Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 27 сессиясының 2010 жылғы 1 шілдедегі N 433 шешімі. Қарағанды облысы Саран қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 29 шілдеде N 8-7-109 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 12 желтоқсандағы N 671 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2011.12.12 N 671 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" N 710, 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 512, 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" N 2314 қаулыларына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің қабылдануына байланысты, Саран қалалық мәслихатының келесі шешімдерінің күші жойылсын:
1) Саран қалалық мәслихатының 2009 жылғы 23 шілдедегі 16 сессиясының N 282 "Саран қаласының әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарына тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу Қағидаларын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілер Реестрінде мемлекеттік тіркеу нөмірі 8-7-89, "Ваша газета" газетінде 2009 жылы 4 қыркүйекте N 36 жарияланған);
2) Саран қалалық мәслихатының 2009 жылғы 20 қарашадағы 20 сессиясының N 342 "Саран қалалық мәслихатының 2009 жылғы 23 шілдедегі 16 сессиясының N 282 "Саран қаласының әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарына тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгертулер еңгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілер Реестрінде мемлекеттік тіркеу нөмірі 8-7-94, "Ваша газета" газетінде 2009 жылы 18 желтоқсанда N 51 жарияланған).
3. Осы шешім әділет органында мемлекеттік тіркеуден өткеннен соң, бірінші ресми жарияланған күннен кейін, он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Е. Туркавский
Мәслихат хатшысы                           Р. Бекбанов
Саран қалалық мәслихатының
2010 жылғы 1 шілдедегі
27 сессиясының N 433
шешімімен бекітілді
Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету
ЕРЕЖЕСІ

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас
Решение 27 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 01 июля 2010 года N 433. Зарегистрировано Управлением юстиции города Сарани Карагандинской области 29 июля 2010 года N 8-7-109. Утратило силу - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 12 декабря 2011 года N 671
Сноска. Утратило силу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 12.12.2011 N 671.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 5 июля 2004 года "О связи", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2008 года N 710 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас.
2. В связи с принятием данного решения, признать утратившими силу следующие решения Саранского городского маслихата:
1) решение 16 сессии Саранского городского маслихата от 23 июля 2009 года N 282 "Об утверждении Правил предоставления жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам города Сарани" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8–7–89, опубликовано 4 сентября 2009 года в газете "Ваша газета" N 36);
2) решение 20 сессии Саранского городского маслихата от 20 ноября 2009 года N 342 "О внесении изменений в решение 16 сессии Саранского городского маслихата от 23 июля 2009 года N 282 "Об утверждении Правил предоставления жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам города Сарани" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8–7–94, опубликовано 18 декабря 2009 года в газете "Ваша газета" N 51).
3. Настоящее решение вступает в силу после государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Е. Туркавский
Секретарь маслихата                        Р. Бекбанов
Утверждены
решением 27 сессии
Саранского городского маслихата
N 433 от 1 июля 2010 года
ПРАВИЛА
предоставления жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас

Осы Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі (бұдан әрі – Ережесі) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 бабына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 241-297 баптарына, Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" N 2314 Қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" N 512 Қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" N 710 Қаулысына сәйкес әзірленген және Саран қаласы мен Ақтас кентінің отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің көлемі мен тәртібін анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) бірлесіп тұрып жатқан және бір мекен-жайда тіркелген некелестік, туыстық, асырап алушылық немесе басқа нысандағы балаларды тәрбиесіне қабылдаған, мүліктік немесе жеке мүліктік емес ережелер және міндеттер арқылы байланыстағы отбасылар – тұлғалар шеңбері;
2) есеп – кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді және байланыс қызметтерін тұтынуға, жергілікті уәкілетті органмен жеке тұрғын үй қорынан жалдап алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеу шығындарын төлеуге, қызметтерді жеткізушілермен электрондық тасымалдағыштарда, немесе өтініш берушімен қағаз тасымалдағыштарда тұрғын үй көмегін тағайындау мерзіміне берілетін құжат (түбіртек, хабарлама, анықтама);
3) коммуналдық қызметтер – тұрғын үй-жайларда (тұрғын үйде) берілетін және сумен жабдықтауды, канализацияны, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, (соның ішінде қатты отынды тұтыну), қоқыс төккішті қосатын қызметтер;
4) кондоминиум – ғимараттар азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттің бөлек (өзіндік) меншігінде бола тұра, жалпы мүлік оларға жалпы үлестік меншік құқығында ғана тиесілі болатын, бірыңғай мүліктік кешен (кондоминиум объектісі) сияқты, жылжымайтын мүлікке ерекше меншік нысаны;
5) кондоминиум объектісін басқару органы – кондоминиум объектілерін күтіп ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;

Настоящие Правила предоставления жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 241-297 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", Постановлением  Правительства Республики Казахстан N 2314 от 30 декабря 2009 года "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 512 от 14 апреля 2009 года "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 710 от 19 июля 2008 года "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", определяют размер и порядок предоставления жилищной помощи семьям (гражданам) города Сарани и поселка Актас.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу;
2) счет – документ (квитанция, извещение, справка) на оплату расходов на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, который предоставляется на электронном носителе поставщиками услуг, либо на бумажном носителе заявителем за период назначения жилищной помощи;
3) коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение (в том числе потребление твердого топлива), мусороудаление;
4) кондоминиум – особая форма собственности на недвижимость как единый имущественный комплекс (объект кондоминиума), при котором помещения находятся в раздельной (индивидуальной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
5) орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объектов кондоминиума;

6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ұстауға арналған шығыстар – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға арналған, үй жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар делдалдығының міндетті шығыстар сомасы;
7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – ғимараттың (объектінің) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің өзгертілулеріне байланысы жоқ нақты және сапалық тозуын жою бойынша, қажеттілігі бойынша сындарлы элементтер мен инженерлік жабдықтар жүйелерінің ауыстырылуымен, құрылыстық және ұйымдастырушылық-техникалық шаралар кешені;
8) өтініш беруші (жеке тұлға) – өз атынан немесе отбасы мүшелерінің атынан тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тұлға (әрі қарай өтініш білдіруші);
9) отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы алған кірістердің жалпы сомасы;
10) уәкілетті орган – "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (әрі қарай – уәкілетті орган);
11) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының бір айда кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы. Шекті жол берілетін шығыстар үлесі тұрғын үй көмегін көрсетудің өлшемі болып табылады.
2. Тұрғын үй көмегі отбасыларға (азаматтарға) төленеді:
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, үйді ұстау шығындарын төлеуге;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе пайдаланушылары (жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеуге;
4) байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтеріне.
Тұрғын үй көмегін есептеуге алынатын шығындар, жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығын сомасы ретінде анықталады.
Тұрғын үй көмегі, қызметтерді көрсетушілердің ұсынған есептері бойынша көрсетіледі.

