Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі № 123-ө "Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын және өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есептемеге қойылатын талаптарды келісу ережелерін бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2010 жылғы 25 тамыздағы № 228-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6474 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 14 ақпандағы № 16-ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 14.02.2013 № 16-ө бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын және өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есептемеге қойылатын талаптар рәсімін оңтайландыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-баптың 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі № 123-ө «Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын және өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есептемеге қойылатын талаптарды келісу ережелерін бекіту туралы»   бұйрығына(нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4714 болып тіркелген, «Заң газетінің» 2007 жылдың 1 тамызындағы № 116 (1319) нөмірінде жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламалары мен өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есеп беруге қойылатын талаптарды келісу ережесінде:
3 және 4 тармақтар келесі редакцияда баяндалсын:
«3. І, II, III санатты нысандары бар табиғат пайдаланушылар өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларын келісу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарға жүгінеді.
4. Табиғатты пайдаланушымен әзірленген өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы рұқсат беруші органға қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат алуға өтінім бергенге дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарда келісіледі.
Сонымен қатар, өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын қарау мерзімі оның келіп түскен күнінен бастап он бес күнтізбелік күннен артық емес.»;
6 тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
«Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша жасалатын есеп ереженің қосымшасында көрсетілген нысанда ұсынылады.»;
8 тармақта:
«қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне» деген сөздер «қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
9 тармақта:
«10» санынан кейін «жұмыс» сөзі толықтырылсын;
келесі мәтіндегі абзацтармен толықтырылсын:
«қалдықтар мониторингі бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
жердің ластану деңгейінің мониторингі бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
радиациялық мониторинг бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады;
санитарлық-қорғау аймағының шеңберінде әсер ету мониторингі (атмосфералық ауа, су ресурстары, топырақ жамылғысы) бойынша есеп беру есептік тоқсаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тоқсан сайын тапсырылады.»;
барлық мәтін бойынша «уәкілетті орган», «уәкілетті органмен»  сөздері «аумақтық орган», «аумақтық органмен» сөздерімен ауыстырылсын;
осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес қосымшалармен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года 123-п "Об утверждении Правил согласования программ производственного экологического контроля и требований к отчетности по результатам производственного экологического контроля"
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 25 августа 2010 года № 228-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2010 года № 6474. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 14 февраля 2013 года № 16-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 14.02.2013 № 16-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях оптимизации процедуры согласования программ производственного экологического контроля и требований к отчетности по результатам производственного экологического контроля и в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года 123-п "Об утверждении Правил согласования программ производственного экологического контроля и требований к отчетности по результатам производственного экологического контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4714, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 1 августа 2007 г. № 116 (1319)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах согласования программ производственного экологического контроля и требований к отчетности по результатам производственного экологического контроля, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Для согласования программы производственного экологического контроля природопользователи, имеющие объекты I, II, III категории обращаются в территориальные органы охраны окружающей среды.
4. Программа производственного контроля, разработанная природопользователем, подлежит согласованию c территориальными органами в области охраны окружающей среды до подачи заявки на получение разрешения на эмиссии в окружающую среду в орган, выдающий разрешение.
При этом срок рассмотрения программы производственного контроля составляет не более пятнадцати календарных дней со дня поступления.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отчет по результатам производственного экологического контроля представляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам.";
в пункте 8:
слова "в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды либо его территориальные подразделения" заменить на слова "в территориальные органы в области охраны окружающей среды";
в пункте 9:
после цифры "10" дополнить словом "рабочих";
дополнить абзацами следующего содержания:
"отчет по мониторингу отходов, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по мониторингу уровня загрязнения земель, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по радиационному мониторингу, представляется ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала;
отчет по мониторингу воздействия на границе санитарно-защитной зоны (атмосферный воздух, водные ресурсы, почвенный покров) ежеквартально, в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала.";
по всему тексту слова "уполномоченный орган", "уполномоченным органом" заменить словами "территориальный орган", "территориальным органом";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему приказу.

