Жеке кәсіпкерлік саласындағы асыл тұқымды мал шаруашылығы және тұқым шаруашылығы салаларындағы мемлекеттік бақылау бойынша және өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2011 жылғы 1 қыркүйекте № 18-03/495 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 16 қыркүйекте № 313 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 14 қазанда № 7254 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 15-04/634 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 601 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.07.2015 № 15-04/634 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.08.2015 № 601 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы 2012.05.24 № 18-03/269 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.05.28 № 174 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабы 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша тұқым шаруашылығы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жеке кәсіпкерлік саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы 2012.05.24 № 18-03/269 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.05.28 № 174 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсына жариялау.

Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области племенного животноводства и семеноводства и государственному контролю в области защиты растений
Совместный приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2011 года № 18-03/495 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2011 года № 7254. Утратил силу совместным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 15-04/634 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 601
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.07.2015 № 15-04/634 и Министра национальной экономики РК от 10.08.2015 № 601.
Сноска. Заголовок в редакции совместного приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2012 № 18-03/269 и Министра экономического развития и торговли РК от 28.05.2012 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области племенного животноводства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области семеноводства согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области защиты растений согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2012 № 18-03/269 и Министра экономического развития и торговли РК от 28.05.2012 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекші Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы                  Экономикалық даму және сауда
министрінің міндетін атқарушы     министрінің міндетін атқарушы
________________ М. Толыбаев      _______________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2011 жылғы 1 қыркүйектегі № 18-03/495
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің м.а.
2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 313
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік
бақылау бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемдері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.01.2014 № 8/72 және ҚР Өңірлік даму министрінің 10.02.2014 № 29/НҚ бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Өлшемдер) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылау субьектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тәуекел - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субьектілер қызметінің нәтижесінде, оның салдарының ауырлығын ескере отырып, малдардың тектік қорына немесе бағалы тұқымның жоғалуына зиян келтіру ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері – асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтар, асыл тұқымдық репродукторлар, асыл тұқымдық орталықтар, дистрибьютерлiк орталықтар, бағалаушылар (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар, эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар.
3. Бақылау субьектілерін тәуекелдер дәрежелеріне жатқызу алғашқы бөлу кезінде – обьективті, кейінгі бөлу кезінде – субьективті өлшемдер негізінде жүзеге асырылады.
Алғашқы бөлу кезінде бақылау субьектілері тәуекел дәрежесінің 3 түріне бөлінеді:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне – асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтар және асыл тұқымдық репродукторлар жатқызылды;
орташа тәуекел дәрежесіне – асыл тұқымдық орталықтар және дистрибьютерлік орталықтар жатқызылды;
елеусіз тәуекел дәрежесіне – бағалаушылар (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар және эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар жатқызылды.
Бақылау субъектілерін кейінгі бөлу бар бұзушылықтарды ескере отырып, мынадай баллдарды бере отырып жүзеге асырылады:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                    И.о. Министра экономического
сельского хозяйства              развития и торговли
Республики Казахстан             Республики Казахстан
_____________ М. Толыбаев        _______________ М. Кусаинов
Приложение 1
к Совместному приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 сентября 2011 года № 18-03/495
и и.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 313
Критерии оценки степени рисков в сфере частного
предпринимательства по государственному контролю
в области племенного животноводства
Сноска. Критерии оценки в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.01.2014 № 8/72 и Министра регионального развития РК от 10.02.2014 № 29/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области племенного животноводства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан «О племенном животноводстве» и «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для отнесения субъектов государственного контроля в области племенного животноводства к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области племенного животноводства – вероятность причинения вреда генофонду или потери ценных пород животных в результате деятельности субъектов в области племенного животноводства с учетом тяжести его последствий;
2) субъекты контроля – племенные заводы, племенные хозяйства, племенные репродукторы, племенные центры, дистрибьютерные центры, бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы, специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов.
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев – при первичном распределении и субъективных критериев – при последующем распределении.
При первичном распределении, субъекты контроля разделены на 3 степени риска:
к высокой степени риска отнесены племенные заводы, племенные хозяйства и племенные репродукторы;
к средней степени риска отнесены племенные центры и дистрибьютерные центры;
к незначительной степени риска отнесены бонитеры (классификаторы), техники - осеменаторы и специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов.
Последующее распределение субъектов контроля осуществляется с учетом имеющихся нарушений с присвоением следующих баллов:

1) асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтар және асыл тұқымдық репродукторлар үшін:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың (заңды тұлға үшін) жеке куәлік көшірмесінің (жеке тұлға үшін) болмауы – 5 балл;
меншік құқығында материалдық-техникалық базаның бар екендігін растайтын құқық белгілейтін құжаттардың немесе ұзақ мерзімді кемінде бес жыл жалға алу немесе лизинг шарттарының болмауы – 5 балл;
жеке және заңды тұлғалар мамандарының қатысуымен ғылыми ұйымдардың ғалымдары әзірлеген сынақтан өткізілген немесе тұқымдары, типтері, кросстары жасалып жатқан малдармен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу жоспарының жоқтығы – 5 балл;
мал өнімділігінің сандық көрсеткіштерінің малдардың тиісті тұқымдары мен түрлеріне арналған стандарттардың талаптарына сәйкес келмеуі - 5 балл;
мал өнімділігінің сапалық көрсеткіштерінің малдардың тиісті тұқымдары мен түрлеріне арналған стандарттардың талаптарына сәйкес келмеуі - 5 балл;
тұқымы сынақтан өткізілген асыл тұқымды малды, бір тұқым ішіндегі және зауыттық типтерді, зауыттық желiлер мен белгiлi бiр тұқым кросстарын күтіп-ұстау және пайдалану шарттарын сақтамау (асыл тұқымдық зауыттар үшiн) – 5 балл;
уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды тиісінше жүргiзбеу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi тиісті түрде ұсынбау - 5 балл;
малдарды өзінің өнімділігі және ұрпағының сапасы бойынша (асыл тұқымдық зауыттар үшін) бағалауды жүргізбеу – 5 балл;
асыл тұқымды малдарды бағалауды жүргізбеу – 5 балл;
белгілі бір тұқымның сынақтан өткізілген зауыттық және бір тұқым ішіндегі, аймақтық типтідегі зауыттық желідегі құндылығы жоғары малдарын өткізуді жүргізбеу (асыл тұқымдық зауыттар үшін) – 5 балл;
малды өз өнiмдiлiгi және ұрпағының сапасы бойынша бағалау жөнiндегi бақылау-сынақтан өткiзу аулалары мен пункттерiнiң жұмыс iстемеуі немесе болмауы (асыл тұқымдық зауыттар үшiн) – 5 балл;
тұқымы сынақтан өткізілген, бір тұқым ішіндегі және зауыттық типті асыл тұқымды мал төлін, белгiлi бiр тұқымның зауыттық желiлері мен кросстарын бағытталған өсiрудiң болмауы (асыл тұқымдық зауыттар үшiн) – 5 балл;
асыл тұқымды малдың белгiлi бiр түрін, тұқымын, желiлері мен типтерін өткізуді жүргізбеу (асыл тұқымдық шаруашылықтар үшін) – 5 балл;
құстардың тұқымдары мен кросстарының желілерін және (немесе) арғы ата-тектік үйiрiн өткізуді жүргізбеу (бірінші реттегі асыл тұқымдық репродукторлар үшін) – 5 балл;
құстардың тұқымдары мен кросстарының желілерін және (немесе) ата-енелік үйiрiн өткізуді жүргізбеу (екінші реттегі асыл тұқымдық репродукторлар үшін) – 5 балл;
асыл тұқымдық малдарды асыл тұқымдық куәліктерсіз өткізу – 5 балл;
штатында тиісті мамандықтар бойынша мамандардың болмауы – 5 балл;
объектіге жасалған ветеринариялық-санитариялық қорытындының болмауы – 5 балл;
есепке алу нөмірінің берілгені туралы растаудың болмауы – 5 балл;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері берген жұқпалы аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қойдың эпидидимиті, хламидиоз, жылқының күйеңкі ауруы, эпизоотиялық лимфангит) бойынша, сондай-ақ Халықаралық эпизоотиялық бюро тізіміндегі аурулар бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы ветеринариялық анықтаманың болмауы – 5 балл;

