Салық органдарының импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың төленуі фактісін растау не растаудан дәлелді бас тарту ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 348 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 2 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6361 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 мамырдағы № 229 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.05.02 № 229 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-20-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Салық органдарының импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың төленуі фактісін растау не растаудан дәлелді бас тарту ережесін осы бұйрыққа қоса берiлiп отырған қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ерғожин Д.Е.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жариялану күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2010 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға таралады.
Министр                                           Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 16 шілдедегі
№ 348 бұйрығына қосымша
Салық органдарының импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың төленуі фактісін растау не растаудан дәлелді бас тарту ережесін бекіту туралы
1. Осы Ереже Салық органдарының Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген нысан бойынша тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (бұдан әрі - Өтініш) тиісті белгі қою жолымен импортталған тауарлар бойынша жанама салықтардың төленуі фактісін растауының не осындай растаудан дәлелді бас тартуының тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.02.25 № 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
2. Өтініштердің даналарына жанама салықтардың толық төленгенін (Салық кодексіне сәйкес қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) және (немесе) акциздерді салудан босатылуын немесе «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) сәйкес ҚҚС есепке жатқызу әдісімен төленуін, сондай-ақ импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзімінің өзгеруін) растайтын белгілерді (бұдан әрі - белгі) салық органы салық органына қағаз тасығышта Өтініш және Салық кодексінің 276-20-бабында көзделген құжаттар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қояды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.02.25 № 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Салық төлеуші «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 276-20-бабына сәйкес Өтінішті (Өтініштерді) кері қайтарған жағдайда жаңадан табыс етілген Өтініштің (Өтініштердің) даналарына белгі салық органы жаңадан табыс етілген қағаз тасығышта Өтінішті (Өтініштерді) және Салық кодексінің 276-20-бабында көзделген құжаттарды (олар болған жағдайда) тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қойылады.

Об утверждении Правил подтверждения налоговыми органами факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам либо мотивированного отказа в подтверждении
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2010 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2010 года № 6361. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 мая 2012 года № 229
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 02.05.2012 № 229 (вводится в действие с 01.01.2012).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьей 276-20 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила подтверждения налоговыми органами факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам либо мотивированного отказа в подтверждении согласно приложению к настоящему приказу.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2010 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 июля 2010 года № 348
Правила подтверждения налоговыми органами факта уплаты налога
на добавленную стоимость по импортированным товарам
либо мотивированного отказа в подтверждении
1. Правила подтверждения налоговыми органами факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам либо мотивированного отказа в подтверждении (далее - Правила) определяют порядок подтверждения налоговыми органами факта уплаты косвенных налогов по импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товарам в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, предусмотренным налоговым законодательством Республики Казахстан (далее - Заявление), путем проставления соответствующей отметки либо мотивированного отказа в таком подтверждении.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 25.02.2011 № 99 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Проставление на четырех экземплярах Заявления отметок, подтверждающих уплату косвенных налогов в полном объеме (освобождение от обложения налогом на добавленную стоимость (далее - НДС) и (или) акцизов в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) или уплату НДС методом зачета, а также изменение срока уплаты НДС на импортируемые товары в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Закон о введении) (далее - отметка), производится налоговым органом в течение десяти рабочих дней со дня поступления в налоговый орган Заявления в четырех экземплярах на бумажном носителе и документов, предусмотренных в статье 276-20 Налогового кодекса.
В случае отзыва налогоплательщиком Заявления (Заявлений) в соответствии со статьей 276-22 Налогового кодекса проставление отметки на экземплярах вновь представленного (представленных) Заявления (Заявлений) либо мотивированный отказ в подтверждении производится в течение десяти рабочих дней с даты регистрации налоговым органом вновь представленного (представленных) Заявления (Заявлений) на бумажном носителе и документов, предусмотренных в статье 276-20 Налогового кодекса (в случае их наличия).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 25.02.2011 № 99 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

3. Белгі Өтініш даналарының екінші бөлімінде «_____ ҚҚС теңге сомасында төленді» немесе «____ акциздер теңге сомасында төленді» жолдарында Өтініштің 19 және (немесе) 20 бағандарының қорытынды мәніне тең қосылған құн салығы және (немесе) акциз сомаларын қою арқылы, не ҚҚС және (немесе) акциз салудан босатуды білдіретін «босату» деген сөзді не Енгізу туралы заңның 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен ҚҚС төлеуді білдіретін «есепке жатқызу әдісі» деген сөздерді не Енгізу туралы заңның 49-бабына сәйкес импортталған тауарларға ҚҚС төлеу мерзімінің өзгергенін білдіретін «кейінге қалдыру» деген сөздерді көрсету арқылы жүргізіледі.
Өтініш даналарының екінші бөлімінде белгі:
белгіні қойған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), белгі қойылған күн көрсетіле отырып, белгіні қойған лауазымды тұлғаның қолымен;
салық органы басшысының (басшы орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қол қойған күні көрсетіле отырып, оның қолымен;
салық органының атауы көрсетіле отырып, салық органының мөрімен куәландырылады.
4. Өтініштің бір данасы салық органында қалады, белгісі бар үш данасы салық төлеушіге не оның өкіліне Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті салық органдарымен тіркеу журналында қол қою арқылы беріледі.
Бұл ретте салық төлеуші не оның өкілі Өтініштің тиісті үш данасын Журналға қол қойып алады.
5. Белгі қоюдан бас тартқан жағдайда салық органы белгі қою үшін белгіленген мерзімнен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей салық төлеушіге анықталған сәйкессіздіктер, оларды жою, сондай-ақ табыс етілген Өтінішті (Өтініштерді) кері қайтару қажеттігі туралы және жаңа Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініштерді) табыс ету туралы ұсыныс көрсетілген жазбаша түрде растаудан дәлелді бас тартуды жібереді. Дәлелді бас тартумен бір мезгілде салық заңнамасында көзделген камералды бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жіберіледі.
Растаудан дәлелді бас тарту салық органына қағаз тасығышта төрт данада Өтініштің және Салық кодексінің 276-20-бабында көзделген құжаттардың келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Дәлелді бас тарту нысаны екі экземплярда басып шығарылады. Бұл ретте дәлелді бас тартудың бір экземпляры салық органында қалдырылады, екінші нысаны Өтініштің үш экземплярымен салық төлеушіге немесе оның өкіліне тапсырылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.02.25 № 99 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

3. Отметка производится посредством проставления во втором разделе экземпляров Заявлений в строках "НДС в сумме _____ тенге уплачен" или "Акцизы в сумме ______ тенге уплачены" суммы НДС и (или) акциза, равной итоговому значению граф 19 и (или) 20 Заявлений, и (или) указания слова "освобождение", означающего освобождение от обложения налогом НДС и (или) акцизов и (или) слова "метод зачета", означающего уплату НДС методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении, и (или) слова "отсрочка", означающего изменение срока уплаты НДС на импортируемые товары в соответствии со статьей 49 Закона о введении.
Во втором разделе экземпляров Заявлений отметка заверяется:
подписью должностного лица, проставившего отметку, с указанием его фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты проставления отметки;
подписью руководителя (заместителя руководителя) налогового органа с указанием его фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты подписи;
печатью налогового органа с указанием наименования налогового органа.
4. Один экземпляр Заявления остается в налоговом органе, три экземпляра с отметкой – у налогоплательщика либо его представителя.
При этом налогоплательщик либо его представитель получает соответствующие три экземпляра Заявления под роспись в Журнале регистрации налоговыми органами заявлений о ввозе товаров и об уплате косвенных налогов.
5. В случае отказа в проставлении отметки, налоговый орган направляет налогоплательщику мотивированный отказ в подтверждении по форме согласно приложению к настоящим Правилам, в котором указываются выявленные несоответствия (нарушения), предложение об их устранении, а также о необходимости отзыва представленного (представленных) Заявления (Заявлений) и представлении нового (новых) Заявления (Заявлений) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. Одновременно с мотивированным отказом направляется уведомление об устранении нарушения по результатам камерального контроля, предусмотренным налоговым законодательством.
Мотивированный отказ в подтверждении производится налоговым органом в течение десяти рабочих дней со дня поступления в налоговый орган Заявления в четырех экземплярах на бумажном носителе и документов, предусмотренных в статье 276-20 Налогового кодекса.
Форма мотивированного отказа распечатывается в двух экземплярах. При этом, один экземпляр мотивированного отказа остается в налоговом органе, второй экземпляр с тремя экземплярами Заявления вручается налогоплательщику либо его представителю.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 25.02.2011 № 99 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).