Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күресте Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 690 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 сәуірде № 7558 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 823 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 08.12.2017 № 823 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күресті ұйымдастыру, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының барлық қызметтері мен бөліністерінің күштері мен құралдарын осы қызметте кешенді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күресте Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің комитеттері төрағалары, департаменттері мен дербес басқармаларының, білім беру ұйымдарының, Астана, Алматы қалаларының және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары қызметтік даярлық жүйесінде жеке құрамның Нұсқаулықты зерделеуін ұйымдастырсын және оның талаптарының орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі айналымын бақылау комитеті (А.Н. Выборов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі айналымын бақылау комитетіне (А.Н. Выборов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен соң күшіне енеді.
Министр
полиция генерал-лейтенанты Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
________________ Б. Жұмағұлов
2012 жылғы 26 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Pecпубликасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________________ С.Қайырбекова
2012 жылғы 15 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Жәмішев
2012 жылғы 29 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
____________________ Н. Әбіқаев
2012 жылғы 13 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 690 бұйрығымен
бекітілген
Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың
аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күресте
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по организации органами внутренних дел Республики Казахстан борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 690. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2012 года № 7558. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2017 года № 823 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 08.12.2017 № 823 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях организации борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обеспечения комплексного использования в этой деятельности сил и средств служб и подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации органами внутренних дел Республики Казахстан борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
2. Председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений, организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте организовать в системе служебной подготовки изучение личным составом Инструкции и обеспечить исполнение ее требований.
3. Комитету по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Выборов А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Выборов А.Н.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ Б. Жумагулов
12 января 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________ С. Каирбекова
15 февраля 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________Б. Жамишев
29 февраля 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
____________ Н. Абыкаев
12 марта 2012 года
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 декабря 2011 года № 690
Инструкция
по организации органами внутренних дел Республики Казахстан
борьбы с незаконным оборотом наркотических средств,
психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров

Ескерту. Нұсқаулық жаңа редацияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2015 № 330 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау бойынша қызметін регламенттейді, ІІО қызметкерлерінің осы саладағы іс-қимылдарын нақтылайды.
2. ІІО қызметкерлерінің есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау бойынша жұмысын ұйымдастыру кезіндегі азаматтардың құқықтары мен бостандығын бұлжытпай сақтай отырып, заңдылық, ІІО бірыңғай жүйесіне, жариялылыққа, құқық қорғау және басқа мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара іс-қимыл жасасу қағидаттарына сәйкес құрылады.
3. ІІО-ға мынадай міндеттер жүктеледі:
1) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына ықпал ететін себептер мен шарттарды анықтау және жою;
2) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын медициналық емес мақсатта тұтынатын адамдарды анықтау және есепке алу, оларға Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес шаралар қабылдау;
3) есірткі құралдарын, психотроптық заттардың, олардың налогтары мен прекурсорларын медициналық емес мақсатта тұтынуға жол беретін, сондай-ақ соған байланысты қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдармен профилактикалық жұмыс жүргізу;
4) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың заңсыз айналымы саласында қылмыстық құқық бұзушылықты анықтау, жолын кесу, қылмыстық істерді тергеу. Есірткінің заңсыз айналымынан түскен кірістерді заңдастыру фактілерін анықтау және жолын кесу.
4. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес қызметін ұйымдастыруда Қазақстан Республикасының заңнамаларын, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа ала отырып, ІІО-ның барлық құрылымдық бөліністері өз құзыреттерінің шегінде қатыса алады.
2. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың
аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы
іс-қимыл жасау бойынша ішкі істер органдары қызметтері мен
бөліністерінің функциялары
5. Есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністері қызметкерлерінің есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау бойынша қызметін ұйымдастыру мақсатында:

Сноска. Инструкция в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2015 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регламентирует деятельность органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД) по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, детализирует действия сотрудников ОВД в данной сфере.
2. Действия сотрудников ОВД при организации деятельности по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров строится на принципах законности, с неукоснительным соблюдением прав и свобод граждан, единства системы ОВД, гласности, взаимодействия с правоохранительными и другими государственными органами, должностными лицами, организациями и гражданами.
3. На ОВД возлагаются следующие задачи:
1) выявление и устранение причин и условий, способствующих незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
2) выявление и учет лиц, допускающих немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, принятие к ним мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) ведение профилактической работы с лицами, допускающими немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также совершающими уголовные правонарушения, связанные с ними;
4) выявление, пресечение уголовных правонарушений, расследование уголовных дел в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров. Выявление и пресечение фактов легализации доходов добытых от незаконного оборота наркотиков.
4. Руководствуясь законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), в организации деятельности по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, в пределах своей компетенции участвуют все структурные подразделения ОВД.
2. Функции служб и подразделений органов внутренних дел по
противодействию незаконному обороту наркотических средств,
психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров
5. В целях организации деятельности по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделения по борьбе с наркобизнесом:

1) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымы саласында жедел жағдайды зерделейді және талдайды, олардың даму үрдісін болжауды, оның таралуына қарсы іс-қимылды жүзеге асыруды және кешенді жоспарлауды өткізуді және белгіленген іс-шаралардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
2) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың заңсыз айналымын анықтау және жолын кесу саласында ІІО қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған ұсыныстарды әзірлейді және енгізеді;
3) Қазақстан Республикасының аумағына заңсыз келуіне ықпал ететін себептер мен шарттарды, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының өндірілуіне, сату және таралуына, сондай-ақ азаматтарды медициналық емес тұтынуға тартатын адамдарды анықтайды және талдайды. Белгіленген тәртіпте көрсетілген себептер мен шарттарды жою бойынша мүдделі мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізеді;
4) жедел-іздестіру қызметінде пайдалану үшін азаматтармен жария немесе жария емес қарым-қатынас орнатады;
5) анықтау, алдын алу және жолын кесу мақсатында мынадай жедел-іздестіру қызметін іске асырады:
есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды, оның ішінде қызметтік жағдайы, кәсіби қызметі немесе күзетуге байланысты сеніп тапсырылған адамдардың ұрлауын;
есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен, олардың аналогтары мен прекурсорлармен, көрсетілген заттар мен құралдарды жеткізу немесе тасымалдау арналарымен байланысты қылмыстық құқық бұзушылық жасаған ұйымдасқан қылмыстық топтар мен ұйымдардың әрекеттерін, не болмаса транзитімен байланысты әрекеттерді;
есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды сатып алу құқығына рецепттерді заңсыз беруді;
есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын заңсыз дайындауды, өңдеуді, сатып алуды, сақтауды, оның ішінде сату мақсатында тасымалдауды немесе жөнелтуді;
есірткі құралдарын немесе құрамында осындай құралдар немесе заттар бар өңдеуге не болмаса оларды өсіруге тыйым салынған дақылдарды сату немесе дайындау мақсатында егістік салуды немесе өсіруді;
есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларың тұтынуға бейім адамдарды;
есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды тұтыну үшін притондар ұйымдастыруды немесе ұстауды;
есірткінің заңсыз айналымынан түскен кірістерді заңдастыруды анықтау, ескерту және жолын кесу мақсатында жүзеге асырады;
6) құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар бар дәрілік препараттарды өндірумен, сақтаумен және сатумен айналысатын денсаулық сақтау субъектілерінде тексеру жүргізеді;

1) изучают и анализируют оперативную обстановку в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, осуществляют прогнозирование тенденций развития и противодействия их распространению, проводят комплексное планирование и обеспечивают контроль за выполнением намеченных мероприятий;
2) разрабатывают и вносят предложения, направленные на повышение эффективности деятельности ОВД в области выявления и пресечения незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3) выявляют и анализируют причины и условия, способствующие незаконному поступлению на территорию Республики Казахстан, производству, сбыту и распространению наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров а также деятельности лиц, вовлекающих граждан в их немедицинское потребление. Вносят в установленном порядке предложения по устранению указанных причин и условий в заинтересованные государственные органы;
4) устанавливают гласные и негласные отношения с гражданами для использования их в оперативно-розыскной деятельности;
5) осуществляют оперативно-розыскную деятельность с целью выявления, предупреждения и пресечения:
хищений наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, в том числе лицами, которым они были вверены в связи с их служебным положением, профессиональной деятельностью или под охрану;
деятельности организованных преступных групп и организаций, совершающих уголовные правонарушения, связанные с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами и прекурсорами, каналами поставки и транзита указанных средств и веществ;
незаконного изготовления, переработки, приобретения, хранения, перевозки или пересылки наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, в том числе с целью сбыта;
посевов или выращивания с целью сбыта или изготовления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, запрещенных к возделыванию культур, содержащих такие средства или вещества, либо их культивирования;
склонения лиц к потреблению наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
организации или содержания притонов для потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
фактов легализации доходов добытых от незаконного оборота наркотиков;
6) проводят проверки субъектов здравоохранения, занимающихся производством, хранением и реализацией лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры;

