Су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 11-2/442 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 24 қыркүйекте № 7932 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 31 шілдедегі № 231-ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 31.07.2013 № 231-ө бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы 9-бабының 1-тармағы 51-11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 26 сәуірдегі № 290 «Жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесін бекіту туралы» бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 мамырда № 6244 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2010 жыл, № 15) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министрiне жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 31 тамыздағы
№ 11-2/442 бұйрығымен
бекітілген
Су айдындарына балық  жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы
жұмыстарын жүргізу ережесін бекіту туралы
1. Осы су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесін бекіту туралы (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізудің тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 11-2/442. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2012 года № 7932. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 231-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 31.07.2013 № 231-Ө (вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 51-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2010 года № 290 «Об утверждении Правил интродукции животных, проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6244, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 15, 2010 года).
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 31 августа 2012 года № 11-2/442
Правила
проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 51-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» (далее - Закон) и определяют порядок проведения работ по зарыблению, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.

2. Осы ережеде мынадай терминдер пайдаланылады:
1) артық өсімдіктерді ору – артық өсімдіктерді механикалық жою (кесу, тамырының бұзылуы, өсімдіктері қауын өскен участкілерді мерзім құрғату);
2) ағымдағы мелиорация – күрделі шығындарды қажет етпейтін (жас балықты құтқару, қатып қалудың алдын алу) қысқа мерзімде оң нәтижеге қол жеткізетін техникалық және биологиялық шұғыл сипаттағы іс-шаралар кешені;
3) биологиялық негiздеме – жануарлар дүниесiн пайдалануға, жануарлар дүниесi объектілерінің жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға, сондай-ақ жануарлар дүниесiнiң объектiлерi мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті қызметке арналған ғылыми негiзделген қорытынды;
4) балық жіберу – өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, құнды, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балықтарды сақтау және (немесе) тауарлы өнімді алу мақсатымен су тоғандарға балық өсіру материалдарды және балықтарды жіберу;
5) биологиялық мелиорация – биологиялық іс-шаралар көмегімен мақсатқа жетуді қамтамасыз ететін шаралар кешені;
6) балықтың құнсыз түрлерін аулау – балықтың құнсыз түрлерін бағалы балық түрлерімен ауыстыру жөніндегі іс-шаралар кешені;
7) биологиялық объектілердің көмегімен артық өсімдіктерді жою – судың түстенуіне әкелетін төменгі балдырлар мен өсімдіктерді жою үшін су айдынына өсімдік қоректі балықтар жіберу;
8) балықтардың қырылуы – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының су айдынының және (немесе) учаскесінің гидрохимиялық және өзге де режимінің бұзылуынан туындаған жаппай қырылуы;
9) балықтың қырылу қаупі бар су айдыны және (немесе) учаскесі – балық шаруашылығының балық әлсін-әлсін қырылуға ұшырайтын су айдыны және (немесе) учаскесі;
10) балықтың қырылу қаупі бар су айдындарынан балықтарды құтқару – тұрақты су айдындарынан аулау және тасымалдау немесе оларды каналдармен біріктіру арқылы балықтардың қырылуын болдырмау бойынша гидротехникалық және басқа да шаралар кешені;
11) балықтардың уылдырық шашатын орынға өтуін қамтамасыз ету - өтпелі және жартылай өтпелі өндіргіш балықтардың өзендерге өтуін қамтамасыз ету жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар жүйесі (түптереңдету, өсімдіктерді ору, деңгейлік режимді қолдау);
12) балықтарды су тарту құрылғыларына түсуден қорғау – оларды жобалау сатысында көздейтін әр түрлі түрдегі су тарту құрылғыларында балықтардың қырылуын болдырмау бойынша техникалық шаралар жүйесі;
13) жерсіндіру – жануарлар дүниесі объектілерін олар бұрын мекендемеген немесе өзінің маңызын жоғалтқан мекендеу орындарындағы тіршілік ету жағдайларына бейімдеу;

2. Используемые в настоящих Правилах термины:
1) выкос излишней растительности - механическое уничтожение излишней растительности (скашивание, повреждение корневой системы, кратковременное осушение заросших участков);
