Маңғыстау облысының аумағында құрылыс салу қағидасы туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2012 жылғы 10 тамыздағы N 5/68 шешімі. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 12 қыркүйекте N 2147 тіркелді. Күші жойылды – Маңғыстау облыстық мәслихатының 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 29/455 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Маңғыстау облыстық мәслихатының 10.12.2015 № 29/455 шешімімен (қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Маңғыстау облыстық мәслихатының 2012 жылғы 10 тамызындағы № 5/68 шешімінің қолданысы 2013 жылдың 01 тамызына дейін тоқтатылды - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2013 жылғы 29 мамырдағы № 10/153 шешімімен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңына және «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі заңының 21-бабының 4) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Маңғыстау облысының аумағында құрылыс салу қағидасы бекітілсін.
2. Облыстық мәслихаттың мына шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
«Маңғыстау облысы аумағында құрылыс салу Қағидасы туралы» (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2017 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2008 жылғы 24 маусымдағы № 97 жарияланған) 2008 жылғы 16 мамырдағы № 5/73 шешімі;
«Маңғыстау облысы аумағында құрылыс салу Қағидасы туралы» облыстық мәслихаттың 2008 жылғы 16 мамырдағы № 5/73 шешіміне өзгерістер енгізу туралы» (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2037 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2009 жылғы 20 қаңтардағы № 11 жарияланған) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 10/127 шешімі;
«Маңғыстау облысы аумағында құрылыс салу Қағидасы туралы» облыстық мәслихаттың 2008 жылғы 16 мамырдағы № 5/73 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2069 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2010 жылғы 3 маусымдағы № 94-95 жарияланған) 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 24/286 шешімі.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                         Н. Тумышев
Облыстық
мәслихат хатшысы                        Б. Жүсіпов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
агенттігінің Маңғыстау облысы бойынша
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау
және лицензиялау департаменті
директорының міндетін атқарушы
Б. Әбілов
10 тамыз 2012 ж.
«КЕЛІСІЛДІ»
Маңғыстау облысының жер
қатынастары басқармасының бастығы
Е. Дүзмағанбетов
10 тамыз 2012 ж.
«КЕЛІСІЛДІ»
Маңғыстау облысының
құрылыс басқармасының бастығы
Е. Ізбергенов
10 тамыз 2012 ж.
«КЕЛІСІЛДІ»
Маңғыстау облысының сәулет және қала
құрылысы басқармасы бастығының
міндетін атқарушы
Н. Жайлау
10 тамыз 2012 ж.
Облыстық мәслихаттың
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 5/68 шешімімен бекітілген
Маңғыстау облысының аумағында құрылыс салу қағидасы

О Правилах застройки территории Мангистауской области
Решение маслихата Мангистауской области N 5/68 от 10 августа 2012 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области N 2147 от 12 сентября 2012 года. Утратило силу решением Мангистауского областного маслихата от 10 декабря 2015 года № 29/455
Сноска. Утратило силу решением Мангистауского областного маслихата от 10.12.2015 № 29/455(вводится в действие со дня подписания).
Сноска. Решение Мангистауского областного маслихата от 10.08.2012 года № 5/68 приостановлено до 01.08.2013 года - решением Мангистауского областного маслихата от 29.05.2013 года № 10/153
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и подпунктом 4) статьи 21 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила застройки территории Мангистауской области.
2. Признать утратившими силу решения областного маслихата:
от 16 мая 2008 года № 5/73 «О Правилах застройки территории Мангистауской области» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2017, опубликовано в газете «Огни Мангистау» от 24 июня 2008 года № 101);
от 10 декабря 2008 года № 10/127 «О внесении изменений в решение областного маслихата от 16 мая 2008 года № 5/73 «О Правилах застройки территории Мангистауской области» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2037, опубликовано в газете «Огни Мангистау» от 20 января 2009 года № 10);
от 27 апреля 2010 года № 24/286 «О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 16 мая 2008 года № 5/73 «О Правилах застройки территории Мангистауской области» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2069, опубликовано в газете «Огни Мангистау» от 3 июня 2010 года № 95-96).
3.Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                           Н. Тумышев
Секретарь
областного маслихата                          Б. Жусупов
«СОГЛАСОВАНО»
Исполняющий обязанности директора
департамента  государственного
архитектурно-строительного контроля и
лицензирования по Мангистауской области
Агентства Республики Казахстан по делам
строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Б. Абилов
10 августа 2012 г.
«СОГЛАСОВАНО»
Начальник управления земельных
отношений Мангистауской области
Е. Дузмаганбетов
10 августа 2012 г.
«СОГЛАСОВАНО»
Начальник управления строительства
Мангистауской области
Е. Избергенов
10 августа 2012 г.
«СОГЛАСОВАНО»
Исполняющий обязанности
начальника управления архитектуры
и градостроительства Мангистауской области
Н. Жайлау
10 августа 2012 г.
Утверждены решением
областного маслихата
от 10 августа 2012 года № 5/68
Правила застройки территории Мангистауской области