7) заңсыз есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын оларды дайындауға арналған шикізаттарды өндіру және пайдалану объектілерін анықтайды;
8) есірткі құралдарының немесе психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымын анықтау және жолын кесу бойынша ІІО-ның өзге де бөліністерімен өзара іс-қимыл жасасады;
9) ІІМ-нің білім беру ұйымдарымен бірлесіп, жедел-іздестіру қызметіндегі оң тәжірибелерді зерделейді және практикада қолданады, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары және прекурсорлардың заңсыз айналымы саласында ғылыми әзірлемелер және жаңа техникалық құралдар енгізеді;
10) ІІМ-нің білім беру ұйымдарымен қызметкерлерді даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау мәселелері бойынша іс-қимыл жасасады, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес саласында оқу бағдарламаларын әзірлеуге қатысады;
11) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын тұтынудың зияндығы туралы түсіндіру жұмыстарын Қазақстан Республикасының халқы арасында өткізу мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарымен (бұдан әрі - БАҚ) өзара іс-қимыл жасасады;
12) ІІО бөліністерінің қызметкерлерімен бірлесіп, есірткі құралдарының немесе психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына түсу көздерін мен арналарын жабуға бағытталған арнайы бағдарламалар мен кешенді жедел-профилактикалық операциялар әзірлейді және жүзеге асырады;
13) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласында заңды тұлғаларға мемлекеттік лицензиялар мен оларға қосымшаларын беруді жүзеге асырады;
14) есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды және прекурсорларды әкелуге, шығаруға және транзитке заңды тұлғаларға рұқсат беруді, сондай-ақ есірткі құралдарын немесе психотроптық заттар мен прекурсорларды экспортқа және импортқа лицензия беруді жүзеге асырады;
15) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қатысты фактілер мен адамдар туралы автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді және деректер банкін белгіленген тәртіпте толтырады және пайдаланады;
16) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының контрабандасының жолын кесу бойынша шаралар қабылдау мақсатында, Қазақстан Республикасының қаржы министрлігі мемлекеттік кіріс, ұлттық қауіпсіздік органдарымен, оның ішінде шекара қызметі бөліністерімен іс-қимыл жасауды ұйымдастырады, белгіленген тәртіпте көрсетілген органдардың әрбір құзыретіне жататын құқыққа қарсы қызмет фактілері туралы ақпаратпен өзара алмасуды жүзеге асырады;

7) выявляют объекты незаконного производства, хранения и использования наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров либо сырья для их изготовления;
8) взаимодействуют с иными подразделениями ОВД по выявлению и пресечению незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
9) совместно с организациями образования МВД изучают и применяют на практике положительный опыт оперативно-розыскной деятельности, внедряют научные разработки и новые технические средства в области пресечения незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
10) взаимодействуют с организациями образования МВД по вопросу подготовки, повышения квалификации и переподготовки сотрудников, участвуют в разработке программ обучения в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
11) взаимодействуют со средствами массовой информации (далее- СМИ) с целью проведения среди населения Республики Казахстан разъяснительной работы о пагубности потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
12) совместно с сотрудниками подразделений ОВД разрабатывают и осуществляют специальные программы и комплексные оперативно-профилактические операции, направленные на перекрытие каналов и источников поступления в незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
13) осуществляют выдачу государственных лицензий и приложений к ним юридическим лицам в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
14) осуществляют выдачу разрешений юридическим лицам на ввоз, вывоз и транзит наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также лицензий на экспорт и импорт наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
15) пополняют и используют в установленном порядке автоматизированные информационные системы и банки данных о фактах и лицах, причастных к незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
16) организуют взаимодействие с органами комитета государственных доходов министерства финансов, органами национальной безопасности, в том числе с подразделениями пограничной службы Республики Казахстан в целях принятия мер по пресечению контрабанды наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, в установленном порядке осуществляют взаимный обмен информацией о фактах противоправной деятельности, относящихся к компетенции каждого из указанных органов;

17) есірткі бизнесіне қарсы күрес мәселелері бойынша органдармен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады, есірткі құралдары, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қатыстылығы туралы ақпарат бар бас бостандығынан айыру орнынан босаған адамдарға бақылауды жүзеге асырады;
18) халықаралық және мемлекетаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес, тікелей немесе құзырлы органдар арқылы есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау мәселелері бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасасады.
19) есірткі құралдары, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын медициналық емес тұтынатын адамдарға ведомстволық есеп жүргізеді, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылыққа мониторингті жүзеге асырады. Ведомстволық есеп есірткінің заңсыз айналымы саласында қылмыстық құқық бұзушылық жасаған (әкімшілік құқық бұзушылық) адамдар бойынша, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды тұтыну адамдар бойынша қалыптасады;
20) Қазақстан Республикасы ҚК-нің 303-бабының 1-бөлігінде көзделген қылмыстық теріс қылықтар бойынша хаттамалық нысанда сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырады.
21) нашақорлықтың алдын алуда құқықтық тәрбиені және құқықтық насихаттауды жүзеге асыруда құзырлы органдармен, мекемелермен, қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасады.
22) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының, прекурсорлардың заңсыз айналымына және оны теріс пайдалануға қарсы күресті, оның ішінде "Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі № 279 Заңының 2-тарауы 5-бабының 20-тармағын үйлестіреді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 526 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасауға байланысты ішкі істер органдары қызметі барысында кинологиялық қызмет бөліністерінің қызметкерлері:
1) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды табу үшін иттерді іріктеуді және үйретуді жүзеге асырады, кинологтар дайындауды және қайта даярлауды ұйымдастырады және өткізеді;

17) организуют взаимодействие с органами и учреждениями уголовно-исполнительной системы (далее – УИС) по вопросам борьбы с наркобизнесом, осуществляют контроль за лицами, освободившимися из мест лишения свободы, в отношении которых имеется информация о причастности к незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
18) в соответствии с международными и межгосударственными договорами (соглашениями) непосредственно или через компетентные органы сотрудничают с правоохранительными органами зарубежных государств и международными организациями по вопросам противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
19) ведут ведомственный учет лиц, допускающих немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также осуществляют мониторинг административных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотиков.
Ведомственный учет формируется по лицам, совершившим уголовные правонарушения (административные правонарушения) в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
20) осуществляют досудебное расследование в протокольной форме по уголовным проступкам, предусмотренных частью 1 статьи 303 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК РК);
21) взаимодействуют с компетентными органами, учреждениями, общественными организациями в осуществлении правового воспитания и правовой пропаганды в профилактике наркомании;
22) координирует борьбу с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров и злоупотребления ими, в соответствии с подпунктом 20) пункта 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 1998 года № 279 "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими".
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 526 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В ходе деятельности органов внутренних дел, связанной с противодействием незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделения кинологической службы:
1) осуществляют отбор и обучение собак для поиска наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, организуют и проводят подготовку и переподготовку кинологов;

2) есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен, олардың аналогтары мен прекурсорлармен байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашу және жолын кесу жөніндегі жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуге қатысу үшін есірткі бизнесіне қарсы күрес бойынша бөліністердің бастамашылығымен үйретілген қызметтік-іздестіру иттерді пайдаланады:
3) заңсыз есірткі құралдарының, психотроптық заттар, олардың аналогтары және прекурсорлардың заңсыз айналымына түсу арналары мен көздерін жабуға бағытталған кешенді жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізуге қатысады;
4) жедел бөліністердің есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын іздеуге үйретілген қызметтік-іздестіру иттерін тиімді пайдалануы бойынша өзге де қажетті шаралар қабылдайды.
7. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес барысында криминалдық полиция бөліністерінің қызметкерлері:
1) есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымы саласында құқыққа қарсы іс-қимылдар туралы ақпарат жолдайды;
2) есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністерімен есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын сатып алуға қаражат алу мақсатында қасақана қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдар туралы ақпаратпен өзара алмасуды жүргізеді;
3) ұйымдасқан қылмыстық топтың жетекшілерін және қатысушыларын оның ішінде өңіраралық және мемлекетаралық байланыс орнатқан топтарды әшкерелеу мақсатында бірлескен жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асырады;
4) өз құзыреті шегінде есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорлардың заңсыз айналымға түсу арналарын және көздерін жоюға бағытталған арнайы бағдарламаларды және кешенді жедел-профилактикалық операциялар өткізуге қатысады.
8. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимылды ұйымдастыруды жүзеге асыру кезінде тергеу (анықтау) бөліністерінің қызметкерлері:
1) белгіленген тәртіпте жедел-іздестіру қызметінің нәтижелерімен танысады, олардың мүмкіндігін, олардың уақтылы іске асырылуын бағалайды, жиналған деректерге күдікті адамдардың іс-әрекетіне құқықтық баға берудің ықтимал перспективасына сүйене отырып анықтайды, іздестіру, тергеу, жария емес тергеу амалдары өндірісі туралы міндетті тапсырмаларды және нұсқауларды орындау және тергеу әрекеттері өндірісіне көмек көрсету үшін жолдайды және жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша оған қатысты күдіктілерді тексеру бойынша қажетті процессуалдық іс-қимылдар жүргізеді;

2) по инициативе подразделений по борьбе с наркобизнесом используют специально обученных служебно-розыскных собак для участия в проведении оперативно-розыскных мероприятий по выявлению и пресечению уголовных правонарушений, связанных с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами и прекурсорами;
3) участвуют в проведении комплексных оперативно-профилактических мероприятий, направленных на перекрытие каналов и источников поступления в незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
4) принимают иные необходимые меры по эффективному использованию оперативными подразделениями служебно-розыскных собак, натренированных на поиск наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
7. В ходе борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделения криминальной полиции:
1) направляют в подразделения по борьбе с наркобизнесом информацию о противоправных действиях в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
2) проводят взаимный обмен информацией с подразделениями по борьбе с наркобизнесом о лицах, совершающих корыстные уголовные правонарушения с целью получения средств на приобретение наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3) осуществляют совместные оперативно-розыскные мероприятия с целью изобличения лидеров и участников организованных преступных групп наркодельцов, в том числе располагающих межрегиональными и межгосударственными связями;
4) в пределах своей компетенции принимают участие в проведении специальных программ и комплексных оперативно-профилактических операций, направленных на перекрытие каналов и источников поступления в незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
8. При осуществлении организации деятельности по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, сотрудники подразделений следствия (дознания):
1) в установленном порядке знакомятся с результатами оперативно-розыскной деятельности, оценивают возможность и своевременность их реализации, определяют, исходя из собранных данных, возможные перспективы правовой оценки действий подозреваемых лиц, направляют обязательные для исполнения поручения и указания о производстве розыскных, следственных, негласных следственных действий и содействия в производстве следственных действий, проводят по уголовным делам необходимые процессуальные действия по проверке подозреваемых на причастность к совершенным уголовным правонарушениям;

2) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық істерді Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес (бұдан әрі – ҚР ҚПҚ), толық, жан-жақты және обьективті тергелуін қамтамасыз етеді, оның барысында:
есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының түсу арналарын және көздерін, олармен тыйым салынған іс-әрекеттен алынған қаржының орнын, олардың заңсыз айналымына қатысты анықтау, кінәлілерді жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдайды;
есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтардың жасалуына ықпал еткен себептер мен шарттарды заңдылығының бұзылуын қылмыстық істердің өндірісі бойынша анықтау, немесе қылмыстың және басқа да заң бұзушылықтың жасалуына ықпал ететін жағдайларды жою бойынша меншік нысанына қарамастан, тиісті ұйымдар мен лауазымды адамға ұсыныстар енгізеді, кемшіліктерді жоюға уақтылы бақылау жасайды;
3) қылмыстардың жасалуына мүмкіндік туғызған жағдайларды жою бойынша жазылған ұсынымдарды кәсіпорындар, ұйымдар және мекемелердің лауазымды адамдарының қараусыз қалдыру фактілері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы, осы ұсынымға уақтылы жауап беру туралы есептеледі, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы мәселені шешу үшін прокуратура органдарына материалдар жібереді;
4) кәмелетке толмағандардың қатысуымен жасалған есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық істерді тергеу кезінде, оларды қоғамға қарсы іс-әрекетке тартқан адамдарды анықтайды, ондай адамдарды қылмыстық жауапкершілікке тартуға шаралар қабылдайды.
5) есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі бөліністерге есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтарды ескерту және ашу үшін маңызы бар қылмыстық істерді тергеу барысында алынған мәліметтерді уақтылы береді;
6) есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі бөліністердің қызметкерлерімен бірлесіп, бұқаралық ақпарат құралдарына БАҚ-қа (жариялауға) беру үшін нақты қылмыстық істер бойынша ақпараттардың көлемі мен сипатын анықтайды;
7) қылмыстық істерді тергеу барысында есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды сатып алу мақсатында жасалған қылмыстық құқық бұзушылық фактілерін анықтаған жағдайда, бұл туралы мәліметтерді тиісті статистикалық карточкалардың айқындашлық деректерге енгізеді.

2) обеспечивают в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - УПК РК) полное, всестороннее и объективное расследование уголовных дел, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, в ходе которого:
принимают меры по выявлению каналов и источников поступления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, местонахождения финансовых средств, полученных от совершения запрещенных действий с ними, установлению всех лиц, причастных к их незаконному обороту, привлечению виновных к ответственности;
установив при производстве по уголовному делу нарушения законности, причины и условия, способствовавшие совершению уголовных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, вносят в соответствующие организации, независимо от форм собственности, или должностному лицу представления по устранению обстоятельств, способствовавших совершению преступления, и других нарушений закона, контролируют своевременное устранение недостатков;
3) направляют в органы прокуратуры материалы для решения вопроса о возбуждении дела об административном правонарушении по фактам оставления должностными лицами предприятий, организаций и учреждений без рассмотрения представления по устранению обстоятельств, способствовавших совершению преступления, а равно о даче несвоевременого ответа на данное представление;
4) при расследовании уголовных дел, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров с участием несовершеннолетних, выявляют лиц, вовлекающих их в совершение антиобщественных действий, принимают меры к привлечению таких лиц к уголовной ответственности;
5) своевременно передают в подразделения по борьбе с наркобизнесом сведения, полученные в ходе расследования уголовных дел и имеющие значение для предупреждения и раскрытия уголовных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
6) определяют по конкретным уголовным делам совместно с сотрудниками подразделений по борьбе с наркобизнесом объем и характер информации для передачи (опубликования) в СМИ;
7) при установлении в ходе расследования уголовных дел фактов совершения уголовных правонарушений с целью получения средств для приобретения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, вносят сведения об этом в соответствующие реквизиты статистических карточек.

9. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасауға байланысты ішкі істер органдары қызметі барысында жедел-криминалистік бөліністер:
1) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша заттай айғақтарды табу, анықтау, ашу, белгілеу және буып-түюге көмек көрсету үшін жедел-іздестіру және тергеу іс-шараларын техникалық-криминалистік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сараптама тағайындау үшін үлгілерді іріктеу және материалдар дайындауға практиқалық және консультативтік көмек көрсетеді.
10. Есірткі құралдарының, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі қызметті ұйымдастыруды жүзеге асыру кезінде әкімшілік полиция бөліністерінің қызметкерлері:
1) құрамында есірткі құралдары немесе психотроптық заттар бар өсімдіктер өсетін жер учаскелерін анықтау кезінде, есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне тиісті ақпарат жолдайды;
2) нашақорлыққа қарсы күреске бағытталған кешенді жедел-профилактикалық іс-шараларды өткізуге қатысады;
3) нашақорлықпен ауыратын адамдарды денсаулық сақтау субъектілеріне жіберу үшін материалдарды ресімдейді;
4) әкімшілік учаскедегі орын алған есірткі ахуалын талдайды және ІІО бөліністерінің жедел-профилактикалық қызметінің тиімділігі көтеру бойынша қалалық аудандық орган басшылығына ұсыныстар енгізеді;
5) әкімшілік учаскеде есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын медициналық емес тұтынуға жол берген адамдарды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды, сондай-ақ есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды тұтынатын притондарды анықтайды, тиісінше есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне ақпараттар жолдайды;
6) білім беру ұйымдарына кәмелетке толмағандарды құқықтық тәрбиелеу оның ішінде нашақорлықтың алдын алу бойынша көмек көрсетеді;
7) жасөспірімдерді есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын немесе уытты заттарды тұтынуға тартатын ата-аналар тарапына немесе басқа да жасы үлкен адамдарға жасөспірімдерге теріс әсер етудің жолын кесу бойынша шаралар қабылдайды;
8) білім беру ұйымдарының оқушылары арасында нашақорлықтың және уытқұмарлықтың алдын алу бойынша есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністерімен іс-шаралар (конференциялар, дәрістер, дөңгелек үстелдер және т.б.) өткізеді және өзара іс-қимыл жасасады;

