"Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың нысаны мен ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 12 қыркүйектегі № 418 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қазанда № 7988 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 01.08.2017 № 468 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 117-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың нысаны мен ережесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 26 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6352 болып тіркелген, 2010 жылғы 13 тамыздағы № 328-329 (26172) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржылық есептілігінің нысандары:
1-нысан "Бухгалтерлік баланс", осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2-нысан "Қаржы қызмет нәтижелері туралы есеп", осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3-нысан "Қаржыландыру көздері (тікелей әдіс) бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп", осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4-нысан "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп", осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5-нысан "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба", осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың нысаны мен ережесінде:
7-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем бірлігі" деректемесі" – мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігінде мың теңгемен;";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржылық есептілік қағаз тасығышта нөмірленген беттерімен және мазмұндалған кітапша түрінде және электрондық түрде ұсынылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік мекемелер ұсынатын жылдық, тоқсандық қаржылық есептіліктің көлемі:
1) 1-нысан – бухгалтерлік балансты;
2) 2-нысан – қаржы қызметінің нәтижелері туралы есепті;
3) 3-нысан – қаржыландыру көздері (тікелей әдіс) бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есепті;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 сентября 2012 года № 418. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2012 года № 7988. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 (вводится в действие с 01.07.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.08.2017 № 468 (вводится в действие с 01.07.2018).
В соответствии со статьей 117 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 июля 2010 года за № 6352, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 23 октября 2010 года № 281-282 (26342-26343)) следующие изменения и дополнения:
подпункт 1) пункта 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
"1) формы финансовой отчетности:
форма 1 "Бухгалтерский баланс", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форма 2 "Отчет о результатах финансовой деятельности", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форма 3 "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форма 4 "Отчет об изменениях чистых активов/капитала", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форма 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности", согласно приложению 5 к настоящему приказу;";
в Правилах составления и представления финансовой отчетности, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"реквизит "Единица измерения" – тысячах тенге (далее – тыс. тенге) в финансовой отчетности государственных учреждений;";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Финансовая отчетность представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде в полном объеме форм.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Объем годовой, квартальной финансовой отчетности, представляемой государственными учреждениями включает:
1) бухгалтерский баланс – форма 1;
2) отчет о результатах финансовой деятельности – форма 2;
3) отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод) – форма 3;

4) 4-нысан – таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
5) 5-нысан – қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтиды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде бюджет қаражатынан басқа тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша, демеушілік, қайырымдылық көмек ақшалары, мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы шартымен беретін ақшалар не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударымдар (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастыру), сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында шетел валютасындағы қаражат және шетел валютасындағы шоттарында қаражат болуы мүмкін.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ағымдағы есепке алу шоттарын жабу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
есепті жылдың аяғында:
6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының дебетіне 1081 "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1083 "Өзге де бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1084 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1085 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1091 "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", 1093 "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1094 "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредитінен бұдан бұрын ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, трансферттер бойынша кірістер, субсидиялар бойынша кірістер ретінде танылған қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттары бойынша қалдықтар есептен шығарылады;
5011 "Күрделі салымдарды бюджет есебінен қаржыландыру" қосалқы шотының дебетіне 1082 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 1092 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредитінен күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар шоттары бойынша пайдаланылмаған қалдықтары есептен шығарылады;
5012 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" қосалқы шотының дебетіне 1087 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитінен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар есептен шығарылады;

4) отчет об изменениях чистых активов/капитала – форма 4;
5) пояснительную записку – форма 5.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, помимо бюджетных средств могут иметь в своем распоряжении деньги от реализации товаров (работ, услуг), деньги спонсорской, благотворительной помощи, деньги передаваемые государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (далее – деньги временного размещения), средства в иностранной валюте и на специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Закрытие счетов текущего учета производится в следующем порядке:
в конце отчетного года:
в дебет счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" с кредита субсчетов 1081 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1083 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 1084 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1085 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", 1091 "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", 1093 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", 1094 "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям" списываются остатки по счетам плановых назначений на принятие обязательств по финансированию, ранее признанные как доходы от финансирования текущей деятельности, доходы по трансфертам, доходы по субсидиям;
в дебет субсчета 5011 "Финансирование капитальных вложений за счет бюджетных средств" с кредита субсчетов 1082 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 1092 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" списываются неиспользованные остатки по счетам плановых назначений на принятие обязательств по капитальным вложениям;
в дебет субсчета 5012 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" с кредита субсчета 1087 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов" администраторами бюджетных программ списываются использованные плановые назначения на принятие обязательств по внешним займам и связанным грантам;

