Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 18 шілдедегі № 105 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 89 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 4 мамырда № 7620 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 91 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2015 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2008 жылғы 18 шілдедегі № 105 қаулысына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5310 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қазанда № 10 жарияланған, «Заң газеті» газетінде 2008 жылғы 31 қазанда № 166 (1392) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер базасының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жалпы ережелер»;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ақпараттық процесті ұйымдастыру»;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 105 "Об утверждении инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 89. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2012 года № 7620. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 91
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2015 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан», Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 105 «Об утверждении Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5310, опубликованное 15 октября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10, 31 октября 2008 года в газете «Юридическая газета» № 166 (1566)) следующие изменения и дополнения:
В Инструкции об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям, утвержденной указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
«1. Общие положения»;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
«2. Организация информационного процесса»;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:

«3. Ақпаратты жеткізушілердің, кредиттік есептерді алушылардың және кредиттік бюро арасындағы ақпарат алмасу талаптары, сондай-ақ мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроның және өзге де кредиттік бюролардың деректер базасында бар ақпаратты салыстырып тексеру талаптары»;
3-тарау мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2, 16-3, 16-4, 16-5, 16-6, 16-7, 16-8-тармақтармен толықтырылсын:
«16-1. Мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюро мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроның және уәкілетті органмен келісілуі тиіс өзге де кредиттік бюролардың деректер базасында бар ақпаратты ішкі салыстырып тексеру рәсімдерін (бұдан әрі - ішкі рәсімдер) бекітеді.
16-2. Ішкі рәсімдер мыналарды анықтайды:
салыстырып тексерудің талаптарын, тәртібін және мерзімдерін;
салыстырып тексеруге жататын ақпараттың параметрлерін;
салыстырып тексеруге байланысты ақпараттық процестерді іске асыру үшін қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарын;
салыстырып тексеруге жататын ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету тәртібін;
мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроға салыстырып тексеруге байланысты ұшыраған нақты шығыстар көлемінде өтеу тәртібін.
16-3. Кредиттік бюро бір жылда кемінде бір рет кредиттік бюроның кредиттік тарихының деректер базасында сақталатын ақпараттың шынайылығын қамтамасыз ету үшін мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроның ішкі рәсімдерімен белгіленген шарттарда, тәртіпте және мерзімдерде мемлекеттік қатысуы бар кредиттік бюроның ақпаратымен салыстырып тексереді.
Кредиттік бюроның кредиттік тарихының деректер базасында сақталатын ақпаратты салыстырып тексеру есепті жылдың соңғы айдың жиырмасыншы жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Кредиттік бюро ақпарат көлемін салыстырып тексеруге жататын ақпарат көлемін дербес түрде, салыстырып тексеруге жататын ақпарат параметрлерінің Мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроның ішкі рәсімдерімен белгіленген ақпарат параметрлеріне сәйкес келу талаптары арқылы анықтайды.
16-4. Мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюро өзге де кредиттік бюролардан қабылданған ақпаратты мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроның кредиттік тарихының деректер базасында бар ақпаратпен салыстырып тексереді.
16-5. Мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроның және өзге де кредиттік бюроның уәкілетті өкілдері олардың кредиттік тарихтарының деректер базасында бар, салыстырып тексеруге жататын ақпараттың сәйкес келуін немесе сәйкессіздігін салыстырып тексеру актісін немесе сәйкессіздік актісін еркін нысанда жасау жолымен растайды.
Мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюро сәйкессіздік актісін кезде сәйкессіздік актісін жасаған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде оның көшірмесін уәкілетті органға ұсынады.

«3. Условия обмена информацией между поставщиками информации, получателями кредитных отчетов и кредитными бюро, а также условия проведения сверки информации, содержащейся в базах данных кредитного бюро с государственным участием и иных кредитных бюро»;
главу 3 дополнить пунктами 16-1, 16-2, 16-3, 16-4, 16-5, 16-6, 16-7, 16-8 следующего содержания:
«16-1. Кредитное бюро с государственным участием утверждает внутренние процедуры проведения сверки информации, содержащейся в базах данных кредитного бюро с государственным участием и иных кредитных бюро (далее - внутренние процедуры), которые подлежат согласованию с уполномоченным органом.
16-2. Внутренние процедуры определяют:
условия, порядок и сроки проведения сверки;
параметры информации, подлежащей сверке;
требование к программному обеспечению, необходимому для реализации информационных процессов, связанных со сверкой;
порядок обеспечения защиты информации, подлежащей сверке;
порядок возмещения кредитному бюро с государственным участием фактических расходов, понесенных в связи с проведением сверки.
16-3. Кредитное бюро для обеспечения достоверности информации, хранимой в базе данных кредитных историй кредитного бюро, не менее одного раза в год проводит ее сверку с информацией кредитного бюро с государственным участием на условиях, в порядке и сроки, определенными внутренними процедурами кредитного бюро с государственным участием.
Сверка информации, хранящейся в базе данных кредитных историй кредитного бюро, проводится не позднее двадцатого рабочего дня последнего месяца отчетного года.
Объем информации, подлежащей сверке, определяется кредитным бюро самостоятельно, при условии соответствия параметров информации, подлежащих сверке, параметрам информации, определенным во внутренних процедурах кредитного бюро с государственным участием.
16-4. Кредитное бюро с государственным участием сверяет информацию, принятую от иного кредитного бюро, с информацией, содержащейся в базе данных кредитных историй кредитного бюро с государственным участием в срок, установленный внутренними процедурами.
16-5. Уполномоченные представители кредитного бюро с государственным участием и иного кредитного бюро подтверждают соответствие или несоответствие информации, содержащейся в их базах данных кредитных историй, подлежащей сверке, путем составления в произвольной форме акта сверки или акта несоответствия.
При составлении акта несоответствия кредитное бюро с государственным участием в течение двух рабочих дней со дня составления представляет его копию в уполномоченный орган.

16-6. Салыстырып тексеру актісі немесе сәйкессіздік актісі екі данада әр тарап үшін бір данадан жасалады, салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптарының уәкілетті өкілдері оған қол қояды және олардың мөрлерімен расталады.
16-7. Салыстырып тексеру актісі кезекті салыстырып тексеру өткенге дейін сақталады. Сәйкессіздік актісі ол жасалған күннен бастап бес жыл бойы сақталуы тиіс.
16-8. Кредиттік бюро және мемлекеттік қатысуы бар кредиттік бюро сәйкессіздік актіні жасаған күннен бастап он жұмыс күн ішінде анықталған сәйкессіздіктер жою бойынша шараларды қабылдайды. Анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша қабылданған шаралардың нәтижелері туралы мемлекеттік қатысуы бар кредиттік бюро уәкілетті органға үш жұмыс күн ішінде хабарлайды.»;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қауіпсіздік жүйесін қалыптастыру және үй-жайларға, электронды және кредиттік тарих жүйесі қатысушыларының өзге де жабдықтарына қойылатын ең төменгі талаптар»;
6-тарау алып тасталсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                 Г. Марченко

16-6. Акт сверки или акт несоответствия составляются в двух экземплярах, по одному для каждой из сторон, подписываются уполномоченными представителями сторон, осуществляющими сверку, и заверяются их печатями.
16-7. Акты сверки хранятся до проведения очередной сверки. Акты несоответствия подлежат хранению в течение пяти лет со дня их составления.
16-8. Кредитное бюро и кредитное бюро с государственным участием в течение десяти рабочих дней со дня составления акта несоответствия принимают меры по устранению выявленных несоответствий. О результатах принятых мер по устранению выявленных несоответствий кредитное бюро с государственным участием в течение трех рабочих дней уведомляет уполномоченный орган.»;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
«4. Формирование системы безопасности и минимальные требования к помещениям, электронному и иному оборудованию участников системы кредитных историй»;
главу 6 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
__________ А.Жумагулов
______ ______ 2012 года