Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 167 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 маусымда № 7736 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 183 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 183 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану Ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы № 68 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4669 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                  Г.Марченко
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 28 сәуірдегі
№ 167 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе)
ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету
шараларын қолдану қағидалары
Осы Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Заң), «Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 167. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2012 года № 7736. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 183
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 3-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года № 68 «Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к субъектам рынка ценных бумаг» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4669).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2012 года № 167
Правила
применения ограниченных мер воздействия к субъекту
рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками
крупного участника, крупному участнику организации,
осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее - Закон), от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций» и устанавливают порядок применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 29.03.2013 № 79 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Заңның 3-1-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолданады:
1) орындалуы міндетті жазбаша ұйғарым береді;
2) акционерлерге бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерлерін орнынан шеттету туралы мәселе қойылады;
3) инвестициялық комитеті мүшелерін инвестициялық комитеті құрамынан міндеттемелерді орындаудан шеттетеді;
4) міндеттеме-хат ұсыну туралы талап ету жібереді;
5) міндетті қол қоюға жататын бағалы қағаздар нарығының субъектісімен жазбаша келісім жасайды.
2. Уәкілетті орган ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлғаларға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына қатысты, егер көрсетілген тұлғалардың, ірі қатысушысы белгілерін иеленуші заңды тұлғалардың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларының лауазымды адамдарының және (немесе) қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеті (әрекетсіздігі) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жай-күйін нашарлатқанын анықтаса, Қағидалардың 1-тармағының 1) және 5) тармақшаларында келтірілген шараларды қолданады.
3. Қағидалардың мақсаты үшін зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жай-күйін нашарлатқан Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген тұлғалардың заңсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі бұзушылығы нәтижесінде зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымы меншікті капиталы жеткіліктілігінің және зейнетақы активтері кірістілігінің пруденциалдық нормативінің бұзушылығына жол берген, сондай-ақ егер көрсетілген осы іс-әрекеттер "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 41-2-бабының 1-тармағында атап көрсетілген зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жай-күйін нашарлауына әсер ететін факторлардың туындауына себеп болған іс-әрекеті деп танылады.
4. Уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына шектеулі ықпал ету шараларын қолдануы мынадай факторлардың біреуін немесе бірнешеуін ескере отырып жүргізіледі:

Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.03.2013 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В случаях, установленных статьей 3-1 Закона, уполномоченный орган применяет к субъекту рынка ценных бумаг одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дает обязательное для исполнения письменное предписание;
2) ставит вопрос перед акционерами об отстранении руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг;
3) отстраняет членов инвестиционного комитета от исполнения обязанностей в составе инвестиционного комитета;
4) направляет требование о предоставлении письма-обязательства;
5) составляет с субъектом рынка ценных бумаг письменное соглашение, которое подлежит обязательному подписанию.
2. Уполномоченный орган применяет в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, крупных участников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, меры, приведенные в подпунктах 1) и 5) пункта 1 Правил, если установит, что нарушения, неправомерное действие (бездействие) указанных лиц, должностных лиц и (или) работников юридических лиц, обладающих признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, ухудшили финансовое состояние организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
3. Для целей Правил под нарушениями, неправомерными действиями или бездействием лиц, указанных в пункте 2 Правил, которые ухудшили финансовое состояние организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, понимаются действия, в результате которых организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, было допущено нарушение пруденциального норматива достаточности собственного капитала и доходности пенсионных активов, а также, если указанные действия стали причиной возникновения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, перечисленных в пункте 1 статьи 41-2 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».
4. Применение уполномоченным органом ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг и (или) лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, производится с учетом одного или нескольких из следующих факторов:

