Алматы қаласының жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 10 қарашадағы N 4/840 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2010 жылғы 9 желтоқсанда N 864 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 17 наурыздағы № 1/191 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 17.03.2021 № 1/191 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 27 бабына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27 бабына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Қаулының қосымшасына сәйкес кейбір құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары С. Сейдумановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі А. Есімов
Алматы қаласы әкімдігінің
2010 жылғы 10 қарашадағы N 4/840
қаулысымен бекітілген
Ескерту. Мемлекеттік тізімге өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейіе күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 2019.19.03 № 1/173 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейіе күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Алматы қаласының жергілікті маңызы бар
тарих және мәдениет ескерткіштерінің
Мемлекеттік тізімі
Р/с
Ескерткіш атауы
Ескерткіштің түрі
Орналасқан жері
1
2
3
4
1
Боралдай обалар некрополі (қорымы)
археология
Боралдай елді-мекенінің оңтүстігі. Үлкен Алматы өзенінің сол жағалауы
(N-43020'15,5'',
E-076052'07,3'')
2
Қорған
археология
20, 22 линиялар, Жандосов көшелері, 20-линия, 128 үй, Тәжібаева к-сі, 37
(N-43013'62,4'',
E-076053'26,9'')
3
Қорған
археология
20, 22 линиялар, Жандосов көшелері, Тәжібаева к-сі, 37 АТП-2-нің шығыс және оңтүстік-шығыс жағында, мектептің жанында
(N-43013'62,4'',
E-076053'26,9'')
4
Қорған
археология
ЖЭС-2 солтүстікке қарай 3км., "Батыс" зираты жолында, жолдың сол жағында
(N-43018'802,
E-076048'557)
5
Қорған
археология
Рысқұлов к-сі, 51а, Лобачевский к-сінің қиылысы "Алматы қалажарық" ААҚ ауласында

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 10 ноября 2010 года N 4/840. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 9 декабря 2010 года за N 864. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 17 марта 2021 года N 1/191
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 17.03.2021 N 1/191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Алматы.
2. Признать утратившим силу некоторые правовые акты согласно приложению.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы С.Сейдуманова.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы А. Есимов
Утвержден
постановлением акимата
города Алматы
от 10 ноября 2010 года № 4/840
Государственный список
памятников истории и культуры местного
значения города Алматы
Сноска. Государственный список с изменениями, внесенными постановлениями акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.03.2019 № 1/173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Вид памятника
Местонахождение
1
2
3
4
1.
Курганный некрополь (могильник) Боролдай (Бурундай)
археологии
Южнее п. Боролдай (Бурундай), левый берег р. Большой Алматинки (N-43020'15,5'',
E-076052'07,3'')
2.
Курган
археологии
ул. 20, 22-линии, Жандосова, 20 линия, д. 4, 4 а, 128, ул. Тажибаевой, 37
(N-43013'62,4'',
E-076053'26,9'')
3.
Курган
археологии
ул. 20, 22-линии, Жандосова, ул. Тажибаевой, 37, с восточной и юго-восточной стороны АТП-2, около школы (N-43013'62,4'',
E-076053'26,9'')
4.
Курган
археологии
в 3км севернее ТЭЦ-2 На территории кладбища "Западное", слева от дороги
(N-43018'802,
E-076048'557)
5.
Курган
археологии
ул. Рыскулова, 51 а, пересечение ул. Лобачевского, территория ОАО "Алматы Горсвет"

(N-43017'556'',
E-076055'515'')
6
Қорған (қалдықтар)
археология
Рахманинов к-сі, 83, Қарасай батыр к-сінің қиылысы
(N-43014'86,9'',
E-076052'92,0'')
7
Қорған (қалдықтар)
археология
Қарасай батыр к-сі, 230, Аносов (Гайдар) к-сінің қиылысы
(N-43014'84,5'',
E-076053'06,3'')
8
Қорған
археология
ҚР ҰҒА-ның Бас Ботаникалық саябағы, ботаникалық саябақтың оңтүстігіне қарай 600м., оранжереядан оңтүстік-батысқа 200м, орталық саяжолдың оңтүстігі
(N-43013'18,7'',
E-076054'46,5'')
9
алып тасталды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 қаулысымен.
10
алып тасталды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 қаулысымен.
11
Қорған қорымы (9)
археология
ЖЭС-2 шығысқа 1,2км. "Батыс" зираты жолының оң жағындағы далада
(N-43017'936,
E-076048'868)
12
алып тасталды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 қаулысымен.
13
алып тасталды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 қаулысымен.
14
алып тасталды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 қаулысымен.
15
Бұтақты-2 қонысы
археология
Бұтақты шатқалының ішінде 7,6км., спорт кешенінен 1км. Батысқа қарай
(N-43010'97,77'',
E-077004'88,7'')
16
Қимасар тұрағы
археология
Қимасар асуы,
Медеу шатқалы
(N-43009'14,9'',
E-077005'61,3'')
17
Батыр Райымбек Хангелдіұлының (XVIII ғасыр) бейіті
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы, орталық зиратқа қарсы
18
Бұрынғы Әскери қамал – (бұрынғы Верный бекінісі, қазір - ҚР ҚМ "Қолдау" РМК өкілдігінің бөлімдері)
қала құрылысы және сәулет
Черкасск қорғанысы к-сі, 69а. (Куратов, Тәтібеков, Жетісу, Станиславский көшелері), Кіші Алматы өзенінің сол жағалауы
19
Бұрынғы Верный обсерваториясы, Бредихин астрографы академик Г.А.Титовтың үйі және мұнарасы (қазір – Алматы облысының қоршаған ортаны қорғау басқармасының өкілдігі)
қала құрылысы және сәулет
Амангелді к-сі, 89,
Сейфуллин к-сі, 197,
Абай даңғылы қиылысы
20
Бұрынғы Верный телеграфы (қазір – Қазақстан Республикасындағы Пәкістан елшілігі)
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев к-сі, 25
Мақатаев к-сі қиылысы
21
Бұрынғы Верный балалар баспанасы
(Алматы қалалық медициналық училищесі, қазір – Алматы қалалық медицина колледжі).
Сәулетші П. Гурдэ
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр к-сі, 132, Наурызбай батыр к-сі қиылысы
22
Бұрынғы Қоғамдық жиналыс үйі (Қазақконцерт ғимараты, қазіргі Республикалық қуыршақ театры).
қала құрылысы және сәулет
Пушкин к-сі, 63
23
Әйелдер гимназиясының бұрынғы ғимараты (қазір - Алматы Мемлекеттік университетінің корпусы).
Сәулетші А.П.Зенков
қала құрылысы және сәулет
Уәлиханов к-сі, 64
(Төле би к-сі, 31)
24
Қазан құдайана шіркеуі.
Сәулетші П.М. Зенков
қала құрылысы және сәулет
Халиулин к-сі, 45-А
Тәтібеков к-сінің қиылысы (Кіші станиция)
25
Қасиетті Николь соборы (қазір – Қасиетті Николь кафедралдық соборы).