6) расходы на содержание общего имущества объектов кондоминиума - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию общего имущества объекта кондоминиума;
7) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс строительных и организационно-технических мероприятий по устранению физического и морального износа не связанных с изменениями основных технико-экономических показателей здания (объекта), с заменой, при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования;
8) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи (далее заявитель);
9) совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
10) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" (далее – уполномоченный орган);
11) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенной к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах. Доля предельно допустимых расходов является критерием для оказания жилищной помощи.
2. Жилищная помощь предоставляется семьям (гражданам) на оплату:
1) расходов на содержание жилья, капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг, семьям (гражданам) являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам) являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи.
Расходы, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь, оказывается по предъявленным счетам поставщиков услуг.

3. Тұрғын үй көмегі Саран қаласы мен Ақтас кентінде тұрақты тұратын, осы тұрғын үйде тіркелген, оның меншік иелері немесе тұрғын үйді пайдаланушылар (жалдаушылар) болып табылатын тұлғаларға, егер кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтынуға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлеміне тұрғын үй аумағының шекті шамасында, теңгерулік шамалармен қамтамасыз етілген жағдайда, бірақ алатын нақты жалпы аумағынан, кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтыну, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеу шығындарының мөлшерлерінен аспайтын, сондай-ақ телекоммуникациялық қызметтер көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуі, отбасы бюджетінде осы мақсаттарға шекті жол берілетін шығыстар үлесінен асатын тұлғаларға беріледі.
Кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтынуға, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге берілетін шектеулі шығындар үлесі, сондай-ақ телекоммуникациялық қызметтер үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуіне отбасының жиынтық кірісіне 10 % мөлшерде белгіленеді. Шектеулі шығындар үлесі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) көмек көрсету өлшемі болып табылады.
2. Көрсетілетін тұрғын үй көмегінің мөлшерлерін анықтау
4. Тұрғын үй көмегі уәкілетті органдармен келесі тәртіпте беріледі:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары отбасының әрбір мүшесіне ұсынылған тұрғын үй заңдар жинағымен бекітілген тұрғын үй нормаларына балама және көп бөлмелі пәтерлерде тұратын бір адамға шаққанда 18 шаршы метр, бір бөлмелі пәтерлерде тұратындар үшін – пәтердің жалпы алаңы. Жалғыз басты тұрып жатқан зейнеткерлер мен мүгедектер, көп бөлмелі пәтерлерде тұратындар үшін алаңның әлеуметтік нормасы - 40 шаршы метр, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғыз басты азаматтардың басқа санаттары үшін әлеуметтік нормасы - 30 шаршы метр;
2) нақты шығындар бойынша бір адамның баллонды газды тұтыну нормасы - айына 10 килограмнан артық емес мөлшерде;
3) қатты отынды тұтыну:

3. Жилищная помощь предоставляется семьям (гражданам), постоянно проживающим в городе Сарани и поселке Актас, зарегистрированным в данном жилье, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в том случае, если расходы на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах нормы площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади, нормативов расходов на содержание, капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций, в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, оплату потребления коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, а также повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 %. Доля предельно-допустимых расходов является критерием для оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
2. Определение нормативов оказания жилищной помощи
4. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным органом в следующем порядке:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством и составляет 18 квадратных метров на человека в многокомнатных квартирах, для проживающих в однокомнатных квартирах – общая площадь квартиры. Социальная норма площади для одиноко проживающих пенсионеров и инвалидов, проживающих в многокомнатных квартирах - 40 квадратных метров, социальная норма для других категорий одиноко проживающих граждан, проживающих в многокомнатных квартирах – 30 квадратных метров;
2) норма потребления газа баллонного по фактическим расходам, но не более 10 килограммов в месяц на одного человека;
3) потребление твердого топлива:

1 шаршы метр алаңды жылытуға (жылыту маусымын есепке алғанда) 1-2 қабатта салынған үйлер үшін 161 килограмм көмір, 3-5 қабатта салынған үйлер үшін 1 шаршы метр алаңды жылытуға (жылыту маусымын есепке алғанда) 98 килограмм көмір;
жылыту маусымының ұзақтығы - 7 ай;
тұрғын үй көмегін есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Саран қаласында қалыптасқан көмір бағасы пайдаланылады;
4) нақты шығындар бойынша отбасына электр қуатын 150 киловаттан артық емес мөлшерде тұтыну;
5) cуық суды, канализацияны, қоқыс төккішті және тұрғын үйді ұстауға арналған шығындарды тұтыну нормалары, басқару үлгісіне тәуелсіз (заңды басқарудың үлгісін рәсімдеген пәтер иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері және тағы басқа) қызмет берушілермен немесе тарифті бекітуші орган белгілейді.
5. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтыну, жеке тұрғын үй қорындағы жергілікті атқарушы орган жалға берген үйді пайдаланғаны үшін жалдау төлемі белгіленген мөлшерден жоғары, жалпы негізде жүргізіледі.
6. Телекоммуникациялық қызметтер көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифтері соммасының өсуі, Қазақстан Республикасының Үкіметі орнатқан тәртіпте, өтемақыға жатқызылады.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу тәртібі
7. Тұрғын үй көмегі өкілетті органмен, жеке тұлғаларға олардың тіркелген жері бойынша тағайындалады.
8. Жеке меншігінде бірнеше үйі бар (пәтерлер, үйлер) немесе тұрғын үйлерін жалға беретін (жалдайтын) немесе жалдайтын отбасылар тұрғын үй көмегін алу құқықтарын жоғалтады.
9. Тұрғын үй көмегін келесі отбасылардың алуға құқығы жоқ, отбасында жұмыс істеуге қабілеті бар, бірақ еш жерде жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, уәкілетті органдарда жұмыссыздығы жөнінде тіркелмеген тұлғалары бар отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқықтары жоқ.
Құқығы бар тұлғалар:
1) күтімді қажет етеді деп танылған мүгедектерге күтім жасаушылар;
2) сексен жастан асқан азаматтарға күтім жасаушылар;
3) туберкулездік, психоневрологиялық диспансерлерде, емдеу – профилактикалық мекемеде стационарлық немесе амбулаториялық емделудегі тұлғаларға;
4) үш жасқа дейінгі (бір немесе бірнеше) баланы тәрбиелеу және сондай-ақ төрт және одан да көп баланы бірінші сыныпты ең кіші баланың аяқтауына дейін (бірақ 9 жастан жоғары емес) тәрбиелеумен айналысатын тұлғаларға;