1) тәуекел дәрежесі.
Қағидалардың мақсаттары үшін тәуекел ретінде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қызметін жүзеге асыруы кезінде азаматтық, қаржылық заңнамалар және әлеуметтік қамсыздандыру туралы заңнама (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының заңнамасы) саласында белгіленген талаптарды орындамауы және (немесе) толық орындамауы нәтижесінде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын бұзуы, қоғам мен мемлекеттің мүдделеріне зиян келтіруі, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қаржылық жай-күйінің нашарлауы түрінде теріс салдарлардың туындау ықтималдылығы түсіндіріледі;
2) таңдалған ықпал ету шарасын қолдану нәтижесінде жағдайды түзету қабілеті;
3) бағалы қағаздар нарығының субъектісі үшін бұзушылық сипаты мен ықтимал салдарлары;
4) бұзушылықтың жиiлiгi мен ұзақтығы;
5) жол берiлген бұзушылық нәтижесiнде бағалы қағаздар нарығының субъектісі шығындарының мөлшерi;
6) жол берiлген бұзушылық туралы бағалы қағаздар нарығының субъектісі басшы қызметкерлерiнiң хабардар болуы;
7) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің жалпы қаржылық жай-күйi.
Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің жалпы қаржылық жай-күйi есептілік деректерінің, тексеру материалдарының, аудиторлық есептердің, тәуекелдерді басқару мен iшкi бақылау жүйелерiнiң болуына байланысты талаптарды орындауының, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қаржылық жай-күйi нашарлаған жағдайда қаржылық қолдау алу мақсатында бағалы қағаздар нарығының субъектісі басшылығының акционерлермен өзара іс-әрекет жасау нәтижелерінің негiзiнде айқындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 29.03.2013 № 79 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Уәкілетті орган қолданылған шектеулі ықпал ету шараларын есепке алуды жүргізеді.
2. Жазбаша ұйғарым
6. Заңның 3-1-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының атына бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші заңды тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының түзету шараларды қабылдауға жауапты лауазымды тұлғасын көрсете отырып, анықталған кемшіліктерді белгіленген мерзімде жоюға бағытталған орындауға міндетті түзету шараларды қабылдау туралы жазбаша ұйғарымын шығарады.
7. Түзету шаралары жазбаша ұйғарымда көрсетіледі және клиенттердің алдындағы міндеттемені орындау және (немесе) анықталған кемшіліктерді жою бойынша шараларды орындауға міндеттілігін білдіреді.

1) уровня риска.
Под риском для целей Правил понимается вероятность возникновения негативных последствий в виде нарушения прав и свобод граждан, нанесения ущерба интересам общества и государству в результате неисполнения и (или) неполного исполнения субъектом рынка ценных бумаг требований, установленных в сфере гражданского, финансового законодательств и законодательства о социальном обеспечении (далее – законодательство Республики Казахстан), при осуществлении деятельности, а также ухудшения финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг;
2) способности скорректировать ситуацию в результате применения выбранной меры воздействия;
3) характера нарушения и возможных последствий для субъекта рынка ценных бумаг;
4) частоты и продолжительности нарушения;
5) размеров убытков субъекта рынка ценных бумаг в результате допущенного нарушения;
6) осведомленности руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг о допущенном нарушении;
7) общего финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг.
Общее финансовое состояние субъекта рынка ценных бумаг определяется на основании данных отчетности, материалов проверок, аудиторских отчетов, выполнения требований по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля, а также результатов взаимодействия руководства субъекта рынка ценных бумаг с акционерами с целью получения финансовой поддержки в случае ухудшения финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.03.2013 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченным органом ведется учет примененных ограниченных мер воздействия.
2. Письменное предписание
6. В случаях, установленных статьей 3-1 Закона, уполномоченный орган выносит в адрес субъекта рынка ценных бумаг и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, письменное предписание о принятии обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных недостатков в установленный срок, с указанием должностного лица субъекта рынка ценных бумаг и (или) юридического лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, ответственного за принятие коррективных мер.
7. Коррективные меры указываются в письменном предписании и представляют собой обязательные к исполнению меры по выполнению обязательств перед клиентами и (или) устранению выявленных недостатков.

