Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидалары туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының X сессиясының 2012 жылғы 5 желтоқсандағы N 112 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 8 қаңтарда N 2095 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының XLII сессиясының 2016 жылғы 19 ақпандағы N 479 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының XLII сессиясының 19.02.2016 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 38 бабының 1) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидалары белгіленсін.
2. Қарағанды облыстық мәслихатының 2005 жылғы 2 желтоқсандағы "Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдалану Қағидалары туралы" N 232 шешімінің (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Тізіліміне N 1807 болып тіркелген, 2005 жылғы 22 желтоқсандағы "Орталық Қазақстан" N 251-252 (19.920), 2005 жылғы 22 желтоқсандағы "Индустриальная Караганда" N 152 (20235) газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың өнеркәсіп, шағын және орта бизнесті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (А.В. Борисенко) жүктелсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
А. Борисенко
Облыстық мәслихат хатшысы
Б. Жұмабеков
Қарағанды облыстық мәслихатының
2012 жылғы 05 желтоқсандағы
X сессиясының N 112 шешімімен
бекітілген
Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қарағанды облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексiнің 38-бабының 1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы N 1215 "Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидалары негізінде әзiрлендi.
2. Ортақ су пайдалануға:
1) судың жай-күйіне әсерін тигізетін техникалық құралдарды қолданбай жер үсті көздерінен су алу кезінде;

О правилах общего водопользования на водных объектах Карагандинской области
Решение X сессии Карагандинского областного маслихата от 5 декабря 2012 года N 112. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 8 января 2013 года N 2095. Утратило силу решением XLII сессии Карагандинского областного маслихата от 19 февраля 2016 года N 479
Сноска. Утратило силу решением XLII сессии Карагандинского областного маслихата от 19.02.2016 N 479 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 38 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить прилагаемые правила общего водопользования на водных объектах Карагандинской области.
2. Решение Карагандинского областного маслихата от 2 декабря 2005 года N 232 "О Правилах общего водопользования на водных объектах Карагандинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 1807, опубликовано в газетах "Орталық Қазақстан" 22 декабря 2005 года N 251-252 (19.920) и "Индустриальная Караганда" 22 декабря 2005 года N 152 (20235) признать утратившим силу.
3. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по промышленности, развитию малого и среднего бизнеса, аграрным вопросам и экологии (Борисенко А.В.).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии
А. Борисенко
Секретарь областного маслихата
Б. Жумабеков
Утверждены
решением X сессии
Карагандинского областного маслихата
от 05 декабря 2012 года N 112
Правила общего водопользования на водных объектах Карагандинской области
1. Общие положения
1. Настоящие правила общего водопользования на водных объектах Карагандинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1)статьи 38 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и на основе Типовых правил общего водопользования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года N 1215 "Об утверждении Типовых правил общего водопользования".
2. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств, влияющих на состояние вод;

2) ықтимал сел қаупі бар су объектілерін қоспағанда, рекреациялық мақсаттарда, жаппай демалу, туризм және спорт мақсаттарында;
3) кеме қатынасы және шағын кемелерді пайдалану үшін;
4) мал суару үшін су объектілерін пайдалану жатады.
Ортақ су пайдалану ортақ су пайдаланылатын су объектілерінде де, ортақ пайдалануға жатпайтын су объектілерінде де жүзеге асырылады және Қарағанды облысының аумағында арнайы рұқсат болуын талап етпейді.
3. Осы Қағидалар өңірлік жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, Қарағанды облысының су объектілерінде, оның ішінде Қарағанды облысының әкімшілік шекаралары шегіндегі Балқаш көлінде, Қарағанды облыстық мәслихаты ортақ су пайдалану қағидаларын белгілеу тәртібін анықтайды әрі меншік нысанына қарамастан, халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезiнде жер үстi және жер асты су объектiлерiнен су алудан басқа, барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшін міндетті.
4. Қарағанды облыстық мәслихаты экологиялық, техникалық және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қауiпсiздiгі мақсатында өңірлік жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, ортақ су пайдалану қағидаларында тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерді пайдалану және олармен жүзу және басқа да жүзетін құралдармен жүзу тыйым салынған жерлерді айқындайды.
2. Ерекше жағдайдағы ортақ су пайдалану
5. Суда жүзетін жабайы құстар мен жүні бағалы аңдардың, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекендейтін жері болып танылған су объектілерінде ұя салу және уылдырық шашатын кезеңде ортақ су пайдалану Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген мерзімге шектеледі.
6. Облыстың балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулау Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
7. Елдің қорғанысын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, тұрғындардың денсаулығын, қоршаған табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тұлғалардың құқығы мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында жеке су нысандарын немесе олардың бөліктерін пайдалану шектелуі, тоқтатылуы немесе тыйым салынуы мүмкін.
8. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеу үшін оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы Қарағанды облыстық мәслихатына ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеудің қажеттігі негізделген ұсыныс енгізеді.