9. В ходе деятельности органов внутренних дел, связанной с противодействием незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники оперативно-криминалистических подразделений:
1) осуществляют технико-криминалистическое обеспечение оперативно-розыскных и следственных мероприятий для оказания содействия в обнаружении, выявлении, фиксации и упаковки вещественных доказательств, по уголовным правонарушениям, связанных с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами и прекурсорами;
2) оказывают практическую и консультативную помощь по отбору образцов и подготовке материалов для назначения экспертизы по уголовным правонарушениям, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
10. При осуществлении организации деятельности по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделений административной полиции:
1) при выявлении земельных участков, на которых произрастают культуры, содержащие наркотические средства или психотропные вещества, направляют соответствующую информацию в подразделения по борьбе с наркобизнесом;
2) принимают участие в проведении комплексных оперативно-профилактических мероприятий, направленных на борьбу с наркоманией;
3) оформляют материалы для направления в субъекты здравоохранения лиц, страдающих наркоманией;
4) анализируют наркоситуацию на административном участке и вносят руководству горрайоргана предложения по повышению эффективности оперативно-профилактической деятельности подразделений ОВД;
5) при выявлении на административном участке лиц, допускающих немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, в том числе несовершеннолетних, а также притонов для потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, направляют соответствующую информацию в подразделения по борьбе с наркобизнесом;
6) оказывают содействие организациям образования в правовом воспитании несовершеннолетних, в том числе по профилактике наркомании;
7) принимают меры по пресечению отрицательного влияния на подростков со стороны родителей или других взрослых лиц, вовлекающих подростков в употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров или токсических веществ;
8) проводят мероприятия и взаимодействуют с подразделениями по борьбе с наркобизнесом по профилактике наркомании и токсикомании (конференции, лекции, круглые столы и т.д.) среди учащихся в организациях образования;

9) денсаулық сақтау субъектілеріне куәландыруға есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтарын және уытты заттарды медициналық емес тұтынуға жол беретін жасөспірімдерді жібереді;
10) әкімшілік учаскеде оның ішінде патрульдеу бағыттарында, оған жақын орналасқан аумақтағы бекеттерде есірткімен байланысты құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу бойынша уақтылы шаралар қабылдайды, сондай-ақ белгіленген заңнамамен өз құзыреті шегінде әкімшілік өндірісті жүзеге асырады.
11) есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністерін есірткі құралдары, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорлары айналымында қозғалған әкімшілік өндірістер бойынша тәулік сайынғы ақпаратпен, сондай-ақ есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтарын және прекурсорларды тұтынды деген күдікпен денсаулық сақтау субъектілеріне куәландыруға жеткізілген адамдар туралы мәліметтермен қамтамасыз етеді;
12) есірткі құралдары, психотроптық заттар, олардың аналогтары және прекурсорларды тұтыну фактілері бойынша куәландыруға жіберілген, сондай-ақ диспансерлік есепте тұрған есірткі тұтынушы адамдар бойынша денсаулық сақтау субъектілерімен тоқсан сайын тексеріс жүргізуді жүзеге асырады;
13) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз тасымалдауын анықтауда және жолын кесуде көмек көрсетеді;
14) есірткіге мас күйде көлік құралдарын басқарған жүргізушілерді анықтайды, оларға заңнамамен көзделген шаралар қабылдайды, тиісті ақпаратты есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне жібереді;
15) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуді қадағалау барысында есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды заңсыз тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалану туралы ақпарат алынған кезде, мұндай көлік құралдарын қарап тексереді. Көрсетілген немесе ұқсас құралдар немесе заттар табылған жағдайда не жүргізуші мен жолаушыларда олар тұтынған белгілері болған кезде, оларды тексеру үшін аумақтық ІІО-ға жеткізеді.
11. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша ішкі істер органдарының Жедел басқару орталықтары, кезекші бөлімдері:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтардың жолын кесу және ашу, оны жасаған адамдарды ұстау бойынша шаралар қабылдау үшін қызметтік полиция жасағын қылмыс жасалған орынға жібереді және уақтылы келіп-жетуіне бақылау жасайды;
2) оқиға орнын қарау және қылмысты жедел және криминалистік құралдарды пайдалана отырып, қылмыстық құқық бұзушылықты ашу үшін тергеу-жедел топтардың баруын қамтамасыз етеді;

9) направляют на освидетельствование в субъекты здравоохранения подростков, допускающих немедицинское потребление наркотических средств, психотропных, их аналогов и токсических веществ;
10) принимают своевременные меры по профилактике, предупреждению и пресечению правонарушений, связанных с наркотиками на административных участках, в том числе на маршрутах патрулирования, постах и прилегающих к ним территориях, а также осуществляют административное производство в пределах компетенции, установленной законодательством;
11) обеспечивают предоставление в подразделения по борьбе с наркобизнесом ежесуточной информации по возбужденным административным производствам в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также сведений о лицах, доставленных на освидетельствование в субъекты здравоохранения с подозрением на употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
12) ежеквартально осуществляют сверки с субъектами здравоохранения по лицам, направляемым на освидетельствование по факту употребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, а также по наркопотребителям, состоящим на диспансерном учете;
13) оказывают содействие в выявлении и пресечении незаконной транспортировки наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
14) выявляют водителей, управляющих транспортными средствами в состоянии наркотического опьянения, принимают к ним меры, предусмотренные законодательством, направляют соответствующую информацию в подразделения по борьбе с наркобизнесом;
15) при получении информации в ходе надзора за обеспечением безопасности дорожного движения об использовании транспортных средств для незаконной перевозки наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, проводят досмотр таких транспортных средств. В случае обнаружения указанных или схожих с ними средств или веществ, либо при наличии у водителя или пассажиров признаков их потребления, доставляют таких лиц в территориальные ОВД для проверки.
11. Центры оперативного управления, дежурные части органов внутренних дел по уголовным правонарушениям, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров:
1) направляют и контролируют своевременное прибытие на место преступления служебных нарядов полиции для принятия мер по пресечению и раскрытию уголовного правонарушения, задержанию лиц, его совершивших;
2) обеспечивают выезд следственно-оперативной группы для осмотра места происшествия и организации раскрытия уголовного правонарушения с использованием возможностей оперативных и криминалистических средств.

12. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күресте көші-қон полициясы бөліністерінің қызметкерлері:
1) көші-қон заңнамасын сақтау бойынша шаралар өткізу процесінде медициналық емес есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтарын және прекурсорларды тұтынатын адамдарды, дайындаушыларды, сатушыларды және заңсыз есірткі тұқымдас өсімдіктерді өсіруші адамдарды анықтайды, олар туралы есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі мамандандырылған бөліністерге хабарлайды;
2) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымымен айналысқан Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар туралы мәліметтер түскен кезде, аталған ақпаратты есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне жібереді.
13. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарын және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша қызметті ұйымдастыру кезінде көліктегі ішкі істер органдары бөліністерінің қызметкерлері:
1) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды заңсыз темір жол немесе әуе көліктерімен тасымалдап жүрген адамдарды, жеке тінту, қол жүгі мен багажын қарау, сақтау камераларын тексеру арқылы анықтап, ұстайды;
2) есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды заңсыз сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылуы мүмкін стационарлық обьектіге және жылжымалы құрамға, сондай-ақ олармен заңсыз операция жасауға бақылау жасауды іске асырады;
3) медициналық емес есірткі құралдарын, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорларды тұтынатын адамдарды, көлік обьектілерінде немесе қызмет көрсететін аумақта тұратын адамдарды, анықтау бойынша шаралар қабылдайды;
4) қызмет көрсететін аумағында есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымымен байланысты қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды ашу және анықтау бойынша жұмыстар жүргізеді, аумақтық ІІО-мен тығыз жұмыс жасасуды қамтамасыз етеді және бірлескен жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асырады.
14. Ішкі істер органдарының өзіндік қауіпсіздік бөліністері есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымында ішкі істер органдары қызметкерлерінің қатысу фактілерінің жолын кесу бойынша жедел-іздестіру шараларын жүзеге асырады, сондай-ақ есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын тұтынатын полиция қызметкерлерін анықтау бойынша шаралар қабылдайды.