8. Жазбаша ұйғарым:
бағалы қағаздар нарығы субъектісінің бірінші басшысына немесе оның орнындағы адамға;
бағалы қағаздар нарығы субъектісінің ірі қатысушы белгілерін иеленуші заңды тұлғаның бірінші басшысына;
заңды тұлғаға және оның орнындағы адам болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына;
ірі қатысушы белгілерін иеленуші жеке тұлғаға, жеке тұлға болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына жіберіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерлерін
орнынан шеттету туралы акционерлерге өтініш
9. Заңның 3-1-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығы субъектісінің акционерлері (акционері) алдына бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерін (қызметкерлерін) орнынан шеттету туралы мәселені қояды.
10. Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген шектеулі ықпал ету шараларын іске асыру уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басқару органына қабылданған шектеулі ықпал ету шаралары туралы хабарламасымен және мынадай:
1) уәкілетті органға осы хатты алған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде күн тәртібінде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерін (қызметкерлерін) атқарылатын лауазымынан (лауазымдарынан) шеттету туралы мәселені қарау енгізілген бағалы қағаздар нарығының субъектісі акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу күні туралы мәліметті жіберу;
2) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің жалғыз акционеріне бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерін (қызметкерлерін) атқарылатын лауазымынан (лауазымдарынан) шеттету туралы мәселені қарау қажеттілігі туралы хабарлау талабымен хат жіберу арқылы жүзеге асырылады.
11. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басқару органы уәкілетті органға мынадай ақпаратты жазбаша жібереді:
1) бағалы қағаздар нарығының субъектісі акционерлерінің тиісті жалпы жиналысын - уәкілетті органнан хатты алған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде өткізу күні туралы;
2) бағалы қағаздар нарығының субъектісі акционерлерінің (жалғыз акционерінің) жалпы жиналысымен бағалы қағаздар нарығы субъектісінің басшы қызметкерін (қызметкерлерін) орнынан шеттету туралы мәселесі бойынша осындай шешімді қабылдаған күннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде қабылданған шешімі туралы;
3) бағалы қағаздар нарығының субъектісі акционерлерінің (жалғыз акционерінің) жалпы жиналысының растайтын құжаттарды қоса бере отырып, осындай шешімді қабылдаған күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде шешімді орындау туралы.

8. Письменное предписание доводится до сведения:
первого руководителя субъекта рынка ценных бумаг или лица, его замещающего;
первого руководителя юридического лица, обладающего признаками крупного участника субъекта рынка ценных бумаг;
крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося юридическим лицом, или лиц, их замещающих;
физического лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося физическим лицом.
3. Обращение к акционерам об отстранении
руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг
9. В случаях, установленных статьей 3-1 Закона, уполномоченный орган ставит вопрос перед акционером (акционерами) субъекта рынка ценных бумаг об отстранении руководящего работника (руководящих работников) субъекта рынка ценных бумаг.
10. Реализация ограниченной меры воздействия, указанной в пункте 9 Правил, осуществляется посредством направления уполномоченным органом письма в орган управления субъекта рынка ценных бумаг с требованием:
1) представить в уполномоченный орган сведения о дате проведения общего собрания акционеров субъекта рынка ценных бумаг, в повестку дня которого включено рассмотрение вопроса об отстранении руководящего работника (руководящих работников) субъекта рынка ценных бумаг от занимаемой должности (занимаемых должностей);
2) уведомить единственного акционера субъекта рынка ценных бумаг о необходимости рассмотрения вопроса об отстранении руководящего работника (руководящих работников) субъекта рынка ценных бумаг от занимаемой должности (занимаемых должностей).
11. Орган управления субъекта рынка ценных бумаг письменно доводит до сведения уполномоченного органа информацию о (об):
1) дате проведения соответствующего общего собрания акционеров субъекта рынка ценных бумаг - в течение десяти календарных дней после даты получения письма уполномоченного органа;
2) принятом общим собранием акционеров (единственным акционером) субъекта рынка ценных бумаг решении по вопросу об отстранении руководящего работника (руководящих работников) субъекта рынка ценных бумаг - в течение пяти календарных дней после даты принятия такого решения;
3) исполнении решения общего собрания акционеров (единственного акционера) субъекта рынка ценных бумаг - в течение пятнадцати календарных дней после даты принятия такого решения с приложением подтверждающих документов.

4. Инвестициялық комитеті мүшелерін инвестициялық
комитеті құрамынан міндеттемелерді орындаудан шеттету
12. Заңның 72-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган инвестициялық комитетінің мүшелерін инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттейді.
13. Заңның 72-бабы 8-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті органның тұлғаны не тұлғаларды инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы хабарламасы бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атқарушы органына жіберіледі, ол мұны уәкілетті органның хабарламасын алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттеткен адамдарға жібереді.
14. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атқарушы органы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға тұлғаны не растайтын құжаттарды қоса бере отырып Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген шектеулі ықпал ету шаралары оған қатысты қолданған тұлғаларды инвестициялық комитет құрамынан шығару туралы ақпаратты жазбаша жібереді.
15. Заңның 72-бабының 9-тармағына сәйкес уәкілетті органның осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген хабарламасы инвестициялық комитеттің мүшесіне жіберілген күннен бастап осы адам инвестициялық комитеттің жұмысына қатыспайды және уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейінгі үш жыл ішінде бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының инвестициялық комитетінің құрамына сайланбайды.
5. Міндеттеме-хат
16. Заңның 3-1-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне және (немесе) ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлғаларына, бағалы қағаздар нарығы субъектісінің ірі қатысушыларына бар кемшіліктерді тану фактісі және белгіленген мерзімде оларды жою бойынша және (немесе) жоспарланған іс-шаралардың тізбесін, оларды орындау мерзімдерін және түзету шараларды қабылдауға жауапты бағалы қағаздар нарығының субъектісінің лауазымды тұлғаларын көрсете отырып осындай бұзушылықтарды болдырмау жөніндегі міндеттеме-хатты беру туралы талап етуді жібереді.
17. Уәкілетті органның міндеттеме-хатты ұсыну туралы талап етуі бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қызметінде кемшіліктерді және (немесе) алдағы уақытта болдырмау өзіне тиісті міндеттеме қабылдаған тұлғалар тарапынан түзету шараларды қабылдау арқылы объективті түрде мүмкін болатын көрсетілетін жағдайларда қолданылады.

4. Отстранение членов инвестиционного комитета
от исполнения обязанностей в составе инвестиционного комитета
12. В случаях, установленных статьей 72 Закона, уполномоченный орган отстраняет членов инвестиционного комитета от исполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.
13. В соответствии с частью второй пункта 8 статьи 72 Закона уведомление уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от выполнения обязанностей членов инвестиционного комитета доводится до сведения исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг, который не позднее дня, следующего за днем получения уведомления уполномоченного органа, доводит его до сведения лиц, отстраненных уполномоченным органом от исполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.
14. Исполнительный орган профессионального участника рынка ценных бумаг в течение десяти календарных дней после даты получения уведомления уполномоченного органа, указанного в пункте 13 Правил, письменно доводит до сведения уполномоченного органа информацию об исключении из состава инвестиционного комитета лица либо лиц, в отношении которых применена ограниченная мера воздействия, указанная в пункте 12 Правил, с приложением подтверждающих документов.
15. В соответствии с пунктом 9 статьи 72 Закона с даты доведения до сведения члена инвестиционного комитета уведомления уполномоченного органа, указанного в пункте 13 Правил, данное лицо не участвует в работе инвестиционного комитета и не избирается в состав инвестиционного комитета профессионального участника рынка ценных бумаг в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения об отстранении его от выполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.
5. Письмо-обязательство
16. В случаях, установленных статьей 3-1 Закона, уполномоченный орган направляет требование к субъекту рынка ценных бумаг о предоставлении письма-обязательства, которое содержит факт признания имеющихся недостатков и гарантию руководства субъекта рынка ценных бумаг по их устранению в строго определенные сроки и (или) недопущению впредь подобных нарушений с указанием перечня запланированных мероприятий, сроков их исполнения и должностных лиц субъекта рынка ценных бумаг, ответственных за принятие коррективных мер.
17. Требование уполномоченного органа о предоставлении письма-обязательства применяется в тех случаях, когда в деятельности субъекта рынка ценных бумаг отмечаются недостатки, устранение которых и (или) недопущение их впредь объективно возможно путем принятия коррективных мер со стороны лиц, берущих на себя соответствующие обязательства.

18. Міндеттеме-хатты ұсыну талабы мынадай жағдайлардың бірі болған кезде жеткілікті ықпал ету шарасы болып табылады:
1) өзіне тиісті міндеттеме қабылдаған тұлға ниет білдіріп отырғандығына және оның орындауды қамтамасыз етуге жағдайының және оны орындауды қамтамасыз етуге жағдайының;
2) міндеттемеде уәкілетті орган бұзушылықтарды жоюға және (немесе) оларды алда болдырмауға жеткілікті деп таныған шаралардың нақты құрамы және оларды жүзеге асыру мерзімі болады.
6. Жазбаша келісім
19. Заңның 3-1-бабында белгіленген жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығы субъектісімен және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғамен, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысымен анықталған кемшіліктерді жою қажеттілігі туралы және осыған байланысты бірінші кезектілік шараларды бекіту туралы жазбаша келісім жасайды.
20. Жазбаша келісімде бірінші кезектілік шаралар ретінде басқару органы және (немесе) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының атқарушы органы және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші жеке тұлға, жеке тұлға болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы қабылдайтын кемшіліктерді жою бойынша іс-әрекеттері және (немесе) оларды орындау мерзімі көрсетіледі.
21. Жазбаша келісімде бірінші кезектілік шараларды бекіткен кезде сонымен бірге мыналарға:
1) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының тәуекелдерін төмендетуге;
2) бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының міндеттемесін белгілеуге, бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының қаржылық жай-күйін нашарлатуға әкеп соғатын іс-әрекеттерді жасамауға, сондай-ақ көрсетілген тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын және (немесе) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларын қайта бұзуына бағытталған талаптар енгізіледі.
22. Жазбаша келісімге қол қойған тұлға (тұлғалар) оның талаптарын орындау бойынша өзіне міндеттеме алады.

18. Требование о предоставлении письма-обязательства является достаточной мерой воздействия, при наличии одного из следующих обстоятельств:
1) принявшее на себя соответствующее обязательство лицо намерено и в состоянии обеспечить его выполнение;
2) в обязательстве содержится конкретный состав мер и сроки их осуществления, которые признаются уполномоченным органом достаточными для устранения нарушений и (или) недопущения его впредь.
6. Письменное соглашение
19. В случаях, установленных статьей 3-1 Закона, уполномоченный орган заключает с субъектом рынка ценных бумаг и (или) лицом, обладающим признаками крупного участника, крупным участником организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, письменное соглашение о необходимости устранения выявленных недостатков и об утверждении в связи с этим первоочередных мер.
20. В письменном соглашении указываются действия по устранению недостатков и сроки их исполнения, которые предстоит предпринять органу управления и (или) исполнительному органу субъекта рынка ценных бумаг, и (или) юридического лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося юридическим лицом, и (или) физическому лицу, обладающему признаками крупного участника, крупному участнику организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющемуся физическим лицом, в качестве первоочередных мер.
21. При утверждении первоочередных мер в письменное соглашение также включаются условия, направленные на:
1) снижение рисков субъекта рынка ценных бумаг и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
2) установление обязательства субъекта рынка ценных бумаг и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, не совершать действий, которые влекут ухудшение финансового состояния субъекта рынка ценных бумаг и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также повторное нарушение указанными лицами требований законодательства Республики Казахстан и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом.
22. Лицо (лица), подписавшее (подписавшие) письменное соглашение, принимает (принимают) на себя обязательства по выполнению его условий.

23. Жазбаша келісім әрқайсысының заңды күші бірдей, екі данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде төрт дана етіп жасалады.
Уәкілетті орган қол қойған жазбаша келісімнің төрт данасы ілеспе хатпен бірге бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының атына жіберіледі.
Бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы жазбаша келісімге қол қояды және оны алған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қол қойылған (бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде) екі данасын ұсынады.
7. Қорытынды ережелер
24. Ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушы уәкілетті органның оған қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолданғаны туралы хабарламасын алған күннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде атқарушы органының және өзі ірі қатысушысы болып табылатын ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғамен зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның органының барлық мүшелеріне, сондай-ақ қалған ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаларға және осы зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына хабардар етеді.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде барлық өзінің ірі қатысушыларына және ірі қатысушылары белгілерін иеленуші тұлғаларына оған қатысты шектеулі ықпал ету шаралары шығарылғаны туралы хабардар етеді.
25. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы осы шектеулі ықпал ету шараларында белгіленген мерзімде шектеулі ықпал ету шараларын орындау жөнінде уәкілетті органға жазбаша хабарлайды.
26. Егер уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шарасымен жоспарланған іс-шаралардың тізбесін ұсыну көзделсе бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органның оған қатысты шектеулі ықпал ету шарасын қолдану туралы хабарламасында көрсетілген және кемінде күнтізбелік он бес күнді құрайтын мерзімде уәкілетті органға жоспарланған іс-шараларды орындау мерзімдерін және түзету шараларды қабылдауға жауапты лауазымды тұлғаларын көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасының анықталған бұзушылықтарды жою және (немесе) оларды алда болдырмау бойынша жоспарланған іс-шаралардың тізбесін ұсынады.
Бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші заңды тұлға, заңды тұлға болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы ұсынатын жоспарланған іс-шаралардың тізбесі бағалы қағаздар нарығының субъектісінің және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының басқару органы (бар болса) бекітуге тиіс.

23. Письменное соглашение составляется в четырех экземплярах по два экземпляра на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Четыре экземпляра письменного соглашения, подписанного уполномоченным органом, направляются с сопроводительным письмом в адрес субъекта рынка ценных бумаг и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Субъект рынка ценных бумаг и (или) лицо, обладающее признаками крупного участника, крупный участник организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, подписывает письменное соглашение и представляет в уполномоченный орган подписанные два экземпляра (по одному экземпляру на государственном и русском языках) в течение пяти рабочих дней после даты его получения.
7. Заключительные положения
24. Лицо, обладающее признаками крупного участника, или крупный участник организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в течение пяти календарных дней после даты получения уведомления уполномоченного органа о применении в отношении него ограниченной меры воздействия, ставит в известность об этом всех членов исполнительного органа и органа управления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, лицом, обладающим признаками крупного участника, крупным участником которого он является, а также остальных лиц, обладающих признаками крупного участника, и крупных участников данной организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, в срок, указанный в части первой настоящего пункта, ставит в известность о вынесении в отношении нее ограниченной меры воздействия всех своих крупных участников и лиц, обладающих признаками крупных участников.
25. Субъект рынка ценных бумаг и (или) лицо, обладающее признаками крупного участника, крупный участник организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, письменно уведомляет уполномоченный орган об исполнении ограниченной меры воздействия в срок, установленный данной ограниченной мерой воздействия.
26. Если примененной уполномоченным органом ограниченной мерой воздействия предусмотрено предоставление перечня запланированных мероприятий субъект рынка ценных бумаг и (или) лицо, обладающее признаками крупного участника, крупный участник организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в срок, указанный в уведомлении уполномоченного органа о применении ограниченной меры воздействия, и составляющий не менее чем пятнадцать календарных дней, представляет в уполномоченный орган перечень запланированных мероприятий по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и (или) недопущению их впредь с указанием сроков исполнения запланированных мероприятий и должностных лиц, ответственных за принятие коррективных мер.
Перечень запланированных мероприятий, предоставляемый субъектом рынка ценных бумаг и (или) юридическим лицом, обладающим признаками крупного участника, крупным участником организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющимся юридическим лицом, подлежит утверждению органом управления субъекта рынка ценных бумаг и (или) лица, обладающего признаками крупного участника, крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (при его наличии).

27. Уәкілетті орган ұсынылған жоспарланған іс-шаралардың тізбесін оны алған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
Уәкілетті орган жоспарланған іс-шаралардың тізбесімен келіспеген жағдайда ескертулерді бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші заңды тұлға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы жоятын жоспарланған іс-шаралардың тізбесінде осы ескертулері бар хат жібереді. Жоспарланған іс-шаралардың түзетілген тізбесі уәкілетті органның хатын алған күннен кейін он күндік мерзімде уәкілетті органға ұсынылады.
28. Уәкілетті органға жоспарланған іс-шаралардың тізбесі ұсынылған жағдайда бағалы қағаздар нарығының субъектісі және (немесе) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы жоспарланған іс-шаралардың орындалу жөнінде олардың орындалуы жоспарланған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарлайды.

27. Уполномоченный орган рассматривает предоставленный перечень запланированных мероприятий в течение десяти календарных дней после даты его получения.
В случае несогласия с перечнем запланированных мероприятий уполномоченный орган направляет письмо, содержащее замечания к перечню запланированных мероприятий, которые устраняются субъектом рынка ценных бумаг и (или) лицом, обладающим признаками крупного участника, крупным участником организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Откорректированный перечень запланированных мероприятий представляется в уполномоченный орган в течение десяти календарных дней после даты получения письма уполномоченного органа.
28. В случае предоставления в уполномоченный орган перечня запланированных мероприятий субъект рынка ценных бумаг и (или) лицо, обладающее признаками крупного участника, крупный участник организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, уведомляют уполномоченный орган об исполнении запланированных мероприятий в течение пяти рабочих дней после запланированной даты их исполнения.