Еңбек және халықтың жұмыспен қамтылуы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 1 қарашадағы № 303 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 желтоқсанда № 8161 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 71 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 08.12.2014 № 71 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) және 7) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1211101, индексі 1-Е, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1211101, индексі 1-Е, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1191104, индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1191104, индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) «Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша бөлу туралы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1701111, индексі 1-Е (Ж), кезеңділігі екі жылда бір рет) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) «Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша бөлу туралы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1701111, индексі 1-Е (Ж), кезеңділігі екі жылда бір рет) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес;
7) «Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің саны туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1181104, индексі 1-Е (Еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес;
8) «Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің саны туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1181104, индексі 1-Е (Еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости населения и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 1 ноября 2012 года № 303. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года N 8161. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 71
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 08.12.2014 № 71 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с подпунктами 2) и 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1211101, индекс 1-Т, периодичность месячная) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1211101, индекс 1-Т, периодичность месячная) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «О распределении численности работников по размерам начисленной заработной платы» (код 1701111, индекс 1-Т (ЗП), периодичность один раз в два года) согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «О распределении численности работников по размерам начисленной заработной платы» (код 1701111, индекс 1-Т (ЗП), периодичность один раз в два года) согласно  приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда» (код 1181104, индекс 1-Т (Условия труда), периодичность годовая) согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда» (код 1181104, индекс 1-Т (Условия труда), периодичность годовая) согласно приложению 8 к настоящему приказу;

9) «Қызметкерлердің жекелеген лауазымдары мен кәсіптері бойынша жалақы мөлшері туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1221110, индексі 2-Е (КӘСІП), кезеңділігі жылына бір рет) осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес;
10) «Қызметкерлердің жекелеген лауазымдары мен кәсіптері бойынша жалақы мөлшері туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1221110, индексі 2-Е (КӘСІП), кезеңділігі жылына бір рет) осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес;
11) «Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 11-қосымшасына сәйкес;
12) «Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалдамасы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) «Еңбек және халықтың жұмыспен қамтылу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 229 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6506 болып тіркелген, 2011 жылғы 25 қарашадағы № 559 (26951) және № 560-564 (26956) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған);
2) «Еңбек және халықтың жұмыспен қамтылу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7223 болып тіркелген, 2012 жылғы 15 мамырдағы «Егемен Қазақстан» газетінде № 236-241 (27315) Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 256 бұйрығының жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Заң департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;

9) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям» (код 1221110, индекс 2-Т (ПРОФ), периодичность один раз в год) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям» (код 1221110, индекс 2-Т (ПРОФ), периодичность один раз в год) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Анкета выборочного обследования занятости населения» (код 1232102, индекс Т-001, периодичность квартальная) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета выборочного обследования занятости населения» (код 1232102, индекс Т-001, периодичность квартальная) согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 229 «Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений «по статистике труда и занятости населения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 6506, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 11 января 2011 года в № 5-6 (26426-26427);
2) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 сентября 2011 года № 256 «О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 229 «Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости населения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 7223, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 15 мая 2012 года № 138-139 (26957-26958).
3. Юридическому Департаменту совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің интернет-ресурсында міндетті түрде жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Стратегиялық даму департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі құрылымдық бөлімшелерінің және аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Ә. Смайылов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
С. Әбденов ______________
2012 жылғы «____» ____________
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 168 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының 2012 жылғы
1 қарашадағы № 303 бұйрығына
1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистикеот 1 ноября 2012 года № 303
Аумақтық статистика органдарына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и представление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1211101
Код статистической формы 1211101
Еңбек бойынша есеп
1-Е
1-Т
Отчет по труду
Айлық
Месячная
Есепті кезең Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Қызметкерлерінің тізімдік саны 50 адамнан асатын барлық заңды тұлғалар және олардың оқшауланған бөлімшелері (филиалдар, өкілдіктер) тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения со списочной численностью работников свыше 50 человек.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 - күні.
Срок представления - 10 числа после отчетного периода.
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Департаменту стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по статистике.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2013 года.
Председатель                                     А. Смаилов
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
_______________ С. Абденов
«___» __________ 2012 года
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 168 (вводится в действие с 01.01.2014).
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Төрағасының 2012 жылғы
1 қарашадағы № 303
бұйрығына 1-қосымша
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 1 ноября
2012 года № 303
Аумақтық статистика органдарына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1
сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и представление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1211101
Код статистической формы 1211101
Еңбек бойынша есеп
Отчет по труду
1-Е
1-Т
Айлық
Месячная
Есепті кезең
Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Қызметкерлерінің тізімдік саны 50 адамнан асатын барлық заңды тұлғалар және олардың оқшауланған бөлімшелері (филиалдар, өкілдіктер) тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения со списочной численностью работников свыше 50 человек.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 - күні.
Срок представления - 10 числа после отчетного периода.
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

3. Жұмыс күшінің қозғалысы, бос орындардың бары және толық емес жұмыс уақытында жұмыс істейтіндердің саны туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о движении рабочей силы, численности работающих неполное рабочее время и наличии вакансий, человек
Жол коды
Код
строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті айға
За отчетный месяц
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Есепті кезеңнің басына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на начало отчетного периода
2
Есепті кезеңде жұмысқа қабылданған қызметкерлер
Принято работников за отчетный период
3
Есепті кезеңде жұмыстан шыққан қызметкерлер – барлығы
Выбыло работников за отчетный период - всего
3.1
соның ішінде:
в том числе:
персонал санының қысқартылуына байланысты
в связи с сокращением численности персонала
3.2
кәсіпорынның таратылуына байланысты
в связи с ликвидацией предприятия
3.3
біліктілігінің жетіспеуі салдарынан қызметкер атқарып жүрген лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмегеніне байланысты
в связи с несоответствием занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации
3.4
еңбек тәртібін бұзғанына байланысты
в связи с нарушением трудовой дисциплины
3.5
тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты
в связи с обстоятельствами не зависящими от воли сторон
3.6
өз еркі бойынша
по собственному желанию
3.7
басқа себептер бойынша
по другим причинам
4
Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на конец отчетного периода
5
Есепті кезеңнің соңына бос жұмыс орындар (қажетті қызметкерлер) саны
Число вакантных рабочих мест (требуемых работников) на конец отчетного периода
X
6
Толық емес жұмыс күні немесе толық емес жұмыс аптасымен жұмыс істейтіндердің саны
Численность работающих неполный рабочий день или неполную рабочую неделю
7
Өндірістің бос тұрып қалуына байланысты уақытша жұмыс істемейтін қызметкерлердің саны
Численность работников, временно неработающих в связи с простоем производства
Атауы                               Мекенжайы
Наименование________________________   Адрес_________________________
____________________________________    _____________________________
Телефон_____________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты ____________________
Орындаушы
Исполнитель ________________________________  _____________________
аты-жөні                     телефон
фамилия
Басшы
Руководитель ________________________________  _____________________
тегі, аты және әкесінің аты          қолы
фамилия, имя и отчество              подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер_____________________________  ___________________
тегі, аты және әкесінің аты        қолы
фамилия, имя и отчество            подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
2-қосымша
«Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың

3. Жұмыс күшінің қозғалысы, бос орындардың бары және толық емес жұмыс уақытында жұмыс істейтіндердің саны туралы деректерді көрсетіңіз, адам
Укажите данные о движении рабочей силы, численности работающих неполное рабочее время и наличии вакансий, человек
Жол коды
Код
строки
Көрсеткіштер атауы
Наименование показателей
Есепті
айға
За отчетный месяц
Жыл басынан
С начала года
А
Б
1
2
1
Есепті кезеңнің басына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на начало отчетного периода
2
Есепті кезеңде жұмысқа қабылданған қызметкерлер
Принято работников за отчетный период
3
Есепті кезеңде жұмыстан шыққан қызметкерлер –
барлығы
Выбыло работников за отчетный период - всего
3.1
соның ішінде:
в том числе:
персонал санының қысқартылуына байланысты
в связи с сокращением численности персонала
3.2
кәсіпорынның таратылуына байланысты
в связи с ликвидацией предприятия
3.3
біліктілігінің жетіспеуі салдарынан қызметкер
атқарып жүрген лауазымына немесе орындайтын жұмысына
сәйкес келмегеніне байланысты
в связи с несоответствием занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации
3.4
еңбек тәртібін бұзғанына байланысты
в связи с нарушением трудовой дисциплины
3.5
тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты
в связи с обстоятельствами не зависящими от воли сторон
3.6
өз еркі бойынша по собственному желанию
3.7
басқа себептер бойынша
по другим причинам
4
Есепті кезеңнің соңына қызметкерлердің тізімдік саны
Списочная численность работников на конец отчетного периода
5
Есепті кезеңнің соңына бос жұмыс орындар (қажетті
қызметкерлер) саны
Число вакантных рабочих мест (требуемых работников) на конец отчетного периода
X
6
Толық емес жұмыс күні немесе толық емес жұмыс аптасымен жұмыс істейтіндердің саны
Численность работающих неполный рабочий день или неполную рабочую неделю
7
Өндірістің бос тұрып қалуына байланысты уақытша
жұмыс істемейтін қызметкерлердің саны
Численность работников, временно неработающих в связи с простоем производства
Атауы                             Мекен-жайы
Наименование_____________________ Адрес________________________
_________________________________ _____________________________
Телефон__________________________
Электрондық почта мекен-жайы
Адрес электронной почты _______________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________ _____________________________
аты-жөні                         телефон
фамилия
Басшы
Руководитель ____________________ _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты       қолы
фамилия, имя и отчество          подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер_______________ ______________________________
тегі, аты және әкесінің аты       қолы
фамилия, имя и отчество           подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда
Место для печати (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет по труду»

статистикалық нысанын (коды 1211101, индексі 1-Е, кезеңділігі
айлық) толтыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 168 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Осы «Еңбек бойынша есеп» (коды 1211101, индексі 1-Е, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Еңбек бойынша есеп» (коды 1211101, индексі 1-Е, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар статистикалық нысандарды толтыру мақсатында қолданылады:
1) бос тұрып қалу – экономикалық, технологиялық, ұйымдастырушылық, өзге де өндірістік немесе табиғи сипаттағы себептер бойынша жұмыстың уақытша тоқтап тұруы;
2) өкілдік – заңды тұлғаның орналасқан жерінен тыс орналасқан және заңды тұлғаның мүдделерін қорғайтын және ұсынатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда оның атынан мәміле және басқа да құқықтық әрекеттерді іске асыратын оқшауланған бөлімшесі;
3) толық емес жұмыс күнi – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінде белгiленген қалыпты ұзақтықтан аз уақыт, оның iшiнде:
толық емес жұмыс күні, яғни күнделікті жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту;
толық емес жұмыс аптасы, яғни жұмыс аптасындағы жұмыс күндерінің санын қысқарту;
бiр мезгiлде күнделiктi жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту және жұмыс аптасындағы жұмыс күндерiнiң санын қысқарту;
4) филиал – заңды тұлғаның орналасқан жерінен тыс орналасқан және оның қызметін, соның ішінде өкілдіктер қызметтерін түгел немесе бір бөлігін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың оқшауланған бөлімшесі.
3. Респонденттер еңбек бойынша статистикалық нысанды статистика органдарына меншіктің иелігі мен нысанына қарамастан өзінің тұрған жері бойынша тапсырады.
Заңды тұлғалар немесе оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер әділет органдарында тіркелмеген, бірақ статистика мүддесі үшін қажет (цех, зауыт және тағы басқалары), оның ішінде басқа облыстар аумағында орналасқандар әрбір бөлімшелер бойынша көрсетілген статистикалық нысанды жеке бланкілерде толтырады.
4. Осы статистикалық нысан әр есепті айға және жыл басынан есепті кезеңге толтырылады. Осы статистикалық нысан бойынша есеп «Еңбек бойынша есеп» (1-Е индексі, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанның нұсқаулығына сәйкес толтырылады.
Жұмыс күшінің қозғалысы бойынша көрсеткіштерді толтыру кезінде есепті кезеңде қызметкерлердің тізімдік санының өзгеруін сипаттайтын қызметкерлердің жұмысқа қабылдануы және шығуы бойынша деректерді көрсетеді.
Жұмыспен өтелген адам-сағат саны бойынша деректерді толтыру кезінде кәсіпорынның барлық қызметкерлерінің жұмыстың қалыпты кезеңі ішінде де, және одан тыс та жұмыс істеген нақты уақыты ескеріледі.
Қызметкерлердің тізімдік саны бойынша деректерді толтыру кезінде шартты жасасу мерзіміне қарамастан еңбек шарты бойынша қабылданған адамдар саны ескеріледі.
Қызметкерлердің нақты саны (орташа жалақыны есептеу үшін алынатын) бойынша деректерді толтыру кезінде жұмысқа ресми тіркелген қызметкерлердің жекелеген санаттары шегерілген тізімдік құрамдағы қызметкерлердің саны (жүктiлiкке және босануға, бала күтіміне байланысты және басқа да демалыстарда жүрген адамдар) ескеріледі.
Қызметкерлердің жалақы қоры (еңбекке ақы төлеу) бойынша деректерді толтыру кезінде қызметкерлерге еңбекақы төлеу үшін ұйымдардың олардың қаржыландыру көзі мен оларды нақты төлеу мерзіміне қарамастан есептеген жиынтық ақшалай қаражатының, сондай-ақ ақшалай бірлікке айналдырылған заттай түрдегі қаражаттар, салық және басқа да ұстап қалулар ескерілген (табыс салығы, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарнасы) (лауазымдық айлықақылар (тарифтік мөлшерлемелер)), қосымша төлемдер, үстеме ақылар, сыйлықақылар және өзге де ынталандыру мен өтемдік сипаттағы төлемдер) көрсетіледі.
Ұйымның негізгі қызметімен қамтылған персонал бойынша деректерді толтыру кезінде негізгі өнім (тауарлар немесе қызмет көрсету) және басқа ұйымдарға немесе кәсіпорындарға өткізілетін, негізгімен қатар сөзсіз алынатын жанама өнімдер өндірісінде тікелей жұмыспен қамтылған қызметкерлерді ескереді.

(код 1211101, индекс 1-Т, периодичность месячная)
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 168 (вводится в действие с 01.01.2014).
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1211101, индекс 1-Т, периодичность месячная) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1211101, индекс 1-Т, периодичность месячная).
2. Следующие определения используются при заполнении статистической формы:
1) простой – временная приостановка работы по причинам экономического, технологического, организационного, иного производственного или природного характера;
2) представительство – обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее защиту и представительство интересов юридического лица, совершающее от его имени сделки и иные правовые действия, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
3) неполным рабочим временем считается время, которое меньше нормальной продолжительности, установленной Трудовым Кодексом Республики Казахстан, в том числе:
неполный рабочий день, то есть уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены);
неполная рабочая неделя, то есть сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
одновременное уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены) и сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
4) филиал – обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все его функции или часть, в том числе функции представительства.
3. Статистическую форму по труду в органы статистики респонденты представляют по месту своего нахождения, независимо от их принадлежности и формы собственности.
Юридическое лицо или его структурное и обособленное подразделение заполняют указанную статистическую форму на отдельных бланках по каждому подразделению, не зарегистрированному в органах юстиции, но представляющему интерес для статистики (цех, завод и так далее), в том числе расположенному на территории других областей.
4. Данная статистическая форма заполняется за отчетный месяц и за период с начала года, в соответствии с Инструкцией по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая).
При заполнении показателей по движению рабочей силы указываются данные по приему на работу и выбытии работников, характеризующих изменение списочной численности работников за отчетный период.
При заполнении данных по числу отработанных человеко-часов учитывается фактически отработанное всеми работниками предприятия время, как в течение нормального периода работы, так и отработанное сверхурочно.
При заполнении данных по списочной численности работников учитывается численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения.
При заполнении данных по фактической численности работников (принимаемой для исчисления средней заработной платы) учитывается численность работников списочного состава за вычетом отдельных категорий работников, имеющих формальное прикрепление к работе (лица, находящиеся в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком и другие).
При заполнении данных по фонду заработной платы работников (оплаты труда) указываются начисленные организациями суммарные денежные средства, а также средства в натуральной форме, переведенные в денежную единицу для оплаты труда работников (должностные оклады (тарифные ставки), доплаты, надбавки, премии и иные выплаты стимулирующего и компенсирующего характера), с учетом налогов и других удержаний (подоходный налог, обязательные пенсионные взносы)), независимо от источника их финансирования и срока их фактических выплат.
При заполнении данных по персоналу, занятому в основной деятельности организации учитываются работников, занятых непосредственно на производстве основного продукта (товаров или услуг) и побочных продуктов, неизбежно получаемых наряду с основным, которые реализуются другим организациям или предприятиям.

1 бөлімнің 4 – 4.1 жолдарында жалақының есептелген қорының сомасын қызметкерлердің нақты санына және есепті кезеңдегі ай санына бөлу жолымен анықталатын бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы толтырылады.
5. Жұмыстан шыққандар санына 3 бөліміндегі 3.1-3.7 жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің негіздемелеріне сәйкес осы мекемедегі жұмысын тастаған барлық қызметкерлер кіреді.
5 – жолда бос қызмет орындар саны көрсетіледі, яғни ұйымдағы (кәсіпорындағы) бос қызмет орындар саны.
6 - жолда, егер сол бір қызметкер есепті кезең ішінде бірнеше рет толық емес жұмыс уақытында ауысса, 7-жолда, егер сол бір қызметкер есепті кезең ішінде өндірістің тоқтап қалуына байланысты бір реттен көп уақытша жұмыс істемесе, онда ол есепті жылда бір рет көрсетіледі.
6. Осы нысанды тапсыру қағаз тасығышта және электронды форматта жүзеге асырылады. Нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz) «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.
Ескерту: Х - бұл позиция толтырылмайды.
7. Арифметикалы-логикалық бақылау:
1) 2 бөлім. «Қызметкерлер саны және жалақы қоры туралы деректер»:
1 жол > 1.1 жолдан әрбір баған бойынша;
2 жол > 2.1 жолдан әрбір баған бойынша;
3 жол > 3.1 жолдан әрбір баған бойынша;
егер 1 жол > 0, онда 1.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2 жол > 0, онда 2.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3 жол > 0, онда 3.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
жол 4 = жол 3 *1000 / жол 2, 1 баған бойынша;
4 жол = 3 жол * 1000 /2 жол / n, бұл жерде n-есептік кезеңдегі айлар саны 2 баған бойынша;
4.1 жол = 3.1 жол *1000 /2.1 жолға, 1 баған бойынша;
4.1 жол = 3.1 жол * 1000 /2.1 жолға / n, бұл жерде n-есептік кезеңдегі айлар саны, 2 баған бойынша;
егер 2 жол > 0, онда 3 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3 жол > 0, онда 2 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2.1 жол > 0, онда 3.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3.1 жол > 0, онда 2.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2 жол > 0, онда 5 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 5 жол > 0, онда 2 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 2 жол – 2.1 жол > 0, онда 3 жол – 3.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
егер 3 жол – 3.1 жол > 0, онда 2 жол – 2.1 жол > 0 әрбір баған бойынша;
1 баған = қаңтар айындағы 2 бағанның 1 – 5 жолдары бойынша статистикалық нысанда;

В строках 4 - 4.1 раздела 1 заполняется среднемесячная номинальная заработная плата одного работника, которая определяется путем деления суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников и на число месяцев в отчетном периоде.
5. В численность выбывших включаются все работники, оставившие работу в данной организации согласно основаниям Трудового Кодекса Республики Казахстан, указанным в строках 3.1 - 3.7 раздела 3.
В строке 5 указывается число вакантных рабочих мест, то есть количество свободных рабочих мест в организации (на предприятии).
В строке 6, если один и тот же работник в течение отчетного периода несколько раз переводился на работу на неполное рабочее время, в строке 7, если один и тот же работник в течение отчетного периода более одного раза временно не работал в связи с простоем производства, то он показывается один раз за отчетный период.
6. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе и в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике (www.stat.gov.kz).
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
7. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2. «Данные о численности работников и фонде заработной платы»:
строка 1 > строке 1.1 для каждой графы;
строка 2 > строке 2.1 для каждой графы;
строка 3 > строке 3.1 для каждой графы;
если строка 1 > 0, то строка 1.1 > 0 для каждой графы;
если строка 2 > 0, то строка 2.1 > 0 для каждой графы;
если строка 3 > 0, то строка 3.1 > 0 для каждой графы;
строка 4 = строка 3 *1000 / строку 2 для графы 1;
строка 4 = строка 3 * 1000 / строку 2 / n, где n - число месяцев в отчетном периоде для графы 2;
строка 4.1 = строка 3.1 * 1000 / строку 2.1 для графы 1;
строка 4.1 = строка 3.1 * 1000 / строку 2.1 / n, где n - число месяцев в отчетном периоде для графы 2;
если строка 2 > 0, то строка 3 > 0 для каждой графы;
если строка 3 > 0, то строка 2 > 0 для каждой графы;
если строка 2.1 > 0, то строка 3.1 > 0 для каждой графы;
если строка 3.1 > 0, то строка 2.1 > 0 для каждой графы;
если строка 2 > 0, то строка 5 > 0 для каждой графы;
если строка 5 > 0, то строка 2 > 0 для каждой графы;
если строка 2 – строка 2.1 > 0, то строка 3 – строка 3.1 > 0 для каждой графы;
если строка 3 – строка 3.1 > 0, то строка 2 – строка 2.1 > 0 для каждой графы;
графа 1 = графа 2 по строкам 1 – 5 в статистической форме за январь;

ақпан айынан бастап статистикалық нысан 1 баған < 2 бағаннан 3, 3.1, 5 жолдары бойынша.
2) 3 бөлім. «Жұмыс күшінің қозғалысы, бос орындардың бары және толық емес жұмыс уақытында жұмыс істейтіндердің саны туралы деректер»:
1 жол + 2 жол – 3 жол = 4 жол әрбір баған бойынша;
3 жол = 3.1 – 3.7 жолдардың қосындысы әрбір баған бойынша;
есеп айының 1 баған 1 жолы = өткен айдың 1 баған 4 жолына, егер өткен айдың 1 бағанның 4 жолы > 0;
есеп айының 2 баған 1 жолы = өткен айдың 2 баған 1 жолына, ақпан айынан бастап, егер өткен айдың 2 баған 1 жолы > 0;
1 баған = қаңтар айындағы 2 бағанға 1–7 жолдар бойынша статистикалық нысанда (5 жолды шығарғанда);
ақпан айынан бастап статистикалық нысан 1 баған < 2 бағанға 2 – 3.7-жолдар бойынша;
1 баған = 2 бағанның 4 жолына.
3) Бөлімдер арасында бақылау:
егер 2 бөлімдегі 2 баған 1 жол > 0, онда 3 бөлімдегі 2 баған 1 жол > 0 немесе 3 бөлімдегі 2 баған 2 жол > 0.
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 168 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының 2012 жылғы
1 қарашадағы № 303 бұйрығына 3-қосымша
Приложение 3 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 1 ноября 2012 года № 303
Аумақтық статистика органдарына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах
(нужное обвести)
1 сағатқа дейiн до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz  сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и представление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1191104
Код статистической формы 1191104
Еңбек бойынша есеп
1-E
1-Т
Отчет по труду
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
«Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» индексі 2-ШК, статистикалық нысаны бойынша есеп беретіндерден басқа барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, кроме отчитывающихся по статистической форме «О деятельности малого предприятия», индекс 2-МП.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейін 12 ақпанда.
Срок представления – 12 февраля после отчетного периода.
БСН коды
код БИН

графа 1 < графе 2 по строкам 3, 3.1, 5 в статистической форме, начиная с февраля;
2) Раздел 3. «Данные о движении рабочей силы, численности работающих неполное рабочее время и наличии вакансий»:
строка 1 + строка 2 – строка 3 = строка 4 для каждой графы;
строка 3 = сумма строк 3. 1- 3.7 для каждой графы;
строка 1 графа 1 отчетного месяца = строке 4 графы 1 предыдущего месяца, если строка 4 графы 1 предыдущего месяца > 0;
строка 1 графа 2 отчетного месяца = строке 1 графы 2 предыдущего месяца, начиная с февраля, если строка 1 графы 2 предыдущего месяца > 0;
графа 1 = графа 2 по строкам 1 - 7 в статистической форме за январь (за исключением строки 5);
графа 1 < графе 2 по строкам 2 – 3.7 в статистической форме, начиная с февраля;
графа 1 = графа 2 по строке 4;
3) Контроль между разделами:
если строка 1 графа 2 раздела 2 > 0, то строка 1 графа 2 раздела 3 > 0 или строка 2 графа 2 раздела 3 > 0.
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 168 (вводится в действие с 01.01.2014).
Мемлекеттік статистика орғандары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Статистика
агенттігі Төрағасының 2012 жылғы
1 қарашадағы № 303 бұйрығына 3 қосымша
Приложение 3
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по статистике от 1 ноября 2012 года № 303
Аумақтық статистика органдарына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен
(қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді уақтылы тапсырмау, дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и представление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1191104
Код статистической формы 1191104
Еңбек бойынша есеп
1-E
1-Т
Отчет по труду
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
«Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» индексі 2-ШК, статистикалық нысаны бойынша есеп беретіндерден басқа барлық заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, кроме отчитывающихся по статистической форме «О деятельности малого предприятия», индекс 2-МП.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейін 12 ақпанда.
Срок представления – 12 февраля после отчетного периода.
БСН коды
код БИН

1.2.1
соның ішінде:
в том числе:
ұйымның қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша шығыстары
расходы организации по обеспечению работников жильем
1.2.2
ұйымның қызметкерлерін әлеуметтік қорғауға жұмсаған шығыстары
расходы организации на социальную защиту работников
1.2.3
ұйымның қызметкерлерін оқытуға жұмсаған шығыстары
расходы организации на обучение работников
1.2.4
мәдени іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстар
расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений
1.2.5
жоғарыда келтірілген топтарға жатпайтын, жұмыс күшін ұстауға көзделген шығыстар
расходы организации на рабочую силу, не отнесенные к вышеперечисленным группам
1.2.6
жұмыс күшін пайдалануға байланысты салықтар
налоги, связанные с использованием рабочей силы
Атауы                               Мекенжайы
Наименование________________________   Адрес_________________________
____________________________________    _____________________________
Телефон_____________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты ____________________
Орындаушы
Исполнитель ________________________________  _____________________
аты-жөні                     телефон
фамилия
Басшы
Руководитель ________________________________  _____________________
тегі, аты және әкесінің аты          қолы
фамилия, имя и отчество              подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер_____________________________  ___________________
тегі, аты және әкесінің аты        қолы
фамилия, имя и отчество            подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
4-қосымша
«Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
(коды 1191104, индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық)
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 168 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1191104, 1-Е индексі, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Еңбек бойынша есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1191104, 1-Е индексі, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.

