Республикасы үлесінің есебі үшін есептің кассалық әдісі қолданылатыны көзделсе, онда есепте төлем жер қойнауын пайдаланушының немесе уәкілетті мемлекеттік органның шотына түскен өткізу бойынша айналымдар ғана көрсетіледі.
21. "Өткізу көлемі" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе резидентік елдің коды көрсетіледі;
Салық төлеуші-резидент еместің резиденттігі - "Әлем елдері жіктеушісіне"Тауарларды декларациялау ережелеріне 6-қосымшасына сәйкес көрсетіледі;
3) С бағаны жолдарында сатылған өнім көлемі (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;
4) D бағанында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі;
6) Е жолындағы "Жиыны" бағанында Е бағаны жолдарының жиынтық шамасы көрсетіледі.

16) в строке 530.00.037 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как разница строк 530.00.031 и 530.00.036;
17) в строке 530.00.038 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции в стоимостном выражении, определяемая как произведение строк 530.00.026 и 530.00.037.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 530.01 - Доходы от реализации продукции
20. Форма 530.01 предназначена для отражения информации по определению доходов от реализации продукции за налоговый период.
Если контрактом предусмотрено, что для расчета доли Республики Казахстан применяется кассовый метод учета, то в расчете отражаются только обороты по реализации, оплата по которым поступила на соответствующие счета недропользователя или уполномоченного государственного органа.
21. В разделе "Объем реализации":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер или код страны резидентства налогоплательщик.
Код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента указывается в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
3) в строках графы С указывается объем реализованной продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.);
4) в строках графы D указывается цена реализации данной продукции;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации продукции;
6) в строке "Итого" графы Е указывается итоговая величина всех строк графы Е.

Е жолының жиынтық шамасы 530.00 бағанының 530.00.004 немесе 530.00.012 немесе 530.00.022 жолына көшіріледі.
4. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезіндегі шегерімге жатқызуға жататын шығындар - 530.02-нысанын жасау
22. 530.02 нысаны егер келісім-шарт шарты бойынша осы шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған. Бұл ретте, осы нысанды 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін және 2005 жылғы 1 қаңтардан кейін келісім-шарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
23. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлшегінде салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі;
4) С жолындағы "Жиыны" бағанында С бағаны жолдарының жиынтық шамасы көрсетіледі.
С жолының жиынтық шамасы 530.00 бағанының 530.00.005 немесе 530.00.023 жолына көшіріледі.
5. Өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар - 530.03-нысанын жасау
24. 530.03 нысаны өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.

Итоговая величина строки графы Е переносится в строку 530.00.004 или 530.00.012, или 530.00.022 формы 530.00.
4. Составление формы 530.02 - Затраты, подлежащие вычету при
определении стоимости продукции, подлежащей распределению на
компенсационную и прибыльную
22. Форма 530.02 предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за налоговый период, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие контракты до 1 января 2004 года и после 1 января 2005 года.
23. В разделе "Затраты, подлежащие вычету":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции;
4) в строке "Итого" графы С указывается итоговая величина всех строк графы С.
Итоговая величина строки графы С переносится в строку 530.00.005 или 530.00.023 формы 530.00.
5. Составление формы 530.03 - Затраты, возмещаемые за счет
компенсационной продукции
24. Форма 530.03 предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.

25. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.001 жолына 530.03.006 жолынан салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығыс сомасы көшіріледі. Егер Декларация қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілсе, онда аталған жол толтырылмайды;
2) 530.03.002 жолында өнімді бөлу туралы келісім-шарттың талаптарына сәйкес өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығындар сомасы көрсетіледі;

25. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строку 530.03.001 переносится сумма затрат, подлежащая возмещению за счет компенсационной продукции, на начало налогового периода, из строки 530.03.006. Если Декларация представляется впервые, то указанная строка не заполняется;
2) в строке 530.03.002 отражается сумма фактических затрат, произведенных за налоговый период, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции в соответствии с условиями контракта о разделе продукции;

3) 530.03.003 жолында 530.03.001 және 530.03.002 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалатын өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.004 жолында келісім-шарт шартына сәйкес салық кезеңінің басына өтелмеген шығындардың қалдығына есептелген сома көрсетіледі;
5) 530.03.005 жолында келісім-шарт шартына сәйкес салық кезеңі үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;

3) в строке 530.03.003 указывается общая сумма затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции, определяемая сложением сумм, указанных в строках 530.03.001 и 530.03.002;
4) в строке 530.03.004 указывается сумма, начисленная на остаток невозмещенных затрат на начало налогового периода согласно условиям контракта;
5) в строке 530.03.005 отражается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции в размере, не превышающем максимально допустимого, за налоговый период в соответствии с условиями контракта;

6) 530.03.006 жолында салық кезеңінің соңына, өтелмеген шығыстар қалдығына есептелген соманы ескеріп өтемдік өнім есебінен өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі, ол кейінгі салық кезеңдеріне көшіріледі және 530.03.003, 530.03.004 жолдарының және 530.03.005 жолының айырмасы ретінде айқындалады.
26. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:

6) в строке 530.03.006 указывается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции с учетом суммы, начисленной на остаток невозмещенных затрат, на конец налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется как разница суммы строк 530.03.003, 530.03.004 и строки 530.03.005.
26. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":

1) 530.03.007 жолында салық кезеңінің басына жер қойнауын пайдаланушы өтемеген өтелетін шығындар көрсетіледі;
2) 530.03.008 жолында салық кезеңінде нақты жүргізілген өтелетін шығындар көрсетіледі;
3) 530.03.009 жолында есепті салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.010 жолында келесі салық кезеңдеріне көшірілетін және 530.03.007, 530.03.008 және 530.03.009 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінің соңына өтелмеген шығындардың қалдығы көрсетіледі.

1) в строке 530.03.007 указываются возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователем на начало налогового периода;
2) в строке 530.03.008 указываются возмещаемые затраты, фактически произведенные в налоговом периоде;
3) в строке 530.03.009 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде;
4) в строке 530.03.010 указывается остаток возмещаемых расходов, не возмещенных на конец налогового периода, который переносится в последующие налоговые периоды и определяется как разница суммы строк 530.03.007, 530.03.008 и строки 530.03.009.

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және үстеме пайда салығын есептеуге арналған үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Үстеме пайда салығы бойынша декларацияны жер қойнауын пайдаланушылар өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруге арналған келісімшарттар, сондай-ақ барлауға және өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратындарды қоспағанда, бұл келісімшарттар пайдалы қазбалардың басқа түрлерін өндіруді көздемеген жағдайда, жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісім-шарт бойынша жеке жасайды.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
7. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" (бұдан әрі - Заң) Қазақстан Республикасының Заңының 3-тармағына сәйкес электронды түрде - салық төлеуші салық органынан Декларацияны қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарламаны (растауды) электронды түрде алады.
8. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на сверхприбыль. Декларация по налогу на сверхприбыль составляется недропользователями по каждому отдельному контракту на недропользование, за исключением осуществляющих деятельность по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, контрактам на добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, а также по контрактам на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей, при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других видов полезных ископаемых.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.

2. Декларацияны жасау (540.00-нысан)
9. 540.00-нысаны жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісім-шарт бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
10) келісім-шарттың нөмірі;
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) резидент емес;
Декларацияны резидент емес беруі кезінде белгіленеді.
11. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша есептелген үстеме пайда салығы" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.002 жолында 540.00.003 және 540.00.005 жолдарынан 540.00.006 жолын шегергендегі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;

2. Составление Декларации (форма 540.00)
9. Форма 540.00 предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период, по каждому отдельному контракту на недропользование.
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии.
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) нерезидент.
Отмечается в случае представления Декларации нерезидентом.
11. В разделе "Исчислен налог на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 540.00.002 указывается сумма вычетов по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк с 540.00.003 по 540.00.005 минус строка 540.00.006;

3) 540.00.003 жолында үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша, Салық кодексінің 348-4-бабы 1-тармағының 1)-тармақшасына сәйкес корпорациялық табыс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылған, шығыстар сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.004 жолында Салық кодексінің 384-4-бабының 1-тармағы
2)-тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде тіркелген активтер құруға және (немесе) сатып алуға іс жүзіндегі жұмсалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Осы шығыстар жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша кез келген мөлшерде (нақты келтірілген шығыстар шегінде) және кез келген салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылады;
5) 540.00.005 жолында Салық кодексінің 348-4-бабының 1-тармағы
3)-тармақшасына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде келтірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында Салық кодексінің 348-4 бабының 3-тармағына сәйкес шегерімдер сомасының амортизациялық аударымдар сомасына түзетулері көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында Салық кодексінің 348-2-бабына сәйкес 540.00.001 және 540.00.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, үстеме пайда салығын есептеу мақсаттары үшін Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүзеге асырылатын азайтуды ескегендегі салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер, Салық кодексінің 133-бабына сәйкес 540.00.001 және 540.00.002 жолдарының айырмасы нөлден кем болса, осы жолда нөлге тең мән көрсетіледі;
8) 540.00.008 жолында Салық кодексінің 348-5-бабына сәйкес үстеме пайда салығы есептелетін, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша келісім-шарт қызметі бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Корпорациялық табыс салығының сомасы корпорациялық табыс салығы бойынша Декларацияның тиісті Қосымшасынан тасымалданады;
9) 540.00.009 жолында Салық кодексінің 349-бабына сәйкес келісім-шарт қызметі бойынша таза табыс бойынша пайда болатын, таза табысқа салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады;
10) 540.00.010 жолында 540.00.007 жолынан 540.00.008 жолын және 540.00.009 жолын алу ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін іс жүзінде алынған таза табыс сомасы көрсетіледі;
11) 540.00.011 жолында 540.00.002 жолының және 25 пайыздың туындысы ретінде айқындалатын шегерімдердердің 25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
12) 540.00.012 жолында 540.00.010 және 540.00.011 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, шегерімдердер сомасының 25 пайызынан асатын, жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін, үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі;

3) в строке 540.00.003 указываются суммы расходов, отнесенных на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
4) в строке 540.00.004 указывается сумма фактически понесенных в течение налогового периода расходов на приобретение и (или) создание фиксированных активов, согласно подпункту 2 пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса. Данные расходы относятся на вычеты по усмотрению недропользователя в любом размере (в пределах фактически понесенных расходов) и в любой налоговый период;
5) в строке 540.00.005 указывается сумма убытков, понесенных за предыдущие налоговые периоды, в соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса;
6) в строке 540.00.006 указываются корректировка суммы вычетов на сумму амортизационных отчислений, в соответствии с пунктом 3 статьи 348-4 Налогового кодекса;
7) в строке 540.00.007 указывается налогооблагаемый доход для целей исчисления налога на сверхприбыль согласно статье 348-2 Налогового кодекса, определяемый как разница строк 540.00.001 и 540.00.002, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Если разница строк 540.00.001 и 540.00.002, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса меньше чем ноль, то в данной строке отражается значение равное нулю;
8) в строке 540.00.008 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование, согласно статье 348-5 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
9) в строке 540.00.009 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности, согласно статье 349 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;
10) в строке 540.00.010 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 540.00.007 минус строка 540.00.008 и минус строка 540.00.009;
11) в строке 540.00.011 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 540.00.002 и 25 процентов;
12) в строке 540.00.012 указывается налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 540.00.010 и 540.00.011. Если разница строк имеет отрицательное значение, то указывается значение равное нулю;

13) 540.00.013 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есептеуі көрсетіледі, соның ішінде:
540.00.013 А бағынанда деңгейлер көрсетілген;
540.00.013 В бағанында жылдық жиынтық табыс сомасының шегерімдердерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;
540.00.013 С бағанында Салық кодексінің 348-4-бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
540.00.013 D бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі;
540.00.013 E бағанында Салық кодексінің 351-бабына көзделіп бөлінген іс жүзіндегі таза табыс көрсетіледі, келесі тәртіппен алынып тасталған:
1 деңгей үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан көп болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан кем болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болады.
Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді;
2-7 деңгейлер үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыс пен алдыңғы деңгейлер бойынша таза табыстың бөлінген бөліктерінің жалпы сомасы арасындағы айырма тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынын артық не тең болса, онда бұл деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі осы тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыс пен алдыңғы деңгейлер бойынша таза табыстың бөлінген бөліктерінің жалпы сомасы арасындағы айырма тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынын кем болса, онда осы деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі сондай айырмаға тең болады. Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді.
Таза табыстың бөліктерінің деңгейлері бойынша бөлінген жалпы сома салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болуы тиіс;
540.00.013 F бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес салық ставкалары пайызбен келтірілген;
540.00.013 G бағанында 540.00.013 Е бағындағы әрбір жолдың 540.00.013 F бағанындағы тиісті ставкасына туындысы ретінде жол жолымен айқындалатын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
540.00.013 Н бағанында 540.00.013 F бағанындағы әр жолдың 540.00.013 G бағанында тиісті ставкасына туындысы ретінде әр жол сайын айқындалатын, жылдық жиынтық кірістің есептелген салық сомасы келтіріледі;

13) в строке 540.00.013 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 540.00.013 А указаны уровни;
в графе 540.00.013 В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;
в графе 540.00.013 С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль, согласно статье 348-4 Налогового кодекса;
в графе 540.00.013 D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.013 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренным статьей 351 Налогового кодекса исчисленный в следующем порядке:
для уровня 1:
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период превышает предельную сумму распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для первого уровня;
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период меньше предельной суммы распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период.
При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится;
для уровней 2 - 7:
если разница между чистым доходом для целей налога на сверхприбыль за налоговый период и общей суммой распределенных частей чистого дохода по предыдущим уровням превышает или равна предельной сумме распределения чистого дохода для соответствующего уровня, то распределенная часть чистого дохода для этого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для этого соответствующего уровня;
если разница между чистым доходом для целей налога на сверхприбыль за налоговый период и общей суммой распределенных частей чистого дохода по предыдущим уровням меньше предельной суммы распределения чистого дохода для соответствующего уровня, то распределенная часть чистого дохода для этого уровня равна такой разнице. При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится.
Общая сумма распределенных по уровням частей чистого дохода должна быть равна общей сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период;
в графе 540.00.013 F приведены ставки налога в процентах, в соответствии со статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.013 G указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, которая определяется построчно как произведение каждой строки в графе 540.00.013 Е на соответствующую ставку в графе 540.00.013 F;

14) 540.00.014 жолында 540.00.013 G бағанының жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төленуге тиіс үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің Аты-жөні" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына берудің күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ететін, уәкілетті органмен бекітілген, салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 27-қосымша
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта заттай түрде белгіленген, пайдалы қазбаларды өндіру салығының, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа ренталық салықтың, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу мерзімдері туралы есепті есептеу
РҚАО-ның ескертуі: 550.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған
келісім-шартта заттай түрде белгіленген
пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың
және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша
экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді
бөлу бойынша Қазақстан Республикасының
үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдер
туралы есебіне (550.00-нысан) қосымша
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есепті (есеп) жасау ережесі (550.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Бұл ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 346-бабына сәйкес әзірленген және "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есеп (есеп)" (бұдан әрі - Есеп) есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды.

14) в строке 540.00.014 указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, подлежащая уплате, которая определяется как сумма строк графы 540.00.013 G.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Приложение к отчету (расчету) о
размерах и сроках уплаты (передачи)
налога на добычу полезных
ископаемых и рентного налога на
экспорт по сырой нефти, газовому
конденсату, роялти и доли Республики
Казахстан по разделу продукции,
установленных контрактом на
недропользование, в натуральной форме
(форма 550.00)
Правила
составления отчета (расчета) о размерах и сроках уплаты
(передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного
налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и
доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных
контрактом на недропользование, в натуральной форме
(Форма 550.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 346 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы отчетности "Отчета (расчета) о размерах и сроках уплаты (передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме" (далее - Отчет).

2. Бұл Есеп Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттармен белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай мен газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялти мен өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға және мемлекет атынан алушыға арналған.
3. Есепті жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай мен газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және төлеу есебіне заттай нысанда беру жүргізілетін салықтың әрбір түрі бойынша бөлек мемлекет атынан алушы жасайды.
4. Есеп Салық кодексінде және Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартта белгіленген тиісті салық түрлерін төлеу мерзімдерінде орналасқан орны бойынша салық органына тапсырылады.
5. Есеп:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке жер қойнауын пайдаланушы және мемлекет атынан алушы қол қояды және жер қойнауын пайдаланушының және мемлекет атынан алушының мөрімен куәландырылады.
7. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен жер қойнауын пайдаланушыға (мемлекет атынан алушыға) қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы – қағаз тасығышта;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
8. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
9. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (550.00-нысан)
10. "Жер қойнауын пайдаланушы туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

2. Данный Отчет предназначен для недропользователей, осуществляющих передачу Республике Казахстан в натуральной форме полезных ископаемых в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, указанными в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса, и получателя от имени государства.
3. Отчет составляется недропользователями, осуществляющими передачу полезных ископаемых Республике Казахстан в натуральной форме в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, и получателем от имени государства по каждому виду налога отдельно, в счет уплаты которого производится передача в натуральной форме.
4. Отчет представляется в налоговый орган по месту нахождения в сроки уплаты соответствующих видов налогов, установленных Налоговым кодексом и контрактами на недропользование, указанными в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса.
5. Отчет представляется:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Отчет подписывается недропользователем и получателем от имени государства и заверяется печатью недропользователя и получателя от имени государства.
7. При представлении Отчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, 1 экземпляр возвращается недропользователю (получателю от имени государства) с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - на бумажном носителе;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. При заполнении Отчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
9. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Отчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
БИН - бизнес идентификационный номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Отчета (Форма 550.00)
10. В разделе "Общая информация о недрапользователе" недропользователь указывает следующие данные:

1) "СТН" жолында – жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) 3 "Салық кезеңі" жолында жер қойнауын пайдаланушының шикі мұнайды (газ конденсатын) салықтың тиісті түрін төлеу есебіне заттай түрде беруді жүргізген салық кезеңі көрсетіледі;
4) 4 "Жер қойнауын пайдаланушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі;
5) 5 "Келісім-шарттың нөмірі мен күні" жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) 6 "Салық түрі" жолында жер қойнауын пайдаланушының төлеу есебіне Қазақстан Республикасына заттай нысанда шикі мұнайды (газ конденсатын) берген салық атауы көрсетіледі;
7) 7 "БЖК (бюджет жіктеуішінің коды)" жолында тиісті салық түрінің бюджеттік классификация коды көрсетіледі.
11. "Мемлекет атынан алушы туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мемлекет атынан алушы келесі деректерді көрсетеді:
1) 8 "СТН" жолында мемлекет атынан алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) 9 "БСН" жолында мемлекет атынан алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) 10 "Мемлекет атынан алушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі.
12. "Заттай нысандағы салықтың мөлшері мен төлеу (беру) мерзімдері" бөлімінде:
1) 1 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушы тиісті салық түрі бойынша салық кезеңі үшін тапсырған декларациялар бойынша есептелген салығының сомасын көрсетеді;
2) 1.1 жолдың А бағанында салық кезеңі үшін заттай нысанда берілетін салық сомасы көрсетіледі;
3) 2 жолдың А бағанында жер қойнауын пайдаланушы тиісті салық түрін төлеу бойынша салық кезеңі үшін беретін шикі мұнайдың (газ конденсатының) көлемі көрсетеді;
4) 3 жолда:
А бағанында – жер қойнауын пайдаланушы беретін шикі мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасының бағасын көрсетеді;
В бағанында – мемлекет атынан алушы алатын шикі мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасының бағасын көрсетеді;
5) 4 жолдың В бағанында мемлекет атынан алушы тиісті салық түрін төлеу есебіне алған мұнайды (газ конденсатының) көлемі көрсетіледі;
6) 5 жолдың А және В бағандарында жер қойнауын пайдаланушы мен мемлекет атынан алушы Салық кодексі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа сәйкес, Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген тиісті салық түрінің төлеу мерзімін көрсетеді;

1) в строке 1. "РНН" - регистрационный номер налогоплательщика недропользователя;
2) в строке 2. "БИН" - бизнес идентификационный номер недропользователя. Указывается при наличии;
3) в строке 3. "Налоговый период" указывается налоговый период, за который недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога в натуральной форме;
4) в строке 4. "Наименование недропользователя" указывается полное наименование недропользователя в соответствии с учредительными документами;
5) в строке 5. "Номер и дата контракта" указывается номер и дата контракта недропользователя;
6) в строке 6. "Вид налога" указывается наименование налога, в счет уплаты которого недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) Республике Казахстан в натуральной форме;
7) в строке 7. "КБК (код бюджетной классификации)" указывается код бюджетной классификации соответствующего вида налога.
11. В разделе "Общая информация о получателе от имени государства" получатель от имени государства указывает следующие данные:
1) в строке 8. "РНН" - регистрационный номер налогоплательщика получателя от имени государства.
2) в строке 9. "БИН" - бизнес идентификационный номер налогоплательщика получателя от имени государства;
3) в строке 10. "Наименование получателя от имени государства" указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами.
12. В разделе "Размеры и сроки уплаты (передачи) налога в натуральной форме":
1) в строке 1 в графе А недропользователем указывается сумма исчисленного налога по представленной декларации по соответствующему виду налога за налоговый период;
2) в строке 1.1 в графе А недропользователем указывается сумма налога, передаваемого в натуральной форме за налоговый период;
3) в строке 2 в графе А недропользователем указывается объем передаваемой нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога за налоговый период;
4) в строке 3:
в графе А - недропользователем указывается цена за 1 тонну передаваемой нефти (газового конденсата);
в графе В - получателем от имени государства указывается цена за 1 тонну полученной нефти (газового конденсата);
5) в строке 4 графы В получателем от имени государства указывается объем полученной нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
6) в строке 5 в графах А и В недропользователем и получателем от имени государства указываются срок уплаты соответствующего вида налога согласно Налоговому кодексу и контрактам на недропользование, указанным в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса;

7) 6 жолда:
А бағанында – жер қойнауын пайдаланушы мұнайды (газ конденсатын) тиісті салық түрін төлеу есебіне беру күнін көрсетеді;
В бағанында – мемлекет атынан алушы мұнайды (газ конденсатын) тиісті салық түрін төлеу есебіне беру күнін көрсетеді;
8) 7 жолының В бағанында мемлекет атынан алушы алған мұнай (газ конденсаты) бойынша салықтың төленген түрінің сомасын көрсетеді;
9) 8 жолының В бағанында мемлекет атынан алушы алған мұнай (газ конденсаты) бойынша тиісті салық түрінің төлемі жүргізілген төлем құжатының нөмірі мен күні көрсетеді.
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Жер қойнауын пайдаланушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі;
2) "Мемлекет атынан алушының атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі;
3) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) Есептінің берілген күні.
Есептінің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
5) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
7) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті табыс ету күні көрсетіледі;
8) құжаттың табыс нөмірі.
Есептінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
9) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 28-қосымша
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 560.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Тарихи шығындарды өтеу бойынша
төлем жөніндегі декларацияға
(560.00-нысан) қосымша
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (560.00–нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемді есептеуге арналған тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігі декларация (бұдан әрі – Декларация) нысанын жасау тәртібін айқындайды. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі Декларация, жер қойнауын пайдалануға келісім–шарт жасауға дейін геологиялық зерттеуге және тиісті шартты территорияны әзірлеуге мемлекет шығындары жұмсалған пайдалы қазбалар кен орындары бойынша, Қазақстан Республикасының заңдылығымен белгіленген тәртіпте жер қойнауын пайдалануға жасаған келісім–шарт жасаған жер қойнауын пайдаланушылармен жасалады.

7) в строке 6:
в графе А - недропользователем указывается дата передачи нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
в графе В - получателем от имени государства указывается дата получения нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
8) в строке 7 в графе В получателем от имени государства указывается сумма уплаченного вида налога по полученной нефти (газового конденсата);
9) в строке 8 в графе В получателем от имени государства указывается номер и дата платежного документа, по которому произведена уплата соответствующего вида налога по полученной нефти (газового конденсата).
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в строке "Недропользователь" указывается полное наименование недропользователя в соответствии с учредительными документами;
2) в строке "Получатель от имени государства" указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами;
3) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
4) дата подачи отчета. Указывается дата представления отчета в налоговый орган;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего отчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего отчет;
7) дата приема отчета. Указывается дата представления отчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации
по платежу по возмещению
исторических затрат
(форма 560.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по платежу по возмещению исторических затрат (Форма 560.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по платежу по возмещению исторических затрат (далее – Декларация), предназначенной для исчисления платежа по возмещению исторических затрат. Декларация по платежу по возмещению исторических затрат составляется недропользователями, заключившими контракт на недропользование в порядке установленном законодательством Республики Казахстан, по месторождениям полезных ископаемых, по которым государство понесло затраты на геологическое изучение и обустройство соответствующей контрактной территории до заключения контракта на недропользование.

2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Декларацияға қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, Декларацияға қосымшаның осындай парағы толтырылады.
4. Есепте соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68–бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61–бабы 3–тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша – салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
8. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);

2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
7. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындау кезінде жолда сенімгерлікпен басқарушы – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63–бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63–бабы 3–тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайында толтырылады;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23–қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10. "Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына қосымшада уәкілетті мемлекеттік орган берген келісім–шарттың тиісті тіркелу нөмірі мен жасасқан күні көрсетіледі;
3) С бағанына тарихи шығындардың өтеу бойынша төлем сомасы көрсетіледі;
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты–жөні" жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына беру күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты–жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584–бабы 2–тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 29-қосымша
Экспортқа рента салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 570.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Экспортқа арналған ренталық
салық бойынша декларацияны
(570.00–нысан) қосымша
Экспортқа арналған ренталық салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (570.00–нысан)

4) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
9. В разделе "Платеж по возмещению исторических затрат":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В указывается регистрационный номер и дата заключения контракта, присвоенные уполномоченным государственным органом;
3) в графу С указывается "Сумма платежа по возмещению исторических затрат, подлежащая уплате в бюджет" указывается сумма платежа по возмещению исторических затрат, подлежащая уплате в бюджет в соответствии со статьей 328 Налогового кодекса.
10. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Приложение к декларации
по рентному налогу на экспорт
(форма 570.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по рентному налогу на экспорт (Форма 570.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және экспортқа арналған ренталық салықты есептеуге арналған, экспортқа арналған ренталық салық бойынша салық есептілігі декларация (бұдан әрі – Декларация) нысанын жасау тәртібін айқындайды. Экспортқа арналған ренталық салық бойынша Декларация шикi мұнай, газ конденсатын, көмірді экспортқа өткізетін жеке және заңды тұлғалармен жасалады.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4 Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде " – " белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68–бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексі 61–бабының 3–тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
7. Декларацияны ұсыну кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – нысандар екі данада толтырылады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысы хатымен почта бойынша қағаз тапсырғышта – салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарынан салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
8. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде, Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
9. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (570.00–нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по рентному налогу на экспорт (далее - Декларация), предназначенной для исчисления рентного налога на экспорт. Декларация по рентному налогу на экспорт составляется физическими и юридическими лицами реализующими на экспорт сырую нефть, газовый конденсат, уголь.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указывается соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
9. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (форма 570.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенім білдірілген басқарушы салық міндеттемесін орындаған жағдайда, жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі – Декларацияны тапсыратын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты–жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63–бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі және күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63–бабы 3–тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайында толтырылады
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23–қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) өлшем бірлігі.
Шикі мұнайдың, газ конденсатының, көмірдің өлшем бірлігі көрсетіледі;
11. "Төлеуге экспортқа ренталық салық" бөлімінде:
1) 570.00.001 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген шикi мұнайдың көлемі көрсетіледі;
2) 570.00.002 жолында Салық кодексінің 334–бабы 3–тармағына сәйкес, шикi мұнайдың әлемдік құны көрсетіледі;
3) 570.00.003 жолында 570.00.001 және 570.00.002 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, экспортқа өткізілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
4) 570.00.004 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
5) 570.00.005 жолында Салық кодексінің 334–бабы 3–тармағына сәйкес, газ конденасатының әлемдік құны көрсетіледі;
6) 570.00.006 жолында 570.00.004 және 570.00.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, газ конденасатының экспортқа өткізілген көлемінің құны көрсетіледі;
7) 570.00.007 жолында 570.00.003 және 570.00.006 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, экспортқа өткізілген газ конденсаты, шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
8) 570.00.008 жолында Салық кодексінің 303 бабына сәйкес газ конденсатын және шикі мұнайын экспортқа өткізілетін рента салығының ставкасы көрсетіледі;

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) единица измерения.
Указывается единица измерения сырой нефти, газового конденсата, угля (в тоннах, куб. м., унциях и т.д.).
11. В разделе "Рентный налог на экспорт к уплате":
1) в строке 570.00.001 указывается объем сырой нефти, реализованной на экспорт за налоговый период;
2) в строке 570.00.002 указывается мировая цена на сырую нефть в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
3) в строке 570.00.003 указывается стоимость объема сырой нефти, реализованной на экспорт, определяемая как произведение строк 570.00.001 и 570.00.002;
4) в строке 570.00.004 указывается объем газового конденсата, реализованного на экспорт за налоговый период;
5) в строке 570.00.005 указывается мировая цена на газовый конденсат в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
6) в строке 570.00.006 указывается стоимость объема газового конденсата, реализованного на экспорт, определяемая как произведение строк 570.00.004 и 570.00.005;
7) в строке 570.00.007 указывается стоимость объема реализованных на экспорт сырой нефти, газового конденсата, определяемая как сумма строк 570.00.003 и 570.00.006;
8) в строке 570.00.008 указывается ставка рентного налога на экспорт сырой нефти и газового конденсата в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;

9) 570.00.009 жолында 570.00.007 және 570.00.008 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, газ конденсатын және шикі мұнайын экспортқа өткізілетін рента салығының сомасы көрсетіледі;
10) 570.00.010 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген көмір көлемі көрсетіледі;
11) 570.00.011 жолында көмірдің өткізілген нақты бағасы көрсетіледі;
12) 570.00.012 жолында 570.00.010 және 570.00.011 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, көмірдің экспортқа өткізілген көлемі көрсетіледі;
13) 570.00.013 жолында Салық кодексінің 303–бабына сәйкес, экспортқа өткізілген ренталық салығының ставкасы көрсетіледі;
14) 570.00.014 жолында 570.00.012 және 570.00.013 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, экспортқа өткізілген көмірдің рента салығының сомасы көрсетіледі;
15) 570.00.015 жолында 570.00.009 және 570.00.014 жолдарындағы сомадай экспортқа өткізілген көмірдің рента салығының сомасы көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші келесі мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты–жөні" жолында:
Декларацияны заңды тұлғаның табыс еткен кезінде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлғаның табыс еткен кезінде мәліметтер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты–жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584–бабы 2–тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органымен берілген Декларацияны тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта арқылы немесе басқа байланыс мекемесінде қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 14-қосымша
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 580.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт
бойынша қызметін жүзеге асыратын
жер қойнауын пайдаланушының қосымша
төлемі бойынша декларацияға
(580.00-нысан) қосымша
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (580.00-нысан)

9) в строке 570.00.009 указывается сумма рентного налога на экспорт сырой нефти и газового конденсата, определяемая как произведение строк 570.00.007 и 570.00.008;
10) в строке 570.00.010 указывается объем угля, реализованного на экспорт за налоговый период;
11) в строке 570.00.011 указывается фактическая цена реализации на уголь;
12) в строке 570.00.012 указывается стоимость объема реализованного на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.010 и 570.00.011;
13) в строке 570.00.013 указывается ставка рентного налога на экспорт угля в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
14) в строке 570.00.014 указывается сумма рентного налога на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.012 и 570.00.013;
15) в строке 570.00.015 указывается сумма рентного налога на экспорт, определяемая как сумма строк 570.00.009 и 570.00.014.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика":
при представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
при представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата подачи Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Приложение к декларации по
дополнительному платежу
недропользователя, осуществляющего
деятельность по контракту
о разделе продукции
(форма 580.00)
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по дополнительному платежу недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции
(Форма 580.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеуге арналған өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауының пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігі нысан (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауының пайдаланушының қосымша төлемі бойынша Декларацияны Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабын 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
8. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (580.00-нысан)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции. Декларация по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции составляется недропользователями, заключившие контракты о разделе продукции.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (Форма 580.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайында толтырылады;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) кен орны мен келісім-шарттың атауы.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шарттының және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазбаның коды.
Осы Ережелердің 26-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органымен жер қойнауын пайдалану келісім-шарттың жасасу күні көрсетіледі;
11) келісім-шарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) өлшем бірлігі.
Өнімді бөлу келісім-шарттарына сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.);
10. "2005 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған өнімді бөлу туралы келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі" бөлімінде:
1) 580.00.001 өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
2) 580.00.002 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі өзімен Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, қосымша құн салығы мен акцизді және жер қойнауын пайдаланушы оларға қатысты салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді білдіреді;

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта о разделе продукции и месторождения;
9) код полезного ископаемого.
Указывается код полезного ископаемого кодов соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 12 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта о разделе продукции с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта о разделе продукции, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) единица измерения.
Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракта о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
10. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контрактам о разделе продукции, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 580.00.001 указывается общая стоимость объема добытой продукции;
2) в строке 580.00.002 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением налога на добавленную стоимость, акциза и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;

3) 580.00.003 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 10 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
4) 580.00.004 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 40 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
5) 580.00.005 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.003 және 580.00.002 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін 580.00.004 және 580.00.002 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылса, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қосымша төлемі болып табылатынын ескерген жөн.
11. "2006 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған өнімді бөлу туралы келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі" бөлімінде:
1) 580.00.006 жолында өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
2) 580.00.007 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі өзімен Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, қосымша құн салығы мен акцизді және жер қойнауын пайдаланушы оларға қатысты салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді білдіреді;
3) 580.00.008 жолында келісім-шарттық қызметтің нәтижесінде алынған өнімнің жалпы көлемінің құнынан өнімді бөлу туралы келісім-шартта белгіленген 5 проценттен бастап 10 процентке дейінгі аралықтағы салық кезеңінде мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
4) 580.00.009 жолында келісім-шарттық қызметтің нәтижесінде алынған салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 40 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
5) 580.00.010 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.008 және 580.00.007 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін 580.00.009 және 580.00.007 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылса, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қосымша төлемі болып табылатынын ескерген жөн.
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

3) в строке 580.00.003 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 10 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
4) в строке 580.00.004 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
5) в строке 580.00.005 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.003 и 580.00.002 до момента вложений инвестиций, строк 580.00. 004 и 580 00.002 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.
11. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контрактам о разделе продукции, заключенным после 1 января 2006 года":
1) в строке 580.00.006 указывается общая стоимость объема добытой продукции;
2) в строке 580.00.007 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением налога на добавленную стоимость, акциза и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;
3) в строке 580.00.008 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде в интервале от 5 процентов до 10 процентов, установленного контрактом о разделе продукции, от стоимости общего объема продукции, полученной в результате контрактной деятельности;
4) в строке 580.00.009 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 процентов от стоимости общего объема продукции, полученной в результате контрактной деятельности;
5) в строке 580.00.010 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.008 и 580.00.007 до момента вложений инвестиций, строк 580.00.009 и 580 00.007 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;

1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Енгізу туралы заң) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеуге арналған пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жер қойнауын пайдалануға арналып жасалған әрбір жеке келісімшарт шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (590.00-нысан) және пайдалы қазбаларды өндiру салығын төлеу бойынша салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (590.01, 590.02, 590.03, 590.04 және 590.05 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Тиісті көрсеткіштерді нақтылауды қажет ететін Декларация жолдарын толтыру кезінде, Декларацияға қосымшалар міндетті түрде жасалады.
5. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетiлуге жататын деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
6. Қосымша парағындағы жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
7. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа символдарымен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
9. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых. Декларация по налогу на добычу полезных ископаемых составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 590.00) и приложений к ней (форма 590.01, 590.02, 590.03, 590.04 и 590.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по уплате налога на добычу полезных ископаемых.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
5. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
8. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

11) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
14. "Төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығы" бөлімінде:
1) 590.00.001 жолында салық кезеңі үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол Декларацияға 590.01.078, 590.02. G, 590.03 P, 590.04 I, 590.05.22 қосымшаларының жолдары мен бағандарында түзетулерді ескере отырып көрсетілген, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы ретінде айқындалады.
2) 590.00.002 жолында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес түзетулерді ескергендегі пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол есепті салық кезеңінде Лондон метал биржасында немесе Лондон бағалы металдар биржасында (бұдан әрі - Лондон метал биржасында) бекітілген бағаның ресми бағамдаулары бар пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылар үшін ғана қолданыла алады.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында.
Декларацияны заңды тұлға тапсырған кезде басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға тапсырған кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Салық органында Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу - 590.01-нысанын жасау
16. "Шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.001 жолында шикі мұнай өндірудің жоспарланған жылдық көлемі тоннамен көрсетіледі;
2) 590.01.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикi мұнайдың жалпы көлемі тоннамен көрсетіледі;
3) 590.01.003 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауыттарына өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;

11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых к уплате":
1) в строке 590.00.001 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых к уплате за налоговый период по контракту на недропользование.
Данная строка определяется как сумма начисленного налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировок указанных в строках и графах приложений 590.01.078, 590.02. G, 590.03 P, 590.04 I, 590.05.22 к Декларации;
2) в строке 590.00.002 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса.
Данная строка применима в отношении лишь тех недропользователей, которые ведут добычу полезных ископаемых по которым в отчетном налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированные на Лондонской бирже металлов и (или) Лондонской бирже драгоценных металлов (далее - Лондонская биржа металлов).
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика":
при представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
при представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 590.01 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на нефть
16. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть":
1) в строке 590.01.001 указывается планируемый годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
2) в строке 590.01.002 указывается общий объем за налоговый период добытой сырой нефти, в тоннах;
3) в строке 590.01.003 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;

4) 590.01.004 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауыттарының іс жүзіндегі сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.005 жолында 590.01.003 және 590.01.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, өңдеу үшін мұнай өңдеу зауыттарына өткізілетін өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.006 жолында салық кезеңі үшін өңдеу үшін мұнай өңдеу зауыттарына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
7) 590.01.007 жолында салық кезеңі үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.09 жолында ((590.01.006+590.01.007) х 590.01.008) формуласы бойынша айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауыттарына өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.010. жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнайдың көлемі тоннамен көрсетіледі;
11) 590.01.011 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте айқындалатын өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.012 жолында 590.01.010 және 590.01.011 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
13) 590.01.013 жолында салық кезеңі үшін 590.01.002 және 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007, 590.01.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық шикi мұнайдың өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
14) 590.01.014 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын шикi мұнайға әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.015 жолында 590.0.013 және 590.01.014 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын тауарлық шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.016 жолында Заңның 7-бабында айқындалған шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
17) 590.01.017 жолында Заңның 7-бабында айқындалған төмендетуші коэффициентті ескергендегі шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
18) 590.01.018 жолында (((590.01.005+590.01.009+590.01.012) х 590.01.017)+(590.01.015 х 590.01.016) ретінде айқындалатын шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

4) в строке 590.01.004 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.005 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.003 и 590.01.004;
6) в строке 590.01.006 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.007 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти использованной на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.009 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, определяемая по следующей формуле ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008);
10) в строке 590.01.010 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.011 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.012 указывается стоимость объема сырой нефти, переданной в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.01.010 и 590.01.011;
13) в строке 590.01.013 указывается объем добытой за налоговый период товарной сырой нефти, определяемый как разница строк 590.01.002 и 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007, 590.01.010 в тоннах;
14) в строке 590.01.014 указывается мировая цена на сырую нефть, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.015 указывается стоимость объема товарной сырой нефти, определяемая как произведение строк 590.01.013 и 590.01.014;
16) в строке 590.01.016 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 7 Закона о введении;
17) в строке 590.01.017 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении;
18) в строке 590.01.018 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемая как (((590.01.005 + 590.01.009 + 590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016)).

17. "Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.019 жолында газ конденсатын өндірудің жоспарланған жылдық көлемі тоннамен көрсетіледі;
2) 590.01.020 жолында салық кезеңі үшін өндірілген газ конденсатының жалпы көлемі тоннамен көрсетіледі;
3) 590.01.021 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін өткізілген газ конденсатының өндірілген көлемі көрсетіледі;
4) 590.01.022 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеуші зауыттың нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.023 жолында 590.01.021 және 590.01.022 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін өткізілген өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.024 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген газ конденсатының өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
7) 590.01.025 жолында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
8) 590.01.026 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.027 жолында ((590.01.024+590.01.025) х 590.01.026) ретінде айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауыттарына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.028 жолында заттай түрде берілген газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
11) 590.01.029 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте айқындалған өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.030 жолында 590.0.028 және 590.01.029 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
13) 590.01.031 жолында 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025, 590.01.028 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
14) 590.01.032 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, газ конденсатына әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.033 жолында 590.0.031 және 590.01.032 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;

17. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат":
1) в строке 590.01.019 указывается планируемый годовой объем добычи газового конденсата, в тоннах;
2) в строке 590.01.020 указывается общий объем за налоговый период добытого газового конденсата, в тоннах;
3) в строке 590.01.021 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.022 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.023 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.021 и 590.01.022;
6) в строке 590.01.024 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.025 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата использованного на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.026 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.027 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованного на собственные производственные нужды, определяемая как ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026);
10) в строке 590.01.028 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.029 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.030 указывается стоимость объема газового конденсата, переданного в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.01.028 и 590.01.029;
13) в строке 590.01.031 указывается объем добытого за налоговый период товарного газового конденсата, определяемый как разница строк 590.01.020 и 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025, 590.01.028 в тоннах;
14) в строке 590.01.032 указывается мировая цена на газовый конденсат, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.033 указывается стоимость объема товарного газового конденсата, определяемая как произведение строк 590.01.031 и 590.01.032;

16) 590.01.034 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабына сәйкес айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
17) 590.01.035 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабына сәйкес айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы төмендетуші коэффициентті ескере отырып, көрсетіледі;
18) 590.01.036 жолында (((590.01.023+590.01.027+590.01.030) х 590.01.035)+(590.01.033 х 590.01.034) ретінде айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
18. "Табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.037 жолында табиғи газды өндірудің жоспарланған жылдық көлемі текше метрмен көрсетіледі;
2) 590.01.038 жолында табиғи газдың салық кезеңі ішінде өндірілген жалпы көлемі текше метрмен көрсетіледі;
3) 590.01.039 жолында Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
4) 590.01.040 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.041 жолында 590.01.039 және 590.01.040 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
6) 590.01.042 жолында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
7) 590.01.043 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
8) 590.01.044 жолында 590.01.042 және 590.01.043 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
9) 590.01.045 жолында 590.01.038, 590.01.039 және 590.01.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
10) 590.01.046 жолында Салық кодексінің 334-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, табиғи газға әлемдік баға көрсетіледі;
11) 590.01.047 жолында 590.01.045 және 590.01.046 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
12) 590.01.048 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;

16) в строке 590.01.034 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 7 Закона о введении;
17) в строке 590.01.035 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении;
18) в строке 590.01.036 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033 х 590.01.034));
18. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на природный газ":
1) в строке 590.01.037 указывается планируемый годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
2) в строке 590.01.038 указывается общий объем за налоговый период добытого природного газа, в кубических метрах;
3) в строке 590.01.039 указывается объем добытого за налоговый период природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, в кубических метрах;
4) в строке 590.01.040 указывается средневзвешенная цена реализации за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.041 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, определяемая как произведение строк 590.01.039 и 590.01.040;
6) в строке 590.01.042 указывается объем добытого за налоговый период природного газа использованного на собственные производственные нужды, в кубических метрах;
7) в строке 590.01.043 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
8) в строке 590.01.044 указывается стоимость объема добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды, определяемая как произведение строк 590.01.042 и 590.01.043;
9) в строке 590.01.045 указывается объем добытого за налоговый период товарного природного газа, определяемый как разница строк 590.01.038, 590.01.039 и 590.01.042, в кубических метрах;
10) в строке 590.01.046 указывается мировая цена на природный газ, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 334 Налогового кодекса;
11) в строке 590.01.047 указывается стоимость объема товарного природного газа, определяемая как произведение строк 590.01.045 и 590.01.046;
12) в строке 590.01.048 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определенная статьей 336 Налогового кодекса;

13) 590.01.049 жолында ((590.01.041+590.01.044+590.01.047) х 590.01.048) формуласы бойынша айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
14) 590.01.050 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың жеке әрбіреуі бойынша ағымдағы салық жылы үшін шикі мұнай іс-жүзінде өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
15) 590.01.051 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін шикі мұнайға есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
19. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету" бөлімінде:
Шикі мұнайға, газ конденсатына, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасын түзету Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
1) 590.01.052 жолында мұнай өңдеуші зауыттарға өткізілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі
2) 590.01.053 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде өңдеу үшін өткізілген шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
3) 590.01.054 жолында заттай түрде берілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
4) 590.01.055 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін тауарлық шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
5) 590.01.056 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
6) 590.01.057 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының төмендетуші коэффициентті ескергендегі ставкасы көрсетіледі;
7) 590.01.058 жолында (((590.01.052+590.01.053+590.01.054) х 590.01.057)+(590.01.055 х 590.01.056)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
8) 590.01.059 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.058 және 590.01.051 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
9) 590.01.060 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған жеке әрбір келісім-шарт бойынша ағымдағы салық жылы үшін газ конденсатының нақты өндірілген көлемі тоннамен көрсетіледі;
10) 590.01.061 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін есептелген газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;

13) в строке 590.01.049 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
14) в строке 590.01.050 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемая по следующей формуле (590.01.041 х 590.01.049);
15) в строке 590.01.051 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определяемая по следующей формуле (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))).
19. В разделе "Корректировка налога на добычу полезных ископаемых":
Корректировка суммы налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, газовый конденсат, природный газ производится в соответствии с пунктом 3 статьи 335 Налогового кодекса.
1) в строке 590.01.052 указывается фактический объем добытой сырой нефти по итогам отчетного календарного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
2) в строке 590.01.053 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
3) в строке 590.01.054 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
4) в строке 590.01.055 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
5) в строке 590.01.056 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
6) в строке 590.01.057 указывается стоимость объема добытой товарной нефти, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
7) в строке 590.01.058 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 7 Закона о введении исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного календарного года;
8) в строке 590.01.059 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного календарного года;
9) в строке 590.01.060 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемая по следующей формуле (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058));
10) в строке 590.01.061 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.060 и 590.01.053;

11) 590.01.062 жолында мұнай өңдеу зауыттарына өткізілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
12) 590.01.063 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде өңдеу үшін өткізілген газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
13) 590.01.064 жолында заттай түрде берілген, салық жылының 1-3 тоқсандары үшін газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
14) 590.01.065 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін тауарлық газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
15) 590.01.066 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
16) 590.01.067 жолында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының төмендетуші коэффициентті ескергендегі ставкасы көрсетіледі;
17) 590.01.068 жолында (((590.01.062+590.01.063+590.01.064) х 590.01.067)+(590.01.065 х 590.01.066)) формуласы бойынша айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
18) 590.01.069 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.068 және 590.01.061 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
19) 590.01.070 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған жеке әрбір келісім-шарт бойынша ағымдағы салық жылы үшін табиғи газдың нақты өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
20) 590.01.071 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін есептелген табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
21) 590.01.072 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
22) 590.01.073 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, өндірілген табиғи газдың құны көрсетіледі;
23) 590.01.074 жолында салық жылының 1-3 тоқсандары үшін тауарлық табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
24) 590.01.075 жолында Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;

11) в строке 590.01.062 указывается фактический объем добытого газового конденсата по итогам отчетного календарного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
12) в строке 590.01.063 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
13) в строке 590.01.064 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
15) в строке 590.01.065 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
16) в строке 590.01.066 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральном выражении, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
17) в строке 590.01.067 указывается стоимость объема добытого товарного конденсата, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
18) в строке 590.01.068 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 7 Закона о введении исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного календарного года;
19) в строке 590.01.069 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 7 Закона о введении исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного календарного года;
20) в строке 590.01.070 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая по следующей формуле (((590.01.064 + 590.01.065 + 590.01.066) х 590.01.069) + (590.01.067 х 590.01.068));
21) в строке 590.01.071 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.070 и 590.01.063;
22) в строке 590.01.072 указывается фактический объем добытого природного газа по итогам отчетного календарного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в кубических метрах;
23) в строке 590.01.073 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;
24) в строке 590.01.074 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, за 1-3 кварталы отчетного налогового года;

25) 590.01.076 жолында ((590.01.072+590.01.073+ 590.01.074) х 590.01.075) формуласы бойынша айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
26) 590.01.077 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.076 және 590.01.071 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
20. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығы" бөлімінде:
590.01.078 жолында 590.01.018, 590.01.036, 590.01.049, 590.01.059, 590.01.069, 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.049 + 590.01.059 + 590.01.069 + 590.01.077) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының бюджетке төленуге жататын сомасы көрсетіледі;
590.01.078 жолының мәні 590.00 нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу - 590.02-нысанын жасау
21. 590.02-нысаны Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсету үшін арналған.
22. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
1) 590.02.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералды шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі;
23. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералды шикізаттің атауы" бөлімінде Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар өндірілген минералды шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;

25) в строке 590.01.075 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого природного газа по итогам отчетного календарного года;
26) в строке 590.01.076 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемая по следующей формуле (590.01.074 х 590.01.075);
27) в строке 590.01.077 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.076 и 590.01.073.
20. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых":
в строке 590.01.078 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых подлежащего уплате в бюджет, определяемая как сумма следующих строк 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071, 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077).
Значение строки 590.01.078 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
4. Составление формы 590.02 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные
ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные
котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, за
исключением общераспространенных полезных ископаемых
21. Форма 590.02 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов за налоговый период.
22. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
в строке 590.02.001 указывается объем добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов.
23. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;

4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, биржалық орташа баға көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың құрамындағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, салық ставкасы көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында E және F бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбаларға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
9) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген салықтың түзету сомасы көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында G және Н бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;
I бағанының қорытынды сомасы 590.00 нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация өткізетін болса, онда I бағанының мәні 590.00 нысанының 590.00.002 жолына тасымалданады.
5. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа, және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлеріне пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу - 590.03-нысанын жасау
24. 590.03-нысаны кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа, және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлеріне пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсету үшін арналған.
25. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлері бойынша минералдық шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі (тонна, килограмм, грамм).

