Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң "Нотариаттық қызмет саласындағы тексеру парағының нысанын және тәуекел дәрежесiнiң бағалау өлшемдерiн бекiту туралы" 2011 жылғы 29 маусымдағы № 245 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 35 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 29 ақпанда № 7450 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 649 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 833 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 28.12.2015 № 649 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2015 № 833 (01.01.2016 бастап күшіне енеді) бірлескен бұйрығымен.
«Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, «Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабын, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 131415-баптарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң «Нотариаттық қызмет саласындағы тексеру парағының нысанын және тәуекел дәрежесiнiң бағалау өлшемдерiн бекiту туралы», нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 7100 болып тіркелген 2011 жылғы 29 маусымдағы № 245 бұйрығына (бұдан әрі – бұйрық) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттiк нотариустардың қызметiн тексеру парағының нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi аппараттарының нотариаттық iс-әрекеттердi жасауға уәкiлеттi лауазымды адамдардың қызметiн тексеру парағының нысаны;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жеке практикамен айналысатын нотариустардың (жекеше нотариустар) қызметiн тексеру парағының нысаны;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес Нотариаттық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесiнiң өлшемдерi;
5) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес аумақтық нотариаттық палаталардың қызметiн тексеру парағының нысаны бекiтiлсiн.»;
4-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес редакцияда 5-қосымшамен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 245 "Об утверждении форм проверочных листов и Критериев оценки степени рисков в сфере нотариальной деятельности"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2012 года № 7450. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 649 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 833
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 28.12.2015 № 649 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.12.2015 № 833 (вводится в действие с 01.01.2016).
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан «Об органах юстиции» в целях реализации статьи 31-1 Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «О нотариате», статьями 131415 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 245 «Об утверждении форм проверочных листов и Критериев оценки степени рисков в сфере нотариальной деятельности», зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7100 (далее - Приказ), следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить:
1) форму проверочного листа деятельности государственных нотариусов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа деятельности должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, уполномоченных на совершение нотариальных действий, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму проверочного листа деятельности нотариусов, занимающихся частной практикой (частных нотариусов), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) критерии степени рисков в сфере нотариальной деятельности, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму проверочного листа деятельности территориальных нотариальных палат, согласно приложению 5 к настоящему приказу.»;
приложение 4 изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
дополнить приложением 5 в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Тiркеу қызметi және құқықтық көмек көрсету Комитетiнiң төрағасына жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнiнен кейiн он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрi                         Б. Имашев
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрiнiң
2012 жылғы 31 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
1-қосымша
«Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрiнiң
2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 245 бұйрығына
4-қосымша
Нотариаттық қызмет саласындағы тәуекелдер дәрежесiн
бағалау өлшемдерi
1. Осы Өлшем "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәуекел дәрежесiмен нотариаттық қызметтi жүзеге асыратын бақылау субъектiсiнiң тәуекел көрсеткiшiн анықтау үшiн әзiрленген.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – нотариустардың нотариаттық қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде ауырлық дәрежесi ескерiле отырып, жеке заңды тұлғалардың және мемлекеттiң заңды мүдделерiне зиян келтiру ықтималдығы;
2) тәуекелдердi бағалау жүйесi-нотариаттық қызмет саласындағы бақылау субъектiсiн тексерулердi жоспарлау мақсатында өкiлеттi орган жүргiзетiн iс-шаралар кешенi;
3) тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемдерi – бақылау субъектiсiнiң тiкелей қызметiмен байланысты әртүрлi тәуекел дәрежесiне жатқызуға мүмкiндiк беретiн сандық және сапалық көрсеткiштердiң жиынтығы;
4) бақылау субъектiсi - "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нотариаттық қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлға, аумақтық нотариаттық палаталар.
3. Бақылау субъектiсiнiң қызметтi тәуекелдерiн бағалау оның жұмыс өтiлi, тексерулер нәтижесi, жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер бойынша анықталған заң бұзушылықтар ескерiле отырып жүргiзiледi.