12. В ходе противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделения миграционной полиции:
1) при выявлении в ходе проведения мероприятий по соблюдению миграционного законодательства лиц, допускающих немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, содержателей притонов, изготовителей, сбытчиков и лиц, незаконно культивирующих наркосодержащие культуры, информируют о них в специализированные подразделения по борьбе с незаконным оборотом наркотиков;
2) при поступлении сведений о гражданах Республики Казахстан, иностранцах и лицах без гражданства, которые занимаются незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, направляют данную информацию в подразделения по борьбе с наркобизнесом.
13. При организации деятельности по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделения органов внутренних дел на транспорте:
1) выявляют и задерживают лиц, незаконно перевозящих наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры железнодорожным или воздушным транспортом, путем личного сыска, досмотра ручной клади и багажа, проверки камер хранения;
2) осуществляют контроль за стационарными объектами и подвижным составом, которые могут быть использованы для незаконного хранения и перевозки наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также незаконных операций с ними;
3) принимают меры по выявлению лиц, допускающих немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, работающих на объектах транспорта или проживающих на обслуживаемой территории;
4) проводят на обслуживаемой территории работу по выявлению и раскрытию уголовных или административных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обеспечивают взаимодействие с территориальными ОВД и осуществляют совместные оперативно-розыскные мероприятия.
14. Подразделения собственной безопасности органов внутренних дел осуществляют оперативно-розыскные мероприятия по выявлению и пресечению фактов участия сотрудников органов внутренних дел в незаконном обороте наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также принимают меры по выявлению сотрудников полиции, употребляющих наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры.

15. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасауға байланысты ішкі істер органдары қызметін ұйымдастыру барысында Ұлттық ұланның әскери полиция бөліністері қызметкерлері:
1) есірткі құралдарының, психотроптық заттар, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымы саласында Ұлттық ұлан қызметкерлерінің әскери қызметшілері жасаған қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарының алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
2) есірткі құралдарын, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларын әскери қызметшілер арасында жеткізу және таратумен айналысатын адамдарды анықтайды, оларды әшкерелеу бойынша қажетті іс-шаралар өткізеді, оның ішінде ІІО-ның басқа да жедел қызметтерімен өзара іс-қимыл жасасады.
16. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша қызметті ұйымдастыру барысында Ұлттық ұлан қызметкерлері:
1) патрульдік бағыттарда есірткі құралдарын, психотроптық заттары мен прекурсорлар өндірілетін және сақталатын обьектілерге адамдардың санкциясыз ону әрекеттерінің жолын кеседі;
2) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымының арналары мен түсу жабуға бағытталған кешенді жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізуге қатысады;
3) Қылмыстық атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) мекемелерінің жедел және режимдік бөліністерімен бірлесіп,мекемелерінде есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының енуін және таралуын анықтау бойынша алдын алу іс-шараларын жүзеге асырады.
4) есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне патрульдік бағыттарда анықталған және есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын тұтынуды деген күдікпен денсаулық сақтау субъектілеріне куәландыруға жеткізілген адамдар туралы тәулік сайынғы мәліметтерді жолдауды қамтамасыз етеді;
17. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасауға байланысты ішкі істер органдары қызметін ұйымдастыру барысында ІІМ-нің білім ұйымдарының қызметкерлері:
1) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау, сондай-ақ ІІО қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша жедел-қызмет жұмыстарын жүргізу бойынша курсанттар оқытуды жүзеге асырады;

15. В ходе деятельности органов внутренних дел, связанной с противодействием незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники подразделений военной полиции Национальной гвардии:
1) организуют работу по предупреждению, выявлению, пресечению уголовных и административных правонарушений в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, совершаемых военнослужащими Национальной гвардии;
2) выявляют лиц, занимающихся доставкой и распространением среди военнослужащих наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, проводят необходимые мероприятия по их разоблачению, в том числе во взаимодействии с другими оперативными службами ОВД.
16. При организации борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров военнослужащие Национальной гвардии:
1) пресекают на маршрутах патрулирования попытки несанкционированного проникновения лиц на объекты производства и хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) принимают участие в проведении комплексных оперативно-профилактических мероприятий, направленных на перекрытие каналов и источников поступления в незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3) совместно с оперативными и режимными подразделениями учреждений УИС осуществляют профилактические мероприятия по выявлению проникновения и распространения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров в учреждениях УИС;
4) обеспечивают предоставление в подразделения по борьбе с наркобизнесом ежесуточных сведений о лицах, выявленных на маршрутах патрулирования и доставленных на освидетельствование в субъекты здравоохранения с подозрением на употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
17. В ходе деятельности органов внутренних дел, связанной с противодействием незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники организаций образования МВД:
1) осуществляют обучение курсантов ведению оперативно-служебной деятельности по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также подготовку, переподготовку и повышение квалификации сотрудников ОВД;

2) ІІМ Есірткі бизнесіне қарсы күрес департаментімен (бұдан әрі - ЕБҚКД) бірлесіп, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша ІІМ-нің білім ұйымдарында оқыту бағдарламаларын әзірлейді;
3) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымының жолын кесу бойынша тәжірибелерді зерделеуге және жинақтауға көмек көрсетеді, оны оқу процесінде пайдаланады;
4) мүдделі мемлекеттік органдарымен, қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау үшін, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымы проблемаларын кешенді ғылыми зерттеуді жүзеге асырады және олардың нәтижелері негізінде ғылыми-негізделген ұсынымдар, әдістемелік шолулар әзірлейді.
5) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау мәселелері бойынша ІІМ-нің нормативтік құқықтық актілерінің дайындығына қатысады.
18. Мемлекеттік күзет қызметі бөліністері шекаралық бекеттерде есірткінің заңсыз айналымына байланысты құқық бұзушылықтардың жолын кесуді қамтамасыз етеді.
19. Мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністері:
1) есірткі бизнесіне қарсы күрес, тергеу (анықтау) бөліністері қызметкерлерімен бірлесіп, БАҚ беретін ақпараттың көлемі мен сипаты туралы шешім қабылдайды;
2) нашақорлық және есірткі бизнесіне қарсы күрес проблемаларын БАҚ-та жариялауда есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне көмек көрсетеді, халыққа есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын алу фактілері, олардың заңсыз айналымымен байланысты қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жауапкершілік туралы хабарлайды;
3) есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністері қызметкерлерінің БАҚ-та халық арасында есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды пайдаланудың зияндығы туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізуге көмек көрсетеді.
20. Қазақстан Республикасындағы Интерполдың Ұлттық орталық бюросы:
1) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау желісі бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарымен сұрау салулармен алмасуды, сондай-ақ осындай сұрау салуларды орындауды қамтамасыз етеді;
2) шет елдердің есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымының жолын кесу бойынша оң тәжірибелері туралы ақпаратты, осындай құралдардың және заттардың заңсыз айналымы саласындағы әлемдегі ахуалының шолуы және Интерполдың арналары арқылы келіп түсетін озге де ақпаратты жинақтайды және есірткі бизнесіне қарсы күрес бөліністеріне жолдайды.