5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотының кредитінен қаржыландыруды қайтару шотын жабу жүргізіледі;
есепті кезеңнің аяғында:
1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған өнімнің аяқталмаған бірліктеріне жатқызылатын шығындар сомасы көшіріледі. Келесі есепті кезеңнің басында бұл шығындар кері тізбекпен: 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотының дебетіне 1320 "Аяқталмаған өндіріс" шотының кредитінен қалпына келтіріледі;
1330 "Дайын өнім" шотының дебетіне аз көлемде өнім шығаратын қосалқы ауыл шаруашылық және өндірістік (оқу) шеберханалары бойынша бұдан бұрын 8010 "Өндіріске және өзге мақсаттарға арналған шығындар" шотында есепке алынған аяқталған өнімдерге қатысты шығындар сомасы көшіріледі;
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар 2411 "Аяқталмаған құрылыс" шотында бухгалтерлік баланста қалады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне:
7010 "Еңбекақы төлеуге арналған шығыстар", 7020 "Стипендиялар төлеу бойынша шығыстар", 7030 "Қосымша белгіленген зейнетақы жарналарына арналған шығыстар", 7040 "Әлеуметтік салыққа арналған шығыстар", 7050 "Міндетті сақтандыруға арналған шығыстар", 7060 "Қорлар бойынша шығыстар", 7070 "Іссапарларға арналған шығыстар", 7080 "Коммуналдық төлемдер мен өзге қызметтер бойынша шығыстар", 7090 "Ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар", 7110 "Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар", 7120 "Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар", 7130 "Жал бойынша шығыстар", 7140 "Өзге операциялық шығыстар", 7210 "Трансферттер бойынша шығыстар", 7220 "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", 7230 "Субсидиялар бойынша шығыстар", 7240 "Субвенциялар төлеу бойынша шығыстар", 7310 "Сыйақылар бойынша шығыстар", 7320 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар", 7410 "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар", 7420 "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар", 7430 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар", 7440 "Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар", 7450 "Резервтерді құру бойынша шығыстар", 7460 "Өзге шығыстар" шоттарының кредитінен есептен шығарылады;
5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне:
6010 "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", 6020 "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", 6030 "Трансферттер бойынша кірістер", 6040 "Субсидиялар төлемдері бойынша қаржыландырудан түсетін кірістер", 6050 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", 6060 "Гранттар бойынша кірістер", 6070 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түскен кірістер", 6080 "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", 6110 "Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын кірістер", 6210 "Сыйақылар бойынша кірістер", 6220 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер", 6310 "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", 6320 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", 6330 "Өтеусіз түрде алынған активтерден алынатын кірістер", 6340 "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер", 6350 "Шеккен зиянды өтеуден алынатын кіріс", 6360 "Өзге кірістер" шоттарының дебетінен есептен шығарылады;
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредитіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының дебетінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің оң нәтижесі жазылады;
есепті жылдың аяғында 5220 "Өткен жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының дебетіне 5210 "Есепті жылдың қаржылық нәтижесі" шотының кредитінен мемлекеттік мекеменің қаржылық қызметінің теріс нәтижесі жазылады.";
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлік баланс" (1-нысан) екі бөліктен тұрады: актив және пассив.";
24-тармақта:
алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" с кредита счета 6090 "Возврат остатков бюджетных средств" производится закрытие счета возврата финансирования;
в конце отчетного периода:
в дебет счета 1320 "Незавершенное производство" переносятся суммы затрат, относящиеся к незавершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели". В начале следующего отчетного периода эти затраты восстанавливаются обратной проводкой: дебет счета 8010 "Затраты на производство и другие цели" с кредита счета 1320 "Незавершенное производство";
в дебет счета 1330 "Готовая продукция" переносятся суммы затрат, относящиеся к завершенным единицам продукции по подсобным сельским хозяйствам и производственным (учебным) мастерским с небольшим объемом вырабатываемой продукции, ранее учтенные на счете 8010 "Затраты на производство и другие цели";
затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции остаются в бухгалтерском балансе на субсчете 2411 "Незавершенное строительство";
в дебет счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" списываются с кредита счетов:
7010 "Расходы на оплату труда", 7020 "Расходы по выплате стипендии", 7030 "Расходы на дополнительно установленные пенсионные взносы", 7040 "Расходы на социальный налог", 7050 "Расходы на обязательное страхование", 7060 "Расходы по запасам", 7070 "Расходы на командировки", 7080 "Расходы по коммунальным платежам и прочим услугам", 7090 "Расходы на текущий ремонт", 7110 "Расходы по амортизации долгосрочных активов", 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом", 7130 "Расходы по аренде", 7140 "Прочие операционные расходы", 7210 "Расходы по трансфертам", 7220 "Расходы по выплатам пенсий и пособий", 7230 "Расходы по субсидиям", 7240 "Расходы по выплате субвенций", 7310 "Расходы по вознаграждениям", 7320 "Прочие расходы по управлению активами", 7410 "Расходы от изменения справедливой стоимости", 7420 "Расходы по выбытию долгосрочных активов", 7430 "Расходы по курсовой разнице", 7440 "Расходы от обесценения активов", 7450 "Расходы по созданию резервов", 7460 "Прочие расходы";
в кредит счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" списываются с дебета счетов:
6010 "Доходы от финансирования текущей деятельности", 6020 "Доходы от финансирования капитальных вложений", 6030 "Доходы по трансфертам", 6040 "Доходы от финансирования по выплате субсидий", 6050 "Доходы от спонсорской и благотворительной помощи", 6060 "Доходы по грантам", 6070 "Доходы от финансирования за счет внешних займов", 6080 "Прочие доходы от необменных операций", 6110 "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", 6210 "Доходы по вознаграждениям", 6220 "Прочие доходы от управления активами", 6310 "Доходы от изменения справедливой стоимости", 6320 "Доходы от выбытия долгосрочных активов", 6330 "Доходы от безвозмездного получения активов", 6340 "Доходы от курсовой разницы", 6350 "Доходы от компенсации убытков", 6360 "Прочие доходы";
в кредит счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" в конце отчетного года с дебета счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" записывается положительный результат от финансовой деятельности государственного учреждения;
в дебет счета 5220 "Финансовый результат предыдущих лет" в конце отчетного года с кредита счета 5210 "Финансовый результат отчетного года" записывается отрицательный результат от финансовой деятельности государственного учреждения.";
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Бухгалтерский баланс" (форма 1) состоит из двух частей: актива и пассива.";
в пункте 24:
часть шестую изложить в следующей редакции:

"014 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (1230) жолы бойынша балаларды музыкалық мектептерде оқыту, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім үшін, мектептер жанындағы интернаттарда балаларды тамақтандыру үшін арнайы төлемдер түрлері бойынша күмәнді резервтерді шегергенде сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.";
сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"016 "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" (1250) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық инвестициялар, жалдау және басқа алынатын сыйақылар бойынша мемлекеттік мекемеге тиесілі қысқа мерзімді сыйақы сомасы көрсетіледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде қаржылық инвестициялар, ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер, негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер және басқа ұзақ мерзімді активтер көрсетіледі.
110 "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялары" (2100, 2110, 2120, 2130) жолы бойынша ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың құнсыздануына арналған резервті шегергенде ұзақ мерзімді қарыздар мен қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
111 "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (2210) жолы бойынша сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
112 "Жал бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" (2220) жолы бойынша жалдаушылардың қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
113 "Өзге ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер" (2230) жолы бойынша бухгалтерлік баланстың басқа баптарына енгізілмеген басқа ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
114 "Негізгі құралдар" (2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) жолы бойынша баланстық құны бойынша жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар және басқа негізгі құралдар (жинақталған амортизация және негізгі құралдарды құнсыздануына арналған резервті шегергендегі бастапқы құны) көрсетіледі.
115 "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" (2410) жолы бойынша есеп беру күніне құрылыс циклі аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілердің құны, құрылысқа, реконструкцияға және негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді сатып алуға жинақталған шығындар сомасы көрсетіледі.
116 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік" (2510, 2520) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі инвестициялық жылжымайтын мүліктің, құны көрсетіледі.

"По строке 014 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (1230) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за вычетом резерва по сомнительным долгам, по специальным видам платежей за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах – интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"По строке 016 "Краткосрочные вознаграждения к получению" (1250) показывается сумма краткосрочных вознаграждений, причитающихся государственному учреждению по выданным займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. В разделе "Долгосрочные активы" отражаются финансовые инвестиции, долгосрочная дебиторская задолженность, основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы и прочие долгосрочные активы.
По строке 110 "Долгосрочные финансовые инвестиции" (2100, 2110, 2120, 2130) показываются долгосрочные займы предоставленные и финансовые инвестиции за минусом резерва на обесценение долгосрочных финансовых инвестиций.
По строке 111 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (2210) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков.
По строке 112 "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (2220) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности арендаторов по финансовой аренде.
По строке 113 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (2230) показывается сумма прочей долгосрочной дебиторской задолженности, не включенная в другие статьи бухгалтерского баланса.
По строке 114 "Основные средства" (2310, 2320, 2330, 2340, 2350, 2360, 2370, 2380, 2390) показываются земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудования и прочие основные средства по балансовой стоимости (первоначальная стоимость за минусом накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств).
По строке 115 "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (2410) показывается сумма накопленных затрат на возведение, реконструкцию и приобретение объектов основных средств и нематериальных активов с незаконченным циклом капитальных работ и не сданных в эксплуатацию на отчетную дату.
По строке 116 "Инвестиционная недвижимость" (2510, 2520) показывается стоимость инвестиционной недвижимости, за вычетом накопленной амортизаций и резерва на обесценение инвестиционной недвижимости.

