Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және олардың запасын бақылауды ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі № 299 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 25 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6259 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 80-бабының 5-тармақшасын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. «Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 5 наурыздағы № 93, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 4597 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2007 жылғы, наурыз-сәуір) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық ол бірінші рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 29 сәуірдегі
№ 299 бұйрығымен бекітілген
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру Ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 80-бабының 5 тармақшасына сәйкес әзірленді және ормандарды молықтыру мен орман өсіруге арналған орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, пайдалануды олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру тәртібін реттейді.
2. Орман тұқымдарын дайындау тұрақты орман тұқымы базасы объектілерінде (бұдан әрі - Базасы) жүзеге асырылады, ал олар жетіспеген жағдайда қалыпты екпелерде тұқым дайындауға жол беріледі.
3. Орман тұқымдарын дайындау, өңдеу және сақтау олардың селекциялық санаттары: сортты, жақсартылған, қалыпты санаттар бойынша бөлек жүргізіледі.

Об утверждении Правил организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2010 года № 6259. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В целях реализации пункта 5 статьи 80 Лесного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 марта 2007 года № 93 "Об утверждении Правил организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4597, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 г., март-апрель, "Юридической газете" от 12 сентября 2007 года, № 139 (1342)).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов обеспечить регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарный дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 29 апреля 2010 года № 299
Правила
организации заготовки, переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан и регламентируют порядок организации заготовки, переработки, хранения, использования лесных семян и контроля за их качеством, предназначенных для воспроизводства лесов и лесоразведения.
2. Заготовка лесных семян осуществляется на объектах постоянной лесосеменной базы (далее - База), а в случаях их недостатка допускается заготовка семян в нормальных насаждениях.
3. Заготовка, переработка и хранение лесных семян производится раздельно по их селекционной категории: сортовые, улучшенные, нормальные.

4. Орман тұқымдарының, ал кейіннен көшет материалының және өсірілген жасанды орман екпелерінің тегі мен генетикалық сапасының жойылуына жол бермеу мақсатында орман тұқымдарын дайындау, өңдеу және сақтау біртекті партиялармен жүзеге асырылады.
2. Орман тұқымдарын дайындауды ұйымдастыру тәртібі
5. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман тұқымдарын дайындауды ұйымдастыруды сүрек дайындау үшін мемлекеттік орман қорының учаскелері ұзақ мерзімді орман пайдалануға бекітіп берілген орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар жүзеге асырады.
6. Орман тұқымдарының қажетті мөлшері мен олардың түр құрамын орман иеленуші:
1) орман орналастыру айқындайтын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ормандарды молықтыру, орман өсіру жөніндегі іс-шаралардың көлемін;
2) басқа заңды және жеке тұлғалардың тұқымдар жөніндегі қажеттілігін, оның ішінде экспортқа тұқым шығаруды қанағаттандыруды;
3) жеміс беру кезеңділігі ұзақ жекелеген ағаш түрлері тұқымдарының резервтік қорын жасау қажеттігін басшылыққа ала отырып белгілейді.
7. Орман тұқымдарын дайындауды ұйымдастыру кезінде:
1) орман тұқымдарының аудандастырылуын сақтау және орман тұқымдарын орман өсіру жағдайларына сәйкес пайдалануға кепілдік беретін түрлер бойынша орман тұқымдарының бөлек жиналуын қамтамасыз ету;
2) орман тұқымдарының жоғары сапалы болуы тән Базасының жеміс беретін объектілерінде орман тұқымдарының барынша көп жиналуын қамтамасыз ету;
3) орман тұқымдарын дайындауды бір текке жататын алуан түрлер бірге өскен жағдайда түрлері бойынша бөлек, ал фенологиялық нысандары анық байқалатын ағаш түрлерінің тұқымы үшін - осы нысандар бойынша бөлек жүргізу қажет.
8. Орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар орман тұқымдары жаппай пісіп-жетілмей тұрып олардың шығымдылығын анықтау мақсатында орман тұқымдарын жинауға арналған барлық жеміс беретін объектілерге алдын ала тексеру жүргізеді. Үстіміздегі жылы орман тұқымдарын жинау үшін белгіленген жеміс беретін объектілердің орналасуы және жинау мерзімі жайында орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар уәкілетті органның аумақтық органдарын жазбаша хабардар етеді.
9. Орман тұқымдарының күтілетін өніміне болжам жасау алдын ала бөлінген көлемі кемінде 0,25 га сынақ алаңында осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес алты баллдық шәкіл бойынша көзбен байқап көру әдісімен жүргізіледі.
10. Орман тұқымдарын бақылау мақсатында жинау үшін учаскеде тозаңдану және жарықтану жағдайлары әртүрлі 3-10 қалыпты ағаш бөледі. Орман тұқымдарын ұшарбасының әр қабатынан осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес орташа үлгінің мөлшерлі салмағы көлемінде жинайды.
Орман тұқымдары сапасының бастапқы бағасын кесу немесе өсіру әдісімен анықтайды.

4. В целях недопущения обезличивания происхождения и генетического качества лесных семян, а впоследствии посадочного материала и созданных искусственных лесонасаждений, заготовка, переработка и хранение лесных семян осуществляется однородными партиями.
2. Порядок организации заготовки лесных семян
5. Организацию заготовки лесных семян на территории государственного лесного фонда осуществляют лесовладельцы и лесопользователи, за которыми закреплены участки государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование для заготовки древесины.
6. Необходимое количество лесных семян и их видовой состав устанавливается лесовладельцем, исходя из:
1) объемов воспроизводства лесов и лесоразведения на участках государственного лесного фонда, определяемых лесоустройством;
2) удовлетворения потребности в семенах физических и юридических лиц, в том числе экспортных поставок семян;
3) необходимости создания резервного фонда семян отдельных видов пород, имеющих большую периодичность плодоношения.
7. При организации заготовки лесных семян необходимо:
1) обеспечивать сбор лесных семян раздельно по породам, гарантирующих использование лесных семян в соответствии с лесорастительными условиями;
2) обеспечивать максимальный сбор лесных семян на плодоносящих объектах Базы, для которых характерно высокое качество лесных семян;
3) проводить заготовку лесных семян раздельно по видам при совместном произрастании разных видов, относящихся к одному роду, а для семян древесных пород с отчетливо выделяющимися фенологическими формами - раздельно по этим формам.
8. В целях определения урожайности лесных семян до начала их массового созревания, лесовладельцами и лесопользователями проводится предварительное обследование всех плодоносящих объектов, предназначенных для сбора лесных семян. О расположении плодоносящих объектов, определенных для сбора лесных семян в текущем году и сроках сбора лесовладельцы и лесопользователи за 15 календарных дней письменно уведомляют территориальные органы уполномоченного органа.
9. Прогноз ожидаемого урожая лесных семян ведется методом глазомерных наблюдений на заранее выделенных пробных площадках площадью не менее 0,25 га по шестибальной шкале глазомерной оценки ожидаемого урожая лесных семян согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Для контрольного сбора лесных семян на участке выделяют от 3 до 10 нормальных деревьев с различными условиями опыления и освещения. Лесные семена собирают с разных ярусов кроны в размере массы среднего образца, согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.
Предварительную оценку качества лесных семян устанавливают методом взрезывания или проращивания.

11. Орман тұқымдарын жинау осы Ереженің 3-қосымшасында көрсетілген мерзімде олар толық піскеннен кейін жүзеге асырылады.
12. Орман тұқымдары өсіп тұрған, кесілген ағаштар мен бұталардан, сондай-ақ жер бетінен (шашылып қалған тұқымдар) дайындалуы мүмкін.
13. Өсіп тұрған ағаштар мен бұталардан бүрлер мен жемістер қолмен немесе кескіш, тістегіш құралдарды, әртүрлі сатыларды, көтергіш құрылғылар мен машиналарды пайдаланып жиналады.
Бұл ретте өсіп тұрған ағаштардың бұталарын шабуға және кесуге, сондай-ақ сексеуілдің бұталарын сындыруға болмайды.
14. Тұқым жиналатын жердің беті алдын ала тазартылып, жер бетінен негізінен ірі жемістер: емен жаңғағы, жабайы жемістер, грек жаңғағы, сондай-ақ сүйір жапырақты үйеңкі, шегіршін және басқа да ағаштардың тұқымдары жиналады.
15. Уақытша орман тұқымы учаскелерінде (бұдан әрі – Уақытша участкелер) және кеспеағаштарда (қалыпты екпелерде) кесілген ағаштардан бүрлер мен жемістер дайындау үшін ағаш дайындау мерзімі орман тұқымдарын жинау мерзімімен ұштастырылады. Шабылған бұтақтардан бүрлер мен жемістер жинау ағаштар құлатылған жерден әрі кеткенде 50 м қашықтықта жүргізіледі.
16. Жиналған бүрлер мен құрғақ жемістерді сақтау кезінде өздігінен қызып кетпеуі үшін кептіріп алады.
17. Тез бұзылатын шырынды жемістерді (тұт, қарақат, сары өрік және басқалары) орман тұқымдарын ажыратып алу үшін бірден өңдеуге жібереді.
18. Орман тұқымдарын өңдеу ағаш тұқымдарына, жемістің түрлеріне, тұқым шикізатының жай-күйіне байланысты осы Ережеге сәйкес жүргізіледі.
3. Орман тұқымдарын өңдеу тәртібі
19. Қылқан жапырақты ағаштардың орман тұқымдарын бүрлерден және бүржидектерден ажыратып алу механикалық тәсілмен немесе бүрлердің ашылуы үшін оларды кептіру жолымен жүзеге асырылады.
20. Қарағайдың кейбір түрлерінің (самырсын, корей), сібір майқарағайының және аршалардың тұқымдарын ажыратып алу үшін механикалық өңдеу тәсілі қолданылады.
Бұл орайда бүрлер арнайы машиналарда немесе қолмен ағаш балғалармен немесе ағаш үккіштермен ұнтақтау арқылы үгітіледі.
Сібір майқарағайының, шығыс биотасының және батыс боз аршасының бүрлері олар толық піскенге дейін жиналады, пісуі үшін кептіреді және арнайы машиналарда үгітеді. Бүрлерді арнайы машиналарда немесе қолмен ұнтақтайды.
21. Кәдімгі қарағайдың, шыршаның, сібір балқарағайының, сібір майқарағайының бүрлерін тұқым ажырату үшін бүркептіргіштерде немесе табиғи жағдайда - ауада және күн көзінде кептіреді.
Бүрлерден ажыратып алынған тұқымдарды тұқым тазартқыш машиналарда, қанатсыздандырғыштарда, желпігіштерде немесе торларда қанатсыздандырады және желпиді.

11. Сбор лесных семян осуществляется после их полного созревания, в сроки указанные в Приложении 3 к настоящим Правилам.
12. Заготовка лесных семян может осуществляться с растущих, срубленных деревьев и кустарников, а также с поверхности земли (опадающие лесные семена).
13. Сбор шишек и плодов с растущих деревьев и кустарников осуществляется вручную или с использованием срезающих и откусывающих съемников, различных видов лестниц, подъемных устройств и машин.
При этом не допускается срубать и спиливать сучья растущих деревьев, а также обламывать ветви саксаула.
14. С поверхности земли собирают преимущественно крупные плоды: желуди дуба, дикорастущие плодовые, грецкий орех, а также семена клена остролистного, ильмовых и других пород, с предварительной очисткой поверхности сбора.
15. Для заготовки шишек и плодов со срубленных деревьев на временных лесосеменных участках и лесосеках (в нормальных насаждениях) время проведения лесозаготовок совмещается со сроками сбора лесных семян. Сбор шишек и плодов с обрубленных сучьев производят на расстоянии не ближе 50 м от места валки деревьев.
16. Собранные шишки и сухие плоды подсушивают, во избежание самонагревания при хранении.
17. Сочные плоды (шелковица, смородина, абрикос и другие), которые способны быстро загнивать, сразу направляют на переработку для извлечения лесных семян.
18. Переработка лесных семян в зависимости от породы деревьев, вида плодов, состояния семенного сырья производится в соответствии с настоящими Правилами.
3. Порядок переработки лесных семян
19. Извлечение лесных семян хвойных пород из шишек и шишкоягод осуществляется механическим способом или путем высушивания шишек для их раскрытия.
20. Для извлечения лесных семян некоторых видов сосен (кедровой, корейской), пихты сибирской и можжевельников применяют механическую обработку.
При этом шишки дробят на специальных машинах или вручную, путем вымолачивания деревянными молотками или деревянными терками.
Шишки пихты сибирской, биоты восточной и туи западной собирают до их полной спелости, просушивают для дозревания и дробят в специальных машинах. Обмолачивают шишки в специальных машинах или вручную.
21. Шишки сосны обыкновенной, елей, лиственницы сибирской, пихты сибирской для извлечения семян сушат в шишкосушилках или естественной воздушно-солнечной сушкой.
Извлеченные из шишек лесные семена обескрыливают и отвеивают на семеочистительных машинах, обескрыливателях, веялках или на решетах.

22. Кәдімгі қарағай мен шыршалардың тұқымын сумен қанатсыздандыруға болады. Бұл орайда қанатсыздандырылмаған тұқымдарды жылы бөлмеге (ауа температурасы 25oС) жайманың үстіне 10 см-ге дейін қалыңдықпен шашып, 1 кг тұқымға 100 г су есебімен бүріккішпен біркелкі дымқылдайды. Күні бойы орман тұқымдарын бірнеше рет аударыстырады, содан соң желпиді.
23. Сукачев балқарағайы мен Шренк шыршасының толық дәнді орман тұқымдарын дәні жоқ тұқымдардан оларды: балқарағайды - 4-5 сағат және шыршаны 15-20 сағат суға батырып қою арқылы бөліп алуға болады. Тұқым мен судың арақатынасы тиісінше 1:5.
Судың бетіне қалқып шыққан орман тұқымдарын жинап алады, суды төгіп тастайды, ал түбінде қалған толық дәнді орман тұқымдарын белгіленген дымқылдылыққа дейін кептіреді.
24. Табиғи жағдайда - ауада және күн көзінде кептіру құрғақ және желдетілетін бөлмелерде немесе күн астында жүргізіледі. Бұл ретте кептіру процесін жеделдету үшін бүрлерді жұқалап жайып қояды және күніне 1-2 рет араластырады.
Ашылған бүрлерді тұқым тазалағыш машиналарда немесе қолмен үгітеді.
25. Жапырақты ағаш түрлерінің орман тұқымдары былай бөлінеді:
1) құрғақ (емен, қайың, үйеңкілер және басқалар);
2) шырынды, оның ішінде:
шырынды жеміссерігімен (қарақат, тұт және басқалар);
етті жеміссерік (сары өрік, қара өрік және басқалар);
еті құрғақ жеміссерік (пісте, жаңғақ және басқалар).
26. Еті құрғақ жеміс серігі бар құрғақ орман тұқымдары мен жемістерді жинап алғаннан кейін шіріп кетпеуі үшін оларды кеуіп құрғап қалғанша кептіреді. Бұл үшін оларды бастырманың астына немесе жақсы желдетілетін бөлмелерде жайманың үстіне немесе сөрелерде 3-4 см (қарағаштар) және 10-15 см (емен жаңғағы, жаңғақтар) қалыңдықта жайып тастайды.
27. Кептіру ұзақтығы ағаш түріне және ауа райы жағдайларына байланысты болады. Құрғақ ауа райында қарағаш тұқымдарын кептіруге 2-3 күн, жаңғақ жемістілері - 3-5 күн, үйеңкілер мен шағандардың қанатты тұқымдары - 5-7 күн, емен жаңғағы үшін - 10 күнге дейін қажет болады.
28. Құрғақ жемістерді кептіру үшін қолда бар бүркептіргіштерді немесе ауылшаруашылық астық кептіргіштерін пайдалануға болады.
29. Кептіріп алған соң құрғақ орман тұқымдарын түрлі бөтен қоспалардан (бұтақтар, жеміс тұғырлары, жапырақтар және тағы басқалар) тазартады, тұқым тазалайтын машиналарда қанатсыздандырып (қарағаштардың, сексеуілдің, шаған мен үйеңкілердің және тағы да басқалардың қанатты тұқымдары), кейіннен желпиді.
30. Бұршақ тұқымды ағаштардың, жұпаргүлдің, теректер мен талдардың жемістерін алдымен жайманың бетіне төгіп көлеңкеде кептіреді, сосын күн астында толық ашылғанша жиі-жиі араластырып, соңынан үгітеді және жеміссеріктері мен басқа да қоспалардан тазартады.

22. Обескрыливание семян сосны обыкновенной и елей, можно осуществлять водным способом. При этом, необескрыленные лесные семена рассыпают в теплом помещении (температура воздуха 250С) на полога слоем до 10 см и равномерно увлажняют опрыскивателем из расчета 100 г воды на 1 кг семян. В течение дня лесные семена несколько раз ворошат, а затем отвеивают.
23. Отделять полнозернистые лесные семена лиственницы Сукачева и ели Шренка от пустых можно путем погружения их в воду на 4-5 часов для лиственницы и 15-20 часов - для ели. Соотношение семян и воды 1:5 соответственно.
Всплывшие лесные семена снимают с поверхности воды, воду сливают, а осевшие на дно полнозернистые лесные семена просушивают до установленной влажности.
24. Естественная воздушно-солнечная сушка проводится в сухих и проветриваемых помещениях или на солнце. При этом для ускорения процесса сушки, шишки рассыпают тонким слоем и перемешивают 1-2 раза в день.
Раскрывшиеся шишки обмолачивают на семеочистительных машинах или вручную.
25. Лесные семена лиственных пород подразделяют на:
1) сухие (дуб, береза, клены и другие);
2) сочные, в том числе:
с сочным околоплодником (смородина, шелковица и другие);
с мясистым околоплодником (абрикос, слива и другие);
с сухомясистым околоплодником (фисташка, орех и другие).
26. Сухие лесные семена и плоды с сухомясистым околоплодником после их сбора просушивают до воздушно-сухого состояния для предупреждения процессов гниения. Для этого их рассыпают под навесом или в хорошо проветриваемом помещении на пологах или стеллажах слоем от 3-4 см (ильмовые) и до 10-15 см (желуди, орехи).
27. Продолжительность просушки зависит от древесной породы и погодных условий. В сухую погоду просушка лесных семян ильмовых пород требуется 2-3 дня, для орехоплодных - 3-5 дней, крылаток кленов и ясеней - 5-7 дней, желудей - до 10 дней.
28. Для сушки сухих плодов можно использовать имеющиеся шишкосушилки или сельскохозяйственные зерносушилки.
29. После подсушки сухие лесные семена очищают от посторонних примесей (веток, плодоножек, листьев и так далее) обескрыливают на семяочистительных машинах (крылатковые семена ильмовых, саксаула, ясеней и кленов и другие) с последующим отсеиванием.
30. Плоды бобовых, сиреней, тополей и ив, высушивают на пологах сначала в тени, затем на солнце при частом перемешивании до их полного раскрывания с последующим обмолачиванием и очищением от околоплодников и других примесей.

