Мемлекеттік табиғи биологиялық (ботаникалық және зоологиялық) қаумалдардың аумақтарындағы шаруашылық қызметтерді шектеу туралы
Қарағанды облысы әкімдігінің 2011 жылғы 11 мамырдағы N 18/08 қаулысы. Қарағанды облысы Әділет департаментінде 2011 жылғы 22 маусымда N 1895 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 ақпандағы № 122 "Қарағанды облысының жекелеген ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының кейбір мәселелері туралы", 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 593 "Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы" қаулыларына сәйкес, өсімдіктер мен жануарлардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі бар түрлерін сақтау және қалпына келтіру мақсатында Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облысының әкімдігінің 20.11.2018 № 60/01 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мемлекеттік табиғи биологиялық (ботаникалық және зоологиялық) қаумалдардың аумақтарында жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың шаруашылық қызметіне шектеу белгіленсін:
1) ботаникалық мемлекеттік табиғи қаумалдарда мал жайылымы, шөп шабу, ағаш кесудің барлық түрлері, гүлдер теру, өсімдіктердің тамырларын, түйнектерін және жуашығын қазып алу, от жағу, көлік құралдарының бар жолдардан тыс жерлермен келіп кіру және жүру, өсімдіктер мен жануарлардың бөтен түрлерін жерсіндіру, сол сияқты өсімдіктердің бүліну және жойылуына туғызған немесе туғызатын басқа да әрекеттерге жол берілмейді;
2) зоологиялық мемлекеттік табиғи қаумалдарда уәкілетті органның келісімімен жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның рұқсаты бойынша ғылыми-зерттеу, өсімін молайту және мелиорациялық мақсаттарда алып қою жағдайларын қоспағанда, жануарлардың қырылуын туғызған немесе туғызуы мүмкін басқа да әрекеттермен бірдей дәрежеде аң аулау, кез келген тәсілдермен және құралдармен, балықтарды қоспағанда, жануарларды аулау, өсімдіктер мен жануарлардың бөтен түрлерін интродукциялау, ұяларды, індерді, апандарды және басқа да мекендеу орындарын бүлдіру, жұмыртқа жинауға жол берілмейді.
2. Аудандардың әкімдері:
1) мемлекеттік табиғи биологиялық (ботаникалық және зоологиялық) қаумалдардың аумағында тұрған меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелеріне ауыртпалық енгізу және жерге орналастыру құжаттамасында шаруашылық қызметін шектеуді есепке қою бойынша;

Об ограничении хозяйственной деятельности на территориях государственных природных биологических (ботанических и зоологических) заказников
Постановление акимата Карагандинской области от 11 мая 2011 года N 18/08. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 22 июня 2011 года N 1895.
В соответствии c Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2009 года № 122 "О некоторых вопросах отдельных особо охраняемых природных территорий Карагандинской области", от 26 сентября 2017 года № 593 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения", в целях сохранения и восстановления ценных, редких и исчезающих видов растений и животных, акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 20.11.2018 № 60/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. На территориях государственных природных биологических (ботанических и зоологических) заказников установить ограничения хозяйственной деятельности собственников земельных участков и землепользователей:
1) в ботанических государственных природных заказниках не допускаются пастьба скота, сенокошение, все виды рубок леса, сбор цветов, выкапывание корней, клубней и луковиц растений, разведение костров, заезд и передвижение вне существующих дорог транспортных средств, интродукция чужеродных видов растений и животных, равно как и другие действия, вызвавшие или которые могут вызвать повреждение и уничтожение растительности;
2) в зоологических государственных природных заказниках не допускаются охота, добыча любыми способами и средствами животных, за исключением рыб, интродукция чужеродных видов растений и животных, разрушение гнезд, нор, логовищ и других местообитаний, сбор яиц, равно как и другие действия, вызвавшие или которые могут вызвать гибель животных, за исключением случаев изъятия в научно-исследовательских, воспроизводственных и мелиоративных целях по разрешению уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира по согласованию с уполномоченным органом.
2. Акимам районов, принять необходимые меры:
1) по внесению обременений на земельные участки собственников и землепользователей, находящиеся на территории государственных природных биологических (ботанических и зоологических) заказников, и учету ограничений хозяйственной деятельности в землеустроительной документации;

2) мемлекеттік табиғи биологиялық (ботаникалық және зоологиялық) қаумалдардың аумағындағы барлық жер учаскелері меншік иелері, жер пайдаланушылар шаруашылық қызметтеріне қойылған шектеулермен таныстыру бойынша тиісті шаралар қолдансын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т.С. Рақымбековке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарағанды облысы әкімі
С. Ахметов

2) по ознакомлению с ограничениями хозяйственной деятельности всех собственников земельных участков и землепользователей, находящихся на территории государственных природных биологических (ботанических и зоологических) заказников.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Рахимбекова Т.С.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области
С. Ахметов