1) для племенных заводов, племенных хозяйств и племенных репродукторов:
отсутствие свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица) или копию удостоверения личности (для физического лица) – 5 баллов;
отсутствие правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие материально-технической базы на праве собственности или договора долгосрочной аренды (не менее пяти лет) или лизинга – 5 баллов;
отсутствие плана селекционно-племенной работы с животными апробированных или создаваемых пород, типов, кроссов, разработанного учеными научных организаций с участием специалистов физического или юридического лица – 5 баллов;
несоответствие количественных показателей продуктивности животных требованиям стандартов для соответствующих пород и типов животных – 5 баллов;
несоответствие качественных показателей продуктивности животных требованиям стандартов для соответствующих пород и типов животных – 5 баллов;
несоблюдение условий содержания и использования племенных животных апробированных пород, внутрипородных и заводских типов, заводских линий и кроссов определенных пород (для племенных заводов) – 5 баллов;
ненадлежащее ведение учета данных и не представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам утвержденным уполномоченным органом – 5 баллов;
не проведение оценки животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов) – 5 баллов;
не проведение бонитировки племенных животных – 5 баллов;
не проведение реализации высокоценных животных апробированного заводского и внутрипородного, зонального типов, заводской линии определенной породы (для племенных заводов) – 5 баллов;
отсутствие или не функционирование контрольно- испытательных дворов и пунктов по оценке животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов) – 5 баллов;
отсутствие направленного выращивания племенного молодняка апробированных пород, внутрипородных и заводских типов, заводских линий и кроссов определенных пород (для племенных заводов) – 5 баллов;
не проведение реализации определенного вида, породы, линий и типов племенных животных (для племенных хозяйств) – 5 баллов;
не проведение реализации линий и (или) прародительского стада пород и кроссов птиц (для племенных репродукторов первого порядка) – 5 баллов;
не проведение реализации линий и (или) родительского стада пород и кроссов птиц (для племенных репродукторов второго порядка) – 5 баллов;
реализация племенных животных без выдачи племенных свидетельств – 5 баллов;
отсутствие в штате специалистов по соответствующим специальностям – 5 баллов;
отсутствие ветеринарно-санитарного заключения на объект – 5 баллов;
отсутствие подтверждения о присвоении учетного номера – 5 баллов;
отсутствие ветеринарной справки об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы по инфекционным заболеваниям, (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям списка Международного Эпизоотического Бюро, выданного ветеринарным врачом подразделения исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы - 5 баллов;

2) асылдандырушы орталықтар үшін:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәліктің* болмауы – 5 балл;
жеке тұлға маманының қатысуымен ғылыми ұйымдардың ғалымдары әзірлеген сынақтан өткізілген немесе тұқымдары, типтері, кросстары жасалып жатқан малдармен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болмауы – 5 балл;
ауыл шаруашылығы малының тұқымдық малын күтіп-ұстауға арналған үй-жайдың жоқтығы – 5 балл;
тұқымдық малдың ұрығын төменгi температурада мұздатуға және сақтауға арналған зертхананың жоқтығы – 5 балл;
ветеринариялық-санитариялық тексеру өткізетін орынның жоқтығы – 5 балл;
карантиндік үй-жайдың жоқтығы – 5 балл;
изолятордың жоқтығы – 5 балл;
зертханалық жабдықтардың жоқтығы – 5 балл;
криогендiк жабдықтардың жоқтығы – 5 балл;
жоғары өнiмдi асыл тұқымды тұқымдық малдың болуын растайтын асыл тұқымдық куәліктердің жоқтығы – 5 балл;
асыл тұқымды малға ветеринариялық паспорттардың жоқтығы – 5 балл;
тұқымдық малдарды өз өнімділігі бойынша бағалау жұмыстарын жүргізбеу – 5 балл;
тұқымдық малдарды ұрпағының сапасы бойынша бағалау жұмыстарын жүргiзбеу – 5 балл;
асыл тұқымды малдарды бағалауды өткізбеу – 5 балл;
селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстардың ақпараттық базада тіркелгенін растайтын жергілікті атқарушы органның анықтаманың жоқтығы – 5 балл;
уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды тиісінше жүргiзбеу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi ұсынбау – 5 балл;
асыл тұқымды өнімді (материалды) асыл тұқымдық куәлікті бермей өткізу – 5 балл;
штатында тиісті мамандықтар бойынша мамандардың жоқтығы – 5 балл;
объектіге жасалған ветеринариялық-санитариялық қорытындының жоқтығы – 5 балл;
есепке алу нөмірінің берілгені туралы растаудың жоқтығы – 5 балл;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері берген жұқпалы аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қойдың эпидидимиті, хламидиоз, жылқының күйеңкі ауруы, эпизоотиялық лимфангит) бойынша, сондай-ақ Халықаралық Эпизоотиялық Бюро тізіміндегі аурулар бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы ветеринариялық анықтаманың жоқтығы – 5 балл;
3) дистрибьютерлік орталық үшін:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәліктің* жоқтығы – 3 балл;
заңды тұлға маманының қатысуымен ғылыми ұйымдардың ғалымдары әзірлеген сынақтан өткізілген немесе тұқымдары, типтері, кросстары жасалып жатқан малдармен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жоспарының жоқтығы – 3 балл;
стационарлық биоқоймалары бар өндiрiстiк үй-жайлардың жоқтығы – 3 балл;
зертханалық жабдықтардың жоқтығы – 3 балл;
криогендiк жабдықтардың жоқтығы – 3 балл;
ұрпағының сапасы бойынша бағалаудан өтпеген тұқымдық малдардың ұрықтарын сатып алу және сақтау – 3 балл;
ұрықтарды өткізуді жүргізбеу – 3 балл;
асыл тұқымды өнімді (материалды) асыл тұқымдық куәлікті бермей сату – 3 балл;
штатында тиісті мамандықтар бойынша мамандардың жоқтығы – 3 балл;
уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды тиісінше жүргiзбеу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi ұсынбау – 3 балл;
объектіге жасалған ветеринариялық-санитариялық қорытындының жоқтығы – 3 балл;
есепке алу нөмірінің берілгені туралы растаудың жоқтығы – 3 балл;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері берген жұқпалы аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қойдың эпидидимиті, хламидиоз, жылқының күйеңкі ауруы, эпизоотиялық лимфангит) бойынша, сондай-ақ Халықаралық Эпизоотиялық Бюро тізіміндегі аурулар бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы ветеринариялық анықтаманың жоқтығы – 3 балл;