4. Бақылау субъектiлерiн тәуекел дәрежесiне тәуелдiлiгiне бойынша бөлу:
1) тәуекел дәрежесi жоғары субъектiлерге - жұмыс тәжiрибесi 1 жылдан кем емес мемлекеттiк және жекеше нотариустар, сондай-ақ бұрын жүргiзiлген тексеру нәтижесiмен жоғары айыппұл балл жинағандар, жеке қаулылар немесе ұйғарым шығару фактiлерiмен, лицензиясының күшiн тоқтата тұру, фактiсiнiң болуы, "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 1-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар, аттестациядан өткен сәттен бастап бiр жыл iшiнде нотариаттық iс-әрекеттер жасауға кiрiскендер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Заңына сәйкес бұрын тексеруге жатқызылмаған аумақтық нотариаттық палаталар;

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Б. Имашев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 января 2012 года № 35
«Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 июня 2011 года № 245
Критерии оценки степени рисков
в сфере нотариальной деятельности
1. Настоящие Критерии разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для определения показателей риска субъекта контроля, осуществляющих нотариальную деятельность к степеням риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда законным интересам физических, юридических лиц, государства в результате осуществления нотариальной деятельности нотариусами с учетом степени тяжести его последствий;
2) система оценки рисков - комплекс мероприятий, проводимых уполномоченным органом, с целью планирования проверок субъекта контроля в сфере нотариальной деятельности;
3) критерии оценки степени риска - совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, позволяющих отнести его к различным степеням риска;
4) субъект контроля – физическое лицо, осуществляющее нотариальную деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан «О нотариате», территориальные нотариальные палаты.
3. Оценка риска деятельности субъекта контроля проводится с учетом стажа его работы, результатов проверок, выявленных нарушений в результате плановых и внеплановых проверок. Отнесение субъектов по степеням риска с учетом результатов проверок проводится в соответствии с качественными показателями риска его деятельности.
4. Классификация субъектов контроля в зависимости от степени риска:
1) субъекты высокой степени риска - государственные и частные нотариусы, с опытом работы менее 1 года, а также, имеющие высокие штрафные баллы по ранее проведенным проверкам, фактам вынесения судами частных постановлений или определений, наличию факта приостановления действия лицензий; лица, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 1 Закона Республики Казахстан «О нотариате», приступившие к совершению нотариальных действий в течение года со дня их аттестации, а также территориальные нотариальные палаты, не подлежавшие ранее проверке в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан;

2) тәуекел дәрежесi орташа субъектiлерге - орташа балл иемденгендер;
3) тәуекел дәрежесi болмашы субъектiлерге - болмашы балл иемденгендер;
5. Бақылау субъектiсiнiң тәуекел дәрежесi оның нотариаттық қызметiнiң нәтижесiне сәйкес сапалық өлшемдерiне байланысты қайта бөлiнедi.
Тәуекелдi бағалау ақпараттарды жүйелi пайдалану жолымен жүзеге асырылады.
Әдiлет органдары алдыңғы жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер бойынша деректерге, құқық қорғау органдарының және соттардың мәлiметтерi, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары өтiнiштерi және нотариаттық палатадан алынған мәлiметтерi, сондай-ақ бақылау субъектiсiнiң қызметiне қатысты басқа да құжаттар және (немесе) мәлiметтер бойынша талдау жүргiзедi.