2) в рекреационных целях, массового отдыха, туризма и спортивных целей, за исключением водных объектов, представляющих потенциальную селевую опасность;
3) для судоходства и пользования маломерными судами;
4) для водопоя скота.
Общее водопользование осуществляется как на водных объектах общего пользования, так и на водных объектах, не состоящих в общем пользовании, и не требует наличия специального разрешения на территории Карагандинской области.
3. Настоящие Правила определяют порядок установления Карагандинским областным маслихатом правил общего водопользования на водных объектах Карагандинской области, в том числе озеро Балхаш в пределах административных границ Карагандинской области, с учетом особенностей региональных условий и обязательны для исполнения всеми юридическими и физическими лицами независимо от формы собственности, за исключением порядка забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения.
4. В целях экологической, технической и санитарно-эпидемиологической безопасности населения, с учетом особенностей региональных условий определяются места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, пользование и катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона.
2. Общее водопользование при особых условиях
5. На водных объектах, признанных местами обитания диких водоплавающих птиц, ценных видов пушных зверей, рыбных ресурсов и других водных животных в период гнездования и нереста право общего водопользования ограничивается на срок, установленный действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
6. Любительское (спортивное) рыболовство в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках области осуществляется в порядке, установленный действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
7. Использование отдельных водных объектов или их частей может быть ограничено, приостановлено или запрещено в целях обеспечения обороны страны и безопасности государства, охраны здоровья населения, окружающей природной среды и историко-культурного наследия, прав и законных интересов других лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Для установления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, вносит в Карагандинский областной маслихат предложение, в котором обосновывает необходимость установления условий или запрета общего водопользования.

9. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеу негізсіз болған жағдайда Қарағанды облыстық мәслихаты ұсынылған ортақ су пайдалану шарттарынан немесе тыйым салудан бас тарту себептерін негіздей отырып су пайдаланушыны жазбаша хабардар етеді.
10. Шомылуға тыйым салу және ортақ су пайдалануды жүзеге асырудың басқа шарттары туралы Қарағанды облыстық мәслихаты халықты бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, арнайы ақпараттық белгілермен хабардар етеді.
11. Бекітілмеген су объектілерінде осы Қағидаларды бұзғаны үшін айыппұл мөлшері туралы ескертулер бар тыйым салатын белгілер мен плакаттар орнатуды жергілікті атқарушы органдар қамтамасыз етеді.
12. Су объектiлерiн мал суару үшiн ортақ су пайдалану тәртібімен қолдану ауыз сумен жабдықтау көздерін санитариялық қорғау аймақтарынан тыс жерде және су объектiлерiнiң ластануын және қоқыстануын болғызбайтын құрылғылар болған жағдайда жол беріледі. Басқа жағдайларда жергілікті атқарушы органдар суат алаңдарын жайластыру жөнінде іс-шаралар жүргізеді.
13. Кеме қатынасы қауіпсіздігі, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, жүктердің сақталуы мақсатында жүзеге асырылатын кемелер қозғалысын шектеу немесе оларға тыйым салу Қазақстан Республикасының "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы заңдарымен регламенттеледі.
14. Облыстың аумағында орналасқан су объектілерінде, оның ішінде Қарағанды облысының әкімшілік шекаралары шегіндегі Балқаш көлінде, шағын өлшемді кемелерді және басқа да жүзу құралдарды пайдалану мен олармен жүзу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі N 798 "Шағын өлшемді кемелерді және олар тоқтайтын базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидасын бекіту туралы" және 2011 жылғы 31 мамырдағы N 609 "Шағын көлемді кемені және олар тұратын базаларды (құрылыстарды) техникалық қадағалау қағидасын бекіту туралы" қаулыларына сәйкес жүзеге асырылады, халықтың және шағын көлемді кемелердің өту қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін, оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы:
1) адамдардың шомылу аумағынан тыс жерлерде шағын өлшемді кемелердің өтуі үшін, "ДӘЛІЗ АУМАҒЫНДА ШОМЫЛУҒА ҚАТАҢ ТЫЙЫМ САЛЫНҒАН!" деген ескерту және шектеу белгілері бар, ашық түсті буйлар немесе вехалармен қоршалған ені 10 метрден, ұзындығы 100 метрден кем емес дәліз жабдықтау;
2) халықтың шомылу аймағын ашық түсті буйлар немесе вехалармен қоршау, "БУЙЛАРДАН ӘРІ ШОМЫЛУҒА ҚАТАҢ ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ!", "ХАЛЫҚ ШОМЫЛАТЫН АЙМАҚТА ШАҒЫН КӨЛЕМДІ КЕМЕЛЕРМЕН ЖҮЗУГЕ ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ!" деген ескерту және шектеу белгілерімен қоршау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.

9. В случае необоснованности установления условий или запрета общего водопользования, Карагандинский областной маслихат письменно уведомляет водопользователя об отказе предложенных условий или запрета общего водопользования, с обоснованием причин.
10. О запрещении купания и других условиях осуществления общего водопользования Карагандинский областной маслихат оповещает население через средства массовой информации, специальными информационными знаками.
11. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение настоящих Правил обеспечивается местными исполнительными органами.
12. Использование водных объектов в порядке общего водопользования для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при наличии устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов. В противном случае, местные исполнительные органы проводят мероприятия по обустройству водопойных площадок.
13. Ограничение или запрещение движения судов, осуществляемое в целях безопасности судоходства, охраны жизни и здоровья людей, сохранности грузов, регламентируется законами Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
14. Пользование и катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах расположенных на территории области, в том числе озера Балхаш в пределах административных границ Карагандинской области, осуществляется в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года N 798 "Об утверждении Правил пользования маломерными судами и базами (сооружениями) для их стоянок" и от 31 мая 2011 года N 609 "Об утверждении Правил по техническому надзору за маломерными судами и базами (сооружениями) для их стоянок" для обеспечения безопасности населения и прохода маломерных судов водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, организует работу:
1) вне зоны купания людей для прохода маломерных судов оборудует коридор, огражденный буями или вехами яркого цвета, шириной не менее 10 метров и длиной не менее 100 метров, с предупреждающими и ограничивающими знаками: "КУПАНИЕ В ЗОНЕ КОРИДОРА КАТЕГОРИЧЕСКИ ЗАПРЕЩЕНО!";
2) по ограждению зоны купания населения буями или вехами яркого цвета, с предупреждающими и ограничивающими знаками: "КУПАНИЕ ЗА ПРЕДЕЛАМИ БУЙКОВ КАТЕГОРИЧЕСКИ ЗАПРЕЩЕНО!", "КАТАНИЕ НА МАЛОМЕРНЫХ СУДАХ В ЗОНЕ КУПАНИЯ НАСЕЛЕНИЯ ЗАПРЕЩЕНО!".

15. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексiнің 281-1 бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
16. Осы Қағидамен реттелмеген құқықтық қарым-қатынастар, 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексінің қолданыстағы нормаларымен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.

15. За нарушение настоящих Правил, физические и юридические лица несут ответственность в соответствии со статьей 281-1 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях".
16. Правовые отношения, не урегулированные настоящими Правилами, регламентируются действующими нормами Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.