2) текущая мелиорация – комплекс технических и биологических мероприятий оперативного характера, приводящих к краткосрочному положительному результату и не требующих капитальных затрат (спасение молоди, предотвращение заморов);
3) биологическое обоснование - научно обоснованное заключение на пользование животным миром, определение допустимого объема изъятия объектов животного мира, а также на деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания;
4) зарыбление водоемов - выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения ценных, редких и исчезающих видов рыб и (или) получения товарной продукции;
5) биологическая мелиорация – комплекс мер, обеспечивающий достижение цели при помощи биологических мероприятий;
6) отлов малоценных видов - комплексное мероприятие по замещению малоценных видов, более ценными;
7) уничтожение излишней растительности с помощью биологических объектов - вселение в водоем растительноядных рыб для уничтожения растительности и низших водорослей, вызывающих цветение воды;
8) замор - массовая гибель рыбных ресурсов и других водных животных, вызванная нарушением гидрохимического и иного режимов водоема и (или) участка;
9) замороопасный водоем и (или) участок - рыбохозяйственный водоем и (или) участок, подверженный периодическим заморам;
10) спасение рыб из замороопасных водоемов - комплекс гидротехнических и других мер по недопущению гибели рыб, путем отлова и перевозки в постоянные водоемы, или соединением их каналами;
11) обеспечение прохода рыб к нерестилищам - система гидротехнических и других мер (дноуглубление, выкос растительности, поддержание уровенного режима) по обеспечению подъема в реки производителей проходных и полупроходных рыб;
12) защита рыб от гибели в водозаборных сооружениях - система технических мер по предотвращению гибели рыб в водозаборах различных типов, предусматриваемых на стадии их проектирования;
13) акклиматизация – приспособление объектов животного мира к условиям существования в местах обитания, в которых они ранее не обитали или утратили свое значение;

14) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкiлеттi орган) – жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
15) жануарлар дүниесiн пайдаланушылар – осы Заңға сәйкес жануарлар дүниесiн пайдалану құқығы берiлген жеке және заңды тұлғалар;
16) күрделі мелиорация – күрделі шығындары жоғары болғанда (өзендерді тереңдету) ұзақ мерзімге оң әсер етуді қамтамасыз ететін техникалық және биологиялық іс-шаралар кешені немесе оның жеке түрлері;
17) қырылып қалуды болдырмау - су айдынының оттегі режимін қолдайтын гидротехникалық және техникалық шаралар кешені;
18) су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы - балық өнімділігін сақтауға және ұлғайтуға, балық ресурстары мен басқа су жануарларының өмір сүру жағдайлары мен өніп-өсуін жақсартуға бағытталған шаралар кешені;
19) су айдындарын сумен қамтамасыз етуді жақсарту – су жануарларды қолдау және өмір сүру жағдайы мен көбеюін жақсарту жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар кешені (судың химиялық құрамы, ағымдылығы, деңгейлік режимі);
20) табиғи уылдырық шашу орнын қалпына келтіру - бұрын жоғалған уылдырық шашу орнын суландыруға мүмкіндік туғызатын, олардың лайлануын болдырмау, қорытпа және басқа да тасталымдардан тазалау, уылдырық шашу кезеңінде судың қалыпты теңдігін қамтамасыз ететін техникалық шаралар кешені;
21) уылдырық шашу орнын қолдан жасау - жасанды уылдырық шашу орындарын орнату, құмды тастар себу жолымен көбеюге қолайсыз су айдындарында табиғи өсімді қолдау жөніндегі шаралар;
22) ұйық учаскелерін тазалау – сплавиналарды, су басқан ағаштар мен бұталарды, құрылыс конструкциялары мен материалдарын, көлік құралдарын жою арқылы қауіпсіз және тиімді аулауды қамтамасыз ету бойынша техникалық шаралар жүйесі;
23) ұйық (ұйықтық учаске) – су айдынының және оған іргелес жағалау белдеуінің шектеулі су акваториясы бар, өзеннің және өзге де ағынды су айдынының кәсіпшілік балық аулау мұқтажына арналып, бейімделген учаскесі.
2. Су айдындарын балықтандыру бойынша жұмыстарды жүргізу
тәртібі
3. Су айдындарын балықтандыру бойынша шаралар жүргізу жөніндегі ақпарат жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында балықтандыру бойынша шараларды жүргізуге дейін 10 күнтізбелік күн бұрын жарияланады.
4. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде су айдындарын балықтандыру өсімін молайту кешеніндегі мемлекеттік кәсіпорындармен және (немесе) балық отырғызу материалдарын өсірумен айналысатын заңды және жеке тұлғалармен уәкілетті органның ведомствасының тиісті жергілікті құрылымдарымен құрылатын комиссияның қатысуымен жүргізіледі және осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес балықтандыру актісі түрінде рәсімделеді.