117 "Биологиялық активтер" (2610, 2620, 2630) жолы бойынша жинақталған амортизацияны және биологиялық активтердің құнсыздануына арналған резервті шегергендегі жануарлардың, көпжылдық екпелердің құны көрсетіледі.
118 "Материалдық емес активтер" жолы бойынша жинақталған амортизация мен материалдық емес активтердің құнсыздануына арналған резервтері шегерілгендегі (2710, 2720) материалдық емес активтердің (жерді, суды, пайдалы қазбаларды және басқа табиғи ресурстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды пайдалану құқықтары; лицензиялар, тауарлық белгілер мен тауарлық маркаларға құқықтар, сондай-ақ басқа мүліктік құқықтар, гудвилл, бағдарламалық қамтамасыз ету және басқалар) құны көрсетіледі.
119 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" (2120) жолы бойынша үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
120 "Өзге ұзақ мерзімді активтер" (2810) алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа ұзақ мерзімді активтердің құны көрсетіледі.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. 200 "Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" жолы бойынша 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.";
32-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"313 "Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (4130) жолы бойынша бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.";
34-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"410 "Күрделі салымдарды қаржыландыру, оның ішінде:" (5010) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерге капиталдандырылған бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру сомасы және сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.";
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"412 "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру" (5012) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерге капиталдандырылған сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. 500 "Таза активтердің/капиталдың жиыны" жолы бойынша 410, 413, 414-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.";
37-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690-жолдары бойынша жолдардың нөмірлеріне сәйкес материалдық құндылықтар, жалға алынған активтер мен басқа де баланстан тыс активтер есепке алынған баланстан тыс активтер санамаланған.";
38, 39, 40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

По строке 117 "Биологические активы" (2610, 2620, 2630) показывается стоимость животных, многолетних насаждений за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение биологических активов.
По строке 118 "Нематериальные активы" (2710, 2720) показывается стоимость нематериальных активов (права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием, лицензии, права на товарные знаки и торговые марки, а также иные имущественные права, гудвилл, программное обеспечение и другие нематериальные активы) за вычетом накопленной амортизации и резерва на обесценение нематериальных активов.
По строке 119 "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (2120) показываются долгосрочные финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора, учитываемые по методу долевого участия.
По строке 120 "Прочие долгосрочные активы" (2810) показывается стоимость прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. По строке 200 "Итого долгосрочных активов" показывается итоговая сумма строк 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120.";
часть пятую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"По строке 313 "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (4130) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед бюджетом.";
в пункте 34:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"По строке 410 "Финансирование капитальных вложений, в том числе" (5010) показывается сумма финансирования за счет бюджетных средств, капитализированная в долгосрочные активы, и сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"По строке 412 "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (5012) показывается сумма финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. По строке 500 "Итого чистые активы/капитал" показывается итоговая сумма строк 410, 413, 414.";
часть вторую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"По строкам 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690 соответственно номерам строк перечислены забалансовые счета, на которых учитываются материальные ценности, арендованные активы и прочие забалансовые активы.";
пункты 38, 39, 40, 41 и 42 изложить в следующей редакции:

"38. 2014 жылдан бастап қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп (2-нысан) есепті кезеңнің кірістері мен шығыстары және қаржылық нәтижелері туралы ақпаратты білдіреді. 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
39. 100 "Кірістер-барлығы" жолы 010, 020, 030, 040-жолдардың қосындысын көрсетеді.
010 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 118-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
011 "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" (6010) жолы бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға жеке қаржыландыру жоспары бойынша басқа бюджеттер есебінен бөлінген бюджеттік қаржыландыру сомасы мен республикалық бюджетке тауарлардың құны түріндегі түсімдермен байланысты операциялар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі. Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін кірістер, мемлекеттік мекеменің есепті жылдың аяғында 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында пайдаланылмаған қаражат қалдығын шегере отырып көрсетіледі.
012 "Күрделі салымдарды қаржыландыру" (6020) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтер бойынша қаржыландыруды тұтынудан түскен кірістер көрсетіледі.
013 "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер" (6070) жолы бойынша сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түсетін кірістер көрсетіледі.
014 "Трансферттер" (6030) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып трансферттер бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
015 "Субсидиялар" (6040) жолы бойынша 6090 "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару" шотында көрсетілген есепті жылдың аяғында қайтарылған соманы шегере отырып субсидиялар бойынша бюджеттік қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
016 "Демеушілік және қайырымдылық көмек" (6050) жолы бойынша ақша түсімдері және басқа активтер түрінде алынған демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен кірістер көрсетіледі.
017 "Гранттар" (6060) жолы бойынша түскен гранттар сомасы көрсетіледі.
018 "Өзгелер" (6080) жолы бойынша мемлекеттік мекемеге сыртқы қарыздардың басқа өтеусіз түсімдердің сомасы көрсетіледі.
020 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" (6110) жолы бойынша тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатудан түскен кірістер көрсетеді.
030 "Активтерді басқарудан алынатын кірістер" жолы бойынша 031 және 032-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
031 "Сыйақылар" (6210) жолы бойынша берілген қарыздар, қаржылық жалдау бойынша сыйақылардан түскен кірістердің, дивидендтердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің таза пайдасының бір бөлігінің сомасы көрсетіледі.

"38. "Отчет о результатах финансовой деятельности (форма 2) представляет информацию о доходах, расходах и финансовом результате отчетного периода, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.
39. Строка 100 "Доходы – всего" показывает сумму строк 010, 020, 030, 040.
По строке 010 "Доходы от необменных операций" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018.
По строке 011 "Финансирование текущей деятельности" (6010) показывается сумма бюджетного финансирования, выделенные по индивидуальному плану финансирования на содержание государственного учреждения, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров. Доходы от финансирования текущей деятельности показываются за вычетом возвращенного в бюджет государственным учреждением неиспользованного остатка средств в конце отчетного года, отраженного на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 012 "Финансирование капитальных вложений" (6020) показываются доходы от потребления финансирования по долгосрочным активам.
По строке 013 "Доходы от финансирования за счет внешних займов" (6070) показываются доходы от финансирования за счет внешних займов.
По строке 014 "Трансферты" (6030) показывается сумма бюджетного финансирования по трансфертам за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 015 "Субсидии" (6040) показывается сумма бюджетного финансирования по субсидиям за вычетом возвращенной суммы в конце отчетного года, отраженной на счете 6090 "Возврат остатков бюджетных средств".
По строке 016 "Спонсорская и благотворительная помощь" (6050) показываются доходы от спонсорской и благотворительной помощи, полученные в виде денежных поступлений и других активов.
По строке 017 "Гранты" (6060) показывается сумма поступивших грантов.
По строке 018 "Прочие" (6080) показывается сумма доходов от прочих безвозмездных поступлений в государственное учреждение.
По строке 020 "Доходы от обменных операций" (6110) показываются доходы от реализации товаров (работ и услуг).
По строке 030 "Доходы от управления активами" показывается сумма строк 031 и 032.
По строке 031 "Вознаграждения" (6210) показывается сумма доходов от вознаграждений по выданным займам, финансовой аренде, дивиденды, часть чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора.

