Банк кепілдігі және кепілдеме туралы кредиттік есепті беру, борышкер-тұлғаның өзі туралы және оның пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілдемелер туралы мәліметтерді банктің кредиттік бюроға беруіне келісімін ресімдеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 13 ақпандағы № 36 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 наурызда № 7498 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 310 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Банк кепілдігі және кепілдеме туралы кредиттік есепті беру, борышкер-тұлғаның өзі туралы және оның пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілдемелер туралы мәліметтерді банктің кредиттік бюроға беруіне келісімін ресімдеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 13 ақпандағы
№ 36 қаулысымен бекітілген
Банк кепілдігі және кепілдеме туралы кредиттік есепті ұсыну,
борышкер-тұлғаның өзі туралы және оның пайдасына банк шығарған
кепілдіктер немесе кепілдемелер туралы мәліметтерді банктің
кредиттік бюроға беруіне келісімін ресімдеу қағидалары
Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрленген және кредиттік бюроның кредиттік есепті алушыларға банк кепілдігі және кепілдеме туралы кредиттік есепті ұсыну тәртібін, борышкер-тұлғаның өзі туралы және оның пайдасына банк шығарған кепілдіктер және кепілдемелер туралы мәліметтерді банктің кредиттік бюроға беруіне келісімдерінің нысанын белгілейді.
1. Кредиттік бюро банк кепілдігі немесе кепілдеме туралы кредиттік есепті Заңның 29-бабының 1-тармағында және 30-3-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша оны алуға құқылы тұлғаның сұрау салуы бойынша ұсынады.
Бұл ретте банк өзінің пайдасына банк кепілдігін немесе кепілдеме берген тұлға банк кепілдігі немесе кепілдеме туралы кредиттік есепті алу үшін банк кепілдігінің немесе кепілдеменің нотариатта куәландырылған көшірмесін қоса бере отырып, қағаз нысанда өзінің пайдасына шығарылған банк кепілдігі немесе кепілдеме туралы кредиттік есепті алу туралы сұрау салу береді.

Об утверждении Правил представления кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве, оформления согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выпущенных банком в его пользу гарантиях или поручительствах в кредитное бюро
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 36. Зарегистрировано в Министерстве юстиции 30 марта 2012 года № 7498. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 310
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве, оформления согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выпущенных банком в его пользу гарантиях или поручительствах в кредитное бюро.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 февраля 2012 года № 36
Правила предоставления кредитного отчета о банковской гарантии
и поручительстве, оформления согласия лица-должника на
предоставление банком сведений о нем и выпущенных банком в его
пользу гарантиях или поручительствах в кредитное бюро
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее - Закон) и устанавливают порядок предоставления кредитным бюро кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве получателям кредитного отчета, форму согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем, и выпущенных банком в его пользу гарантиях и поручительствах в кредитное бюро.
1. Кредитное бюро представляет кредитный отчет о банковской гарантии или поручительстве по запросу лица, имеющего право на его получение по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 29 и пунктом 1 статьи 30-3 Закона.
При этом лицо, в пользу которого банком выдана банковская гарантия или поручительство, для получения кредитного отчета о банковской гарантии или поручительстве представляет запрос о получении кредитного отчета о банковской гарантии или поручительстве, выпущенных в его пользу, в бумажной форме с приложением нотариально заверенной копии банковской гарантии или поручительства.