Сәулетші Н.И Лаванов.
Құрылыс жүргізген
С. Тропаревский
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр мен Байтұрсынов көшелерінің қиылысы
26
Ғалым-ағаш өсіруші
Э.О. Баумның бұрынғы үйі (қазір – "Астана" ДКҚБ) Сәулетші белгісіз
қала құрылысы және сәулет
Амангелді к-сі, 68 а
27
Ғалым, көрнекті мемлекет қайраткері, профессор С.Д. Асфендияровтың үйі (қазір - Қазақстан Республикасындағы Түрік елшілігі)
қала құрылысы және сәулет
Төле би к-сі, 29
Пушкин к-сі қиылысы
28
Дәрігер Л.Н. Фидлердің бұрынғы үйі (Денсаулық қорғау министрлігінің дезинфекциялау бөлімінің ғимараты, қазір – Евразиялық банк)
қала құрылысы және сәулет
Қалдаяқов к-сі, 52
Қазыбек би, 18
29
Тұрғын үй (ХХ ғасырдың 30 – жылдары көрнекті мемлекет қайраткері, ғалым Ахмет Байтұрсынұлы Байтұрсынов тұрған, қазір – А. Байтұрсыновтың мұражай-үйі)
қала құрылысы және сәулет
Байтұрсынов к-сі, 60
30
Тұрғын үй (Бағбан Татариновтың бұрынғы үйі, санитарлық-эпидемиологиялық станция, қазір - Спорт жетістіктері мұражайы).
Сәулетші П.Гурдэ
қала құрылысы және сәулет
Сейфуллин даңғылы, 551
(Бөгенбай батыр к-сі, 154)
31
Тұрғын үй ("Жетісу" аяқкиім фабрикасының №1 филиалының бұрынғы ғимараты, көпес И.Габдулвалиевтің бұрынғы үйі, қазір - "ГЦИ" ЖШС).
Сәулетші А.П.Зенков
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев к-сі, 38
32
Тұрғын үй (көпес Филипповтың бұрынғы үйі, Облыстық ұлттар ісі жөніндегі бөлімнің ғимараты, қазір - "Қазқайтажаңғырту" РМК-нің ҒЗЖФ)
қала құрылысы және сәулет
Мақатаев к-сі, 20
33
Тұрғын үй (б. Верный қаласының ақсақалы С.А. Сейдалиннің үйі, обл. Мұсылмандар бюросы, бұрынғы Республикалық халық аспаптары мұражайының ғимараты, қазір – Д.А. Қонаев атындағы Халықаралық қордың ғимараты)
қала құрылысы және сәулет
Панфилов к-сі, 99
34
Үй-жай (Ағайынды Бреусовтардың тұрғын үйлерінің бірі, қазір – "Казэкология" ЖШС ғимараты)
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би к-сі, 27
35
Байланыс үйі ғимараты (Баспошта) Сәулетші Г. Герасимов
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр к-сі, 134, Абылай хан к-сі қиылысы
36
М.Әуезов атындағы Мемлекеттік Академиялық драма театры ғимараты.
Сәулетшілер О. Баймұрзаев, А.Қайнарбаев,М.Жақсылықов; инженерлер А.Брохович, М.Плахотников; суретшілер Я.Нимец, Г.Завизионный
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы,103
37
Бұрынғы Республикалық халық бақылау комитетінің ғимараты (қазір – "ҚР Халық банкі") Сәулетші М.Шугал
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 77
38
Бұрынғы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ғимараты (қазір "Нұр-Отан" ХДП штаб-пәтері).
Сәулетші Г.Кушнаренко
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 79
39
Бұрынғы Қаржы министрлігі ғимараты (қазір - Алматы қаласы қаржы басқармасы). Сәулетшілер М. Шугал, В.Бирюков
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 97
40
Бұрынғы Жамбыл атындағы Қазақ Мемлекеттік филармониясы ғимараты (Саяси-ағарту үйі, қазір - Қазақконцерт). Сәулетшілер А. Леппик, Г.М. Симонов
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 83
41
Қазақстан Жазушылар одағының ғимараты. Сәулетшілер А. Леппик, А.Ф.Иванов
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 105
42
Қазақ Мемлекеттік қыздар педагогикалық институты ғимараты.
Сәулетші В. Бирюков
қала құрылысы және сәулет
Гоголь к-сі, 114
43
Қазақ тұтынушылар одағының әкімшілік ғимараты. (қазір – офистерге арналған әкімшілік ғимарат).
Сәулетшілер Б.Н.Стесин,
Г. Бобович,
М. Беккер
қала құрылысы және сәулет
Төле би, 57
44
Қазақ Мемлекеттік шет тілдері институты (қазір - Қазақтың Халықаралық қатынастар мен әлем тілдері университетінің ағылшын тілі факультеті). Сәулетшілер
Г.Вознюк, Ю.М. Кудрявцев
қала құрылысы және сәулет
Төле би, 84
45
Алматы Мемлекеттік медициналық институты (қазір - С.Д. Асфендияров атындығы Қазақ Мемлекеттік медициналық университет). Сәулетшілер А.Гегелло, Д.Кричевский
қала құрылысы және сәулет
Төле би, 94
46
Бұрынғы Қалалық клиникалық емхана ғимараты (қазір - Қалалық кардиология орталығы). Сәулетшілер Н.С. Длугач, А. Каплун
қала құрылысы және сәулет
Төле би, 93
47
Алматы мақта-мата комбинатының Мәдениет сарайы (қазір - Н.Сац атындағы Мемлекеттік Академиялық балалар мен жасөспірімдер орыс театры)
Сәулетшілер А. Петрова,
З. Мұстафина, Г.Жақыпова
қала құрылысы және сәулет
Алтынсарин даңғылы, Шаляпин к-сінің қиылысы
48
Алматы-2 теміржол вокзалы ғимараты. Сәулетшілер А.Галкин, М.Кудрявцев, суретші И.Б. Вакех
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 1
49
Қазақ Ауылшаруашылық институты ғимараты. (қазір - Ұлттық аграрлық университет).
Сәулетші В.В.Бирюков
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 8
50
"Арасан" емдеу-сауықтыру моншалар кешені (қазір – "Арасан" орталық сауықтыру орталығы). Сәулетшілер В.Т.Хван, М.К.Оспанов; инженерлер В.Чечелов, К.Төлебаев.
қала құрылысы және сәулет
Қонаев к-сі, 75
51
Бұрынғы Республикалық пионерлер сарайы ғимараты (қазір - Республикалық оқушылар сарайы). Сәулетшілер В.Н.Ким, А.П.Зуев, Т.С.Әбілдаев;
инженер Ю.Н.Верный
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 114
Сәтбаев к-сінің қиылысы
52
Медеу шатқалындағы селден қорғау бөгеті.
Құрастырушы-инженерлер Г.И.Шапавалов, Ю.Н.Зиневич
қала құрылысы және сәулет
Медеу шатқалы
53
Офицерлер үйі.
Сәулетшілер
Ю.Г. Ратушный, О.Н. Балықбаев, Т.Е.Ералиев,
инж. И.П. Разин.