032 "Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" (6220) жолы бойынша активтерді басқарудан басқа кірістер сомасы, оның ішінде операциялық жалдаудан түскен кірістер көрсетіледі.
040 "Өзге кірістер" (6330, 6350, 6360) жолы бойынша активтерді, үшінші тараптардан өтемақыларды (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан түскен залалдардан) өтеусіз алудан түскен кірістер мен өзге операциялардан алынған кірістер көрсетіледі.
40. 200 "Шығыстар – барлығы" жолы 110, 130, 140, 150-жолдардың қосындысын көрсетеді.
110 "Мемлекеттік мекеменің шығыстары" жолы бойынша 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122-жолдардың қосындығы көрсетіледі.
111 "Еңбекақы төлеу" (7010, 7030) жолы бойынша мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақылар, қызметкерлердің пайдаланылмаған демалыстары бойынша есептелген резервтер бойынша шығыстардың сомасы және басқа да төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
112 "Стипендиялар" (7020) жолы бойынша есептелген стипендиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
113 "Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" (7040) жолы бойынша әлеуметтік салық және басқа бюджетке тиесілі төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
114 "Қорлар бойынша шығыстар" (7060) жолы бойынша есепті кезең ішінде мемлекеттік мекеменің мұқтажы үшін пайдаланылған және сырт ұйымдарға сатылған қорлардың құны көрсетіледі.
115 "Іссапарлық шығыстар" (7070) жолы бойынша мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің іссапарларына байланысты есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
116 "Коммуналдық шығыстар" (7080) жолы бойынша коммуналдық қызметтер (газ, су, электр энергиясы, жылу) үшін есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
117 "Жалдау төлемдері" (7130) жолы бойынша операциялық жалдау бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
118 "Ұзақ мерзімді активтерді ұстау" (7090) жолы бойынша ұзақ мерзімді активтерді ағымдағы жөндеуге арналып есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
119 "Байланыс қызметтері" (7080) жолы бойынша байланыс қызметтері бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
120 "Активтер амортизациясы" (7110) жолы бойынша негізгі ұзақ активтердің амортизациясы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
121 "Активтердің құнсыздануы" (7440) жолы бойынша активтердің құнсыздануы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
122 "Өзге операциялық шығыстар" (7050, 7120, 7140) жолы бойынша сақтандыру төлемдері бойынша, ұзақ мерзімді активтерді сатудан түскен кірістерді бюджетке беру, ақылы қызметтерден бюджетке сметадан тыс түсімдер мен басқа операциялық шығыстар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.

По строке 032 "Прочие доходы от управления активами" (6220) показывается сумма прочих доходов от управления активами, в том числе доходы от операционной аренды.
По строке 040 "Прочие доходы" (6330, 6350, 6360) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон и, доходы, полученные от прочих операций.
40. Строка 200 "Расходы – всего" показывает сумму строк 110, 130, 140, 150.
По строке 110 "Расходы государственного учреждения" показывается сумма строк 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122.
По строке 111 "Оплата труда" (7010, 7030) показывается сумма расходов по оплате труда работников государственного учреждения, пособиям по временной нетрудоспособности, начисленному резерву по неиспользованным отпускам работников и другим расходам по оплате труда.
По строке 112 "Стипендии" (7020) показывается сумма расходов по начисленным стипендиям.
По строке 113 "Налоги и платежи в бюджет" (7040) показывается сумма начисленных расходов по социальному налогу и другим платежам, причитающимся в бюджет.
По строке 114 "Расходы по запасам" (7060) показывается стоимость использованных для нужд государственного учреждения и реализованных сторонним организациям запасов в течение отчетного периода.
По строке 115 "Командировочные расходы" (7070) показывается сумма начисленных расходов, связанные с командировками работников государственного учреждения.
По строке 116 "Коммунальные расходы" (7080) показывается сумма начисленных расходов за коммунальные услуги (за газ, воду, электроэнергию, отопление).
По строке 117 "Арендные платежи" (7130) показывается сумма начисленных расходов по операционной аренде.
По строке 118 "Содержание долгосрочных активов" (7090) показывается сумма начисленных расходов на текущий ремонт долгосрочных активов.
По строке 119 "Услуги связи" (7080) показывается сумма начисленных расходов по услугам связи.
По строке 120 "Амортизация долгосрочных активов" (7110) показывается сумма начисленных расходов по амортизации долгосрочных активов.
По строке 121 "Обесценение активов" (7440) показывается сумма начисленных расходов по обесценению активов.
По строке 122 "Прочие операционные расходы" (7050, 7120, 7140) показывается сумма начисленных расходов по страховым платежам, по передаче доходов в бюджет от реализации долгосрочных активов, сверхсметным поступлениям в бюджет от платных услуг, и прочим операционным расходам.

130 "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" жолы бойынша 131, 132, 133, 134-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
131 "Зейнетақылар мен жәрдемақылар" (7220) жолы бойынша Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы арқылы төленген зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
132 "Субсидиялар" (7230) жолы бойынша жеке және заңды тұлғаларға төленген субсидиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
133 "Трансферттер" (7210) жолы бойынша төленген трансферттер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
134 "Өзгелер" (7240) жолы бойынша басқа бюджеттік төлемдер бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
140 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" жолы бойынша 141,
142-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
141 "Сыйақылар" (7310) жолы бойынша алынған қарыздар мен қаржылық жалдау бойынша есептелген сыйақылар бойынша шығыстар көрсетіледі.
142 "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" (7320) жолы бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген активтерді басқарудан есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
150 "Өзге шығыстар" (7450, 7460) жолы бойынша күмәнді борыштар мен басқа шығыстар бойынша резервті құру бойынша және басқа шығыстар көрсетіледі.
41. 210 "Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі" (6220, 7320) жолы бойынша инвестиция объектісінің пайдада (шығында) қатысу үлесі көрсетіледі.
220 "Ұзақ мерзімді активтердің шығуы" (6320, 7420) жолы бойынша активтерді өтеусіз беруден немесе есептен шығарудан түскен қаржылық нәтиже көрсетіледі.
230 "Бағамдық айырма" (6340, 7430) жолы бойынша есепте валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсету нәтижесінде туындаған бағамдық айырма бойынша қаржылық нәтиже көрсетіледі.
240 "Өзгелер" (6310, 7410) жолы бойынша әділ құнды басқартуден түскен қаржылық нәтиже көрсетіледі.
42. 300 "Есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" жолы 100 және
200-жолдардың 210, 220, 230, 240-жолдармен айырмасының жалпы сомасын көрсетіледі.";
43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 және 86-тармақтар алынып тасталсын;
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" (3-нысан) қаржыландыру көздері бойынша ақша қаражатының ағыны және тікелей әдісті пайдалана отырып, қызмет түрлері бойынша сыныптау туралы ақпаратты білдіреді, 4 "Өткен кезең" бағаны өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін толтырылады.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

