2. Түзеу мекемелеріндегі (бұдан әрі – ТМ) сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексіне, сондай-ақ осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тәрбие жұмысты бастықтың тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бақылайды және үйлестiредi. Тәрбие жұмысын тiкелей жүргiзілуiн сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөніндегі бөлiмнiң бастығы мен қызметкерлерi, сондай-ақ осы Қағидада белгіленген шекте ТМ-нің басқа да қызметкерлері қамтамасыз етедi.
4. ТМ-де және тәрбие колонияларында (бұдан әрi – ТК) өздігінен қызмет ету ұйымдары құрылады.
2. ТМ-де тәрбие жұмысын жоспарлау
5. Тәрбие жұмысын жоспарлау осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
6. Сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастырудың негiзi жоспар болып табылады. ТМ-де:
1) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жеке бөлiм болып жоспарланатын ТМ-нің тоқсанға арналған жұмыс жоспары;
2) жасақта тәрбие жұмысын жүргізудің тоқсанға арналған жоспары жасалады.
7. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жоспарлау ТМ-де ұсталатын сотталғандарды түзеу және қайта әлеуметтендіру бойынша мiндеттердi шешуде ТМ-нің барлық қызметтерiнің күш-жiгерiн үйлестіруді қамтамасыз етеді.
8. Жоспарларда тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары, сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы, оларды жалпы және кәсiптiк оқыту, сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдарына басшылық ету, мәдени-бұқаралық iс-шаралар өткiзу, дiни және қоғамдық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасу мәселелер көрсетіледі.
9. Тәрбие жұмысын жоспарлау жоғары тұрған органдардың бұйрықтары және нұсқаулары, сотталғандар құрамындағы өзгерiстер ескеріле отырып, өткен кезеңдегi тәрбие жұмысының барлық бағыттарындағы ТМ-нің және жасақтың қызметiн, тәртiптiң жай-күйiн, ТМ-дегі жедел жағдайды талдау негiзiнде жүзеге асырылады.
10. ТМ-нің тоқсандық жұмыс жоспарында сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлiмiн сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөніндегі бөлiмнің бастығы жасайды, оны бастықтың тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары келiсiп, ТМ бастығы бекiтедi.
11. Жасақтағы тәрбие жұмысының тоқсандық жоспарларын сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөніндегі бөлiмнiң бастығы келiсiп, ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары бекiтедi.
3. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелiк ықпал ету
12. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу сотталғандардың түзелуіне, олардың қоғамдық пайдалы қызметпен айналысуға ұмтылысын, еңбекке адал көзқарасын қалыптастыруға, сотталғандардың бiлiмi мен мәдени деңгейiн арттыруға және одан әрi дамытуға бағытталған.

2. Воспитательная работа с осужденными в исправительных учреждениях (далее – ИУ) осуществляется в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
3. Контролирует и координирует воспитательную работу с осужденными в ИУ заместитель начальника по воспитательной работе. Непосредственное проведение воспитательной работы с осужденными обеспечивают начальник и сотрудники отдела по воспитательной работе среди осужденных, а также другие сотрудники ИУ в пределах определенными настоящими Правилами.
4. В ИУ и в воспитательных колониях (далее – ВК) создаются самодеятельные организации осужденных.
2. Планирование воспитательной работы в ИУ
5. Планирование воспитательной работы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
6. Организационной основой воспитательной работы с осужденными является план. В ИУ составляются:
1) план работы ИУ на квартал, в котором отдельным разделом планируется воспитательная работа среди осужденных;
2) план воспитательной работы в отряде на квартал.
7. Планирование воспитательной работы с осужденными обеспечивает координацию усилий всех служб ИУ на решение задач по исправлению и ресоциализации осужденных, содержащихся в ИУ.
8. В планах отражаются основные направления воспитательной работы, вопросы индивидуально-воспитательной работы с осужденными, их общеобразовательного и профессионального обучения, руководства самодеятельными организациями осужденных, проведения культурно-массовых мероприятий, взаимодействия с религиозными и общественными организациями.
9. Планирование воспитательной работы осуществляется на основе приказов и указаний вышестоящих органов, анализа деятельности ИУ и отряда за предыдущий период по всем направлениям воспитательной работы с учетом изменений в составе осужденных, состояния дисциплины, оперативной обстановки в ИУ.
10. Раздел воспитательной работы среди осужденных в плане работы ИУ на квартал составляется начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных, согласовывается с заместителем начальника по воспитательной работе и утверждается начальником ИУ.
11. Планы воспитательной работы в отряде на квартал согласовываются с начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных и утверждаются заместителем начальника ИУ по воспитательной работе.
3. Воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы
12. Воспитательная работа с осужденными к лишению свободы направлена на их исправление, формирование у осужденных стремления к занятию общественно полезной деятельностью, добросовестного отношения к труду, повышению и дальнейшему развитию знаний у осужденных, их образовательного и культурного уровней.

13. Сотталғандармен тәрбие жұмысы түзеу мекемесiнiң түрiн, жаза мерзiмiн, ұстау жағдайларын, олардың жеке басының ерекшелiктерiн және олар жасаған қылмыстардың мән-жайларын ескере отырып жүргiзіледi.
14. ТМ-де тәрбие жұмысын жүргiзудiң негiзгi бағыттары адамгершiлiк, әлеуметтiк-құқықтық, эстетикалық, еңбек, дене шынықтыру, психологиялық тәрбие, сондай-ақ сотталғандарды түзеу мақсатына қол жеткізуге ықпал етудің басқа да түрлерi болып табылады.
Адамгершiлiк тәрбиесі сотталғандарда моральдық-этикалық түсінікті қалыптастыруға, әрбір сотталған адамның қоғамда өз тәртiбiн күнделiктi сыртқы бақылаусыз реттеу қабiлеттiгін қалыптастыруға бағытталған. Адамгершiлiк тәрбиеге өзгелердiң құқығын және жеке намысын құрметтеу, адамның өмiрiне қол сұғылмаушылықты сезіну, адалдық пен шынайылыққа тәрбиелеу кіреді;
Әлеуметтiк-құқықтық тәрбиесі сотталған адамның мемлекет пен азамат арасындағы өзара қарым-қатынасы, сотталғандардың бас бостандығынан айыру орындарында жұмысқа орналасу, бiлiм алу, отбасылық қарым-қатынас саласында құқықтары мен мiндеттерi туралы бiлулерi, құқықтық нормаларды сақтау қажеттiлiгiне көз жеткiзуi, жасаған қылмысының қоғамдық қауiптілігінің мәні туралы түсінік алуына бағытталған. Әлеуметтiк-құқықтық тәрбиеде жүргiзiлiп жатқан реформаның, елдегi қоғамдық-саяси жағдайдың, қылмыстық жазаны орындау шегінде нормативтiк құқықтық актiлердiң мәнi түсiндiрілуi тиiс;
Эстетикалық тәрбиесі сотталғандардың эстетикалық талғамының және қоршаған ортаға адал қатынастың қалыптасуына ықпал ететін табиғат, өнер, әдебиет, сурет сұлулығының түсінігін дамытуға бағытталған;
Еңбек тәрбиесі сотталғанның еңбек деген қабiлетін дамытуға, оған босатылғаннан кейiн жұмысқа орналасу үшiн қажетті мамандық алуына мақсатталған;
Дене тәрбиесі бас бостандығынан айыру орындарында сотталғанның денсаулығын бiрқалыпты ұстауға және бос уақытын ұйымдастыруға бағытталған. Бұл үшін спорттық алаңдар, имараттар, жабдықтар мен керек-жарақтар жабдықталады;
Психологиялық тәрбиесі жазасын өтеп жатқан адамның психологиялық іс-әрекетінің заңдылығын зерттеуге, оның қылмыстық көзқарасын бұзу, сотталғанның жеке басының динамикасын, оның түзелу процесінде ықпал ететін негiзгi факторды зерттеуге, сотталғанды қайта әлеуметтендіруге бағытталған.
15. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу психологиялық-педагогикалық әдістер негізінде жеке, топтық және бұқаралық нысандарда ұйымдастырылады.
Сотталғандармен топтық және бұқаралық тәрбие жұмыстары (сабақтар; дәрiстер; жиындар; диспуттар; конкурстар; көркем өнерпаздық қараулар; спорттық-ойын-сауық iс-шаралары; өздігінен қызмет ету ұйымдарына қатысу; психодиагностикалық, психокоррекциялық, психопрофилактикалық) әртүрлi көлемдегі топтарда тәрбие жұмысын өткiзудi көздейді.
Жеке тәрбие жұмысы сотталғанның жеке ерекшелiктерiн ескере отырып, оның бостандықтағы өмiрге ойдағыдай бейiмделуіне және сотталғандармен жұмыс жасау бағдарламасына сәйкес жүргiзiледi.

13. Воспитательная работа с осужденными проводится дифференцированно с учетом вида исправительного учреждения, срока наказания, условий содержания, индивидуальных особенностей их личности и обстоятельств совершенных ими преступлений.
14. Основными направлениями, по которым проводится воспитательная работа в ИУ, являются: нравственное, социально-правовое, эстетическое, трудовое, физическое, психологическое воспитание, а также другие его виды, способствующие достижению цели исправления осужденных.
Нравственное воспитание направлено на формирование у осужденных морально-этических установок, формирование в каждом осужденном способности регулировать свое поведение в обществе без повседневного внешнего контроля. Нравственное воспитание также включает в себя уважение чужих прав и личного достоинства, осознание неприкосновенности жизни человека, воспитание честности и правдивости.
Социально-правовое воспитание направлено на то, чтобы осужденный получил представление о сущности взаимоотношений между гражданином и государством, знания о правах и обязанностях осужденных в местах лишения свободы, в области трудоустройства, образования, семейных отношений, убедился в необходимости соблюдения правовых норм, осознал общественную опасность совершенного преступления. Социально-правовое воспитание должно содержать разъяснения смысла проводимых реформ, общественно-политической обстановки в стране, сущности нормативных правовых актов в сфере исполнения уголовного наказания.
Эстетическое воспитание направлено на развитие у осужденных понимания красоты природы, произведений искусства, литературы, живописи, содействующее воспитанию у осужденного эстетического вкуса и доброжелательного отношения к окружающей действительности.
Трудовое воспитание нацелено на развитие у осужденного трудовых навыков, приобретения им профессии, необходимой для трудоустройства после освобождения.
Физическое воспитание направлено на поддержание у осужденного физического здоровья в местах лишения свободы и организации досуга. Для этого оборудуются спортивные площадки, сооружения, оборудование и инвентарь.
Психологическое воспитание направлено на исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание, разрушение его преступного стереотипа, изучение динамики личности осужденного, основных факторов, влияющих на него в процессе исправления, ресоциализации осужденного.
15. Воспитательная работа с осужденными организуется в индивидуальных, групповых и массовых формах на основе психолого-педагогических методов.
Групповые и массовые формы воспитательной работы с осужденными (занятия; лекции; собрания; диспуты; конкурсы; смотры художественной самодеятельности; спортивно-зрелищные мероприятия; участие в самодеятельных организациях; психодиагностическая, психокоррекционная, психопрофилактическая и консультационная работа) предполагают проведение воспитательной работы с различными по величине группами.
Индивидуальная воспитательная работа проводится с учетом особенностей личности осужденного, ориентации на успешную адаптацию его к жизни на свободе и в соответствии с программой работы с осужденным.

16. Сотталғандармен жұмыс жасау бағдарламасы психологтың ұсыныстары негізінде оның мекемеде болған барлық кезеңіне құрылады және төрт негiзгi кезеңге:
1) бейімделу кезеңіне ТМ-гі өмiрдiң жаңа жағдайларына үйрену;
2) даму кезеңiне, өмiрдiң жаңа жағдайларына қызығушылықты дамыту;
3) сыртқы ықпалдың өзi-өзiн тәрбиелеумен үйлесу кезеңiне;
4) сотталғанның босатылуына дейінгі кезеңге бөлiнедi.
17. Сотталғанмен жұмыс жасау бағдарламасының негiзiнде ТМ-да болған әрбiр кезеңге жасақ бастығы жеке тәрбие жұмысының жоспарын құрады.
18. Сотталғанды зерттеу нәтижелерi және онымен тәрбие жұмысын жүргiзу қорытындылары ай сайын осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес жеке тәрбие жұмысын жүргiзу күнделiгiне жазылады.
4. Карантин бөлiмшесiне жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысы
19. Карантин бөлiмшесінде болған кезі сотталғанды алдын-ала зерттеу, мінез-құлқының негізгі ерекшелiктерiн, психологиялық ерекшеліктерін зерттеу, жалпы бiлiм деңгейiн анықтау, сондай-ақ денсаулық жағдайын тексеру және санитарлық-гигиеналық шараларды өткiзу үшiн пайдаланылады.
20. Карантин бөлiмшесінде сотталғандармен сабақтар өткiзiледi, оның мақсаты олардың құқықтары мен мiндеттерiн, режим, iшкi тәртiп қағидалар талаптарын, ТМ әкiмшiлiгiмен және басқа да сотталғандармен өзара қарым-қатынастарын түсiндiру болып табылады.
21. Сотталғандардың әрқайсысына ТМ түрiнiң өзгеруі, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға (бұдан әрі – ШТМБ) ұсыну, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру (бұдан әрі – НЖЖА) және жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру тәртiбi түсіндіріледі, сондай-ақ TM түрiнiң өзгеру мүмкiндiгi, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға ұсыну, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiне ауыстыру және жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру мерзiмдерi жөнінде хабарланады.
22. Карантин бөлiмшесінде сотталғандармен тәрбие жұмыстары сабақ, әңгiмелесу және ТМ қызметкерлерiмен кездесу түрiнде жүргiзiледi, сотталғандарға газеттер, журналдар, кiтаптар оқу, орталық және жергiлiктi радио хабарларын тыңдау, теледидардан хабарлар көру мүмкiндiгi берiледi.
23. Жаңадан келген сотталғандармен жұмыс осы Қағиданың      2-қосымшасына сәйкес сотталғандардың кешендi үлгі оқу жоспары бойынша карантин бөлiмшесiнде жүзеге асырылады.
24. Карантин бөлiмшесінде сотталғандардың кешендi оқу жоспарының тармақтарын орындау осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес түзеу мекемесi қызметтерi мен бөлiмдерiнiң карантин бөлiмшесiне кіру журналында көрсетiледi.

16. Программа работы с осужденным составляется на весь период его пребывания в учреждении на основе рекомендаций психолога и делится на четыре основные периода:
1) период адаптации, привыкания к новым условиям жизни в ИУ;
2) период появления, развития интересов в новых условиях жизни;
3) период сочетания внешнего воздействия с самовоспитанием;
4) период, предшествующий освобождению осужденного.
17. На основе программы работы с осужденным, начальник отряда составляет индивидуальный план воспитательной работы на каждый период пребывания осужденных в ИУ.
18. Выводы по результатам изучения осужденного и проведения с ним воспитательной работы заносятся ежемесячно в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Воспитательная работа с вновь прибывшими осужденными в
карантинном отделении
19. Пребывание в карантинном отделении используется для предварительного изучения осужденного, особенностей основных черт характера, психологических особенностей, определения образовательного уровня, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий.
20. В карантинном отделении с осужденными проводятся занятия, целью которых является разъяснение их прав и обязанностей, требований режимавнутреннего распорядка, взаимоотношений с администрацией ИУ и другими осужденными.
21. Каждому осужденному разъясняются порядок изменения вида ИУ, предоставления к условно-досрочному освобождению (далее - УДО), замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания (далее - ЗМН) и перевода с одних условий отбывания наказания в другие, а также ставят в известность о сроках возможного изменения вида ИУ, предоставления к условно-досрочному освобождению, замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания и перевода с одних условий отбывания наказания в другие.
22. Воспитательная работа с осужденными в карантинном отделении проводится в форме занятий, бесед и встреч с сотрудниками ИУ, осужденным предоставляют возможность читать книги, газеты, журналы, прослушивать центральные и местные радиопередачи, смотреть телепередачи.
23. Работа с вновь прибывшими осужденными осуществляется в соответствии с комплексным планом занятий с осужденными в карантинном отделении согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
24. Выполнение пунктов комплексного плана занятий с осужденными в карантинном отделении отражается в журнале посещения карантинного отделения службами и отделами исправительного учреждения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

25. Психолог жаңадан келген сотталғандарға психодиагностикалық тексеру жүргiзедi және олардың әрқайсысына осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес жеке зерттеу сызбасын толтырады.
26. Өткiзiлген жұмысты талдау нәтижелері бойынша психолог психологиялық мiнездеме жасап, тиісті қызметтерге жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің негiзгi бағыттары бойынша ұсыныс бередi, олар сотталғандардың жеке-тәрбие жұмыстары күнделiгiне енгізіледi.
27. Карантин бөлiмшесiне жаңадан келген сотталғандармен жұмыс жүргiзу үшiн ТМ бастығының бұйрығымен бар жасақ бастығы бекітіледі, оған тәрбие жұмыстарын жүргізу, жеке-тәрбие жұмысының күнделiгiн бастапқы толтыру және сотталғандарды жасаққа бөлудi дайындау жөнiндегi мiндеттер жүктеледi.
28. Сотталғандардың карантин бөлiмшесiнде болу қорытындысы бойынша сотталғандарды жасақтарға бөлу жасалады.
5. Жасақтарда сотталғандармен тәрбие жұмысы
29. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің негiзгi ұйымдастырушылық нысандары жасақта iске асырылады.
30. ТМ, түрменің және тергеу изолятордың (бұдан әрі – ТИ) сотталғандар жасағы тәрбие процесін басқару және сотталғандармен қылмыстық жазаны өтеудің оңтайлы жағдайларын құруды қамтамасыз ететін түзеу мекемесі құрылымындағы негізгі ұйымдастырушылық буын болып табылады. Жасақты жасақ бастығы басқарады.
31. Сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру және жүргiзу жасақ бастығына жүктеледi. Жасақ бастығы өзiнiң қызметiнде қылмыстық-атқару заңнаманы және қылмыстық жазаны орындау тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi басшылыққа алады.
32. Жасақ бастығы өз қызметiн ТМ-нің жұмыс жоспары негiзiнде жасақтың ерекшеліктерін, сотталғандардың жеке қасиеттерiн, сондай-ақ ТМ-нiң басқа қызметтерiнің ұсыныстарын және психологтың ұсынымын ескере отырып тоқсан сайын жоспарлайды және ұйымдастырады.
33. Жасақ бастығы сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiредi, заңнамалық актiлерге қол жетімділігін қамтамасыз етедi және олармен осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес тақырыптық жоспар бойынша әлеуметтiк-құқықтық мәселелер бойынша сабақтар өткiзудi ұйымдастырады.
34. Сотталғандардың заңмен белгiленген жаза мерзімінің бір бөлiгi аяқталған кезде жасақ бастығы сотталғандардың әрқайсысына осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес мiнездеме дайындайды, оны жеке іске тігеді және ол жазаны өтеу шарттары, ТМ түрiн өзгерту, жазаны өтеуден ШТМББ, НЖЖА туралы мәселелерді шешкен кезде ескерiледі.