161 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 1-2 этажной постройки (в расчете на отопительный сезон), 98 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 3-5 этажной постройки (в расчете на отопительный сезон);
длительность отопительного сезона - 7 месяцев;
при расчете жилищной помощи применяются цены на уголь, сложившиеся в городе Сарани за истекший квартал, по данным органов статистики;
4) потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более 150 киловатт;
5) нормы потребления холодной воды, канализации, мусороудаления и расходы на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, независимо от формы управления (кооператив собственников квартир, комитет самоуправления, домовые комитеты и так далее, оформившие юридическую форму правления), устанавливаются на основе тарифов, утвержденных поставщиками услуг или органом, утверждающим тариф.
5. Оплата капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
6. Сумма повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций подлежит компенсации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Порядок назначения и выплаты жилищной помощи
7. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом физическим лицам по месту их регистрации.
8. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищной помощи.
9. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии, не зарегистрированы в качестве безработного в уполномоченном органе, за исключением лиц:
1) осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе;
2) осуществляющих уход за лицами старше восьмидесяти лет;
3) находящихся на стационарном или амбулаторном лечении в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах, лечебно – профилактическом учреждении;
4) занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до трех лет, а также воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет);

5) мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушылар.
10. Дау-жанжал туған жағдайда, немесе сәйкес келмейтін, келіспеген жағдайда тұрғын үй көмегін тағайындау мәселесі сот арқылы шешіледі.
11. Тұрғын үй көмегі қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз үлгіде беріледі. Қолма-қол ақысыз төлемнің үлгісі – бұл ақшалай қаражаттарды қызметтерді жеткізушілердің есеп шоттарына аудару, сондай–ақ кондоминиум объектілерін басқарушы органдардың есеп шоттарына (ағымдағы, жинақтаушы) аудару.
Тұрғын үй көмегінің сомасын коммуналдық қызметтерді жеткізушілердің есеп шоттарына аудару мүмкін болмаған жағдайда, (кәсіпорынның таратылуы, қайта құрылу, банктік реквизиттерінің өзгеруі, қатты отынды сатып алу төлемі, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің көтерілуіне байланыс қызметтері) ол өтініш беруші қызметтерін пайдаланушы басқа жеткізушілердің арасында үлестіріледі немесе қолма-қол жолымен төленеді. Қолма-қол үлгісі ақшалай төлем түрінде белгіленеді, берілген операция түрін азаматтардың салымы бойынша есеп шоттарына аударуға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің лицензиясы бар, екінші деңгейдегі банктер мен ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Жеке шотын ашу үшін өтініш беруші келесі құжаттарды тапсырады:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) әлеуметтік жеке коды;
3) екінші деңгейлі банкте, немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдарда ашылған есеп шоты.
4. Тұрғын үй көмегін көрсету мерзімдері және кезеңділігі
12. Тұрғын үй көмегі тоқсан сайын табыстары туралы, коммуналдық шығындар мен берілген үйде тұрушылардың отбасы құрамы жайлы мәліметтерді бере отырып, өтініш берілген айдан бастап барлық қажетті құжаттармен бір жылға тағайындалады.
Тұрғын үй көмегін алушылардың қайта тіркелуі құжаттарды алғаш рет тапсырған рәсіміне сәйкес болады.
13. Тоқсан сайын табыстары туралы, коммуналдық шығындар мен отбасы құрамы жайлы мәліметтерді ұсынған отбасылар құжаттарды нақты тапсырған күнге тәуелсіз, тұрғын үй көмегін бір тоқсанға алады.
14. Ағымдағы тоқсан бойы табыстары туралы, коммуналдық шығындар мен отбасы құрамы жайлы мәліметтерді ұсынбаған отбасыларға, қандай да себепке қарамастан, тұрғын үй көмегін тағайындау құжаттар ұсынылған айдан бастап жүргізіледі.
15. Тұрғын үй көмегін алушылар он күннің ішінде өз үйінің жеке меншік үлгісінің, отбасы құрамы және жиынтық табысы өзгеруінің қандайда жағдайлары туралы уәкілетті органдарға хабарлауы қажет.
Тұрғын үй көмегінің аса жоғары немесе төмен сомасын тағайындауға әкеліп соқтырған, дұрыс емес ақпарат ұсынған жағдайда, көмекті тағайындау және төлеу оны тағайындау кезеңіне тоқтатылады, ал тұрғын үй көмегі түрінде алынған сомалар ерікті тәртіппен, бас тартқан жағдайда – сот тәртібінде қайтаруға жатады.