қала құрылысы және сәулет
Зенков к-сі, 24
54
Жазушы С.Мұқановтың бұрынғы мұражай-пәтері (қазір - С.Мұқанов пен Ғ. Мүсіреповтің Мемлекеттік әдеби-мемориалдық мұражай кешені)
қала құрылысы және сәулет

(N-43017'556'',
E-076055'515'')
6.
Курган (остатки)
археологии
ул. Рахманинова, 83, угол ул.Карасай батыра
(N-43014'86,9'',
E-076052'92,0'')
7.
Курган (остатки)
археологии
ул. Карасай батыра, 230, уг. Аносова (Гайдара),
(N-43014'84,5'',
E-076053'06,3'')
8.
Курган
археологии
Главный Ботанический сад Национальной Академии наук Республики Казахстан, 600м. к югу от управления Ботаническим садом, в 200м ю-з оранжереи, справа от центральной аллеи
(N-43013'18,7'',
E-076054'46,5'')
9.
исключена постановлением акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122.
10.
исключена постановлением акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122.
11.
Курганный могильник (9)
археологии
1,2 км восточнее ТЭЦ-2, справа у дороги на кладбище "Западное", в поле
(N-43017'936,
E-076048'868)
12
исключена постановлением акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122.
13
исключена постановлением акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122.
14
исключена постановлением акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122.
15
Поселение Бутакты-2
археологии
7,6 км. в глубь ущелья Бутаковка, в 1 км к западу от спорткомплекса
(N-43010'97,77'',
E-077004'88,7'')
16
Стоянка Кимасар
археологии
ущелье Кимасар, урочище Медеу
(N-43009'14,9'',
E-077005'61,3'')
17
Могила батыра Райымбека Хангельдыулы XVIII век
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, напротив входа на Центральное кладбище
18
бывшая Военная крепость (бывшая Верненская крепость, ныне – помещения представительства РМК "Колдау" МО РК)
ансамбль
ул. Черкасской обороны, 69 а. (ул. Куратова, Татибекова, Жетысуйская, Станиславского), левый берег р. Малой Алма-Атинки
19
бывшее здание Верненской обсерватории, дом и башня Бредихинского астрографа академика Г.А.Тихова (ныне – представительство Управления охраны окружающей среды Алматинской области)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Амангельды, 89 Сейфуллина, 197 a, уг. Абая
20
бывший Верненский телеграф (ныне – Посольство Пакистана в РК)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Тулебаева, 25, уг. Макатаева
21
Бывший Верненский детский приют (здание Алматинского городского медицинского училища, ныне – Алматинский городской медицинский колледж) Архитектор П.Гурдэ
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра, 132, Наурызбай батыра
22
бывший Дом общественных собраний (Здание Казахконцерта, ныне - Республиканский театр кукол)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Пушкина, 63
23
бывшее здание женской гимназии (ныне – корпус Алматинского Государственного университета им. Абая). Архитектор А.П.Зенков
архитектуры и градостро- ительства
ул. Валиханова, 64 (Толе би, 31)
24
Церковь Казанской Богоматери. Архитектор П.М.Зенков
архитектуры и градостро- ительства
ул. Халиулина, 45-А уг. ул. Татибекова (Малая станица)
25
Свято-Никольский собор (ныне – Свято -Никольский Кафедральный собор). Архитектор Н.И. Лаванов. Строительство осуществлял С. Тропаревский
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра, угол ул. Байтурсынова
26
бывший Дом ученого-лесовода Э.О.Баума (ныне – УПДК "Астана"). Архитектор неизвестен
архитектуры и градостро- ительства
ул. Амангельды, 68а
27
Дом ученого, видного государственного деятеля, профессора С.Д.Асфендиярова (ныне – Посольство Турции в РК)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Толе би, 29 уг. Пушкина
28
Бывший дом врача Л.Н.Фидлера (Здание Отдела дезинфекции Министерства здавоохранения, ныне – Евразийский банк)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Калдаякова, 52 Казыбек би, 18
29
Жилой дом. В 30-ее гг. ХХ века жил выдающийся государственный деятель, ученый А.Байтурсынов (ныне - дом-музей А. Байтурсынова)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Байтурсынова, 60
30
Жилой дом, (бывший Дом садовода Татаринова, санитарно-эпидемиологическая станция, ныне – Музей спортивной славы). Архитектор П. Гурдэ
архитектуры и градостро- ительства
пр. Сейфуллина, 551 (Богенбай батыра, 154)
31
Жилой дом (бывшее здание филиала №1 обувной фабрики "Джетысу", бывший дом купца И.Габдулвалиева, ныне – ТОО "ГЦИ"). Архитектор А.П. Зенков
архитектуры и градостро- ительства
ул. Тулебаева, 38
32
Жилой дом (бывший дом купца Филиппова, бывшее здание областного отдела по делам национальностей, ныне – НИПФ РГП "Казреставрация")
архитектуры и градостро- ительства
ул. Макатаева, 20
33
Жилой дом (бывший дом аксакала города Верного С.А.Сейдалина, обл. Мусульманское бюро РКП, б. здание Республиканского музея народных музыкальных инструментов, ныне - здание Международного Фонда Д.А.Кунаева
архитектуры и градостро- ительства
ул. Панфилова, 99
34
Домостроение (один из жилых домов братьев Бреусовых, ныне – ТОО "Казэкология")
архитектуры и градостро- ительства
Айтеке 27
35
Здание Дома связи (Главпочтамта). Архитектор Г.Герасимов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Богенбай батыра, 134, Абылай хана
36
Здание Государственного Академического театра драмы им. М.Ауэзова. Архитекторы О.Баймурзаев, А.Кайнарбаев, М.Жаксылыков. Инженеры А.Брохович, М.Плахотников. Художники Я.Нимец, Г.Завизионный
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 103
37
бывшее здание Республиканского комитета народного контроля (ныне – "Народный банк РК"). Архитектор М.Шугал
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 77
38
бывшее здание Министерства сельского хозяйства (ныне – штаб-квартира НДП "Нур-Отан"). Архитектор Г.Кушнаренко
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 79
39
бывшее здание Министерства финансов (ныне - Алматинское городское управление финансов). Архитектор М.Шугал, В.Бирюков
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 97
40
бывшее здание Казахской Государственной филармоний им. Жамбыла (Дом Политпросвета, ныне – Казахконцерт). Архитекторы А.Леппик, Г.М.Симонов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 83
41
Здание Союза писателей Казахстана. Архитекторы А.Леппик, А.Иванов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 105
42
Здание Казахского Государственного женского педагогического института. Архитектор В.Бирюков