4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
6) в строках графы Е указывается налоговая база, исчисленная, как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение граф С и D;
7) в строках графы F указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
8) в строках графы G указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на полезные ископаемые, содержащиеся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, определяемая как произведение граф E и F;
9) в строках графы Н указывается сумма корректировки налога, исчисленная в соответствии с подпунктом 1 пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировки определяемая как сумма граф G и Н.
Итоговая сумма графы I переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 338, то значение графы I переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
5. Составление формы 590.03 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее
одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом
периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на
Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых,
извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены
условиями контракта на недропользование, за исключением
общераспространенных полезных ископаемых
24. Форма 590.03 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование за налоговый период.
25. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых": в строке 590.03.001 указывается объем добытого минерального сырья, содержащего одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование (в тоннах, килограммах, граммах).

26. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералды шикізаттың атауы" жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлері бойынша өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, куб. м., унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, биржалық орташа баға көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалар көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабына сәйкес айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі алынуы, пайдалануы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалану келісім-шартының талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің атаулары көрсетіледі;
9) Н бағанының жолдарында салық кезеңі үшін минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі алынуы, пайдалануы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалану келісім-шартының талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
10) I бағанының жолдарында басқа заңды тұлғаға қайта өндіруге берілген минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
11) J бағанының жолдарында бір заңды тұлғаның шеңберінде ары қарай өндіру үшін құрылымдық бөлімшеге берілген, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
12) K бағанының жолдарында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);

26. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья, содержащего одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
6) в строках графы Е указывается налоговая база исчисленная как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье определяемая как произведение граф С и D;
7) в сроках графы F указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
8) в строках графы G наименование других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование;
9) в строках графы Н указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья за налоговый период (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
10) в строках графы I указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных другому юридическому лицу для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
11) в строках графы J указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
12) в строках графы К указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, использованных на собственные производственные нужды (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);

13) L бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
14) М бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, сондай пайдалы қазбалар түрлеріне келетін, өндірудің және алғашқы өңдеудің (байытудың) 20 пайыз қосылған өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
15) N бағанының жолдарында төмендегідей айқындалатын, минералды шикізаттағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі:
Н және L бағандарының туындысы ретінде;
I, J, K бағандарына М бағанының туындысы ретінде;
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың қолданысқа енгенінен бастап пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда, құны Н және М бағандарының туындысы ретінде айқындалады;
16) О бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабымен айқындалған, салық ставкасы көрсетіледі;
17) P бағанының жолында ((E х F) + (N х O)) формуласы бойынша айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
18) R бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын, салықтың түзетуі көрсетіледі;
19) S бағанының жолдарында (R+P) бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;
S бағанының қорытынды мәні 590.00-нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация тапсыратын болса, онда S бағанының мәні 590.00-нысанының 590.00.002 жолына тасымалданады.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда және Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу - 590.04-нысанын жасау
27. 590.04-нысаны Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсетуге арналған.
28. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:

13) в строках графы L указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 341 Налогового кодекса;
14) в строках графы М указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящие на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
15) в строках графы N указывается налоговая база, исчисленная как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье определяемая:
как произведение граф Н и L;
как произведение графы М к графам I, J, K;
при полном отсутствии реализации полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование, стоимость определяется как произведение граф Н и М;
16) в строках графы О указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
17) в строках графы P указывается сумма исчисленного налога на добычу полезных ископаемых, определяемая по формуле ((E х F) + (N х O));
18) в строках графы R указывается корректировка налога, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса и подпунктом 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса;
19) в строках графы S указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, определяемая как сумма граф (R + P).
Итоговая сумма строки графы S переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно пп.1 п.3 статьи 338, то значение графы S переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
6. Составление формы 590.04 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные
ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в
налоговом периоде имеются официальные котировки цен,
зафиксированных на Лондонской бирже металлов и за исключением
общераспространенных полезных ископаемых
27. Форма 590.04 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов за налоговый период.
28. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":

1) 590.03.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі;
29. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералды шикізаттың атауы" жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне келетін, өндіру және алғашқы өңдеудің (байытудың) өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында С бағанының жолдары және D бағанының жолдары туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалар көлемінің құны ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың қызмет етуінен бастап алғашқы өңдеуден (байыту) өткен пайдалы қазбалардың өткізілуі мүлде жоқ болғанда, құн С бағанының жолдары және Е бағанының жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
8) G бағанының жолдарында Енгізу туралы заңның 7-бабында айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
9) H бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық кезеңінде өткізудің нақты орташа бағасын ескере отырып, алғашқы өткізу орын алған, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы сомасының түзетуі көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында ((F х G ) + Н) формуласы бойынша айқындалатын, алғашқы өңдеуден (байыту) өткен, минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.

1) в строке 590.04.001 указывается объем минерального сырья, содержащего полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов.
29. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья, содержащего полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средневзвешенная цена реализации;
6) в строках графы Е указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящаяся на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
7) в строках графы F указывается налоговая база исчисляемая как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение cтрок графы С и строк графы D. При полном отсутствии реализации минерального сырья, прошедшего первичную переработку (обогащение) с начала действия контракта на недропользование стоимость определяется как произведение cтрок графы С и строк графы Е;
8) в строках графы G указывается ставка налога, определенная статьей 7 Закона о введении;
9) в строках графы H указывается корректировка сумм исчисленного налога на добычу полезных ископаемых с учетом фактической средневзвешенной цены реализации в налоговом периоде, в котором имело место первая реализация, согласно подпункта 3 пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, прошедшее первичную переработку (обогащение), определяемая по следующей формуле ((F х G ) + Н).

I бағанының жолының қорытынды сомасы 590.00-нысанының 590.00.001 жолына тасымалданады.
7. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу - 590.05-нысанын жасау
30. "Пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;

Итоговая сумма строки графы I переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
7. Составление формы 590.05 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на общераспространенные полезные
ископаемые, подземные воды и лечебные грязи
30. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается код полезного ископаемого;

3) С бағанының жолдарында өндірілген кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен шипалы балшықтардың атауы көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен шипалы балшықтардың салық кезеңі үшін физикалық өндірілген көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, килограмм, грамм);
5) Е бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 2 және 3 тармақтарына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;

3) в строках графы С указывается наименование добытых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
4) в строках графы D указывается физический объем добытых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей за налоговый период (в тоннах, кубических метрах, килограммах, граммах);
5) в строках графы Е указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктами 2, 3 статьи 341 Налогового кодекса;

6) F бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өндіру мен алғашқы өңдеуден (байыту) өткізудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың қолданысқа енгенінен бастап кең таралған пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда ғана толтырылады;

6) в строках графы F указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов. Заполняется в случае полного отсутствия реализации общераспространенных полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование;

7) G бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабына сәйкес (D x E) + (D x F ) формуласы бойынша айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу үшін салық базасы көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 342-бабымен айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында G және Н бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

7) в строках графы G указывается налоговая база для исчисления налога на добычу полезных ископаемых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, определяемая в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса по следующей формуле (D x E) или (D x F );
8) в строках графы Н указывается ставка налога, определенная статьей 342 Налогового кодекса;
9) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, определяемая как произведение граф G и Н;

10) J бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында I және J бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;

10) в строках графы J указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 341 Налогового кодекса;
11) строках графы К указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, с учетом корректировки, определяемая как сумма граф I и J.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 69-бабына сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
8. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті мәліметтері көрсетіледі.
9. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (641.00-нысан)
10. "Төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
8. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
9. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета (Форма 641.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" плательщик указывает следующие данные:

1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенім білдірілген басқарушы орындаған жағдайда жолда сенім білдірілген басқарушы - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;

3) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал;
4) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші № 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), № 1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін барлығы
оның ішінде:
Қызметтің негізгі түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшылық
жарнама
балық аулау
балық өсіру

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы №1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета № 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наимено-
вание
показа-
телей
Код
стро-
ки
Всего за
отчетный
квартал
В том числе
Основной
вид
деятель-
ности
Вторичные (другие) виды деятельности
Торгов-
ля
Охота
Реклама
Рыбо-
ловство
Рыбоводство

№ 2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
№ СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және № СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
6) Есеп түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) және (немесе) келісім-шарттың қолданысы тоқтатылған жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
8) келісім-шарт реквизиттері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және оны жасасқан күн көрсетіледі.
Есеп әр келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.
11. "Төлемдерді есептеу базасы" бөлімінде:
1) 641.00.001 А, 641.00.001 В, 641.00.001 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі.
641.00.001 D жолында 641.00.001 А, 641.00.001 В және 641.00.001 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.001 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.001 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.001 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы № 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная);
6) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
8) реквизиты контракта.
Указывается номер и дата заключения контракта, по которому составляется Расчет.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.
11. В разделе "База исчисления платежей":
1) в строках 641.00.001 А, 641.00.001 В, 641.00.001 С указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001 D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001 А, 641.00.001 В и 641.00.001 С.
В строке 641.00.001 Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.001 D Расчета отчетного периода и 641.00.001 Е Расчета за предыдущий отчетный период.

Осы жолдар егер келісім-шарт 1998-жылғы 8-маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
2) 641.00.002 А, 641.00.002 В, 641.00.002 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002 D жолында 641.00.002 А, 641.00.002 В және 641.00.002 С жодарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.002 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.002 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісім-шарт 1998-жылғы 8-маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады.
12. "Аударымдар сомасының есебі" бөлімінде:
1) 641.00.003 А, 641.00.003 В, 641.00.003 С жолдарында 641.00.001 немесе 641.00.002 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.004 А, 641.00.004 В, 641.00.004 С жолдарында 641.00.001 және 641.00.003 немесе 641.00.002 және 641.00.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке аударылуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004 D жолында 641.00.004 А, 641.00.004 В және 641.00.004 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.004 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.004 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық төлеушінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 33-қосымша
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, міндетті медициналық сақтандыру, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорларына аударымдар есебі
РҚАО-ның ескертуі: 651.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жұмыспен қамтуға көмектесу,
міндетті медициналық сақтандыру,
мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру,
зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік
орталық қорларына аударымдар бойынша
есебін (651.00-нысан) қосымша
Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық қорларына аударымдар бойынша салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (651.00-нысан)

Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
2) в строках 641.00.002 А, 641.00.002 В, 641.00.002 С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002 D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.002 А, 641.00.002 В и 641.00.002 С.
В строке 641.00.002 Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.002 D Расчета отчетного периода и 641.00.002 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года.
12. В разделе "Расчет суммы отчислений":
1) в строках 641.00.003 А, 641.00.003 В и 641.00.003 С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.001 или 641.00.002;
2) в строках 641.00.004 А, 641.00.004 В, 641.00.004 С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет, определяемые как произведение строк 641.00.001 и 641.00.003 или 641.00.002 и 641.00.003.
В строке 641.00.004 D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.004 А, 641.00.004 В и 641.00.004 С.
В строке 641.00.004 Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.004 D Расчета отчетного периода и 641.00.004 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета.
5) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика.
Приложение к расчету отчислений
в фонды содействия занятости,
обязательного медицинского страхования,
государственного социального страхования,
государственный центр по выплате пенсий
(форма 651.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) отчислений в фонды
содействия занятости, обязательного медицинского страхования,
государственного социального страхования, государственный центр
по выплате пенсий (Форма 651.00)

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші №1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100-жол бойынша 3-бағанның деректеріне 100-жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), №1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін барлығы
оның ішінде:
Қызметтің негізгі түрі
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
сауда
аңшылық
жарнама
балық аулау
балық өсіру

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы № 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета № 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
Наимено-
вание
показа-
телей
Код
стро-
ки
Всего за
отчетный
квартал
В том числе
Основной
вид
деятель-
ности
Вторичные (другие) виды деятельности
Торговля
Охота
Реклама
Рыболов-
ство
Рыбоводство

№ 2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады;
6) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс етілген жағдайда толтырылады;
8) келісім-шарт деректемелері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі.
11. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.00 1А, 651.00.001 В, 651.00.001 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001 D жолында 651.00.001 А, 651.00.001 В және 651.00.001 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.001 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.001 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.002 А, 651.00.002 В, 651.00.002 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002 D жолында 651.00.002 А, 651.00.002 В және 651.00.002 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.002 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.002 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы № 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная);
6) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
8) реквизиты контракта.
Указывается номер и дата заключения контракта, по которому составляется Расчет.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.
11. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 651.00.001 А, 651.00.001 В, 651.00.001 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.001 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.001 А, 651.00.001 В и 651.00.001 С.
В строке 651.00.001 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.001 D Расчета отчетного периода и 651.00.001 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.002 А, 651.00.002 В, 651.00.002 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.002 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.002 А, 651.00.002 В и 651.00.002 С.
В строке 651.00.002 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.002 D Расчета отчетного периода и 651.00.002 Е Расчета за предыдущий отчетный период;

3) 651.00.003 А, 651.00.003 В, 651.00.003 С жолдарында 651.00.001 және 651.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003 D жолында 651.00.003 А, 651.00.003 В және 651.00.003 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.003 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.003 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.004 А, 651.00.004 В, 651.00.004 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.005 А, 651.00.005 В, 651.00.005 С жолдарында 651.00.003 және 651.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.005 D жолында 651.00.005 А, 651.00.005 В және 651.00.005 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.005 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.005 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.005 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
12. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.006 А, 651.00.006 В, 651.00.006 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006 D жолында 651.00.006 А, 651.00.006 В және 651.00.006 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.006 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.006 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.007 А, 651.00.007 В, 651.00.007 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007 D жолында 651.00.007 А, 651.00.007 В және 651.00.007 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.007 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.007 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

3) в строках 651.00.003 А, 651.00.003 В, 651.00.003 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.001 и 651.00.002.
В строке 651.00.003 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.003 А, 651.00.003 В и 651.00.003 С.
В строке 651.00.003 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.003 D Расчета отчетного периода и 651.00.003 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.004 А, 651.00.004 В и 651.00.004 С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.005 А, 651.00.005 В, 651.00.005 С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.003 и 651.00.004.
В строке 651.00.005 D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.005 А, 651.00.005 В и 651.00.005 С.
В строке 651.00.005 Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.005 D Расчета отчетного периода и 651.00.005 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 651.00.006 А, 651.00.006 В, 651.00.006 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.006 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.006 А, 651.00.006 В и 651.00.006 С.
В строке 651.00.006 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.006 D Расчета отчетного периода и 651.00.006 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.007 А, 651.00.007 В, 651.00.007 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.007 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.007 А, 651.00.007 В и 651.00.007 С.
В строке 651.00.007 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.007 D Расчета отчетного периода и 651.00.007 Е Расчета за предыдущий отчетный период.

Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22-қаңтардағы № 1845 қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы Нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;
3) 651.00.008 А, 651.00.008 В, 651.00.008 С жолдарында 651.00.006 және 651.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008 D жолында 651.00.008 А, 651.00.008 В және 651.00.008 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.008 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.008 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.009 А, 651.00.009 В, 651.00.009 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.010 А, 651.00.010 В, 651.00.010 С жолдарында 651.00.008 және 651.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі.
651.00.010 D жолында 651.00.010 А, 651.00.010 В және 651.00.010 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.010 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.010 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.010 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
13. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.011 А, 651.00.011 В, 651.00.011 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011 D жолында 651.00.011 А, 651.00.011 В және 651.00.011 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.011 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.011 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.012 А, 651.00.012 В, 651.00.012 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года № 1845;
3) в строках 651.00.008 А, 651.00.008 В, 651.00.008 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.006 и 651.00.007.
В строке 651.00.008 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.008 А, 651.00.008 В и 651.00.008 С.
В строке 651.00.008 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.008 D Расчета отчетного периода и 651.00.008 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.009 А, 651.00.009 В и 651.00.009 С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.010 А, 651.00.010 В, 651.00.010 С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.008 и 651.00.009.
В строке 651.00.010 D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.010 А, 651.00.010 В и 651.00.010 С.
В строке 651.00.010 Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.010 D Расчета отчетного периода и 651.00.010 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 651.00.011 А, 651.00.011 В, 651.00.011 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.011 D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 651.00.011 А, 651.00.011 В и 651.00.011 С.
В строке 651.00.011 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.011 D Расчета отчетного периода и 651.00.011 Е Расчета за предыдущий период;
2) в строках 651.00.012 А, 651.00.012 В, 651.00.012 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.012 D жолында 651.00.012 А, 651.00.012 В және 651.00.012 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.012 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.012 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтiн және мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшiн орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы № 419 қаулысында келтірілген;
3) 651.00.013 А, 651.00.013 В, 651.00.013 С жолдарында 651.00.011 және 651.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013 D жолында 651.00.013 А, 651.00.013 В және 651.00.013 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.013 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.013 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.014 А, 651.00.014 В, 651.00.014 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.015 А, 651.00.015 В, 651.00.015 С жолдарында 651.00.013 және 651.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.015 D жолында 651.00.015 А, 651.00.015 В және 651.00.015 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.015 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.015 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.015 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
14. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 651.00.016 А, 651.00.016 В, 651.00.016 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.012 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.012 А, 651.00.012 В и 651.00.012 С.
В строке 651.00.012 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.012 D Расчета отчетного периода и 651.00.012 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года № 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 651.00.013 А, 651.00.013 В, 651.00.013 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.011 и 651.00.012.
В строке 651.00.013 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.013 А, 651.00.013 В и 651.00.013 С.
В строке 651.00.013 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.013 D Расчета отчетного периода и 651.00.013 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.014 А, 651.00.014 В и 651.00.014 С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.015 А, 651.00.015 В, 651.00.015 С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.013 и 651.00.014.
В строке 651.00.015 D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.015 А, 651.00.015 В и 651.00.015 С.
В строке 651.00.015 Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.015 D Расчета отчетного периода и 651.00.015 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
14. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 651.00.016 А, 651.00.016 В, 651.00.016 С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.016 D жолында 651.00.016 А, 651.00.016 В және 651.00.016 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.016 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.016 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.017 А, 651.00.017 В, 651.00.017 С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017 D жолында 651.00.017 А, 651.00.017 В және 651.00.017 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.017 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.017 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiнің 11-тармағында келтірілген;
3) 651.00.018 А, 651.00.018 В, 651.00.018 С жолдарында 651.00.016 және 651.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018 D жолында 651.00.018 А, 651.00.018 В және 651.00.018 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.018 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.018 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.019 А, 651.00.019 В, 651.00.019 С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.020 А, 651.00.020 В, 651.00.020 С жолдарында 651.00.020 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі.

В строке 651.00.016 D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.016 А, 651.00.016 В и 651.00.016 С.
В строке 651.00.016 Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.016 D Расчета отчетного периода и 651.00.016 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.017 А, 651.00.017 В, 651.00.017 С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.017 D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.017 А, 651.00.017 В и 651.00.017 С.
В строке 651.00.017 Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.017 D Расчета отчетного периода и 651.00.017 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года № 1120;
3) в строках 651.00.018 А, 651.00.018 В, 651.00.018 С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.016 и 651.00.017.
В строке 651.00.018 D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.018 А, 651.00.018 В и 651.00.018 С.
В строке 651.00.018 Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.018 D Расчета отчетного периода и 651.00.018 Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.019 А, 651.00.019 В и 651.00.019 С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.020 А, 651.00.020 В, 651.00.020 С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.018 и 651.00.019.

651.00.020 D жолында 651.00.020 А, 651.00.020 В және 651.00.020 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
651.00.020 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.020 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.020 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
15. "Аударымдар сомасы - барлығы" бөлімінде:
651.00.021 А, 651.00.021 В, 651.00.021 С жолдарында 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомалары ретінде айқындалған жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.021 D жолында 651.00.021 А, 651.00.021 В және 651.00.021 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.021 Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.021 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.021 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық төлеушінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 34-қосымша
Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 700.00-700.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Көлік құралдары салығы,
жер салығы мен мүлік салығы
бойынша декларацияны
(700.00–нысан) қосымша
Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларацияны) жасау ережесі (700.00-нысан)

В строке 651.00.020 D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.020 А, 651.00.020 В и 651.00.020 С.
В строке 651.00.020 Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.020 D Расчета отчетного периода и 651.00.020 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
15. В разделе "Сумма отчислений - всего":
в строках 651.00.021 А, 651.00.021 В, 651.00.021 С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды, определяемые как сумма соответствующих строк 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 и 651.00.020.
В строке 651.00.021 D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.021 А, 651.00.021 В и 651.00.021 С.
В строке 651.00.021 Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.021 D Расчета отчетного периода и 651.00.021 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) В поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами.
2) поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
3) поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика.
Приложение к декларации
по налогу на транспортные
средства, по земельному налогу
и налогу на имущество
(форма 700.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по налогу на транспортные средства,
по земельному налогу и налогу на имущество
(Форма 700.00)

1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 365, 373, 394-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 365, 373, 394 Налогового кодекса, а также частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), по раскрытию информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша Декларацияны және тиісті оған қосымшаларды лизинг алушы толтырады және тапсырады.
14. Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша Декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және тапсырады.
15. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша Декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
16. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.03-ке дейінгі нысандар) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
17. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (700.00-нысан)
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Декларация и соответствующие к ней приложения заполняются и представляются лизингополучателем.
14. По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Декларация заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
15. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, Декларация заполняется и представляется концессионером.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к Декларации (формы с 700.01 по 700.03) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей Декларации.
17. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (форма 700.00)
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательство доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица - доверительного управляющего;

5) Декларация түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Декларация тапсырылған жағдайда белгіленеді;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D, Е жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді;
8) келісім-шарт жасасқан күн мен нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың күні мен нөмірін көрсете отырып, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
9) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған Декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
11) қосымшалардың саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған Декларацияға қосымшалардың беттерінің саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолында - 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолында - 700.02 қосымшасы бойынша;
С жолында - 700.03 қосымшасы бойынша.
19. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында 700.01 барлық нысандары бойынша 700.01.013 І немесе 700.01.013 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.002 жолында салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.001 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.002 жолында көрсетілген ағымдағы төлемдердің есептелген сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.003 жолында 700.00.001 және 700.00.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.002 жолында көрсетілген ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы 700.00.001 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.004 жолында 700.00.002 және 700.00.001 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі..
20. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 жолында 700.02 барлық нысандары бойынша 700.02.015 І немесе 700.02.015 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.006 жолында 700.02 барлық нысандары бойынша 700.02.016 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.005 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007 жолында 700.00.005 және 700.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;

5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D, Е;
8) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракты на недропользование;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к Декларации;
11) количество приложений.
Указывается количество страниц представленных приложений к Декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А - по приложению 700.01;
в строке В - по приложению 700.02;
в строке С - по приложению 700.03.
19. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.001 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.01.013 I или 700.01.013 II по всем формам 700.01;
2) в строке 700.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.001, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.002, в строке 700.00.003 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.001 и 700.00.002;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.002, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.001, в строке 700.00.004 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.002 и 700.00.001.
20. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.005 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.015 I или 700.02.015 II по всем формам 700.02;
2) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.016 по всем формам 700.02;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006;

4) егер 700.00.006 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.005 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.008 жолында 700.00.006 және 700.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
21. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.009 жолында барлық 700.03 нысандары бойынша 700.03.018 І немесе 700.03.018 ІІ немесе 700.03.018 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.010 жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01 нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101 жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі.
3) егер 700.00.009 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.010 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.011 жолында 700.00.009 және 700.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.010 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.009 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.012 жолында 700.00.010 және 700.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
22. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қамтылуы тиіс;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлік басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс еткен ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларация қабылданған күн.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі.

4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005.
21. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.009 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.03.018 I или 700.03.018 II или 700.03.018 III по всем формам 700.03;
2) в строке 700.00.010 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.009, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.010, в строке 700.00.011 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.009 и 700.00.010;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.010 больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.009, в строке 700.00.012 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.010 и 700.00.009.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается текущая дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;

6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Көлік құралдары салығы - 700.01-нысанын жасау
23. Бұл нысан Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес салық төлеушінің көлік құралдары салығын есептеуіне арналған. 700.01-нысанын салық төлеуші салық кезеңі ішінде меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы әрбір көлік құралына, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) әрбір көлік құралына жасайды. Ұқсас көлік құралдары (бір үлгідегі, двигатель көлемі, жүк көтергіштігі, отырғызу орындарының саны, двигатель қуаты, пайдалану мерзімі бірдей) болған жағдайда 700.01.012 жолындағы олардың жалпы санын көрсете отырып бір нысан жасалады.
24. Қазақстан Республикасы салық режимінің тұрақтылығына кепілдік беретін заңдарда белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер, салықты есептеу мен төлеуді, аталған келісім-шарттың талаптарына сәйкес жүргізеді және осы қосымшаның тиісті жолдарында келісім-шарттың талаптарында белгіленген көрсеткіштерді (айлық есептік көрсеткіш, ставкалар, түзету коэфициенті) көрсетеді.
Егер салық салу объектісі бойынша салық есептемесін тапсыру жөніндегі салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген болса, Салық кодексінің 35 бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, "Сенімгерлік басқарманың құрылтайшысы немесе пайда алушысы туралы ақпарат" бөлімі толтырылады:
1) СТН - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі.
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
25. "Көлік құралдары салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.01.001 жолында салық салу объектісі болып табылатын көлік құралы көрсетіледі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 366-бабына сәйкес белгіленеді. Көлік құралының түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді: А, B, C, D, E, F, G, Н, І;

6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 700.01 - Налог на транспортные средства
23. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком на каждое транспортное средство, имеющееся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также на каждое транспортное средство, переданное (полученное) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. При наличии идентичных транспортных средств (одной модели, с одинаковым объемом двигателя, грузоподъемностью, количеством посадочных мест, мощностью двигателя, сроком эксплуатации) составляется одна форма с указанием их общего количества в строке 700.01.012.
24. Налогоплательщикам, работающим по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке, согласно которым Республикой Казахстан гарантируется стабильность налогового режима, исчисление и уплату налога производят в соответствии с условиями названного контракта и в соответствующих строках данного приложения отражают показатели (месячный расчетный показатель, ставки, поправочный коэффициент), определенные условиями контракта.
Если по объекту налогообложения налоговое обязательство по представлению налоговой отчетности возложено на доверительного управляющего, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса, заполняется раздел "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе":
1) РНН - указывается регистрационный номер учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) ИИН/БИН - указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
25. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) в строке 700.01.001 указывается транспортное средство, являющееся объектом обложения.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 366 Налогового кодекса. В зависимости от вида транспортного средства отмечаются соответствующие ячейки A, В, С, D, E, F, G, H, I;

2) 700.01.002 жолында көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;
3) 700.01.003 жолында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы, соның ішінде Қазақстан Республикасында бұрын есепте тұрмаған көлік құралын нақты иелену кезеңі (айлар саны) көрсетіледі;
4) 700.01.004 жолында тиісті өлшем бірліктері көрсетіледі:
жеңіл автомобиль двигателінің көлемі - шаршы сантиметрлерде;
жүк және арнайы автомобильдерінің жүк көтерімділігі - тоннада;
автобустардың отырғызу орындарының саны;
шағын көлемді кемелер, ұшу аппараттары, темір жол тартқыш және мотор-вагонды жылжымалы құрамдар двигателінің қуаты - киловаттарда көрсетіледі;
катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар двигательдерінің қуаты - ат күшінде;
5) 700.01.005 жолында Салық кодексінің 367-бабының 1-тармағына сәйкес көлік құралына салық ставкасы көрсетіледі;
6) 700.01.006 жолында Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі;
7) 700.01.007 жолында Салық кодексінің 367-бабының 2-тармағына сәйкес 1500-ден жоғары 2000 шаршы см-гі, 2000-нан жоғары 2500 шаршы см-гі, 2500-ден жоғары 3000 шаршы см-гі, 3000-нан жоғары 4000 шаршы см-гі жеңіл автомобиль двигателі көлемінің асуы көрсетіледі;
8) 700.01.008 жолында 700.01.005 мен 700.01.006 жолдарының туындысының және 700.01.007 мен 7 теңге туындысының (700.01.005 х 700.01.006 + 700.02.007 х 7) сомасы ретінде жеңіл автомобильдер бойынша айқындалатын салық сомасы көрсетіледі, қалған көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 700.02.005 мен 700.02.006 жолдарының туындысы (700.01.005 х 700.01.006) ретінде айқындалады;
9) 700.01.009 жолында Салық кодексінің 367-бабы 3-тармағында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
10) 700.01.010 жолында 700.01.008 және 700.01.009 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын түзету коэффициенті ескеріле отырып, есепті салық кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
11) 700.01.011 жолында 700.01.010 жолының 700.01.003 жолы мен 12 туындысына қатынасы (700.01.010 / 12 х 700.01.003) ретінде айқындалатын иеленудің нақты кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену кезеңі 12 ай құраған жағдайда, онда 700.02.011 жолына 700.02.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 700.01.012 жолында осы нысан жасалатын ұқсас көлік құралдарының саны көрсетіледі;
13) 700.01.013 І жолында 700.01.011 және 700.01.012 (700.01.011 х 700.01.012) жолдарының көбейтіндісі жолымен айқындалатын көлік құралдарының саны ескеріле отырып, салық сомасы көрсетіледі.

2) в строке 700.01.002 указывается год выпуска транспортного средства;
3) в строке 700.01.003 указывается фактический период (количество месяцев) владения транспортным средством на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, в том числе по транспортным средствам, не состоявшим ранее на учете в Республике Казахстан;
4) в строке 700.01.004 указываются соответствующие единицы измерения:
объем двигателя легкового автомобиля - в кубических сантиметрах;
грузоподъемность грузового и специального автомобиля - в тоннах;
количество посадочных мест автобуса;
мощность двигателя маломерного судна, летательного аппарата, железнодорожного тягового и мотор-вагонного подвижного состава - в киловаттах;
мощность двигателя катера, судна, буксира, баржи, яхты - в лошадиных силах;
5) в строке 700.01.005 указывается ставка налога на транспортные средства в соответствии с пунктом 1 статьи 367 Налогового кодекса;
6) в строке 700.01.006 указывается размер месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
7) в строке 700.01.007 указывается превышение объема двигателя легковых автомобилей свыше 1500 по 2000 куб.см., свыше 2000 по 2500 куб.см., свыше 2500 по 3000 куб.см., свыше 3000 по 4000 куб.см. в соответствии с пунктом 2 статьи 367 Налогового кодекса;
8) в строке 700.01.008 указывается сумма налога, определяемого по легковым автомобилям, как сумма произведения строк 700.01.005 и 700.01.006 и произведения строк 700.01.007 и 7 тенге (700.01.005 х 700.01.006 + 700.01.007 х 7), для остальных транспортных средств и летательных аппаратов определяется как произведение строк 700.01.005 и 700.01.006 (700.01.005 х 700.01.006);
9) в строке 700.01.009 указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пункте 3 статьи 367 Налогового кодекса;
10) в строке 700.01.010 указывается сумма налога за налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая путем произведения строк 700.01.008 и 700.01.009;
11) в строке 700.01.011 указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая как отношение строки 700.01.010 к произведению строки 700.01.003 и 12 (700.01.010/12 х 700.01.003). В случае если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строку 700.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 700.02.010;
12) в строке 700.01.012 указывается количество идентичных транспортных средств, по которым составляется данная форма;
13) в строке 700.01.013 I указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая путем произведения строк 700.01.011 и 700.01.012 (700.02.011 х 700.02.012);

14) 700.01.013 ІІ жолында 700.01.011 және 700.01.012 жолдарын 0,3-ке (700.01.011 х 700.01.012)х0,3 көбейту жолымен айқындалатын, Салық кодексінің 451-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, төлеуге жататын көлік құралдарының санын ескеріп салық сомасы көрсетіледі.
4. Жер салығы - 700.02-нысанын жасау
26. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. Салық төлеуші 700.02 нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығындағы әрбір жер теліміне жасайды.
27. Егер салық салу объектісі бойынша салық есептілігін тапсыру бойынша салық міндеттемесі сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген болса, Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімі толтырылады:
1) СТН - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
28. "Жер салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.02.001 жолында Салық кодексінің 375 және 376-баптарына сәйкес жер салығы салынатын объекті болып табылатын жер учаскесінің орналасқан жері (жер учаскесіне ортақ үлестік меншік кезінде - жер үлесі) көрсетіледі;
2) 700.02.002 жолында сәйкестендіру құжаттары негізінде кадастрлық нөмір көрсетіледі;
3) 700.02.003 жолында құқық белгілейтін құжаттардың, оның ішінде шарттардың, сот шешімдерінің, атқарушы органдарының құқықтық актілерінің, мұрагерлікке құқық туралы куәліктің, меншік құқығында жер учаскесі бар немесе өтемін төлеп уақытша жер пайдалану құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған кезде беру актісінің немесе бөлу теңгерімінің негізінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасының ережелеріне сәйкес жер учаскесіне құқық туындаған күн көрсетіледі;
4) 700.02.004 жолында құқық белгілейтін құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасының ережелеріне сәйкес жер учаскесіне құқық тоқтаған күн көрсетіледі;

14) в строке 700.01.013 II указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, подлежащего уплате с учетом особенности, предусмотренной статьей 451 Налогового кодекса, определяемая как произведение 0,3 и произведение строк 700.01.011 и 700.01.012 (700.01.011 х 700.01.012) х 0,3.
4. Составление формы 700.02 - Земельный налог
26. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется за каждый земельный участок, находившийся на правах собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
27. Если по объекту налогообложения налоговое обязательство по представлению налоговой отчетности возложено на доверительного управляющего, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса, заполняется раздел "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе":
1) РНН - указывается регистрационный номер учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) ИИН/БИН - указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
28. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в строке 700.02.001 указывается местоположение земельного участка (при общей долевой собственности на земельный участок - земельная доля), являющегося объектом обложения земельным налогом в соответствии со статьями 375 и 376 Налогового кодекса;
2) в строке 700.02.002 указывается кадастровый номер на основании идентификационных документов;
3) в строке 700.02.003 указывается дата возникновения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании правоустанавливающих документов, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования;
4) в строке 700.02.004 указывается дата прекращения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании подтверждающих документов;

5) салық төлеуші жер салығын Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағына сәйкес төлеген жағдайда 700.02.003 және 700.02.004 жолдары толтырылмайды;
6) 700.02.005 жолында салық кезеңінде жер учаскесін иелену немесе пайдалану айларының саны көрсетіледі;
7) 700.02.006 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер санаты көрсетіледі. Бұл ретте, мынадай шартты белгілер пайдаланылады:
АШЖ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - далалық және қуаң далалық аймақтардың жерлері;
АШЖ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - шөлейтті, шөлді және тау бөктеріндегі шөлді аймақтардың жерлері;
ЕМЖ-ТҮҚ - тұрғын үй қоры, соның ішінде олардың жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан елді мекен жерлері;
ЕМЖ - тұрғын үй қоры, соның ішінде олардың жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан жерлерді қоспағанда, елді мекен жерлері;
ЕМЖ-ҮЖЖУ - елді мекен пункттерінің жерлері - үй іргесіндегі жер учаскелері;
ӨЖ - елді мекендерден тыс орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ӨЖ-ЕМ - елді мекендер шегінде орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ЕҚТАЖ-АШ-1 және ЕҚТАЖ-АШ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ЕҚТАЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ОҚЖ-АШ-1 немесе ОҚЖ-АШ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын орман қорының жерлері;
ОҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын орман қорының жерлері;
СҚЖ-АШ-1 немесе СҚЖ-АШ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын су қорының жерлері;
СҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын су қорының жерлері;
8) 700.02.007 жолында сәйкестендіру құжаттарының (жер учаскесіне жеке меншік құқығына акті, тұрақты жер пайдалану құқығына акті, өтемін төлеп уақытша (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді) жер пайдалану (жалға алу) құқығына акті және өтемін төлемей уақытша жер пайдалану құқығына акті) негізінде жер учаскесі топырағының бонитет балы көрсетіледі;
9) 700.02.008 жолында жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иеленуіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді. Жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттары болмаған жағдайда ауданы жер учаскесін өлшеген заңды және жеке тұлғалардың (тиісті лицензиялары бар) қорытындылары негізінде айқындалады;

5) в случае уплаты налогоплательщиком земельного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса строки 700.01.003 и 700.01.004 не заполняются;
6) в строке 700.02.005 указывается количество месяцев владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
7) в строке 700.02.006 указывается категория земель в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан. При этом используются следующие условные обозначения:
ЗСХ-1 - земли сельскохозяйственного назначения - земли степной и сухостепной зон;
ЗСХ-2 - земли сельскохозяйственного назначения - земли полупустынной, пустынной и предгорно-пустынной зон;
ЗНП-ЖФ - земли населенных пунктов, занятые жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП - земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП-ПУ - земли населенных пунктов - придомовые земельные участки;
ЗП - земли промышленности, расположенные вне населенных пунктов;
ЗП-НП -земли промышленности, расположенные в черте населенных пунктов;
ЗООПТ-СХ-1 или ЗООПТ-СХ-2 - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗООПТ - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗЛФ-СХ-1 или ЗЛФ-СХ-2 - земли лесного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗЛФ - земли лесного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗВФ-СХ-1 или ЗВФ-СХ-2 - земли водного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗВФ - земли водного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
8) в строке 700.02.007 указывается балл бонитета почвы земельного участка на основании идентификационных документов (акт на право частной собственности на земельный участок, акт на право постоянного землепользования, акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) и акт на право временного безвозмездного землепользования;
9) в строке 700.02.008 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании. В случае отсутствия идентификационных документов на земельный участок определение площади осуществляется на основании заключений юридических и физических лиц (имеющих соответствующие лицензии), производившие обмер земельного участка;

10) 700.02.008 І жолында Салық кодексінің 375-бабының 2-тармағына сәйкес жер салығы салынбайтын жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
11) 700.02.008 ІІ жолында 700.02.008 және 700.02.008 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын жер салығы салынуы тиіс жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
12) 700.02.009 жолында Салық кодексінің 54-тарауына сәйкес жер салығының базалық ставкасы көрсетіледі;
13) 700.02.010 жолында Салық кодексінің 387-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын төмендету немесе көтеру мөлшері (пайызбен) көрсетіледі;
14) 700.02.011 жолында Салық кодексінің 386-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімі бойынша автотұрақтар, автожанармай құю станциялары мен казино орналасқан жер учаскесіне жер салығының ставкасын көтерудің белгіленген мөлшері көрсетіледі;
15) 700.02.012 жолында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 387-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
16) 700.02.013 жолында арнаулы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған, Салық кодексінің 387-бабының 5-тармағымен белгіленген коэффициент көрсетіледі;
17) 700.02.014 жолында 700.02.009, 700.02.010, 700.02.011 және 700.02.012 жолдарында көзделген базалық салық ставкасын түзетулер ескеріле отырып, жер салығының ставкасы көрсетіледі;
18) 700.02.015 І жолында (700.02.008 ІІ х 700.02.014/12) х 700.02.005 формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
Жер салығының ставкасын көтеру немесе төмендету және жеке салық төлеушілер үшін коэффиценттер болмаған жағдайда салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы (700.02.008 ІІ х 700.02.009/12) х 700.02.005 формуласы бойынша айқындалады.
Инвестициялық салық преференцияларын қолдануға жасалған келісім бойынша салық төлеушіге жер салығы бойынша инвестициялық салық преференциялары берілген жағдайда бюджетке төленуге жататын жер салығы сомасы 100 процентке азайтылып, сәйкесінше, бұл жолда 0 көрсетіледі.
19) 700.02.015 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабында көзделген ерекшеліктерді ескеріп, (700.02.008 ІІ х 700.02.014/12) х 700.02.005 х 0,3 формуласы бойынша айқындалатын төленуге тиісті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
20) 700.02.016 жолында көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.02.016 жолы салық төлеуші жер салығы бойынша жыл басына ұсынған Жер және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің барлық нысандары бойынша G бағанының мәні алу (қосу) көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.00) G бағанының 104303, 104304, 104305, 104306, 104307, 104308 жолдарының мәні ретінде айқындалады;

10) в строке 700.02.008 I указывается площадь земельного участка, не облагаемая земельным налогом в соответствии с пунктом 2 статьи 375 Налогового кодекса;
11) в строке 700.02.08 II указывается площадь земельного участка, подлежащего обложению земельным налогом, определяемая как разница строк 700.02.008 и 700.02.008 I;
12) в строке 700.02.009 указывается базовая ставка земельного налога в соответствии с главой 54 Налогового кодекса;
13) в строке 700.02.010 указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 387 Налогового кодекса (в процентах);
14) в строке 700.02.011 указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 386 Налогового кодекса;
15) в строке 700.02.012 указывается коэффициент, установленный пунктами 2, 3 статьи 387 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
16) в строке 700.02.013 указывается коэффициент, установленный пунктом 5 статьи 387 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
17) в строке 700.02.014 указывается ставка земельного налога с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в строках 700.02.009, 700.02.010, 700.02.011 и 700.02.012;
18) в строке 700.02.015 I указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (700.02.008 II х 700.02.014/12) х 700.02.005.
В случае отсутствия повышения или понижения ставок земельного налога или коэффициентов для отдельных налогоплательщиков сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяется по формуле: (700.02.008 II х 700.02.009/12) х 700.02.005.
В случае предоставления налогоплательщику инвестиционных налоговых преференций по земельному налогу в соответствии с контрактом на применение инвестиционных налоговых преференций, сумма земельного налога, подлежащая уплате в бюджет, уменьшается на 100 процентов и, соответственно, в данной строке указывается 0;
19) в строке 700.02.015 II указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, подлежащего уплате с учетом особенности, предусмотренной статьей 451 Налогового кодекса, определяемая по формуле: (700.02.008 II х 700.02.014/12) х 700.02.005 х 0,3;
20) в строке 700.02.016 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период по указанному земельному участку. Строка 700.02.016 определяется как значение строк 104303, 104304, 104305, 104306, 104307, 104308 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем формам Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленного при изменении налоговых обязательств (701.01) по указанному земельному участку в течение налогового периода;

21) 700.02.015 І немесе 700.02.015 ІІ жолдарында көрсетілген жер салығы сомасының 700.02.016 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда, 700.02.017 жолында есептеуге салық сомасы (+), кері жағдайда жолда азайтылатын салық сомасы (-) көрсетіледі;
22) 700.02.018 жолында уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жер салығының бюджеттік жіктемесінің тиісті коды көрсетіледі.
5. Мүлік салығы - 700.03-нысанын жасау
29. Бұл қосымша Салық кодексінің 15-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің мүлік салығын есептеуіне арналған. Егер салық кезеңі ішінде мүлік салығын есептеу бірнеше салық режимдерінде (арнаулы салық режимі бойынша, арнайы экономикалық аумақтағы салық режимі бойынша, жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және т.б.) жүзеге асырылған жағдайда, қосымша әр салық режимі бойынша бөлек жасалады. Бұл ретте, салықты есептеу кезінде әр салық режимі бойынша тиісті ставкалар қолданылады.
Салық салу объектілеріне әр түрлі ставкалар қолданылған жағдайда қосымша салық салудың әрбір объекті бойынша толтырылады.
30. Егер салық салу объектісі бойынша салық есептілігін тапсыру бойынша салық міндеттемесі сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген болса, Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімі толтырылады:
1) СТН - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеуші сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
31. "Салық салу объектілерінің орташа жылдық баланстық құнын есептеу" бөлімінде:
1) 700.03.001 - 700.03.013 жолдарында салық кезеңінің басына, салық кезеңінің әр айының бірінші күніне және есептіден кейінгі салық кезеңінің басына бухгалтерлік есеп деректері бойынша салық салу объектілерінің баланстық құны көрсетіледі;
2) 700.03.014 жолында 700.03.001-ден 700.03.013-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын салық салу объектілерінің баланстық құны көрсетіледі;

21) в случае превышения суммы земельного налога, указанной в строке 700.02.015 I или 700.02.015 II, над суммой исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженной в строке 700.02.016, в строке 700.02.017 указывается сумма налога к начислению (+), в обратном случае отражению в строке подлежит сумма налога к уменьшению (-);
22) в строке 700.02.018 указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом.
5. Составление формы 700.03 - Налог на имущество
29. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на имущество в соответствии с разделом 15 Налогового кодекса. В случае если в течение налогового периода исчисление налога на имущество осуществлялось в нескольких налоговых режимах (по специальному налоговому режиму, по налоговому режиму на территории специальной экономической зоны, в общеустановленном порядке и другое), то приложение составляется отдельно по каждому налоговому режиму. При этом при исчислении налога применяются соответствующие ставки по каждому налоговому режиму.
При применении к объектам налогообложения разных ставок налога приложение заполняется по каждому объекту налогообложения.
30. Если по объекту налогообложения налоговое обязательство по представлению налоговой отчетности возложено на доверительного управляющего, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса, заполняется раздел "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе":
1) РНН - указывается регистрационный номер учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) ИИН/БИН - указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
31. В разделе "Исчисление среднегодовой балансовой стоимости объектов налогообложения":
1) в строке с 700.03.001 по 700.03.013 указывается балансовая стоимость объектов налогообложения по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода, на первое число каждого месяца налогового периода и на начало налогового периода, следующего за отчетным;
2) в строке 700.03.014 указывается балансовая стоимость объектов налогообложения, определяемая как сумма строк с 700.03.001 по 700.03.013;

3) 700.03.015 жолында Салық кодексінің 397-бабының 2-тармағына сәйкес 700.03.014 жолы мен 13 бөліндісі(700.03.014/13) арқылы айқындалатын салық салу объектілерінің орташа жылдық баланстық құны көрсетіледі;
4) 700.03.016 жолында салық салу объектілерінің Салық кодексі 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасы көрсетіледі.
32. "Мүлік салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.03.017 жолында Салық кодексінің 398-бабында белгіленген мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
2) 700.03.018 І жолында 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына 700.03.015 жолында көрсетілген негізгі қаражаттардың орташа жылдық баланстық құнын көбейту (700.03.015 х 700.03.017) жолымен айқындалатын салық сомасы көрсетіледі.
Патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салық сомасы 700.03.016 жолында көрсетілген салық базасын 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына (700.03.016 х 700.03.017) жолымен айқындалады. Патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлердің салық салу объектілеріне салық кезеңі ішінде меншік құқығы алынған немесе тоқтатылған болса, салық сомасы мұндай объектілерге иелік етудің іс жүзіндегі кезеңіне есептеледі. Төленуге жататын салық сомасы салықтың жылдық сомасын он екіге бөлу және меншік құқығы пайда болған айдан бастап салық кезеңінің соңына дейінгі немесе меншік құқығы тоқтатылған айдың 1 жұлдызына дейінгі іс жүзінде иелік еткен айлар санына көбейту арқылы есептеледі.
Инвестициялық салық преференцияларын қолдануға жасалған келісім бойынша салық төлеушіге мүлік салығы бойынша инвестициялық салық преференциялары берілген жағдайда бюджетке төленуге жататын мүлік салығы сомасы 100 процентке азайтылып, сәйкесінше, бұл жолда 0 көрсетіледі;
3) 700.03.018 ІІ жолында 700.03.015 және 700.03.017 жолдарын және 0,3 көбейту (700.03.015 х 700.03.017) х 0,3 жолымен айқындалатын Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескеріп, төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.03.018 ІІІ жолында 700.03.016 жолында көрсетілген салық салу объектілерінің Салық кодексі 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасын 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына көбейту жолымен айқындалатын (700.03.016 х 700.03.017) салық сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 35-қосымша
Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебі
РҚАО-ның ескертуі: 701.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Көлік құралдары салығы бойынша
ағымдағы төлемдер есебін
(701.00-нысан) қосымша
Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігі (есебін) жасау ережесі (701.00-нысан)

3) в строке 700.03.015 указывается среднегодовая балансовая стоимость объекта налогообложения, определяемая путем деления строки 700.03.014 на 13 (700.03.014/13), в соответствии с пунктом 2 статьи 397 Налогового кодекса;
4) в строке 700.03.016 указывается налоговая база объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса.
32. В разделе "Исчисление налога на имущество":
1) в строке 700.03.017 указывается ставка налога на имущество, установленная статьей 398 Налогового кодекса;
2) в строке 700.03.018 I указывается сумма налога, определяемая путем произведения среднегодовой балансовой стоимости основных средств, отраженной в строке 700.03.015 на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.015 х 700.03.017).
Для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, сумма налога определяется путем произведения налоговой базы, отраженной в строке 700.03.016, на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.016 х 700.03.017). В случае приобретения или прекращения права собственности на объекты налогообложения индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, в течение налогового периода сумма налога исчисляется за фактический период владения такими объектами. При этом сумма налога, подлежащая уплате определяется путем деления годовой суммы налога на 12 и умножения на количество месяцев фактического владения, начиная с месяца, в котором возникло право собственности, до конца налогового периода или до 1 числа месяца, в котором право собственности прекращено.
В случае предоставления налогоплательщику инвестиционных налоговых преференций по налогу на имущество в соответствии с контрактом на применение инвестиционных налоговых преференций, сумма налога на имущество, подлежащая уплате в бюджет, уменьшается на 100 процентов и, соответственно, в данной строке указывается 0;
3) в строке 700.03.018 II указывается сумма налога подлежащего уплате с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса, определяемого как произведение 0,3 и произведение строк 700.03.015 и 700.03.017 (700.03.015 х 700.03.017) х 0,3;
4) в строке 700.03.018 III указывается сумма налога, определяемая путем произведения налоговой базы объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса, отраженной в строке 700.03.016, на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.016 х 700.03.017).
Приложение к расчету
текущих платежей по налогу
на транспортные средства
(форма 701.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей
по налогу на транспортные средства (Форма 701.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ағымдағы салық кезеңінің 1 шілдесіне дейін меншік құқығындағы, шаруашылықты жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару құқығындағы, сонымен қатар қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) көлік құралдары бойынша көлік құралдары салығын есептеуге арналған көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есебін) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есеп Салық кодексінің 365-бабына сәйкес жеке және заңды тұлғалармен толтырылады.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың бірінші сол жақ торкөзінде "-"белгісімен белгіленеді.
6. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Қаржы лизингі шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша Есепті лизинг алушы толтырады және табыс етеді.
8. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Есепті тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (далее - Расчет), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства по транспортным средствам, находящимся на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, а также по транспортным средствам, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, до 1 июля текущего налогового периода. Расчет составляется юридическими лицами в соответствии со статьей 365 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
6. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. По объектам, переданным (полученным) по договорам финансового лизинга, Расчет заполняется и представляется лизингополучателем.
8. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
11. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.