2) разрабатывают совместно с Департаментом по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков МВД РК (далее - ДБН МВД) программ обучения по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров в организациях образования МВД;
3) содействуют изучению и обобщению положительного опыта по пресечению незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, используют его в учебном процессе;
4) во взаимодействии с заинтересованными государственными органами, общественными объединениями осуществляют комплексные научные исследования проблем незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, и по их результатам разрабатывают научно-обоснованные рекомендации, методические обзоры;
5) участвуют в подготовке проектов нормативных правовых актов МВД по вопросам противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
18. Подразделения государственной службы охраны обеспечивают в границах поста пресечение правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотиков.
19. Подразделения государственного языка и информации:
1) совместно с сотрудниками подразделений по борьбе с наркобизнесом, следствия (дознания) принимают решения об объеме и характере информации предоставляемой СМИ;
2) оказывают содействие подразделениям по борьбе с наркобизнесом в освещении проблемы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в СМИ, информировании населения о фактах изъятия наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, ответственности за совершение уголовных и административных правонарушений, связанных с их незаконным оборотом;
3) содействуют проведению сотрудниками подразделений по борьбе с наркобизнесом разъяснительной работы среди населения о пагубности потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров в СМИ.
20. Национальное центральное бюро Интерпола в Республике Казахстан:
1) обеспечивает обмен с правоохранительными органами зарубежных государств запросами по линии противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также исполнение таких запросов;
2) обобщает и направляет в подразделения по борьбе с наркобизнесом информацию о положительном опыте зарубежных стран по пресечению незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обзоры ситуации в сфере незаконного оборота таких средств и веществ в мире, иную информацию, поступающую по каналам Интерпола.

21. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күресте жөніндегі қызметті ұйымдастыру барысында ҚАЖ мекемелерінің қызметкерлері:
1) ҚАЖ мекемелеріндегі ұсталған адамдар арасында есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларының медициналық емес мақсатта қолдануының жолын кесу бойынша жұмысты ұйымдастырады, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды ашуда қалалық, аудандық органдарға көмек қөрсетеді;
2) есірткі құралдарың, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының ҚАЖ мекемелеріне келіп түсу арналарын анықтау және жабу жөніндегі жедел-іздестіру және озгеде іс-шараларды әзірлейді және жүргізеді, бұл үшін ішкі объектілік қадағалауды, пошта хат-хабарларына цензураны, сотталушылардың өндірістік және тұрғын-жай аймағындағы мекенжайларын, мекемеге әкелінген көліктер мен жүктерді, сотталушылардың тұрғын үй-жайларын, мекемеге кездесуге келген сотталушылардың туыстары мен басқа адамдарды, сондай-ак сотталғандарды күзетуші Ұлттық ұланның әскери қызметкерлерін қарап, тексереді және оларды қадағалауды жүзеге асырады;
3) ҚАЖ мекемелеріндегі медицина қызметкерлерінің сотталғандарға үшін қолданылатын есірткі құралдары мен психотроптық заттарды сақтаудың, есепке алуның және жұмсаудың белгіленген тәртібін сақтауын бақылау жүргізеді;
4) есірткі бизнесіне қарсы күрес арнайы бөліністерімен тығыз байланыс жасай отырып, есірткі және психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашуды жүзеге асырады, аралас қауіпсіздік мекемелерінде тергеуде отырған адамдардың қылмысын және олардың бостандықта қалған адамдарымен қылмыстық байланысын анықтайды;
5) ҚАЖ мекемелерінен босатылуға жататын, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды пайдалануға бейім сотталғандардың ықтимал криминалдық мінез-құлық туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады оны қажетті жедел және алдын алу іс-шараларын жүргізу үшін қалалық, аудандық, желілік органдарға жолдайды.
3. Профилактикалық қызметті жүргізу ерекшеліктері
22. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына байланысты құқық бұзушылықтың жалпы алдын алу көрсетілген құқық бұзушылықтың болу мүмкіндігіне жол бермеу немесе оның жасалуын қиындататын іс-шараларды іске асыру арқылы ерекше криминогендік жағдайларды анықтауды білдіреді.
Мұндай мән-жайларды анықтау белгілі бір өңірде белгілі бір уақытта жасалған есірткі құралдарымен, психотроптық заттары, олардың аналогтары мен прекурсорлары байланысты құқық бұзушылықты криминологиялық талдау жолымен қол жеткізіледі. Оларды жою тікелей ІІО қызметкерлерінің құзыреті шегінде не ұйымдарға, мекемелерге нақты мақсатты бағытталған ұсыныстар енгізумен жүзеге асырылады. Ұсынылатын ұсыныстар есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы күрес желісі бойынша жедел жағдайға сәйкес келуі тиіс.
Ішкі істер органдары жүргізетін жалпы профилактикалық іс-шаралар:
есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекрусорларының заңсыз айналымына қарсы күрес саласы бойынша жедел жағдайды, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары бойынша нашақорлықпен байланысты көріністерді жария түрде талқылауға іс-шаралар қабылдау;
халық арасында нашақорлықтың қоғамдық қаупі, оның адам денсаулығына зияны, заңнамалық актілер және оларды бұзуға құқықтық салдары туралы түсіндірме жұмыстарын жүзеге асыру;
есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз таралу көздерін және арналарын анықтау, жабу, олармен байланысты басқа да қылмыс түрлерінің жолын кесу мақсаты болып табылатын (ауданішілік, ауданаралық, облыстық, мемлекетаралық) ІІО барлық қызметтерінің жеке құрамы қатыстырылатын кешенді жоспардың үлгілік негізінде жүзеге асырылатын "Көкнәр", "Допинг", "Арна" және басқа да кешенді жедел-алдын алу операцияларын өткізу болып табылады.

21. В ходе организации деятельности по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров сотрудники учреждений УИС:
1) организуют работу по пресечению немедицинского потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров среди лиц, содержащихся в учреждениях УИС, оказывают горрайорганам содействие в раскрытии уголовных и административных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов;
2) разрабатывают и проводят оперативно-розыскные и иные мероприятия по установлению и перекрытию каналов проникновения наркотических средств и психотропных веществ, их аналогов в учреждения УИС, осуществляют для этого внутриобъектные наблюдения, цензуру почтовой корреспонденции, досмотр помещений производственной и жилой зон, жилых помещений осужденных, автотранспорта и грузов, поступающих в учреждения, родственников и иных лиц, прибывающих к осужденным на свидания, а также военнослужащих Национальной гвардии, осуществляющих охрану осужденных и надзор за ними;
3) осуществляют контроль за соблюдением медицинскими работниками в учреждениях УИС установленных правил хранения, учета и расходования наркотических средств и психотропных веществ, применяемых для осужденных;
4) осуществляют взаимодействие со спецподразделениями по борьбе с наркобизнесом в раскрытии уголовных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров лицами, находящимися под следствием в учреждениях смешанной безопасности и выявлении их преступных связей с лицами оставшимися на свободе;
5) осуществляют сбор информации о возможном криминальном поведении осужденных, подлежащих освобождению из учреждений УИС, склонных к употреблению наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, направляют ее в горрайлинорганы для проведения необходимых оперативных и профилактических мероприятий.
3. Особенности проведения профилактической деятельности
22. Общая профилактика правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, заключается в выявлении специфических криминогенных обстоятельств с последующим осуществлением мероприятий, которые бы исключали возможность возникновения или затрудняли совершение указанных правонарушений.
Выявление таких обстоятельств достигается путем криминологического анализа правонарушений, связанных с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами и прекурсорами, совершенных в определенном регионе за определенный период времени. Их устранение осуществляется либо непосредственно сотрудниками ОВД в пределах своей компетенции, либо внесением конкретных целенаправленных предложений организациям, учреждениям. Направляемые предложения должны соответствовать оперативной обстановке по линии борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
Общепрофилактическими мероприятиями, проводимыми органами внутренних дел, являются:
принятие мер к гласному обсуждению связанных с наркоманией проявлений в СМИ, в том числе информирование об оперативной обстановке по линии борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, о причинах и условиях, его порождающих, о выявленных фактах нарушений;
осуществление разъяснительной работы среди населения о необходимости соблюдения законодательных актов и правовых последствиях их нарушения, общественной опасности наркомании, ее вреда здоровью человека;
проведение комплексных оперативно-профилактических операций, таких как "Көкнәр", "Допинг", "Канал" и других, осуществляемых на основе типовых (внутрирайонных, межрайонных, городских, областных, республиканских, межгосударственных) комплексных планов с задействованием личного состава всех служб ОВД, и имеющих своей целью выявление, перекрытие и ликвидацию источников и каналов незаконного распространения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, пресечение связанных с ними иных видов уголовных правонарушений.

23. Есірткі құралдары таралуының жолын кесу мақсатында ішкі істер органдары жыл сайын "Көкнәр" шартты атауымен, кең көлемді жедел-алдын алу операцияларын өткізеді, оның барысында мыналарға бағытталған іс-шаралар жүзеге асырылады:
жабайы өсетін қарасора дайындаушылардың жолын бөгеу, өсінділерін жою;
есірткі дайындауды, шығаруды және әкелуді анықтау және жолын кесу;
есірткі тұтынуға бейім адамдарды анықтау және оларды алдын алу есебіне қою;
есірткімен байланысты құқық бұзушылықтардың жолын кесуде мүдделі министрліктер мен ведомстволар арасында тиімді өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыру;
есірткі өндіруші қылмыстық топтарды, есірткі құралдарын сатушыларды және тасымалдаушыларды анықтау және жедел әзірлеу;
есірткі құралдарын және психотроптық заттардың заңсыз айналымға түсуін шекаралас мемлекеттердің арнайы қызметтерімен анықтау және жою.
Аталған операцияларды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ есеп беру нысаны ІІМ бұйрығымен бекітіледі.
24. Жыл сайынғы "Допинг" жедел-алдын алу операциясы денсаулық сақтау субъектілерінде және өнеркәсіптік кәсіпорындарда есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымы саласындағы тәртіп бұзушылықты анықтау және жолын кесуге бағытталған.
Операция барысында мыналар бойынша іс-шаралар іске асырылуы қажет:
есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың талан-таражға түсірудің алдын алу, сондай-ақ аталған құралдар мен заттардың заңсыз айналымына жедел бақылауды ұйымдастыру;
химиялық-фармацевтік өнеркәсіп обьектілерінен және денсаулық сақтау субъектілерінен құрамында есірткі бар препараттардың талан-таражын анықтау және жолын кесу;
есірткі, психотроптық дәрілік құралдар мен прекурсорларды есепке алудың, сақталуын және берілуін бұзуды анықтау, тәртіп бұзушыларға қылмыстық және әкімшілік жауапкершілік шараларын қабылдау;
белгіленген есірткі құралдарымен, психотроптық заттар және прекурсорлармен, оның ішінде өнеркәсіптік кәсіпорындарда жұмыс істеу ережесін бұзудың жолын кесу;
есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды алуға жалған медициналық медициналық рецептерді және басқа да құжаттарды жасау фактілерін анықтау және бұған қатысты адамдарды анықтап, оларды жауапкершілікке тарту.
Денсаулық сақтау субъектілерін, химфармкәсіпорындарын және басқа да обьектілерді, олардың есірткі құралдарымен және психотроптық заттармен жұмыс істеудің белгіленген ережелерді сақтауына тұрақты тексеріс жасау аталған санаттың құқық бұзушылығының алдын алуда негізгі мәнге ие.
Өндіріске тексеріс жүргізу кезінде есірткі сақтау, есепке алу шартын, олардың мұндай тәртіпті регламенттейтін қағидаларың сәйкестігі мұқият зерделенеді. Тексеріс есірткі құралдары мен психотроптық заттардың келген және босатылған құжаттарын зерттейді; есірткі құралдары мен психотроптық заттардың санымен дәрі тағайындау туралы дәрігердің ауру тарихына жазған шығындалған бланкідегі жазбамен сәйкестігін салыстыру; есірткі құралдары мен психотроптық заттардың және оларға рецептуралық бланктің шектеулі сақтау нормаларын сараптау, басқа да бірқатар мәселелер.
"Допинг" операциясы бірнеше кезеңмен кемінде тоқсанына 1 рет өткізіледі.
"Допинг" жедел-профилактикалық нәтижелері туралы мәліметтер осы Нұсқаулық 1-қосымшаға сәйкес кесте түрінде Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің Есірткі бизнесіне қарсы күрес басқармалары (бұдан әрі – ІІД ЕБҚКБ) ІІМ Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі айналымын бақылау департаментіне жолданады.

23. В целях пресечения распространения наркотических средств ОВД ежегодно проводятся широкомасштабные оперативно-профилактические операции под условным наименованием "Көкнәр", в ходе которых осуществляются мероприятия, направленные на:
блокирование доступа заготовителей к дикорастущим зарослям конопли, уничтожение зарослей;
выявление и пресечение заготовки, каналов вывоза и ввоза наркотиков;
выявление лиц, склонных к употреблению наркотиков и постановку их на профилактический учет;
организацию эффективного взаимодействия между всеми заинтересованными министерствами и ведомствами в пресечении правонарушений, связанных с наркотиками;
выявление и оперативную разработку преступных групп наркодельцов, сбытчиков и перевозчиков наркотических средств;
выявление и ликвидацию источников поступления наркотических средств и психотропных веществ в незаконный оборот совместно со спецподразделениями сопредельных государств.
Организация и проведение данной операции, а также форма отчетности утверждаются приказом МВД.
24. Ежегодная оперативно-профилактическая операция "Допинг" направлена на выявление и пресечение нарушений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в субъектах здравоохранения и на промышленных предприятиях.
В ходе операции необходимо осуществлять меры по:
предупреждению хищений наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также по организации оперативного контроля за законным оборотом данных средств и веществ;
выявлению и пресечению каналов хищений наркотикосодержащих препаратов из объектов химико-фармацевтической промышленности и субъектов здравоохранения;
выявлению нарушений учета, хранения, изготовления и отпуска наркотических, психотропных лекарственных средств и прекурсоров, принятию мер уголовной и административной ответственности к нарушителям;
пресечению нарушений установленных правил обращения с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами, в том числе на промышленных предприятиях;
выявлению фактов подделки медицинских рецептов и других документов на получение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, установлению причастных к этому лиц и привлечению их к ответственности.
Центральное место в профилактике правонарушений данной категории занимают регулярные проверки субъектов здравоохранения, химфармпредприятий и других объектов на предмет соблюдения ими установленных правил выполнения работ с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами.
При производстве проверок тщательно изучаются условия хранения, учета наркотиков с точки зрения их соответствия правилам, регламентирующим такой порядок. Проверка предполагает исследование документов, по которым поступили и отпущены наркотические средства и психотропные вещества; сравнение соответствия записи в истории болезни о назначении лекарств числу израсходованных врачом бланков, количеству наркотических средств и психотропных веществ; анализ соблюдения предельных норм хранения наркотических средств, психотропных веществ и рецептурных бланков на них.
Операция "Допинг" проводится в несколько этапов, не реже 1 раза в квартал.
Сведения о результатах проведения оперативно-профилактического мероприятия "Допинг" направляются Управлениями по борьбе с наркобизнесом ДВД г.г. Астана, Алматы, областей и на транспорте (далее – УБН ДВД) в ДБН МВД в табличном виде согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.

4. ІІО қызметкерлерінің жеке-профилактикалық жұмыстар жүргізуі
25. ІІО қызметкерлері есірткі құралдарын, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз тұтынатын адамдарға қатысты жеке-профилактикалық жұмысты жүзеге асырады.
Оларды құрайтын негізгі элементтер:
медициналық емес есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды тұтынуға мүмкіндік туғызушы себептер мен жағдайларды жою;
есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларына заңсыз тұтынатын адамдарды анықтау және белгіленген тәртіппен ІІО-ға есепке қою;
олардың одан арғы тәртібіне бақылау жасауды жүзеге асыру;
профилактикаланатын адамдарды есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларын тұтынудан және осы бағытта құқықтық тәртіп бұзушылық жасаудан өз еркімен бас тартуға жетелеу мақсатында тәрбиелік, медициналық, құқықтық және алдын алу сипатындағы басқа да шараларды қабылдау болып табылады.
26. Жеке-профилактикалық жұмыстары мыналарға:
құқықтық қызметке қарсы біріккен есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорларды сатып алу және оларды бірге тұтыну мақсатында біріккен кәмелетке толмағандардың, не болмаса жастардың формалдық емес топтарына;
заңсыз тыйым салынған өсімдіктердің егісі немесе өсіргені үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамдарға;
денсаулық сақтау субъектілерінде еңбекке тарта отырып, мәжбүрлеу және медициналық-әлеуметтік бейімдеуден өтіп жатқан немесе өткен есірткіге тәуелді адамдарға;
жазасын өтеу мерзімі кейінге қалдырылған немесе түзеу жұмысына шартты түрде жазаланған сотталушыларға, сондай-ақ жаза тағайындалмай сотталғандарға;
есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымымен байланысты қылмыстары үшін түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жатқан, сондай-ақ жазасын өтеген сотталғандарға;
есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтары мен прекурсорлардың заңсыз тұтынуға және олармен байланысты құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін профилактикаланатын адамдарға қатысты жүргізіледі.
27. Құқық бұзушылықтың жеке профилактикалық шаралары ол адамдардың жасаған құқық бұзушылығының сипатын, қоғамдық қауіпсіздік дәрежесі ескеріле отырып, анықталады.
28. ІІО-да есепте тұрған адамдармен жеке-профилактикалық жұмыстары алдын алу ықпал етуді әзірлеуге және жүргізуге тікелей қатысқан дәрігер-наркологтың ұсынымы ескеріле отырып, жоспарланады және іске асырылады.