По строке 130 "Расходы по бюджетным выплатам" показывается сумма строк 131, 132, 133, 134.
По строке 131 "Пенсий и пособия" (7220) показывается сумма начисленных расходов по пенсиям и пособиям, выплаченным через Государственный центр по выплате пенсий.
По строке 132 "Субсидии" (7230) показывается сумма расходов по выплаченным субсидиям физическим и юридическим лицам.
По строке 133 "Трансферты" (7210) показывается сумма расходов по выплаченным трансфертам.
По строке 134 "Прочие" (7240) показывается сумма начисленных расходов по прочим бюджетным выплатам.
По строке 140 "Расходы по управлению активами" показывается сумма строк 141, 142.
По строке 141 "Вознаграждения" (7310) показываются расходы по начисленным вознаграждениям по займам полученным и финансовой аренде.
По строке 142 "Прочие расходы по управлению активами" (7320) показывается сумма начисленных расходов от управления активами, не отраженных в других статьях отчета.
По строке 150 "Прочие расходы" (7450, 7460) показываются расходы по созданию резерва по сомнительным долгам и прочим расходам.
41. По строке 210 "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (6220, 7320) показывается доля участия в прибыли (убытке) объекта инвестиций.
По строке 220 "Выбытие долгосрочных активов" (6320, 7420) показывается финансовый результат от безвозмездной передачи или списанию активов.
По строке 230 "Курсовая разница" (6340, 7430) показывается финансовый результат от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют.
По строке 240 "Прочие" (6310, 7410) показывается финансовый результат от изменения справедливой стоимости.
42. Строка 300 "Финансовый результат отчетного периода" показывает общую сумму разницы строк 100 и 200 со строками 210, 220, 230, 240.";
пункты 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 и 86 исключить;
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. "Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования" (форма 3) представляет информацию о потоке денежных средств по источникам финансирования и классификации по видам деятельности с использованием прямого метода за отчетный период, графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:

"88. Есеп үш бөлімнен тұрады: Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы, Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы.
Операциялық қызмет – мемлекеттік мекеменің инвестициялық немесе қаржылық қызметіне жатқызылуы мүмкін емес қызмет;
қаржылық қызмет – оның нәтижесінде мемлекеттік мекеменің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамында өзгерістер туындайтын қызмет;
инвестициялық қызмет – ақша баламаларына жатпайтын ұзақ мерзімді активтерді және басқа инвестицияларды сатып алу және сату.
Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есепке (3-нысан) 1072 "Ақша құжаттары" қосалқы шоты бойынша деректер енгізілмейді.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. 100 "Ақша қаражатының түсуi – барлығы" жолы 010, 020, 030, 040, 050-жолдардың қосындысын көрсетедi.
010 "Бюджеттен қаржыландыру" жолы бойынша 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017-жолдардың қосындысы көрсетiледi.
011 "Ағымдағы қызметке" жолы бойынша республикалық (жергiлiктi) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң жеке қаржыландыру жоспары жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша бюджеттен бөлiнген қаржыландыру көрсетiледi.
012 "Күрделi салымдарға" жолы бойынша негiзгi құралдарды, аяқталмаған құрылыс объектiлерi мен күрделi салымдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлiкті, биологиялық активтерді, материалдық емес активтер мен қаржы құралдарын сатып алуға бюджеттен бөлiнген қаржыландыру көрсетiледi.
013 "Сыртқы қарыздар есебінен" жолы бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына сыртқы қарыздар бойынша қаражат түсімдері көрсетіледі.
014 "Трансферттер" жолы бойынша трансферттер бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
015 "Субсидиялар" жолы бойынша субсидиялар бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
016 "Гранттар" жолы бойынша гранттар бойынша алынған қаржыландыру көрсетiледi.
017 "Өзгелер" жолы бойынша есептiң алдыңғы баптарында көрсетiлмеген басқа баптары бойынша қаржыландыру көрсетiледi.
020 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмектер" жолы бойынша ҚБШ-ға демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түскен ақша қаражаты көрсетiледi.
030 "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан" жолы бойынша мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын және белгілі бір мақсатқа жұмсалатын ҚБШ тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатудан түскен ақша қаражаты көрсетiледi.
040 "Алынған сыйақылар" жолы бойынша мемлекеттiк мекеменiң ақшалай шотына алынған пайыздар көрсетiледi.
050 "Өзге түсiмдер" жолы бойынша басқа ақшалай шоттарға түскен басқа ақша түсiмдерi көрсетiледi.";

"88. Отчет состоит из трех разделов: Движение денежных средств от операционной деятельности, Движение денежных средств от инвестиционной деятельности, Движение денежных средств от финансовой деятельности.
Операционная деятельность – деятельность государственного учреждения, которая не может быть отнесена к инвестиционной или финансовой деятельности;
финансовая деятельность – деятельность, в результате которой возникают изменения в размере и составе заемных средств государственного учреждения;
инвестиционная деятельность – приобретение и реализация долгосрочных активов и других инвестиций, не относящихся к денежным эквивалентам.
В отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (форма 3) не включаются данные по субсчету 1072 "Денежные документы".";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Строка 100 "Поступление денежных средств – всего" показывает сумму строк 010, 020, 030, 040, 050.
По строке 010 "Финансирование из бюджета" показывается сумма строк 011, 012, 013, 014, 015, 016, 017.
По строке 011 "Текущей деятельности" показывается выделенное из бюджета финансирование по индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственным учреждениям, финансируемым из республиканского (местного) бюджета.
По строке 012 "Капитальных вложений" показывается выделенное из бюджета финансирование на приобретение основных средств, объектов незавершенного строительства и капитальных вложений, инвестиционной недвижимости, биологических активов, нематериальных активов и финансовых инструментов.
По строке 013 "За счет внешних займов" показывается поступление средств на специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам.
По строке 014 "Трансферты" показывается полученное финансирование по трансфертам.
По строке 015 "Субсидии" показывается полученное финансирование по субсидиям.
По строке 016 "Гранты" показывается полученное финансирование по грантам.
По строке 017 "Прочие" показывается финансирование по прочим статьям, не указанных в предыдущих статьях отчета.
По строке 020 "Спонсорская и благотворительная помощь" показываются поступившие на КСН денежные средства от спонсорской и благотворительной помощи.
По строке 030 "От реализации товаров, работ и услуг" показываются поступившие на КСН денежные средства от реализации товаров (работ, услуг), которые остаются в распоряжении государственного учреждения и расходуются на определенные цели.
По строке 040 "Полученные вознаграждения" показываются полученные проценты на денежный счет государственного учреждения.
По строке 050 "Прочие поступления" показываются прочие поступления на другие денежные счета.";

94 және 95-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"94. 400 "Ақша қаражатының түсуi – барлығы" жолы бойынша 310, 320, 330, 340, 350-жолдардың қосындысын көрсетедi.
310 "Ұзақ мерзiмдi активтердi сату" жолы бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы көрсетiледi.
320 "Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сату" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектiлердiң капиталдағы үлестерiн сатудан түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы көрсетiледi.
330 "Бағалы қағаздарды сату" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатудан түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы көрсетiледi.
340 "Қарыздарды өтеу" жолы бойынша берілген қарыздарды өтеу сомасы көрсетіледі.
350 "Өзгелер" жолы бойынша қаржылық қызметтен басқа түсімдер бойынша ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
95. 500 "Ақша қаражатының шығуы – барлығы" жолы 410, 420, 430, 440, 450, 460-жолдардың қосындысын көрсетедi.
410 "Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" жолы бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
420 "Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" жолы бойынша бақыланатын және басқа субъектiлердiң капиталдағы үлестерiн сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
430 "Бағалы қағаздарды сатып алу" жолы бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
440 "Квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" жолы бойынша квазимемлекеттiк субъектiлердiң жарғылық капиталына салынған ақша салымдарының сомасы көрсетiледi.
450 "Берiлген қарыздар" жолы бойынша берiлген қарыздар бойынша ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
460 "Өзгелер" жолы бойынша басқа қаржылық қызметтен шыққан ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.";
99-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"720 "Өзгелер" жолы бойынша басқа инвестициялық қызметтен шыққан ақша қаражаты бойынша сома көрсетіледі.";
Мынадай мазмұндағы 103-1, 103-2, 103-3, 103-4, 103-5, 103-6, 103-7, 103-8, 103-9, 103-10, 103-11, 103-12 және 103-13-тармақшалармен толықтырылсын:
"103-1. 2014 жылдан бастап "Таза активтердің/капиталдық өзгерістері туралы есеп" (4-нысан) есепті кезеңдегі бухгалтерлік баланстың "Таза активтер/капитал" бөлімінің баптары бөлігінде жасалады, 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 110, 120-жолдар өткен жылдың ұқсас кезеңіне толтырылады.
103-2. 010 "Есепті кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша ағымдағы кезеңнің бухгалтерлік балансының тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
103-3. 020 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.

пункты 94 и 95 изложить в следующей редакции:
"94. Строка 400 "Поступление денежных средств – всего" показывает сумму строк 310, 320, 330, 340, 350.
По строке 310 "Реализация долгосрочных активов" показывается сумма денежных поступлений от реализации долгосрочных активов.
По строке 320 "Реализация доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных поступлений от реализации доли в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 330 "Реализация ценных бумаг" показывается сумма денежных поступлений от реализации ценных бумаг.
По строке 340 "Погашение займов" показывается сумма погашения выданных займов.
По строке 350 "Прочие" показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям от финансовой деятельности.
95. Строка 500 "Выбытие денежных средств – всего" показывает сумму строк 410, 420, 430, 440, 450, 460.
По строке 410 "Приобретение долгосрочных активов" показывается сумма денежных выплат на приобретение долгосрочных активов.
По строке 420 "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" показывается сумма денежных выплат на приобретение доли участия в капитале контролируемых и других субъектов.
По строке 430 "Приобретение ценных бумаг" показывается сумма денежных выплат на приобретение ценных бумаг.
По строке 440 "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" показывается сумма денежных вкладов в уставные капиталы субъектов квазигосударственного сектора.
По строке 450 "Выданные займы" показывается сумма денежных выплат по выданным займам.
По строке 460 "Прочие" показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от финансовой деятельности.";
часть третью пункта 99 изложить в следующей редакции:
"По строке 720 "Прочие" показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от инвестиционной деятельности.";
дополнить пунктами 103-1, 103-2, 103-3, 103-4, 103-5, 103-6, 103-7, 103-8, 103-9, 103-10, 103-11, 103-12 и 103-13 следующего содержания:
"103-1. "Отчет об изменениях чистых активов/капитала" (форма 4) составляется в разрезе статей раздела "Чистые активы/капитал" бухгалтерского баланса за отчетный период, строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 120 заполняются за аналогичный период прошлого года, начиная с 2014 года.
103-2. По строке 010 "Сальдо на начало отчетного периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса текущего периода.
103-3. По строке 020 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение отчетного периода.

103-4. 030 "Қайта есептелген сальдо" (010-жол +/- 020-жол) жолы бойынша есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге арналған есепті кезеңнің түзетілген сальдосы көрсетіледі.
103-5. 040 "Есепті кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048, 049-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
041 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
042 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңдегі мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін, сондай-ақ өткен жылдардағы қаржылық нәтижеге ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
043 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
044 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша есепті кезеңде сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
045 "Өзге резервтер" жолы бойынша есепті кезеңдегі басқа резервтердің сомасы көрсетіледі.
046 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
047 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша есепті кезеңде ұзақ мерзімді активтерді сатып алуға пайдаланылған сома шегінде бюджеттен қаржыландыруға алынған күрделі салымдар сомасы көрсетіледі.
048 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған ұзақ мерзімді активтердің шығуымен байланысты қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша есепті кезеңде ұзақ мерзімді активтердің басқа мемлекеттік мекемелерге шығуы кезінде мемлекеттік мекеменің кірісі болып танылған қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
049 "Қаржыландыруды есепті кезеңнің кірістеріне көшіру" жолы бойынша күрделі салымдарды қаржыландыруды тұтыну тәртібінде есепті кезеңнің кірісіне көшірілген сома көрсетіледі.

103-4. По строке 030 "Пересчитанное сальдо" (строка 010 +/- строка 020) показывается скорректированное сальдо отчетного периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
103-5. По строке 040 "Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период" показывается сумма строк 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048, 049.
По строке 041 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 042 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в отчетном периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 043 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 044 Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, в отчетном периоде.
По строке 045 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в отчетном периоде.
По строке 046 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью государственного учреждения в отчетном периоде.
По строке 047 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма полученного из бюджета финансирования на капитальные вложения и безвозмездно полученные долгосрочные активы от государственных учреждений своей системы в отчетном периоде.
По строке 048 "Уменьшение финансирования, связанные с выбытием долгосрочных активов, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования, признанного доходом государственного учреждения в момент выбытия долгосрочных активов другим государственным учреждениям в отчетном периоде.
По строке 049 "Перенос финансирования на доходы отчетного периода" показывается сумма, перенесенная на доходы отчетного периода в порядке потребления финансирования капитальных вложений.

103-6. 050 "Есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есепте (2-нысан) анықталған есепті кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
103-7. 060 "Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтер/капитал қалдықтарының сомасы (030-жол +/- 040-жол +/- 050-жол) көрсетіледі.
103-8. 070 "Өткен кезеңнің басындағы сальдо" жолы бойынша өткен кезеңдегі бухгалтерлік баланстың тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
103-9. 080 "Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
103-10. 090 "Қайта есептелген сальдо" (070-жол +/- 080-жол) жолы бойынша ішіндегі есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге өткен кезеңдегі түзетілген сальдо көрсетіледі.
103-11. 100 "Өткен кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" жолы бойынша 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
101 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын ұлғайту сомасы көрсетіледі.
102 "Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға арналған резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде мемлекеттік мекеменің ұзақ мерзімді активтерін қайта бағалауға арналған резервтерді, сондай-ақ өткен жылдардың қаржылық нәтижесіне арналған ұзақ мерзімді активтерді жете бағалауды есептен шығару сомасын азайту сомасы көрсетіледі.
103 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді ұлғайту сомасы көрсетіледі.
104 "Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалауға арналған резервтерді азайту сомасы көрсетіледі.
105 "Өзге резервтер" жолы бойынша өткен кезеңдегі басқа резервтер сомасы көрсетіледі.
106 "Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" жолы бойынша есепті кезеңде мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігімен шоғырландыру үшін шетелдік қызмет бойынша қаржылық есептерді қайта санау кезінде туындаған бағамдық айырма бойынша резервті ұлғайту/азайту сомасы көрсетіледі.
107 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" жолы бойынша өткен кезеңде ұзақ мерзімді активтерді сатып алуға пайдаланылған сома шегінде қаржыландыру бюджетінен алынған күрделі салымдар сомасы көрсетіледі.
108 "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған ұзақ мерзімді активтердің шығуымен байланысты қаржыландырудың азаюы" жолы бойынша өткен кезеңде ұзақ мерзімді активтерді басқа мемлекеттік мекемелерге беру кезінде мемлекеттік мекеменің өзінің кірісі болып танылған қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
109 "Қаржыландыруды есепті кезеңнің кірістеріне көшіру" жолы бойынша өткен кезеңде есепті кезеңнің кірістеріне көшірілген күрделі салымдарды тұтыну сомасы көрсетіледі.