2. Есепті жасау (701.00-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда - сенімді басқарушының жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) салық кезеңі (жыл) - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі;
4) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
12. "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендірме нөмірі (бизнес сәйкестендірме нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі және күні;
4) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасымен қарастырылған хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
7) егер 10 D жолы белгіленсе, келісім-шартты жасаған күні және нөмірі.
Жер қойнауын пайдалану келісім-шартының жасалған күні мен нөмірін көрсетіп жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13. "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:

2. Составление Расчета (форма 701.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего. Указывается при наличии;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица - доверительного управляющего.
13. В разделе "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом;
4) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
7) номер и дата заключения контракта, если отмечена строка 10 D.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
14. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":

701.00.001 жолында Салық кодексінің 369-бабымен белгіленген мерзімде төлеуге тиісті көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық төлеушімен есептелген жалпы сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
2) Есепті беру күні.
Салық органына Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Есепті тапсыру күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 36-қосымша
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебі
РҚАО-ның ескертуі: 701.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жер салығы мен мүлік
салығы бойынша ағымдағы
төлемдердің есебін
(701.01-нысан) қосымша
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (701.01-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 373, 394-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Есептерді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;

в строке 701.00.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 369 Налогового кодекса.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к расчету
текущих платежей по земельному
налогу и налогу на имущество
(форма 701.01)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета)
текущих платежей по земельному налогу и
налогу на имущество (Форма 701.01)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (далее - Расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 373, 394 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
6. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

13. "Сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе пайда алушы туралы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі және күні;
4) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) - тармақшасымен қарастырылған хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
7) келісім-шартты жасаған күні және нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың жасалған күні мен нөмірін көрсетіп жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
8) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
14. "Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында жер салығы және мүлік салығының сәйкес бюджеттік жіктеуіш коды көрсетіледі;
2) В бағанында салықтардың атауы көрсетіледі;
3) бір санаттағы бірнеше жер телімі болған жағдайда B, C, D, E, F жолдарында жер телімінің бюджеттік жіктеуіш кодына сәйкес көрсетілген жер телімі бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде С бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде С бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде D бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде D бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

13. В разделе "Информация об учредителе доверительного управления или выгодоприобретателе" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление;
4) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем с указанием номера и даты заключения контракты на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
14. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество":
1) в графе А указаны соответствующие коды бюджетной классификации земельного налога и налога на имущество;
2) в графе В указаны наименования налогов;
3) при наличии нескольких земельных участков одной категории в строках С, D, E, F, G соответствующих коду бюджетной классификации земельного участка, указывается общая сумма текущих платежей по указанным земельным участкам;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе C напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе C напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 февраля налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 мая налогового периода;

6) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде E бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде E бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде F бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде F бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі:
8) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде G бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде G бағанында жер телімі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына алдағы салық кезеңі үшін төленуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
2) есепті беру күні.
Салық органына Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті табыс етілген күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 37-қосымша
Ойын бизнесі салығы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 710.00-710.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Ойын бизнесі салығы
бойынша декларацияны
(710.00-нысан) қосымша
Ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (710.00-нысан)

6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 августа налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе F напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 ноября налогового периода;
8) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) за предстоящий налоговый период.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к декларации по
налогу на игорный бизнес
(форма 710.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по налогу на игорный бизнес (Форма 710.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын есептеуге арналған ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 411-бабында айқындалған ойын бизнесі саласында қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (710.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (710.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша Декларацияда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымша Декларацияға қосымшаның осындай парағы толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысы қолданыла отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және салық төлеушінің не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на игорный бизнес (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес. Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг в сфере игорного бизнеса, определенными статьей 411 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 710.00) и приложения к ней (форма 710.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (710.00 - нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН -салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе Салық кодексінің 35-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН/БСН - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе Салық кодексінің 35-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі).
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) Салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
6) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
7) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.

13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (форма 710.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса. Указывается при наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
6) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.

Жолдар Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
9) Декларация қызмет бойынша жасалды:
9А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация жасаған жағдайда белгіленеді;
9А және 9В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация жасаған жағдайда белгіленеді;
10) валютаның коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. "Ойын бизнесі салығы" бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында барлық 710.01 нысандары бойынша 710.01.007 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 710.00.002 жолында 710.01.012 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) Декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына табыс еткен күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;

Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) Декларация составлена по деятельности:
ячейка 9 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам собственной деятельности;
ячейка 9 В отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 9 А и 9 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Декларации по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
10) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
11) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.00.001 указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.007 С по всем формам 710.01;
2) в строке 710.00.002 указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.012 C.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;

7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 710.01 - нысанын жасау
18. 710.01 нысаны салық кезеңі (тоқсан) үшін Салық кодексінің 412-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар болған жағдайда) бойынша ойын бизнесі салығы сомасының есептелгені туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН -салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе Салық кодексінің 35-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН/БСН - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе Салық кодексінің 35-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі).
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) АЕК - айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК).
Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңымен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері көрсетіледі;
8) объектілердің бар-жоғы.
А торкөзі - айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
В торкөзі - айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.

7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 710.01
18. Форма 710.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы налога на игорный бизнес по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 412 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьей 35 Налогового кодекса. Указывается при наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) МРП - месячный расчетный показатель (далее - МРП).
Указывается размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
8) наличие объектов (укажите Х в соответствующей ячейке);
Ячейка 8 А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа.
Ячейка 8 В отмечается при наличии объектов обложения, введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.

Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің біреуі ғана белгіленеді. Әрбір белгіленген торкөз бойынша 710.01 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
20. "Бюджетке төлеуге жататын ойын бизнесі салығын есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 710.01.001 - ойын үстелі, 710.01.002 - ойын автоматы, 710.01.003 - тотализатор кассасы, 710.01.005 - букмекерлік кеңсе кассасы, 710.01.006 - букмекерлік кеңсенің электронды кассасы, 710.01.007 - ойын бизнесі салығы - барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында - салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында - Салық кодексінің 413-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын ойын бизнесі салығының ставкасы теңгеде көрсетіледі.
Айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады.
Айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады;
3) С бағанында - А бағаны мен В бағаны тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық салу объектісі бойынша теңгедегі ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі.
Мысалға, ойын үстелдері бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
710.01.001 А жолында салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің саны көрсетіледі.
710.01.001 В жолында былайша айқындалатын ойын үстелдеріне қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 830 АЕК мөлшерінде белгіленген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады (830 АЕК х 1 АЕК);
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 830 АЕК мөлшерінде бекітілген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады ((830 АЕК х 1 АЕК)/2).

Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде. По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 710.01.
20. Раздел "Исчисление налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 710.01.001 - игровой стол, 710.01.002 - игровой автомат, 710.01.003 - касса тотализатора, 710.01.004 - электронная касса тотализатора, 710.01.005 - касса букмекерской конторы, 710.01.006 - электронная касса букмекерской конторы, 710.01.007 - налог на игорный бизнес - всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А - количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе В - ставка налога на игорный бизнес в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 413 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога в тенге определяется как произведение установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца и выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога в тенге определяется как 1/2 произведения установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";
3) в графе С - сумма налога на игорный бизнес в тенге, по объекту обложения за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым столам заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 710.01.001 А указывается количество игровых столов за каждый месяц налогового периода.
В строке 710.01.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым столам, определяемая следующим образом:
по игровым столам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной ставки налога в размере 830 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год (830 х 1 МРП);
по игровым столам, введенным после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как 1/2 произведения утвержденной ставки налога в размере 830 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год ((830 х 1 МРП)/2).

710.01.001 С жолында 710.01.001 А және 710.01.001 В жолдарының туындысы (710.01.001 А х 710.01.001 В) ретінде салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің санына тиісті салық ставкасын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі.
Объектілердің өзге түрлері (ойын автоматтары, тотализатор кассалары, электронды тотализатор кассалары, букмекерлік кеңселердің электронды кассалары, букмекерлік кеңселердің кассалары) бойынша жолдарды толтыру ойын үстелдері бойынша толтыру сияқты жүргізіледі;
4) 710.01.007 С жолында 710.01.001 С-ден 710.01.006 С-ға дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Бюджетке төленуге жататын қосымша төлемдерді есептеу" бөлімі ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың Салық кодексінің 416-бабы 2-тармағында белгіленген шекті табыстан асып түскен жағдайда толтырылады.
Бөлім мынадай жолдардан тұрады: 710.01.008 - казино, 710.01.009 - ойын автоматтар залы, 710.01.010 - тотализатор, 710.01.011 - букмекерлік кеңсе, 710.01.012 - қосымша төлемдер - барлығы, мұнда:
1) А бағанында салық кезеңі үшін тиісті ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында табыстың нақты мөлшері (А бағаны) мен Салық кодексінің 416-бабы 2-тармағында белгіленген табыстың шекті мөлшерінің сомасының оң айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі;
3) С бағанында табыстың шекті мөлшерінен асып кету сомасына "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабында белгіленген мөлшердегі ставканы қолдану жолымен айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі;
Мысалға, казино қызметі бойынша қосымша төлем есептеу былайша жүргізіледі.
710.01.008 А жолында салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі.
710.01.008 В жолында 710.01.008 А жолы мен 135000-еселенген мөлшердегі АЕК мөлшеріндегі казино қызметінен түсетін табыстың шекті мөлшерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі.

В строке 710.01.001 C указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых столов за каждый месяц налогового периода как произведение строк 710.01.001 А и 710.01.001 B (710.01.001 А х 710.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам, кассам тотализатора, электронным кассам тотализатора, электронным кассам букмекерских контор, кассам букмекерских контор) заполнение строк производится аналогично заполнению по игровым столам;
4) в строке 710.01.007 С указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 710.01.001 С по 710.01.006 С.
21. Раздел "Исчисление дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет" заполняется в случае превышения дохода, полученного от деятельности в сфере игорного бизнеса, над предельным доходом, установленным пунктом 2 статьи 416 Налогового кодекса.
Раздел состоит из строк 710.01.008 - казино, 710.01.009 - зал игровых автоматов, 710.01.010 - тотализатор, 710.01.011 - букмекерская контора, 710.01.012 - дополнительный платеж - всего, в которых:
1) в графе A указывается фактический размер дохода от деятельности в соответствующей сфере игорного бизнеса за налоговый период;
2) в графе B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса за налоговый период, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода (графа A) и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 416 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса, определяемая путем применения ставки в размере, установленном статьей 4 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", к сумме превышения предельного размера дохода (графа B).
К примеру, по деятельности казино исчисление дополнительного платежа производится следующим образом.
В строке 710.01.008 A указывается фактический размер дохода от деятельности казино за налоговый период.
В строке 710.01.008 B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода от деятельности казино за налоговый период, определяемая как разница строки 710.01.008 A и предельного размера дохода от деятельности казино в размере 135000-кратного размера МРП.

710.01.008 С жолында 710.01.008 В жолында көрсетілетін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын тиісті салық ставкаларын қолдану жолымен айқындалатын, бюджетке төленуге тиіс, салық кезеңі үшін есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметтің өзге түрлері бойынша (ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар, букмекерлік кеңселер) жолдарды толтыру казино қызметі бойынша толтыру сияқты жүзеге асырылады;
710.01.012 С жолында 710.01.008 С-ден 710.01.011 С-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс ойын бизнесі қызметінің барлық түрлері бойынша есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 38-қосымша
Тіркелген салық бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 720.00-720.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Тіркелген салық бойынша
декларацияға (720.00-нысан)
қосымша
Тіркелген салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (720.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген салықты есептеуге арналған тіркелген салық бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 420-бабында айқындалған ойын бизнесі саласындағы қызмет көрсету бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (720.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (720.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.

В строке 710.01.008 C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период, подлежащего уплате в бюджет, определяемая путем применения соответствующей ставки к сумме превышения предельного размера дохода с деятельности казино, отраженной в строке 710.01.008 B.
По другим видам деятельности в сфере игорного бизнеса (зала игровых автоматов, тотализатора, букмекерской конторы) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по деятельности казино.
В строке 710.01.012 C указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа по всем видам деятельности игорного бизнеса, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк с 710.01.008 C по 710.01.011 C.
Приложение к декларации по
фиксированному налогу
(форма 720.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по фиксированному налогу (Форма 720.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по фиксированному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления фиксированного налога. Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг в сфере игорного бизнеса, определенными статьей 420 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 720.00) и приложения к ней (форма 720.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

5) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
6) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
7) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
9) қызмет бойынша Декларация жасалды:
9 А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 А және 9 В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
10) валютаның коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. "Тіркелген салық" бөлімінде:
720.00.001 жолында барлық 720.01 нысандар бойынша 720.01.007 жолынан көшірілетін, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын тіркелген салықтың есептелген жалпы сомасы көрсетіледі;
17. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);

5) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
6) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) Декларация составлена по деятельности:
ячейка 9 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам собственной деятельности;
ячейка 9 В отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 9 А и 9 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Декларации по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
10) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
11) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Фиксированный налог":
в строке 720.00.001 указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 720.01.007 С по всем формам 720.01.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

7) АЕК - айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК).
Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңымен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері көрсетіледі;
8) объектілердің бар-жоғы.
8 А торкөзі айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
8 В торкөзі айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің біреуі ғана белгіленеді. Әрбір белгіленген торкөз бойынша 720.01 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
20. "Бюджетке төленуге жататын тіркелген салықты есептеу" бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 720.01.001 - бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 720.01.002 - бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 720.01.003 - ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютер, 720.01.004 - ойын жолы, 720.01.005 - карт, 720.01.006 - бильярд үстелі, 720.01.007 - тіркелген салық - барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында - салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында - Салық кодексінің 422-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын тіркелген салық ставкасы теңгеде көрсетіледі.
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 8 А торкөзінде белгіленген, айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы тиісті салық салу объектісі бойынша АЕК-те жергілікті өкілді орган белгілеген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады.
"Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 8 В торкөзінде белгіленген, айдың 15-нен кейін пайдалануға енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің "АЕК" торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады;
3) С бағанында А бағаны мен В бағанының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық сомасы көрсетіледі;
Мысалға, бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
720.01.001 А жолында салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық салынатын объектілердің - бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарының саны көрсетіледі.
720.01.001 В жолында былайша айқындалатын бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарына қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:

7) МРП - месячный расчетный показатель (далее - МРП).
Указывается размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
8) наличие объектов.
Ячейка 8 А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа.
Ячейка 8 В отмечается при наличии объектов обложения введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде. По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 720.01.
20. Раздел "Исчисление фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 720.01.001 - игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с одним игроком, 720.01.002 - игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с участием более одного игрока, 720.01.003 - персональный компьютер, используемый для проведения игры, 720.01.004 - игровая дорожка, 720.01.005 - карт, 720.01.006 - бильярдный стол, 720.01.007 - фиксированный налог - всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А - количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе B - ставка фиксированного налога в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 422 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, отмеченным в ячейке 8 А раздела "Общая информация о налогоплательщике" ставка налога в тенге определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки налога в МРП по соответствующему объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, отмеченным в ячейке 8 В раздела "Общая информация о налогоплательщике", ставка налога в тенге определяется как 1/2 произведения установленной ставки налога в МРП и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";
3) в графе C указывается сумма фиксированного налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 720.01.001 А указывается количество объектов обложения фиксированного налога - игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода.
В строке 720.01.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, определяемая следующим образом:

айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша салық ставкасы жергілікті өкілді орган белгілеген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады;
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша белгіленген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады.
720.01.001 С жолында 720.01.001 А және 720.01.001 В жолдарының туындысы (720.01.001 А х 720.01.001 В) ретінде салық кезеңінің әр айы үшін бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматының санына тиісті салық ставкаларын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі;
Объектілердің өзге түрлері (бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған, ұтыссыз ойын автоматтары, ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютерлер, ойын жолдары, карттар, бильярд үстелдері) бойынша жолдарды толтыру бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша жолдарды толтыру сияқты жүргізіледі;
720.01.007 С жолында 720.01.001 С жолынан бастап 720.01.006 С жолына дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген тіркелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 39-қосымша
Аукциондардан алым бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 810.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Аукциондардан алым
бойынша декларацияға
(810.00-нысан) қосымша
Аукциондардан алым бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (810.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және аукциондардан алымды есептеуге арналған аукциондардан алым бойынша салық есептілігін нысан (декларацияны) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 464-бабына сәйкес аукциондарда мүлiктi (оның iшiнде мүлiктiк құқықтарды) сатуға шығаратын жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 468-бабына сәйкес жасалады.

по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год;
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как 1/2 произведения установленной ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год.
В строке 720.01.001 С указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода как произведение строк 720.01.001 А и 720.01.001 B (720.01.001 А х 720.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с участием более одного игрока, персональным компьютерам, используемым для проведения игры, игровым дорожкам, картам, бильярдным столам) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком.
В строке 720.01.007 С указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 720.01.001 С по 720.01.006 С.
Приложение к декларации по
сбору с аукционов
(форма 810.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по сбору с аукционов (Форма 810.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сбора с аукционов. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, выставляющими имущество (в том числе имущественные права) для реализации на аукционах в соответствии со статьей 464 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 468 Налогового кодекса.

5) салық кезеңі (ай, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
7) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
9) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
12. "Бюджетке төленуге жататын аукциондардан алымы" бөлімде:
1) 810.00.001 жолда салық кезеңі үшін өткізілген барлық аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 810.00.002 жолда бюджетке төлеуге тиісті атқарушылық санкцияның жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 810.00.003 жолда 810.00.001 және 810.00.002 (810.00.001 - 810.00.002) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалтын, Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағына сәйкес атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген, сатылған мүліктің (мүліктік құқықтардың) жалпы құны көрсетіледі;
4) 810.00.004 жолда Салық кодексінің 466-бабына сәйкес аукциондардан алым ставкасы көрсетіледі;
5) 810.00.005 жолда 810.00.003 және 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, алымды төлеушінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге тиісті, аукциондардан алымның жалпы сомасы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны тапсыру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күн көрсетіледі;

5) налоговый период (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
12. В разделе "Сбор с аукционов, подлежащий уплате в бюджет":
1) в строке 810.00.001 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по результатам всех проведенных аукционов за налоговый период;
2) в строке 810.00.002 указывается общая сумма исполнительской санкции, подлежащей уплате в бюджет;
3) в строке 810.00.003 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции согласно пункту 2 статьи 467 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 810.00.001 и 810.00.002 (810.00.001 - 810.00.002);
4) в строке 810.00.004 указывается ставка сбора с аукционов в соответствии со статьей 466 Налогового кодекса;
5) в строке 810.00.005 указывается общая сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период по месту нахождения плательщика сбора, определяемая как произведение строк 810.00.003 и 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004).
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;

3) салық органның коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 40-қосымша
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдері сомасының есебі
РҚАО-ның ескертуі: 851.00-851.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жер телімдерін пайдаланғаны
үшін ағымдағы төлемдер
сомасының есебіне
(851-нысан) қосымша
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін салық есептілігін ағымдағы төлемдер сомасының (есебін) жасау ережесі (851.00-нысан)
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші, заңды тұлғалар" деген сөздердің алдында "акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін," деген сөздермен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.04.14 № 188 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеуге арналған жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігінің нысанын (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, Салық кодексінің 478-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (851.00-нысан) және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем алу объектілері туралы ақпаратты ашу жөніндегі оған қосымшадан (851.01-нысан) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
5. Есепке Қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есепте жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке Қосымша онда көрсетуге жататын деректер жоқ болған кезде толтырылмайды.

3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика сбора с аукционов;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение к расчету сумм
текущих платежей по плате за
пользование земельными участками
(форма 851.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета сумм текущих
платежей) по плате за пользование земельными участками
(Форма 851.00)
Сноска. По всему тексту Правил слова "для юридических лиц–производителей сельскохозяйственной продукции" дополнены словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)" в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.04.2011 № 188 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками (далее - Расчет), предназначенной для исчисления платы за пользование земельными участками. Расчет составляется плательщиками платы, определенными статьей 478 Налогового кодекса, за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 851.00) и приложения к нему (форма 851.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.

7. Есепке Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке Қосымшаның осыған ұқсас парағы қоса толтырылады.
8. Осы Ережелерде келесі арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х"-көбейту; "/"- бөлу; "="-тең.
9. Сомалардың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен- қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке салық төлеушінің немесе оның өкілінің қолы қойылады және Қазақстан Республикасының заңына сәйкес салық төлеушінің немесе өкілінің мөрімен бекітіледі, Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес мөр өз атауымен болу керек.
12. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (851.00-нысаны)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жолда Салық кодексінің 478-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер с 1 января 2012 года.
2. Составление Расчета (форма 851.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. В данной строке указывается РНН плательщика платы за пользование земельными участками в соответствии со статьей 478 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;

4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН/БСН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
7) салық кезеңі (жыл) - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі;
9) Есептің түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Есепті жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Есептіны табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді;
11) егер Есепті Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін және ауылдық тұтынушы коперативтері - заңды тұлғаларға арналған арнайы салық режимін қолданатын салық төлеуші жасаса, тиісті торкөздер белгіленеді.
12) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;

4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы;
6) ИИН/БИН юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство. Указывается при наличии;
7) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
8) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
9) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) соответствующая ячейка заполняется, если Расчет составлен налогоплательщиком, применяющим специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";

13) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. "Бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы" бөлімінде:
1) 851.00.001 жолда салық төлеушiлер және салық кезеңіндегі бюджетке төленуге тиісті 851.01 барлық нысандары бойынша 851.01.008 немесе 851.01.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалтын, барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 жолда Салық кодексінің 481-бабы 5-тармағында белгіленген мерзімдерде жер телімдерін пайдаланғаны үшін бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі:
851.00.002 І жолда салық кезеңінің 25 ақпаннан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
851.00.002 ІІ жолда салық кезеңінің 25 мамырдан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
851.00.003 ІІІ жолда салық кезеңінің 25 тамыздан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
851.00.002 IV жолда салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
3) 851.00.003 жолда Салық кодексінің 481-бабы 5-тармағында белгіленген мерзімдерде жер телімдерін пайдаланғаны үшін бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.Бұл жол мемлекет жер телімдерін уақытша өтеусіз жер пайдалануға берген жағдайда төлемді төлеудің соңғы мерзімінен кейін толтырылады (ағымдағы жылдың 25 қарашасында);
851.00.003 I жолда салық кезеңінің 25 желтоқсанынан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
851.00.003 II жолда салық кезеңінің 25 қаңтарынан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
Әрбір көрсетілген жол бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемақы төлемдерінің сомасы салық кезеңінің аяқталғанына дейін қалған төлем мерзімі санына жалпы төлемақы сомасына бөлумен айқындалады.
4) 851.00.004 жолда Салық кодексінің 481-бабының 7-тармағына сәйкес жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі. Бұл жол уақытша жер пайдалану шартының мерзiмi бiткен соң немесе салық кезеңi басталғаннан кейiн ол бұзылған жағдайда толтырылады.

13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 851.00.001 указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, исчисленная плательщиками платы, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 851.01.008 или 851.01.009 по всем формам 851.01;
2) в строке 851.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктом 5 статьи 481 Налогового кодекса:
в строке 851.00.002 I указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.00.002 II указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.00.002 III указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.00.002 IV указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;
3) в строке 851.00.003 указывается сумма платы за пользование земельными участками в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 481 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случаях предоставления государством земельных участков во временное возмездное землепользование после последнего срока уплаты платы (25 ноября текущего года);
в строке 851.00.003 I указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода;
в строке 851.00.003 II указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 января налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;
4) в строке 851.00.004 указывается сумма платы за пользование земельными участками в соответствии с пунктом 7 статьи 481 Налогового кодекса. Данная строка заполняется по окончания срока договора временного возмездного землепользования или его расторжения после начала налогового периода.

17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса, салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толтырылады;
2) Есептің беру күні.
Салық органына ұсынылған күні көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жер телімін пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Есепті қабылдап алған салық органының қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Есепті тапсыру күні көрсетіледі;
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органы берген Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. Есепке 851.01-нысанын жасау
18. 851.01-нысан уақытша өтеусіз пайдалану құқығындағы (жалдау) әрбір жер телімі бойынша салық кезеңі үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және әрбір жер телімі бойынша бөлек толтырылады.
Базардың аумағы деп бөліп берілген жалға берілген жер телімі бойынша, онда сауда орындары орналасқан және базар қызметін көрсету аймағы алған бөлімдер бойынша 851.01-нысан бойынша жеке қосымша тапсырылады.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жолда Салық кодексінің 478-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Расчет представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) плательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование земельными участками;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 851.01
18. Форма 851.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование земельными участками за налоговый период по каждому земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования (аренды), и заполняется отдельно за каждый земельный участок.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщика платы за пользование земельными участками в соответствии со статьей 478 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы за пользование земельными участками;

6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН/БСН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі);
7) салық кезеңі (жыл) - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні;
Жол Есепті Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
20. "Жер телімін пайдалану үшін төлемдер есебі туралы ақпарат" бөлімінде:
1) 851.01.001 Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер телімінің санаты белгіленеді;
2) 851.01.002 Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі белгіленеді;
3) 851.01.003 жолда бонитет балы көрсетіледі;
4) 851.01.004 жолда жер телімін мақсатты пайдаланудың тиісті белгісі қойылады;
5) 851.01.005 жолда салық кезеңінде жер телімінің пайдалану күндерінің сандары көрсетіледі;
21. "Бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 851.01.006 жолда 851.01.006 І (гектарда) және 851.01.006 ІІ (шаршы метрде) жолдарында белгіленген, тиісті өлшем бірлігінде жер телімін жалға алу шартына сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 851.01.007 жолда Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес айқындалатын, жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасының мөлшері көрсетіледі;
3) 851.01.008 жолда 851.01.006 және 851.01.007 жолдарын 365 көбейтіп 851.01.005 жолына көбейтілген ((851.01.006 х 851.01.007) /365 х 851.01.005) болып айқындалады акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлерді қоспағанда, салық кезеңіндегі бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

6) ИИН/БИН юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство. Указывается при наличии;
7) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
8) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Расчета доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
20. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельными участками":
1) в строке 851.01.001 отмечается соответствующая категория земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
2) в строке 851.01.002 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в строке 851.01.003 указывается балл бонитета;
4) в строке 851.01.004 отмечается соответствующий вид целевого использования земельного участка;
5) в строке 851.01.005 указывается количество дней пользования земельным участком в налоговом периоде.
21. В разделе "Исчисление платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 851.01.006 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка в соответствующей единице измерения, отмеченной в строках 851.01.006 I (в гектарах) и 851.01.006 II (в квадратных метрах);
2) в строке 851.01.007 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками, определяемый в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 851.01.008 указывается сумма исчисленной платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет в налоговом периоде плательщиками платы за пользование земельными участками, за исключением плательщиков платы, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов), определяемая как отношение произведения строк 851.01.006 и 851.01.007 к 365, умноженного на строку 851.01.005 ((851.01.006 х 851.01.007)/ 365 х 851.01.005);

4) 851.01.009 жолда акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімдерін, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлерді және Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңіндегі бюджетке төленуге жататын сомасы 70 пайызға азайтылуға жататын төлеушінің төлем сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 41-қосымша
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 860.00-860.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су
ресурстарын пайдаланғаны үшін
төлемақы бойынша декларацияға
(860.00-нысан) қосымша
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларациясын) жасау ережесі (860.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер үсті көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеуге арналған жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларация) (бұдан әрі - Декларация) ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда Салық кодексінің 485-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның (860.00-нысан) өзінен және жер үсті көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем алынатын объектілер туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (860.01 нысанынан) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.

4) в строке 851.01.009 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная плательщиками платы, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, подлежащая уплате в бюджет в налоговом периоде в сумме, уменьшенной на 70 процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса.
Приложение к декларации по
плате за пользование водными
ресурсами поверхностных источников
(форма 860.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации) по плате за
пользование водными ресурсами поверхностных источников
(Форма 860.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников. Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 485 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 860.00) и приложения к ней (форма 860.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
7) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады.
9) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін бюджетке төленетін төлемдер" бөлімінде:
1) 860.00.001 І, 860.00.001 ІІ, 860.00.001 ІІІ, жолында есепті салық кезеңінің әр айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін және жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі және орнатылған лимит шегінде және орнатылған лимит үстінен жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалады (860.00.002 І, 860.00.002 ІІ, 860.00.002 ІІІ) (860.00.003 І, 860.00.003 ІІ, 860.00.003 ІІІ).
860.00.001 IV жолында есепті салық кезеңі (тоқсан) үшін, осы тармақта белгіленген 860.00.002 І, 861.00.003 ІІ және 861.00.004 ІІІ жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалады.
860.00.001 V жолында есепті жыл басынан бастап, осы тармақта белгіленген салық кезеңінің 860.00.001 IV және алдыңғы салық кезеңінің 860.00.001 V көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалады.
Бірінші тоқсанға декларацияны жасау кезінде 860.00.001 V жолындағы көлемі 860.00.001 IV жолына көшіріледі;
2) 860.00.002 І, 860.00.002 ІІ, 860.00.002 ІІІ, жолында есепті салық кезеңінің әр айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін және жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі және орнатылған лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын барлық 860.01 нысандарының 860.00.010 І, 860.00.010 ІІ, 860.00.010 ІІІ жолдарымен.
860.00.002 IV жолында есепті салық кезеңінің (тоқсан) осы тармақта белгіленген 860.00.002 І, 861.00.002 ІІ және 861.00.002 ІІІ жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы орнатылған лимит шегінде айқындалып көрсетіледі.

5) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строках 860.00.001 I, 860.00.001 II, 860.00.001 III указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, исчисленной и подлежащей уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, которая определяется как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.00.002 I, 860.00.002 II, 860.00.002 III) и сверх установленного лимита (860.00.003 I, 860.00.003 II, 860.00.003 III) за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.00.001 IV указывается общая сумма платы за налоговый период (квартал), указанной в настоящем подпункте, определяемая как сумма строк 860.00.001 I, 860.00.001 II и 860.00.001 III.
В строке 860.00.001 V указывается общая сумма платы с начала года, определяемая как сумма строк 860.00.001 IV налогового периода и 860.00.001 V предыдущего налогового периода.
При составлении Декларации за первый квартал в строку 860.00.001 V переносится величина строки 860.00.001 IV;
2) в строках 860.00.002 I, 860.00.002 II, 860.00.002 III указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования за каждый месяц налогового периода, определяемая как сумма соответствующих строк 860.01.010 I, 860.01.010 II, 860.01.010 III по всем формам 860.01 за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.00.002 IV указывается общая сумма платы в пределах установленного лимита за налоговый период (квартал), указанной в настоящем подпункте, определяемая как сумма строк 860.00.002 I, 860.00.002 II и 860.00.002 III.

860.00.002 V жолда салық кезеңінің 860.00.002 ІV жолдарының және алдыңғы салық кезеңі 860. 00. 002 V жолдарының сомасы ретінде анықталатын, жыл басынан белгіленген лимит шектеріндегі төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Бірінші тоқсанға декларацияны жасау кезінде 860.00.002 V жолындағы көлемі 860.00.002 IV жолына көшіріледі;
3) 860.00.003 І, 860.00.003 ІІ, 860.00.003 ІІІ, жолында есепті салық кезеңінің әр айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін және жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі және орнатылған лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын барлық 860.01 нысандарының 860.01.011 І, 860.00.011 ІІ, 860.00.011 ІІІ жолдарымен көрсетіледі.
860.00.003 IV жолында есепті салық кезеңінің (тоқсан) осы тармақта белгіленген 860.00.003 І, 861.00.003 ІІ және 861.00.003 ІІІ жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы орнатылған лимит шегінде айқындалып көрсетіледі.
860.00.003 V жолында есепті жыл басынан бастап, осы тармақта белгіленген IV салық кезеңінің 860.00.003 IV, және 861.00.003 V алдыңғы салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалаып көрсетіледі.
Бірінші тоқсанға декларацияны жасау кезінде 860.00.003 V жолындағы көлемі 860.00.003 IV жолына көшіріледі.
17. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны тапсыру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күн көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының өңірлік органының Декларацияны куәландырған лауазымды тұлғасының Т.А.Ә" жолында Салық кодексінің 491-бабы 4-тармағына сәйкес су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының өңірлік органының Декларацияны куәландырған лауазымды тұлғасының Т.А.Ә" көрсетіледі;
5) Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың өңірлік органдарында Декларацияны куәландыру уақыты.
Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың өңірлік органдарында Декларацияны куәландыру уақыты көрсетіледі;

В строке 860.00.002 V указывается общая сумма платы в пределах установленного лимита с начала года, определяемая как сумма строк 860.00.002 IV налогового периода и 860.00.002 V предыдущего налогового периода.
При составлении Декларации за первый квартал в строку 860.00.002 V переносится величина строки 860.00.002 IV;
3) в строках 860.00.003 I, 860.00.003 II, 860.00.003 III указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования за каждый месяц налогового периода, определяемая как сумма соответствующих строк 860.01.011 I, 860.01.011 II, 860.01.011 III по всем формам 860.01 за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.00.003 IV указывается общая сумма платы сверх установленного лимита за налоговый период (квартал), указанная в настоящем подпункте, определяемая как сумма строк 860.00.003 I, 860.00.003 II и 860.00.003 III.
В строке 860.00.003 V указывается общая сумма платы сверх установленного лимита с начала года, определяемая как сумма строк 860.00.003 IV налогового периода и 860.00.003 V предыдущего налогового периода.
При составлении Декларации за первый квартал в строку 860.00.003 V переносится величина строки 860.00.003 IV.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица регионального уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, заверившего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица регионального уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, заверившего Декларацию в соответствии с пунктом 4 статьи 491 Налогового кодекса;
5) дата заверения Декларации в региональном органе уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда.
Указывается дата заверения Декларации в региональном органе уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда;

6) Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың өңірлік органдарының коды.
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны салу объектілерінің орналасқан орны бойынша Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың өңірлік органдарының коды көрсетіледі;
7) "Декларацияны қабылдап алған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияны тапсыру күні көрсетіледі;
9) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) пошталық мөртабанының күні.
Пошта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. 860.01-нысанын жасау
18. 860.01 нысаны жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдалануға арналған салық кезеңі (тоқсан) үшін су қорларымен пайдалану әр түрлері бойынша ақпараттар ашылып көрсетіледі және су қорларымен қолдану әр түрі бойынша бөлек толтырылады.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі);
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) мүлікпен сенімгерлік басқару пайда болатын негізінде құжаттың нөмірі мен күні қойылады.
Жол Декларацияны Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады;

6) код регионального органа уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда.
Указывается код регионального органа уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
7) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
8) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
9) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации;
10) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 860.01
18. Форма 860.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (квартал) и заполняется отдельно за каждый вид специального водопользования.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - плательщика платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) плательщика платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
5) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Декларации доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;

7) Арнайы су ресурстарын пайдалану үшін куәландыратын құжаттың бар болған кезде А торкөзінде куәландырылатын құжаттың нөмірі жазылады, В төр көзінде куәландырылатын құжаттың берілген күні көрсетіледі;
8) су ресурстарымен қолданудың арнайы түрі.
Қазақстан Республикасының су туралы заңнамасында орнатылған су ресурстарының түрлеріне байланысты бір торкөз белгіленеді;
9) Арнайы су ресурстарын қолдану мекен жайы бойынша салық коды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін салық салынатын мекен жайы бойынша салық органның коды көрсетіледі;
10) Су ресурстарының өлшеу бірлігі.
"Арнайы су ресурстарын пайдалану" атты жолда көрсетілген, арнайы су ресурстарын пайдалану өлшеу бірлігін белгілеу.
20. "Төлемді есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" бөлімі 10-жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірлігінде толтырылады.
Егерде арнайы су қолдануының лимит тоқсандарға немесе айларға бөлінбей бір жылға орнатылса:
1) 860.01.001 І, 860.01.001 ІІ, 860.01.001 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әр айдың басында су пайдалану лимитінің қалдығы көрсетіледі.
Егерде салық кезеңнің бірінші тоқсанына Декларацияны жасау мезетте 860.01.001 І, жолында су пайдаланудың жылдық лимиті көрсетіледі.
Егерде салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсандарында Декларацияны жасау мезетте 860.01.001 І жолы бұрынғы салық кезеңнің аяғындағы лимиттің қалдығы бар кезде толтырылады. Берілген жолға 860.01 нысанынан 860.01.006 IV жолындағы көлемі көшіріледі.
860.01.001 ІІ жолы салық кезеңнің бірінші айының аяғында лимиттің қалдығы бар болса толтырылады. Берілген жолға 860.01.006 І жолындағы көлемі көшіріледі.
860.01.001 ІІІ жолы салық кезеңнің екінші айының аяғында лимиттің қалдығы болса толтырылады. Берілген жолға 860.01.006 ІІ жолындағы көлемі көшіріледі.
860.01.001 IV жолының көлемі 860.01.001 І көшіріледі.
2) 860.01.002 І, 860.01.002 ІІ, 860.01.002 ІІІ, салық кезеңнің су ресурстармен қолдану лимиттің артығы көрсетіледі.
Егерде 860.01.002 І жолында салық кезеңнің бірінші тоқсанына Декларацияны жасау кезінде ноль көрсетіледі.
Декларацияны салық кезеңінің екінші - төртінші тоқсандары үшін толтырған жағдайда, 860.01.002 I жол салық кезеңінің басына лимиттің қалдығынан алдыңғы мерзім үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемін асып кеткен жағдайында (860.01.003 ІV) алдыңғы салық кезеңінің аяғына лимиттен асқан жағдайда (860.01.001 І) толтырылады. 860.01.002 I жолға алдыңғы салық кезеңі үшін 860.01 нысанның 860.01.007 ІV жолының шамасы көшіріледі.
860.01.002 ІІ жол салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдалануының нақты көлемінің (860.01.003 І) белгіленген лимиттен - салық кезеңінің басындағы лимит қалдығынан (860.01.001 І) асып кетуі жағдайында толтырылады. Бұл жолға (860.01.002ІІ) 860.01.007 І жолының шамасы көшіріледі.
860.01.002 ІІІ жол белгіленген лимиттен (860.01.003 ІІ) салық кезеңінің екінші айына (860.01.001 І ) салық кезеңінің басына лимиттің қалдығымен арнайы су пайдаланудың нақты көлемін асып кетудің жағдайында толтырылады. 860.01.007 ІІ жолдың шамасы (860.01.002 ІІІ) осы жолға көшіріледі.

7) при наличии разрешительного документа на специальное водопользование в ячейке А указывается дата выдачи разрешительного документа, в ячейке В указывается номер разрешительного документа;
8) вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
9) код налогового органа по месту осуществления специального водопользования.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
10) единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
20. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 10.
В случае, если лимит водопользования устанавливается на год без разбивки по кварталам или месяцам:
1) в строках 860.01.001 I, 860.01.001 II, 860.01.001 III указывается остаток лимита водопользования на начало каждого месяца налогового периода.
В случае составления Декларации за первый квартал налогового периода в строке 860.01.001 I указывается установленный годовой лимит водопользования.
В случае составления Декларации за второй - четвертый кварталы налогового периода строка 860.01.001 I заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего налогового периода. В данную строку переносится величина строки 860.01.006 IV из формы 860.01 за предыдущий налоговый период.
Строка 860.01.001 II заполняется при наличии остатка лимита на конец первого месяца налогового периода. В данную строку переносится величина строки 860.01.006 I.
Строка 860.01.001 III заполняется при наличии остатка лимита на конец второго месяца налогового периода. В данную строку переносится величина строки 860.01.006 II.
В строку 860.01.001 IV переносится величина строки 860.01.001 I;
2) в строках 860.01.002 I, 860.01.002 II, 860.01.002 III указывается превышение лимита водопользования на начало каждого месяца налогового периода.
В случае составления Декларации за первый квартал налогового периода в строке 860.01.002 I указывается ноль.
В случае составления Декларации за второй - четвертый кварталы налогового периода строка 860.01.002 I заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего налогового периода, в случае превышения фактического объема специального водопользования (860.01.003 IV) за предыдущий период над остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I). В строку 860.01.002 I переносится величина строки 860.01.007 IV из формы 860.01 за предыдущий налоговый период.
Cтрока 860.01.002 II заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за первый месяц налогового периода (860.01.003 I) над установленным лимитом - остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I). В данную строку (860.01.002 II) переносится величина строки 860.01.007 I.
Строка 860.01.002 III заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за второй месяц налогового периода (860.01.003 II) над установленным лимитом - остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I). В данную строку (860.01.002 III) переносится величина строки 860.01.007 II.

860.01.002 IV жолға 860.01.002 І жолының көлімі көшіріледі;
3) 860.01.003 І, 860.01.003 ІІ, 860.01.003 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әр ай бойынша орнатылған лимит бойынша су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі.
860.00.003 IV жолында салық кезеңі бойынша су қолдануының нақты жалпы көлемі 860.00.003 І, 860.01.003 ІІ, және 861.00.003 ІІІ жолдары салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
4) 860.01.004 І, 860.01.004 ІІ, 860.01.004 ІІІ жолдарында салық кезеңіндегі әр ай бойынша орнатылған лимит шегінде су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі. Берілген жолдар салық кезеңінің басындағы лимит қалдығы болса толтырылады (860.01.001 І).
860.01.004 IV жолында салық кезеңі бойынша орнатылған лимит шегінде су қолдануының нақты жалпы көлемі 860.00.004 І, 860.01.004 ІІ, және 861.00.004 ІІІ жолдары салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
5) 860.01.005 І, 860.01.005 ІІ, 860.01.005 ІІІ салық кезеңінің әр айдың белгіленген лимит үстінен арнайы су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі. арнайы су қолдануының нақты жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жол белгіленген салық кезеңінде лимит шектеріндегі (860.01.003) арнайы су пайдаланудың көлемінен (860.01.001 І) салық кезеңінің басына лимит қалдығынан (860.01.003 ІV) арнайы су пайдаланудың асып кеткен жағдайда, ортақ нақты көлемінің арнайы су пайдаланудың нақты көлемінен (860.01.004) асып кеткен жағдайында толтырылады:
860.01.005 І жолы 860.01.003 І, 860.01.004 І жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.005 ІІ жолы 860.01.003 ІІ, 860.01.004 ІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.005 ІІІ жолы 860.01.003 ІІІ, 860.01.004 ІІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.005 IV жолында белгіленген лимит шегінде су қолдануының нақты жалпы көлемі 860.01.003 IV және 860.01.004 IV жолдарының айырмасы болып айқындалады және 860.01.005 І, 860.01.005 ІІ және 860.01.005 ІІІ жолдары салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
6) 860.01.006 І, 860.01.006 ІІ, 860.01.006 ІІІ жолдарда салық кезеңінің әрбір айының аяғына лимиттің қалдығы көрсетіледі. Осы жол салық кезеңіне арнайы су пайдаланудың ортақ нақты көлемінен (860.01.001) салық мерзімнің басына лимиттің қалдығын (860.01.003) асып кетуі жағдайында толтырылады:
860.01.006 І жолы 860.01.001 І және 860.01.003 І жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.006 ІІ жолы 860.01.001 ІІ және 860.01.003 ІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;
860.01.006 ІІІ жолы 860.01.001 ІІІ және 860.01.003 ІІІ жолдарының айырмасы болып айқындалады;

В строку 860.01.002 IV переносится величина строки 860.01.002 I;
3) в строках 860.01.003 I, 860.01.003 II, 860.01.003 III указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода.
В строке 860.01.003 IV указывается общий фактический объем специального водопользования за налоговый период (квартал), определяемый как сумма строк 860.01.003 I, 860.01.003 II и 860.01.003 III;
4) в строках 860.01.004 I, 860.01.004 II, 860.01.004 III указывается объем специального водопользования в пределах установленного лимита за каждый месяц налогового периода. Данные строки заполняются при наличии остатка лимита на начало налогового периода (860.01.001 I).
В строке 860.01.004 IV указывается объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемый как сумма строк 860.01.004 I, 860.01.004 II и 860.01.004 III;
5) в строках 860.01.005 I, 860.01.005 II, 860.01.005 III указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода. Данные строки заполняются при наличии превышения общего фактического объема специального водопользования (860.01.003 IV) за налоговый период над остатком лимита на начало налогового периода (860.01.001 I), в случае превышения фактического объема специального водопользования (860.01.003) над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (860.01.004):
строка 860.01.005 I определяется как разница строк 860.01.003 I и 860.01.004 I;
строка 860.01.005 II определяется как разница строк 860.01.003 II и 860.01.004 II;
строка 860.01.005 III определяется как разница строк 860.01.003 III и 860.01.004 III.
В строке 860.01.005 IV указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемый как разница строк 860.01.003 IV и 860.01.004 IV или сумма строк 860.01.005 I, 860.01.005 II и 860.01.005 III;
6) в строках 860.01.006 I, 860.01.006 II, 860.01.006 III указывается остаток лимита на конец каждого месяца налогового периода. Данная строка заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода (860.01.001) над общим фактическим объемом специального водопользования за налоговый период (860.01.003):
строка 860.01.006 I определяется как разница строк 860.01.001 I и 860.01.003 I;
строка 860.01.006 II определяется как разница строк 860.01.001 II и 860.01.003 II;
строка 860.01.006 III определяется как разница строк 860.01.001 III и 860.01.003 III.