2) для племенных центров:
отсутствие свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица– 5 баллов;
отсутствие плана селекционно-племенной работы с животными, апробированных или создаваемых пород, типов, кроссов, разработанного учеными научных организаций с участием специалиста юридического лица – 5 баллов;
отсутствие помещений для содержания производителей сельскохозяйственных животных – 5 баллов;
отсутствие лаборатории для низкотемпературного замораживания и хранения семени производителей – 5 баллов;
отсутствие ветеринарно-санитарного пропускника – 5 баллов;
отсутствие карантинного помещения – 5 баллов;
отсутствие изолятора – 5 баллов;
отсутствие лабораторного оборудования – 5 баллов;
отсутствие криогенного оборудования – 5 баллов;
отсутствие племенных свидетельств на имеющихся высокопродуктивных племенных животных призводителей – 5 баллов;
отсутствие ветеринарных паспортов на племенных животных – 5 баллов;
не проведение работ по оценке производителей по собственной продуктивности – 5 баллов;
не проведение работ по оценке производителей по качеству потомства – 5 баллов;
не проведение бонитировки племенных животных – 5 баллов;
отсутствие справки местного исполнительного органа, подтверждающие регистрацию в информационной базе селекционной и племенной работы; – 5 баллов;
ненадлежащее ведение учета данных и не представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом – 5 баллов;
реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенных свидетельств – 5 баллов;
отсутствие специалистов в штате по соответствующим специальностям – 5 баллов;
отсутствие ветеринарно-санитарного заключения на объект – 5 баллов;
отсутствие подтверждения о присвоении учетного номера – 5 баллов;
отсутствие ветеринарной справки об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы по инфекционным заболеваниям, (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям списка Международного Эпизоотического Бюро, выданного ветеринарным врачом подразделения исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы - 5 баллов;
3) для дистрибьютерных центров:
отсутствие свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – 3 баллов;
отсутствие плана селекционно-племенной работы с животными, апробированных или создаваемых пород, типов, кроссов, разработанного учеными научных организаций с участием специалиста юридического лица – 3 балла;
отсутствие производственного помещения со стационарным биохранилищем – 3 балла;
отсутствие лабораторного оборудования – 3 балла;
отсутствие криогенного оборудования – 3 балла;
приобретение и хранение семени производителей не прошедших оценку по качеству потомства – 3 балла;
не проведение реализация семени - 3 балла;
реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенных свидетельств – 3 балла;
отсутствие в штате специалистов по соответствующим специальностям – 3 баллов;
ненадлежащее ведение учета данных и не представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом – 3 балла;
отсутствие ветеринарно-санитарного заключения на объект – 3 балла;
отсутствие подтверждения о присвоении учетного номера – 3 балла;
отсутствие ветеринарной справки об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы по инфекционным заболеваниям, (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям списка Международного Эпизоотического Бюро, выданного ветеринарным врачом подразделения исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы - 3 балла;

4) бағалаушылар (сыныптаушылар) үшін:
«зоотехния» немесе «мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы» не «биотехнология» тиісті мамандығы бойынша білімі туралы дипломның жоқтығы – 3 балл;
ауыл шаруашылығы малының тиісті түрі бойынша бағалау курстарынан өткендігі туралы сертификаттың жоқтығы – 3 балл;
уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды тиісінше жүргiзбеу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi ұсынбау – 3 балл;
селекциялық карточканы, асыл тұқымды малдың карточкасының немесе өткізілетін асыл тұқымды малдың асыл тұқымдық куәлігінің жоқтығы – 3 балл;
5) техник-ұрықтандырушылар үшін:
«зоотехния» немесе «мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы» не «биотехнология», немесе «ветеринария» тиісті мамандығы бойынша білімі туралы дипломның немесе осы бейін бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттың жоқтығы – 3 балл;
ауыл шаруашылығы малын қолдан ұрықтандыру курстарынан өткендігі туралы сертификаттың жоқтығы – 3 балл;
зертханалық үй-жайдың жоқтығы – 3 балл;
бақылау-өлшеу аспаптарының жоқтығы – 3 балл;
құрал-саймандардың жоқтығы – 3 балл;
криогендiк жабдықтардың жоқтығы – 3 балл;
уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды тиісінше жүргiзбеу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi ұсынбау – 3 балл;
асыл тұқымды материалға (ұрығына) асыл тұқымды куәліктің жоқтығы – 3 балл;
6) эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар үшін:
«зоотехния» немесе «мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы» не «биотехнология» немесе «ветеринария» тиісті мамандығы бойынша білімі туралы дипломның жоқтығы – 3 балл;
ауыл шаруашылығы малының эмбриондарын телу (ауыстырып салу) бойынша курстардан өткендігі туралы сертификаттың жоқтығы – 3 балл;
зертханалық үй-жайдың жоқтығы – 3 балл;
бақылау-өлшеу аспаптарының жоқтығы – 3 балл;
құрал-саймандардың жоқтығы – 3 балл;
криогендiк жабдықтардың жоқтығы – 3 балл;
технологиялық жабдықтардың жоқтығы – 3 балл;
асыл тұқымды материалға (эмбриондарға) асыл тұқымды куәліктің жоқтығы – 3 балл;
уәкiлеттi орган бекiткен нысандар бойынша деректердi есепке алуды тиісінше жүргiзбеу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына есептiлiктi ұсынбау – 3 балл;

