Табиғат қорғау мекемесінің рәміздерін (эмблемасы мен туын) әзірлеу және пайдалану қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 1 қыркүйектегі N 556 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 6 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6522 болып енгізілді
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - РҚ Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.24 № 17-03/541 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 8-бабының 6) тармақшасына және 19-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - РҚ Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.24 № 17-03/541 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғат қорғау мекемесiнiң рәмiздерiн (эмблемасы мен туын) әзiрлеу және пайдалану қағидасы бекiтілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - РҚ Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.24 № 17-03/541 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. «Табиғат қорғау мекемесінің рәміздерін әзірлеу және пайдалану ережесі бекітілсін туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 22 қаңтардағы № 21 (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 4549 нөмірмен тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Омаров Ж. Ы.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                            Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министірінің м.а.
2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 556
бұйрығымен бекітілген
Табиғат қорғау мекемесінің рәміздерін (эмблемасы мен туын) әзiрлеу және пайдалану қағидасы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - РҚ Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.24 № 17-03/541 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғат қорғау мекемесiнiң рәмiздерiн (эмблемасы мен туын) әзiрлеу және пайдалану қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 8-бабының 6) тармақшасына және 19-бабына сәйкес әзірленді және мемлекеттік табиғи қорықтардың, мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің, мемлекеттік табиғи резерваттардың, мемлекеттік өңірлік табиғи парктердің (бұдан әрі – табиғат қорғау мекемелері) рәміздерін (эмблемасы мен туын) әзiрлеу және пайдалану тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - РҚ Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.24 № 17-03/541 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.

Об утверждении Правил разработки и использования символики (эмблемы и флага) природоохранного учреждения
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 556. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2010 года № 6522
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.10.2012 № 17-03/541 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 8 и статьей 19 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях» ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.10.2012 № 17-03/541 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и использования символики (эмблемы и флага) природоохранного учреждения.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.10.2012 № 17-03/541 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 января 2007 года № 21 "Об утверждении Правил разработки и использования символики природоохранного учреждения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4549).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                             Е. Аман
Утверждены
приказом и.о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 1 сентября 2010 года № 556
Правила
разработки и использования символики (эмблемы и флага)
природоохранного учреждения
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.10.2012 № 17-03/541 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и использования символики (эмблемы и флага) природоохранного учреждения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 и статьей 19 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях» и определяют порядок разработки и использования символики (эмблемы и флага) государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных региональных природных парков (далее - природоохранное учреждение).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.10.2012 № 17-03/541 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Бейнесін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекітетін табиғат қорғау мекемесінің эмблемасы мен жалауы оның рәміздері (бұдан әрі – рәміздер) болып табылады.
3. Рәміздерді әзірлеу кезінде мынадай негізгі талаптар сақталады:
1) эмблемада табиғат қорғау мекемесінің табиғи және/немесе тарихи-мәдени кешендері мен объектілерінің тән ерекшеліктерін көрсететін сөздік, бейнелік және/немесе көлемдік белгілер не олардың аралас үлгілері бейнеленеді, сондай-ақ оның мемлекеттік тілдегі атауы жазылады;
2) жалау мемлекеттік табиғат қорғау мекемесінің эмблемасы мен мемлекеттік тілдегі толық атауы орналасатын мата түрінде болады. Жалау енінің оның ұзындығына ара-қатынасы – 1:2.
2. Рәміздерді әзірлеу және бекіту
4. Рәміздерді әзірлеуді табиғат қорғау мекемесі ұйымдастырады.
5. Табиғат қорғау мекемесінде мекеме басшысы орынбасары басшылығындағы мекеме қызметкерлері саны бес адамнан кем емес, рәміздер әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы құрылады.
6. Рәміздер жобасын 15 жұмыс күні ішінде табиғат қорғау мекемесінің ғылыми-техникалық кеңесінде қарайды және оң қорытындысымен уәкілетті органға жіберіледі.
Уәкілетті органда бірінші басшының не оның орнын алмастыратын адамның бұйрығымен сараптама комиссиясы құрылады, ол жиырма жұмыс күннің ішінде рәміздер жобасын қарайды. Сараптама комиссиясының оң қорытындысын алғаннан кейін рәміздер он жұмыс күнінің ішінде уәкілетті органның бірінші басшысының не оның орнын алмастыратын адамның бұйрығымен бекітіледі.
Сараптама комиссиясының теріс қорытындысы алынған жағдайда рәміздер жобасы он жұмыс күнінің ішінде табиғат қорғау мекемесіне пысықтауға қайтарылады. Табиғат қорғау мекемесі ол қайтарылғаннан кейін бір ай мерзім ішінде сараптама комиссиясының ескертпелері мен ұсыныстарын ескере отырып пысықтауды қамтамасыз етеді және оны қарауға қайта енгізеді.
7. Бекітілген рәміздер «Тауарлық белгілер, қызмет көрсету белгілері және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы» 1999 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес табиғат қорғау мекемесінің тауарлық белгісі ретінде тіркеледі.
3. Рәміздерді пайдалану
8. Табиғат қорғау мекемесі рәміздерді бланкілерде, баспа және өзге де ақпараттық және білім беру өнімдерінің барлық түрінде, қызметтер көрсету кезінде пайдаланады, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың оны ақылы негізде пайдалануына рұқсат береді.