860.01.006 IV жолы 860.01.006 ІІІ жолының көлемі көшіріледі;
7) 860.01.007 І, 860.01.007 ІІ, 860.01.007 ІІІ жолдарындағы салық кезеңіндегі әр ай бойынша лимиттің артылуы көрсетіледі.
Осы жол (860.01.002) және салық кезеңіне белгіленген лимитті арнайы су пайдаланудың көлемдері мерзімнің басына лимиттен (860.01.005) асып кеткен жағдайда толтырылады:
860.01.007 І жолы 860.01.002 І және 860.01.005 І жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.007 ІІ жолы 860.01.002 ІІ және 860.01.005 ІІ жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.007 ІІІ жолы 860.01.002 ІІІ және 860.01.005 ІІІ жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.007 IV жолына 860.01.007 ІІІ жолының көлемі көшіріледі.
21. Егер арнайы су пайдалану шегі тоқсан сайын белгіленген жағдайда:
"Төлемді есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" бөлімі мына жолдарды қоспағанда, осы Ереженің 20-тармағында жазылған тәртіпте (10-жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірлігінде) толтырылады.
860.01.001 І жолында салық кезеңінде (тоқсанда) белгіленген арнайы су пайдалану лимиті көрсетіледі.
Осыған орай:
Алдындағы салық кезеңінің 860.01.006 IV жолындағы көлемі 860.01.001 І жолына көшірілмейді;
Алдындағы салық кезеңінің 860.01.007 IV жолындағы көлемі 860.01.002 І жолына көшірілмейді.
22. Егер арнайы су пайдалану шегі ай сайын орнатылса:
"Төлемді есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" бөлімі мына жолдарды қоспағанда, осы Ереженің 20-тармағында жазылған тәртіпте (10-жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірлігінде), келесі жолдарды қоспағанда:
860.01.001 І, 860.01.001 ІІ, 860.01.001 ІІІ жолдары ағымдағы айда орнатылған арнайы су пайдалану лимиті көрсетіледі.
Осыған орай:
өтіп кеткен айдағы 860.01.006 жолдарының көлемі 860.01.006 І, 860.01.006 ІІ, 860.01.006 ІІІ жолдарына көшірілмейді;
860.01.002 жолы толтырылмайды.
860.01.001 IV, 860.01.002 IV, 860.01.006 IV және 860.01.007 IV жолдарының көлемі су ресурстармен пайдалану үшін төлем есептеріне әсер етпейді, көрсетілген жолдар толтырылмайды.
23. "Төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер туралы" бөлімде:
1) 860.01.008 жолында Салық кодекстің 487-бабының 1-тармағына сәйкес жергілікті өкілетті органмен (республикалық маңызы бар қаламен, астанамен) орнатылған лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкалары көрсетіледі.
2) 860.01.009 жолында Салық кодексінің 487-бабының 2-тармағына сәйкес бес есе белгіленген төлем ставкалардың өсуіне сәйкес (860.01.008) айқындалатын, белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкалары көрсетіледі.

В строку 860.01.006 IV переносится величина строки 860.01.006 III;
7) в строках 860.01.007 I, 860.01.007 II, 860.01.007 III указывается превышение лимита на конец каждого месяца налогового периода.
Данные строки заполняются при наличии превышения лимита на начало периода (860.01.002) и объемов специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период (860.01.005):
строка 860.01.007 I определяется как сумма строк 860.01.002 I и 860.01.005 I;
строка 860.01.007 II определяется как сумма строк 860.01.002 II и 860.01.005 II;
строка 860.01.007 III определяется как сумма строк 860.01.002 III и 860.01.005 III.
В строку 860.01.007 IV переносится величина строки 860.01.007 III.
21. В случае, если лимит специального водопользования устанавливается поквартально:
Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" (в единицах измерения, указанных в строке 10) заполняется в порядке, изложенном в пункте 20 настоящих Правил, за исключением строк:
в строке 860.01.001 I указывается лимит специального водопользования, установленный на налоговый период (квартал).
При этом:
величина строки 860.01.006 IV за предыдущий налоговый период (квартал) не переносится в строку 860.01.001 I;
величина строки 860.01.007 IV за предыдущий налоговый период (квартал) не переносится в строку 860.01.002 I.
22. В случае, если лимит специального водопользования устанавливается помесячно:
Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" (в единицах измерения, указанных в строке 10) заполняется в порядке, изложенном в пункте 20 настоящих Правил, за исключением строк:
в строках 860.01.001 I, 860.01.001 II, 860.01.001 III указывается лимит специального водопользования, установленный на текущий месяц.
При этом:
величина строки 860.01.006 за предыдущий месяц не переносится в строки 860.01.001 I, 860.01.001 II и 860.01.001 III;
строка 860.01.002 не заполняется.
В связи с тем, что величина строк 860.01.001 IV, 860.01.002 IV, 860.01.006 IV и 860.01.007 IV не влияют на исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, указанные строки не заполняются.
23. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы":
1) в строке 860.01.008 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, утвержденная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 860.01.009 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (860.01.008) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.

24. "Бюджетке төленетін төлемдер есебі" бөлімінде:
1) 860.01.010 І, 860.01.010 ІІ, 860.01.010 ІІІ жолдарында бюджетке төленуге жататын салық кезеңіндегі әр ай бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есептерінің сомасы көрсетіледі:
860.01.010 І жолы 860.01.004 І және 860.01.008 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.004 І х 860.01.008);
860.01.010 ІІ жолы 860.01.004 ІІ және 860.01.008 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.004 ІІ х 860.01.008);
860.01.010 ІІІ жолы 860.01.004 ІІІ және 860.01.008 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.004 ІІІ х 860.01.008).
860.01.010 IV жолында белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны 860.01.010 І, 860.01.010 ІІ және 860.01.010 ІІ жолдарының салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
2) 860.01.011 І, 860.01.011 ІІ, 860.01.011 ІІІ жолдарында бюджетке төленуге жататын салық кезеңіндегі әр ай бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есептерінің сомасы көрсетіледі:
860.01.011 І жолы 860.01.005 І және 860.01.009 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.005 І х 860.01.009);
860.01.011 ІІ жолы 860.01.005 ІІ және 860.01.009 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.005 ІІ х 860.01.009);
860.01.011 ІІІ жолы 860.01.005 ІІІ және 860.01.009 жолдарының көбейтіндісі болып айқындалады (860.01.005 ІІІ х 860.01.009).
860.01.011 IV жолында белгіленген лимит шегінде 860.01.011 І, 860.01.011 ІІ және 860.01.011 ІІ жолдарының салық кезеңінің көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі;
3) 860.01.012 І, 860.01.012 ІІ, 860.01.012 ІІІ жолдарында бюджетке төленуге жататын салық кезеңіндегі әр ай бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есептерінің сомасы көрсетіледі:
860.01.012 І жолы 860.01.010 І және 860.01.011 І жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.012 ІІ жолы 860.01.010 ІІ және 860.01.011 ІІ жолдарының сомасы болып айқындалады;
860.01.012 І жолы 860.01.010 ІІІ және 860.01.011 ІІ жолдарының сомасы болып айқындалады.
860.01.012 IV жолында 860.01.012 І, 860.01.012 ІІ және 860.01.012 ІІ жолдарының салық кезеңінің жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін көрсеткіштерін жинақтаумен жалпы сомасы айқындалып көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 42-қосымша
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларация
РҚАО-ның ескертуі: 870.00-870.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қоршаған ортаға эмиссия
үшін төлемақы бойынша салық
есептілігін декларацияға
(870.00-нысан) қосымша
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережесі (870.00-нысан)

24. В разделе "Исчисление платы, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строках 860.01.010 I, 860.01.010 II, 860.01.010 III указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за каждый месяц налогового периода, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.010 I определяется как произведение строк 860.01.004 I и 860.01.008 (860.01.004 I х 860.01.008);
строка 860.01.010 II определяется как произведение строк 860.01.004 II и 860.01.008 (860.01.004 II х 860.01.008);
строка 860.01.010 III определяется как произведение строк 860.01.004 III и 860.01.008 (860.01.004 III х 860.01.008).
В строке 860.01.010 IV указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемая как сумма строк 860.01.010 I, 860.01.010 II и 860.01.010 III;
2) в строках 860.01.011 I, 860.01.011 II, 860.01.011 III указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.011 I определяется как произведение строк 860.01.005 I и 860.01.009 (860.01.005 I х 860.01.009);
строка 860.01.011 II определяется как произведение строк 860.01.005 II и 860.01.009 (860.01.005 II х 860.01.009);
строка 860.01.011 III определяется как произведение строк 860.01.005 III и 860.01.009 (860.01.005 III х 860.01.009).
В строке 860.01.011 IV указывается общая сумма платы сверх установленного лимита за налоговый период (квартал), определяемая как сумма строк 860.01.011 I, 860.01.011 II и 860.01.011 III;
3) в строках 860.01.012 I, 860.01.012 II, 860.01.012 III указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за каждый месяц налогового периода, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.012 I определяется как сумма строк 860.01.010 I и 860.01.011 I;
строка 860.01.012 II определяется как сумма строк 860.01.010 II и 860.01.011 II;
строка 860.01.012 III определяется как сумма строк 860.01.010 III и 860.01.011 III.
В строке 860.01.012 IV указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за налоговый период (квартал), определяемая как сумма строк 860.01.012 I, 860.01.012 II и 860.01.012 III.
Приложение к декларации по
плате за эмиссии в окружающую среду
(форма 870.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по плате за эмиссии в окружающую среду (Форма 870.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда Салық кодексінің 493-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 498-бабына сәйкес жасалады, осы Декларацияның өзінен (870.00-нысан) және Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеу объектілері туралы ақпаратты ашу жөніндегі оған қосымшадан (870.01 нысан) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық тасығышта --нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду. Декларация составляется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, определенными статьей 493 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 498 Налогового кодекса, состоит из самой Декларации (форма 870.00) и приложения к ней (форма 870.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін;
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (870.00-нысаны)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
Бұл жолда Салық кодексінің 493-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің - қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жол егер 1 жолда төлемақыны дербес төлеуші ретінде танылған құрылымдық бөлімшенің СТН көрсетілсе толтырылады;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН (БСН) - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;

3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (форма 870.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщика платы за эмиссии в окружающую среду в соответствии со статьей 493 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - плательщика платы за эмиссии в окружающую среду. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы за эмиссии в окружающую среду;
6) ИИН/БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство. Указывается при наличии;

7) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) салық төлеушінің атауы.
Төлемақыны төлеушінің атауы (аты-жөні) көрсетіледі.
9) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады.
11) 11 жол егер Декларацияны қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші жылдық жиынтық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке (АЕК) дейін төлем көлемімен жасаған және табыс еткен жағдайда толтырылады. Қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсат болған жағдайда А торкөзінде рұқсат нөмірі, В торкөзінде рұқсаттың берілген күні көрсетіледі;
12) 12-жолда қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілердің санаты көрсетіледі:
12 I жол егер Декларацияны коммуналдық қызметтер көрсету кезінде түзілетін эмиссия көлемі үшін табиғи монополия субъектілері мен Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары болып табылатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші жасаған және табыс еткен жағдайда толтырылады;
12 II жол егер Декларацияны коммуналдық қалдықтарды орналастыруды жүзеге асыратын полигондардың иесі болып табылатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардан жиналған тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін жасаған және табыс еткен жағдайда толтырылады;
13) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
14) қосымшалар саны.
Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
16."Қоршаған ортаға эмиссия үшін бюджетке төленуге жататын төлемақы" бөлімінде:
1) 870.00.001 жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.015 жолынан айқындалып салық кезеңіндегі белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері лимит шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 870.00.002 жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.016 жолынан айқындалып салық кезеңіндегі белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері лимиттің жоғары шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;

7) налоговый период (квартал; год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
8) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование (Ф.И.О.) плательщика платы за эмиссии в окружающую среду;
9) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) строка 11 заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 месячных расчетных показателей (МРП) в суммарном годовом объеме. При наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения;
12) в строке 12 указывается категория плательщиков платы за эмиссии в окружающую среду;
строка 12 I заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду, являющимся субъектом естественных монополий за объем эмиссии, образуемый при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящих организаций Республики Казахстан;
строка 12 II заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду, являющимся собственником полигонов, осуществляющих размещение коммунальных отходов, за объем твердо-бытовых отходов, образуемый физическими лицами по месту жительства;
13) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
14) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за эмиссии в окружающую среду, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 870.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.015 по всем формам 870.01;
2) в строке 870.00.002 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.016 по всем формам 871.01;

3) 870.00.003 жолында 870.01.001 және 870.00.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, әрбір арнайы су пайдалану түрлері бойынша бюджетке төленуі тиіс салық кезеңі үшін есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны тапсыру күні.
Декларацияны салық органына тапсырған күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан орны (тұрақты ластау көздері бойынша) немесе жылжымалы көздерiн мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдап алған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта мөртабанының күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта мөртабанының күні көрсетіледі.
3. 870.01-нысанын жасау
18. 870.01 нысаны салық кезеңі үшін арнайы табиғат пайдаланудың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасының есептелуі туралы ақпаратты көрсетуге арналған және ластаудың (арнайы табиғат пайдаланудың) әрбір түрі үшін бөлек толтырылады.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
Бұл жолда Салық кодексінің 493-бабына сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы СТН көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;

3) в строке 870.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.00.001 и 870.00.002.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (Руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта загрязнения (по стационарным источникам загрязнения) или по месту государственной регистрации передвижных источников загрязнения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 870.01
18. Форма 870.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за эмиссии в окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период и заполняется отдельно за каждый вид загрязнения (специального природопользования).
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщика платы за эмиссии в окружающую среду в соответствии со статьей 493 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;

5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жол егер 1 жолда қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны дербес төлеуші ретінде танылған құрылымдық бөлімшенің СТН көрсетілсе толтырылады;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН/БСН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
7) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Жол Декларацияны Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
9) қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсаты болған кезде А торкөзінде рұқсаттың нөмірі көрсетіледі, ал В торкөзінде рұқсаттың берілген күні, С торкөзінде объектілер санаты (І, ІІ, ІІІ, ІV), D торкөзінде рұқсатты алған күні және рұқсаттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталатын күні көрсетіледі;
10) арнайы табиғат пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
11) ластайтын заттың түрі.
Салық кодексінің 495-бабының тиісті тармағының тармақшасының нөмірі көрсетіледі.
Мысалы, техникалық және элементарлық күкірт бойынша 870.01 қосымшасын толтырған кезде бұл торкөзде Салық кодексінің 495-бабы 6-тармағының 1.3.7-тармақшасының нөмірі көрсетіледі;
12) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан орны (тұрақты ластау көздері бойынша) немесе жылжымалы көздерiн мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
13) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Арнайы табиғатты пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілген арнайы табиғат пайдаланудың өлшем бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
20. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін ластау көлемдері туралы мәліметтер (13-жолда көрсетілген өлшем бірліктерде)" бөлімінде:

5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы за эмиссии в окружающую среду.
6) ИИН/БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство. Указывается при наличии;
7) налоговый период (квартал; год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
8) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Декларации доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
9) при наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения, в ячейке С указывается категория объектов (I, II, III, IV), в ячейке D указывается дата получения разрешения и фактическая дата окончания срока действия разрешения;
10) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;
11) вид загрязняющего вещества.
Указывается номер подпункта соответствующего пункта статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по сере технической и элементарной в данной ячейке указывается номер подпункта 1.3.7 пункта 6 статьи 495 Налогового кодекса;
12) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта загрязнения (по стационарным источникам загрязнения) или по месту государственной регистрации передвижных источников загрязнения;
13) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
20. В разделе "Сведения об объемах загрязнения (в единицах измерения, указанных в строке 13) для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":

1) 870.01.001 жолында тоқсанның басына лимит қалдығы көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 айлық есептік көрсеткішке дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
Декларация салық кезеңінің бірінші тоқсаны үшін жасалған кезде 870.01.001 жолында белгіленген жылдық лимит шамасы көрсетіледі.
Декларация салық кезеңінің екінші - төртінші тоқсандары үшін жасалған кезде алдыңғы тоқсан үшін 870.01.007 жолының шамасы 870.01.001 жолына көшіріледі;
2) 870.01.002 жолында тоқсанның басына лимиттің асып кетуі көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 айлық есептік көрсеткішке дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
Декларация салық кезеңінің бірінші тоқсаны үшін жасалған кезде 870.01.002 жолында нөл көрсетіледі.
Декларация салық кезеңінің екінші - төртінші тоқсандары үшін жасалған кезде 870.01.002 жолына бұрынғы тоқсан үшін 870.01.008 жолының шамасы көшіріледі;
3) 870.01.003 жолында қоршаған ортаға эмиссияға сатып алынған лимиттің көлемін көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі Декларацияның 11 жолында белгіленген жылдық жиынтық көлемде 100 айлық есептік көрсеткішке дейін болатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады. Бұл ретте 870.01.003 жолының мәні 870.01.005 жолына көшіріледі;
4) 870.01.004 жолында салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың (ластағыш заттар шығарындыларының (төгінділерінің), орналастырылған өндіріс және тұтыну қалдықтарының) жалпы нақты көлемі көрсетіледі;
5) 870.01.005 жолында салық кезеңі үшін белгіленген нормиативтер шегіндегі қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі. Бұл жолды салық кезеңінің (тоқсанның) басында лимит қалдығы болған кезде төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 айлық есептік көрсеткішке дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғатты пайдалануды жүзеге асырған кезде 870.01.005 жолына 870.01.004 жолының шамасы көшіріледі және 870.01.006 жолы толтырылмайды;
6) 870.01.006 жолында 870.01.004 және 870.01.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын белгіленген нормативтерден (ол болған кезде) артық қоршаған ортаға эмиссияның нақты көлемі көрсетіледі;
7) 870.01.007 жолында 871.01.001 және 871.01.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің соңына лимит қалдығы (ол болған кезде) көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 айлық есептік көрсеткішке дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады;

1) в строке 870.01.001 указывается остаток лимита на начало квартала Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
При составлении Декларации за первый квартал налогового года в строке 870.01.001 указывается величина установленного годового лимита.
При составлении Декларации за второй - четвертый кварталы налогового года, величина строки 870.01.007 за предыдущий квартал переносится в строку 870.01.001;
2) в строке 870.01.002 указывается превышение лимита на начало квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
При составлении Декларации за первый квартал налогового года в строке 870.01.002 указывается ноль.
При составлении Декларации за второй - четвертый кварталы налогового года, величина строки 870.01.008 за предыдущий квартал переносится в строку 870.01.002;
3) в строке 870.01.003 указывается объем выкупленного лимита на эмиссии в окружающую среду. Данная строка заполняется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме, отмеченным в строке 11 Декларации. При этом значение строки 870.01.003 переносится в строку 870.01.005;
4) в строке 870.01.004 указывается общий фактический объем эмиссий в окружающую среду (выбросов (сбросов) загрязняющих веществ, размещенных отходов производства и потребления) за налоговый период;
5) в строке 870.01.005 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, при наличии остатка лимита на начало налогового периода (квартала).
При осуществлении специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, величина строки 870.01.004 переносится в строку 870.01.005 и строка 870.01.006 не заполняется;
6) в строке 870.01.006 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии), определяемый как разница строк 870.01.004 и 870.01.005;
7) в строке 870.01.007 указывается остаток лимита на конец налогового периода (при его наличии), определяемый как разница строк 870.01.001 и 870.01.004. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме;

8) 870.01.008 жолында 871.01.002 және 871.01.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің соңына лимиттің асып кетуі (ол болған кезде) көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 айлық есептік көрсеткішке дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
21. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 870.01.009 жолында Салық кодексінің 495-бабына сәйкес белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
Мысалы, дизель отыны бойынша 870.01 қосымшалары толтырылған кезде Салық кодексінің 495-бабы 4-тармағының 2)тармақшасына сәйкес пайдаланылған отынның 1 тоннасы үшін 0,45 АЕК ставкасы қолданылады;
2) 870.01.010 жолында Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкалардың асып кету мөлшері көрсетіледі.
Мысалы, меркаптар бойынша (Салық кодексінің 495-бабы 3-тармағының 8) тармақшасы) 870.01 қосымшаларын толтырған кезде жергілікті өкілді органдары төлемақы ставкаларының мөлшерін жиырма еседен аспайтындай арттыруға құқығы бар;
3) 870.01.011 жолында 870.01.009 және 870.01.010 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша ставканың арту мөлшері ескеріле отырып, белгіленген лимит шегіндегі төлемақы ставкасы көрсетіледі;
4) 870.01.012 жолында Салық кодексінің 495-бабында көзделген төлемақы ставкаларын немесе жергілікті өкілді органдардың шешіміне сәйкес төлемақы ставкаларының асып кету мөлшері ескерілген төлемақы ставкаларын он есеге көбейтіліп (870.01.009 х 10) немесе (870.01.011 х 10) айқындалатын белгіленген лимиттен артық қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте белгіленген лимиттен артық ставкаларды айқындау кезінде 870.01.013 жолында көрсетілген коэффициент ескерілмейді;
5) 870.01.013-жолда Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын тиісті коэффициенттің торкөзі белгіленеді. Бұл ретте Салық кодексінде салық төлеушілердің санатына қарай ставкаларға мынадай коэффициенттер белгіленген:
- коммуналдық қызметтер көрсету кезінде түзілетін эмиссия көлемі үшін табиғи монополия субъектілері мен Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары үшін:
А торкөзінде тұрақты көздерден ластағыш заттардың шығарындылары үшін коэффициент көрсетіледі - 0,3;
С торкөзінде ластағыш заттардың төгінділері үшін коэффициент көрсетіледі - 0,43;
D торкөзінде күл мен күлшлактар қалдықтары бойынша өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі - 0,05;
- коммуналдық қалдықтарды орналастыруды жүзеге асыратын полигондар үшін тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардан жиналған тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін:

8) в строке 870.01.008 указывается превышение лимита на конец налогового периода (при его наличии), определяемое как сумма строк 870.01.002 и 870.01.006. Данная строка заполняется плательщиками платы, за исключением плательщиков платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.
21. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 870.01.009 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в соответствии со статьей 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по дизельному топливу применяется ставка 0,45 МРП за 1 тонну использованного топлива в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 495 Налогового кодекса;
2) строке 870.01.010 указывается размер повышения ставки платы по решению местных представительных органов согласно пункту 9 статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по меркаптану (подпункт 8) пункт 3 статьи 495 Налогового кодекса) местные представительные органы имеют право повышать размер ставки платы не более чем в двадцать раз;
3) строке 870.01.011 указывается ставка платы в пределах установленного лимита с учетом размера повышения ставки по решению местных представительных органов, определяемая как произведение строк 870.01.009 и 870.01.010;
4) в строке 870.01.012 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита, определяемая увеличением в десять раз ставок платы, предусмотренная статьей 495 Налогового кодекса или ставок платы с учетом размера повышения ставки платы согласно решения местных представительных органов (870.01.009 х 10) или (870.01.011 х 10). При этом при определении ставки сверх установленного лимита не учитывается коэффициент, указанный в строке 870.01.013;
5) в строке 870.01.013 отмечается ячейка соответствующего коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно пункту 7 статьи 495 Налогового кодекса. При этом, Налоговым кодексом в зависимости от категорий налогоплательщиков установлены следующие коэффициенты к ставкам:
- для субъектов естественных монополий за объем эмиссий, образуемый при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящих организаций Республики Казахстан:
в ячейке А указывается коэффициент за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников - 0,3;
в ячейке С указывается коэффициент за сбросы загрязняющих веществ - 0,43;
в ячейке D указывается коэффициент за размещение отходов производства и потребления по отходу зола и золошлаки - 0,05;
- для полигонов, осуществляющих размещение коммунальных отходов, за объем твердо-бытовых отходов, образуемый физическими лицами по месту жительства:

В торкөзінде коммуналдық қалдықтарды (тұрмыстық қатты қалдықтар, тазарту құрылғыларының кәріздік тұнбасы) шығару бойынша өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі - 0,2;
6) 870.01.014 жолында 870.01.009 және 870.01.013 А (В,С немесе D) жолдарының туындысы (870.01.009 х 870.01.013 А (В,С немесе D) немесе 870.01.011 және 870.01.013 А (В,С немесе D) жолдарының туындысы (870.01.011 х 870.01.013 А (В,С немесе D) ретінде айқындалатын Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкаларының мөлшері және Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын коэффициенттер ескеріле отырып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
22. "Бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу" бөлімінде:
1) 871.01.015 жолында 870.01.005 және 870.01.009, немесе 870.01.005 және 870.01.011, немесе 870.01.005 және 870.01.014 жолдарының туындысы (870.01.005 х 870.01.009 (870.01.011 немесе 870.01.014)) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 871.01.016 жолында 870.01.006 және 870.01.012 жолдарының туындысы (870.01.006 х 870.01.012) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен артық қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 871.01.017 жолында 870.01.015 және 870.01.016 жолдарының сомасы (870.01.015 + 870.01.016) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 43-қосымша
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақының, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақының ағымдағы төлемдері сомаларының есебі
РҚАО-ның ескертуі: 881.00-881.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны
үшін төлемақы, қалааралық және
(немесе) халықаралық телефон
байланысын, сондай-ақ ұялы
байланысты бергені үшін төлемақы
бойынша есебіне (881.00-нысан)
қосымша
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы бойынша салық есептілігін ағымдағы төлемдер сомасының (есебін) жасау ережесі (881.00-нысан)

в ячейке В указывается коэффициент за размещение коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, канализационный ил очистных сооружений) - 0,2;
6) в строке 870.01.014 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду с учетом размера ставки платы по решению местных представительных органов в соответствии с пунктом 9 статьи 495 Налогового кодекса и коэффициентов, применяемых к плательщикам платы согласно пункту 7 статьи 495 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 870.01.009 и 870.01.013 А (В, С или D) (870.01.009 х 870.01.013 А (В, С или D) или 870.01.011 и 870.01.013 A (В, С или D) (870.01.011 х 870.01.013 А (В, С или D).
22. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 870.01.015 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.005 и 870.01.009, или 870.01.005 и 870.01.011, или 870.01.005 и 870.01.014 (870.01.005 х 870.01.009 (870.01.011 или 870.01.014));
2) в строке 870.01.016 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.012 (870.01.006 х 870.01.012);
3) в строке 870.01.017 указывается общая сумма платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 870.01.015 и 870.01.016 (870.01.015 + 870.01.016).
Приложение к расчету сумм текущих
платежей по плате за использование
радиочастотного спектра, плате за
предоставление междугородной и
(или) международной телефонной
связи, а также сотовой связи
(форма 881.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) сумм текущих
платежей по плате за использование радиочастотного спектра,
плате за предоставление междугородной и (или) международной
телефонной связи, а также сотовой связи (Форма 881.00)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 513519-баптарына сәйкес радиожиілік спектрін пайдалану құқығын және (немесе) қалааралық және халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты пайдалану құқығын алған жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (881.00-нысан) және оған қосымшадан (881.01 881.02 нысандардан) тұрады, олар арнаулы салық міндеттерінің толықтай есептелуі туралы ақпаратты көрсетеді.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
5. Есепке Қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есепте жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасаладды.
6. Есепке Қосымша онда көрсетуге жататын деректер жоқ болған кезде толтырылмайды.
7. Есепке Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке Қосымшаның осыған ұқсас парағы қоса толтырылады.
8. Осы Ережелерде келесі арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Сомалардың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен- қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке салық төлеушінің немесе оның өкілінің қолы қойылады және Қазақстан Республикасының заңына сәйкес салық төлеушінің немесе өкілінің мөрімен бекітіледі, Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес мөр өз атауымен болу керек.
12. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета сумм текущих платежей) по плате за использование радиочастотного спектра, плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи (далее - Расчет), предназначенной для исчисления платы за использование радиочастотного спектра, платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, получившими право использования радиочастотного спектра и (или) право предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи в соответствии со статьями 513, 519 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 881.00) и приложений к нему (формы 881.01, 881.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложения к Расчету составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Расчету не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН -жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (881.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жолда Салық кодексінің 513-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН/БСН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
7) салық кезеңі (жыл) - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года
2. Составление Расчета (форма 881.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщиков платы за использование радиочастотного спектра в соответствии со статьей 513 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется в случае, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения юридического лица, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы за использование радиочастотного спектра;
6) ИИН/БИН юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство. Указывается при наличии;
7) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);

8) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
9) Есептің түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Есепті жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасындағы көзделген Есепті табыс еткен жағдайда, торкөздер белгіленеді.
11) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12) қосымшалар саны.
Тиісті торкөздерде тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. "Бюджетке төленуге тиіс радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы" бөлімінде:
1) 881.00.001 жолында 881.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.011 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 881.00.002 жолында Салық кодексінің 515-бабы 5 және 6-тармақтарымен белгіленген барлық радио байланыс бойынша бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдер, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі:
881.00.002 І жолында салық кезеңінің 25 наурыздан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.002 ІІ жолында салық кезеңінің 25 маусымнан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.002 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 қыркүйектен кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.002 IV жолында салық кезеңінің 25 желтоқсаннан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
Көрсетілген әр жолдар бойынша төленетін төлем сомаларын айқындау үшін салық кезеңінің аяқталғанына қалған төлем мерзімін жалпы төлем сомасына бөлінуімен анықталады.
17. "Бюджетке төленуге тиіс қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы" бөлімде:

8) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
9) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
12) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
16. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 881.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за использование радиочастотного спектра за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам радиосвязи, определяемая как сумма строк 881.01.011 по всем формам 881.01;
2) в строке 881.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктами 5 и 6 статьи 515 Налогового кодекса:
в строке 881.00.002 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 марта налогового периода;
в строке 881.00.002 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 июня налогового периода;
в строке 881.00.002 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 сентября налогового периода;
в строке 881.00.002 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
17. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, подлежащая уплате в бюджет":

1) 881.00.003 жолында салық кезеңіндегі барлық байланыс түрлері бойынша бюджетке тиісті төленетін төлемдер бойынша 881.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.011 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын пайдаланғаны қала аралық және халықаралық телефон байланысы және ұялы телефон байланысын үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) Салық кодексінің 515 бабының 5 және 6-тармақтарымен орнатылған 881.00.002 барлық бойынша бюджетке мерзімде төленуге тиісті төлемдер, қала аралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы және ұялы телефон байланысын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі:
881.00.004 І жолында салық кезеңінің 25 наурыздан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.004 ІІ жолында салық кезеңінің 25 маусымнан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.004 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 қыркүйектен кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі;
881.00.004 IV жолында салық кезеңінің 25 желтоқсаннан кешіктірмей мерзімде төленетін төлем сомасы көрсетіледі.
Көрсетілген әр жолдар бойынша төленетін төлем сомаларын айқындау үшін салық кезеңінің аяқталғанына қалған төлем мерзімін жалпы төлем сомасына бөлінуімен анықталады.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса, салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толтырылады;
2) Есептің беру күні.
Салық органына ұсынылған күні көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Жер телімін пайдаланғаны үшін алым салынатын объектінің орналасқан орны бойынша салық органның коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні." жолында Есепті қабылдап алған салық органының қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есепті қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Есепті тапсыру күні көрсетіледі;
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органы берген Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почталық мөртабанының күні.
Почта немесе өзге байланыс мекемесінің пошталық мөртабанының күні көрсетіледі.
3. Радиожиілік спектрді пайдаланған үшін - 881.01-нысанын жасау
19. 881.01-нысан радио байланысының әрбір түрі бойынша салық кезеңі үшін радио жилігін пайдаланған үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және әрбір радио байланысы бойынша бөлек толтырылады.

1) в строке 881.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за налоговый период, подлежащая уплате в бюджет по всем видам связи, определяемая как сумма строк 881.02.007 по всем формам 881.02;
2) в строке 881.00.004 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, подлежащая уплате в бюджет в сроки, установленные пунктами 5 и 6 статьи 521 Налогового кодекса:
в строке 881.00.004 I указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 марта налогового периода;
в строке 881.00.004 II указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 июня налогового периода;
в строке 881.00.004 III указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 сентября налогового периода;
в строке 881.00.004 IV указывается сумма платы к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Расчет представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии), которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика платы за использование радиочастотного спектра и (или) платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 881.01 - Плата за использование
радиочастотного спектра
19. Форма 881.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за использование радиочастотного спектра за налоговый период по каждому виду радиосвязи и заполняется отдельно за каждый вид радиосвязи.

20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жолда Салық кодексінің 478-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН (БСН) - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.Болған жағдайда көрсетіледі;
5) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның СТН-і салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның ЖСН/БСН - филиал, өкілдік оның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын заңды тұлғаның салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
7) салық кезеңі (жыл) - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
8) мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні;
Жол Есепті Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
21. "Радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемақы есептеу үшін ақпарат" бөлімінде.
1) 881.01.001 І, 881.01.001 ІІ жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы ақпарат көрсетілген.

20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщика платы за использование радиочастотного спектра в соответствии со статьей 513 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
5) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы за использование радиочастотного спектра;
6) ИИН/БИН юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) юридического лица, структурным подразделением которого филиал, представительство является. Указывается при наличии;
7) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
8) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Расчета доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, или юридическим лицом структурного подразделения с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
21. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строках 881.01.001 I, 881.01.001 II указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере извещения на уплату платы за использование радиочастотного спектра.

881.01.001 ІІІ, 881.01.001 IV жолдарында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану туралы күні мен нөмірі және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі;
2) 881.01.002 жолында Салық кодексінің 514-бабына сәйкес радио байланысты аймаққа және түріне сәйкес радиожиілік спектрын пайдалану үшін кестенің ставкасы және тармақ және тармақ астындағы нөмірі көрсетіледі;
3) 881.01.003 І, 881.01.003 ІІ, 881.01.003 ІІІ, жолдарында мекен жайы (область, город немесе аудан, кент, ауыл) бойынша радиожиілікті пайдалану орны көрсетеді;
4) 881.01.004 жолында жіберетін жабдықтың қуаты көрсетіледі;
5) егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 І жолында станциялардың саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 ІІ жолында арналардың саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 ІІІ жолында радиожиілік саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын өтулердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 IV жолында өтулердің саны көрсетіледі.
Егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын бағаналар санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 IV жолында бағаналар саны көрсетіледі.
881.01 нысанының әр жолы жеке толтырылады;
6) егер тиісті өлшем бірлігі (кГц және МГц) бойынша рұқсат етілген құжаттың негізінде радиожиілік спектрінің жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.006 І және 881.01.006 ІІ жолдары толтырылады.
Берілген жолдар радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын жолақ енінің санына байланысты белгіленетін болса толтырылады;
7) 881.01.007 жолында салық мерзімінде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін рұқсаттық құжат негізінде айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі.
22. "Бюджетке төленуге тиіс радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу" бөлімінде:
1) 881.01.008 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Салық кодексінің 514-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 881.01.009 жолында республикалық бюджет заңы туралы салық кезеңіне сәйкес есепті салық кезеңі үшін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;

В строках 881.01.001 III, 881.01.001 IV указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере разрешительного документа на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан;
2) в строке 881.01.002 указывается номер пункта и подпункта таблицы ставок платы за использование радиочастотного спектра, указанных в статье 514 Налогового кодекса, соответствующих виду и территории использования радиосвязи;
3) в строках 881.01.003 I, 881.01.003 II, 881.01.003 III указывается место использования радиочастотного спектра;
4) в строке 881.01.004 указывается мощность передающего средства;
5) в строке 881.01.005 I указывается количество станций, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций.
В строке 881.01.005 II указывается количество каналов, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов.
В строке 881.01.005 III указывается количество радиочастот, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот.
В строке 881.01.005 IV указывается количество пролетов, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов.
В строке 881.01.005 V указывается количество стволов, в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых стволов.
При этом по каждой указанной строке заполняется отдельная форма 881.01;
6) в строках 881.01.006 I и 881.01.006 II указывается ширина полосы радиочастотного спектра, выделенная согласно разрешительному документу в соответствующих единицах измерения (в кГц или в МГц).
Данные строки заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы (каналов, радиочастот);
7) в строке 881.01.007 указывается количество месяцев использования радиочастотного спектра в налоговом периоде согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра.
22. В разделе "Исчисление платы за использование радиочастотного спектра, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 881.01.008 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно статье 514 Налогового кодекса;
2) в строке 881.01.009 указывается размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое число налогового периода;

3) 881.01.010 жолында 881.01.008 және 881.01.009 жолдарының көбейтіндісі (881.01.008 х 881.01.009) бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
4) 881.01.011 жолында салық кезеңіндегі бюджетке төленетін төлемдер негізінде 881.01.005 жолындағы көрсетілген станциялар санына байланысты жолдарындағы станциялар немесе арналар немесе өтулердің немесе бағаналардың айқындалуының жылдық сомасы көрсетіледі көрсетіледі. Мысалы, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты 881.01.005 жолы және 881.01.010 жолдарының 12-ге 881.01.007 жолының көбейтіндісі айқындалады (881.01.005 х 881.01.010)/ 12 х 881.01.007);
радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты 881.01.006 жолы және 881.01.010 жолдарының 12-ге 881.01.007 жолының көбейтіндісі айқындалады (881.01.005 х 881.01.010)/ 12 х 881.01.007);
радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы станциялардың, арналардың, радиожиіліктердің, өтулердің және жолақ еніне байланысты бір уақытта белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы тиісті толтырылған 881.01.010 және 881.01.007 жолдардан шыға оларды (881.01.010 х 881.01.007)/12) жолдарына көбейту жолымен және 12 айға бөлінгені есептеледі.
4. Қала аралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы - 881.02-нысанын жасау
23. 881.02 нысаны салық кезеңі бойынша әр байланыс және байланыстың жеке түрлері толтырылып, қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдаланған үшін төлемдер сомасының есебін ақпараттар ашылып көрсетіледі.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бұл жолда Салық кодексінің 478-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН (БСН) - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) СТН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

3) в строке 881.01.010 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в тенге, определяемая как произведение строк 881.01.008 и 881.01.009 (881.01.008 х 881.01.009);
4) в строке 881.01.011 указывается сумма исчисленной годовой платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, определяемая в зависимости от количества используемых станций либо каналов, либо радиочастот, либо пролетов, либо стволов, указываемого в соответствующей ячейке строки 881.01.005 либо ширины полосы (строка 881.01.006). К примеру:
сумма платы за использование радиочастотного спектра в зависимости от количества используемых станций определяется как отношение произведения строк 881.01.005 и 881.01.010 к 12, умноженное на величину строки 881.01.007 ((881.01.005 х 881.01.010)/12 х 881.01.007);
сумма платы за использование радиочастотного спектра в зависимости от ширины полосы определяется как отношение произведения строк 881.01.006 и 881.01.010 к 12, умноженное на величину строки 881.01.007 ((881.01.006 х 881.01.010)/12 х 881.01.007);
сумма платы за использование радиочастотного спектра в зависимости от количества используемых станций, каналов, радиочастот, пролетов, стволов и ширины полосы одновременно определяется исходя из соответствующих заполненных строк путем их умножения на строки 881.01.010 и 881.01.007, произведение которых делится на 12 месяцев ((881.01.010 х 881.01.007)/12).
4. Составление формы 881.02 - Плата за предоставление
междугородной и (или) международной телефонной связи,
а также сотовой связи
23. Форма 881.02 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за налоговый период по каждому виду связи, и заполняется отдельно за каждый вид телефонной связи.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
В данной строке указывается РНН плательщика платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи в соответствии со статьей 519 Налогового кодекса.
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН - регистрационный номер учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;

4) ЖСН/БСН - сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не пайда алушының тіркеу нөмірі - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының - салық төлеушінің жеке (бизнес) сәйкестендіру нөмірі.Болған жағдайда көрсетіледі;
5) салық кезеңі (жыл) - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні;
Жол Есепті Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін тапсырған жағдайда толтырылады.
25. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысының төлемақы есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 881.02.001 І, 881.02.001 ІІ жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы ақпарат көрсетілген.
881.02.001 ІІІ, 881.02.001 IV жолдарында байланыс саласындағы уәкілетті органның қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану туралы күні мен нөмірі пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі;
2) 881.02.002 жолы байланыс түрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының негізінде қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін жылдық төлем ставкасы көрсетіледі;
3) 881.02.003 жолында (электр тогы байланыс қызметін ұсынған қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысының операторын) төлеушінің табысы көрсетіледі.
26. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін бюджетке төленетін төлемдер есебі" бөлімінде:
1) 881.02.004 жолында қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес жылдық есептік көрсеткіштердің ставкасы көрсетіледі;
2) 881.02.005 жолында жылдық ставка төлемдердің негізінде электр тоғы байланыс қызметін төлеуші ұсынған табысынан шығатын Салық кодексінің 521-бабының 1-тармағына сәйкес қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдалану үшін жылдық төлем ставкасы көрсетіледі;

4) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления. Указывается при наличии;
5) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строки заполняются в случае представления Расчета доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, или юридическим лицом структурного подразделения с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
25. В разделе "Сведения для исчисления платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи":
1) в строках 881.02.001 I, 881.02.001 II указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере извещения на уплату платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи.
В строках 881.02.001 III, 881.02.001 IV указываются сведения уполномоченного органа в области связи о дате и номере разрешительного документа на предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
2) в строке 881.02.002 указывается вид связи в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан, утверждающим годовые ставки платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
3) в строке 881.02.003 указывается доход плательщика платы (оператора междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи от предоставления услуг электрической связи (телекоммуникаций)).
26. В разделе "Исчисление платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 881.02.004 указывается годовая ставка платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, установленная постановлением Правительства Республики Казахстан;
2) в строке 881.02.005 указывается годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, а также сотовой связи, исчисленная согласно пункту 1 статьи 521 Налогового кодекса исходя из доходов плательщика от предоставления услуг электрической связи (телекоммуникаций) на основании годовых ставок платы;

3) 881.02.006 жолында салық кезеңінде қала аралық және халықаралық телефон байланысын және ұялы байланысын пайдаланылған нақты айлар саны көрсетіледі;
4) 881.02.007 жолында 12 бөлінген 881.02.005 және 881.02.006 туындысы (881.02.005/12 х 881.02.006) ретінде айқындалатын Салық кодексінің 521-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген қалааралық және халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 44-қосымша
Шағын бизнес субъектілеріне арналған оңайлатылған декларация
РҚАО-ның ескертуі: 910.00-910.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Шағын бизнес субъектілері
үшін бойынша оңайлатылған
декларацияға (910.00-нысан)
қосымша
Шағын бизнес субъектілері үшін бойынша салық есептілігін (оңайлатылған декларацияны) жасау ережесі (910.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпорациялық) табыс және әлеуметтік салықтарды, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге арналған шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияны - салық есептілігі нысанын (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларация оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілерімен жасалады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (910.00-нысаны) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (910.01-нысан) тұрады.
3. Көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Осы Ережеде келесі арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "- " белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - Декларация қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Декларация Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
9. Декларация салық төлеуші немесе оның өкілімен қол қойылады және Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өз атауы жазылған мөрі болған жағдайда салық төлеушінің немесе оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

3) в строке 881.02.006 указывается количество месяцев фактического предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи в налоговом периоде;
4) в строке 881.02.007 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи, исчисленная согласно пункту 2 статьи 521 Налогового кодекса и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, которая определяется как произведение строк 881.02.005, деленной на 12 и 881.02.006 (881.02.005/12 х 881.02.006).
Приложение к упрощенной
декларации для субъектов
малого бизнеса
(форма 910.00)
Правила
составления налоговой отчетности (упрощенной декларации)
для субъектов малого бизнеса (Форма 910.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 910.00) и приложения к ней (форма 910.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
8. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
11. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін толтырылуы тиіс.
ЖСН/БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (910.00-нысан)
12. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмері (бизнес сәйкестендіру нөмері). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару өзге жағдайларда туындайтын пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Жол сенімгерлік басқарушысымен толтырылады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН/БСН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару өзге жағдайларда туындайтын пайда алушының - салық төлеушінің жеке сәйкестендірме нөмірі (бизнес сәйкестендірме нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі.
Жол сенімгерлік басқарушысымен толтырылады;
5) салық төлеушінің (салық агентінің) аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
Жолда салық міндеттемесін орындайтын сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы жазылады;
6) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі).

10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
11. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до 1 января 2012 года.
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) с 1 января 2012 года.
2. Составление Декларации (форма 910.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента);
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика (налогового агента). Указывается при наличии.
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса. Указывается при наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) Ф.И.О или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего или наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
6) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);

7) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептеме түріне қарай Декларацияны ескеріп белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасымен қарастырылған Декларация түрлерін тапсырған жағдайда толтырылады;
9) Декларация қызмет бойынша жасалды:
9 А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
9 А және 9 В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Декларация толтырған жағдайда белгіленеді;
10) құжаттың нөмірі мен күні, оның негізінде мүліктің сенімгерлік басқаруы туындайды.
Құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, оның негізінде мүліктің сенімгерлікпен басқаруы туындайды.
Жол сенімгерлік басқарушысының Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүддесінде жүзеге асырылатын қызметінің нәтижелері бойынша есеп-қисабын тапсырған жағдайда толтырылады;
11) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12) қосымшалардың бар болуы.
Декларацияға қосымша тапсырған кезде белгі көрсетіледі.
13. "Салықтарды, әлеуметтік аударымдарды және міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің 427-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген кіріс көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында құрылтайшының кірісі көрсетіледі;
3) 910.00.003 І, 910.00.003 ІІ, 910.00.003 ІІІ жолдарында салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі;
4) 910.00.004 жолында (910.00.003 І + 910.00.003 ІІ + 910.00.003 ІІІ)/3) формуласы бойынша салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда бұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
5) 910.00.005 жолында салық кезеңі үшін дара кәсіпкерді қоса алғанда (910.00.003 І + 910.00.003 ІІ + 910.00.003 ІІІ)/3+1) қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.

7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) Декларация составлена по деятельности:
ячейка 9 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам собственной деятельности;
ячейка 9 В отмечается в случае, когда налогоплательщик составляет Декларацию по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 9 А и 9 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Декларации по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
10) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Расчета по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
11) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
12) наличие приложений.
Указывается отметка при представлении приложения к Декларации.
13. В разделе "Исчисление налогов, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 427 Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается доход учредителя;
3) в строках 910.00.003 I, 910.00.003 II, 910.00.003 III указывается количество работников за каждый месяц налогового периода;
4) в строке 910.00.004 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период (910.00.003 I + 910.00.003 II + 910.00.003 III) / 3).
В случае если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
5) в строке 910.00.005 указывается среднесписочная численность работников, включая индивидуального предпринимателя за налоговый период (910.00.003 I + 910.00.003 II + 910.00.003 III) / 3 + 1).

Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда бұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды.
Дара кәсіпкер қызметін жалдамалы қызметкерлерсіз жүзеге асырған кезде 910.00.005 жолында 1 цифрасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 433-бабының 1)2)  тармақшаларымен белгіленген шектен асатын орташа тізімдік саны көрсетіледі;
7) 910.00.007 жолында салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағымен белгіленген ставкасы бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында Салық кодексінің 433-бабымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістің салық сомасы көрсетіледі;
10) 910.00.010 жолында ((910.00.008 - 910.00.009) х (910.00.005 - 910.00.006) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын, орташа есептелген қызметкерлер санына байланысты салық сомасының кемуі көрсетіледі.
Бұл жол егер салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағына сәйкес дара кәсіпкерлерде айлық еңбекақының 2 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес, заңды тұлғаларда 2,5 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес болған жағдайда толтырылады;
11) 910.00.011 жолында 910.00.008 және 910.00.010 жолдарының айырма ретінде айқындалатын, түзетулерден кейінгі салықтар сомасы көрсетіледі;
12) 910.00.012 жолында (910.00.011 х 0,5) декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшеріндегі бюджетке төлеуге жататын жеке (корпорациялық) табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады: 50-ден және одан жоғары тиын сомасы бір теңге болып қабылданады, 50-ден кем тиын сомасы Декларацияға қабылданбайды.
13) 910.00.013 жолында ((910.00.011 х 0,5) - 910.00.022 - 910.00.015) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тасҒтағаннан кейінгі декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшеріндегі бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады: 50-ден және одан жоғары тиын сомасы бір теңге болып қабылданады, 50-ден кем тиын сомасы Декларацияға қабылданбайды.
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.013 жолында Салық кодексінің 437-бабы 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;

В случае, если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
Индивидуальный предприниматель при осуществлении деятельности без наемных работников в строке 910.00.005 указывает цифру 1;
6) в строке 910.00.006 указывается среднесписочная численность, превышающая предел, установленный статьей 433 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса;
9) в строке 910.00.009 указывается сумма налогов с дохода, превышающего предельный доход, установленный статьей 433 Налогового кодекса;
10) в строке 910.00.010 указывается уменьшение суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников, определяемая по формуле ((910.00.008 - 910.00.009) х (910.00.005 - 910.00.006) х 0,015).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода у индивидуальных предпринимателей составляет не менее 2-кратного, у юридических лиц - не менее 2,5-кратного минимального размера заработной платы согласно пункту 2 статьи 436 Налогового кодекса;
11) в строке 910.00.011 указывается сумма налогов после корректировки, определяемая как разница строк 910.00.008 и 910.00.010;
12) в строке 910.00.012 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации (910.00.011 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Декларацию не принимается;
13) в строке 910.00.013 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования ((910.00.011 х 0,5) - 910.00.022 - 910.00.015). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Декларацию не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, над суммой социального налога, в строке 910.00.013 указывается сумма социального налога, равная нулю, в соответствии с пунктом 2 статьи 437 Налогового кодекса;

14) 910.00.014 жолында дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кіріс көрсетіледі;
15) 910.00.015 дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
16) 910.00.016 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарнасы есептелетін кіріс көрсетіледі;
17) 910.00.017 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
14. Мысалы, 2010 жыл үшін жоғарыдағы жолдарды толтыру келесідей жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін кірісі 12 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша құрылтайшының салық кезеңі үшін кірісі 1 000 000 теңгені құрады;
3) 910.00.003 І жолы бойынша салық кезеңінің бірінші айында қызметкерлердің саны 28 адам құрады;
4) 910.00.003 ІІ жолы бойынша салық кезеңінің екінші айында қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
5) 910.00.003 ІІІ жолы бойынша салық кезеңінің үшінші айында қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
6) 910.00.004 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізбелі саны ((28 + 25 + 25) /3 ай) 26 адам құрады;
7) 910.00.005 жолы бойынша дара кәсіпкердің өзін қоса, қызметкерлердің орташа тізбелі саны ((28 + 25 + 25) /3 ай + 1) 27 адам құрады;
8) 910.00.006 жолы бойынша шекті санынан асатын орташа тізбелі саны 2 адам құрады (27 - 25), онда Салық кодексінің 433-бабының 1-тармағымен белгіленген 27 адам - нақты орташа тізбелі саны, 25 адам - шекті саны;
9) 910.00.007 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 31 143 теңгені құрайды:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 656 000 теңге (75 000 теңге + 500 000 + 81 000), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 15000 теңге бойынша 75 000 теңге (5 х 15 000 теңге) құрады;
жиырма адамның еңбекақысы 20 000 теңге бойынша 500 000 теңге (20 х 20 000 теңге) құрады;
үш адамның еңбекақысы 27 000 теңге бойынша 81 000 теңге (3 х 27 000 теңге) құрады.
Сонша, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 23 429 теңге құрады (656 000/28 адам), онда 28 адам - салық кезеңінің бірінші айындағы қызметкерлердің саны.
Осындай жолмен салық кезеңінің екінші және үшінші айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы айқындалады.
Мысал үшін, бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында еңбекақы сомасы - 30 000 теңге, үшіншіде - 40 000 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 31 143 теңге ((23 429 теңге + 30 000 теңге + 40 000 теңге) / 3 ай) құрады.
Біздің мысалда Қазақстан Республикасының 2010 жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген еңбекақының екі еселік орташа ең аз айлық мөлшері 29 904 теңге (14 952 теңге х 2) құрады. Салық кезеңінің жиынтығы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының екі еселік мөлшерінен асқандықтан, Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағымен көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;

14) в строке 910.00.014 указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя;
15) в строке 910.00.015 указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя;
16) в строке 910.00.016 указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя;
17) в строке 910.00.017 указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя.
14. К примеру, за 2010 год заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 12 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход учредителя составил 1000 000 тенге;
3) по строке 910.00.003 I количество работников в первом месяце налогового периода составило 28 человек;
4) по строке 910.00.003 II количество работников во втором месяце налогового периода составило 25 человек;
5) по строке 910.00.003 III количество работников в третьем месяце налогового периода составило 25 человек;
6) по строке 910.00.004 среднесписочная численность работников составила 26 человек ((28 + 25 + 25)/3 месяца);
7) по строке 910.00.005 среднесписочная численность работников составила 27 человек, включая самого индивидуального предпринимателя ((28 + 25 + 25)/3 месяца + 1);
8) по строке 910.00.006 среднесписочная численность, превышающая предельную численность, составила 2 человека (27 - 25), где 27 человек - фактическая среднесписочная численность, 25 человек - предельная численность, установленная подпунктом 1) статьи 433 Налогового кодекса;
9) по строке 910.00.007 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 31 143 тенге, определенная следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 656 000 тенге (75 000 тенге + 500 000 + 81 000), в том числе:
заработная плата пяти человек по 15 000 тенге составила 75 000 тенге (5 х 15 000 тенге);
заработная плата двадцати человек по 25 000 тенге - 500 000 тенге (20 х 25 000 тенге);
заработная плата трех человек по 27 000 тенге - 81 000 тенге (3 х 27 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 23 429 тенге (656 000/28 человек), где 28 человек - количество работников в первом месяце налогового периода.
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника за второй и третий месяцы налогового периода.
Допустим, что во втором месяце налогового периода сумма заработной платы на одного работника составила - 30 000 тенге, в третьем - 40 000 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 31 143 тенге ((23 429 тенге + 30000 тенге + 40000 тенге) / 3 месяца).
В данном примере 2-кратный минимальный размер месячной заработной платы, установленный законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на 2010 год, составил 29 904 тенге (14952 тенге х 2). Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода превысила 2-кратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса;

10) 910.00.008 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 360 000 теңге (120 000 000 теңге х 3%) құрайды;
11) 910.00.009 жолы бойынша Салық кодексінің 433-бабының 1-тармағымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістің салық сомасы 60 000 теңге ((12 000 000 теңге - 10 000 000 теңге) х 3%) құрайды;
12) 910.00.010 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты азайтылған салық сомасы 112 500 теңге құрады ((360 000 теңге - 60 000 теңге) х (27 адам - 2 адам) х 0,015), мұндағы 0,015 - қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір қызметкер үшін салық сомасын түзету коэффициенті;
13) 910.00.011 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 247 500 теңге құрайды (360 000 теңге - 112 500 теңге);
14) 910.00.012 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы 123 750 теңгені құрайды (247 500 теңге х 0,5);
15) 910.00.013 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы 1207 теңгені құрайды ((247 500 теңге х 0,5) - 120 300 теңге - 2243 теңге), мұнда 120 300 теңге - қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.022), 2243 теңге - дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.015);
16) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардан есептелген кірістің сомасы 44 856 теңгені құрады (14 952 теңге х 3 ай), мұнда 14952 теңге - 2010 жылғы ең төменгі еңбекақының мөлшері;
17) 910.00.015 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 2243 теңге (14 952 теңге х 5 % х 3 ай), мұнда 5 % - 2010 жылдың әлеуметтік аударымдар ставкасы;
18) 910.00.016 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 44 856 теңгені құрады (14 952 теңге х 3 ай), мұнда 14 952 теңге - 2010 жылғы ең төменгі еңбекақының мөлшері;
19) 910.00.017 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 4 486 теңгені құрады (14 952 х 10% х 3 ай), мұнда 10% - міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы.
15. "Қызметкерлер үшін салықтар, әлеуметтік аударымдар және міндетті зейнетақы жарналарының сомасы" бөлімі Декларацияға қосымшаның (910.01) деректері негізінде қызметкерлер болған жағдайда толтырылады:
1) 910.00.018 жолында 910.01.002 IV жолынан көшірілетін төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

10) по строке 910.00.008 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса составит 360 000 тенге (12 000 000 тенге х 3 %);
11) по строке 910.00.009 сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленного подпунктом 1) статьи 433 Налогового кодекса, составит 60 000 тенге (12 000 000 тенге - 10 000 000 тенге) х 3 %);
12) по строке 910.00.010 уменьшенная сумма налога в зависимости от среднесписочной численности работников составит 112 500 тенге ((360 000 тенге - 60 000 тенге) х (27 чел. - 2 чел.) х 0,015), где 0,015 - коэффициент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
13) по строке 910.00.011 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составит 247 500 тенге (360 000 тенге - 112 500 тенге);
14) по строке 910.00.012 сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составит 123 750 тенге (247 500 тенге х 0,5);
15) по строке 910.00.013 исчисленная сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, составит 1207 тенге ((247 500 тенге х 0,5) - 120 300 тенге - 2243 тенге), где 120 300 тенге - сумма социальных отчислений за работников (910.00.022), 2243 тенге - сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.015);
16) по строке 910.00.014 указывается сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, - 44 856 тенге (14 952 тенге х 3 месяца), где 14 952 тенге - минимальный размер заработной платы в 2010 году;
17) по строке 910.00.015 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 2243 тенге (14 952 тенге х 5 % х 3 месяца), где 5 % - ставка социальных отчислений в 2010 году;
18) по строке 910.00.016 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя, составила 44 856 тенге (14 952 тенге х 3 месяца), где 14 952 тенге - минимальный размер заработной платы в 2010 году;
19) по строке 910.00.017 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 4486 тенге (14 952 тенге х 10 % х 3 месяца), где 10 % - ставка обязательных пенсионных взносов.
15. Раздел "Суммы налогов, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов за работников" заполняется при наличии работников на основании данных приложения к Декларации (910.01):
1) в строке 910.00.018 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, которая переносится со строки 910.01.002 IV;

2) 910.00.019 жолында 910.01.005 IV жолынан көшірілетін, Салық кодексінің 189 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасы резиденті болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардан төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 910.00.020 жолында 910.01.008 IV жолынан көшірілетін, есептелген және төленген кірістерден жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 910.00.021 жолында 910.01.011 IV жолынан көшірілетін, жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) 910.00.022 жолында 910.01.013 IV жолынан көшірілетін, әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес ((ол болған кезде) басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына өткізген күні көрсетіледі;
3) орналасқан орны бойынша салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері салық органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері салық органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаушы лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің (ол болған кезде) тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

2) в строке 910.00.019 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, с иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса, которая переносится со строки 910.01.005 IV;
3) в строке 910.00.020 указывается сумма индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, которая переносится со строки 910.01.008 IV;
4) в строке 910.00.021 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, которая переносится со строки 910.01.011 IV;
5) в строке 910.00.022 указывается сумма социальных отчислений, которая переносится со строки 910.01.013 IV.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в налоговом органе в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в налоговом органе;
4) код налогового органа по месту жительства.
Указывается код налогового органа по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;

6) Декларацияны алу күні.
Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес Декларацияның өткізілген күні көрсетіледі;
7) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркелген нөмірі көрсетіледі;
8) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымымен қойылған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Декларацияға - 910.01-нысанын жасау
17. 910.01 нысан, егер салық төлеуші кәсіпкерлік қызметін қызметкерлерді тарта отырып жүзеге асырған жағдайда толтырылады:
1) СТН - салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару өзге жағдайларда туындайтын пайда алушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Жол сенімгерлік басқарушысымен толтырылады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН/БСН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару өзге жағдайларда туындайтын пайда алушының - салық төлеушінің жеке сәйкестендірме нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі.
Жол сенімгерлік басқарушысымен толтырылады;
5) салық кезеңі (тоқсан, жыл) - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) құжаттың нөмірі мен күні, оның негізінде мүліктің сенімгерлік басқаруы туындайды.
Құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, оның негізінде мүліктің сенімгерлікпен басқаруы туындайды.
Жол сенімгерлік басқарушысының Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүддесінде жүзеге асырылатын қызметінің нәтижелері бойынша есеп-қисабын тапсырған жағдайда толтырылады.
18. "Қызметкерлердің (Қазақстан Республикасы азаматтары) кірісінен төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 910.01.001 I, 910.01.002 II және 910.01.003 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін резидент (Қазақстан Республикасы азаматтары) болып табылатын жеке тұлғаларға (қызметкерлерге) салық агентімен есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі.

6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3.Составление формы 910.01
17. Форма 910.01 заполняется, в случае если налогоплательщик осуществляет предпринимательскую деятельность с привлечением работников:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента);
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) номер налогоплательщика (налогового агента). Указывается при наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса. Указывается при наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Расчета по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
18. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов работников (граждан Республики Казахстан)":
1) в строках 910.01.001 I, 910.01.001 II и 910.01.001 III указывается суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам (работникам), являющимся резидентами (граждане Республики Казахстан), за каждый месяц налогового периода.

910.01.001 IV жолында 910.01.001 I, 910.01.001 II және 910.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.001 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.001 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.001 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III жолдарында салық кезеңінің әр айында бюджетке төленуге жататын және резиденттерге (Қазақстан Республикасы азаматтары) кірісінен есептелген, төленген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.002 I, 910.01.002 II және 910.01.002 III жолдарына 910.01.003 I, 910.01.003 II және 910.01.003 III жолдарының сомасы кіреді.
910.01.002 IV жолында 910.01.002 I, 910.01.002 II және 910.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.002 IV жолына 910.01.003 IV жолдың сомасы кіреді.
910.01.002 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.002 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.002 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.002 V жолына 910.01.003 V жолдың сомасы кіреді;
3) 910.01.003 жолы егер Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескеріп, салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады.
910.01.003 I, 910.01.003 II және 910.01.003 III жолдарында салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірілмей бюджетке төленуге жататын және сенімгерлік басқарманың шарты бойынша сенімгерлік басқарушымен резидент (Қазақстан Республикасы азаматтары) болып табылатын жеке тұлғаға төленген кірісінен есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
910.01.003 IV жолында 910.01.003 I, 910.01.003 II және 910.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.003 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.003 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін Декларациядағы 910.01.003 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
19. "Салық кодексінің 189-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісінен төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 910.01.004 I, 910.01.004 II және 910.01.004 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін Салық кодексінің 189-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы резиденті болып танылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға салық агентімен есептелген кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағы 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер осы жолдарда көрсетілмейді.

В строке 910.01.001 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.001 I, 910.01.001 II и 910.01.001 III.
В строке 910.01.001 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.001 IV за налоговый период и 910.01.001 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных резидентам (гражданам Республики Казахстан), и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III включают в себя суммы строк 910.01.003 I, 910.01.003 II и 910.01.003 III.
В строке 910.01.002 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.002 I, 910.01.002 II и 910.01.002 III. Строка 910.01.002 IV включает в себя сумму строки 910.01.003 IV.
В строке 910.01.002 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.002 IV за налоговый период и 910.01.002 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.002 V включает в себя сумму строки 910.01.003 V;
3) строка 910.01.003 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строках 910.01.003 I, 910.01.003 II и 910.01.003 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным физическим лицам, являющимся резидентами (граждане Республики Казахстан), доверительным управляющим по договорам доверительного управления, и подлежащего уплате в бюджет не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
В строке 910.01.003 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.003 I, 910.01.003 II и 910.01.003 III.
В строке 910.01.003 V указывается сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.003 IV налогового периода и 910.01.003 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года.
19. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса":
1) в строках 910.01.004 I, 910.01.004 II и 910.01.004 III указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода. При этом, доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.

910.01.004 IV жолында 910.01.004 I, 910.01.004 II және 910.01.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.004 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.004 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.004 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.005 I, 910.01.005 II және 910.01.005 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуге жататын Қазақстан Республикасы резиденті болып танылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісінен есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.005 I, 910.01.005 II және 910.01.005 III жолдарына 910.01.006 I, 910.01.006 II және 910.01.006 III жолдарының сомасы кіреді.
910.01.005 IV жолында 910.01.005 I, 910.01.005 II және 910.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.005 IV жолына 910.01.006 IV жолының сомасы кіреді.
910.01.005 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.005 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.005 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.005 V жолына 910.01.006 V жолының сомасы кіреді;
3) 910.01.006 жолы егер Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескеріп салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады.
910.01.006 I, 910.01.006 II және 910.01.006 III жолдарында салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-нен кешіктірілмей бюджетке төленуге жататын және сенімгерлік басқарманың шарты бойынша сенімгерлік басқарушымен Қазақстан Республикасы резиденті болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төлеген кірісі бойынша есептеген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
910.01.006 IV жолында 910.01.006 I, 910.01.006 II және 910.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.006 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.006 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін Декларациядағы 910.01.006 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
20. "Салық кодексінің 190-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісінен төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу".
Бұл бөлім салық агентінің Салық кодексінің 181925-тарауларына сәйкес төлем көзінен салық салынатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан алынған жеке табыс салығы сомаларын есептеуіне арналған:

В строке 910.01.004 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.004 I, 910.01.004 II и 910.01.004 III.
В строке 910.01.004 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.004 IV за налоговый период и 910.01.004 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.005 I, 910.01.005 II и 910.01.005 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, иностранцев и лиц без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан,), и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.005 I, 910.01.005 II и 910.01.005 III включают в себя суммы строк 910.01.006 I, 910.01.006 II и 910.01.006 III.
В строке 910.01.005 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.005 I, 910.01.005 II и 910.01.005 III. Строка 910.01.005 IV включает в себя сумму строки 910.01.006 IV.
В строке 910.01.005 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.005 IV за налоговый период и 910.01.005 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.005 V включает в себя сумму строки 910.01.006 V;
3) строка 910.01.006 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В строках 910.01.006 I, 910.01.006 II и 910.01.006 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным иностранцам и лицам без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан, доверительным управляющим по договорам доверительного управления, и подлежащего уплате в бюджет не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
В строке 910.01.006 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.006 I, 910.01.006 II и 910.01.006 III.
В строке 910.01.006 V указывается сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.006 IV налогового периода и 910.01.006 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года.
20. Раздел "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов (в том числе в виде вознаграждений, дивидендов, стипендий) иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 190 Налогового кодекса".
Данный раздел предназначен для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, облагаемых у источника выплаты, в соответствии с главой 18, 19, 25 Налогового кодекса:

1) 910.01.007 I, 910.01.007 II және 910.01.007 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін резидент еместер болып танылатын шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға (бұдан әрі - резидент еместер) төленген және есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі.
910.01.007 IV жолында 910.01.007 I, 910.01.007 II және 910.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.007 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.007 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін Декларациядағы 910.01.007 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістің жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.008 I, 910.01.008 II және 910.01.008 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуге жататын резидент еместерге төленген және есептелген кірісінен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.008 I, 910.01.008 II және 910.01.008 III жолдарына 910.01.009 I, 910.01.009 II және 910.01.009 III жолдарының сомасы кіреді.
910.01.008 IV жолында 910.01.008 I, 910.01.008 II және 910.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.008 IV жолына 910.01.009 IV жолының сомасы кіреді.
910.01.008 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.008 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.008 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.00.008 V жолына 910.00.009 V жолының сомасы кіреді;
3) 910.01.009 жолы егер Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескеріп салық міндеттемесі сенімгерлік басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 910.01.009 I, 910.01.009 II және 910.01.009 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін сенімгерлік басқарманың шарты бойынша сенімгерлік басқарушымен резидет еместерге төлеген және есептелген кірістерге жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
910.01.009 IV жолында 910.01.009 I, 910.01.009 II және 910.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.009 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.009 IV жолдың және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.009 V жолдың сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
21. "Төленген кіріс бойынша, оның ішінде Республика аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірісі бойынша әлеуметтік аударымдарды және міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" бөлімінде:

1) в строках 910.01.007 I, 910.01.007 II и 910.01.007 III указываются суммы доходов, начисленных и выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, являющихся нерезидентами (далее - нерезиденты), за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.007 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.007 I, 910.01.007 II и 910.01.007 III.
В строке 910.01.007 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.007 IV налогового периода и 910.01.007 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.008 I, 910.01.008 II и 910.01.008 III указываются суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.008 I, 910.01.008 II и 910.01.008 III включают в себя суммы строк 910.01.009 I, 910.01.009 II и 910.01.009 III.
В строке 910.01.008 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.008 I, 910.01.008 II и 910.01.008 III. Строка 910.01.008 IV включает в себя сумму строки 910.01.009 IV.
В строке 910.01.008 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.008 IV налогового периода и 910.01.008 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.008 V включает в себя 910.01.009 V;
3) строка 910.01.009 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В строках 910.01.009 I, 910.01.009 II и 910.01.009 III указываются суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам доверительным управляющим по договорам доверительного управления за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.009 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.009 I, 910.01.009 II и 910.01.009 III.
В строке 910.01.009 V указывается итоговая сумма налога, определяемая как сумма строк 910.01.009 IV налогового периода и 910.01.009 V за предыдущий налоговый период текущего года.
21. В разделе "Исчисление социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов по выплаченным доходам, в том числе доходам иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики":

1) 910.00.010 І, 910.00.010 ІІ және 910.00.010 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы ұсталған (есептелген) қызметкерлердің есептелген кірісінің сомасы көрсетіледі.
910.00.010 IV жолында 910.00.010 І, 910.00.010 ІІ және 910.00.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.00.010 V жолында салық кезеңі үшін 910.00.010 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.00.010 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, міндетті зейнетақы жарнасы жұмыс берушімен материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге материалдық пайда түрінде ұсынылған кірістерді қосқанда, ақшадай немесе заттай есептелген ай сайынғы кірісінен он пайыз мөлшерінде ұсталады. Міндетті зейнетақы жарнасын есептеу үшін ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген ең аз еңбекақының жетпіс бес еселік мөлшерінен аспауы тиіс;
2) 910.00.011 І, 910.00.011 ІІ және 910.00.011 ІІІ жолдарында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңінің әр айында жинақтаушы зейнетақы қорына қызметкерлердің төленген кірісінен есептелген және аударуға жатқызылған міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.011 IV жолында 910.01.011 I, 910.01.011 II және 910.01.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарнасының қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.011 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.11 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.011 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі міндетті зейнетақы жарнасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
3) 910.01.012 I, 910.01.012 II және 910.01.012 III жолдарында Салық кодексінің 163-бабының 2-тармағымен белгіленген салық кезеңінің әр айында әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістер түрінде қызметкерлерге төлеген жұмыс берушінің шығыс сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнама актілерімен белгіленген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдар үшін ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген ең аз еңбекақының он еселік мөлшерінен аспауы тиіс.
910.01.012 IV жолында 910.01.012 I, 910.01.012 II және 910.01.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін қызметкерлер кірісінің қорытынды сомасы көрсетіледі.

1) в строках 910.01.010 I, 910.01.010 II и 910.01.010 III указываются суммы начисленных доходов работников, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.010 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.010 I, 910.01.010 II и 910.01.010 III.
В строке 910.01.010 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.010 IV налогового периода и 910.01.010 V за предыдущие налоговые периоды текущего года.
При этом обязательные пенсионные взносы удерживаются в размере 10 % от ежемесячного дохода, начисленного работодателем в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать 75-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) в строках 910.01.011 I, 910.01.011 II и 910.01.011 III указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных за каждый месяц налогового периода с выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
В строке 910.01.011 IV указывается итоговая сумма обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.011 I, 910.01.011 II и 910.01.011 III.
В строке 910.01.011 V указывается итоговая сумма обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.11 IV налогового периода и 910.01.011 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
3) в строках 910.01.012 I, 910.01.012 II, 910.01.012 III указываются суммы расходов работодателя, выплачиваемых работникам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, в каждом месяце налогового периода, с которых исчисляются социальные отчисления.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В строке 910.01.012 IV указывается итоговая сумма доходов работников за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.012 I, 910.01.012 II, 910.01.012 III.

910.01.012 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.012 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.012 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі қызметкерлер кірісінің қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 910.01.013 I, 910.01.013 II және 910.01.013 III жолдарында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнама актісіне сәйкес айқындалатын салық кезеңінің әр айында әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
910.01.013 IV жолында 910.01.013 I, 910.01.013 II және 910.01.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.013 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.013 IV жолының және ағымдағы жылдың өткен салық кезеңі үшін 910.01.013 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бергі әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
22. "Табыстардан (оның ішінде сыйақылар, дивидендтер, стипендиялар түріндегі) төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 910.01.014I, 910.01.014 II және 910.01.014 III жолдарында салық агенті резиденттер (Қазақстан Республикасының азаматтары) болып табылатын жеке тұлғаларға, сондай-ақ Салық кодексінің 189-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.01.014 IV жолында 910.01.014 I, 910.01.014 II және 910.01.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.014 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.014 IV және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңдері үшін 910.01.014 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.015 I, 910.01.0015 II және 910.01.015 III жолдарында табыстардан есептелген және салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуге тиіс жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.015 I, 910.01.015 II және 910.01.015 III жолдары 910.01.016 I, 910.01.016 II және 910.01.016 III жолдарының сомасын қамтиды.
910.01.015 IV жолында 910.01.015 I, 910.01.015 II және 910.01.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.015 IV жолы 910.01.016 IV жолының сомасын қамтиды.
910.01.015 V жолында салық кезеңі үшін 910.01.015 IV және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңдері үшін 910.01.015 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.015 V жолы 910.01.016 V жолының сомасын қамтиды;

В строке 910.01.012 V указывается итоговая сумма доходов работников с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.012 IV налогового периода и 910.01.012 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
4) в строках 910.01.013 I, 910.01.013 II, 910.01.013 III указываются суммы социальных отчислений в каждом месяце налогового периода, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 910.01.013 IV указывается итоговая сумма социальных отчислений за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.013 I, 910.01.013 II и 910.01.013 III.
В строке 910.01.013 V указывается итоговая сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.013 IV налогового периода и 910.01.013 V за предыдущие налоговые периоды текущего года.
22. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов (в том числе в виде вознаграждений, дивидендов, стипендий)":
1) в строках 910.01.014 I, 910.01.014 II и 910.01.014 III указывается суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, являющимся резидентами (граждане Республики Казахстан), а также иностранцам и лицам без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса.
В строке 910.01.014 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.014 I, 910.01.014 II и 910.01.014 III.
В строке 910.01.014 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.014 IV за налоговый период и 910.01.014 V за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.015 I, 910.01.0015 II и 910.01.015 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.015 I, 910.01.015 II и 910.01.015 III включают в себя суммы строк 910.01.016 I, 910.01.016 II и 910.01.016 III.
В строке 910.01.015 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.015 I, 910.01.015 II и 910.01.015 III. Строка 910.01.015 IV включает в себя сумму строки 910.01.016 IV.
В строке 910.01.015 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.015 IV за налоговый период и 910.01.015 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.015 V включает в себя сумму строки 910.01.016 V;

3) 910.01.016 жолы егер салық міндеттемесін орындау Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады.
910.01.016 I, 910.01.016 II және 910.01.016 III жолдарында резиденттер (Қазақстан Республикасының азаматтары) болып табылатын жеке тұлғаларға, сондай-ақ Салық кодексінің 189-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға төленген табыстар бойынша есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
910.01.016 IV жолында 910.01.016 I, 910.01.016 II және 910.01.016 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.016 V жолында салық кезеңінің 910.01.016 IV және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңдері үшін Декларациядан 910.01.016 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жылдың басынан салық сомасы көрсетіледі.
23. "Салық кодексінің 190-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері еместері деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан (оның ішінде сыйақылар, дивидендтер, стипендиялар түріндегі) төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу" бөлімінде:
1) 910.01.017 I, 910.01.017 II және 910.01.017 III жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін резиденттер емес болып табылатын шетелдіктер мен азматтығы жоқ адамдарға есептелген және төленген табыстардың сомалары көрсетіледі.
910.01.007 IV жолында 910.01.007 I, 910.01.007 II және 910.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.017 V жолында салық кезеңінің 910.01.017 IV және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңдері үшін Декларациядан 910.01.017 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан табыстардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 910.01.018 I, 910.01.018 II және 910.01.018 III жолдарында салық кезеңінің әр айы үшін резидент еместерге есептелген және төленген табыстарға салынатын, Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуге тиіс жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 910.01.018 I, 910.01.018 II және 910.01.018 III жолдары 910.01.019 I, 910.01.019 II және 910.01.019 III жолдарының сомасын қамтиды.
910.01.018 IV жолында 910.01.018 I, 910.01.018 II және 910.01.018 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.018 IV жолы 910.01.019 IV жолының сомасын қамтиды.
910.01.018 V жолында салық кезеңінің 910.01.018 IV және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңдері үшін 910.01.018 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі. 910.01.018 V жолы 910.01.019 V жолының сомасын қамтиды;

3) строка 910.01.016 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строках 910.01.016 I, 910.01.016 II и 910.01.016 III указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного по доходам, выплаченным физическим лицам, являющимся резидентами (граждане Республики Казахстан), а также иностранцам и лицам без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса.
В строке 910.01.016 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.016 I, 910.01.016 II и 910.01.016 III.
В строке 910.01.016 V указывается сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.016 IV налогового периода и 910.01.016 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года.
23. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов (в том числе в виде вознаграждений, дивидендов, стипендий) иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан в соответствии со статьей 190 Налогового кодекса":
1) в строках 910.01.017 I, 910.01.017 II и 910.01.017 III указываются суммы доходов, начисленных и выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, являющихся нерезидентами (далее - нерезиденты), за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.007 IV указывается итоговая сумма доходов за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.007 I, 910.01.007 II и 910.01.007 III.
В строке 910.01.017 V указывается итоговая сумма доходов с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.017 IV налогового периода и 910.01.017 V из Деклараций за предыдущие налоговые периоды текущего года;
2) в строках 910.01.018 I, 910.01.018 II и 910.01.018 III указываются суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, за каждый месяц налогового периода. Строки 910.01.018 I, 910.01.018 II и 910.01.018 III включают в себя суммы строк 910.01.019 I, 910.01.019 II и 910.01.019 III.
В строке 910.01.018 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.018 I, 910.01.018 II и 910.01.018 III. Строка 910.01.018 IV включает в себя сумму строки 910.01.019 IV.
В строке 910.01.018 V указывается итоговая сумма налога с начала года, определяемая как сумма строк 910.01.018 IV налогового периода и 910.01.018 V за предыдущие налоговые периоды текущего года. Строка 910.01.018 V включает в себя 910.01.019 V;

3) 910.01.019 жолы егер салық міндеттемесін орындау Салық кодексінің 35-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген жағдайда толтырылады. 910.01.019 I, 910.01.019 II және 910.01.019 III жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша сенімгерлікпен басқарушы резидент еместерге есептеген және төлеген табыстардан жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
910.01.019 IV жолында 910.01.019 I, 910.01.019 II және 910.01.019 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
910.01.019 V жолында салық кезеңінің 910.01.019 IV және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңдері үшін 910.01.019 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 45-қосымша
Патент алу үшін есеп
РҚАО-ның ескертуі: 911.00-911.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Патент алу үшін бойынша есебіне
(911.00-нысан) қосымша
Патент алу үшін бойынша салық есептілігін (есебін) жасау ережесі (911.00 - нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және патент құнын есептеуге арналған салық есептілігі нысанын - Патент алу үшін есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс және әлеуметтік салықтары кіреді. Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.
2. Есеп Есептің өзінен (911.00-нысан) және патентті алу үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған оған қосымшадан (911.01-нысан) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есепте тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
7. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "-" - алу; "х" - көбейту.
8. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
9. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып толтырылады;

3) строка 910.01.019 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса. В строках 910.01.019 I, 910.01.019 II и 910.01.019 III указываются суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентам доверительным управляющим по договорам доверительного управления за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.01.019 IV указывается итоговая сумма налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 910.01.019 I, 910.01.019 II и 910.01.019 III.
В строке 910.01.019 V указывается итоговая сумма налога, определяемая как сумма строк 910.01.019 IV налогового периода и 910.01.019 V за предыдущий налоговый период текущего года.
Приложение к расчету для
получения патента
(форма 911.00)
Правила
составления налоговой отчетности (расчета)
для получения патента (Форма 911.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) для получения патента (далее - Расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный и социальный налоги. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 911.00) и приложения к нему (форма 911.01), предназначенного для отражения необходимой информации для получения патента.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки:"-" - минус; "х" - умножение.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
9. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

6) салық кезеңі: Есеп тапсырылатын жыл - есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
7) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
9) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) Есепті электронды түрде тапсыру.
Есеп электронды түрде табыс етілген кезде белгіленеді;
11) Есеп қызмет бойынша жасалды:
11 А торкөзі салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша Есеп толтырған жағдайда белгіленеді;
11 В торкөзі салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Есеп толтырған жағдайда белгіленеді;
11 А және 11 В торкөздері салық төлеуші өз қызметінің нәтижелері бойынша және мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделеріне жүзеге асырылған қызмет нәтижелері бойынша Есеп толтырған жағдайда белгіленеді;
12) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Есеп тапсырған жағдайда толтырылады;
13) қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
15. "Патент құнын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 911.00.001 жолында табыс сомасы көрсетіледі.
2) 911.00.002 жолында 911.00.001 жолы мен Салық кодексінің 432-бабы 1-тармағында белгіленген ставкасының туындысы (911.00.001 х 2%) ретінде айқындалатын бюджетке төленуге тиіс есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 911.00.003 жолында есептелген салықтардың бір бөлігінің 1/2 мөлшерінде айқындалатын (911.00.002 х 0,5) бюджетке төленуге тиіс жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды;

6) налоговый период: год - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
7) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) представление Расчета в электронном виде.
Указывается отметка при представлении Расчета в электронном виде;
11) расчет составлен по деятельности:
ячейка 11 А отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Расчет по результатам собственной деятельности;
ячейка 11 В отмечается в том случае, когда налогоплательщик составляет Расчет по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
ячейки 11 А и 11 В отмечаются в случае составления налогоплательщиком Расчета по результатам собственной деятельности и по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя;
12) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Расчета по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
14. В разделе "Сведения для исчисления стоимости патента":
1) в строке 911.00.001 указывается сумма дохода;
2) в строке 911.00.002 указывается сумма исчисленных налогов, подлежащих уплате в бюджет, определяемая как произведение строки 911.00.001 и ставки, установленной пунктом 1 статьи 432 Налогового кодекса (911.00.001 х 2 %);
3) в строке 911.00.003 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере 1/2 части исчисленных налогов (911.00.002 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается;

4) 911.00.004 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар алына отырып, есептелген салықтардың бір бөлігінің Ң мөлшерінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі ((911.00.002 х 0,5) - 911.00.005). Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен жағдайда бұл жолда нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
5) 911.00.005 жолында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
16. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 911.00.006 жолында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табыс көрсетіледі;
2) 911.00.007 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
17. Есеп электронды түрде берілген кезде "Патент құнының, әлеуметтік аударымдардың және міндетті зейнетақы жарналарының төленгені туралы мәліметтер" бөлімінде 911.00.008 А, 911.00.008 В, 911.00.008 С, 911.00.008 D, 911.00.008 Е жолдарында Салық кодексінің 431-бабы 1-тармағына сәйкес патент алынғанға дейін төленген жеке табыс және әлеуметтік салықтар, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналары бойынша мәліметтер (төлемнің атауы, БЖК (бюджет жіктемесінің коды), төлем құжатының нөмірі, төленген күні, сомасы) көрсетіледі.
18. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) сәйкес көрсетіледі;
2) Есепті беру күні.
Есептің салық органына берілген күн көрсетіледі;
3) орналасқан орны бойынша салық органының коды.
Дара кәсіпкер ретінде салық органында тіркеу есебіне тұрған кезде жеке кәсіпкер мәлімдеген.
Бұл ретте салық органында жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген жеке кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны жеке кәсіпкердің орналасқан орны болып танылады;

4) в строке 911.00.004 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере 1/2 части исчисленных налогов за минусом социальных отчислений, начисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" ((911.00.002 х 0,5) - 911.00.005). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", над суммой социального налога, в данной строке отражается сумма социального налога, равная нулю;
5) в строке 911.00.005 указывается сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
16. В разделе "Сведения для исчисления обязательных пенсионных взносов":
1) в строке 911.00.006 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
2) в строке 911.00.007 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
17. При представлении Расчета в электронном виде в разделе "Сведения об уплате стоимости патента, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов" в строках 911.00.008 А, 911.00.008 В, 911.00.008 С, 911.00.008 D, 911.00.008 Е указываются сведения по индивидуальному подоходному и социальному налогам, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам (наименование платежа, КБК (код бюджетной классификации), номер платежного документа, дата уплаты, сумма), уплаченных до получения патента в соответствии с пунктом 1 статьи 431 Налогового кодекса.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное им при постановке на регистрационный учет в налоговом органе в качестве индивидуального предпринимателя;

4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Бұл ретте азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Есепті қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органы берген Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Есепке - 911.01-нысанын жасау
19. 911.00 нысаны патентті алу үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған және жеке кәсіпкердің міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының ЖСН/БСН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
21. "Патент алу үшін мәліметттер" бөлімінде:
1) 911.01.001 жолында алынып жатқан патент бойынша қызметті жүзеге асыру мерзімі көрсетіледі;
2) 911.01.002 жолында жүзеге асырылып жатқан кәсіпкерлік қызметтің түрі көрсетіледі;
3) 911.01.003 А, 911.01.003 В, 911.01.003 С, 911.01.003 D, 911.01.003 Е, 911.01.003 F жолдарында алынып жатқан патент бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны (облыс, қала немесе аудан т.б.атаулары) көрсетіледі.
911.01.03 G жолында әмбебап дүкені, супермаркет және т.б. атаулары және әмбебап дүкендерінде, супермаркеттерде және т.б. кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде бөлімнің нөмірі немесе атауы көсетіледі. Кәсіпкерлік қызметті автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау саласында жүзеге асырған жағдайда 911.01.03 G жолында нөмір және жүру бағыты көрсетіледі;

4) код налогового органа по месту жительства.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
6) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Расчета.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
2. Составление формы 911.01
19. Форма 911.01 предназначена для отражения информации, необходимой для получения патента и подлежит заполнению индивидуальным предпринимателем в обязательном порядке.
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса. Указывается при наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами).
21. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 911.01.001 указывается срок осуществления деятельности по получаемому патенту;
2) в строке 911.01.002 указывается вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
3) в строках 911.01.003 A, 911.01.003 B, 911.01.003 C, 911.01.003 D, 911.01.003 E, 911.01.003 F, указываются сведения о месте осуществления предпринимательской деятельности по получаемому патенту (наименование области, города или района, и т.д.).
В строке 911.01.003 G указывается наименование универмага, супермаркета и т.д., и номер или наименование отдела при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и т.д. В случае осуществления предпринимательской деятельности в области автомобильных перевозок пассажиров и багажа в строке 911.01.003 G указывается номер или сообщение маршрута;

4) әр-түрлі елді мекендерде мүлікті жалға беру бойынша қызметті жүзеге асыратын жағдайда мына жолдар толтырылады:
911.01.004 - жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызмет түрі;
911.01.005 - дара кәсіпкердің орналасқан (тіркелген) жерінен бөлек жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызметтің өзге орны.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 46-қосымша
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация
РҚАО-ның ескертуі: 920.00-920.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге
арналған бойынша декларацияға
(920.00-нысан) қосымша
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (920.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер және әлеуметтік салықтарды, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа және фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын және Салық кодексінің 439-бабының шарттарына сай келетін бірыңғай жер салығын төлеушілер жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (920.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (920.01-ден 920.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.

4) в случае осуществления деятельности по сдаче в аренду имущества в разных населенных пунктах дополнительно заполняются строки:
911.01.004 - вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
911.01.005 - иное место осуществления предпринимательской деятельности, отличное от места нахождения (регистрации) индивидуального предпринимателя.
Приложение к декларации для
плательщиков единого
земельного налога
(форма 920.00)
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
для плательщиков единого земельного налога (Форма 920.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (далее - Декларация), предназначенной для исчисления единого земельного и социального налогов, индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, платы за эмиссии в окружающую среду, а также обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений. Декларация составляется налогоплательщиками применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

13) Қосымшалардың саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны тиісті торкөзде көрсетіледі.
16. "Бірыңғай жер салығы (БЖС)" бөлімінде:
1) 920.00.001 І жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар егістік жерлердің жиынтық ауданы көрсетіледі.
920.00.001 ІІ жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар жайылымдардың, табиғи шабындықтардың және басқа да телімдерінің жиынтық ауданы көрсетіледі;
2) 920.00.002 І жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар егістік жерлердің жиынтық бағалау құны көрсетіледі.
920.00.002 ІІ жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар жайылымдардың, табиғи шабындықтардың және басқа да телімдерінің жиынтық бағалау құны көрсетіледі;
3) 920.00.003 І жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар егістік жерлері бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.003 ІІ жолында салық кезеңі ішінде бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық немесе фермерлік қожалықта бар жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да телімдері бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолында салық мерзіміне фермерлік немесе шаруашылық қожалықтарындағы меншігіндегі жайылым және егістік жерлердің табиғи шабынды жерлердің және басқа да жер телімдерін мекен жайы бойынша бірыңғай жер салығы есептелген сомасының есебі көрсетіледі және 920.00.004 І және 920.00.004 ІІ. Айқындалған жолдарының сомалары болып анықталады. 920.00.004 жолы, 920.00.005 І және 920.00.005 ІІ жолдарының сомаларымен тең келіп 920.00.006 жолының сомасын өзіне қосады.
920.00.004 І жолында барлық 920.01 нысандары 920.00.006 жолдарының сомасы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады, салық мерзімінің егілген жердің мекен жайы бойынша бірыңғай жер салығы есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.004 ІІ жолында барлық 920.01 нысандарында 920.01.012 жолындағы сомалар Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалады, салық мерзімінде жайылымдар, табиғи шабынды жерлер және басқа да жер телімдері мекен жайы бойынша бірыңғай жер салығы сомасының есебі көрсетіледі;
5) 920.00.005 І жолында салық кодексінің 446-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық мерзімі 10 қарашаға дейін жер телімдерінің орналасқан мекені бойынша бюджетке төленетін бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемдердің сомасының есебі көрсетіледі.
920.00.005 ІІ жолында салық кодексінің 446-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы есепті салық кезеңі үшін 10 сәуірге дейін жер телімдерінің орналасқан мекені бойынша бюджетке төленетін бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемдердің сомасының есебі көрсетіледі;

13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
16. В разделе "Единый земельный налог (ЕЗН)":
1) в строке 920.00.001 I указывается совокупная площадь пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.001 II указывается совокупная площадь пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
2) в строке 920.00.002 I указывается совокупная оценочная стоимость пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.002 II указывается совокупная оценочная стоимость пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
3) в строке 920.00.003 I указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашням, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.003 II указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, имеющимся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
4) в строке 920.00.004 указывается общая сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен и пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.004 I и 920.00.004 II. Строка 920.00.004, равная суммам строк 920.00.005 I и 920.00.005 II, включает в себя сумму строки 920.00.006.
В строке 920.00.004 I указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса как сумма строк 920.01.006 по всем формам 920.01.
В строке 920.00.004 II указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса как сумма строк 920.01.012 по всем формам 920.01;
5) в строке 920.00.005 I указывается сумма исчисленного текущего платежа единого земельного налога (строка 920.00.004), подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.005 II указывается сумма исчисленного текущего платежа единого земельного налога (строка 920.00.004), подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;

6) 920.00.006 Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.00.006 жолда сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
17. "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан жеке табыс салығы (ЖТС)" бөлімінде:
1) 920.00.007 жолында 920.00.007 І және 920.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы және ерікті зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйлықақыларын және жеке табыс салығын қоса алғанда, салық агенті есептеген табыстар көрсетіледі. 920.00.007 жолына 920.00.008 жолының сомасы кіреді.
920.00.007 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін салық агентімен есептелген табыстар көрсетіледі. 920.00.007 І жолына 920.00.008 І жолының сомасы кіреді.
920.00.007 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін салық агентімен есептелген кірістер көрсетіледі. 920.00.007 ІІ жолына 920.00.008 ІІ жолының сомасы кіреді;
2) 920.00.008 жолында 920.00.008 І және 920.00.008 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінде жеке табыс салығы салынатын табыстар көрсетіледі.
920.00.008 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін есептелген және салық салынатын табыстар көрсетіледі.
920.00.008 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін есептелген және салық салынатын табыстар көрсетіледі;
3) 920.00.009 жолында 920.00.009 І және 920.00.009 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жеке табыс салығының есептелген көрсетіледі.
920.00.009 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
920.00.009 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.010 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезеңнің соңына салық агенті төлемеген табыстар көрсетіледі;
5) 920.00.011 жолында 920.00.011 І және 920.00.011 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңіне жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі.

6) строка 920.00.006 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.00.006 указывается сумма единого земельного налога, исчисленного за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
17. В разделе "Индивидуальный подоходный налог (ИПН) с доходов, облагаемых у источника выплаты":
1) в строке 920.00.007 указываются доходы, начисленные налоговым агентом за налоговый период (год), включая обязательные пенсионные и добровольные пенсионные взносы, страховые премии и индивидуальный подоходный налог, определяемая как сумма строк 920.00.007 I и 920.00.007 II. Строка 920.00.007 включает в себя сумму строки 920.00.008.
В строке 920.00.007 I указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября налогового периода. Строка 920.00.007 I включает в себя сумму строки 920.00.008 I.
В строке 920.00.007 II указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода. Строка 920.00.007 II включает в себя сумму строки 920.00.008 II;
2) в строке 920.00.008 указываются доходы, облагаемые индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты, за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.008 I и 920.00.008 II.
В строке 920.00.008 I указываются доходы, облагаемые и начисленные за период с 1 января до 1 октября налогового периода.
В строке 920.00.008 II указываются доходы, облагаемые и начисленные за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
3) в строке 920.00.009 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.009 I и 920.00.009 II.
В строке 920.00.009 I указывается сумма исчисленного налога за период с 1 января до 1 октября налогового периода.
В строке 920.00.009 II указывается сумма исчисленного налога за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
4) в строке 920.00.010 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец налогового периода;
5) в строке 920.00.011 указываются доходы, выплаченные физическим лицам за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.011 I и 920.00.011 II:

920.00.011 І жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан 1 қазанына дейін жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі.
920.00.011 ІІ жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі;
6) 920.00.012 жолда қызметкерлерге Қазақстан Республикасының азаматтарына (оның ішінде Салық кодексінің 189190-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резидент және резидент еместері болып табылатын шет елдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға) төленген (бұдан әрі - шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар) табыстардан есептелген жеке табыс салығының және 920.00.012 І, 920.00.012 ІІ, 920.00.012 ІІІ және 920.00.012 ІV жолдардында айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын сомасы көрсетіледі. 920.00.012 жол 920.00.013 жолдың сомасын өзіне қосып алады.
920.00.012 І жолда (Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын) жеке тұлғаларға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмей 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.012 ІІ жолда шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмей 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.012 ІІІ жолда (Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын) жеке тұлғаларға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмей 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.012 ІV жолда шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға төленген табыстан есептелген және Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін бюджетке төленуге жататын салықтың сомасы көрсетіледі;
7) 920.00.013 жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.

В строке 920.00.011 I указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 января до 1 октября налогового периода.
В строке 920.00.011 II указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
6) в строке 920.00.012 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных работникам (гражданам Республики Казахстан), (в том числе иностранцам и лицам без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 189, 190 Налогового кодекса (далее - иностранца и лиц без гражданства), и подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.012 I, 920.00.012 II, 920.00.012 III и 920.00.012 IV. Строка 920.00.012 включает в себя сумму строки 920.00.013.
В строке 920.00.012 I указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных работникам (гражданам Республики Казахстан), и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 января до 1 октября налогового периода в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.012 II указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 января до 1 октября налогового периода в срок не позднее 10 ноября налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.012 III указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных работникам (гражданам Республики Казахстан) и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода в срок не позднее 10 апреля текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.012 IV указывается сумма исчисленного налога с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства и подлежащего уплате в бюджет за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
7) строка 920.00.013 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.

920.00.013 жолда сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
18. "Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 920.00.014 жолда 920.02 барлық нысандары бойынша 00000001 R жолын жинақтау бойынша айқындалатын, салық кезең үшін шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. 920.00.014 жол 920.00.015 жолдың сомасын жолының сомасын өзіне қосып алады.
920.00.014 І жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
920.00.014 ІІ жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңінен кейінгі есепті салық кезеңі үшін 10 сәуірден мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.015 жолда Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.00.015 жолда сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.016 жолда 920.02 барлық нысандары бойынша 00000001 Т жолын жинақтау бойынша айқындалатын, салық кезең үшін шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.016 І жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша бюджетке төленуі тиіс есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.013 указывается сумма индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц, исчисленного за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
18. В разделе "Социальный налог, социальные отчисления, обязательные пенсионные взносы":
1) в строке 920.00.014 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая суммированием строк 00000001 R по всем формам 920.02. Строка 920.00.014 включает в себя сумму строки 920.00.015.
В строке 920.00.014 I указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за период с 1 января до 1 октября налогового периода в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.014 II указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
2) строка 920.00.015 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.00.015 указывается сумма социального налога, исчисленного за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
3) в строке 920.00.016 указывается сумма исчисленных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая суммированием строк 00000001 Т по всем формам 920.02.
В строке 920.00.016 I указывается сумма исчисленных социальных отчислений за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.

