Тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі Қағиданы бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2010 жылғы 21 сәуірдегі N 27/189-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Семей қаласындағы Әділет басқармасында 2010 жылғы 28 мамырда N 5-2-130 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 2015 жылғы 26 ақпандағы № 37/200-V шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 26.02.2015 № 37/200-V шешімімен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 “Тұрғын үй қатынастары туралы” Заңының 97 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қаулысының 3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ұсынылып отырған тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі Қағида қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. 2005 жылғы 19 наурыздағы № 15-4 "Тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үйді ұстау үшін тұрғын үй көмегін беру және тұрғын үй коммуналдық қызметі мен байланыс қызметінің ақысын төлеу жөніндегі Қағидаларды бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде 2005 жылғы 25 сәуірде № 5-2-5 тіркелген, 2005 жылғы 13 мамырдағы "Семей таңы", "Семипалатинские вести" газетінің № 19 нөмірінде жарияланған) шешімнің, 2008 жылғы 20 маусымдағы № 8/74-ІV "2005 жылғы 19 наурыздағы № 15-4 "Тұрмысы төмен азаматтарға тұрғын үйді ұстау үшін тұрғын үй көмегін беру және тұрғын үй коммуналдық қызметі мен байланыс қызметінің ақысын төлеу жөніндегі Қағидаларды бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде 2008 жылғы 28 шілдеде № 5-2-91 тіркелген, 2008 жылғы 7 тамыздағы "Семей таңы", "Семипалатинские вести" газетінің № 32 жарияланған) шешімнің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы
К. Нұралинов
Қалалық мәслихаттың хатшысы
Қ. Мирашев
2010 жылғы 21 сәуірдегі
№ 27/189-IV шешімге
қосымша
Тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі Қағида

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи
Решение маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 21 апреля 2010 года N 27/189-IV. Зарегистрировано Управлением юстиции города Семей Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 28 мая 2010 года за N 5-2-130. Утратило силу решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 26 февраля 2015 года № 37/200-V
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 26.02.2015 № 37/200-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 "О жилищных отношениях", пунктом 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи, согласно приложению.
2. Признать утратившим силу решение от 19 марта 2005 года № 15-4 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг и услуг связи", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 25 апреля 2005 года № 5-2-5, опубликовано в газетах "Семей таңы" и "Семипалатинские вести" от 13 мая 2005 года № 19), решение от 20 июня 2008 года № 8/74-IV "О внесении изменений и дополнений в решение от 19 марта 2005 года № 15-4 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг и услуг связи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 28 июля 2008 года № 5-2-91, опубликовано в газетах "Семей таңы" и "Вести Семей" от 7 августа 2008 года № 32).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
городского маслихата
К. Нуралинов
Секретарь
городского маслихата
К. Мирашев
Приложение
к решению № 27/189-IV
от 21 апреля 2010 года
Правила
предоставления жилищной помощи

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 “Тұрғын үй қатынастары туралы” Қазақстан Республикасы Заңының 97 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қаулысының 3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" қаулысының 3 тармағына сәйкес әзірленді және тұрғын үй көмегін ұсыну тәртібі мен көлемін белгілейді.
2. Қағидада келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
кондоминиум объектісін басқару органы – кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;
аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V шешімімен (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді күтіп–ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне 10% белгіленеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан № 94 от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", пунктом 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", пунктом 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
совокупный доход семьи (гражданина) – общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;
расходы на содержание жилого дома (жилого здания) – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
малообеспеченные семьи (граждане) – лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) устанавливается в размере 10%.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу шығындарының мөлшері қолданылып жүрген тариф пен 2004 жылғы қыркүйектегі жағдай бойынша қалыптасқан тариф арасындағы айырма ретінде белгіленеді.
5. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдалағаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұғаюы бөлігінде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған, жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Аталған жерлерде тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеуге, жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 05.03.2014 N 27/141-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Тұрғын үй көмегін ұсыну тәртібі
6. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін тұлға (бұдан әрі Өтініш беруші) өзінің немесе отбасының атынан "Семей қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" ММ-не немесе баламалы негізде Семей қаласы халыққа қызмет көрсету орталығының бөлімдеріне тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі Қағиданың қосымшасына сәйкес өтініш береді.

4. Размер компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам определяется как разница между действующей абонентской платой и абонентской платой, действующей в сентябре 2004 года.
5. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, установленных местными представительными органами.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в данной местности.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 05.03.2014 № 27/141-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок предоставления жилищной помощи
6. Для назначения жилищной помощи лицо (далее Заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Семей" или в отделы центра обслуживания населения города Семей на альтернативной основе с заявлением, согласно приложению к Правилам предоставления жилищной помощи.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Өтінішке келесі құжаттар қоса ұсынылады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі не мекенжай анықтамасы, не өтініш берушінің тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын ауылдық (кенттік) әкімдердің анықтамасы;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының "Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібін тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкілетті орган белгілейді;
5) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп – ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
6) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот;
9) алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 05.03.2014 № 27/141-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 7-тармақ 9 тармақшамен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 30.01.2013 N 13/76-V шешімімен; өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 05.03.2014 № 27/141-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
8. Тұрғын үй көмегі ағымдағы тоқсанға тағайындалады. Өтініштер тоқсан бойы қабылданады.
Коммуналдық қызметтерді тұтынудың үйге арналған ортақ есептеу құралдары бар тұтынушылары үшін есепке алынатын шығындары ұсынылатын түбіртек-шоттарға сәйкес нақты шығындар бойынша қабылданады. Тұрғын үй көмегі бір айға тағайындалады.
Жұмыссыз мәртебесі бар азаматтарға тұрғын үй көмегі уәкілетті органда тіркелген айдан бастап тағайындалады.
Пешпен жағылатын жеке үйлерде тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегін алу үшін құжаттар жылына бір рет ұсынылады.
9. Фискалдық анықтама-есептеу, уәкілетті органның шешімі тұрғын үй көмегін ұсынудың негізі болып табылады.
10. Жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі бар немесе тұрғын үйді жалға (жалдауға) беретін тұлғалар тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады.

Сноска. Пункт 6 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан либо адресную справку, либо справку сельских (поселковых) акимов, подтверждающую регистрацию по постоянному месту жительства заявителя;
4) документы, подтверждающие доходы семьи. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется уполномоченным органом в сфере жилищных отношений;
5) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
6) счета на потребление коммунальных услуг;
7) квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленном местным исполнительным органом;
9) исключен - решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 05.03.2014 № 27/141-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 7 дополнен подпунктом 9 в соответствии с решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 30.01.2013 N 13/76-V; с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 05.03.2014 № 27/141-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Жилищная помощь назначается на текущий квартал. Заявления принимаются в течение квартала.
Расходы, принимаемые к расчету для потребителей, имеющих общедомовые приборы учета потребления коммунальных услуг, принимаются по фактическим затратам, согласно предъявленным квитанциям-счетам. Жилищная помощь назначается за один месяц.
Жилищная помощь для граждан, имеющих статус безработного, назначается с месяца регистрации в уполномоченном органе.
Для семей, проживающих в частном домостроении, с печным отоплением, документы на получение жилищной помощи предоставляются один раз в год.
9. Основанием для предоставления жилищной помощи является фискальная справка-расчет, решение уполномоченного органа.
10. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья, или сдающие жилье в наем (аренду), утрачивают право на получение жилищной помощи.

11. Мыналардан:
елу жасқа толған тұлғалардан;
1-2 топтағы мүгедектерді, 18 жасқа дейін мүгедек балаларды күтіп-бағатындардан (медициналық-әлеуметтік сараптаманың анықтамасын ұсынған жағдайда), сексен жастан жоғары жастағылардан;
жеті жасқа дейінгі баланы тәрбиелеп отырған тұлғалардан басқа жұмысқа жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, күндізгі бөлімде оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін және жұмыссыз ретінде тіркелмеген адамдары бар отбасылардың тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ.
3. Тұрғын үй көмегін ұсынғандағы әлеуметтік нормалар және нормативтер
12. Тұрғын үй көмегін тағайындағанда тұрғын үй ауданының мынадай нормалары:
жалғыз басты азаматтар үшін – 33 шаршы метр, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес;
екі адамнан тұратын отбасы үшін – 51 шаршы метр;
үш және одан көп адамнан тұратын отбасы үшін – отбасының әр мүшесіне шаққанда 18 шаршы метр ескеріледі.
13. Тұрғын үй көмегін тағайындағанда электр энергиясын тұтынудың мынадай нормативтері:
электр плиталарымен жабдықталған үйлерде тұратын бір адамға – 100 кВт;
газ плиталарымен жабдықталған үйлерде тұратын бір адамға – 70 кВт ескеріледі.
Үйлерде орталықтандырылған жылыту жоқ болған жағдайда жылыту және ыстық сумен қамту үшін төлем мөлшері электр энергиясы үшін есептелген сома әлеуметтік нормаларға сәйкес есептеп шығарылады.
14. Тұрғын үй көмегін тағайындағанда газды пайдаланудың мынадай нормалары:
газ плитасы бар және орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталған жағдайда – 4.8 кг;
ыстық сумен жабдықталмаған жағдайда – 8.2. кг ескеріледі.
15. Тұтыну нормативтері, олардың сумен, жылумен қамтамасыз ету, қоқыс шығару, канализация, лифтке қызмет көрсету тарифтері қызмет көрсетушілермен беріледі.
16. Коммуналдық қызмет шығындарын (жылуды, суды, газды тұтынудың) есептеу құралдары болған жағдайда тұрғын үй көмегін есептеу есептегіш көрсеткіштері бойынша, бірақ қолданыстағы нормалардан аспайтын көлемде жүргізіледі.
17. Жергілікті жылуы бар жеке үйлерде тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегін есептеу үшін тұрғын үйдің бір шаршы метріне көмірдің 129.8 кг., бірақ бір үйге 5000 кг. аспайтын әлеуметтік нормасы ескеріледі.
18. Көмірдің құнын есептеуге, тұрғын үй көмегін есептеудің алдындағы тоқсанның соңғы айындағы жағдай бойынша, қалалық статистика және ақпарат бөлімі ұсынатын қала бойынша орташа баға алынады.
4. Отбасының жиынтық табысын есептеу
19. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу тәртібі "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй – коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығына сәйкес белгіленеді.

11. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по очной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного за исключением:
лиц достигших возраста пятидесяти лет;
лиц, осуществляющих уход за инвалидами 1 и 2 группы, детьми – инвалидами в возрасте до 18 лет (при предоставлении справки медико-социальной экспертизы), лицами старше восьмидесяти лет;
лиц, занятых воспитанием ребенка до семи лет.
3. Социальные нормы и нормативы при предоставлении жилищной помощи
12. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилища:
для одиноких граждан – 33 квадратных метра, но не менее однокомнатной квартиры;
для семьи из двух человек – 51 квадратных метра;
для семьи из трех и более человек – 18 квадратных метров на каждого члена семьи.
13. При назначении жилищной помощи применяются следующие нормативы потребления электроэнергии:
в домах оборудованных электрическими плитами – 100 кВт на одного проживающего;
70 кВт на одного проживающего, при наличии газовых плит.
В случае отсутствия в домах централизованного отопления, размер оплаты за отопление и горячее водоснабжение рассчитывается из начисленной суммы за электроэнергию согласно социальным нормам.
14. При назначении жилищной помощи принимаются следующие нормы расхода газа:
при наличии газовой плиты и центрального горячего водоснабжения – 4.8 кг;
при отсутствии горячего водоснабжения – 8.2 кг.
15. Нормативы потребления, их тарифы по водоснабжению, теплоснабжению, мусороудалению, канализации, услугам связи, обслуживанию лифта предоставляются услугодателями.
16. При наличии счетчиков учета расхода коммунальных услуг (теплоэнергии, водопотребления, газопотребления), расчет жилищной помощи производится по показаниям счетчика, но не выше действующих норм.
17. Для расчета жилищной помощи семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, учитывается социальная норма угля на один квадратный метр площади жилого домостроения 129.8 кг, но не более 5000 кг. на дом.
18. Для расчета стоимости угля используются средние цены по городу, предоставляемые городским отделом статистики и информации, по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи.
4. Исчисление совокупного дохода семьи
19. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, определяется согласно приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
20. Зейнеткерлер, мүгедектер, асыраушысынан айырылғандығы бойынша жәрдемақы алатын балалар, қорғаншылықтағы балалар кіретін отбасыларын қолдау мақсатында тұрғын үй көмегін алу құқығын айқындаған және тұрғын үй көмегін есептеген кезде табыс сол мерзімге белгіленген екі айлық есептік көрсеткішке түзетіледі (алынып тасталады).
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
21. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
22. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
23. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
24. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
25. Алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2012.04.18 N 4/28-V (жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
26. Аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегі төлемдерінің қаржыландырылуы қала бюджетінің тиісті қаржы жылына қаралған қаражаты шегінде жүргізіледі.
27. Күрделі жөндеу жүргізуге арналған төлемдерді қаржыландыру кондоминиумның әр объектісіне ашылған жеке жинақтау шоты бойынша жүргізіледі.
28. Тұрғын үй көмегінің төлемдері өтініш берушінің келісімімен өтініш берушінің және (немесе) тиісті қызмет көрсетушілердің шоттарына аудару арқылы екінші деңгейдегі банктер арқылы жүргізіледі.
Қалалық мәслихаттың хатшысы
Қ. Мирашев
2010 жылғы 21 сәуірдегі
№ 27/189-IV шешіммен
бекітілген Тұрғын үй көмегін
көрсету жөніндегі
Қағидаға қосымша
Ескерту. Қосымша алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 05.03.2014 № 27/141-V шешімімен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)

Сноска. Пункт 19 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
20. С целью поддержки семей, в состав которых входят: пенсионеры, инвалиды, дети, получающие пособие по утере кормильца, опекаемые, при определении права и расчете жилищной помощи, доход корректируется (вычитается) на два месячных расчетных показателя, установленного на соответствующий период времени.
Сноска. Пункт 20 в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен - решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен - решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен - решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен - решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен - решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.04.2012 N 4/28-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Финансирование и выплата жилищной помощи
26. Финансирование выплат жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на соответствующий финансовый год.
27. Финансирование выплат на проведение капитального ремонта осуществляется на отдельный сберегательный счет, открытый на каждый объект кондоминиума.
28. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня, путем перечисления их на лицевые счета заявителей и (или) на счета соответствующих услугодателей с согласия заявителя.
Секретарь
городского маслихата
К. Мирашев
Приложение
к Правилам предоставления
жилищной помощи
утвержденной решением
№ 27/189-IV от 21 апреля
2010 года
Сноска. Приложение исключено решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 05.03.2014 N 27/141-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).