Комиссия құрамына уәкілетті органның ведомствасының жергілікті құрылымының, тиісті облыстың жергілікті атқару органының және қоғамдық мекемелердің өкілдері кіреді.

14) уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
15) пользователи животным миром - физические и юридические лица, которым в соответствии с законодательством предоставлено право пользования животным миром (далее – Пользователи);
16) капитальная мелиорация – комплекс технических и биологических мероприятий, или отдельные его виды, обеспечивающие долгосрочное положительное воздействие при высоких капитальных затратах (углубление рек);
17) предотвращение заморов - комплекс гидрологических и технических мер, поддерживающих кислородный режим водоемов;
18) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов – комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных;
19) улучшение водообеспеченности водоемов - комплекс гидротехнических и других мер по поддержанию и улучшению условий обитания и размножения водных животных (химический состав воды, проточность, уровенный режим);
20) восстановление естественных нерестилищ - комплекс технических мер, способствующих обводнению ранее утраченных нерестилищ, предотвращению их заиления, очистки от сплавин и других наносов, обеспечению нормального водного режима в период нереста;
21) установка искусственных нерестилищ - мероприятие по поддержке естественного воспроизводства в водоемах с неблагоприятными условиями размножения путем установки искусственно изготовленных нерестилищ и восстановления нерестового субстрата;
22) очистка тоневых участков - система технических мер по обеспечению безопасного и эффективного промысла путем удаления сплавин, затопленных деревьев и кустарников, строительных конструкций и материалов, транспортных средств;
23) тоня (тоневой участок) - участок реки и иного проточного водоема с ограниченной водной акваторией водоема и прилегающей береговой полосой, предназначенный и приспособленный для нужд промыслового рыболовства;
2. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
3. Информация о проведении мероприятий по зарыблению водоемов размещается в местных средствах массовой информации не менее чем за 10 календарных дней до проведения мероприятий по зарыблению.
4. Зарыбление водоемов в рамках государственного заказа осуществляется государственными предприятиями воспроизводственного комплекса и (или) физическими и юридическими лицами, занятых выращиванием рыбопосадочного материала, при участии комиссии, создаваемой соответствующим территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа, и оформляется по форме акта зарыбления, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В состав комиссии входят представители территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, местного исполнительного органа соответствующей области и общественных организаций.

5. Пайдаланушылармен су айдындарын балықтандыру уәкілетті органның ведомствасының жергілікті құрылымының, тиісті облыстың жергілікті атқару органының және қоғамдық мекемелердің өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
6. Пайдаланушылар су айдындарын балықтандыру кезінде осы Ереженің 5–тармағында көрсетілген өкілдерге 10 күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде хабарлайды.
7. Балықтандыру актісі су айдынын балықтандыруды жүргізген кезде қатысқан барлық өкілдермен қол қойылады. Бұл жерде уәкілетті органның ведомствасының жергілікті құрылымының өкілі барлық қатысқан өкілдер қол қойғаннан кейін балықтандыру актісіне қол қояды.
3. Жаңа балық түрлерін жерсіндіру бойынша жұмыстарды жүргізу
тәртібі
8. Балық ресурстарын және басқа су жануарларын жерсіндіру мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған уәкілетті орган берген биологиялық негіздеме негізінде берілген рұқсат бойынша жүргізіледі.
9. Биологиялық негіздеме Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 6 сәуірдегі № 233 бұйрығымен бекітілген және 2010 жылғы 6 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6218 болып енгізілген Жануарлар дүниесiн пайдалануға арналған биологиялық негiздеме дайындау ережесіне сәйкес әзірленеді.
4. Балық шаруашылығы мелиорациясы бойынша жұмыстар жүргізудің
тәртібі және жүзеге асыру тәсілдері
10. Балық шаруашылығы мелиорациясы жүзеге асыру тәсілі бойынша биологиялық және техникалық, ал жүргізу түрлері бойынша күрделі және ағымдағы мелиорация болып бөлінеді.
11. Биологиялық мелиорация келесі негізгі шараларды қамтиды:
аз бағалы түрдегі балықтарды мелиоративтік аулау;
биологиялық нысан көмегімен артық өсімдіктерді жою үшін балықтандыру және (немесе) жерсіндіру.
