Ақкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету туралы
Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2011 жылғы 23 мамырдағы № С 38-4 шешімі. Ақмола облысы Ақкөл ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 24 маусымда № 1-3-156 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2013 жылғы 25 маусымдағы № С 19-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 25.06.2013 № С 19-4 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 56-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес, Ақкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ақкөл ауданында тұрақты тұратын жеке санаттағы мұқтаж азаматтарға, шетел азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға (әрі қарай – азаматтар) әлеуметтік көмек көрсетілсін:
1) «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекетік орталығы» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының Ақмола облыстық филиалының Ақкөл аудандық бөлімшенің (әрі қарай – Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы) тізімдері негізінде, өтініш берусіз мерекелік күндерге арналған біржолғы төлемдер:
9 мамыр - Жеңіс Күніне:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына екі Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Қарт адамдар мен мүгедектер Күніне:
ең төмен зейнетақыны алатын зейнеткерлерге бір жарым айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
мүгедектерге және 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға бір жарым айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) жедел әлеуметтік қолдауға мұқтаж отбасыларға (азаматтарға) анықталған жағдайларға орай, болған оқиғадан кейін үш айдан кешіктірмей, өтініш бойынша материалдық көмек:
отбасы (азаматтың) кірісіне қарамастан:
өрт, су тасқыны, басқа да зілзала апаттың нәтижесінде зардап шеккен отбасыларға (азаматтарға) «Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігі Ақмола облысының Төтенше жағдайлар департаменті Ақкөл ауданының Төтенше жағдайлар бөлімі» мемлекеттік мекемесінің анықтамасы негізінде біржолғы көмекті елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
туберкулезбен ауыратын азаматтарға фтизиатрдан алынған анықтаманың негізінде және онкологиялық стационар жағдайында арнайы емді өтетін онкологиялық аурулармен ауыратындарға сырқаты туралы кітапшасынан алынған көшірмесі негізінде жылына бір рет он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар аз қамтылған азаматтарға:
кәмелеттік жасқа толмаған балаларды жерлеуге қайтыс болған баланың қайтыс болуы туралы анықтаманың және қайтыс болуы туралы куәлігінің көшірмесі негізінде он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
жедел түрде ем алуына байланысты медициналық мекемеден сырқаты туралы кітапшасынан алынған көшірмесі негізінде бір рет он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
«Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы» Денсаулықты сақтау министрінің 2011 жылғы 04 қарашадағы № 786 бұйрығымен бекітілген тізілімге енгізілмеген дәрі-дәрмектерді сатып алғандары үшін Дәрігерлік-кеңестік комиссиясының қорытындысы бойынша он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

Об оказании социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан Аккольского района
Решение Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 23 мая 2011 года № С 38-4. Зарегистрировано Управлением юстиции Аккольского района Акмолинской области 24 июня 2011 года № 1-3-156. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 25 июня 2013 года № С 19-4
Сноска. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 25.06.2013 № С 19-4 (вступает в силу со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 56 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Аккольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Оказать социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан, иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Аккольском районе (далее гражданам):
1) единовременные выплаты к праздничным датам без подачи заявления на основании списков Аккольского районного отделения Акмолинского областного филиала республиканского государственного казенного предприятия «Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан» (далее – Государственный центр по выплате пенсий):
ко Дню Победы - 9 мая:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере десяти месячных расчетных показателей;
лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны в размере трех месячных расчетных показателей;
лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны в размере трех месячных расчетных показателей;
другим категориям лиц, приравненных к участникам Великой Отечественной войны в размере двух месячных расчетных показателей;
ко Дню пожилых людей и инвалидов:
пенсионерам с минимальной пенсией, в размере полутора месячных расчетных показателей;
инвалидам и детям – инвалидам до 18 лет в размере полутора месячных расчетных показателей;
2) материальная помощь семьям (гражданам) в силу определенных обстоятельств, нуждающимся в экстренной социальной поддержке при обращении не позднее трех месяцев после наступления события, по заявлению:
независимо от дохода семьи (гражданина):
семьям (гражданам), пострадавшим в результате пожара, наводнения, другого стихийного бедствия - единовременно, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей на основании справки государственного учреждения «Отдел по чрезвычайным ситуациям Аккольского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан»;
гражданам, больным туберкулҰзом на основании справки от фтизиатра и больным онкологическими заболеваниями, проходящим специальное лечение в условиях онкологического стационара на основании выписного эпикриза один раз в год в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
малообеспеченным гражданам, имеющим доход ниже прожиточного минимума:
на погребение несовершеннолетних детей в размере пятнадцати месячных расчетных показателей на основании копии свидетельства о смерти и справки о смерти на умершего ребенка;
в связи с оперативным лечением однократно в размере пятнадцати месячных расчетных показателей на основании выписного эпикриза из медицинского учреждения;
на приобретение лекарственных препаратов, не входящих в перечень утвержденных приказом министра здравоохранения от 4 ноября 2011 года № 786 «Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями и состояниями и специализированными лечебными продуктами» один раз в год в размере пятнадцати месячных расчетных показателей по заключению Врачебно-консультационной комиссии.