920.00.016 ІІ жолда Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуірден мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша бюджетке төленуі тиіс есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.017 жолында 920.02 барлық нысандары бойынша 00001 І жолын жинақтау бойынша айқындалатын, салық кезең үшін шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.017 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.017 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
19. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес (бар болған жағдайда) басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны (бар болған жағдайда) жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) декларацияны беру күні.
Декларацияны салық органына өткізген күні көрсетіледі;
3) жер телімінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Жер төлімінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Бұл ретте азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаушы лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркелген нөмірі көрсетіледі;

В строке 920.00.016 II указывается сумма исчисленных социальных отчислений за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
4) в строке 920.00.017 указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд за работников, главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая суммированием строк 00001 I по всем формам 920.02.
В строке 920.00.017 I указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.00.017 II указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащих уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) В поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения земельных участков.
Указывается код налогового органа по месту нахождения земельных участков;
4) код налогового органа по месту жительства.
Указывается код налогового органа по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;

8) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымымен қойылған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Бірыңғай жер салығы - 920.01-нысанын жасау
20. 920.01 нысаны әрбір жер телімі бойынша салық кезеңі үшін:
жеке меншік құқығындағы, алғашқы жер пайдалану, оның ішінде жалға берілген жер телімі бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы бірыңғай жер салығын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушіде әртүрлі көрсеткіштері бар жер телімдері болған жағдайда (иемдену кезеңі, жер телімдеріне сәйкестендірме құжаттары тағы сол сияқты) 920.01 нысан бойынша әр жер телімі бойынша жеке қосымша толтырылады.
21. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН (БСН) -Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру) нөмірі. Болған жағдайда көрсетіледі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі: жыл - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) жер телімі.
Жер телімінің түріне сәйкес торкөз толтырылады.
22. "Егістік бойынша бірыңғай жер салығын есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:

8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 920.01 - Единый земельный налог
20. Форма 920.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы единого земельного налога за налоговый период по каждому земельному участку:
имеющегося на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющегося на праве вторичного землепользования.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельное приложение по форме 920.01.
21. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса. Указывается при наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) земельный участок.
Отмечается ячейка соответствующего вида права на земельный участок.
22. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога по пашням":

1) 920.01.001 жолында жер телімдерін (егістікті) нақты пайдалануды жүргізілетін орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
2) 920.01.002 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес (егістік) жер телімінің кадасторлық нөмірі көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында жер телімінің (егістіктің) көлемі гектармен көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында жер телімі бағалау құнын анықтау актісінің деректері бойынша жер телімдерінің (егістік) бағалау құны көрсетіледі.
Бұл акті болмаған жағдайда, 920.01.006 жолында Салық кодексінің 441-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес 1 гектар жердiң аудан бойынша орташа бағалау құны негiзге алына отырып айқындалған, жер телімінің (егістіктің) бағалау құны көрсетіледі;
5) 920.01.005 жолында салық кезеңі ішінде жер телімін (егістіктің) пайдалану (иемдену) ай саны көрсетіледі;
6) 920.01.006 жолында 920.00.003 І х (920.01.003/920.00.001 І х 100) ретінде Салық кодексінің 444-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын егістік бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
2010 жылға (салық кезеңі) бюджетке төленуге жататын егістік бойынша бірыңғай жер салығын есептеу мысалдары.
1 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасы бойынша ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын бір "егістік" жер телімі болса:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2010 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Солтүстік- Қазақстан облысы, Шал-Ақын атындағы ауданы
700 га
21,0
6 ай
105,5 млн. теңге
(21,0 / 12 х 6)
Барлығы:
700 га (жиынтық көлемі)
10,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
Жиынтық көлемінен (700 га) шыққандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 500 гектардан бағалау құнының 0,1% + 500 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,2% жасалады.
Есептейміз:
500 гектардан жиынтық бағалау құны: 7,5 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х 500 га) / 700 га);
500 гектардан асатын гектарлардың жиынтық бағалау құны: 3,0 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х (700 га - 500 га)) / 700 га), мұнда (700 га -500 га) - асуы;
жер телімінің орналасқан жері бойынша 2009 жылы бюджетке төленетін бірыңғай жер салығының сомасы: 13,5 мың теңге ((0,1% х 7,5 млн.теңге) + (0,2% х 3,0 млн. теңге)).
2 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының бір аймақтағы бірнеше ауданында ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын екі "егістік" жер телімі болса:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2010 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы, Есіл ауданы
800 га

1) в строке 920.01.001 указывается код налогового органа по месту, где производится фактическое пользование пашней;
2) в строке 920.01.002 указывается кадастровый номер пашни согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в строке 920.01.003 указывается площадь пашни в гектарах;
4) в строке 920.01.004 указывается оценочная стоимость пашни согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия данного акта, в строке 920.01.006 указывается оценочная стоимость пашни, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 441 Налогового кодекса;
5) в строке 920.01.005 указывается количество месяцев пользования (владения) пашней в течение налогового периода;
6) в строке 920.01.006 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашне, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 444 Налогового кодекса как 920.00.003 I х (920.01.003 / 920.00.001 I х 100).
Примеры расчета суммы единого земельного налога по пашням, подлежащего уплате в бюджет за 2010 год (налоговый период).
Пример 1. В случае если плательщик единого земельного налога имеет по Республике Казахстан один земельный участок "пашня", используемый под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка
(в млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2010 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость
за фактический
период
пользования
земельным
участком
(в млн. тенге)
1.
Северо-
Казахстанская
область, район
имени Шал-Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
Итого:
700 га
(совокупная
площадь)
10,5 млн. тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади (700 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,1 % от совокупной оценочной стоимости с 500 гектаров + 0,2 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 500 гектаров: 7,5 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х 500 га) / 700 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 500 гектаров: 3,0 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х (700 га - 500 га)) / 700 га), где (700 га - 500 га) - превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год по месту нахождения земельного участка: 13,5 тыс. тенге ((0,1 % х 7,5 млн.тенге) + (0,2 % х 3,0 млн. тенге)).
Пример 2. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных районах одного региона Республики Казахстан два земельных участка "пашни", используемые под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка
(в млн.
тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком
в 2010 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость
за фактический
период
пользования
земельным
участком
(в млн. тенге)
1.
Акмолинская
область,
Есильский район
800 га

16,0
9 ай
12,0 млн. теңге
(16,0 / 12 х 9), мұнда 12 - бір жылдағы айлар саны
2.
Ақмола облысы, Жақсын ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге
(24,0 / 12 х 12)
Барлығы:
2000 га (жиынтық көлемі)
36,0 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер телімің жиынтық көлемінен шыққандағы (2 000 га) Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 1500 гектардан бағалау құнының 0,3% + 1500 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,4 % құрайды. Есептейміз:
1 500 гектардың жиынтық бағалау құны: 27,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х1 500 га) / 2 000 га);
1 500 гектардан асатын жиынтық бағалау құны: 9,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х (2 000 га - 1 500 га)) / 2 000 га), мұнда (2 000 га - 1 500 га) - асуы;
бірыңғай жер салығын төлеушінің екі жер телімі бойынша 2010 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 117,0 мың теңге ((0,3 % х 27,0 млн. теңге) + (0,4 % х 9,0 млн. теңге)).
Салық органына 920.00 нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер телімінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер телімінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (117,0 мың. теңге) есептейміз:
2010 жылы 800 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Ақмола облысы Жақсын ауданының бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 46,8 мың теңге (117,0 мың теңге х 40 % (800 га / 2 000 га х 100 )), мұнда 2 000 га - жер телімінің жиынтық көлемі;
2010 жылы 1 200 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Ақмола облысы Жақсын ауданының бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 70,2 мың теңге (117,0 мың теңге х 60 % (1 200 га / 2 000 га х 100 )).
3 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының түрлі аймақтарында ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын үш "егістік" жер телімі болса:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2010 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Қостанай облысы, Қамысты ауданы
1 600 га
64,0
8 ай
42,7 млн. теңге
(64,0 / 12 х 8), мұнда 12 - бір жылдағы айлар саны
2.
Солтүстік- Қазақстан облысы, Шал-Ақын атындағы ауданы
700 га

16,0
9 мес.
12,0 млн.тенге
(16,0 / 12 х 9),
где 12 – количество
месяцев в году
2.
Акмолинская
область,
Жаксынский район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
Итого:
2 000 га
(совокупная
площадь)
36,0 млн.тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (2 000 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,3 % от совокупной оценочной стоимости с 1500 гектаров + 0,4 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 1 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 1 500 гектаров: 27,0 млн. тенге ((36,0 млн. тенге х 1 500 га) / 2 000 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 1 500 гектаров: 9,0 млн. тенге ((36,0 млн. тенге х (2 000 га - 1 500 га)) / 2 000 га), где (2 000 га - 1 500 га) - превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2010 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 117,0 тыс. тенге ((0,3 % х 27,0 млн. тенге) + (0,4 % х 9,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (117,0 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Есильского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 800 гектаров, за 2010 год: 46,8 тыс. тенге (117,0 тыс. тенге х 40 % (800 га / 2 000 га х 100)), где 2 000 га - совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Жаксынского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2010 год: 70,2 тыс. тенге (117,0 тыс. тенге х 60 % (1 200 га/2 000 га х 100)).
Пример 3. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан три земельных участка "пашни", используемых под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место нахождение
земельного участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка
(в млн.
тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2010 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость
за фактический
период
пользования
земельным
участком
(в млн. тенге)
1.
Костанайская
область,
Камыстинский район
1 600 га
64,0
8 мес.
42,7 млн. тенге
(64,0 / 12 х 8),
где
12 – количество
месяцев в году
2.
Северо-Казахстанская
область, район имени
Шал-Акына
700 га

21,0
6 ай
10,5 млн. теңге
(21,0 / 12 х 6)
3.
Ақмола облысы, Жақсын ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге
(24,0 / 12 х 12)
Барлығы:
3 500 га (жиынтық көлемі)
77,2 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
3 жер телімінің жиынтық көлемінен шыққандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы (3 500 га): 3000 гектардан бағалау құнының 0,4% + 3000 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,5% құрайды. Есептейміз:
3000 гектардың бағалау құны: 66,2 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х 3 000 га) /3 500);
3000 гектардан асатын гектарлардың бағалау құны: 11,0 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х (3 500 га - 3 000 га)) / 3 500 га), мұнда (3 500 га - 3 000 га)- асуы;
бірыңғай жер салығын төлеушінің үш жер телімі бойынша 2010 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 319,8 мың теңге ((0,4 % х 66,2 млн. теңге) + (0,5 % х 11,0 млн. теңге)).
Салық органына 920.00 нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер телімінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер телімінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (319,8 мың теңге) есептейміз:
2010 жылы 1 600 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Қостанай облысының (Қамысты ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 146,1 мың теңге (319,8 мың теңге х 45,7 % (1 600 га / 3 500 га х 100)), мұнда 3 500 га - жер телімінің жиынтық көлемі;
2010 жылы 700 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Солтүстік-Қазақстан облысының (Шал-Ақын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 64,0 мың теңге (319,8 мың теңге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100));
2010 жылғы бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының сомасы Ақмола облысы (Жақсын ауданы) 1200 гектар көлемі бар жер телімі: 109,7 мың тенге (319,8 мың тенге х 34,3 % (1 200 га / 3 500 га х 100)).
23. "Жайылымдар жер телімі, табиғи шабынды жерлер және басқа жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығы туралы ақпарат" бөлімінде:
1) 920.01.007 жолында нақты жер телімімен пайдалануы жүріп жатқан мекені бойынша салық органның коды көрсетіледі;
2) 920.01.008 Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер теліміне сәйкес кадастрлы нөмірі белгіленеді;

21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
3.
Акмолинская область,
Жаксынский район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
Итого:
3 500 га
(совокупная
площадь)
77,2 млн. тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади 3-х земельных участков (3 500 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,4 % от совокупной оценочной стоимости с 3000 гектаров + 0,5 % от совокупной оценочной стоимости гектаров, превышающих 3 000 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 3 000 гектаров: 66,2 млн. тенге ((77,2 млн. тенге х 3 000 га) / 3 500 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 3 000 гектаров: 11,0 млн. тенге ((77,2 млн. тенге х (3 500 га - 3 000 га)) / 3 500 га), где (3 500 га - 3 000 га) - превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2010 год по трем земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 319,8 тыс. тенге ((0,4 % х 66,2 млн. тенге) + (0,5 % х 11,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (319,8 тыс. тенге), суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Костанайской области (Камыстинский район) по земельному участку с площадью 1 600 гектаров, за 2010 год: 146,1 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 45,7 % (1 600 га / 3 500 га х 100)), где 3 500 га - совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо-Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2010 год: 64,0 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2010 год: 109,7 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 34,3 % (1 200 га / 3 500 га х 100)).
23. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам":
1) в строке 920.01.007 указывается код налогового органа по месту, где производится фактическое пользование земельным участком;
2) в строке 920.01.008 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;

3) 920.01.009 жер телімінің көлемі гектар ретінде көрсетіледі;
4) 920.01.010 жолында жер телімінің бағалау құнын анықтау актісі бойынша жер телімінің бағалау құнын көрсетіледі.
Салық кодексінің 441-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Акт болмаған жағдайда, жер телімдерін бағалау құны жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік орган берген деректер бойынша 1 гектар жердiң аудан бойынша орташа бағалау құны негiзге алына отырып айқындалады;
5) 920.01.011 жолында салық кезеңінде жер телімінің жалға алу айларының сандары көрсетіледі;
6) 920.01.012 жолында жайлаулар, табиғи шабындықтар және басқа жер телімдері бойынша салық кезеңінің бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының есептелген сомасы Салық кодексінің 2-бабының тармағына сәйкес 920.00.003 ІІ х (920.01.009 / 920.00.001 ІІ х 100) айқындалып көрсетіледі.
2010 жылғы бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының есебі егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының түрлі аймақтарында екі жер телімі болса, жүйелі түрде шабындықа пайдалыналытын не жануарлардың жайылымына қолданылатын:
№ р/н
Жер телімінің орналасқан жері
Жер телімінің көлемі (гектар)
Жер телімінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2010 жылы (айлар) жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер телімін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы Жақсын ауданы
1 200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге
(24,0 / 12 х 12)
2.
Солтүстік- Қазақстан облысы, Шал-Ақын атындағы ауданы
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге
(21,0 / 12 х 6)
Барлығы:
1 900 га (жиынтық көлемі)
34,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер телімінің жиынтық көлемін алғандағы Салық кодексінің 444 бабының 1-тармағына сәйкес бiрыңғай жер салығын есептеу ставкасы жер телімдерінің жиынтық бағалау құнының 0,1% ставкасын қолдану арқылы жүргізіледі. Есептейміз:
бірыңғай жер салығын төлеушінің екі жер телімі бойынша 2010 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 34,5 мың теңге (0,1 % х 34,5 млн. теңге).
Салық органына 920.00 нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер телімінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер телімінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (34,5 мың теңге) есептейміз:

3) в строке 920.01.009 указывается площадь земельного участка в гектарах;
4) в строке 920.01.010 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия указанного акта, в данной строке указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 441 Налогового кодекса;
5) в строке 920.01.011 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода;
6) в строке 920.01.012 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 444 Налогового кодекса как 920.00.003 II х (920.01.009 / 920.00.001 II х 100)).
Пример расчета суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2010 год (налоговый период), в случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан два земельных участка, систематически используемые под сенокошение или для выпаса животных:
№ п/п
Место нахождение земельного участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка
(в млн.
тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2010 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость
за фактический
период пользования
земельным участком
(в млн. тенге)
1.
Акмолинская область,
Жаксынский район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
2.
Северо–Казахстанская область, район имени Шал-Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
Итого:
1 900 га
(совокупная
площадь)
34,5 млн. тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (1 900 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,1 % к совокупной оценочной стоимости земельных участков. Рассчитываем:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2010 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 34,5 тыс. тенге (0,1 % х 34,5 млн. тенге).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (34,5 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:

2010 жылы 1 200 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Ақмола облысының (Жақсын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 21,7 мың теңге (34,5 мың теңге х 63 % (1 200 га / 1 900 га х 100).
2010 жылы 700 гектардың жер телімінің көлемі бойынша Солтүстік-Қазақстан облысының (Шал-Ақын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 12,8 мың теңге (34,5 мың теңге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100)).
4. Төлем көзінен ұсталынатын жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және міндетті зейнетақы жарналары - 920.02-нысанын жасау
24. 920.02 нысан әрбір жеке тұлға бойынша жұмыс беруші есептеген, төлем көзінен салық салынатын табыстарды, Салық кодексінің 156-бабында көзделген салық салуға жатпайтын табыстарды, Салық кодексінің 166-бабына сәйкес салықтық шегерімдерді, жеке табыс салығын және әлеуметтік салықтарды, әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын және салық кезеңінің 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең ішінде төленген табыстарды көрсетуге арналған.
920.02 нысанын жасау кезінде кезеңнің 1 қаңтарына бастап 1 қазанына дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін 920.02 нысаны бойынша қосымшаны жасаған кезде, әрбір кезең бойынша 920.02 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
25. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН/БСН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі).
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі: жыл - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);

сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2010 год: 21,7 тыс. тенге (34,5 тыс. тенге х 63 % (1 200 га/1 900 га х 100));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо-Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2010 год: 12,8 тыс. тенге (34,5 тыс. тенге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100)).
4. Составление формы 920.02 - Индивидуальный подоходный налог,
удерживаемый у источника выплаты, социальный налог, социальные
отчисления и обязательные пенсионные взносы
24. Форма 920.02 предназначена для отражения по каждому физическому лицу начисленных работодателем доходов, облагаемых у источника выплаты и подлежащих налогообложению, доходов, не подлежащих налогообложению, предусмотренных статьей 156 Налогового кодекса, налоговых вычетов в соответствии со статьей 166 Налогового кодекса, индивидуального подоходного и социального налогов, социальных отчислений, обязательных пенсионных взносов и выплаченных доходов за период с 1 января до 1 октября и с 1 октября по 31 декабря налогового периода.
При составлении формы 920.02 за период с 1 января до 1 октября и с 1 октября по 31 декабря налогового периода, по каждому периоду заполняется отдельное приложение по форме 920.02.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при его наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса. Указывается при его наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);

6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
26. "Есептік көрсеткіш" бөлімінде:
1) "00000001 Жиыны" жолы бірінші бетте ғана толтырылады.
2) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
3) В бағанында табыстар есептелген, төленген жеке тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
5) D бағанында егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шет елдік және азаматығы жоқ болып табылса "х" белгісі қойлады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды;
6) Е бағанында ұяшыққа:
Егер Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шет елдіктер және азаматтығы жоқ адамдар Салық кодексінің 189-бабына сәйкес егер жеке тұлға қызметімен байланысты табыс алған дара кәсіпкер, адвокат немесе жеке нотариус болып табылған жағдайда "1" деген белгі қойылады;
егер жеке тұлға Салық кодексінің 156-бабының 13),  14)тармақшаларына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "2" деген белгі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды;
егер жеке тұлға Салық кодексінің 190-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резидент емесі (шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ тұлға) болып табылса "3" деген белгі қойылады;
7) F бағанындағы ұяшыққа, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа немесе фермер қожалығының мүшесі, басшысы болып табылған жағдайда белгі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды. Бұл ретте:
егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшесі болып табылса "1" деген белгі қойылады;
егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толмаған мүшесі болып табылса "2" деген белгі қойылады;
8) G бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезең үшін есептелген табыстар көрсетіледі;
9) Н бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген салықтық шегерім көрсетіледі;
10) І бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың, соның ішінде шаруа қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің, басшысының, жалдамалы қызметкерлерінің табысынан Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
Бұл ретте, шаруа немесе фермер қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің (қатысушыларының) пайдасына міндетті зейнетақы жарналары олар кәмелетке толған жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап есептелуге және төленуге жатады.
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын есептеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:

6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
26. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка "00000001 Итого" заполняется только на первой странице;
2) в графе А указывается очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, является иностранцем и лицом без гражданства. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка:
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо в том числе иностранец и лицо без гражданства, являющийся резидентом Республики Казахстан, в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса является индивидуальным предпринимателем, адвокатом или частным нотариусом, которыми получен доход, связанный с их деятельностью;
отмечается знаком "2" - в случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктами 13), 14) статьи 156 Налогового кодекса. В остальных случаях ячейка не заполняется;
отмечается знаком "3" - в случае, если физическое лицо (иностранец и лицо без гражданства) является нерезидентом Республики Казахстан, в соответствии со стаей 190 Налогового кодекса;
7) в графе F ячейка отмечается, если физическое лицо, указанное в графе В, является членом, главой крестьянского или фермерского хозяйства. В остальных случаях ячейка не заполняется. При этом:
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, является совершеннолетним членом крестьянского или фермерского хозяйства;
отмечается знаком "2" - в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является совершеннолетним членом крестьянского или фермерского хозяйства;
8) в графе G указываются доходы, начисленные за налоговый период физическим лицам, указанным в графе В;
9) в графе H указывается налоговый вычет, предусмотренный подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
10) в графе I указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, в том числе работников, главы и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства, указанных в графе В, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
При этом обязательные пенсионные взносы в пользу совершеннолетних членов (участников) крестьянского или фермерского хозяйства подлежат исчислению и уплате с начала календарного года, следующего за годом достижения ими совершеннолетия.
Исчисление обязательных пенсионных взносов за каждый месяц налогового периода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении производится в следующем порядке:

Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасының қаржы жылына сәйкес дара кәсіпкер үшін табыс сомасынан 10 %, бірақ ең төменгі еңбекақының 10 %-нан төмен емес және тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген еңбекеақының ең төменгі 10 %-нан жетпіс бес еселенген мөлшерінен жоғары емес;
Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасының қаржы жылына сәйкес дара кәсіпкер жұмыскері - жұмыскердің ай сайын табыс сомасынан 10 % жетпіс бес еселенген мөлшерінен жоғары емес.
11) J бағанында жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес өзінің пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызатын ерікті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
12) К бағанында Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге құрылыс жинақ банктерінен Қазақстан Республикасының жеке тұлға резиденті алған тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыларды өтеуге бағытталған және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомалар көрсетіледі;
13) L бағанында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өзінің пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 4)тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары көрсетіледі;
14) М бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салынуға жатпайтын табыстары көрсетіледі;
15) N бағанында есепті кезең үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың табысынан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) О бағанында В бағанында көрсетілген тұлғаларға есепті кезеңде төленген табыстар көрсетіледі;
17) Р бағанында тиісті кезең үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың табыстарынан аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) Q бағанында шаруашылық қожалықтағы мүшелер мен басшының нақты мүше болған айлардың саны, сондай-ақ жалдамалы қызметкердің нақты жұмыс істеген айларының саны көрсетіледі;
19) R бағанында АЕК 20 пайыз ставкасы бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасы, сондай-ақ әрбір қызметкерге және басшы мен шаруа немесе фермерлік шаруашылықтың кәмелетке толған мүшелеріне Салық кодексінің 445-бабына сәйкес есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. Тиісті жолдың шамасы R бағаны бойынша ((Q бағаны х 20% от 1 АЕК) - Т бағаны) сияқты анықталады;

за индивидуального предпринимателя (взносы в свою пользу) - в размере 10 % от суммы дохода, но не менее 10 % от минимального размера заработной платы и не выше 10 % от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
за работников индивидуального предпринимателя - в размере 10 % от ежемесячного дохода работника, не превышающего семидесятипятикратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
11) в графе J указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу физическим лицом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, и относимых на вычеты согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
12) в графе К указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты, согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
13) в графе L указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
14) в графе М указываются не подлежащие в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса налогообложению доходы физических лиц, указанных в графе В;
15) в графе N указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за налоговый период;
16) в графе О указываются выплаченные в налоговом периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В;
17) в графе Р указываются суммы индивидуального подоходного налога, подлежащего перечислению с доходов физических лиц, указанных в графе В, за соответствующий период;
18) в графе Q указывается фактическое количество месяцев членства в крестьянском хозяйстве членов и главы, а также фактическое количество месяцев работы работника;
19) в графе R указывается сумма социального налога, исчисленного по ставке 20 процентов от МРП, за каждого работника, а также за главу и совершеннолетних членов крестьянского или фермерского хозяйства, в соответствии со статьей 445 Налогового кодекса. Величина соответствующей строки по графе R определяется как (графа Q х 20 % от 1 МРП) - графа T.
При превышении суммы социальных отчислений над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю;

20) S бағанында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актілеріне сәйкес жұмыс берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық кесіміне сәйкес айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін табыстары көрсетіледі.
Бұл ретте, шаруа қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің (қатысушыларының) пайдасына міндетті зейнетақы жарналары олар кәмелетке толған жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап есептелуге және төленуге жатады;
21) Т бағанында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актілеріне сәйкес кәмелетке толған мүшелер, басшы, жалдамалы қызметкерлер үшін есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
Арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданылатын табыстың мөлшері тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңда белігіленген ең төменгі еңбекақының мөлшеріне теңестіріледі.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданылатын табыстың мөлшері тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген он есе еңбекақының мөлшеріне теңестіріледі;
22) U бағанында Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын (шет елдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға) жеке тұлғаларға есептелген және төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
23) V бағанында Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын (шет елдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға) жеке тұлғалардың есептелген және төленген табыстарынан жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
5. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы - 920.03-нысанын жасау
27. 920.03 нысаны салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
28. "Салық төлеуші туралы жалпы мағлұмат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;

20) в графе S указываются расходы работодателя (выплачиваемые работникам в виде доходов), с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
При этом социальные отчисления в пользу совершеннолетних членов (участников) крестьянского или фермерского хозяйства подлежат исчислению и уплате с начала календарного года, следующего за годом достижения ими совершеннолетия, в соответствии со статьей 445 Налогового кодекса;
21) в графе Т указываются суммы социальных отчислений за совершеннолетних членов, главу, работников, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Для исчисления социальных отчислений за участников системы обязательного социального страхования принимается ежемесячный доход в размере, не превышающем десятикратного размера минимальной заработной платы, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы, размер дохода, принимаемого для исчисления социальных отчислений, приравнивается к размеру минимальной заработной платы, устанавливаемому законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
22) в графе U указывается сумма доходов, начисленных и невыплаченных физическим лицам (иностранцам и лицам без гражданства), являющихся нерезидентами Республики Казахстан. Заполняется в случае если в графе Е отмечено знаком "3";
23) в графе V указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов физических лиц (иностранцев и лиц без гражданства), являющихся нерезидентами Республики Казахстан, подлежащего перечислению в бюджет, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса. Заполняется в случае если в графе Е отмечено знаком "3".
5. Составление формы 920.03 - Плата за пользование
водными ресурсами поверхностных источников
27. Форма 920.03 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
28. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при его наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;

4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН/БСН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі).Болған жағдайда көрсетіледі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі: жыл - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде А торкөзінде рұқсат құжатының берілген күні, В торкөзінде рұқсат құжаттың нөмірі көрсетіледі;
8) арнайы су пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
9) арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша салық органының коды.
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төленетін объектінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
10) су пайдалануды өлшеу бірлігі.
"Арнайы су пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
29. "Төлемді есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" бөлімі 10-жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірлігінде толтырылады.
1) 920.03.001 жолдарында су пайдалану үшін белгіленген лимит көрсетіледі;
2) 920.03.002 салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде және одан жоғары арнайы су пайдаланудың жалпы нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.03.003 салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
4) 920.03.004 жолында 920.03.002 және 920.03.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
Жол арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің (920.03.002) шамасы белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың көлемінен (920.03.003) асып кеткен жағдайда толтырылады.

4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статьи 35 Налогового кодекса. Указывается при его наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период: год - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) при наличии разрешительного документа на специальное водопользование в ячейке А указывается дата выдачи разрешительного документа, в ячейке В указывается номер разрешительного документа;
8) вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
9) код налогового органа по месту осуществления специального водопользования.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
10) единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
29. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 10:
1) в строке 920.03.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.03.002 указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.03.003 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
4) в строке 920.03.004 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как разница строк 920.03.002 и 920.03.003.
Строка заполняется в случае превышения величины фактического объема специального водопользования (920.03.002) над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (920.03.003).

30. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" бөлімде:
1) 920.03.005 жолында Салық кодекстің 487-бабы 1-тармағына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді орган белгілеген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі;
2) 920.03.006 жолда Салық кодексінің 487-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген төлемақы ставкасын (920.03.005) бес есе көбейте отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
31. "Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу" бөлімінде:
1) 920.03.007 жолдарында 920.03.003 және 920.03.005 жолдарының туындысы (920.03.003 х 920.03.005) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 920.03.008 жолдарында 920.03.004 және 920.03.006 жолдарының туындысы (920.03.004 х 920.03.006) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен асыра пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
3) 920.03.009 жолдарында жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде (920.03.007) және белгіленген лимиттен асыра (920.03.008) пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жалпы жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен асыра пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
920.03.009 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде есептелген төлемнің сомасы көрсетіледі.
920.03.009 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша есептелген міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі.
4) 920.03.010 жолында Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.

30. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.03.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 920.03.006 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.03.005) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.
31. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.03.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.03.003 и 920.03.005 (920.03.003 х 920.03.005);
2) в строке 920.03.008 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.03.004 и 920.03.006 (920.03.004 х 920.03.006);
3) в строке 920.03.009 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.03.007) и сверх установленного лимита (920.03.008).
В строке 920.03.009 I указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.03.009 II указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;
4) строка 920.03.010 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.

920.03.010 жолында сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі
6. Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы - 920.04-нысанын жасау
32. 920.04-нысаны салық кезеңі үшін арнайы табиғатты пайдаланудың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
33."Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН - салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі;
3) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе пайда алушының СТН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тіркеу нөмірі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
4) сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не пайда алушының ЖСН/БСН - Салық кодексінің 35-бабына сәйкес мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі). Болған жағдайда көрсетіледі.
Жолды сенімгерлікпен басқарушы толтырады;
5) салық кезеңі: жыл - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
6) оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні.
Оның негізінде мүлікті сенімгерлікпен басқару туындайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жол Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, сенімгерлікпен басқарушы мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) пайда алушының мүдделері үшін жүзеге асырылатын қызмет нәтижелері бойынша Декларация тапсырған жағдайда толтырылады;
7) қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсаты болған жағдайда А торкөзінде рұқсаттың нөмірі көрсетіледі, В торкөзінде рұқсаттың берілген күні көрсетіледі, С торкөзінде объектілер санаты көрсетіледі, D торкөзінде рұқсатты алған күн және рұқсаттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталу күні көрсетіледі;
8) арнайы табиғатты пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;

В строке 920.03.010 указывается сумма платы, исчисленной за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
6. Составление формы 920.04 - Плата за эмиссии
в окружающую среду
32. Форма 920.04 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за эмиссии в окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период.
33. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика. Указывается при его наличии;
3) РНН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса.
Строка заполняется доверительным управляющим;
4) ИИН/БИН учредителя доверительного управления либо выгодоприобретателя - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления согласно статье 35 Налогового кодекса. Указывается при его наличии.
Строка заполняется доверительным управляющим;
5) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
6) номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Указывается номер и дата документа, на основании которого возникает доверительное управление имуществом.
Строка заполняется в случае представления доверительным управляющим Декларации по результатам деятельности, осуществляемой в интересах учредителя доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателя с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса;
7) при наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения, в ячейке С указывается категория объектов (I, II, III, IV), в ячейке D указывается дата получения разрешения и фактическая дата окончания срока действия разрешения;
8) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;

9) ластайтын заттың түрі.
Салық кодексінің 495-бабы тиісті тармағының тармақшасының нөмірі көрсетіледі.
Мысалы, техникалық және элементарлық күкірт бойынша 920.04 қосымшаларын толтырған кезде бұл торкөзде Салық кодексінің 495-бабы 6-тармағының 1.3.7-тармақшасының нөмірі көрсетіледі;
10) салық органының коды. Салық салу объектісінің орналасқан орны (тұрақты ластау көздері бойынша) немесе жылжымалы көздерiн мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
11) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
"Арнайы табиғатты пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы табиғат пайдаланудың өлшем бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
34. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін ластану көлемі туралы мәлімет" бөлімі 11 жолда көрсетілген өлшем бірліктерде толтырылады:
1) 920.04.001 жолында табиғатты пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.04.002 жолында салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың (ластағыш заттардың шығарындыларының (төгінділерінің), орналастырылған өндіріс және тұтыну қалдықтардың) нақты жалпы көлемі көрсетіледі;
3) 920.04.003 жолында белгіленген нормативтер шегінде салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғатты пайдалануды жүзеге асырған жағдайда 920.04.002 жолының көлемі 920.04.003 жолына көшіріледі және 920.04.004 жолы толтырылмайды;
4) 920.04.004 жолында белгіленген нормативтерден тыс 920.04.002 және 920.04.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі (болған жағдайда) көрсетіледі.
35. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 920.04.005 жолында Салық кодексінің 495-бабына сәйкес белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
Мысалы, дизель отыны бойынша 920.04 қосымшалары толтырылған кезде Салық кодексінің 495-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес пайдаланылған отынның 1 тоннасы үшін 0,45 АЕК ставкасы қолданылады;
2) 920.04.006 жолында Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасының асып кету мөлшері көрсетіледі.
Мысалға, меркаптан бойынша (Салық кодексінің 495-бабы 3-тармағының 8)тармақшасы) 920.04 қосымшаларын толтырған кезде жергілікті өкілді органдар төлемақы ставкасын жиырма еседен аспайтын мөлшерде көтеруге құқылы;
3) 920.04.007 жолында 920.04.005 және 920.04.006 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша ставканы арттыру мөлшері ескерілген белгіленген лимит шегіндегі төлемақы ставкасы көрсетіледі;

9) вид загрязняющего вещества.
Указывается номер подпункта соответствующего пункта статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 920.04 по сере технической и элементарной в данной ячейке указывается номер подпункта 1.3.7 пункта 6 статьи 495 Налогового кодекса.
10) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта загрязнения (по стационарным источникам загрязнения) или по месту государственной регистрации передвижных источников загрязнения;
11) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
34. Раздел "Сведения об объемах загрязнения для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 11:
1) в строке 920.04.001 указывается установленный лимит природопользования;
2) в строке 920.04.002 указывается общий фактический объем эмиссий в окружающую среду (выбросов (сбросов) загрязняющих веществ, размещенных отходов производства и потребления) за налоговый период;
3) в строке 920.04.003 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов.
При осуществлении специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, величина строки 920.04.002 переносится в строку 920.04.003 и строка 920.04.004 не заполняется;
4) в строке 920.04.004 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии), определяемый как разница строк 920.04.002 и 920.04.003.
35. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 920.04.005 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в соответствии со статьей 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 920.04 по дизельному топливу применяется ставка 0,45 МРП за 1 тонну использованного топлива в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 495 Налогового кодекса;
2) строке 920.04.006 указывается размер повышения ставки платы по решению местных представительных органов согласно пункту 9 статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 920.04 по меркаптану (подпункт 8) пункт 3 статьи 495 Налогового кодекса) местные представительные органы имеют право повышать размер ставки платы не более чем в двадцать раз;
3) строке 920.04.007 указывается ставка платы в пределах установленного лимита с учетом размера повышения ставки по решению местных представительных органов, определяемая как произведение строк 920.04.005 и 920.04.006;

4) 920.04.008 жолында Салық кодексінің 495-бабында көзделген төлемақы ставкаларын немесе жергілікті өкілді органдардың шешіміне сәйкес төлемақы ставкаларын арттыру мөлшері есептелген төлемақы ставкаларын он есеге ұлғайта отырып айқындалатын (920.04.005 х 10) немесе (920.04.007 х 10) белгіленген лимиттен асып түскен қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі. 920.04.008 жолында көзделген коэффициент қоршаған ортаға эмиссияның нормативтен тыс көлеміне қолданылмайды;
5) 920.04.009 жолында қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 0,2 мөлшерінде төмендететін коэффициент қолданған торкөз белгіленеді;
6) 920.04.010 жолында 920.04.005 және 920.04.009 (920.04.005 х 920.04.009) немесе 920.04.007 және 920.04.009 (920.04.007 х 920.04.009) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасының мөлшері мен Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын коэффициенттер ескеріле отырып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
36. "Бюджетке төленуі тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 920.04.011 жолында 920.04.003 және 920.04.005 немесе 920.04.003 және 920.04.007 немесе 920.04.003 және 920.04.010 (920.04.003 х 920.04.005) немесе (920.04.003 х 920.04.007) немесе (920.04.003 х 920.04.010)) туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 920.04.012 жолында 920.04.004 және 920.04.008 жолдарының туындысы (920.04.004 х 870.01.008) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен асып түскен есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
3) 920.04.013 жолында 920.04.011 және 920.04.012 жолдарының (920.04.011 + 920.04.012) сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиісті қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.04.013 І жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ағымдағы салық кезеңінің кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі.
920.04.013 ІІ жолында Салық кодексінің 446-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейінгі аралық кезеңі үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі.

4) в строке 920.04.008 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита, определяемая увеличением в десять раз ставок платы, предусмотренная статьей 495 Налогового кодекса, или ставок платы с учетом размера повышения ставки платы согласно решения местных представительных органов (920.04.005 х 10) или (920.04.007 х 10). Коэффициент, предусмотренный строкой 920.04.009 не распространяется на сверхнормативный объем эмиссий в окружающую среду;
5) в строке 920.04.009 отмечается ячейка в случае применения плательщиком платы за эмиссию в окружающую среду понижающего коэффициента в размере 0,2 согласно подпункту 2) пункта 7 статьи 495 Налогового кодекса;
6) в строке 920.04.010 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах лимита с учетом размера ставки платы по решению местных представительных органов в соответствии с пунктом 9 статьи 495 Налогового кодекса и коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно подпункту 2) пункта 7 статьи 495 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 920.04.005 и 920.04.009 (920.04.005 х 920.04.009) или 920.04.007 и 920.04.009 (920.04.007 х 920.04.009).
36. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.04.011 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.04.003 и 920.04.005 или 920.04.003 и 920.04.007, или 920.04.003 и 920.04.010 (920.04.003 х 920.04.005) (920.04.003 х 920.04.007) или (920.04.003 х 920.04.010);
2) в строке 920.04.012 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк (920.04.004 х 920.04.008);
3) в строке 920.04.013 указывается общая сумма платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк (920.04.011 + 920.04.012).
В строке 920.04.013 I указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса.
В строке 920.04.013 II указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 446 Налогового кодекса;

4) 920.04.014 жолында Салық кодексінің 35-бабымен белгіленген ерекшеліктерді есепке алумен сенімгерлік басқаруды құрылтайшының мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындауды тапсырған жағдайда толтырылады.
920.04.014 жолында сенімгерлік басқаруды құрылтайшыдағы сенімгерлік басқарушыларын салық кезеңі үшін мүлкін сенімгерлік басқарудың келісім-шарты немесе өзге жағдайларда пайда алушы сенімгерлік басқаруды пайда болу басқа негіздер бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 47-қосымша
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
1.1 Нысан Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы
1-бөлім. Қазақстан Республикасының аумағында өткізу
теңге
Шот кредиті
СЭҚ
ТН коды
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) атауы
Алушының атауы
Резидент/ резидент емес
СТН
ЖСН/ БСН
Алушының резиденттік елінің коды
Келісім шарт (шарт) күні
Келісім шарт (шарт) №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны
кестенің жалғасы:
Шот-фактура күні
Шот-фактура №
Өлшем бірлігі
Бірлік үшін бағасы
Саны
Жанама салықтарсыз сомасы
Акциз
ҚҚС ставкасы
ҚҚС
Тауардың пин-коды
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
2-бөлім. Қосымша шот-фактура бойынша өткізу кітабы
теңге
Шот кредиті
СЭҚ ТН коды
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) атауы
Алушының атауы
Резидент/ резидент емес
СТН
ЖСН/ БСН
Алушының резиденттік елінің коды
Келісім шарт(шарт) күні
Келісім шарт (шарт) №
Негізгі шот - фактура күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны
кестенің жалғасы:
Негізгі шот-фактура №
Қосымша шот-фактураның күні
Қосымша шот-фактураның №
Өлшем бірлігі
Бірлік үшін бағасы
Саны
Түзету мөлшері (жанама салықтарсыз сома)
Акциз
ҚҚС ставкасы
ҚҚС
Тауардың пин-коды
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
3-бөлім. Экспорттық валюталық бақылау
теңге
Шот кредиті
СЭҚ ТН коды
Экспортталатын тауарлардың (қызметтердің, жұмыстардың) атауы
Жеткізу шарты
Тауарларды тиеу орны (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті, ел
Сатып алушының атауы
Сатып алушының заңды мекен-жайы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
кестенің жалғасы:
Келісім-шарт (шарт) күні
Келісім-шарт (шарт) №
Мәміле паспортының күні
Мәміле паспортының №
Инвойс күні
Инвойс №
(Өтініш) КД күні
(Өтініш) КД №
Өлшем бірлігі
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиыны
кестенің жалғасы:
Өнімнің бірлік құны
Саны
Сомасы
Келісім валютасы
Теңге курсы
Теңгеге қайта есептеу
Төлеу мерзімі
Кедендік баждар мен алымдар
Тауардың пин-коды
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Сақтандыру, қайта сақтандыру
ұйымдарын, банктік қызметті,
лицензия негізінде кейбір
банктік операцияларды, зейнетақы
жарналарын тарту және зейнетақыны
төлеу жөніндегі қызметті,
сондай-ақ зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын заңды
тұлғаларды қоспағанда, мониторингке
жататын ірі салық төлеушілер үшін
салық есептілігіне
(1.1-1.7 нысандары) қосымша
Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарын, банктік қызметті, лицензия негізінде кейбір банктік операцияларды, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақыны төлеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау және табыс ету ережелері (1.1-1.7 нысандары)

4) строка 920.04.014 заполняется в случае, если исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления возложено на доверительного управляющего с учетом особенностей, установленных статьей 35 Налогового кодекса.
В строке 920.04.014 указывается сумма платы, исчисленной за налоговый период доверительным управляющим за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления.
Приложение 47
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 644
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год
Форма 1.1
Книга реализации товаров, работ, услуг
Раздел 1. Реализация на территории Казахстана
тенге
Кредит
счета
Код ТН ВЭД
Наимено-
вание
товаров
(работ,
услуг)
Наимено-
вание
получателя
Резидент/
нерезидент
РНН
ИИН/БИН
Код страны
резидентства
получателя
Дата
контракта
(договора)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
продолжение таблицы
контракта
(договора)
Дата
счета-
фактуры
счета-
фактуры
Единицы
измере-
ния
Цена за
единицу
Количес-
тво
Сумма
без
косвен-
ных
налогов
Акциз
Ставка
НДС
НДС
Пин-код
товара
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год
Форма 1.1
Раздел 2. Книга реализации по дополнительному счету-фактуре
тенге
Кредит
счета
Код
ТН
ВЭД
Наиме-
нова-
ние
товаров
(работ,
услуг)
Наиме-
нова-
ние
полу-
чателя
Рези-
дент/
нере-
зидент
РНН
ИИН/БИН
Код
страны
резидент-
ства
получа-
теля
Дата
контракта
(договора)
контракта
(договора)
Дата
основного
счета-
фактуры
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
продолжение таблицы
№ основ-
ного
счета-
фактуры
Дата дополни-
тельного
счета-
фактуры
№ дополни-
тельного
счета-
фактуры
Единица
измере-
ния
Цена за
единицу
Коли-
чество
Размер
коррек-
тировки
(сумма
без
косвенных
налогов)
Акциз
Ставка
НДС
НДС
Пин-код
товара
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год
Форма 1.1
Раздел 3. Экспортный валютный контроль
Кредит
счета
Код
ТН
ВЭД
Наиме-
нование
экспор-
тируемых
товаров
(работ,
услуг)
Условия
постав-
ки
Место отгруз-
ки
товаров
(работ,
услуг)
Пункт
достав-
ки
товара
(работ,
услуг),
страна
Наиме-
нова-
ние
поку-
пателя
Юриди-
ческий
адрес
покупа-
теля
Дата
конт-
ракта
(дого-
вора)
№ конт-
ракта
(дого-
вора)
Дата
пас-
порта
сделки
№ пас-
порта
сделки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
продолжение таблицы
Дата ин-
войса
№ ин-
войса
Дата
ТД
(Заяв-
ления)
№ ТД
(Заяв-
ления)
Еди-
ница
изме-
рения
Стои-
мость
единицы
продук-
ции
Коли-
чество
Сумма
Валюта
конт-
ракта
Курс
тенге
Пере-
расчет
в тенге
Срок
оплаты
Тамо-
женные
пошлины
и сборы
Пин-
код
това-
ра
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Приложение к налоговой отчетности
для крупных налогоплательщиков,
подлежащих мониторингу, за исключением
страховых, перестраховочных организаций,
юридических лиц осуществляющих банковскую
деятельность, отдельные виды банковских
операций на основании лицензии,
деятельность по привлечению пенсионных
взносов и пенсионным выплатам,
а также деятельность по инвестиционному
управлению пенсионными активами
(формы 1.1-1.7)
Правила составления и представления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
за исключением страховых, перестраховочных организаций,
юридических лиц осуществляющих банковскую деятельность,
отдельные виды банковских операций на основании лицензии,
деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным
выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению
пенсионными активами (Формы 1.1-1.7)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарын, банктік қызметті, лицензия негізінде кейбір банктік операцияларды, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақыны төлеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау және табыс ету тәртібін көздейді.
2. Ірі салық төлеушілер мониторингі (бұдан әрі - салық төлеушілер) салық төлеушілердің нақты салық салынатын базасын айқындау мақсатында олардың қаржы-шаруашылық қызметін талдау, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында нарықтық бағаларды қолдануды сақтауларын бақылау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторингті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мониторинг бойынша шоғырландырылған салық есептілігі тапсырылады.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Ережелерде белгіленген тәртіппен бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші тапсыратын, осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Ережелердің "Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі" 2 тарау сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптастырылады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілігінің нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші уәкілетті органға деректерді жеткізу жүйесі арқылы тапсырады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу, за исключением страховых, перестраховочных организаций, юридических лиц осуществляющих банковскую деятельность, отдельные виды банковских операций на основании лицензии, деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово - экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главы 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.