103-6. По строке 050 "Финансовый результат за отчетный период" показывается сумма финансового результата за отчетный период, выявленного в Отчете о результатах финансовой деятельности (форма 2).
103-7. По строке 060 "Сальдо на конец отчетного периода" показывается сумма остатков чистых активов/капитала (строка 030 +/- строка 040 +/- строка 050).
103-8. По строке 070 "Сальдо на начало прошлого периода" показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям бухгалтерского баланса прошлого периода.
103-9. По строке 080 "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение прошлого периода.
103-10. По строке 090 "Пересчитанное сальдо" (строка 070 +/- строка 080) показывается скорректированное сальдо прошлого периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
103-11. По строке 100 "Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период" показывается сумма строк 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109.
По строке 101 "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде.
По строке 102 "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" показывается сумма увеличения/уменьшения резервов на переоценку долгосрочных активов государственного учреждения в прошлом периоде, а также суммы списания дооценки долгосрочных активов на финансовый результат прошлых лет.
По строке 103 "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма увеличения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 104 "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, удерживаемых для продажи" показывается сумма уменьшения резервов на переоценку инвестиций, имеющихся в наличии для продажи в прошлом периоде.
По строке 105 "Прочие резервы" показывается сумма прочих резервов в прошлом периоде.
По строке 106 "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" показывается сумма увеличения/уменьшения резерва по курсовой разнице, возникшей при пересчете финансовых отчетов по зарубежной деятельности для консолидации с финансовой отчетностью администратора бюджетных программ в прошлом периоде.
По строке 107 "Увеличение финансирования, признанное напрямую в отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма полученного из бюджета финансирования на капитальные вложения и безвозмездно полученные долгосрочные активы от государственных учреждений своей системы в отчетном периоде.
По строке 108 "Уменьшение финансирования, связанные с выбытием долгосрочных активов, признанное напрямую в отчете об изменениях чистых активов/капитала" показывается сумма финансирования, признанного доходом самого государственного учреждения в момент передачи долгосрочных активов другим государственным учреждениям в прошлом периоде.
По строке 109 "Перенос финансирования на доходы отчетного периода" показывается сумма потребления финансирования капитальных вложений, перенесенная в прошлом периоде на доходы отчетного периода.

103-12. 110 "Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже" жолы бойынша Қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептен (2-нысан) өткен кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
103-13. 120 "Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо" жолы бойынша таза активтер/капитал қалдықтарының сомасы (090-жол +/- 100-жол +/- 110-жол) көрсетіледі.";
104, 105-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"104. "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" (5-нысан) қаржылық есептiлiкке жалпы мәлiметтер мен ашылымдардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде өткен кезеңмен салыстырғанда есеп беріп отырған мемлекеттік мекеменің атауы және осы ақпараттағы кез келген өзгерістер; тұрған жері туралы ақпарат, мемлекеттік мекеменің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің атауы, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы, қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер және мемлекеттік мекеменің қызметі туралы өзге де ақпарат көрсетіледі.
105. Қаржылық есептiлiкке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Қысқа және ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялары" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 011, 110-жолдары):
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 1 және 4-кестелерiне сәйкес есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялардан басқа) бойынша деректер;
Квазимемлекеттiк сектордың субъектiлерiне салынған ұзақ мерзiмдi инвестициялар (квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң атаулары мен тұрғылықты жерлерi, жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысу үлесi) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша жеке ақпарат;
кейiннен қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әдiл, амортизацияланған немесе қандай да бiр өзге құны бойынша) бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестицияларының және берiлген қарыздардың құнсыздануының объективтi белгiлерiнiң болуы;
есептi күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердiң сипаты мен мөлшерлерi;
бюджетке аударылуға жататын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 022, 111, 112 және 113-жолдары):
5 "Түсiндiрме жазба" нысанының 2-кестесiне сәйкес өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басында және аяғындағы қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектiң салыстырмасын ұсынылсын;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәндi дебиторлық берешектер бойынша құрылған резерв жөнiнде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерiн көрсете отырып, күмәндi дебиторлық берешектер бойынша есептен шығарылған үмiтсiз борыштардың сомалары;
қажет болған кезде қосымша ақпарат беріледі.

103-12. По строке 110 "Финансовый результат за прошлый период" показывается сумма финансового результата из Отчета о результатах финансовой деятельности (форма 2) за прошлый период.
103-13. По строке 120 "Сальдо на конец прошлого периода" показывается сумма остатка чистых активов/капитала (строка 090 +/- строка 100 +/- строка 110).";
пункты 104 и 105 изложить в следующей редакции:
"104. "Пояснительная записка к финансовой отчетности" (форма 5) состоит из общих сведений и раскрытий к финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося государственного учреждения и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом; информация о месте нахождения; наименование нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность государственного учреждения; наименование администратора бюджетных программ; сведения об основных направлениях деятельности и иная информация о деятельности государственного учреждения.
105. В раскрытиях к финансовой отчетности представляется следующая информация.
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011, 110 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям (кроме финансовых инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора) на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 1 и 4 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов квазигосударственного сектора, доля участия государства в уставном капитале), отдельно по контролируемым и другим субъектам;
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на;
отчетную дату;
информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению в бюджет.
По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 022, 111, 112 и 113 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
представить сверку краткосрочной дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, отражающую изменения согласно таблице 2 формы 5 "Пояснительная записка";
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
при необходимости представляется дополнительная информация.

"Қорлар" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 020-жолы):
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 3-кестесiне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырмасы ұсынылсын;
қорларды бағалау әдісі;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөнiнде есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептерi;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтiру себептерi мен сомалары.
Ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 022-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
"Ұзақ мерзiмдi активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 114, 116, 118-жолдары):
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша түсiндiрме жазбаның 5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 5, 6 және 8-кестелерiне сәйкес түсiмдерді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басына және аяғына арналған баланстық құн салыстырмасын;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдісін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арналған резерв құру себептерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзiмдi активтер туралы ақпаратты;
толығынан амортизацияланған, бiрақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзiмдi активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзiмдi активтердi жалдаудың түрлерi, мерзiмi, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзiмдi активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетiлген жағдайда:
қайта бағалау жүргiзiлген күнi туралы;
тәуелсiз бағалаушының қатысуы (лицензиясының нөмiрi мен берiлген күнiн көрсете отырып) туралы;
ұзақ мерзiмдi активтер объектiсiнiң әдiл құнын анықтау үшiн пайдаланылған әдiстер туралы ақпаратты ұсыну қажет.
"Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар" деген бап бойынша
(1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектiлердiң шығындары мен оған күрделi салымдар бойынша ақпарат ұсынылады.
"Биологиялық активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердiң әрбiр тобына сипаттама берiлсiн;
ауылшаруашылық өнiмдерiнiң, оларды алу (жинау) сәтiндегi әрбiр тобы мен биологиялық активтердiң әрбiр тобының әдiл құнын анықтау үшiн пайдаланылған әдiстер туралы ақпарат;