архитектуры и градостро- ительства
ул. Гоголя, 114
43
Административное здание Казпотребсоюза (ныне-административное здание под офисы). Архитекторы Б.Н.Стесин, Г.Бобович, М.Беккер
архитектуры и градостро- ительства
ул. Толе би, 57
44
Здание Казахского Государственного института иностранных языков (ныне - факультет английского языка Казахского Университета международных отношений и мировых языков). Архитекторы Г.Вознюк, Ю.М.Кудрявцев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Толе би, 84
45
Здание Алматинского Государственного медицинского института (ныне - Казахский Государственный медицинский университет им. С.Д.Асфендиярова). Архитекторы А.Гегелло, Д.Кричевский
архитектуры и градостро- ительства
ул. Толе би, 94
46
бывшее здание Городской клинической больницы (ныне-Городской кардиологический центр). Архитектор Н.С.Длугач, А.Каплун
архитектуры и градостро- ительства
ул. Толе би, 93
47
бывший Дворец культуры Алматинского хлопчато-бумажного комбината (ныне-Государственный Aкадемический русский театр для детей и юношества им. Н.Сац). Архитекторы А.Петрова, З.Мустафина, Г.Жакипова
архитектуры и градостро- ительства
пр. Алтынсарина, угол ул. Шаляпина
48
Здание железнодорожного вокзала станции Алматы - 2. Архитекторы А.Галкин, М.Кудрявцев. Художник И.Б.Вахек
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 1
49
Здание Казахского Сельскохозяйственного института (ныне – Казахский Национальный аграрный университет). Архитектор В.В.Бирюков
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 8
50
Комплекс лечебно- оздоровительных бань "Арасан" (Ныне – центральный оздоровительный центр "Арасан"). Архитекторы В.Т.Хван, М.К.Оспанов. Инженеры В.Чечелев, К.Тулебаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кунаева, 75
51
бывшее здание Республиканского дворца пионеров (ныне - Республиканский дворец школьников). Архитекторы В.Н.Ким, А.П.Зуев, Т.С. Абильдаев. Инженер Ю.Н.Верной
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык, угол ул. Сатпаева
52
Селезащитная плотина в урочище Медеу. Инженеры-конструкторы.Г.И.Шаповалов, Ю.Н.Зиневич
архитектуры и градостро- ительства
урочище Медеу
53
Дом офицеров. Архитекторы Ю.Г.Ратушный, О.Н.Балыкбаев, Т.Е.Ералиев, инженер И.П.Разин
архитектуры и градостро- ительства
ул. Зенкова, 24
54
бывший Музей-квартира писателя С. Муканова (ныне - Государственный литературно- мемориальный музейный комплекс С.Муканова и Г.Мусрепова)
архитектуры и градостро- ительства

Төлебаев к-сі, 125, 129 пәтер.
55
Неке сарайы ғимараты. Сәулетшілер М.Меңдіқұлов, Н.Оразымбетов. Суретшілер Н.Цивчинский, М.Кенбаев
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 101
56
Орталық стадион. Сәулетшілер А.Леппик, А.Қапанов, А.Коссов
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 48
57
Қазақ Мемлекеттік циркі ғимараты. Сәулетшілер В.Кацев, И.Слонов
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 50
58
алып тасталды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015.24.02 № 1/122 қаулысымен.
59
"Арман" кинотеатры ғимараты.(қазір – "Арман" киноорталығы). Сәулетшілер А.И.Коржемпо, И.Е.Слонов;
инженер В.Гарвард
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы. 104,
Абай атындағы алаң
60
Лермонтов атындағы Академиялық орыс драма театры ғимараты
Сәулетшілер В.Давыденко, Г.Горлышкова.
Инженер М.Глебова
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы 43, Абылай хан к-сі қиылысы
61
Бұрынғы Мәдениет үйі ғимараты (қазір - Жамбыл атындағы Мемлекеттік филармония). Сәулетшілер Д.Фомичев, Е.Цейтц. Инженер В.Райлян
қала құрылысы және сәулет
Қалдаяқов к-сі, 35
62
М.Әуезов атындағы Қазақ Академиялық драма театрының бұрынғы ғимараты (қазір - Ғ.Мүсірепов атындағы балалар мен жасөспірімдерге арналған Мемлекеттік Академиялық қазақ театры). Сәулетшілер А.Леппик, В.Кацев, Б.Тютин
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 38
63
"Қазақстан" қонақ үйі ғимараты. Сәулетшілер Ю.Г.Ратушный, Л.Л.Ухоботов, А.Е.Анчугов, В.Б.Каштанов; инженерлер Н.Матвинец, А.Деев, Т.Жүнісов
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 52
64
"Отырар" қонақ үйі ғимараты Сәулетшілер С.В.Коханович, М.Р.Қабылбаев, инженер Б. Цигельман, суретші Я.Я. Нимец
қала құрылысы және сәулет
Гоголь к-сі, 65
65
"Алатау" туристік қонақ үйі
(қазір - "Алатау" қонақ үйі)
Сәулетшілер И.Кушнарев, А.Петров
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 105
66
"Алма-Ата" қонақ үйі ғимараты
(қазір – "Алматы" қонақ үйі)
Сәулетші Н. Риппинский.
Инженер С. Қаламқаров.
Суретші М. Кенбаев
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр к-сі, 85
67
Бұрынғы "Жетісу" қонақ үйі (қазір - "Жібек жолы" туристік фирмасы). Сәулетшілер Е.Дятлов, Ким До Сен
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 55
68
Бұрынғы "Есік" қонақ үйі (қазір - "Цептер" фирмасының кеңсесі.). Сәулетші В.Крошин
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр к-сі, 140
69
"Достық" қонақ үйі..
Сәулетшілер Ю.Ратушный, В.Захаров;
Құрастырушы В.Нос
қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы к-сі, 36, Достық даңғылының қиылысы
70
"Ғалымдар үйі" тұрғын үй
қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы к-сі, 60
71
Орталық мешіт.
Сәулетшілер
Қ. Баймағамбетов, Ж.Н.Шарапиев.
Құрастырушы К.Р. Төлебаев
қала құрылысы және сәулет
Пушкин мен Мәметова көшелерінің қиылысы
72
Қазақтың шет елдермен достық және мәдени байланысы қоғамының "Достық үйі" ғимараты (қазір - Қазақстан Халықтары Ассамблеясы). Сәулетшілер Л.А.Тимченко, Р.А.Сейдалин; инженерлер А.Фурдуй, Х.А.Якупбаев
қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы к-сі, 40
73
Әуежай (қазір – Халықаралық әуе жолдарының әуежайы). Сәулетшілер Г.Елкин, Б.Заварзин
қала құрылысы және сәулет
Алматы 1.
Майлин к-сі, 1 "А"
74
Нан өнімдері министрлігінің бұрынғы ғимараты (қазір - Республикалық кітап мұражайы).
Сәулетші В.Твердохлебов.
Мүсінші И.Вахек
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр к-сі, 94
75
Құрманғазы атындағы Алматы ұлттық консерваториясының ғимараты.
Сәулетші А.Стременков
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан к-сі, 90
76
Бұрынғы "Қазгеология" ғимараты (қазір – Қытайдың Ұлттық Мұнай компаниясы мен Қытай Сауда-өнеркәсіп банкінің әкімшілік ғимараты). Сәулетші А.Стременов
қала құрылысы және сәулет
Фурманов к-сі, 110
77
Малдәрігерлік институтының Хирургия клиникасы ғимараты (қазір – Ұлттық аграрлық университеттің корпусы).