4. Проведение индивидуально-профилактической работы
сотрудниками ОВД
25. В отношении лиц, незаконно потребляющих наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры, сотрудниками ОВД осуществляется индивидуально-профилактическая работа.
Основными ее составляющими элементами являются:
устранение причин и условий, способствующих потреблению наркотических средств, психотропных веществ их аналогов в немедицинских целях;
выявление и постановка в установленном порядке на учет в ОВД лиц, незаконно потребляющих наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры;
осуществление контроля за их дальнейшим поведением;
принятие воспитательных, медицинских, правовых и иных мер профилактического характера с целью побуждения профилактируемых лиц к добровольному отказу от потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и совершения правонарушений на этой почве.
26. Проведение индивидуально-профилактической работы предусматривает выявление:
несовершеннолетних, объединенных для совместной противоправной деятельности, либо неформальных групп молодежи, объединенных с целью приобретения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и их совместного потребления;
лиц, привлекавшихся к административной ответственности за незаконный посев или выращивание запрещенных к возделыванию растений;
наркозависимых, проходящих или прошедших принудительную изоляцию и медико-социальную реадаптацию с обязательным привлечением к труду в субъектах здравоохранения;
осужденных с отсрочкой исполнения наказания либо с условным применением наказания, к исправительным работам, а также осужденных без назначения наказания;
осужденных, отбывающих, а также отбывших наказание в исправительных учреждениях за уголовные правонарушения, связанные с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
лиц, провоцирующих к незаконному потреблению наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и совершению правонарушений, связанных с ними.
В отношении указанных категорий лиц осуществляются предупредительно-профилактические меры.
27. Меры индивидуальной профилактики правонарушений определяются с учетом индивидуальных особенностей лица, в отношении которого они применяются, характера и степени общественной опасности, совершенных им правонарушений.
28. Индивидуально-профилактическая работа с лицами, состоящими на учете в ОВД, планируется и осуществляется с учетом рекомендаций врача-нарколога либо при непосредственном его участии в разработке и проведении профилактического воздействия.

29. Адамдарды ІІО-ға алдын алу есебіне қою "Ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі № 199-V Заңының 6-бабы 2-тармағының 29 және 30-тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Есірткі құралдарын, психотроптық заттар, олардың аналогтары
мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимылда ІІО
қызметтерінің өзара іс-қимыл жасасуы
30. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасасуды ұйымдастыру кезінде тиімділікке жету және нәтиженің сапасы үшін бірден-бір қажетті шарттар ІІО бөліністерінің және қызметтерінің өзара іс-қимыл жасасуы болып табылады.
Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасасу бойынша нақты міндеттер жүктелген ведомстволық нормативтік құқықтық актілерімен ІІО бөліністеріне және қызметтеріне өзара бірлесіп іс-қимыл жасасу кезінде ескеру қажет.
Бұл ретте негізгі өзара іс-қимыл жасасу қылмыстық құқық бұзушылықты ашуға және алдын алуға, әртүрлі операцияларға, рейдтерге, жедел-іздестіру іс-шараларына қатысуға бағытталған жоспарлы, мақсатты бағытталған бірлескен шараларды жүзеге асыру болып табылады.
31. Кешенді іс-шаралар жоспарлаудың алғы шарты аналитикалық жұмыс, оның барысында есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі бөліністер. Осы көріністің таралуына ықпал ететін жасырын үрдістерді, себептер мен жағдайларды уақтылы анықтау мақсатында жедел жағдайға талдау жасайды.
6. Ақпаратпен алмасу бойынша ақпараттық қамтамасыз ету
және өзара іс-қимыл жасау
32. Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларды заңсыз айналымын анықтау және жолын кесу саласында есепке алуды қалыптастыру және пайдалану бойынша қызметті ұйымдастыру үш деңгейде ведомстволық, ведомствоаралық және мемлекетаралық жүзеге асырылады.
33. ІІМ ЕБҚКД Ақпараттық-аналитикалық орталықпен, басқа да мүдделі қызметтермен, сондай-ақ олардың аумақтық бөліністерімен бірлесіп, ІІМ Біріктірілген деректер банкінде есірткі бизнесіне қарсы күрес саласы бойынша мынадай жедел-анықтамалық есепке алуды қалыптастыруды қамтамасыз етеді:
"Есірткілер" - Алфавиттік карта (Фигурант),
"Есірткілер" - Факт (Оқиға),
"Есірткілер" - Трест (Кәсіпорын)
"Есірткі заттары"
34. ІІМ ЕБҚКД алыс және жақын шетелдердің құқық қорғау және арнайы органдарымен ақпарат алмасу, ақпараттық қызметті ұйымдастыру халықаралық шарттар шеңберінде жүзеге асырылады.
7. Статистикалық есеп беру және қызметтің тиімділігін талдау
35. Қазақстан Республикасында есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтары мен прекурсорларының заңсыз айналымы саласындағы жедел жағдайды, қылмыс динамикасын, жедел жағдайды бағалау үшін негіз болып, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және Көліктегі ІІД бөліністері жұмыстарының нәтижелері туралы мәліметтер (2-қосымша), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті беретін ресми статистикалық мәліметтер болып табылады.

29. Постановка лиц на профилактический учет в ОВД осуществляется в соответствии с подпунктами 29 и 30 пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел" от 23 апреля 2014 года № 199-V.
5. Взаимодействие служб ОВД
в противодействии незаконному обороту наркотических средств,
психотропных веществ и прекурсоров
30. В целях достижения эффективности и качества результатов при организации органами внутренних дел противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, одним из необходимых условий является взаимодействие подразделений и служб ОВД.
Ведомственными нормативными правовыми актами на подразделения и службы ОВД возложены конкретные задачи по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, что необходимо учитывать при организации взаимодействия.
При этом основой взаимодействия является планомерное, целенаправленное осуществление совместных мер, направленных на предотвращение и раскрытие уголовных правонарушений, участие в различных операциях, рейдах, в оперативно-розыскных мероприятиях.
31. Планированию комплексных мероприятий предшествует аналитическая работа в ходе которого подразделения по борьбе с наркобизнесом анализируют оперативную обстановку с целью своевременного выявления скрытых тенденций, причин и условий, способствующих распространению данного явления.
6. Информационное обеспечение и взаимодействие
по обмену информацией
32. Организация деятельности по формированию и использованию учетов в сфере выявления и пресечения незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров осуществляется на трех уровнях: ведомственном, межведомственном и межгосударственном.
33. ДБН МВД совместно с Информационно-аналитическим центром, другими заинтересованными службами, а также их территориальными подразделениями обеспечивает формирование следующих оперативно-справочных учетов по линии борьбы с наркобизнесом в Интегрированном банке данных МВД:
"Наркотики - Алфавитная карта (Фигурант)";
"Наркотики - Факт (Событие)";
"Наркотики – Трест (Предприятия)";
"Наркотическое вещество".
34. Организация информационной деятельности, обмен информацией ДБН МВД с правоохранительными и специальными органами дальнего и ближнего зарубежья осуществляется в рамках международных договоров.
7. Статистическая отчетность и
анализ эффективности деятельности
35. Основанием для оценки оперативной обстановки, динамики преступности, ее анализа в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров на территории Республики Казахстан за определенный период, служат ежемесячные сведения о результатах деятельности подразделений ДВД г.г. Астана, Алматы, областей и на транспорте по пресечению уголовных и административных правонарушений, связанных с незаконным оборотом наркотиков согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, а также данные официальной статистики, предоставляемые Комитетом по правовой статистике и специальным учетом Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан.