Бағалау қызметі аясында жеке кәсіпкерлік саласында тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 354 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрдің м.а. 2011 жылғы 21 қазандағы N 339 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 16 қарашада № 7301 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 4 сәуірдегі № 147 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 наурыздағы № 149 Бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 04.04.2016 № 147 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.03.2016 № 149 Бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15 бабының 1-тармағын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған бағалау қызметі аясында жеке кәсіпкерлік саласында тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуінен кейін оның ресми жариялауын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 6272 тіркелген және 24.11.2010 жылғы № 319 (26380) «Казахстанская правда» газетінде жарияланған, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жыл, № 15 (Тиражға шыққан уақыты 25.11.2010 ж.) «Мүлікті бағалау бойынша қызмет саласындағы тексерулер бойынша тексеру парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда Министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегi № 18 және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегi № 139 бірлескен бұйрығының күші жойылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасы
Әділет министрі                  Экономикалық даму және
___________ Р. Түсіпбеков        сауда министрдің м.а.
___________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің

Об утверждении формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области оценочной деятельности
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 354 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 21 октября 2011 года № 339. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2011 года № 7301. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 4 апреля 2016 года № 147 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 марта 2016 года № 149
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 04.04.2016 № 147 и Министра национальной экономики РК от 28.03.2016 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области оценочной деятельности.
2. Комитету регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 18 и и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 139 "Об утверждении формы проверочного листа по проверкам в сфере деятельности по оценке имущества" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6272 и опубликованного в газете "Казахстанская правда" от 24.11.2010 года № 319 (26380), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 15, 2010 года (дата выхода тиража 25.10.2010).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции                   И.о. Министра экономического
Республики Казахстан              развития и торговли
Республики Казахстан
________________ Р. Тусупбеков    ________________ М. Кусаинов
Утверждена
Совместным приказом
Министра юстиции Республики Казахстан

2011 жылғы 31 қазандағы № 354 және
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму
және сауда министрдің м.а.
2011 жылғы 21 қазандағы № 339
Бірлескен бұйрығымен бекітілген
нысан
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексеруді тағайындаған орган ________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерісті тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
Лицензиаттың атауы немесе А.Ә.Т. ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ЖСН/БСН (егер ол болса) _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекен-жайы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
N
Талаптар тізімі
Ия
Жоқ
1.
Мүлікті бағалау, зияткерлік меншікті, материалдық емес активтер құнын бағалау қызметтерімен айналысу лицензиясының болмауы
2.
«Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы № 109 Заңының 8-бабына сәйкес, бағалау жүргізу шартында мыналар қамтылуға тиіс:
1) бағалаушы мен тапсырыс берушінің реквизиттері:
жеке тұлға үшін (ЖК) — тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса), тұрғылықты жері;
заңды тұлға үшін - атауы, орналасқан жері (пошталық мекен-жайы), банктік реквизиттері;
2) бағалау объектісінің атауы және (немесе) орналасқан жері, бағалау түрі;
3) бағалау объектісінің түрі көрсетілсін;
4) бағалау жүргізу мерзімдері;
5) көрсетілген қызмет үшін төлеу жағдайлары, тәртібі мен мөлшері;
6) тараптардың құқықтары, міндеттері мен жауаптылығы;
7) бағалау объектісіне тапсырыс берушінің меншік құқығын растайтын құжаттардың реквизиттері, не бағалау туралы шарт жасауға тапсырыс берушіге құқық беретін өзге де негіздер;
8) мүлікті бағалау бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның реквизиттері (оны берген орган көрсетіліп, лицензияның берілу күні мен нөмірі).
3.
«Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы № 109 Заңының 9-бабына сәйкес, бағалау туралы есепте мыналар көрсетілуге тиіс:
1) бағалаушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса);
2) мүлікті бағалау бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның нөмірі мен берілген күні;
3) есептің жасалған күні және бағалау күні;
4) бағалау объектісінің (объектілерінің) атауы және (немесе) орналасқан жері және сипаттамасы;
5) бағалау жүргізу кезінде пайдаланылатын бағалау тәсілдері мен бағалау әдістері;
6) үш тәсілдің, әдістердің мәнін қысқаша жазу және осы есепте қолданылған тәсілдерді талдауды негіздеу.
Есептің сипаттама бөлімінде көрсетілуі тиіс:

от 31 октября 2011 года № 354
и и.о. Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 21 октября 2011 года № 339
форма
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
Орган назначивший проверку _________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
(№, дата)
Ф.И.О. или наименование лицензиата _________________________________
_____________________________________________________________________
ИИН/БИН (при его наличии) __________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований Да Нет
1
Наличие лицензии на право осуществления деятельности по
оценке имущества, оценке интеллектуальной собственности
и стоимости нематериальных активов.
2
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
В соответствии со ст. 8 Закона Республики Казахстан
от 30 ноября 2000 года № 109 «Об оценочной
деятельности в Республике Казахстан» договор на
проведение оценки должен содержать:
реквизиты заказчика и оценщика:
для физического лица (ИП) - фамилия, имя, отчество
(при его наличии), место жительства;
для юридического лица - наименование, место
нахождения (почтовый адрес), банковские реквизиты;
наименование и (или) место нахождения объекта
оценки, вид оценки
указать вид объекта оценки;
сроки проведения оценки;
условия, порядок и размер оплаты за оказываемые
услуги;
права, обязанности и ответственность сторон;
реквизиты документа, подтверждающего право
собственности заказчика на объект оценки, либо иные
основания, предоставляющие право заказчику на
заключение договора об оценке;
реквизиты лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества (номер и дата
выдачи лицензии с указанием органа, выдавшего ее).
3
1)
2)
3)
4)
5)
6)
В соответствии со ст. 9 Закона Республики Казахстан
от 30 ноября 2000 года № 109 «Об оценочной
деятельности в Республике Казахстан» в отчете об
оценке должны быть указаны:
наименование (фамилия, имя, отчество (при его
наличии) оценщика;
номер и дата выдачи лицензии на право осуществления
деятельности по оценке имущества;
дата составления отчета и дата оценки;
наименование и (или) место нахождения и описание
объекта (объектов) оценки;
подходы к оценке и методы оценки, используемые при
проведении оценки;
краткое изложение сущности методов трех подходов и
обоснование выбора подходов, примененных в данном
отчете.
Перечень требований Да Нет

7) бағалау объектісін байқау күні;
8) объектінің сипаттамасы мен жағдайы;
9) объектінің құрамы;
10) бағалау объектісінің нысанасы мен ағымдағы пайдаланылуы;
11) бағалау объектісінің орналасқан жерінің сипаттамасы;
12) олардың құрамы тиесілі стандарттарда бекітілген бағаланатын объектінің негізгі сипаттамаларының сипаттамасы;
13) объектіні бағалау мақсаты, мүліктік құқықтар мен шектеулердің сипаттамасы, бағалау түрі;
14) бағалау әдістерін таңдау негіздері және бағаланатын объектінің нарықтық немесе өзге құнын белгілеу үшін пайдаланылатын әрбір әдістің мәнін қысқаша жазу
15) бағалау стандарттары, соның ішінде халықаралық бағалау стандарттары (БҚЗ 2б. 2т.) және бағалау жүргізу кезінде пайдаланылатын басқа да нормативтік құқықтық актілер;
16) бағалау нәтижелерін келісімге беру және бағаланатын объектінің қорытынды құнын анықтау;
17) Есептің қорытынды бөлімінде объекті құнының шамасы туралы бағалау күніндегі жағдайы бойынша қорытынды шешім болуы тиіс.
4.
Бағалаушының тәуелсіздік талаптарын сақтауы:
1) бағалаушы заңды тұлға-тапсырыс беруші үшін акционер, құрылтайшы, қызметкер, меншік иесі, қатысушы, несие беруші, дебитор, демеуші болып табылмауы тиіс;
2) бағалаушы жеке тұлға-тапсырыс беруші үшін жақын туысы немесе жекжаты болып табылмауы тиіс;
3) бағалаушы – заңды тұлға басшысы не ол уәкілеттік берген адам тапсырыс беруші - жеке тұлғамен және (немесе) заңды тұлғаның басшысымен не ол уәкілеттік берген адаммен жақын туыстық немесе жекжаттық қарым-қатынаста болса, бағалауды жүргізе алмайды.
5.
Объектіні тікелей зерттеуді жүзеге асыру және тапсырыс берушіге бағалау туралы есепті беру
6.
Бағалау жүргізуге хронологиялық тәртіпте шарттардың нөмірлері көрсетілген бағалау туралы есептерді тіркеу кітабының болуы
7.
Жасалған бағалау туралы есептерді 5 жыл ішінде сақтау жөніндегі талаптарды сақтау
8.
Бір бағалаушылар палатасында мүшелікті растау
9.
Зияткерлік меншікті, материалдық емес активтердің құнын бағалау және мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау бойынша қызметтің біліктілік талаптарына сәйкестілігі:
1) заңды тұлға штатында мүлікті бағалау бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар екіден кем емес қызметкердің болуы
10.
Бағалаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің сақтандыруының болуы
Лауазымды тұлғалар:
____________________________________ ___________ ___________________
(Аты-жөні, лауазымы)              (қолы)        (аты-жөні)
____________________________________ ___________ ___________________
(Аты-жөні, лауазымы)              (қолы)        (аты-жөні)
Лицензиат:
_______________________________________________  ___________________
(Аты-жөні, лауазымы)                               (қолы)

7)
8)
9)
10)
11)
12)
13)
14)
15)
16)
17)
Описательная часть отчета должна отражать:
дата осмотра объекта оценки;
характеристика и состояние объекта;
состав объекта;
назначение и текущее использование объекта оценки;
описание местоположения объекта оценки;
описание основных характеристик оцениваемого
объекта, состав которых устанавливается в
соответствующих стандартах;
цель оценки объекта, описание имущественных прав и
ограничений, вид оценки;
обоснование выбора методов оценки и краткое
изложение сущности каждого метода,
используемого для установления рыночной или иной
стоимости оцениваемого объекта;
стандарты оценки, в том числе международные
стандарты оценки (см.пп.2 ст.2 ЗОД) и другие
нормативные правовые акты, используемые при
проведении оценки.
Расчетная часть отчета должна включать:
согласование результатов оценки и определение
итоговой стоимости оцениваемого объекта.
Заключительная часть отчета должна содержать
итоговое заключение о величине стоимости объекта по
состоянию на дату оценки.
4
1)
2)
3)
Соблюдение оценщиком требований независимости:
оценщик не должен являться акционером, учредителем, работником, собственником, участником, кредитором,
дебитором, спонсором для юридического лица –
заказчика;
оценщик не должен являться близким родственником
или свойственником для физического лица - заказчика;
оценщик - юридическое лицо не должен проводить
оценку, в котором руководитель либо уполномоченное
им лицо состоит в близких родственных или
свойственных связях с заказчиком - физическим лицом
и (или) руководителем либо уполномоченным им лицом
юридического лица
5
Осуществление непосредственного обследования объекта и
представление заказчику отчета об оценке
6
Наличие книги регистрации отчетов об оценки с указанием
нумерации договоров на проведение оценки в
хронологическом порядке
7
Соблюдение требования о хранении составленных отчетов об
оценке в течение 5 лет
8
Подтверждение членства в одной палате оценщиков
9
1)
Соответствие квалификационным требованиям к
деятельности по оценке интеллектуальной
собственности, стоимости нематериальных активов и
оценке имущества (за исключением объектов
интеллектуальной собственности, стоимости
нематериальных активов):
наличие в штате у юридического лица не менее двух
работников, имеющих лицензию на осуществление
деятельности по оценке имущества
10
Наличие договора страхования гражданско-правовой
ответственности оценщика
Должностные лица:
____________________________________ _______________ _______________
(Ф.И.О. должность)                (подпись)        (Ф.И.О)
____________________________________ _______________ _______________
(Ф.И.О. должность)                (подпись)        (Ф.И.О)
Лицензиат:
__________________________________________ ____________________
(Ф.И.О., должность)                (подпись)