12. Техникалық мелиорация келесі негізгі шараларды қамтиды:
балық ресурстары мен басқа су жануарларының жайылуы жағдайын және сумен қамтамасыз етілуін жақсарту;
артық өсімдіктерді шабу;
жазғы және қысқы тұншығуларды болдырмау;
табиғи уылдырық шашу орындарын қалпына келтіру;
қолдан уылдырық шашу орындарын жасау;
тұншығуы мүмкін су айдындарынан балықтарды құтқару;
уылдырық шашу орындарына баруды қамтамасыз ететін түп тереңдету және басқа жұмыстар;
балықтарды су сақтау орындарына түсуінен сақтау;
тиімді аулау үшін тондық учаскелерді тазалау.
13. Күрделі мелиорация осы шаралардың экологиялық, әлеуметтік-экономикалық мақсаттылығын, шығындар көлемін, оны орындауды қамтамасыз ету бойынша жобалық шешімдерді, ұсынылған шаралардың биологиялық негізділігін, бар проблемалардың талдауын қамтитын биологиялық негіздеме мен жобалық-сметалық құжаттама негізінде жүргізіледі.

5. Зарыбление водоемов пользователями осуществляется с участием представителей территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, местного исполнительного органа, общественных организаций и оформляется по форме акта зарыбления, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Пользователи при планировании зарыбления водоема не менее чем за 10 календарных дней письменно уведомляют представителей указанных в пункте 5 настоящих Правил.
7. Акт зарыбления подписывается всеми представителями, принявшими участие при осуществлении зарыбления водоема. При этом, представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа подписывает акт зарыбления после подписания его всеми участвовавшими представителями.
3. Порядок проведения работ по акклиматизации новых видов рыб
8. Акклиматизация рыб и других водных животных производится по разрешению уполномоченного органа, выданному на основании биологического обоснования, получившего положительное заключение государственной экологической экспертизы.
9. Биологическое обоснование подготавливается в соответсвии с Правилами подготовки биологического обоснования на пользование животным миром, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2010 года № 233 и зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 6218.
4. Порядок проведения работ по рыбохозяйственной мелиорации
10. По способу осуществления рыбохозяйственная мелиорация подразделяется на биологическую и техническую, а по видам проведения на капитальную и текущую мелиорации.
11. Биологическая мелиорация включает следующие основные мероприятия:
мелиоративный отлов малоценных видов;
акклиматизацию и (или) зарыбление для уничтожения излишней растительности с помощью биологических объектов.
12. Техническая мелиорация включает следующие основные мероприятия:
улучшение водообеспеченности и условий обитания рыбных ресурсов и других водных животных;
выкос излишней растительности;
предотвращение летних и зимних заморов, восстановление естественных нерестилищ и установка искусственных нерестилищ;
спасение рыб из замороопасных водоемов;
дноуглубительные и другие работы, обеспечивающие проход рыб к нерестилищам;
защита рыб от попадания в водозаборы;
очистка тоневых участков для эффективного промысла.
13. Капитальная мелиорация проводится на основе биологических обоснований и проектно-сметных документаций, содержащих анализ существующей проблемы, биологическую обоснованность предлагаемых мероприятий, проектные решения по обеспечению ее выполнения, объем затрат, экологическую, социально-экономическую целесообразность данного мероприятия.

14. Ағымдағы мелиорация арнаулы ғылыми ұйымдардың сараптамалық бағалауы негізінде жүргізіледі.
15. Балық шаруашылығы мелиорациясы бойынша жұмыстар жүргізуге белсенділік танытатындар болып уәкілетті:
органның ведомствасының жергілікті құрылымы;
ғылыми;
қоғамдық ұйымдар;
пайдаланушылар;
мемлекеттік органдар табылады.
16. Балық шаруашылығы мелиорациясы бойынша жұмыстар жүргізуге тапсырыс осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес толтырылады, және уәкілетті органның ведомствасының жергілікті құрылымына жіберіледі және биологиялық негіздеме болуы тиіс.
17. Күрделі мелиорацияны жүргізуге биологиялық негіздеме мемлекеттік экологиялық сараптама қарастыруға жіберіледі.
18. Биологиялық негіздемеге оң мемлекеттік экологиялық сараптама алынғаннан кейін техникалық-экономикалық негіздеме мен жобалық-сметалық құжаттар дайындалады.
19. Биологиялық нысанмен жұмыс жүргізу кезінде технологиялық нормаларды сақтау үшін ғылыми мониторинг қатар жүргізіледі. Ғылыми мониторинг аяқталған соң осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысанда биологиялық мелиорация қорытындысын мониторингілеу карточкасы толтырылады.
20. Ағымдағы, техникалық және биологиялық мелиорация аяқталған соң су айдынында балық шаруашылығы мелиоративтік жұмыстары аяқталғаны жөнінде осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысанда акт жасалады. Жасалған жұмыстарды қабылдау бойынша комиссия құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы
жұмыстарын жүргізу Ережесіне
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік тапсырыс барысында су айдындарын балықтандыру
акті
Осы акт 20__ жылы «___» _______________
_______________________________________________________________ бірге
(балық өсіру кәсіпорнының, су айдынының атауы)
_____________________________________________________________________
жіберу орындарына тасымалдау үшін алынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ туралы жасалды.
(саны, түрлік және жастық құрамы, отырғызу
материалының бір данасының орташа массасы)
Отырғызу материалын алу (аулау) ауаның _____________________________,
судың __________________________________ температурасында жүргізілді.
Отырғызу материалының жағдайы _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдары:
(жіберуші және қабылдап алушы _______________________________________
ұйымдардың өкілдері) ________________________________________________
Жіберу орындарына жеткізілді ________________________________________
(саны, түрлік және жастық құрамы,
_____________________________________________________________________
отырғызу материалының бір данасының орташа массасы)
_____________________________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі шығын __________________________________________
(саны, %)
Тасымалдау жүргізілді _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(транспорт түрі, транспорт ыдысы, отырғызу тығыздылығы)
Тасымалдау уақыты ___________________________________________________
Басқа қосымша мәліметтер ____________________________________________
(тасымалдау жағдайы, жіберу орнының сипаттамасы,
_____________________________________________________________________
балық отырғызу материалының жағдайы және т.б.)
Қолдары:
Тасымалдауды, отырғызу материалын __________________________________
жіберуді жүргізуші __________________________________________________
және бақылаушы өкілдері _____________________________________________
Су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы
жұмыстарын жүргізу Ережесіне
2-қосымша
Нысан
Жануарлар дүниесі пайдаланушылармен су айдындарын балықтандыру
акті
Осы акт 20__ жылы «___» _______________
_______________________________________________________________ бірге
(балық өсіру кәсіпорнының, су айдынының атауы)
_____________________________________________________________________
жіберу орындарына тасымалдау үшін алынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ туралы жасалды.
(саны, түрлік және жастық құрамы, отырғызу
материалының бір данасының орташа массасы)
Отырғызу материалын алу (аулау) ауаның _____________________________,
судың __________________________________ температурасында жүргізілді.
Отырғызу материалының жағдайы _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдары:
(жіберуші және қабылдап алушы _______________________________________
ұйымдардың өкілдері) ________________________________________________
Жіберу орындарына жеткізілді ________________________________________
(саны, түрлік және жастық құрамы,
_____________________________________________________________________
отырғызу материалының бір данасының орташа массасы)
_____________________________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі шығын __________________________________________
(саны, %)
Тасымалдау жүргізілді _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(транспорт түрі, транспорт ыдысы, отырғызу тығыздылығы)
Тасымалдау уақыты ___________________________________________________
Басқа қосымша мәліметтер ____________________________________________
(тасымалдау жағдайы, жіберу орнының сипаттамасы,
_____________________________________________________________________
балық отырғызу материалының жағдайы және т.б.)
Қолдары:
Тасымалдауды, отырғызу материалын __________________________________
жіберуді жүргізуші __________________________________________________
және бақылаушы өкілдері _____________________________________________
Су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізу Ережесіне
3-қосымша
Нысан
Су объектілерінде балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізуге өтінім
______________________________
(су айдынының атауы)

14. Текущая мелиорация проводится на основе экспертных оценок специализированных научных организаций.
15. Инициаторами проведения рыбохозяйственной мелиорации водных объектов являются:
территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа; научные организации;
общественные организации;
пользователи;
государственные органы.
16. Заявка на проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации заполняется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и направляется в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа и должна содержать биологическое обоснование.
17. Биологическое обоснование на проведение капитальной мелиорации направляется на рассмотрение государственной экологической экспертизы.
18. После получения положительной государственной экологической экспертизы на биологическое обоснование разрабатывается технико-экономическое обоснование и проектно-сметная документация.
19. Для соблюдения технологических норм при работе с биологическими объектами проводится сопровождающий научный мониторинг. По завершении научного мониторинга заполняется карточка мониторинга результатов биологической мелиорации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
20. Текущая, техническая и биологическая мелиорации по завершению оформляются актами о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работ на водоеме по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В состав комиссии по приему выполненных работ входят представители заинтересованных государственных органов.
Приложение 1
к Правилам проведения работ
по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Акт
зарыбления водоемов в рамках государственного заказа
Настоящий акт составлен «__» ________20 _ года
О том, что с _______________________________________________________
(указать наименование рыбоводного предприятия, водоема)
____________________________________________________________________
получено для перевозки к местам выпуска
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав, среднюю штучную
массу посадочного материала)
____________________________________________________________________
Получение (отлов) посадочного материала проводилось при температуре
воздуха __________________________, воды ___________________________.
Состояние посадочного материала ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи:
(представителей отпускающей ____________________________
и получающей организации)  _____________________________
К местам выпуска
доставлено _________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав,
____________________________________________________________________
среднюю штучную массу посадочного материала)
____________________________________________________________________
Отход за транспортировку ___________________________________________
(количество, %)
Транспортировка осуществлялась _____________________________________
____________________________________________________________________
(вид транспорта, транспортную тару, плотность посадки)
Время транспортировки ______________________________________________
Другие дополнительные данные _______________________________________
(условия перевозки, характеристика
____________________________________________________________________
мест выпуска, состояние рыбопосадочного материала и т.д.)
Подписи членов комиссии:
Уполномоченный орган: _______________________________ ______________
Местный исполнительный орган: ______________________________________
Другие заинтересованные органы:_____________________________________
Приложение 2
к Правилам проведения работ
по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Акт
зарыбления водоема пользователями животным миром
Настоящий акт составлен «__» ________ 20 _ года
О том, что с _______________________________________________________
(указать наименование рыбоводного предприятия, водоема)
____________________________________________________________________
получено для перевозки к местам выпуска
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав, среднюю штучную
массу посадочного материала)
____________________________________________________________________
Получение (отлов) посадочного материала проводилось при температуре
воздуха __________________________, воды __________________________.
Состояние посадочного материала ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи:
(представителей отпускающей ________________________________________
и получающей организации) __________________________________________
К местам выпуска
доставлено _________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав,
____________________________________________________________________
среднюю штучную массу посадочного материала)
____________________________________________________________________
Отход за транспортировку ___________________________________________
(количество, %)
Транспортировка осуществлялась _____________________________________
____________________________________________________________________
(вид транспорта, транспортную тару, плотность посадки)
Время транспортировки ______________________________________________
Другие дополнительные данные________________________________________
(условия перевозки, характеристика
____________________________________________________________________
мест выпуска, состояние рыбопосадочного материала и т.д.)
Представитель уполномоченного органа: ______________________________
Представитель местного исполнительного органа: _____________________
Представитель заинтересованного государственного
органа: ____________________________________________________________
Пользователь животным миром ________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения работ
по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Заявка
на производство рыбохозяйственной мелиорации
работ на водных объектах
___________________________________________
(наименование водоема)

1. Су айдынының орналасқан жері: облыс ______________________________
Аудан, учаске _______________________________________________________
2. Су айдынының физикалық-географиялық және балық шаруашылық
сипаттамасы:
1) Өлшемдері: ұзындығы (км), _____ ені (км), _____ ауданы (га), _____
максималды тереңдігі (м), _____ орташа тереңдігі (м), _____ судың
тұндылығы _____ см
2) Топырақтың сипаттамасы ___________________________________________
3) Шөптену дәрежесі (сызып көрсетіңіз): қатты, орташа, әлсіз
Шөптену түрі: қамыс _____ %, су астына батқан өсімдіктер _____ %
4) Гидрологиялық режимі туралы мәліметтер (сызып көрсетіңіз): ағысты,
жәй ағысты, ағыссыз, қырылу қауіпі бар (иә, жоқ), мұз жамылғысының
қалыңдығы _____ см.
5) Басқа су айдындарымен байланысы (сызып көрсетіңіз): жекеленген,
болмаса, су айдынының атауы __________________________________ тармақ
арқылы немесе ағын арқылы.
6) Ихтиофауна құрамы (балықтардың барлық түрлері): __________________
7) Балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері және кәсіпшіліктің басқа
нысандары: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8) Соңғы бес жылдағы негізгі кәсіпшілік көрсеткіштер:
Балықтың жалпы аулануы, соның ішінде түрлері бойынша
Балық өнімділігі
Бір балықшыға шаққандағы аулану
3. Басқа мәліметтер: ________________________________________________
4. Мелиорациялау түрлері (сызып көрсетіңіз): күрделі, ағымдағы
5. Мақсаттың қойылуы: _______________________________________________
6. Мелиоративтік жұмыстардың негіздемесі: ___________________________
7. Жұмыстарды жүргізудің календарлық жоспары мен мерзімдері: ________
8. Күтілу нәтижелері: _______________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Жұмыстардың болжамды орындаушылары: ______________________________
10. Қаржыландырудың қарастырылған көздері: __________________________
(республикалық, жер бюджет,
немесе жеке капитал арқылы)
Өтінім берушінің мекен-жайы: ________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолы:
Өтінім берілген күн:
Қажетті құжаттар (сызып көрсетіңіз): техникалық тапсырма,
техникалық-экономикалық негіздеме, биологиялық негіздеме, эксперттік
сараптама, басқа материалдар
Су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстары
жүргізу Ережесіне
4-қосымша
Нысан
Биологиялық мелиорация нәтижелерінің ғылыми мониторинг
карточкасы
Су айдынының орналасқан жері, облыс: ____________________________________________
Аудан, учаске: __________________________________________________________________
Аулау датасы
Аулау уақыты
Барлығы сағат
Аулау құралы
Аулау құралының сипаты
Тереңдігі
бастап
дейін
Температура 0С
Шөптенуі, %
Судың тұнықтылығы, см
Р/с
Балық түрлері
Өлшем, бірлігі.
Тор кезі, мм
Барлығы
1
дана
кг
2
дана
кг
3
дана
кг
Барлығы
дана
кг
Мелиораттар түрлерінің үлесі
дана
кг
Ескерту:
мелиорация нәтижелері туралы оң және теріс мәліметтерді
көрсету;
кәсіптік ау құралдарында құнды балықтардың кездестіру жиілігін
есептеу;
мелиоратор түрлерінің ұзындығын (ауытқу шегін және орташа, мм)
көрсету (жерсіндіруді және балықтандыруды жүргізу кезінде).
Қолдары:
Уәкілетті органның және/немесе балық шаруашылығы инспекциясының
маманы:
Пайдаланушы:
Су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізу Ережесіне
5-қосымша
Нысан
Су айдынында балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарының
аяқталуы туралы кесім
___________________________________________________________________
(су айдынының атауы және оның маңызы: республикалық, облыстық, жергілікті)

1. Местонахождение водного объекта: область ________________________
Район, участок _____________________________________________________
2. Физико-географическая и рыбохозяйственная характеристика водоема:
1) Размеры: длина (километр), ________ ширина (километр),
_______ площадь (гектар), _________ максимальная глубина (метр),
___ средняя глубина (метр), ___ прозрачность воды см ___
2) Характер грунта ________________________________________________
3) Степень зарастания (подчеркнуть): сильно, средне, слабо
тип зарастания: тростник __%, погруженная водная растительность ___%
4) Сведения о гидрологическом режиме (подчеркнуть): проточный,
слабопроточный, не проточный, заморный (да, нет), толщина ледового
покрова ______ см.
5) Связь с другими водоемами (подчеркнуть): изолировано, если нет,
наименование водоема __________________________________посредством
протоки, или стока.
6) Состав ихтиофауны (все виды рыб): _______________________________
____________________________________________________________________
7). Основные промысловые виды рыб и другие объекты промысла: _______
____________________________________________________________________
8) Основные промысловые показатели за пять лет:
Общий вылов рыбы,
в том числе по
видам
Рыбопродуктивность
Улов на рыбака
3. Другие сведения: _________________________________________________
4. Вид мелиорации (подчеркнуть): капитальная, текущая
5. Постановка задачи: _______________________________________________
6. Обоснование мелиоративных работ: _________________________________
_____________________________________________________________________
7. Календарный план и сроки проведения работ ________________________
_____________________________________________________________________
8. Ожидаемые результаты: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Предполагаемый исполнитель работ: ________________________________
10. Предполагаемый источник финансирования: _________________________
(за счет республиканского, местного бюджета, или частного капитала)
Адрес заявителя: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись:
Дата подачи заявки:
Необходимая документация (подчеркнуть): техническое задание,
технико-экономическое обоснование, биологическое обоснование.
Приложение 4
к Правилам проведения работ
по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Карточка
научного мониторинга результатов биологической мелиорации
___________________________________________
(наименование водоема)
Местонахождение водоема область: _____________________
Район, участок: ______________________________________
Дата
отлова
Время
отлова
Всего
часов
Орудия
лова
Характеристики
орудий лова
Глубина
с по
Температура ОС
Зарастаемость, %
Прозрачность воды, см
п/п
Виды рыб
Ед.
измер.
Ячея сетного полотна, мм
В
с
е
г
о
1.
штук
кило-
грамм
2.
штук
кило-
грамм
3.
штук
кило-
грамм
Итого
штук
кило-
грамм
Доля видов мелиораторов
штук
кило-
грамм
Примечание:
указать положительные и отрицательные сведения о результатах мелиорации;
рассчитать частоту встречаемости ценных видов в промысловых орудиях лова;
указать длину (пределы колебаний и среднюю, в мм) видов мелиораторов (при проведении акклиматизации и зарыбления).
Подписи:
Специалист уполномоченного органа и/или инспекции рыбного хозяйства:
Пользователь:
Приложение 5
к Правилам проведения работ
по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Акт
о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работ на водоеме
____________________________________________________________________
(наименование водоема и его значение: республиканского, областного, местного)

1. Су айдыны орналасқан облыс: ______________________________________
Аудан, учаске: ______________________________________________________
2. Біз, төменде қол қоюшылар, _______________________________________
____________________________ атынан бір тараптан және _______________
(лауазымы, А.Ж.Т.)
__________________________________ атынан ___________________________
(мелиорациялық жұмыстарды                 (лауазымы, А.Ж.Т.)
жүргізген кәсіпорын атауы)
бұдан әрі «Пайдаланушы» деп аталатын, 20__ ж. «___» _________ № _____
шарт негізінде мелиорациялық жұмыстарды жүргізу бойынша әрекет етуші,
екінші тараптан, _________________________________________ қатысуымен
(жергілікті атқарушы органның өкілі,
мониторинг жүргізген ұйым өкілінің лауазымы, А.Ж.Т.)
«Пайдаланушының» техникалық тапсырыс және жұмыс жоспарымен
қарастырылған мелиорациялық жұмыстарды жүргізгендігі туралы осы акт
жасалды.
3. «Пайдаланушымен» мелиорациялық жұмыстардың келесі түрлері
жүргізілді:
4. Атқарылған жұмыс сомасы: _________________________________________
5. Жұмыс жүргізудің жағдайлары: _____________________________________
(ауа-райы жағдайын көрсету; балық
жіберген жағдайда балық отырғызу материалдарының көздерін,
_____________________________________________________________________
тасымалдау жағдайларын, тасымалдаушы нысандардың шығынын көрсету
қажет)
6. Жоғарыда аталғандарға байланысты _________________________________
(мелиорациялық жұмыстардың
орындалу бағасы: толық көлемде, жұмыс кезеңі)
____________________________________________________________ санаймыз
егер жұмыс орындалмаса, онда қандай себептермен)
Осы акт жұмыстарды қабылдау бойынша Комиссия құру туралы ____________
мем.органның атауы
20__ жылғы «___» ____________ № ___________ бұйрығына сәйкес жасалды.
Қолдары
Уәкілетті органның өкілі: ___________________________________________
Жергілікті атқарушы органның өкілі: _________________________________
Орындаушы: __________________________________________________________
Балық шаруашылығы мелиорациясының мониторингін жүргізген ұйымның
өкілі: ______________________________________________________________

1. Местонахождение водоема область: ________________________________
Район, участок: ____________________________________________________
2. Мы, нижеподписавшиеся, __________________________________________
в лице ________________________ с одной стороны и __________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
_________________________________________ в лице ___________________
(наименование предприятия производившего мелиоративные работы)
именуемый в дальнейшем, как «Исполнитель», действующий на основании
договора № _____ от «____» ____________ 20 ___ г. на производство
мелиоративных работ с другой стороны, в присутствии
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество представителя местного
исполнительного органа, представителя организации, производящей
мониторинг)
____________________________________________________________________
составили настоящий акт в том, что «Исполнителем», проведены
мелиоративные работы, предусмотренные техническим заданием и планом
работ.
3. «Исполнителем» произведены следующие виды мелиоративных работ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Работа выполнена на сумму: ______________________________________
5. Условия проведения работ: _______________________________________
(указать погодные условия; в случае зарыбления указать источник
получения
____________________________________________________________________
рыбопосадочного материала, условия перевозки, отход перевозимых
объектов)
____________________________________________________________________
6. В связи с вышеизложенным считаем, что ___________________________
оценка выполнения мелиоративных работ: в полном объеме, или этапа
работ.
____________________________________________________________________
если работа не выполнена, то по каким причинам
Настоящий акт составлен в _____ экземплярах, согласно
Приказу _____________________________
наименование госоргана
_______ № _____ от ______ о создании Комиссии по приему работ.
Подписи
Представитель уполномоченного органа: _____________________________
Представитель местного исполнительного органа: ____________________
Исполнитель: ______________________________________________________
Представитель организации, ведущей мониторинг рыбохозяйственной
мелиорации: ____________