2. Кредиттік есепті алушының борышкер-тұлғаның пайдасына шығарылған банк кепілдігі немесе кепілдеме туралы кредиттік есепті алу туралы сұрау салуында Заңның 30-1-бабының 3-тармағында көрсетілген ақпарат қамтылады.
Заңның 30-1-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көзделген ақпарат кредиттік есепті алушыда болған кезінде көрсетіледі.
3. Кредиттік бюро кредиттік бюроға осы Қағидалардың 1 және
2-тармақтарында көрсетілген сұрау салулар түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде банк кепілдігі немесе кепілдеме туралы кредиттік есепті алушыға Заңның 30-1-бабының 3-тармағында көзделген ақпараттан өзге банктің кредиттік бюроға өздерінің арасында ақпарат беру туралы жасалған шарт негізінде беретін ақпараты қамтылатын банк кепілдігі немесе кепілдеме туралы кредиттік есепті береді.
4. Кредиттік бюро кредиттік есепті алушыға банк кепілдігі және кепілдеме туралы кредиттік есепті қолма-қол тапсырады не ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын қолдану арқылы электронды нысанда жібереді.
5. Борышкер-тұлғаның өзінің пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілдемелер туралы мәліметтерді банктің кредиттік бюроға беруіне келісімі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес ресімделеді.
6. Борышкер-тұлғаның өзінің пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілдемелер туралы кредиттік есепті беруге келісімі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ресімделеді.
Банк кепілдігі және кепілдеме туралы
кредиттік есепті беру, борышкер-тұлғаның
өзі туралы және оның пайдасына
банк шығарған кепілдіктер немесе
кепілдемелер туралы мәліметтерді
банктің кредиттік бюроға беруіне
келісімін ресімдеу қағидаларына
1-қосымша
Борышкер-тұлғаның өзінің пайдасына банк шығарған кепілдіктер
немесе кепілдемелер туралы мәліметтерді банктің кредиттік
бюроға беруіне келісімі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
________ жылғы "__" _________ жергілікті уақыт ___ сағат __ минут
Жеке тұлға үшін _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, туған күні және жері,
тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні,
салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
Заңды тұлға үшін
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(толық атауы, орналасқан жері, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
туралы анықтамаға немесе куәлікке сәйкес тіркеу нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмiрi немесе оның мемлекеттік тіркелу заңнамасы
бойынша заңды тұлғаны (Қазақстан Республикасының резиденті еместі)
сәйкестендіру үшін ресми пайдаланылатын өзге бірегейлендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(банктің(тердің) атауы көрсетілсін)
өзінің пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілдемелер туралы
ақпарат
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кредиттік бюроның атауы көрсетілсін)
банк ақпарат беру туралы шарт жасасқан кредиттік бюроға (егер осы
келісімді ресімдейтін банк Заңның 30-1-бабының 1-тармағына сәйкес
Қазақстан Республикасының аумағындағы кредиттік бюроға ақпарат
беретін болса) берілетініне осы келісімді береді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлға үшін: өз қолымен тегі, аты және бар болса – әкесінің аты
көрсетіледі, жеке қолы қойылады;
заңды тұлға үшін: заңды тұлғаның атауы көрсетіледі, сенімхаттың
деректемелері көрсетіле отырып, егер тұлға заңды тұлғаның атынан
сенімхат негізінде іс-қимыл жасайтын болса, сенімхаттың
түпнұсқасы қоса беріле отырып, заңды тұлға осы келісімге қол қоюға
уәкілетті еткен тұлғаның қолы қойылады)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(осы келісімді қабылдаған банктің атауы; осы келісімді қабылдауға
уәкілетті тұлғаның тегі, аты-жөні және қолы).
Банк кепілдігі және кепілдеме туралы
кредиттік есепті беру, борышкер-тұлғаның
өзі туралы және оның пайдасына
банк шығарған кепілдіктер немесе
кепілдемелер туралы мәліметтерді
банктің кредиттік бюроға беруіне
келісімін ресімдеу қағидаларына
2-қосымша
Борышкер-тұлғаның банк кепілдігі және кепілдеме туралы
кредиттік есепті беруге келісімі