1.2.1
соның ішінде:
в том числе:
ұйымның қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша шығыстары
расходы организации по обеспечению работников жильем
1.2.2
ұйымның қызметкерлерін әлеуметтік қорғауға жұмсаған
шығыстары
расходы организации на социальную защиту работников
1.2.3
ұйымның қызметкерлерін оқытуға жұмсаған шығыстары
расходы организации на обучение работников
1.2.4
мәдени іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстар
расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений
1.2.5
жоғарыда келтірілген топтарға жатпайтын, жұмыс күшін ұстауға көзделген шығыстар
расходы организации на рабочую силу, не отнесенные к вышеперечисленным группам
1.2.6
жұмыс күшін пайдалануға байланысты салықтар
налоги, связанные с использованием рабочей силы
Атауы                             Мекен-жайы
Наименование_____________________ Адрес________________________
_________________________________ _____________________________
Телефон__________________________
Электрондық почта мекен-жайы
Адрес электронной почты _______________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________ _____________________________
аты-жөні                         телефон
фамилия
Басшы
Руководитель ____________________ _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты       қолы
фамилия, имя и отчество          подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер_______________ ______________________________
тегі, аты және әкесінің аты       қолы
фамилия, имя и отчество           подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда
Место для печати (при наличии)
Приложение 4
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т,
периодичность годовая)
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 168 (вводится в действие с 01.01.2014).
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет по труду» (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая).

2. Келесі анықтамалар еңбек бойынша статистикалық нысандарды толтыру мақсатында қолданылады:
1) жұмыс уақыты - қызметкер жұмыс берушінің актілеріне және еңбек шартының талаптарына сәйкес еңбек міндеттерін орындайтын уақыт, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жұмыс уақытына жатқызылған өзге де уақыт кезеңдері;
2) өкілдік – заңды тұлғаның орналасқан жерінен тыс орналасқан және заңды тұлғаның мүдделерін қорғауды және өкілдік етуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда оның атынан мәмілелер және басқа да құқықтық әрекеттерді жасайтын оқшауланған бөлімшесі;
3) толық емес жұмыс күнi – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінде белгiленген қалыпты ұзақтықтан аз уақыт, оның iшiнде: толық емес жұмыс күнi, яғни күнделiктi жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту; толық емес жұмыс аптасы, яғни жұмыс аптасындағы жұмыс күндерiнiң санын қысқарту; бiр мезгiлде күнделiктi жұмыс (жұмыс ауысымы) ұзақтығының нормасын азайту және жұмыс аптасындағы жұмыс күндерiнiң санын қысқарту;
4) филиал – заңды тұлғаның орналасқан жерінен тыс орналасқан және оның қызметін, соның ішінде өкілдіктерінің қызметтерін түгел немесе бір бөлігін жүзеге асыратын заңды тұлғалардың оқшауланған бөлімшесі.
3. Респонденттер еңбек бойынша статистикалық нысандарды статистика органдарына меншіктің тиістілігі мен нысанына қарамастан өзінің орналасқан жері бойынша тапсырады.
Заңды тұлғалар немесе оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері әділет органдарында тіркелмеген, бірақ статистика үшін қажет (цех, зауыт және т.б.), оның ішінде басқа облыстар аумағында орналасқандар әрбір бөлімше бойынша көрсетілген статистикалық нысанды жеке бланкілерде толтырады.
4. Еңбек бойынша статистикалық нысандарды респонденттер қатаң түрде белгіленген күнтізбелік есепті кезең уақытында толтырады: ай және жыл. «Еңбек бойынша есеп» статистикалық нысаны (индексі 1-Е, кезеңділігі айлық) есепті айдың бірінші күнінен соңғы (қосқанда) күні аралығындағы кезеңде, «Еңбек бойынша есеп» статистикалық нысаны индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық) 1-қаңтардан 31-желтоқсан (қосқанда) аралығындағы кезеңге толтырылады.
Деректер жұмыс берушінің актілері және бастапқы есеп құжаттамасының біріздендірілген нысандары: қызметкерді жұмысқа қабылдау, басқа жұмысқа ауыстыру, еңбек шартын бұзу, тоқтату туралы бұйрықтар (өкімдер), жұмыс уақытын пайдалану есебінің табельдері, есеп айырысу-төлем тізімдемелерінің негізінде толтырылады.
Жұмыс уақытын пайдалану есебінің табелінде жұмысқа шықпау себептері, толық емес жұмыс күні, мерзімінен тыс жұмыс туралы және басқа белгіленген жұмыс тәртіптерінен ауытқулар туралы белгілер тиісті құжаттар (еңбекке жарамсыздық қағаздары, бос тұрғаны туралы бұйрықтар (өкімдер), мемлекеттік және қоғамдық міндеттерді атқарғаны туралы анықтамалар) негізінде ғана көрсетіледі.

2. При заполнении статистических форм по труду используются следующие определения:
1) рабочее время - время, в течение которого работник в соответствии с актами работодателя и условиями трудового договора выполняет трудовые обязанности, а также иные периоды времени, которые в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан отнесены к рабочему времени;
2) представительство - обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее защиту и представительство интересов юридического лица, совершающее от его имени сделки и иные правовые действия, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
3) неполное рабочее время - время, которое меньше нормальной продолжительности, установленной Трудовым Кодексом Республики Казахстан, в том числе: неполный рабочий день, то есть уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены); неполная рабочая неделя, то есть сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе; одновременное уменьшение нормы продолжительности ежедневной работы (рабочей смены) и сокращение числа рабочих дней в рабочей неделе;
4) филиал - обособленное подразделение юридического лица, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства.
3. Статистические формы по труду в органы статистики респонденты представляют по месту своего нахождения, независимо от их принадлежности и формы собственности.
Юридическое лицо или его структурное и обособленное подразделение заполняют указанную статистическую форму на отдельных бланках по каждому подразделению, не зарегистрированному в органах юстиции, но представляющему интерес для статистики (цех, завод и так далее), в том числе расположенному на территории других областей.
4. Статистические формы по труду респондентами заполняются строго за установленный календарный отчетный период времени: месяц и год. Статистическая форма «Отчет по труду» (индекс 1-Т, периодичность месячная) заполняется за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца, статистическая форма «Отчет по труду» (индекс 1-Т, периодичность годовая) - за период с 1 января по 31 декабря (включительно).
Данные заполняются на основании актов работодателя и унифицированных форм первичной учетной документации: приказов (распоряжений) о приеме работника на работу, переводе на другую работу, расторжении, прекращении трудового договора, табеля учета использования рабочего времени, расчетно-платежных ведомостей.
В табеле учета использования рабочего времени отметки о причинах неявок на работу, о неполном рабочем дне, о сверхурочной работе и других отступлениях от установленного режима работы отражаются только на основании соответствующих документов (листы нетрудоспособности, приказы (распоряжения) о простое, справки о выполнении государственных и общественных обязанностей).

5. Есепті кезең ішінде құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бір заңды тұлғадан екінші тұлғаға берілген жағдайда, берген заңды тұлғаның еңбек туралы статистикалық нысанынан көрсетілген деректер жыл басынан бергі кезең үшін алып тасталынады және заңды тұлғаның құрамына кірген осы құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер сол сияқты жыл басынан бастап соның есебіне енгізіледі.
Заңды тұлғаның шаруашылықты жүргізуінің ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, заңды тұлғаның жаңа статусы бойынша деректер осы өзгеріс болған айдан бастап есептелінеді, бұрынғы статусы бойынша жыл басынан бергі айлардағы деректер еңбек бойынша статистикалық нысандардан алып тасталынбайды.
6. Еңбек бойынша статистикалық нысандарда қателер және басқа да бұрмалаушылықтар анықталған жағдайда, заңды тұлғалар есептік деректерді түзетуді бұдан кейінгі есептердің өспелі қорытынды деректерінде қателер немесе бұрмалаушылықтар табылғаннан кейін жүргізеді.
2. Қызметкерлердің саны
7. Тізімдік санда жұмыс берушінің актілерін орындай отырып, жұмысты белгілі бір мамандығы, біліктілігі немесе лауазымы бойынша орындайтын, есепті кезеңде ұйымның тізімінде бар барлық қызметкерлер ескеріледі.
8. Тізімдік санға енгізілетін қызметкерлер:
1) бірлескен кәсіпорындарда жұмыс істейтін басқа елдердің жұмысшылары мен мамандары, сондай-ақ шетел жұмыс күштері – республика аумағында еңбек әрекетін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші елден тысқары жұмыс беруші жалдаған шетел азаматтары және азаматтығы жоқ азаматтар;
2) вахталық әдіспен жұмысты орындау үшін жіберілгендер;
3) еңбек шартының талаптары бойынша толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына жұмысқа қабылданғандар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленген қызметкерлер (он сегiз жасқа толмаған қызметкерлер; ауыр жұмыстарда, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауiптi еңбек жағдайларында iстейтiн қызметкерлер; бiрiншi және екiншi топтардағы мүгедектер), сондай-ақ қоғамдық бастамаларда (жалақы есептелмейтін) жұмыс істейтін адамдар.
Толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына жұмысқа қабылданған қызметкерлердің, сондай-ақ қоғамдық бастамаларда жұмыс істейтін адамдардың (жалақы есептелмейтін) тізімдік санында әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі;
4) егер олардың сол ұйымдағы жалақысы сақталатын болса, қызметтік іссапарларда жүргендер, сондай-ақ шетелдерде қысқа мерзімді қызметтік іссапарларда жүрген қызметкерлер қосылады;
5) егер олар жалақыны осы ұйымнан алатын болса, ұйымнан тыс жерлерде уақытша жұмыс істейтіндер (жүктелім бойынша);

5. При передаче структурных и обособленных подразделений из одного юридического лица в другое, в течение отчетного периода, из статистических форм по труду передавшего юридического лица, указанные данные исключаются за период с начала года и включаются в отчет того юридического лица, в состав которого были приняты эти структурные и обособленные подразделения, также с начала года.
При изменении организационно-правовой формы хозяйствования юридического лица, данные по новому статусу юридического лица учитываются с месяца, в котором произошло это изменение, данные за предыдущие месяцы с начала года по прежнему статусу из статистических форм по труду не исключаются.
6. При выявлении ошибок и других искажений в статистических формах по труду, исправление отчетных данных юридическими лицами производится после обнаружения ошибки или искажения в нарастающих итоговых данных последующих отчетов.
2. Численность работников
7. В списочной численности учитываются все работники, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности с исполнением актов работодателя.
8. В списочную численность включаются работники:
1) рабочие и специалисты других стран, работающие на совместных предприятиях, а также иностранная рабочая сила – иностранные граждане и лица без гражданства, нанимаемые работодателем за пределами страны для осуществления трудовой деятельности на территории республики;
2) направленные для выполнения работ вахтовым методом;
3) принятые на работу на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю по условиям трудового договора, работники, которым, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени (работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста; работники, занятые на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда; инвалиды первой и второй групп), а также лица, занятые на общественных началах (без начисления заработной платы).
В списочной численности работники, принятые на работу на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю, а также лица, занятые на общественных началах (без начисления заработной платы), учитываются за каждый календарный день как целые единицы;
4) находящиеся в служебных командировках, если за ними сохраняется заработная плата в данной организации, включая работников, находящихся в краткосрочных служебных командировках за границей;
5) временно работающие (по нарядам) за пределами организации, если они получают заработную плату в данной организации;

6) егер олардың жалақысы негізгі жұмыс орны бойынша сақталмайтын болса, басқа ұйымдардан жұмысқа уақытша тартылғандар;
7) егер олар штаттық лауазымға қабылданған болса, жоғары оқу орындарының ғылыми-зерттеу секторларына жұмысқа тартылған жоғары оқу орындарының күндізгі бөлімінің студенттері;
8) қызметкердің оған тапсырылатын жұмысқа сәйкестігін тексеру мақсатында жұмысқа сынақ мерзімімен қабылданғандар. Бұл қызметкерлер тізімдік санға еңбек шартының әрекет етуінен бастап енгізіледі;
9) нақты жұмысқа келгендер және бос тұрған себебінен жұмыс істемегендерді қоса;
10) уақытша жұмыста жоқ қызметкерлердің (науқастануы, жүктiлiгі және босануы бойынша демалыс, бала күтіміне байланысты демалыста болуы) орнына қабылданғандар;
11) ұйыммен жұмысты үйінде (үйде жұмыс iстейтiн қызметкерлер) жеке еңбегімен орындау туралы еңбек шартын жасағандар.
Жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер деп жұмыс берушiмен жұмысты үйде жеке еңбегiмен, өз материалдарымен және өзiнiң немесе жұмыс берушi бөлiп беретiн не жұмыс берушi қаражаты есебiнен сатып алатын жабдықтарды, құрал-саймандар мен тетiктердi пайдаланып орындау туралы еңбек шартын жасасқан адамдар саналады.
Қызметкерлердің тізімдік санында жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі.
9. Сондай-ақ тізімдік құрамға ұйымда уақытша болмаған қызметкерлер де кіреді:
1) ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысында, ақы төленетін жыл сайынғы қосымша еңбек демалысында жүргендер;
2) әкімшілік құқық бұзғаны үшін әкімшілік қамауға алынған қызметкерлерді қоса, себепсіз жұмысқа шықпағандар;
3) бiлiм беру ұйымдарында оқып жүрген және жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер, сондай-ақ еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша қызметкердiң өтiнiшi негiзiнде бiлiм беру ұйымдарына түсетін және түсу емтихандарын тапсыру үшін жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген қызметкерлер;
4) демалыс және мереке күндеріндегі жұмысы үшін қосымша демалыс күнін алғандар;
5) егер олардың жалақысы сақталатын болса, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау үшін білім беру ұйымдарына жұмыстан босатылып жіберілгендер;
6) еңбек ақыны толық немесе жартылай сақтауымен сынақтар мен емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру, зертханалық жұмыстарды орындау, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау мен қорғау үшiн оқу демалыстарында жүргендер;
7) жүктілігі және босануына байланысты демалыста, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуға байланысты демалыста, бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыстарда жүргендер;

6) временно привлекаемые на работу из других организаций, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы;
7) студенты дневных отделений высших учебных заведений, привлеченные научно-исследовательскими секторами высших учебных заведений для выполнения работ, если они зачислены на штатные должности;
8) принятые на работу с испытательным сроком в целях проверки соответствия квалификации работника поручаемой работе. Эти работники включаются в списочную численность с начала действия трудового договора;
9) фактически явившиеся на работу, включая и тех, которые не работали по причине простоя;
10) принятые для замещения временно отсутствующих работников (ввиду болезни, отпуска по беременности и родам, отпуска по уходу за ребенком);
11) заключившие трудовой договор с организацией о выполнении работы на дому личным трудом (надомные работники).
Надомными работниками считаются лица, заключившие трудовой договор с работодателем о выполнении работы на дому личным трудом со своими материалами и с использованием своего оборудования, инструментов и приспособлений или выделяемых работодателем либо приобретаемых за счет средств работодателя.
В списочной численности работников надомные работники учитываются за каждый календарный день как целые единицы.
9. В списочный состав включаются также работники, временно отсутствующие в организации:
1) находящиеся в ежегодных оплачиваемых трудовых отпусках, ежегодных оплачиваемых дополнительных трудовых отпусках;
2) совершившие прогулы, включая работников, подвергнутых административному аресту за административные правонарушения;
3) обучающиеся в организациях образования и находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы, а также работники, поступающие в организации образования и находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы для сдачи вступительных экзаменов по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
4) получившие день отдыха за работу в выходные и праздничные дни;
5) направленные с отрывом от работы в организации образования, для повышения или переподготовки квалификации, если за ними сохраняется заработная плата;
6) находящиеся в учебном отпуске для подготовки и сдачи зачетов и экзаменов, выполнения лабораторных работ, подготовки и защиты дипломной работы (проекта) с сохранением полностью или частично заработной платы;
7) находящиеся в отпусках по беременности и родам, в отпусках в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;

8) жұмыс берушiнiң қызметкерлер өкiлдерiмен келiсе отырып, актiлерiмен бекiтiлген ауысымдық кестеге сәйкес демалыс күндері барлар;
9) қызметкерлердің өтiнiшi негiзiнде еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша жалақы сақталмайтын демалыста жүргендер;
10) мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауына байланысты жұмысқа шықпағандар;
11) науқастануына байланысты жұмысқа келмегендер (уақытша еңбекке жарамсыздық парағына сәйкес жұмысқа шыққанға дейін науқастанған бүкіл кезең ішінде немесе мүгедектікке шыққанға дейін);
12) өндірістің бос тұруына байланысты орнында болмағандар;
13) сот өкімі шыққанға дейін тергеуде жатқандар;
14) ұзақ мерзімді қызметтік іссапарға жіберілгендер, оның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында жіберілгендер.
10. Қызметкерлердің тізімдік құрамына енгізілмейтіндер:
1) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмысты орындаушылар.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарттар бойынша орындайтын тұлғаларға ұйымның ішкі тәртібіне бағынбай жүзеге асырылатын, белгіленген нақты жұмыс көлемін (бір жолғы, арнаулы шаруашылық) орындау уақытына ғана шарт бойынша қабылданғандар жатады;
2) басқа ұйымдардан қоса атқарушылық қызмет бойынша жұмысқа қабылданғандар.
Қоса атқарушылық бойынша жұмысты орындайтын қызметкерлерге негізгі жұмыс уақытынан бос уақытында еңбек шартының талаптарында тұрақты ақы төленетін басқа жұмысты орындайтындар жатады.
Ұйымда еңбек қатынастарында тұрған (негізі жұмыс орны бойынша) немесе екі, бір жарым мөлшермесі бар қосымша қызмет атқарушылық бойынша жұмыс атқаратын қызметкерлер осы ұйым қызметкерлерінің тізімдік санына бір адам (бүтін бірлік) ретінде саналады;
3) егер олардың негізгі жұмыс орнындағы жалақысы сақталмайтын болса, басқа ұйымға уақытша жұмысқа жіберілгендер;
4) жұмыс беруші білім беру ұйымдарына жұмыстан қол үзіп оқуға жіберілгендер осы ұйымның қаражаты есебінен стипендия алатындар;
5) жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл негізінде ұйымға жұмыс үшін тартылғандар;
6) жалақы алмайтын сол ұйымның меншік иелері.
11. Есепті кезеңнің басындағы (соңындағы) қызметкерлердің тізімдік саны есепті кезеңнің белгілі бір күніне сол күні қабылданғандарды және кеткен қызметкерлерді қоспағанда айдың бірінші немесе соңғы күні ұйымның тізімдік құрамы санының көрсеткіші болып табылады.
12. Белгіленген кезең ішінде қызметкерлердің орташа тізімдік санын анықтау үшін жұмыс берушінің актілері негізінде нақтыланатын (қабылдау, қызметкерлерді басқа жұмысқа ауыстыру және еңбек шартын тоқтату туралы бұйрықтар мен өкімдер) тізімдік құрамдағы қызметкерлер санының күн сайынғы есебі жүргізіледі. Тізімдік құрамдағы қызметкерлердің әр күнгі саны қызметкерлердің жұмыс уақытын пайдалануын есепке алу табелінің деректеріне сәйкес болуы қажет.

8) имеющие выходной день согласно графикам сменности, утвержденным актами работодателя, принятыми по согласованию с представителями работников;
9) находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
10) не явившиеся на работу в связи с выполнением государственных или общественных обязанностей;
11) не явившиеся на работу по болезни (в течение всего периода болезни до возвращения на работу в соответствии с листами временной нетрудоспособности или до выбытия по инвалидности);
12) отсутствующие в связи с простоем производства;
13) находящиеся под следствием до вынесения приговора суда;
14) направленные в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ.
10. Не включаются в списочную численность работники:
1) выполняющие работы по договорам гражданско-правового характера.
К лицам, выполняющим работы по договорам гражданско-правового характера, относятся лица, принятые по договору только на время выполнения определенного, конкретного объема работ (разовых, специальных хозяйственных), осуществляемых без подчинения внутреннему трудовому распорядку организации;
2) принятые на работу по совместительству из других организаций.
К работникам, выполняющим работы по совместительству, относятся лица, выполняющие другую регулярную оплачиваемую работу на условиях трудового договора в свободное от основной работы время.
Работник, выполняющий работу по совместительству в организации, с которой он уже состоит в трудовых отношениях (по месту основной работы) или имеющий две, полторы ставки, учитывается в списочной численности работников данной организации как один человек (целая единица);
3) временно направленные на работу в другую организацию, если за ними не сохраняется заработная плата по месту основной работы;
4) направленные работодателями на учебу в организации образования с отрывом от работы, получающие стипендию за счет средств этих организаций;
5) привлеченные для работы в организации на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости;
6) собственники данной организации, не получающие заработную плату.
11. Списочная численность работников на начало (конец) отчетного периода является показателем численности работников списочного состава организации на определенную дату отчетного периода: на первое или последнее число месяца, включая принятых и исключая выбывших в этот день работников.
12. Для определения списочной численности работников, в среднем за определенный период, ведется ежедневный учет численности работников списочного состава, который уточняется на основании актов работодателя (приказов, распоряжений о приеме, переводе работников на другую работу и прекращении трудового договора). Численность работников списочного состава за каждый день должна соответствовать данным табеля учета использования рабочего времени работников.