6. Бақылау субъектiсi балл санын төмендегi өлшемдерге сәйкес иеленедi:
1) нотариус лауазымында жұмыс өтiлi 1 жылға дейiн - 10 балл;
2) нотариат туралы заңнама нормаларының жою мүмкiн болмайтын бұзушылықтар анықталғанда - 5 балл (ең соңғы нәтижесi тексеру нәтижесi бойынша әрбiр заң бұзушылық үшiн);
3) тексеру нәтижесiнде нотариат туралы заңнама нормалары жойылған заң бұзушылықтар - 1 үшiн балл (ең соңғы жоспарлы тексеру қорытындысы бойынша әрбiр заң бұзушылық үшiн);
4) тексеру нәтижесiнде Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтар № 32 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы нотариаттық іс жүргізу Ережесі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7445 болып тіркелген) (бұдан әрi - iс-жүргiзу жөнiндегi нұсқаулық) жою мүмкiн болмайтын бұзушылықтар анықталғанда - 3 балл (ең соңғы жоспарлы тексеру қорытындысы бойынша әрбiр заң бұзушылық үшiн);
5) тексеру нәтижесiнде iс-жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулығының жойылатын бұзушылықтар анықталғанда - 1 балл (ең соңғы жоспарлы тексеру қорытындысы бойынша әрбiр заң бұзушылық үшiн);
6) бақылау субъектiсiне нотариаттық iс-әрекеттер жасағаны үшiн соттың шығарған жеке қаулысы күшiне енгенде - 15 балл (тәуекелдердi бағалау дәрежесiне жүргiзiлген соңғы жыл iшiнде шығарылған әрбiр қаулыға);
7) бақылау субъектiсiнiң куәландырылған мәмiлесi заңсыз деп танылып, бақылау субъектiсiнiң кiнәлiлiгi көрсетiле отырып шығарылған, заң күшiне енген соттың шешiмiне – 20 балл (тәуекелдердi бағалау дәрежесiне тексеру жүргiзiлгенге дейiнгi жыл iшiнде);
8) бақылау субъектiсiнiң нотариаттық iс-әрекеттерiне түскен негiздi шағымға және оларды жасау кезiнде заңсыз бас тартылғанда заңды күшiне енген сот шешiмi шығарылған жағдайда – 15 балл (тәуекелдердi бағалау дәрежесiне тексеру жүргiзiлгенге дейiнгi жыл iшiнде);
9) бақылау субъектiсiнiң нотариаттық қызметпен айналысу құқығына берiлген лицензиясының күшi тоқтатылған жағдайда:
бақылау субъектiсiнiң нотариаттық iс-әрекеттердi жасағаны үшiн қолданыстағы нотариат туралы заңнаманы бұзғаны үшiн - 20 балл (тәуекелдердi дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы 1 жыл iшiнде әрбiр тоқталғаны үшiн);
«Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау субъектiсiнiң қызмет ету аумағын сақтамағандығы анықталғанда - 10 балл (тәуекелдер дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы 1 жыл iшiнде әрбiр тоқталғаны үшiн);
бақылау субъектiсiнiң бiр ай iшiнде аумақтық әдiлет органына тегi, аты, әкесiнiң аты өзгертiлгендiгiн, сондай-ақ үй-жайының мекен-жайы өзгертiлгендiгiн хабарламағаны анықталғанда - 10 балл (тәуекелдер дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы 1 жыл iшiнде әрбiр тоқталғаны үшiн);
бақылау субъектісінің оның есептік тіркеуінен тыс үй-жайды орналастыруы нотариаттық қызметті есептік тіркеусіз жүзеге асырғанмен тең - 10 балл (тәуекелдер дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы 1 жыл iшiнде әрбiр тоқталғаны үшiн);

2) субъекты средней степени риска - имеющие средние баллы;
3) субъекты незначительной степени риска – имеющие незначительные баллы.
5. Степень риска субъекта контроля перераспределяется в зависимости от его качественных критериев в результате его нотариальной деятельности.
Оценка риска производится путем систематического использования имеющейся информации.
Органы юстиции осуществляют анализ данных по предыдущим плановым и внеплановым проверкам, сведениям, представленным правоохранительными органами и судами, жалобам и обращениям физических и юридических лиц, сведениям, полученным от нотариальных палат, а также других документов и (или) сведений о деятельности субъекта контроля.
6. Баллы субъекта контроля присваиваются согласно следующим критериям:
1) стаж работы в должности нотариуса до 1 года - 10 баллов;
2) наличие неустранимых нарушений норм законодательства о нотариате – 5 баллов (за каждое нарушение по результатам последней плановой проверки);
3) наличие нарушений норм законодательства о нотариате, которые были устранены в ходе проверки – 1 балл (за каждое нарушение по результатам последней плановой проверки);
4) наличие неустранимых нарушений Правил по нотариальному делопроизводству в Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7445) (далее - Правил по делопроизводству), выявленных в результате проверок - 3 балла (за каждое нарушение по результатам последней плановой проверки);
5) наличие устранимых нарушений Правил по делопроизводству, выявленных в результате проверок - 1 балл (за каждое нарушение по результатам последней плановой проверки);
6) вынесенное судом частное определение в адрес субъекта контроля за совершенное им нотариальное действие, вступившее в законную силу - 15 баллов (за каждое определение в течение последнего года до проведения оценки степени риска);
7) вынесенные судом решения о признании сделки недействительной, удостоверенной субъектом контроля, где указана вина субъекта контроля, вступившие в законную силу - 20 баллов (в течение последнего года до проведения оценки степени риска);
8) вынесенные судом решения в отношении субъекта контроля согласно обоснованных жалоб на нотариальные действия или незаконного отказа в их совершении, вступившие в законную силу - 15 баллов (в течение последнего года до проведения оценки степени риска);
9) наличие факта приостановления действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью субъекту контроля за:
нарушение субъектом контроля действующего законодательства о нотариате при совершении нотариальных действий - 20 баллов (за каждое приостановление в течение последнего года до проведения оценки степени риска;
нарушение субъектом контроля территории нотариальной деятельности в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О нотариате», - 10 баллов (за каждое приостановление в течение последнего года до проведения оценки степени риска);
несообщение субъектом контроля в течение месяца в территориальный орган юстиции сведений об изменении им фамилии, имени, отчества, а также местонахождения его помещения - 10 баллов (за каждое приостановление в течение последнего года до проведения оценки степени риска);
размещение субъектом контроля помещения вне его учетной регистрации, равно осуществление нотариальной деятельности без учетной регистрации - 10 баллов (за каждое приостановление в течение последнего года до проведения оценки степени риска);

10) әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылғаны үшiн «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны үшiн - 5 балл, "Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруды (жылыстатуды) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны үшiн - 5 балл, "Жекеше нотариустарды азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгінiң келiсiм-шарты болмағандығы анықталғанда - 10 балл;
11) кәсiпкерлiк қызметпен айналысқаны үшiн - 5 балл;
12) нотариустың ар-намыс Кодексiн бұзғаны үшiн тәртiптiк шара болғаны жағдайда – 2 балл (тәуекелдер дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы 1 жыл iшiндегi әрбiр тәртiптiк шара үшiн);
13) «Мемлекеттiк қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау субъектiсi жауапкершiлiкке тартылған жағдайда:
сот жеке қаулы немесе ұйғарым шығарғанда - 15 балл;
бақылау субъектiсiнiң куәландырылған мәмiлесi бақылау субъектiсiнiң кiнәлiлiгi көрсетiле отырып заңсыз деп табылған заң күшiне енген соттың шешiмi анықталғанда – 20 балл (тәуекелдер дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы жыл iшiнде);
нотариаттық iс-әрекеттер жасаған уақытта өзiнiң қызметтiк өкiлеттiктерiн атқарумен байланысты шағым түсiп, шағым негiздi деп танылғанда - 15 балл (тәуекелдер дәрежесiн бағалау жүргiзiлгенге дейiнгi соңғы жыл iшiнде);
14) аумақтық нотариаттық палатада жеке нотариаттық мұрағаттың болмауы – аумақтық нотариаттық палатаның жеке нотариаттық мұрағатта нотариаттық құжаттарды жинау, сақтау және пайдалану жөніндегі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын сақтамауына тең, бұл нотариаттық құжаттардың жоғалуына, бүлінуіне және т.б. әкелді – 20 балл;
15) нотариустар арасында түсіндіру жұмыстарының болмауын білдіретін жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруды ұйымдастыру бойынша аумақтық нотариаттық палатаның болмауы немесе сапасыз жұмысы, нотариустардың сақтандыру мәліметтеріне мониторинг жүргізу – 10 балл;
16) нотариаттық қызметке орналасу құқығына үміткер тұлғалардың тағылымдамаларын ұйымдастыру және жеке нотариустарды оқыту бойынша аумақтық нотариаттық палатаның болмауы немесе сапасыз жұмысы – 5 балл, оның ішінде:
жеке үйренуші нотариустарды оқыту және тағылымдамаларын ұйымдастыру бойынша аумақтық нотариаттық палатаның жұмысына дәлелді шағымдардың болуы - 7 балл;
тағылымдамаға үміткерлерді қабылдауда дәлелді бас тартулардың болуы – 10 балл;
тағылымдамадан өтушілердің тағылымдамадан өту барысы туралы аумақтық нотариаттық палатаның мәжілістерінде тоқсан сайын тыңдау жүргізуден дәлелді бас тартудың болуы – 7 балл.

10) привлечение к административной ответственности – за нарушение Закона Республики Казахстан «О лицензировании» - 5 баллов, Закона Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма» - 5 баллов, отсутствие договора гражданско-правовой ответственности в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов» - 10 баллов;
11) занятие предпринимательской деятельностью - 5 баллов;
12) наличие дисциплинарного взыскания за нарушение Кодекса чести нотариуса - 2 балла (за каждое дисциплинарное взыскание в течение последнего года до проведения оценки степени риска);
13) привлечение субъекта контроля к ответственности в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственной службе» за:
вынесенное судом частное постановление или определение - 15 баллов;
вынесенные судом решения о признании сделки недействительной, удостоверенной субъектом контроля, где указана вина субъекта контроля, вступившие в законную силу (в течение последнего года до проведения оценки степени риска) – 20 баллов;
поступившую жалобу в связи с исполнением должностных полномочий при совершении нотариальных действий, доводы которой обоснованны (в течение последнего года до проведения оценки степени риска) - 15 баллов;
14) отсутствие у территориальной нотариальной палаты частного нотариального архива, равно несоблюдение действующего законодательства Республики Казахстан территориальной нотариальной палатой по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов в частном нотариальном архиве, что привело к потере, утрате, порче и т.д. нотариальных документов – 20 баллов;
15) отсутствие либо некачественная работа территориальной нотариальной палаты по организации страхования частными нотариусами гражданско-правовой ответственности, выражающаяся в отсутствии разъяснительной работы среди нотариусов, мониторинга сведений страхования нотариусов – 10 баллов;
16) отсутствие либо некачественная работа территориальной нотариальной палаты по организации стажировки лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью, и обучению частных нотариусов – 5 баллов, в том числе:
наличие обоснованных жалоб на работу территориальных нотариальных палат по организации стажировки и проведения обучения частно-практикующих нотариусов – 7 баллов;
наличие необоснованных отказов в приеме претендентов на стажировку – 10 баллов;
наличие необоснованного отказа в ежеквартальном заслушивании стажеров о ходе прохождения ими стажировки на заседаниях правления территориальной нотариальной палаты – 7 баллов;

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтар № 36 бұйрығымен бекітілген Тағылымдамадан өтушілердің кәсіби дайындығының бірыңғай бағдарламасы сәйкес аумақтық нотариаттық палата жүргізетін оқулардың болмауы тексеру нәтижесiнде (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7451 болып тіркелген) – 10 балл.
7. Әрбiр тәуекел өлшемдерi шектi мөлшердегi тиiстi бал санын иеленедi.
8. Барлық өлшемдердiң жиынтық қорытындысын анықтау үшiн тәуекел өлшемi бал санының жиынтығы жинақталады.
9. Бақылау субъектiсiнiң тәуекел дәрежесiн саралау үшiн барлық тәуекел өлшемдерiнiң жиынтық қорытындысы пайдаланылады.
10. Бақылау субъектiсiнiң тәуекел дәрежесiн саралау төмендегi негiздерге сәйкес жүзеге асырылады:
1) жекеше нотариустар:
жоғары тәуекел дәрежелi субъектi - 25 балдан жоғары;
орташа тәуекел дәрежелi субъектi - 10 балдан 25 балға дейiн;
болмашы тәуекел дәрежелi - 10 балға дейiн.
2) мемлекеттiк нотариустар:
жоғары тәуекел дәрежелi субъектi - 25 балдан жоғары;
орташа тәуекел дәрежелi субъектi - 10 балдан 25 балға дейiн;
болмашы тәуекел дәрежелi - 10 балға дейiн.
3) нотариаттық iс-әрекеттердi жасауға уәкiлеттi атқарушы органдардың лауазымды адамдары:
жоғары тәуекел дәрежелi субъектi - 10 балдан жоғары;
орташа тәуекел дәрежелi субъектi - 5 балдан 10 балға дейiн;
болмашы тәуекел дәрежелi - 5 балға дейiн.
4) аумақтық нотариаттық палаталар:
жоғары тәуекел дәрежелi субъектi - 20 балдан жоғары;
орташа тәуекел дәрежелi субъектi - 10 балдан 20 балға дейiн;
болмашы тәуекел дәрежелi субъекті - 10 балға дейiн.
11. Жоспарлы тексерудi жүргiзудiң кезеңдерi:
1) жоғары тәуекел дәрежелi субъектiлерге жылына 1 рет;
2) орташа дәрежелi субъектiлерге 3 жылда 1 рет;
3) болмашы тәуекел дәрежелi субъектiлерге 5 жылда 1 рет.
12. Бiр тәуекел топтың iшiнде жоспарлы тексеру жүргiзуге бақылау субъектiсiн iрiктеу балл сандарының көпшiлiк қағидасы негiзiнде жүзеге асырылады.
13. 1 жылға дейiнгi қызмет өтiлi бар бақылау субъектiсi нотариаттық қызметiне жасау құқығына аттестациядан өткен, нотариус лауазымына кiрiскен, есептiк тiркеуге алынған сәттен бастап 1 жылдың iшiнде тексерiлуi тиiс. Тексеру қорытындысымен бақылау субъектiсiнiң тәуекел дәрежесi анықталады.».
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрiнiң
2012 жылғы 31 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
2-қосымша
«Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрiнiң
2011 жылғы 29 маусымдағы
№ 245 бұйрығына
5-қосымша
нысан
мемлекеттiк нотариустардың
қызметiн
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексерудi тағайындайтын орган _______________________________________
Тексерудi тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күнi)
Тексерiлетiн бақылау субъектiсiнiң Т.А.Ә., қызметi __________________
Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) _____________________________________
Тексеру жүргiзiлетiн үй-жайдың мекен-жайы, орналасқан жерi __________
Тексерiлетiн кезең __________________________________________________
Тексеру жүргiзудiң мерзiмi __________________________________________
(тексеру жүргiзуге кеткен күндер) ________
Тексеру жүргiзудiң басталуы және аяқталуы __________________________
(күнi, сағаты)
Талаптар тiзбесi
иә
жоқ
1
Жеке нотариаттық мұрағаттар құру, нотариаттық құжаттарды жинау, сақтау және пайдалану бойынша олардың функцияларын ұйымдастыру жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына аумақтық нотариаттық палаталар қызметінің сәйкес келуі
2
Жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына аумақтық нотариаттық палаталар қызметінің сәйкес келуі
3
Нотариаттық қызметке орналасу құқығына үміткер тұлғалардың тағылымдамаларын ұйымдастыру жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына аумақтық нотариаттық палаталар қызметінің сәйкес келуі
4
Жеке нотариустарды оқытуды ұйымдастыру жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына аумақтық нотариаттық палаталар қызметінің сәйкес келуі
Лауазымды тұлға:
____________________________________ _________________
(Т.А.Ә. лауазымы)                    (қолы)
____________________________________ _________________
(Т.А.Ә. лауазымы)                   (қолы)
Бақылау субъектiсi:
____________________________________ _________________
(Т.А.Ә. лауазымы)                (қолы)
Ескеру: бiрнеше парақта жазылған тексеру парағын тексеру жүргiзетiн орган баулайды, нөмiрлейдi.».