2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің төрағасы С.Х. Мұташевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жариаланғаннан бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                            Н. Әшімов
ҚР Қоршаған ортаны қорғау
министрінің 2010 жылғы
25 тамыздағы № 228-ө
бұйрығына қосымша
Өндірістік экологиялық бақылау
бағдарламалары мен өндірістік
экологиялық бақылау нәтижелері
бойынша есеп беруге қойылатын
талаптарды келісу
ережесіне қосымша
Өндірістік экологиялық бақылау бойынша есеп нысаны
1 кесте

2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета экологического регулирования и контроля Муташева С.Х.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Н. Ашимов
Приложение
к приказу Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 28 августа 2010 года № 228-ө
Приложение
к Правилам согласования программ
производственного экологического контроля
и требований к отчетности по результатам
производственного экологического контроля
Форма отчета по производственному экологическому контролю
Таблица 1.

1. Жалпы мәлімет
№ р/н
Өндірістік нысанның атауы (орналасқан жері)
Өндірістік үдерістің қысқаша сипаттамасы
Өндірістік экологиялық бақылау жиілігі
1
2
3
4
2 кесте
2. Зертхана туралы мәлімет
№ р/н
Аккредиттелген сынақ зертханасының атауы
Аккредиттелген сынақ зертханасы аттестатының нөмірі және мерзімі
Аккредиттелген сынақ зертханасының ауданы
1
2
3
4
3 кесте
3. Эмиссия мониторингі
3.1. Атмосфералық ауа
Шығарынды көзінің атауы (шығарынды көзінің нөмірі)
Ластаушы заттардың атауы
Бекітілген мөлшер (г/с; т/жыл)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (г/сек; т/кв.; т/жыл)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (ШЖБШ)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.2. Су ресурстары
Әсер ету көздерінің атауы (бақылау нүктелері)
Ластаушы заттардың атауы
Бекітілген мөлшер (мг/дм3; т/жыл)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (мг/дм3; т/кв.; т/жыл)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (ШЖБТ)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.3. Өндіріс және тұтыну қалдықтары
Қалдықтарды сақтау және көму орнының атауы (орналасқан жері)
Қалдықтардың түрлері
Қауіптілік деңгейі
Эмиссия мөлшері (т/кв.; т/г.)
Шынайы (т/кв.; т/г.)
Қалдықтарды қайта өңдеу бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.4. Жердің ластану деңгейінің мониторингі
Әсер ету көзінің атауы (бақылау нүктелері)
Ластаушы заттардың атауы
Бекітілген мөлшер (мг/кг)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (мг/кг)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (ШЖБК, фон)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
3.5. Радиациялық мониторинг
Әсер ету көзінің атауы (бақылау нүктелері)
Бекітілген мөлшер (мк3в/с)
Мониторингтің шынайы нәтижесі (мк3в/с)
Мөлшерден асуы немесе сақталуы (НРБ 99)
Заң бұзушылықты жою бойынша іс-шаралар
1
2
3
4
5
4 кесте
4. Санитарлық-қорғау аймағы шеңберінде әсер ету мониторингі
4.1. Атмосфералық ауа
Сынамалар алынатын нүкте
Ластаушы заттардың атауы
Шынайы концентрация
ШЖБШ мөлшері м.р., мг/м3
ШЖБШ жоғарылауы қысқаша
Заң бұзушылықтарды жою және экологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныс
1
2
3
4
5
6
4.2. Су ресурстары
Сынамалар алынатын нүкте
Ластаушы заттардың атауы
Шынайы концентрация
ШЖБШ мөлшері мг/л
ШЖБШ жоғарылауы қысқаша
Заң бұзушылықтарды жою және экологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныс
1
2
3
4
5
6
4.3. Топырақ жамылғысы
Сынамалар алынатын нүкте
Ластаушы заттардың атауы
Шынайы концентрация
ШЖБШ мөлшері мг/кг
ШЖБШ жоғарылауы қысқаша
Заң бұзушылықтарды жою және экологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныс
1
2
3
4
5
6
Ескерту: * бақылаудың жоспар-кестесіне сәйкес;
** ағымдағы жылы мониторингтің шынайы көрсеткіштері жарты
жылдық және жылдық болып толтырылады.