9. Мониторинг бойынша салық есептілігі нысандарының түрі.
Бұл ұяшықтар Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне қарай қажетті ұяшық белгіленеді.
10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
2) сәйкестендіру нөмір (БСН - заңды тұлғалар үшін). Болған жағдайда көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
4) мониторинг бойынша салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі;
5) салық төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Қаржы-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің есепті мерзімде болмаған кезінде мониторинг бойынша салық есептілігі тиісті бағандарды толтырмай тапсырылады 1.1, 1.2 салық есептілігі нысандары бойынша бөлімдерінің бірін тапсырмау салық есептілігін тапсыру бөлігінде салық төлеушінің салық міндеттемесін орындамау болып табылады.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі
12. "Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы" 1, 2, 3-бөлімдерден тұрады.
"Қазақстан Республикасының аумағында өткізу" 1-бөлім төлеу уақытына қарамастан, оларды Қазақстан Республикасының аумағында өткізу мақсатында жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарларды тиеп-жөнелтуіне қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезең үшін өткізілген өнімнің барлық көлемі көрсетіледі. Өлшем бірлігі теңге болып табылады.
Байланыс қызметтерінің іске асыруы, су-, жылу-, газ-, жабдықтау, жолаушылар тасымалдаулар және жеке тұлғалар үшін іске асатын жүк тасымалдаулардың барлық түрлері, ортақ жолдармен шағылысады, бөлуі бар заңды тұлғалар үшін жүзеге асырылған (жұмыстар, қызметтер) тауарлардың аты бойынша бөлек әрбір есеп-фактура бойынша.
Байланыс, су-, жылу-, газ-, электрмен жабдықтау қызметтері, жеке тұлғалар үшін жүзеге асырылатын жолаушы тасымалдау және жүк тасымалдаудың барлық түрлері жалпы жолмен көрсетіледі, ал заңды тұлғалар үшін әрбір шот-фактура бойынша жеке өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы бойынша бөліп көрсетіледі.
"№" 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Одан Келесі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
"Шоттың кредиті" 2-бағанында Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына сәйкес келетін шотының (бұдан әрі - шоттардың жұмыс жоспары) кредиті көрсетіледі.
"СЭҚ ТН коды" 3-бағанында кедендік одағының Комиссиясымен бекітілген экономикалық қызметiнiң кедендік одағының Бірыңғай тауар номенклатурасының коды көрсетіледі, бұл ретте қызмет көрсетулер бойынша 98 код көрсетіледі.
"Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) атауы" 4-бағанында Қазақстан Республикасының аумағында резидент емеске сатылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) қоса, тиеп-жөнелтілген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауы көрсетіледі.
"Алушының атауы" 5-бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы жеке тұлғаның аты, жөні, тегі (болған жағдайда көрсетіледі) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмайтын жеке тұлғаларға сату кезінде "Алушының атауы" бағанында "жеке тұлғаларға" деп көрсетіледі және СТН, ЖСН/БСН (егер бар болса), резиденттік елінің коды, келісім-шарттың нөмірі мен күні, шот-фактуралардың күні мен нөмірі бағандары толтырылмайды.
"Резидент/резидент емес" 6-бағанында Алушының резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті - 0,
Қазақстан Республикасының резиденті емес - 1.
"СТН" 7-бағанында Алушының СТН-і көрсетіледі.
"ЖСН/БСН" 8-бағанында егер бар болса Алушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Алушының резиденттік елінің коды" 9-бағанында салық төлеуші - резидент еместің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген 22-қосымшаға сәйкес елдердің әріптік кодталуын пайдалану қажет.
"Келісім-шарттың (шарт) күні" 10-бағанында оның негізінде тауарларды тиеу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету жүргізілетін жасалған келісім-шарттың (шарттың) күні көрсетіледі.
"Келісім-шарт (шарт)" 11-бағанында оның негізінде тауарларды тиеу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету жүргізілетін жасалған келісім-шарттың (шарттың) күні көрсетіледі.
"Шот-фактура күні" 12-бағанында тауарларды тиеу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсетулер бойынша тиісті шот-фактураның күні көрсетіледі.
"Шот-фактураның №" 13-бағанында тауарларды тиеп-жөнелтілген, орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша тиісті шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
"Өлшем бірлігі" 14-бағанында өткізілген тауарлардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, кВт, жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшін (теңгеде) және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) көрсетіледі.
"Бірлік үшін бағасы" 15-бағанында жанама салықсыз тауардың бірлігі үшін бағасы көрсетіледі.
"Саны" 16-бағанында өткізілген тауарлардың саны немесе жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) көлемі "1" белгісі мен көрсетіледі.
"Жанама салықтарсыз сома" 17-бағанында жанама салықтарсыз өткізудің жалпы құны көрсетіледі.
"Акциз" 18-бағанында өткізілген тауарлар жұмыстар (қызмет көрсетулер) бойынша акциз сомасы көрсетіледі.
"ҚҚС ставкасы" 19-бағанында қосылған құн салығының (бұдан әрі  -ҚҚС) тиісті ставкасы көрсетіледі.
"ҚҚС" 20-бағанында шот-фактурада көрсетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бір жолмен көрсетілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің), ҚҚС сомасы жалпы көрсетіледі.
"Тауардың пин-коды" 21-бағанында мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спирті немесе алкоголь өнімдерін өткізу кезінде толтырылады. Пин-код дегеніміз - Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спирті мен алкоголь өнімдерінің айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган беретін жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - пин-код).
"Қосымша шот-фактура бойынша өткізу кітабы" 2-бөлім 1.1-нысанның 1-бөліміне ұқсас түрде, Салық кодексі 265-бабының ережелерін ескере отырып толтырылады.
Егер есепті кезеңде қосымша шот-фактуралар бойынша өткізулер іске асырылмаса, онда нысан нөлдік белгілермен тапсырылады.
"Экспорттық валюталық бақылау" 3-бөлім төлем уақытына қарамастан оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс өткізу мақсатында жұмыстардың орындалуына, қызметтерді ұсынуына, тауарларды тиеп-жөнелтілулеріне қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезең үшін өткізілген өнімнің барлық көлемі көрсетіледі.
"№" 1-бағанында рет нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін үзбеуі тиіс.
"Шот кредиті" 2-бағанында шоттардың жұмыс жоспарының тиісті шотының кредиті көрсетіледі.
"СЭҚ ТН коды" 3-бағанында экспортталатын тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
"Экспортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрі" 4-бағанда экспортталатын тауарлардың (жұмыс, қызмет көрсету) атауы көрініс табады.
"Жеткізу шарты" 5-бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу шарты көрсетіледі.
"Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) тиеу орны" 6-бағанда тауарлардың, жасалынған жұмыстардың, қызмет көрсетулердің нақты тиеп-жөнелтілген орны көрсетіледі.
"Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті, ел" 7-бағанда тауарды жұмысты, қызмет көрсетуді жеткізу пункті, ел көрсетіледі.
"Алушының атауы" және "Алушының заңды мекен-жайы" 8 және 9-бағандарда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) алушы жеке тұлғаның аты-жөні (егер бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
"Келісім-шарт (шарт) күні" және "Келісім-шарт (шарт) "10 және 11-бағандарда оған сәйкес тауар (жұмыс, қызмет көрсету) экспорты жүргізілген келісім-шарт (шарт), жасау күні мен нөмірі тиісінше көрсетіледі.
"Мәміле паспортының күні" және "Мәміле паспортының "12 және 13-бағандарда осы келісім-шарт (келісім) бойынша жеткізулер негізіндегі мәміле паспортынан деректер көрсетіледі.
"Инвойс күні" және "Инвойс" 14 және 15-бағандарда инвойс күні мен нөмірі көрсетіледі.
"КД (Өтініш) күні" 16-бағанында және "КД (Өтініш) №" 17-бағанында кедендік декларациясының немесе тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтініштің (бұдан әрі - (КД (Өтініш) күні және нөмірі көрсетіледі. Сонымен қатар Өтініштің күнімен нөмірі кедендік одағына мүше - мемлекеттермен сыртқы экономиқалық қызмет жасаған жағдайда көрсетіледі.
"Өлшем бірліктері" 18-бағанында тауардың, жұмыстың, қызмет көрсетудің (ақшалай бірлікте) өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, кВт және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) көрсетіледі.
"Өнім бірлігінің құны" 19-бағанында өнімнің бірлік құны көрсетіледі.
"Саны" 20-бағанында экспортқа шығарылған тауарлардың, нақты саны көрсетіледі, жұмыстар (қызметтер) үшін "1" мәні көрсетіледі.
"Сома" 21-бағанында нақты экспортқа шығарылған тауарлар, жұмыстар, қызметтердің сомасы көрсетіледі.
"Келісім-шарт валютасы" 22-бағанында экспортталатын тауарды, жұмыстарды, келісім-шарт бойынша қызметтерге төлем жүзеге асырылған валюта көрсетіледі.
"Теңге бағамы" 23-бағанында кедендік ресімдеуге КД қабылдау күніне келісім-шарт валютасына теңгенің рыноктық бағамы көрсетіледі.
"Теңгемен қайта есептеу" 24-бағанында теңгелік эквиваленттегі сома көрсетіледі.
"Төлеу мерзімі" 25-бағанында келісім-шартқа сәйкес төлеу күні көрсетіледі.
"Кеден баждары мен алымдары" 26-бағанында төленген кеден баждары мен алымдарының сомасы көрсетіледі.
"Тауардың пин-коды" 27-бағаны мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спирті немесе алкоголь өнімдерін өткізу кезінде толтырылады.
Егер есепті кезеңде экспортқа өткізулер іске асырылмаса, онда нысан нөлдік белгілермен тапсырылады.

9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.
10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер. Указывается при наличии.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф. Непредставление одного из разделов по формам налоговой отчетности 1.1, 1.2 является неисполнением налогоплательщиком налогового обязательства в части представления налоговой отчетности.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления форм налоговой отчетности
12. Форма 1.1 "Книга реализации товаров, работ, услуг" состоит из разделов 1, 2, 3.
Раздел 1 "Реализация на территории Казахстана" заполняется по мере выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки товаров с целью их реализации на территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованной продукции за отчетный период. Единицей измерения является тенге.
Реализация услуг связи, водо-, тепло-, газо-, электроснабжения, все виды пассажирских перевозок и грузоперевозок, осуществляемых для физических лиц, отражаются общей строкой, а для юридических лиц с разбивкой по наименованию реализованных товаров (работ, услуг) отдельно по каждому счету-фактуре.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Кредит счета" указывается кредит соответствующего счета Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185 (далее - рабочий план счетов).
В графе 3 "Код ТН ВЭД" указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза, утвержденный Комиссией таможенного союза, при этом по услугам указывается код 98 (далее - код ТН ВЭД).
В графе 4 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование отгруженных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг, включая товары (работы, услуги), реализованные нерезиденту на территории Республики Казахстан.
В графе 5 "Наименование получателя" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица - получателя товара (работ, услуг).
При реализации физическим лицам, не осуществляющим предпринимательскую деятельность, в графе "Наименование получателя" указывается "физическим лицам" и не заполняются графы резидент/нерезидент, РНН, ИИН/БИН (при его наличии), код страны резидентства получателя, дата и номер контракта (договора), дата и номер счета-фактуры.
В графе 6 "Резидент/нерезидент" указывается код, обозначающий резидентство покупателя:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 7 "РНН" указывается РНН покупателя.
В графе 8 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер покупателя при его наличии.
В графе 9 "Код страны резидентства получателя" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - буквенная кодировка стран).
В графе 10 "Дата контракта (договора)" указывается дата заключенного контракта (договора), на основании которого производится отгрузка товара, выполнение работ, предоставление услуг.
В графе 11 "№ контракта (договора)" указывается номер заключенного контракта (договора), на основании которого производится отгрузка товара, выполнение работ, предоставление услуг.
В графе 12 "Дата счета-фактуры" указывается дата соответствующего счета-фактуры по отгруженным товарам, выполненным работам, предоставленным услугам.
В графе 13 "№ счета-фактуры" указывается номер соответствующего счета-фактуры по отгруженным товарам, выполненным работам, предоставленным услугам.
В графе 14 "Единица измерения" указывается единица измерения реализованных товаров (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 15 "Цена за единицу" указывается цена за единицу товара без косвенных налогов.
В графе 16 "Количество" указывается количество реализованных товаров, для работ (услуг) указывается значение "1".
В графе 17 "Сумма без косвенных налогов" указывается общая стоимость реализации без косвенных налогов.
В графе 18 "Акциз" указывается сумма акцизов по реализуемым товарам (работам, услугам).
В графе 19 "Ставка НДС" указывается соответствующая ставка налога на добавленную стоимость (далее - НДС).
В графе 20 "НДС" указывается сумма НДС, отраженного в счете-фактуре. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
Графа 21 "Пин-код товара" заполняется при реализации отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции. Пин-код - персональный идентификационный номер отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции, присваиваемый уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта и алкогольной продукции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (далее - пин-код).
Раздел 2 "Книга реализации по дополнительному счету-фактуре" заполняется аналогично разделу 1 формы 1.1 с учетом положений статьи 265 Налогового кодекса.
В случае если в отчетном периоде не было реализации по дополнительным счетам-фактурам, форма предоставляется с нулевыми значениями.
Раздел 3 "Экспортный валютный контроль" заполняется по мере выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки товаров с целью их реализации за пределы таможенной территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованной продукции за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Кредит счета" указывается кредит соответствующего счета рабочего плана счетов.
В графе 3 "Код ТН ВЭД" указывается код ТН ВЭД экспортируемого товара (работ, услуг).
В графе 4 "Наименование экспортируемых товаров (работ, услуг)" отражается наименование экспортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 5 "Условия поставки" указываются условия поставки товаров (работ, услуг).
В графе 6 "Место отгрузки товаров (работ, услуг)" указывается место фактической отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг.
В графе 7 "Пункт доставки товара (работ, услуг), страна" указывается пункт доставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, страна.
В графах 8 и 9 "Наименование покупателя" и "Юридический адрес покупателя" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица - получателя товара (работ, услуг) юридический адрес получателя товара (работ, услуг).
В графах 10 и 11 "Дата контракта (договора)" и "№ контракта (договора)" указываются соответственно дата и номер заключения контракта (договора), согласно которому производится экспорт товаров, работ, услуг.
В графах 12 и 13 "Дата паспорта сделки" и "№ паспорта сделки" указываются данные из паспорта сделки по поставкам по данному контракту (договору).
В графах 14 и 15 "Дата инвойса" и "№ инвойса" указываются дата и номер инвойса.
В графах 16 "Дата ТД (Заявления)" и 17 "№ ТД (Заявления)" указываются дата и номер таможенной декларации или Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - ТД (Заявление)). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов таможенного союза.
В графе 18 "Единица измерения" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (в денежных единицах).
В графе 19 "Стоимость единицы продукции" указывается стоимость единицы продукции.
В графе 20 "Количество" указывается количество фактически экспортированных товаров, для работ (услуг) указывается значение "1".
В графе 21 "Сумма" отражается сумма фактически экспортированных товаров, работ, услуг.
В графе 22 "Валюта контракта" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата экспортируемого товара, работ, услуг по контракту.
В графе 23 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта на дату принятия ТД к таможенному оформлению.
В графе 24 "Перерасчет в тенге" указывается сумма в тенговом эквиваленте.
В графе 25 "Срок оплаты" указывается дата оплаты согласно контракту.
В графе 26 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов.
Графа 27 "Пин-код товара" заполняется при реализации отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции.
В случае если в отчетном периоде реализация на экспорт не осуществлялась, форма предоставляется с нулевыми значениями.

13. "Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы" "Қазақстан Республикасының аумағында алу" 1-бөлім төлеу уақытына қарамастан, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) Қазақстан Республикасының аумағында кіріске алынуына қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезеңде жүргізілген сатып алынған барлық тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) көлемі көрсетіледі. Өлшем бірлігі теңге болып табылады.
"1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін бұзбауы қажет.
"Шот дебеті" 2-бағанында шоттардың жұмыс жоспарындағы тиісті жұмыс жоспары шотының дебеті көрсетіледі.
"СЭҚ ТН коды" 3-бағанында сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) СЭҚ ТН тиісті коды көрсетіледі.
"Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) атауы" 4-бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы көрсетіледі.
"Жеткізушінің атауы" 5-бағанында тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушінің атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмайтын жеке тұлғалардан сатып алған кезде "Жеткізушінің атауы" - бағанында "жеке тұлғалар" деп көрсетіледі, бұл ретте "Резидент/резидент емес" СТН, ЖСН/БСН (егер бар болса), жеткізушінің резиденттік елінің коды, келісім-шарттың нөмірі мен күні (шарт), шот-фактуралардың күні мен нөмірі - бағандары толтырылмайды.
"Резидент/резидент емес" 6-бағанында жеткізушінің резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті - 0,
Қазақстан Республикасының резиденті емес - 1.
"СТН" 7-бағанында жеткізушінің СТН-і көрсетіледі.
"ЖСН/БСН" 8-бағанында жеткізушінің бар болған жағдайда сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Жеткізушінің резиденттік елінің коды" 9-бағанында салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде, салық төлеуші-резидент емес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
"Келісім-шарттың (шарттың) күні" 10-бағанында оның негізінде тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алу жүргізілетін жасалған келісім-шарттың (шарттың) күні көрсетіледі.
"Келісім-шарттың (шарттың) "11-бағанында оның негізінде тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алу жүргізілетін жасалған келісім-шарттың (шарттың) нөмірі көрсетіледі.
"Шот-фактураның күні" 12-бағанында шот-фактураның күні көрсетіледі.
"Шот-фактураның "13-бағанында шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
"Өлшем бірліктері" 14-бағанында тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, кВт, жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшін (теңге) және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) көрсетіледі.
"Саны" 15-бағанында сатып алынған тауарлардың саны (көлемі) көрсетіледі, жұмыстар (қызметтер) үшін "1" мәні көрсетіледі.
"Біреуінің бағасы" 16-бағанында жанама салықтарсыз бір тауардың (жұмыстың, қызметтің) қанша тұратын бағасы көрсетіледі.
"Жанама салықтарсыз сома" 17-бағанында жанама салықтарсыз тауардың (жұмыстың, қызметтің) құны көрсетіледі.
"Акциз" 18-бағанында сатып алынған тауарлардың (қызметтердің, жұмыстардың) есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
"ҚҚС" 19-бағанында ҚҚС сомасы көрсетіледі.
"Төлем көзінен табыс салығы сомасы" 20-бағанында төлем көзінен ұсталған (ұсталатын) корпорациялық табыс салығының немесе жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық ұсталмаған жағдайда, онда осы-баған толтырылмайды.
"Тауардың пин-коды" 21-бағаны мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі өнімдерін, этил спиртін немесе алкоголь өнімін сатып алған кезде толтырылады.
"Қосымша шот-фактура бойынша өткізу кітабы" 2-бөлім 1.2-нысанның 1-бөліміне ұқсас түрде, Салық кодексінің 265-бабы ережелерін ескере отырып толтырылады.
Егерде есепті кезеңде қосымша шот-фактуралар бойынша кіріске алынбаса, ондай жағдайда нысан нөлдік белгілермен тапсырылады.
"Импорттық валюталық бақылау" 3-бөлім төлем уақытына қарамастан оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыста сатып алған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) кірісіне қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезең үшін жүргізілген Алулардың барлық көлемі көрсетіледі.
"№" 1-бағанында рет нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін үзбеуі тиіс.
"Шот дебеті" 2-бағанында шоттардың жұмыс жоспарындағы тиісті шотының дебеті көрсетіледі.
"СЭҚ ТН коды" 3-бағанында СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
"Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрі" 4-бағанында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерде алынатын импортталатын тауар атауы және көрсетілетін қызметтердің түрі көрсетіледі.
"Жеткізу шарттары" 5-бағанында тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жеткізу шарты көрсетіледі.
"Тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) тиеу орны, елі" 6-бағанында тауарды (жұмыс, қызмет көрсету) жеткізуші резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі.
"Тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті" 7-бағанында жеткізу шартына сәйкес тауарды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді жеткізу пункті көрсетіледі.
"Өлшем бірлігі" 8-бағанында тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, шаршы метр, литр, кВт және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері), ал жұмыстар, қызмет көрсетулердікі ақшалай бірлікте көрсетіледі.
"Сатушының атауы" және "Сатушының заңды мекен-жайы" 9 және 10-бағандарында тауарды алушы жеке тұлғаның аты-жөні немесе тауар (жұмыс, қызмет) сатушы заңды тұлғаның атауы және тауар (жұмыс, қызмет) сатушының заңды мекен-жайы көрсетіледі.
"Келісім-шарттың (шарттың) күні" және "Келісім-шарттың (шарттың) "11 және 12-бағандарында келісім-шартқа (шартқа) сәйкес өнімнің импорты жүргізілетін, тиісті жасалу күні мен нөмірі көрсетіледі.
"Инвойс күні" және "Инвойс" 13 және 14-бағандарында инвойс күні мен нөмірі көрсетіледі.
"КД (Өтініш) күні" 16-бағанында және "КД (Өтініш) №" 17-бағанында кедендік декларациясының немесе тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтініштің (бұдан әрі - (КД (Өтініш) күні және нөмірі көрсетіледі. Сонымен қатар Өтініштің күнімен нөмірі кедендік одағына мүше - мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасаған жағдайда көрсетіледі.
"Тауар бірлігінің құны" 17, "Саны" 18, "Сома" 19-бағандарында нақты импортталған тауарлар (жұмыс, қызмет) мәліметтері көрсетіледі.
"Келісім-шарт валютасы" 20-бағанында келісім-шарт бойынша импортталатын тауарға төлем жүзеге асырылатын валюта көрсетіледі.
"Теңге бағамы" 21-бағанында КД кедендік ресімдеуге қабылдау күніне келісім-шарт валютасына теңгенің рыноктық бағамы көрсетіледі.
"Теңгеге қайта есептеу" 22-бағанында теңгелік эквивалентте сома көрсетіледі.
"ҚҚС нақты төленді" 23-бағанында импорт кезінде нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
"Есепке алу әдісімен ҚҚС төленді" 24-бағанында есепке алу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
"Акциздер" 25-бағанында төленген акциздер сомасы көрсетіледі.
"Кедендік баждар мен алымдар" 26-бағанында төленген кедендік баждар мен алымдар сомасы көрсетіледі.
"Жеткізуді төлеу мерзімі" 27-бағанында келісім-шартқа сәйкес төлеу күні көрсетіледі.
"Тауардың пин-коды" 28-бағаны мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі өнімдерін, этил спиртін немесе алкоголь өнімін сатып алған кезде ғана міндетті түрде толтырылады.

13. Форма 1.2 "Книга покупок товаров, работ, услуг".
Раздел 1 "Приобретение на территории Казахстана" заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг) на территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем приобретенных товаров (работ, услуг) за отчетный период. Единицей измерения является тенге.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Дебет счета" указывается дебет соответствующего счета рабочего плана счетов.
В графе 3 "Код ТН ВЭД" указывается соответствующий код ТН ВЭД приобретенных товаров (работ, услуг).
В графе 4 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование приобретенных товаров (работ, услуг).
В графе 5 "Наименование поставщика" указывается наименование поставщика товара (работ, услуг).
При приобретении от физических лиц, не осуществляющих предпринимательскую деятельность, в графе "Наименование поставщика" указывается "физических лиц", при этом не заполняются графы "Резидент/нерезидент", РНН, ИИН/БИН при его наличии, код страны резидентства поставщика, дата и номер контракта (договора), дата и номер счета-фактуры.
В графе 6 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство поставщика:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 7 "РНН" указывается РНН поставщика.
В графе 8 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер поставщика при его наличии.
В графе 9 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графе 10 "Дата контракта (договора)" указывается дата заключенного контракта (договора), на основании которого производится приобретение товара (работ, услуг).
В графе 11 "№ контракта (договора)" указывается номер заключенного контракта (договора), на основании которого производится приобретение товара (работ, услуг).
В графе 12 "Дата счета-фактуры" указывается дата соответствующего счета-фактуры.
В графе 13 "№ счета-фактуры" указывается номер соответствующего счета-фактуры.
В графе 14 "Единица измерения" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 15 "Количество" указывается количество (объем) приобретенных товаров, для работ (услуг) указывается значение "1".
В графе 16 "Цена за единицу" указывается цена за единицу товаров (работ, услуг) без косвенных налогов.
В графе 17 "Сумма без косвенных налогов" указывается стоимость товаров (работ и услуг) без косвенных налогов.
В графе 18 "Акциз" указывается сумма акцизов в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам).
В графе 19 "НДС" указывается сумма НДС.
В графе 20 "Сумма подоходного налога у источника выплаты" указывается сумма корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, удержанного (удерживаемого) у источника выплаты. В случае если налог не удерживается, то данная графа не заполняется.
Графа 21 "Пин-код товара" заполняется при приобретении отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции.
Раздел 2 "Книга покупок по дополнительному счету-фактуре" заполняется аналогично разделу 1 формы 1.2 с учетом положений статьи 265 Налогового кодекса.
В случае если в отчетном периоде не было оприходования по дополнительным счетам-фактурам, форма предоставляется с нулевыми значениями.
Раздел 3 "Импортный валютный контроль" заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг), приобретенных за пределами таможенной территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем произведенных приобретений за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Дебет счета" указывается дебет соответствующего счета рабочего плана счетов.
В графе 3 "Код ТН ВЭД" отражается код ТН ВЭД.
В графе 4 "Наименование приобретаемых товаров (работ, услуг)" указывается наименование импортируемого товара и вид работ, услуг, приобретаемых за пределами таможенной территории Республики Казахстан.
В графе 5 "Условия поставки" указываются условия поставки товара (работ, услуг).
В графе 6 "Место отгрузки товара (работ, услуг), страна" указывается код страны, резидентом которой является поставщик товара (работ, услуг).
В графе 7 "Пункт доставки товара (работ, услуг)" указывается пункт доставки товара, выполнения работ, оказания услуг в соответствии с условиями поставки.
В графе 8 "Единица измерения" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (в денежных единицах).
В графах 9 и 10 "Наименование продавца" и "Юридический адрес продавца" указывается фамилия, имя, отечество физического лица или наименование юридического лица - продавца товара (работ, услуг) и юридический адрес продавца товара (работ, услуг).
В графах 11 и 12 "Дата контракта (договора)" и "Номер контракта (договора)" указываются соответственно дата и номер контракта (договора), согласно которому производится импорт товаров.
В графах 13 и 14 "Дата инвойса" и "№ инвойса" указываются дата и номер инвойса.
В графах 15 "Дата ТД (Заявления)" и 16 "№ ТД (Заявления)" указываются дата и номер таможенной декларации или Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - ТД (Заявление)). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов таможенного союза.
В графах 17 "Стоимость единицы товаров", 18 "Количество", 19 "Сумма" указываются данные фактически импортированных товаров (работ, услуг).
В графе 20 "Валюта контракта" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата импортируемого товара по контракту.
В графе 21 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта на дату принятия ТД к таможенному оформлению.
В графе 22 "Перерасчет в тенге" указывается сумма в тенговом эквиваленте.
В графе 23 "Фактически уплачено НДС" указывается сумма фактически уплаченного НДС при импорте.
В графе 24 "Уплачено НДС методом зачета" указывается сумма уплаченного НДС методом зачета.
В графе 25 "Акцизы" указывается сумма уплаченных акцизов.
В графе 26 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов.
В графе 27 "Срок оплаты поставки" указывается дата оплаты согласно контракту.
Графа 28 "Пин-код товара" заполняется обязательно только при приобретении отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции.

14. "Бухгалтерлік баланс" 1.3-нысан өспелі жиынтықпен толтырылады. Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
15. "Қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындылары туралы есеп" 1.4-нысан сәйкес өспелі жиынтықпен толтырылады. Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
16. "Өндірілген және сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) қозғалысы туралы есеп" 1.5-нысан салық кезеңі үшін өндірілген және сатып және сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) саны көрсетіледі. Егер салық төлеуші тауарлардың әр түрін шығарса, шығарылған барлық тауарлар түрлері бойынша көрсетіледі. Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
"Р/с" 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі. Одан Келесі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
"СЭҚ ТН коды" 2-бағанында көрсетілген тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) СЭҚ ТН тиісті коды көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) атауы" 3-бағанында өндірілген және сатып алынған (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) тауарлардың атауы көрсетіледі.
"Өлшем бірлігі" 4-бағанында кәсіпорында пайдаланылатын өндірілген және сатып алынған тауарлардың өлшем бірліктері (дана, килограмм, тонна, метр, шаршы метр, литр, кВт және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша (теңгемен) көрсетіледі.
"Салық кезеңінің басындағы қалдық, саны" 5-бағанында салық кезеңінің басында қалған тауардың саны көрсетіледі.
"Салық кезеңінің басындағы қалдық, сомасы" 6-бағанында салық кезеңінің басындағы қалдық тауардың өзіндік құны (теңгермелік құны) көрсетіледі.
"Өндірілген тауардың саны" 7-бағанында салық кезеңінде өндірілген және сатып алынған тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) саны көрсетіледі.
"Өндірілген тауардың өзіндік құны" 8-бағанында салық кезеңінде өндірілген тауардың өзіндік құны немесе сатып алынған тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі.
"Тауардың өзге де түсімі, саны" 9-бағанында салық кезеңінде өндірумен және оны Алумен байланысты емес келіп түскен, тауарлардың саны көрсетіледі.
"Тауардың өзге де түсімі, сомасы" 10-бағанында өндірумен және оны алумен байланысты емес келіп түскен, тауардың өзіндік құны көрсетіледі.
"Өткізілген тауардың саны" 11-бағанында салық кезеңінде тиеп-жөнелтілген тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) саны көрсетіледі.
"Өткізілген тауардың өзіндік құны" 12-бағанында салық кезеңінде тиеп-жөнелтілген тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі.
"Тауардың өзге де істен шығуы, саны" 13-бағанында салық кезеңінде өткізілгенмен байланысты емес істен шыққан тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) саны көрсетіледі.
"Тауардың өзге де істен шығуы, сомасы" 14-бағанында салық кезеңі ішінде өткізілгенмен байланысты емес істен шыққан тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі.
"Салық кезеңінің соңында қалған қалдық, саны" 15-бағанында салық кезеңінің соңында қалған қалдық тауардың саны көрсетіледі.
"Салық кезеңінің соңында қалған қалдық, сомасы" 16-бағанында Салық кезеңінің соңында қалған қалдық тауардың өзіндік құны көрсетіледі.

14. Форма 1.3 "Бухгалтерский баланс" заполняется с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
15. Форма 1.4 "Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности" заполняется с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
16. В форме 1.5 "Отчет о движении произведенных и приобретенных товаров, выполненных работ, оказанных услуг" отражается количество произведенных и приобретенных за налоговый период товаров (работ, услуг). В случае если налогоплательщиком производится выпуск и приобретение различных видов товаров, отражается вся выпущенная продукция по видам. Единицей измерения является тысяча тенге.
В графе 1 "№ п/п" указывается номер по порядку. Дальнейшая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Код ТН ВЭД" указывается соответствующий код ТН ВЭД указанного товара (работ, услуг).
В графе 3 "Наименование товара (работ, услуг)" указывается наименование произведенных и приобретенных товаров (работ, услуг).
В графе 4 "Единица измерения" указываются единицы измерения произведенных и приобретенных товаров (работ, услуг), используемых на предприятии (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 5 "Остаток на начало налогового периода, количество" указывается количество товара, находящегося в остатке на начало налогового периода.
В графе 6 "Остаток на начало налогового периода, сумма" указывается себестоимость (балансовая стоимость) товара, находящегося в остатке на начало налогового периода.
В графе 7 "Количество произведенного товара" указывается количество произведенного и приобретенного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 8 "Себестоимость произведенного товара" указывается себестоимость произведенного или стоимость приобретенного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 9 "Прочее поступление товара, количество" указывается количество поступившего товара, не связанного с производством и его приобретением за налоговый период.
В графе 10 "Прочее поступление товара, сумма" указывается себестоимость поступившего товара, не связанного с производством и его приобретением.
В графе 11 "Количество реализованного товара" указывается количество отгруженного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 12 "Себестоимость реализованного товара" указывается себестоимость отгруженного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 13 "Прочее выбытие товара, количество" указывается количество выбывшего товара (работ, услуг), не связанного с реализацией за налоговый период.
В графе 14 "Прочее выбытие товара, сумма" указывается себестоимость выбывшего товара (работ, услуг), не связанного с реализацией в налоговом периоде.
В графе 15 "Остаток на конец налогового периода, количество" указывается количество товара, находящегося в остатке на конец налогового периода.
В графе 16 "Остаток на конец налогового периода, сумма" указывается себестоимость товара, находящегося в остатке на конец налогового периода.

17. "Өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өзіндік құны" 1.6 нысан есепті кезең ішінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге салық төлеуші шеккен шығыстары көрсетіледі. Т1, Т2, Т3, Т4, Т5 - ең көп үлестік мәнінен тұратын, салық төлеушінің өзі анықтайтын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауын (негізгі түрлерін) білдіреді. Нысан өсу жиынтығымен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
"Материалдар" 1-жолында мыналардың құны көрсетіледі:
1) тараптан сатып алынатын өнімді (жұмыстар орындау, қызмет көрсету) дайындау кезінде оның негізін құрайтын немесе қажетті қоспа болып табылатын, шығарылатын өнімнің құрамына кіретін тасымалдау-әзірлеу шығыстарын ескере отырып негізгі материалдар, шикізаттар;
2) өнім өндірісі барысында қалыпты технологиялық процесті қамтамасыз ету және өнімді орау үшін немесе басқа да өндірістік және шаруашылық қажеттіліктерге (сынақ, бақылау өткізуге, негізгі қорларға кірмейтін құрал-жабдықтар мен өзге де еңбек құралдарын ұстауға, жөндеуге, қолдануға) пайдаланылатын сатып алынатын материалдар;
3) мамандандырылған ұйымдар жүзеге асыратын жерді қайта шұрайландырғаны, жерді баптағаны үшін төлемдер, табиғи шикізаттың (түбір төлемі, су шаруашылығы субъектілерінен алынатын су үшін төлем, мамандандырылған ұйымдардың табиғи шикізат ресурстарын іздеуге, барлауға, қорғауға, пайдалануды ұйымдастыру және жаңғыртуға жұмсалған шығыстары);
4) осы субъектіде қосымша өңдеуге, монтажға тартылатын сатып алынған өнімдер, жартылай фабрикаттар;
5) тараптық ұйымдар орындайтын өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызметтер: шикізат пен материалдарды өңдеу, өнім дайындау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау және белгіленген технологиялық процестердің сақталуына бақылау;
6) тараптық көліктің қорлар, материалдар жеткізу бойынша қызметтері. Сол субъектінің көлігімен және персоналымен шикізаттар, материалдар, сатып алынған өнімдер мен жартылай фабрикаттарды (көмекші материалдар мен жанармай) жеткізумен байланысты (тиеу-түсіруді қоса) шығыстар өндіріс шығындарының тиісті элементіне енгізіледі (жалақы, материалдар, жанармай және т.б.);
7) өнім өндіру процесінде қалыпты технологиялық процесті қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын көмекші материалдар. Егер оларды өнімнің жекелеген түрлерінің өзіндік құнына тікелей енгізуде қиындықтар туындаса, құн өзіндік құнды мынадай тәртіппен қамти алады:
технологиялық мақсаттар үшін өнімнің әр түріне көмекші материалдардың шығыс нормасы анықталады және осы шығыс нормаларына және материалдың жоспарлы өзіндік құнына сәйкес өнім бірлігіне сметалық ставка белгіленеді. Көрсетілген ставкалар шығыс материалдарының нормасы мен бағалардың өзгеруіне қарай қайта қаралып отыруы тиіс. Көмекші материалдарға арналған нақты шығыстар жекелеген өнім түрлерінің, өнімдік өнімнің және аяқталмаған өндірістің өзіндік құнына сметалық ставкаларға пропорционалды түрде қосылады;

17. В форме 1.6 "Себестоимость произведенной продукции, выполненных работ, оказанных услуг" отражаются расходы налогоплательщика, понесенные за отчетный период на производство товаров (работ, услуг). Т1, Т2, Т3, Т4, Т5 - означают наименования товаров (работ, услуг), занимающие наибольшие (основные виды) удельные значения, которые самостоятельно определяются налогоплательщиком.
Форма заполняется с нарастающим итогом, единицей измерения является тысяча тенге.
В строке 1 "Материалы" указывается стоимость:
1) приобретаемого сырья, основных материалов с учетом транспортно-заготовительных расходов, которые входят в состав производимой продукции, образуя ее основу или являются необходимым компонентом при изготовлении продукции (выполнении работ, оказании услуг);
2) покупных материалов, используемых в процессе производства продукции для обеспечения нормального технологического процесса и для упаковки продукции или расходуемых на другие производственные и хозяйственные нужды (проведение испытаний, контроля, содержание, ремонт и эксплуатация оборудования и других средств труда, не относимых к основным фондам);
3) природного сырья (попенная плата, плата за воду, забираемую субъектами из водохозяйственных систем, и другие платежи, возмещающие затраты специализированных организаций на поиск, разведку, охрану, организацию использования и возобновление ресурсов природного сырья), на рекультивацию земель, оплату работ по рекультивации земель, осуществляемых специализированными организациями;
4) покупных изделий, полуфабрикатов, подвергающихся дополнительной обработке на данном субъекте, монтажу;
5) работ и услуг производственного характера, выполняемых сторонними организациями выполнение отдельных операций по изготовлению продукции, обработке сырья и материалов и контролю за соблюдением установленных технологических процессов;
6) услуг стороннего транспорта по доставке запасов, материалов. Расходы, связанные с доставкой (включая погрузочно-разгрузочные) сырья, материалов, покупных изделий и полуфабрикатов (вспомогательных материалов и топлива) транспортом самого субъекта и его персоналом, включаются в соответствующие элементы затрат на производство (заработная плата, материалы, топливо и так далее);
7) вспомогательных материалов, используемых в процессе изготовления продукции для обеспечения нормального технологического процесса (вспомогательные материалы на технологические цели). Если их отнесение непосредственно на себестоимость отдельных видов продукции затруднено, стоимость может включаться в себестоимость в следующем порядке:
определяются нормы расхода вспомогательных материалов для технологических целей на каждый вид продукции и в соответствии с этими нормами расхода и плановой себестоимостью материалов устанавливается сметная ставка на единицу продукции. Указанные ставки должны пересматриваться по мере изменения норм расхода материалов или цен. Фактические затраты на вспомогательные материалы включаются в себестоимость отдельных видов продукции, и незавершенного производства пропорционально сметным ставкам;

8) басқа жақтан алынған, болмаса субъектінің өзі шығарған жанармай мен жылу энергиясы: балқыту агрегаттары, домна, мартен пештері үшін, прокат, ұсталық-қалыптау, баспақтау цехтарында металды қыздыру үшін, белгіленген технологиялық процеспен бұйымдарды сынауды жұргізу үшін (турбсин, дизельдерді және тағы басқа текшелік, тапсыру және бақылау сынақтары);
9) субъектінің технологиялық (электрмен балқыту, электрмен пісіру, электролиз, термиялық өңдеу, гальвандық жұмыстар, металдарды электрохимиялық өңдеу, ағашты кептіру және т.б.), энергетикалық, қозғалтқыштық және өзге де өнеркәсіптік-өндірістік қажеттіліктеріне жұмсалатын электр энергиясы. Субъектінің өзі шығаратын энергияның электрлік және басқа да түрлерін өндіруге, сондай-ақ сатып алынатын энергияны оны тұтыну орнына дейін трансформаторлау және беруге жұмсалатын шығындар тиісті шығындар элементіне енгізіледі.
"Қайтарым қалдықтарының құны" 2-жолында.
Өнімнің өзіндік құнына енгізілетін, материалдарға жұмсалған шығындардан қайтарым қалдықтарының құны алынып тасталады. Өндірістің қайтарым қалдықтары деп шығыс материалының дайын өнімге айналу процесінде қалыптасқан, шығыс материалы ретінде тұтынылуын толық немесе ішінара жоғалтқан (химиялық немесе физикалық қасиеттерін, оның ішінде толыққандылығын, құрама пішінін және с.с.) немесе тікелей мақсаты бойынша тіпті де пайдаланылмайтын шикізат, материалдар немесе жартылай фабрикаттар қалдықтары түсініледі.
Белгіленген технологияға сәйкес субъектінің басқа цехтарына негізгі өндірістің бұйымдарын немесе басқа да бөлшектерін дайындауға толыққанды материал ретінде берілетін материалдардың артық қалғандары қалдықтарға жатпайды. Сондай-ақ тізбесі субъектінің есептік саясатымен белгіленетін ет-май өндірісіндегі жол-жөнекей (түйіндес) өнімдер (тері, ішек шикізаты, шикі-май және с.с.), глицерин және басқалар да қалдыққа жатқызылмайды.
Қалдықтар: қайтарымды (өндірісте пайдаланылатын және пайдаланылмайтын) және қайтарымсыз деп бөлінеді. Өндірісте пайдаланылатын қайтарымдыға субъектінің өзі негізгі немесе көмекші өндірісті дайындауға тұтынуы мүмкін қалдықтар есептеледі. Өндірісте пайдаланылмайтын қайтарымдыға субъектінің өзі тек материал, жанармай, өзге де шаруашылық қажеттілікке тұтынуы немесе басқа жаққа өткізуі мүмкін қалдықтар саналады. Техниканың осы жай-күйінде пайдалануы мүмкін болмайтын қалдықтар мен технологиялық шығындар: бықсық, кебу және т.с.с. қайтарымсыз деп саналады.

8) топлива на технологические цели, как полученного со стороны, так и выработанного самим субъектом: для плавильных агрегатов, домен, мартеновских печей, для нагрева металла в прокатных, кузнечно-штамповочных, прессовых и других цехах, для проведения установленных технологическим процессом испытаний изделий (стендовых, сдаточных и контрольных испытаний турбин, дизелей и т д.);
9) всех видов покупной энергии, расходуемой на технологические (электроплавку, электросварку, электролиз, термическую обработку, гальванические работы, электрохимическую обработку металлов, сушку древесины и т. д.), энергетические, двигательные и другие промышленно-производственные нужды субъекта. Затраты на производство электрической и других видов энергии, вырабатываемых самим субъектом, а также на трансформацию и передачу покупной энергии до мест ее потребления включаются в соответствующие элементы затрат.
В строке 2 "Стоимость возвратных отходов" из затрат на материалы, включаемых в себестоимость продукции, исключается стоимость возвратных отходов. Под возвратными отходами производства понимаются остатки сырья, материалов или полуфабрикатов, образовавшиеся в процессе превращения исходного материала в готовую продукцию, утратившие полностью или частично потребительные качества исходного материала (химические или физические свойства, в том числе полномерность, конфигурацию и прочие) или вовсе не используемые по прямому назначению.
Не относятся к отходам остатки материалов, которые в соответствии с установленной технологией передаются в другие цеха субъекта в качестве полномерного материала для изготовления других деталей или изделий основного производства. Не относятся к отходам также попутная (сопряженная) продукция (шкуры, кишечное сырье, жир - сырец, субпродукты) в мясожировом производстве, глицерин и другие виды попутной продукции, перечень которой устанавливается учетной политикой субъекта.
Отходы подразделяются на возвратные (используемые и не используемые в производстве) и безвозвратные. Возвратными, используемыми в производстве, считаются отходы, которые могут быть потреблены самим субъектом для изготовления основного или вспомогательного производства. Возвратными, не используемыми в производстве, считаются отходы, которые могут быть потреблены самим субъектом лишь в качестве материалов, топлива, на другие хозяйственные нужды, или реализованы на сторону. Безвозвратными считаются отходы, которые не могут быть использованы при данном состоянии техники, и технологические потери: угары, усушка, улетучивание и т.д.
Возвратные отходы оцениваются в следующем порядке:

1) бастапқы шикі зат және материалдар төмен баға бойынша (мүмкін пайдалану бағасы бойынша) егер қалдықтар негізгі өндіріс үшін пайдалануға мүмкін, бірақ көп шығыстармен (дайын өнімдердің төмен шығуымен) немесе көмекші өндірістің қажеттілігі үшін пайдаланады немесе кең пайдаланылатын заттарды өндіруге (мәдени-тұрмысқа жататын және шаруашылық күнделікті тұрмыс өнімдері);
2) қалдықтар, шырпулар, жаңқалар және басқалар субъектінің ішінде өндіруге жіберілетін және сыртқа өткізілетін кезде оларды жинау және өңдеуіне шығыстарды шегеріс үшін қалдықтарға белгіленген бағалар бойынша;
3) егер кондициялық шикізат немесе толық көлемдік (толыққанды) материалдар ретінде пайдалану үшін қалдықтар сырттай сатылса.
Қайтарылмайтын қалдықтар бағалануға жатпайды.
"Негізгі өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу" 3-жолда ынталандыратын және төлемді өтейтін өндірістік қорытындысы үшін жұмысшыларға, қызметкерлерге сыйақыны қосатын, оның ішінде баға көтерілуіне және табыстың индексациясына байланысты еңбекті төлеу бойынша өтемақылар, балаға қарауға ішінара төленетін демалыс болатын, әйелдерге заңмен белгіленген көлемде төленетін өтемақылар, сондай-ақ қызметкерлердің негізгі қызметінде айналысатын штатта тұрмайтын ұйымдардың төлеміне шығыстар.
"Сақтандыруға аударымдар" 4-жолда өнімнің өзіндік құнына қосылатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге кеткен (төлемнің сақтандыру жарналары есептелмейтін түрлерінен басқа) шығындардан медициналық сақтандыру және Жұмыспен қамтуға көмек беру мемлекеттік қорының белгіленген нормалар бойынша аударымдары көрсетіледі.
"Жүктеме шығыстары" 5-жолда кейбір ерекшеліктері бар және мыналарды қамтитын, өндірісті басқарумен және қамтамасыз етумен байланысты шығыстар көрсетіледі:
1) шикізат, материалдар, энергия, құралдар, айла-бұйымдар, басқа да құралдармен және еңбек заттарымен өндірісті қамтамасыз ету бойынша шығыстар;
2) негізгі өндірістік қорларды жұмыс жағдайында ұстап тұру бойынша шығыстар (техникалық тексеру, күту және орташа, ағымдағы және күрделі жөндеуді өткізуіне шығыстар);
3) көмекші өндірістік персоналдың еңбегін төлеу, өндірістік нәтижелер үшін қызметкерлерге сыйақылар, ынталандыру және өтемақылық төлемдер;
4) өндіріспен айналысатын қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге кеткен шығындарынан Жұмыспен қамтуға көмек берудің мемлекеттік қорына әлеуметтік, медициналық сақтандыруға белгіленген нормалар бойынша аударымдар;
5) тікелей субъектінің аумағында медпунктарды ұйымдастыру үшін медициналық мекемелеріне субъектілерімен берілетін үй-жайларды және дүние-мүлікті ұстауға шығындарды қоса алғанда, санитарлық-гигиеналық нормалардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша шығындар, өндірістегі тазалық пен тәртіпті сақтауға, субъектінің техникалық пайдалану ережелерінде көзделген өртке қарсы және қарауыл күзеті және басқа да арнайы талаптарды қамтамасыз етуге, олардың қызметін қадағалау мен бақылауға жұмсалған шығындар;

1) по пониженной цене исходного сырья и материалов (по цене возможного использования), если отходы могут быть использованы для основного производства, но с повышенными затратами (пониженным выходом готовой продукции) или используются для нужд вспомогательного производства или изготовления предметов широкого потребления (продукции культурно - бытового назначения и хозяйственного обихода);
2) по установленным ценам на отходы за вычетом расходов на их сбор и обработку, когда отходы, обрезки, стружка и другое идут в переработку внутри субъекта или сдаются на сторону;
3) по полной цене исходного сырья или материалов, если отходы реализуются на сторону для использования в качестве кондиционного сырья или полномерного (полноценного) материала.
Безвозвратные отходы оценке не подлежат.
В строке 3 "Оплата труда основного производственного персонала" отражаются затраты на оплату труда основного производственного персонала субъекта, включая премии рабочим, служащим за производственные результаты, стимулирующие и компенсирующие выплаты, в том числе компенсации по оплате труда в связи с повышением цен и индексацией доходов, компенсации, выплачиваемые в установленных законодательством размерах женщинам, находящимся в частично оплачиваемом отпуске по уходу за ребенком, а также затраты на оплату труда не состоящих в штате организации занятых в основной деятельности работников.
В строке 4 "Отчисления на страхование" отражаются отчисления на медицинское страхование от затрат на оплату труда работников, включаемых в себестоимость продукции (кроме тех видов оплаты, на которые страховые взносы не начисляются).
В строке 5 "Накладные расходы" отражаются расходы, связанные с управлением и обслуживанием производства, которые имеют ряд общих характеристик и включают в себя:
1) затраты по обеспечению производства сырьем, материалами, топливом, энергией, инструментами, другими средствами и предметами труда;
2) затраты по поддержанию основных производственных фондов в рабочем состоянии (расходы на технический осмотр и уход, на проведение среднего, текущего и капитального ремонтов);
3) оплата труда вспомогательного производственного персонала, премии рабочим за производственные результаты, стимулирующие и компенсирующие выплаты;
4) отчисления по установленным нормам на социальное, медицинское страхование в Государственный фонд содействия занятости от затрат на оплату труда работников, занятых в производстве;
5) затраты по обеспечению выполнения санитарно-гигиенических норм, включая затраты на содержание помещений и инвентаря, предоставляемых субъектами медицинским учреждениям для организации медпунктов непосредственно на территории субъекта, на поддержание чистоты и порядка на производстве, обеспечение противопожарной и сторожевой охраны и других специальных требований, предусмотренных правилами технической эксплуатации субъекта, надзора и контроля за их деятельностью;

6) тиісті заңдарымен қарастырылған және өндірістік ерекшеліктерімен байланысты дұрыс еңбек жағдайын және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шығындар;
7) өндірістік қорларды жалдау үшін төлемдер;
8) өндірістік қызметпен байланысты іссапар шығыстары;
9) тоқтап қалудан болған шығындар;
10) өндірісті әзірлеу және игеруге кеткен шығындар;
11) жабдықты ұстау және пайдалануға кеткен шығындар;
12) тауарларды кепілдік қызметін көрсетуге және жөндеуге кеткен шығындар;
13) басқа да өндіруге қатысты шығындар мен жоғалтулар.
"Барлығы" жолында жолдар мен бағандар бойынша жиынтық мәні көрсетіледі.
18. "Дебиторлық және кредиторлық берешекті ажыратып жазу" 1.7-нысаны, осы нысанда осы берешек бойынша соңғы операция мезетінен бастап бір жылдан астам қалыптасқан дебиторлық (кредиторлық) берешек сомалары көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
Жеке тұлғалар бойынша берешек бір жолмен көрсетіледі және тек қана "Сома" 7-бағаны толтырылады;
"Дебитордың (кредитордың) атауы" 2-бағанында "Жеке тұлға" көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
"1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Одан Келесі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
"Дебитордың (кредитордың) атауы" 2-бағанында заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
"Резидент/резидент емес" 3-бағанында жеткізушінің резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті - 0,
Қазақстан Республикасының резиденті емес - 1.
"СТН" 4-бағанында дебитордың (кредитордың) СТН-і көрсетіледі.
"ЖСН/БСН" 5-бағанында дебитордың (кредитордың) бар болған жағдайда сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Резиденттік елінің коды" 6-бағанында салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің кодын пайдалану қажет.
"Сома" 7-бағанында дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасқан сомасы көрсетіледі.
"Берешектің қалыптасқан мерзімі" 8-бағанында кредиторлық (дебиторлық) берешектің қалыптасқан кезеңінің уақыты көрсетіледі.
"Қалыптасу себептері" 9-бағанында дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 48-қосымша
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
1.2 Нысан Тауар, жұмыс, қызметтерді өткізу кітабы
1-бөлім. Қазақстан аумағынан сатып алу
теңге
Шот дебеті
СЭҚ ТН коды
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) атауы
Алушының атауы
Резидент/ резидент емес
СТН
ЖСН/БСН
Алушының резиденттік елінің коды
Келісім шарт (шарт) күні
Келісім шарт шарт) №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
жиыны
кестенің жалғасы:
Шот - фактура күні
Шот - фактура №
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлік үшін бағасы
Жанама салықтарсыз сомасы
Акциз
ҚҚС
Төлем көзінен табыс салығының сомасы
Тауардың пин-коды
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
2-бөлім. Қосымша шот-фактура бойынша сатып алулар кітабы
теңге
Шот дебеті
СЭҚ ТН коды
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) атауы
Жеткізушінің атауы
Резидент/ резидент емес
СТН
ЖСН/БСН
Жеткізушінің резиденттік елінің коды
Келісім шарт (шарт) күні
Келісім шарт (шарт) №
Негізгі шот фактураның күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
жиыны
кестенің жалғасы:
Негізгі шот фактураның №
Қосымша шот фактураның күні
Қосымша шот фактураның №
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлік бағасы
Түзету мөлшері (жанама салықтарсыз сома)
Акциз
ҚҚС ставкасы
Төлем көзінен табыс салығының сомасы
Тауардың пин-коды
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл
3-бөлім. Импорттық валюталық бақылау
Шот дебеті
СЭҚ ТН коды
Сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы
Жеткізу шарты
Тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) түсіру пункті
Тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті
Өлшем бірлігі
Сатушының атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
жиыны
кестенің жалғасы:
Сатушының заңды мекен - жайы
Келісім-шарт (шарт) күні
Келісім-шарт (шарт) №
Инвойс күні
Инвойс №
(Өтініш) КД күні
(Өтініш) КД №
Тауар бірлігінің құны
Саны
Сомасы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы:
Келісім валютасы
Теңге курсы
Теңгеге қайта есептеу
Нақты төленген ҚҚС
ҚҚС есепке жатқызу әдісімен төленді
Акциздер
Кедендік баждар мен алымдар
Жеткізу үшін төлеу мерзімі
Тауардың пин-коды
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Сақтандыру, қайта сақтандыру
ұйымдарын, банктік қызметті,
лицензия негізінде кейбір
банктік операцияларды, зейнетақы
жарналарын тарту және зейнетақыны
төлеу жөніндегі қызметті,
сондай-ақ зейнетақы активтерін
инвестициялық басқару жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын заңды
тұлғаларды қоспағанда, мониторингке
жататын ірі салық төлеушілер үшін
салық есептілігіне
(1.1-1.7 нысандары) қосымша
Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарын, банктік қызметті, лицензия негізінде кейбір банктік операцияларды, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақыны төлеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау және табыс ету ережелері (1.1-1.7 нысандары)

6) затраты по обеспечению нормальных условий труда и техники безопасности, связанные с особенностями производства и предусмотренные соответствующим законодательством;
7) плата за аренду производственных фондов;
8) командировочные расходы, связанные с производственной деятельностью;
9) потери от простоев;
10) расходы на подготовку и освоение производства;
11) расходы на содержание и эксплуатацию оборудования;
12) затраты на гарантированное обслуживание и ремонт товаров;
13) другие производительные расходы и потери.
В строке "Всего" указывается суммарное значение по строкам и столбцам.
18. В форме 1.7. "Расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности" указываются суммы дебиторской (кредиторской) задолженности, образовавшейся свыше одного года с момента последней операции по данной задолженности.
Задолженность по физическим лицам отражается одной строкой и заполняется только графа 7 "Сумма".
При этом в графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается "физические лица".
Единицей измерения является тысяча тенге.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерации.
В графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается наименование юридического лица.
В графе 3 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство поставщика:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 4 "РНН" указывается РНН дебитора (кредитора).
В графе 5 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер дебитора (кредитора) при его наличии.
В графе 6 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графе 7 "Сумма" указывается сумма образованной дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 8 "Срок образования задолженности" указывается период образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 9 "Причины образования" указываются причины образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
Приложение 48
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 644
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год
Форма 1.2
Книга покупок товаров, работ, услуг
Раздел 1. Приобретение на территории Казахстана
тенге
Дебет
счета
Код ТН ВЭД
Наимено-
вание
товаров
(работ,
услуг)
Наимено-
вание
поставщика
Резидент/
нерезидент
РНН
ИИН/БИН
Код страны
резидентства
поставщика
Дата
контракта
(договора)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
продолжение таблицы
контракта
(договора)
Дата
счета-
фактуры
счета-
фактуры
Единицы
измере-
ния
Коли-
чество
Цена за
единицу
Сумма
без
косвен-
ных
налогов
Акциз
НДС
Сумма
подоходного
налога у
источника
выплаты
Пин-
код
товара
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год
Форма 1.2
Раздел 2. Книга покупок по дополнительному счету-фактуре
тенге
Дебет
счета
Код
ТН
ВЭД
Наиме-
нова-
ние
товаров
(работ,
услуг)
Наиме-
нова-
ние
пос-
тавщи-
ка
Рези-
дент/
нере-
зидент
РНН
ИИН/БИН
Код
страны
резидент-
ства
постав-
щика
Дата
контракта
(договора)
контракта
(договора)
Дата
основного
счета-
фактуры
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
продолжение таблицы
№ основ-
ного
счета-
фактуры
Дата дополни-
тельного
счета-
фактуры
№ дополни-
тельного
счета-
фактуры
Единица
измере-
ния
Коли-
чество
Цена за
единицу
Размер
коррек-
тировки
(сумма
без
косвенных
налогов)
Акциз
НДС
Сумма
подоходного
налога у
источника
выплаты
Пин-
код
товара
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год
Форма 1.2
Раздел 3. Импортный валютный контроль
Дебет
счета
Код
ТН
ВЭД
Наиме-
нова-
ние
приоб-
ретае-
мых
товаров
(работ,
услуг)
Усло-
вия
пос-
тавки
Место
отгруз-
ки
товара
(работ,
услуг),
страна
Пункт
доставки
товара
(работ,
услуг)
Едини-
ца
измере-
ния
Наиме-
нование
продавца
Юриди-
ческий
адрес
продав-
ца
Дата
конт-
ракта
(дого-
вора)
конт-
ракта
(дого-
вора)
Дата
ин-
вой-
са
ин-
вой-
са
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Итого
продолжение таблицы
Дата
ТД
(Заяв-
ления)
№ ТД
(Заяв-
ления)
Стои-
мость
едини-
цы
товара
Коли-
чес-
тво
Сум-
ма
Валюта конт-
ракта
Курс
тенге
Пере-
рас-
чет в
тенге
Факти-
чески
упла-
чено
НДС
Упла-
чено
НДС
методом
зачета
Акци-
зы
Тамо-
женные
пошлины
и сборы
Срок
оплаты
пос-
тавки
Пин-
код
товара
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Приложение к налоговой отчетности
для крупных налогоплательщиков,
подлежащих мониторингу, за исключением
страховых, перестраховочных организаций,
юридических лиц осуществляющих банковскую
деятельность, отдельные виды банковских
операций на основании лицензии,
деятельность по привлечению пенсионных
взносов и пенсионным выплатам,
а также деятельность по инвестиционному
управлению пенсионными активами
(формы 1.1-1.7)
Правила составления и представления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
за исключением страховых, перестраховочных организаций,
юридических лиц осуществляющих банковскую деятельность,
отдельные виды банковских операций на основании лицензии,
деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным
выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению
пенсионными активами (Формы 1.1-1.7)

№ 2.1 Нысаны
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кітабы
теңге
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы
Кепіл
Сатып алушының атауы
СТН
ЖСН/БСН
Резиденттік елдің коды
Келісім-шарттың (шарттың) күні
Келісім-шарттың (шарттың) №
Шот-фактураның (инвойстың) күні
Шот-фактураның (инвойстың) №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы:
Банктік операциялар
Жеке тұлғалар
кестенің жалғасы
Өлшем бірілігі
Тауардың бірлік құны
Саны
Сомасы
ҚҚС ставкасы, %
ҚҚС
Акциздер
Кедендік баждар және алымдар
Кепіл затқа берілген, қарыздың сомасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз.
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған.
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Банктік қызметті, лицензия
негізінде банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын,
мониторингке жататын ірі салық
төлеушілердің салық есептiлiгiне
(2.1-2.5-нысандары) қосымша
Банктік қызметті, лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептiлiгiн жасау және табыс ету ережелерi (2.1-2.5-нысандар)

Форма 2.1
Книга реализации товаров, работ, услуг
тенге
Наименование
товара
(работ,
услуг)
Залог
Наимено-
вание
покупа-
теля
РНН
ИИН/БИН
Код страны
резидентства
Дата
контракта
(договора)
контракта
(договора)
Дата
счета-
фактуры
(инвойса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего:
Банковские
операции:
Юридические
лица
Физические
лица
продолжение таблицы
Номер
счета-
фактуры
(инвойса)
Единицы
измерения
Стоимость
единицы
товара
Коли-
чество
Сумма
Ставка
НДС, %
НДС
Акцизы
Таможенные
пошлины и
сборы
Сумма займа,
выданного под
залог
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Приложение к налоговой
отчетности для крупных
налогоплательщиков, подлежащих
мониторингу, осуществляющих
банковскую деятельность, а также
отдельные виды банковских операций
на основании лицензии
(формы 2.1-2.5)
Правила составления и представления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
осуществляющими банковскую деятельность, а также отдельные виды
банковских операций на основании лицензии
(Формы 2.1-2.5)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша уәкілетті мемлекеттік органның және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің лицензиясы негізінде банктік қызметті, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің (бұдан әрі - салық төлеушілер) салық есептiлiгiн жасау және табыс ету тәртібін көздейді.
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі -уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторинг Уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Ережелерде белгіленген тәртіп пен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Ережелердің NN "Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі" 2-тарау сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.
9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған ұяшықтар Салық кодекісінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті ұяшық белгіленеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, осуществляющими банковскую деятельность, а также отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и (или) Национального Банка Республики Казахстан, подлежащими мониторингу (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово - экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главы 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.
9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.

10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс еткен кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2) cәйкестендіру нөмір (БСН - заңды тұлғалар үшін). Болған жағдайда көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс еткен кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс.
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
4) Мониторинг бойынша тапсырылатын салық есебінің, есеп берілетін салық кезеңі.
5) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігі қажетті бағандар толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі
12. "Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы" 1.1 нысанда негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, тауар-материалдық қорларды, тазартылған қымбат бағалы металдарды, банктің меншігіне айналған кепіл мүліктерді, сонымен қатар банктік операциялардан басқа, жұмыстар (қызметтер) өткізу бойынша барлық операциялар көрсетіледі.
Банктік қызмет және банктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген операцияларға қатынасты, жеке тұлғалармен жасалған операциялардың және банктік операциялардың жалпы сомасы бiр жолда көрсетiледi. Сонымен қатар банктік операциялар "Заңды тұлғалармен банктік операциялар" және "Жеке тұлғалармен банктік операциялар" деп бөлініп көрсетіледі.
Осы нысан төлеу уақытына қарамастан, оларды Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан тыс) өткiзу мақсатында жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетiлуiне, тауарлардың жөнелтiлуiне қарай толтырылады.
Нысанда есептi кезең үшiн өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) барлық көлемi көрсетiледi.
"N" 1-бағанында реттiк нөмiрi көрсетiледi. Одан кейiнгi ақпарат рет бойынша нөмiрлеудi үзбеуi керек.
"Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы" 2-бағанында тиiстi сипаттамаларды көрсете отырып сатылған тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) атауы көрсетiледi. (мысалға, ВАЗ-2107 автомобилi; Алматы қ. 4 бөлмелi пәтер).

10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер. Указывается при наличии;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления форм налоговой отчетности
12. В форме 2.1 "Книга реализации товаров, работ, услуг" отражаются все операции по реализации основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, аффинированных драгоценных металлов, залогового имущества, обращенного в собственность банка, а также работ (услуг), за исключением банковских операций.
Операции с физическими лицами и банковские операции, к которым относятся операции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, отражаются одной строкой с указанием общей суммы. При этом банковские операции отражаются в разбивке на "банковские операции юридическим лицам" и "банковские операции физическим лицам".
Данная форма заполняется по мере отгрузки товаров, выполнения работ, предоставления услуг, с целью их реализации на (за пределы) территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованных товаров (работ, услуг) за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование товара (работ, услуг)" указывается наименование реализованных товаров (работ, услуг), с указанием соответствующих характеристик (к примеру, автомобиль ВАЗ-2107; квартира 4-х комнатная в г. Алматы).

"Кепiл" 3-бағанында егер сатылатын тауар кепiл заты болып табылса "1" саны көрсетiледi.
"Сатып алушының атауы" 4-бағанында тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алушы заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледi.
"СТН" 5-бағанында сатып алушының CTH-i көрсетiледi.
"ЖСН/БСН" 6-бағанында бар болған жағдайда сатып алушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Резиденттiк елiнің коды" 7-бағанында Резидент емес - салық төлеушiнiң резиденттiк елiнің кодын толтыру кезiнде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген, "Әлем елдерiнің жiктемесi" 22-қосымшасына сәйкес елдердің әретпік кодталуын пайдалану қажет (бұдан әрі - елдердің сандық кодталуы).
"Келiсiм-шарт (шарт) күнi" және "Келісiм-шарт (шарт) N" 8, 9-бағандарында оған сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату жүргiзiлетiн жасалған келiсiм-шарттың (шарттың) сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Шот-фактураның (инвойстың) күнi" және "Шот-фактураның (инвойстың) нөмiрi" 10, 11-бағандарында жаздырып алынған шот-фактураның (инвойстың) сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Өлшем бiрлiгi" 12-бағанында сатылған тауарлар (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, киловатт және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бiрлiктер) бойынша, ал жұмыстар, қызмет көрсетулер (теңге) өлшем бiрлiгiмен көрсетiледi.
"Тауар бiрлiгiнiң құны, теңге" 13-бағанында теңге түрінде жанама салықтарсыз тауарлар бiрлiгiнің құны көрсетiледi. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатылған болса, операцияны (төлемдi) жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады.
"Саны" 14-бағанында сатылған тауарлардың сан түрiндегi мәні көрсетiледi. Жұмыстар мен қызмет көрсетулер, сондай-ақ бiр жолмен қойылатын операциялар "1" санымен толтырылады.
"Сомасы" 15-бағанында теңгеде сатылған тауарлардың жалпы сомасы қойылады. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатылған болса, операцияны (төлемдi) жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады. Сома жанама салықтар сомасын ескерусiз көрсетiледi.
"ҚҚС ставкасы, %" 16-бағанында ҚҚС қолданылатын проценттiк ставкасы көрсетiледi.
"КҚС, теңге" 17-бағанында сатылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС-ның теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн ҚҚС жалпы сомасы көрсетiледi.
"Акциздер" 18-бағанында акциздердiң теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн акциздердiң жалпы сомасы көрсетiледi.
"Кедендік баждар мен алымдар, теңге" 19-бағанында экспорт кезiнде төленген кедендік бaждар мен алымдар сомасы теңгедегi сомасы көрсетіледi. Бiр жолмен көрсетiлетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн кедендiк баждар мен алымдардың жалпы сомасы көрсетiледi.
"Кепiлдiкке берген қарызының сомасы" 20-бағанында дер кезiнде және толық өтелмеген, соның салдарынан мүлiк банк меншiгiне өткен және онымен сатылған, берiлген қарызының сомасы көрсетiледi.

В графе 3 "Залог" указывается значение "1", если реализуемый товар является предметом залога.
В графе 4 "Наименование покупателя" указывается полное наименование юридического лица - получателя товара (работ, услуг).
В графе 5 "РНН" указывается РНН покупателя.
В графе 6 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер покупателя при его наличии.
В графе 7 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - буквенная кодировка стран).
В графах 8, 9 "Дата контракта (договора)" и "№ контракта (договора)" указываются, соответственно, дата и номер заключенного контракта (договора), согласно которому производится реализация товаров (работ, услуг).
В графах 10, 11 "Дата счета-фактуры (инвойса)" и "Номер счета-фактуры (инвойса)" указывается дата и номер выписанного счета-фактуры (инвойса), соответственно.
В графе 12 "Единица измерения" указывается единица измерения реализованного товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 13 "Стоимость единицы товара" указывается стоимость товара в тенге за единицу товара без учета сумм косвенных налогов. В случае реализации товара за иностранную валюту проставляется стоимость товара в тенге за единицу по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
В графе 14 "Количество" указывается количественное выражение реализованного товара. По работам (услугам), а также операциям, которые отражаются одной строкой, указывается значение "1".
В графе 15 "Сумма" указывается общая сумма реализованных товаров (работ, услуг) в тенге. В случае реализации имущества за иностранную валюту указывается сумма в тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции. Сумма указывается без учета сумм косвенных налогов.
В графе 16 "Ставка НДС, %" указывается соответствующая ставка налога на добавленную стоимость (далее - НДС).
В графе 17 "НДС, тенге" указывается сумма НДС в тенге по реализуемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
В графе 18 "Акцизы" указывается сумма акцизов в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма акцизов.
В графе 19 "Таможенные пошлины и сборы, тенге" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов при экспорте, в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма таможенных пошлин и сборов.
В графе 20 "Сумма займа, выданного под залог" указывается сумма выданного займа, которая несвоевременно и не полностью погашена, вследствие которого имущество перешло в собственность банка и им реализовано.

13. "Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы" 2.2-нысан. "Сатып алулар кiтабы" негiзгi құралдарды, материалдық емес активтердi, тауар-материалдық қорларды, тазартылған қымбат металдарды, банк меншiгiне айналдырылған, кепiлге алынған мүлiктi, сондай-ақ банктiк операцияларды қоспағанда, жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) сатып алу бойынша барлық операциялар көрсетiледi.
Банктік қызмет және банктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген операцияларға қатысты, жеке тұлғалармен жасалған операциялардың және банктік операциялардың жалпы сомасы бiр жолда көрсетiледi.
Мына тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу бойынша операциялар жалпы соманы қоюмен бiр жолда көрсетiледi:
тауарлы-материалдық қорлар (кеңсе тауарларын және бензиндi қоса алғанда);
коммуналдық қызмет көрсетулер;
байланыс қызмет көрсетулерi;
iссапар шығыстары (жол жүру және тұру бойынша шығыстар бөлiгiнде).
Осы нысан төлеу уақытына қарамастан тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) Қазақстан Республикасының аумағында (аумағынан тыс) кiрiске алынуына қарай толтырылады.
Нысанда есептi кезең үшiн жүргiзiлген сатып алулардың барлық көлемi көрсетiледi.
"N" 1-бағанда реттiк нөмiрi көрсетiледi. Одан кейiнгi ақпарат рет бойынша нөмiрлеудi үзбеуi керек.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы" 2-бағанында тиiстi сипаттамаларды көрсетумен сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы көрсетiледi.
Мысалы: компьютер Пентиум-4; Алматы қ. ауданы 540 текше м. ғимарат.
"Кепiл" 3-бағанында егер аталған кепiл банк меншiгiне айналса "1" санын көрсету қажет.
"Сатушының атауы" 4-бағанында тауарларды сатушының атауы көрсетiледi.
"СТН" 5-бағанында сатушының CTH-i көрсетiледi.
"ЖСН/БСН" 6-бағанында бар болған жағдайда сатушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Резиденттiк елiнің коды" 7-бағанында Резидент емес - салық төлеушiнiң резиденттiк елiнің кодын толтыру кезiнде, елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
"Келiсім-шарт (шарт) N" және "Келiсiм-шарт (шарт) күні" 8, 9-бағандарында сәйкесiнше, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткізу бойынша жасалынған келiсiм-шарттың (шарттың) нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Шот-фактураның (инвойстың) күнi" және "Шот-фактураның (инвойстың) нөмiрi" 10, 11-бағандарында жазылған инвойстың сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
"Өлшем бiрлiгi" 12-бағанында тауарлар бойынша (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, киловатт және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бiрлiктер) бірлік түрінде, ал жұмыстар мен қызмет көрсетулер (теңге) өлшем бiрлiгi түрінде көрсетiледi.
"Taуap бiрлiгiнiң құны, теңге" 13-бағанында жанама салықтар сомаларын ескерусiз операцияны жасау күнiне валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша тауарлар бiрлiгi үшiн тауардың құны көрсетiледi.

13. В форме 2.2. "Книга покупок товаров, работ, услуг" отражаются все операции по приобретению основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, аффинированных драгоценных металлов, залогового имущества, обращенного в собственность банка, а также работ (услуг), за исключением банковских операций.
Операции с физическими лицами и банковские операции, к которым относятся операции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, отражаются одной строкой с указанием общей суммы.
Следующие операции по приобретению товаров (работ, услуг) отражаются одной строкой с проставлением общей суммы:
товарно-материальные запасы (включая канцелярские товары и бензин);
коммунальные услуги;
услуги связи;
командировочные расходы (в части расходов по проезду и проживанию).
Данная форма заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг) на (за пределами) территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем произведенных приобретений за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование приобретаемых товаров (работ, услуг), с указанием соответствующих характеристик (к примеру компьютер Пентиум - 4; здание площадью 540 кв. м. в г. Алматы).
В графе 3 "Залог" указывается значение "1", если данный залог обращается в собственность банка.
В графе 4 "Наименование продавца" указывается наименование поставщика товаров (работ, услуг).
В графе 5 "РНН" указывается РНН продавца.
В графе 6 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер продавца при его наличии.
В графе 7 Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графах 8 и 9 "№ контракта (договора)" и "Дата контракта (договора)" указываются, соответственно, номер и дата заключенного контракта (договора) на основании которого производится приобретение товаров (работ, услуг), договора залога.
В графах 10 и 11 "Дата счета-фактуры (инвойса)" и "Номер счета-фактуры (инвойса)" указывается дата и номер счета-фактуры (инвойса), соответственно.
В графе 12 "Единица измерения" указывается единица измерения товаров (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 13 "Стоимость единицы товара, тенге" указывается стоимость товара в тенге за единицу товара, по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции без учета сумм косвенных налогов.

"Саны" 14-бағанында сатып алынған тауарлардың сан түрiндегi мәнi көрсетiледi. Жұмыстар мен қызмет көрсетулер, сондай-ақ бiр жолмен қойылатын операциялар "1" санымен толтырылады.
"Сомасы, теңге" 15-бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жалпы сомасы теңгемен қойылады. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатып алынған болса, операцияны жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады. Сома жанама салықтар сомасын ескерусiз қойылады.
"ҚҚС ставкасы, %" 16-бағанында ҚҚС қолданылатын проценттiк ставкасы көрсетiледi.
"ҚҚС, теңге" 17-бағанында сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн ҚҚС жалпы сомасы көрсетiледi.
"Акциздер" 18-бағанында сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша акциздердiң теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн акциздердің жалпы сомасы көрсетiледi.
"Кедендiк баждар мен алымдар" 19-бағанында импорт кезiнде төленген кедендiк баждар мен алымдар сомасы теңгемен көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн кедендiк баждар мен алымдардың жалпы сомасы көрсетiледi.
"Төлем көзiнен табыс салығының сомасы" 20-бағанында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес төлем көзiнен ұсталған (ұсталатын) корпорациялық табыс салығының немесе жеке табыс салығының сомасы көрсетiледi.
14. "Бухгалтерлік баланс" 2.3-нысан және 2.4 "Кiрiстер және шығыстар бойынша есеп", бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есептiлiк бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, салық кезеңi үшін дайындалған салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады. Нысандар өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
15. "Дебиторлық және кредиторлық берешекті ажыратып жазу" № 2.5 нысаны берілген берешек бойынша соңғы операция кезінен бастап бір жылдан астам қалыптасқан дебиторлық (кредиторлық) берешек сомалары көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
Жеке тұлғалар бойынша берешек бір жолмен көрсетіледі және тек "Сома" 7-бағаны толтырылады;
Бұл ретте, "Дебитордың (кредитордың) атауы" 2-бағанында "Жеке тұлға" көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
"№" 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек.
"Дебитордың (кредитордың) атауы" 2-бағанында заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
"Резидент/резидент емес" 3-бағанында жеткізушінің резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті - 0;
Қазақстан Республикасының резиденті емес - 1;
"СТН" 4-бағанында дебитордың (кредитордың) СТН-і көрсетіледі.
"ЖСН/БСН" 5-бағанында бар болған жағдайда дебитордың (кредитордың) сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Резиденттік елінің коды" 6-бағанында салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
"Сома" 7-бағанында дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасқан сомасы көрсетіледі.
"Берешектің қалыптасқан мерзімі" 8-бағанында кредиторлық (дебиторлық) берешектің қалыптасқан кезеңінің уақыты көрсетіледі.
"Қалыптасу себептері" 9-бағанында дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 55-қосымша
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл

В графе 14 "Количество" указывается количественное выражение приобретенного товара. По работам (услугам), а также операциям, которые отражаются одной строкой, указывается значение "1".
В графе 15 "Сумма, тенге" указывается общая сумма приобретенных товаров (работ, услуг) в тенге. В случае приобретения товаров (работ, услуг) за иностранную валюту указывается сумма в тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции. Сумма указывается без учета сумм косвенных налогов.
В графе 16 "Ставка НДС, %" указывается соответствующая ставка НДС.
В графе 17 "НДС" указывается сумма НДС в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
В графе 18 "Акцизы" указывается сумма акцизов в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма акцизов.
В графе 19 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов при импорте, в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма таможенных пошлин и сборов.
В графе 20 "Сумма подоходного налога у источника выплаты" указывается сумма корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, удержанного (удерживаемого) у источника выплаты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
14. Форма 2.3 "Бухгалтерский баланс" и 2.4 "Отчет о доходах и расходах" являются финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом, единицей измерения является тысяча тенге.
15. В форме 2.5 "Расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности" указываются суммы дебиторской (кредиторской) задолженности, образовавшейся свыше одного года с момента последней операции по данной задолженности.
Задолженность по физическим лицам отражается одной строкой и заполняется только графа 7 "Сумма".
При этом в графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается "физические лица".
Единицей измерения является тысяча тенге.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерации.
В графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается наименование юридического лица.
В графе 3 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство поставщика:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 4 "РНН" указывается РНН дебитора (кредитора).
В графе 5 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер дебитора (кредитора) при его наличии.
В графе 6 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика - нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графе 7 "Сумма" указывается сумма образованной дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 8 "Срок образования задолженности" указывается период образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 9 "Причины образования" указываются причины образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
Приложение 55
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 644
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год

144
Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістер
145
Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақылар
146
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістер
147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақылар
148
Банктің бас офисі мен филиалдары арасындағы есеп айырысу бойынша есептелген кірістер
149
Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістер
150
Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
151
Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
152
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
153
Сату үшін қолдағы бар бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
154
Капитал және реттелген борышқа инвестициялар бойынша есептелген кірістер
155
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер
156
Өзге мерзімі өткен сыйақы
157
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістер
158
Сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша есептелген кірістер
159
Сыйақыны және шығыстарды алдын ала төлеу
160
Алынған заемдар және салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
161
Өзге де алдын ала төлеулер
162
Есептелген комиссиялық кірістер
163
Аударым операциялары бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
164
Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
165
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
166
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
167
Сенімгерлік (трасттық) операциялар бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
168
Берілген кепілдіктер бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
169
Банктің салымдарды қабылдау, клиенттердің банктік есепшотын ашу және жүргізу бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістер
170
Өзге де есептелген комиссиялық кірістер
171
Кастодиандық қызметтен есептелген комиссиялық кірістер
172
Төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістері
173
Кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін есептелген комиссиялық кірістер
174
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша есептелген комиссиялық кірістер
175
Форфейтинг операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін есептелген комиссиялық кірістер

144
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным другим банкам
145
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому
лизингу, предоставленным другим банкам
146
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
147
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому
лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
148
Начисленные доходы по расчетам между головным офисом и
его филиалами
149
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
150
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому
лизингу, предоставленным клиентам
151
Начисленные доходы по ценным бумагам, предназначенным
для торговли
152
Начисленные доходы по ценным бумагам, удерживаемым до
погашения
153
Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи
154
Начисленные доходы по инвестициям в капитал и
субординированный долг
155
Начисленные доходы по операциям "обратное РЕПО" с
ценными бумагами
156
Прочее просроченное вознаграждение
157
Начисленные доходы по учтенным векселям
158
Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в
доверительное (трастовое) управление
159
Предоплата вознаграждения и расходов
160
Предоплата вознаграждения по полученным займам и
вкладам
161
Прочие предоплаты
162
Начисленные комиссионные доходы
163
Начисленные комиссионные доходы за услуги по переводным
операциям
164
Начисленные комиссионные доходы за услуги по реализации
страховых полисов
165
Начисленные комиссионные доходы за услуги по
купле-продаже ценных бумаг
166
Начисленные комиссионные доходы за услуги по
купле-продаже иностранной валюты
167
Начисленные комиссионные доходы за услуги по
доверительным (трастовым) операциям
168
Начисленные комиссионные доходы за услуги по выданным
гарантиям
169
Начисленные комиссионные доходы за услуги по приему
вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов
170
Начисленные прочие комиссионные доходы
171
Начисленные комиссионные доходы по кастодиальной
деятельности
172
Начисленные комиссионные доходы за акцепт платежных
документов
173
Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым
операциям
174
Начисленные комиссионные доходы по документарным
расчетам
175
Начисленные комиссионные доходы за услуги по
форфейтинговым операциям

428
Шетел валютасының өткен жылдардағы қайта бағалау резервтері
429
Тазартылған қымбат металдардың өткен жылдардағы қайта бағалау резервтері
430
Заемдардың валюталық баламасын белгілей отырып өткен жылдардағы теңгемен есептелген заемдарды қайта бағалау резервтері
431
Салымдардың валюталық баламасын белгілей отырып өткен жылдардағы теңгемен есептелген салымдарды қайта бағалау резервтері
432
Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер
433
Бөлінбеген таза кіріс (өтелмеген шығындар)
434
Өзіндік капиталдың жаңадан енгізілген баланстық шоттары бойынша өзге де деректер

428
Резервы переоценки прошлых лет иностранной валюты
429
Резервы переоценки прошлых лет аффинированных
драгоценных металлов
430
Резервы переоценки прошлых лет займов в тенге с
фиксацией валютного эквивалента займов
431
Резервы переоценки прошлых лет вкладов в тенге с
фиксацией валютного эквивалента вкладов
432
Резервы по прочей переоценке
433
Нераспределенный чистый доход (непокрытый убыток)
434
Прочие данные по вновь включенным балансовым счетам
собственного капитала

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері бойынша қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің (бұдан әрі - салық төлеушілер) салық есептілігін жасау және табыс ету тәртібін көздейді.
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) орталық серверінің дерекқорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторингті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Ережелерде белгіленген тәртіп пен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Ережелердің NN "Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі" 2-тарау сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.
9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған ұяшықтар Салық кодекісінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті ұяшық белгіленеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу, осуществляющими деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово-экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главы 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.
9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.

10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН).
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
2) бар болған жағдайда идентификациялық нөмірді (БСН - заңды тұлғалар үшін) cәйкестендіру нөмір (БСН - заңды тұлғалар үшін). Болған жағдайда көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс етілген кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
4) Мониторинг бойынша тапсырылатын салық есебінің, есеп берілетін салық кезеңі.
5) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігінің қажетті бағандары толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі
12. "Зейнетақы активтері бойынша есеп" 3.1, "Бухгалтерлік баланс" 3.3, "Кіріс және шығыс туралы есеп" 3.4 нысандар салық кезеңi үшін дайындалған салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады және бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есептiлiк бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толтырылады. Нысандар өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
13. "Зейнетақы активтерін басқару бойынша есеп" 3.2-нысан "№" 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек.
"Зейнетақы жинақтау қорының атауы" 2-бағанында зейнетақы активтерін, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаға берген, зейнетақы жинақтау қорының атауы көрсетiледi. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін өздері дербес жүзеге асыратын, зейнетақы жинақтау қоры, аталған бағанды толтырмайды.
"Салық кезеңінің соңындағы зейнетақы активтерiнің сомасы" 3-бағанында салық кезеңінiң соңындағы жағдай бойынша қордың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаның басқаруына берiлген әр зейнетақы жинақтау қоры бойынша, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетiледi.
"Инвестицияланды, барлығы" 4-бағанында салық кезеңінің аяғында әр зейнетақы қорының, қаржы құралдарына орналастырылған зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі. Аталған баған, осы есептің 5-13-бағанындағы соманы көрсетеді.
"ҚР Ұлттық Банкі" 5-бағанында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісінің жинағына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Екінші деңгейдегі банктер" 6 - бағанында екінші деңгейдегі банктердің жинағына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"ҚР ҰБ және ҚР ҚМ бағалы қағаздары" 7-бағанында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісімен және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының шығарған бағалы қағаздарын қоспағандағы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары" 8-бағанында жергілікті атқарушы органдарымен шығарылып, мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздары" 9-бағанында, шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары" 10-бағанында, шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары" 11-бағанында халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Мемлекеттік емес бағалы қағаздар" 12-бағанында сауданы ұйымдастырушылардың ресми тізіміне қосылған, Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигацияларына; "А" санаты бойынша сауданы ұйымдастырушылардың ресми тізіміне қосылған, ипотекалық облигациялардан басқа да, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына; "Қазақстанның Даму Банкісі" ЖАҚ облигацияларына және де басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.

10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер. Указывается при наличии.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления форм налоговой отчетности
12. Формы 3.1 "Отчет по пенсионным активам", 3.3 "Бухгалтерский баланс", 3.4 "Отчет о доходах и расходах" являются финансовой отчетностью налогоплательщика, подготовленной за отчетный налоговый период, и заполняются в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
13. Форма 3.2. "Отчет по управлению пенсионными активами".
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование НПФ" указывается наименование накопительного пенсионного фонда, передавшего пенсионные активы в управление юридическому лицу, осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами. Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, данную графу не заполняют.
В графе 3 "Сумма пенсионных активов на конец налогового периода" указывается сумма пенсионных активов, принятых в управление юридическим лицом, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, по каждому накопительному пенсионному фонду по состоянию на конец налогового периода.
В графе 4 "Инвестировано, всего" указывается сумма пенсионных активов каждого накопительного пенсионного фонда, размещенных в финансовые инструменты на конец налогового периода. Данная графа отражает сумму граф 5-13 настоящего отчета.
В графе 5 "Национальный Банк РК" указывается сумма пенсионных активов, размещенных во вклады Национального Банка Республики Казахстан.
В графе 6 "Банки второго уровня" указывается сумма пенсионных активов, размещенных во вклады банков второго уровня.
В графе 7 "Ценные бумаги МФ РК и НБ РК" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан.
В графе 8 "Ценные бумаги местных исполнительных органов" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами.
В графе 9 "Негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов.
В графе 10 "Ценные бумаги иностранных государств" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в ценные бумаги иностранных государств.
В графе 11 "Ценные бумаги международных финансовых организаций" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в ценные бумаги международных финансовых организаций.
В графе 12 "Негосударственные ценные бумаги" указывается сумма пенсионных активов, размещенных: в ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенных в официальный список организатора торгов; во включенные в официальный список организатора торгов по категории "А" иные, помимо ипотечных облигаций, негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств; в облигации ЗАО "Банк Развития Казахстана" и в прочие негосударственные ценные бумаги.

"Басқа да" 13-бағанында осы есептің 5-12-бағанында көрсетілмеген, басқа да қаржы құралдарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
"Есептелген инвестициялық кiрiс" 14-бағанында есептi салық кезеңіндегі, әр зейнетақы қорына есептелген инвестициялық кiрiстiң сомасы көрсетiледi.
"Комиссиялық сыйақы" 15-бағанында есептi салық кезеңiнде әр зейнетақы қорынан, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асырудан алған, заңды тұлғаның комиссиялық сыйақысының сомасы көрсетiледi.
Нысан өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 60-қосымша
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл

В графе 13 "Прочие" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в прочие финансовые инструменты, не указанные в графах 5-12 настоящего отчета.
В графе 14 "Начислено инвестиционного дохода" указывается сумма инвестиционного дохода, начисленного каждому накопительному пенсионному фонду в отчетном периоде.
В графе 15 "Комиссионное вознаграждение" указывается сумма комиссионного вознаграждения юридического лица, осуществляющего инвестиционное управление пенсионными активами, полученного в отчетном налоговом периоде от каждого накопительного пенсионного фонда.
Форма заполняется с нарастающим итогом, единицей измерения является тысяча тенге.
Приложение 60
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 644
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год

3.4 Нысаны
Шығындар және табыстар туралы есеп
мың теңге
Баптардың атауы
Есепті кезеңге
Ағымдағы жыл басынан осы кезеңге дейін (өсу жиынтығымен)
Өткен мерзімге ұқсас мерзімге
Өткен жылдағы кезеңнің басынан басталған ұқсас мерзімге (өсу жиынтығымен)
1
2
3
4
5
Комиссиялық сыйақы
оның ішінде:
зейнетақы активтерінен
зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістер (зияндар)
Орналастырылған жинақтар және ағымдағы шоттар бойынша сыйақы түріндегі кірістер
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі кірістер (дисконттар және/немесе купондар)
Бағалы қағаздарды сату - сатып алу бойынша кірістер (зияндар) (нетто)
Бағалы қағаздардың сауда құнының өзгеруіне байланысты кірістер (зияндар) (нетто)
"Кері РЕПО" операциясы бойынша кірістер
шет ел валютасын бағалаудан кірістер (зияндар) (нетто)
Активтерді алудан және қаржылық емес активтерді өткізуден табыстар
Басқа да кірістер
Кірістердің жиынтығы
Комиссиялық шығындар
оның ішінде:
зейнетақы активтерін инвестициялауды жүзеге асыратын, ұйымдарға сыйақы
кастадион-банктерге сыйақы
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде зияндар (сыйақы)
"РЕПО" операциясы бойынша шығындар
Қаржылық жалдау және алынған қарыздар бойынша сыйақы түріндегі шығындар
Жалпы және әкімшілік шығындар
оның ішінде:
іс сапарға және еңбек ақыға төленген шығындар
жөндеу және амортизациялық аударымдар
ағымдағы жалдау бойынша шығындар
салықтарды және басқа да бюджетке төленетін төлемдер бойынша шығындар (табыс салығынан басқасы)
активтерді бергеннен және қаржылық емес активтерді өткізуге байланысты шығындар
Басқа да шығындар
Шығындардың жиынтығы
Қорға (провизия) аударғанға дейінгі пайда (зиян)
Операциялар бойынша мүмкін болатын жоғалтуларға арналған қорлар (қорларды бұрынғы қалпына келтіру)
Басқа заңды тұлғалардың капиталына қатысудан түскен кіріс
Кезеңдегі кіріс (зиян)
Тоқтатылған қызметтен кіріс (зиян)
Салық салғанға дейінгі кіріс (зиян)
Корпорациялық табыс салығы
Салық салғаннан кейінгі таза кіріс (зиян)
Азшылықтың үлесі
Кезеңдегі таза кіріс (зиян)
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз.
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған.
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Зейнетақы жарналарын тарту
және зейнетақы төлемдері бойынша
қызметті, сондай-ақ зейнетақы
активтерін инвестициялық басқару
бойынша қызметті жүзеге асыратын,
мониторингке жататын ірі салық
төлеушілердің салық есептілігіне
(3.1-3.4 нысандары) қосымша
Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері бойынша қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау және табыс ету ережелері (3.1-3.4-нысандар)

Форма 3.4
Отчет о доходах и расходах
тыс. тенге
Наименование статей
За
отчетный
период
За период
с начала
текущего
года (с
нарастающим
итогом)
За
аналогичный
период
предыдущего
периода
За
аналогичный
период с
начала
предыдущего
года (с
нарастающим
итогом)
1
2
3
4
5
Комиссионные вознаграждения
в том числе:
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода (убытка)по
пенсионным активам
Доходы в виде вознаграждения по текущим
счетам и размещенным вкладам
Доходы в виде вознаграждения (купона
и/или дисконта) по приобретенным ценным
бумагам
Доходы (убытки) от купли-продажи ценных
бумаг (нетто)
Доходы (убытки) от изменения
стоимости торговых ценных бумаг (нетто)
Доходы по операциям "Обратное РЕПО"
Доходы (убытки) от переоценки
иностранной валюты (нетто)
Доходы от реализации нефинансовых
активов и получения активов
Прочие доходы
Итого доходов
Комиссионные расходы
в том числе:
вознаграждения организациям,
осуществляющим инвестиционное
управление пенсионными активами
вознаграждения банкам-кастодианам
Расходы в виде вознаграждения (премии)
по приобретенным ценным бумагам
Расходы по операциям "РЕПО"
Расходы в виде вознаграждения по
полученным займам и финансовой аренде
Общие и административные расходы
в том числе:
расходы на оплату труда и
командировочные
амортизационные отчисления и ремонт
расходы по текущей аренде
расходы по выплате налогов и других
обязательных платежей в бюджет (кроме
корпоративного подоходного налога)
расходы от реализации нефинансовых
активов и передачи активов
Прочие расходы
Итого расходов
Прибыль (убыток) до отчисления в
резервы (провизии)
Резервы (восстановление резервов) на
возможные потери по операциям
Доход от участия в капитале других
юридических лиц
Прибыль (убыток) за период
Прибыль (убыток) от прекращенной
деятельности
Прибыль (убыток) до налогообложения
Корпоративный подоходный налог
Чистая прибыль (убыток) после
налогообложения
Доля меньшинства
Чистая прибыль (убыток) за период
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Приложение к налоговой отчетности
для крупных налогоплательщиков,
подлежащих мониторингу,
осуществляющих деятельность по
привлечению пенсионных взносов и
пенсионным выплатам, а также
деятельность по инвестиционному
управлению пенсионными активами
(формы 3.1-3.4)
Правила составления и представления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
осуществляющими деятельность по привлечению пенсионных взносов
и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному
управлению пенсионными активами
(Формы 3.1-3.4)

№ 4.1 Нысаны
Сақтандыру қызметі туралы есеп
теңге
Сақтандыру сыныптары
Сақтандыру/қайта сақтандыруға қабылданған келісім-шарттардың саны
Резидент /резидент емес
Сақтандыру және қайта сақтандыруға қабылданған сақтандыру сыйлық ақылары
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлық ақылары
Сақтандыру сомасы
Салық салынатын сыйлықақы сомасы
Салық ставкасы
Төленетін салық сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
Жеке тұлғалар
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз.
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған.
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Мониторингке жататын, ірі салық
төлеушілер болып табылатын
сақтандыру, қайта сақтандыру
ұйымдарының салық есептілігіне
(4.1-4.3 нысандары) қосымша
Мониторингке жататын, ірі салық төлеушілер болып табылатын сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық есептілігін жасау және табыс ету ережелері (4.1-4.3-нысандар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және мониторингке жататын ірі салық төлеушілер болып табылатын, сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық есептілігін жасау және табыс ету тәртібін көздейді (бұдан әрі - салық төлеушілер).
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) орталық серверінің дерекқорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторинг Уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Ережелерде белгіленген тәртіппен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Ережелердің "Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі" 2 тарау сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.

Форма 4.1
Отчет о страховой деятельности
тенге
Классы страхо-
вания
Принято
на
страхование/
перестрахо-
вание
количество
договоров
Резидент/
нерези-
дент
Принято
на
страхо-
вание и
перестра-
хование
страхо-
вых
премий
Передан-
но на
перестра-
хование
страховых
премий
Страхо-
вая
сумма
Налого-
облагае-
мая сумма премии
Ставка
налога
Сумма
налога к
уплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
Физические лица
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики
Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной
отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой
отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в
соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами от      №
Входящий номер регистрации документа            ДДММГГГГ
Код налогового органа
Приложение к налоговой отчетности
для страховых, перестраховочных
организаций, являющихся крупными
налогоплательщиками, подлежащими
мониторингу (формы 4.1-4.3)
Правила составления и представления налоговой отчетности
страховыми, перестраховочными организациями,
являющимися крупными налогоплательщиками, подлежащими
мониторингу (Формы 4.1-4.3)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности страховыми, перестраховочными организациями, являющимися крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово - экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главе 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.

5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.
9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған ұяшықтар Салық кодекісінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті ұяшық белгіленеді.
10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН).
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс еткен кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2) сәйкестендіру нөмір (БСН - заңды тұлғалар үшін). Болған жағдайда көрсетіледі;
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін мониторинг бойынша есептілікті табыс еткен кезде міндетті түрде толтырылуы тиіс.
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
4) Мониторинг бойынша салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі.
5) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігіндегі қажетті бағандар толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болғанда уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептiлiгi нысандарын жасау тәртібі
12. "Сақтандыру қызметі туралы есеп" 4.1 нысанда сақтандыру қызметі жөніндегі операциялар көрсетіледі.
Жеке тұлғаларға сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметi бойынша қызмет көрсетулер, жалпы соманы көрсетумен бiр жолда көрсетiледi. Бұл ретте салық ставкасы, Резидент/Резидент емес, сақтандыру сыныптары бағандары толтырылмайды.
"№" 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек.
"Сақтандыру сыныптары" 2-бағанында сақтандыру қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнама актiсiне сәйкес, көрсетiлетiн сақтандыру қызмет сыныбының толық атауы көрсетiледi.
"Сақтандыруға/қайта сақтандыруға шарттардың саны қабылданды" 3-бағанында сақтандыру/қайта сақтандыруға қабылданған шарттардың саны көрсетiледi.
"Резидент/резидент емес" 4-бағанында сатып алушының резиденттiгiн бiлдiретiн код көрсетiледi:
0 - Қазақстан Республикасының резидентi;
1 - Қазақстан Республикасының резидентi емес.
"Сақтандыру сыйақылары сақтандыру мен қайта сақтандыруға қабылданды" 5-бағанында осы шарт бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетiледi.
"Сақтандыру сыйақылары қайта сақтандыруға берiлдi" 6-бағанында тиiстi шарт бойынша есептi кезеңде қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.

5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.
9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.
10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу до 1 января 2012 года;
2) БИН - бизнес идентификационный номер. Указывается при наличии;
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров" строка подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности по мониторингу с 1 января 2012 года;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления формы налоговой отчетности
12. В форме 4.1. "Отчет о страховой деятельности" отражаются операции по страховым услугам.
Услуги по страхованию (перестрахованию), оказываемые физическим лицам отражаются одной строкой с указанием общей суммы. При этом не заполняются графы классы страхования, резидент/нерезидент, ставка налога.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Классы страхования" указывается полное наименование класса оказываемой страховой услуги, в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим страховую деятельность.
В графе 3 "Принято на страхование/перестрахование количество договоров" указывается количество принятых договоров на страхование/перестрахование.
В графе 4 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство покупателя:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 5 "Принято на страхование и перестрахование страховых премий" указывается сумма страховых премий по данному договору.
В графе 6 "Передано на перестрахование страховых премий" указывается сумма страховых премий, переданных на перестрахование по соответствующему договору в отчетном периоде.

Егер есептi кезеңде бұрын берiлген есептерде көрсетiлген сақтандыру шарттарын қайта сақтандыру жүргiзiлетiн жағдай болса, онда "Сақтандыруға және қайта сақтандыруға сақтандыру сыйлықақылары қабылданды" 5-бағаны толтырылмайды, ал "Төлеуге салық сомасы" 10-бағанында кемiтуге жататын (терiс белгiсiмен) корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетiледi.
"Сақтандыру сомасы" 7-бағанында сақтандыру объектiсi сақтандырылған және сақтандыру жағдайы болғанда сақтандырушының жауапкершiлiгiнiң шектi көлемiн бiлдiретiн ақша сомасы көрсетiледi.
"Сыйлықақының салық салынатын сомасы" 8-бағанында сыйлықақының салық салынатын сомасы көрсетiледi.
"Салық ставкасы" 9-бағанында қолданылатын салық ставкасы көрсетiледi.
"Төленуге салық сомасы" 10-бағанында төленуге жататын салық сомасы көрсетiледi.
14. "Бухгалтерлік баланс" 4.2-нысан, "Кiрiстер және шығыстар туралы есеп" 4.3-нысан бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептi салық кезеңi үшiн дайындалған салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады. Нысандар өспелi жиынтықпен толтырылады. Өлшем бiрлiгi мың теңге болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 644 бұйрығына 64-қосымша
Нысанның түрі:
0 Алғашқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Жойылуға
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі тоқсан жыл

В случае если в отчетном периоде производится перестрахование договоров страхования отраженных в ранее предоставленных отчетах, то графа 5 "Принято на страхование и перестрахование страховых премий" не заполняется, а в графе 10 "Сумма налога к уплате" указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая к уменьшению (с отрицательным знаком).
В графе 7 "Страховая сумма" указывается сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая.
В графе 8 "Налогооблагаемая сумма премии" указывается налогооблагаемая сумма премии.
В графе 9 "Ставка налога" указывается применяемая ставка налога.
В графе 10 "Сумма налога к уплате" указывается сумма налога к уплате.
14. Формы 4.2 "Бухгалтерский баланс", 4.3 "Отчет о доходах и расходах" являются финансовой отчетностью налогоплательщика, подготовленной за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
Приложение 64
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 644
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления   А номер ОООООО   В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период     квартал     год