5) являющихся получателями государственного специального пособия.
10. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищной помощи может быть решено в судебном порядке.
11. Жилищная помощь предоставляется в безналичной и наличной форме.
Безналичная форма – это перечисление денежных средств на расчетные счета поставщиков услуг, а так же на счета (текущий, накопительный) органа управления объектом кондоминиума.
В случае невозможности перечисления суммы жилищной помощи на расчетный счет поставщика коммунальных услуг (ликвидация предприятия, реорганизация, изменение банковских реквизитов, оплата приобретения твердого топлива, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций) она распределяется между другими поставщиками, услугами которых пользуется заявитель или выплачивается наличным путем. Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат, которая осуществляется через банки второго уровня или организации, имеющими лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление данного вида операций, путем зачисления на лицевые счета граждан. Для зачисления на лицевые счета заявитель предоставляет следующие документы:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) социальный индивидуальный код;
3) лицевой счет, открытый в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан.
4. Сроки и периодичность предоставления жилищной помощи
12. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления, со всеми необходимыми документами, сроком на год с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах, коммунальных расходах и регистрации состава семьи в данном жилье.
Перерегистрация получателей жилищной помощи аналогична первоначальной процедуре оформления.
13. Семьи, ежеквартально представляющие сведения о доходах, коммунальных расходах и составе семьи, получают жилищную помощь за квартал независимо от даты фактического представления документов.
14. Семьям, не представившим сведения о доходах, коммунальных расходах и составе семьи в течение текущего квартала, независимо от причин, начисление жилищной помощи осуществляется с месяца представления документов.
15. Получателям жилищной помощи необходимо в течение десяти дней информировать уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилья, состава семьи и совокупного дохода.
В случае предоставления заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной суммы жилищной помощи, назначение и выплата помощи прекращается на период ее назначения, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.

16. Коммуналдық қызметтердің тарифтері өзгерген жағдайда, көмекті тағайындау қайта бекітілген тариф бойынша өкілетті органға тарифтің өзгеруі туралы құжат берген айдан бастап тағайындалады.
17. Көмекке құқылыларды анықтау кезінде басқа қалаларда уақытша тұратыны тиісті құжаттармен дәлелденген тұлғалар (оқушылар, студенттер) есепке алынбайды.
5. Тұрғын үй көмегін өтіну және есептеу тәртібі
18. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтініш беруші уәкілетті органға немесе "Халыққа қызмет көрсету орталығы" мемлекеттік мекемесіне тұрған жері бойынша өтініш береді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке куәлігі, тұрғын үй түрі, азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі);
2) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
3) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
4) отбасы мүшелерінің қызметтері туралы деректер (еңбек кітапшасы, жұмыс орнынан анықтама, еңбек шарты, жұмыссыздарды жұмыспен қамту уәкілетті органынан анықтама тапсырады, салық басқармасынан жеке кәсіпкерлік қызметі туралы тіркелгені немесе тіркелмеуі туралы анықтама, мүгедектік тобын белгілеу туралы анықтама);
5) өтініш берушінің отбасылық жағдайын растайтын құжат:
неке қию туралы немесе некені бұзу туралы куәлік, өлім туралы куәлік, азаматтық хал актілер жазбасынан N 4 анықтама, жетпіс жастан асқан жалғыз басты тұлғалар қосылмайды;
6) тұрғын үйді ұстауға жұмсалатын шығындар туралы, коммуналдық қызметтер төлемдері бойынша есеп, тұрғын үй көлемінің жалпы ауданын растайтын техникалық төлқұжат, телекоммуникация желілерінің қызметін көрсету шарты немесе түбіртегі, жалпы және баллонды газды пайдалану есебі (түбіртек, анықтамалар), қатты отынды пайдалану (анықтамалар, есеп-фактуралар), жергілікті атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген, пәтерлердің меншік иелері мен пайдаланушылардың (жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасы негізінде кондоминиум объектісін басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектісін басқару органы басшының қолымен расталған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;

16. При изменении тарифов на коммунальные услуги, производится назначение помощи по вновь утвержденному тарифу с месяца предоставления в уполномоченный орган документа об изменении тарифа.
17. При определении права на пособие в семье не учитываются лица (учащиеся, студенты), временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
5. Порядок обращения и начисления жилищной помощи
18. Для назначения жилищной помощи заявитель обращается в уполномоченный орган или государственное учреждение "Центр обслуживания населения" по месту жительства с заявлением и представляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности, вид на жительство, удостоверение лица без гражданства);
2) копию книги регистрации граждан;
3) копию правоустанавливающего документа на жилье;
4) данные о роде деятельности членов семьи (трудовая книжка, справка с места работы, трудовой договор, безработные представляют справку из уполномоченного органа по вопросам занятости, справка с налогового управления о регистрации или не регистрации в качестве лица, осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность, справка об установлении группы инвалидности);
5) документ, подтверждающий семейное положение заявителя:
свидетельство о браке или расторжении брака, свидетельство о смерти, справка из записи актов гражданского состояния форма N 4, за исключением одиноко проживающих лиц старше семидесяти лет;
6) счет о расходах на содержание жилья, счет по оплате коммунальных услуг, технический паспорт, подтверждающий размер общей площади занимаемого жилья, квитанцию или договор услуг сетей телекоммуникаций, счет (квитанции, справки) на приобретение емкостного и баллонного газа, счет (справки, накладные, счета – фактуры) на приобретение твердого топлива, квитанции или договор услуг связи телекоммуникаций, счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума, счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом;

7) отбасы мүшелерінің табыстары туралы анықтамалар;
8) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқығы жоқтығы туралы анықтама (болуы).
Құжаттар түпнұсқада және салыстыру үшін көшірмелері беріледі, соңынан құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады, ал көшірмелері жеке ісіне қосымшаланады.
19. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар. Тексеру актісі тұрғын үй көмегін алушының жеке ісіне тіркеледі.
20. Тапсырылған құжаттарды қарастыру нәтижелері бойынша уәкілетті органмен тұрғын үй көмегін, өтініш берушіге өтіну шамалары бойынша беруге есептеулер жүргізіледі, тұрғын үй көмегін беруге арналған екі данадағы келісім-шарт жасалынады, оның біреуі тұрғын үй көмегін алушыда сақталады.
21. Мәліметтердің шындығына сенімсіздік туған жағдайда, уәкілетті орган тұрғын үй көмегін алуға үміткер туралы қажетті ақпарат сұрауға құқылы.
22. Көмек мөлшері кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін ұстауға, күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жергілікті уәкілетті органмен жеке тұрғын үй қорынан жалдап алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының арттырылуы бөлігінде, отбасының осы мақсаттарға шекті жол берілетін шығыстар үлесі мен деңгейінің айырмасы ретінде есептеледі.
Тұрғын үй көмегін есептеуге арналған коммуналдық қызметтер бойынша есептелген төлемдер коммуналдық қызметтерді жеткізушілермен тұрғын үй көмегін тағайындау кезеңіне қағаз және электрондық тасымал түрінде беріледі.
6. Тұрғын үй көмегін тағайындаудағы жиынтық табысты есептеу
23. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының жиынтық табысын тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті орган есептейді.
24. Отбасының жиынтық табысына, азаматтарды тіркеу кітабына сәйкес, тұрғылықты бір жерде тіркелген барлық тұлғалардың, тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсандағы, оның алдындағы тоқсандағы табыстары қосылады.
25. Отбасының жиынтық табысын есептегенде, құрамында өзгерістер болған отбасының, келген отбасы мүшесінің табысы тоқсанына, келесі тоқсаннан бастап есептеледі. Отбасы мүшесінің кеткен жағдайында, отбасының жиынтық табысы кеткендер табысының есебінсіз, кеткен немесе өлгеннен кейінгі айдан бастап есептеледі.
26. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй көмегіне өтініш берген тоқсанның, оның алдындағы тоқсандағы Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлерi есептеледі.