25. Психолог проводит психодиагностическое обследование вновь прибывших осужденных и на каждого из них заполняет схему изучения личности согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
26. По результатам анализа проведенной работы психолог составляет психологическую характеристику и дает рекомендации соответствующим службам по основным направлениям работы с вновь прибывшими осужденными, которые заносятся в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
27. Для работы в карантинном отделении с вновь прибывшими осужденными приказом начальника ИУ закрепляется начальник отряда, на которого возлагаются обязанности по проведению воспитательной работы, первоначальному заполнению дневников индивидуально-воспитательной работы и подготовке осужденных к распределению в отряды.
28. По итогам пребывания осужденных в карантинном отделении проводится распределение осужденных по отрядам.
5. Воспитательная работа с осужденными в отрядах
29. Основные организационные формы воспитательной работы с осужденными реализуются в отряде.
30. Отряд осужденных ИУ, тюрьмы и следственного изолятора (далее - СИЗО) является основным организационным звеном в структуре исправительных учреждений, обеспечивающим управление воспитательным процессом и создание оптимальных условий отбывания осужденными уголовного наказания. Отряд возглавляется начальником отряда.
31. Организация и проведение воспитательной работы с осужденными возлагается на начальника отряда. Начальник отряда в своей деятельности руководствуется уголовно-исполнительным законодательством и нормативными правовыми актами, регламентирующими  порядок исполнения  уголовного наказания.
32. Начальник отряда ежеквартально планирует и организует свою деятельность на основе плана работы ИУ с учетом специфики отряда, личностных качеств осужденных, а также предложений других служб ИУ и рекомендаций психолога.
33. Начальник отряда разъясняет осужденным их права и обязанностиусловия труда и отдыха, обеспечивает доступ к законодательным актам и организует проведение с ними занятий по социально-правовым вопросам по тематическому плану согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
34. При отбытии осужденными установленной законом части срока наказания начальник отряда составляет характеристику на каждого осужденного согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которая приобщается к личному делу и учитывается при решении вопроса об изменении условий отбывания наказания, вида ИУ, условно-досрочного освобождения от отбывания наказания, замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания.

35. Жасақ бастығы сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастырады және сол жұмысты жүргiзуге жауап бередi, осы мақсатта басқа қызметтердiң қызметкерлерiн қатыстырады, олардың есебiнен жасақтың тәрбиешiлер кеңесi (бұдан әрi – ЖТК) құрылады.
36. ЖТК сотталғандармен жасақ буынында тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруда жасақ бастығына көмек береді. ЖТК отырыстары кемiнде айына бiр рет өткiзiледi.
37. ТМ бастығының бұйрығымен ЖТК бiр жыл мерзiмге, бес адамнан кем болмайтын құрамда құрылады. Оның құрамына жасақ бастығы, сотталғандармен жұмыс жасау дағдысы мен қабiлетi бар ТМ-нiң басқа қызметкерлері, жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектептердiң, оқу кеңестік пунктердің, лицейлердің оқытушылары кiредi. Жасақ бастығы ЖТК төрағасы болып табылады.
38. ЖТК мүшелерi сотталғандармен тәрбиелiк әңгiмелесу жазбасын сотталғанның жеке-тәрбие жұмыстарының күнделiгiне енгiзедi.
39. ЖТК мүшелерi сотталғандарды ШТМББ немесе НЖЖА, ТМ түрiн өзгерту және жазаны өтеудiң басқа жағдайларына ауыстыру, сондай-ақ ТМ-нен тыс жерге шығу жөніндегі сипаттамалық материалдарды дайындау кезінде мінездемелерді талқылауға қатысады, сотталғандардың өздiгiнен қызмет ету ұйымдарының жұмыстарына көмек көрсетеді.
40. Сотталғандардың мінездемесі – бұл ЖТК мүшелерiнiң жаза өтеудің белгілі мерзiмiндегі сотталғандардың тәртiбiн ұжымдық бағалау, сондай-ақ оларды түзеу дәрежесiн анықтау.
41. ЖТК отырыстарында сотталғандармен одан әрi жеке-тәрбие жұмысы бойынша ұсынымдар ұжымдық түрде жүзеге асырылады, ол жеке-тәрбие жұмысының күнделiгiне жазылады.
42. ЖТК сотталғанның әр қайсысына қатысты төмендегідей түзелу дәрежелерiн анықтайды:
оң мiнезделетіндер үшін:
1) өзiнiң түзелгенiн дәлелдедi;
2) нақты түзеу жолына түстi;
3) түзеу жолына түстi.
терiс мiнезделетіндер үшін:
түзеу жолына түспедi.
43. Түзелу дәрежесi туралы мiнездеме сотталғанның жеке iсiне тiгiледi.
44. Түзелу дәрежесi туралы ЖТК қорытындылары ЖТК отырыстарында сотталғанның (сотталушының) назарына жеткiзiледi.
45. Жазаны өткерудің белгіленген тәртібін қасақана бұзған оң түзелу дәрежесi бар сотталған бұл дәрежеден айырылады. ЖТК отырысында қайта қарау тек жазалауды өтегеннен (алынғаннан) кейiн бiрақ кем дегенде үш ай өткеннен кейін ғана өткізіледі.
46. ЖТК жұмысының нәтижелерi қажет болған жағдайда ТМ қызметкерлерiнiң жалпы жиналысында қаралады, алайда бір жылда бiр реттен сирек болмауы тиіс.
47. Жасақта сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психолог қатысады, ол:
1) сотталғанның жеке басын барынша терең зерделейдi;

35. Начальник отряда организует и отвечает за проведение воспитательной работы с осужденными и для этой цели привлекает сотрудников других служб, из числа которых формируется совет воспитателей отряда (далее - СВО).
36. СВО оказывает помощь начальнику отряда в организации воспитательной работы в отрядном звене с осужденными. Заседания СВО проводятся не реже одного раза в месяц.
37. СВО создается приказом начальника ИУ на один год, в составе не менее пяти человек. В его состав входят начальник отряда, другие сотрудники ИУ, имеющие навык и умение работы с осужденными, преподаватели общеобразовательных и профессиональных школ, учебных консультативных пунктов, лицеев. Начальник отряда является председателем СВО.
38. Члены СВО заносят записи воспитательных бесед с осужденными в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
39. Члены СВО участвуют в обсуждении характеристик на осужденных при подготовке характеризующих материалов об УДО или ЗМН, изменения вида ИУ и перевода в другие условия отбывания наказания, а также выезде осужденных за пределы ИУ, оказывают помощь в работе самодеятельных организаций осужденных.
40. Характеристика осужденных - это коллективная оценка членов СВО поведения осужденных за определенное время отбывания наказания, а также определение степени их исправления. Она проводится в целях:
41. На заседании СВО коллективно вырабатываются рекомендации по дальнейшей индивидуально-воспитательной работе с осужденным, которые заносятся в дневник индивидуально-воспитательной работы.
42. По отношению к каждому осужденному СВО определяет следующие степени исправления:
для положительно характеризующихся:
1) доказал свое исправление;
2) твердо встал на путь исправления;
3) встал на путь исправления.
для отрицательно характеризующихся:
не встал на путь исправления.
43. Характеристика с выводами о степени исправления приобщается к личному делу осужденного.
44. Выводы СВО о степени исправления доводятся до сведения осужденного (осужденных) на заседании СВО.
45. Имеющий положительную степень исправления осужденный, допустивший злостное нарушение установленного порядка отбывания наказания, лишается этой степени. Повторное рассмотрение на заседании СВО производится после погашения (снятия) взыскания, но не ранее чем по истечении трех месяцев.
46. Результаты работы СВО рассматриваются на общем собрании сотрудников ИУ по мере необходимости, но не реже, чем один раз в год.
47. К проведению воспитательной работы с осужденными в отрядах привлекается психолог, который:
1) проводит более углубленное изучение личности осужденного;

2) сотталғандар арасында жеке тұлғалық қарым-қатынасты айқындайды;
3) жеке тұлғалық және топаралық жанжалды жағдайлардың туындау себептері мен салдарын зерделейдi;
4) жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзудың алдын-алу бойынша ұсыныс әзiрлейдi және ТМ басшылығымен және қызметкерлерiмен консультативтік жұмыстар жүргiзедi;
5) осы Қағиданың 7-қосымшасына сәйкес ТМ қызметкерлерiнiң өтiнiмi бойынша сотталғандарға психологиялық зерделеу жүргiзедi.
6. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайларында тәрбие жұмысын
жүргізудің ерекшелiктерi
48. Жазаны өтеудiң дағдылы түрiндегi тәрбие жұмысын жүргізудің мақсаты сотталғандарды ТМ-де жаза өтеу жағдайларына бейiмделу болып табылады.
49. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайында тәрбие жұмысын жүргізудің мiндеттерi:
1) сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiру;
2) ТМ жұмысын регламенттейтiн және жазаның орындалуын реттейтiн заңнамалық актiлерге қол жетімділікті қамтамасыз ету;
3) сотталғандарға заңға бағыну тәртібінің негiзiн;
4) сотталғанның жеке басын жан-жақты зерделеу;
5) сотталғанға тәрбиелiк ықпал етудің дұрыс қабылдануын және қоршаған ортаның жағымсыз әсер етуіне қарсылық білдіруіне психологиялық дайындығын анықтау болып табылады.
50. Дағдылы жағдайда белгіленген жаза мерзiмiн өткергеннен кейін Жасақ бастығы сотталғанды ТМ Комиссиясына жолдау үшін мынадай құжаттарды:
1) түзелу дәрежесi туралы қорытындылары бар мiнездеме;
2) ЖТК отырысы хаттамасынан үзінді;
3) сотталғанның жеке-тәрбие жұмыстарының күнделiгiн даярлайды.
51. Жеңiлдетiлген жағдайға ауыстыру немесе жеңілдікті жағдайда қалдыру туралы ТМ Комиссияның шешiмi хаттамаланады, үзіндісі жеке iске тiгіледі, ал сотталғанның жеке-тәрбие жұмыстарының күнделiгiне тиістi жазбалар жазылады.
7. Жазаны өтеудiң жеңiлдетiлген жағдайларында
тәрбие жұмысын жүргізудің ерекшелiктерi
52. Жазаны өтеудiң жеңiлдетiлген жағдайында тәрбие жұмысын жүргізудің мақсаты:
1) бейiмделу процесінің аяқталуы;
2) дағдылы жағдайларда қалыптасқан оң дағдыларды одан әрi дамыту және бекiту болып табылады.
53. Жеңiлдетiлген жағдайларда тәрбие жұмысының негiзгi мiндеттерi:
1) сотталғандарды ТМ-нiң қоғамдық қызметiне тарту;
2) оң қабiлеттерi мен құлшыныстарын көрсету үшiн жағдай жасау;
3) өзiн-өзi тәрбиелеуге ниеттеу;
4) бiлiм, мамандық алудағы пайдалы бастамаларды ынталандыру;
5) отбасылық байланысты нығайту;
6) өз кiнәсiн түсіну, құқықты мойндайтын мінез-құлыққа талпыну болып табылады.
54. Жеңiлдетiлген жағдайларда жазасын өтеу кезiнде сотталған жылына бiр рет оң мінез-құлқының тұрақтылығын бекiту және оны одан әрi түзеу дәрежесі анықтауына тартылады.

2) выясняет межличностные отношения среди осужденных;
3) изучает причины и мотивы возникновения межличностных и межгрупповых конфликтных ситуаций;
4) разрабатывает рекомендации по профилактике нарушений установленного порядка отбывания наказания и проводит консультационную работу с руководством и сотрудниками ИУ;
5) проводит психологические обследования осужденных по заявкам сотрудников ИУ согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
6. Особенности проведения воспитательной работы в обычных
условиях отбывания наказания
48. Целью проведения воспитательной работы в обычных условиях отбывания наказания является адаптация осужденных к условиям отбывания наказания в ИУ.
49. Задачи проведения воспитательной работы в обычных условиях отбывания наказания:
1) разъяснение осужденным их прав и обязанностей, условий труда и отдыха;
2) обеспечение доступа к законодательным актам, регламентирующим работу ИУ и регулирующим исполнение наказания;
3) привитие осужденным основ законопослушного поведения;
4) всестороннее изучение личности осужденного;
5) определение степени психологической готовности к положительному восприятию воспитательного воздействия на него и отрицанию негативного воздействия окружающей среды.
50. По отбытии установленного срока наказания в обычных условиях начальник отряда готовит следующие материалы для представления осужденного на Комиссию ИУ:
1) характеристика с выводами о степени исправления;
2) выписка из протокола заседания СВО;
3) дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
51. Решение Комиссии ИУ о переводе в облегченные условия либо оставлении в обычных условиях протоколируется, выписка помещается в личное дело, а в дневнике индивидуально-воспитательной работы осужденного делается соответствующая запись.
7. Особенности проведения воспитательной работы в облегченных
условиях отбывания наказания
52. Целью проведения воспитательной работы в облегченных условиях отбывания наказания является:
1) завершение процесса адаптации;
2) дальнейшее развитие и закрепление положительных навыков, выработанных в обычных условиях.
53. Основными задачами воспитательной работы в облегченных условиях являются:
1) вовлечение осужденных в общественную деятельность ИУ;
2) создание условий для проявления положительных способностей и увлечений;
3) побуждение к занятию самовоспитанием;
4) поощрение полезной инициативы в получении знаний, профессии;
5) укрепление связей с семьей;
6) осознание своей вины, стремление к правопослушному поведению.
54. Во время отбывания наказания в облегченных условиях осужденный подвергается ежегодному определению степени закрепления устойчивости положительного поведения и дальнейшей его коррекции.

8. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайларында тәрбие жұмысын
жүргізудің ерекшелiктерi
55. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайларында тәрбие жұмысын жүргізудің мақсаты:
1) сотталғанның заңсыз әрекеттерінің салдарын зерделеу және жою;
2) сотталғанға тәрбиелiк ықпал етудің дұрыс түсiнігін қалыптастыру, өз кiнәсiн түсінуі болып табылады.
56. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайлардағы тәрбие жұмысын жүргізудің мiндеттерi:
1) сотталғанды қасақана тәртiп бұзушы деп тануға себеп болған салдар мен жағдайларды жан-жақты талдау;
2) психологтық-педагогикалық ықпал етудің ұтымды нысандарын, құралдары мен себептерін іздестіру және тәжірибеге енгізу;
3) сотталғанға онымен тәрбие жұмысын жүргізуге оң қатынасын қалыптастыру;
4) заңға бағынушылық мiнез-құлықты, қоршаған орта болмысын дұрыс түсiнуді қалыптастыру;
5) ТМ-нiң қоғамдық қызметіне одан әрі қатысуға алғышарттар жасау болып табылады.
57. Сотталған қатаң ұстау жағдайындағы жасаққа келген соң жасақ бастығы оның жеке iсiн, сотталғанның жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiндегiн, психологтың ұсынысын мұқият зерделейді.
58. Жасақ бастығы сотталғанның жеке басын зерттеу мақсатында жеке-тәрбиелiк әңгiмелер жүргізеді, сотталғанның одан әрi жазаны өтеу ниетiн анықтайды. Алынған мәлiметтердi сотталғанның жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiне жазады.
59. Қатаң жағдайларда жазаны өтеудiң белгiленген мерзiмi аяқталғаннан кейін жасақ бастығы ТМ Комиссиясына ұсыну үшiн мынадай материалдарды:
1) жазаның одан әрi мерзiмiн дағдылы жағдайларда өтеу дайындығы дәрежесi туралы қорытындылары бар мiнездеме;
2) ЖТК отырысы хаттамасынан үзінді;
3) сотталғанның жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiн дайындайды.
60. Сотталғандарды дағдылы жағдайларға ауыстыру немесе жазаны өткерудің қатаң жағдайында қалдыру туралы ТМ Комиссияның шешiмi хаттамаланып, үзіндісі жеке iске тiгіледі, ал сотталғанның жеке-тәрбие жұмыстары күнделiгiне қабылданған шешім жөнінде жазба жазылады.
9. Жазаны өтеудiң жеңiлдікті жағдайларында тәрбие жұмысын
жүргізудің ерекшелiктерi
61. Жазаны өтеудiң жеңiлдікті жағдайларында тәрбие жұмысын жүргізудің мақсаты:
1) сотталғанның әлеуметтiк бейiмделуiне көмек көрсету;
2) сотталғанның бостандықтағы өмiрге дайындық дәрежесiн тексеру болып табылады.
62. Жеңiлдікті жағдайларда тәрбие жұмысын ұйымдастыру мiндеттерi:
1) түзелу нәтижелерін бекiту;
2) босатылғаннан кейiн жұмысқа орналасу мүмкiндiгi;
3) отбасымен байланысты орнату және нығайту;
4) өзiн-өзi тәрбиелеу, өзінің мінез-құлқын дербес реттеу қабiлетiн, бостандықтағы өмiрге психологиялық даярлық нәтижелерiн бекiту болып табылады.

8. Особенности проведения воспитательной работы в строгих
условиях отбывания наказания
55. Целью проведения воспитательной работы в строгих условиях отбывания наказания является:
1) изучение и устранение причин неправомерного поведения
осужденного;
2) формирование у осужденного правильного понимания воспитательного воздействия на него, осознание собственной вины.
56. Задачами проведения воспитательной работы в строгих условиях отбывания наказания являются:
1) всесторонний анализ условий и причин, способствовавших признанию осужденного злостным нарушителем;
2) поиск и закрепление на практике действенных форм, средств и способов психолого-педагогического воздействия;
3) формирование у осужденного положительного отношения к воспитательной работе с ним;
4) формирование законопослушного поведения, правильного понимания окружающей действительности;
5) формирование предпосылок к дальнейшему участию в общественной деятельности ИУ.
57. По прибытии осужденного в отряд строгих условий содержания начальник отряда тщательно изучает его личное дело, дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного, рекомендации психолога.
58. Начальник отряда проводит индивидуально-воспитательные беседы с осужденными с целью изучения личности, выявляет намерения осужденного по дальнейшему отбыванию наказания. Полученные сведения заносит в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
59. По отбытии установленного срока отбывания наказания в строгих условиях начальник отряда готовит следующие материалы для представления на Комиссию ИУ:
1) характеристика с выводами о степени готовности отбывать дальнейший срок наказания в обычных условиях;
2) выписка из протокола заседания СВО;
3) дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного.
60. Решение Комиссии ИУ о переводе осужденных в обычные условия либо оставление в строгих условиях отбывания наказания протоколируется, выписка помещается в личное дело, а в дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного вносится запись о принятом решении.
9. Особенности проведения воспитательной работы в льготных
условиях отбывания наказания
61. Целью проведения воспитательной работы в льготных условиях отбывания наказания является:
1) помощь в социальной адаптации осужденного;
2) проверка степени готовности осужденного к жизни на свободе.
62. Задачами организации воспитательной работы в льготных условиях является:
1) закрепление результатов исправления;
2) возможность трудоустройства после освобождения;
3) установление и закрепление связей с семьей;
4) закрепление результатов самовоспитания, способности самостоятельно регулировать свое поведение, психологической готовности к жизни на свободе.