4) для бонитеров (классификаторов):
отсутствие диплома об образовании по соответствующей специальности «зоотехния» или «технология производства продуктов животноводства» либо «биотехнология» - 3 балла;
отсутствие сертификата о прохождении курсов бонитеров по соответствующему виду сельскохозяйственных животных - 3 балла;
ненадлежащее ведение учета данных и не представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом – 3 балла;
отсутствие селекционных карточек, карточек племенного животного или племенных свидетельств на реализуемых племенных животных – 3 балла;
5) для техников-осеменаторов:
отсутствие диплома об образовании по соответствующей специальности «зоотехния» или «технология производства продуктов животноводства» либо «биотехнология», или «ветеринария» или документ, подтверждающий стаж работы по данному профилю не менее трех лет - 3 балла;
отсутствие сертификата о прохождении курсов по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных - 3 балла;
отсутствие лабораторного помещения - 3 балла;
отсутствие контрольно-измерительных приборов - 3 балла;
отсутствие инструментария - 3 балла;
отсутствие криогенного оборудования - 3 балла;
ненадлежащее ведение учета данных и не представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом - 3 балла;
отсутствие племенных свидетельств на племенной материал (семя) - 3 балла;
6) для специалистов по трансплантации (пересадке) эмбрионов:
Отсутствие диплома об образовании по соответствующей специальности «зоотехния» или «технология производства продуктов животноводства» либо «биотехнология», или «ветеринария» - 3 балла;
отсутствие сертификата о прохождении курсов по трансплантации (пересадке) эмбрионов сельскохозяйственных животных- 3 балла;
отсутствие лабораторного помещения - 3 балла;
отсутствие контрольно-измерительных приборов - 3 балла;
отсутствие инструментария - 3 балла;
отсутствие криогенного оборудования - 3 балла;
отсутствие технологического оборудования - 3 балла
отсутствие племенных свидетельств на племенной материал (эмбрионов) - 3 балла;
ненадлежащее ведение учета данных и не представление отчетности в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по формам, утвержденным уполномоченным органом - 3 балла.

Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны филиалдар мен өкілдіктерді мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін күшінде болады.
4. Жүргізілген тексерулер қорытындылары бойынша есептелген баллдардың сомасына байланысты мемлекеттік бақылау субъектілері мынадай болып бөлінеді:
жоғары тәуекел дәрежесі – 20 және одан да жоғары балл;
орташа тәуекел дәрежесі – 11 ден 20-ға дейін;
төменгі тәуекел дәрежесі – 10-нан көп емес;
5. Бір тәуекел деңгейіндегі субьектілерді тексеруді жоспарлаудың басымдығын айқындау үшін:
1) жинақталған баллдардың ең жоғары сомасы;
2) бұрынғы тексеру барысында анықталған кемшіліктерді жою нәтижесі (асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың актілерін орындауы);
3) соңғы тексеру күні негіз болып табылады.
6. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерулер жүргізуге рұқсат етілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 1 қыркүйекте № 18-03/495
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің міндетін атқарушының
2011 жылғы 16 қыркүйекте № 313
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы
мемлекеттік бақылау бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлері
1. Тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау" және "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының негізінде жасалды.
2. Осы Критерийлерде мынандай ұғымдар қолданылады:
1) бақылау субьектілері – тұқымды өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, қайта өңдеуге және сатуға қатысатын жеке және заңды тұлғалар;
2) тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел – оның салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүддесіне, адамның денсаулығына және тұтынушылар мүддесінің бұзылуына зиян келтірудің ықтималдығы.

Примечание: * - Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
4. В зависимости от суммы набранных баллов, начисленных по итогам проведенных проверок, субъекты контроля распределяются:
к высокой степени риска - 20 и более баллов;
к средней степени риска - от 11 до 20 баллов;
к незначительной степени риска - не более 10 баллов.
5. Основанием для определения приоритетности планирования проверок субъектов одного уровня риска являются:
1) наибольшая сумма набранных баллов;
2) результаты устранения нарушений, выявленных в ходе предыдущих проверок (исполнение актов государственных инспекторов по племенному животноводству);
3) дата последней проверки.
6. Не допускается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
Приложение 2
к Совместному приказу
и.о.министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 сентября 2011 года № 18-03/495
и и.о. министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 313
Критерии
оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства
по государственному контролю в области семеноводства
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области семеноводства (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и "О семеноводстве" для отнесения субъектов контроля в области семеноводства к степеням рисков.
В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты контроля - физические и юридические лица, участвующие в производстве, хранении, транспортировке, переработке и реализации семян;
2) риск в области семеноводства - вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий.

2. Бақылау субьектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу бастапқы бөлу кезінде объективті критерийлер және кейінгі бөлу кезінде субъективті критерийлер негізінде жүзеге асырылады.
Бастапқы бөлу кезінде бақылау субъектілері тәуекел дәрежесіне бөлінеді:
1) төмен тәуекел дәрежесіне:
тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалар;
тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субъектілер (бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары және тұқым өткізушілер) жатады.
3. Бақылау субьектілерін кейінгі бөлу бар кемшіліктерді ескере отырып, мынандай баллдар беріле отырып жүзеге асырылады:
1) тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханалар үшін:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 қарашадағы № 1364 қаулысымен бекітілген Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау қағидаларына сәйкес тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылған талаптарды сақтамау – әр тармақ бойынша 5 балл;
2) Бірегей тұқым өндірушілер үшін:
тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субьектілер біліктілік талаптарын сақтау – әр тармақ бойынша 5 балл.
3) Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін:
тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субьектілер біліктілік талаптарын сақтау – әр тармақ бойынша 5 балл.
4) Тұқым өсіру шаруашылықтары үшін:
тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субьектілер біліктілік талаптарын сақтау – әр тармақ бойынша 5 балл.
5) Тұқым өткізушілер үшін:
тұқым шаруашылығы саласында қызмет атқаратын аттестатталған субьектілер біліктілік талаптарын сақтау – әр тармақ бойынша 5 балл.
Кейінгі бөлу нәтижесі бойынша, жүргізілген тексеру қортындысы бойынша жинақталған баллдың жиынтығына байланысты тексеру субьектілері төмендегіше бөлінеді:
жоғарғы тәуекел дәрежесіне - 46 және одан жоғары;
орташа тәуекел дәрежесіне - 26-дан 46 баллға дейін;
төмен тәуекел дәрежесіне 26-баллдан төмен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.01.2014 № 8/72 және ҚР Өңірлік даму министрінің 10.02.2014 № 29/НҚ бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Бір тәуекел деңгейі бар субъектілерді тексеруді жоспарлаудың басымдығы үшін:
1) өндірілетін және сатылатын тұқымның көлемі;