По статье "Запасы" (строка 020 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 3 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов.
Информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы 1 "Бухгалтерский баланс" описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116, 118 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 5, 6 и 8 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью амортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
В случае отражения долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки;
об участии независимого оценщика (с указанием номер и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.
По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы 1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений.
По статье "Биологические активы" (строка 117 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
дать описание каждой группы биологических активов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;

iс жүзiндегi шығындар бойынша бағалау жағдайында түсiмдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерiстерi түсiндiрме жазбаның 5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 7-кестесiне сәйкес көрсетілетін есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 120-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Жалға берілген, сондай-ақ концессияға берілген немесе алынған мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелері" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлерi, шарттары және сомалары;
қаржылық мiндеттемелердiң жекелеген сыныптары бойынша (әдiл, амортизацияланған немесе қандай да бiр өзге құн бойынша) кейiннен бағалау;
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 10 және
9-кестелерiне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер".
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 311, 312, 313, 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақылайтын субъектілермен) операциялар бойынша ақпаратты;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша құрылған резерв бойынша есеп айырысулар;
кредиторлық берешектердi есептен шығару сомалары мен себептерi;
активтердi жалдау бойынша кредиторлық берешектер туралы ақпарат.
"Бағалау активтерi мен бағалау мiндеттемелерi" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау мiндеттемелерi жөнiнде ақпарат;
есептi кезең iшiнде бағалау мiндеттемелерiнiң пайдаланылған сомалары;
шартты міндеттемелер мен шартты активтердiң қысқаша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 221-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді басқа қысқа мерзімді кредиторлық берешек түрлері бойынша сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелері" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 315-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелері" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 223-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.

в случае оценки по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 7 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы 1 "Бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или какой-либо иной стоимости);
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 9 и 10 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 311, 312, 313, 315 формы 1"Бухгалтерский баланс"):
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов.
По статье "Оценочные активы и оценочные обязательства" (строки 222 и 314 формы 1"Бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных обязательств и условных активов.
По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы 1 "Бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.

"Резервтер" деген бап бойынша (1 "Бухгалтерлiк баланс" нысанының 413-жолы) егер ұзақ мерзiмдi активтер бухгалтерлiк баланста қайта бағаланған құнымен ұсынылған болса, ұзақ мерзiмдi активтердi қайта бағалаудан болған резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кiрiстер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша (2 "Қаржы қызметі нәтижелері туралы есеп" нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңге кiрiстер мен шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтердi басқарудан түсетiн кiрiстер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтердi басқарудан түсетiн кiрiстер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің істен шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануы залалдар және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру бойынша резерв сомалары бойынша;
есепті кезеңде және өткен жылдың ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кiрiстер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша – олардың әдiл құнының өзгеруiнен алынған кiрiстер туралы;
ақысыз қабылданған ұзақ мерзiмдi активтер туралы.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша – активтердi түгендеу барысында айқындалған активтердiң құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәндi дебиторлық берешектер бойынша резервтер бойынша;
5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 12-кестесiне сәйкес басқа шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 106, 107 және 108-тармақтармен толықтырылсын:
"106. "Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" (3-нысан) деген баптар бойынша есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақша қаражатының түсімдері мен шығулары бойынша ақпарат беріледі.
107. Қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейінгі есепті күннен кейін оқиғаларды ашу: әрбір маңызды оқиғалардың оның құндық мәніндегі салдарларының бағалау және түрін сипаттау.
108. Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2009 жылғы
27 ақпандағы № 89 (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
2009 жылғы 27 наурызда Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiне № 5612 болып енгiзiлдi) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк есептiлiктi жасау мен ұсыну ережесiнің талаптарына сәйкес: түсім көздерінің бөлігінде есепті кезеңдегі ақша қаражатын жұмсау және түсімдер бойынша, мемлекеттік мекеменің кассасындағы, ағымдағы қаржы жылында кейін кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджетке аудара отырып, мемлекеттік мекеменің коды есептеу үшін тапсырылмаған қолма-қол ақша қалдықтары туралы бюджеттік есептілік бойынша ақпарат міндетті түрде жазылады.
Республикалық немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қайтарымдылық негізде берілген ішкі кредиттеу бойынша мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне есепті кезеңнің басына және аяғына арналған, кредиттік нысаналы тағайындалуын, есептелген сыйақыны, өтеу кестесін және басқа ішкі кредиттеу бойынша ақпаратты көрсететін салыстырманы ұсынады.
Төмен тұрған бюджет үшін нысаналы трансферттер бойынша: нысаналы трансферттер бойынша сома, бағдарлама (кіші бағдарлама), нысаналы тағайындау, алушының атауы, пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) сомалар және басқа ақпарат, сондай-ақ субсидиялар бойынша ақпаратты ұсынады.".

По статье "Резервы" (строка 413 формы 1 "Бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы 2 "Отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категорий доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статьям "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах.
По статьям "Прочие расходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
прочим расходам согласно таблице 12 формы 5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
дополнить пунктами 106, 107 и 108 следующего содержания:
"106. По статьям "Отчета о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования (прямой метод)" (форма 3) представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств по видам деятельности за отчетный период.
107. Раскрытие событий после отчетной даты до даты представления финансовой отчетности: описание характера и оценки последствий в его стоимостном выражении каждого существенного события.
108. Обязательно излагается информация по бюджетной отчетности, в соответствии с требованиями Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями и администраторами бюджетных программ, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2009 года № 89 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 27 марта 2009 года за № 5612); по поступлениям и расходованию денежных средств за отчетный период в разрезе источников поступлений; об остатках наличных денег в кассе с указанием причин образования остатков наличных денег в кассе государственного учреждения, не сданных в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения с последующим перечислением в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов.
По внутреннему кредитованию, выданному за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе, а также по средствам государственного образовательного кредита и государственного студенческого кредита государственные учреждения представляют сверку с администратором бюджетных программ на начало и конец отчетного периода, отражающую целевое назначение кредита, начисленное вознаграждение, график погашения и прочую информацию по внутреннему кредитованию.
По целевым трансфертам для нижестоящего бюджета: сумма, программа (подпрограмма), целевое назначение, наименование получателя, неиспользованные (недоиспользованные) суммы и прочая информация по целевым трансфертам, а также информация по субсидиям.".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есептің, аудиторлық қызметтің әдістемесі департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіпте бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республика
Қаржы министрінің
2012 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 418 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2010 жылғы 8 шiлдедегi
№ 325 бұйрығына
1-қосымша
1-нысан
____ "___" ______________ жағдай бойынша
бухгалтерлiк баланс
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi _____________ КҰЖС бойынша
Мемлекеттiк мекеменiң атауы _________________ КҰЖС бойынша
Мерзiмдiлiгi: жылдық, тоқсандық ___________________________
Өлшем бiрлiгi: мың. теңге
Код
АКТИВТЕР
Жол коды
Есептi кезеңнiң басында
Есептi кезеңнiң аяғында
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 сентября 2012 года № 418
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2010 года № 325
Форма 1
Бухгалтерский баланс
по состоянию на "___" _________
Администратор бюджетных программ ________ по ОКПО
Наименование государственного учреждения _________________________________________ по ОКПО
Периодичность: годовая, квартальная ______________
Единица измерения: тыс. тенге
Код
АКТИВЫ
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты