Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2011 жылғы 12 қыркүйектегі № 85 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 7 қарашада № 7287 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 6 ақпандағы № 8 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас прокурорының 06.02.2017 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қылмыстық қудалау органдарында қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау тәртібін бақылау бойынша ішківедомстволық қызметті одан әрі жетілдіру мақсатында, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау комиссиясы жөніндегі типтік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 6 ақпандағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4090 тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау комиссиясы жөніндегі типтік ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Комиссия қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды, шағымдарды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау тәртібін толық және жан-жақты бақылау мақсатында құрылады.";
12-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ай сайын Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабындағы (бұдан әрі – ӨАЕК) қылмыстар мен оқиғалар туралы ақпаратты есепке алудың толықтығына тексеру мен салыстыру жүргізеді;";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айына бір реттен кем емес отырыс өткізуге тиісті ішкі істердің аумақтық органдарын қоспағанда, тоқсанына бір реттен кем емес өз отырыстарын өткізеді;";
16-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) он күн сайын комиссия мүшелерімен бірлесіп, "дерек дәлелденбеген" деген белгі соғылған ӨАЕК-нда тіркелген қылмыстар туралы кейбір ақпаратқа қайта тексеруді жүзеге асырады. Тексеру нәтижелері бойынша осы Типтік ереженің № 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша акт толтырады;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан
Приказ Генерального прокурора Республики Казахстан от 12 сентября 2011 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2011 года № 7287. Утратил силу приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Генерального прокурора РК от 06.02.2017 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях дальнейшего совершенствования внутриведомственной деятельности по контролю за порядком приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях и происшествиях в органах уголовного преследования, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан "Об утверждении Типового положения о комиссии по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования" от 6 февраля 2006 года № 8 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4090):
в Типовом положении о комиссии по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования, утвержденного указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комиссия создается в целях полного и всестороннего контроля за порядком приема, регистрации, учета и рассмотрения заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях.";
подпункт 1) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) ежемесячно проводит проверки и сверки полноты учета информации о преступлениях и происшествиях в Книге учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях (далее - КУЗИ);";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) проводит свои заседания не реже одного раза в квартал, за исключением территориальных органов внутренних дел, которые должны проводить заседания не реже одного раза в месяц;";
подпункт 3) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"3) подекадно совместно с членами комиссии осуществляет выборочную перепроверку информации о преступлениях, зарегистрированных в КУЗИ, где сделаны отметки "факт не подтвердился". По результатам проверок составляет акт по форме согласно приложению № 1 к настоящему Типовому положению;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Кезекші бөлімнің бастығы ӨАЕК-ң жүргізілуіне; орган хатшылығының бастығы кіріс хат-хабары журналының және жеке, заңды тұлғалардың өтініштері мен жүгінулерін есепке алу журналының жүргізілуіне бақылауды жүзеге асырады.";
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Есепке алудан жасырылған қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар бойынша есепке алу-тіркеу тәртібінің бұзылғандығын анықтау мақсатында, комиссия мүшелері ай сайын ӨАЕК мәліметтеріне мынадай деректермен:
1) кіріс хат-хабарларын есепке алу журналымен;
2) жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын есепке алу журналымен;
3) сенім телефонына жасалған қоңырауларды есепке алу журналдарымен;
4) аумақтық тиесілігіне, тергеуге алынғандығына, соттылығына қарай жіберілген материалдар бойынша прокуратура және сот органдарымен салыстыру жүргізеді.";
19-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ӨАЕК мәліметтерін оқиға болған жерлерді, тұспалдарды қарауға криминалистерді жіберуді есепке алу журналдарына тіркелген қылмыстармен және оқиғалармен салыстыру;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ӨАЕК мәліметтерін хатшылықтың (кеңселердің), полицияның учаскелік пункттерінің есепке алу журналдарындағы қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың тіркелуімен, басқа да қызметтердің құжаттарымен салыстыру;";
Типтік ережеге 1, 2, 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2) "Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау жөніндегі ішкі ведомстволық қызмет туралы" № 6 нысанды Мәліметтерді және олардың құрылуы жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 6 ақпандағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4091 тіркелген):
"Қылмыстық қудалау органдарының есепке алу-тіркеу тәртібін бақылау жөніндегі ішкі ведомстволық қызмет туралы" № 6 нысанды Мәліметтердің құрылуы жөніндегі Нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК), Қазақстан Республикасының Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (бұдан әрі – ЭҚСЖҚКА), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ), Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚМ), Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ), Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – ҚМ КБК) органдары аталған статистиканың субъектілері болып табылады.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қылмыстық қудалаудың облыстық және соларға теңестірілген органдары ҰҚК, ЭҚСЖҚКА, ІІМ, ҚМ, ТЖМ және ҚМ КБК органдарының орталық аппараттарына есептік кезеңнен кейінгі айдың 12 күніне тапсырады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Начальник дежурной части осуществляет контроль за ведением КУЗИ, начальник секретариата органа - контроль за ведением журнала входящей корреспонденции и журнал учета заявлений и обращений физических и юридических лиц.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. В целях выявления нарушений учетно-регистрационной дисциплины, укрытых от учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях, членами комиссии ежемесячно проводятся сверки данных КУЗИ с данными:
1) журнала учета входящей корреспонденции;
2) журнала учета жалоб физических и юридических лиц;
3) журналов учета звонков на телефон доверия;
4) органов прокуратуры и суда по материалам, направленным по территориальности, подследственности и подсудности.";
в пункте 19:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) данных КУЗИ с регистрацией преступлений, происшествий в журналах учетов выездов криминалистов на осмотры мест происшествия, ориентировок;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) данных КУЗИ с регистрацией заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях в учетных журналах секретариата (канцелярии), участковых пунктов полиции, с документацией других служб;";
приложения 1, 2, 3 к Типовому положению изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу.
2) В приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года № 9 "Об утверждении Сведений формы № 6 "О внутриведомственной деятельности по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования" и Инструкции по их составлению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4091):
в Инструкции по составлению Сведений формы № 6 "О внутриведомственной деятельности по контролю за учетно-регистрационной дисциплиной органов уголовного преследования:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Субъектами данной статистики являются органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ), Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - АБЭКП), Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), Министерства обороны Республики Казахстан (далее - МО), Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), Комитета Таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - КТК МФ).";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Областными и приравненными к ним органами уголовного преследования представляются в центральный аппарат органов КНБ, АБЭКП, МВД, МО, МЧС и КТК МФ к 12 числу, следующего за отчетным периодом.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. 11-бағанда Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды және өзге де ақпаратты есепке алу кітабында (бұдан әрі – ӨАЕК) тіркелмеген қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштердің, хабарламалардың және өзге де ақпараттың саны бейнеленеді.
11-бағанда ескерілетін қылмыстар туралы тіркелмеген өтініштерге ӨАЕК-нда тіркелусіз және қабылданған іс жүргізу шешімінсіз қалған формальды түрде қылмыс белгілерінен тұратын өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар жатады.
Іс жүргізу шешімдері ӨАЕК-нда тиісті тіркеуден өтпей қабылданған өтініштер мен хабарламалар тек 6-бағанда ескеріледі.
12-15-бағандарда 11-бағаннан шығатын, оларды анықтаған бөлімшелерге байланысты қылмыстар, оқиғалар туралы ӨАЕК-нда тіркелмеген өтініштер, хабарламалар және өзге де ақпараттар көрсетіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитеті (бұдан әрі – Комитет) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін, оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне орындау үшін жолдасын.
3. Осы бұйрықтың орындаулын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
10 қазан 2011 ж.
Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
агенттігінің (қаржы полициясы)
Төрағасы
17 қыркүйек 2011 ж.
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
16 қыркүйек 2011 ж.
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
14 қыркүйек 2011 ж.
Ә. Жақсыбеков
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
23 қыркүйек 2011 ж.
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
7 қазан 2011 ж.
В. Божко
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2011 жылғы 12 қыркүйек
№ 85 бұйрығына
1-қосымша
Қылмыстық қудалау органдарының
есепке алу-тіркеу тәртібін
бақылау комиссиясы жөніндегі
типтік ережеге
№ 1 қосымша
нысан
Қылмыстар, оқиғалар туралы өтініштерді, хабарламаларды
және өзге де ақпаратты есепке алу кітабында
(бұдан әрі – ӨАЕК) тіркелген қылмыстар туралы ақпаратты
тексерудің нәтижесінде "дерек дәлелденбеген" деген белгі
қойған комиссияның бақылау тексерісінің ____________
жылға арналған
АКТІСІ Біз, төмендегі қол қоюшылар _________________________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
(есепке алу-тіркеу жұмысының инспекторы, қызметі мен шендері көрсетілген комиссия мүшелері) ӨАЕК-нда тіркелген ақпаратқа бақылау тексерісін жүргіздік, нәтижесінде қылмыстық қудалау органдарының қызметкерлері "дерек дәлелденбеген" деген белгі қойды.
№ р/с
Тіркеу нөмірі және күні
Ақпараттың дерек көздері мен мазмұны
Кім барды
Комиссия мүшелерінің қайсысы тексерген
Бақылау тексерісінің нәтижесі
1
2
3
4
5
6
Ескерту: "дерек дәлелденбеген" деген белгісі бар ақпарат іріктеп тексеріледі.
Салыстыру нәтижелері бойынша жасалған бұзушылықтарға түзетулер енгізілген, ӨАЕК-нда тіркеу жүргізілген.
Бақылау тексерісін жүргізген қызметкерлердің қолдары:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2011 жылғы 12 қыркүйек
№ 85 бұйрығына
2-қосымша
Қылмыстық қудалау органдарының
есепке алу-тіркеу тәртібін
бақылау комиссиясы жөніндегі
типтік ережеге
№ 2 қосымша
нысан
___________________________ жылға арналған
(ұйымның, кәсіпорынның атауы) -мен салыстыру жүргізу
АКТІСІ
р/с
Жасалған қылмыстың күні мен уақыты
Қылмыстың мән-жайы, келтірілген залалдың сомасы
Органға кім хабарлаған, егер хабарланбаған болса, көрсетілсін
Хабарламаны кім қабылдаған (қызметі, атағы, тегі)
Қай органға тіркелген, тіркеу нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
Ұйымның басшысы Орган бастығы
(қолы, тегі) (атағы, қолы, тегі)
М.О. М.О.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2011 жылғы 12 қыркүйек
№ 85 бұйрығына
3-қосымша
Қылмыстық қудалау органдарының
есепке алу-тіркеу тәртібін
бақылау комиссиясы жөніндегі
типтік ережеге
№ 3 қосымша
нысан
_____________ жылға арналған
(медицина мекемесінің атауы) -мен салыстыру жүргізу
АКТІСІ
р/с
Келіп түскен (жүгінген) күні, қойылған диагнозы
Жарақаттанушының аты-жөні, туған күні
Оның тұрақты мекенжайы, қайдан келіп түскен
Хабарламаны қылмыстық қудалау органына кім берген, егер берілмеген болса, көрсетілсін
Хабарламаны кім қабылдаған (қызметі, атағы, тегі)
Қай органға тіркелген, тіркеу нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
Ұйымның басшысы Орган бастығы
(қолы, тегі) (атағы, қолы, тегі)
М.О. М.О.

"15. В графе 11 отражается количество незарегистрированных заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях в Книге учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях (далее - КУЗИ).
К незарегистрированным заявлениям о преступлениях, учитываемых в графе 11, относятся заявления, сообщения и иные информации, формально содержащие признаки преступления, оставшиеся без регистрации в КУЗИ и принятого процессуального решения.
Заявления и сообщения, по которым процессуальные решения приняты без соответствующей регистрации в КУЗИ, учитываются только в графе 6.
В графах 12-15 учитываются незарегистрированные в КУЗИ заявления, сообщения и иные информации о преступлениях, происшествиях, вытекающие из графы 11, в зависимости от подразделения, которое их выявило.".
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, его официальное опубликование и направить субъектам правовой статистики и специальных учетов для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2012 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________ Н. Абыкаев
10 октября 2011 года
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
________________ К. Кожамжаров
17 сентября 2011 года
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
16 сентября 2011 года
Министр обороны
Республики Казахстан
_______________ А. Джаксыбеков
14 сентября 2011 года
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Жамишев
23 сентября 2011 года
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
______________ В. Божко
7 октября 2011 года
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 12 сентября 2011 г. № 85
Приложение № 1
к Типовому положению о комиссии
по контролю за учетно-
регистрационной дисциплиной
органов уголовного преследования
форма
АКТ
контрольной проверки комиссией зарегистрированной в Книге учета
заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях,
происшествиях (далее - КУЗИ) информации о преступлениях, по
результатам которой произведена отметка "факт не подтвердился"
за ______________________________ года
Мы, нижеподписавшиеся ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(инспектор учетно-регистрационной работы, члены комиссии с указанием должностей и званий)
Провели контрольную проверку зарегистрированной в КУЗИ информации, по результатам которой работниками органа уголовного преследования произведена отметка "факт не подтвердился".
п/п
№ и дата
регистрации
Источник и
содержание
информации
Кто
выезжал
Кто из
членов
комиссии
проверил
Результат
контрольной
проверки
1
2
3
4
5
6
Примечание: информация с отметкой "факт не подтвердился" проверяется выборочно.
По результатам сверки проведено исправление допущенных нарушений, произведена регистрация в КУЗИ.
Подписи сотрудников, проводивших контрольную проверку:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 12 сентября 2011 г. № 85
Приложение № 2
к Типовому положению о комиссии
по контролю за учетно-
регистрационной дисциплиной
органов уголовного преследования
форма
АКТ
сверки с (название организации)
за _______________________ года
п/п
Дата и время
совершенного
преступления
Фабула
преступ-
ления,
сумма
ущерба
Кем передано
сообщение в
орган, если
не
передавалось,
указать
Кем принято
сообщение
(должность,
звание,
фамилия)
Орган, где
зарегистри-
ровано,
регистраци-
онный номер
и дата
1
2
3
4
5
6
Руководитель организации Начальник органа
(подпись, фамилия) (звание, подпись, фамилия)
М.П. М.П.
Приложение 3 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 12 сентября 2011 г. № 85
Приложение № 3
к Типовому положению о комиссии
по контролю за учетно-
регистрационной дисциплиной
органов уголовного преследования
форма
АКТ
сверки с (название медицинского учреждения)
за _______________________ года
п/п
Дата
поступ-
ления
(обраще-
ния),
диагноз
Ф.И.О.
травми-
рованно-
го, дата
рождения
Его (ее)
место
жительства
и адрес,
откуда
доставлен
(а)
Кем
передано
сообщение в
орган
уголовного
преследова-
ния, если
не
передавалось,
указать
Кем принято
сообщение
(должность,
звание,
фамилия)
Орган,
где
зарегис-
трирова-
но,
регист-
рацион-
ный
номер и
дата
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель организации Начальник органа
(подпись, фамилия) (звание, подпись, фамилия)
М.П. М.П.