2. Распределение субъектов контроля по группам рисков осуществляется на основании объективных критериев - при первичном распределении и субъективных критериев - при последующем распределении.
При первичном распределении, субъекты контроля разделены на группу по степени риска:
1) к незначительной степени риска относятся:
лаборатории по экспертизе качества семян;
аттестованные субъекты семеноводства, осуществляющие деятельность в области семеноводства (производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие, семеноводческие хозяйства и реализаторы семян).
3. Последующее распределение субъектов контроля осуществляется с учетом имеющихся нарушений с присвоением следующих баллов:
1) для лаборатории по экспертизе качества семян:
несоблюдение требований предъявляемые к лабораториям по экспертизе качества семян согласно Правилам аттестации лабораторий по экспертизе качества семян, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2011 года № 1364 – 5 баллов по каждому пункту;
2) Для производителей оригинальных семян:
несоблюдение квалификационных требований аттестованными субъектами семеноводства, осуществляющими деятельность в области семеноводства - 5 баллов по каждому пункту.
3) Для элитно-семеноводческих хозяйств:
несоблюдение квалификационных требований аттестованными субъектами семеноводства, осуществляющими деятельность в области семеноводства - 5 баллов по каждому пункту.
4) Для семеноводческих хозяйств:
несоблюдение квалификационных требований аттестованными субъектами семеноводства, осуществляющими деятельность в области семеноводства - 5 баллов по каждому пункту.
5) Для реализаторов семян:
несоблюдение квалификационных требований аттестованными субъектами семеноводства, осуществляющими деятельность в области семеноводства - 5 баллов по каждому пункту.
По итогам последующего распределения, в зависимости от суммы набранных баллов, начисленных, по итогам проведенных проверок, субъекты контроля распределяются:
к высокой степени риска - 46 и более баллов;
к средней степени риска - от 26 до 46 баллов;
к незначительной степени риска - менее 26 баллов.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.01.2014 № 8/72 и Министра регионального развития РК от 10.02.2014 № 29/ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4. Основаниями для приоритетности планирования проверок субъектов контроля одной группы риска, являются:
1) объем производства и реализации семян;

2) алдыңғы тексерулер кезінде жіберілген бұзушылықтардың елеулігі;
3) ұзақ тексерілмеген кезең негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 1 қыркүйекте № 18-03/495
және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің міндетін атқарушының
2011 жылғы 16 қыркүйекте № 313
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы 2012.05.24 № 18-03/269 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.05.28 № 174 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
Мемлекеттік қадағалаудың өсімдіктерді қорғау саласындағы жеке кәсіпкерліктің тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Мемлекеттік қадағалаудың (бұдан әрі – қадағалау) өсімдіктерді қорғау саласындағы жеке кәсіпкерліктің тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлері (бұдан әрі - Критерий) Қазақстан Республикасының «Өсімдіктерді қорғау»«Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» заңдарына сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы жеке кәсіпкерліктің тәуекел дәрежесін бағалау үшін әзірленді.
2. Осы критерийлерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қадағалау субъектілері – өсімдіктерді қорғау саласында қызмет ететін, пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтайтын, тасымалдайтын, пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдық, фумигациялық, авиациялық және жер үсті тәсілдерімен қолданатын, тіркеулік және өндірістік сынақтарды жүргізетін, пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел – жүргізілген фитосанитарлық іс шаралардың өсімдіктерге, адамның денсаулығы мен жануарларға, қоршаған ортаға өте жоғары дәрежеде зиян келтіруінің мүмкін болуы.
3. Қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу – алғашқы бөлгенде объективтік критерийлердің негізінде жүргізіледі, ал келесі кезеңде бөлгенде - субъективтік критерийлер бойынша жүргізіледі.
4. Қадағалау субъектілері алғашқы бөлген кезде 3 тәуекел дәрежеге жатқызылады:
1) жоғарғы дәрежедегі тәуекел тобына жатқызылған қадағалау субъектілері:
пестицидтерді (улы химикаттарды) фумигациялық және аэрозольдық тәсілдермен қолдану қызметі;
2) орташа дәрежедегі тәуекел тобына жатқызылған қадағалау субъектілері:
пестицидтерді (улы химикаттарды) жер үсті және авиациялық тәсілдермен (фумигациялық және аэрозольдік тәсілдерден басқа) қолдану қызметі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтан өткізу қызметі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау қызметі;
пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдау қызметі;

2) значимость нарушений, допущенных при предыдущих проверках;
3) наибольший не проверенный период.
Приложение 3
к совместному приказу
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 сентября 2011 года № 18-03/495
и и.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 16 сентября 2011 года № 313
Критерии
оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства
по государственному контролю в области защиты растений
Сноска. Приложение 3 в редакции совместного приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2012 № 18-03/269 и Министра экономического развития и торговли РК от 28.05.2012 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства по государственному контролю (далее – Контроль) в области защиты растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан «О защите растений», «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для отнесения субъектов контроля в области защиты растений к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты контроля – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области защиты растений по хранению, транспортировке, применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным, фумигационным, авиационным и наземным способами, проведению регистрационных и производственных испытаний, а также обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов);
2) риск в области защиты растений – вероятность причинения вреда растениям, здоровью человека и животных, окружающей среде при осуществлении фитосанитарных мероприятий с учетом степени тяжести его последствий.
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев – при первичном распределении и субъективных критериев – при последующем распределении.
4. При первичном распределении субъекты контроля подразделяются на 3 степени риска:
1) к группе высокой степени риска отнесены субъекты контроля, осуществляющие:
деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами;
2) к группе средней степени риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов);
деятельность по проведению регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
деятельность по хранению пестицидов (ядохимикатов);
деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов);

3) төменгі дәрежедегі тәуекел тобына жатқызылған қадағалау субъектілері:
рұқсат етілмеген, қолдануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын залалсыздандыру қызметі.
5. Қадағалау субъектілерінің кейіннен бөлінуі орын алған заң бұзушылықтардың негізінде мынадай баллдар беріліп жүргізіледі:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) фумигациялық және аэрозольдік тәсілдерімен қолдану қызметімен айналысатын субъектілер үшін:
мемлекеттік тіркеуден өтпеген және Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің (улы химикаттардың) пестицидтердің (улы химикаттардың) енгізілмеген пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану – 10 балл;
жеке меншіктік немесе басқа да заңдық негіздегі арнаулы техникалар мен құрал жабдықтардың болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілмен қолдануға қажетті арнаулы техникалар мен құрал жабдықтардың шығарушы завод берген паспортының болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) регламентін сақтамай пайдалану (жұмсау мөлшері, өңдеу тәсілі және қайталанылуы, шектеулер) – 10 балл;
қолданылмаған пестицидтерді (улы химикаттарды) уақытша сақтайтын арнаулы орынның болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жұмыстарын жүргізген кезде жеке сақтандыру құралдарының болмауы - 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жұмыстары жүргізілетін орынның қауіпсіздік шаралары туралы көрнекті оқу құралдары, нұсқамалар, естеліктерсіз дайындалуы – 10 балл;
тиісті білімі (басшылар үшін – жоғары техникалық немесе агрономиялық білім, мамандар үшін – жоғары немесе орта арнаулы (техникалық немесе агрономиялық білім)), бiлiктi құрамының болмауы – 10 балл;
пестицидтермен (улы химикаттармен) істелген жұмысты тіркейтін нөмірленген және жіптелген журналдың болмауы – 5 балл;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) жер үсті және авиациялық тәсілдермен (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерден басқа) қолдану қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін:
мемлекеттік тіркеуден өтпеген және Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтердің (улы химикаттардың) пестицидтердің (улы химикаттардың) енгізілмеген пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдануға қажетті арнаулы техникалар мен құрал жабдықтардың шығарушы завод берген паспортының болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану регламенттеріне сәйкессіз пайдалану (жұмсау мөлшері, өңдеу тәсілі және қайталанылуы, шектеулер) – 10 балл;