отсутствие занятий, проводимых территориальной нотариальной палатой, в соответствие с Единой программой профессиональной подготовки стажеров, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 36 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7451) – 10 баллов.
7. По каждому критерию риска присваиваются соответствующие баллы, имеющие предельный размер.
8. Баллы по критериям риска суммируются для определения общего суммарного итога по всем критериям.
9. Результаты суммарного итога по всем критериям риска используются для дифференциации субъекта контроля по степеням риска.
10. Дифференциация субъекта контроля по степени рисков осуществляется следующим образом:
1) частные нотариусы:
субъекты высокой степени риска – свыше 25 баллов;
субъекты средней степени риска – от 10 до 25 баллов;
субъекты незначительной степени риска – до 10 баллов.
2) государственные нотариусы:
субъекты высокой степени риска – свыше 25 баллов;
субъекты средней степени риска – от 10 до 25 баллов;
субъекты незначительной степени риска – до 10 баллов.
3) должностные лица исполнительных органов, уполномоченные совершать нотариальные действия:
субъекты высокой степени риска – свыше 10 баллов;
субъекты средней степени риска – от 5 до 10 баллов;
субъекты незначительной степени риска – до 5 баллов.
4) территориальные нотариальные палаты:
субъекты высокой степени риска – свыше 20 баллов;
субъекты средней степени риска – от 10 до 20 баллов;
субъекты незначительной степени риска – до 10 баллов.
11. Периодичность проведения плановых проверок:
1) 1 раз в год, субъекты высокой степени риска;
2) 1 раз в 3 года, субъекты средней степени риска;
3) 1 раз в 5 лет, субъекты незначительной степени риска.
12. Плановой проверке внутри одной группы риска подлежит субъект контроля, набравший наибольшее количество баллов.
13. Субъекты контроля со стажем работы до 1 года подлежат проверке в течение года с момента их учетной регистрации, вступления в должность нотариуса, прохождения аттестации на право совершения нотариальных действий. По результатам проверки осуществляется оценка степени риска субъектов контроля.".
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 января 2012 года № 35
«Приложение 5
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 июня 2011 года № 245
форма
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
деятельности территориальных нотариальных палат
Орган, назначивший проверку _______________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта контроля________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН)_______________________________
Адрес, местонахождение, где проводится проверка____________________
Период, охваченный проверкой_______________________________________
Срок проведения проверки __________________________________________
(дни, затраченные для проведения проверки)
Начало и окончание проведения проверки _____________________________
(дата, время)
Перечень требований
Да
Нет
1
Соответствие деятельности территориальных
нотариальных палат требованиям законодательства
Республики Казахстан по созданию частных
нотариальных архивов, организации их функций по
накоплению, хранению и использованию нотариальных
документов
2
Соответствие деятельности территориальных
нотариальных палат требованиям законодательства
Республики Казахстан по организации страхования
частными нотариусами гражданско-правовой
ответственности
3
Соответствие деятельности территориальных
нотариальных палат требованиям законодательства
Республики Казахстан по организации стажировки
лиц, претендующих на право занятия нотариальной
деятельностью
4
Соответствие деятельности территориальных
нотариальных палат требованиям законодательства
Республики Казахстан по организации обучения
частных нотариусов
Должностные лица:
___________________________________________________ ______________
(Ф.И.О. должность)                            (подпись)
___________________________________________________ ______________
(Ф.И.О. должность)                             (подпись)
Субъект контроля:
_______________________________________________ _____________
(наименование, Ф.И.О. ответственного лица)       (подпись)
Примечание: проверочный лист, изложенный на нескольких листах, прошнуровывается и пронумеровывается органом, осуществляющим проверку.».