Сәулетші М.Ворзнюк
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 26
78
Ішкі істер министрлігі басқармасының ғимараты (қазір – ІІМ басқармасының әкімшілік ғимараты).
Сәулетшісі М.Кудряшев
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр к-сі, 95
79
Телевизиялық мұнара.
Сәулетшілер Г.Терзенов, А.Савченко
қала құрылысы және сәулет
Көктөбе тауы
80
Республикалық Саяси-ағарту үйі. Сәулетшілер Ю.Ратушный, Т.Ералиев,
О.Балыкбаев
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 85
81
Қазақстан Республикасының Орталық Мемлекеттік музейі.
Сәулетшілер Ю.Ратушный, З. Мустафина, Б.Рзагалиев
қала құрылысы және сәулет
Фурманов к-сі,

ул. Тулебаева, 125, кв. 129
55
Здание Дворца бракосочетания. Архитекторы М.Мендикулов, Н.Оразымбетов. Художники Н.Цивчинский, М.Кенбаев
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 101
56
Центральный стадион. Архитекторы А.Леппик, А.Капанов, А.Косов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 48
57
Здание Казахского Государственного цирка. Архитекторы В.З.Кацев, И.Слонов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 50
58
исключена постановлением акимата города Алматы от 24.02.2015 № 1/122.
59
Здание кинотеатра "Арман" (ныне – киноцентр "Арман"). Архитекторы А.И.Коржемпо, И.Е.Слонов; инженер В.Гарвард
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык, 104, площадь им. Абая
60
Здание Русского академического театра драмы им. Лермонтова. Архитекторы Г.Горлышкова, В.Давыденко. Инженер М.Глебова
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 43, угол ул. Абылай хана
61
бывшее здание Дома культуры (киностудия "Казахфильм", ныне - Государственная филармония им. Жамбыла). Архитектор Д.Фомичев, Е.Цейтц. Инженер В.Райлян
архитектуры и градостро- ительства
ул. Калдаякова, 35
62
бывшее здание Казахского академического театра драмы им. М. Ауэзова (ныне - Государственный Академический казахский театр для детей и юношества им. Г. Мусрепова). Архитекторы А.Леппик, В.Кацев, Н.Рипинский, Б.Тютин
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 38
63
Здание Высотной гостиницы "Казахстан". Архитекторы Ю.Г.Ратушный, Л.Л.Ухоботов, А.Е.Анчугов, В.Б.Каштанов; Инженеры Н.Матвинец, А.Деев, Т.Жунусов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык, 52
64
Здание гостиницы "Отрар". Архитекторы С.В.Коханович, М.Р.Кабылбаев; инженер Б.Цигельман; художник Я.Я.Нимец
архитектуры и градостро- ительства
ул. Гоголя, 65
65
Туристическая гостиница "Алатау" (ныне - гостиница "Алатау"). Архитекторы И.Кушнарев, С.Темиргалиев, А.Петров
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык, 105
66
Здание гостиницы "Алма-Ата" (ныне - гостиница "Алматы"). Архитектор Н.Рипинский. Инженер С.Каламкаров. Художник М.Кенбаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра, 85
67
бывшая гостиница "Жетысу" (ныне - Туристическая фирма "Жибек жолы"). Архитекторы Е.Дятлов, Ким До Сен
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 55
68
бывшее здание гостиницы "Иссык" (ныне - офис фирмы "Цептер"). Архитектор В.Крошин
архитектуры и градостро- ительства
ул. Богенбай батыра, 140
69
Гостиница "Достык". Архитекторы Ю.Ратушный, В.Захаров; конструктор В.Нос
архитектуры и градостро- ительства
ул. Курмангазы, 36, пр. Достык
70
Жилой дом "Дом ученых". Архитектор Г.Бобович
архитектуры и градостро- ительства
ул. Жибек жолы, 60
71
Центральная мечеть. Архитекторы К.Баймагамбетов, Ж.Н.Шарапиев, К.Жарылгапов. Конструктор К.Р.Тулебаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Пушкина, угол ул. Маметовой
72
Здание Казахского общества дружбы и культурных связей с зарубежными странами "Дом дружбы" (ныне - Ассамблея народов Казахстана). Архитекторы Л.А.Тимченко, Р.А.Сейдалин; инженеры А.Фурдуй, Х.А.Якупбаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Курмангазы, 40
73
Аэропорт (Аэропорт международных линий). Архитекторы Г. Елкин, Б.Заварзин
архитектуры и градостро- ительства
Алматы 1. Ул. Майлина, 1 "А"
74
бывшее здание Министерства хлебопродуктов (ныне - Республиканский музей книги). Архитектор В.Твердохлебов, скульптор И.Вахек
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра, 94
75
Здание Алматинской национальной консерватории им. Курмангазы Архитектор А.Стременков
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 90
76
бывшее здание Казгеологии (ныне - административное здание Национальной Нефтяной компании Китая и Торгово- промышленного банка Китая). Архитектор А.Стременов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Фурманова, 110
77
Здание Хирургической клиники Зооветеринарного института (Ныне – корпус Национального аграрного университета). Архитектор М.Вознюк
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абая, 26
78
Здание Управления Министерства внутренних дел (ныне - Административное здание Управления МВД). Архитектор М.Кудряшов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра, 95
79
Телевизионная башня. Архитекторы Г. Терзнов, А.Савченко
архитектуры и градостро- ительства
гора Коктобе
80
Республиканский Дом политпросвещения. Архитекторы Ю.Ратушный, Т.Ералиев, О.Балыкбаев
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык, 85
81
Центральный Государственный музей Республики Казахстан. Архитекторы Ю.Ратушный, З.Мустафина, Б.Рзагалиев
архитектуры и градостро- ительства

Самал-1 ықшам ауданы, 44 үй
82
"Алатау" шипажай кешені. Сәулетшілер Ю.Ратушный, О. Балыкбаев, В.Сидоров
қала құрылысы және сәулет
Жоғарғы Каменка ауылы
83
Бұрынғы Л. Брежнев атындағы алаң (қазір - Республика алаңы ансамблі). Сәулетшілер К.Монтахев, М.Павлов, В.Ким, А.Қапанов, Р.Сейдалин. Инженерлер К.Нұмақов, А.Статенин, М.Горохов, Б.Вагайцев
қала құрылысы және сәулет
Республика алаңы
84
Тәуелсіздік монументі.
Авторлық ұжымның басшысы Ш.Е.Уәлиханов.
мүсінші Д.Жұмабаев,
Н.Далбаев, А.Боярлин,
М.Мансұров, К.Сұраншиев,
К. Сатыбалдин,
К. Монтахаев
қала құрылысы және сәулет
Республика алаңы,
Қ.Сәтбаев пен К. Байсейітова көшелері
85
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш. Мүсінші А.Әбдәлиев, архитектор С. Фазылов
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы. Орталық зират
86
Кеңестер Одағының батырлары Ә. Молдағұлова мен М. Мәметованың ескерткіші. Мүсіншілер Қ. Сатыбалдин, В. Сидоров
қала құрылысы және сәулет
Төле би к-сі,
Астана алаңына қарама-қарсы саябақта
87
Абылай ханның ескерткіші.
Мүсінші К.Сатыбалдин
Сәулетшілер Т.Ералиев, С.Баймағамбетов
қала құрылысы және сәулет
Алматы – 2 вокзал алаңы
88
Ақын Ж. Жабаевтың ескерт-кіші. Мүсінші Б.Әбішев,
Сәулетшілер Т.Ералиев, Баймағамбетов, С.Фазылов
қала құрылысы және сәулет
"Искра" кинотеатрының алды, Достық даңғылы
89
Қазақстан Ғылым Академиясының Бірінші президенті, геолог Қ. Сәтбаевтің ескерткіші.
Мүсінші Т.С.Досмағамбетов.
Сәулетші А. Қайнарбаев
қала құрылысы және сәулет
Сәтбаев к-сі, Байтұрсынов к-нің қиылысы
90
Орыстың ұлы ақыны А.С. Пушкиннің ескерткіші.
Мүсінші А. Бичугов,
Сәулетшілер А. Анчугов, Т. Ералиев
қала құрылысы және сәулет
Ш.Уәлиханов к-сі, ҚР Ғылым Академиясы ғимаратының шығыс жағындағы саябақта
91
Украин ақыны мен суретшісі
Т. Шевченконың ескерткіші.
Мүсінші В.Н. Рожин
қала құрылысы және сәулет
Шевченко к-сі мен Достық даңғылының қиылысы
92
М.Гандидің ескерткіші (Үнді елшілігінің Қазақстанға сыйлығы, үнді мүсіншілерінің жобасымен)
қала құрылысы және сәулет
Жароков к-сі, Жамбыл к-нің қиылысы (саябақ)
93
Жазушы С.Мұқановтың мүсіні.
Сәулетші Т. Жанысбеков
қала құрылысы және сәулет
С. Мұқанов пен Төле би көшелерінің қиылысы
94
Т.Бокиннің ескеркіші.
Мүсінші Б.Әбішев
қала құрылысы және сәулет
Қонаев к-сі, Әйтеке би к-сінің қиылысында
95
Ғ.Мұратбаевтың ескерткіші.
Мүсінші Т.Досмағамбетов
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, Сәтбаев к-сінің қиылысы
96
Д.Фурмановтың мүсін-ескерткіші. Мүсінші Н.С.Журавлев,
сәулетші Х.Я.Якупбаев
қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы мен Фурманов көшелері қиылысы
97
О.Жандосовтың ескерткіші.
Мүсінші Н.Журавлев,
сәулетші Т.Сүлейменов
қала құрылысы және сәулет
Жандосов пен Гагарин көшелері қиылысы
98
И.Панфиловтың ескерткіші.
Мүсінші Б.А.Төлеков, сәулетші Т.К.Басенов
қала құрылысы және сәулет
Панфилов, Қарасай батыр көшелері қиылысы
99
М.О.Әуезовтің мүсін-ескерткіші.
Мүсінші Т.Досмағамбетов, сәулетші М.Меңдіқұлов
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр к-сі (Абай атындағы Мемлекеттік Академиялық опера және балет театрының саябығы)

ул. Фурманова, мкр. Самал, 1 д.44
82
Комплекс санатория "Алатау". Архитекторы Ю.Ратушный, О.Балыкбаев, В.Сидоров
архитектуры и градостро- ительства
пос. Верхняя Каменка
83
бывшая Площадь им. Л. Брежнева (ныне – Ансамбль площади Республики). Архитекторы К.Монтахаев, М.Павлов, В.Ким, А.Капанов, Р.Сейдалин; инженеры К.Нумаков, АСтатенин, М.Горохов,Б.Вагайцев
архитектуры и градостро- ительства
площадь Республики
84
Монумент Независимости. Руководитель авторского коллектива Ш.Е.Валиханов. Скульпторы Д.Жумабаев, Н.Далбаев, А.Боярлин, М.Мансуров, К.Суранчиев, К.Сатыбалдин, К.Монтахаев.
архитектуры и градостро- ительства
площадь Республики ул. Сатпаева и Панфилова
85
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне Скульптор А.Абдалиев, архитектор С.Фазылов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
86
Памятник Героям Советского Союза А.Молдагуловой и М.Маметовой. Скульпторы К.Сатыбалдин, В.Сидоров
архитектуры и градостро- ительства
в сквере ул. Толе би напротив площади Астана
87
Памятник Абылай хану. Скульптор К.Сатыбалдин, архитекторы Т.Ералиев, С.Баймагамбетов
архитектуры и градостро- ительства
привокзальная площадь станции Алматы - 2
88
Памятник акыну Ж.Жабаеву. Скульптор Б.Абишев, архитекторы Т.Ералиев, С.Баймагамбетов, С.Фазылов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык перед кинотеатром "Искра"
89
Памятник геологу, первому президенту Академии наук Казахстана К.Сатпаеву. Скульптор Т.С.Досмагамбетов, архитектор А.Кайнарбаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Сатпаева, угол ул. Байтурсынова
90
Памятник великому русскому поэту А.С.Пушкину. Скульптор А.Бичугов, архитекторы А.Анчугов, Т.Ералиев
архитектуры и градостро- ительства
Сквер около здания Академии наук РК с восточной стороны по ул. Ч. Валиханова
91
Памятник украинскому поэту и художнику Т.Шевченко. Скульптор В.Н.Рожин
архитектуры и градостро- ительства
ул. Шевченко, угол пр. Достык
92
Памятник М. Ганди (подарок Посольства Индии Казахстану, по проекту индийских скульпторов)
архитектуры и градостро- ительства
ул. Жарокова, угол ул. Жамбыла (сквер)
93
Памятник-бюст писателю С.Муканову. Архитектор Т.Жанысбеков
архитектуры и градостро- ительства
ул. С. Муканова, угол ул. Толе би
94
Памятник Т.Бокину. Скульптор Б.Абишев, архитектор Ш.Валиханов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кунаева, угол ул. Айтеке би
95
Памятник Г.Муратбаеву. Скульптор Т.Досмагамбетов. Архитектуры Ш.Валиханов, А.С.Кайнарбаев
архитектуры и градостро- ительства
пр. Достык, угол ул. Сатпаева
96
Памятник-бюст Д.Фурманову. Скульптор Н.С.Журавлев; архитектор Х.Я.Якупбаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Курмангазы, угол ул. Фурманова
97
Памятник У.Жандосову. Скульптор Н.Журавлев; архитектор Т.Сулейменов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Жандосова, уг. ул. Гагарина
98
Памятник И.Панфилову. Скульптор Б.А.Тулеков; архитектор Т.К.Басенов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Достык уг.ул. Казыбек би
99
Памятник-бюст М.О.Ауэзову. Скульптор Т.Досмагамбетов; архитектор М.Мендикулов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра (сквер Государственного Академического театра оперы и балета им. Абая)

100
Жамбыл Жабаевтың мүсін-ескерткіші.
Мүсіншілер Х.И.Наурызбаев, В.Ю.Рахманов; сәулетші М.Меңдіқұлов;
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр к-сі (Абай атындағы Мемлекеттік Академиялық Опера және Балет театрының саябығы)
101
Композитор М.Төлебаевтың ескерткіші.
Мүсінші Е.Рахмадиев
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев к-сі мен Абай даңғылының қиылысы
102
Ақын Мұқағали Мақатаевтың ескерткіші.
Мүсінші Н.Далбаев
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан мен Мақатаев көшелерінің қиылысы
103
Жазушы Ғабит Мүсіреповтің ескерткіші.
Мүсінші К. Сатыбалдин.
Сәулетші В. Кацев
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан к-сі, 38 Ғ.Мүсірепов атындағы Жасөспірімдер театры
104
Қазақстанның Халық суретшісі Ә.Қастеевтің ескерткіші.
Мүсінші Н. Далбай
қала құрылысы және сәулет
Сәтбаев к-сі, Ә. Қастеев атындағы өнер мұражайының алды
105
Жазушы С.Шәріповтың мүсіні. Мүсінші П.Шорохов
қала құрылысы және сәулет
Қарасай батыр к-сі, Сейфуллин к-нің қиылысы
106
"Ауғанстан мен әлемнің басқа жерлеріндегі қақтығыстарда қаза тапқан қазақстандық жауынгерлерге" ескерткіш.
Мүсінші К.Сатыбалдин,
Сәулетші В.Сидоров
қала құрылысы және сәулет
28-гвардиялық панфиловшылар атындағы саябағы
107
Әнші К.Байсейітованың (1912-1957) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші А.Антропов
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
108
Композитор М.Төлебаевтың (1913-1960) зират басындағы ескерткіші.
Мүсінші А.Антропов
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
109
Жазушы, қазақ кеңес әдебиетінің классигі М.О.Әуезовтің (1897-1961) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші В.Вучетич
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
110
Қазақстан Ғылым Академиясының бірінші президенті, геолог Қ.Сәтбаевтың (1899-1964) зират басындағы ескерткіші.
Мүсінші А.Антропов
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
111
Саяси қайраткер Ж.Шаяхметовтің (1900-1966) зират басындағы ескерткіші.
Мүсінші М.Меңдіқұлов
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
112
Әртіс Қ.Қуанышбаевтың (1893-1968) зират басындағы ескерткіші.
Мүсінші О.Прокопьева
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
113
Әртіс, режиссер Ш.Аймановтың (1914-1970) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші В.Федоров
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
114
Композитор А.Жұбановтың (1906-1968) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші Е.Вучетич,
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират

100
Памятник-бюст Жамбылу Жабаеву. Скульптор Х.И.Наурызбаев; архитектор М.Мендикулов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Кабанбай батыра (сквер Государственного Академического театра оперы и балета им. Абая)
101
Памятник композитору Мукану Тулебаеву. Скульптор Е.Рахмадиев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Тулебаева, угол пр. Абая
102
Памятник поэту Мукагали Макатаеву. Скульптор Н.Далбаев
архитектуры и градостро- ительства
ул. Желтоксан, угол ул. Макатаева
103
Памятник писателю Г.Мусрепову. Скульптор К.Сатыбалдин, архитектор В.Кацев
архитектуры и градостро- ительства
пр. Абылай хана, 38, перед зданием театра юных зрителей им. Г.Мусрепова
104
Памятник народному художнику Казахстана А.Кастееву. Скульптор Н.Далбаев
архитектуры и градостро- ительства
перед музеем искусств им. А. Кастеева ул. Сатпаева
105
Памятник-бюст писателю С.Шарипову. Скульптор П.Шорохов
архитектуры и градостро- ительства
ул. Карасай батыра, угол ул. Сейфуллина
106
Памятник "Воинам-казахстанцам, погибшим в боевых действиях на территории Афганистана и других горячих точек мира". Скульптор К.Сатыбалдин, архитектор В.Сидоров
архитектуры и градостро- ительства
парк им. 28 гвардейцев-панфиловцев
107
Надгробный памятник певице К.Байсеитовой (1912-1957). Скульптор А.Антропов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
108
Надгробный памятник композитору М. Тулебаеву (1913-1960). Скульптор А.Антропов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
109
Надгробный памятник писателю, классику казахской советской литературы М.О.Ауэзову (1897-1961). Скульптор Е.Вучетич
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
110
Надгробный памятник геологу, первому президенту Академии наук Казахстана К.Сатпаеву (1899-1964). Скульптор А.Антропов, архитектор Н.Простаков
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
111
Надгробный памятник политическому деятелю Ж.Шаяхметову (1900-1966). Скульптор В.Рахманов, архитектор М.Мендикулов
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
112
Надгробный памятник актеру К.Куанышбаеву (1893-1968). Скульптор О.Прокопьева
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
113
Надгробный памятник актеру, режиссеру Ш.Айманову (1914 -1970). Скульптор В.Федоров
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
114
Надгробный памятник композитору А.Жубанову (1906-1968). Скульптор Е.Вучетич, архитектор В.А.Демин
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище

115
Ақын И.Байзақовтың (1900-1946) зират басындағы ескерткіші
қала құрылысы және сәулет
Райымбек даңғылы,
орталық зират
116
Қазақстанның Халық суретшісі Ә.Қастеевтің (1904-1973) зират басындағы ескерткіші. Мүсінші Б.А.Төлеков, М.О.Әйнеков
қала құрылысы және сәулет
"Кеңсай" зиратында
117
Жазушы С. Мұқановтың (1900-1973) зират басындағы ескерткіші.
Мүсінші Х.Наурызбаев
қала құрылысы және сәулет
"Кеңсай" зиратында
118
"Мүсіндер саяжайы"
Мемориалдық кешені
қала құрылысы және сәулет
Үкімет үйінің (Қазақ-Британ техникалық университеті) солтүстігіндегі саябақ
119
"Сайран" автобекеті
сәулет және қала құрылысы
Төле би көшесі, 294
120
Алматы ипподромы
сәулет және қала құрылысы
Омаров көшесі, 10А
Алматы қаласы әкімдігінің
2010 жылғы 10 қарашадағы N 4/840
қаулысымен бекітілген
Күші жойылған кейбір құқықтық актілер
тізбесі
1. Халық депутаттары Алматы қалалық Кеңесі атқару комитетінің 1979 жылғы 4 сәуірдегі "Алматы қаласы тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімін бекіту туралы" № 139 шешімі.
2. Халық депутаттары Алматы қалалық атқару комитетінің
1981 жылғы 29 мамырдағы "Академик Г.А. Тиховтың үйін мемлекет қорғауына алу туралы" № 269 шешімі.
3. Халық депутаттары Алматы қалалық Кеңесі атқару комитетінің 1984 жылғы 26 қаңтардағы "Алматының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштері туралы" № 2/35 шешімі.
4. Халық депутаттары Алматы қалалық Кеңесі атқару комитетінің 1985 жылғы 26 сәуірдегі "Киров көшесіндегі 154 ғимаратты "Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 9/180 шешімі.
5. Халық депутаттары Алматы қалалық Кеңесі атқару комитетінің 1985 жылғы 25 наурыздағы "Қазақконцерт" және "Ә. Қашаубаев атындағы музыка мектебі ғимаратын қаланың тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 6/123 шешімі.
6. Халық депутаттары Алматы қалалық Кеңесі атқару комитетінің 1986 жылғы 3 қыркүйектегі "Қазақ КСР Мәдениет министрлігінің Орталық концерт залының ғимараты мен Ғ. Мұратбаев ескерткішін Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 18/452 шешімі.
7. Халық депутаттары Алматы қалалық атқару комитетінің
1987 жылғы 04 наурыздағы "Коммунистический даңғылы, 38 бойынша орналасқан Балалар мен жасөспірімдер театрының және Дзержинский көшесі, 83-те орналасқан Мемлекеттік музыкалық-комедиялық ұйғыр театры ғимаратын Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 6/127 шешімі.
8. Халық депутаттары Алматы қалалық атқару комитетінің
1988 жылғы 19 қазандағы "Октябрский, 27 және Емелев, 31 үйлерін Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 15/431 шешімі.

115
Надгробный памятник акыну И.Байзакову (1900-1946). Скульптор П.Шорохов, архитектор Ш.Отепбаев
архитектуры и градостро- ительства
пр. Райымбека, Центральное кладбище
116
Надгробный памятник Народному художнику Казахстана А.Кастееву (1904-1973). Скульпторы Б.А.Тулеков, М.О.Айнеков
архитектуры и градостро- ительства
кладбище "Кенсай"
117
Памятник надгробный писателю С. Муканову (1900-1973). Скульптор Х.Наурызбаев
архитектуры и градостро- ительства
кладбище "Кенсай"
118
Мемориальный комплекс "Аллея бюстов":
архитектуры и градостро- ительства
сквер севернее Дома Правительства (Казахско-Британский технический университет)
119
Автовокзал "Сайран"
архитектуры и градостроительства
улица Толе би, 294
120
Алматинский ипподром
архитектуры и градостроительства
улица Омарова, 10А
Приложение
к постановлению акимата
города Алматы
от 10 ноября 2010 года № 4/840
Перечень
утративших силу некоторых правовых актов
1. Решение исполнительного комитета Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 4 апреля 1979 года № 139 "Об утверждении списка памятников истории и культуры города Алма-Аты".
2. Решение исполнительного комитета Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 29 мая 1981 года № 269 "О взятии под государственную охрану Дома академика Г. А. Тихова".
3. Решение исполкома Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 26 января 1984 года № 2/35 "О памятниках истории и культуры Алма-Аты местного значения".
4. Решение исполкома Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 24 апреля 1985 года № 9/180 "О включении в "Государственный список памятников истории и культуры города Алма-Аты местного значения" здания по улице Кирова, 154".
5. Решение исполкома Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 25 марта 1985 года № 6/123 "О включении в государственный список памятников истории и культуры города зданий "Казахконцерта" и музыкальной школы им. А. Кашаубаева".
6. Решение исполкома Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 03 сентября 1986 года № 18/452 "О включении в государственный список памятников истории и культуры города Алма-Аты местного значения здания Центрального концертного зала Министерства культуры Казахской ССР и памятника Г. Муратбаева".
7. Решение горисполкома от 04 марта 1987 года № 6/127 "О включении в Государственный список памятников истории и культуры города Алма-Аты местного значения зданий ТЮЗа по пр. Коммунистическому, 38 и Государственного уйгурского театра музыкальной комедии по ул. Дзержинского, 83".
8. Решение исполнительного комитета Алма-Атинского городского Совета народных депутатов от 19 октября 1988 года № 15/431 "О включении в Государственный список памятников истории и культуры города Алма-Аты местного значения домостроений по ул. Октябрьская, 27 и ул. Емелева, 31".

9. Қазақстан Республикасы Алматы қаласы әкімінің 1992 жылғы
08 сәуірдегі "Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімін толықтыру туралы" № 70 шешімі.
10. Қазақстан Республикасы Алматы қаласы әкімінің 1992 жылғы
18 қыркүйектегі "Космонавтар к-сі, 60 үйді Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 413 шешімі.
11. Алматы қаласы әкімінің 1995 жылғы 28 қарашадағы "Қасиетті Николь шіркеуін Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 63 шешімі.
12. Алматы қаласы әкімінің 1998 жылғы 13 шілдедегі "Орыстың православие шіркеуі Алматы-Семей епархиясының "Барлық еске түсірушілердің Қуаныш" Храмының ғимаратын Алматы қаласының жергілікті маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіштері мемлекеттік тізіміне енгізу туралы" № 664 шешімі.
13. Алматы қаласы әкімінің 1999 жылғы 21 мамырдағы "Панфилов көшесі, 99 бойынша орналасқан ғимарат туралы" № 456 шешімі.
14. Алматы қаласы әкімінің 2000 жылғы 5 маусымдағы "Қазақстан Республикасы Президенті резиденциясының ғимараты туралы" № 533 шешімі.
15. Алматы қаласы әкімінің 2001 жылғы 16 қаңтардағы "Республикалық Орталық мешіттің ғимараты туралы" № 32 шешімі.
16. Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 27 қыркүйектегі "Алматы қаласының тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдаланудың кейбір мәселелері туралы" № 6/1139 қаулысы.
17. Алматы қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 наурыздағы "Алматы қаласының тарихи-мәдени мұра нысандарын алдын-ала есепке алу тізімін бекіту туралы" № 1/148 қаулысы.

9. Решение Главы Алма-Атинской городской администрации Республики Казахстан от 08 апреля 1992 года № 70 "О дополнении списка памятников истории и культуры г. Алма-Аты местного значения".
10. Решение Главы Алма-Атинской городской администрации Республики Казахстан от 18 сентября 1992 года № 413 "О включении в Государственный список памятников истории и культуры города Алма-Аты местного значения домостроения по ул. Космонавтов, 60".
11. Решение Акима города Алматы от 28 ноября 1995 года № 63
"О включении в государственный список памятников истории и культуры города Алматы местного значения Свято-Никольского собора".
12. Решение Акима города Алматы от 13 июля 1998 года № 664
"О включении здания Храма "Всех скорбящих Радость" Алматинско-Семипалатинской епархии Русской православной церкви в государственный список памятников истории и культуры города Алматы местного значения".
13. Решение Акима города Алматы от 21 мая 1999 года № 456 "О здании по улице Панфилова, 99".
14. Решение Акима города Алматы от 05 июня 2000 года № 533 "О резиденции Президента Республики Казахстан".
15. Решение Акима города Алматы от 16 января 2001 года № 32 "О здании Республиканской Центральной мечети".
16. Постановление Акимата города Алматы от 27 сентября 2006 года № 6/1139 "О некоторых вопросах охраны и использования памятников истории и культуры города Алматы".
17. Постановление Акимата города Алматы от 03 марта 2010 года № 1/148 "Об утверждении Списка предварительного учета объектов историко-культурного наследия города Алматы".