Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 25 мамырдағы № 181 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 19 шілдеде № 7803 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 126 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4360 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесінде:
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
«15-1. Егер Ұлттық Банктің алтынвалюта активтерін сыртқы басқаруды жүзеге асыратын сыртқы басқарушы осы Ереженің 19-1 және 19-2-тармақтарында белгіленген критерийлерді қанағаттандырса, онда Өкілетті өкілдің, Төрағаның немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасарының шешімі бойынша оның кандидатурасы Ұлттық Банк Басқармасының қарауына осы Ереженің 16, 17, 18 және 19-тармақтарында көзделген рәсімдер өткізілместен енгізіледі.»;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«35. Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау рәсімі осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес келтірілген сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады және жүргізілген талдау нәтижелері бойынша Ұлттық Банк Басқармасы не Өкілетті өкіл осы сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру туралы немесе оны тоқтату туралы тиісті шешім қабылдайды. Шешім сыртқы басқарушының нәтижелері негізінде 3 (үш) жыл басқару кезеңі үшін қабылданады.»;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 181. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2012 году № 7803. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 126
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и в целях совершенствования порядка выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 «Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4360) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
«15-1. Если внешний управляющий, осуществляющий внешнее управление золотовалютными активами Национального Банка, удовлетворяет критериям, установленным пунктами 19-1 и 19-2 настоящих Правил, то по решению Полномочного представителя, Председателя или Заместителя Председателя, курирующего уполномоченное подразделение, его кандидатура выносится на рассмотрение Правления Национального Банка без проведения процедур, предусмотренных пунктами 16, 17, 18 и 19 настоящих Правил.»;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
«35. Процедура оценки эффективности работы внешнего управляющего осуществляется в соответствии с показателями оценки эффективности работы внешнего управляющего, приведенными в приложении 4 к настоящим Правилам, и по результатам проведенного анализа Правлением Национального Банка либо Полномочным представителем принимается соответствующее решение о продолжении работы с данным внешним управляющим или о ее прекращении. Решение принимается на основе результатов внешнего управляющего за период управления в 3 (три) года.»;

мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
«35-1. Сыртқы басқарушының өткен кезең үшін алған кумулятивтік үстеме кірістілігі теріс болған жағдайда және оның абсолюттік мәні тиісті мандат бойынша кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) көрсеткішінің белгіленген лимитінің абсолюттік мәнінен асып кетсе, Ұлттық Банк Басқармасының қарауына осы сыртқы басқарушымен сенімгерлік басқару туралы келісімді бұзу туралы мәселе шығарылады.»;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«36. Егер сыртқы басқаруға берілетін Қордың лимиті жұмыс істеп тұрған екі сыртқы басқарушының бірігуіне байланысты бұзылса, уәкілетті бөлімше Өкілетті өкілдің қарауына екі сыртқы басқарушының осы Ереженің 4-қосымшасында келтірілген сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау көрсеткіштеріне сәйкес төмен нәтиже көрсеткен біреуімен келісімді бұзу туралы мәселені енгізеді. Көрсетілген бұзушылық туындаған күнінен бастап 4 (төрт) айдың ішінде жойылады.»;
4-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы                          Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________ Б. Жәмішев
2012 жылғы 21 маусым
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 25 мамырдағы
№ 181 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының активтерін
сыртқы басқарушыларды
таңдау ережесiне 4-қосымша
Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау көрсеткіштері
Сыртқы басқарушының жұмысын бағалау кезінде субъективтілікті болдырмау үшін сыртқы басқарушыларды сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес бағалау және балл қою негізгі мақсат болып табылады.
Сандық көрсеткіштер:
Ақпараттық коэффициент (Information ration)
Пайыздар
Ақпараттық коэффициент (Information ration)
>1
3 балл
0,5 – 1
2 балл
0 – 0,5
1 балл
0
0 балл
(-) 0,5 – 0
(-) 1 балл
(-) 1 – (-) 0,5
(-) 2 балл
<(-)1
(-) 3 балл
Сапалық көрсеткіштер
1) Қызметкерлерді жылжыту (Staff turnover);
Пайыздар
Қызметкерлерді жылжыту (Staff turnover)
>30
(-) 0,5 балл
5 – 30
(-) 0,25 балл
0 – 5
0 балл
2) Операциялық тәуекел (Operational risk).
Операциялық қате салдарынан инвестициялық шектеулерді бұзудың әрбір фактісі үшін бағадан 0,2 балл алынады;
Есептілікті көрсетілген мерзімде жүйелі түрде ұсынбаған жағдайда бағадан 0,2 балл алынады;

дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
«35-1. В случае если кумулятивная сверхдоходность, полученная внешним управляющим за прошлый период, отрицательная и ее абсолютное значение превышает абсолютное значение установленного лимита показателя изменчивости отклонения доходности (tracking error) по соответствующему мандату, то на рассмотрение Правления Национального Банка выносится вопрос о расторжении соглашения о доверительном управлении с данным внешним управляющим»;
пункт 36 изложить в следующей редакции:
«36. Если происходит нарушение лимита Фонда, передаваемого во внешнее управление ввиду слияния двух действующих внешних управляющих, уполномоченное подразделение вносит на рассмотрение Полномочного представителя вопрос о расторжении соглашения с одним из двух внешних управляющих, показавшим низкий результат согласно показателям оценки эффективности работы внешнего управляющего, приведенным в приложении 4 к настоящим Правилам. Указанное нарушение устраняется в течение 4 (четырех) месяцев со дня возникновения.»;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Жамишев
21 июня 2012 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 мая 2012 года № 181
Приложение 4
к Правилам выбора внешних
управляющих активами
Национального фонда
Республики Казахстан
Показатели
оценки эффективности работы внешнего управляющего
Основной целью является оценка и выставление баллов внешним управляющим согласно количественным и качественным показателям во избежание субъективности при оценке работы внешнего управляющего.
Количественные показатели:
Информационный коэффициент (Information ration)
Проценты
Информационный
коэффициент
(Information ration)
>1
3 балла
0,5 - 1
2 балла
0 - 0,5
1 балла
0
0 балла
(-) 0,5 - 0
(-) 1 балла
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балла
<(-) 1
(-) 3 балла
Качественные показатели:
1) Передвижения персонала (Staff turnover);
Проценты
Передвижения персонала
(Staff turnover)
> 30
(-) 0,5 балла
5 - 30
(-) 0,25 балла
0 - 5
0 балла
2) Операционный риск (Operational risk).
За каждый факт нарушения инвестиционных ограничений вследствие операционной ошибки из оценки отнимается 0,2 балла;
В случае систематического непредставления отчетности в указанные сроки из оценки отнимается 0,2 балла.

3) Іскерлік этиканы сақтау (compliance with a Code of Business Ethics).
Сыртқы басқарушының іскерлік этиканы бұзуының әрбір фактісі үшін бағадан 0,5 балл алынады;
Клиенттің тапсырмаларын жүйелі түрде уақтылы орындамаған жағдайда бағадан 0,5 балл алынады.

3) Соблюдение деловой этики (compliance with a Code of Business Ethics).
За каждый факт нарушения внешним управляющим деловой этики из оценки отнимается 0,5 балла;
В случае систематического несвоевременного исполнения поручений клиента из оценки отнимается 0,5 балла.