2. Символикой природоохранного учреждения являются его эмблема и флаг (далее - символика), изображение которых утверждается уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий (далее - уполномоченный орган).
3. При разработке символики соблюдаются следующие основные требования:
1) в эмблеме отражаются словесные, изобразительные и/или объемные обозначения либо их комбинации, отражающие характерные особенности природных и/или историко-культурных комплексов и объектов природоохранного учреждения, а также помещается его наименование на государственном языке;
2) флаг представляет собой полотнище, на котором размещаются эмблема и полное наименование природоохранного учреждения на государственном языке. Отношение ширины флага к его длине - 1:2.
2. Разработка и утверждение символики
4. Разработка символики организуется природоохранным учреждением.
5. В природоохранном учреждении создается рабочая группа по разработке символики из числа сотрудников учреждения в количестве не менее пяти человек под руководством заместителя руководителя учреждения.
6. Проект символики в течении 15 рабочих дней рассматривается на заседании научно-технического совета природоохранного учреждения и с положительным заключением направляется в уполномоченный орган.
В уполномоченном органе, приказом первого руководителя либо лица, его замещающего, создается экспертная комиссия, которая в течение двадцати рабочих дней рассматривает проект символики. После получения положительного заключения экспертной комиссии символика в течение десяти рабочих дней утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа либо лица, его замещающего.
В случае получения отрицательного заключения экспертной комиссии проект символики в течение десяти рабочих дней возвращается природоохранному учреждению на доработку. Природоохранное учреждение в месячный срок после ее возвращения обеспечивает доработку символики с учетом замечаний и предложений экспертной комиссии и повторно вносит на рассмотрение.
7. Утвержденная символика регистрируется в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 26 июля 1999 года "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" (далее - Закон) как товарный знак природоохранного учреждения.
3. Использование символики
8. Природоохранное учреждение использует символику на бланках, всех видах печатной и иной информационной и образовательной продукции, при оказании услуг, а также разрешает ее использование физическим и юридическим лицам на платной основе.

9. Жеке және заңды тұлғалардың рәміздерді пайдалануы шартпен ресімделеді.
Шартта рәміздерді пайдалану шеңбері, тараптардың міндеттемелері, төлемақының мөлшері мен тәртібі (жарнама орналастырғаны үшін біржолғы төлем, тауарлар/қызметтер сатудан жасалатын аударымдар және басқалары), рәміздерді тиісті дәрежеде пайдаланбағаны үшін не тауарлардың/қызметтердің, сондай-ақ олардың жарнамасының мәлімделген сапаға сәйкес келмеуі салдарынан рәміздерді кемсіткені үшін тараптардың жауаптылығы айқындалады.
Рәміздердің пайдаланылуы көзделген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, тапсырыс беруші жеке тұлғаның деректері немесе олар шығаратын өнімдердің/көрсететін қызметтерінің тізбесі өзгерген жағдайда шарт қайта ресімделуге жатады.
10. Рәміздерді сапаның мәлімделген жоғары көрсеткіштері бар экологиялық таза технологиялар бойынша экологиялық таза тамақ өнімін не экологиялық таза өнімдерден/материалдардан жасалған өнім шығаратын не туристік бизнеспен, экологиялық білім берумен және ағартумен байланысты қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар пайдалана алады.
Рәміздерді олар жарнамалық материалдарда, өнімнің өзінде немесе оның тауарлық жапсырма қағазында, орамасында орналастыруы мүмкін.
11. Рәміздерді пайдалануға рұқсат алу үшін тапсырыс беруші табиғат қорғау мекемесі әкімшілігінің атына тапсырыс жібереді, онда:
1) заңды тұлға үшін – оның атауы, мекен-жайы, банктік деректемелері;
жеке тұлға үшін – тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері;
қызметінің түрі көрсетілген өтініш;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) заңды тұлғаның статистикалық карточкасының көшірмесі;
4) жеке тұлғаның жеке куәлігінің немесе төлқұжатының көшірмесі;
5) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
6) рәміздерді пайдалану мәлімделген, оларға сапа өлшемдері ескертілген өнімдер, көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтер қамтылады.

9. Использование символики физическими и юридическими лицами оформляется договором.
В договоре определяются рамки использования символики, обязательства сторон, размер и порядок оплаты (разовая выплата за размещение рекламы, отчисления от продажи товаров/услуг и другие), ответственность сторон за ненадлежащее использование символики, либо за ее дискредитацию в результате несоответствия товаров/услуг, а также их рекламы заявленному качеству.
В случае реорганизации юридического лица, изменения данных физического лица-заявителя или перечня выпускаемой ими продукции/оказываемых услуг, для которых предусматривалось использование символики, договор подлежит переоформлению.
10. Символика может использоваться физическими и юридическими лицами, производящими экологически чистую пищевую продукцию, либо продукцию, изготовленную из экологически чистых продуктов/материалов, по экологически чистым технологиям с заявленными высокими показателями качества, либо оказывающими услуги, связанные с туристическим бизнесом, экологическим образованием и просвещением.
Символика размещается ими в рекламных материалах, на самой продукции или ее товарных ярлыках, на упаковке.
11. Для получения разрешения на использование символики заявитель направляет в адрес администрации природоохранного учреждения заявку, которая включает:
1) заявление с указанием:
для юридического лица - его наименования, адреса, банковских реквизитов;
для физического лица - фамилии, имени, отчества, места жительства;
вида деятельности;
2) копии свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
3) копии статистической карточки юридического лица;
4) копии удостоверения личности или паспорта физического лица;
5) копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
6) сведения о продукции, оказываемых услугах, для которых заявлено использование символики, заявленные параметры качества на них.