Есепті айдағы қызметкерлердің орташа тізімдік саны мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса алғанда есепті айдың әрбір күнтізбелік күндегі, яғни айдың 1-нен 30 немесе 31 (ақпан айы үшін - 28 немесе 29-ын қоса) күнін қоса, тізімдік құрамның қызметкерлер санын қосу және алынған соманы айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен есептеледі.
Демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күнгі тізімдік құрамдағы қызметкерлер саны соның алдыңғы жұмыс күнгі қызметкерлердің тізімдік санына тең деп қабылданады. Қатарынан екі немесе одан да көп демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндер болса, осы күндердің әрқайсысындағы тізімдік құрамдағы қызметкерлер саны әлгі демалыс немесе мереке (жұмыс істемейтін) күндердің алдындағы жұмыс күнгі тізімдік құрамдағы қызметкерлер санымен теңдей етіп алынады.
13. Толық ай жұмыс істемеген ұйымдардағы (жаңадан құрылған, таратылған, өндірістің маусымдық сипаты бар ұйымдардағы) қызметкерлердің бір айдағы орташа тізімдік саны ұйымның есепті айдағы  барлық жұмыс күндеріндегі, жұмыс кезеңіндегі демалыс және мереке (жұмыс істемейтін) күндерді қоса, тізімдік құрамдағы қызметкерлер санының қосындысын есепті айдағы күнтізбелік күндердің жалпы санына бөлу жолымен анықталады.
14. Жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі қызметкерлердің орташа тізімдік саны жыл басынан бастап есепті айды қоса есептеген кезеңдегі барлық өткен айлардағы қызметкерлердің орташа айлық санын қосу және жыл басынан бергі кезең ішінде ұйымның жұмыс істеген айларының санына алынған қосындыны бөлу жолымен анықталады.
15. Қызметкерлердің бір жылға алғандағы орташа жылдық тізімдік саны есепті жылдың барлық айларына орташа алғандағы қызметкерлердің орташа санын қосу және алынған қосындыны 12-ге бөлу жолымен анықталады.
16. Егер ұйым толық жыл істемесе (жұмыс сипаты маусымдық немесе пайдалануға есептік жылдың қаңтарынан кейін құрылған), онда қызметкерлердің орташа жылдық тізімдік саны ұйымның жұмыс істеген барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосып, алынған қосындыны 12-ге бөлу жолымен анықталады.
3. Қызметкерлердің нақты саны
17. Қызметкерлердің нақты санын алу үшін (орташа жалақыны есептеу үшін алынатын) тізімдік құрамдағы қызметкерлер санынан мынадай санаттағы қызметкерлер шығарылып тасталады:
1) бiлiм беру ұйымдарында оқып жүрген және жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер, сондай-ақ қызметкердің өтiнiшi негiзiнде еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша бiлiм беру ұйымдарына түсетін және түсу емтихандарын тапсыру үшін оған жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген қызметкерлер;

Списочная численность работников, в среднем за отчетный месяц, исчисляется путем суммирования численности работников списочного состава за каждый календарный день отчетного месяца, то есть с 1 по 30 или 31 число (для февраля - по 28 или 29 число), включая праздничные (нерабочие) и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней отчетного месяца.
Численность работников списочного состава за выходной или праздничный (нерабочий) день принимается равной списочной численности работников за предшествующий рабочий день. При наличии двух или более выходных или праздничных (нерабочих) дней подряд численность работников списочного состава за каждый из этих дней принимается равной численности работников списочного состава за рабочий день, предшествовавший выходным и праздничным (нерабочим) дням.
13. Списочная численность работников, в среднем за месяц, в организациях, работавших неполный месяц (в организациях, вновь образованных, ликвидированных, имеющих сезонный характер производства), определяется путем деления суммы численности работников списочного состава за все дни работы организации в отчетном месяце, включая выходные и праздничные (нерабочие) дни за период работы, на общее число календарных дней в отчетном месяце.
14. Списочная численность работников, в среднем за период с начала года по отчетный месяц включительно, определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации, истекшие за период с начала года по отчетный месяц включительно и деления полученной суммы на число месяцев за период с начала года.
15. Списочная численность работников, в среднем за год, определяется путем суммирования средней численности работников в среднем за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на 12.
16. Если организация работала неполный год (сезонный характер работы или образована после января месяца отчетного года), то списочная численность работников, в среднем за год, определяется путем суммирования списочной численности работников в среднем за все месяцы работы организации и деления полученной суммы на 12.
3. Фактическая численность работников
17. Для получения фактической численности работников (принимаемой для исчисления средней заработной платы) из численности работников списочного состава исключаются следующие категории работников:
1) обучающиеся в организациях образования и находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы, а также работники, поступающие в организации образования и находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы для сдачи вступительных экзаменов по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;

2) егер олардың жалақысы сақталмаса, ұзақ мерзімді қызметтік іссапарға соның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында жіберілгендер;
3) жүктілік пен босануға байланысты демалыстарда, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыстарда, бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты жалақысы сақталмайтын еңбек демалыстарында жүргендер;
4) қызметкердің өтiнiшi негiзiнде еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер.
18. Қоса атқарушылық бойынша қабылданған не толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына қабылданған (ауыстырылған) қызметкерлер қызметкерлердің нақты санында есепті саналады және олардың саны есепті айдағы жұмыс істелген адам-сағатты бір айдағы жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығына бөлу жолымен анықталады;
19. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша ұйымға жұмыс үшін тартылған қызметкерлердің нақты санында әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі.
20. Жұмысты үйде iстейтiн қызметкерлер қызметкерлердің нақты санында әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі.
21. Жұмыспен қамту мәселесі жөнінде уәкілетті органмен өзара іс-қимыл негізінде ұйымға жұмыс үшін тартылған тұлғалар қызметкерлердің нақты санында, егер олардың атқарған жұмысы үшін еңбекақы аудару жүргізілсе, онда әрбір күнтізбелік күн бүтін бірлік ретінде есептеледі.
22. Толық емес ай (жыл) жұмыс істеген ұйымдар бойынша кезең ішінде орташа алғанда, нақты санды есептеу тәртібі (орташа жалақыны есептеу үшін қабылданған) осы Нұсқаулықтың 12-16-тармақтарында баяндалған, кезең ішіндегі орташа алғанда, тізімдік санды есептеу тәртібіне ұқсас.
4. Қызметтердің жіктеуіші мен білім деңгейлері
23. Барлық қызметкерлер Қазақстан Республикасы Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетінің 1999 жылғы 16 қазандағы № 22 қаулысымен бекітілген (ҚР МС 01-99) Қазақстан Республикасы қызметтерінің мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес ұйымдағы негізгі қызмет топтары бойынша жіктеледі (бөлінеді).
24. Қызметкерлердің білім деңгейлері «Қазақстан Республикасындағы білім туралы» Заңына сәйкес анықталады:
1) жоғары білімі бар қызметкерлерге жоғары оқу орындарын, оның ішінде ұлттық зерттеу университеті, ұлттық жоғары оқу орнын, зерттеу университеті, университет, академия, институт және оларға теңелген (консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище) бітірген тұлғалар жатады;

2) направленные в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ, если за ними не сохраняется заработная плата;
3) находящиеся в отпусках по беременности и родам, в отпусках в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
4) находящиеся в отпусках без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника.
18. Работники, принятые по совместительству, либо принятые (переведенные) на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю в фактической численности работников учитываются расчетно и их численность определяется путем деления числа отработанных человеко-часов в отчетном месяце на установленную продолжительность рабочего времени за месяц.
19. Лица, привлеченные для работы в организации по договорам гражданско-правового характера, в фактической численности работников учитываются за каждый календарный день как целые единицы.
20. Надомные работники в фактической численности работников учитываются за каждый календарный день как целые единицы.
21. Лица, привлеченные для работы в организации на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости, в фактической численности работников учитываются за каждый календарный день как целые единицы, если им производится начисление заработной платы за выполненную ими работу.
22. Порядок исчисления фактической численности, в среднем за период (принимаемой для исчисления средней заработной платы), по организациям, работавшим неполный месяц (год), аналогичен порядку исчисления списочной численности, в среднем за период, изложенному в пунктах 12 – 16 настоящей Инструкции.
4. Классификация занятий и уровни образования
23. Все работники организации классифицируются (распределяются) по основным группам занятий в соответствии с Государственным Классификатором занятий Республики Казахстан (ГК РК 01-99), утвержденного и введенного в действие постановлением Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан от 16 октября 1999 года № 22.
24. Уровни образования работников определяются в соответствии с Законом «Об образовании в Республике Казахстан»:
1) к работникам, имеющим высшее образование, относятся лица, окончившие высшие учебные заведения, в том числе национальный исследовательский университет, национальное высшее учебное заведение, исследовательский университет, университет, академию, институт и приравненные к ним (консерватория, высшая школа, высшее училище);

2) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар қызметкерлерге резидентура, магистратура және докторантураны бітірген тұлғалар жатады;
3) техникалық, кәсiптiк және орта оқу орнынан кейінгі бiлiмі бар қызметкерлерге негізгі орта және (немесе) жалпы орта білім базасында училище, колледж, кәсіптік лицей, кәсіптік техникалық мектеп, техникум және жоғары техникалық мектепті бітірген тұлғалар жатады.
5. Жалақы қоры
25. Ұйымдар еңбек бойынша статистикалық нысандарда қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу үшін есептелген жалақы қорын көрсетеді.
26. Жалақы қорында ақша түріндегі, сондай-ақ ақша бірлігіне ауыстырылған заттай түрдегі барлық төлемдер ескеріледі.
27. Төлеу үшін есептелген ақшалай сомалар, қызметкерлерге жұмыс істелмеген уақытына (жыл сайынғы демалыс, мерекелік күндер) есептелген ақшалай сомаларды қосқанда, қызметкерлерге жалақысы бойынша есеп айырысатын төлем құжаттарына сәйкес көрсетіледі. Көрсетілген сомалар «бруттоға» (салықтар мен басқа да ұстап қалуларды есептемегенде) келтіріледі.
28. Ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстарына, ақы төленетін жыл сайынғы қосымша еңбек демалыстарына есептелген сомалар осы айдың демалыс күндеріне келетін сомада ғана есепті айда көрсетіледі. Келесі айдағы демалыс күндері үшін есептелетін сома келесі айдың есебіне кіреді. Сонымен бірге сауықтыруға төленетін жәрдемақы бойынша сомалар бөлінбейді және есепті айда толық көлемде көрсетіледі.
29. Ай, тоқсан, жартыжылдық, жылдық жұмыстың қорытындысы бойынша есептелген сыйақылар (тұрақты және мезгілдік сипаттағы) тиісті есепті кезеңде толық көлемде есептеледі.
30. Жалақы қорына қосылатындар:
1) жұмыс режимі мен еңбек жағдайларына байланысты өтемақы төлемдері:
экологиялық апат және радиациялық қатер аймақтарында тұрғаны үшін төлемдер;
еңбек жағдайлары үшін қосымша төлемдер (өте ауыр және зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істегені, сондай-ақ еңбектің ерекше жағдайлары үшін);
түнгі уақыттағы жұмыс үшін қосымша төлемдер;
демалыс және мереке (жұмыс істемейтін) күндеріндегі жұмыстарға ақы төлеу;
жұмыс кезінен тыс уақыттағы жұмысқа ақы төлеу;
жер астындағы жұмыстарда ұдайы болатын қызметкерлерге шахтадағы (рудниктегі) оқпаннан жұмыс орнына дейін және кері қайта жүруінің нормативтік уақыты үшін қосымша төлемдер;
геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық және басқа да дала жұмыстарында істейтін қызметкерлерге далалық қаражат;
тұрақты жұмысы жол үстінде өтетін немесе жол жүру сипаты бар немесе ұжымдық шарт, еңбек шарты және (немесе) жұмыс беруші актісімен белгіленген мөлшерде қызмет көрсету учаскелері шегінде қызметтік жол жүрумен байланысты жағдайлардағы тәуліктік ақының орнына жалақыға қосылатын төлемақылар;
жұмыс кестесінде көзделген, вахта кезеңінде жұмысты вахталық әдіспен орындау кезінде жұмыс жүргізу орындарында болған әрбір күнтізбелік күнге, сондай-ақ ұйымның орналасқан жерінен жұмыс істейтін жерге дейінгі жолдағы және кері қайту жолындағы нақты күндерге төленетін үстеме ақылар;

2) к работникам, имеющим послевузовское образование, относятся лица, окончившие резидентуру, магистратуру и докторантуру;
3) к работникам, имеющим техническое, профессиональное и послесреднее образование, относятся лица, окончившие училище, колледж, профессиональный лицей, профессиональную техническую школу, техникум и высшую техническую школу на базе основного среднего и (или) общего среднего образования.
5. Категории персонала и классификация занятий
25. Организации в статистических формах по труду показывают начисленный фонд заработной платы для оплаты труда работников.
26. В фонде заработной платы учитываются все выплаты, как в денежной, так и в натуральной форме, переведенные в денежную единицу.
27. Денежные суммы, начисленные к выплате, показываются в соответствии с платежными документами, по которым с работниками были произведены расчеты по заработной плате, включая денежные суммы, начисленные работникам за неотработанное время (ежегодный отпуск, праздничные дни). Указанные суммы приводятся «брутто» (без вычета налогов и других удержаний).
28. Суммы, начисленные за оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска, оплачиваемые ежегодные дополнительные трудовые отпуска, показываются в отчетном месяце в сумме, приходящейся на дни отпуска в этом месяце. Суммы, причитающиеся за дни отпуска в следующем месяце, включаются в отчет следующего месяца. При этом суммы по выплачиваемым пособиям на оздоровление делению не подлежат, и показываются в полном размере в отчетном месяце.
29. Премии (носящие регулярный или периодический характер), начисленные по итогам работы за месяц, квартал, полугодие и год, учитываются в полном размере в соответствующем отчетном периоде.
30. В фонд заработной платы включаются:
1) компенсационные выплаты, связанные с режимом работы и условиями труда:
выплаты за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска;
доплаты за условия труда (за работу на тяжелых физических работах и работах с вредными условиями труда, а также за особые условия труда);
доплаты за работу в ночное время;
оплата работы в выходные и праздничные (нерабочие) дни;
оплата сверхурочной работы;
доплаты работникам, постоянно занятым на подземных работах, за нормативное время их передвижения в шахте (руднике) от ствола к месту работы и обратно;
полевое довольствие работникам, занятым на геологоразведочных, топографо-геодезических и других полевых работах;
выплаты к заработной плате взамен суточных в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков в размерах, установленных коллективным договором, трудовым договором и (или) актом работодателя;
выплаты за вахтовый метод работы, выплачиваемые при выполнении работ вахтовым методом за каждый календарный день пребывания в местах производства работ в период вахты, а также за фактические дни нахождения в пути от места расположения организации к месту работы и обратно, предусмотренные графиком работы;

2) жұмыс істелмеген уақытқа ақы төлеу:
жыл сайынғы еңбек және қосымша еңбек демалыстарына ақы төлеу, пайдаланылмаған демалыс үшін ақшалай төленетін өтемақы;
демалысқа сауықтыру үшін жыл сайынғы жәрдемақы (демалысқа материалдық көмек);
жұмыстағы арнаулы үзілістерге ақы төлеу, жасөспірімдердің жеңілдікті сағаттарына ақы төлеу;
мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға тартылған қызметкерлердің жұмыс уақытына ақы төлеу;
қызметкерлердің кінәсынан болмаған бос тұрып қалуларға ақы төлеу;
амалсыздан жұмыссыз жүрген уақыт үшін ақы төлеу;
жұмыс уақытын амалсыздан толық істемеген қызметкерлерге ұйым қаражаты есебінен төленетін сомалар;
білім беру ұйымдарына өндірістен қол үзіп біліктілігін арттыру және қайта даярлау үшін жіберілген қызметкерлерге негізгі жұмыс орны бойынша жұмыс уақытының жалақысы;
3) қызметкерлерге орындалған жұмыс немесе жұмыс істелген уақыт үшін тарифтік мөлшерлемелер, лауазымдық айлықақылар, келісімді бағаламалар түскен табыстан пайызбен және үлес бойынша ұйымда қабылданған еңбекақы төлеудің түрлері мен жүйелеріне қарамастан есептелген жалақы;
4) төлеу үшін есептелген басқа да ақшалай сомалар:
өзінің негізгі жұмысынан босатылмастан лауазымдарды қоса атқарғаны (қызмет көрсету аймақтарын кеңейткені) немесе жұмыста уақытша болмаған қызметкердің міндеттерін орындағаны үшін төленетін қосымша ақы сомалары;
еңбек міндеттерін орындауға байланысты алған еңбек жарақатынан, кәсіби аурудан немесе денсаулығына өзге де зақым келуден еңбекке жарамдылығын жоғалтқан жағдайларда бұрынғы жалақысы мен жаңа жұмысындағы жалақысының арасындағы айырмашылықты төлеу сомасы;
газет, журнал және өзге де бұқаралық ақпарат құралдарының редакциялары қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұрған қызметкерлерге төленетін қаламақы;
тарифтік мөлшерлемеге (айлықақыға) қосымша төленетіндігіне немесе негізгі ақы төлеу болып табылатындығына байланыссыз пайыздық немесе комиссиялық сыйақылар, атап айтқанда, штаттағы делдалдарға;
ұйымда өндірістік тәжірибеден өтіп жүрген және жұмыс орындарына немесе лауазымдарға алынған, білім беру ұйымдарында оқитын студенттердің (оқушылардың) еңбегіне ақы төлеу;
жұмыспен қамту мәселесі бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимыл негізінде ұйымға жұмыс істеуге тартылған адамдардың орындаған жұмыстары үшін есептелген сомалар;
әскери қызметтегі міндеттерін орындауға байланысты әскери қызметшілер мен ішкі істер органдарының қызметкерлерін алатын, соларға төленетін төлемдердің барлық түрлері;
ұйым қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұрмайтын, жұмысты (қызмет көрсетуді) азаматтық-құқықтық сипаттағы жасалған шарттар бойынша орындайтын тұлғалардың еңбегіне ақы төлеу. Мұның өзінде бұл қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу қаражатының көлемі осы шарт төлем құжаттары бойынша жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау сметасынан анықталады;

2) оплата за неотработанное время:
оплата ежегодных трудовых и дополнительных трудовых отпусков, денежная компенсация за неиспользованный отпуск;
ежегодное пособие на оздоровление к отпуску (материальная помощь к отпуску);
оплата специальных перерывов в работе, оплата льготных часов подростков;
оплата рабочего времени работников, привлекаемых к выполнению государственных или общественных обязанностей;
оплата простоев не по вине работника;
оплата за время вынужденного прогула;
суммы, выплачиваемые работникам за счет средств организации, вынужденно работавшим неполное рабочее время;
оплата рабочего времени по основному месту работы работникам, направленным для повышения и переподготовки квалификации с отрывом от работы в организации образования;
3) заработная плата, начисленная работникам за выполненную работу или отработанное время по тарифным ставкам, должностным окладам, по сдельным расценкам, в процентах и долях от дохода, независимо от форм и систем оплаты труда, принятых в организации;
4) другие денежные суммы, начисленные к выплате:
суммы доплат за совмещение должностей (расширение зоны обслуживания) или выполнение обязанностей временно отсутствующего работника, без освобождения от своей основной работы;
суммы доплат между прежней заработной платой и заработной платой на новой работе, в случаях утраты трудоспособности в связи с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием или иным повреждением здоровья, полученным в связи с исполнением трудовых обязанностей;
гонорар работникам, состоящим в списочном составе работников редакций газет, журналов и иных средств массовой информации;
процентное или комиссионное вознаграждение, независимо от того, выплачивается ли оно дополнительно к тарифной ставке (окладу) или является основной оплатой, в частности, штатным брокерам;
оплата труда студентов (учащихся), обучающихся в организациях образования, проходящих производственную практику в организации и зачисленных на рабочие места или должности;
суммы, начисленные за выполненную работу лицам, привлеченным для работы в организации, на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости;
все виды выплат военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел, получаемые ими в связи с исполнением обязанностей воинской службы;
оплата труда лиц, не состоящих в списочном составе работников организации, выполняющих работы (услуги) по заключенным договорам гражданско-правового характера. При этом размер средств на оплату труда этих работников определяется из сметы на выполнение работ (услуг) по этому договору и платежных документов;

5) ынталандыру сипатындағы төлемдер:
тарифтік мөлшерлемелер мен лауазымдық айлықақыларға үстеме ақылар (еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, кәсіби шеберлігі, мемлекеттік тілді білуі, ғылыми дәрежесі, дипломатиялық рангі және тағы басқалар);
сыйлықақылар (олардың төлем көздеріне қарамастан тұрақты немесе мерзімді сипаттағы);
төлем көздеріне қарамастан біржолғы сыйлықақылар;
бір жылдық жұмыс қорытындысы бойынша сыйлықақылар;
ұжымдық шартпен немесе жұмыс берушінің актілерімен анықталған басқа да төлемдер мен ынталандырулар.
31. Бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы жалақының есептелген қорының сомасын қызметкерлердің нақты санына және есепті кезеңдегі айлар санына бөлу жолымен анықталады.
6. Жалақы қорында есептелмейтін жұмыс күшіне жұмсалған шығындар
32. Ұйымдар сондай-ақ еңбек бойынша статистикалық нысандарда, еңбекақы қорында есептелмейтін жұмыс күшін ұстаумен байланысты төлемдер мен шығыстарды көрсетеді.
33. Жұмыс күшіне жұмсалған негізгі шығындарына мыналар кіреді:
1) жұмыс күшін пайдалануға байланысты салықтар;
2) қызметкерлерді тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша ұйымның шығындары;
3) қызметкерлерді әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның шығындары;
4) мәдени іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстар;
5) ұйымның қызметкерлерді оқытуға жұмсаған шығындары;
6) ұйымның жоғарыда келтірілген топтарға жатпайтын жұмыс күшіне жұмсалған өзге де шығыстары.
34. Қызметкерлерді тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі ұйымның шығыстарына мыналар жатады:
1) басқа да шығыстар (жалға беруді қоса), яғни қызметкерлердің тұрғын үйжайды (пәтер ақысы, жатақханадағы орын, жалдау) және қарастырылған шығыстардан асатын коммуналдық қызметтер бойынша ақы төлеу шығындарын өтеу тәртібінде ұйымның төлейтін сомалары;
2) қызметкерлердің меншігіне берілген тұрғын үйдің құны;
3) қызметкерлерге тұрғын үй құрылысына немесе тұрғын үйді сатып алуына берілетін өтеусіз демеуқаржылар, қызметкерге ұйымның сатқан пәтерлерінің нарықтық құнымен қызметкер төлеген соманың арасындағы айырмашылығы.
35. Қызметкерлерді әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның шығыстарына мыналар жатады:
1) әлеуметтік аударымдар;
2) бұл қызметкердің орындаған жұмысына байланысты емес жағдайларда, қызметкерге (үйлену тойына, бала туылған кезде, ақылы медициналық операция жасау үшін, жерлеуге және құжатпен расталған жағдайда жаппай сипаты жоқ басқа да төлемдер) бір жолғы тәртіппен көрсетілетін материалдық көмек;
3) жалпы сырқаттануына, еңбек жарақатына немесе кәсіби ауруына, жүктілік пен босануға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін әлеуметтік жәрдемақылар, сондай-ақ бала (балалар) асырап алған адамдарға төленетін әлеуметтік жәрдемақылар;

5) выплаты стимулирующего характера:
надбавки к тарифным ставкам и должностным окладам (за выслугу лет, стаж работы, профессиональное мастерство, знание государственного языка, ученые степени, дипломатический ранг и другие);
премии (носящие регулярный или периодический характер, независимо от источника их выплаты);
единовременные (разовые) премии независимо от источника их выплаты;
вознаграждения по итогам работы за год;
другие выплаты и поощрения, определенные коллективными договорами или актами работодателей.
31. Среднемесячная номинальная заработная плата одного работника определяется путем деления суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников и на количество месяцев в отчетном периоде.
6. Затраты на рабочую силу, не учитываемые в фонде
заработной платы
32. Организации в статистических формах по труду также показывают выплаты и расходы, связанные с содержанием рабочей силы, не учитываемые в фонде заработной платы.
33. Основные расходы на рабочую силу включают:
1) налоги, связанные с использованием рабочей силы;
2) расходы организации по обеспечению работников жильем;
3) расходы организации на социальную защиту работников;
4) расходы на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений;
5) расходы организации на обучение работников;
6) расходы организации на рабочую силу, не отнесенные к вышеперечисленным группам.
34. К расходам организации по обеспечению работников жильем относятся:
1) другие расходы (включая аренду), то есть суммы, уплаченные организацией в порядке возмещения расходов работников по оплате жилого помещения (квартирной платы, места в общежитии, найма) и коммунальных услуг, сверх предусмотренных расходов;
2) стоимость жилья, переданного в собственность работникам;
3) безвозмездные субсидии, предоставленные работникам на жилищное строительство или приобретение жилья, разница между рыночной стоимостью квартиры, реализованной организацией работнику, и суммой, уплаченной работником.
35. К расходам организации на социальную защиту работников относятся:
1) социальные отчисления;
2) материальная помощь, оказываемая работнику в разовом порядке в случаях, не связанных с работой, выполненной этим работником (на свадьбу, при рождении ребенка, для проведения платной медицинской операции, на погребение и другие выплаты не массового характера, при наличии документального подтверждения);
3) социальные пособия, выплачиваемые за счет средств работодателя по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, трудовым увечьем и профессиональным заболеванием, по беременности и родам, а также социальные пособия лицам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей);

4) жұмыс берушінің кінәсінен алған жарақатына немесе денсаулығына өзге де зақым келсе, келтірілген зиянды өтеуге байланысты қызметкерге сақтандыру өтеуі төленбеген жағдайда төленетін төлемақылар;
5) қызметкерлердің және олардың отбасы мүшелерін (болған жағдайда) ерікті медициналық сақтандыру шарты бойынша ұйымның төлейтін сақтандыру төлемдері (жарналары);
6) қызметкерлерді әлеуметтік қорғауға арналған ұйымның басқа да шығыстарына кіретіндер:
осы ұйымда жұмыс істемейтін тұлғаларға (зейнеткерлерге, мүгедектерге, қаза тапқан қызметкерлердің отбасыларына) көрсетілетін материалдық көмек;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен ұйымдардың өз қызметкерлерінің пайдасы үшін жасалған жеке басты, мүлікті және өзге де сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру төлемдері (жарналары);
басқа да шығыстар;
7) сауықтыру және басқа да іс-шараларды жүргізуге арналған шығыстар (жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге денсаулық сақтау қызметтерінің әр түрін көрсететін ұйымдарға ақы);
8) ұйымның таратылуына, қызметкерлер санының немесе штатының қысқартылуына байланысты қызметкерлерді босату (жұмыстан шығару) кезінде еңбек шартын бұзу нәтижесінде төленетін өтемақы сомалары.
36. Қызметкерлерді оқытуға жұмсаған ұйымның шығыстарына (біліктілігін арттыру, кәсіптік даярлау және қайта даярлау) (осы Нұсқаулықтың 30-тармағы 4) тармақшасының сегізінші абзацында көрсетілген жалақыға арналған шығыстардан басқа) мыналар жатады:
1) жұмыс берушінің (ұйымдардың) оқу орындарына оқуға жіберген студенттер мен оқушыларға тараптардың келісімі бойынша ұйымның қаражаты есебінен төленетін стипендиялар;
2) оқытуға арналған басқа шығыстар (тренингтер және басқа да білім беру іс-шаралары шығыстарын қосқанда) жатады.
37. Мәдени іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыруға жұмсалған шығыстарға:
1) демалыс және ойын-сауықты ұйымдастыру бойынша басқа да шығыстар жатады;
2) қызметкерлерге жұмыс берушінің қаражаты есебінен көрсетілетін туризм және демалыс қызметтерінің әр түрін көрсететін ұйымдарға төлем;
3) мәдени-ағарту іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар.
38. Ұйымның бұрын келтірілген топтарға жатпайтын, жұмыс күштерін ұстауға арналған басқа шығыстарына:
1) бөлінген сомалар шегінде және асатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар (іссапарда болған уақыттағы тәуліктік ақыны қоса, тағайындалған жерге дейін бару және қайту шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстар);
2) берілген арнаулы киім мен аяқ киімнің және басқа жеке қорғану құралдарының, сабын және басқа жуу құралдарының, зарарсыздандыру құралдарының, сүттің және емдеу-профилактикалық тамақтанудың құны немесе ұйым әкімшілігі оларды бермеген жағдайда қызметкерлердің өздері сатып алған арнаулы киім мен аяқ киім және басқа жеке қорғану құралдары үшін шығыстарын өтеу;

4) выплаты работнику, связанные с возмещением вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья по вине работодателя, при условии отсутствия выплат работнику страхового возмещения;
5) страховые платежи (взносы), уплачиваемые организацией по договорам добровольного медицинского страхования работников и членов их семей (при наличии);
6) другие расходы организации на социальную защиту работников, включающие:
материальную помощь, оказываемую лицам, не работающим в данной организации (пенсионерам, инвалидам, семьям погибших работников);
страховые платежи (взносы) по договорам личного, имущественного и иного страхования, заключенным организацией в пользу своих работников, уплачиваемые за счет средств работодателя;
другие расходы;
7) расходы на проведение оздоровительных и других мероприятий (оплата организациям различного рода услуг здравоохранения, оказываемых работникам, за счет средств работодателя);
8) суммы компенсации работникам, выплачиваемые в результате расторжения трудового договора при их высвобождении (увольнении), в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата работников.
36. К расходам организации на обучение работников (повышение квалификации, профессиональную подготовку и переподготовку) (кроме расходов на заработную плату, указанных в восьмом абзаце подпункта 4)  пункта 30 настоящей Инструкции) относятся:
1) стипендии студентам и учащимся, направленным работодателем (организацией) на обучение в учебные заведения, выплачиваемые за счет средств организации по соглашению сторон;
2) другие расходы на обучение (включая расходы на тренинги и другие образовательные мероприятия).
37. К расходам на проведение культурных мероприятий, а также по организации отдыха и развлечений относятся:
1) другие расходы по организации отдыха и развлечений;
2) оплата организациям различного рода услуг туризма и отдыха, оказываемых работникам за счет средств работодателя;
3) расходы на проведение культурно-просветительных мероприятий.
38. К расходам организации на рабочую силу, не отнесенным к вышеперечисленным группам, относятся:
1) компенсации при служебных командировках в пределах и сверх выделенных сумм (включая суточные за время нахождения в командировке, расходы к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения);
2) стоимость выданной специальной одежды, обуви и других средств индивидуальной защиты, мыла и других моющих средств, обезвреживающих средств, молока и лечебно-профилактического питания или возмещение затрат работникам за приобретенные ими специальную одежду, обувь и другие средства индивидуальной защиты, в случае невыдачи их администрацией организации;

3) жұмыс орнына қоғамдық көлікпен, арнаулы бағыттағы көліктермен, ведомстволық көлікпен жүргеніне төлем;
4) жұмыс күшіне жұмсалған басқа да шығыстар жатады;
5) қызметтік ұзақ мерзімге іссапарға, оның ішінде құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарын орындау мақсатында жіберілген қызметкерлердің тәуліктік және пәтер ақыларының орнына негізгі жұмыс орны бойынша сақталатын орташа жалақысының сомалары;
6) қызметкерлерге өтеусіз негізде берілген тамақтану мен өнімдердің құны немесе оларды өтеумен ұсынғандығы үшін ақшалай өтемақының сомасы;
7) өтеусіз берілетін, кейіннен тұрақты жеке пайдалануында қалатын заттардың (арнаулы киімді, киім-кешекті қоса) құны немесе оларды төмендетілген бағамен сатуға байланысты жеңілдіктер сомасы;
8) өкілдік шығыстар - төмендегідей мақсаттарда жүргізілетін іс-шараларға адамдарды, соның ішінде ұйымның тізімінде тұрмайтын жеке тұлғаларды қабылдау және қызмет көрсету жөніндегі шығыстар:
өзара ынтымақтастықты орнату немесе қолдау мақсатында;
атқарушы органдардан басқа, директорлар кеңесінің, өзге басқару органының отырыстарын, көрсетілген іс-шаралардың өткізілу орнына қарамастан ұйымдастыру және өткізу мақсатында; өкілдік шығыстарға соның ішінде көрсетілген тұлғаларды көлікпен қамтамасыз етуге, келіссөздер кезінде тамақтандыруға, ұйымның тізімінде тұрмайтын аудармашылар қызметіне төлеуге жұмсалған шығыстар да жатады;
9) тараптардың келісімі бойынша ғылым, әдебиет, өнер, өнертабыс шығармаларын жасауға, басуға және өзге де пайдалануға шарт бойынша төленетін авторлық сыйақылар (осы Нұсқаулықтың 31-тармағы 5) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген сомалардан басқа);
10) тараптардың келісімі бойынша қызметкерлердің басқа жердегі жұмысқа ауыстырылуына байланысты шығыстарының өтемақылары;
11) тараптардың келісімі бойынша қызметкерге жеке автомобилін қызмет мақсатында пайдаланғаны үшін материалдық шығыстардың (еңбек ақының сомаларынсыз) өтемақысы;
12) ұйымның (толықтай немесе ішінара) тамақтандыру құнын төлеуі (талондар түрінде асханаларда, буфеттерде);
13) халықаралық немесе шетелдік коммерциялық емес және қайырымдылық ұйымдары берген, грант түрінде алынған сомалар;
14) шетелдік жұмыс күшін тартуға байланысты шығыстарға шетелдiк жұмыс күшін тартуға квота белгiлеу тәртібiне сәйкес шетелдiк жұмыс күшін тарту шарттарына, тәртібіне және ресімдеу мен рұқсат алу рәсімдеріне байланысты шығындар жатады.
7. Уақыттың күнтізбелік қорын пайдалану
39. Қызметкерлер уақытының күнтізбелік қоры қызметкерлердің жұмыспен өтеген адам-күн (адам-сағат), түрлі себептер бойынша жұмысқа шықпаған күндер саны және мереке мен демалыс адам-күн санынан тұрады.
Қызметкерлер уақытының күнтізбелік қорын пайдалану көрсеткіштері қызметкерлердің жұмыс уақытын есепке алу деректері негізінде толтырылады. Сонымен қатар жұмысқа шықпау себептері тиісті құжаттармен расталуы керек.

3) оплата проезда к месту работы транспортом общего пользования, специальными маршрутами, ведомственным транспортом;
4) другие затраты на рабочую силу;
5) суммы среднего заработка, сохраняемые по месту основной работы взамен суточных и квартирных за работниками, направленными в служебные командировки длительного характера, в том числе в целях выполнения строительных, монтажных и наладочных работ;
6) стоимость питания и продуктов, безвозмездно предоставленных работникам или суммы денежной компенсации за их возмездное предоставление;
7) стоимость безвозмездно выдаваемых предметов (включая форменную одежду, обмундирование), остающихся в личном постоянном пользовании или сумма льгот в связи с их продажей по пониженным ценам;
8) представительские расходы - расходы по приему и обслуживанию лиц, в том числе физических лиц, не состоящих в списках организации, производимые:
в целях установления или поддержания взаимного сотрудничества;
в целях организации и проведения заседаний совета директоров, иного органа управления организации, кроме исполнительных органов, независимо от места проведения указанных мероприятий. К представительским расходам относятся в том числе расходы на транспортное обеспечение указанных лиц, питание во время переговоров, оплату услуг переводчиков, не состоящих в списке организации;
9) авторские вознаграждения, выплачиваемые по договорам на создание, издание и иное использование произведений науки, литературы, искусства, изобретений, по соглашению сторон (кроме сумм, указанных в третьем абзаце подпункта 5) пункта 31 настоящей Инструкции);
10) компенсации расходов работникам, связанных с переводом на работу в другие местности по соглашению сторон;
11) компенсация работнику материальных затрат (без сумм оплаты труда) за использование личных автомобилей в служебных целях по соглашению сторон;
12) оплата организацией (полностью или частично) стоимости питания (в столовых, буфетах, в виде талонов);
13) суммы, полученные в виде грантов, предоставленных международными или иностранными некоммерческими и благотворительными организациями;
14) расходы, в связи с привлечением иностранной рабочей силы, предусмотренные условиями, порядком и процедурами оформления и получения разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.
7. Использование календарного фонда времени
39. Календарный фонд времени работников состоит из числа отработанных работниками человеко-дней (человеко-часов), числа неотработанных дней по различным причинам и числа праздничных и выходных человеко-дней.
Показатели использования календарного фонда времени работников заполняются на основании данных учета рабочего времени работников. При этом причины неявок на работу должны быть подтверждены соответствующими документами.

40. Жұмыспен өтелген адам-күн (адам-сағат) санына кіретіндер:
1) жұмыспен өтелген толық емес жұмыс уақытын қоса алғанда барлық қызметкерлердің нақты жұмыспен өтелген уақыты; үстеме және жұмыспен өтелген мереке (жұмыс) және демалыс (кесте бойынша) күндері;
2) қызметтік іссапарда жүрген қызметкерлердің адам-күні;
3) ұйымның жүктелімі бойынша басқа ұйымда жұмыс істейтін қызметкерлердің адам-күн саны.
41. Жұмыс істелмеген адам-күні санына мыналар кіреді:
1) барлық демалыс және мереке күндерін қамтитын мереке және демалыс күндерінің саны, сондай-ақ жыл сайынғы еңбек демалыстары кезеңінде келетін мереке және демалыс күндері, ауырған және жұмысқа шықпаған басқа да күндер. Үздіксіз өндірістегі немесе өндірістік-техникалық жағдайлар немесе халыққа тұрақты үздіксіз қызмет көрсету қажеттілігі салдарынан демалыс күндері жұмысты тоқтату мүмкін емес өндірістегі жұмыс берушiнiң қызметкерлер өкiлдерiмен келiсе отырып, қабылданған актiлерiнде бекiтiлген ауысымдық кестеге сәйкес қызметкерлерге берілген күндер демалыс адам-күндерінің санына қосылады;
2) еңбек шарты тараптарының келiсiмi бойынша қызметкерлердің өтiнiшi негiзiндегі жалақысы сақталмайтын демалыстар;
3) жұмыстың қабылданған режимдері мен кестелеріне қарамастан еңбек демалысы күндеріне келетін күнтізбелік күндердегі мереке және демалыс күндерін есепке алмай есептелетін, ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстары (қосымша еңбек демалыстарын қоса отырып); өндірістің, цехтың, кәсіптер мен лауазымдардың тізіміне сәйкес, сондай-ақ ауыр жұмыс, зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайындағы жұмыстарда, қосымша ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысын алуға құқық беретін жұмыстардың тізбесіне сәйкес қызметкерлерге берілетін қосымша төленетін жыл сайынғы еңбек демалыстары;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген басқа да себептер бойынша жұмыс істемеген уақыт;
5) науқастануына байланысты күндерге төленгені немесе төленбегеніне қарамастан Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте берілген еңбекке жарамсыздық парақтарымен ресімделген, науқастанған кезеңіндегі тек жұмыс күндері (демалыс және мерекелік жұмыс емес күндерді қоспағанда) кіретін науқастануы бойынша жұмыс істемеген уақыт;
6) сынақтар мен емтихандарға дайындалу және оларды тапсыру, зертханалық жұмыстарды орындау, дипломдық жұмысты (жобаны) дайындау мен қорғау үшiн жалақысы толық немесе жартылай сақталатын оқу демалыстары;
7) экономикалық, технологиялық, ұйымдастырушылық өзге де өндірістік немесе табиғи сипаттағы себептерге байланысты бүкіл жұмыс күні (ауысымы) жұмыс істемеген немесе уақытша басқа жұмысқа ауыстырылмаған қызметкерлердің бос тұрып қалған адам-күнін қамтитын өндірістің бос тұруына байланысты жұмыс істемеген уақыт. Өндірістің тоқтап қалуына байланысты жұмыс істемеген күндерге сондай-ақ кәсіпорында жұмыстың тоқтауына байланысты әкімшіліктің рұқсатымен жұмысқа шықпаған адам-күндері жатады.

40. В число отработанных человеко-дней (человеко-часов) входят:
1) фактически отработанное время всеми работниками, включая отработанное неполное рабочее время; сверхурочное и отработанное в праздничные (нерабочие) и выходные (по графику) дни;
2) человеко-дни работников, находящихся в служебных командировках;
3) человеко-дни работников, работавших по нарядам своей организации в другой организации.
41. В число неотработанных человеко-дней входят:
1) число праздничных и выходных дней, включающих общие выходные и праздничные дни, а также праздничные и выходные дни, приходящиеся на период ежегодных отпусков, на дни болезни и на другие дни неявок. На непрерывных производствах или на производствах, остановка работы которых в выходные дни невозможна по производственно-техническим условиям или вследствие необходимости постоянного непрерывного обслуживания населения, в число выходных человеко-дней включаются предоставленные дни работникам согласно графикам сменности, утвержденным актами работодателя, принятыми по согласованию с представителями работников;
2) отпуска без сохранения заработной платы по соглашению сторон трудового договора на основании заявления работника;
3) оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска (включая дополнительные трудовые отпуска), которые исчисляются в календарных днях без учета праздничных и выходных дней, приходящихся на дни трудового отпуска, независимо от применяемых режимов и графиков работы; дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска работникам согласно списку производств, цехов, профессий и должностей, а также перечню тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
4) неотработанное время по другим причинам, установленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) неотработанное время по болезни, включающее только рабочие дни в период болезни (без выходных и праздничных нерабочих дней), оформленные листами нетрудоспособности, выданными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, независимо от того, оплачены эти дни или нет;
6) учебные отпуска для подготовки и сдачи зачетов и экзаменов, выполнения лабораторных работ, подготовки и защиты дипломной работы (проекта) с сохранением полностью или частично заработной платы;
7) неотработанное время в связи с простоем производства, включающие человеко-дни простоев работников, которые весь рабочий день (смену) не работали по причинам экономического, технологического, организационного, иного производственного или природного характера и не были временно переведены на другую работу. К неотработанным дням в связи с простоем производства относят также человеко-дни невыходов на работу, разрешенную администрацией в связи с простоем на предприятии.

8. Жұмыс күшінің қозғалысы
42. Жұмысқа қабылданған тұлғалар санына есепті кезеңде осы ұйымға жұмысқа қабылдау туралы бұйрықпен (өкіммен) есепке алынғандар кіреді.
43. Жұмыстан шыққандар санына «Еңбек бойынша есеп» (индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанының 8-бөліміндегі 3.1 – 3.7 жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің негіздемелеріне сәйкес осы мекемедегі жұмысын тастаған барлық қызметкерлер кіреді.
9. «Еңбек бойынша есеп» (индексі 1-Е, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанын толтыру
44. Статистикалық нысан есепті жылға толтырылады.
45. Қызметкерлердің тізімдік саны бойынша деректерді толтыру кезінде шартты жасасу мерзіміне қарамастан еңбек шарты бойынша қабылданған адамдар саны ескеріледі.
46. Қызметкерлердің нақты саны (орташа жалақыны есептеу үшін алынатын) бойынша деректерді толтыру кезінде жұмысқа ресми тіркелген қызметкерлердің жекелеген санаттары шегерілген тізімдік құрамдағы қызметкерлердің саны (жүктiлiкке және босануға, бала күтіміне байланысты және басқа да демалыстарда жүрген адамдар) ескеріледі.
47. Қызметкерлердің жалақы қоры (еңбекке ақы төлеу) бойынша деректерді толтыру кезінде қызметкерлерге еңбекақы төлеу үшін ұйымдардың олардың қаржыландыру көзі мен оларды нақты төлеу мерзіміне қарамастан есептеген жиынтық ақшалай қаражатының, сондай-ақ ақшалай бірлікке айналдырылған заттай түрдегі қаражаттар, салық және басқа да ұстап қалулар ескерілген (табыс салығы, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарнасы) (лауазымдық айлықақылар (тарифтік мөлшерлемелер)), қосымша төлемдер, үстеме ақылар, сыйлықақылар және өзге де ынталандыру мен өтемдік сипаттағы төлемдер) көрсетіледі.
48. Жұмыспен өтелген адам-сағат саны бойынша деректерді толтыру кезінде кәсіпорынның барлық қызметкерлерінің жұмыстың қалыпты кезеңі ішінде де, және одан тыс та жұмыс істеген нақты уақыты ескеріледі.
49. Жұмыс күшінің қозғалысы бойынша көрсеткіштерді толтыру кезінде есепті кезеңде қызметкерлердің тізімдік санының өзгеруін сипаттайтын қызметкерлердің жұмысқа қабылдануы және шығуы бойынша деректер көрсетіледі.
50. Қызметтің негізгі түрі бойынша деректерді толтыру кезінде қызметтің негізгі түрі – қосылған құны субъект жүзеге асыратын қызметтің кез келген басқа түрінің қосылған құнынан асатын қызмет түрі ескеріледі.
51. Ұйымның негізгі қызметімен қамтылған персонал бойынша деректерді толтыру кезінде негізгі өнім (тауарлар немесе қызмет көрсету) және басқа ұйымдарға немесе кәсіпорындарға өткізілетін, негізгімен қатар сөзсіз алынатын жанама өнімдер өндірісінде тікелей жұмыспен қамтылған қызметкерлер ескеріледі.

8. Движение рабочей силы
42. В численность принятых включаются лица, зачисленные в отчетном периоде в данную организацию приказом (распоряжением) о приеме на работу.
43. В численность выбывших включаются все работники, оставившие работу в данной организации согласно основаниям Трудового Кодекса Республики Казахстан, указанным в строках 3.1 – 3.7 раздела 8 статистической формы «Отчет по труду» (индекс 1-Т, периодичность годовая).
9. Заполнение статистической формы «Отчет по труду»
(индекс 1-Т, периодичность годовая)
44. Статистическая форма заполняется за отчетный год.
45. При заполнении данных по списочной численности работников учитывается численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения.
46. При заполнении данных по фактической численности работников (принимаемой для исчисления средней заработной платы) учитывается численность работников списочного состава за вычетом отдельных категорий работников, имеющих формальное прикрепление к работе (лица, находящиеся в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком и другие).
47. При заполнении данных по фонду заработной платы работников (оплаты труда) указываются начисленные организациями суммарные денежные средства, а также средства в натуральной форме, переведенные в денежную единицу для оплаты труда работников (должностные оклады (тарифные ставки), доплаты, надбавки, премии и иные выплаты стимулирующего и компенсирующего характера), с учетом налогов и других удержаний (подоходный налог, обязательные пенсионные взносы)), независимо от источника их финансирования и срока их фактических выплат.
48. При заполнении данных по числу отработанных человеко-часов учитывается фактически отработанное всеми работниками предприятия время, как в течение нормального периода работы, так и отработанное сверхурочно.
49. При заполнении показателей по движению рабочей силы указываются данные по приему на работу и выбытии работников, характеризующих изменение списочной численности работников за отчетный период.
50. При заполнении данных по основному виду деятельности учитывается, что основной вид деятельности – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого субъектом.
51. При заполнении данных по персоналу, занятому в основной деятельности организации учитываются работники, занятые непосредственно на производстве основного продукта (товаров или услуг) и побочных продуктов, неизбежно получаемых наряду с основным, которые реализуются другим организациям или предприятиям.

52. 4-бөлімнің 3-жолында егер сол бір қызметкер есепті жыл ішінде бірнеше рет толық емес жұмыс уақытында ауысса, 4-бөлімнің 4-жолында егер сол бір қызметкер есепті жыл ішінде өндірістің тоқтап қалуына байланысты бір реттен көп уақытша жұмыс істемесе, онда ол есепті жылда бір рет көрсетіледі.
53. 6-бөлімнің 1 – 4-жолдарында тізімдік құрамның қызметкерлері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
54. Осы нысанды тапсыру қағаз тасығышта және электронды форматта жүзеге асырылады. Нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz) «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.
Ескерту: Х-бұл позиция толтырылмайды.
55. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім «Есепті жылға орташа алғандағы қызметкерлердің тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректер»:
әр жол үшін 1-баған > 2-бағанға;
әр жол үшін 3-баған > 4-бағанға;
әр жол үшін 5 баған > 6-бағанға;
1-6-бағандар бойынша 1-жол > 1.1 жолға;
әр жол үшін егер 3-баған > 0, онда 5-баған > 0;
әр жол үшін егер 4-баған > 0, онда 6-баған > 0;
әр жол үшін егер 5-баған > 0, онда 3-баған > 0;
әр жол үшін егер 6-баған > 0, онда 4-баған > 0;
әр жол үшін егер 3-баған – 4-баған > 0, онда 5-баған – 6-баған > 0;
әр жол үшін егер 5-баған – 6 баған > 0, онда 3-баған – 4-баған > 0;
әр жол үшін 7-баған = 5-баған *1000 / 3-баған / 12;
әр жол үшін 8-баған = 6-баған *1000 / 4-баған / 12.
2) 3-бөлім «Негізгі жұмыс топтары бойынша есепті жылға орташа алғанда қызметкерлердің тізімдік саны және жалақы қоры туралы деректер»:
әр жол үшін 1-баған > 2-бағанға;
әр жол үшін 3-баған > 4-бағанға;
әр жол үшін 5-баған > 6-бағанға;
1-6-бағандар бойынша 1-жол = 1.1 – 1.9-жолдардың қосындысына;
әр жол үшін егер 3-баған > 0, онда 5-баған > 0;
әр жол үшін егер 4-баған > 0, онда 6-баған > 0;
әр жол үшін егер 5-баған > 0, онда 3-баған > 0;
әр жол үшін егер 6-баған > 0, онда 4-баған > 0;
әр жол үшін егер 3-баған – 4-баған > 0, онда 5-баған – 6-баған > 0;
әр жол үшін егер 5 баған – 6 баған > 0, онда 3 баған – 4 баған > 0;
әр жол үшін 7 баған = 5 баған *1000 / 3 баған / 12;
әр жол үшін 8 баған = 6 баған *1000 / 4 баған / 12.
3) 5-бөлім «Есепті жылдың соңындағы қызметкерлердің тізімдік санының құрамы туралы деректер»:
1-баған бойынша 1-жол = 1.1 – 1.4-жолдардың қосындысына;
1-жол > 1-баған бойынша 2-жолға.
4) 6-бөлім «Қызметкерлердің күнтізбелік уақыт қорын пайдалануы туралы деректер»:

52. В строке 3 раздела 4, если один и тот же работник в течение отчетного года несколько раз переводился на работу на неполное рабочее время, в строке 4 раздела 4, если один и тот же работник в течении отчетного периода более одного раза временно не работал в связи с простоем производства, то он показывается один раз за отчетный год.
53. По строкам 1 – 4 раздела 6 указываются сведения по работникам списочного состава.
54. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе и в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по статистике (www.stat.gov.kz).
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
55. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2 «Данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы»:
графа 1 > графе 2 для каждой строки;
графа 3 > графе 4 для каждой строки;
графа 5 > графе 6 для каждой строки;
строка 1 > строке 1.1 по графам 1-6;
если графа 3 > 0, то графа 5 > 0 для каждой строки;
если графа 4 > 0, то графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 > 0, то графа 3 > 0 для каждой строки;
если графа 6 > 0, то графа 4 > 0 для каждой строки;
если графа 3 – графа 4 > 0, то графа 5 – графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 – графа 6 > 0, то графа 3 – графа 4 > 0 для каждой строки;
графа 7 = графа 5 *1000 / графу 3 / 12 для каждой строки;
графа 8 = графа 6 *1000 / графу 4 / 12 для каждой строки;
2) Раздел 3 «Данные о списочной численности работников в среднем за отчетный год и фонде заработной платы по основным группам занятий»:
графа 1 > графе 1 для каждой строки;
графа 3 > графе 4 для каждой строки;
графа 5 > графе 6 для каждой строки;
строка 1 = сумме строк 1.1 – 1.9 по графам 1-6;
если графа 3 > 0, то графа 5 > 0 для каждой строки;
если графа 4 > 0, то графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 > 0, то графа 3 > 0 для каждой строки;
если графа 6 > 0, то графа 4 > 0 для каждой строки;
если графа 3 – графа 4 > 0, то графа 5 – графа 6 > 0 для каждой строки;
если графа 5 – графа 6 > 0, то графа 3 – графа 4 > 0 для каждой строки;
графа 7 = графа 5 *1000 / графу 3 / 12 для каждой строки;
графа 8 = графа 6 *1000 / графу 4 / 12 для каждой строки.
3) Раздел 5 «Данные о составе списочной численности работников на конец отчетного года»:
строка 1 = сумме строк 1.1 – 1.4 по графе 1;
строка 1 > строке 2 по графе 1.
4) Раздел 6 «Данные об использовании календарного фонда времени работников»:

3-жол = 1 баған бойынша 3.1 – 3.6-жолдардың қосындысы;
1-баған бойынша (1-жол + 3-жол + 4-жол) / (2-бөлімнің 1-бағанының 1-жолы) = 365 (2013-2015 жылдар үшін);
1-баған бойынша егер 1-жол > 0, онда 2-жол > 0;
1-баған бойынша егер 2-жол > 0, онда 1-жол > 0.
5) 7-бөлім «Қызметкерлердің оқытылуы туралы ақпарат (есепті жылға)»:
1-жол > 1.1-жол + 1.2-жол + 1.3-жол әр баған үшін;
1-баған > 2-баған + 3-баған + 4-баған әр жол үшін.
6) 8-бөлім «Жұмыс күшінің қозғалысы туралы деректер»:
1, 5-бағандар бойынша 2-жол > 2.1-жолға;
әр баған бойынша 2-жол > 2.3-жолға;
1, 5-бағандар бойынша 2.1-жол > 2.2-жолға;
әр баған үшін 3-жол = 3.1 – 3.7-жолдардың қосындысына;
әр баған үшін 4-жол = 1-жол + 2-жол – 3-жол;
1-4-жолдар үшін 1-баған > 5-бағанға;
1, 2, 2.3 – 4-жолдар үшін 1 баған > 2-4 бағандардың қосындысына.
7) 9-бөлім «Жұмыс күшін ұстауға жұмсалған шығындар туралы деректер, мың теңге (ондық белгімен)»:
1-баған бойынша 1-жол = 1.1-жол + 1.2-жол;
1-баған бойынша 1.1-жол = 1.1.1 – 1.1.5-жолдардың қосындысына;
1-баған бойынша 1.2-жол = 1.2.1 – 1.2.6-жолдардың қосындысына.
8) Бөлімдер арасындағы бақылау:
әр баған үшін 2-бөлімнің 1-жолы = 3-бөлімнің 1-жолы;
2-бөлімдегі 5-бағанның 1-жолы = 9-бөлімдегі 1-бағанның 2-жолы;
8-бөлімнің 1-бағанның 14-жолы = 5-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы;
егер 2-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы > 0, онда 6-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы > 0;
егер 6-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы > 0, онда 2-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы > 0;
4-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы + 4-бөлімдегі 1-бағанның 2-жолы 2-бөлімдегі 3-бағанның 1-жолы;
4-бөлімдегі 1-бағанның 3-жолы 2-бөлімдегі 1-бағанның 1-жолы.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасы
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
5-қосымша
Приложение 5
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей 381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1701111
Код статистической формы 1701111
Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша бөлу туралы
О распределении численности работников по размерам начисленной заработной платы
1-Е (Ж)
1-Т (ЗП)
Екі жылда бір рет
Один раз в два года
Есепті кезең
Отчетный период
маусым
июнь
жыл
год
2-ШК «Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» статистикалық нысаны бойынша есепті есеп беретіндерден басқа заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обосболенные подразделения, кроме отчитывающихся по статистической форме «О деятельности малого предприятия», 2-МП.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнің 20 шілдесі.
Срок представления – 20 июля отчетного периода.
БСН коды
код БИН
Есепті айда толық жұмыс істеген қызметкерлердің тізімдік саны және жалақы қоры көрсетіңіз
Укажите списочную численность и фонд заработной платы работников, отработавших полностью отчетный месяц
Жол коды
Код строки
Есепті айдағы есептелген жалақының мөлшері
Размер начисленной заработной платы за отчетный месяц
Есепті айда толық жұмыс істеген қызметкерлердің тізімдік саны, адам барлығы
Списочная численность работников, полностью отработавших отчетный месяц, человек
Қызметкерлердің жалақы қоры, мың теңге (ондық белгімен)
Фонд заработной платы работников, тысяч тенге (с десятичным знаком)
барлығы
всего
оның ішінде әйелдер
из нее женщин
барлығы
всего
оның ішінде әйелдерге есептелгені
из него начислено женщинам
А
Б
1
2
3
4
1
15000 теңгеге дейін
до 15000 тенге
2
15001-ден 30000 теңгеге дейін
от 15001 до 30000 тенге
3
30001-ден 45000 теңгеге дейін
от 30001 до 45000 тенге
4
45001-ден 60000 теңгеге дейін
от 45001 до 60000 тенге
5
60001-ден 75000 теңгеге дейін
от 60001 до 75000 тенге
6
75001-ден 90000 теңгеге дейін
от 75001 до 90000 тенге
7
90001-ден 105000 теңгеге дейін
от 90001 до 105000 тенге
8
105001-ден 120000 теңгеге дейін
от 105001 до 120000 тенге
9
120001-ден 135000 теңгеге дейін
от 120001 до 135000 тенге
10
135001-ден 150000 теңгеге дейін
от 135001 до 150000 тенге
11
150001-ден 180000 теңгеге дейін
от 150001 до 180000 тенге
12
180001-ден 210000 теңгеге дейін
от 180001 до 210000 тенге
13
210001-ден 240000 теңгеге дейін
от 210001 до 240000 тенге
14
240001-ден 270000 теңгеге дейін
от 240001 до 270000 тенге
15
270001-ден 300000 теңгеге дейін
от 270001 до 300000 тенге
16
300001-ден 330000 теңгеге дейін
от 300001 до 330000 тенге
17
330001-ден 360000 теңгеге дейін
от 330001 до 360000 тенге
18
360001-ден 390000 теңгеге дейін
от 360001 до 390000 тенге
19
390000 теңгеден астам
свыше 390000 тенге
20
Барлық қызметкерлер, адам
Всего работников, человек
Атауы                         Мекенжайы
Наименование __________________  Адрес ___________________________
_______________________________        ___________________________
Телефон _________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты __________________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________ Телефон _______________
Басшы                        (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _________________  (Ф.И.О. подпись) _________________
Бас бухгалтер                (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ____________  (Ф.И.О. подпись) ________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
6-қосымша
«Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша бөлу
туралы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1701111, индексі
1-Е (Ж), кезеңділігі екі жылда бір рет)

строка 3 = сумме строк 3.1 – 3.6 по графе 1;
(строка 1 + строка 3 + строка 4) / (строка 1 графы 1 раздела 2) = 365 (для 2013-2015 годов) по графе 1;
если строка 1 > 0, то строка 2 > 0 по графе 1;
если строка 2 > 0, то строка 1 > 0 по графе 1.
5) Раздел 7 «Информация об обучении работников (за отчетный год)»:
строка 1 > строка 1.1 + строка 1.2 + строка 1.3 для каждой графы;
графа 1 > графа 2 + графа 3 + графа 4 для каждой строки.
6) Раздел 8 «Данные о движении рабочей силы»:
строка 2 > строке 2.1 по графам 1, 5;
строка 2 > строке 2.3 для каждой графы;
строка 2.1 > строке 2.2 по графам 1, 5;
строка 3 = сумме строк 3.1 – 3.7 для каждой графы;
строка 4 = строка 1 + строка 2 – строка 3 для каждой графы;
графа 1 > графе 5 для строк 1 – 4;
графа 1 > сумме граф 2-4 для строк 1, 2, 2.3 – 4.
7) Раздел 9 «Данные о затратах на содержание рабочей силы, тысяч тенге (с десятичным знаком)»:
строка 1 = строка 1.1 + строка 1.2 по графе 1;
строка 1.1 = сумме строк 1.1.1 – 1.1.5 по графе 1;
строка 1.2 = сумме строк 1.2.1 – 1.2.6 по графе 1.
8) Контроль между разделами:
строка 1 раздела 2 = строке 1 раздела 3 для каждой графы;
строка 1 графы 5 раздела 2 = строке 2 графы 1 раздела 9;
строка 14 графы 1 раздела 8 = строке 1 графы 1 раздела 5;
если строка 1 графы 3 раздела 2 > 0, то строка 1 графы 1 раздела 6 > 0;
если строка 1 графы 1 раздела 6 > 0, то строка 1 графы 3 раздела 2 > 0;
строка 1 графы 1 раздела 4 + строка 2 графы 1 раздела 4 строке 1 графы 3 раздела 2;
строка 3 графы 1 раздела 4 строке 1 графы 1 раздела 2.
Приложение 5
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына
кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасы
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына 5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша
статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному
статистическому наблюдению
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1
более 40
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz  сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау, уақтылы тапсырмау және
дәйексіз деректерді беру «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 381-бабында көзделген
әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Непредставление, несвоевременное представление и предоставление недостоверных первичных статистических данных в
соответствующие органы государственной статистики является административным правонарушением, предусмотренным статьей
381 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 1701111
Код статистической формы 1701111
Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша
бөлу туралы
1-Е (Ж)
1-Т (ЗП)
О распределении численности работников по размерам
начисленной заработной платы
Екі жылда бір рет
Один раз в два года
Есепті кезең
Отчетный период
маусым             жыл
июнь       год
2-ШК «Шағын кәсіпорынның қызметі туралы» статистикалық нысаны бойынша есепті есеп беретіндерден басқа заңды
тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют все юридические лица и (или) их структурные и обосболенные подразделения, кроме отчитывающихся по
статистической форме «О деятельности малого предприятия», 2-МП.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнің 20 шілдесі.
Срок представления – 20 июля отчетного периода.
БСН коды
код БИН
Есепті айда толық жұмыс істеген қызметкерлердің тізімдік саны және жалақы қоры көрсетіңіз
Укажите списочную численность и фонд заработной платы работников, отработавших полностью отчетный месяц
Жол коды
Код
строки
Есепті айдағы есептелген жалақының мөлшері
Размер начисленной заработной платы за отчетный месяц
Есепті айда толық жұмыс істеген қызметкерлердің тізімдік саны, адам барлығы
Списочная численность работников, полностью отработавших отчетный месяц, человек
Қызметкерлердің жалақы қоры, мың теңге (ондық белгімен)
Фонд заработной платы работников, тысяч тенге
(с десятичным знаком)
барлығы
всего
оның ішінде
әйелдер
из нее женщин
барлығы
всего
оның ішінде әйелдерге есептелгені
из него
начислено
женщинам
А
Б
1
2
3
4
1
15000 теңгеге дейін
до 15000 тенге
2
15001-ден 30000 теңгеге дейін
от 15001 до 30000 тенге
3
30001-ден 45000 теңгеге дейін
от 30001 до 45000 тенге
4
45001-ден 60000 теңгеге дейін
от 45001 до 60000 тенге
5
60001-ден 75000 теңгеге дейін
от 60001 до 75000 тенге
6
75001-ден 90000 теңгеге дейін
от 75001 до 90000 тенге
7
90001-ден 105000 теңгеге дейін
от 90001 до 105000 тенге
8
105001-ден 120000 теңгеге дейін
от 105001 до 120000 тенге
9
120001-ден 135000 теңгеге дейін
от 120001 до 135000 тенге
10
135001-ден 150000 теңгеге дейін
от 135001 до 150000 тенге
11
150001-ден 180000 теңгеге дейін
от 150001 до 180000 тенге
12
180001-ден 210000 теңгеге дейін
от 180001 до 210000 тенге
13
210001-ден 240000 теңгеге дейін
от 210001 до 240000 тенге
14
240001-ден 270000 теңгеге дейін
от 240001 до 270000 тенге
15
270001-ден 300000 теңгеге дейін
от 270001 до 300000 тенге
16
300001-ден 330000 теңгеге дейін
от 300001 до 330000 тенге
17
330001-ден 360000 теңгеге дейін
от 330001 до 360000 тенге
18
360001-ден 390000 теңгеге дейін
от 360001 до 390000 тенге
19
390000 теңгеден астам
свыше 390000 тенге
20
Барлық қызметкерлер, адам
Всего работников, человек
Атауы                           Мекенжайы
Наименование ___________________   Адрес ____________________________
___________________     ________________________________
Телефон __________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _____________________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _________________ Телефон _____________
Басшы                      (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель ________________ (Ф.И.О. подпись)_______________________
Бас бухгалтер                            (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О. подпись) _________________
М.О.
М.П.
Приложение 6
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«О распределении численности работников по размерам
начисленной заработной платы»
(код 1701111, индекс 1-Т (ЗП), периодичность один раз в два года)

1. Осы «Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша бөлу туралы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1701111, индексі 1-Е (Ж), кезеңділігі екі жылда бір рет) (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Қызметкерлер санын есептелген жалақы мөлшері бойынша бөлу туралы» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1701111, индексі 1-Е (Ж), кезеңділігі екі жылда бір рет) толтыруын нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толығымен толтыруға қолданылады:
1) есепті айдағы есептелген жалақының мөлшері - жалақы қорының құрамына кіретін жұмыс атқарған уақытпен байланысты есептелген, сондай-ақ жұмыс атқармаған, бірақ нақты төленгеніне немесе төленбегеніне қарамастан жалақысы сақталатын уақыт үшін қызметкерге есептелген сомалар қосылады. Есептелген жалақыдан ұсталатын салықтар және басқа да міндетті төлемдер алынып тасталмайды.
2) есепті айда толық жұмыс істеген қызметкерлердің тізімдік саны - азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыстарды орындайтын адамдардан басқа еңбек шарты бойынша, оның жасалу мерзіміне қарамастан жұмысқа қабылданған адамдар саны, сондай-ақ атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданғандар, негізінен мына тұлғалар:
есепті айда жұмыс кестесі бойынша белгіленген жұмыс күндерінің немесе сағаттарының санын толық істегендер;
ақы төленген жыл сайынғы еңбек демалысында болғандар (3 тармақтың 12) тармақшасында көрсетілгендерден басқа);
қызмет бабындағы іссапарларда жүргендер, сондай-ақ шетелдерде қызмет бабындағы қысқа мерзімді іссапарларда жүрген қызметкерлерді қоса, егер оларға сол ұйымдағы жалақысы сақталатын болса;
мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға байланысты есепті айда жұмысқа шықпағандар;
орынды себептермен жұмысқа шықпай қалғандар және жұмысқа шықпаған күндері үшін айлықақы тарифі (қызметақы) немесе орташа табыс бойынша еңбекақы алғандар;
айға белгіленген өндірістік тапсырманы орындайтын үйде жұмыс істеушілер.
3. Мынадай қызметкерлер есепке енгізілмейді:
1) 1 маусымнан кейін жұмысқа қабылданғандар;
2) 30 маусымға дейін жұмыстан босатылғандар;
3) өндірістегі бос тұрып қалуға байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер;
4) штат кестесіне сәйкес толық емес ставкада (қызметақыда) жұмыс істейтіндер, сондай-ақ толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына жұмысқа қабылданғандар (немесе уақытша ауысқандар);

1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «О распределении численности работников по размерам начисленной заработной платы» (код 1701111, индекс 1-Т (ЗП), периодичность один раз в два года) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7 ) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «О распределении численности работников по размерам начисленной заработной платы» (код 1701111, индекс 1-Т (ЗП), периодичность один раз в два года).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) размер начисленной заработной платы за отчетный месяц - начисленные суммы, входящие в состав фонда заработной платы, как связанные с отработанным временем, так и начисленные работнику за непроработанное время, в течение которого за ним сохраняется заработная плата, независимо от того выплачена она фактически или нет. Налоги и другие обязательные платежи из начисленной заработной платы не исключаются.
2) списочная численность работников, отработавших отчетный месяц - численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения, кроме лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, а также принятых на работу по совместительству:
проработавшие установленное по графику работы на отчетный месяц число рабочих дней или часов;
находящиеся в ежегодных оплачиваемых трудовых отпусках (кроме указанных в подпункте 12 ) пункта 3);
находящиеся в служебных командировках, если за ними сохраняется заработная плата в данной организации, включая работников, находящихся в краткосрочных служебных командировках за границей;
неявившиеся в отчетном месяце на работу в связи с выполнением государственных или общественных обязанностей с сохранением заработной платы в полном размере;
имеющие невыходы на работу по уважительным причинам и получившие за дни невыхода на работу оплату по тарифу (окладу) или среднему заработку;
надомные работники, выполняющие производственное задание, установленное на месяц.
3. Не включаются в отчет следующие работники:
1) принятые на работу после 1 июня;
2) уволенные до 30 июня;
3) находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы, в связи с простоем производства;
4) работающие на неполной ставке (окладе) в соответствии со штатным расписанием, а также принятые на работу (или переведенные временно) на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю;

5) ұйымда өндірістік практика өткізіп жүрген және жұмыс орнына немесе лауазымға қабылданған білім беру мекемелерінде оқитындар;
6) ауруына байланысты жұмысқа келмегендер (еңбекке жарамсыздық қағазына сәйкес жұмысқа шыққанға дейін ауырған бүкіл кезеңіне немесе мүгедектікке шыққанға дейін);
7) жүктілігі және босануы бойынша демалыста жүргендер;
8) ауыл шаруашылығы және басқа жұмыстарға уақытша жіберілгендер, егер олар кәсіпорыннан (ұйымнан) жалақыны толық емес жартылай алатын болса;
9) әкімшілік құқық бұзғаны үшін әкімшілік қамауға алынған қызметкерлерді қоса, қыдырымпаздыққа салынғандар;
10) ақы төленбейтін, күні бойы бос тұрып қалуы барлар;
11) айлық өндірістік тапсырманы орындамаған кесімді ақы алатын жұмысшылар;
12) білім беру ұйымдарында не білім беру қызметімен айналысуға құқығы бар ұйымдарда оқитын (кешкі немесе сырттай) және емтихандар тапсыру, диплом жобасын (жұмысын) дайындау және қорғау, бітіру емтихандарын тапсыру кезеңінде ақы төленетін немесе ақы төленбейтін қосымша демалыста жүрген қызметкерлер, сондай-ақ тиісті білім беру ұйымдарына оқуға түсетін және қызметкердің арызы негізінде тараптардың келісімімен түсу емтихандарын тапсыру үшін жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер;
13) шет елде қызмет бабындағы іссапарда болғандар және оларды іссапарға жіберген ұйымнан іссапардың бұл уақыты үшін тарифтік ставканың (қызметақының) тек бөлігін ғана алғандар.
4. Заңды тұлға есепті өзінің тұрған жеріндегі мемлекеттік аумақтық статистика органға басқа облыстар аумағында орналасқан және олардың тұрған жері бойынша тиісті мемлекеттік аумақтық статистика органына есеп беретін заңды тұлғаның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерінің деректерінсіз ұсынады.
5. Осы статистикалық нысан маусым айына есепті кезеңге толтырылады.
Жалақыны есептеу, сыйлықақы және жалақы қорынан төленетін өзге де төлемдер (ақшалай және заттай түрінде) туралы деректерден тұратын, есептеу және есеп айырысу-төлем, жалақыны есептеу тізімдемелері және өзге де құжаттар нысанды толтырудың негізгі көздері болып табылады.
Егер сыйлықақылар тоқсандағы жұмыс нәтижесі бойынша есептелсе, онда қызметкерлердің маусым айындағы жалақысына осы жылдың екінші тоқсанындағы жұмыс нәтижесі бойынша есептелген тоқсандық сыйлықақының үштен бірі қосылады.
Қызметкерлерге сыйлықақылар жарты жыл немесе осыдан ұзақ кезеңдегі жұмыс нәтижесі бойынша есептелген жағдайда, қызметкерлердің маусымдағы жалақысына бұл сыйақылар енгізілмейді.
Бір ұйымда екі және одан да көп лауазымды (кәсіпті) қоса атқарған қызметкер негізгі және қоса атқарған лауазымдары (кәсіптері) бойынша жалақының жалпы сомасын ала отыра, есепте бір рет көрсетіледі.

5) обучающиеся в организациях образования, проходящие производственную практику в организации и зачисленные на рабочие места или должности;
6) неявившиеся на работу по болезни (в течение всего периода болезни до возвращения на работу в соответствии с листками нетрудоспособности или до выбытия по инвалидности);
7) находящиеся в отпусках по беременности и родам;
8) временно отвлекающиеся на сельскохозяйственные и другие работы, если заработную плату от предприятия (организации) они получали не полностью, а частично;
9) совершившие прогулы, включая работников, подвергнутых административному аресту за административные правонарушения;
10) имеющие целодневные неоплаченные простои;
11) рабочие-сдельщики, не выполнившие месячного производственного задания;
12) обучающиеся в организациях образования либо в организациях, имеющих право на ведение образовательной деятельности (вечерних или заочных), и находящиеся в оплачиваемых или неоплачиваемых дополнительных учебных отпусках на период сдачи экзаменов, подготовки и защиты дипломного проекта (работы), сдачи выпускных экзаменов, а также работники, поступающие в соответствующие организации образования и находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы для сдачи вступительных экзаменов по соглашению сторон на основании заявления работника;
13) находящиеся в служебных командировках за границей и получившие от организации, командировавшей их, за это время командировки только часть тарифной ставки (оклада).
4. Юридическое лицо представляет территориальному органу государственной статистики по месту своего нахождения отчет без данных по своим структурным и обособленным подразделениям, расположенным на территории других областей и отчитывающимся по месту их нахождения соответствующим территориальным органам государственной статистики.
5. Данная статистическая форма заполняется за июнь месяц отчетного периода.
Источником для заполнения отчета служат расчетные и расчетно-платежные ведомости начисления заработной платы и другие документы, содержащие данные о начисленной заработной плате, премиях и других выплатах из фонда заработной платы (в денежной и натуральной формах).
Если начисление премий производится по результатам работы за квартал, то в заработок работника за июнь включается одна треть квартальной премии, исчисленной по результатам работы за II квартал текущего года.
В тех случаях, когда начисление премий работникам производится по результатам работы за полугодие или за больший период, в заработную плату работника за июнь эти премии не включаются.
Работник, совмещающий две и более должности (профессии) в одной организации, в отчете показывается один раз, исходя из общей суммы заработной платы по основной и совмещаемой должностям (профессиям).

3. Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларындағы жұмыстар үшін кәсіпорынның жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсаған шығындары туралы ақпаратты көрсетіңіз
Укажите информацию о затратах предприятия на льготы и компенсации за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Бір жыл ішінде кәсіпорынның жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсаған шығыны, мың теңге (ондық белгімен)
Затраты предприятия на льготы и компенсации за год, тысяч тенге (с десятичным знаком)
А
Б
1
1
Барлығы
Всего
оның ішінде:
из них на:
Х
2
қосымша демалыс үшін
дополнительные отпуска
3
қысқартылған жұмыс күні үшін
сокращенный рабочий день
4
тегін емдік-профилактикалық тағам үшін
бесплатное лечебно-профилактическое питание
5
сүт немесе басқа да тең бағалы өнімдерді тегін алу үшін
бесплатное получение молока и других равноценных продуктов
6
зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы үшін
доплаты за вредные и другие неблагоприятные условия труда
Атауы                         Мекенжайы
Наименование __________________  Адрес ___________________________
_______________________________        ___________________________
Телефон _________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты __________________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя ____________ Телефон _______________
Басшы                        (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель _________________  (Ф.И.О. подпись) _________________
Бас бухгалтер                (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ____________  (Ф.И.О. подпись) ________________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
8-қосымша
«Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс
істейтін қызметкерлердің саны туралы есеп» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1181104,
индексі 1-Е (еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы «Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің саны туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1181104, индексі 1-Е (еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің саны туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1181104, 1-Е (еңбек жағдайы) индексі, кезеңділігі жылдық) толтыруын нақтылайды.

3. Зиянды және басқада қолайсыз еңбек жағдайларындағы жұмыстар үшін кәсіпорынның жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсаған шығындары туралы ақпаратты көрсетіңіз
Укажите информацию о затратах предприятия на льготы и компенсации за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштердің атауы
Наименование показателей
Бір жыл ішінде кәсіпорынның жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсаған шығыны, мың теңге (ондық белгімен)
Затраты предприятия на льготы и компенсации за год, тысяч тенге (с десятичным знаком)
А
Б
1
1
Барлығы
Всего
оның ішінде:
из них на:
Х
2
қосымша демалыс үшін
дополнительные отпуска
3
қысқартылған жұмыс күні үшін
сокращенный рабочий день
4
тегін емдік-профилактикалық тағам
үшін
бесплатное лечебно-профилактическое питание
5
сүт немесе басқа да тең бағалы өнімдерді тегін алу үшін
бесплатное получение молока и других равноценных продуктов
6
зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы үшін
доплаты за вредные и другие неблагоприятные условия труда
Атауы                           Мекенжайы
Наименование ___________________   Адрес ____________________________
___________________     ________________________________
Телефон __________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _____________________________________________
Орындаушының аты-жөні және телефоны
Фамилия и телефон исполнителя _________________ Телефон _____________
Басшы                      (Аты-жөні, тегі, қолы)
Руководитель ________________ (Ф.И.О. подпись)_______________________
Бас бухгалтер                            (Аты-жөні, тегі, қолы)
Главный бухгалтер ________________ (Ф.И.О. подпись) _________________
М.О.
М.П.
Приложение 8
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет о численности работников, занятых во вредных
и других неблагоприятных условиях труда»
(код 1181104, индекс 1-Т (условия труда), периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда» (код 1181104, индекс 1-Т (условия труда), периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда» (код 1181104, индекс 1-Т (условия труда), периодичность годовая).

2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) қызметкерлердің тізімдік саны – шартты жасасу мерзіміне қарамастан еңбек шарты бойынша қабылданған адамдар саны;
2) қызметкерлердің нақты саны (орташа жалақыны есептеу үшін алынатын) – жұмысқа формалды тіркелуі бар қызметкерлердің жекелеген санаттары шегерілген тізімдік құрамдағы қызметкерлердің саны (жүктілік және босану бойынша, балаға күтім жасау бойынша және басқа да демалыстарда жүрген адамдар).
3. Респонденттер еңбек бойынша статистикалық нысанды статистика органдарына меншіктің иелігі мен нысанына қарамастан өзінің тұрған жері бойынша тапсырады.
4. Статистикалық нысан есепті жылға толтырылады. Деректер өндірістік орта факторлары деңгейлерінің соңғы өлшеулеріне сәйкес келтіріледі.
5. 1-бөлім Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 709 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізімінде № 5898 тіркелген) бекітілген зиянды өндірістік факторлардың тізбесіне сәйкес толтырылады.
4-жол бойынша зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің нақты саны келтіріледі, олардың өндіріс объектілерінде санитарлық-гигиеналық нормалармен белгіленген, ең болмаса, бір зиянды өндірістік фактор химиялық заттың немесе өнеркәсіптік шаңның шектеулі ұйғарынды концентрациясынан немесе элементтің шектеулі ұйғарынды деңгейінен асады. Мұның өзінде әрбір жұмысшы, оған әсер ететін зиянды өндірістік фактор санына қарамастан, тек бір рет қана есепке алынады.
5-13-жолдар бойынша қызметкерлердің нақты саны көрсетіледі, олардың жұмыс орындарында шу, діріл, температуралық режим, электрлік, магниттік, электромагниттік өрістердің (радиожиіліктің), лазерлік және ультракүлгін сәулеленудің, сондай-ақ радиациялық және биологиялық факторлардың деңгейі белгіленген шектеулі ұйғарынды деңгейінен асады; жұмыс аймағындағы ауаның шаңдануы мен газдануы зиянды заттың немесе өнеркәсіптік шаңның шектеулі ұйғарынды концентрациясынан және тағы басқалардан асады.
Ауыр дене еңбегімен шұғылданатын қызметкерлердің (14-жол) нақты санын анықтау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1220 қаулысымен бекітілген Жасы он сегізге толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізіміне, жасы он сегізге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын ауырлықтың шекті нормаларына және әйелдердің еңбегін қолдануға тыйым салынатын жұмыстардың тізіміне және оларды жүкті қолмен көтеру және алып жүруінің шекті нормасына сәйкес жүргізіледі.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) списочная численность работников – численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения;
2) фактическая численность работников (принимаемая для исчисления средней заработной платы) – численность работников списочного состава за вычетом отдельных категорий работников, имеющих формальное прикрепление к работе (лица, находящиеся в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком и другие).
3. Данную статистическую форму в органы статистики респонденты представляют по месту своего нахождения, независимо от их принадлежности и формы собственности.
4. Статистическая форма заполняется за отчетный год. Данные приводятся в соответствии с последним замером уровней факторов производственной среды.
5. Раздел 1 заполняется в соответствии с Перечнем вредных производственных факторов, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 709 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5898).
По строке 4 приводится фактическая численность работников, занятых во вредных условиях труда, на производственных объектах которых хотя бы один вредный производственный фактор превышает предельно допустимую концентрацию химического вещества или промышленной пыли или предельно допустимый уровень элемента, установленные санитарно-гигиеническими нормами. При этом каждый работающий учитывается только один раз, независимо от количества действующих на него вредных производственных факторов.
По строкам 5-13 показывается фактическая численность работников, на рабочих местах которых шум, вибрация, температурный режим, уровень электрических, магнитных и электромагнитных полей (радиочастот), лазерного и ультрафиолетового излучения, а также радиационного и биологического фактора превышают установленные предельно допустимые уровни; запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны превышают предельно допустимые концентрации вредного вещества или промышленной пыли и другие.
Определение фактической численности работников, занятых тяжелым физическим трудом (строка 14) производится в соответствии со Списком работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжести работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списком работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжести женщинами, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года за №1220.

5-15-жолдар бойынша қызметкерлер саны туралы деректер осы қызметкерлердің қолайсыз еңбек жағдайлары үшін жеңілдіктер алатынына немесе алмайтынына қарамастан көрсетіледі.
15-жол бойынша қауіпсіздіктің талаптарына сай келмейтін құралдармен жұмыс істейтіндердің нақты саны көрсетіледі.
6. 2-бөлімде деректер зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін жеңілдіктер мен өтемақылар алатын барлық қызметкерлер санаттары бойынша келтіріледі. Экологиялық апат аудандарында, сондай-ақ жағдайлары қолайсыз аудандарда (биік тауларда, шөлдерде және тағы сол сияқты) жұмыс істегені үшін жеңілдіктер 2-бөлімді толтырған кезде ескерілмейді.
1 және 2-жолдар бойынша мыналар енгізілмейді:
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексіне сәйкес ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды), қауіпті жұмыстарда мүгедектерге еңбек етуге рұқсат етілмейді;
өндіріс көлемінің азаюы, шикізаттың, материалдың, тағы сол сияқты болмауы салдарынан толық емес жұмыс күні (аптасы) істеген қызметкерлер.
1-жол бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 31 шілдедегі № 182-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізімінде № 4888 тіркелген) бекітілген Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізіміне, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесіне және оны қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қосымша демалысты пайдаланатын қызметкерлер саны көрсетіледі. Сондай-ақ жұмыс беруші қоғамдық органдармен (кәсіподақ комитетімен) бірлесіп зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайлары үшін қосымша демалысты дербес белгілеген қызметкерлердің тізімдік саны ескеріледі.
2-жолда Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 31 шілдедегі № 182-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізімінде № 4888 тіркелген) Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына және жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалысына құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесіне және оны қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес және кәсіпорынның өзі зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары үшін қысқартылған жұмыс күнін белгілеген, қысқартылған жұмыс күнін пайдаланатын қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.

Данные о численности работников по строкам 5-15 отражаются независимо от того, получают эти работники льготы за неблагоприятные условия труда или нет.
По строке 15 показывается фактическая численность работающих на оборудовании, не отвечающем требованиям безопасности.
6. В разделе 2 данные приводятся по всем категориям работников, получающим льготы и компенсации за работу во вредных и опасных условиях труда. Льготы за работу в районах экологического бедствия, а также льготы за работу в районах с неблагоприятными условиями (высокогорье, пустыни и так далее) при заполнении раздела 2 не принимаются во внимание.
По строкам 1-2 не включаются:
инвалиды, которым в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года не допускается труд на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными), опасными условиями труда;
работники, занятые неполный рабочий день (неделю) из-за сокращения объемов производства, отсутствия сырья, материалов и так далее.
По строке 1 показывается списочная численность работников, пользующихся дополнительным отпуском в соответствии со Списком производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, повышенный размер оплаты труда и на дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и Инструкцией по его применению, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года № 182-п (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4888) Также учитывается списочная численность работников, которым работодатель совместно с общественными органами (профсоюзный комитет) самостоятельно установил дополнительный отпуск за вредные и другие неблагоприятные условия труда.
В строке 2 отражается списочная численность работников, пользующихся сокращенным рабочим днем в соответствии со Списком производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, повышенный размер оплаты труда и на дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и Инструкцией по его применению, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года № 182-п (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4888) и те, кому предприятия сами установили сокращенный рабочий день за работу во вредных и опасных условиях труда.

3 және 4-жолдар бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2007 жылғы 31 шілдедегі № 184-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізімінде № 4913 тіркелген) Жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге сүт және емдеу-алдын-алу тағамдарын беру нормалары мен ережесінің және Жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерді арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және басқа да жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлармен, құрылғылармен қамтамасыз ету ережесінің тізбесі негізінде зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істегеніне байланысты сүт және басқа да оған теңдес тағамдық өнімдерді, емдеу-алдын-алу тағамдарын тегін алатын қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
5-жолға зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін әкімшілік, кәсіпорынның кәсіподақ комитеті белгілеген немесе ұжымдық шартқа енгізілген қосымша ақылар алатын қызметкерлердің тізімдік саны енгізіледі.
6-жолда «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңына сәйкес салаларда, өндірістерде, цехтарда, кәсіптерде, лауазымдарда істейтін қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
7-жол бойынша зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін жоғарыда келтірілген жеңілдіктер мен өтемақылардың ең болмаса бірін алатын қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі. Мұның өзінде 7 жолда әлгі қызметкер жеңілдіктер мен өтемақылардың бір немесе бірнеше түрлерін пайдаланғанына қарамастан оның тек біреуі ғана есепке алынады.
7. 3-бөлімде зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін 2-бөлімде көрсетілген жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсалған кәсіпорынның шығындары туралы ақпарат көрсетіледі.
Емдеу-алдын-алу тағамдары, сүт және басқа да тағамдық өнімдерге бір жылда кеткен нақты шығыстар үстеме шығыстарға сәйкес бухгалтерлік есептің деректері негізінде жиынтық түрде есептеледі.
Ескерту: Х – бұл айқындама толтыруға жатпайды.
8. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1 бөлім. Есепті жылдың соңындағы еңбек жағдайының жай-күйі туралы ақпарат:
1 жол > 2 жолға әр баған үшін
1 жол > 3 жолға әр баған үшін
1 жол > 4 жолға әр баған үшін
1 жол > 14 жолға әр баған үшін
1 жол > 15 жолға әр баған үшін
5 жол < 4 жолға әр баған үшін
6 жол < 4 жолға әр баған үшін

По строкам 3 и 4 показывается списочная численность работников, бесплатно получающих молоко или другие равноценные пищевые продукты, лечебно-профилактическое питание в связи с вредными условиями труда на основании перечня Правил и норм выдачи работникам молока и лечебно-профилактического питания, за счет средств работодателя и Правил обеспечения работников специальной одеждой, специальной обувью и другими средствами индивидуальной и коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами, за счет средств работодателя, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года №184-п (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4913).
В строку 5 включается списочная численность работников, которые получают доплаты за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда, установленные администрацией, профсоюзным комитетом предприятия, или включенные в коллективный договор.
В строке 6 показывается списочная численность работников, занятых в отраслях, производствах, цехах, профессиях, должностях в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда».
По строке 7 показывается списочная численность работников, имеющих за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда хотя бы одну из вышеперечисленных льгот и компенсаций. При этом независимо от того, пользуется ли работник одним или несколькими видами льгот и компенсаций, в строке 7 он учитывается только один раз.
7. В разделе 3 указывается информация о затратах предприятия на льготы и компенсации за работу во вредных и неблагоприятных условиях труда работников, указанных в разделе 2.
Фактические расходы за год на лечебно-профилактическое питание, молоко и другие пищевые продукты считаются в суммированном виде на основании данных бухгалтерского учета согласно накладным расходам.
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
8. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 1. Информация о состоянии условий труда на конец отчетного года:
строка 1 = строке 2 для каждой графы
строка 1 = строке 3 для каждой графы
строка 1 = строке 4 для каждой графы
строка 1 = строке 14 для каждой графы
строка 1 = строке 15 для каждой графы
строка 5 = строке 4 для каждой графы
строка 6 = строке 4 для каждой графы

7 жол < 4 жолға әр баған үшін
8 жол < 4 жолға әр баған үшін
9 жол < 4 жолға әр баған үшін
10 жол < 4 жолға әр баған үшін
11 жол < 4 жолға әр баған үшін
12 жол < 4 жолға әр баған үшін
13 жол < 4 жолға әр баған үшін
1 баған = 2 баған + 3 баған әр баған үшін
1 баған > 4 бағанға әр баған үшін
2) 2 бөлім. Есепті жылдың соңындағы зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлер саны туралы ақпарат:
7 жол < 1 - 6 жолдардың қосындысы әр баған үшін
7 жол > 1 жолға әр баған үшін
7 жол > 2 жолға әр баған үшін
7 жол > 3 жолға әр баған үшін
7 жол > 4 жолға әр баған үшін
7 жол > 5 жолға әр баған үшін
7 жол > 6 жолға әр баған үшін
1 баған > 2 бағанға әр баған үшін
1 баған > 3 бағанға әр баған үшін
3) 3 бөлім. Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларындағы жұмыстар үшін кәсіпорынның жеңілдіктері мен өтемақыларына жұмсаған шығындары туралы ақпарат:
1 жол > 2 - 6 жолдарының қосындысы 1 баған үшін
4) Бөлімдер арасында бақылау:
1 бөлімдегі 1, 3, 4 бағандар бойынша 1 жолы > 2 бөлімдегі 1, 2, 3 бағандар бойынша 1-6 әрбір жолына
1 бөлімнің 1, 3, 4 бағандар бойынша 1 жолы > 2 бөлімнің 1, 2, 3 бағандары бойынша 7 жолы
егер 2 бөлімдегі 1 бағанның 1 жолы > 0, онда 3 бөлімдегі 1 бағанның 2 жолы > 0
егер 2 бөлімдегі 1 бағанның 2 жолы > 0, онда 3 бөлімдегі 1 бағанның 3 жолы > 0
егер 2 бөлімдегі 1 бағанның 3 жолы > 0, онда 3 бөлімдегі 1 бағанның 4 жолы > 0
егер 2 бөлімдегі 1 бағанның 4 жолы > 0, онда 3 бөлімдегі 1 бағанның 5 жолы > 0
егер 2 бөлімдегі 1 бағанның 5 жолы > 0, онда 3 бөлімдегі 1 бағанның 6 жолы > 0
егер 3 бөлімдегі 1 бағанның 2 жолы > 0, онда 2 бөлімдегі 1 бағанның 1 жолы > 0
егер 3 бөлімдегі 1 бағанның 3 жолы > 0, онда 2 бөлімдегі 1 бағанның 2 жолы > 0
егер 3 бөлімдегі 1 бағанның 4 жолы > 0, онда 2 бөлімдегі 1 бағанның 3 жолы > 0
егер 3 бөлімдегі 1 бағанның 5 жолы > 0, онда 2 бөлімдегі 1 бағанның 4 жолы > 0
егер 3 бөлімдегі 1 бағанның 6 жолы > 0, онда 2 бөлімдегі 1 бағанның 5 жолы > 0.
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасы
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
9-қосымша
Приложение 9
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному статистическому наблюдению
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1
1-2
2-4
4-8

строка 7 = строке 4 для каждой графы
строка 8 = строке 4 для каждой графы
строка 9 = строке 4 для каждой графы
строка 10 = строке 4 для каждой графы
строка 11 = строке 4 для каждой графы
строка 12 = строке 4 для каждой графы
строка 13 = строке 4 для каждой графы
графа 1 = графа 2 + графа 3 для каждой строки
графа 1 = графе 4 для каждой строки
2) Раздел 2. Информация о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда на конец отчетного года:
строка 7 = сумма строк 1 - 6 для каждой графы
строка 7 = строке 1 для каждой графы
строка 7 = строке 2 для каждой графы
строка 7 = строке 3 для каждой графы
строка 7 = строке 4 для каждой графы
строка 7 = строке 5 для каждой графы
строка 7 = строке 6 для каждой графы
графа 1 = графе 2 для каждой строки
графа 1 = графе 3 для каждой строки
3) Раздел 3. Информация о затратах предприятия на льготы и компенсации за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда:
строка 1 = сумма строк 2 - 6 для графы 1
4) Контроль между разделами:
строка 1 по графам 1, 3, 4 раздела 1 = каждой из строк с 1 по 6 по графам 1, 2, 3 раздела 2
строка 1 по графам 1, 3, 4 раздела 1 = строке 7 по графам 1, 2, 3 раздела 2
если строка 1 графы 1 раздела 2 > 0, то строка 2 графы 1 раздела 3 > 0
если строка 2 графы 1 раздела 2 > 0, то строка 3 графы 1 раздела 3 > 0
если строка 3 графы 1 раздела 2 > 0, то строка 4 графы 1 раздела 3 > 0
если строка 4 графы 1 раздела 2 > 0, то строка 5 графы 1 раздела 3 > 0
если строка 5 графы 1 раздела 2 > 0, то строка 6 графы 1 раздела 3 > 0
если строка 2 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 1 графы 1 раздела 2 > 0
если строка 3 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 2 графы 1 раздела 2 > 0
если строка 4 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 3 графы 1 раздела 2 > 0
если строка 5 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 4 графы 1 раздела 2 > 0
если строка 6 графы 1 раздела 3 > 0, то строка 5 графы 1 раздела 2 > 0.
Приложение 9
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Мемлекеттік статистика органдары
құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами
государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқау
бойынша статистикалық нысан
Статистическая форма по общегосударственному
статистическому наблюдению
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасы
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына 9-қосымша
Аумақтық органға тапсырылады
Представляется территориальному органу
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағат (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, час (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
4-8

(коды 1221110, индексі 2-Е (КӘСІП), кезеңділігі жылына бір рет)
1. Осы «Кәсіпкерлердің жекелеген лауазымдары мен кәсіптері бойынша жалақы мөлшері туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1221110, индексі 2-Е (КӘСІП), кезеңділігі жылына бір рет) (бұдан әрі - Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Кәсіпкерлердің жекелеген лауазымдары мен кәсіптері бойынша жалақы мөлшері туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1221110, индексі 2-Е (КӘСІП), кезеңділігі жылына бір рет) толтыруын нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толығымен толтыруға қолданылады:
1) бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысы – бұл жалақының қорына есептелген соманы қызметкерлердің нақты санына және есепті кезеңдегі ай санына бөлу арқылы анықталады;
2) жұмыс уақыты – бұл қызметкердің жұмыс берушінің актілері мен еңбек шарты талаптарына сәйкес еңбек міндеттерін (қызметтерін) орындайтын уақыты;
3) қызметкерлердің жалақы қоры – салықтар мен басқа ұстауларды (табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын) ескере отырып және қаржыландыру көзі мен нақты төлем мерзіміне қарамастан (лауазымдық қызметақылар (тарифтік мөлшерлемелер), үстеме ақылар, қосымша ақылар, сыйақылар мен ынталандырушы және өтемдік сипаттағы өзге төлемдер) қызметкерлердің еңбек ақысын төлеу үшін ұйымның есептелген ақшалай жиынтық қаражаттары;
4) қызметкерлердің нақты саны - жұмысқа ресми тіркелуі бар (жүктілігі және босануы бойынша, балаға күтім жасау бойынша, және басқа да демалыстарда жүрген адамдар) қызметкерлердің жекелеген санаттары шегерілген тізімдік құрамдағы қызметкерлердің саны;
5) қызметкерлердің тізімдік саны – азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыс атқарушы адамдар, сондай-ақ қоса атқарушылық бойынша қабылданғандардан басқа еңбек шарты бойынша, оның жасалу мерзіміне қарамастан жұмысқа қабылданып, еңбек етуші адамдар саны;
6) нақты жұмыс істеген адам-сағат саны - кәсіпорындағы барлық қызметкерлердің қалыпты жұмыс кезінде және мерзімнен тыс нақты жұмыс істеген уақытын сипаттайды.
3. Көрсетілген статистикалық нысанды заңды тұлғалар, олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері меншіктің иелігі мен статистикалық нысанына қарамастан өзінің тұрған жері бойынша, тапсырып отырады.
Заңды тұлға есепті өзінің тұрған жеріндегі статистикалық органға басқа облыстар аумағында орналасқан және олардың тұрған жері бойынша тиісті мемлекеттік аумақтық статистика органына есеп беретін заңды тұлғаның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерінің деректерінсіз ұсынады.

должностями и профессиям» (код 1221110, индекс 2-Т (ПРОФ),
периодичность один раз в год)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о размерах заработной платы работников по отдельным должностями и профессиям» (код 1221110, индекс 2-Т (ПРОФ), периодичность один раз в год) (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет о размерах заработной платы работников по отдельным должностями и профессиям» (код 1221110, индекс 2-Т (ПРОФ), периодичность один раз в год).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) среднемесячная номинальная заработная плата одного работника – это отношение суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников, деленное на число месяцев в отчетном периоде;
2) рабочее время – это время, в течение которого работник в соответствии с актами работодателя и условиями трудового договора выполняет трудовые обязанности (функции);
3) фонд заработной платы работников – начисленные суммарные денежные средства организации для оплаты труда работников (должностные оклады (тарифные ставки), доплаты, надбавки, премии и иные выплаты стимулирующего и компенсирующего характера), с учетом налогов и других удержаний (подоходный налог, обязательные пенсионные взносы), независимо от источника их финансирования и срока их фактических выплат;
4) фактическая численность работников – численность работников списочного состава за вычетом отдельных категорий работников, имеющих формальное прикрепление к работе (лица, находящиеся в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком и другие);
5) списочная численность работников – численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения, кроме лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, а также принятых на работу по совместительству;
6) число фактически отработанных человеко-часов – характеризует фактически отработанное всеми работниками предприятия время, как в течение нормального периода работы, так и отработанное сверхурочно.
3. Указанную статистическую форму заполняют и представляют юридические лица и их структурные и обособленные подразделения по месту своего нахождения, независимо от их принадлежности и формы собственности.
Юридическое лицо представляет статистическому органу по месту своего нахождения отчет без данных по структурным и обособленным подразделениям юридического лица, расположенным на территории других областей и отчитывающимся по месту их нахождения соответствующим территориальным органам государственной статистики.

4. Осы статистикалық нысан есепті жылда қыркүйек айына толтырылады.
Қызметкерлерді негізгі жұмысшылар кәсіптері және қызметшілер лауазымдары бойынша бөлу кәсіптер сыныптауышына және кәсіптер сыныптауышына кірмеген жекелеген экономикалық қызмет түрлерінің қосымша қызметшілер лауазымдарына және кәсіптеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Жалақыны есептеу, сыйлықақы және жалақы қорынан төленетін өзге де төлемдер (ақшалай және заттай түрінде) туралы деректерден тұратын, есептеу және есеп айырысу-төлем, жалақыны есептеу тізімдемелері және өзге де құжаттар статистикалық нысанды толтырудың негізгі көздері болып табылады.
Осы есептегі жалақы қорына (3 және 8 бағандар) бір жылдағы жұмыс нәтижелері бойынша сыйақы, біржолғы сыйлықақылар, бірреттік сипаттағы мадақтаулар немесе төлемдер енгізілмейді.
Егер сыйлықақылар тоқсандағы жұмыс нәтижесі бойынша есептелсе, онда қызметкерлердің маусым айындағы жалақысына осы жылдың IIІ тоқсанындағы жұмыс нәтижесі бойынша есептелген тоқсандық сыйлықақының үштен бірі қосылады.
Кәсіпорындар (1, 6-бағандар) бойынша қызметкерлердің тізімдік санына азаматтық-құқықтық шарт бойынша жұмыс істейтін қызметкерлерден басқа, жасасу мерзіміне байланысты емес еңбек шарты бойынша қабылданған тұлғалар саны, сондай-ақ қоса атқарушылық бойынша жұмысқа қабылданғандар.
Есепке қыркүйек айына толық нақты жұмыс істеген қызметкерлер бойынша деректер енгізіледі (2, 3, 4, 5 бағандар мен 7, 8, 9, 10 бағандар).
Есепке келесі қызметкерлер туралы деректер енгізілмейді:
1 қыркүйектен кейін жұмысқа қабылданғандар;
1 қазанға дейін жұмыстан босатылғандар;
уақытша еңбекке қабілетсіз қағазы барлар;
жүктілігі және босануы бойынша демалыста және балаға күтім жасау бойынша қосымша демалыста жүргендер;
жалақысы сақталмайтын демалыста жүргендер;
жыл сайынғы (ақылы еңбек) демалыста жүргендер;
толық емес жұмыс күніне немесе толық емес жұмыс аптасына қабылданғандар.
5, 10-бағандарында бір айдағы қызметкерлермен жұмыс істелген сағаттарының нақты саны көрсетілуі керек.
Егер көрсетілген есепте кәсіптер жиынтығына ұйымдар үшін қатысты (маңызды) жұмысшылар мамандықтарын және қызметкерлер лауазымдарын қоспаса, қызметтер жіктеуішіне сәйкес оларды 3 бөлімге толықтыру керек.
Жұмысшылар мамандықтарын және қызметкерлер лауазымдарын толық жазылуы қажет, себебі олардың ішінен көпшілігінің атауы бірдей бола тұра экономикалық қызметтің әр түрлі салаларына жатқызылады.
1-бөлім экономикалық қызмет түрлеріне тәуелсіз барлық респонденттермен толтырылады.
2-бөлім экономикалық қызмет түрлеріне байланысты толтырылады.

4. Данная статистическая форма заполняется за сентябрь месяц отчетного периода.
Распределение работников по основным профессиям рабочих и должностям служащих осуществляется в соответствии с классификатором занятий и дополнительных профессий, должностей служащих отдельных видов экономической деятельности, не вошедших в классификатор занятий.
Источником для заполнения статистической формы служат расчетные и расчетно-платежные показатели ведомости начисления заработной платы и другие документы, содержащие данные о начисленной заработной плате, премиях и других выплатах из фонда заработной платы (в денежной и натуральной формах).
В данном отчете в фонд заработной платы (графы 3 и 8) не включается вознаграждения по результатам работы за год, единовременные премии, поощрения или выплаты, носящие разовый характер.
Если начисление премий и вознаграждений производится по результатам работы за квартал, то в заработок работника за сентябрь включается одна треть квартальной суммы, начисленной по результатам работы за III квартал отчетного года.
В списочную численность работников по предприятию (графы 1, 6) включаются все лица, принятые по трудовому договору, независимо от срока его заключения, кроме лиц, выполняющих работы по договорам гражданско-правового характера, а также принятых на работу по совместительству.
В отчет включаются данные по работникам, фактически проработавшим полностью за сентябрь месяц (графы 2, 3, 4, 5 и графы 7, 8, 9, 10).
Не включаются в отчет данные о следующих работниках:
принятых на работу после 1 сентября;
уволенных до 1 октября;
имевших листки временной нетрудоспособности;
находившихся в отпуске по беременности, родам и в дополнительном отпуске по уходу за ребенком;
находившихся в отпуске без сохранения заработной платы;
находившихся в ежегодных (оплачиваемых) отпусках;
принятых на неполный рабочий день или неполную рабочую неделю.
В графах 5, 10 следует показать количество фактически отработанных работниками часов в месяц.
Если приведенный в отчете набор профессий не включает характерные (актуальные) для организации профессии рабочих и должности служащих, их следует дополнить в раздел 3, в соответствии с классификатором занятий.
Профессии рабочих и должности служащих записывать подробно, так как многие из них, имея одинаковое наименование, относятся к разным сферам экономической деятельности.
Раздел 1 заполняется всеми респондентами независимо от вида экономической деятельности.
Раздел 2 заполняется в зависимости от основного вида экономической деятельности.

3-бөлім 1-2 бөлімдерде көрсетілмеген лауазымдар мен кәсіптер бойынша толтырылады.
5. Арифметикалық-логикалық бақылау:
4-баған = 3-баған * 1000 / 2-баған
9-баған = 8-баған * 1000 / 7-баған
1-баған > 6-баған
2-баған > 7-баған
3-баған > 8-баған
5-баған > 10-баған.
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 168 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Төрағасының 2012 жылғы
1 қарашадағы № 303 бұйрығына
11-қосымша
Приложение 11 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по
статистике от 1 ноября 2012 года № 303
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Аумақтық статистика органдарына тапсырылады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды 1232102
Халықтың жұмыспен қамтылуын
іріктеп зерттеу сауалнамасы
Т-001
Айлық, тоқсанда бір рет
Есепті кезең
ай
жыл
тоқсан
жыл
15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының мүшелерінен сұралады.
Тапсыру мерзімі – Осы статистикалық нысанның 1 қосымшасына сәйкес
1. Аумақтың (елді мекеннің) атау
_______________________________
2. АӘОЖ бойынша елді мекеннің коды1
_____________
3. Елді мекен типінің коды (1-қала, 2-ауыл)
_________________________________
4. Даңғыл, көше, алаң, тұйық көше
____________________________________
5. Үйдің № __________________________________________
6. Пәтердің № _______________________________________
7. Үй шаруашылығының №_______________________________
8. Іріктеме коды_____________________________________
9. Интервьюер коды___________________________________
10. Сұхбат жүргізу күні
күні
айы
жылы
_______________________________
1 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші ҚР ҰК 11-2009
Сіздің үй шаруашылығыңызда қанша адам тұрады?
(сұрақ тек бірінші сұралған респондентке қойылады)
Барлығы                         _________   адам
DH_PROZHIV2
олардың ішінде:

Раздел 3 заполняется по видам должностей и профессий не указанным в разделах 1, 2.
5. Арифметико-логический контроль:
графа 4 = графа 3 * 1000 / графа 2
графа 9 = графа 8 * 1000 / графа 7
графа 1 = графа 6
графа 2 = графа 7
графа 3 = графа 8
графа 5 = графа 10.
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 168 (вводится в действие с 01.01.2014).
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына 11 қосымша
Приложение 11 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 1 ноября 2012 года № 303
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Представляется территориальному органу  статистики
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Код статистической формы 1232102
Анкета выборочного обследования
занятости населения
Т-001
Месячная, один раз в квартал
Отчетный период
месяц
год
квартал
год
Опрашиваются члены домашних хозяйств в возрасте 15 лет и старше
Срок представления – согласно Приложению 1 к настоящей статистической форме
1. Наименование территории (населенного пункта)_________________
2. Код населенного пункта по КАТО1……………………
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)......................................
4. Проспект, улица, площадь, переулок _______________________________.
5. № дома......................................
6. № квартиры………………………………………………….………………………………
7. № домашнего хозяйства…………………………………………………………………….
8. Код выборки…………………………………………………………………………
9. Код интервьюера............................
10. Дата проведения интервью
число
месяц
год
___________________
1 Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Сведения о домашнем хозяйстве и его членах
Сколько человек проживает в Вашем домашнем хозяйстве?
(вопрос задается только респонденту, опрошенному первым)
Всего _________ человек
DH_PROZHIV2
из них в возрасте:

1. 0-5 жастағылар ____ адам, оның ішінде ерлер ____ адам, әйелдер ____ адам
2. 6-9 жастағылар ____ адам, оның ішінде ерлер ____ адам, әйелдер ____ адам
3. 10-14 жастағылар ____ адам, оның ішінде ерлер ____ адам, әйелдер ____ адам
4. 15 жастағылар ____ адам
5. 16-72 жастағылар ____ адам
6. 73 жастағы және одан асқан ___ адам
Сұраққа көшу
Назар аударыңыз: Интервьюер, сұрау жүргізу кезінде үй шаруашылығы құрамында өзгеріс болғаны туралы үй шарушылығы иесінен анықтаңыз

1. 0-5 лет ____ человек, в том числе мужчины ________ человек, женщины ___ человек
2. 6-9 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
3. 10-14 лет ______ человек, в том числе мужчины _____ человек, женщины _____ человек
4. 15 лет ______ человек
5. 16-72 лет ______ человек
6. 73 года и старше ______ человек
Переход к вопросу
Внимание: Интервьюер, уточните у главы домашнего хозяйства, произошли ли изменения в составе домашнего хозяйства на момент опроса.

17-25
19-27
18-26
17-25
Интервьюердің облыстық статистика департаментіне толтырылған сауалнаманы тапсыруы
26
28
27
26
«Халықтың жұмыспен қамтылуын
іріктеп зерттеу сауалнамасы»
(коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі
айлық, тоқсанда бір рет) статистикалық
нысанына 2-қосымша
БЕЛГІЛЕУ ҮШІН
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 1 қарашадағы
№ 303 бұйрығына
12-қосымша
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалнамасы»
(коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі айлық, тоқсанда
бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Статистика агенттігі төрағасының м.а. 30.07.2013 № 168 бұйрығымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Бұл «Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттік статистикалық байқауына (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі айлық, тоқсанда бір рет) нұсқаулық (әрі қарай – Нұсқаулық) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және «Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалнамасы» (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі айлық, тоқсанда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру тәртібін нақтылайды.

17-25
19-27
18-26
17-25
Сдача заполненных Анкет интервьюером в областной департамент статистики
26
28
27
26
Приложение 2 к статистической форме
«Анкета выборочного обследования
занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность
месячная, один раз в квартал)
ДЛЯ ЗАМЕТОК
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 12
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 1 ноября 2012 года № 303
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Анкета выборочного обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность месячная,
один раз в квартал)
Сноска. Приложение 12 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по статистике от 30.07.2013 № 168 (вводится в действие с 01.01.2014).
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета выборочного обследования занятости населения» (код 1232102, индекс Т-001, периодичность месячная, один раз в квартал) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Анкета выборочного обследования занятости населения» (код 1232102, индекс Т-001, периодичность месячная, один раз в квартал).

2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) респондент – статистикалық әдіснамаға сәйкес статистикалық байқау объектісі бойынша деректерді ұсынатын жеке немесе заңды тұлға және оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері;
2) үй шаруашылығы - бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін толықтай немесе ішінара біріктіретін және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді бірлесіп тұтынатын бір немесе одан да көп жеке тұлғалардан құралған экономикалық субъект.
3. Статистикалық нысан айлық және тоқсанда бір рет толтырылып тапсырылады.
Айлық зерттеудің сыни (зерттелетін) аптасы болып есепті айдың екінші аптасы саналады.
Тоқсандық зерттеу кезеңі әрбір тоқсанның ортаңғы айы болып табылады, яғни ақпан, мамыр, тамыз және қараша, ал сыни (зерттелетін) апта есепті айдағы үшінші апта болып белгіленеді.
4. Статистикалық нысан іріктеуге түскен әрбір жеке үй шаруашылығына (отбасына) толтырылады. Үй шаруашылығы мүшелерінің отбасынан айырмашылығы олар туысқандық қатынаста болмауы да мүмкін. Статистикалық нысанның бір бланкісіне әртүрлі үй шаруашылықтарына жататын респонденттер жөніндегі ақпарат жазбаларын тіпті олар бір үйде бірге тұрса да біріктіруге болмайды. Егер бір мекенжайда екі немесе үш әртүрлі отбасы (туысқан не туысқан емес) тұрып жатса немесе «жас отбасы» отау құрса, онда оларға статистикалық нысанның басқа (бөлек) бланкілері толтырылады.
Статистикалық нысан ұзақ уақыт бойы болмаған адамдарға толтырылмайды, олар осы мекенжайды өздерінің негізгі тұрғылықты орны деп есептейтіндігі ескерілмейді:
1) барлық оқу орындарының оқитын жері бойынша тұратын студенттері мен оқушыларына;
2) басқа елді мекендерде немесе шетелдерде алты ай және одан да көп уақыт іссапарда жүргендерге;
3) Қарулы Күштердің казармалары мен әскери аймақтарында мерзімді қызметте жүрген әскери қызметшілерге;
4) ауруханаларда емделіп жатқандарға (алты ай және одан да көп);
5) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде тұратын, бас бостандығынан айыруға сотталғандарға;
6) зерттеу аптасына дейін алты ай және одан көп бұрын кеткендердің бәріне.
5. Титул парағының «Аумақтың атауы» тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы жазылады.
2-ден бастап 8-ге дейінгі тармақтар интервьюерлерге ұсынылған, зерттелетін үй шаруашылықтарының деректемелеріне сәйкес толтырылады.
9-тармақта АӘОЖ (2-тармақ) бойынша елді мекен кодының бірінші төрт санына сәйкес келетін интервьюердің коды қойылады, келесі үш сан сәйкес облыстық статистика департаментімен берілген интервьюердің реттік нөмірін қамтиды.

2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) респондент - физическое или юридическое лицо и его структурные и обособленные подразделения, представляющие данные по объекту статистического наблюдения в соответствии со статистической методологией;
2) домашнее хозяйство - экономический субъект, состоящий из одного или более физических лиц, проживающих совместно, объединяющих полностью или частично свои доходы и имущество и совместно потребляющих товары и услуги.
3. Статистическая форма заполняется и предоставляется ежемесячно и один раз в квартал.
Критической (обследуемой) неделей месячного обследования является вторая неделя отчетного месяца.
Периодом квартального обследования является серединный месяц каждого квартала, то есть февраль, май, август и ноябрь, а критической (обследуемой) неделей устанавливается третья неделя отчетного месяца.
4. Статистическая форма заполняется на каждое отдельно взятое домохозяйство (семью), попавшее в выборку. Члены домохозяйства, в отличие от семьи, могут не состоять в отношениях родства. Не допускается объединение в одном бланке статистической формы записи информации по респондентам, относящимся к разным домашним хозяйствам, даже если они проживают в пределах одного помещения. Если по одному и тому же адресу проживают две или три разные семьи (родственные или неродственные) или же появилась «вновь созданная» молодая семья, то на них заполняются разные (отдельные) бланки статистической формы.
Статистическая форма не заполняется на лиц, отсутствующих продолжительное время, независимо от того, что они считают этот адрес своим основным местом жительства:
1) студентов и учащихся всех учебных заведений, проживающих по месту учебы;
2) находящихся в командировке в других населенных пунктах или за рубежом шесть месяцев и более;
3) военнослужащих срочной службы в Вооруженных Силах, проживающих в казармах и военных зонах;
4) находящихся на лечении в больницах (шесть месяцев и более);
5) осужденных к наказанию в виде лишения свободы, проживающих в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
6) всех выбывших за шесть месяцев и более до обследуемой недели.
5. На титульном листе в пункте «Наименование территории» записывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
Пункты со 2 по 8 заполняются в соответствии с реквизитами обследуемых домашних хозяйств, предоставленных интервьюерам.
В пункте 9 проставляется код интервьюера, первые четыре цифры которого соответствуют первым четырем цифрам кода населенного пункта по КАТО (пункт 2), следующие три цифры содержат порядковый номер интервьюера, присвоенный соответствующим областным департаментом статистики.

6. Статистикалық нысан отбасының 15 және одан жоғары жастағы барлық мүшелеріне толтырылады, пікіртерімді жүргізуге уәкілетті тұлға (бұдан әрі - интервьюер) олардың әрқайсысына реттік нөмір береді. Егер үй шаруашылығында сұралатындардың саны 5 адамнан асса, онда осы үй шаруашылығына екі немесе одан көп статистикалық нысан бланкісі толтырылады, олардың титулдық бетіне "Жалғасы" деген белгі соғылады. Бұл статистикалық нысандардағы респонденттерге нөмірлер тізбектік тәртіппен беріледі. Яғни статистикалық нысанның екінші бланкісінде 1-Респонденттің орнына 6-Респондент, 2-Респонденттің орнына 7-Респондент, тағы сол сияқты деп жазылады.
7. Сұхбат кезінде сұрақтар оқылып беріледі, жауаптардың тізбеленген нұсқаларына тиісті белгілер соғылады немесе олар статистикалық нысанға жазылады. Респонденттің жауап нұсқасының коды дөңгелектеп қоршалады.
Барлық жауаптар сұралғандардың сөздері бойынша жазылады, оларды растайтын құжаттар талап етілмейді. Статистикалық нысанның қойылған сұрақтарына жауаптарды респонденттердің тікелей өздерінен де, егер статистикалық нысанның барлық сұрақтарына толық жауап бере алатын болса, отбасының бірге тұратын ересек мүшелерінен де алынады.
Сұхбатты жүргізу кезінде интервьюер респонденттерге сұрақтарды сұрақнамада қалай келтірілсе, солай оқиды және сұрақтың келтірілген тұжырымынан ауытқымайды.
Интервьюер пікіртерім жүргізген кезде "Сұраққа көшу" бағанындағы сөйлемге айрықша назар аударуы керек, онда жауаптың қандай да бір таңдап алынған нұсқасынан кейін қойылатын сұрақтың нөмірі көрсетілген.
8.1-12 сұрақтар үй шаруашылығы мүшелерінің әлеуметтік – демографиялық сипаттамаларына қатысты.
Зерттелетін кезең ішінде (келесі тоқсандарда) үй шаруашылығы мүшелері құрамы өзгерген жағдайда, интервьюер екі мәнді кодтарды көрсетіп, 2 – сұрақта тиісті белгілер жасайды: құрамның өзгеру мәртебесі + шығу (келу) себебі, осы нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілгендей.
2-сұрақтың мынадай кодтары болуы мүмкін:
үнемі болмаған жағдайда – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
әрқашан болған жағдайда – 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29;
уақытша болмаған жағдайда – 33, 34, 37, 39;
уақытша болған жағдайда – 43, 44, 47;
туу коды үнемі – 21, өлім – 12.
Уақытша кеткендер (келгендер) зерттелетін тоқсанда 2-ден 6 айға дейін мерзімде жоқ болуды (бар болуды) ескереді.
Үй шаруашылығы құрамында өзгеріс болмаған жағдайда 2 - сұрақ толтырылмайды, интервьюер 3 - сұраққа көшеді.
3-88 сұрақтарға 15 жас және одан жоғары жастағы респонденттер ғана жауап береді. Егер респондент үй шаруашылығы құрамынан мүлдем шығып кетсе (кодтары 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19), онда 3-88 сұрақтар сол респондентке толтырылмайды.

6. Статистическая форма заполняется на всех членов семьи в возрасте 15 лет и старше. Каждому из них лицо, уполномоченное на проведение опроса (далее – интервьюер), присваивает порядковый номер. Если число опрашиваемых в домохозяйстве превышает 5 человек, то на данное домохозяйство заполняются два и более бланков статистической формы, на титульном листе которых делается пометка «Продолжение». Респондентам в этих статистических формах номера присваиваются в последовательном порядке. То есть, на втором бланке статистической формы вместо Респондент 1 вписывается Респондент 6, вместо Респондент 2 – Респондент 7 и так далее.
7. При интервью зачитываются вопросы и делаются соответствующие отметки в перечисленных вариантах ответов или они записываются в статистическую форму. Код варианта ответа респондента обводится кружком.
Все ответы записываются со слов опрашиваемых, представление подтверждающих документов не требуется. Ответы на поставленные вопросы статистической формы получаются как непосредственно от самих респондентов, так и от совместно проживающих взрослых членов семьи, если последние могут дать исчерпывающие ответы на все вопросы статистической формы.
При проведении интервью интервьюер зачитывает респондентам вопросы так, как они приведены в вопроснике, и не отклоняется от приведенной формулировки вопроса.
Особое внимание при проведении опроса интервьюер обращает на подсказы в графе «Переход к вопросу», где указан номер вопроса, к которому обращается после того или иного выбранного варианта ответа.
8. Вопросы 1-12 касаются социально-демографических характеристик членов домохозяйства.
В случае изменения состава домашнего хозяйства в течение обследуемого периода (в последующих кварталах), интервьюер делает соответствующие пометки в вопросе 2, указав двухзначные коды: статус изменения состава и причины выбытия (прибытия), приведенные в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
Вопрос 2 может иметь следующие коды:
при постоянном отсутствии – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
при постоянном присутствии – 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29;
при временном отсутствии – 33, 34, 37, 39;
при временном присутствии – 43, 44, 47;
рождение всегда имеет код - 21, смерть – 12.
Учитывается, что временное выбытие (прибытие) предполагает отсутствие (присутствие) сроком от 2 до 6 месяцев в обследуемом квартале.
В случае отсутствия изменений в составе домашнего хозяйства, вопрос 2 не заполняется, интервьюер переходит к вопросу 3.
На вопросы 3-88 отвечают только респонденты, достигшие 15 лет и старше. Если респондент постоянно выбыл из состава домашнего хозяйства (коды 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19), то вопросы 3-88 по данному респонденту не заполняются.

9. 1-бөлімде келесілер ескеріледі:
1) 13, 14, 15, 19, 20, 21-сұрақтарды толтыру кезінде зерттелетін апта ішінде респонденттің заттай не ақшалай табыс табу үшін белгілі бір жұмыс атқарғанын немесе қандай да бір кәсіппен шұғылданғанын анықталады. Егер оған ең болмағанда аптасына бір сағат жұмсалса, ол тұрақты, уақытша, кездейсоқ және басқа жұмыс, халықты жұмыспен қамту органдары арқылы жұмыс, дара еңбек қызметі, түрлі қызметтер көрсету, жеке ауладағы, үй іргесіндегі учаскедегі жұмыс болуы мүмкін;
2) 13-сұрақ респонденттің зерттелетін аптадағы экономикалық белсенділігін анықтауды біріктіретін (жиынтық) өлшемі болып табылады және 14, 15, 19, 20, 21-сұрақтардың жауаптарымен әдістемелік байланыста. Егер респондент бұл сұрақтарға "Иә" деп жауап берсе, онда 13-сұрақта да "Иә" деген жауап көрсетіледі.
Зерттелетін аптада еңбек немесе ақысыз демалыста, жүктілігіне немесе бала күтіміне, тағы басқаға байланысты жұмыста болмадым деп жауап берген респондент үшін "Иә" деген жауап қойылады, өйткені ол шын мәнінде жұмысқа тіркелген, жұмыспен қамтылған, бірақ ол уақытша жұмыста болмаған болып табылады, сондықтан ІІ бөлімде жауабы жазылып, 37-сұрақта жұмыс орнында уақытша болмау себебі көрсетіледі;
3) 14-сұрақты толтыру кезінде «үйдегі жұмысқа» ақшалай немесе заттай табыс табу мақсатындағы жеке ауладағы (үй іргесіндегі учаскеде, саяжайда) жұмыстан басқа кез келген қызмет түрі жатады;
4) 17 және 18-сұрақтар – 15-сұраққа "Иә" деген жауап алынғанда қойылады. Бұл сұрақтардың жауаптары жеке аулада (үй іргесіндегі учаскеде, саяжайда) алынған өнімді пайдалануды және тұтынуды сипаттайды;
5) 21-сұрақта кездейсоқ және уақытша тапқан табыстар ескеріледі, сондай-ақ жұмыспен қамту органдары арқылы алынған жұмыстар да қосылады. Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелген адам, бірақ зерттеу аптасында қандай да бір жұмысты орындаған, соның ішінде қоғамдық жұмыстарда жүргендер ағымдағы сәтте уақытша жұмыспен қамтылғанға жатады;
6) 22-сұрақ осы бөлімнің 13, 14, 15, 19, 20, 21-сұрақтарының ең болмағанда біреуіне "Иә" деген жауап болғанда толтырылады.
Бір аптадағы жұмыс істеген күндер мен сағаттар саны барлық белгіленген жұмыс үшін жиынтық етіп қойылады және ол бұдан кейін 16, 35, 48, 63-сұрақтарда көрсетілген нақты жұмыста болған сағаттардың жиынтығына тең (немесе артық) болуы тиіс.
22-сұрақта жұмыспен өтелген сағат сандары туралы жауапты жазған кезде блоктағы барлық торлар толтырылады (4 сағат - 04, 13 сағат -13) және көрсеткіштер толық санға дейін дөңгелектенеді.
10. ІІ бөлімді толтыру кезінде ескеріледі:

9. В разделе I учитывается следующее:
1) при заполнении вопросов 13, 14, 15, 19, 20, 21 выясняется, выполнял ли респондент в период обследуемой недели какую-нибудь работу или имел какое-либо занятие для получения натурального или денежного дохода. Это может быть постоянная, временная, случайная и другая работа, работа через органы занятости населения, индивидуальная трудовая деятельность, оказание различного рода услуг, работа на личном подворье, приусадебном участке, если на нее затрачен хотя бы один час в неделю;
2) вопрос 13 является агрегирующим (сводным) критерием определения экономической активности респондента в обследуемую неделю и методически увязан с ответами на вопросы 14, 15, 19, 20, 21. Если респондент ответил «Да» в этих вопросах, то и в вопросе 13 указывается «Да».
Для респондента, ответившего, что в обследуемую неделю он находится в трудовом отпуске или отпуске без содержания, беременности или по уходу за ребенком и другое, проставляется ответ «Да», так как он имеет фактическое прикрепление к работе и является занятым, но временно отсутствующим, и дать ответы в разделе II, а также указать причину временного отсутствия в вопросе 37;
3) при заполнении вопроса 14 учитывать, что к «работе дома» относится любой вид деятельности с целью получения денежного или натурального вознаграждения, исключая работу на личном подворье (приусадебном, дачном участке);
4) вопросы 17 и 18 задаются при ответе «Да» на вопрос 15. Ответы на эти вопросы характеризуют использование и потребление продукции, полученной на личном подворье (приусадебном, дачном участке);
5) в вопросе 21 учитывается, что в случайные и временные заработки также включаются работы, полученные через органы занятости населения. Лицо, зарегистрированное в органах занятости в качестве безработного, но выполнявшее в обследуемую неделю какую-нибудь работу, в том числе общественную, относится на текущий момент к временно занятому;
6) вопрос 22 заполняется при наличии ответа «Да» хотя бы на один из вопросов 13, 14, 15, 19, 20, 21 данного раздела.
Отработанное количество дней и часов в неделю проставляется суммарно за все отмеченные работы, равно (или больше) сумме всех фактически отработанных часов, которые отражены в вопросах 16, 35, 48, 63.
При записи ответа о количестве отработанных часов в вопросе 22 заполняются все клетки в блоке (4 часа - 04, 13 часов – 13), и показатели округляются до целого числа.
10. При заполнении раздела II учитывается:

1) бұл бөлімнің сұрақтары респондент өзі үшін негізгі (бірінші дәрежелі) санайтын негізгі жұмысқа (табысты кәсіпке) қатысты. Жұмысы болғанмен уақытша жұмыс істемейтін, алайда одан байланысын үзбеген және оған күтпеген жағдайлар кезеңі аяқталғаннан кейін оралу мүмкіндігі берілсе немесе жұмысқа қайта келу күні, айы, жылы белгілі болса, мұндай жұмыс негізгі болып қала береді. Егер тұрақты жұмысы жоқ респондент зерттелетін аптада әртүрлі кездейсоқ жұмыстар атқарса, солардың біреуін негізгі ретінде көрсетуге болады. Дау тудырған жағдайларда негізгі жұмысқа өтелген сағат саны көп қызмет жатады;
2) 25 сұрақты толтыру кезінде келесі анықтамалар қолданылады:
- жалдамалы (ақы төленетін) қызметкерлер еңбек ақы, сыйлық ақы, үстеме ақы және тағы сол сияқты немесе заттай нысанда ақы төлеуді (сыйақы) көздейтін жалдау шарты бойынша жұмыс істейтін жеке тұлғалар;
- жұмыс берушілер – өзінің жеке кәсіпорнын басқаратын немесе экономикалық қызметтің қандай да бір түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен шұғылданатын және бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкері бар адамдар;
- кооператив мүшелері – кәсіпкерлік қызметпен айналысатын еңбек кооперативінің мүшесі болып табылатын жеке тұлғалар;
- отбасы кәсіпорындарының ақы төленбейтін қызметкерлерітуысы басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) әдетте сыйақысыз жұмыс істейтін жеке тұлғалар;
- өз бетінше жұмыспен қамтылғандар бұл сыйақы мөлшері тікелей тауарлар мен қызметтерді өндіруден (өткізуден) (бұл жерде өзінің тұтынуы үшін өнім өндіру табыс бөлігі ретінде қаралмайды) түскен табысқа байланысты жұмыспен қамтылу;
- өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер – өз бетінше немесе бір я бірнеше серіктеспен жұмыс істейтін, өз бетінше жұмыспен қамтылу негізінде қызмет істейтін және қызметкерлерді тұрақты негізде жалдамайтын жеке тұлғалар.
3)35-сұрақты толтыру кезінде зерттелетін аптада респонденттің тек негізгі жұмысында шамамен алғандағы нақты жұмыс істеген күндері мен сағаттары жазылады, оған сол кәсіпорын ішінде және басқа жерлерде қосымша атқарған уақыт қосылмайды.
35-сұраққа респондент бірден жауап беруге қиналса, интервьюер оған зерттелетін аптаның әрбір күні бойынша оның жұмысын (қызметін) қалпына келтіруге көмектеседі.
36-сұрақтың 1-кодын жұмыс күні ұзақтығы заң бойынша қысқартылған (ауыр жұмыспен қамтылғандар, зиянды әрі қауіпті еңбек жағдайы; 18 жасқа толмаған қызметкерлер; 1 және 2-топ мүгедектері) сонымен қатар жұмыс уақытының ұзақтығы еңбек (ұжымдық) шартымен қарастырылған адамдар белгілейді.

1) вопросы этого раздела касаются основной работы (доходного занятия), которую респондент считает для себя основной (первостепенной). Для лиц, имеющих работу, но временно не работающих, однако не потерявших связь с ней и имеющих заверения в возможности вернуться к ней после окончания периода действия непредвиденных обстоятельств или наличия даты возвращения на работу – эта работа остается основной. Если респондент, не имеющий постоянной работы, выполнял на обследуемой неделе различного рода случайные работы, в качестве основной указывается на одну из них. В спорных случаях основная работа - это деятельность с наибольшим числом обычно отрабатываемых часов;
2) При заполнении вопроса 25 используются следующие определения:
- наемные (оплачиваемые) работники – физические лица, работающие по трудовому договору (договору найма), предусматривающему оплату (вознаграждение) в виде оклада, премии, надбавок и тому подобное либо в натуральной форме;
- работодатели - лица, управляющие своим собственным предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и имеющие одного или нескольких наемных работников;
- члены кооператива – физические лица, являющиеся членами трудового кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью;
- неоплачиваемые работники семейных предприятий – физические лица, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом;
- самостоятельная занятость - занятость, при которой размер вознаграждения напрямую зависит от дохода, получаемого от производства (реализации) товаров и услуг (где собственное потребление рассматривается как часть дохода);
- самостоятельные работники – физические лица, которые, работая самостоятельно или с одним или несколькими партнерами, занимаются деятельностью на основе самостоятельной занятости и не нанимают на постоянной основе работников;
3) при заполнении вопроса 35 записывается примерное фактически отработанное респондентом на обследуемой неделе количество дней и часов только по его основной работе, не включая время, отработанное по совместительству как внутри одного предприятия, так и на других.
При затруднении сразу получить ответ на вопрос 35, интервьюер помогает респонденту восстановить его работу (деятельность) по каждому дню обследуемой недели.
Код 1 вопроса 36 отмечается лицами, которым законодательно установлена сокращенная продолжительность рабочего времени (занятые на тяжелых работах, работах с вредными или опасными условиями труда; работники, не достигшие 18-летнего возраста; инвалиды 1 и 2 групп), а также если продолжительность рабочего времени предусмотрена трудовым (коллективным) договором.

Егер респондент зерттелетін аптада негізгі жұмысында уақытша болмаса, онда бұл сұрақтың тұсына "0" (нөл) сағат жауабы қойылады және 37-ші сұраққа көшіп, оның уақытша бос жүру себебі нақтыланады;
4) 42-сұрақты толтыру кезінде интервьюер респонденттен сұралатын апта кезінде қай жерде жұмыс істегенін және ұйым (кәсіпорын) қайсы қызмет түріне жататынын немесе өз ісінің (кәсібінің) сипатын нақтылайды. Бұл ретте осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында келтірілген «Экономикалық қызмет түрлері бойынша түсіндірмелерді» басшылыққа алу керек.
Сұрақтарға жауап беруші жұмыс істеген ұйымды (кәсіпорын) экономикалық қызметтің белгілі бір түріне жатқызуы қиынға түскенде респонденттің жұмыс істеген орныны тиісті бағанда қысқартпай толық жазылады. Содан кейін супервайзердің көмегімен, интервьюерлердің жұмысын бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика департаментінің қызметкері, қызмет түрі анықталады және тиісті кодын белгілейді ("Рахат" фабрикасы емес, "Рахат" кондитерлік фабрикасы немесе "Рахат" кондитерлік фабрика ішіндегі дүкен (асхана, медпункт және тағы басқа жазылады)).
Өз бетінше жұмыспен қамтылған қызметкерлерге (жұмыс берушілер, отбасылық кәсіпорындарда, кооперативтерде, сондай-ақ жеке ауласында (ақысыз) жұмыс істейтіндер) олар атқарған жұмыстың немесе кәсіптің сипатына (өзіндік ерекшелігіне, бағытына) сәйкес қызметтің түрі қойылады;
5) 43-сұрақты толтыру кезінде респонденттің оқу нәтижесінде алған мамандығын (біліктілікті) емес, негізгі жұмыста тікелей атқаратын немесе жұмыс орнында шұғылданатын лауазымы немесе кәсібінің көрсетуі ескеріледі.
Лауазым немесе кәсіп осы нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қысқартылмай толық жазылады, өйткені кәсіптер мен лауазымдардың көбісінің атаулары бірдей болғанмен, олар қызметтің әртүрлі салаларына жатады.
Егер респондент әртүрлі біліктілік талап етілмейтін жұмыстарда жүрсе, оның орындайтын жұмысының сипаты және кәсібі анықтап жазылады ("жүкші"). Ауыл шаруашылығында біліктілік талап етілмейтін жұмыстардағы адамдардың жұмысының ерекшелігі ескеріліп, "өсімдік шаруашылығының жұмысшысы" немесе "мал шаруашылығының жұмысшысы" деп жазылады. Жеке негізде жұмыс істейтін адамдар үшін жұмысының (кәсібінің): "киім тігуші", "етікші", "базардағы сатушы", "көшедегі сатушы", "жиhаз жасаушы", "пәтер жөндеуші", тағы сол сияқты сипаты көрсетіледі. Дін қызметкерлері мен діни ұйымдарда жұмыс істейтін адамдардың атқаратын қызметі жазылады;
6) 45-сұрақты толтыру кезінде мамандық (біліктілік) респондент аяқтаған оқу орындары ішінен деңгейі ең жоғарғысы бойынша есептеледі. «Үй шаруашылығы және оның мүшелері туралы мәліметтер» бөлімінің 7-сұрағында 1-4-кодын белгілеген тұлғалар үшін (яғни, тек мектепті бітіргендерге немесе арнайы білімі жоқтарға) бұл сұрақ қойылмайды.

Если респондент на обследуемой неделе временно отсутствовал на основной работе, то в данном вопросе отмечается ответ «0» (ноль) часов и делается переход к вопросу 37, где уточняется причина его временной незанятости;
4) при заполнении вопроса 42 интервьюер уточняет у респондента, где он трудился в период опрашиваемой недели, и определяет вид деятельности, к которой относится организация (предприятие) или характер собственного дела (занятия). При этом следует руководствоваться «Пояснениями по видам экономической деятельности», приведенными в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
При наличии трудностей по отнесению организации (предприятия), где работал опрашиваемый, к определенному виду экономической деятельности, то записывается место работы респондента подробно без сокращений в соответствующей графе. Затем с помощью супервайзера, сотрудника территориального департамента статистики, осуществляющего контроль работы интервьюеров, определяется вид деятельности и отмечается соответствующий код (записывается не Фабрика «Рахат», а кондитерская фабрика «Рахат» или магазин (столовая, медпункт и другое) при кондитерской фабрике «Рахат»).
Самозанятым работникам (работодателям, помогающим (неоплачиваемым) работникам семейного предприятия, занятым в кооперативах, а также на личном подворье) проставляется вид деятельности в соответствии с характером (спецификой, направленностью) выполняемой ими работы или занятия;
5) при заполнении вопроса 43 учитывается должность или профессия респондента, непосредственно занимаемая или исполняемая на рабочем месте основной работы, а не специальность (квалификацию), полученная в результате обучения.
Должность или профессия записывается согласно Приложению 3 к настоящей Инструкции подробно без сокращений, поскольку многие из профессий и должностей, имея одинаковое наименование, относятся к разным сферам деятельности.
Если респондент занят на разных неквалифицированных работах, то выясняется характер выполняемой работы и записывается профессия («грузчик»). Лицам, выполняющим неквалифицированную работу в сельском хозяйстве, исходя из специализации работы, записывается «рабочий растениеводства» или «рабочий животноводства». Для лиц, работающих на индивидуальной основе, указывается характер ремесла (занятия) - «пошив одежды», «сапожник», «продавец рынка», «уличный торговец», «изготовление мебели», «ремонт квартир». Для служителей культа и других лиц, занятых в религиозных организациях, записывают выполняемые функции;
6) при заполнении вопроса 45 специальность (квалификация) учитывается по самому высокому уровню учебного заведения из числа законченных респондентом. Для лиц, которым в вопросе 7 раздела «Сведения о домашнем хозяйстве и его членах» отмечены коды 1-4 (то есть окончившим только школу или не имеющим специального образования), данный вопрос не задается.

11. III бөлімде ескеріледі:
1) бұл бөлімнің сұрақтары респонденттің зерттелетін апта ішінде жалақы немесе табыс табу мақсатында басқа қосымша жұмыс (кәсібіне) атқарғанынына қатысты. Бұл тұрақты, уақытша, маусымдық негізде орындалатын қоса атқарушылық бойынша жұмыс, келісімшарт бойынша немесе кездейсоқ басқа жұмыс, бір реттік қосымша табыс, жеке негіздегі жұмыс, заңды тұлға құрылмаған кәсіпкерлік қызмет, жекелеген азаматтарда жалданып істелген жұмыс;
2) 62-сұрақты толтыру кезінде респонденттің қосымша жалақы алу мақсатында демалыс күндері немесе түнгі уақытта жүзеге асырған қосымша табысының бар-жоғы нақтыланады.
Оң жауап алынғанда 63-ші сұраққа көшу қажет, онда осы жұмысты орындауға жұмсалған уақыт көрсетіледі. Теріс жауап алынғанда - 65 сұраққа көшу керек.
12. ІV бөлімде респонденттің жұмыс (негізгі немесе қосымша) іздеп жүрген-жүрмегені, таяудағы 2 апта ішінде оған кірісіп кете алатынын, іздестіру себебі мен болашақ жұмысынан күтілетін жағдайлары нақтыланады.
13. V бөлімде респонденттің бұрын жұмыс істегені, жұмысты аяқтау себептері, бұрынғы жұмысының қызмет түрі нақтыланады. V бөлім сұрақтарына 13 - сұрақтың 1- кодын белгілеген респонденттер жауап бермейді. Зейнеткерлерді қоса алғанда, барлық қалған респонденттер осы бөлімнің сұрақтарына жауап береді.
14.VI бөлімде респонденттің халықты жұмыспен қамту органымен өзара іс-қимылының сипаты нақтыланады. Осы бөлімнің сұрақтарына (16-58 жастағы әйелдер, 16-63 жастағы ерлер) еңбекке қабілетті респонденттер ғана жауап береді.
15. VII бөлімнің 85-сұрағы әрбір респонденттің зерттелетін айдағы күнкөріс қаражатының көздерін анықтауға мүмкіндік береді.
86-сұрақта респонденттің соңғы айда алған жиынтық кірісінің (үй шаруашылығы мүшелерінің еңбекақы төлеу түрінде алған ақшалай қаражаттарының, өз бетінше жұмыстан келген кіріс (оның ішінде жеке кәсіпкерліктен), әлеуметтік төлемдердің (зейнетақы, шәкіртақы, жәрдемақылар және басқа төлемдер), меншіктен түскен пайыздар, дивиденттер мен басқа да кірістердің, өзге де ақшалай түсімдердің, сонымен бірге үй шаруашылығында өндірілген және тұтынылған тауарлар мен қызметтердің бағалау құнының сомасы) жалпы сомасы көрсетіледі. Табыс болмаған кезде 1-код белгіленеді.
87-сұраққа тек 85-сұрақтың «Өз бетінше жұмыс (кіріс)» 2-кодын белгіленген респонденттер ғана жауап береді, қалғандары бұл сұрақтан өтіп, 88-сұраққа көшеді.
87-сұрақта респондент соңғы бір айда алған жиынтық кірістің өз бетінше жұмыспен қамтудан (үй шаруашылығында өндірілген және тұтынылған тауарлар мен қызметтердің бағалау құнын, сонымен бірге жеке ауладан (үй іргесіндегі учаскеден, саяжайдан) алынған заттай өнімдерді қосқанда) түскен кірістің үлес салмағын көрсетеді.  Пікіртерімді бітірген соң интервьюер 88-сұрақты толтырады.

11. В разделе III учитывается:
1) вопросы этого раздела касаются другой дополнительной работы (занятия), которую респондент имел в течение обследуемой недели, в целях получения заработка или дохода. Это - совместительство, выполняемое на постоянной, временной, сезонной основе, другая работа по контракту, случайные или разовые подработки, работа на индивидуальной основе, предпринимательская деятельность без образования юридического лица, работа по найму у отдельных граждан;
2) при заполнении вопроса 62 уточняется наличие у респондента подработки с целью получения дополнительных заработков, осуществляемых в выходные дни или в ночное время.
При положительном ответе перейти к вопросу 63, где отражается время, затраченное на выполнение этой работы. При отрицательном - осуществить переход к вопросу 65.
12. В разделе IV уточняется, ищет ли респондент работу (основную или дополнительную), готов ли в ближайшие 2 недели приступить к ней, причины поиска и возможные условия будущей работы.
13. В разделе V уточняется, работал ли респондент когда-нибудь, причины окончания работы, вид деятельности прежней работы. На вопросы раздела V не отвечают респонденты, отметившие в вопросе 13 код 1. Все остальные респонденты отвечают на вопросы данного раздела, включая пенсионеров.
14. В разделе VI уточняется характер взаимодействия респондента с органами занятости населения. На вопросы данного раздела отвечают только респонденты трудоспособного возраста (16-58 лет – женщины, 16-63 года – мужчины).
15. Вопрос 85 раздела VII позволяет выяснить источники средств существования каждого респондента в обследуемом месяце.
В вопросе 86 указывается общая сумма совокупного дохода (сумма денежных средств, полученных членами домашнего хозяйства в виде оплаты труда, дохода от самостоятельной занятости (в том числе предпринимательской деятельности), социальных выплат (пенсий, стипендий, пособий и других выплат), процентов, дивидендов и других доходов от собственности, прочих денежных поступлений, а также оценочной стоимости товаров и услуг, произведенных и потребленных в домохозяйстве), полученного респондентом за последний месяц. В случае отсутствия дохода отмечается код 1.
На вопрос 87 отвечают только те респонденты, которые отметили в вопросе 85 код 2 «Самостоятельная занятость (доход)», остальные, минуя этот вопрос, переходят к вопросу 88.
В вопросе 87 респондент указывает удельный вес дохода от самостоятельной занятости (включая оценочную стоимость товаров и услуг, произведенных и потребленных в домохозяйстве, а также продукцию, полученную с личного подворья, приусадебного, дачного участка) в сумме совокупного дохода, полученного респондентом за последний месяц.
Вопрос 88 заполняется интервьюером после проведения опроса.

89 сұрақ үй шаруашылығының барлық мүшелеріне толтырылады және компьютерді білу сауатының деңгейін белгілеуге болады. 89 сұрақтың 1 кодын дербес компьютерде жұмыс істеуге ең болмағанда аздаған тәжірибесі де жоқ адамдар, 89 сұрақтың 2 кодын компьютерде жұмыс істеуге аздаған дағдысы бар, файлдарды көшіре алатын, диск құралдары мен компьютерлік ойындармен жұмыс істей алатын адамдар, 89 сұрақтың 3 кодын кеңселік бағдарламалық өнімдерде жұмыс істеуге базалық дағдысы бар адамдар, 89 сұрақтың 4 кодын арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету және кең таралған, және тағы басқа бағдарламаларда жұмыс істеуде тәжірибесі мол адамдар толтырады.
16. Пікіртерімді бітірген соң, интервьюер қандай – да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тексереді және респонденттерге ынтымақтастығы мен көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс білдіреді. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде статистикалық нысанды қайта қарап шығады және егер қандай - да бір сәйкессіздік тапса, онда үй шаруашылығына қайта барып (жеке немесе телефонмен) жетпей тұрған ақпаратты анықтауы керек.
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп
зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
(коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі
айлық, тоқсанда бір рет)
1-қосымша
Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалнамасының» (коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі айлық, тоқсанда бір рет) 2-сұрағын толтыру үшін үй шаруашылығының құрамындағы өзгерістерді кодтау кестесі
Құрамның өзгеру мәртебесінің коды
Кету (келу) себебінің коды
1 – тұрақты шықса
2 – тұрақты келсе
3 – уақытша кетті
4 – уақытша келді
1 – туу
2 – өлім
3 – жұмыс (Қазақстан Республикасы шегінде)
4 – жұмыс (Қазақстан Республикасының шегінен тыс)
5 – неке
6 – айырылысу
7 – оқу
8 – әскерде қызмет ету
9 – өзгелері (ауруханада, бас бостандығынан айрылу жерлерінде, басқа мекенжайға көшіп кету  және т.б.)
Мысалы: егер уақытша болмаған үй шаруашылығының мүшесі ауруханада болса, онда 39 код қойылады.
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп
зерттеу сауалнамасы» жалпымемлекеттік
статистикалық бақылаудың статистикалық
нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықа
(коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі
айлық, тоқсанда бір рет)
2-қосымша
«Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалнамасының»
(коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі айлық, тоқсанда бір
рет) 42-сұрағын толтыру үшін экономикалық қызмет түрлері
бойынша түсіндірмелер
Экономикалық қызметтің негізгі түрлерінің атауы Коды Қызмет түрлері және олардың құрамына енетін қызмет көрсетулер
Ауыл, орман және  балық шаруашылығы

Вопрос 89 заполняется на всех членов домохозяйства и позволяет установить уровень компьютерной грамотности. Код 1 вопроса 89 отмечается лицами, которые не имеют минимального опыта работы на компьютере, код 2 вопроса 89 отмечается лицами, владеющими минимальными навыками работы на компьютере, которые способны копировать файлы, работать с дисковыми устройствами, с компьютерными играми, код 3 вопроса 89 – лицами, владеющими базовыми навыками работы на офисных программных продуктах, код 4 вопроса 89 отмечается лицами, обладающими богатым опытом работы с широко распространенными программами и специальным программным обеспечением.
16. По завершении опроса интервьюер проверяет статистическую форму, не пропущены ли какие-либо вопросы, и, в обязательном порядке, благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает статистическую форму и, если все-таки обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 1
к Инструкции по заполнению
статистической формы общегосударственного
статистического наблюдения «Анкета выборочного
обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001,
периодичность месячная, один раз в квартал)
Таблица кодирования изменений в составе домашнего
хозяйства для заполнения вопроса 2 «Анкеты выборочного
обследования занятости населения» (код 1232102, индекс
Т-001, периодичность месячная, один раз в квартал)
Коды статуса изменения состава
Коды причины выбытия (прибытия)
1 – постоянно выбыл
2 – постоянно прибыл
3 – временно выбыл
4 – временно прибыл
1 – рождение
2 – смерть
3 – работа (в пределах Республики Казахстан)
4 – работа (за пределами Республики Казахстан)
5 – брак
6 – развод
7 – учеба
8 – служба в армии
9 – иные (в больницах, в местах заключения, переезд на другое место жительства и т.д.)
Пример: если член домашнего хозяйства, который временно отсутствует, находится в больнице, то указывается код 39.
Приложение 2
к Инструкции по заполнению
статистической формы общегосударственного
статистического наблюдения «Анкета выборочного
обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность месячная,
один раз в квартал)
Пояснения по видам экономической деятельности
для заполнения вопроса 42 «Анкеты выборочного
обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность месячная,
один раз в квартал)
Наименование основного вида экономической деятельности
Код
Виды деятельности и услуги,
входящие в их состав
Сельское, лесное и рыбное хозяйство

86.1
Аурухана мекемелерінің қызметі
86.2
Дәрігерлік және стоматологиялық практика
86.9
Денсаулықты қорғау бойынша өзге қызмет
87.1
Тұруды қамтамасыз етумен науқастарды күту мекемелері
87.2
Ақыл-ой және дене кемшіліктері, психиатриялық аурулары мен наркологиялық ауытқулары бар адамдарға арналған тұруға байланысты қызмет
87.3
Тұруды қамтамасыз етумен қарттар мен мүгедектерді күту қызметі
87.9
Үйде күту бойынша қызметтің өзге түрлері
88.1
Қарттар мен мүгедектер үшін тұруды қамтамасыз етпейтін әлеуметтік қызметтер көрсету
88.9
Басқа санаттарға енгізілмеген, тұруды қамтамасыз етпей көрсетілетін өзге әлеуметтік қызметтер
Өнер, ойын-сауық және демалыс
90.0
Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
91.0
Кітапханалар, мұрағаттар, мұражайлар және мәдени қызмет көрсететін басқа да мекемелер қызметі
92.0
Құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру қызметі
93.1
Спорт саласындағы қызмет
93.2
Демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру жөніндегі қызмет
Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
94.1
Коммерциялық, кәсіпкерлік және кәсіби мүшелік ұйымдар қызметі
94.2
Кәсіподақтар қызметі

86.1
86.2
86.9
87.1
87.2
87.3
87.9
88.1
88.9
Деятельность больничных учреждений
Врачебная и стоматологическая практика
Прочая деятельность по охране здоровья
Учреждения по уходу за больными с обеспечением проживания
Деятельность, связанная с проживанием для лиц с умственными и физическими недостатками, психиатрическими заболеваниями и наркологическими расстройствами
Деятельность по уходу за престарелыми и инвалидами с обеспечением проживания
Прочие виды деятельности по уходу, не включенные в другие категории
Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания для престарелых и инвалидов
Прочие социальные услуги без обеспечения проживания, не включенные в другие категории
Искусство, развлечения и отдых
90.0
91.0
92.0
93.1
93.2
Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
Деятельность библиотек, архивов, музеев и других учреждений культурного обслуживания
Деятельность по организации азартных игр и заключения пари
Деятельность в области спорта
Деятельность по организации отдыха и развлечений
Предоставление прочих видов услуг
94.1
94.2

94.9
Басқа қоғамдық бірлестіктердің қызметі
95.1
Компьютерлер мен байланыс жабдықтарын жөндеу
95.2
Жеке тұтынатын заттарды және тұрмыстық тауарларды жөндеу
96.0
Өзге де дербес қызметтер ұсыну
Үй қызметшісін жалдайтын және өзі тұтыну үшін тауарлар мен қызметтер өндіретін үй шаруашылықтары қызметі
97.0
Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметі
98.1
Жеке тұтыну үшін тауарлар өндіру жөніндегі үй шаруашылықтарының қызметі

94.9
95.1
95.2
96.0
Деятельность коммерческих, предпринимательских и профессиональных членских организаций
Деятельность профсоюзов
Деятельность прочих общественных объединений
Ремонт компьютеров и оборудования связи
Ремонт предметов личного потребления и бытовых товаров
Предоставление прочих индивидуальных услуг
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу и производящих товары и услуги для собственного потребления
97.0
98.1

98.2
Жеке тұтыну үшін қызметтер өндіру жөніндегі үй шаруашылықтарының қызметі
Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
99.0
Аумақтан тыс ұйымдардың қызметі
«Халықтың жұмыспен қамтылуын
іріктеп зерттеу сауалнамасы»
(коды 1232102, индексі Т-001,
кезеңділігі айлық, тоқсанда бір рет)
жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеу сауалнамасыны»
(коды 1232102, индексі Т-001, кезеңділігі айлық, тоқсанда бір
рет) 43-сұрағын толтыру мысалы
Былай жазылмайды
Дұрыс жазылуы
директор
мектеп директоры, мейрамхана директоры
агент
жылжымайтын мүлікті сату жөніндегі агент, сақтандыру агенті
бөлім басшысы
облыс немесе аудан әкімдері аппаратындағы бөлім басшысы, өнеркәсіп кәсіпорнының бөлім басшысы
меңгеруші
тоқыма фабрикасының қойма меңгерушісі
шебер
өнеркәсіп кәсіпорнының жабдықтарды жөндеу жөніндегі шебері
оператор
машинамен сауу операторы, компьютерге қызмет көрсету жөніндегі оператор
жұмыс беруші
"Тұрмыс" жиhазды жасап шығарушы кәсіпорынының директоры, сусындар өндіретін «Сайрам» АҚ басшысы

98.2
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу
Деятельность домашних хозяйств по производству товаров для собственного потребления
Деятельность домашних хозяйств по производству услуг для собственного потребления
Деятельность экстерриториальных организаций и органов
99.0
Деятельность экстерриториальных организаций
Приложение 3
к Инструкции по заполнению
статистической формы общегосударственного
статистического наблюдения «Анкета выборочного
обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001,
периодичность месячная, один раз в квартал)
Пример заполнения вопроса 43
«Анкеты выборочного обследования занятости населения»
(код 1232102, индекс Т-001, периодичность месячная,
один раз в квартал)
Не пишется Пишется
директор
директор школы, директор ресторана
агент
агент по продажам недвижимости, агент страховой
руководитель  отдела
руководитель отдела в аппаратах акимов области или района, руководитель отдела на промышленном предприятии
заведующий
заведующий складом текстильной фабрики
мастер
мастер по ремонту оборудования на промышленном предприятии
оператор
оператор машинного доения, оператор по обслуживанию компьютеров
работодатель
директор предприятия по изготовлению мебели «Турмыс» руководитель АО по производству напитков «Сайрам»