7) справки о доходах членов семьи;
8) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю, а копии документов прилагаются к личному делу.
19. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально-бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи. Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.
20. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом производится расчет начисления жилищной помощи, который выдается заявителю по мере обращения, составляется договор на предоставление жилищной помощи в двух экземплярах, один из которых хранится у получателя жилищной помощи.
21. В случае возникновения сомнений в достоверности предоставляемых сведений, уполномоченный орган вправе запрашивать необходимую информацию о лице, претендующего на получение жилищной помощи.
22. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между суммой оплаты расходов на содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
Начисленные платежи по коммунальным услугам для расчета жилищной помощи предоставляются поставщиками коммунальных услуг на бумажных и электронных носителях за период назначения жилищной помощи.
6. Исчисления совокупного дохода при назначении жилищной помощи
23. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи.
24. В совокупный доход включаются доходы всех лиц, зарегистрированных по данному месту жительства, согласно книге регистрации граждан, за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
25. При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются за квартал, предшествовавший кварталу обращения. При выбытии в расчетном периоде члена семьи совокупный доход семьи исчисляется без учета дохода выбывшего, с последующего месяца выбытия или смерти.
26. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью.

27. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген барлық уақыты отбасының жиынтық табысына есептеледі.
28. Бір тоқсаннан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде еңбекақы бойынша берешектер, алимент, зейнетақы, жәрдемақылар), жиынтық табысқа есептiк кезеңде алынған табыстың барлық сомасы ескеріледі.
29. Шетелдiк валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және бухгалтерлiк есеп стандарттарында белгiленген тәртiппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
30. Орташа жан басына шаққандағы табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және үш айға бөлу жолымен есептеледі.
7. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде, есепке алынатын табыс түрлерi
31. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде, тоқсан ішіндегі, алдыңғы тоқсандағы алынған табыстың ақшадай немесе заттай формадағы кірістердің барлық түрі есепке алынады:
1) еңбекақысы түріндегі табыстар;
2) зейнетақылар, стипендиялар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер;
3) балаларға және асырауындағыларға төленетін алименттер түріндегі табыстар;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірістер;
5) жиынтық табысты есептегенде, ескерілетін басқа да табыстар.
32. Еңбекақы түрінде алынған сомалар есепке алынады:
1) жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлық ақылар, қосымша ақылар, үстеме ақылар, (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан жалақысы сақталады) негізгі жұмыс орнында да, қосымша жұмыс орнында да;
2) демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
3) ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
4) уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы;
5) маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысқа есептелмейді;
6) сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;

27. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
28. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
29. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского отчета.
30. Среднемесячный доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за предшествующий квартал на три месяца.
7. Виды доходов, учитываемых при исчислении совокупного дохода семьи
31. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученных в денежной или натуральной форме за квартал, предшествующий кварталу обращения за жилищной помощью:
1) доходы в виде оплаты труда;
2) пенсии, стипендии, пособия и социальные выплаты;
3) доходы в виде алиментов на детей и иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства;
5) другие доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода.
32. Начисленные суммы в виде оплаты труда:
1) все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата), как по основному месту работы, так и по совместительству;
2) заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
3) компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращение численности или штата работников, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ;
5) заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
6) комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;

7) жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн (оқу демалысын төлеу, авторлық қаламақы, жаңалық ашу, өнер табыстары мен рационализаторлық ұсыныстары үшін сыйақы,) басқа да төлем түрлерi;
8) мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстеме ақылары мен қосымша ақылары ескерiлген ақшалай үлесi;
9) шет елдерде жұмыс істейтін және отбасы құрамындағылардың жиынтық табысында, олардың еңбекақысы ұлттық ақшамен және шет ел ақшасымен есептеледі. Мұндайда, шет ел ақшасы қайта саналып, ұлттық валютаға отбасының жиынтық табысын есептеу кездегі Ұлттық Банкпен анықталған курс бойынша есептеледі;
10) егер Қазақстан Республикасының азаматы шет ел азаматымен некеде тұрса, ол отбасы құрамында болса, жұмыс істеуге немесе оқуға келсе, отбасының жиынтық табысы Қазақстан Республикасының азаматының кірісінен және Қазақстан Республикасынан алған шетел азаматының кірісінен ұлттық ақшамен, сондай-ақ шетел валютасы қайта саналып, ұлттық валютаға отбасының жиынтық табысын есептеу кездегі Ұлттық Банкпен анықталған курс бойынша есептеледі;
11) авторлық қаламақылар (шарттар болмаса) сондай-ақ рационализаторлық ұсыныстарға және өнер табыстарға, жаңалық ашуға төленген сыйақылар ай сайын отбасының жиынтық табысына қаламақы сомасын 12 айға бөлгендегі алынған мөлшері кіреді;
12) жабылған қарыздардың, несиелердің сомасы жиынтық табысқа енгізіледі және қарызды беру мерзіміне, қарыз берілген сәттен бастап бөлінеді (тең берілген соманы бөлшектеп қайтару және қарызды, несиені берген мерзімде);
13) жекеленген азаматтар, егер олар шартқа отырмай жұмыс істесе, олардың жиынтық табысы нақты еңбек ақысымен есептеледі. Мұндайда еңбек ақының заттай бөлігі нарық бағасымен ақша түрінде жиынтық табысқа енгізіледі. Өтініш беруші еңбек ақысын ерікті түрде көрсетеді, бірақ заңды түрде;
14) азаматтық – құқықтық шарттар (мердігерлік) бойынша жұмыстарды атқаратын тұлғалардың табысы шарттық қолданыс мерзіміне есептеледі. Түскен табыс жұмыстың орындалу шартында көрсетілген айлардың санына бөлінеді және жиынтық табыста есептік мерзімдегі айлары ескеріледі;

7) другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций (оплата учебных отпусков, авторский гонорар, ссуды, кредиты, вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения);
8) денежное довольствие военнослужащих, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан, которое включается в совокупный доход семьи с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы, в том числе проходящих службу в военно-строительных отрядах, поскольку они не учитываются в составе семьи;
9) в совокупном доходе лиц, работающих за границей и учтенных в составе семьи, учитывается заработная плата, как в национальной, так и в иностранной валюте. При этом доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по курсу, определенному Национальным Банком на момент определения совокупного дохода семьи;
10) если гражданин Республики Казахстан состоит в зарегистрированном браке с иностранным гражданином, прибывшим в Республику Казахстан на работу или учебу и учтенным в составе семьи, совокупный доход семьи определяется из дохода гражданина Республики Казахстан и дохода иностранного гражданина, получаемого в Республике Казахстан, как в национальной, так и в иностранной валюте, пересчитанной в национальную валюту по курсу, определенному Национальным Банком на момент исчисления совокупного дохода семьи;
11) авторские гонорары (при отсутствии договоров), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения ежемесячно включаются в совокупный доход семьи в размере доли, полученной от деления суммы гонорара на 12 месяцев;
12) суммы погашенных ссуд, кредитов включаются в совокупный доход и распределяются на срок предоставления ссуды, выдачи кредита с момента их погашения (при частичном погашении пропорционально выплаченной сумме и сроку предоставления ссуды, кредита);
13) в совокупном доходе лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, учитывается их фактический заработок. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам. Заработок указывается заявителем добровольно, но не менее минимальной заработной платы, утвержденной законодательством;
14) доход лиц, выполняющих работы по гражданско-правовым договорам (подряд), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы и учитывается в совокупном доходе за те месяцы, которые приходятся на расчетный период;

15) жиынтық табыста салық басқармасында тіркеуде тұрған, өздігінен жұмыспен қамтылған тұлғалардың, салық басқармасының анықтамасымен расталған табыстары есептеледі;
16) арнайы салықтық тәртіп шарттарында кәсіпкерлік қызметтермен айналысушы тұлғалардың табыстары, бір жолғы талон, патент, ықшамдалған декларация арқылы расталады;
17) жұмыс берушінің кінәсінен, бір айдан аса, бос уақыт төлемінсіз еңбекақысын сақтамай демалыста болған тұлғалардың жиынтық табысы ерікті тапсырылған табыстан есептеледі.
Еңбек төлемі түрінде алынған табыстар, олардың мөлшері туралы анықтамалармен расталады.
33. Зейнетақы, стипендиялар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
2) мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
3) арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
4) жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
5) қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн шәкірт ақылар. Орташа білім алу жүйесінде, сондай-ақ жоғарғы және арнайы орташа білім алу жүйесінде күндізгі бөлімде, ақылы оқу түрінде шәкірт ақысыз оқитын студенттерге, жиынтық табысқа студенттің өз еркінен берген табысы есептеледі;
6) уақытша жұмысқа жарамсыздық бойынша (сонымен қатар бала күтiмi бойынша) берiлетiн жәрдемақылар;
7) жүктілік пен босану бойынша берілетін жәрдемақылар;
8) жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың шешімі бойынша бюджеттен төленетін тұрақты төлемдер;
9) 1 топтағы мүгедектерге жеке көмекшіге әлеуметтік қызмет төлемдері;
10) алушының жазбаша өтініші бойынша жергілікті бюджеттен төленетін материалдық көмек және бір жолғы төлемдер;
11) әлеуметтік сақтандыру мемлекеттік қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер;
12) жұмыс берушінің қаржысынан төленетін әлеуметтік қамтамасыз ету жәрдемақысы;
13) бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
14) мүгедек-баланы тәрбиелеушіге мемлекеттiк жәрдемақы.
Әлеуметтік төлемдер ретінде алынған табыстар, олардың мөлшері туралы анықтамалармен расталады.
34. Балаларға және асырауындағыларға алимент түріндегі табыстар:
1) алименттер, сондай–ақ алимент төлеушінің жалақысын қайта есептеуіне байланысты алынған алименттердің қосымша сомасы оларды алу уақыты бойынша жиынтық табыста есептеледі;

15) в совокупном доходе самостоятельно занятых лиц, зарегистрированных в налоговом управлении, учитывать их доход, подтвержденный справкой налогового управления;
16) доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации;
17) в совокупном доходе лиц, находящихся в отпуске без сохранения заработной платы по вине работодателя более одного месяца без оплаты времени простоя, учитывается добровольно заявленный доход.
Доходы, полученные в виде оплаты труда, подтверждаются справками об их размерах.
33. Пенсии, стипендии, пособия и социальные выплаты:
1) все виды пенсий и компенсационных выплат к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
3) специальные государственные пособия;
4) государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
5) стипендии, выплачиваемые студентам, учащимся, аспирантам, докторантам, слушателям учебных заведений независимо от источника их выплаты. Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии, в совокупный доход учитывается доход, добровольно заявленный студентом;
6) пособие по временной нетрудоспособности (в том числе по уходу за ребенком);
7) пособие по беременности и родам;
8) регулярные выплаты из бюджета по решению местных представительных и исполнительных органов;
9) оплата социальной услуги индивидуального помощника инвалидам 1 группы, имеющим затруднения в передвижении;
10) единовременные выплаты и материальная помощь, оказываемая за счет средств местных бюджетов по письменному заявлению получателя;
11) социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
12) пособие по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
13) государственное пособие по уходу за ребенком до достижения им одного года;
14) государственное пособие воспитывающему ребенка-инвалида.
Доходы, полученные в виде социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
34. Доходы в виде алиментов на детей и иждивенцев:
1) алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения;