10. Сотталғандарды босатылуға дайындау кезiнде олармен тәрбие жұмысын жүргізу
63. ТМ-де жазасын өтеп жатқан адамдарды босатуға дайындау ТМ-ге келген алғашқы күннен басталады.
64. Сотталғандарды босатуға дайындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөнiндегi аға инспекторға жүктеледi. Босатылуға дайындау сабақтарын өткiзуге ТМ-нің барлық қызметкерлерi қатыстырылады.
65. Сотталғандарды ТМ-нен босатуға дайындау бойынша сабақтар сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөніндегі бөлiмнің бастығы әзiрлеген және ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бекiткен арнайы бағдарлама бойынша өткiзiледi.
66. Бағдарламада құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері, босатылатындарға төлқұжаттар (жеке куәлiк) беру тәртiбiмен таныстыру және тұрақты мекенжайы бойынша тiркелу, соттылығын алу және есептен шығару шарттары бар тұрмыстық, жұмысқа орналастыру, әкiмшiлiк бақылау және сотталғанның босатылғаннан кейiнгi өмiрiн жайғастыруға байланысты басқа да бiрқатар мәселелерін қамтиды.
67. Бағдарламада сотталғанның босатылуға психологиялық дайындығын көздейді.
68. Психолог:
1) сотталғандарды жазаны өтеу орындарынан босатуға және жаңа жағдайларда одан әрі өмір сүруге арнайы психологиялық дайындық жүргiзіледi, оларға қайта әлеуметтену, өз мінез-құлқын жеке реттеуіне көмек көрсетеді;
2) сотталғанға әрқашан дайын бола бермейтін ерекше қиындықтар туралы әңгiмелесулер жүргізеді (босатылу болашағымен, еңбек және тұрмыстық орналасу белгісіздігімен, туысқандармен, достармен, көршілермен, қылмыстан жәбірленушілермен, олардың туысқандарымен және т.б. қарым-қатынастағы проблеманың болуымен негізделген алаңдаушылық деңгейін төмендету бойынша іс-шаралар өткізеді);
3) сотталғандардың ой-өрiсiн, олардың сезiмiн, әдеттерiн, жаңа жағдайларда тиісті мінез-құлықты қалыптастыруда психологиялық жағдайдың икемін белсендетуге көмектеседi;
4) жаңа әлеуметтiк ортада өмір сүруге және онда қосымша қуат жұмсамай iшкi қарсылық пен ауыртпалықты жеңуде іс-әрекетті жүзеге асыруда психологиялық дайындығын қалыптастырады;
5) сотталғандарға кәсіптік бағдар беру мәселелері бойынша психологиялық көмек көрсетеді.
69. Босатылғанға дейiн 6 айдан кешiктiрмей, осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес әрбiр сотталған мекеме бастығының атына өтiнiш жазады, онда болжамды баратын мекен-жайы, жұмыс орыны, тұрмыстық және жұмысқа орналасу бойынша оған қандай көмек керектiгi көрсетiледi.
70. Бас бостандығынан айыру мерзімі аяқталғанға дейін алты айдан кешіктірмей сотталған таңдаған тұрғылықты жерінің жергілікті атқарушы органдарына оның алдағы уақытта босатылуы, үй-жайының бар-жоғы, оның еңбекке жарамдылығы және мамандықтары туралы осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес хабарлама жіберіледі.

10. Проведение воспитательной работы с осужденными в
период их подготовки к освобождению
63. Подготовка к освобождению лиц, отбывающих наказание в ИУ, начинается с первого дня пребывания в ИУ.
64. Организация работы по подготовке осужденных к освобождению возлагается на старшего инспектора по трудовому и бытовому устройству осужденных. К проведению занятий по подготовке к освобождению привлекаются все сотрудники ИУ.
65. Занятия по подготовке к освобождению осужденных из ИУ проводятся по специальной программе, разрабатываемой начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных и утвержденной заместителем начальника ИУ по воспитательной работе.
66. Программа включает в себя правовые и организационные вопросы, ознакомление с порядком выдачи паспортов (удостоверений личности) освобождаемым и регистрации по месту жительства, бытового, трудового устройства с условиями погашения и снятия судимости, административного надзора и ряд других вопросов, связанных с устройством жизни осужденного после освобождения.
67. Программа предусматривает психологическую подготовку осужденного к освобождению.
68. Психолог:
1) проводит специальную психологическую подготовку осужденных к освобождению из мест отбывания наказания и дальнейшей жизни в новых условиях, оказание им помощи в ресоциализации, способности самостоятельно регулировать свое поведение;
2) проводит беседы о специфических трудностях, к преодолению которых осужденный не всегда готов (проводит мероприятия по снижению уровня тревожности, обусловленной перспективой освобождения, неопределенностью трудового и бытового устройства, возможными проблемами во взаимоотношениях с родными, друзьями, соседями, пострадавшими от преступления, их родственниками);
3) помогает в активизации психики осужденных, настроя их чувств, привычек, психических состояний в формировании установки на надлежащее поведение в новых условиях;
4) формирует психологическую готовность жить в новой социальной среде и осуществлять деятельность в ней без дополнительной затраты энергии на преодоление внутреннего сопротивления и напряжения;
5) оказание психологической помощи осужденным в вопросах профориентации.
69. Не позднее, чем за 6 месяцев до освобождения, каждый осужденный пишет заявление на имя начальника ИУ согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в котором он указывает предполагаемый адрес убытия, место работы, в какой помощи по трудовому и бытовому устройству он нуждается.
70. Не позднее, чем за шесть месяцев до истечения срока лишения свободы в местные исполнительные органы по избранному осужденным месту жительства направляется уведомление о его предстоящем освобождении, наличии у него жилья, его трудоспособности и имеющихся специальностях согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

71. Осы Қағиданың 10-қосымшасына сәйкес тұрмыстық және жұмысқа орналасу көмегiне мұқтаж барлық сотталғандар тұрмыстық және жұмысқа орналасуға мұқтаж адамдарды есепке алудың арнайы журналында ескеріледі.
72. Жаза мерзімін өтеп болғанынан кейін бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуына 20 күннен кешiктiрмей, ал өзге де негіздер бойынша босатылған кезде босатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде олардың таңдаған тұрғылықты жері бойынша Астана және Алматы қалалары, облыстық ішкі істер департаменттеріне осы Қағиданың 11-қосымшасына сәйкес хабарлама жолданады.
73. Сотталғандарды босатылуға дайындау бойынша жұмыстардың нәтижелерi сотталғанның жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiнде көрсетiледi, материалдар сотталғанның жеке iсiне тiркеледi.
11. Жасақ бастығының, психологтың құжаттамасы
74. Жасақ бастығы осы Қағиданың 12-қосымшасына сәйкес мынадай құжаттаманы:
1) жасақ бастығының журналын, онда: жасақтағы сотталғандардың тiзiмдiк құрамы; сотталғандарды көтермелеу және жазалауды есепке алу; тәртiптiк практиканы талдау; жаза өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзуға бейiм адамдардың және профилактикалық есепте тұрған сотталғандардың тiзiмi; жасақта тәрбие жұмыстарының тоқсанға арналған бiрыңғай кешендік жоспарлары көрсетiледi;
2) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес сотталғанның жеке-тәрбие жұмысы күнделiгiн;
3) сотталғандардың жасақта өткiзiлетiн сабақтар мен iс-шараларға қатысуын есепке алу журналын;
4) ЖТК хаттамаларының журналын;
5) сотталғандарды жеке мәселелерi бойынша қабылдау журналын жүргізеді.
75. осы Қағиданың 13-қосымшасына сәйкес психолог мынадай құжаттаманы:
1) карантиндегі сотталғандарды қабылдау журналын;
2) жеке мәселелер, психологиялық кеңес, психокоррекциялық және психопрофилактикалық шаралар жөнінде қабылдау журналын;
3) сотталғандарды (оның ішінде қызметкерлердің өтініштері бойынша) психодиагностикалық тексеру хаттамаларының журналын;
4) сотталғандардың туысқандарына арналған кеңес беру журналын;
5) профилактикалық есепте тұрған адамдарды есепке алу журналын;
6) сотталғандарға арналған психологиялық босаңсу бөлмесінде өткізілетін шараларды есепке алу журналын;
7) профилактикалық есепте тұрған адамдардың картотекасын жүргізеді.
Қажет болған жағдайда, журналдардағы бағаналар саны көбейтілуі мүмкін.
Психолог жеке тұлғаны зерттеу нәтижелерін кәртішкелерге немесе электрондық тасымалдағыштарға енгізеді, олардан алфавиттік картотека (ақпараттық деректер базасы) қалыптасады.
12. ТМ-дегi сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдары
76. Сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдары құрылады және өз жұмысында Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасын, сондай-ақ осы Қағиданы басшылыққа алады.

71. Все осужденные, нуждающиеся в помощи в трудовом и бытовом устройстве, учитываются в журнале учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
72. Не позднее, чем за 20 дней до освобождения лица из мест лишения свободы по отбытию срока наказания, а при освобождении по иным основаниям, в течение одного рабочего дня после освобождения, направляется извещение в департаменты внутренних дел городов Астаны и Алматы, областей по избранному им месту жительства согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
73. Результаты работы по подготовке осужденных к освобождению отражаются в дневнике индивидуально-воспитательной работы осужденного, материалы приобщаются к личному делу осужденного.
11. Документация начальника отряда, психолога
74. Начальник отряда ведет следующую документацию согласно приложению 12 к настоящим Правилам:
1) журнал начальника отряда, в котором отражается: списочный состав осужденных отряда; учет поощрений и взысканий осужденных; анализ дисциплинарной практики; список лиц, склонных к нарушениям установленного порядка отбывания наказания и осужденных, состоящих на профилактическом учете; единые комплексные планы воспитательной работы в отряде на квартал;
2) дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) журнал учета посещаемости осужденными занятий и мероприятий, проводимых в отряде;
4) журнал протоколов заседаний СВО;
5) журнал приема осужденных по личным вопросам.
75. Психолог ведет следующую документацию согласно приложению 13 к настоящим Правилам:
1) журнал приема осужденных в карантине;
2) журнал приема по личным вопросам, психоконсультаций, психокоррекционных и психопрофилактических мероприятий;
3) журнал протоколов психодиагностических обследований осужденных (в том числе по заявкам сотрудников);
4) журнал консультаций для родственников осужденных;
5) журнал учета лиц, состоящих на профилактическом учете;
6) Журнал учета проводимых мероприятий в комнате психологической разгрузки для осужденных;
7) картотека лиц, состоящих на профилактическом учете.
При необходимости, количество граф в журналах может быть увеличено.
Результаты изучения личности психолог заносит в карточки или на электронные носители, из которых формируется алфавитная картотека (информационная база данных).
12. Самодеятельные организации осужденных в ИУ
76. Самодеятельные организации осужденных создаются и руководствуются в своей работе уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.

77. Сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдарының жұмысына қатысуы азаматтық белсендiлiк және түсінік еркiндiгiнiң айқындығы болып табылады. Өздігінен қызмет ету ұйымдардың құрамына кiретiн сотталғандар, бастапқы қоғамдық жұмыстарды iстейдi және негiзгi жұмыстардан босатылмайды, қосымша жеңiлдiктер мен ерекше жеңiлдiктердi қолданбайды.
78. ТМ-гі сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдардың қалыптасуын бақылау ТМ бастығының тәрбие жұмыстары жөніндегі орынбасарына жүктеледi.
79. Өздігінен қызмет ету ұйымдарының негiзгi міндеттері қоғам үшiн пайдалы бастамаларды көтермелеу және сотталғандардың түзелуiне әсер ету; жұмысын, тұрмысы мен бос уақытын ұйымдастыру мәселелерiн шешуге қатысу болып табылады.
80. Сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдары:
1) тәртiп және реттiлiктi ұстануда;
2) сотталғандар арасында сауатты өзара қарым-қатынасты қалыптастыруда;
3) сотталғандарға және олардың туыстарына әлеуметтiк көмек көрсетуде мекеме әкiмшiлiгiне көмектеседi.
81. Сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдары құрылымдық секциялардан тұрады.
82. Өздігінен қызмет ету ұйымдарына:
1) бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу;
2) өндiрiстiк;
3) санитарлық-гигиеналық секциялар кiредi.
Егер сотталғандардың өздігінен қызмет ету ұйымдарының қызметі жазаларды орындау шарттары және мақсаттарына қайшылық тудырмаса, басқа да өздігінен қызмет ету ұйымдарын құруға тыйым салынбайды.
83. Бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу секциясы (бұдан әрi - БУжӨТС) сотталғандардың бос уақытын ұйымдастыруға, спорттық, мәдени-бұқаралық, үйірме, ағартушылық, насихаттау және басқа да шараларды өткізуіне қатысады.
Секцияның құрамына:
1) кiтапхана жұмысшысы;
2) клуб жұмысшысы;
3) көркемөнерпаздар үйiрмелерiнiң мүшелері;
4) спорттық iс-шараларды ұйымдастырушылар;
5) көрнекі ақпаратты безендірушілер.
БУжӨТС жұмыстарына тiкелей бақылауды ТМ бастығының тәрбие жұмыстары жөніндегі орынбасары жүзеге асырады.
84. Өндірістік секция:
1) сотталғандарды еңбек қызметiне, орындалатын жұмыстардың және шығарылатын өнiмдердiң сапасын арттыруға қатыстырады;
2) ТМ қызметкерлерiмен бiрлесіп техникалық қауiпсiздiктi сақтау жөнiнде рейдтердi жүргiзедi;
3) озық тәжірибелерді, өнертапқыштық және жаңашылдықты таратуға жәрдемдеседі;
4) ТМ әкiмшiлiгiне сотталғандарды еңбекте пайдалану туралы ұсыныс енгiзедi.
Секция жұмысына тiкелей жетекшiлiк жасау және бақылау ТМ бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасарына жүктеледі.
85. Санитарлық-гигиеналық секция:
1) сотталғандар арасында санитарлық ағартушылық жұмысын өткiзу;
2) сотталғандардың жеке гигиена және өндiрiстiк санитарияны сақтау;

77. Участие осужденных в работе самодеятельных организаций является добровольным выражением гражданской активности и сознательности. Осужденные, входящие в состав самодеятельных организаций, работают на общественных началах и от основной работы не освобождаются, дополнительными льготами и привилегиями не пользуются.
78. Контроль за формированием самодеятельных организаций осужденных ИУ возлагается на заместителя начальника ИУ по воспитательной работе.
79. Основными задачами самодеятельных организаций являются поощрение полезной для общества инициативы и оказание влияния на исправление осужденных; участие в решении вопросов организации труда, быта и досуга.
80. Самодеятельные организации осужденных оказывают содействие администрации учреждения:
1) в поддержании дисциплины и порядка;
2) в формировании здоровых взаимоотношений среди осужденных;
3) в оказании социальной помощи осужденным и их родственникам.
81. Самодеятельные организации осужденных состоят из структурных секций.
82. В самодеятельные организации входят следующие секции:
1) досуга и самовоспитания;
2) производственная;
3) санитарно-гигиеническая.
В ИУ не запрещается создание иных самодеятельных организаций осужденных, если их деятельность не противоречит целям и условиям исполнения наказания.
83. Секция досуга и самовоспитания (далее - СДиС) принимает участие в организации досуга осужденных, проведении спортивных, культурно-массовых, кружковых, просветительских, пропагандистских и других мероприятий.
В состав секции входят:
1) работники библиотеки;
2) работники клуба;
3) члены кружков художественной самодеятельности;
4) организаторы спортивных мероприятий и другие лица.
Непосредственный контроль за работой СДиС осуществляет заместитель начальника ИУ по воспитательной работе.
84. Производственная секция:
1) принимает участие в вовлечении осужденных в трудовую деятельность, повышении качества выполняемых работ и выпускаемой продукции;
2) совместно с сотрудниками ИУ проводят рейды по соблюдению техники безопасности;
3) содействует распространению передового опыта, рационализаторства и изобретательства;
4) вносит предложения администрации ИУ о трудоиспользовании осужденных.
Непосредственное руководство и контроль за работой секции возлагается на заместителя начальника ИУ по общим вопросам.
85. Санитарно-гигиеническая секция участвует в работе:
1) по проведению санитарной просветительской работы среди осужденных;
2) по соблюдению осужденными личной гигиены и производственной санитарии;

3) жасақтардың тұрғын, коммуналдық-тұрмыстық үй-жайларының және ТМ аумағының санитарлық жағдайын тексеру бойынша медицина қызметкерлерiмен бiрлесіп рейдтер жүргізу;
4) санитарлық бюллетеньдер, қабырға газеттерi мен радио бағдарламаларын шығару бойынша жұмыстарға қатысады.
ТМ бастығының емдеу-профилактикалық жұмыс жөніндегі орынбасары секцияның жұмысына тiкелей басшылықты жүзеге асырады.
86. Өздігінен қызмет ету ұйымдардың отырысы кем дегенде тоқсанына бiр рет өткізіліп, хаттамамен ресiмделедi. Талқыланатын мәселелердiң сипатына қарамастан отырыста ТМ әкiмшiлiгiнiң өкiлi қатысады.
13. Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысын
жүргізудің ерекшелiктерi
87. ТК-гі тәрбие жұмысы бірыңғай оқу-тәрбие процесінің құрамдас бөлігі болып табылады және сотталғандарды түзеу мақсатында оларға жоспарлы және мақсатты ықпал етумен айқындалады. Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысы кәмелетке толмаған сотталғандарға ықпал етудiң психо-педогогикалық әдiстердiң озық тәжірибелерін қолдану арқылы жеткiншектердiң жеке басының психологиялық ерекшелiктерi мен жеткiншектiң ерекшелiк жасына, психофизиологиялық ерекшелiктерiн ескере отырып дифференциалды түрде жүргiзiледi.
88. Тәрбие колониясында сотталғандар ұжымының негiзгi құрылымдық бөлiнісі психологиялық біртұтас прицип бойынша қалыптасқан 20-30 адамнан тұратын бөлiмше болып табылады. Жасақты 4-5 бөлiмше бiрiктiредi. Бөлiмшенi тәрбиешi, жасақты жасақ бастығы (аға тәрбиешi) басқарады. Сотталғандардың жасағы ТК құрылымындағы буынмен ұйымдастырылған, қылмыстық жазаны өтеп жатқан сотталғандардың оңтайлы шарттарын құру және түзеу-тәрбие басқармасының процесін қамтамасыз ету болып табылады.
89. Тәрбие аппаратының қызметкерлерi сотталғандарға ерекше жеке жағдайына байланысты қысқа мерзiмдi шығуды ұсынуға, колония қызметкерлерiнiң тәрбие колониясынан тыс спорттық iс-шараларға және мәдени ойын-сауық орындарына шығару немесе сотталғандардың ата-аналары немесе олардың жақын туыстарын, сондай-ақ тәрбие колониясында жазаны өтеу шарттарының өзгеруiне байланысты мәселелердi шешуге қатысады.
90. Кәмелетке толмаған сотталғандарды тәрбие жұмысына мемлекеттiк ұйымдардың, азаматтық және қоғамдық бiрлестiктердің өкiлдерiнен құрылған Қамқорлық кеңес қатысады. Тәрбиелік ықпал ету тиімділігін арттыру және әкiмшiлiкке көмек көрсету үшiн жасақтарда сотталғандардың ата-аналарынан және басқа да жақын туыстарынан ата-аналар комитетi құрылады. Ата-аналар комитеттерiнiң қызметi ТК бастығы бекiткен ережемен реттеледi.

3) совместно с медицинскими сотрудниками проводит рейды по проверке санитарного состояния жилых, коммунально-бытовых помещений отрядов и территории ИУ;
4) выпуску санитарных бюллетеней, стенных газет и радиопередач.
Непосредственное руководство за работой секции осуществляет заместитель начальника ИУ по лечебно-профилактической работе.
86. Заседания самодеятельных организаций проводятся не менее одного раза в квартал и оформляются протоколом. На заседании, независимо от характера обсуждаемых вопросов, присутствует представитель администрации ИУ.
13. Особенности проведения воспитательной работы с
несовершеннолетними осужденными
87. Воспитательная работа в ВК является составной частью единого учебно-воспитательного процесса и заключается в планомерном и целенаправленном воздействии на осужденных в целях их исправления. Воспитательная работа с несовершеннолетними осужденными проводится дифференцировано с учетом психофизиологических особенностей, свойственных подростковому возрасту и индивидуальных психологических особенностей подростков с применением передовых форм и методов психолого-педагогического воздействия на несовершеннолетних осужденных.
88. Основой структурного деления коллектива осужденных в воспитательной колонии является отделение численностью 20-30 человек, сформированное по принципу психологической совместимости. Отряд объединяет 4-5 отделений. Руководит отделением воспитатель, отрядом начальник отряда (старший воспитатель). Отряд осужденных является организационным звеном в структуре ВК, обеспечивающим управление исправительно-воспитательным процессом и создание оптимальных условий отбывания осужденными уголовного наказания.
89. Сотрудники воспитательного аппарата принимают участие в решении вопросов, связанных с предоставлением осужденным краткосрочных выездов в связи с исключительными личными обстоятельствами, посещением культурно-зрелищных и спортивных мероприятий за пределами ВК в сопровождении сотрудников ВК или выход за пределы ВК в сопровождении родителей или других близких родственников, а также с изменениями условий отбывания наказания в ВК.
90. В воспитательной работе с несовершеннолетними осужденными участвует Попечительский совет, формируемый из представителей государственных организаций, общественных объединений и граждан. Для повышения эффективности воспитательного воздействия и оказания помощи администрации при отрядах создаются родительские комитеты из родителей и других близких родственников осужденных. Деятельность родительских комитетов регулируется положением, утверждаемым начальником ВК.

91. ТЖК құрамына жасақ бастығы (аға тәрбиешi), бөлiмше тәрбиешiлерi, мұғалiмдер, өндiрiс және шаруашылық мектеп шеберлерi, сондай-ақ кәмелетке толмаған сотталғандармен жұмыс iстей бiлу дағдылары мен біліктері бар тәрбие колониясының басқа да қызметкерлері, ата-аналар комитетiнiң өкiлдерi кiредi. ТЖК отырысына сотталғандардың туыстарына, қоғамдық ұйымдардың мүшелерiне және басқа да мүдделi адамдардың қатысуына рұқсат етіледі.
92. Сотталғандарды тәрбиелеу, оқыту және еңбекте пайдалану барлық қызметтерінің іс-әрекеттерін үйлестіруде мәселелерді қарастыру үшін ТК-да Оқу-тәрбие кеңесi (бұдан әрi – ОТК) құрылады.
ОТК кеңесші орган болып табылады. ОТК төрағасы колония бастығы, хатшысы арнайы есепке алу бөлімінің (бөлімше, топ) бастығы болып табылады. ОТК құрамына колония бастығының орынбасарлары, қызмет бастықтары, жалпы және кәсiби бiлiм беретiн мектеп директорлары, жасақтардың бастықтары (аға тәрбиешiлер), цехтардың бастықтары, аға шеберлер, әдiскер, психолог, кiтапханашы, клуб меңгерушiсi, дене шынықтыру - спорт жұмыстары бойынша нұсқаушы, тұрмыстық және жұмыстық орналастыру бойынша аға инспекторы, ата-аналар комитетiнiң және Қамқорлық кеңесiнің төрағалары кiредi.
ОТК құрамы колония бастығының бұйрығымен бiр жылға жарияланады.
93. ОТК мынадай мәселелер бойынша:
1) тәрбие жұмыстарының кешенді жоспарын және оның келесі тоқсанға арналған жобасын орындау;
2) жедел жағдайды, тәртiп жағдайын;
3) өздігінен қызмет ету ұйымдарының қызметiн;
4) тәрбие жұмыстарына режим, өндірістік қызметтердің және жұртшылықтың қатысуын;
5) сотталғандарға мектеп және кәсiби бiлiм беруді ұйымдастыруды;
6) шаруашылық және коммуналдық қамтамасыз ету, тәрбие колониясының тұрғын, спорттық және оқу объектiлерiн сәулеттендiру;
7) босатылған адамдарды тұрмыстық және еңбекке орналастыру бойынша мемлекеттік органдармен өзара әрекеттесуін;
8) жазаны өткерудің жеңілдік, қатаң жағдайларға ауыстыруды;
9) ТК тiршiлiк тынысын талқылайды, ұсыныстар әзірлейді және шешімдер қабылдайды.
94. Колонияның ОТК-сы сотталған кешірім жасау туралы өтініш білдірген кезінде өзінің осы өтініштің мәні бойынша пікірін білдіреді.
95. OTK отырысы айына бiр реттен көп өткiзiлмейдi. Шешiмдер отырыста комиссия мүшелерінің жартысынан көбi қатысқан кезде көп дауыс беруімен қабылданады және ТМ бастығы бекiткеннен кейiн ТМ қызметкерлерiнiң барлығы орындауға мiндеттi.
14. Өмiр бойы бас бостандығынан айыру жазасын өтеп жатқан
сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің ерекшелiктерi
96. Өмiр бойы бас бостандығынан айырылған (бұдан әрi – ӨББА) сотталған адамдармен жұмыс ұйымдастыруда психологиялық-педагогикалық iс-шаралардың бағыты ТМ әкiмшiлiгiнiң өкiлдерiне, басқа да сотталғандарға және өздерiне қатысты басқыншылықты ескерту және алдын алумен, өз кiнәсiн түсінуге, өзiндiк рухани және адамгершiлiк мәселелерiне көз жеткiзуiне байланысты.

91. В состав СВО входят: начальник отряда (старший воспитатель), воспитатели отделений, учителя, мастера производственной школы и производства, а также другие сотрудники ВК, имеющие навыки и умение работы с несовершеннолетними осужденными, представители родительского комитета. В заседаниях СВО разрешается принимать участие родственникам осужденных, членам общественных организаций и другим заинтересованным лицам.
92. Для рассмотрения вопросов координации действий всех служб в воспитании, обучении и трудовом использовании осужденных в ВК создается учебно-воспитательный совет (далее - УВС).
УВС является совещательным органом. Председателем УВС является начальник колонии, секретарем является начальник отдела (отделения, группы) специального учета. В состав УВС входят: заместители начальника колонии, начальники служб, директора общеобразовательной и профессиональной школ, начальники отрядов (старшие воспитатели), начальники цехов, старшие мастера, методист, психолог, библиотекарь, заведующий клубом, инструктор по физкультурно-спортивной работе, старший инспектор по трудовому и бытовому устройству, председатели родительских комитетов и Попечительского совета.
Состав УВС объявляется приказом начальника ВК на один год.
93. УВС обсуждает, разрабатывает предложения и принимает решения по вопросам:
1) выполнения комплексного плана воспитательной работы и его проекта на следующий квартал;
2) оперативной обстановки, состояния дисциплины;
3) деятельности самодеятельных организаций;
4) участия режимных, производственных служб и общественности в воспитательной работе;
5) организации школьного и профессионального образования осужденных;
6) хозяйственного и коммунального обеспечения, благоустройства жилых, спортивных и учебных объектов ВК;
7) взаимодействия с государственными органами по трудовому и бытовому устройству освобожденных;
8) рассмотрения перевода в льготные, строгие условия отбывания наказания.
9) жизнедеятельности ВК.
94. УВС колонии при ходатайств осужденного о помиловании выражает свое мнение по существу данного ходатайства.
95. Заседания УВС проводятся не реже одного раза в месяц. Решения принимаются большинством голосов при участии в заседании не менее половины его членов и после утверждения начальником ВК являются обязательными к исполнению всеми сотрудниками ВК.
14. Особенности проведения воспитательной работы с осужденными, отбывающими пожизненный срок лишения свободы
96. Направленность психолого-педагогических мероприятий по организации работы с лицами, осужденными к пожизненному лишению свободы (далее - ПЛС), связана с предупреждением и предотвращением их агрессии в отношении представителей администрации ИУ, других осужденных и самих себя, осознанием своей вины, сосредоточением на собственных духовных и нравственных проблемах.

97. ӨББА-ға сотталғандар ТМ келгеннен кейін карантин бөлiмшелерінің камераларына бiр адамнан орналасады.
98. Сотталғандарға карантин бөлiмшесінде болған кезеңінде әр сотталғанның жеке психологиялық ерекшелiктерiн белгiлеу және оларды одан әрi ұстау үшiн ұсыныстар дайындауға психологтың жеке бақылауы белгiленедi.
99. ӨББА-ға сотталғандармен тәрбие жұмысы жеке нысанда жүргiзiледi. Мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шаралар өткiзiлмейдi. Спорттық жабдықтарды және құрал-саймандарды пайдаланбай жеке дене-шынықтыру жаттығулары өткiзiледi.
100. ӨББА-ға сотталғандар орта бiлiм алуға тартылмайды. Оларға дербес бiлiм алу жағдайы жасалады.
101. Әлеуметтiк-құқықтық оқыту дәріс түрiнде жергiлiктi радио байланыс арқылы жүргiзiледi.
102. Әрбiр ӨББА-ға сотталғанға жасақ бастығы жаза өтеудiң бір жылдық жоспарын жасайды.
103. Жоспарды ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары, тәрбие жұмысы бөлiмінiң бастығы, психолог, психиатр келiсіп, ТМ бастығы бекiтедi.
104. Жоспарда тәрбие жұмысының барлық бағыттары, сондай-ақ қосымша, жеке бағдарламалар:
1) өз бетiнше бiлiм алу;
2) маскүнемдіктен және нашақорлықтан емделу;
3) отбасылық байланысты ұстану;
4) дiни салттарды жүзеге асыру;
5) әдеби iс-әрекет көрсетiледi.
15. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуде психологтардың қатысуы
105. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологтардың негізгі міндеттері:
1) қылмыстық-атқару жүйесінің ТМ және ТИ-да қылмыстық жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жеке тұлғасының жеке-психологиялық ерекшеліктерінің психодагностикасы, олардың жеке және топтық мінез-құлқын зерделеу және түзеу, сотталғандар ортасында әлеуметтік-психологиялық процестерді зерттеу, бас бостандығынан айыру орындарында жағымсыз жағдайларды болжау және ескерту;
2) сотталғандарға оқшаулау жағдайларына, әлеуметтік ортаға, ұстау режиміне бейімделуде, дағдарыс және күйзеліс жағдайларды жеңуде, жеке тұлғалық қарым-қатынасты оңтайландыруда, босатуға дайындау және қайта әлеуметтендіруде психологиялық көмек көрсету болып табылады.
106. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологтардың негізгі функциялары:
1) диагностикалық функция - сотталғандардың жеке басын зертеуге бағытталған;
2) консультациялық функция - сотталғандарға жеке психологиялық проблемаларын шешуде психологиялық, сондай-ақ психологиялық факторларды ескере отырып, мекеме қызметкерлеріне қызметтік міндеттерді шешуде кеңестік көмек көрсетуге бағытталған;

97. По прибытию в ИУ осужденные к ПЛС размещаются в камерах карантинного отделения по одному человеку.
98. На период нахождения в карантинном отделении за осужденными устанавливается индивидуальное наблюдение психолога для установления индивидуальных психологических особенностей каждого осужденного и подготовки рекомендаций для дальнейшего их содержания.
99. Воспитательная работа с осужденными к ПЛС проводится в индивидуальной форме. Культурно-массовые и спортивные мероприятия не проводятся. Допускается проведение индивидуальных физических упражнений без использования спортивных снарядов и инвентаря.
100. Осужденные к ПЛС не привлекаются к получению среднего образования. Им создаются условия для самообразования.
101. Социально-правовая учеба проводится в виде лекций через местную радиоретрансляционную связь.
102. На каждого осужденного к ПЛС начальник отряда составляет план исполнения наказания на один год.
103. План согласовывается с заместителем начальника ИУ по воспитательной работе, с начальником отдела по воспитательной работе, психологом, психиатром, утверждается начальником ИУ.
104. В плане отражаются все направления воспитательной работы, а также дополнительные, индивидуальные программы:
1) получение самообразования;
2) лечение от алкоголизма и наркомании;
3) поддержание связей с семьей;
4) осуществление религиозных обрядов;
5) литературная деятельность.
15. Участие психологов в проведении воспитательной
работы с осужденными
105. Основными задачами психологов, при проведении воспитательной работы с осужденными, являются:
1) психодиагностика индивидуально-психологических особенностей личности осужденных, отбывающих уголовное наказание в ИУ и СИЗО уголовно-исполнительной системы, изучение и коррекция их индивидуального и группового поведения, исследование социально-психологических процессов в среде осужденных, прогнозирование и предупреждение негативных явлений в местах лишения свободы;
2) оказание психологической помощи осужденным в адаптации к условиям изоляции, социальной среде, режиму содержания, в преодолении кризисных и стрессовых ситуаций, оптимизации межличностных отношений, в подготовке к освобождению и ресоциализации.
106. Основными функциями психологов, при проведении воспитательной работы с осужденными, являются:
1) диагностическая функция - направлена на изучение личности осужденных;
2) консультативная функция - направлена на оказание психологической помощи осужденным в решении личных психологических проблем, а также консультационной помощи сотрудникам учреждения в решении служебных задач с учетом психологических факторов;

3) психокоррекциялық - сотталғандардың жеке тұлғасының әлеуметтік-психологиялық белгілерін және құндылық бағыттарын мақсатты түрде өзгертуден тұрады;
4) болжамдық және психопрофилактикалық - мінез-құлықты болжау, сотталғандарды қоғамнан оқшаулаумен негізделген жеке тұлғалық жанжалдарды, психоэмоционалдық бұзылуларды, невротикалық үзіктерді уақытылы ескертуден тұрады;
5) ағартушылық - сотталғандар арасында қажетті психологиялық білімді тарату және олардың психологқа деген сенімін және оның қызметіне жағымды қарым-қатынасты қалыптастыру, қызметкерлердің психологиялық мәдениеті мен құзыреттілік деңгейін арттыру;
6) зерттеушілік - ғылыми-зерттеу мекемелеріне пенитанциарлық психология саласында зерттеулер мен тәжірибелер жүргізуде жәрдемдесу, бас бостандығынан айыру орындарында түрлі әлеуметтік-психологиялық құбылыстар мен процестерді зерделеуге бағытталған.
107. Сотталғандарды жасақтар бойынша бөліп-тарату мәселелерін шешуде, сотталғандарды ШТМББ-ға ұсыну, ТМ түрін өзгерту, айдауылсыз ілестіріп жүру немесе жүріп-тұру құқығын беру, жазаны өтеу жағдайларын өзгеру, ТМ-нен тыс шығуға рұқсат беру мәселелерін шешуде психологтардың қатысуы міндетті.
108. Сотталғандармен тәрбие жұмысында психологиялық-педагогикалық әдістерді тиімді қолдану мақсатында, ТМ және ТИ психологтары:
1) ТМ және ТИ-дың лауазымды адамдарынан кәсіби қызметті жүзеге асыру үшін сотталғандардың мінез-құлқын сипаттайтын қажетті (құпиялықтан басқа) ақпаратты алуға және сұратады;
2) сотталғандармен психодиагностикалық жұмыстар негізінде ұсынылған ұсынымның орындалу барысын бақылайды;
3) қызметкерлерді, лауазымды және өзге де адамдарды таныстыруға арналған өз жұмысының нәтижесінде алынған ақпараттың сипатын, мазмұнын, оның көлемін дербес анықтайды;
4) диагностикалық тексеру нәтижесінде немесе өзге де тәсілмен алынған келеңсіз психологиялық ақпаратты көмек сұрап келген адамнан құпия сақтайды (егер ол қылмыс жасаумен немесе қылмыс жасауға дайындықпен байланысты болмаса), сондай-ақ тұлғаның психикалық жай-күйіне теріс әсерін тигізуі мүмкін болған жағдайда берілген ақпаратты түзетеді;
5) сотталғандарға олардың тарапынан ТМ, ТИ психологтарының, қызметкерлерінің қызметіне жағымсыз қарым-қатынастың болуы жағдайларында, ТМ және ТИ-дың қалыпты жұмыс істеуіне немесе әлеуметтік жағдайды шиеленісуге әкеп соқтыратын психологиялық рәсімді өткізуде негізгі мақсатын көрсетпейді;
6) ТМ, ТИ басшылығының келісімі бойынша ерекше бірізділікті талап ететін кеңестік, әдістемелік, практикалық жұмыстар мен іс-шараларды өткізу үшін штатта тұрмаған мамандарды тартады;

3) психокоррекционная - заключается в целенаправленном изменении социально-психологических установок и ценностных ориентаций личностей осужденных;
4) прогностическая и психопрофилактическая - состоит в прогнозировании поведения, своевременном предупреждении межличностных конфликтов, психоэмоциональных расстройств, невротических срывов, обусловленных изоляцией осужденных от общества;
5) просветительская - распространение необходимых психологических знаний среди осужденных и формирование у них доверия к психологу и позитивного отношения к его деятельности, повышение уровня психологической культуры и компетентности персонала;
6) исследовательская – направлена на оказание содействия научно-исследовательским учреждениям в проведении исследований и экспериментов в области пенитенциарной психологии, изучении различных социально-психологических явлений и процессов в местах лишения свободы.
107. Участие психологов обязательно в решении вопросов распределения осужденных по отрядам, представления осужденных к УДО, изменения вида ИУ, предоставления права передвижения без конвоя или сопровождения, изменения условий отбывания наказания, разрешения выезда за пределы ИУ.
108. В целях эффективного применения психоло-педагогических методов в воспитательной работе с осужденными, психологи ИУ, СИЗО:
1) запрашивают и получают от должностных лиц ИУ, СИЗО необходимую для осуществления профессиональной деятельности информацию, характеризующую личность и поведение осужденных (за исключением секретной);
2) контролируют ход выполнения рекомендаций, предложенных на основе психодиагностической работы с осужденными;
3) самостоятельно определяют объем, характер и содержание полученной в результате своей работы информации, предназначенной для ознакомления персонала, должностных и иных лиц;
4) сохраняют в тайне от обратившегося за помощью лица полученную в результате диагностического обследования или иным способом негативную психологическую информацию (если она не связана с совершением или подготовкой совершения преступления), а также корректируют сообщаемые ему сведения, если существует вероятность их отрицательного воздействия на психическое состояние индивида;
5) не указывают осужденным основную цель проведения психологической процедуры в случаях, когда ее разглашение может вызвать с их стороны негативное отношение к деятельности психологов, сотрудникам ИУ, СИЗО, привести к обострению социальной ситуации или нарушению нормального функционирования ИУ и СИЗО;
6) по согласованию с руководством ИУ, СИЗО привлекают специалистов, не состоящих в штате, для проведения консультативной, методической, практической работы и мероприятий, требующих особой квалификации;

7) ТМ, ТИ бастығына ұсынымдар енгізуге, психологтарды материалдық-техникалық жарақтандыру және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету мәселелері бойынша белгіленген тәртіппен өтінімдер береді;
8) психологтың кәсіптік мәртебесіне нұқсан келтіретін немесе одан көмек сұраған адамға зиян келтіруі мүмкін іс-шараларды өткізуге және іс-әрекетті жүзеге асырудан бас тартады.
109. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде ТМ, ТИ психологтары:
1) жоғары тұрған органдар мен лауазымды адамдардың бұйрықтарын, нұсқауларын және тапсырмаларын орындауды қамтамасыз етеді;
2) заңдылықты, қызметтік тәртіпті сақтайды;
3) кәсіби құпияны қатаң сақтайды: нұсқаулық материалдарын бермейді, психологиялық әдістердің негіздерін, психодиагностикалық немесе психокоррекциялық практиканы жүргізуге уәкілетті емес адамдардың сол немесе өзге де психологиялық әдістерін жариялайды;
4) практикалық іс-әрекетте кәсіби құзыретті жұмыстың нысандарын және әдістерін қолданады;
5) өз жұмысында жеткілікті түрде қазіргі заманғы психологиялық ғылым шеңберіндегі апробациядан өткен және адамның психологиялық физиологиялық денсаулығына қауіпсіз болып табылатын диагностика әдістемесін пайдаланады. Ықпал етудің қолданылатын әдіс-тәсілдері тексерілушінің өмір сүру жағдайын, мінез-құлқын, олардың әлеуметтік демографиялық және криминалистік сипаттамасын ескеруі тиіс;
6) психодиагностикалық және психокоррекциялық әдістерін іріктеу кезінде субъективті көзқарастар мен ғылыми қызығушылықтарды басшылыққа алмай, алынған деректердің сенімділігі мен ықпал ету тиімділігі, сондай-ақ нақты адамның жеке тұлғасын ескерту тұрғысынан қарау керектігін негізге алады;
7) алынған жасырын ақпаратты бөгде адамдарға таратпайды (жазбаша, аудиовизуалдық және жұмсақ магнитті тасымалдағыштарға жазылған психологиялық материалдарды, сондай-ақ арнайы әдістемелік әдебиеттерді жабылатын сейфтерде сақтайды, тиісті жағдайлар болмаған кезде – алынған мәліметтерді шифрлайды, жұмыста компьютерлік техниканы пайдаланған жағдайда – қатты дискіге салынған ақпаратқа психологтың қол жетімді кодын белгілейді);
8) ТМ, ТИ қызметкерлерінен келіп түскен тапсырыс-сұранымды орындау кезінде тапсырыс берушілерге берілетін психологиялық ақпараттың қасақана немесе кездейсоқ таралуының мүмкін болатын салдары туралы түсінік береді, оларды өз қызметінің этикалық принциптерімен таныстырады.
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
1-қосымша
Сотталғанның жеке тәрбие жұмысын жүргiзу
КҮНДЕЛІГІ
Тегi __________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесiнiң аты __________________________________________________
ТМ-ға келген күнi, жасақ
Жасақ нөмiрi
Ауыстыру себептерi

7) вносят начальнику ИУ, СИЗО предложения, представляют в установленном порядке заявки по вопросам материально-технического оснащения и научно-методического обеспечения психологов;
8) отказываются от осуществления действий и проведения мероприятий, которые могут нанести ущерб его профессиональному статусу или причинить вред обратившемуся к нему за помощью лицу.
109. Психологи ИУ, СИЗО, при проведении воспитательной работы с осужденными:
1) обеспечивают исполнение приказов, указаний и распоряжений вышестоящих органов и должностных лиц;
2) соблюдают законность, служебную дисциплину;
3) строго хранят профессиональную тайну: не передают инструктивные материалы, не раскрывают основы психологических методов, содержание той или иной психологической методики лицам, не уполномоченным вести психодиагностическую или психокоррекционную практику;
4) применяют в практической деятельности только те формы и методы работы, в которых они профессионально компетентны;
5) используют в своей работе методики диагностики и процедуры психологического воздействия, которые прошли достаточную апробацию в рамках современной психологической науки и являются безопасными для психофизиологического здоровья человека. Применяемые методики и способы влияния учитывают условия образа жизни и поведения обследуемых, их социально-демографические и криминологические характеристики;
6) при подборе психодиагностических и психокоррекционных методик руководствуются не субъективными предпочтениями и научными интересами, а исходят из требований надежности получаемых данных и эффективности воздействия, а также личности конкретного человека;
7) не распространяют полученную конфиденциальную информацию посторонним лицам (хранят письменные, аудиовизуальные и занесенные на магнитные носители психологические материалы, а также специальную методическую литературу в запираемом сейфе, при отсутствии надлежащих условий для хранения – шифруют полученные данные, в случае использования в работе компьютерной техники – устанавливают личный код доступа психолога к информации, занесенной на жесткий диск);
8) при исполнении заявок от сотрудников ИУ, СИЗО, дают разъяснения заказчикам о возможных последствиях умышленного либо случайного разглашения предоставляемой психологической информации, знакомят их с этическими принципами своей деятельности.
Приложение 1
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
ДНЕВНИК
индивидуально-воспитательной работы осужденного
Фамилия ________________________________________________
Имя ____________________________________________________
Отчество________________________________________________
______________________________________________________________
Дата прибытия
в ИУ, отряд
Номер отряда
Причины перевода

1. Сотталған туралы жалпы мәліметтер
(жеке iс материалдарын талдау, тұтқынға алынған адам туралы
тергеушiнiң анықтамасы, карантиндегi адамды зерделеу және т.б. негiзiнде толтырылады)
1. Туған жылы, күнi, айы, және туған жерi ________________________
2. Ұлты __________________________________________________________
3. Азаматтығы ____________________________________________________
4. Сотталғанға дейiнгi тұрғылықты жерi ___________________________
5. Отбасы жағдайы ________________________________________________
6. Сотталғанға дейiнгi бiлiмi ____________________________________
7. Сотталғанға дейiнгi кәсiбi (мамандығы) ________________________
8. Қашан, қандай сотпен Қазақстан Республикасы ҚК қандай бабы бойынша
және қанша мерзiмге сотталды _______________________________________
9. Қылмыстың қысқаша мазмұны және оған қатысы (егер материалдық
шығын келтiрiлсе, көлемi және т.б. көрсетiлсiн) _________________
10. Жазалау мерзiмiнiң басталуы _________________________________
11. Жазалау мерзiмiнiң аяқталуы _________________________________
12. Жазаны өтеуден шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату және
жазаның өтелмеген бөлiгiн жазалаудың жеңiл түрiне ауыстыру және қоныс
колонияға ауыстыру күні ___________________________________________
13. Сотталғанды жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру
күнi_______________________________________________________
14. Соттылығы болғандығы туралы және босатылу негiздерi туралы
мәлімет __________________________________________________________
__________________________________________________________________
15. Денсаулық жағдайы және еңбекке жарамдылығы туралы медициналық
қорытынды _______________________________________________________
_________________________________________________________________
(ТМ медициналық-санитарлық бөлiмнiң бастығы толтырады)
16. Сотталған адамды сипаттайтын және онымен тәрбие-профилактикалық
жұмысты жүргізуде ескерілуі тиіс өзге де жағдайлар (тергеушi
анықтамасының, сотталғанға дейiнгi жұмыс орны берген мiнездеме
негiзiнде) _______________________________________________________
17. Туысқандары туралы мәлiметтер (аты-жөнi, туысқандық дәрежесi,
тұрғылықты мекен-жайы және т.б.) _________________________________
__________________________________________________________________
18. Сотталған адамның жеке психологиялық ерекшелiктерi, жұмыс
істеуіне ұсыныстар _______________________________________________
_________________________________________________________________
(психолог толтырады)

1. Общие сведения об осужденном
(заполняется на основе анализа материалов личного дела, справки
следователя о личности арестованного, изучение личности в карантине и
др.)
1. Число, месяц, год и место рождения ____________________________
2. Национальность ________________________________________________
3. Гражданство ___________________________________________________
4. Место жительства до осуждения _________________________________
5. Семейное положение ____________________________________________
6. Образование до осуждения ______________________________________
7. Профессия (специальность) до осуждения ________________________
__________________________________________________________________
8. Когда, каким судом, по какой статье УК Республики Казахстан и
на какой срок осужден ___________________________________________
9. Краткое изложение преступления и отношение к нему (если причинен
материальный ущерб, то указать его размер и др.)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Начало срока наказания ______________________________________
11. Конец срока наказания ______________________________________
12. Дата возможного применения условно-досрочного освобождения от
отбывания наказания и замены неотбытой части наказания более мягким
видом наказания и перевода в колонию-поселение __________________
_________________________________________________________________
13. Дата возможного перевода осужденного с одних условий отбывания
наказания в другие _______________________________________________
14. Сведения об имеющихся судимостях и основаниях освобождения
__________________________________________________________________
15. Медицинское заключение о состоянии здоровья и трудоспособности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(заполняется начальником медсанчасти ИУ)
16. Иные обстоятельства, характеризующие осужденного и подлежащие
учету в воспитательно-профилактической работе с ним (на основе
справки  следователя, характеристики с места работы до осуждения)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
17. Сведения о родственниках (Ф.И.О., степень родства, адрес места
жительства и др.) ________________________________________________
18. Индивидуально-психологические особенности личности осужденного,
рекомендации по работе ___________________________________________
__________________________________________________________________
(заполняется психологом)

19. Сотталғанның мекемеде болуы кезеңіне арналған жұмыс жасау
бағдарламасы ____________________________________________________
_________________________________________________________________
(жасақ бастығы, психологтың ұсыныстары негізінде құрастырылады)
20. Сотталғанның мiнез-құлқын түзеу және түзету процесін ұйымдастыру
жөнiндегі тәрбие жұмысының бір жылға арналған жеке жоспары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

19. Программа работы с осужденным на весь период его пребывания в
учреждении _______________________________________________________
__________________________________________________________________
(составляется начальником отряда на основе рекомендаций психолога)
20. Индивидуальный план воспитательной работы на год по организации
процесса исправления и коррекции поведения
осужденного _______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(составляется на основе программы работы с осужденным)

1) күнделiк жасақ бастығында сақталады, оған күнделiктi жүргiзу жауапкершiлiгi жүктеледi;
2) 18-тармақты карантин бөлiмшесінің аға нұсқаушы-психолог  толтырады;
3) сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысын жүргізу күнделiгiне ТМ бастығымен, оның орынбасарларымен және ЖТК мүшелерiмен жүргізілген әңгiмелер жазылады;
4) 25-тармақты айына кемiнде бiр рет жасақ бастығы толтырады;
5) сотталғанды басқа ТМ-ге ауыстырғанда (босатқанда) күнделiк жеке iсiне тiркеледi, басқа жасаққа ауысқанда жасақ бастығына берiледi.
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
2-қосымша
Карантин бөлiмшесіндегi сотталғандармен сабақ жүргізудің
КЕШЕНДІ ҮЛГІ ЖОСПАРЫ
Тақырып атауы Сағат саны Жауаптылар
1-күн
1.
Сотталғандардың құқықтары мен міндеттері. ТМ-дегі күн тәртібі. ТМ-нің ішкі тәртіп қағидалары
2 сағат
ТМ бастығы, орынбасарлары, карантин бөлімшесінің тәрбиешісі
2.
ТМ-де жасалған қылмыстар үшін сотталғандардың жауапкершілігі
1 сағат
ТМ бастығының режим және жедел жұмыстар жөніндегі орынбасары
3.
Сотталғандардың мінез-құлық қағидалары. Сотталғандардың өзара және ТМ әкімшілігімен қарым-қатынасы
1 сағат
ТМ бастығының ТЖ орынбасары
4.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
1 сағат
Психолог
5.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
ТМ қызметкерлері
2-күн
1.
Сотталғандардың денсаулығын анықтау бойынша жұмыс
1 сағат
Медициналық бөлімнің бастығы, медициналық қызметкерлер
2.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
3 сағат
Психолог
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
ТМ қызметкерлері
3-күн
1.
Сотталғандардың білім деңгейін анықтау. Сотталғандардың пәндер бойынша білімдерін анықтау
3 сағат
Мектеп директоры, мұғалімдер
2.
ТМ-дегі бастапқы кәсіптік оқыту және кәсіптік дайындық
2 сағат
Кәсіптік мектептің директоры
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
ТМ қызметкерлері
4-күн
1.
Колонияда сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру
1 сағат
ТМ бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары
2.
Сотталғандарды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету. ТМ мүлігін бүлдіргені үшін жауапкершілік
1 сағат
Интенданттық және шаруашылық қамтамасыз ету бөлімінің бастығы
3.
Жеке гигиена сақтаудың қажеттілігі, инфекциялық және жұқпалы аурулардың алдын-алу
1 сағат
ТМ қызметкерлері
4.
Кітапхананы пайдалану тәртібі
1 сағат
ТМ кітапханашысы
5.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
ТМ қызметкерлері
5-күн
1.
Психолог күні. Сотталғандарды тестілеу
5 сағат
Психолог
2.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
ТМ қызметкерлері
6-күн
1.
Жазаны өтеу жағдайларын дифференциациялау (саралау)
2 сағат
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің бастығы
2.
Қылмыстық-атқару заңнамасының негізгі талаптары
2 сағат
ТМ бастығының ТЖ жөніндегі орынбасары
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
ТМ қызметкерлері
7-күн
1.
Шаруашылық күні. Карантин бөлімшесі бөлмелерін кешенді жинастыру
4 сағат
Карантин бөлімшесінің тәрбиешісі, ТМ қызметкерлері
2.
Мәдени бағдарлама
2 сағат
Клуб меңгерушісі
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
ТМ қызметкерлері
8-күн
1.
Сотталғандарды жасақтарға комиссиялық бөлу
5 сағат
ТМ комиссиясы
2.
Сотталғандармен жеке тәрбие жұмысы
1 сағат
ТМ қызметкерлері
9-күн
1.
Жасақ бастықтарының өз жасақтарына бөлінген сотталғандармен танысуы
5 сағат
Жасақ бастықтары
2.
Сотталғандарға бірыңғай педагогикалық талаптар
1 сағат
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің бастығы
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
ТМ қызметкерлері
10-күн
1.
ТМ-де өздігінен қызмет ету ұйымдарының жұмысы
4 сағат
ТМ бастығының ТЖ жөніндегі орынбасары
2.
Хат жазу сағаты
1 сағат
Карантин тәрбиешісі
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
ТМ қызметкерлері
11-күн
1.
Клуб жұмысы. ТМ-нің көркем өнерпаздары
1 сағат
Клуб меңгерушісі
2.
ТМ-дегі дене шынықтыру, спорт жұмыстары
2 сағат
ДӨТС
3.
Сотталғандардың кітапханаға жазылуы
1 сағат
ТМ кітапханашысы
4.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
ТМ қызметкерлері
12-күн
1.
Психолог күні. Сотталғандарды тестілеу
5 сағат
Психолог
2
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
ТМ қызметкерлері
13-күн
1.
ТМ түрін өзгерту және жазаны өтеуден босатылу
2 сағат
Арнайы есепке алу бөлімінің бастығы
2.
Босатылғаннан кейін тұрмыстық және еңбекке орналастыруды қажет ететін адамдарды анықтау
1 сағат
Еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөніндегі аға инспектор
3.
Сотталғандардың жалақысы, оны есептеу және ұстап қалу тәртібі
2 сағат
Бухгалтер
4.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
ТМ қызметкерлері
14-күн
1.
Жеке тәрбие жұмысын жүргізу күнделіктерін толтыру. Сотталғандармен жұмыс жасау жоспарын әзірлеу
5 сағат
Жасақ бастықтары, психолог, мұғалімдер
2.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
ТМ қызметкерлері
15-күн
1.
Сотталғандарды ТМ-мен таныстыру, сотталғандарды жасақтарға шығару
Жасақ бастықтары
Ескертпе:
Жоспарға карантинде күн тәртібі аясында күнделікті өткiзiлетін дене-шынықтыру, бөлмелерді жинастыру, гигиеналық iс-шаралар және мәдени-бұқаралық жұмыстар (телехабарларды көру, әдебиет оқу, спорттық іс-шаралар өткізу және т.б.) сияқты тәрбиелік сипаттағы іс-шаралар енгізілмеген.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы әңгiмелесу, жеке психологиялық көмек көрсету, кеңес беру және т.б. түрiнде өткiзiледi.
Психологтардың карантиндегi сотталғандармен жұмысы оның жұмыс
жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
3-қосымша
Түзеу мекемесi қызметтерінің және бөлiмдерiнiң карантин
бөлiмшесіне келу
ЖУРНАЛЫ
Лауазымы, Т.А.Ә. күні, уақыты
Келу мақсаты және сотталғанмен жүргізілген жұмыс
Ескертпе
Ескертпе: Журнал карантин бөлiмшесінде сақталады.
Карантинде жұмыс жүргізудің кешендi жоспарына сәйкес қызметтер, бөлiмдер журналда жаңадан келген сотталғандармен әңгіме, сабақ жүргізу туралы белгi жасайды.
ТМ бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары кешендi
жоспарға сәйкес мекеменiң қызметтерi жүргiзген iс-шараларға ай
сайын бақылауды жүзеге асырады.
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
4-қосымша
Жеке тұлғаны зерделеу сызбасы
Жалпы мәліметтер
1. Т.А.Ә.___________________________________________________________
____________________________________________________________________

1) дневник хранится у начальника отряда, на которого возлагается ответственность за его ведение;
2) пункт 18 заполняется старшим инструктором-психологом в карантинном отделении;
3) в дневник индивидуально-воспитательной работы с осужденными заносятся также записи бесед начальником ИУ, его заместителями и членами СВО;
4) пункт 25 заполняется начальником отряда не реже одного раза в месяц;
5) при переводе в другое ИУ (освобождении) осужденного дневник приобщается к личному делу, при переводе в другой отряд передается начальнику отряда.
Приложение 2
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
ПРИМЕРНЫЙ КОМПЛЕКСНЫЙ ПЛАН
занятий с осужденными в карантинном отделении
Наименование темы Количество
часов
Ответственные
1 день
1.
Права и обязанности
осужденных. Распорядок дня в
ИУ. Правила внутреннего
распорядка ИУ
2 часа
Начальник ИУ,
заместители,
воспитатель
карантинного
отделения
2.
Ответственность осужденных
за преступления совершенные
в ИУ
1 час
Заместитель
начальника ИУ по
режимной и
оперативной работе
3.
Правила поведения
осужденных. Взаимоотношения
осужденных между собой и
администрацией ИУ
1 час
Заместитель
начальника ИУ по
воспитательной
работе
4.
Психодиагностическая работа
с осужденными
1 час
Психолог
5.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
1 час
Сотрудники ИУ
2 день
1.
Работа по определению
здоровья осужденных
1 час
Начальник
медицинской части,
медперсонал
2.
Психодиагностическая работа
с осужденными
3 часа
Психолог
3.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
1 час
Сотрудники ИУ
3 день
1.
Определение образовательного
уровня осужденных. Выяснение
знаний осужденных по
предметам
3 часа
Директор школы,
учителя
2.
Начальное профессиональное
обучение и профессиональная
подготовка в ИУ
2 часа
Директор
профессиональной
школы
3.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
2 часа
Сотрудники ИУ
4 день
1.
Организация труда осужденных
в колонии
1 час
Заместитель
начальника ИУ по
общим вопросам
2.
Материально-бытовое
обеспечение осужденных.
Ответственность за порчу
имущества ИУ
1 час
Начальник отдела
интендантского и
хозяйственного
обеспечения
3.
Необходимость соблюдения
личной гигиены, профилактика
инфекционных и венерических
заболеваний
1 час
Медперсонал ИУ
4.
Порядок пользования
библиотекой
1 час
Библиотекарь ИУ
5.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
1 час
Сотрудники ИУ
5 день
1.
День психолога. Тестирование
осужденных
5 часов
Психолог
2.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными.
3 часа
Сотрудники ИУ
6 день
1.
Дифференциация условий
отбывания наказания
2 часа
Начальник отдела по
воспитательной
работе среди
осужденных
2.
Основные требования
уголовно-исполнительного
законодательства
2 часа
Заместитель
начальника ИУ по
воспитательной
работе
3.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
3 часа
Сотрудники ИУ
7 день
1.
Хозяйственный день.
Генеральная уборка помещения
карантинного отделения
4 часа
Воспитатель
карантинного
отделения,
сотрудники ИУ
2.
Культурная программа
2 часа
Заведующий клубом
3.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
2 часа
Сотрудники ИУ
8 день
1.
Комиссионное распределение
осужденных по отрядам
5 часов
Комиссия ИУ
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники ИУ
9 день
1.
Ознакомление начальников
отрядов с осужденными
распределенными в их отряды
5 часов
Начальники отрядов
2.
Единые педагогические
требования к осужденным
1 час
Начальник отдела по
воспитательной
работе среди
осужденных
3.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
2 часа
Сотрудники ИУ
10 день
1.
Работа самодеятельных
организаций ИУ
4 часа
Заместитель
начальника ИУ по
воспитательной
работе
2.
Час письма
1 час
Воспитатель
карантина
3.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
1 час
Сотрудники ИУ
11 день
1.
Работа клуба. Художественная
самодеятельность ИУ
1 час
Заведующий клубом
2.
Физкультурно-спортивная
работа в ИУ
2 часа
СДиС
3.
Запись осужденных в
библиотеку
1 час
Библиотекарь ИУ
4.
Индивидуально-воспитательна
работа с осужденными
2 часа
Сотрудники ИУ
12 день
1.
День психолога. Тестирование
осужденных
5 часов
Психолог
2
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
3 часа
Сотрудники ИУ
13 день
1.
Изменение вида ИУ и
освобождение от отбывания
наказания
2 часа
Начальник отдела
специального учета
2.
Выявление лиц, нуждающихся в
трудовом и бытовом
устройстве после
освобождения
1 час
Старший инспектор
по трудовому и
бытовому устройству
3.
Заработная плата осужденных, ее начисление и порядок удержания
2 часа
Бухгалтер
4.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
3 часа
Сотрудники ИУ
14 день
1.
Заполнение дневников
индивидуально воспитательной
работы. Составление планов
работы с осужденными
5 часов
Начальники отрядов,
психолог, учителя
2.
Индивидуально-воспитательная
работа с осужденными
3 часа
Сотрудники ИУ
15 день
1.
Ознакомление осужденных с
ИУ, вывод осужденных в
отряды
Начальники отрядов
Примечание:
В план не включены такие мероприятия воспитательного характера, как физическая подготовка, уборка помещений, гигиенические мероприятия и культурно-массовая работа (просмотр телепередач, чтение литературы, проведение спортивных мероприятий и т.д.), проводимые ежедневно в рамках распорядка дня в карантине.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными проходит в форме бесед, оказания индивидуальной психологической помощи, консультаций.
Работа психологов с осужденными в карантине организуется в соответствии с планом его работы.
Приложение 3
Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
ЖУРНАЛ
посещения карантинного отделения службами
и отделами исправительного учреждения
Должность, Ф.И.О.
дата, время
Цель посещения и проводимая
работа с осужденным
Примечание
1
2
3
4
Примечание:
Журнал хранится в карантинном отделении. В журнале делаются отметки службами, отделами о проведении беседы, занятий, согласно комплексному плану работы в карантине с вновь прибывшими осужденными. Ежемесячно заместитель начальника ИУ по воспитательной работе осуществляет контроль за проведенными мероприятиями службами согласно комплексного плана.
Приложение 4
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
Схема изучения личности Общие сведения
1.Ф.И.О. ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Туған күні және жері ____________________________________________
3. Ұлты ____________________________________________________________
4. Білімі (оқу орнын көрсету) ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Сотталғанға дейінгі кәсібі (мамандығы), жұмыс (оқу) орны ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Қамауға алынғанға дейінгі тұрғылықты жері  ______________________
7. Бұрын соттылығының бар-жоғы (сотталу саны), қандай баптар бойынша
сотталған: _____________________________________________________________________
___________________________ Бас бостандығынан айыру мерзімі _________
8. Қылмыс фабуласы __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. ТМ-ге (ТИ) келу күні, қайдан келді _______________________________
10. Сот мәжбүрлеп емдеуді тағайындады ма -иә, -жоқ (нашақорлықтан,
уытқұмарлықтан, маскүнемдіктен) (керегінің астын сызу керек)
11. Мерзімінің басталуы_________мерзімінің аяқталуы _______(сотты
болса)
12. Мерзімі: ШТМББ _________________ ҚК ____________________
13. Қылмысқа көзқарасы:
cот үкімін (керегінің астын сызу керек): әділетті; әділетсіз;
өте қатаң; жұмсақ деп санайды; осы қылмысты жасамадым деп санайды;
өзге _________________
____________________________________________________________________
қылмысты жасау себебі (керегінің астын сызу керек): спирттік ішімдіктерге әуестік; есірткілерді қабылдау; қатты жан толқынысы (жан күйзелісі, түңілу жағдайында); байқаусыздықтан; өз өміріне және адамдарға жиналған ашу-ыза; материалдық жағдайды дұрыстауға ұмтылу (пайдакүнемдік); өзінің достарынан кем, қорқақ болып көрінгісі келмеді; ортасынан ерекшеленгісі келді, батылдығын, оңтайлылығын, жолы болғыштығын көрсеткісі келді; өшін алу; өткір сезімдер үшін тәуекел ету; саналы түрде; салдары туралы ойлаған жоқ; өзін-өзі қорғау мақсатында (өзінің жақындарын қорғау);
өзге _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
қылмысты (керегінің астын сызу керек): алкогольдік масаңдық; нашақорлық масаңдық; сау күйінде жасады;
қылмысты жасағанына (керегінің астын сызу керек): өкінеді; ішінара өкінеді; өкінбейді; өзін кінәлі деп санамайды; өзге ________
____________________________________________________________________
жасаған қылмысына байланысты қандай сезімдері бар (керегінің астын сызу керек): қанағаттану (бәрін дұрыс жасады); көңілі қалу; өзіне аяушылық; құрбанына аяушылық; кінә сезімі; өзіне ашу-ызғасы, өшпенділігі бар; өзге ____________________________________
____________________________________________________________________

2. Дата и место рождения ____________________________________________
3. Национальность ___________________________________________________
4. Образование (с указанием места учебы) ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Профессия (специальность) до осуждения, место работы (учебы) _____
_____________________________________________________________________
6 Место жительства до ареста ________________________________________
7. Судим ли ранее (количество судимостей), по каким статьям осужден:
_____________________________________________________________________
________________________________ Срок лишения свободы _______________
8. Фабула преступления ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Дата прибытия в ИК (СИЗО), откуда прибыл ________________________
10. Назначалось ли судом принудительное лечение - да, - нет (от
наркомании, токсикомании, алкоголизма) (нужное подчеркнуть)
11. Начало срока ____________ Конец срока ____________ (если осужден)
12. Срок: УДО _________________ КП ____________________
13. Отношение к преступлению:
приговор суда считает (нужное подчеркнуть): справедливым; не
справедливым; слишком суровым; мягким; считает, что не совершал
данное преступление; иное ___________________________________________
причина совершения преступления (нужное подчеркнуть): увлечение
спиртными напитками; употребление наркотиков; сильное душевное
волнение (в состоянии аффекта, стресса); по неосторожности;
накопленная злость на свою жизнь и на людей; стремление поправить
материальное положение (корысть); не хотел выглядеть хуже, трусливее
своих приятелей; хотел выделиться из компании, проявить смелость,
ловкость, удачливость; жажда мести; желание рискнуть ради острых
ощущений; осознанно; не думал о последствиях; с целью самозащиты
(защиты своих близких); иное _______________________________________
____________________________________________________________________
преступление совершил в состоянии (нужное подчеркнуть):
алкогольного опьянения; наркотического опьянения; трезвым;
в совершении преступления (нужное подчеркнуть): раскаивается;
раскаивается частично; не раскаивается; не считает себя виновным;
иное _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
какие чувства испытывает в связи с совершенным преступлением
(нужное подчеркнуть): удовлетворение (все сделал правильно);
разочарование; жалость к себе; жалость к жертве; чувство вины;
лость, ненависть к себе; иное _______________________________________
_____________________________________________________________________

14. Марапаттау ____________жазалау саны ____________________
15. Қандай ұстау жағдайында: _______________________________
16. ТИ, ТМ психологында профилактикалық есепте тұрған. Есепке алу
күні және санаты __________________________________________________
___________________________________________________________________
17. Бұрынғы уақытта аутоагрессиялық іс-әрекеттер жасаған ба: иә, жоқ
(астын сызу керек).
18. Иә болса: қандай іс-әрекет (өзіне-өзі қол жұмсауға әрекеттену;
денеге зақым келтіру; аштық жариялау; өзгеше заттарды жұту), қашан,
неге байланысты?
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
19. Отбасы туралы мәлімет (керегінің астын сызу керек):
үйленген (күйеуге шыққан); үйленбеген (күйеуге шықпаған); азаматтық неке; жесір; ажырасқан;
отбасымен байланысы: қатынасады; қатынаспайды; отбасымен байланысын үзген;
балалары(саны, жасы, жынысы) ________________________________
___________________________________________________________________
20. Әке-шешесі, ағалары, апалары туралы мәліметтер: денсаулық жағдайы (егер қайтыс болса, онда қандай аурудан, неше жаста); отбасыда қандай
қатынастар болды: __________________________________________________
____________________________________________________________________
21. Әке-шешесіз өсті (керегінің астын сызу керек): балалар үйінде; отбасылы балалар үйінде; интернатта; қорғаншы тәрбиешілер;
туысқандар. Неше жасынан әке-шешесіз? ______________________________
22. Отбасында (керегінің астын сызу керек, туысқандық деңгейін
көрсетіңіз): шешесі; әкесі; ағасы; апасы; әжесі; атасы;
басқалар арасында
____________________________________________________________________
бұрын сотталғандар; психикалық ауруға шалдыққандар (диагнозы); спирттік ішімдіктерді пайдаланатындар; есірткі заттарды пайдаланатындар; діни сектада тұратындар; өзі-өзіне қол жұмсаушылар
болды ма ____________________________________________________________
23. Бас жарақаты (жылы, саны)   _____________________________________
____________________________________________________________________
24. Диспансерлік есепте тұрды ма (керегінің астын сызу керек): наркологиялық; туберкулез; психоневрологиялық; тері-венерологиялық.
Диагнозы: __________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________

14. Количество поощрений ____________ взысканий _____________________
15. На каких условиях содержания: ___________________________________
16. Состоял на профилактическом учете у психолога СИЗО, ИУ. Дата
постановки и категория учета ________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Совершал ли в прошлом аутоагрессивные действия: да, нет
(подчеркнуть).
18. Если да: какое действие (попытка суицида; нанесение телесных
повреждений; объявление голодовки; заглатывание инородных предметов),
когда, в связи с чем?________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Сведения о семье (нужное подчеркнуть):
женат (замужем); холост (не замужем); гражданский брак; вдовец;
разведен;
связь с семьей: поддерживает; не поддерживает; утеряны связи с
семьей;
наличие детей (количество, возраст, пол) ______________________
_____________________________________________________________________
20. Сведения о родителях, братьях, сестрах: состояние здоровья (если
умерли, то от какой болезни, в каком возрасте); какие в семье были
отношения: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________
21. Вырос без родителей (нужное подчеркнуть): в детском доме;семейном
детском доме; интернате; воспитали опекуны; родственники. С какого
возраста без родителей? _______________________
22. Были ли в семье лица (подчеркнуть, указать степень родства):
мать; отец; брат; сестра; бабушка; дедушка; другие __________________
_____________________________________________________________________
ранее судимые; психически больные (диагноз); злоупотребляющие спиртными напитками; злоупотребляющие наркотическими веществами; состоящие в религиозной секте; суициденты____________________________
_____________________________________________________________________
23. Травмы головы (год, количество) _________________________________
_____________________________________________________________________
24. Состоял ли на диспансерном учете (нужное подчеркнуть): наркологический; туберкулезный; психоневрологический; кожно-венерологический. Диагноз _____________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

25. Психикалық аурудың болуы: (астын сызу керек) иә, жоқ. Диагнозы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
26. Бүгінгі күнде соматикалық ауруы бар ма: (астын сызу керек) иә,
жоқ. Диагнозы: _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
27. Зорлық жыныстық актіге мәжбүрленген бе/сексуалдық артықшылық
бұзылуы бар ма (гомосексуализм) ____________________________________
28. ТМ, ТИ-да болуы қатты эмоционалдық уайымдаумен қатар келеді ме (керегінің астын сызу керек): жалғыздық; мұң; депрессия; қорқыныш; үрей; қорқу; тұйықтық; дұшпандық; агрессия; ашу; өшпенділік; ызалану; қанағатсыздық сезімі; шаршау және үмітсіздік сезімі (өмір сүргісі келмейді); уайымдамы жоқ.
29. ТМ, ТИ жағдайларына бейімделуі (керегінің астын сызу керек): қиындықсыз тез үйренді; бір ай; екі-үш ай; жарты жыл және одан көп; осы күнге дейін үйрене алмай жүр; өзге ____________________________
Мінез-құлық ерекшеліктері
30. Темпераменті (керегінің астын сызу керек): экстраверт; интраверт; холерик; флегматик; сангвиник; меланхолик; темпераменттің аралас типі
___________________________________________________________________
31. Мінез құлқының акцентуациясы: __________________________________
____________________________________________________________________
32. Мінез-құлқының ерекшеліктері (керегінің астын сызу керек): тілтабысқыш; әдептілік; шешімділік; табандылық; ұстамдылық; батылдық; қуаттылық; қапалансыздық; салмақтылық; еңбек сүйгіштік; адалдық; қайтымдылық; ашықтық; ақиқаттық; шынайылық; сыпайылық; сенiмдiлiк; қарапайымдылық; тұйықтық; әдепсіздік; ынжықтық; көнгіштік; қозғыштық; жасқаншақтық; сылбырлық; қызбалық; пессимизм; тұрпайылылық; бақылдық; жабырқылық; тәуекел; жылдамдылық; пайым; жалқаулық; дербестілік; тәртіптілік; ренжеушілік; қорқақтық; қисындылық; пайымдылық; абайлық; мақтаныш; тітіркенушілік; қайтпас салақтық; талаптық; менмендік;
даңғойлық; атаққұмарлық; өзін-өзі сүюшілік; өзге ___________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
33. Сотталған не жасауы мүмкін (керегінің астын сызу керек): былапыт сөйлеу; ұсқынсыз сыртқы көрінісі; тексеріске (жұмысқа) кешігу; өсек; жанжалдарда өзін-өзі ұстамаушылық (оларды аландату); ұсақ бұзақылық; тұрпайылылық, арсыздық; спирттік ішімдіктерді пайдалану; өтірік; физикалық күшін қолдану; өзге ______________________________________
____________________________________________________________________

25. Наличие психического заболевания: (подчеркнуть) да, нет. Диагноз
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Имеется ли в настоящий момент соматическое заболевание:
(подчеркнуть) да, нет. Диагноз: _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
27. Принуждался ли к насильственному половому акту/имеет ли
расстройство сексуального предпочтения (гомосексуализм) _____________
_____________________________________________________________________
28. Сопровождается ли пребывание в ИУ, СИЗО сильными эмоциональными
переживаниями (нужное подчеркнуть): одиночество; тоска; депрессия;
страх; паника; боязнь; замкнутость; враждебность; агрессия; злость;
ненависть; гнев; чувство неудовлетворенности; чувство усталости и
безысходности (жить не хочется); переживаний не испытывает.
29. Адаптация к условиям ИУ, СИЗО (нужное подчеркнуть): привык быстро, без затруднений; месяц; два-три месяца; полгода и более; до
сих пор не может привыкнуть; иное ___________________________________
Характерологические особенности
30. Темперамент (нужное подчеркнуть): экстраверт; интраверт; холерик;
флегматик; сангвиник; меланхолик; смешанный тип темперамента ________
_____________________________________________________________________
31. Акцентуации характера: __________________________________________
_____________________________________________________________________
32. Черты характера (нужное подчеркнуть): общительность; тактичность;
решительность; настойчивость; сдержанность; смелость; энергичность;
невозмутимость; спокойствие; трудолюбие; добросовестность;
отходчивость; откровенность; правдивость; искренность; вежливость;
уверенность; скромность; замкнутость; бестактность; нерешительность;
уступчивость; возбудимость; робость; вялость; вспыльчивость;
пессимизм; грубость; скупость; унылость; риск; быстрота; рассудок;
лень; самостоятельность; дисциплинированность; обидчивость; трусость;
логичность; рассудительность; осторожность; гордость;
раздражительность; невозмутимость; неряшливость; требовательность;
заносчивость; тщеславие; честолюбие; самолюбие; иное ________________
_____________________________________________________________________
33. Что для осужденного допустимо (нужное подчеркнуть): нецензурная
брань; неряшливый внешний вид; опоздание на проверку (работу);
сплетни; несдержанность в конфликтах (их провоцирование); мелкое
хулиганство; грубость, цинизм; употребление спиртных напитков; ложь;
применение физической силы; иное ___________________________________
____________________________________________________________________

34. Психогеометриялық фигура (керегінің астын сызу керек): дөңгелек; төртбұрыш; зигзаг; үшбұрыш; тікбұрыш.
35. Жанжалды жағдайда мінез-құлқының стилі ________________________
___________________________________________________________________
36. Жанжалдар қандай жағдайда пайда болуы мүмкін (керегінің астын сызу керек): жаман көңіл-күй; ауыр жағдайы; стрестік жағдай; үйдегі жайсыздық (күйеуімен, әйелімен, баласымен, сүйіктісімен); оған жағымсыз қатынасы, өсек (қызғаныш, сатқындық); материалдық қиындықтар; бәрі зеріктірді (бәрі тітіркендіреді); жалпы күйгеліктік жағдай; басқа біреудің заттарын ұрлау; өзге _______________________
___________________________________________________________________
37. Өзін жайлы сезінеді: жалғыздықта; адамдардың арасында.
38. Мінез-құлқының мотивациясы, басым қажеттіліктері (керегінің астын сызу керек): физиологиялық қажеттіліктер; өзін-өзі сақтау қажеттіліктері; әлеуметтік топ құрамында болу қажеттіліктері; тұлғасын өзгелердің сыйлауына қажеттілік; өз ойын білдіруге
қажеттілік; өзге ___________________________________
___________________________________________________________________
39. Құндылықтар және бағдарлары:
жеке бағалау: өзін-өзі жетілдіруге бағдарлау; басқа адамдарға көмектесу; белгілі бір іске; өзінің қажеттіліктерін қанағаттандыруға
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
әлеуметтік құндылықтар: қоғамда орнатылған моральдық нормаларға, салттарға, өнегеге бағдарлау; құқықтық тәртіпті сыйлау; нормалар мен құндылықтарды ескермеу; құндылықтарды өз пайдасына таңдау; құндылықтарды менсінбеу; __________________________________
____________________________________________________________________
материалдық құндылықтар: ақша, заттар, жеке меншік; маңызы жоқ;
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
идеялық құндылықтар: дүниеге көзқарасы; құдайға сенуі; басқа
дінге және сенушілерге қатынасы; ___________________________________
____________________________________________________________________
қызығушылықтары: әуестігі және хоббиі; қызығушылықтарының
кеңдігі; қызығушылықтары тұрақтылығының дәрежесі; __________________
____________________________________________________________________
идеалдары: идеалдың болуы; адам, идея, адамның іс-әрекеті,
әдеби қаһарманы; ___________________________________________________
____________________________________________________________________

34. Психогеометрическая фигура (нужное подчеркнуть): круг; квадрат;
зигзаг; треугольник; прямоугольник.
35. Стиль поведения в конфликтной ситуации: _________________________
_____________________________________________________________________
36. Из-за чего могут возникнуть конфликты (нужное подчеркнуть):
плохое настроение; тяжелое самочувствие; стрессовое состояние;
неприятности дома (с супругом, супругой, ребенком, любимым, любимой);
предвзятое отношение к нему, сплетни (зависть, предательство);
материальные затруднения; все надоело (все раздражает); общее
нервозное состояние; кражи чужих вещей; иное _______________________
____________________________________________________________________
37. Чувствует себя более комфортно: в одиночестве; среди людей;
38. Мотивация поведения, доминирующие потребности (нужное
подчеркнуть): физиологические потребности; потребность в
самосохранении; потребность в принадлежности к социальной группе;
потребность в уважении своей личности; потребность в самовыражении;
иное _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
39. Ценности и установки:
личностные оценки: ориентация на самосовершенствование; на
помощь другим людям; на определенную деятельность; на удовлетворение
своих потребностей;_________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
социальные ценности: ориентация на принятые в обществе
моральные нормы, обычаи, нравы; уважение правопорядка; игнорирование
норм и ценностей; избирательность ценностей в свою пользу;
пренебрежение ценностями; ___________________________________________
____________________________________________________________________
материальные ценности: деньги, вещи, собственность; не имеет
значения; _________________________________________________________
____________________________________________________________________
идейные ценности: мировоззрение; вера в бога; отношение к
другим религиям и верующим; ________________________________________
____________________________________________________________________
интересы: увлечения и хобби; широта интересов; степень
устойчивости интересов; _____________________________________________
_____________________________________________________________________
идеалы: наличие идеала; человек, идея, поступок человека,
литературный герой; _________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Тергеу изоляторында немесе басқа түзеу мекемесiнде қалай мiнезделетін.
2. Жазаны өтеу мерзiмiндегi денсаулығының жай-күйi. Егер науқастанса, онда емделуге қалай қарайды.
3. Еңбекке қатынасы. Қамауға алынғанға дейiн қайда және кiм болып жұмыс iстедi. ТМ-да жұмыс iстейдi. Қаншалықты еңбекқор, адал ұқыпты, еңбекте бастамашылық таныта ма немесе жалқау. Жабдықтарға, құрал-саймандарға, шиқуатқа және т.б. ұқыпты немесе ұқыпсыз, немқұрайлы қарайды. Техника қауiпсiздiгi ережелерін орындайды ма, жоқ па. Егер жаман жұмыс iстесе немесе жұмыстан бас тартса немесе жалтарса, онда қаншалықты жиi және қандай себептермен жасады.
4. Жасалған қылмысқа және сол үшiн берілген жазаға көзқарасы. Мойындайды, жасаған қылмысы үшiн өзiн айыптайды немесе айыптамайды, немесе кешірім алу мақсатында жасайды. Талап арыздың болуы және оны өтеу.
5. Жазаны өтеудің белгiленген тәртібіне қарым-қатынасы. Режим талаптарын, ТМ iшкi тәртiп қағидаларын, жеке гигиена ережелерiн орындау. ТМ әкiмшiлiгiне және оның талаптарына қарым-қатынасы, типтi теріс қылықтар немесе іс-әрекеттер. Құқық бұзушылықтары, марапаттаулары мен жазалауларының болуы. Басқа сотталғандардың теріс қылықтарына қалай қарайды. Кiмдермен байланыс жасайды, кiммен достасады, басқа сотталғандарға немесе олар оған қандай ықпал жасайды.
6. Жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектеп оқуға қатысы.
Оқиды ма, жоқ па, нешінші сыныпта немесе қандай курстарда, қалай оқиды. Егер оқуға тиіс болып оқымай жүрсе, онда неге оқымайды.
7. Тәрбие іс-шараларына қатынасы. Қоғамдағы әлеуметтiк өзгерiстерге қатысы. Өмiр туралы, адам және оның қызметі туралы пайымдаулары. Әлеуметтiк-құқықтық оқуы жүйесiнiң сабақтарына қатынас, материалды меңгеру дәрежесi, семинар сабақтарындағы белсендiлiгi. Мәдени-бұқаралық, спорттық iс-шараларға қатысуы. Міндетті тәрбие iс-шараларына қатысуы.
8. Сотталғандар ұжымындағы жағдай және оған қатынасы. Қандай өздігінен қызмет ету ұйымдарының жұмысына қатысады және оларға қатынасы.
9. Тұлғаның психикалық келбетiнiң негiзгi ерекшелiктерi, қажеттіліктері, қызығушылықтары.
10. Эмоциялар мен сезiмдер: оң немесе терiс, белсендi немесе енжар, көңiл-күйi, алаңдауы, құмарлығы.
11. Моральдық, эстетикалық, интелектуалдық сезімдерінің даму деңгейі, қабілеттері, білімі, іскерлігі, бейімділіктері, дағдылары, әдеттері (теріс және оң).
12. Мiнез-құлқының ерекшелiктерi: сабырлы, салмақты, баяу, қатты қозғыш, еліктегіш, ашуланшақ, іскер, жалқау және т.б.
13. Отбасына қарым-қатынасы: кiмге қамқорлық жасайды, хат алмасу, сәлем-сауқат, бандерольдерді және т.б. кiм жiбередi.

1. Как характеризовался в следственном изоляторе или другом исправительном учреждении.
2. Состояние здоровья в период отбывания наказания. Если болеет, то как относится к лечению.
3. Отношение к труду. Где и кем работал до ареста. Работает в ИУ. Насколько трудолюбив, добросовестен, аккуратен, проявляет инициативу в труде или ленив. Бережно или небрежно, безразлично относится к оборудованию, инструментам, сырью и т.д. Выполняет или нет правила техники безопасности. Если работает плохо или допускал отказы или уклонения от работы, то, как часто и по каким причинам.
4. Отношение совершенному преступлению и к наказанию за него. Осознает, осуждает или нет себя за совершенное преступление, или это делает с целью получить снисхождение. Наличие иска и его возмещение.
5. Отношение к установленному порядку отбывания наказания. Выполнение требований режима, правил внутреннего распорядка ИУ, правил личной гигиены. Отношение к администрации ИУ и ее требованиям, типичные проступки или поступки. Имеющиеся правонарушения, наличие поощрений и взысканий. Как относится к отрицательным поступкам других осужденных. С кем поддерживает связи, с кем дружит, какое влияние оказывает на других осужденных, либо они на него.
6. Отношение к учебе в общеобразовательной и профессиональной школе. Обучается или нет, в каком классе, или на каких курсах, как учится. Если подлежит обучению и не учится, то почему.
7. Отношение к воспитательным мероприятиям. Отношение к социальным переменам в обществе. Рассуждения о жизни, о человеке и его назначении. Отношение к занятиям в системе социально-правовой учебы, степень усвоения материала, активность на семинарских занятиях. Участие в культурно-массовых, спортивных мероприятиях. Участие в обязательных воспитательных мероприятиях.
8. Положение в коллективе осужденных и отношение к нему. В работе каких самодеятельных организаций участвует и отношение к ним.
9. Основные особенности психического облика личности, потребности, интересы.
10. Эмоции и чувства: положительные или отрицательные, активные или пассивные, настроения, переживания, любознательность.
11. Степень развития моральных, эстетических, интеллектуальных чувств, способности, знания, умения, склонности, навыки, привычки (отрицательные и положительные).
12. Особенности характера: спокойный, уровновешанный, медлительный, сильно возбудим, порывистый, вспыльчивый, деятельный, ленивый и т.д.
13. Отношение к семье: к кому проявляет заботу, переписка, кто присылает посылки, бандероли и т.д.

14. Өзі-өзiне қарым-қатынасы: тұйық, сыншыл, талап қойғыш, өзiн-өзі тәрбиелеумен айналысады ма, жоқ па және оның нәтижелерi.
15. Еркiндiк қасиеттерi: мақсаткерлік, дербестік, иланғыштық, ерік жігері (еркiн, нашар), батылдық, табандылық (табанды немесе тiк, табанды емес).
16. Мiнездеме бойынша қорытынды: жазасын өтеу барысында сотталғанның психологиялық келбетiнде қандай өзгерiстер пайда болды, түзелу деңгейі қандай.
Жасақ бастығы ____________________________________________________
(тегi, атағы, қолы)
20_____ ж. «___» ______________
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
7-қосымша
Сотталғанға психологиялық тексерiс жүргізуге
ӨТIНIМ
Күні __________________________________
Психологтың Т.А.Ә., атағы, лауазымы _______________________________
___________________________________________________________________
Сотталғанның белгiленген деректерi:
Т.А.Ә., туған жылы  _______________________________________________
Бап, мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы _________________________________
Ұстау шарты _______________________________________________________
Қай уақыттан бастап ТИ, ТМ-да _____________________________________
Бұрын тексерiлген бе ______________________________________________
ТАПСЫРМАНЫҢ ҚЫСҚАША СИПАТТАМАСЫ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қызметкердiң Т.А.Ә., атағы, лауазымы  _____________________________
(қолы)
тексерiстiң нәтижесі және тексерiлiп жатқан адаммен одан әрi жұмыс
жасауға ұсыныстар _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тексерiстi жүргiзген: ____________________________________________
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
8-қосымша
_____________________ бастығына
(ТМ атауы)
19__ ж. _________________ туылған
(туған жері)
20__ ж. ҚК _________ бабы бойынша
________ жылға бас бостандығынан
айыруға сотталған
________________________________
(сотталғанның Т.А.Ә.)
Cотталғанға дейін _______________
_________________________ тұрдым
(индекс) (мекен-жайы)
________________________________
(кәсіпорынның, мекеменiң аты, қызметi)
__________________ жұмыс жасадым.
АРЫЗ
Босатылған кезде маған ______________________________________________
(жол құжаттарын ресiмдеудi,
_____________________________________________________________________
мекен-жай бойынша кету талонын беруiңiздi; таңдаған тұрғылықты
_____________________________________________________________________
жеріңіз нақты мекен-жайы, бұрынғы тұрғылықты жерiне оралмауының
_____________________________________________________________________
себептерi көрсетiлуiн) өтiнемiн
Жұмысқа және тұрмыстық орналастыру үшiн көмек _______________________
_____________________________________________________________________
(көмек қажет пе әлде жоқ па, егер қажет болса, қандай көмек керек
_____________________________________________________________________
екенi нақты көрсетiлсiн, қайда жұмыс iстейтiн ойы бар) сұраймын.
20___ жылғы _________________________
(сотталғанның қолы)
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
9-қосымша
Мекеменің мөртабаны                               __________________
(кімге)
ХАБАРЛАМА
20___ ж.____________________________________________________________
(мекеме атауы)
________________________________________________ жазасын өтеп жатқан
(ҚК қандай бабы (баптары) бойынша, жазалау шарасы)
____________________________________________________________________
тұрғылықты жерге шығуға
____________________________________________________________________
(таңдаған тұрғылықты мекен-жайы көрсетілсін)
және _________________________________________ жұмыс істеуге ойы бар
(босатылатынның таңдаған жұмыс орны көрсетілсін)
_________________________________________________________ босатылады.
(Т.А.Ә., туған жылы және жері)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 176-бабының
1-тармағына сәйкес оның тұрғылықты жерінің бар екені _______________
оның еңбекке жарамдылығы____________________________________________
және мамандығы _________________________________туралы хабарлаймыз.
Мекеме бастығы______________________________________________________
(Т.А.Ә. қолы)
20___ж. ______________
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
10-қосымша
Еңбекке және тұрмыстық орналастыруды
қажет ететiн адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Т.А.Ә.
Туған жылы
Қашан, қандай бап бойынша, қандай мерзімге сотталған
Мамандығы
Мерзімінің аяқталуы
Таңдаған тұрғылықты жері
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
11-қосымша
Мекеменің мөртабаны
Iшкi iстер департаментінің бастығына
____________________________________
____________________________________
Түзеу мекемесiнен босатылатын (босатылған) адам туралы
ХАБАРЛАМА
20__ ж. ____________________________________________________________
(ТМ атауы)
____________________________________________________________________
(босатуға негiздеме)
____________________________________________________________________
(босатылу күнi)
____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
босатылады, босатылды.

14. Отношение к самому себе: скромный, самокритичный, требовательный, занимается или нет самовоспитанием и его результаты.
15. Волевые качества: целеустремленность, самостоятельность, внушаемость, сила воли (волевой, слабовольный), решительность, настойчивость (настойчивый или упрямый, не настойчивый).
16. Выводы по характеристике: какие изменения в психическом облике осужденного наступили в процессе отбывания наказания, какова степень исправления.
Начальник отряда ________________________________________________
(фамилия, звание, подпись)
«_____»_________________20___г.
Приложение 7
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
ЗАЯВКА
на проведение психологического обследования осужденного
Дата ______________________
Ф.И.О., звание, должность психолога _________________________________
_____________________________________________________________________
Установочные данные осужденного:
Ф.И.О., год рождения _______________________________________________
Статья, срок, н/срока _______________________________________________
Условия содержания __________________________________________________
С какого времени в СИЗО, ИУ _________________________________________
Обследовался ли ранее _______________________________________________
КРАТКОЕ ОПИСАНИЕ ЗАДАНИЯ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ф.И.О., звание, должность сотрудника _______________________________
(подпись)
результат обследования и рекомендации в дальнейшей работе с
обследуемым: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
обследование провел: _______________________________________________
Приложение 8
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
Начальнику _______________________
(наименование ИУ)
от _______________ 19_ г. рожд.______
(Ф.И.О. осужденного) (место рождения)
___ 20_г. осужденного по ст.__ УК к
____________ годам лишения свободы.
До осуждения проживал по _____________
(индекс)
______________________________________
(адрес)
работал _____________________________
(наименование предприятия,
_____________________________________
учреждения, занимаемая должность)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас при освобождении _________________________________________
(оформить проездные документы, выписать
____________________________________________________________________
талон убытия по адресу: указать точный адрес избранного места
жительства, ________________________________________________________
причины невозвращения к прежнему месту жительства)
В помощи по трудовому и бытовому устройству __________________
(указать, нуждается
____________________________________________________________________
или нет, если нуждается, то указать конкретно, какая необходимая
помощь, ____________________________________________________________
где намеревается работать)
___________ 20__г. __________________________
(подпись осужденного)
Приложение 9
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
Штамп
учреждения                                          ______________
(кому)
УВЕДОМЛЕНИЕ
________ 20____ г. из _______________________________________
(наименование учреждения)
освобождается _____________________________________________________
(Ф.И.О. год и место рождения)
___________________________________________________________________
отбывающий наказание ______________________________________________
(по какой статье (статьям) УК, мера наказания)
___________________________________________________________________
который намерен выехать на жительство _____________________________
___________________________________________________________________
(указать адрес избранного местожительства)
___________________________________________________________________
и работать_________________________________________________________
(указать место работы, избранное освобождаемым)
В соответствии с пунктом 1 статьи 176 Уголовно-исполнительного
кодекса Республики Казахстан уведомляем о наличии у него жилья
___________________________________________________________,
его трудоспособности _______________________________________________
и имеющихся специальностях _________________________________________
Начальник учреждения __________________________________
(Ф.И.О. подпись)
_________________ 20___г.
Приложение 10
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
ЖУРНАЛ
учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве
Ф.И.О.
Год
рождения
Когда,
по какой
статье,
на какой
срок
осужден
Специ-
ально-
сть
Конец
срока
Избранное
место
житель-
ства
Принятые
меры
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 11
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
Штамп
учреждения
Начальнику Департамента внутренних дел
______________________________________
______________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
на лицо, освобождаемое (освобожденное)
из исправительного учреждения
20__г. из __________________________________________________________
(наименование ИУ) ____________________________________________________________________
(основание для освобождения)
Будет освобожден(а) освободился(ась) _______________________________
(дата освобождения)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)

1. Туған жылы, айы, күнi, жерi _____________________________________
2. Босатылған кезде таңдап алған тұрғылықты жерi ___________________
3. Сотталғанға дейiн мына мекен-жай бойынша: ата-анасымен бiрге;
туысқандарымен бiрге; балалар үйiнде; мектеп-интернатта; оқу
орнының, кәсiпорынның жатақханасында, жеке меншiк пәтерiнде, бөтен
адамдардың пәтерiнде тұрды, ________________________________________
____________________________________________________________________
(керегiнiң астын сызыңыз)
нақты тұрғылықты жері жоқ
4. Сотталғанға дейiн жұмыс iстедi, оқыды ___________________________
____________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, сыныбы, курсы, лауазымы, жұмыс орны)
5. Мамандығы _______________________________________________________
____________________________________________________________________
6. ТМ-да мына мамандық бойынша жұмыс iстедi ________________________
7. Бiлiмi __________________________________________________________
8. ТМ-де оқыды _____________________________________________________
9. Сотты болуы _____________________________________________________
10. Соңғы қылмысы: жалғыз, топпен және _____________________________
адаммен; ересектермен бiрлесiп (астын сызыңыз) жасалған;
11. Жасалған қылмысқа қатысу дәрежесi ______________________________
____________________________________________________________________
(ұйымдастырушы, арандатушы; орындаушы, ортақ қатысушы; жасырушы және т.б.)
12. Байланыстары:
1) бiр iс бойынша соңғы рет бiрге сотталған адамдар:
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты жерi)
2) жақын жағымсыз байланыстары болған және алдағы уақытта байланыста болуы мүмкiн адамдар: __________________________________
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты жерi қайда және қашан кету ойы бар)
3) бостандықта қалған немесе ТМ-дан босатылуға жататын адамдар ішінен оң ықпал көрсетуi мүмкiн адамдар: ___________________________
____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, тұрғылықты жерi)
13. Туысқандары туралы мәлiмет: ____________________________________
(Т.А.Ә., тұрғылықты жерi)
____________________________________________________________________
14. ТМ-да болған мерзiм бойынша мiнездеме __________________________
бұрын жасалған қылмысқа және өтелген жазаға қарым қатынасы; жасаған
қылмысын айыптайды, жазаны әдiл емес деп санайды, бұрын жасалған
қылмыстарын айтып мақтанады, қылмыс мемлекеттiк органдарға белгiлi
болғанына өкiнедi;
ТМ әкiмшiлiгiнiң талаптарына қарым-қатынасы: _______________________

1. Год, месяц, число, место рождения ________________________________
2. Место жительства, избранное при освобождении _____________________
_____________________________________________________________________
3. До осуждения проживал (а) у родителей; у родственников, в
детском доме; в школе-интернате; в общежитии учебного заведения,
предприятия, в собственной квартире, на квартире у посторонних лиц
по адресу:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
без определенного места жительства
4. До осуждения работал (а), учился (лась) _________________________
____________________________________________________________________
наименование учебного заведения, класс, курс, должность, место
работы)
5. Имеет специальности _____________________________________________
____________________________________________________________________
6. В ИУ работал(а) по специальности ________________________________
7. Имеет образование _______________________________________________
8. В ИУ учился (лась) ______________________________________________
9. Судимости _______________________________________________________
10. Последнее преступление совершенно: в одиночку; в группе и из__________
человек; совместно с взрослыми (подчеркнуть); ______________________
11. Степень участия в совершенном преступлении _____________________
____________________________________________________________________
(организатор; подстрекатель; исполнитель; соучастник; укрыватель и
др.)
12. Связи:
1) лица, с которыми был (а) осужден (а) в последний раз по
одному делу ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка, место постоянного
жительства)
2) лица, с которыми поддерживал (а) в ИУ близкие отрицательные
связи и может поддерживать их в дальнейшем: _________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка, место жительства,
куда и когда намерен убыть)
3) лица, которые могут оказать положительные влияние, из числа
оставшихся на свободе или подлежащих освобождению из ИУ ____________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место жительство)
13. Сведения о родственниках: ______________________________________
(Ф.И.О., место жительства)
14. Характеристика за период пребывания в ИУ: ______________________
отношение к ранее совершенному преступлению и отбытому наказанию,
осуждает свое преступление, наказание считает несправедливым,
бравирует преступным прошлым, жалеет о том, что преступление стало
известно государственным органам: __________________________________
____________________________________________________________________
отношение к требованиям администрации ИУ: __________________________

1) еңбекке, оқуға деген көзқарасы ____________________________
2) мiнез-құлық стилі _________________________________________
3) туысқандарымен қарым-қатынасы______________________________
4) ұжыммен қарым-қатынасы ____________________________________
5) марапаттаулары бар ________________________________________
6) жазалаулары бар ___________________________________________
7) өзiне деген көзқарасы _____________________________________
8) мiнез-құлқының бағыты _____________________________________
9) жағымсыз қызығушылықтары мен бейiмдiлiктерi _______________
10) жазасын өтегеннен кейiнгi ойы ____________________________
11) босатылғаннан кейiнгi ескерту шаралары туралы ұсынымдар
____________________________________________________________________

1) Отношение к труду, учебе __________________________________
2) Стиль поведения ___________________________________________
3) Отношение к родственникам _________________________________
4) Отношения с коллективом____________________________________
5) Имел поощрения ____________________________________________
6) Имел взыскания ____________________________________________
7) Отношения к себе __________________________________________
8) Направленность поведения __________________________________
9) Отрицательные склонности и интересы _______________________
10) Намерения после отбывания наказания: _____________________
11) Рекомендации о предупредительных мерах после освобождения:
____________________________________________________________________

12) физиологиялық ерекшелiктерi мен бұрын ауырған аурулары ___
____________________________________________________________________
13) ауызша келбетiнiң ерекшеліктері, татуировкалары __________
Мекеменiң бастығы ____________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
12-қосымша
Жасақ бастығының құжаттамасы
Жасақ бастығының журналы
Жасақтағы сотталғандардың тiзiмдiк құрамы
Сотталғанның Т.А.Ә.
Қайдан келген
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің қандай бабы бойынша сотталған
Мерзімінің басталуы
Мерзімінің аяқталуы
1
2
3
4
5
6
Сотталғандарды көтермелеу және жазалау
Сотталғанның Т.А.Ә.
Көтермелеу түрі
Күні, бұйрықтың №
Көтермелеуді кім жариялады
1
2
3
4
5
Сотталғанның Т.А.Ә.
Жазалау түрі
Күні
Жазалауды кім салды
Жазалауды алу күні
1
2
3
4
5
6
Тәртiптiк практиканы талдау
1. Өткен жылдың ұқсас мерзімімен салыстырғанда тоқсан бойы жасақта жаза өтеудің белгіленген тәртібін бұзу саны;
2. Жаза өтеудің белгіленген тәртібін бұзуды алдын алу жөнінде жасақта жүргізілген шаралар;
3. Келесі есеп беретін мерзімге жасақтың мақсаттары мен міндеттері.
Жаза өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзуға бейiм адамдардың және
профилактикалық есепте тұрған сотталғандардың тiзiмi
Сотталғанның Т.А.Ә.
Бұзушылықтың қандай түріне бейімді
Есеп категориясы
Есептен алып тастау туралы белгі
1
2
3
4
5
Жасақта тәрбие жұмыстарының кешендік жоспары
Шаралардың атауы
Орындау мерзімі
Орындаушы
Ескертпе
1
2
3
4
5
Сотталғандардың жасақта өткiзiлетiн сабақтар мен iс-шараларға қатысуын есепке алу журналы
Сабақтың тақырыбы (шараның атауы)
Сотталғанның Т.А.Ә.
Күні
Қатысу туралы белгі
Жасақ тәрбиешілер кеңес хаттамаларының журналы
1. Төрағалық етуші;
2. Қатысушылар;
3. Күн тәртібі;
4. Бандаушылар;
5. Шешім.
Сотталғандарды жеке мәселелерi бойынша қабылдау журналы
Сотталғанның Т.А.Ә.
Күні
Қандай мәселе бойынша өтінім жасады
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргізу қағидасына
13-қосымша
Психологтың құжаттамасы
Карантинде сотталғандарды қабылдау журналы
Т.А.Ә. жасы, басқа деректер
УҰИ, ТИ, ТМ қайдан келді
Жұмыстың әдістері, әдістемесі
Мінездеме
Жұмыс бойынша ұсынымдар
1
2
3
4
5
6
Жеке мәселелер бойынша қабылдау психоконсультациялар, психокоррекциялық және психопрофилактикалық іс-шаралар журналы
Күні, уақыты
Т.А.Ә. жасы, басқа деректер
Консультацияның сипаты (алғашқы, екінші, әңгіменің мазмұны).
Психотүзету іс-шараларының атауы, индивид мінез-құлқының өзгеру мақсаты, деңгейі.
Психопрофилактикалық іс-шараның мақсаты
Ескерту (ескертуде тар маманға жолдайтын қажетті белгілер жасалады). Редакциясы туралы және мінез-құлқының өзгеру деңгейі туралы қорытынды (іс-шаралардың қосымша кешенін өткізу қажеттілігі)
1
2
3
4
Егер психокоррекциялық және психопрофилактикалық іс-шаралар топпен өткізілсе, онда 2-тармақта топ санаты (есеп санаты) көрсетіледі
Сотталғандарды психодиагностикалық тексеру хаттамаларының журналы
(соның ішінде қызметкерлердің өтінімдері бойынша)
Күні, уақыты
Т.А.Ә. жасы, биографиялық және басқа деректер
Сұраным (өтінім) кімнен түсті
Жұмыстың әдістері, психодиагностикалық әдістемелер
Зерттеу нәтижелері, қорытындылар, ескертулер, психологтың Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
Егер диагностика топтық әдіспен жасалса, онда 2-тармақта топ санаты көрсетіледі
журналға өтінімдердің қарастырылған бланкілері бар папка қоса беріледі
Сотталғандардың туысқандары үшін консультациялар өткізу журналы
Күні, уақыты
Сотталғанның және туысқанның Т.А.Ә., туысқандық деңгейі
Консультация кімнің өтінімі бойынша өткізіледі
Проблеманың сипаты
Нәтижелері, қорытындылары, ұсынымдар
1
2
3
4
5
Профилактикалық есепте тұрған адамдарды есепке алу журналы
Сотталғанның Т.А.Ә., жалпы мәліметтер, есеп санаты
Профилактикалық есепке тұрғызу сипаттамасы, негіздері
Қызметкерлерге ұсынымдар, психологтың Т.А.Ә.
Таныстым, Т.А.Ә. қызметкерлердің қолы
1
2
3
4
5
Сотталғандарға арналған психологиялық босаңсу бөлмесінде өткізілетін
іс-шараларды есепке алу журналы
Өткізілетін жұмыстың түрі
Топ санаты, қатысушылардың тізімі
Іс-шараның күні, басы/аяғы
Нәтиже
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Профилактикалық есепте тұрған адамдардың картотекасы
Есепте тұрған сотталғанның психологиялық картасы
Фото

12) Физиологические особенности и перенесенные заболевания ___
____________________________________________________________________
13) Особенности словесного портрета, татуировки ______________
Начальник учреждения _______________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 12
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
Документация начальника отряда Журнал начальника отряда Списочный состав осужденных отряда
Ф.И.О.
осужденного
Откуда
прибыл
По какой
статье
Уголовного
кодекса
Республики
Казахстан
осужден
Начало
срока
Конец
срока
1
2
3
4
5
6
Поощрения и взыскания осужденных
Ф.И.О.
осужденного
Вид поощрения
Дата,
№ приказа
Кем объявлено
поощрение
1
2
3
4
5
Ф.И.О.
осужденного
Вид
взыскания
Дата
Кем
наложено
взыскание
Дата снятия
взыскания
1
2
3
4
5
6
Анализ дисциплинарной практики
1. Количество нарушений установленного порядка отбывания наказания в отряде за квартал в сравнении с аналогичным периодом прошлого года;
2. Проведенные мероприятия в отряде по профилактике нарушений установленного порядка отбывания наказания;
3. Цели и задачи отряда на следующий отчетный период.
Список лиц, склонных к нарушениям установленного порядка
отбывания наказания и осужденных, состоящих на профилактическом учете
Ф.И.О. осужденного
К какому
виду
нарушения
склонен
Категория
учета
Отметка о
снятии с
учета
1
2
3
4
5
Комплексный план воспитательной работы в отряде
Наименование
мероприятия
Срок
исполнения
Исполнитель
Примечание
1
2
3
4
5
Журнал учета посещаемости осужденными занятий и мероприятий,
проводимых в отряде
Тема занятия
(наименование
мероприятия)
Ф.И.О.
осуженного
Дата
Отметка о присутствии
Журнал протоколов заседаний Совета воспитателей отряда
1. Председательствующий;
2. Присутствующие;
3. Повестка дня;
4. Докладчики;
5. Решение.
Журнал приема осужденных по личным вопросам
Ф.И.О. осужденного
Дата
По какому
вопросу
обратился
Принятые
меры
1
2
3
4
5
Приложение 13
к Правилам проведения воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
Документация психолога Журнал приема осужденных в карантине
Ф.И.О.
возраст,
другие
данные
Откуда
прибыл ИВС,
СИЗО, ИУ
Методы
работы,
методики
Характерис-
тика
Рекоменда-
ции по
работе
1
2
3
4
5
6
Журнал приема по личным вопросам, психоконсультаций, психокоррекционных и психопрофилактических мероприятий
Дата,
время
Ф.И.О.,
возраст
др.
данные
Характер консультации
(первичная, вторичная,
содержание беседы).
Наименование
психокоррекционного
мероприятия, цель, степень
деформации поведения индивида.
Цель психопрофилактического
мероприятия
Примечания (в
примечании
делаются
необходимые
пометки, в которых
может быть
направление к
более узкому
специалисту)
Вывод о реакции и
степени изменения
поведения
(необходимость
проведения
дополнительного
комплекса
мероприятий)
1
2
3
4
Если психокоррекционные и психопрофилактические мероприятия
проводятся с группой, то в п. 2 указывается категория группы
(категория учета).
Журнал протоколов психодиагностических обследований осужденных
(в том числе по заявкам сотрудников)
Дата,
время
Ф.И.О.,
возраст,
биографи-
ческие
и др.
данные
От кого
поступил
запрос
(заявка)
Методы работы,
психодиагности-
ческие методики
Результаты
исследования
выводы, примечания
Ф.И.О психолога
1
2
3
4
5
Если диагностика применяется групповым способом, то в п. 2
указывается категория группы.
к журналу прилагается папка с отработанными бланками заявок
Журнал консультаций для родственников осужденных
Дата,
время
Ф.И.О. осужденного
и родственника,
степень родства
По чьей
заявке
проводится
консультация
Характер
проблемы
Результаты,
выводы,
рекомендации
1
2
3
4
5
Журнал учета лиц, состоящих на профилактическом учете
Ф.И.О.
осужденного,
общие
данные,
категория
учета
Характеристика,
основания
постановки на
профилактический
учет
Рекомендации
сотрудникам,
Ф.И.О. психолога
Ознакомлен
Ф.И.О.
роспись
сотрудников
1
2
3
4
5
Журнал учета проводимых мероприятий в комнате
психологической разгрузки для осужденных
Вид
проводимой
работы
Категория
группы,
список
участников
Дата,
начало/
конец
мероприятия
Результат
Примечание
1
2
3
4
5
6
Картотека лиц, состоящих на профилактическом учете Психологическая карта осужденного, состоящего на учете
Фото

1. Т.А.Ә.____________________________________________________________
2. Туған жылы  ______________________________________________________
3. Ұлты _____________________________________________________________
4. Бабы, мерзімі, мерзімінің басталуы, мерзімінің аяқталуы __________
5. Профилактикалық есептің тобы _____________________________________
2-парақ
Алғашқы зерделеудің деректері
Зерделеу күні  ______________________________________________________
1. Әлеуметтік жағдай ________________________________________________
1.1. Білімі _________________________________________________________
1.2. Кәсібі _________________________________________________________
1.3. Қарулы күштерде қызмет _________________________________________
1.4. Сотталу саны, жазаны қайда өтеген ______________________________
_____________________________________________________________________
1.5. Отбас жағдайы __________________________________________________
2. Психиатрда, наркологта есепте тұрған ба __________________________
3. Бас миының зақымданулар болды ма _________________________________
4. Жақын туысқандарында психикалық аурулар және өзі-өзіне қол жұмсау
_____________________________________________________________________
5. Сыртқы тексеру ___________________________________________________
3-парақ
Психологиялық мінездеме
1. Интеллект (жоғары, төмен, орташа) _______________________________
2. Өзін-өзі бағалау (төмен, жоғары) ________________________________
3. Эмоционалдық және мінезтану ерекшеліктері _______________________
4. Қоршаған ортаға қатынасы:
достық ниетте (иә, жоқ)_______, ақылмен жол береді (иә, жоқ)________
өзінің микроорта мүшелерімен шиеленіске дайындығы (бар, жоқ)________
қазымырдықтың, иронияның, мысқылдықтың, маңызы жоқ себептер бойынша
қатынасты үзу бар немесе жоқтығы ___________________________________
жаңа байланыстарға бейім ___________________________________________
жаңа байланыстардан қашқындайды, жалғыздық проблемалар, қатынастың
жетіспеушілігі _____________________________________________________
ортаға бейімделу (тез, жай) ________________________________________

1. Ф.И.О. ___________________________________________________________
2. Год рождения _____________________________________________________
3. Национальность ___________________________________________________
4. Статья, срок, начало срока, конец срока __________________________
5. Группа профилактического учета ___________________________________
страница 2
Данные первичного обследования
Дата обследования ___________________________________________________
1. Социальное положение _____________________________________________
1.1. Образование ____________________________________________________
1.2. Профессия ______________________________________________________
1.3. Служба в вооруженных силах _____________________________________
1.4. Количество судимостей, где отбывал наказание ___________________
_____________________________________________________________________
1.5. Семейное положение _____________________________________________
2. Состоял ли на учете у психиатра, нарколога _______________________
3. Были ли черепно-мозговые травмы __________________________________
4. Психические заболевания и суициды у близких родственников ________
_____________________________________________________________________
5. Внешний осмотр ___________________________________________________
страница 3
Психологическая характеристика
1. Интеллект (высокий, низкий, средний) _____________________________
2. Самооценка (заниженная, завышенная) ______________________________
3. Эмоциональные и характерологические особенности __________________
4. Отношение к окружающим:
дружелюбное (да, нет)________, идет на разумные уступки (да,
нет)________
настрой на конфликт с членами своей микросреды (есть,нет) _____
наличие или отсутствие придирчивости, иронии, сарказма, прерывания отношения по незначительному поводу ______________________
расположен к новым контактам __________________________________
избегает новых контактов, проблемы одиночества, недостатки отношений ___________________________________________________________
адаптация в среде (быстрая, медленная)_________________________