3) к группе незначительной степени риска относятся субъекты контроля, осуществляющие:
деятельность по обезвреживанию запрещенных и пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них.
5. Последующее распределение субъектов контроля, осуществляется с учетом имеющихся нарушений с присвоением следующих баллов:
1) для субъектов, осуществляющих деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами:
использование пестицидов (ядохимикатов), не прошедших государственную регистрацию и не включенных в список пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан – 10 баллов;
отсутствие специальной техники и оборудования на праве собственности или ином законном основании – 10 баллов;
отсутствие паспортов на специальную технику и оборудование для применения пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами, выданных заводом-изготовителем – 10 баллов;
использование пестицидов (ядохимикатов) не в соответствии с регламентами применения (нормой расхода, способом и кратностью обработки, ограничениями) – 10 баллов;
отсутствие специально предназначенных мест для временного хранения неиспользованных пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие средств индивидуальной защиты при проведении работ по применению пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
не оборудование мест работы с пестицидами (ядохимикатами) наглядными пособиями, инструкциями, памятками о мерах безопасности при проведении работ по применению пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для руководителей - высшее техническое или агрономическое образование, для специалистов - высшее или среднее специальное (техническое или агрономическое образование)) – 10 баллов;
отсутствие прошнурованного и пронумерованного журнала регистрации работы с пестицидами (ядохимикатами) – 5 баллов.
2) для субъектов, осуществляющих деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов):
использование пестицидов (ядохимикатов), не прошедших государственную регистрацию и не включенных в список пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан – 10 баллов;
отсутствие паспортов на специальную технику и оборудование для применения пестицидов (ядохимикатов), выданных заводом-изготовителем – 10 баллов;
использование пестицидов (ядохимикатов) в несоответствии с регламентами применения (нормой расхода, способом и кратностью обработки, ограничениями) – 10 баллов;

пестицидтерді (улы химикаттарды) жер үсті аппаратураларымен қолданған кезде желдің жылдамдығы секундына 3 метрден, авиациямен қолданған кезде желдің жылдамдығы секундына 2 метрден болған кезде өсімдіктерді бүркуді жүзеге асыруды ерте таңғы және кешкі сағаттарда жүргізбеу – 10 балл;
қолданылмаған пестицидтерді (улы химикаттарды) уақытша сақтайтын арнаулы орынның болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жұмыстарын жүргізген кезде жеке сақтандыру құралдарының болмауы - 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жұмыстары жүргізілетін орынның қауіпсіздік шаралары туралы көрнекті оқу құралдары, нұсқамалар, естеліктерсіз дайындалуы – 10 балл;
пестицидтермен (улы химикаттармен) істелген жұмысты тіркейтін нөмірленген және жіптелген журналдың болмауы – 5 балл;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу мен өндірістік сынақтан өткізу қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерге (улы химикаттарға) тіркеулік және өндірістік сынақтар жүргізуге қажетті пестицидтердің тәжірибелік үлгілерінің, эталондық пестицидтердің және пестицидтердің әсер етуші заттарының аналитикалық стандарттарының болмауы – 10 балл;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1396 қаулысымен бекітілген, пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік, өндірістік сынақтау және мемлекеттік тіркеу жүргізу Қағидасына 3-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өсіретін аудандарда зиянды организмдердің ерекшеліктерін (ұрпақ санын, зияндылығын, резистенттігін, экономикалық әсерін, таралу ареалын) ескере отырып пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік сынақтарын, өндiрiстiк сынақтарды дақылға және зиянды организмге қарай бір-төрт топырақтық-климаттық аймақта өткізбеу – 10 балл;
пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік және өндірістік сынақтарын өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті ведомствомен бекітілген пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік және өндірістік сынақтарын жүргізуді жоспарға сәйкес емес жүргізу – 10 балл;
пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік және өндірістік сынақтарын пестицидтерді (улы химикаттарды) ұсынылған қолдану регламенттеріне сәйкес емес жүзеге асыру – 10 балл;
пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік және өндірістік сынақтарының жүргізілу мерзімін сақтамау – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану жұмыстарын жүргізген кезде жеке сақтық құралдарының болмауы – 5 балл;
4) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау үшін арнаулы қойманың болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға арналған қойманың санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысының болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) ыдыстың этикеткасында көрсетілген талаптарды және белгілі бір пестицидтің пайдалану әдістемесін орындамай сақтау – 10 балл;
физико-химиялық қасиетіне (ұшу, тотығу), өрт қауіптілігіне және жарылу қауіптілігіне, реакциялық белсенділігіне, сақтаудың температуралық режиміне байланысты топтастыруға келмейтін пестицидтерді бірге сақтау – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) қойманың еденінде үйіп сақтауға жол берілсе – 10 балл;
пестицидтер (улы химикаттар) тұғырықтар мен стеллаждарда сақталмаса – 10 балл;
пестицидтердің (улы химикаттардың) ыдыстарының этикеткасында көрсетілген мөлшердегі дезактивация жасайтын заттардың болмауы – 10 балл;
пестицидтермен (улы химикаттармен) істелген жұмысты тіркейтін нөмірленген және жіптелген журналдың болмауы – 5 балл;

проведение опрыскивания растений пестицидами (ядохимикатами) не в ранние утренние и вечерние часы при скорости ветра не более 3 метров в секунду при применении наземной аппаратуры и не более 2 метров в секунду при применении авиации – 10 баллов;
отсутствие специально предназначенных мест для временного хранения неиспользованных пестицидов (ядохимикатов)– 10 баллов;
отсутствие средств индивидуальной защиты при проведении работ по применению пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
оборудование мест работы с пестицидами (ядохимикатами) без наглядных пособий, инструкций, памяток о мерах безопасности при проведении работ по применению пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие прошнурованного и пронумерованного журнала регистрации работы с пестицидами (ядохимикатами) – 5 баллов;
3) для субъектов, осуществляющих деятельность по проведению регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов):
отсутствие опытных образцов, эталонных пестицидов (ядохимикатов) и аналитических стандартов действующих веществ пестицидов (ядохимикатов) для проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
не проведение регистрационных испытаний пестицидов (ядохимикатов) в зонах возделывания культур с учетом особенностей вредных организмов (количества поколений, патогенность, резистентность, экономическое значение, ареал распространения) согласно приложению 3 к Правилам проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1396 – 10 баллов;
проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) не в соответствии с планами проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов), утвержденных ведомством уполномоченного органа в области защиты растений – 10 баллов;
осуществление регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) не в соответствии с заявленными регламентами применения пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
несоблюдение сроков проведения регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие средств индивидуальной защиты при проведении работ по применению пестицидов (ядохимикатов) – 5 баллов;
4) для субъектов, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов (ядохимикатов):
отсутствие специальных складских помещений для хранения пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие санитарно-эпидемиологического заключения на складское помещение для хранения пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
хранение пестицидов (ядохимикатов) без соблюдения требований, предусмотренных тарной этикеткой, рекомендаций по применению конкретных пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
совместное хранение пестицидов, несовместимых по своим физико-химическим свойствам (летучесть, окисляемость), пожароопасности и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения – 10 баллов;
допущение хранения пестицидов (ядохимикатов) на полу склада навалом – 10 баллов;
хранение пестицидов (ядохимикатов) без использования поддонов и стеллажей – 10 баллов;
отсутствие необходимого количества дезактивирующих средств указанных на тарных этикетках хранящихся пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие прошнурованного и пронумерованного журнала учета поступающих на хранения пестицидов (ядохимикатов) – 5 баллов;

5) пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерді (улы химикаттарды) арнаулы жабдықталмаған және тиісті белгілері жоқ, қауіпті жүктерді тасымалдау ережесінің талаптарына сәйкес келмейтін, транспорттың әр түрлерінде қолданылатын тасымалдау кезіндегі қауіп туралы ақпарат жүйесінің апат карточкасы жоқ («Сақ бол – пестицидтер (улы химикаттар)») транспорттық құралдармен тасымалдау – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауға арналған көлік құралында удың күшін жоятын заттардың, өрт сөндіргіштердің, құм қорының және жүргізуші мен жүкке жауапты қызметкердің жеке қорғау құралдарының болмауы – 10 балл;
тасымалданатын пестицидтерді (улы химикаттарды) есепке алатын жіптелген және нөмірленген кітаптың болмауы – 5 балл;
6) пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыруды жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын көметін арнаулы қоймалар мен (көмбелердің) болмауы – 10 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) жеткізушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар) әзірлеген және ұсынған қолдануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын заларсыздандыру әдістемелері мен технологиясының болмауы – 10 балл;
бүтінділікті қамтамасыз етпейтін және қоршаған ортаны пестицидтермен (улы химикаттармен) ластандыру мүмкіндігі бар қажеттілігі бойынша әрі қарай қолдануға жарамсыз бірінші класты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау – 10 балл;
қауіптілігі екінші классқа жататын пестицидтерді (улы химикаттарды) қажет болған жағдайда арнаулы қабаттары жоқ, полимерден жасалынған көп қабатты ыдысқа (пестицидтің (улы химикаттың) ерекшелігіне байланысты) орау – 10 балл;
ыдыстары бұзылған пестицидтерді (улы химикаттарды) нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмейтін, біртұтастығы бұзылған ыдыстарға қайтадан салу – 10 балл;
пестицидтердің (улы химикаттардың) қағаз немесе ағаш ыдыстарын жағу арқылы құрту үшін, заңға сәйкес экологиялық және елдің санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын қадағалайтын мемлекеттік орган белгілеп берген жерде, жағылатын қосылымдардың улы емес (қауіпсіз) заттарға дейін ыдырауын қамтамасыз ететін, жоғары температуралы құрылғылардың болмауы – 10 балл;
пестицидтердің (улы химикаттардың) ыдыстарын өртеу барысында бөлінетін газ және күл түріндегі ластағыштарға жүйелі бақылау мен мониторингтің болмауы – 10 балл;
тыйым салынған, жарамсыз болған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын тиеу, тасу және түсіру үшін механизациялық құралдардың болмауы – 10 балл;
залалсыздандыруға (утилизациялауға, жоюға) жататын пестицидтерді (улы химикаттарды) тиісті жағдайы бар бір орталықта сақтауға арналған қоймаға бөтен адамдардың кіруіне жол беру – 5 балл;
мекеменің атауы, залалсыздандырылатын пестицидтің аты, мөлшері, залалсыздандыру тәсілі мен орны, жұмысты жүргізуге жауапты тұлғаның фамилиясы көрсетілген, әрі қарай қолдануға жарамайтын пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру (утилизациялау, жою) актісінің болмауы – 5 балл;
пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыруға қатысушы жұмыскерлердің жеке қорғау құралдарының болмауы – 10 балл.

5) для субъектов, осуществляющих деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов):
транспортировка пестицидов (ядохимикатов) в специально не оборудованных и не имеющих соответствующую маркировку транспортных средствах, в несоответствии с требованиями правил транспортировки опасных грузов, действующих на различных видах транспорта, включая отсутствие аварийных карточек системы информации об опасности при транспортировке («Осторожно – пестициды (ядохимикаты)») – 10 баллов;
отсутствие на транспортном средстве, предназначенном для перевозки пестицидов (ядохимикатов), средств нейтрализации, огнетушителей, запаса песка, а также средств индивидуальной защиты водителя и сопровождающего персонала – 10 баллов;
отсутствие прошнурованного и пронумерованного журнала учета транспортируемых пестицидов (ядохимикатов) – 5 баллов;
6) для субъектов, осуществляющих деятельность по обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них:
отсутствие специальных хранилищ (могильников) для обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них – 10 баллов;
отсутствие методов и технологий обезвреживания пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, разработанных и предоставляемых поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
хранение пестицидов (ядохимикатов) первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, не обеспечивающих герметичность и не исключающих возможность загрязнения пестицидами (ядохимикатами) окружающей среды – 10 баллов;
упаковка пестицидов (ядохимикатов) второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов без специальных вкладышей (в зависимости от специфики пестицида (ядохимиката) – 10 баллов;
переупаковка пестицидов (ядохимикатов) с нарушенной целостностью упаковки в тару, не соответствующую требованиям нормативных документов – 10 баллов;
отсутствие высокотемпературных установок, обеспечивающих распад сжигаемых соединений до нетоксичных (неопасных) веществ в местах, определенных в соответствии с законодательством государственными органами экологического контроля и санитарно-эпидемиологического благополучия населения для уничтожения бумажной или деревянной тары из-под пестицидов (ядохимикатов) путем сжигания – 10 баллов;
отсутствие регулярного контроля и мониторинга выбросов газообразных загрязнителей и золы при сжигании тары из-под пестицидов (ядохимикатов) – 10 баллов;
отсутствие средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них – 10 баллов;
допущение доступа посторонних лиц на склады, имеющие соответствующие условия для централизованного хранения пестицидов (ядохимикатов), подлежащих обезвреживанию (утилизации, уничтожению) – 5 баллов;
отсутствие акта обезвреживания (утилизации, уничтожения) пестицидов (ядохимикатов), пришедших в негодность к дальнейшему использованию, в котором указывается наименование организации, название обезвреженного пестицида, его количество, место и способ обезвреживания, фамилия лица, ответственного за проведение работ - 5 баллов;
отсутствие средств индивидуальной защиты у работников, участвующих в обезвреживании пестицидов (ядохимикатов) - 5 баллов.

6. Жүргізілген тексерудің қорытындысы негізінде, жиналған баллдардың қосындысына байланысты қадағалау субъектілері тәуекел дәрежелері бойынша былайша бөлінеді:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері алған баллдарының қосындылары бойынша:
11 және одан көп балл алғандар – жоғары дәрежелі тәуекел тобына жатады;
6-дан 11 баллға дейін алғандар – орта дәрежелі тәуекел тобына жатады;
5-тен көп емес балл алғандар - аз дәрежелі тәуекел тобына жатады;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) авиациялық және жер үсті тәсілдерімен қолдану, пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтау, сақтау, тасымалдау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын бақылау субъектілері алған баллдарының қосындылары бойынша:
21 және одан көп балл алғандар – жоғары дәрежелі тәуекел тобына жатады;
6-дан 21 баллға дейін алғандар – орта дәрежелі тәуекел тобына жатады;
5-тен көп емес балл алғандар - аз дәрежелі тәуекел тобына жатады;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын залалсыздандыру қызметін жүзеге асыратын қадағалау субъектілері алған баллдары бойынша:
51 және одан көп балл алғандар - жоғары дәрежелі тәуекел тобына жатады;
16-тен 51-ге дейін балл алғандар - орта дәрежелі тәуекел тобына жатады;
5-тен көп емес балл алғандар - аз дәрежелі тәуекел тобына жатады.
7. Бір дәрежедегі тәуекелге жататын қадағалау субъектілеріне жүргізілетін тексеру жұмыстарын жоспарлаған кезде, бірінші орынға қою үшін келесілер негіз болады:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
бірінші және екінші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданатын субъектілер;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аса қауіпті және карантиндік зиянды организмдерге қарсы қолданатын субъектілер;
өткен тексеру барысында көп балл жинаған субъектілер;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) авиациялық және жер үсті тәсілдерімен қолдану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
бірінші және екінші сыныпты қауіптілікті пестицидтерді (улы химикаттарды) қолданатын субъектілер;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аса қауіпті және карантиндік зиянды организмдерге қарсы қолданатын субъектілер;
өткен тексеру барысында көп балл жинаған субъектілер;
3) пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтауды жүзеге асыратын субъектілер үшін:
қауіптілігі бірінші және екінші классқа жататын пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік және өндірістік сынақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аса қауіпті және карантиндік зиянды организмдерге қарсы тіркеулік және өндірістік сынақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
өткен тексеру барысында көп балл жинаған субъектілер;

6. В зависимости от суммы набранных баллов, по итогам проведенных проверок, субъекты контроля распределяются по степеням рисков следующим образом:
1) субъекты контроля, осуществляющие виды деятельности по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами, и набравшие:
11 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
6 до 11 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 5 баллов - относятся к незначительной степени риска;
2) субъекты контроля, осуществляющие виды деятельности по применению пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами регистрационным и производственным испытаниям, хранению, транспортировке пестицидов (ядохимикатов) и набравшие:
21 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
6 до 21 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 5 баллов - относятся к незначительной степени риска;
3) субъекты контроля, осуществляющие деятельность по обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, набравшие:
51 и более баллов - относятся к высокой степени риска;
от 16 до 51 баллов - относятся к средней степени риска;
не более 15 баллов - относятся к незначительной степени риска.
7. Основаниями для определения приоритетности планирования проведения проверок субъектов контроля одного уровня риска являются:
1) для субъектов, осуществляющих деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами:
субъекты, применяющие пестициды (ядохимикаты) первого и второго класса опасности;
субъекты, применяющие пестициды (ядохимикаты) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, набравшие наибольшую сумму баллов при предыдущей проверке;
2) для субъектов, осуществляющих деятельность по применению пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами;
субъекты, применяющие пестициды (ядохимикаты) первого и второго класса опасности;
субъекты, применяющие пестициды (ядохимикаты) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, набравшие наибольшую сумму баллов при предыдущей проверке;
3) для субъектов, осуществляющих проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, осуществляющие проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) первого и второго класса опасности;
субъекты, осуществляющие проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, набравшие наибольшую сумму баллов при предыдущей проверке;

4) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін:
қауіптілігі бірінші және екінші классқа жататын пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтерді (улы химикаттарды) көп көлемде сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
аса қауіпті зиянды және карантиндік организмдерге қарсы пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтайтын субъектілер;
өткен тексеру барысында көп балл жинаған субъектілер;
5) пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер үшін:
қауіптілігі бірінші және екінші классқа жататын пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер;
пестицидтерді (улы химикаттарды) көп көлемде тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер;
ерекше қауіпті зиянды және карантиндік организмдерге қарсы пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауды жүзеге асыратын субъектілер;
өткен тексеру барысында көп балл жинаған субъектілер;
6) пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыруды жүзеге асыратын субъектілер үшін:
пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың бос ыдыстарын залалсыздандыруға арналған үлкен сыйымдылықтары бар субъектілер;
қадағалау объектілері елді мекендерге жақын орналасқан субъектілер;
өткен тексеру барысында көп балл жинаған субъектілер.

4) для субъектов, осуществляющих деятельность по хранению пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, осуществляющие хранение пестицидов (ядохимикатов) первого и второго класса опасности;
субъекты, осуществляющие хранение большего количества пестицидов (ядохимикатов);
субъекты, осуществляющие хранение пестицидов (ядохимикатов) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, набравшие наибольшую сумму баллов при предыдущей проверке;
5) для субъектов, осуществляющих деятельность по транспортировке пестицидов (ядохимикатов):
субъекты, осуществляющие транспортировку пестицидов (ядохимикатов) первого и второго класса опасности;
субъекты, осуществляющие транспортировку большего количества пестицидов (ядохимикатов);
субъекты, осуществляющие транспортировку пестицидов (ядохимикатов) против особо опасных и карантинных вредных организмов;
субъекты, набравшие наибольшую сумму баллов при предыдущей проверке;
6) для субъектов, осуществляющих обезвреживание пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них:
субъекты, обладающие большими емкостями для обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
субъекты, у которых объекты контроля располагаются вблизи населенных пунктов;
субъекты, набравшие наибольшую сумму баллов при предыдущей проверке.