2) ата–аналар арасында неке бұзылған жағдайда тұрғын үй көмегі әкесінің (анасының) балаларына берген алиментін төлеу жағдайында тағайындалады. Алименттерді өндіріп алу туралы бас тартса, тұрғын үй көмегі отбасына берілмейді;
3) егер төлемші жұмыс істемесе, уәкілетті органда жұмыссыз болып тіркелсе, бостандығынан айыру орнында болса, немесе уақытша ұстау изоляторында болса, емделуде немесе туберкулез есебінде тұрса, психоневрологиялық диспансерлерде, емдеу-еңбек профилакторияларында болса, Қазақстан Республикасының сәйкесінше келісімі жоқ мемлекетке тұрақты мекен етуге кетсе немесе іздеу салынуда болса, сәйкесінше органдардың растаушы құжаттары негізінде, жазбаша өтінішін қоса отбасының жиынтық табысы алименттің есебінсіз есептеледі;
4) алименттер бойынша берешектер жиналған жағдайда, жиынтық табыс алиментсіз, берешекті анықтау туралы сот атқарушысының қаулысын қоса беріп есептеледі;
5) егер ерлі-зайыптылар арасындағы неке бұзылмаған болса, бірақ ерлі-зайыптылардың бірінен алимент өндірілетін болса, олардың біреуі отбасымен бірге тұрып жатқан болса, оның барлық табыстары жиынтық табысқа есептеледі. Ерлі-зайыптылардың жеке-жеке тұрып жатқан жағдайында, алимент отбасының жиынтық табысына есептеледі;
6) қамқорлық рәсімделген балаларға алимент төленбесе, жиынтық табыс ата–аналардан алынатын алименттер туралы анықтамасыз есептеледі;
7) балаларға және асырауындағыларға алынған алименттер, алиментті санау туралы ұйымдардың анықтамасымен, немесе алынған алиментті аудару туралы пошталық түбіртектермен, сондай-ақ алынған алименттер жайлы сот органдарының шешімі негізінде расталады.
35. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табыстар:
1) жеке қосалқы шаруашылықтан (үй малын, құс өсіруден, ауыл шаруашылығы (гүл) өнімдерін өсіруден), саяжайлық танаптар табысынан басқа, түскен табыс жиынтық табыстың құрамына қосылады;
2) жиынтық табыста есепке алынатын жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс өтiнiш берушiнiң, қосалқы шаруашылығының болуы және мөлшерi туралы мәлiметтерiнiң негiзiнде әрбiр отбасы бойынша есептеледi;
3) жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы ережеге 123 қосымшалардың негiзiнде есептейдi;
4) жеке қосалқы шаруашылықтың табысын есептегенде, Саран қаласының табиғи жағдайы бойынша құрғақ дала зонасына жататынын ескеру қажет;
5) жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауықтан, қаздан, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады;

2) при расторжении брака между родителями жилищная помощь назначается при условии выплаты супругом (супругой) алиментов на детей. При отказе о взыскании алиментов, жилищная помощь семье не предоставляется;
3) в случае, когда плательщик не работает и зарегистрирован в качестве безработного в уполномоченном органе, находится в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания, на лечении или состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах, лечебно-трудовом профилактории, выбыл на постоянное место жительство в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения или находится в розыске, совокупный доход исчисляется без учета алиментов, на основании письменного заявления с приложением подтверждающих документов из соответствующих органов;
4) при образовании задолженности по алиментам, совокупный доход исчисляется без учета алиментов, с предоставлением постановления судебного исполнителя об определении задолженности;
5) если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты;
6) в случае неуплаты алиментов на детей, над которыми оформлено опекунство, совокупный доход исчисляется без предоставления справки о получаемых алиментах от родителей;
7) полученные алименты на детей и иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах, либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании.
35. Доходы от личного подсобного хозяйства:
1) в состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции), за исключением дохода от дачных участков;
2) доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, рассчитывается по каждой семье на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства;
3) доход от личного подсобного хозяйства за год рассчитывается уполномоченным органом на основе приложений 123 к настоящим правилам;
4) при подсчете дохода от личного подсобного хозяйства учитывать, что город Сарань по природным условиям относится к сухостепной зоне;
5) доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления;

6) бiр сотық жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен, қосымшаға сәйкес айқындалады;
7) отбасының жиынтық табысын есептеуде, жеке қосалқы шаруашылықтың тоқсанына алынған табысы есептеледі. Отбасының жеке қосалқы шаруашылықтан тоқсанына алынған табысы, жеке қосалқы шаруашылықтың жылдық табысын төрт тоқсанға бөлу жолымен анықталады;
8) табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне Қарағанды облысында қалыптасқан, облыстық статистика органдары облыстық уәкiлеттi органға ұсынатын орташа жылдық бағалары пайдаланылады;
9) малды (құсты) сату кезiнде, жиынтық табысқа облыстық статистика органдарының деректерi бойынша тiрi мал нарығында қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады;
10) жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады;
11) өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою және тағы басқа) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына тiрi мал нарығында қалыптасқан, облыстық статистика органдары ұсынған бағалар бойынша қосылады;
12) жеке қосалқы шаруашылықтың жеке нормативтік шығындарды есептеу карточкасы, отбасының жиынтық табысына есептелуі үшін, өтініш берушінің өзімен толтырылады.
36. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыстар есепке алынады:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден ресми расталмаған табыстар бір айлық минималдық жалақыдан кем емес көлемде есептеледі;
2) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан түскен табыс, бір жолғы алған уақыты бойынша жалпы жиынтық табысқа қосылады;
3) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған мүліктер;
4) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;

6) стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 кг продукции, согласно приложения 1;
7) в совокупном доходе семьи учитывается доход от личного подсобного хозяйства, полученный за квартал. Доход семьи от личного подсобного хозяйства, полученный за квартал, определяется путем деления годового дохода от личного подсобного хозяйства на четыре квартала;
8) для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в Карагандинской области на продукцию растениеводства и животноводства, представляемые областными органами по статистике в областной уполномоченный орган;
9) при реализации скота (птицы) в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике;
10) совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления;
11) доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), согласно возраста домашнего скота и птицы для продуктивного использования, учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой и так далее). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках живого скота, представленным областными органами по статистике;
12) индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства заполняется заявителем, для учета его в совокупный доход семьи.
36. Другие доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц;
2) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения;
3) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
4) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;

5) бағалы қағаздардан (дивидендтер);
6) шетелдiк валютаны өткiзуден;
7) асыл тастар мен қымбат бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
8) ақша салымдары бойынша сыйақы (мүдде);
9) ақшалай аударымдар;
10) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де мәлiмделген табыс;
11) басқа жылжымайтын мүлiк (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған жылжымайтын мүлік (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Көрсетілген табыстар алынған уақыты бойынша есептелінеді және жазбаша өтінішпен расталады.
8. Отбасының жиынтық табысын есептегенде ескерілмейтін табыстардың түрлері
37. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) бала тууға жәрдемақы;
4) мемлекеттің мерекелік күндерге берген материалдық және заттай көмектері;
5) жеке iсiн ашуға материалдық көмек;
6) Саран қаласы мен Ақтас кентінің жекелеген азаматтарына, негізгі азық-түлік өнімдеріне бағалардың өсуіне байланысты, ай сайынғы әлеуметтік көмек;
7) 18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақы;
8) жерлеуге бір жолғы жәрдемақы;
9) отбасында бірге тұрмайтын отбасының бір мүшесіне төленетін алименттер;
10) ақысыз немесе жеңілдетілген протездеу уақытында азаматтардың жол төлемі;
11) протездеу уақытында азаматтардың сақталуы;
12) азаматтардың елдi мекеннен тыс жерлерге емделуге жеңілдiкпен жол жүру құны;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, көрсетілетін көмектердің заттай түрлері: дәрілiк препараттар, санаторийлiк-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу), жүрiп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен мүгедектерге бөлiнген басқа да сауықтыру құралдары, бiлiм алу кезеңiнде оқушыларды тегiн тамақтандыру;
14) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
15) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек;

5) от ценных бумаг (дивиденды);
6) от реализации иностранной валюты;
7) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
8) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
9) денежные переводы;
10) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц;
11) в случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
8. Виды доходов не учитываемые при исчислении совокупного дохода семьи
37. При исчислении совокупного дохода семьи не учитываются следующие виды доходов:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) пособие на рождение ребенка;
4) материальная и натуральная помощь, оказываемая государством к праздничным датам;
5) материальная помощь на открытие собственного дела;
6) ежемесячная социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан города Сарани и поселка Актас, в связи с повышением цен на основные продукты питания;
7) государственное пособие на детей до 18 лет;
8) единовременное пособие на погребение;
9) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
10) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
11) содержание граждан на время протезирования;
12) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
13) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстана в виде: лекарственных препаратов, санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт), средств передвижения (кресло - коляски) и другие средства реабилитации, выделенные инвалидам, бесплатное питание учащихся в период получения образования;
14) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке);
15) единовременная помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;

16) мемлекеттік бюджет есебінен мүгедектерге көрсетілетін, арнауландандырылған көлік арқылы көліктік қызмет көрсетуге материалдық (әлеуметтік) көмек;
17) мемлекеттік және мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорынан алынатын зейнетақылық төлемдер;
18) қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) әлеуметтік жол жүру құны түрінде жекелеген азаматтарға берілетін әлеуметтік көмек;
19) үйде тәрбиеленіп және оқытылып жатқан мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету;

16) материальная (социальная) помощь на транспортное обслуживание инвалидов специализированным транспортом, оказываемая за счет средств государственных бюджетов;
17) пенсионные выплаты из государственного и негосударственных накопительных пенсионных фондов;
18) социальная помощь на проезд на городском общественном транспорте (кроме такси) отдельным категориям граждан в виде стоимости социального проездного билета;
19) материальное обеспечение на детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;

20) бөгде адамның көмегіне мұқтаждық етуші жалғыз басты бірінші, екінші топ мүгедектерін күтуге арналған мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға қосымша үстеме ақылар.
Саран қаласы мен Ақтас
кенті халқына тұрғын үй
көмегін көрсету Ережесіне
N 1 қосымша
Қуаң дала аймағындағы жеке қосалқы
шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің
нормативтік карточкасы
Өсімдік шаруашылығының өнiмi
Өнiм
1 сотық жерден алынатын орташа түсiмi, кг
1 сотық жерден жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 кг өнiмнiң орташа бағасы, теңге

20) дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам первой, второй групп, нуждающимся в посторонней помощи.
Приложение N 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Сарани и поселка Актас
Нормативная карточка расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, в килограммах
Средний уровень расходов с 1 сотки земли, в тенге
Средняя цена 1 кг продукции, в тенге

2979
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
200 жұмыртқа
728
Етті құс (құс еті)
2,5
489
Саран қаласы мен Ақтас
кенті халқына тұрғын үй
көмегін көрсету Ережесіне
N 3 қосымша
Азық-түліктік пайдаланылатын
үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Саран қаласы мен Ақтас
кенті халқына тұрғын үй
көмегін көрсету Ережесіне
N 4 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң
тұрпатты жеке нормативтік карточкасы
Өтiнiш берушiнiң тегі, аты, әкесінің аты. Мекен-жайы.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотық, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Барлығы: бiр жылғы табыс
х
х
х
Барлығы: бiр тоқсандағы табыс
х
х
х
20___ж. "__"_________ ____________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
__________________________________________________________
(есепті жасаған адамның тегі, аты, әкесінің аты және қолы)

2979
Птица яичного направления (яйца)
200 яиц
728
Птица мясного направления (мясо)
2,5
489
Приложение N 3
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Сарани и поселка Актас
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение N 4
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
города Сарани и поселка Актас
Типовая индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Фамилия, имя, отчество заявителя. Домашний адрес.
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, количество
норматив дохода в год, в тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
X
X
X
Итого: доход в квартал
X
X
Х
"__"___________ 20____ год ________________________
(подпись заявителя)
(Фамилия, имя, отчество и подпись лица, осуществившего расчет)________________