1. Общие сведения
п/п
Наименование
производственного
объекта
(месторасположение)
Краткая
характеристика
производственного
процесса
Периодичность
производственного
экологического
контроля
1
2
4
5
Таблица 2.
2. Сведения о лаборатории
п/п
Наименование
аккредитованной
испытательной
лаборатории
Номер и срок
аттестата
аккредитации
испытательной
лаборатории
Область аккредитации
испытательной
лаборатории
1
2
3
Таблица 3.
3. Мониторинг эмиссий
3.1. Атмосферный воздух
Наимено-
вание
источников
выброса
(номер
источника
выброса)
Наимено-
вание
загряз-
няющих
веществ
Установ-
ленный
норматив
(г/с;
т/год)
Фактический
результат
мониторинга
(г/сек;
т/кв.;
т/год)
Соблюдение
либо
превышение
нормативов
(ПДВ)
Мероприятия
по
устранению
нарушения
1
2
3
4
5
6
3.2. Водные ресурсы
Наимено-
вание
источников
воздействие
(контроль-
ные точки)
Наимено-
вание
загряз-
няющих
веществ
Установ-
ленный
норматив
(мг/дм3;
т/год)
Фактический
результат
мониторинга
(мг/дм3;
т/кв.;
т/год)
Соблюдение
либо
превышение
нормативов
(ПДС)
Мероприятия
по
устранению
нарушения
1
2
3
4
5
6
3.3. Отходы производства и потребления
Наименование
место хранение
и захоронение
отходов
(расположение)
Виды
отходов
Уровень
опасности
Норматив
эмиссии
(т/г.)
Фактически
(т/г.)
Мероприятия
по утилизации
отходов
1
2
3
4
5
6
3.4. Мониторинг уровня загрязнения земель
Наименование
источников
воздействие
(контрольные
точки)
Наименование
загрязняющих
веществ
Установ-
ленный
норматив
(мг/кг)
Факти-
ческий
результат
монито-
ринга
(мг/кг)
Соблю-
дение
либо
превышение
нормативов
(ПДК, фон)
Мероприятия
по
устранению
нарушения
1
2
3
4
5
6
3.5. Радиационный мониторинг
Наименование
источников
воздействие
Установленный
норматив
(мкЗв/ч)
Фактический
результат
мониторинга
(мкЗв/ч)
Соблюдение
либо
превышение
нормативов
(НРБ 99)
Мероприятия
по устранению
нарушения
1
2
3
4
5
4. Мониторинг воздействия на границе санитарно-защитной зоны (СЗЛ)
4.1. Атмосферный воздух
Точки
отбора
проб*
Наименование
загрязняющих
веществ
Фактическая
концентрация
Норма
ПДК
м.р.,
мг/м3
Наличие
превышения
ПДК,
кратность
Предложения по
устранению
нарушений и
улучшению
экологической
обстановки
1
2
3
4
5
6
4.2. Водные ресурсы
Точки
отбора
проб*
Наименование
загрязняющих
веществ
Фактическая
концентрация
Норма
ПДК
мг/л
Наличие
превышения
ПДК,
кратность
Предложения по
устранению
нарушений и
улучшению
экологической
обстановки
1
2
3
4
5
6
4.3. Почвенный покров
Точки
отбора
проб*
Наименование
загрязняющих
веществ
Фактическая
концентрация
Норма
ПДК
мг/кг
Наличие
превышения
ПДК,
кратность
Предложения по
устранению
нарушений и
улучшению
экологической
обстановки
1
2
3
4
5
6
Примечание: * согласно План-графика контроля;
** показатели фактического мониторинга в т/год заполняется за полугодие и год.