2. Запрос получателя кредитного отчета о получении кредитного отчета о банковской гарантии или поручительстве, выпущенных в пользу лица-должника, содержит информацию, указанную в пункте 3 статьи 30-1 Закона.
Информация, предусмотренная подпунктом 6) пункта 3 статьи 30-1 Закона, указывается при ее наличии у получателя кредитного отчета.
3. Кредитное бюро в течение одного рабочего дня с даты поступления в кредитное бюро запросов, указанных в пункте 1 и 2 настоящих Правил, предоставляет получателю кредитного отчета о банковской гарантии или поручительстве кредитный отчет о банковской гарантии или поручительстве, который помимо информации, предусмотренной пунктом 3 статьи 30-1 Закона, содержит информацию, предоставляемую банком в кредитное бюро, на основании заключенного между ними договора о предоставлении информации.
4. Кредитное бюро предоставляет кредитный отчет о банковской гарантии и поручительстве получателю кредитного отчета нарочно либо направляет в электронной форме посредством применения средств криптографической защиты информации.
5. Согласие лица-должника на предоставление банком сведений о выпущенных банком в его пользу гарантиях или поручительствах в кредитное бюро оформляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
6. Согласие лица-должника на выдачу кредитного отчета о выпущенных банком в его пользу гарантиях или поручительствах оформляется в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам предоставления
кредитного отчета о банковской гарантии
и поручительстве, оформления согласия
лица-должника на предоставление
банком сведений о нем и выпущенных
банком в его пользу гарантиях или
поручительствах в кредитное бюро
Согласие
лица-должника на предоставление банком сведений о
выпущенных банком в его пользу гарантиях или
поручительствах в кредитное бюро
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__" ________ ____ года местное время ______ часов _____ минут
Для физического лица
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата и место рождения, место
жительства, номер и дата документа, удостоверяющего личность,
регистрационный номер налогоплательщика или индивидуальный
идентификационный номер)
Для юридического лица
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование, место нахождения, регистрационный номер в
соответствии со справкой или свидетельством о государственной
регистрации (перерегистрации), бизнес-идентификационный номер или
иной идентификационный номер, официально используемый для
идентификации юридического лица (нерезидента Республики Казахстан)
по законодательству его государственной регистрации) дает настоящее
согласие о том, что информация о выпущенных банком в его пользу
гарантиях или поручительствах, находящаяся в
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование банка(ов)),
будет предоставлена в кредитное бюро (если банк, оформляющий
настоящее согласие, предоставляет информацию в кредитное бюро на
территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи
30-1 Закона), с которым банком заключен договор о предоставлении
информации
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование кредитного бюро).
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(для физического лица: собственноручно указывается фамилия, имя
и при наличии - отчество, проставляется личная подпись;
для юридического лица: указывается наименование юридического лица,
проставляется подпись лица, уполномоченного юридическим лицом на
подписание настоящего согласия, с указанием реквизитов доверенности,
если лицо действует от имени юридического лица на основании
доверенности, с приложением подлинника доверенности)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование банка, принявшего настоящее согласие;
фамилия, инициалы и подпись лица, уполномоченного принимать
настоящее согласие).
Приложение 2
к Правилам предоставления
кредитного отчета о банковской гарантии
и поручительстве, оформления согласия
лица-должника на предоставление
банком сведений о нем и выпущенных
банком в его пользу гарантиях или
поручительствах в кредитное бюро
Согласие
лица-должника на выдачу кредитного отчета о
банковской гарантии и поручительстве

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
_____ жылғы "__" ________ жергілікті уақыт ___ сағат ____ минут
Жеке тұлға үшін
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, туған күні және жері,
тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні)
Заңды тұлға үшін
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(толық атауы, орналасқан жері, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
туралы анықтамаға немесе куәлікке сәйкес тіркеу нөмірі, немесе оның
мемлекеттік тіркелу бизнес-сәйкестендіру нөмiрi немесе оның
мемлекеттік тіркелу заңнамасы бойынша заңды тұлғаны сәйкестендіру
үшін ресми пайдаланылатын өзге бірегейлендіру нөмірі)
банк өзінің пайдасына берген және кредиттік бюролардағы банк
кепілдіктері немесе кепілдемелер туралы ақпарат осы келісімді
қабылдаған кредиттік бюродан ақпарат алушыға жария етілетініне осы
келісімді береді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлға үшін: өз қолымен тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
көрсетіледі, жеке қолы қойылады;
заңды тұлға үшін: заңды тұлғаның атауы көрсетіледі, сенімхаттың
деректемелері көрсетіле отырып, егер тұлға заңды тұлғаның атынан
сенімхат негізінде іс-қимыл жасайтын болса, сенімхаттың түпнұсқасы
қоса беріле отырып, заңды тұлға осы келісімге қол қоюға уәкілетті
еткен тұлғаның қолы қойылады)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(осы келісімді қабылдаған банктің атауы; осы келісімді қабылдауға
уәкілетті тұлғаның тегі, аты-жөні және қолы).

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__" ______ ____ года местное время ______ часов _____ минут
Для физического лица
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, дата и место рождения,
место жительства, номер и дата документа, удостоверяющего личность,
регистрационный номер налогоплательщика или индивидуальный
идентификационный номер)
Для юридического лица
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование, место нахождения, регистрационный номер в
соответствии со справкой или свидетельством о государственной
регистрации (перерегистрации), бизнес-идентификационный номер или
иной идентификационный номер, официально используемый для
идентификации юридического лица по законодательству его
государственной регистрации)
дает настоящее согласие о том, что информация о банковских гарантиях
или поручительствах, выпущенных банком в его пользу, находящаяся в
кредитных бюро, будет раскрыта получателю информации из кредитного
бюро, принявшему настоящее согласие
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(для физического лица: собственноручно указывается фамилия,
имя, при наличии - отчество, проставляется личная подпись;
для юридического лица: указывается наименование юридического лица,
проставляется подпись лица, уполномоченного юридическим лицом на
подписание настоящего согласия, с указанием реквизитов доверенности,
если лицо действует от имени юридического лица на основании
доверенности, с приложением подлинника доверенности)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование банка, принявшего настоящее согласие; фамилия,
инициалы и подпись лица, уполномоченного принимать настоящее
согласие).