3) селолық елді мекендерде тұратын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың колледждерде ақы төлеу негізінде күндізгі оқу формасы бойынша оқитын студенттеріне оқуын төлеуге арналған біржолғы көмек білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі, оқу орнынан берілген анықтаманың және көп балалы отбасы санатын растайтын анықтаманың немесе өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жататынын растайтын анықтама негізінде жылына бір рет оқу құнының мөлшерінде;
4) коммуналдық қызмет шығындары үшін әлеуметтік көмек көрсетілсін:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне ай сайын облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен 100 пайыз мөлшерінде:
сумен, газбен, жылумен, электр қуатымен қамтамасыз ету, канализация, қоқыстарды жою қызметтерін көрсеткендері үшін қызмет көрсетушілері берген тізілімдеріне сай алушының өтініші бойынша қызмет көрсетушілердің шотына, немесе алушылардың шотына.
Әлеуметтік көмекті бастап алушының қалауы бойынша көмірге жұмсалған шығындар жылу беру мерзімінде Ұлы Отан соғысы қатысушының немесе мүгедектің нақты тұрып жатқан жері бойынша тұрғын үйдің алып жатқан алаңына сай 1 шаршы метр алаңын жылытуға қажетті көмірдің шығынын есептегенде тұрғын үй ғимараттарының 1-2 қабатты құрылыстары үшін 161 килограмм мөлшерінде алушылардың жеке шотына немесе отынды сатып алғаны жөнінде ұсынылған түбіртектеріне сай өтелсін.
Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистермен және олардың одақтастары құрған концлагерлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстаған орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына аудандық бюджет құралдарының есебінен Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының тізімдері негізінде өтініш берусіз ай сайын бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2012.11.12 № С 10-3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 20.12.2012 № С 12-4 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекті алу үшін келесі құжаттарды тапсыру қажет:
өтініш;
өтініш берушіні куәландыратын құжаттың көшірмесін;
шот нөмері көрсетілген алушының банктік шотының барын растайтын құжаттың көшірмесін;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі куәлігінің көшірмесін;
тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесін (азаматтарды тіркеу кітапшасының көшірмесін немесе мекенжай бюросының анықтамасын немесе ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасын);
аз қамтылған отбасыларға – қосымша – отбасы туралы мәліметтері және өтініш берген тоқсаннан өткен тоқсанда тапқан табыстары туралы мәліметтері.
Құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері салыстыру үшін ұсынылады, содан соң түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады.

3) единовременная помощь студентам из малообеспеченных и многодетных семей из сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе на оплату за учебу, один раз в год в размере стоимости годового обучения, на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей статус многодетной семьи или справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи;
4) социальная помощь на расходы за коммунальные услуги:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере 100 процентов ежемесячно за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета:
за водоснабжение, канализацию, газоснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, электроснабжение, согласно реестров, предоставленных поставщиками услуг на счета услугодателей по заявлению получателя, либо на лицевые счета получателей.
По выбору получателя социальной помощи, расходы на твердое топливо в период отопительного сезона возмещаются согласно занимаемой площади по месту фактического проживания участника или инвалида Великой Отечественной войны, путем перечисления на лицевые счета получателей из расчета расхода угля на отопление 1 квадратного метра площади для жилых зданий 1-2 этажной постройки в размере 161 килограмма, или согласно предоставленных квитанций на приобретение твердого топлива.
Бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны за счет средств районного бюджета в размере одного месячного расчетного показателя ежемесячно, без подачи заявления на основании списков Государственного центра по выплате пенсии.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 12.11.2012 № С 10-3 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 20.12.2012 № С 12-4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Для получения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, необходимо предоставить следующие документы:
заявление;
копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
копию документа, подтверждающего наличие банковского счета получателя с указанием номера счета;
копию свидетельства регистрационного номера налогоплательщика;
копию документа, подтверждающего регистрацию по месту жительства (копию книги регистрации граждан, либо справку адресного бюро, либо справку акима аульного (сельского) округа);
для малообеспеченных граждан - дополнительно - сведения о составе семьи и сведения о доходах за квартал, предшествующий кварталу обращения.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники сразу же возвращается заявителю.

Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2012.11.12 № С 10-3 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Уәкілетті орган – «Ақкөл аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі жоғарыда көрсетілген санаттарға әлеуметтік көмекті тағайындауды және төлеуді қамтамасыз етсін.
4. Әлеуметтік төлемдер 451 007 «Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек» бағдарламасы бойынша бөлінген қаражаттар шегінде, екінші деңгейдегі банктер немесе банктық операциялардың тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдар арқылы көмек алушының банктік шотына «Ақкөл аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесімен ұсынылған тізімдер негізінде іске асырылады.
5. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Ақкөл ауданында мұқтаждық көруші жеке санаттағы азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету туралы» Ақкөл аудандық мәслихаттың 2010 жылғы 16 наурыздағы № С 27-3 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 1-3-136 тіркелген, 2010 жылдың 23 сәуірде аудандық «Ақкөл өмірі» және «Знамя Родины КZ» газеттерінде жарияланған);
2) «Ақкөл аудандық мәслихатының 2010 жылғы 16 наурыздағы № С 27-3 «Ақкөл ауданының жеке санаттағы мұқтаждық көруші азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету туралы» шешіміне өзгертулер енгізу туралы» Ақкөл аудандық мәслихаттың 2010 жылғы 8 қарашадағы № С 33-3 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 1-3-145 тіркелген, 2010 жылдың 31 желтоқсанда аудандық «Ақкөл өмірі» және «Знамя Родины КZ» газеттерінде жарияланған).
6. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақкөл аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы                       Т.Жұманов
Ақкөл аудандық
мәслихат хатшысы                           Ю.Ужакин
«КЕЛІСІЛДІ»
Ақкөл ауданының әкімі                      А.С.Үйсімбаев
«Ақкөл ауданының экономика
және қаржы бөлімі» мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        Л.Н.Величко
«Ақкөл аудандық жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы            Н.Қ.Мананбаева

Сноска. Пункт 2 в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 12.11.2012 № С 10-3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Уполномоченному органу - государственному учреждению «Отдел занятости и социальных программ Аккольского района» обеспечить назначение и выплату социальной помощи вышеуказанным категориям граждан.
4. Социальные выплаты осуществляются по программе 451 007 «Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов» в пределах выделенных средств, путем перечисления денежных средств на банковские счета получателей помощи через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций на основании списков, предоставляемых государственным учреждением «Отдел занятости и социальных программ Аккольского района».
5. Признать утратившими силу:
1) решение Аккольского районного маслихата от 16 марта 2010 года № С 27-3 «Об оказании социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан Аккольского района» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-3-136, опубликовано 23 апреля 2010 года в районных газетах «Ақкөл өмірі», «Знамя Родины КZ»);
2) решение Аккольского районного маслихата от 8 ноября 2010 года № С 33-3 «О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 16 марта 2010 года № С 27-3 «Об оказании социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан Аккольского района» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-3-145, опубликовано 31 декабря 2010 года в районных газетах «Ақкөл өмірі» «Знамя Родины КZ»).
6. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии Аккольского
районного маслихата                        Т.Жуманов
Секретарь Аккольского
районного маслихата                        Ю.Ужакин
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Аккольского района                    А.С.Уисимбаев
Начальник государственного
учреждения «Отдел экономики
и финансов Аккольского района»             Л.Н.Величко
Начальник государственного
учреждения «Отдел занятости
и социальных программ
Аккольского района»                        Н.К.Мананбаева