31. Жидектердің шырынды жемістері, жеміс шоғыры, сүйекті шырынды жемістер бұзылып кетпес үшін тұқымын ажыратып алу мақсатында өңдеуге жіберіледі.
32. Аз ғана мөлшерде өңдеу кезінде шырынды жемістерден, оның ішінде жидектерден, жеміс шоғырынан, сүйекті жемістерден, шекілдеуік тұқымды ағаштар жемісінен (алма, алмұрт және басқалары) және сүйекті тұқымды ағаштар жемісінен (сары өрік, қара өрік және басқалары), сондай-ақ қына ағашының, ұшқаттың, шетеннің және итмұрынның жемісінен тұқымды ажырату қолмен кесу, оны езу және кейіннен етін ағын сумен шаю арқылы жүргізіледі.
33. Жеміс етінен ажыратылған және жақсы жуып-шайылған орман тұқымдары құп-құрғақ болғанша кептіріледі.
34. Жемістердің үлкен партиялары жеміс өңдейтін кәсіпорындарда қолданылатын жеміс үгітетін, жеміс сүйегін ажырататын және жуу машиналарында жылу қолданылмай өңделеді.
35. Ормандарды қалпына келтіруге және орман өсіруге арналған дайындалған, сондай-ақ орман иеленуші сатып алған тұқымдарды есепке алу осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жүргізіледі.
36. Жиналған және өңделген орман тұқымдары партияларға бөлінеді, олардың барынша ауыр массасы осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес айқындалады.
37. Жекелеген партияда орман тұқымдарының сапасын бағалау орман тұқымдарының орташа үлгісін талдау негізінде жүзеге асырылады.
38. Үлгілер сұрыптауды және орташа үлгіні құрауды орман иеленушінің (орман пайдаланушының) үлгілер сұрыптау жөніндегі уәкілетті тұлғасы жүзеге асырады.
39. Партия біртекті орман тұқымдарынан:
1) түрі немесе түр алуандығы;
2) өсетін орнының жағдайлары;
3) жас топтары (жас балауса, орта жастағы, пісуге жақын, пісіп жетілген);
4) селекциялық санаттары (сортты, жақсартылған, қалыпты);
5) екпелердің шығу тегі (табиғи, жасанды);
6) тұқымды жинау, өңдеу, сақтау тәсілі;
7) түр-түсі, жылтырлығы, иісі және дымқалдану деңгейі бойынша қалыптастырылады.
40. Белгілі бір түр орман тұқымдарының әртүрлі партияларын, оның ішінде массасы бойынша шағын партияларын араластыруға болмайды.
41. Қалыптастырылған орман тұқымдарының партиясы осы Ереженің 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша паспортпен және заттаңбамен куәландырылады.
42. Тұқымның орташа үлгісін орман тұқымдарының қалыптастырылған партиясынан үлгілер сұрыптау және бастапқы үлгіні құрау жолымен алады.
43. Үлгі сұрыптау ағаштың түріне және орман тұқымдары партияларын сақтау жағдайларына байланысты арнайы сүңгілермен (конус, дорба, цилиндр пішінді) немесе қолмен жүргізіледі:
1) үюлі күйінде сақтаулы ұсақ және орташа тұқымдар үшін үлгілер сұрыптау әр қабаттың бес түрлі жерінен (жоғарғы - тереңдігі 10 см, орташа-үйінді биіктігінің жартысы, төменгі - еденнен) жүргізіледі, яғни 15 үлгіден кем болмауы керек;

31. Сочные плоды ягод, соплодий, сочных костянок, во избежание порчи направляются на переработку для извлечения лесных семян.
32. Извлечение лесных семян при небольших объемах обработки из сочных плодов, в том числе ягод, соплодий, костянок, из плодов семечковых (яблоня, груша и другие) и косточковых пород (абрикос, слива и другие), а так же из плодов бирючины, жимолости, рябины и шиповника, производят вручную путем резки, разминания и последующей отмывки мезги в проточной воде.
33. Лесные семена, освобожденные от мякоти плодов и хорошо отмытые, просушивают до воздушно-сухого состояния.
34. Большие партии плодов перерабатывают на плодотерочных, косточковыбивающих и отмывочных машинах, применяемых на плодоперерабатывающих предприятиях, без тепловой обработки.
35. Учет заготовленных, а также приобретенных лесовладельцем лесных семян, предназначенных для воспроизводства лесов и лесоразведения, ведется в книге учета лесных семян по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
36. Собранные и переработанные лесные семена формируют в партии, максимальная масса которых определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
37. Оценка качества лесных семян в отдельной партии осуществляется на основании анализа среднего образца лесных семян.
38. Отбор проб и составление среднего образца осуществляет уполномоченное лицо лесовладельца (лесопользователя) по отбору проб.
39. Партия формируется из однородных лесных семян по:
1) виду или разновидности;
2) условиям места произрастания;
3) возрастным группам (молодняки, средневозрастные, приспевающие, спелые);
4) селекционным категориям (сортовые, улучшенные, нормальные);
5) происхождению насаждений (естественные, искусственные);
6) способу сбора, обработки, хранению семян;
7) цвету, блеску, запаху и степени влажности.
40. Смешение разных партий лесных семян одного и того же вида, в том числе и малых по массе, не допускается.
41. Сформированная партия лесных семян удостоверяется паспортом и этикеткой по форме согласно приложению 5 и 6 к настоящим Правилам.
42. Средний образец семян получают из сформированной партии семян путем отбора проб и составления исходного образца.
43. Отбор проб производят специальными щупами (конусным, мешочным, цилиндрическим) или руками в зависимости от породы и условий хранения партий семян:
1) для мелких и средних семян хранящихся насыпью, отбор проб производят из пяти мест каждого слоя (верхнего - глубина 10 см, среднего - половина высоты насыпи, нижней - у пола), то есть не менее 15 проб;

2) ірі тұқымдар үшін (жаңғақтар, сүйекті жемістер және басқалары) - әр қабаттың он түрлі жерінен 3 үлгіден алады;
3) қаптарда (10 қапқа дейін) сақтаулы сусымалы тұқымдар үшін әр қаптан жоғарғы, орта, төменгі қабаттан бір-бірден кемінде үш үлгі, 10 қаптан көп болған жағдайда - алынған үлгінің тереңдігін алмастыра отырып, әр қаптан бір-бір үлгіден алады;
4) шыны шөлмектерде, темір ыдыстарда, жәшіктерде және басқа да ыдыстарда сақтаулы тұқым партияларынан сүңгілермен немесе қолмен үлгі сұрыптап алу мүмкін болмаған жағдайда тұқымды тегіс жерге төгеді, араластырады, тегістейді және әр ыдыстың тұқымы төгілген жердің әр тұсынан қолмен кемінде бес үлгі сұрыптап алады.
44. Сұрыптап алынған тұқым үлгілерін (жеке-жеке) тегіс жерге төгеді, мұқият қарап шығып, партияның біртектілігін анықтау үшін қоқыстануы, иісі, түр-түсі, жылтырлығы және басқа да белгілері бойынша салыстырады.
45. Жекелеген үлгілердің күрт айырмашылықтары болмаған жағдайда оларды бастапқы үлгі етіп біріктіреді, оның массасы орташа үлгінің кемінде он мәрте массасы мөлшерінде болуы керек.
46. Бастапқы үлгіден тұқым партиясының сапасын анықтау үшін бір орташа үлгіні бөліп алады.
47. Орташа үлгіні бөліп алу үшін бастапқы үлгіні тегіс жерге төгеді, араластырады, ұсақ тұқымдар үшін қалыңдығы 3 см дейін және ірі тұқымдар үшін 10 см астам шаршы түрінде тегістейді, содан соң диагоналдары бойынша 4 ұшбұрышқа бөледі. Екі қарама-қарсы орналасқан ұшбұрыштан тұқым алып тасталынады, ал қалғанын біріктіріп, келесі бөлу үшін қайтадан шаршы түрінде тегістейді. Бөлуді 2-қосымшада көрсетілген белгіленген массаның орташа үлгісін алғанға дейін жүргізеді.
48. Сұрыптап алынған орташа үлгіні алдын ала суға қайнатып дезинфекцияланған тығыз матадан тігілген таза дорбаларға салады, кендір жіппен байлап, тұқым сапасын, оның энтомологиялық зақымдануын және фитопатологиялық залалдануын анықтау үшін паспорттарын, заттаңбаларын және орташа үлгілер сұрыптау актісін қосып, 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес уәкілетті органның мамандандырылған ұйымдарына жөнелтеді.
49. Орман тұқымдарының ылғалдылығын анықтау үшін үлгіні бастапқы үлгі тұқымының қалдығынан дәл осылай құрайды.
Сұрыптап алынған үлгіні таза, құрғақ ыдысқа орналастырып, оны тұқым әбден толтырылғаннан кейін аузын тығынмен нығыздап жабады да, сүргіш, балауыз немесе парафин құяды. Орташа тұқым үлгісін ылғал өткізбейтін пленкадан жасалған сыйымдылығы кемінде 0,5 дм3 қапқа салуға болады, қаптың шеттері онда барынша аз ауа қалдыра отырып, ыстық әдіспен жабылады немесе мықтап байланады, содан кейін дәл осындай екінші қапқа салынып, ауызы тығыз байлап тасталады. Заттаңбаның бір данасы ыдыстың немесе қаптың ішіне салынады, екіншісін сыртына желімдейді.

2) для крупных семян (орехи, косточковые и другие) - из десяти мест каждого слоя берут по 3 пробы;
3) для сыпучих семян хранящихся в мешках (до 10 мест тары) берут не менее трех проб из каждого мешка по одной из верхнего, среднего, нижнего слоя, более 10 мест тары - по одной пробе из каждого мешка, чередуя глубину взятой пробы;
4) при невозможности отбора проб щупами или руками от партий семян, хранящихся в стеклянных бутылях, металлических сосудах, ящиках и другой таре, семена высыпают на гладкую поверхность, перемешивают, разравнивают и отбирают руками из разных мест не менее пяти проб от каждого места тары.
44. Отобранные пробы семян высыпают (по отдельности) на гладкую поверхность, тщательно просматривают и сравнивают по засоренности, запаху, цвету, блеску и другим признакам для установления однородности партии.
45. При отсутствии резких различий отдельных проб их объединяют в исходный образец, масса которого соответствует десятикратной массе среднего образца семян.
46. Из исходного образца выделяют один средний образец семян для определения качества партии семян.
47. Для выделения среднего образца семян исходный образец высыпают на гладкую поверхность, перемешивают, разравнивают в виде квадрата толщиной до 3 см для мелких семян и более 10 см для крупных семян, а затем делят по диагоналям на 4 треугольника. Из двух противоположных треугольников семена удаляют, а оставшиеся объединяют и снова разравнивают в квадрат для последующего деления. Деление производят до получения среднего образца установленной массы указанного в приложении 2 к настоящим Правилам.
48. Отобранный средний образец семян помещают в чистый мешочек из плотной ткани, предварительно продезинфицированный кипячением в воде, завязывают шпагатом и отправляют в специализированную организацию уполномоченного органа с приложением паспорта, этикетки и акта отбора средних образцов для определения качества семян, согласно приложениям 567.
49. Образец для определения влажности семян составляют таким же образом из остатка семян исходного образца.
Отобранный образец помещают в чистую, сухую посуду, которую после заполнения доверху семенами плотно закупоривают пробкой и заливают сургучом, воском или парафином. Допускается помещать средний образец семян в мешок вместимостью не менее 0,5 дм3 из влагонепроницаемой пленки, края которого закрывают, горячим способом или крепко связывают, оставляя в нем как можно меньше воздуха, а затем помещают во второй такой же мешок, который туго завязывают. Один экземпляр этикетки вкладывают вовнутрь посуды или мешка, другой наклеивают снаружи.

50. Қалыптастырылған партиялардан орташа тұқым үлгілерінің сұрыпталу дұрыстығына бақылау жасау мақсатында уәкілетті органның мамандандырылған ұйымы бақылау үлгілерін сұрыптап алады, оларды талдау нәтижелері бойынша тұқым дайындаушыға оң жақтағы жоғарғы бұрышында «Мемлекеттік бақылау» деген белгісі бар тұқым сапасы туралы тиісті құжат беріледі, ал бұдан бұрын берілген тұқым сапасы туралы құжаттар мемлекеттік үлгілердің сұрыпталуымен бір мезгілде алып қойылады.
4. Орман тұқымдарын сақтау тәртібі
51. Себуге арналған орман тұқымдары арнайы қоймаларда (тұқым қоймаларында), ал олар болмаған кезде - 8-қосымшада көрсетілген жағдайларға сәйкес осыған лайықталған құрғақ үй-жайларда сақталуы қажет.
52. Орман тұқымдарын сақтайтын үй-жайлар ауа сору-тарту желдеткіштерімен, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы мен температурасын тіркеуге арналған приборлармен жабдықталады. Бұл орайда үй-жай ішіндегі ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70%-дан аспауға тиіс. Үй-жай тұқым сақтайтын қажетті ыдыспен және үлгілер сұрыптауға арналған құрал-сайманмен: науалармен, дән құйғыштармен, шелектермен және тағы да басқалармен қамтамасыз етіледі.
53. Тұқымды жабық және ашық күйінде сақтайды.
Жабық тәсілмен тұқымды әртүрлі бітеу жабық ыдыстарда (шөлмектерде, канистрлерде, бидондарда, контейнерлерде), ашық тәсілмен (қаптарда, жәшіктерде және үйілген күйінде) сақталады.
54. Тұқым таза, құрғақ, берік және міндетті түрде дезинфекцияланған ыдыста сақталады.
55. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы мен температурасы көп мөлшерде құбылып тұратын жағдайда тұқым бітеу жабық ыдыста сақталады.
56. Қылқан жапырақты ағаштардың тұқымы міндетті түрде хлорлы кальций түтікшесі бар тығынмен жабылған және тұқымның ылғалдылығын ауық-ауық қадағалап отыру үшін тікелей шөлмек ішіне кобальт қағазы салынған шыны шөлмектерде сақталады.
57. Орман тұқымдарын цемент, асфальт, тас немесе жер едендерде ашық күйінде сақтауға, сондай-ақ тұқымды қант, тұз және химиялық препараттар салынған ыдыстарда сақтауға болмайды.
58. Қоймаларда тез ылғал тартатын заттарды (тұз, селитра, улы химикаттар және басқалар), тез жанатын сұйық заттарды (бензин, керосин және басқалар), сондай-ақ сапасыз тұқымды, тұқым сақтауға қатысы жоқ мүлікті, материалдарды және құрал-саймандарды сақтауға, қоқыс пен тұқым қалдықтарын қалдыруға болмайды.
5. Орман тұқымдарын пайдалану тәртібі
59. Орман тұқымдары мен көшет материалдарын пайдалану ормандарды жасанды жолмен қалпына келтіру және орман өсіру үшін тұқымдар мен көшет материалын пайдаланудың географиялық және экологиялық таралу аймағы (пайдалану шекарасы) реттелетін орман тұқымдарын аудандастырумен қатаң сәйкестілікте жүзеге асырылады.

50. В целях осуществления контроля за правильностью отбора средних образцов семян от сформированных партий производится отбор контрольных образцов, по результатам анализа которых, заготовителю семян выдается соответствующий документ о качестве семян с отметкой в правом верхнем углу "Госконтрольный", а ранее выданные документы о качестве семян изымаются одновременно с отбором госконтрольных образцов.
4. Порядок хранения лесных семян
51. Лесные семена посевного назначения необходимо хранить в специальных складах (семенохранилищах), а при их отсутствии - в сухих приспособленных помещениях, в соответствии с особенностями, указанных в приложении 8.
52. Помещения для хранения лесных семян оборудуются приточно-вытяжной вентиляцией, приборами для регистрации относительной влажности и температуры воздуха. При этом относительная влажность воздуха в помещении не должна превышать 70 %. Помещения обеспечиваются необходимой тарой для хранения семян и инвентарем для отбора образцов: лотками, воронками, ведрами, весами и так далее.
53. Семена хранят закрытым и открытым способами.
Закрытым способом семена хранят в различной герметически закупоренной таре (бутылях, канистрах, бидонах, контейнерах), открытым способом (в мешках, ящиках и насыпью).
54. Хранение семян производится в чистой, сухой, прочной и обязательно продезинфицированной таре.
55. При больших колебаниях относительной влажности и температуры воздуха семена хранят в герметически закрытой таре.
56. Семена хвойных пород хранят в стеклянных бутылях, закрытых пробкой с хлоркальциевой трубкой, и помещенной непосредственно в бутыль кобальтовой бумаги для периодического наблюдения за влажностью семян.
57. Не допускается хранение лесных семян на цементных, асфальтных, каменных или земляных полах открытым способом, а так же хранить семена в таре из под сахара, соли и химических препаратов.
58. Не допускается содержать в хранилищах легко притягивающие влагу вещества (соль, селитру, ядохимикаты и другие), легковоспламеняющиеся жидкости (бензин, керосин и другие), а так же хранить некондиционные семена, имущество, материалы и инвентарь, не относящиеся к хранению семян, оставлять мусор и отходы семян.
5. Порядок использования лесных семян
59. Использование лесных семян и посадочного материала осуществляется в строгом соответствии с лесосеменным районированием, которым регламентируется географический и экологический ареал использования (границ использования) семян и посадочного материала при искусственном восстановлении лесов и лесоразведении.

60. Орман тұқымдары мен көшет материалын республикадан тысқары жерлерге шығару осы саладағы уәкілетті органның фитосанитариялық және карантиндік сертификаттары болған жағдайда жүзеге асырылады.
61. Орман егу және көшет материалын өсіру кезінде тек тексерілген және кондициялы орман тұқымдары ғана пайдаланылады.
62. Себу үшін пайдалануға жататын орман тұқымдары олардың жаппай өсіп-өнуін ынталандыру және топырақтағы өсімталдығын арттыру мақсатында себу алдындағы өңдеуден өтеді.
63. Тұқымдарды себу алдында өңдеудің мынадай тәсілдері қолданылады: тұқымды стратификациялау (тұқымның өніп шығуын жеңілдету) (тұқымды тоңазыту), тұқымның сыртқы қабаттарына механикалық, жылумен және химиялық әсер ету, тұқымдарды микроэлементтермен және өсу стимуляторларымен өңдеу, дыбыспен, ультрадыбыспен және магнитпен әсер ету, тұқымдарды дәрілеу және улау.
Орман тұқымдарын тегіне байланысты себу алдында әзірлеу тәсілдерінің ерекшеліктері осы Ереженің 8-қосымшасында келтірілген.
64. Тұқымдарды себуге стратификациялау арнайы үйлерде, тоңазытқыштарда, жертөлелерде, ұраларда немесе траншеяларда жүргізіледі (жылы стратификация тұқымның түріне байланысты +10-нан + 35оС-қа дейін, салқын стратификация 0-ден +7оС-қа (+10оС сирек) дейін температурада жүргізіледі).
65. Стратификацияның ұзақтығы орман тұқымдарының физиологиялық тыныштығының сипатына, тұқымның өсіп-өнуін тежейтін басқа да факторлардың орын алуына байланысты.
66. Орман тұқымдарын стратификациялауды себуге бір-екі күн қалғанда тоқтатады. Бұл ретте өнген тұқымдарды құрғап қалғанша кептіріп, содан кейін егеді.
67. Орман тұқымдарын тасымалдау (тасу) кезінде олардың бүлінуіне жол бермеу үшін орман тұқымдарын белгілі бір ылғалдылыққа дейін жеткізіп, кептіреді де, 5-6 қабат қағаз немесе мата қаптарға, ағаш жәшіктерге және басқа ыдысқа тығыздамай салады. Ыдысқа салынған орман тұқымдарының бір орнының массасы 50 килограмнан аспайды.
68. Қап-жәшіктің әрбір орыны орман тұқымдарының түр атауы, массасы, паспортының нөмірлері мен күні, жөнелтуші мен алушы ұйымдардың атаулары мен мекен-жайлары көрсетілген ішкі және сыртқы заттаңбалармен жабдықталады.

60. Перемещение лесных семян и посадочного материала за пределы республики осуществляется при наличии фитосанитарных и карантинных сертификатов, выданных уполномоченным органом в этой области.
61. При посеве леса и выращивании посадочного материала используются только проверенные и кондиционные лесные семена.
62. Лесные семена, подлежащие использованию для посева, проходят предпосевную обработку, в целях стимулирования массового прорастания лесных семян и повышения их грунтовой всхожести.
63. Применяют следующие способы предпосевной подготовки лесных семян: стратификация (снегование), механическое, термическое и химическое воздействие на внешние покровы семян, обработка семян микроэлементами и стимуляторами роста, звуковое, ультразвуковое и магнитное облучение, дезинфекцию и дезинсекцию семян.
Особенности способов проведения предпосевной подготовки лесных семян в зависимости от пород приведены в приложении 9 к настоящим Правилам.
64. Стратификация лесных семян к посеву проводится в специальных помещениях, холодильниках, подвалах, погребах или в траншеях (теплая стратификация при температуре от +10 до +350С в зависимости от вида семян, холодная стратификация от 0 до +70С, реже +100С).
65. Длительность стратификации зависит от глубины физиологического покоя лесных семян, наличия других факторов, замедляющих прорастание лесных семян.
66. Стратификацию лесных семян прекращают за один два дня до посева. При этом наклюнувшиеся лесные семена подсушивают до состояния сыпучести и высевают.
67. При перемещении (транспортировке) лесных семян во избежание порчи лесные семена просушивают, доводя их до определенной влажности, и упаковывают в бумажные 5-6-слойные или в тканевые мешки, деревянные ящики и другую тару, не допуская плотной набивки. Масса одного места лесных семян упакованных в тару не более 50 кг.
68. Каждое место тары снабжается внутренней и наружной этикетками с указанием видового названия, массы лесных семян, номера и даты паспорта, наименования и адресов организаций отправителя и получателя.

69. Орман тұқымдары орман тұқымбақтарында себу кезінде, сондай-ақ ормандарды молықтыру және орман өсіру жөніндегі іс-шараларды өткізу үшін пайдаланады.
6. Орман тұқымдарының сапасын бақылау
70. Себу үшін пайдалануға жататын орман тұқымдарының себу сапасын анықтауды уәкілетті органның мамандандырылған ұйымдары жүзеге асырады.
71. Орман тұқымдарын дайындауға, шығу тегін ескере отырып, өңдеуге, сақтауға бақылау жасауды уәкілетті орган мен оның аумақтық органдары жүзеге асырады.

69. Лесные семена используются при посевах в лесных питомниках, а также для проведения мероприятий по воспроизводству лесов и лесоразведению.
7. Контроль за качеством лесных семян
70. Определение посевных качеств лесных семян, подлежащих использованию для посева, осуществляется специализированными организациями уполномоченного органа.
71. Контроль за заготовкой, с учетом происхождения, переработкой, хранением лесных семян осуществляет уполномоченный орган и его территориальные органы.

300
Ескерту:
1. Барынша ауыр массаның 1/25 бөлігін құрайтын тұқым партиясы шағын партия деп есептеледі.
2. Массасы бойынша шағын партиядан орташа үлгі белгіленген массаның тең жартысын құрайтын тұқым үлгісі сұрыптап алынады.
3. Бір түр тұқымдарының массасы бойынша шағын бірнеше партиясын араластыруға болмайды және олардан бір орташа үлгі сұрыптап алуға жол берілмейді.
4. Артықшылығы бар ағаштардан және ерекше бағалы тұқымды ағаштарынан жиналған тұқымдар үшін орташа үлгілердің белгіленген массасын сақтамауға болады.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
3-қосымша
Қазақстандағы негізгі ағаш және бұта тұқымдыларының гүлдену, пісіп-жетілу және олардың жемістерін, бүрлерін және тұқымдарын жинау күнпарағы
р/с
Түр атаулары
Уақыты (айлар)
гүлденуі
пісуі
жиналуы
піскен жеміс пен бүрдің түр-түсі
1
2
3
4
5
6
Қылқан жапырақтылар
1
Сібір шыршасы
Ү-VI
ҮІІІ
ҮІІІ-ІХ
құба
2
Шренка шыршасы
Ү
ІХ
ІХ
қоңыр жылтыр
3
Сібір балқарағайы
IҮ-V
ҮІІІ-ІХ
ҮІІІ-ІХ
ашық-сары немесе қоңыр-сары
4
Кәдімгі арша
IV-V
IX
IX-X
қара-көкшіл
5
Зеравшан аршасы
IV-V
IX
X
қара-қошқыл
6
Түркістан аршасы
IV-V
VII
IX
жылтыр қара
7
Сібір самырсыны
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
құба, ашық-құба
8
Сібір балқарағайы
VI
VІІІ-ІХ
ІХ
сұр-қоңыр
9
Кәдімгі қарағай
V-VІ
ІХ-Х
Х-ІІІ
сұр, сұр-құба, қара-қоңыр, қызғылт қоңыр
10
Батыс бозаршасы
ІV-V
ІХ-Х
ІХ-Х
сұр-қоңыр, қара-қоңыр
Жалпақ жапырақтылар
11
Кәдімгі өрік
ІІІ-ІҮ
ҮІ-ҮІІІ
ҮІ-ҮІІІ
қызыл-сары
12
Ақ қараған немесе ақ инеш
Ү-ҮІ
ІХ
IX-XII
қоңырлау-сары
13
Сары қараған
Ү-ҮІ
ҮІ-ҮІІ
ҮІ-ҮІІ
сары-құба
14
Тушақұрай
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
ІХ-Х
қоңырлау
15
Салпыншақ қайың
ҮІІ-VIII
ҮІІ-VIII
сары-жасыл, сары-қоңыр
16
Кәдімгі қынаағаш
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-ХІ
қара, жылтыр
17
Кәдімгі долана
Ү-ҮІ
ҮІІІ
ҮІІІ
құба-қызыл, сары
18
Кәдімгі аюбадам
Ү
ҮІІ-ҮІІІ
ҮІІІ
қызыл, қызғылт-сары
19
Дала шиесі
Ү
ҮІІ
ҮІІ
қызыл
20
Жылтыр шегіршін
III-ІҮ
V
V
сұр
21
Кішкі жапырақты шегіршін
III-ІҮ
ІҮ-Ү
ІҮ-Ү
құм түсті
22
Кәдімгі қарала
Ү-ҮІ
ІХ-Х
IX-XII
қара-қоңыр, жылтыр
23
Алмұрт
ІҮ-Ү
ҮІІІ-Х
ҮІІІ-Х
көк-жасыл
24
Сәнтал, көріктал
ҮІ
ІХ
ІХ-Х
қара
25
Емен
ІҮ-Ү
ІХ-Х
ІХ-Х
қара-қоңыр, жылтыр
26
Кәдімгі ұшқат
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ҮІІІ-ІХ
қою-қызыл
27
Татар ұшқаты
Ү-ҮІ
ҮІІ-ҮІІІ
VІІ-ҮІІІ
ақшыл-қызғылт, шымқай-қызыл
28
Ақ тал
ІҮ-Ү
V-VІ
V-VІ
сары-қоңырлау
29
Шәңгіш
Ү-ҮІ
ІХ
ІХ
ашық-қызыл
30
Сәнағаш
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
ІХ-ХІ
құба
31
Сүйір жапырақты үйеңкі
ІҮ-Ү
ІХ
ІХ-Х
құба-қоңыр
32
Дала үйеңкісі
ІҮ-Ү
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
жасыл-құба, қоңыр-құба
33
Татар үйеңкісі
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
сары-қызыл, құба-қызыл
34
Ат талшыны
Ү-ҮІ
ІХ-Х
ІХ-Х
жасыл, жылтыр қоңыр
35
Үлкен жапырақты жөке
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
ІХ-Х
қара-сұр
36
Кіші жапырақты жөке
ҮІ-ҮІІ
ІХ-Х
IX-XII
құба-қоңыр
37
Жіңішке жапырақты жөке
Ү-ҮІ
ІХ-Х
ІХ-Х
ақшыл
38
Шырғанақ
ІҮ-Ү
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
қызыл, қызғылт сары құба
39
Грек жаңғағы
ІҮ-Ү
ҮІІІ-Х
ІХ-Х
сары құба, ақшыл-қоңыр
40
Жабысқақ қандыағаш
ІІІ-ІҮ
Х-ХІ
Х-ХІ
қызыл-құба
41
Кәдімгі шабдал
ІҮ
ҮІІ-ІХ
ҮІІ-ІХ
сары-қызғылт барқыт түсті
42
Итті раушан
Ү-ҮІ
ІХ-Х
Х
қызғылт-сары, қызыл
43
Кәдімгі шетен
Ү-ҮІ
ҮІІІ-ІХ
ІХ-Х
қызғылт-сары
44
Ақ сексеуіл
ІІІ-ІҮ
Х
Х
ашық-сары, ашық
45
Қара сексеуіл
ІІІ-ІҮ
Х
Х
сұр
46
Жалқын
Ү-ҮІ
ҮІ-ҮІІ
ҮІ-ҮІІ
сұр-қоңырлау
47
Тікенді қараөрік
ІІІ-ІҮ
ҮІІ-ІХ
ҮІІ-ІХ
қара-көк
48
Соғды қараөрік
ІІІ-ІҮ
ҮІІІ-ІХ
ҮІІІ-ІХ
күргін, сары-жасыл, қызылшие
49
Сары қарақат
Ү
ҮІІ
ҮІІ
қара-күнгін
50
Қара қарақат
Ү
ҮІІ
ҮІІ
қара
51
Шығыс сораңы
ҮІ-ҮІІ
Х
Х-ХІ
сұр
52
Рихтер сораңы
ҮІ-ҮІІ
Х
Х-ХІ
сұр-күміс
53
Бальзам терегі
ІҮ-Ү
ҮІ
ҮІ
жасыл-құба
54
Ақ терек
ІІІ-ІҮ
Ү-ҮІ
Ү-ҮІ
ашық-жасыл
55
Қара терек
ІҮ
Ү-ҮІ
Ү-ҮІ
жасыл
56
Батыс бозаршасы
ІҮ-Ү
ІХ-Х
ІХ-Х
ақшыл-сары
57
Ақ тұт
Ү
Ү-ҮІІ
Ү-ҮІІ
ақ, жасылды-ақ
58
Қаратұт
Ү
ҮІ-ҮІІ
ҮІ-ҮІІ
қара-қызыл, қара-сия
59
Жасыл шаған
ІҮ-Ү
ІХ
ІХ-Х
құба
60
Кәдімгі шаған
ІҮ-Ү
ҮІІІ-ІХ
ІХ-ХІ
жасыл-құба
61
Соғды шағаны
ІҮ-Ү
ІХ
ІХ-Х
құба
Ескерту: Күнпарақта жаппай гүлденуінің және жемістердің (бүрлердің) пісуінің мөлшерлі мерзімдері көрсетілген, олар қолайсыз жағдайларда кешірек басталуы мүмкін. Тұқым жинау үшін сондай-ақ болжамды мерзімдер келтірілген. Сары қараған, қайың, терек пен көкталдың жемістері мен сырғаларын толық піспей тұрып біраз ертелеу жинайды, өйткені піскеннен кейін тұқымдар тез шашылып қалады.
Кәдімгі шағанның, қабыржықтың және итмұрынның жемістерінде тұқымды себуге неғұрлым ойдағыдай әзірлеу үшін біраз піспеген күйінде жинаған жақсы.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
4-қосымша
Нысан
ОРМАН ТҰҚЫМДАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ КІТАБЫ
Ағаш тұқымы _____________________ түр атауы
Осы тұқым партиясы паспортының № және толтырылған күні
Тұқымның дайындалған жері (алынған) орман тұқым ауданының, кіші ауданының индексі, шаруашылығы, орманшылығы
Тұқым массасы
Тұқымның селекциялық санаты (сорты, жақсартылған, жақсы)
Тұқым сапасы
Тұқым шығыны, кг
Жыл басына кондициялы тұқымдардың қалдығы, кг
Тұқым сапасы туралы құжаттың толтырылған күні және №
Тұқым сапасы туралы құжаттың қолданылу мерзімі
Сапа сыныбы, өнгіштігі % (сапалығы, өміршеңдігі)
Тұқымның жұмсалуы немесе есептен шығарылуы туралы құжаттың № және берілген күні
Жұмсалғаны барлығы оның ішінде өткізілді
Есептен шығарылды (кондициялы емес)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту: Орман тұқымдарын есепке алу кітабы нөмірленуге, жіппен байлануға және тұқым дайындаушы - орман иеленушінің (орман пайдаланушының) мөрімен куәландырылуға тиіс.
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
5-қосымша
Нысан
Паспорт № _____
200___ж. массасы ____________________ (_____________________) кг
(жазбаша)             (цифрлармен)
____________________________________ тұқым партиясына жасалды.
(тұқымның толық қазақша және латынша түрлік атауы)

300
Примечание:
1. Партию семян, составляющую 1/25 часть от максимальной массы, считают малой партией.
2. От малой по массе партии отбирают образец семян, составляющий половину установленной массы для среднего образца.
3. Смешение нескольких малых по массе партий семян одного и того же вида и отбор от них одного среднего образца не допускается.
4. Несоблюдение установленной массы средних образцов допускается для семян, собранных с плюсовых деревьев и деревьев особо ценных пород.
Приложение 3
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Календарь цветения, созревания и сбора плодов, шишек
и семян основных древесных и кустарниковых пород Казахстана
п/п
Наименование
видов
Время (месяцы)
цветения
созревания
сбора
окраска зрелых
плодов и шишек
1
2
3
4
5
6
Хвойные
1
Ель сибирская
V-VI
VIII
VIII-IX
буроватая
2
Ель Шренка
V
IX
IX
коричневая
блестящая
3
Лиственница сибирская
IV-V
VIII-IX
VIII-IX
светло-желтая или
желто-коричневая
4
Можжевельник
обыкновенный
IV-V
IX
IX-X
темно-синеватая
с голубым налетом
5
Можжевельник
зеравшанский
IV-V
IX
X
черные с сизоватым
налетом
6
Можжевельник
туркестанский
IV-V
VII
IX
черные с блестящим
сизым налетом
7
Пихта сибирская
V
VIII-IX
IX
бурая, светло-бурая
8
Сосна кедровая
сибирская
VI
VIII-IX
VIII-IX
серовато-коричневая
9
Сосна обыкновенная
V-VI
IX-X
X-III
серая, буро-серая,
темно-коричневая,
красно-коричневая
10
Туя западная
IV-V
IX-X
IX-X
коричнево-бурая,
темно-коричневая
Лиственные
11
Абрикос обыкновенный
III-IV
VI-VIII
VI-VIII
красновато-оранжевая,
опущенная
12
Акация белая или
робиния лжеакация
V-VI
IX
IX-ХII
коричневато-бурая
13
Карагана древовидная
или акация желтая
V-VI
VI-VII
VI-VII
желто-бурая
14
Аморфа кустарниковая
VI-VII
IX-X
IX-X
коричневатые бобы
15
Береза повислая
IV-V
VII-VIII
VII-VIII
светло-желтая,
светло-коричневая
16
Бирючина обыкновенная
V-VI
VIII-IX
IX-XI
черная, блестящая
17
Боярышник
обыкновенный
V-VI
VIII
VIII
буровато-красная,
реже желтая
18
Бузина обыкновенная
(красная)
V
VII-VIII
VIII
красная,
красно-оранжевая
19
Вишня степная
V
VII
VII
красная
20
Вяз гладкий
III-IV
V
V
серая (крылаток)
21
Вяз приземистый
III-IV
IV-V
IV-V
светло-серая
22
Гледичия обыкновенная
V-VI
IX-X
IX-ХII
темно-коричневая,
блестящая
23
Груша обыкновенная
IV-V
VIII-IX
VIII-IX
зелено-желтая
24
Дерен кроваво-красный
или свидина
VI
IX
IX-X
лилово-черная
25
Дуб черешчатый
IV-V
IX-X
IX-X
темно-коричневая,
блестящая,
глянцеватая
26
Жимолость обыкновенная
V-VI
VIII-IX
VIII-IX
темно-красная
27
Жимолость татарская
V-VI
VII-VIII
VII-VIII
светло-оранжевая,
кроваво-красная
28
Ива белая, ветла
IV-V
V-VI
V-VI
желтовато-коричневые
коробочки
29
Калина обыкновенная
V-VI
IX
IX
ярко-красная
30
Катальпа обыкновенная
VI-VII
IX-X
IX-XI
бурая (коробочка)
31
Клен остролистный
IV-V
IX
IX-X
буровато-коричневая
32
Клен полевой
IV-V
VIII-IX
IX-X
зеленовато-бурая,
коричнево-бурая
33
Клен татарский
V-VI
VIII-IX
IX-X
желтовато-красная,
красновато-бурая
34
Каштан конский
обыкновенный
V-VI
IX-X
IX-X
зеленая (коробочка),
коричневая, блестящая
(семена)
35
Липа крупнолистная
VI-VII
IX-X
IX-X
темно-серая
или серая
36
Липа мелколистная или
сердцевидная
VI-VII
IX-X
IX-ХII
буро-коричневая
37
Лох узколистный
V-VI
IX-X
IX-X
мучнисто-белая
38
Облепиха крушиновая
IV-V
VIII-IX
IX-X
красная, оранжевая,
желтая с бурыми
пятнышками
39
Орех грецкий
IV-V
VIII-X
IX-X
желто-бурая,
светло-коричневая и
песочная (орехов)
40
Ольха черная
или клейкая
III-IV
X-XI
X-XI
красновато-бурая
41
Персик обыкновенный
IV
VII-IX
VII-IX
бархатистая,
желтоватая или
красноватая
42
Роза собачья
V-VI
IX-X
X
оранжево-красная,
красная
43
Рябина обыкновенная
V-VI
VIII-IX
IX-X
оранжево-красная
44
Саксаул белый
III-IV
X
X
светло-желтая,
белая
45
Саксаул черный
III-IV
X
X
серая, лиловатая
46
Скумпия
V-VI
VI-VII
VI-VII
серовато-коричневые
47
Слива колючая (терн)
III-IV
VIII-IX
VIII-IX
черно-синяя
48
Слива растопыренная
(алыча)
III-IV
VIII-IX
VIII-IX
темно-розовая,
лимонно-желтая,
вишнево-красная
49
Смородина золотистая
V
VII
VII
темно-фиолетовая
50
Смородина черная
V
VII
VII
черная
51
Солянка Палецкого
(кара-черкез)
VI-VII
X
X-XI
серая
52
Солянка Рихтера
(черкез Рихтера)
VI-VII
X
X-XI
серовато-
серебристая
53
Тополь бальзамический
IV-V
VI
VI
зеленые, бурые
54
Тополь белый
(серебристый)
III-IV
V-VI
V-VI
ярко-зеленая
(коробочка)
55
Тополь черный
(осокорь)
IV
V-VI
V-VI
зеленая
(коробочка)
56
Туя западная
IV-V
IX-X
IX-X
соломенно-желтые
крылышки
57
Шелковица белая
V
V-VII
V-VII
белая,
зеленовато-белая,
пурпурно-черная
58
Шелковица черная
V
VI-VII
VI-VII
темно-красная,
черно-фиолетовая
59
Яблоня Сиверса
V-VI
VIII-IX
VIII-IX
желто-зеленая,
иногда с розовым
румянцем
60
Ясень ланцетный
или зеленый
IV-V
IX
IX-X
бурая
61
Ясень обыкновенный
IV-V
VIII-IX
IX-XI
желтая или бурая
62
Ясень согдианский
IV-V
IX
IX-X
бурая
Примечание: В календаре приведены примерные сроки массового цветения и созревания плодов (шишек), которые при неблагоприятных условиях могут наступать позже. Для сбора семян приведены также ориентировочные сроки. Плоды и сережки акации желтой, берез, тополей и ив собирают несколько раньше наступления полной спелости, так как после созревания семена быстро осыпаются.
Плоды ясеня обыкновенного, бересклетов и шиповников для более успешной подготовки семян к посеву так же лучше собирать в несколько недоспелом виде.
Приложение 4
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Форма
КНИГА УЧЕТА ЛЕСНЫХ СЕМЯН
Древесная порода __________________ видовое название
№ и дата
паспорта
данной
партии
семян
Место сбора
(приобретения)
семян (индекс
лесосеменного
района, подрайона,
хозяйства,
лесничества)
Масса
семян, кг
Селекционная
категория семян
(сортовые,
улучшенные,
нормальные)
Качество семян
№ и дата
документа о
качестве
семян
срок действия
документа о
качестве
семян
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Качество семян
Расход семян, кг
Остаток
кондиционных
семян на начало
года, кг
класс качества, %
всхожести
(доброкачественности,
жизнеспособности)
№ и дата
документа о
расходе или
списании семян
израсходовано
всего, в том
числе
реализовано
списано
(некондиционных)
7
8
9
10
11
Примечание: Книга учета лесных семян должна быть пронумерована, прошнурована и заверена печатью лесовладельца (лесопользователя) - заготовителя семян
Приложение 5
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Форма
Паспорт № _________
Составлен ________________________________________________ 20__ г. на
(число, месяц)
партию семян _______________________________________________________
(полное русское и латинское видовое название породы)
массой __ (_________________________________________________________)
кг                          (прописью)
(цифрами)

1. Осы тұқым партиясын _________________________________________
(бағыныстылығын көрсетіп, осы партияны
________________________________________________________________
дайындаған шаруашылықтың атауы)
2. Шаруашылықтың мекен-жайы және пошта индексі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Электронды поштаның адресі __________________________________
4. Тұқымдар, жемістер, бүрлер жиналған уақыт ____________ 200_ж.
(айы, жылы)
5. Тұқым, жеміс немесе бүршік жиналған орын:____________________
________________________________________________________________
(орман тұқымы ауданының, кіші ауданының индексі,
________________________________________________________________
мемлекеттік орман иеленуші, орманшылық)
Орман тұқымы объектісінің санаты _______________________________
(ОТП, ТОТУ, УОТУ, кеспеағаш және т.б.)
Сортты немесе жаңартылған тұқымдар _____________________________
(плантация немесе учаске №, орам, телім)
6. Алқаағаштардың, плантацияның, учаскенің таксациялық сипаттамасы:
орманның құрамы _________________, бонитеті ____________________,
түрі жас тобы ___________________________________________________
(балауса, орта жастағы, пісіп келе жатқан, пісіп жетілген)
Селекциялық топ _________________________________________________
Тұқымның орман өсіруге құндылылығы ______________________________
(қалыпты, жақсартылған, сортты)
Басқа мәліметтер _______________________________________________
7. Таулы жағдайлар үшін мыналар көрсетіледі:
1) теңіз деңгейінен биіктігі ___________________________________
2) бөктері (шығыс, батыс, оңтүстік, солтүстік) _________________
8. Тұқымдарды, жемістерді немесе бүршектерді жаппай дайындау алдында
алқаағаштарға кім және қашан алдын ала тексеру жүргізді
________________________________________________________________
9. Бүршіктен тұқым қандай әдіспен және қашан алынды, бүршік кептіргіштің түрі, температурасы және т.б.______________________
10. Қылқан жапырақтылар тұқымы қандай әдіспен және қандай механизмді қолданып қанатсыздандырылды және тазартылды ____________
_______________________________________________________________
11. Тұқым құрғақ және шырынды жемістерден қандай әдіспен алынды
______________________________, тұқым қандай әдіспен тазартылды
______________________________________________________________
12. Тұқым тазарту қашан аяқталды _____________________________
(күні, айы, жылы)
13. Тұқым қайда сақталуда ____________________________________
______________________________________________________________
(егжей-тегжейлі көрсетілсін: арнайы тұқым сақтағышта,
______________________________________________________________
ыңғайландырылған, суық немесе жылы үй-жайда орларда, жертөледе,
______________________________________________________________
кенеп жабылып және т.б.)

1. Данная партия семян заготовлена _________________________________
(название хозяйства,
____________________________________________________________________
заготовившего данную партию, с указанием подчиненности)
2. Почтовый индекс и адрес хозяйства _______________________________
3. Адрес электронной почты _________________________________________
4. Время сбора семян, плодов, шишек _________________________ 20__ г.
(месяц, год)
5. Место сбора семян, плодов или шишек: ____________________________
____________________________________________________________________
индекс лесосеменного района, подрайона, область
____________________________________________________________________
государственный лесовладелец, лесничество
категория лесосеменного объекта _____________________________________
для сортовых или улучшенных семян ___________________________________
номер плантации или участка, квартал, выдел
6. Таксационная характеристика насаждения, плантации, участка:
состав ___________, бонитет ____________, тип леса __________________
группа возраста _____________________________________________________
(молодняки, средневозрастные,
_____________________________________________________________________
приспевающие, спелые)
Селекционная группа _________________________________________________
Лесоводственная ценность семян ______________________________________
(нормальные, улучшенные, сортовые)
Другие сведения _____________________________________________________
7. Для горных условий указать:
1) высоту над уровнем моря __________________________________________
2) склон (восточный, западный, северный, южный) _____________________
8. Кем и когда проводились предварительные обследования насаждений
перед массовой заготовкой семян, плодов или шишек
_____________________________________________________________________
9. Каким способом и когда извлекались семена из шишек, тип
шишкосушилки, температура и т.д.
_____________________________________________________________________
10. Каким способом и с применением каких механизмов обескрылены и
очищены хвойные семена
_____________________________________________________________________
11. Каким способом извлекались семена из сухих и сочных плодов _____,
каким способом очищались семена _____________________________________
12. Когда закончена очистка семян ___________________________________
(число, месяц, год)
13. Где хранятся семена _____________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать подробно: в специальном семенохранилище, приспособленном, в
холодном или теплом помещении, в траншее, в погребе, под пологом и
другое)

14. Тұқым қандай ыдыста сақталады ____________________________
(бөтелкеде, қапта, жәшікте және т.б.)
15. Тұқым қай жылдың жоспарына дайындалған ___________________
16. Тұқым қандай мақсатпен дайындалды ________________________
(өз шаруашылығында себу үшін, өткізу
______________________________________________________________
үшін, тәжірибелік мақсаттар үшін және т.б.)
М.О.                          Мемлекеттік орман иеленуші
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
6-қосымша
Нысан
Заттаңба
1. Тұқымның түрлік атауы _______________________________________
2. Тұқымның селекциялық құндылығы ______________________________
________________________________________________________________
(қалыпты, жақсартылған, сортты)
3. Орман тұқымы ауданы, орман өсірілетін аймақ, кіші аймақ _____
________________________________________________________________
4. Орам, телім нөмірі __________________________________________
5. Орман тұқымы объектісінің санаты және нөмірі ________________
6. Шаруашылық (ұйым) атауы _____________________________________
7. Дайындау жылы мен айы _______________________________________
8. Паспорттың нөмірі мен берілген күні _________________________
9. Партияның бастапқы массасы ______________________________ кг.
10. Ыдыстың орын саны және түрі _______________________________
11. Ыдыстыреттік нөмірі _______________________________________
12. Осы ыдыстағы тұқым массасы ________________________________
(тұқымның, пайдаланылуына қарай
_______________________________________________________________
бастапқы және кейінгі)
13. Тұқымның кондициялылығы туралы куәліктің нөмірі және оның берілген күні, __________________________ тұқымның сапа сыныбы
________, қолданылу мерзімі __________________________________
(тұқым сапасын қайта тексеру кезінде)
Тұқым сақтауға жауапты тұлғаның лауазымы және қолы
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
7-қосымша
Нысан
Тұқым сапасын анықтау үшін орташа үлгілер іріктеудің
№ ____ актісі
_______________________________________________________________
(орман иеленушінің, орман пайдаланушының атауы)
_______________________________________________________________
(аудан, облыс, мекен-жайы))
тиесілі тұқым сапасын анықтау үшін үлгілер іріктеп алу жөнінде өкілетті мен __________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
200__ ж. ________ комиссия мүшелері ___________________________
(айы, күні)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(әрқайсысының лауазымы,
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты)
қатысуымен және _______________________________________________
(орман және аңшылық шаруашылығы саласындағы
_______________________________________________________________
аумақтық органның өкілі)
қатысып тұруымен ______________________________________________
(сақтау орыны)
сақтаулы мына партиялардан тұқым қарап, орташа үлгілерді іріктеп алдым.
р/с
Тұқымның түрлік атауы
Тұқымның өнім берген жылы
Тұқымды дайындау мақсаты (өз қажеті, өткізу және басқалар)
Тұқым партиясының нөмірі
Тұқым партиясының массасы, кг
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ыдыс түрі және орындардың әр тұқым партиясы бойынша нөмірі
Паспорт нөмірі және көшірмесінің берілген күні
Дайындау орны (тұқым қайдан және қашан алынды)
Орташа үлгінің массасы, г
Тұқымға қанша рет анализ жасалады
Тұқым сапасы туралы соңғы құжаттың нөмірі және берілген күні мен осы құжатты берген мамандандырылған ұйымның атауы
7
8
9
10
11
12
Үлгілер орман тұқымдарының сапасын анықтау үшін жіберілді.
________________________________________________________________
(уәкілетті органның мамандандырылған органының атауы, күні)
Үлгілер іріктеу жөніндегі
уәкілетті тұлға (лауазымы) _____________________________
(Т.А.Ж., қолы)
Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеуді,
сақтауды, пайдалануды және олардың
сапасын бақылауды ұйымдастыру ережесіне
8-қосымша
Нысан
Ағаштар мен бұталардың сан алуан түрлерінің бүрлерін, жемістерін және тұқымдарын жинау, өңдеу және сақтау ерекшеліктері
р/с
Бүрлер мен жемістерді жинау
Бүрлер мен жемістерді өңдеу. Тұқым тазалау
Жалпы массадан бүрлер мен жемістерден тұқым шығымы, %
Тұқым сақтау
Сақтау тәсілдері
Сақтау мерзімі, жыл
Тұқымның оңтайлы ылғалдылығы %
1
2
3
4
5
6
7
Сібір шыршасы, Шренк немесе Тянь-Шань шыршасы
1
Бүрлерді олар селекциялық тұқым шаруашылығы объектілерінде, сондай-ақ қалыпты алқа ағаштарда өсіп тұрған ағаштардан қоңыр түске боялған кезінде жинайды, УОТУ-лерде және кеспе ағаштарда бүрлерді кесілген ағаштардан жинауға болады.
Тұқымдарды бүрлерден бүркептіргіштерде 30-40оС температурада бүрлер ашыла бастағанға дейін және одан кейін олар толық ашылғанға дейін 45 С аспайтын температура жағдайында алады.
Бүрлерді күн бүркептіргіштерінде кептіруге болады.
Алынған тұқым қанатсыздандырғыштарда, тұқым тазарту машиналарында, суға шаю тәсілімен немесе қолмен қанатсыздандырылады, ал содан соң елеуіштерде немесе жел өтіне қолмен желдетіледі.
2-4
Бітеу жабылатын шыны шөлмектерде, сиымдылығы 25 л дейін металл немесе полиэтилен құтыларда
3-4

14. В какой таре хранятся семена ____________________________________
(бутыли, мешки, ящики и другое)
15. Для какой цели заготовлены семена _______________________________
(для посева в своем хозяйстве,
_____________________________________________________________________
для реализации, для опытных целей и так далее)
М.П.                    Государственный лесовладелец
Должность и подпись лица,
ответственного за хранение семян
Приложение 6
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Форма
ЭТИКЕТКА
1. Видовое название породы _________________________________________
2. Селекционная ценность семян _____________________________________
(нормальные, улучшенные, сортовые)
3. Лесосеменной район, лесорастительная зона, подзона ______________
____________________________________________________________________
4. Номер квартала, выдела __________________________________________
5. Категория и номер лесосеменного объекта _________________________
6. Название хозяйства (организации) ________________________________
7. Год и месяц заготовки ___________________________________________
8. Номер и дата паспорта ___________________________________________
9. Первоначальная масса партии ___________________________________ кг
10. Число мест и вид тары __________________________________________
11. Порядковый номер тары __________________________________________
12. Масса семян в данной таре ______________________________________
(первоначальный и последующий,
__________________________________________________________________ кг
по мере использования семян)
13. Номер удостоверения о кондиционности семян и дата его выдачи ___,
класс качества семян ___________________, срок действия _____________
(при повторной проверке качества семян)
Должность и подпись лица,
ответственного за хранение семян
Приложение 7
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Форма
АКТ № ________
отбора средних образцов для определения качества семян, принадлежащих
_____________________________________________________________________
(наименование лесовладельца, лесопользователя)
_____________________________________________________________________
(область, район, адрес)
20__ г. _____________________________________ мною, уполномоченным
(месяц, число)
по отбору образцов
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
при участии членов комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность каждого)
в присутствии _______________________________________________________
(представитель территориального органа в области
лесного и охотничьего хозяйства)
_____________________________________________________________________
произведен осмотр семян и отбор средних образцов от следующих партий,
хранящихся __________________________________________________________
(место хранения)
Приложение 8
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Форма
АКТ № ________
отбора средних образцов для определения качества семян, принадлежащих
____________________________________________________________________
(наименование лесовладельца, лесопользователя)
____________________________________________________________________
(область, район, адрес)
20__ г. ______________________________________ мною, уполномоченным
(месяц, число)
по отбору образцов
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
при участии членов комиссии
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность каждого)
в присутствии ______________________________________________________
(представитель территориального органа в области
лесного и охотничьего хозяйства)
____________________________________________________________________
произведен осмотр семян и отбор средних образцов от следующих партий,
хранящихся _________________________________________________________
(место хранения)
Приложение 9
к Правилам организации заготовки,
переработки, хранения, использования
лесных семян и контроля за их качеством
Особенности сбора, переработки и хранения шишек, плодов и семян
различных видов деревьев и кустарников
п/п
Сбор шишек и
плодов
Переработка
шишек и плодов.
Очистка семян
Выход
семян из
шишек и
плодов
от
общей
массы, %
Хранение семян
Способы
хранения
Сроки
хране-
ния,
лет
Опти-
мальная
влажность
семян, %
1
2
3
4
5
6
7
Ель сибирская, ель Шренка или тянь-шаньская
1
Сбор шишек
осуществляют при их
побурении на
селекционно-семено-
водческих объектах,
а также в нормальных
насаждениях с
растущих деревьев.
На ВЛСУ и лесосеках
возможен сбор шишек
со срубленных
деревьев
Семена извлекают
из шишек в шишко-
сушилках при тем-
пературе 30-400С
до начала раскры-
тия шишек и далее
при температуре
не более 450С до
полного их
раскрытия.
Возможна сушка
шишек в солнечных
шишкосушилках.
Извлеченные
семена обескрыли-
ваются на обескры-
ливателях, семе-
очистительных
машинах, водным
способом или
вручную, а затем
отвеиваются на
веялках или
вручную на ветру
2-4
В герметически
укупоренных
стеклянных
бутылях,
металлических или
полиэтиленовых
баках емкостью
до 25 литров
3-4

6-7,5
Сібір балқарағайы
2
Бүрлерді тұқым толық піскенге дейін 15-20 күн қалғанда негізінен селекциялық тұқым объектілерінде және қалыпты алқа ағаштардан
Бүрлерді қолмен жұлып алады, бүр алғыштармен тарайды, жеңіл ағаш таяқтармен сабалайды. Бүрлерді УОТУ-лерде кесілген ағаштардан және кеспеағаштарда қалыпты алқаағаштардан жинауға болады.
Тұқымдарды бүрлерден бүркептіргештерде 30-40оС температурада алдын ала кептірілген бүрлерден алғашқы бүрлер ашыла бастағанға дейін және одан кейін олар толық ашылғанға дейін 45 С аспайтын температура жағдайында алады.
Бүрлерді күн бүркептіргіштерінде кептіруге болады.
Алынған тұқым қанатсыздандырғыштарда, тұқым тазарту машиналарында, суға шаю тәсілімен немесе қолмен қанатсыздандырылады, ал содан соң елеуіштерде немесе жел өтіне қолмен желдетіледі.
4-6
Бітеу жабылатын шыны шөлмектерде, сиымдылығы 25 л дейін металл немесе полиэтилен құтыларда
4-5
8-9
Кәдімгі арша, зеравшан, түркістан және басқа да аршалары
3
Бүржидектерді піскеннен кейін (өзіне тән бояуы болады) үсік басталмай тұрып қолмен жинайды.
Үсіктен кейін бүржидектер жерге түсе бастайды.
Бүржидектерді 3-4 күн суға немесе марганец қышқылы калийдің 0,5% ерітіндісіне салып қояды, содан соң ағаш ыдыста ағаш оқтаулармен ұнтақтайды немесе кедір-бұдыр екі тақтайдың арасына салып, електе немесе тұқым тазарту машиналарында үгітеді.
Содан кейін тұқымды сумен шайып, електерге 1,5-2 см. қалыңдықта жайып кептіреді.
8-10
бұл да
2-3
Сібір майқарағайы
4
Бүрлерді селекциялық тұқым шаруашылығы объектілерінде және қалыпты алқаағаштарда өсіп тұрған ағаштардан ұшар бастардың оңтүстік секторларда олар өзіне тән түске боялып, ішінара шашыла бастаған кезде жинайды.
Кеспеағаштарда бүрлерді кесілген ағаштардан жинауға болады.
Бүрлер жақсы пісу үшін оларды жақсы желдетілетін бөлмелерге шашып қойып, күніне 1-2 рет араластырады.
Тұқымды бүрлерден машинада алу ұсынылады. Машина болмаған жағдайда ашылған бүрлерді қаптарда қолмен үгітеді, тұқымды қабыршақтардан және өзектерден електерде ажыратады, қанатсыздандырады және желдетеді.
20
Бітеу жабылатын шыны шөлмектерде, сиымдылығы 25 л дейін металл немесе полиэтилен құтыларда
2
11-12
Сібір самырсын қарағайы (сібір самырсыны)
5
Бүрлерді (піскен) жинауды өсіп тұрған ағаштардан оларды сырқпен сілку немесе бұтақтарын таяқпен сабалау арқылы жүргізеді.
Өнім мол болған жылдары бүрді жерден қар еріп кеткеннен кейін де жинайды.
Бүрлерді ұсақтайды және тұқымдарды үгіту аппараты бар машиналарда қоспалардан тазартады.
Машина болмаған жағдайда бүрлерді ағаш үгіткіш терде ұсақтайды, қисық таяқтармен ұнтақтайды.
Тұқымды електерде тазартады.

6-7,5
Лиственница сибирская
2
Собирают шишки за
15-20 дней до
наступления полной
зрелости семян в
основном с растущих
деревьев на
селекционно-семенных
объектах и в
нормальных
насаждениях.
Шишки срывают
вручную, очесывают
шишкоснимателями,
обивают легкими
деревянными шестами.
Возможен сбор шишек
со срубленных
деревьев на ВЛСУ или
лесосеках в
нормальных
насаждениях
Семена извлекают
из предварительно
просушенных шишек
в шишкосушилках
при температуре
30-400С в начале
до раскрытия
первых шишек и в
дальнейшем при
450С (не более)
до полного их
раскрытия.
Возможно сушить
шишки в солнечных
шишкосушилках.
Извлеченные
семена обескрыли-
вают на обескрыли-
вателях, семено-
очистительных
машинах, водным
способом или
вручную, а после
отвеивают на
веялках или
вручную на ветру
4-6
в герметически
укупоренных
стеклянных
бутылях,
металлических
и полиэтиленовых
баках емкостью до
25 литров
4-5
8-9
Можжевельник обыкновенный, зершанская, туркестанская и др.
3
Собирают шишкоягоды
после наступления
спелости (характер-
ная окраска) до
наступления морозов,
вручную. После
заморозков
шишкоягоды начинают
осыпаться
Шишкоягоды
замачивают на
3-4 дня в воде
или в 0,5 %-ном
растворе
марганцовокислого
калия, затем раз-
минают деревянными
пестами в кадках
или перетирают
между двумя реб-
ристыми досками, на решетах или на
семеочистительных
машинах. Затем
семена отмывают
водой и высушивают
на решетах,
рассыпая тонким
слоем 1,5-2 см
8-10
то же
2-3
Пихта сибирская
4
Собирают шишки на
селекционно-
семеновоческих
объектах и в
нормальных
насаждениях с
растущих деревьев,
когда в южных
секторах крон они
примут характерную
окраску и частично
начнут рассыпаться.
На лесосеках
возможен сбор шишек
со срубленных
деревьев
Шишки для дозре-
вания рассыпают в
хорошо проветри-
ваемых помещениях
и перелопачивают
1-2 раза в день.
Извлекать семена
из шишек рекомен-
дуется на машине.
При отсутствии
машины раскрыв-
шиеся шишки
обмолачивают
вручную в мешках,
семена отделяют от
чешуек и стержней
на решетах,
обескрыливают и
отвеивают
20
в герметически
укупоренных
стеклянных
бутылях,
металлических и
полиэтиленовых
баках емкостью
до 25 литров
2
11-12
Сосна кедровая сибирская (кедр сибирский)
5
Собирают шишки
(созревшие) на
стоящих деревьев,
сбивая их шестами
или отряхивая на
землю ударами
колотушки по ветвям
дерева. При больших
урожаях проводят
сбор шишек с земли,
и после таяния снег
Шишки дробят и
семена очищают
от примесей на
машинах, имеющих
молотильные
аппараты. При
отсутствии машин
шишки дробят
деревянными
терками, обмолачи-
вают молотилками –
изогнутыми пал-
ками. Семена очи-
щают на грохотах, решетах, веялках.
Заготовленные
семена просушивают
на солнце слоем

Дайындалған тұқымдарды 10-15 см қалыңдықпен күн көзінде кептіреді. Көп тұқымды астық кептіргештерді кептіруге болады
Сібір самырсын қарағайы
Құрғақ, салқын үй-жайларда жәшіктерде, қоймаларда, қамбаларда.
Шұңқырларда, траншеяларда құмқабаттарын төгу арқылы сақтайды.
1
12-16
2
-
Кәдімгі қарағай
6
Бүрлерді ТОТБ объектілерінде және қалыпты алқаағаштарда өсіп тұрған ағаштардан қыркүйек-қазанда (ерте жинау) және қарашадан наурызға дейін жинайды. УОТУ мен үстіміздегі жылғы кеспеағаштарда кесілген ағаштардан жинауға болады.
Тұқымды бүрлерден бүркептіргіштерде 50-60оС температурада ажыратып алады. Ерте жиналған бүрлер толық пісуі үшін оларды жақсы желдетілетін жерлерге 1-2 ай қояды, мезгіл-мезгіл араластырып тұрады және сақтауға қойылған соң 1-3 айдан кешіктірмей өңдейді.
Тұқымдарды механикалық тәсілмен немесе су бүрку арқылы қанатсыздандырады және сұрыптайды.
1
Бітеу жабылатын шыны шөлмектерде, сиымдылығы 25 л дейін металл немесе полиэтилен құтыларда
5-6
6-7,8
Батыс бозаршасы
7
Бүрлерді піскен кезінде өсіп тұрған ағаштардан бірден жинайды
Бүрлерді құрғақ үй-жайда жерге жайып брезентте немесе сөрелерде кептіреді және тұқым тез түсу үшін араластырады.
4-10
бұл да
2-3
-
Кәдімгі өрік
8
Жемістерін піскен кезінде бұтақтарынан қолмен үзіп алып немесе (жаппай піскен кезде) жерге төселген төсеніштерге сілку арқылы жинайды.
Тұқымның шағын партияларын дайындау кезінде қолмен жинаған соң 1-2 күн ішінде жемістерді кесіп, сүйектерін жемістерден ажыратып алады немесе тұқымның үлкен партиясын дайындағанда сүйек шығаратын машиналар пайдаланылады.
Сүйектерді 4-5 см қалыңдықта жайып ауада немесе 35оС аспайтын температурада астық кептіргіштерде кептіреді.
10-17
Салқын жерде таза қаптарда, жәшіктерде. Ең сенімді тәсіл құм салынған жәшіктерде сақтау
2
8-12
Бұталы туша қурай
9
Жеміс беретін бұтақтарды күзде және қыста қолға қолғап киіп жинайды
Жеміс бұтақтарын кептіріп, електерден өткізіп, тазалайды (себу ашылмаған дәнмен жүргізіледі)
60-70
Ұзақ сақтау үшін бітеу жабылатын шыны шөлмектерде; алғашқы көктемде себу үшін - қағазқаптарда, жәшіктерде
3-4
11-12
Салпыншақ қайың
10
ТОТБ объектілері мен қалыпты алқаағаштарда сырғаларды өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп немесе секаторлармен және бұтақ кескіштермен кесіп, тұқым шашыла бастағанға дейін 10-15 күн қалғанда жинайды (сырғаларды майыстырған да олар ішінара шашыла бастайды)
Сырғаларды жақсы желдетілетін жерлерде 5 см қалыңдықта жайып немесе бұтақтармен бірге іліп кептіреді.
Кептірілген сырғаларды тырмамен араластырады, қаптармен үгітеді немесе сілкиді; буылған сырғаларды үгітеді.

10-15 см. Большие
партии сушат в
зерновых сушилках.
Сосна
кедровая
сибирская
– 24-25
В сухих
прохладных
помещениях в
ящиках, закромах,
ларях. В ямах
с прослойками
песка, в
траншеях
1
2
12-16
-
Сосна обыкновенная
6
Собирают шишки в
сентябре-октябре
(ранний сбор) и с
ноября до марта с
растущих деревьев на
объектах ПЛСБ и в
нормальных
насаждениях.
Возможен сбор со
срубленных деревьев
на ВЛСУ и лесосеках
текущего года
Семена извлекают
из шишек в шишко-
сушилках при тем-
пературе 50-600С.
Шишки ранних
сборов для полного
дозревания поме-
щают в хорошо
проветриваемые
помещения на 1-2
месяца, периоди-
чески перемешивают и перерабатывают
не позднее чем
через 1-3 месяца
после закладки
на хранение.
Семена обескрыли-
вают механическим
способом или
водным опрыскива-
нием и отвеивают
1
В стеклянных,
герметически
укупоренных
бутылях,
металлических и
полиэтиленовых
баках емкостью
до 25 л
5-6
6-7,5
Туя западная
7
Собирают шишки со
стоящих деревьев
сразу по созревании
Шишки просушивают в сухом помещении,
рассыпав на полу, на брезенте или
на стеллажах, и
ворошат для уско-
рения выпадения
семян.
4-10
то же
2-3
-
Абрикос обыкновенный
8
Собирают плоды с
растущих деревьев
сразу по созревании,
обрывая их с ветвей
вручную или (при
массовом созревании)
отряхивая на
подостланные пологи.
Косточки извлекают из плодов в
течение 1-2 дней
после сбора  вруч-
ную, взрезывая
плоды при заготов-
ке небольших
партий семян, или
на косточковыбивных
машинах при заго-
товках больших
партий семян.
Косточки просуши-
вают на воздухе,
рассыпав слоем
4-5 см, или в
зерносушилках
при температуре
не выше 350С
10-17
В прохладных
помещениях в
чистых мешках,
ящиках, ларях.
Наиболее надежный
способ хранения в
ящиках с песком
2
8-12
Аморфа кустарниковая
9
Собирают плодоносные
кисти осенью и зимой
руками в рукавицах
Кисти плодов про-
сушивают, обмола-
чивают и очищают
на решетах (высев
производится
нераскрывающимися
бобами)
60-70
Для длительного
хранения в стек-
лянных гермети-
ческих укупорен-
ных бутылях;
для посева в
первую весну –
в бумажных
мешках, ящиках,
ларях
3-4
11-12
Береза повислая
10
На объектах Базы
и в нормальных
насаждениях собирают
сережки со стоящих
деревьев, обрывая их
руками или срезая
секаторами и
сучкорезами за 10-15
дней до начала
осыпания семян
(когда при сгибании
сережек они начнут
частично рассыпаться).
Возможен сбор
сережек со
срубленных деревьев
на очередных
лесосеках
Сережки просуши-
вают в хорошо
проветриваемых
помещениях,
рассыпав слоем
до 5 см или
подвесив в пучках
вместе с веточками.
Просушенные
сережки ворошат
граблями, перети-
рают или перетря-
хивают в мешках; пучки с сережками
околачивают.
Листья, веточки,
стержни и другие
крупные примеси
удаляют, просеивая
семена и чешуйки
через решета. От
чешуек семена
березы можно очи-
щать на ситах с
круглыми отвер-

Жапырақтарын, бұтақтарын, өзектерін және басқа да ірі қоспаларды тұқыммен қабықтарын електен өткізу арқылы алып тастайды. Қайың тұқымын 2-3 мм дөңгелек тесікті електерде тазартуға болады. Үлкен партиялар дайындау кезінде сырғаларды өңдеуді (қанатсыздандыра отырып) тұқым тазалайтын машиналарда жүргізу ұсынылады.
Қабықты - 90; қабықсыз - 30-40
Бітеу және жабық ыдыста. Хлорлы кальций құйылған осындай ыдыста.
Жиналған жылы немесе келесі көктемде себу үшін - құрғақ, салқын үй-жайда ағаш жәшіктерде қалыңдығын 4 см қағаз салып сақтайды.
1-2
7-8
Үлпек қайың
11
Сырғаларды өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп немесе секаторлармен немесе бұтақкескіштермен кесіп жинайды.
Піскен сырғалар ағашта ұзақ тұрады, сондықтан жинауға асықпауға болады
Бұл да салпыншақ қайың сияқты
Даур қабығы - 20 үлпек - 30-40
Бұл да салпыншақ қайың сияқты
1-2
-
Кәдімгі қынаағаш
12
Жемісі піскен соң қолмен жинайды
Жидектерді електен өткізіп, сумен жуады, електе қалыңдығын 1,5-2 см етіп жайып кептіреді немесе жидектерді електен өткізген соң мезга бар тұқымды кептіріп, сұрыптайды.
Жемістердің үлкен партиясын тұқым тазалайтын машиналарда өңдеуге болады, өңдеуден кейін тұқымды жуу керек
8-18
Бітеу және жабық ыдыста, ағаш жәшіктерде.
Таза қаптарда сақтауға болады
1-2
8-10
Кәдімгі долана
13
Жемістер піскен кездегі қалыпты түсіне бояла бастағанда оларды ерте күзде себу үшін; ұзақ сақтау үшін - толық піскен кезде жинайды.
Секаторлардың, ұзын сырықты кескіштердің көмегімен немесе сатылардан жиналады.
Жемістер жеміс қырғыштарда немесе електерде қолмен үгітіледі, ағаш ыдыста қолмен езіледі. Үлкен партиялар өңдеу үшін тұқым тазалайтын машиналар пайдаланылуы мүмкін.
Тұқымды 2-3 см қалыңдықта жайып, жуады, кептіреді және сұрыптайды.
15-20
Таза қаптарда, ұрада, жәшіктерде
2

стиями 2-3 мм.
При заготовке
больших партий
семян перерабаты-
вать сережки (с
обескрыливанием)
рекомендуется на
семеочистительных
машинах
С че-
шуями –
90;
без
чешуек
30-40
В герметически
укупоренной таре.
То же, с хлорис-
тым кальцием. Для
посева в год
сбора или на
следующую весну –
в сухом, прохлад-
ном помещении в
деревянных ящиках
рыхлыми слоями
толщиной 4 см,
переложенных
бумагой
1-2
7-8
Береза пушистая
11
Собирают сережки со
стоящих деревьев,
обрывая руками или
срезая секаторами
или сучкорезами.
Созревшие сережки
долго висят на
дереве, поэтому со
сбором можно не
торопиться
Также, как для
березы повислой.
С че-
шуями –
90;
без
чешуек
30-40
То же, как для
березы повислой
1-2
-
Бирючина обыкновенная
12
Собирают плоды
вручную в фазе
полной зрелости
Ягоды протирают
на решетах, семена
отмывают водой,
просушивают на
решетах, рассыпав
слоем 1,5-2 см, и
отвеивают или
ягоды протирают
через решета,
семена с остатками
мезги просушивают
и отсеивают.
Большие партии
плодов можно
перерабатывать на
семеочистительных
машинах с
последующей
отмывкой семян.
8-18
В герметически
укупоренной таре,
в деревянных
ящиках.
Допускается
хранение в
чистых мешках
1-2
8-10
Боярышник: колючий, или обыкновенный; кроваво-красный; однопестичный
13
Кисти с плодами в
состоянии спелости
обрывают вручную или
срезают секаторами в
корзины или на
подостланные пологи
Плоды перетирают
деревянными пес-
тами в кадках или
в корытах, проти-
рают на решетах,
обрабатывают на
плодотерках.
Семена отмывают
водой и просуши-
вают, рассыпав
слоем 1 см на
рамах, обтянутых
мешковиной, и
отвеивают
15-20
В чистых мешках,
ларях, ящиках
2

10-12
Аюбадан: кәдімгі, қызыл, қара
14
Піскен жемісті бұтақтарын қолмен үзіп алады немесе секатормен себетке не төселген төсеніштерге кесіп түсіреді.
Жемістерді ағаш ыдыстарда немесе астауларда ағаш қалақтармен араластырады, електерден өткізеді, жеміс қырғыштарда өңдейді.
Тұқымды сумен жуып, шүберек тартылған рамаларға 1 см қалыңдықта жайып, кептіреді, сұрыптайды.
Қызыл аю. бадам - 3-5; қара - 2-6;
Бітеу және жабық ыдыста; ағаш жәшіктерде
2

10-12
Бузина: кистистая, или обыкновенная, красная; черная
14
Кисти с плодами в
состоянии спелости
обрывают вручную или
срезают секаторами в
корзины или на
подостланные пологи
Плоды перетирают
деревянными пес-
тами в кадках или
в корытах, проти-
рают на решетах,
обрабатывают на
плодотерках.
Семена отмывают
водой и просуши-
вают, рассыпав
слоем 1 см на
рамах, обтянутых
мешковиной, и
отвеивают
Бузина
крас-
ная –
3-5;
черная -
2-6
В герметически
укупоренной таре;
в ящиках
2

8-10
Шие: бұталы, далалық, кәдімгі
15
Піскен жемісті бұтақтан үзіп, қолмен жинайды.
Жеміс бақтарында жеміс жинау машинасын қолданылады.
Сүйектерді жемістерден сүйек алу машиналарында немесе жеміс қырғыштарында ажыратып алады.
Аз мөлшерде дайындау кезінде сүйектер қолмен ажыратып алынады немесе жемісті ағаш ыдыста мыжиды, ал сүйектегі жеміс жұмсағын елек арқылы жуып шаяды.
Жемісті жинаған соң 1-2 күн бойы өңдейді. Егер тұқымдар жиналған соң бірден себуге арналмаса, оларды елекке қалыңдығын 2-4 см жайып кептіреді және сұрыптайды.
Тұқымның үлкен партияларын өңдеу кезінде салқын тәсілмен ілеспе өнім (пюре, шырындар) ала отырып дайындайды.
Шие:

8-10
Вишня: кустарниковая, вишарник; степная; обыкновенная
15
Собирают зрелые
плоды вручную,
обрывая с ветвей. В
плодовых садах для
сбора плодов приме-
няют плодосборочную
машину
Косточки извлекают
из плодов на кос-
точковыбивных
машинах или на
плодотерках. При
небольших заготов-
ках косточки выде-
ляют вручную или
плоды раздавливают
в кадках, а кос-
точки отмывают
от мякоти на
решетах.
Перерабатывают
плоды в течение
1-2 дней после
сбора. Семена
просушивают на
решетах при толщи-
не слоя 2-4 см,
если они не пред-
назначены к высеву
сразу после сбора,
и отвеивают.
Большие партии
семян готовят с
получением при
переработке плодов
побочной продукции
(пюре, соков) не
горячим способом
Вишня:
кустар-
никовая

бұталы - 12-15;
кәдімгі - 12-20
Таза қаптарда, жәшіктерде, қоймаларда
2
10-12
Шегіршін: жылтыр; жапырақты, қарағаш; ұсақ жапырақты, бұжыр жапырақты
16
Жемістерін қанаттары сарғая бастаған күннен 5-10 күн ішінде жинайды
Жемістерді қоспалардан, ал жер бетінен жинағанда електі пайдаланып топырақ түйірлерінен тазартады.
Содан кейін жемісті 3-5 см қалыңдықта жайып кептіреді. Қанатсыздандырылған тұқымды себу үшін жемісті тұқым тазарту машиналарында өңдеуге немесе ұсақ ұялы електен өткізу арқылы қолмен өңдеп, желдеткіштер немесе жел арқылы сұрыптауға болады.
Жылтыр шегіршін - 40;
жапырақты - 60;

12-15;
обыкно-
венная –
12-20
В чистых
мешках, ящиках
и закромах
(ларях)
2
10-12
Вяз: гладкий; листоватый, берест, или карагач;
перисто-ветвистый; шершавый, или горный ильм
16
Собирают плоды в
течение 5-10 дней
с начала пожелтения
крылаток.
Плоды очищают от
примесей, а при
сборе с поверхнос-
ти почвы – и от
комочков земли,
используя для
этого решета.
Затем плоды просу-
шивают, рассыпав
слоем 3-5 см. Для
высева семян обес-
крыленными плоды
можно обрабатывать
на семеочисти-
тельных машинах
или протирать
вручную через
решета с мелкими
ячейками и отвеи-
вать на веялках или на ветру
Вяз
гладкий –
40;
листова-
тый
60;
перисто-
ветвис-
тый

ұсақ жапырақты - 50-70;
бұжыр жапырақты- 40-50
Тұқым жиналған соң бірден себіледі.
Келесі жылдың көктеміне дейін сақтау қажет болса, тұқымды кептіріп, хлорлы кальций құйылған бітеу және жабық шөлмектерде сақтайды (10 л шөлмекке 100 гр хлорлы кальций).
-
1
7-8
сақтау үшін 4-6
Кәдімгі қарамала
17
Піскен жемістерді өсіп тұрған ағаштардан жинайды
Жемістерді күн көзінде желділетін орында немесе бүркептіргіште 30-35оС температурада кептіреді; тұқым тазалау машинасында немесе үгіткіште не жеңіл таяқпен брезентке сабалау арқылы қолмен өңдейді.
Тұқымды қоспалардан електе тазалайды.
20-25
Қағаз қаптарда, үлкен партияларын-жәшіктерде, қоймаларда
4-5
11-12
Кәдімгі алмұрт
18
Жемісті әбден піскен кезінде соң өсіп тұрған ағаштардан жинайды.
Шағын тұқым партияларын дайындағанда жемісті ағаш ыдыста езеді немесе електе жонады.
Әдетте тұқымды 2 рет жуып, шүберек тартылған рамада қалыңдығын 1 см дейін етіп жайып кептіреді, сұрыптайды және сорттайды. Тұқымды сорттап алудың құрғақ тәсілінде қолданады: жемісті ұсақ бөліктерге кесіп, күн көзіне кептіреді және ұсақталған массаны үгітіп, електеп өткізеді.
Тұқымның үлкен партияларын бір мезгілде шырындар немесе пюре алумен (ыстық әдіспен емес) әзірлейді.
0,8-1,0
Ұзақ сақтау үшін бітеу және жабық шыны шөлмектерде.
Таза қаптарда(көктемге дейін қыста сақтау үшін) сақтауға жол беріледі.
2-3
10
Дерен: ақ, қою қызыл немесе сәнтал
19
Жемісті толық піскен кезінде бұтадан қолмен үзіп алу немесе жерге сілкілеу арқылы жинайды.
Жемісті електен өткізеді немесе жеміс қырғышта өңдейді.
Тұқымды жеміс жұмсағынан сумен жуып ажыратады, қалыңдығын 2-3 см етіп елекке жайып кептіреді және сұрыптайды.
Ақ дерен - 10-15;
қою қызыл
- 10-25
Таза қаптарда, жәшіктерде, қоймаларда
1-2

50-70;
шерша-
вый –
40-50
Семена высевают
сразу после
сбора. При
необходимости
хранения до
весны следующего
года семена
просушивают и
хранят в
герметически
укупоренных
бутылях с хлорис-
тым кальцием
(100 г хлористого
кальция на 10 л
бутыли)
-
1
7-8
для хранения 4-6
Гледичия обыкновенная
17
Собирают созревшие
плоды с растущих
деревьев.
Плоды просушивают
в продуваемом
месте на солнце
или в шишкосушилке
при температуре
30-350С; обрабаты-
вают на семеочис-
тительных машинах
или обмолачивают
на молотилке,
либо вручную
легкими палками на
брезенте. Семена
очищают от приме-
сей на веялке
20-25
В бумажных
мешках, большие
партии – в ящиках
и закромах (ларях)
4-5
11-12
Груша обыкновенная
18
Плоды собирают в
стадии полной
зрелости с растущих
деревьев.
При заготовке
небольших партий
семян плоды разми-
нают пестами в
кадках или проти-
рают на решетах.
Семена отмывают
водой обычно в 2
приема, просуши-
вают на рамах,
обтянутых мешко-
виной, разложив
слоем до 1 см,
отвеивают и сорти-
руют. Применяют и
сухой способ из-
влечения семян:
плоды разрезают на
мелкие части,
высушивают на
солнце и размель-
ченную массу пере-
тирают и просеи-
вают через решето
Большие партии
семян готовят с
одновременным
получением соков
или пюре (не горя-
чим способом)
0,8-1,0
Для длительного
хранения в стек-
лянных гермети-
чески укупоренных
бутылях.Допус-
кается хранение в
чистых мешках
(для земного хра-
нения до весны)
2-3
10
Дерен: белый; кроваво-красный, или свидина
19
Собирают плоды с
кустов вручную,
обрывая или
стряхивая на пологи
в стадии полной
зрелости
Плоды протирают
через решета или
обрабатывают
на плодотерке.
Семена освобождают
от мезги отмывкой
в воде, просуши-
вают на решетах,
рассыпав слоем
2-3 см, и отвеивают
Дерен
белый –
10-15;
кроваво-
красный –
10-25
В чистых мешках,
ящиках, закромах
(ларях)
1-2

10-12
Емен: қызыл, жартас
20
Жаңғағын жерге жаппай түскен кезде сол бір учаскеде жинауды 3-5 күннен кейін қайталап, бірнеше рет жинайды. Алдымен ауру, зақымданған жаңғақтар түсетінін ескеру керек
Жиналған жаңғақтарды 15 см дейін қалыңдықта жайып және ағаш күрекпен араластырып, аздап кептіреді. Содан соң оларды ірі және ұсақ қоқыстардан тазартады. Траншеяларға қысқы сақтауға салғанға дейін ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 60-70% жерлерде (жертөлелер, ұралар) сақтайды.

10-12
Дуб: красный; черешчатый
20
Собирают желуди при
массовом опадении с
земли в несколько
приемов с повторе-
нием сбора на одном
и том же участке
через 3-5 дней.
Следует иметь в
виду, что сначала
опадают преимущест-
венно больные,
поврежденные желуди
Собранные желуди
слегка просуши-
вают, расстилая
слоем до 15 см и
перемешивая дере-
вянными лопатами.
Затем их очищают
от крупного и
мелкого сора на
грохотах. До
закладки на зимнее
хранение в траншеи
хранят в
помещениях с
относительной
влажностью воздуха
60-70 % (подвалы,
погреба)

90-95
Қысқа сақтауды: траншеяларда; қарда; жаңғақ сақтау қоймаларында; типтік қоймаларда
Жиналған жылдан кейінгі көктемге дейін
мүлдем құрғақ массасынан 55-60
Ұшқат: Маака; кәдімгі; татар
21
Жидектерді бұтақтардан қолмен үзіп алу арқылы қолмен жинайды
Жемісті електе, жеміс қырғышта, тұқым тазалау машиналарында езеді, ағаш ыдыста мыжиды.
Тұқымды жеміс жұмсағынан сумен шаю арқылы ажыратады, шүберек тартылған рамада 1-1,5 см қалыңдықта жайып кептіреді және сұрыптайды
3-9
Ұзақ сақтау үшін сиымдылығы 25 л дейін оқшау ыдыста. Қысқа мерзімді сақтау кезінде жәшіктерде және таза қаптарда
2
Татар ұшқаты - 10-12;
кәдімгі - 8;
Маака - 8-10
Ақ күміс тал, тал
22
Сырғаларды өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзу немесе секатормен кесу арқылы жинайды.
Жинауға алғашқы қорапшалар ашылып, мақтасы шыға бастаған кезде кіріседі.
Дайындалған сырғаларды құрғақ, желдетілетін жерлерге 2-3 сырғаны толық піскенге дейін қояды. Қорапшаның басым бөлігі ашылып, мақтасы шыққанда 2-3 күннен кейін сырғаларды тұқым тазарту машиналарында өңдейді немесе тесіктері 2х2, ал содан соң 1х1,5 мм металл торлардан өткізіп өңдеп, бұл тәсілді 2-3 рет қайталайды.
Тұқымды таяудағы 15-20 күн ішінде себу мүмкін болмаған жағдайда тұқымды 5-6 с бойы бөлме температурасында 6-7% ылғалдылыққа дейін кептіреді.
2-10, орташа есеппен 4,5-5
Бітеу және жабық шөлмектерде. Хлорлы кальций немесе өшірілмеген әгі бар эксикаторларда
1 жылға дейін
6-7
Кәдімгі шәңгім
23
Толық піскен жемістерді бұтақтарды үзіп, қолмен жинайды
Жемістерді жеміс қырғыштарда өңдейді, електен өткізеді немесе ағаш ыдыста езеді.

90-95
Зимнее хранение
проводят: в
траншеях; в
снегу; в желуде-
хранилищах; в
типовых складах
До весны
следую-
щего
за
сбором
года
2
55-60 от
абсолютно
сухой массы
-
Жимолость: Маака; обыкновенная; татарская
21
Собирают ягоды
вручную путем
обрывания с ветвей
Плоды перетирают
на решетах, плодо-
терках, семеочис-
тительных машинах,
раздавливают в
кадках пестами.
Семена отмывают от
мякоти водой, про-
сушивают, рассыпав
слоем 1-1,5 см на
рамах, обтянутых
мешковиной, и
отвеивают
3-9
Для длительного
хранения в
замкнутой таре
емкостью до 25 л.
При кратковремен-
ном хранении в
ящиках и чистых
мешках
2
Жимолость
татарс-
кая –
10-12;
обыкно-
венная
8;
Маака –
8-10
Ива белая, серебристая, ветла
22
Собирают сережки со
стоящих деревьев,
обрывая их руками
или срезая секато-
рами. К сбору прис-
тупают, когда начнут
раскрываться и
выпускать пушок
первые коробочки
Заготовленные
сережки расклады-
вают в сухом про-
ветриваемом поме-
щении слоем в 2-3
сережки для
дозревания. Через
2-3 дня, когда
большая часть
коробочек рас-
кроется и выпустит
пушок, сережки
обрабатывают на
семеочистительных
машинах или проти-
рают вручную на
металлических
ситах с отверстия-
ми 2х2, а затем
1х1,5 мм, повторяя
этот прием 2-3
раза. При невоз-
можности высева в
ближайшие 15-20
дней семена
просушивают до
влажности 6-7 %
при комнатной
температуре в
течение 5-6 ч
2-10, в
среднем
4,5-5
В герметически
укупоренных
бутылях. В
эксикаторах хло-
ристым кальцием или – негашеной
известью
До 1
года
6-7
Калина обыкновенная
23
Собирают полностью
созревшие плоды,
вручную обрывая с
ветвей
Плоды обрабатывают
на плодотерках,
протирают на
решетах или
раздавливают в
кадках деревянными
пестами. Семена
(косточки) от
мякоти отделяют
промывая водой,
просушивают на
решетах при
толщине слоя

Тұқымын (сүйегін) жеміс жұмсағынан сумен шайып ажыратып алады, електерде 1,5-2 см қалыңдықта жайып, кептіреді және сұрыптайды.
8-10
Бітеу және жабық шөлмектерде, күбілерде. Уақытша сақтаған кезде - жәшіктерде және қаптарда
2
8-10
Ағаш тәріздес қараған және сары қараған
24
Жемістерді олар жарылмай тұрып бұтақтарын ұзындығы 0,5 м таяқпен ұрып төселген төсенішке түсіреді немесе қолмен үзіп жинайды
Бұршақтарды төсенішке 4-6 см қалыңдықта жайып, желдетілетін жерде кептіреді (күн көзінде емес) және барлық бұршақ ашылғанша тырмамен араластырады. Жеміс жарылған кезде тұқым сырт жаққа шашырап кетпес үшін жемісті ұсақ тормен жабады.
Тұқымдарды қоспалардан желдеткіште тазалайды.
15-20
Ұзақ сақтау үшін бітеу және жабық ыдыс қолданылады. Жәшіктерде және қоймаларда. Жинаған соң бірінші көктемге дейін қағаз қаптарда сақтауға болады.
3-4
11-12
Кәдімгі сәнағаш
25
Жемісін өсіп тұрған ағаштардан әбден піскен кезде қолмен үзіп және секатормен кесіп жинайды
Жемістерді аздап кептіреді және тұқым алу үшін машинада өңдейді немесе електен өткізеді және сұрыптайды
22-25
Жәшіктерде, қоймаларда, қаптарда
2-3
-
Үйеңкі: ақ; далалық; сүйір жапырақты
26
Өсіп тұрған ағаштардан әбден піскен кезінде жиналады. Қанаттары қолмен үзіледі немесе секатормен және бұтақ кескіштермен кесіледі, төселген төсенішке немесе алдын ала қоқыстан тазартылған алаңға сілкілеп жерге түсіріп, жемістерді жинап үйеді.
Жемістерді сағағынан, ұсақ бұтақтардан, жапырақтардан және басқа қоспалардан қолмен тазартады немесе 5-10 см қалыңдықта жайып қойып електерде кептіреді. Тұқым көлемін азайту мен себу ыңғайлы болуы үшін жемісті тұқым тазарту машиналарында немесе ауыл шаруашылық молотилкаларында қанатсыздандырып, кейіннен сұрыптауға болады.
70-90
Жәшіктерде, себеттерде (жеміс қабаты 50 см аспауға тиіс), қағаз қаптарда
1
10-12
Кәдімгі ат талшын
27
Жемістерін олар жаппай түсе бастаған кезде алғашқы үсіктерден кейін жерден жинап алады.
Қорапшаларды құрғақ, қопсытылған, мүмкіндігінше құмайт топырақты жерге бастырма астына 8-10 см қалыңдықта жайып, мезгіл-мезгіл аударыстырып, аздап кептіреді. Барлық қорапшалар ашылып, тұқымдарды босатқанша кептіреді.
90-95
Аздап дымқыл құм салынған жәшіктерде ұраларда немесе траншеяларда
Жиналған жылдан кейінгі алғашқы көктемге дейін
14
Жөке:
ірі жапырақты; ұсақ жапырақты
немесе жүрек тәріздес
28
Жемістерін өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп немесе бұтақшаларды гүлшоғырымен бірге кесіп жинайды; төселген төсенішке немесе қыста қар үстіне сырықпен түсіреді
Жемістерді сағағынан, гүлінен және тағы басқа қоспалардан қапты толтырмай салып қолмен сілкіп тазалайды, 5-10 см қалыңдықта жайып қойып кептіреді және тұқымды сұрыптайды.
Күзгі себуді жаңадан жиналған, кептірілмеген тұқымдармен жүргізеді.
ірі жапырақты - 70; ұсақ жапырақты - 50-90
Бітеу және жабық шыны шөлмектерде, металл және полиэтилен күбілерде
2-3

1,5-2 см и
отвеивают
8-10
В герметически
закупоренных
бутылях, баках. При временном
хранении - в
ящиках и мешках
2
8-10
Карагана древовидная или желтая акация
24
Плоды собирают перед
их растрескиванием
путем ошмыгивания с
ветвей палкой длиной
0,5 м на подостлан-
ные пологи или,
обрывая руками
Бобы рассыпают
на пологи слоем
4-6 см в продувае-
мом месте, но не
на солнце и сушат,
периодически
вороша граблями
до тех пор, пока
не раскроются все
бобы. Чтобы семена
не отскакивали в
сторону при
растрескивании
плодов, последние
покрывают мелкой
сеткой. От створок
и прочих примесей
семена очищают на
веялке
15-20
Для длительного
хранения
применяют
герметически
укупоренную тару.
В ящиках и
закромах (ларях).
До первой весны
после сбора можно
хранить в
бумажных мешках
3-4
11-12
Катальпа бигнониевидная, или обыкновенная
25
Плоды собирают  со
стоящих деревьев в
фазе полной
зрелости, обрывая
руками или срезая
секаторами
Плоды слегка
просушивают и для
извлечения семян
обрабатывают на
машине, обмолачи-
вают на молотилке
или перетирают на
решетах и семена
отвеивают.
22-25
В ящиках,
закромах (ларях),
мешках
2-3
-
Клен ложноплатановый, или явор, белый; полевой; остролистый или платановый
26
Собирают со стоящих
деревьев в фазе
полной зрелости.
Крылатки обрывают
руками или срезают
секаторами и
сучкорезами,
отряхивают на землю
на подостланные
пологи или на
предварительно
очищенную от сора
площадь и собирают
плоды, предваритель-
но сметая в кучи
Плоды очищают
вручную от плодо-
ножек, мелких
ветвей, листьев и
прочих примесей,
или на грохоте и
решетах и просуши-
вают, разложив
слоем 5-10 см. Для
уменьшения объема
семян и удобства
их высева плоды
можно обескрыли-
вать на семеочис-
тительных машинах
или на сельско-
хозяйственных
молотилках с
последующим
отвеиванием
70-90
В ящиках,
корзинах при слое
плодов не более
50 см, в
бумажных мешках
1
10-12
Конский каштан обыкновенный
27
Плоды собирают с
земли после первых
заморозков, когда
опадение их
становится массовым
Коробочки слегка
просушивают, рас-
сыпав слоем 8-10
см под навесом на
сухую, рыхлую, по
возможности пес-
чаную почву,
периодически пере-
лопачивая. Просу-
шивание проводят
до тех пор, когда
все коробочки
раскроются и
освободят семена
90-95
В подвалах в
ящиках со слегка
влажным песком
или в траншеях
До весны
следую-
щего
за сбором
года
14
Липа: крупнолистная; мелколистная, или сердцевидная
28
Плоды собирают с
растущих деревьев,
обрывая вручную или
срезая кисти вместе
с прицветниками;
сбивают шестами на
разостланные пологи
или зимой на наст
снега и сметают в
кучи
Плоды очищают
от плодоножек,
прицветников и
прочих примесей
вручную, перетирая
в неполно насыпан-
ных мешках, просу-
шивают, разложив
слоем 5-10 см, и
семена отвеивают.
Осенние посевы
проводят свежесоб-
ранными, непросу-
шенными семенами
Крупно-
лист-
ная –
70;
мелко-
лист-
ная -
50-90
В стеклянных,
герметически
укупоренных
бутылях, металли-
ческих и поли-
этиленовых баках
2-3

10-12
Жіңішке жапырақты жиде
29
Жемістерін ағаштардан және бұталардан қолмен үзіп жинайды
Сүйегін бөліп алу үшін жемісті жеміс қырқышта немесе електе өңдейді, сүйекті сумен шаяды, 2,5-3 см қалыңдықта жайып електе кептіреді. Жемістің үлкен партияларын сүйекті бөліп алу үшін молотилкаларда өңдейді.
30-45
Таза
3-4
12
Шырғанақ
30
Жемісті күзде төселген төсенішке түсіріп (қысқы дайындау кезінде каротин мен С витаминін жоғалтпас үшін) немесе қыста мұздап қатып қалған күйінде бұтағын кесіп жинап, оларды жабық лашықтарға үйіп қояды.
Мұздатылған жемісті бұтақтарынан ажыратады, содан кейін сұрыптап, қоспалардан тазартады. Тек тұқымдар (сүйектер) дайындау кезінде жемістерді жеміс қырғышта өңдейді, ағаш ыдыста езеді, електен өткізіп, кейіннен сумен шаяды.
Шырынын алу кезінде жемісті преспен қысады және сүйегін жоғарыда айтылған тәсілмен бөліп алады, жуылған тұқымды 1-1,5 см қалыңдықта жайып, кептіреді және сұрыптайды.
10
Әдетте бітеу және жабық ыдыста. Таза қаптарда, 50 см дейін қабатпен ағаш жәшіктерде сақтауға болады
2
10-14
Жабысқақ қандыағаш
31
Бүрлерді өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп, секатормен кесіп немесе төселген төсенішке сырықпен сілкілеп жинайды. Жемістерді қар ерігеннен кейін көктемде су бетінен де жинайды
Бүрлерден жемісті бүр кептіргіште 40-45оС температурада 1-2 тәулік ішінде немесе жылытылатын үй-жайда 5-6 тәулік бойы бүрлерді 3-5 см қалыңдықта еденге немесе еденге жайып қойып, күніне 2-3 рет араластыра отырып бөліп алады.
Су бетінен жиналған жемістерді жинап алынған соң бірден себеді.
3,5-12 (қазан-қарашада жинау кезінде шығымы неғұрлым жоғары болады)
Бітеу және жабық шөлмектерде
2-3
5-7
Грек жаңғағы
32
Жемісін жерден жинайды. Жемістің түсуін тездету үшін бұтақтарды ұшында ілгіші бар ұзын сырықпен сілкиді.
Жемістерді жеміс жұмсағынан жаңғақ тазалайтын машиналарда немесе қолмен тазартады.
Қоспалардан толық тазарту үшін жаңғақты күбілерде, бөшкелерде, үлкен ағаш ыдыстарда сумен шаяды және 5-6 см қалыңдықта елекке жайып қойып не биіктігі 1 м және ені 0,8 м дейін сырғымалы екі қақпақты тоқылған қораптарда бастырма астында немесе сарайда 3-5 күн бойы кептіреді.
70-80
Салқын үй-жайларда жәшіктерде немесе көлемі бойынша 1:3 пропорцияда таза құм қоспасы мен траншеяларда
1
11-12
Көктерек
33
Сырғаларды кесілген немесе өсіп тұрған ағаштардан оларды үзіп жинайды.
Тұқым бірнеше күн ішінде сыртқа шығады.
Жинауға алғашқы қорапшалар жарылып ашыла бастаған кезде кіріседі.
Тұқымның пісуі үшін сырғаларды құрғақ, желдетілетін үй-жайларда сөрелерде, еденге төселген брезентке, фанер тақтайшаларға 2-4 см қалыңдықта жайып, мезгіл-мезгіл араластырып отырады.
Қорапшалардың басым бөлігі ашылатын 1-2 күннен соң тұқымды бөліп алып, сырғаларды тесіктері 1-1,5х1-1,5 мм електен өткізеді, одан көктеректің тұқымы өтуге тиіс. Бұдан кейін мақталы қорапшалардың ұсақталған бөліктерін 3-4 с бойы қайта кептіріп, електен өткізеді.
Жемістерді өңдеу орнына жәшіктермен және себеттермен әкеледі. Сүйектерін жиналғаннан кейін 1-2 күн ішінде жемістерді қолмен кесіп ажыратып алады, суға шаяды, 5 см жуық қалыңдықпен електерде кептіреді және сұрыптайды.

10-12
Лох узколистный
29
Плоды собирают с
деревьев и кустов,
обрывая вручную
Для отделения
косточек плоды
перетирают на
плодотерках или
решетах, косточки
отмывают водой,
просушивают на
решетах, разложив
слоем 2,5-3 см, и
отвеивают.
Большие партии
плодов для
отделения косточек
обрабатывают на
молотилках
30-45
В чистых мешках,
ящиках и закромах
(ларях)
3-4
12
Облепиха крушиновидная
30
Плоды собирают
осенью, сбивая на
подостланные пологи
(чтобы избежать
потери при зимней
заготовке каротина и
витамина С), или
зимой в мороженном
состоянии, срезая
ветки и складывая их
в крытые шалаши
Промороженные
плоды отделяют
от веток обмолачи-
ванием, после чего
очищают от приме-
сей отвеиванием.
При заготовке
только семян
(косточек) плоды
обрабатывают на
плодотерке,
раздавливают в
кадках, протирают
на решетах с пос-
ледующей отмывкой
водой.
При получении сока
плоды отжимают на
прессе, выжимки
разбавляют водой и
косточки извлекают
указанным выше
способом, отмытые
семена просушивают,
рассыпав слоем
1-1,5 см и
отвеивают
10
Как правило, в
герметически
укупоренной
таре. Допускается
хранение в чистых
мешках,
деревянных ящиках
слоем до 50 см
2
10-14
Ольха черная, или клейкая
31
Собирают шишки со
стоящих деревьев,
обрывая руками,
срезая секаторами
или обивая шестами
на подостланные
пологи. Плоды соби-
рают также с водной
поверхности весной
после таяния снега
Из шишек плоды
извлекают в шишко-
сушилках при тем-
пературе 40-450С
в течение 1-2
суток или в отап-
ливаемом помещении
в течение 5-6
суток, разложив
шишки слоем 3-5
см на полу или
на стеллажах и
перелопачивая 2-3
раза в день.
Плоды, собранные
с поверхности
воды, высевают
сразу после сбора
3,5-12
(наиболее
высокий
выход
при
сборе в
октябре-
ноябре)
В герметически
укупоренных
бутылях
2-3
5-7
Орех грецкий
32
Плоды собирают с
земли. Для ускорения
опадения плодов
применяют легкое
встряхивание ветвей
длинными шестами с
крючками на конце
Плоды очищают
от околоплодника
на орехоочисти-
тельных машинах
или вручную. Для
полной очистки
от примесей орехи
промывают водой в
кадках, чанах,
бочках и просу-
шивают под навесом
или в сараях в
течение 3-5 дней,
рассыпав на реше-
тах слоем 5-6 см,
либо в плетеных
коробках высотой
до 1 м и шириной
0,8 м с двускатной
крышей
70-80
В прохладных
помещениях в
ящиках или тран-
шеях в смеси со
свежим песком
в пропорции
1:3 по объему
1
11-12
Осина
33
Собирают сережки со
срубленных и стоящих
деревьев, обрывая их
вручную. Вылет семян
происходит в течение
нескольких дней.
К сбору приступают,
когда начнут
растрескиваться
первые коробочки
Плоды собирают со
стоящих деревьев по
мере созревания,
вручную обрывая с
ветвей
Для дозревания
семян сережки
рассыпают слоем
2-4 см в сухом,
проветриваемом
помещении на стел-
лажах, брезенте
на полу, фанерных
листах и периоди-
чески перемеши-
вают. Через 1-2
дня, когда большая
часть коробочек
раскроется, выде-
ляя семена с
летучками, сережки
протирают на ситах
с отверстиями
1-1,5х1-1,5 мм,
через которые
должны проходить
семена осины.
После этого раз-
мельченные части
коробочек с пушком
снова подсушивают
в течение 3-4 ч и
вторично обрабаты-
вают на ситах.
Плоды к месту
переработки подво-
зят в ящиках и
корзинах. Косточки
извлекают в тече-
ние 1-2 дней после
сбора, вручную
разрезая плоды,
отмывают в воде,
просушивают на
решетах слоем
около 5 см и
отвеивают

10-35
Жиналып, тазартылғаннан кейін бірден себілмеген тұқымдар салқын үй-жайларда сақталады:
а) бітеу және жабық шөлмектерде;
б) хлорлы кальцийі немесе өшірілмеген әгі бар эксикаторларда. Таза қаптарда, жәшіктерде және қоймаларда
-
-
5-6
5-6
Жемістерді өсіп тұрған ағаштардан пісуіне қарай бұтақтардан үзіп, қолмен жинайды.
1 ж. дейін
10-12
Раушан: тікенді; қоқыр; ит
34
Жемістерді бұталар бұтақтарынан қолмен үзіп жинайды
Жемістерді жеміс қырғыштарда немесе тұқым тазалайтын машиналарда өңдейді.
Шағын партияларды електен өткізеді, ағаш күбілерде езеді. Тұқымды жұмсағынан сумен шаяды, 1,5-2 см қалыңдықта жайып, електе кептіреді және сұрыптайды
Раушан:
ит - 10-15;
тікенді - 10;
қоқыр - 5-15
Таза қаптарда, жәшіктерде және қоймаларда
2
10-12
Кәдімгі метен
35
Жемісі бар бұтақтарды өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп алады, әбден піскен кезінде төселген төсенішке секатормен немесе бұтақ кескішпен кесіп түсіреді.
Жиналған жемістерді қоспалардан тазартады және тұқым тазалау машиналарында, жеміс қырғышта өңдейді немесе електен қолмен өткізеді. Еттартқыштарды пайдалануға болады.
Тұқымды жеміс жұмсағынан сумен шайып тазартады, шүберек тартылған рамаға қалыңдығын 0,5-1 см етіп жайып кептіреді және сұрыптайды.
3
Ыдыстың негізгі түрі бітеу және жабық шөлмектер, құтылар. Таза қаптарда сақтауға болады
2
9-10
Сексеуіл: ақ, құмды, қара
36
Жемісті олар қоңыр түске бояла салысымен және желді ауа райында шашылып қалмауы үшін айтарлықтай шұғыл түрде жинайды. Қанаттарын төсенішке немесе себеттерге қолмен түсіреді.
Тұқымды төсеніште күн көзінде 1-2 күн бойы 6-7% ылғалдыққа дейін 10 см қалыңдықта жайып кептіреді және сағат сайын аударыстырып отырады.
Түнге қарай жемісті брезентпен жауып қояды.
46
Жақсы желдетілетін қоймалардағы сөрелерде 50 см аспайтын қабатпен сақтап, аптасына 1-2 рет аударыстырып отырады
Көктемге себуге дейін
6-7
Жалқын
37
Жемісін пісе салысымен қысқа мерзім ішінде сыпырғыштарды сілкілеп немесе оларды үзіп төселген төсенішке лақтырып жинайды.
Сыпырғыштары брезентке жайып аздап кептіреді және ауылшаруашылық ұнтақтағышта ұнтақтайды, шағын мөлшерде дайындағанда қолмен өңдейді.
Тұқымды сұрыптайды. Бос тұқым көп мөлшерде болған жағдайда оларды сумен шаяды, ал толық дәнді тұқымды кептіреді.
15-45
Бітеу және жабық шөлмектерде
2
10
Қара өрік: үй; алша; тікенді; терн
38
Жемісті пісуіне қарай бұтақтардан үзіп қолмен жинайды
Сүйекті жемістен сүйек шығаратын машинамен ажыратады. Шағын мөлшерде болған кезде жемісті қолмен өңдейді немесе жеміс қырғышта өңдейді, ағаш ыдыста езеді.
Содан кейін сүйекті сумен шаяды, 3-5 см қалыңдықта жайып кептіреді және сұрыптайды.
Тұқымның үлкен партияларын жемісті өңдеу кезінде ілеспе өнім-пюре, шырындар алып (ыстық әдіспен емес) дайындайды.

10-35
Не высеянные
сразу после
сбора и
очистки семена
хранят в
прохладных
помещениях:
а) в герметически
укупоренных
бутылях;
б) в эксикаторах с хлористым
кальцием или
негашеной
известью.
В чистых
мешках, ящиках
и закромах
(ларях)
-
-
до 1
1-2
5-6
5-6
-
10-12
Роза: иглистая; коричневая; морщинистая; собачья
34
Плоды обрывают с
ветвей кустов
вручную
Плоды обрабатывают
на плодотерках или
семеочистительных
машинах.
Небольшие партии
протирают на
решетах, перетирают
в кадках деревян-
ными пестами.
Семена от мезги
отмывают водой,
просушивают на
решетах, разложив
слоем 1,5-2 см, и
отвеивают
Роза
собачья –
15-25;
иглистая –
10;
морщи-
нистая
5-15;
корич-
невая –
40-50
В чистых мешках,
ящиках и закромах
(ларях)
2
10-12
Рябина: обыкновенная; тянь-шаньская; сибирская
35
Кисти с плодами
обрывают со стоящих
деревьев вручную или
обрезают секаторами
или сучкорезами в
фазе полной зрелости
плодов на
подостланный полог
Собранные плоды
очищают от приме-
сей и обрабатывают
на семеочиститель-
ных машинах, пло-
дотерке или про-
тирают вручную
через решета.
Можно использовать
мясорубки. Семена
отмывают от мякоти
водой, просуши-
вают, разложив на
рамах, обтянутых
мешковиной, слоем
0,5-1 см, и
отвеивают
3
Основной вид тары –
герметически
укупоренные
бутыли, баки.
Допускается
хранение в ящиках
и чистых мешках
2
9-10
Саксаул: белый; черный
36
Плоды собирают, как
только они побуреют
и довольно срочно во
избежании осыпания
при ветреной погоде.
Крылатки ошмыгивают
вручную на пологи
или в корзины.
Запрещается обламы-
вать ветви при сборе
плодов саксаула.
Плоды просушивают
на солнце на
пологах в течение
1-2 дней до
влажности 6-7 %,
разложив слоем
до 10 см и перело-
пачивая каждый
час. На ночь плоды
закрывают брезентом
46
В хорошо
проветриваемых
складах на стел-
лажах слоем не
более 50 см,
перелопачивая
1-2 раза в неделю
До весен-
него
посева
6-7
Скумпия кожевенная, или желтинник
37
Плоды собирают сразу
по созревании в
короткие сроки
вручную, ошмыгивая
метелки или обрывая
их на подостланные
пологи
Метелки слегка
подсушивают на
брезенте и обмола-
чивают на сельско-
хозяйственной
молотилке, при
небольших коли-
чествах – вручную.
Семена отвеивают.
При большом
количестве пустых
семян их отмывают
водой, а полнозер-
нистые семена
просушивают
15-45
В стеклянных
герметически
укупоренных
бутылях
2
10
Слива: домашняя; растопыренная (алыча); колючая, терн
38
Плоды собирают
вручную, обрывая с
ветвей по мере
созревания
Плоды перерабаты-
ваются вручную
Слива
домашняя –

үй өрігі - 5-10;
тікенді өрік -
8-15;
алша өрік - 8-10
Салқын жерде таза қаптарда, жәшіктерде, қоймаларда
1-2
2
2
11
10-12
9-10
Қарақат: қызыл; қара
39
Жидекті бұтақтардан қолмен үзіп немесе төселген төсенішке сілку арқылы жинайды.
Жидектерді ағаш ыдыста өңдейді немесе електен өткізеді. Тұқымды ағаш ыдыста сумен шайып, қалқып шыққан жұмсағы мен бос тұқымды алып тастайды. Жемісті шырын алу үшін пайдаланған кезде жидекті преспен қысып, алынған сөлді сумен араластырады және тұқымды сумен шаяды. Жуып шайылған тұқымды шүберек тартылған рамаға 0,5-1 см қалыңдықта жайып кептіреді және сұрыптайды.
Қарақат:
қызыл - 3-6;
қара - 2-4
Негізгі ыдыс түрі - бітеу және жабық шыны шөлмектер. Таза қаптарда сақтауға болады
2
10-14
Сорақ: Палецкий; қара-черкез; Рихтер, геок черкез (Рихтер черкез)
40
Қанатты жемістерді төселген төсенішке сілку арқылы қолмен жинайды. Жеміс жинау үшін бұтақтарды сындыруға тыйым салынады.
Жемістерді 2-4 күн бойы желдетілетін, қараңғы жерде қалыңдығын 10 см дейін етіп жайып, сағат сайын араластыра отырып кептіреді, түнге қарай жемісті брезентпен жауып қояды. Құрғатылған жемісті електен өткізіп, қоспалардан тазартады және сұрыптайды
Құрғақ, жақсы желдетілетін үй-жайларда сөрелерде 50 см дейін қалыңдықпен жайып, аптасына 1-2 рет аударыстырады
Жиналған жылдан кейінгі көктемге дейін
6-7
Терек: ақ немесе күміс; қара
41
Сырғаларды өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп алады, жинайды. Жинауға қорапшалар ашылып, ауада бірінші ұшпалар пайда бола бастаған кезде кіріседі.
Сырғалар толық пісу үшін оларды құрғақ желдетілетін үй-жайда брезентке немесе фанер тақтайшалардың бетіне 2-3 сырға қабатпен жаяды. 2-3 күннен кейін қорапшалардың көпшілік бөлігі ашылып, ұшпалар бөле бастаған кезде сырғаларды тұқым алу үшін тұқым тазалайтын машиналарда немесе (машиналар болмаған кезде) тесігі 2х2 мм темір електерде қолмен үгітеді. Ақ теректің сырғаларын електе 1 рет, қара теректің сырғаларын - бірінші өңдеуден кейін бір күн бойы ауада кептіріп, екінші рет өңдейді.
ақ терек
- 4-11;
қара терек -
3,5-12
Тұқымды жинағаннан кейін себу мүмкін болмаса, оны хлорлы кальций немесе өшірілмеген әгі бар эксикаторларда 7-8 % ылғалдылыққа дейін кептіріп, бітеу және жабық шөлмектерде сақтайды
-
1 ж дейін
7-8
Жапон хеномелесі немесе жапон айвасы
42
Жемісін әбден піскен кезінде бұтақтарынан қолмен үзіп жинайды
Жемісін жеміс қырғышта ұсақтайды немесе қолмен електе үгітеді. Тұқымын жұмсағынан жуып шайып, 1,5-2 см қалыңдықпен жайып, електе кептіреді және сұрыптайды.
0,7
Бітеу және жабық шөлмектерде
2
11
Тұт ағашы; ақ, қара тұт, шовтун
43
Жеміс шоғыры төселген төсенішке бір үйлі немесе аталықпен қатар өсіп тұрған аналық ағаштан сілкіп түсіреді.
Жеміс бір мезгілде піспейтіндіктен жеміс жинауды бір ағаштан бірнеше рет жүргізеді.
Жеміс шоғырын жиналған күні өңдейді. Тұқымын алу үшін жемісті преспен қысады (шырынын пайдаланып) немесе жартылай толтырылған қаптарда қолмен езіп, електен өткізеді. Електен өткен тұқымды бірнеше рет сумен жуып шаяды және шүберек тартылған рамаға 0,5 см қалыңдықпен жайып, әрбір 3-4 с сайын араластырып көлеңкеде (бастырма астында) кептіреді. Тұқымдар сусымалы болған кезде олардың қалыңдығын 2-3 см дейін көбейтеді. Кептіруді үлгілерді әрбір 2-3 күн сайын өлшеп, тұрақты массаға дейін жүргізеді, содан соң тұқымды сұрыптайды.
2,5
Салқын жерде бітеу және жабық шыны шөлмектерде
3

5-10;
колючая –
8-15;
растопы-
ренная –
8-10
В прохладных
помещениях в
чистых мешках,
ящиках и закромах
(ларях)
1-2
2
2
11
10-12
9-10
Смородина: золотая; черная
39
Ягоды собирают
вручную, обрывая с
ветвей кустов или
стряхивая на подост-
ланные пологи.
Ягоды перетирают в
кадках деревянными
пестами или про-
тирают на решетах.
Семена отмывают в
кадках с водой,
удаляя всплывающую
мезгу и пустые
семена. При
использовании
плодов на соки
ягоды отжимают
на прессе, выжимки
разбавляют водой и
семена отмывают.
Отмытые семена
просушивают на
рамах, обтянутых
мешковиной, слоем 0,5-1 см и
отвеивают
Смородина
золотая –
3-6;
черная –
2-4
Основной вид
тары –
стеклянные,
герметически
укупоренные
бутыли.
Допускается
хранение в
чистых мешках
2
10-14
Солянка: Палецкого, кара-черкез (черкез Палецкого);
Рихтера, черкез, геок-черкез (черкез Рихтера)
40
Плоды-крылатки
собирают вручную,
ошмыгивая с ветвей
на подостланные
пологи. Запрещается
обламывание ветвей
для сбора плодов
Плоды тщательно
просушивают в
течение 2-4 дней в
проветриваемом,
затененном месте,
рассыпав слоем до
10 см и перемеши-
вая каждый час.
На ночь плоды
закрывают брезен-
том. Просушенные
плоды очищают от
примесей на реше-
тах и отвеивают
В сухих, хорошо
проветриваемых
помещениях на
стеллажах слоем
до 50 см,
перелопачивая
1-2 раза в
неделю
До весны
следую-
щего
за сбором
года
6-7
Тополь: белый, или серебристый; черный, или осокорь
41
Сережки обрывают
вручную с ветвей
стоящих деревьев. К
сбору приступают,
когда начинают
растрескиваться
коробочки и в
воздухе появляются
первые летучки
Для дозревания
сережки рассыпают
в сухом проветри-
ваемом помещении
на полу на брезен-
те или на листах
фанеры слоем в 2-3
сережки. Через
2-3 дня, когда
большая часть
коробочек рас-
кроется, выделяя
летучки, сережки
перерабатывают для
получения семян на
семеочистительных
машинах или (при
отсутствии машин)
протирают руками
на металлических
ситах с отверстия-
ми в 2х2 мм.
Сережки тополя
белого протирают
на сите 1 раз,
тополя черного
после первой
переработки про-
сушивают в течение
дня на воздухе и
перерабатывают
вторично
Тополь
белый –
4-11;
черный –
3,5-12
При невозможности
высева семян
вскоре после
сбора их хранят в
герметически
укупоренных
бутылях, просушив
до влажности 7-8 %
в эксикаторах
с хлористым
кальцием или
негашеной
известью
до 1 г
78
Хеномелес японский, или айва японская
42
Плоды собирают в
стадии полной
зрелости, обрывая с
ветвей вручную
Плоды измельчают
на плодотерках или
потирают вручную
на решетах.
Семена отмывают
от мезги, просуши-
вают на решетах,
разложив слоем
1,5-2 см, и
отвеивают
0,7
В герметически
укупоренных
бутылях
2
11
Шелковица: белая, черная, тут, шовкун
43
Соплодия отряхивают
на подостланные
пологи с ветвей
однодомных экземп-
ляров или с женских,
растущих рядом с
мужскими. Ввиду
неодновременного
созревания плодов
сбор их проводят с
каждого дерева по
несколько раз
Соплодия перера-
батывают в день
сбора. Для извле-
чения семян плоды
раздавливают под
прессом (используя
сок) или вручную в
наполовину напол-
ненных мешках и
протирают через
сито. Прошедшие
через отверстия
сита семена про-
мывают несколько
раз водой и просу-
шивают в тени (под
навесом) на рамах,
обтянутых мешкови-
ной, разложив
слоем 0,5 см и
перемешивая каждые
34 ч. Когда семена
станут сыпучими,
слой их увеличи-
вают до 23 см.
Сушку проводят
до постоянной
массы, взвешивая
пробы каждые 23
дня, после чего
семена отсеивают
2,5
В герметически
укупоренных
стеклянных
бутылях в
прохладном
помещении
3

8-10
Алма: үй немесе мәдени; орман; паллас; сібір; қытай; жидекті
44
Жемісін әбден піскен кезінде өсіп тұрған ағаштардан ілмегі бар ұзын сырықпен сілкіп жинайды.
Ілеспе өнімді пайдаланбай тұқым дайындау кезінде жемісті жеміс ұнтақтағыштарда, жеміс қырғыштарда ұсақтайды, машина болмаған кезде електе жонады немесе ағаш ыдыста езеді. Ұсақталған массадан тұқымды сумен жуып шаяды, шүберек тартылған рамада 1 см қалыңдықпен жайып кептіреді және сұрыптайды. Тұқымның шағын партияларын дайындау кезінде сондай-ақ өңдеудің құрғақ тәсілін қолданады. Тұқымның үлкен партияларын жемістен пюре немесе шырын алу арқылы (ыстық әдіспен емес) дайындайды.
Алма:

810
Яблоня: домашняя или культурная; лесная; палласа, сибирская;
сливолистная или китайская, ягодная
44
Плоды собирают в
фазе полной зрелости
со стоящих деревьев,
отряхивая с ветвей
на землю крючками на
длинных шестах.
При заготовке
семян без исполь-
зования побочной
продукции плоды
дробят на плодо-
дробилках, плодо-
терках, при отсут-
ствии машин пере-
тирают на решетах
или разминают в
кадках пестами.
Из измельченной
массы семена отмы-
вают водой, просу-
шивают на рамах,
обтянутых мешко-
виной, разложив
слоем 1 см, и
отвеивают. При
заготовке неболь-
ших партий семян
применяют также
сухой способ пере-
работки. Большие
партии семян гото-
вят с получением
из плодов пюре или
соков (не горячим
способом)
Яблоня
домашняя –

үй - 0,2-0,6;
орман - 0,4-1,0;
сібір -2,5-5,0;
жидекті - 1-4
Салқын жерде; бітеу және жабық шыны шөлмектерде. Оларда да хлорлы кальций болады
2
3
8-10
Шаған: үшір, немесе жасыл; кәдімгі пенсильван, соғды
45
Жемістерін өсіп тұрған ағаштардан қолмен үзіп алып немесе секаторлармен, бұтақкескіштермен кесіп жинайды; төселген төсенішке немесе қоқыстан тазаланған алаңқайға сілкіп жинап, үйіп қояды. Күзгі немесе көктемгі себу үшін тұқымды сәл піспей тұрған күйінде (қанаттары қоңыр түске бояла бастағанда) жинаған жақсы
Жемістерді сағағынан, ұсақ бұтақтан, жапырақтан және басқа қоспалардан қолмен тазалайды, қалыңдығын 5-10 см етіп жайып кептіреді. Тұқымның көлемін азайту үшін және себуге ыңғайлы болу үшін жемісті тұқым тазалайтын машиналарда немесе ауылшаруашылық ұнтақтағышта қанатсыздандырып, тұқымды қоспалардан сұрыптайды.
Шаған:
кәдімгі - 75-85;
соғды - 75-80;
маньчжур - 80;
пенсильван және жасыл -

0,2-0,6;
лесная –
0,4-1,0;
сибирская
2,5-5,0;
сливолист-
ная –
0,3-1,0;
ягодная –
1-4
В прохладных
помещениях;
в стеклянных
герметически
укупоренных
бутылях.
То же, с
хлористым
кальцием
2
3
8-10
Ясень: ланцетный, или зеленый; обыкновенный;
пенсильванский, согдианский
45
Плоды собирают со
стоящих деревьев,
обрывая вручную или
срезая секаторами,
сучкорезами;
отряхивают на землю
на подостланные
пологи или на
очищенную от сора
площадь и собирают,
сметая в кучи. Для
осеннего или
весеннего посева
семена лучше
собирать чуть
недозрелыми (начало
побурения крылаток)
Плоды очищают
вручную от плодо-
ножек, мелких
веточек, листьев и
прочих примесей
или на грохоте
и решетах и просу-
шивают, разложив
слоем 510 см.
Для уменьшения
объема семян и
удобства высева
плоды можно обес-
крыливать на семе-
очистительных
машинах или на
сельскохозяйствен-
ной молотилке с
последующим отвеи-
ванием семян от
примесей
Ясень:
обыкновен-
ный
7585;
согдианский
7580;
маньчжурс-
кий 80;
пенсиль-
ванский и
зеленый

Үй-жайларда немесе траншеяларда 30-60 күн стратификациялайды
36
Виргиния аршасы
Топырақтың қатуына 1,5-2 ай қалғанда себілетін болса, дайындауды қажет етпейді
Үй-жай ішінде 20-300С температурада 30 күн, 150С температурада 120 күн стратификациялайды
Тұқымды 30-50 мин мөлшерде күкірт қышқылы концентратымен өңдейді, сумен шаяды, содан кейін 0-50С температурада 90-120 күн стратификациялайды
37
Кәдімгі арша
Топырақтың қатуына 1,5-2 ай қалғанда себілетін болса, дайындауды қажет етпейді
Үй-жай ішінде 20-300С температурада 30 күн, 150С температурада 120 күн стратификациялайды
38
Түркістан аршасы
Жаңа жиналған тұқымды дайындамай сол күйінде тамыз айы ішінде себеді
Өткен жылғы терең тыныштықтағы тұқымды жазда шілдеде - тамыздың бас кезінде себеді.
39
Жарты шар тәрізді арша
Бұл да қыркүйектің бірінші жартысында себіледі
Бұл да солай
40
Шырғанақ
Топырақ қатпай тұрып 1 айдан кешіктірмей себілсе, дайындауды қажет етпейді
Үй-жайда 0-50С температурада құм салынған жәшіктерде 90 күн стратификацияланады
3 тәулік суда жібітіп алып, үй-жайда 30 күн стратификациялайды
41
Грек жаңғағы
Дайындамайды
Үй-жайда құмда 0-50С температурада 30-45 күн стратификациялайды
Тұқымды көктемде себуге 5-7 күн қалғанда қапқа салынған күйінде тау өзенінің ағын суына малады.
42
Кәдімгі шабдал
Дайындауды қажет етпейді
Үй-жайда 0-50С температурада 100-120 күн стратификациялайды
43
Сібір самырсыны
Дайындауды қажет етпейді
Алдын-ала жібітілген тұқымды 30 күн 0-50С температурада құм салынған жәшіктерде стратификациялайды
Алдын-ала жібітілген тұқымды 30 күн қарға аунатады
44
Жалған қараған (ақ қараған)
Сеппейді
Тұқымды стратификациялайды немесе температурасы 80-850С су құйып, алғашқы 15-20 мин араластырып, суығанша қалдырады. Қажет болса ісінбеген тұқымдарды електен өткізіп алып, оларды өңдеуді қайталайды
45
Тюринген үлбірегі
Шала піскен жемістер тұқымын сепкенде дайындауды қажет етпейді
Шала піскен жемістер тұқымын үй-жайда 0-50С температурада құм салынған жәшіктерде 210-240 күн стратификациялайды
46
Кәдімгі шетен
Жинап алғаннан бастап сепкенге дейін жазғы траншеяларда немесе үй-жайда стратификациялайды
Температурасы 0-50С үй-жайда дымқыл құмда 90-120 күн стратификациялайды, содан кейін қармен көмеді Стратификацияның жалпы ұзақтығы - 150-180 күн
Стратификацияланбаған тұқымды гиббереллиннің 0,002 % ерітіндісінде 3 тәулік жібітеді, содан кейін дымқыл құммен араластырады. 7 күннен кейін өнеді
47
Ақ сексеуіл және қара сексеуіл
Қыста сепкенде дайындауды қажет етпейді
Дайындауды қажет етпейді
48
Кәдімгі мамыр гүл
Дайындауды қажет етпейді
Үй-жайда 0-50С температурада құм салынған жәшіктерде 45 күн стратификациялайды
10-15 сағат суда жібітеді, содан кейін дымқыл ағаш үгіндісінде немесе шымтезекте 2-8 күн ұстайды
49
Үй қараөрігі
Жазғы траншеяларда 90 күн стратификациялайды
Қысқы тоңазымайтын траншеяларда кемінде 150 күн стратификациялайды
50
Тікенді қараөрік (шомырт)
Ерте жазда, тамызда себілетін болса дайындауды қажет етпейді, кеш себілетін болса жиналғаннан бастап себуге дейін (2 ай бойы) жазғы траншеяларда, өткен жылдың тұқымын  80 күн стратификациялайды
Жинала салысымен үй-жайда 150-180 күн немесе қысқы тоңазымайтын траншеяларда 180-210 күн стратификациялайды
51
Алхоры өрік (алша)

траншеях 30-60 дней
36
Можжевельник
виргинский
Не требует подготовки
при посеве за 1,5-2
месяца до замерзания
почвы
Стратифицируют в
помещении 30 дней
при температуре от
20 до 300С и 120
дней при температуре
150С
Обрабатывают семена
концентрированной серной
кислотой не более 30-50
мин, промывают в воде, а
потом стратифицируют при
температуре от 0 до 50С в
течение 90-120 дней
37
Можжевельник
обыкновенный
Не требует подготовки
при посеве за 1,5-2
месяца до замерзания
почвы
Стратифицируют в
помещении 30 дней
при температуре от
20 до 300С и 120
дней при температуре
150С
38
Можжевельник
туркестанский
Свежесобранные не
ушедшие в глубокий
покой семена высевают
без подготовки в
течение августа
Летние посева
прошлогодними
семенами в состоянии
глубокого покоя
производят в июле -
начале августа
39
Можжевельник
полушаровидный
То же в течение первой
половины сентября
То же
40
Облепиха
крушиновая
Не требует подготовки
при посеве не позднее
чем за 1 месяц до
замерзания почвы
Стратифицируют в
ящиках с песком в
помещении в течение
90 дней при
температуре от 00С
до 50С
Замачивают в воде 3 суток
и стратифицируют в
помещении 30 дней
41
Орех грецкий
Не подготавливают
Стратифицируют в
песке в помещении в
течение 30-45 дней
при температуре от
00С до 50С
Семена за 5-7 дней до
весеннего посева
вымачивают в проточной
воде горных
речек в мешках
42
Персик
обыкновенный
Не требует подготовки
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0 до
50С в течение
100-120 дней
43
Пихта
сибирская
Не требует подготовки
Стратифицируют в
ящиках с песком
предварительно
замоченные семена в
течение 30 дней при
температуре от 00С
до 50С
Применяют снегование
предварительно замоченных семян в течение 30 дней
44
Робиния
лжеакация
(белая
акация)
Не высевают
Семена стратифи-
цируют или ошпари-
вают водой при тем-
пературе 80-850С и
оставляют до остыва-
ния, перемешивая
первые 15-20 мин.
При необходимости
ненабухшие семена
отделяют на решетах
и повторяют их
обработку
45
Роза собачья
Не требуется подготовки
при посеве семян из
недозрелых плодов
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0 до
50С в ящиках с
песком в течение
210-240 дней семена
из недозрелых плодов
46
Рябина
обыкновенная
Стратифицируют в летних
траншеях или в
помещении с момента
сбора до посева
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0 до
50С во влажном песке
в течение 90-120
дней, затем вносят
под снег. Общая
длительность
стратификации
150-180 дней
Нестратифицированные
семена замачивают в
0,002 %-ном растворе
гиббереллина в течение 3
суток, затем смешивают с
влажным песком.
Прорастают через 7 дней
47
Саксаул
белый и
черный
При зимнем посеве не
требуют подготовки
Не требуют подготовки
48
Сирень
обыкновенная
Не требует подготовки
Стратифицируют в
ящиках с песком в
помещении при
температуре от 0 до
50С в течении 45
дней
Замачивают в воде 10-15
ч, затем выдерживают во
влажных опилках или
торфе в течение 2-8 дней
49
Слива
домашняя
Стратифицируют в летних
траншеях в течение 90
дней
Стратифицируют в
зимних непромерзаю-
щих траншеях не
менее 150 дней
50
Слива колючая
(терн)
Не требует подготовки
при раннелетних,
августовских посевах,
при поздних посевах
стратифицируют в
летних траншеях с
момента сбора до посева
(в течение 2 месяцев),
прошлогодние семена -
80 дней
Стратифицируют в
помещении сразу
после сбора в тече-
ние 150-180 дней
или в зимних непро-
мерзающих траншеях
180-210 дней
51
Слива
растопыренная
(алыча)
Стратифицируют сразу
после сбора в летних
траншеях до посева.
Семена прошлогоднего

Жинала салысымен себуге дейін жазғы траншеяларда стратификациялайды. Өткен жылғы тұқымды 60-90 күн стратификациялайды
Жинала салысымен жазғы траншеяларда стратификациялайды, ал содан кейін қысқы тоңазымайтын траншеяларда 120-170 күн немесе температурасы 3-50С үй-жайда 150 күн стратификациялайды
52
Қызыл күрең қарақат
Жазғы траншеяларда 45-60 күн стратификациялайды
Үй-жайда 90-120 күн стратификациялайды
Тұқымды бастапқы температурасы 500С суда 24 сағат жібітеді. Содан кейін 12-150С температурада күн сайын араластырып, ылғалдандырып 30 күн стратификациялайды. Ауыспалы температурада (жылы және суық) стратификациялағанда тұқымды 30 күн дайындайды.
53
Қара қарақат
Жазғы траншеяларда 45-60 күн стратификациялайды
Үй-жайда 90-120 күн стратификациялайды
54
Сібір самырсын қарағайы
Дайындамайды, тек марганец қышқылы калийдің 0,5 % ерітіндісінде жібітеді
Тұқымды алдын-ала 3 тәулік жібітеді, дымқыл құммен, ағаш үгіндісімен немесе шымтезек ұнтағымен араластырып, жәшіктермен қар астына немесе салқын 00С үй-жайға себуге дейін 2-3 ай қойып қояды. Қысқы тоңазымайтын траншеяларда сақтағанда да дайындалады
Құммен араластырылған тұқымды (2:1) қалыңдығы 20 см, 50% дейін толық ылғал сақтағанша сулап, 30-400 температурада 12 сағат бүркептіргішке қояды, содан кейін қарға көмеді. Бұдан кейін қайта сулап, бүр кептіргіштерге қояды, содан соң қар астына қояды. Екі мәрте өңдеуден өткен тұқымды 10-11 күн стратификациялайды. ТМТД немесе фентиураммен дәрілейді.
55
Қырым қарағайы
Себілмейді
Тұқымды 9-12 сағат суға жібітеді
56
Кәдімгі қарағай
Дайындауды қажет етпейді
Тұқымды 9-12 сағат суға жібітеді. Дорбаларға салынған құрғақ немесе жібітілген тұқымды 1-2 ай қарға қояды.
Тұқымды жібітіп, өнгенше ылғалды күйінде ұстайды және 1-2 айға қар астына шығарып қояды. Микориз құрайтын майқұлақ саңырауқұлағының таза дақылымен тұқым микоризациясын жүргізеді. 24 сағат 0,02 % дейін күкірт қышқылы мырыш, күкірт қышқылы марганец (0,1 % және одан төмен), бор қышқылы (0,025%) және гетероауксин (0,01 % және одан төмен) ерітіндісінде жібітеді. Жиілігі 22,5кГц және қуаты 15 Вт ультрадыбыспен 10 минут өңдейді.
57
Ақ терек
Дайындауды қажет етпейді (жиналған соң бірден себіледі)
58
Қара терек
Дайындауды қажет етпейді (жиналған соң бірден себіледі)
59
Батыс боз аршасы
Дайындауды қажет етпейді.
Жібітілген тұқымды бір ай бойы қарға аунатады
60
Нағыз пісте
Себілмейді.
Тұқымды 12-15 сағат жылы суда (400С) жібітіп, құм салынған жәшіктерде (1:3) немесе траншеяларда 30-40 күн стратификациялайды
Тұқымды 12-15 сағат жылы суда (400С) жібітіп, қаппен жылы жерге іліп қояды және өне бастағанша 9-12 күн анда-санда сулап тұрады
61
Кәдімгі мойыл
Дайындауды қажет етпейді.
Үй-жайда 0-50С температурада 150-180 күн стратификациялайды
62
Жабайы орман алмасы
Суда 2 тәулік жібітеді, содан кейін 0-50С температурада құмда, шымтезекте немесе ағаш үгіндісінде 75-105 күн стратификациялайды
Стратификацияланбаған тұқымды гибберллиннің 0,002 % ерітіндісінде 3 тәулік жібітеді, содан кейін дымқыл құммен араластырады. Тұқым 6-7-ші күні өнеді.
63
Кәдімгі шаған
Онша толыспаған тұқымды жазғы траншеяларда маусым айынан себуге дейін стратификациялайды
Үй-жайда алдымен 18-200 температурада 2-3 ай, содан кейін 5-110С температурада стратификациялайды. Стратификациялаудың жалпы ұзақтығы 180-200 күн (шала піскен тұқымдар)

сбора - 60-90 дней
Стратифицируют в
летних траншеях
сразу после сбора,
а затем в зимних
непромерзающих
траншеях в течение
120-170 дней или в
помещении при
температуре от 3 до
50С в течение 150
дней
52
Смородина
золотая
Стратифицируют в летних
траншеях в течение
45-60 дней
Стратифицируют в
помещении в течение
90-120 дней
Семена замачивают
в воде при начальной
температуре 500С в
течение 24 ч.
Затем стратифицируют при
температуре от 12 до
150С, ежедневно
перемешивая и увлажняя в
течение 30 дней.
При стратификации при
переменных температурах
(плюсовых и минусовых)
семена подготовливают в
течение 30 дней
53
Смородина
черная
Стратифицируют в летних
траншеях в течение
45-60 дней
Стратифицируют в
помещении в течение
90-120 дней
54
Сосна
кедровая
сибирская
Не подготавливают,
только намачивают в
0,5 %-ном растворе
марганцовокислого калия
Семена замачивают
предварительно в
течение 3 суток,
смешивают с влажным
песком, опилками или
торфяной крошкой,
помещают в ящиках
под снег или в
холодное помещение
при 00С, за 2-3
месяца до посева
Подготовляются и при
хранении в зимних
непромерзающих
траншеях
Семена в ящиках в смеси с
песком (1:2) слоем 20 см
увлажняют до 50 % полной
влагоемкости и ставят в
шишкосушилку при
температуре от 30 до 400С
на 12 ч, затем выносят
под снег. После этого
снова увлажняют, ставят в
шишкосушилку, а затем
выносят под снег.
После двукратной
обработки семена проходят
стратификацию за 10-11
дней
Протравливают ТМТД или
фентиурамом
55
Сосна
крымская
Не высевают
Замачивают семена в
течение 9-12 ч
56
Сосна
обыкновенная
Не требует подготовки
Замачивают семена в
течение 9-12 ч
Применяют снегование
сухих или намоченных
семян в мешочках в
течение 1-2 месяцев
Семена замачивают,
выдерживают во влажном
состоянии до наклевывания
и переносят под снег на
1-2 месяца
Проводят микоризацию
семян чистой культурой
микоризообразующего
гриб масляника
Замачивают в течение 24 ч
в растворе сернокислого
цинка концентрацией до
0,02 %, сернокислого
марганца (0,1 % и ниже),
борной кислоты (0,025 %)
и гетероауксина (0,01 % и
ниже)
Обрабатывают ультразвуком
частотой 22,5 кГц и
мощностью 15 Вт в течение
10 мин
57
Тополь белый
Не требует подготовки
(посев сразу после сбора)
58
Тополь черный
Не требует подготовки
(посев сразу после сбора)
59
Туя западная
Не требует подготовки
Проводят снегование
намоченных семян в
течение месяца
60
Фисташка
настоящая
Не высевают
Семена замачивают
12-15 ч в теплой
воде (400С), затем
стратифицируют в
ящиках с песком
(1:3) или в траншеях
в течение 30-40 дней
Семена замачивают
12-15 ч в теплой воде
(400С), подвешивают в
мешках в теплом месте
и смачивают периодически
в течение 9-12 дней, до
начала прорастания
61
Черемуха
обыкновенная
Не требует подготовки
Стратифицируют в
помещении при
температуре от 0 до
50С в течение
150-180 дней
62
Яблоня лесная
Не требует подготовки
Замачивают в воде в
течение 2 суток, а
затем стратифицируют
при температуре от 0
до 50С в песке,
торфе или в опилках
в течение 75-105
дней
Нестратифицированные
семена замачивают в
0,002 %-ном растворе
гиббереллина в течение 3
суток, затем смешивают с
влажным песком.
Семена прорастают на 6-7
день
63
Ясень
обыкновенный
Стратифицируют в летних
траншеях с июня до
посева несколько
недозрелые семена
Стратифицируют в
помещениях сначала
при температуре от
18 до 200С в течение
2-3 месяцев, затем
при температуре от 5
до 110С.
Общая длительность
стратификации
180-200 дней
(недозрелые семена)