Маңғыстау облысының аумағында құрылыс салу қағидасы (бұдан әрі – қағида) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодексіне, 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы»кодексіне және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы», 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы», 2006 жылғы 31 қаңтардағы «Жеке кәсіпкерлік туралы», 2007 жылғы 11 қаңтардағы «Лицензиялау туралы» заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы «Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы» № 425 қаулысына, басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленген.
Осы қағида сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің жер учаскелерін пайдалану, елді мекендер мен қала маңындағы аймақтардың аумақтарын жобалау және құрылыс салу жөніндегі шарттары мен талаптарын белгілейді.
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1-тарау. Қағидада пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Осы қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
әкім -жергілікті атқарушы органды (ол құрылған жағдайда) басқаратын және тиісті аумақта мемлекеттік саясаттың жүргізілуін, Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органдарының барлық аумақтық бөлімшелерінің үйлесімді қызмет істеуін, тиісті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарға басшылықты қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті мемлекеттік басқару өкілеттігі және өзін-өзі басқару функциялары берілген, тиісті аумақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының жай-күйіне жауапты Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің өкілі;
сәулеттік-жоспарлау тапсырмасы – объектiнiң мақсатына, негiзгi өлшемдерiне және нақты жер учаскесiнде (алаңша, трасса) орналастырылуына қойылатын талаптар кешенi, сондай-ақ елді мекен үшiн қала құрылысы регламенттерiне сәйкес белгiленетiн, жобалау мен құрылыс жүргiзуге қойылатын мiндеттi талаптар, шарттар мен шектеулер;
абаттандыру – адамның қала мен аудан аумағында қолайлы, салауатты және ыңғайлы тыныс-тіршілік қызметіне жағдай жасауға бағытталған бөлiктер мен жұмыстар кешенi;
жер учаскесін таңдау – сұралып отырған жер учаскесін аумақтық аймақтарға бөлуге сәйкес мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігін айқындау;
мемлекеттiк қала құрылысы кадастры – қала құрылысы регламенттерiн, қала құрылысы, сәулет және құрылыс қызметiнiң аумағын пайдаланудың әлеуметтiк-құқықтық режимiнiң сипаттары, инженерлiк-техникалық қамтамасыз етiлу деңгейi, онда орналасқан объектiлердiң өлшемдерi мен жай-күйi, сондай-ақ табиғи климат пен экологиялық жағдай бойынша оны сипаттайтын картографиялық, статистикалық және мәтiндiк ақпаратты қамтитын сан мен сапа көрсеткiштерiнiң мемлекеттiк жүйесi;
қала құрылысы регламенттерi – аумақты (жер учаскелерiн) және басқа да жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдалану режимдерi мен шектеулерi (ауыртпашылықты, тыйым салу мен сервитуттарды қоса алғанда), сондай-ақ заңнамалық тәртiппен белгiленген, олардың жай-күйiн өзгертуге кез келген рұқсат етiлген өзгерiстер;
сары сызықтар – жойқынжер сілкіністерінің, өзге де табиғи немесе техногендік сипаттағы апаттардың нәтижесінде ғимараттардың (имараттардың, құрылыстардың), үйінділерінің (қирандылардың) ықтимал таралуына рұқсат етілген аймақтарының шекарасы. Сары сызықтар, әдетте, ғимараттар мен құрылыстар арасындағы жер айырылымын реттеу үшін қолданылады:
құрылыс салушы (тапсырыс берушi) – жылжымайтын мүлiк объектiсiн салуды өзi дербес немесе құрылыс мердiгерлiк шарты негiзiнде, мердiгерлiк ұйым арқылы жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
өтiнiш берушi – өз мақсатына (тұруы, қызмет көрсетуі, өнім шығаруы, пайда табу және тағы сол сияқтылар үшін) құрылысты жүзеге асыруға не қолданыстағы ғимараттың (құрылыстың) жекелеген орын-жайларын немесе өзге де бөлiктерiн қайта жаңартуға, қайта жоспарлауға немесе қайта жабдықтауға ниетi бар мүдделi жеке немесе заңды тұлға (меншiк иесi, тапсырыс берушi, құрылыс салушы);
жер комиссиясы – облыстың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары құратын комиссия
инженерлік инфрақұрылым – адамдардың тыныс-тіршілік қызметіне, сондай-ақ өндірістің орнықты жұмыс істеуі немесе тауарлар мен қызмет айналымы үшін қалыпты жағдай жасайтын, инженерлік және коммуналдық қамтамасыз етудің коммуникациялары мен желілерінің, кәсіпорындарының (ұйымдарының), нысандарының (ғимараттары мен құрылыстары) жиынтығы;
жер учаскесiнiң сәйкестендiру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрын жүргiзу мақсатында қажеттi жер учаскесiнiң сәйкестендiру сипаттамасынан тұратын құжат;
инвестор – Қазақстан Республикасында инвестицияны жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
жеке тұрғын үй құрылысы – азаматтардың өзіне белгіленген тәртіппен бекітіліп берілген жер учаскесінде өз күшімен, мердігерлік және заңнамада тыйым салынбаған басқа да тәсілмен жеке тұрғын үйін салып тұрғызуы;
қызыл сызықтар – елді мекеннің жоспарлы құрылымындағы орамдардың, шағынаудандардың аумақтарын, өзге де элементтерін көшелерден (алаңдардан, өтпелі жолдардан) бөліп тұратын шекара. Қызыл сызықтар әдетте құрылыс салу шекарасын реттеу үшін қолданылады;
азаматтығы жоқ адамдарға, шетелдіктерге және шетелдік заңды тұлғаларға, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгедей көзделмесе, заңнамада белгіленген тәртіппен, Қазақстан Республикасының аумағында сәулетке, қала құрылысына және (немесе) құрылыс қызметіне жататын жұмыстарды (қызметтерді) орындауға құқық беріледі;
құрылыс салуды реттейтін сызықтар – ғимаратты (құрылыс пен имараттарды) орналастыру кезінде қызыл және сары сызықтардан немесе жер учаскесінің шекарасынан шегіндіру арқылы белгіленген құрылыс салу шекарасы;
жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, ауданның әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
түнгi уақыт – жергiлiктi уақыт бойынша жиырма үш сағаттан бастап алты сағатқа дейiнгi аралық;
қала құрылысындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерi (бұдан әрi – жылжымайтын мүлiк объектiлерi) – ғимараттар, құрылыстар мен осы объектiлер орналасатын жер учаскелерiне қатысты пайдалану, салу және қайта жаңарту жөнiндегi қызметі жүзеге асырылатын объектiлер;
сәулет және қала құрылысы органы – Маңғыстау облысының аумағында сәулет және қала құрылысы қызметiн мемлекеттiк реттеу функцияларын орындауға уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы – Маңғыстау облысы бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау департаменті;
жер қатынастары жөнiндегi орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды орындауға уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
мердiгер – Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыратын лицензиясы бар, жеке немесе заңды тұлғалар;
жоба - жеке және заңды тұлғалардың немесе немесе мемлекеттің адамның мекендеуі мен тыныс-тіршілік қызметіне қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі сәулеттік, қала құрылыстық құжаттама түрінде (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есептер) ұсынылған ой-ниеті;
жер учаскесiне құқық беретiн құжат – олардың негiзiнде жер учаскесiне құқық пайда болатын, өзгеретін немесе күші жойылатын заңды фактiлердiң (заңды құрамдардың), оның iшiнде шарттар, сот шешiмдерi, атқарушы органдардың құқықтық актiлерi, мұраға құқық туралы куәлiк, меншiк құқығында жер учаскесiне ие немесе уақытша өтеулi жер пайдалану құқығын сатып алған мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың қайта ұйымдастырылуы кезiндегi тапсыру актiсi немесе бөлу теңгерiмiбар болуын растайтын құжат;
қабылдау комиссиясы - құрылысы аяқталған объектінің дайындығын анықтайтын және құжаттамалық растайтын және салынған объектіні пайдалануға қабылдайтын уақытша алқалы орган;
жұмыс комиссиясы – объектінің дайындығына кешенді бағалау жүргізіп, оның нәтижелерін мемлекеттік қабылдау комиссиясына ұсынатын уақытша алқалы орган;
тіркеу органы – жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын аумақтық әділет органы;
сәулет қала құрылысы және құрылыс қызметінің субъектілері Қазақстан Республикасы аумағында адамның мекендеуі мен тыныс-тіршілік ортасын қалыптастыруға және дамытуға қатысатын, мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар болып табылады;
құрылыс – жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (үйлердi, ғимараттар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндiрiстiк және өндiрiстiк емес негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет;
құрылыс алаңы – салынатын объектiнi, уақытша құрылыстарды, техниканы, топырақ үйiндiлерiн орналастыру, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен жабдықты жинап қою, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшiн пайдаланылатын аумақ;
өз бетінше жүргiзiлген құрылыс – рұқсатсыз салынған (көтерiлген) құрылыстар (Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгiленген тәртiппен сол мақсаттарға бөлiнбеген жер учаскесiнде салынған, сондай-ақ ол үшiн қажеттi рұқсат құжатын алмай салынған тұрғын үйлер, басқа да құрылыстар немесе өзге де жылжымайтын мүлiк);
құрылыс нормалары мен ережелерi – жобалау мен құрылысты жүзеге асыру кезiнде орындауға жататын нормативтiк техникалық құжаттар.
көліктік инфрақұрылым – көлік жұмысын инженерлік қамтамасыз ету объектілерінің белгі беру құрылғыларын, байланысын, орын ауыстыратын жүктерге, жолаушыларға көлік құралдарымен қызмет көрсетуді, өндірістік және қызмет көрсетуші персоналдың, қоймалық орын-жайлар мен аумақтардың, санитарлық-қорғаныс және қорғау аймақтарының, сондай-ақ онда тұрған жылжымайтын мүлік объектілерімен бірге, көрсетілген қатынас жолдары мен объектілері заңмен бекітілген жерлердің функционалдық жұмысын қамтамасыз етуді реттейтін, көпірлік, тоннелдік және өзге де көліктік құрылыстар кешені бар, жерүсті (автомобиль және (немесе) темір жол) жолдардың, су (теңіз және (немесе) өзен) қатынас жолдарының жиынтығы;
топографиялық түсiрiлiм – жердiң масштабта, координат жүйесiнде, орындалған және қолданыстағы жер үстiндегi және жер астындағы желiлер мен құрылыстарды көрсететiн электрондық не графикалық моделi;
пайдаланушы ұйым – инженерлiк коммуникацияларды (су құбыры мен электр желiлерi, газбен және жылумен қамтамасыз ету, байланыс және т.б.), ғимараттар мен құрылыстарды (пәтер иелерінің кооперативі, өндірістік кооперативі, пәтер иелерінің тұтыну кооперативі және басқалар) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым.

Настоящие Правила застройки территории Мангистауской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года, Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Экологическим Кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», законами Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве», от 11 января 2007 года «О лицензировании»постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425 «О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов», иными нормативными правовыми актами.
Настоящие Правила определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории населенных пунктов и пригородных зон.
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные понятия, используемые в Правилах
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
аким – представитель Президента и Правительства Республики Казахстан, возглавляющий местный исполнительный орган (в случае его создания) и обеспечивающий проведение государственной политики на соответствующей территории, согласованное функционирование всех территориальных подразделений центральных государственных органов Республики Казахстан, руководство исполнительными органами, финансируемыми из соответствующего бюджета, наделенный полномочиями местного государственного управления и функциями самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан, ответственный за состояние социально-экономического развития соответствующей территории;
архитектурно-планировочное задание — комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке (площадке, трассе), а также обязательные требования, условия и ограничения к проектированию и строительству, устанавливаемые в соответствии с градостроительными регламентами для населенного пункта;
благоустройство - комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории городов и районов;
выбор земельного участка -определение возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием;
государственный градостроительный кадастр – государственная система количественных и качественных показателей, включающих градостроительные регламенты, картографическую, статистическую и текстовую информацию, характеризующую территорию градостроительной, архитектурной и строительной деятельности по признакам социально-правового режима ее использования, уровню инженерно-технической обеспеченности, по параметрам и состоянию объектов, расположенных на ней, а также природно-климатическим условиям и экологическому состоянию;
градостроительные регламенты - режимы, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке;
желтые линии – границы максимально допустимых зон возможного распространения завалов (обрушений) зданий (сооружений, строений) в результате разрушительных землетрясений, иных бедствий природного или техногенного характера. Желтые линии, как правило, применяются для регулирования разрывов между зданиями и сооружениями;
застройщик (заказчик) - юридическое или физическое лицо, осуществляющее строительство объекта недвижимости самостоятельно либо с помощью подрядной организации на основании договора строительного подряда;
заявитель - заинтересованное физическое или юридическое лицо (собственник, заказчик, застройщик), имеющее намерение осуществить строительство либо провести реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений (отдельных частей) существующих зданий в своих целях (для проживания, оказания услуг, выпуска продукции, получения прибыли и тому подобное);
земельная комиссия - комиссия, создаваемая местными исполнительными органами области, района, города областного значения;
инженерная инфраструктура – совокупность предприятий (организаций), объектов (зданий и сооружений), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающая нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг;
идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
инвестор - физическое или юридическое лицо, осуществляющее инвестиции в Республике Казахстан;
индивидуальное жилищное строительство - постройка индивидуальных жилых домов гражданами на закрепленном за ними в установленном порядке земельном участке их собственными силами, подрядным или другим, не запрещенным законодательством, способом;
красные линии – границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов, иных элементов в планировочной структуре населенного пункта от улиц (проездов, площадей). Красные линии, как правило, применяются для регулирования границ застройки;
лица без гражданства, иностранцы и иностранные юридические лица наделены в установленном законодательством порядке правом выполнения на территории Республики Казахстан работ (услуг), относящихся к архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
линии регулирования застройки - границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий (строений, сооружений) с отступом от красных и желтых линий или от границ земельного участка;
местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города, района, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
ночное время - промежуток времени с двадцати трех до шести часов по местному времени;
объекты недвижимости в градостроительстве (далее - объекты недвижимости) - объекты, в отношении которых осуществляется деятельность по использованию, строительству и реконструкции: здания, сооружения и земельные участки, на которых эти объекты располагаются;
орган архитектуры и градостроительства - государственный орган, уполномоченный выполнять функции государственного регулирования архитектурной и градостроительной деятельности на территории области;
орган государственного архитектурно-строительного контроля и надзора - Департамент государственного архитектурно – строительного контроля и лицензирования по Мангистауской области;
орган по земельным отношениям – государственный орган, уполномоченный выполнять функции в области земельных отношений;
подрядчик - физические или юридические лица, имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Республики Казахстан;
проект – замысел физических и юридических лиц или государства по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов);
правоустанавливающий документ на земельный участок - документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования;
приемочная комиссия - временный коллегиальный орган, устанавливающий и документально подтверждающий готовность законченного строительством объекта и принимающий построенный объект в эксплуатацию;
рабочая комиссия - временный коллегиальный орган, проводящий комплексную оценку готовности объекта для предъявления ее результатов государственной приемочной комиссии;
регистрирующий орган - территориальные органы юстиции, осуществляющие государственную регистрацию по месту нахождения недвижимого имущества;
субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности являются государственные органы, физические и юридические лица, участвующие в формировании и развитии среды обитания и жизнедеятельности человека на территории Республики Казахстан;
строительство – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
строительная площадка - территория, используемая для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ;
самовольное строительство - строительство (возведение) самовольных построек (жилые дома, другие строения, сооружения или иное недвижимое имущество), созданное на земельном участке, не отведенном для этих целей в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
строительные нормы и правила - нормативно-технические документы, подлежащие исполнению при осуществлении проектирования и строительства;
транспортная инфраструктура - совокупность наземных (автомобильных и (или) железных) дорог, водных (морских и (или) речных) путей сообщения с комплексом мостовых, тоннельных и иных транспортных сооружений, дорожных развязок и путепроводов, регулирующих сигнальных устройств, связи, объектов инженерного обеспечения работы транспорта, обслуживания транспортных средств, перемещаемых грузов, пассажиров, обеспечения функциональной деятельности производственного и обслуживающего персонала, складских помещений и территорий, санитарно – защитных и охранных зон, а также земель, законодательно закрепленных за указанными путями сообщения и объектами, с находящимися на них объектами недвижимости;
топографическая съемка – электронная либо графическая модель местности, выполненная в масштабе, в системе координат и отображающая существующие надземные и подземные сети и сооружения;
эксплуатирующая организация - организация, осуществляющая эксплуатацию инженерных коммуникаций (водопроводные и электрические сети, газо- и теплоснабжение, связь и т.п.), зданий и сооружений (кооператив собственников квартир, производственный кооператив, потребительский кооператив собственников квартир, потребительский кооператив и др.).

2-тарау. Қағиданың мақсаты мен мiндеттерi
2. Осы қағиданың негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi болып табылады:
1) облыс аумағының орнықты және кешендi дамуы, әлемнiң қазiргi заманғы сәулет-құрылыс стандарттарына сәйкес қаланың сәулет келбетiн қалыптастыру үшiн жағдай жасау;
2) облыс аумағында жобалау мен құрылыс жүргізу мәселелері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілеріне жер мәселелері бойынша қала құрылысы және құрылыс талаптарын белгілеу;
3) инвестициялар тартуға жағдай жасау.
3. Бұл қағиданы облыс аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар сақтайды.
4. Бұл қағида облыс аумағында құрылыс салу мен жер пайдалану тәртiбiн реттейдi.
3-тарау. Қала құрылысы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету
5. Құрылыс-монтаж жұмыстары басталғанға дейін тапсырыс беруші кемінде 10 жұмыс күні бұрын мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына оны өткізу міндетті болған жағдайда сараптаманың оң қортындысымен жер учаскесінің таңдау актісінің көшірмелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіппен құрылыс-монтаж жұмыстары басталғаны туралы хабарлайды.
6. Жер учаскелерінде құрылыс жүргiзу және оларды пайдалану берілген сәйкестендіру құжаттарында көрсетілген нысаналы мақсатына қатаң түрде сәйкес болғанда рұқсат берiледi. Құрылыс жүргiзу үшiн жер учаскесiн пайдалану кезiнде, меншiк иесi немесе жер пайдаланушы жер учаскесiнiң нысаналы мақсатының жоспарланған құрылыс объектiсiне сәйкес болуын өзi дербес қамтамасыз етедi.
7. Облыс аумағында азаматтарға өмiр сүруге ыңғайлы жағдай мен қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында инженерлiк желiлер, жүйелер мен коммуникациялардағы апаттарды жою жөнiндегi қалпына келтiру жұмыстарын қоспағанда, түнгi уақытта шу шығаратын құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргiзілмейді.
8. Жеке және заңды тұлғалар облыс аумағында:
1) осы қағидаға сәйкес құрылыс жүргiзудi жүзеге асырады;
2) тарих және мәдениет ескерткiштерiне, табиғат ескерткiштерiне, қала, ауыл мен табиғат жерлерiне, инженерлiк, көлiк инфрақұрылымы және аумақты абаттандыру объектiлерiне зиян келтiретiн, үшiншi тұлғалардың заңды мүдделерiн қозғайтын және меншiк иелерiнiң, жалға алушылардың немесе шектес жер учаскелерi мен өзге де жылжымайтын мүлiк объектiлерiн пайдаланушылардың құқықтарын iске асыруға кедергi болатын iс-қимылдар жасамайды;
3) бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамасына, құрылыс нормалары мен ережелерiне, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және өзге де арнайы нормативтер мен талаптарға сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды және өзге де жылжымайтын мүлiк объектiлерiн қалыпты күтiп ұстау, жер учаскелерiн абаттандыру жөнiнде жұмыс жүргiзедi;

Глава 2. Цели и задачи Правил
2. Основными целями и задачами настоящих Правил являются:
1) создание условий для устойчивого и комплексного развития территории области, формирования архитектурного облика в соответствии с современными мировыми архитектурно-строительными стандартами;
2) установление градостроительных и строительных требований субъектам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по земельным вопросам, проектированию и застройке территории области;
3) создание условий для привлечения инвестиций.
3.Настоящие Правила соблюдаются физическими, юридическими лицами, осуществляющими архитектурную, градостроительную и строительную деятельность на территории области.
4.Настоящие Правила регулируют порядок застройки и землепользования территории области.
Глава 3. Обеспечение соблюдения градостроительных требований
5. До начала производства строительно-монтажных работ заказчик не менее чем за десять рабочих дней уведомляет органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале производства строительно-монтажных работ в порядке, установленном законодательствами Республики Казахстан, с приложением копий положительного заключения экспертизы в случае обязательности ее проведения и акта выбора земельного участка.
6. Застройка и использование земельных участков допускаются в строгом соответствии с целевым назначением, отражаемом в идентификационных документах на земельные участки. При использовании земельного участка для строительства собственник или землепользователь самостоятельно обеспечивает соответствие целевого назначения земельного участка планируемому объекту строительства.
7. В целях обеспечения комфортных условий проживания и безопасности граждан на территории области не производятся строительно-монтажные работы, сопровождаемые шумом в ночное время, за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
8. Физические и юридические лица на территории области:
1) осуществляют застройку в соответствии с настоящими Правилами;
2) не совершают действия, оказывающие вредное воздействие на памятники истории и культуры, памятники природы, городские, сельские и природные ландшафты, объекты инженерной, транспортной инфраструктур и благоустройства территорий, затрагивающие законные интересы третьих лиц и препятствующие реализации прав собственников, арендаторов или пользователей сопредельных земельных участков и иных объектов недвижимости;
3) проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости, благоустройству земельных участков в соответствии с утвержденной архитектурно-градостроительной документацией, строительными нормами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормативами и требованиями;

4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласында бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалардың ұсынымдарын орындайды;
5) Маңғыстау облысы бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау департаментінің хабарламасы бойынша құрылыс объектiлерi жөнiнде қажеттi ақпарат пен техникалық құжаттаманы, сондай-ақ тиiстi жобалар сараптамасының қорытындысын бередi;
6) жылжымайтын мүлiк объектiлерiне техникалық түгендеу мен техникалық тексеру жүргiзудi жүзеге асыратын ұйымдарға қала құрылысы мемлекеттiк кадастрын және облыс аумағында құрылыс жүргiзiлуiне мониторинг жүргiзуге, жеке және заңды тұлғаларға тиесiлi жылжымайтын мүлiк объектiлерiне қол жеткiзуге рұқсат бередi;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен, тиiстi мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға, қажеттi жобалау-сметалық құжаттаманы, кешендi инженерлiк іздеулер мен өзге де материалдарды бередi;
8) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi заңнамасының талаптарын сақтайды.
2-бөлiм. Маңғыстау облысының аумағында құрылыс салуды реттеу
4-тарау. Жер учаскелерiне құқық беру кезiндегi рұқсат беру рәсiмдерi
§ 1. Құрылыс салу үшiн жер учаскелерiне құқық берудiң жалпы тәртiбi
9. Жеке және заңды тұлғалардың меншiгiне немесе жер пайдалануға мемлекеттiк меншiктегi жер учаскелерiне құқық беру Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Құрылыс салу үшін жер учаскелерiне құқық беру кезiнде, тиiстi шарттарда жер учаскесiн берудiң мынадай талаптары көзделедi:
1) инженерлiк, көлiк және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiн салу (заңнамада белгiленген жағдайларды қоспағанда);
2) жылжымайтын мүлiк объектiлерiн салу мерзiмдерiн сақтау;
3) жалпы пайдаланымдағы аумақты абаттандыру.
Жер учаскесiне құқықтардың басқа тұлғаға ауысу жағдайында көрсетiлген талаптар сақталып қалады.
10. Жер учаскелеріне меншік және (немесе) жер пайдалану құқығын алуға мүдделі жеке және заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жергілікті атқарушы органға өтініш (өтінім) береді.
11. Мүдделі тұлғаның жер учаскесін беру туралы өтініші (өтінімі), жергілікті атқарушы органда тіркелгеннен кейін, үш жұмыс күні ішінде өтінішін қанағаттандыру мүмкіндігін (жер учаскесін алдын ала таңдауға) анықтау үшін, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға және сәулет және қала құрылысы органына келіп түседі.

4) выполняют предписания государственных органов и должностных лиц, осуществляющих контроль и надзор в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) предоставляют по уведомлению органа государственного архитектурно-строительного контроля и надзора необходимую информацию и техническую документацию по строительным объектам, а также заключение экспертизы соответствующих проектов;
6) предоставляют организациям, осуществляющим проведение технической инвентаризации и технического обследования объектов недвижимости, ведение градостроительного государственного кадастра и мониторинга застройки территории области, доступ к принадлежащим данным физическим и юридическим лицам объектам недвижимости;
7) передают необходимую проектно-сметную документацию, материалы комплексных инженерных изысканий и иные материалы соответствующим государственным органам и организациям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) соблюдают требования законодательства Республики Казахстан по охране окружающей среды.
Раздел 2. Регулирование застройки
территории Мангистауской области
Глава 4. Разрешительные процедуры при предоставлении прав на земельные участки
§ 1. Общий порядок предоставления прав
на земельные участки для строительства
9. Предоставление прав на земельные участки, находящиеся в государственной собственности, в собственность или землепользование физических и юридических лиц осуществляется в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
При предоставлении прав на земельные участки для застройки в соответствующих договорах предусматриваются следующие условия передачи земельного участка:
1) строительство объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур (за исключением случаев, предусмотренных законодательством);
2) соблюдение сроков строительства объектов недвижимости;
3) благоустройство территории общего пользования.
Указанные условия сохраняются в случае перехода прав на земельный участок другому лицу.
10. Физические и юридические лица, заинтересованные в предоставлении им прав собственности и (или) землепользования на земельные участки, подают заявление (ходатайство) в местный исполнительный орган по месту нахождения земельного участка в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
11. Заявление (ходатайство) заинтересованного лица о предоставлении земельного участка после регистрации в местном исполнительном органе в течение трех рабочих дней поступает в уполномоченные органы по земельным отношениям и архитектуры и градостроительства для определения возможности удовлетворения ходатайства (предварительного выбора земельного участка).

12. Объектiні салу үшiн жер учаскесi сұратылған кезiнде алдын ала жер учаскесін таңдау жүргізіледі.
Объекті салу үшін ал қажет болған жағдайда және оны қорғау немесе санитарлық-қорғау аймағын белгілеу үшін жер учаскесін таңдау нәтижелері сәулет және қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесімен, жер учаскесін таңдау туралы актісімен ресімделеді. Бұл актіге варианттарды таңдау мүмкіндігімен әр жер учаскесі шегінің жобасы қоса ұсынылады.
13. Өтiнiшті (өтiнiмді)қанағаттандыру мүмкiндiгiн анықтау үшін жер учаскесiн алдын ала таңдау:
таңдалған учаскені нақты тексеру арқылы, бекiтiлген қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасына сәйкес,объектінің орналасу мүмкіндігін анықтау;
жер учаскесі шекарасының жобасын қоса беру арқылы жер учаскесін таңдау актісін дайындауды қамтиды.
14. Объект салуға арналған жер учаскесін таңдау актісін беру үшін қажетті келісуді сәулет және қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі жүргізеді. Сәулет және қала құрылысы органы өтініш келіп түскен кезден бастап он күн ішінде жер қатынастары жөнiндегi органға өтiнiшпен нысаналы мақсаты бойынша сұратылған жер учаскесiн пайдалану мүмкiндiгi туралы қорытындыны ұсынады.
Қорытындыға жер учаскесiне құқық беру үшiн қажеттi материалдар (қала құрылысы регламенттерiмен, шектеулермен, «қызыл сызықтармен», жобалау үшін қажетті мерзімдер көрсетілген тірек жоспар, оны таңдаудың ықтимал нұсқаларына сәйкес әр жер учаскесі шекарасының жобалары, жер учаскесін таңдау туралы акті)қоса беріледі.
15. Жер комиссиясы ұсынылған материалдары қарай келе, өтінім бойынша жер учаскесіне құқық беру болатындығы немесе болмайтындығы туралы қорытынды береді.
16. Егер құрылыс салушы (инвестор)құрылыс жүргізуге берілген жер учаскесінен бас тартқан немесе жер учаскесіне құқық беру туралы қаулыдан туындайтын міндеттемелерін орындау мерзімін бұзған жағдайда жергілікті атқарушы орган жалға беру туралы келісім-шарты біржақты тәртіп бойынша бұзуға және жер учаскесін алуға өтініш берген өзге тұлғаға беруге құқығы бар.
Жер учаскесін алуға құқық беру туралы арыздың жалпы қаралу мерзімі келіп түскеннен кейін 2 ай.
Бұл ретте елді мекеннің бас жоспары негізінде орындалған құрылыс салудың егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары және (немесе) осыларды алмастыратын 5000 адамға дейінгі тұрғын саны бар елді мекендерді дамыту және құрылысын салудың схемасы, сондай-ақ аралық қоныстану аумақтарына арналған аудандық жоспарлау жобалары болмайынша жер учаскелерін беруге болмайды.

12. При испрашивании земельного участка для строительства объекта предварительно производится выбор земельного участка.
Результаты выбора земельного участка для строительства объекта, а в необходимых случаях и для установления его охранной или санитарно-защитной зоны оформляются структурными подразделениями соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющими функции в сфере архитектуры и градостроительства, актом о выборе земельного участка. К данному акту прилагаются проекты границ каждого земельного участка в соответствии с возможными вариантами их выбора.
13. Предварительный выбор земельного участка для определения возможности удовлетворения заявления (ходатайства)заключается в:
определении возможности размещения объекта в соответствии с утвержденной градостроительной и архитектурно-строительной документацией с натурным обследованием выбранного участка;
подготовке акта выбора земельного участка с приложением проектов границ земельного участка.
14. Необходимые согласования для выдачи акта выбора земельного участка под строительство объекта производятся структурными подразделениями соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющими функции в сфере архитектуры и градостроительства.
Орган архитектуры и градостроительства в течении десяти дней с момента поступления заявления представляет в орган по земельным отношениям заключение о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению.
К заключению прилагаются необходимые материалы для предоставления права на земельный участок (акт о выборе земельного участка, проекты границ каждого земельного участка в соответствии с возможными вариантами их выбора, опорный план с градостроительными регламентами, ограничениями, красными линиями, с указанием сроков, необходимых для проектирования).
15. Земельная комиссия, рассмотрев представленные материалы, дает заключение о возможности либо невозможности предоставления заявленного права на земельный участок.
16.В случаях, если застройщик (инвестор) отказался от предоставленного для строительства земельного участка или нарушает сроки исполнения обязательств, вытекающих из постановления о предоставлении права на земельный участок, местный исполнительный орган имеет право расторгнуть договор аренды в одностороннем порядке и предоставит земельный участок иному лицу, подавшему заявление на получение земельного участка.
Общий срок рассмотрения заявления о предоставлении права на земельный участок составляет до 2 месяцев с момента его поступления.
При этом запрещается предоставление земельных участков для строительства без наличия проектов детальной планировки и (или) проектов застройки, выполненных на основании генеральных планов населенного пункта (или их заменяющей схемы развития и застройки населенных пунктов с численностью жителей до пяти тысяч человек), а также проектов районной планировки для межселенных территорий.

17. Жер қатынастары жөніндегі орган жер учаскесінің орналасқан жері бойынша қарау үшін жер учаскесінің материалдарын дайындайды және жер комиссиясының қарауына енгізеді.
18. Комиссиясының қорытындысы өтінішпен сұратылған жер учаскесін аумақтық аймақтарға бөлуге немесе жер учаскесін алдын ала таңдап беруге (объекті салу үшін сұратылған жер учаскесі жағдайында) сәйкес мақсатқа сай пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныстың комиссияға келіп түскен кезінен бастап бес жұмыс күні ішінде хаттамалық шешім түрінде 2 данада жасалады.
19. Облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмiнiң жер учаскесiне құқық беру туралы шешiмi облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың тиiстi уәкiлеттi органы бекiткен жерге орналастыру жобасы келiп түскен кезден бастап жеті жұмыс күніне дейiнгi мерзiмде қабылданады.
Облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың атқарушы органының аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық(селолық) округ әкімінің жер учаскесіне құқық беру немесе құқық беруден бас тарту туралы шешімінің көшірмесі, өтініш берушіге шешім қабылданған кезінен бес жұмыс күні ішінде табыс етіледі (жіберіледі).
Бас тартылған жағдайда әкімдіктің актісі өтініш берушіге қабылданған кезінен бастап жеті күн мерзімде жіберіледі.
20. Жер қатынастары жөнiндегi орган жер учаскесін пайдалану құқығын беру туралы шешімнің қабылданған күнінен бастап он жұмыс күнiнен кешіктірілмей, уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) туралы шарт жасасады.
21. Жер учаскесiне құқықтың пайда болуы, өзгеруi немесе тоқтатылуы мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатады.
§2. Құрылыс жүргiзу кезiнде жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгерту тәртiбiнiң ерекшелiктерi
22. Жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтiнiш жергілікті атқарушы органға беріледі. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш, оның түскен кезінен бастап отыз күнтізбелік күн дейінгі мерзімде қаралады.
23. Мүдделi тұлғаның жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтiнiшi (өтiнiмi) жергілікті атқарушы органда тiркелгеннен кейiн жер қатынастары жөнiндегi органға жіберіледі және кейiннен сәулет және қала құрылысы органына бекiтiлген қала құрылысы регламенттерiне сәйкес жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгерту мүмкiндiгiн анықтау үшiн жiберiледi.
24. Жер қатынастары жөнiндегi орган сәулет және қала құрылысы органының қорытындысын алғаннан кейiн, жер учаскесi жөнiнде материалдарды дайындайды және оларды жер комиссиясының қарауына енгiзедi.

17. Орган по земельным отношениям готовит и вносит материалы по земельному участку на земельную комиссию для рассмотрения по месту нахождения земельного участка.
18. Заключение комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения в течение пяти рабочих дней с момента поступления в комиссию предложения о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием или предоставления предварительного выбора земельного участка (при испрашивании земельного участка для строительства объектов).
19. Решение местного исполнительного органа области, района, города областного значения, акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа о предоставлении права на земельный участок принимается в срок до семи рабочих дней с момента поступления землеустроительного проекта, утвержденного соответствующим уполномоченным органом области, района, города областного значения.
Копия решения местного исполнительного органа области, района, города областного значения, акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа о предоставлении либо об отказе в предоставлении соответствующих прав на земельные участки вручается (направляется) заявителю в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения.
В случае отказа, акт акимата направляется заявителю в семидневный срок с момента его принятия.
20. Орган по земельным отношениям с даты принятия решения о предоставлении права на земельный участок заключает не позднее десяти рабочих дней договор о временном возмездном землепользовании (аренды).
21. Возникновение, изменение или прекращение прав на земельный участок подлежит обязательной государственной регистрации.
§ 2. Особенности порядка изменения целевого назначения земельного участка при строительстве
22. Заявление об изменении целевого назначения земельного участка подается в местный исполнительный орган.
Заявление об изменении целевого назначения земельного участка рассматривается в срок до тридцати календарных дней с момента его поступления.
23. Заявление (ходатайство) заинтересованного лица об изменении целевого назначения земельного участка после регистрации в местном исполнительном органе направляется в орган по земельным отношениям и далее в орган архитектуры и градостроительства для определения возможности изменения целевого назначения земельного участка в соответствии с утвержденной градостроительной документацией.
24. Орган по земельным отношениям после получения заключения органа архитектуры и градостроительства готовит и вносит материалы по земельному участку на земельную комиссию для рассмотрения.

25. Жер комиссиясы жер учаскесiнiң сұратылған нысаналы мақсатын өзгерту болатындығы немесе болмайтындығы туралы қорытынды бередi.
26. Облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгертуге келісім беруі не одан бас тарту туралы шешімінің көшірмесі өтініш берушіге ол қабылданған кейін жеті күн мерізімде табыс етіледі.
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге келісім бермеу негізді болуы тиіс.
«Электрондық үкімет» веб порталы арқылы электрондық құжат түрінде өтініш берілген жағдайда облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, жергілікті атқарушы органының жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге келісім беру немесе бастарту туралы шешімі өтініш берушіге ол қабылданғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей электрондық құжат түрінде жіберіледі.
27. Жер учаскесінің нысаналы мақсаты және (немесе) жер учаскесінің меншік иесі, жер пайдаланушы өзгертілген кезде, сәйкестендіру құжаттарын қайта ресімдеу мерзімі күнтізбелік он бес күннен аспайды.
5-тарау. Жер учаскелерiн пайдалануға қойылатын қала құрылысының талаптары
28. Негiзгi қала құрылысы құжаты аумақтық және қала құрылысының даму талаптарын айқындайтын елді мекеннің бекітілген Бас жоспары болып табылады. Қала құрылысы құжаттамасының басқа түрлерiн (түбегейлі жоспарлау жобалары, құрылыс салу жобалары, инженерлiк желiлердi дамыту сызбалары) елді мекендердің Бас жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдар әзiрлейдi және қаулысымен бекiтедi.
Бекiтiлген қала құрылысы құжаттамасын қала құрылысы қызметiнiң барлық субъектiлері орындауға тиісті.
29. Жер учаскелерi құрылыс жүргiзу үшiн берiлген кезде оларды пайдалануға қойылатын қала құрылысы талаптары бекiтiлген Бас жоспардың, егжей - тегжей жоспарлау мен құрылыс жүргiзу, қала құрылысын бөлу жобаларының, сондай-ақ осы қағиданың негiзiнде белгiленедi.
30. Жер учаскелерiн бөлу немесе олардың шекаралары мен көлемдерiн өзгерту «қызыл сызықты», құрылыс жүргiзудi реттеу шегiн және қала құрылысы регламенттерiнiң талаптары сақтала отырып, жүзеге асырылады. Жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бөлу жағдайында,олардың қызмет етуi үшiн дербес жылжымайтын мүлiк объектiлерi ретiнде жағдай жасалады.
6-тарау. Тұрғын аумақтарда құрылыс жүргiзу
31. Тұрғын аумақтарда құрылыс жүргiзу бекiтiлген қала құрылысы және жобалау-сметалық құжаттама негiзiнде жүзеге асырылады.
32. Тұрғын аумақтарды жобалау және тұрғын үйлердi орналастыру кезiнде, үйлер мен олар орналасқан жер учаскелерiн ұстау мен оларға қызмет көрсету мақсатында кейiннен көп пәтерлi тұрғын үйлердiң тұрғын және тұрғын емес орын-жайлары меншiк иелерiнiң кондоминиумын құру мүмкiндiгiн көздеу қажет.

25. Земельная комиссия дает заключение о возможности либо невозможности запрашиваемого изменения целевого назначения земельного участка.
26. Копия решения местного исполнительного органа области, района, города областного значения о согласии либо об отказе в изменении целевого назначения земельного участка вручается заявителю в семидневный срок после его принятия.
Отказ в изменении целевого назначения земельного участка должен быть мотивированным.
В случае подачи заявления в форме электронного документа посредством веб-портала «электронного правительства» решение местного исполнительного органа области, района, города областного значения о согласии либо об отказе в изменении целевого назначения земельного участка направляется заявителю в форме электронного документа в срок не позднее трех рабочих дней после его принятия.
27. При изменении целевого назначения земельного участка и (или) собственника земельного участка, землепользователя срок переоформления идентификационных документов составляет не более пятнадцати календарных дней.
Глава 5. Градостроительные требования к использованию
земельных участков
28. Основным градостроительным документом, определяющим условия территориального и градостроительного развития, является утвержденный генеральный план населенного пункта. Другие виды градостроительной документации (проекты детальных планировок, проекты застроек, схемы развития инженерных сетей) разрабатываются и утверждаются постановлениями местных исполнительных органов в соответствии с генеральным планом населенных пунктов.
Утвержденная градостроительная документация подлежит к исполнению для всех субъектов градостроительной деятельности.
29. Градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для строительства устанавливаются на основании утвержденного генерального плана, проектов детальной планировки и застройки, градостроительного зонирования, а также настоящих Правил.
30. Деление земельных участков или изменение их границ и параметров осуществляется с соблюдением «красных линий», линий регулирования застройки и требований градостроительных регламентов. В случае деления объектов недвижимости обеспечиваются условия для функционирования их частей как самостоятельных объектов недвижимости.
Глава 6. Застройка жилых территорий
31. Застройка жилых территорий осуществляется на основе утвержденной градостроительной и проектно-сметной документации.
32. При проектировании жилых территорий и размещении жилых домов необходимо предусматривать возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений жилых многоквартирных домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.

33. Көппәтерлi тұрғын үйлердiң кешендерiн жобалау кезiнде экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды ескере отырып, үстiнде балалардың ойын, спорт және шаруашылық алаңдарын жайғастырумен автопаркинг, гараж бен инженерлiк жабдық қондырғыларын орналастыру үшiн жерасты кеңiстiгiн мүмкiндiгiнше барынша пайдалану керек.
34. Аулалық кеңiстiгiнiң бөлiктерiн жайғастыру жөнiнде талап етiлген аудан есебi, сәулет-жоспарлау тапсырмасына және қолданыстағы нормативтерге сәйкес орындалады.
35. Көп қабатты ғимараттарға өтетін өртке қарсы автотехникалардың өтетін жолының аумағында жазғы кафелерді орналастыру тек жеңіл қозғалатын жабдықтармен (үстел, орындық, қоршау, шатыр және басқа да жабдықтар) жабдықталған жағдайда жол беріледі.
36. Мангалдарды арнайы бөлінген орындарда ғана орналастыруға жол беріледі.
7-тарау. Қала маңындағы аймаққа енгiзiлген аумақта құрылыс жүргiзу
37. Қала маңындағы аймаққа енгiзiлген жерлер бекітілген қала құрылысы құжаттамасының негiзiнде пайдаланылады.
38. Қала маңындағы аймақтың жерлерiн бөлу осындай аумақты пайдаланудың мақсатты режимiн анықтау үшiн жүзеге асырылады. Қала маңындағы аймақтың жерлерiн бөлу кезiнде қала маңындағы ауыл шаруашылығы өндiрiсiн қарқынды дамыту аймағы, ерекше қала құрылысын реттеу, қорғау мен санитарлық-гигиеналық функцияларды орындайтын басқа да жасыл желектер өсетiн аймақтар болып бөлiнуi мүмкiн.
39. Қала құрылысының ерекше реттелетін аймағына жататын жерлер, қалаларды дамыту, оның инженерлiк және көлiк инфрақұрылымының қалыпты қызмет етуi үшiн қажеттi құрылыстарды орналастыру мен салу үшiн резервтi аумақ болып табылады.
40. Қала құрылысының ерекше реттелетін аймағында құрылыс жүргiзу көрсетiлген аймақта орналасқан, сәулет және қала құрылысы органы келiскен елдi мекендердiң Бас жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
41. Жеке және заңды тұлғаларға қала құрылысы ерекше реттеу аймағынан жер учаскелерiн меншiкке немесе жер пайдалануға беру немесе олардың нысаналы мақсатын өзгертудi жер заңнамасында белгiленген тәртiппен, өз құзыретi шегiнде жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асырады.
8-тарау. Жобалау
§1. Жобалау алдындағы кезең
42. Жергілікті атқарушы органның құрылыс жүргiзуге жер учаскесiн беру (жер учаскенi пайдалануға рұқсат беру) туралы қаулысы мен шарты, тапсырыс берушiнiң белгiленген объектiнi жобалауға арналған тапсырмасын жасау үшiн негiз болып табылады.

33. При проектировании комплексов жилых многоквартирных домов следует максимально использовать подземное пространство для размещения автопаркингов, гаражей и сооружений инженерного оборудования с устройством на поверхности детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок с учетом экологических, санитарных и противопожарных требований.
34. Расчет потребных площадей по обустройству элементов дворового пространства выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием и действующими нормативами.
35. Проектирование и размещение площадок летних кафе, располагаемых в зоне проездов для пожарной автотехники, предназначенных для обслуживания ими многоэтажных зданий, допускаются только из выносного легко трансформируемого оборудования (столы, стулья, ограждение, навесы и другое оборудование).
36. Размещение мангалов допускается только в специально отведенных местах.
Глава 7.Застройка территорий, включенных в пригородную зону
37. Земли, включенные в пригородную зону, используются на основе утвержденной градостроительной документации.
38. Зонирование земель пригородной зоны осуществляется для определения целевого режима использования таких территорий. При зонировании территории пригородной зоны могут выделятся зоны интенсивного развития пригородного сельскохозяйственного производства, особого градостроительного регулирования, занятые зелеными насаждениями, выполняющими защитные и санитарно-гигиенические функции, и являющиеся местом отдыха населения.
39. Земли, включенные в зону особого градостроительного регулирования, являются резервными территориями для развития городов, размещения и строительства сооружений, необходимых для нормального функционирования его инженерной и транспортной инфраструктуры.
40. Застройка в зоне особого градостроительного регулирования осуществляется в соответствии с генеральными планами населенных пунктов, расположенных в указанной зоне, согласованными с органом архитектуры и градостроительства.
41. Предоставление земельных участков физическим и юридическим лицам в зоне особого градостроительного регулирования в собственность или землепользование, или изменение их целевого назначения осуществляются местными исполнительными органами в пределах их компетенции в установленном земельным законодательством порядке.
Глава 8. Проектирование
§ 1. Предпроектная стадия
42. Постановление местного исполнительного органа о предоставлении земельного участка (разрешения на использование участка) под строительство и договор являются основанием для составления задания заказчика на проектирование намеченного объекта.

43. Жобалауға тапсырманы тапсырыс берушi немесе оның уәкiлеттi тұлғасы (құрылыс салушы) жасайды және тапсырыс берушi бекiтедi. Жобалауға арналған тапсырма жобалау алдындағы және/немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзiрлеу бойынша тапсырысты орындауға арналған шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады. Жобалауға арналған тапсырма объектiнiң талап етiлетiн өлшемдердi, өзге де бастапқы деректердi қамтуы тиіс.
44. Инженерлiк және коммуналдық көздерге қосылуға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмалары мен техникалық талаптарды тиісті ұйымдармен сәулет және қала құрылысы органына беріледi.
45. Сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық талаптарды алуға өтiнiштi тапсырыс берушi сәулет және қала құрылысы органына бередi. Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiледi:
1) жергілікті атқарушы органның жерге немесе қолданыстағы ғимараттың орын – жайын (жекелеген бөлігін) қайта жаңғырту (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) үшін құқық беру туралы шешімі;
2) жобалауға арналған бекітілген тапсырма.
46. Құрылыс жүргiзу үшiн жер учаскесiн беру кезiнде сәулет және қала құрылысы органы, құрылыс объектiсiнде бастапқы - рұқсат беру құжаттамасын дайындауды және мүдделi мемлекеттiк органдармен және пайдаланушы ұйымдармен келiсудi қамтамасыз етедi, аталған құжаттамада мыналар көрсетiледi:
жер учаскесiнiң орналасқан жерi;
ғимараттың, көлiкке арналған тұрақтардың, өзге де бөлiктердiң ауданын көрсете отырып, бөлiнген аумақтың ауданы;
егжей-тегжей жоспарлау және аумақ құрылысы мен сабақтас учаскелерге дейiн арақашықтың жобаларына сәйкес учаскенiң жобалық шекарасы;
рұқсат берiлген жер учаскелерiн мақсатты пайдалану;
жер учаскелерiн инженерлiк, көлiк және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiмен қамтамасыз ету;
жер учаскесiне құқық түрi, ауыртпашылықтар, сервитуттер.
47. Сәулет және қала құрылысы органы сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алуға арналған өтінішті алғаннан кейін, келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызметтерді жеткізушілерге құжаттармен қоса техникалық шарттарды алуға сұраныс жібереді.
48. Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілер, сұратуды алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде сәулет және қала құрылысы органына қосу жерлерін параметрлері мен орнын көрсете отырып, техникалық шарттарды немесе негізделген бас тартуды жібереді.
49. Инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызметтердi жеткiзушiлерден техникалық шарттарды алуды, мемлекеттiк қала құрылысы органы мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының базасын пайдалана отырып, жүзеге асырады.

43. Задание на проектирование составляется заказчиком либо его уполномоченным лицом (застройщиком) и утверждается заказчиком. Задание на проектирование является неотъемлемой частью договора на выполнение заказа по разработке предпроектной и/или проектной (проектно-сметной) документации. Задание на проектирование должно включать требуемые параметры объекта, иные исходные данные.
44. Архитектурно-планировочное задание и технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения выдаются соответствующими организациями в орган архитектуры и градостроительства.
45. Заявление на получение архитектурно-планировочного задания и технических условий представляется заказчиком в орган архитектуры и градостроительства. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении соответствующего права на землю и реконструкцию(перепланировку,переоборудование) помещений (отдельных частей) существующих зданий;
2) утвержденное задание на проектирование.
46. При предоставлении земельного участка для строительства орган архитектуры и градостроительства обеспечивает подготовку и согласование с государственными органами и эксплуатирующими организациями исходно-разрешительной документации на объект строительства, в котором указываются:
месторасположение земельного участка; площадь отводимой территории с указанием площади здания, стоянок для транспорта и иных элементов;
проектные границы участка в соответствии с проектами детальной планировки и застройки территорий и расстояний до смежных участков;
разрешенное целевое использование земельных участков;
обеспечение земельных участков объектами инженерной, транспортной и социальной инфраструктур;
вид права на земельный участок, обременения, сервитуты.
47. Орган архитектуры и градостроительства не позднее следующего рабочего дня после получения заявления на получение архитектурно-планировочного задания и технических условий направляет запрос на получение технических условий с приложением документов к поставщикам услуг по инженерному и коммунальному обеспечению.
48. Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в течение пяти рабочих дней с момента получения запроса направляют в орган архитектуры и градостроительства технические условия с указанием параметров и места присоединения либо обоснованный отказ в выдаче.
49. Получение технических условий у поставщиков услуг по инженерному и коммунальному обеспечению осуществляется органом архитектуры и градостроительства с использованием базы государственного градостроительного кадастра.

50. Объектiлердi жобалау үшiн сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен техникалық шарттарды беруге арналған өтiнiштi қарау мерзiмi өтiнiш берген сәттен бастап сегіз жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
Қолданыстағы жер учаскесінің шекарасында (аумақ, трасса) жүзеге асырылатын, көтеріп тұрған және қоршап тұрған конструкциялардың инженерлік жүйелердің өзгеруіне байланысты емес, ғимараттың орын-жайын (жекелеген бөлiктерiн өзгерту қайта жаңарту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасын әзiрлеуге, бастапқы деректер мен сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру үшiн сәулет және қала құрылысы органының өтiнiш берушiлер ұсынған құжаттарды қарау мерзiмi (немесе оларды беруден себептi бас тартуды) өтiнiш түскен кезден бастап үш жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
51. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға техникалық шарттарды ресiмдеу және беру мерзiмдерi мынадай объектiлер бойынша өтiнiш берiлген сәттен бастап он бес жұмыс күнiн құрайды:
1) электр және жылу энергиясын өндiретiн өндiрiстiк кәсiпорындар;
2) тау-кен өндiру және байыту өндiрiстiк кәсiпорындары;
3) қара және түстi металлургия, машина жасау өнеркәсiбiнiң өндiрiстiк кәсiпорындары;
4) елдi мекендер мен аумақтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн гидротехникалық және селден қорғау құрылыстары (дамбалар, бөгеттер);
5) елдi мекендердiң шекараларынан тыс орналасқан желiлiк құрылыстар:
қызмет көрсету объектiлерiмен бiрге магистральдық құбырлар (мұнай, газ құбырлары және т.б.);
жоғары вольтты электр беру желiлерi және талшықты-оптикалық байланыс желiлерi;
қызмет көрсету объектiлерiмен қоса темiр жолдар;
көпiрлердi, көпiр өткелдерiн, тоннельдердi, көп деңгейлi айрықтарды қоса алғанда, республикалық желiге жатқызылған жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары.
52. Сәулет-жоспарлау тапсырмасына табиғи - климаттық, сейсмикалық және қала құрылысы жағдайын ескерумен түрлi мақсаттағы объектiлердi жобалау, сондай-ақ сәулеттiк шешiм, қасбеттер мен iшкi орын-жайларды, төбе төсемi мен шатыр орын-жайларын қазiргi заманғы құрылыс және әрлеу материалдарын қолданумен әрлеу, төбе жабындары мен объектiге жапсарлас аумақтан атмосфералық құбылыстардың су қашыртқы жүйесiн өндiру, көшелер мен аумақтың өту бөлiктерiнiң жабындысын төсеу, шағын сәулет нысандары, жарнамалары, тәулiктiң қараңғы уақытында жарықтандыру мен жарық түсiру жөнiндегi жалпы ұсынымдарды және қала құрылысы регламенттерiне сәйкес басқа да ережелерді қамтиды.
53. Жаңа объект салу немесе қолданыстағы қайта жаңартуға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға, жаңғыртуға, қалпына келтiруге) жер учаскесiн бөлу (бөліп беру) талап етiлмеген жағдайларда, сондай-ақ бұл мақсаттар үшiн инженерлiк пен коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосымша қосу немесе жүктеменi арттыру қажет болмаса, онда сәулет-жоспарлау тапсырмасына тиiстi жазба жазылады.

50. Срок рассмотрения заявлений на выдачу архитектурно-планировочного задания и технических условий для проектирования объектов не превышает восьми рабочих дней с момента подачи заявления.
Сроки рассмотрения заявлений на выдачу архитектурно – планировочного задания на разработку проекта реконструкции (перепланировки, переоборудования)помещений (отдельных частей)существующих зданий, не связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования, осуществляемые в существующих границах земельного участка (территории, трассы), или мотивированного отказа в их выдаче не превышают трех рабочих дней с момента подачи заявления.
51. Сроки оформления и выдачи архитектурно-планировочного задания и технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения составляют пятнадцать рабочих дней с момента подачи заявления по следующим объектам:
1) производственные предприятия, вырабатывающие электрическую и тепловую энергию;
2) горнодобывающие и обогатительные производственные предприятия;
3) производственные предприятия черной и цветной металлургии, машиностроительной промышленности;
4) гидротехнические и селезащитные сооружения (дамбы, плотины), обеспечивающие безопасность населенных пунктов и территорий;
5) линейные сооружения, расположенные за пределами границ населенных пунктов:
магистральные трубопроводы (нефте-, газопровод и т.д.) с объектами их обслуживания;
высоковольтные линии электропередач и волоконно-оптические линии связи;
железные дороги с объектами их обслуживания;
автомобильные дороги общего пользования, отнесенные к республиканской сети, включая мосты, мостовые переходы, тоннели, многоуровневые развязки.
52. В архитектурно-планировочное задание включаются общие рекомендации по проектированию объектов различного назначения с учетом природно-климатических, сейсмических и градостроительных условий, а также архитектурному решению, отделке фасадов и внутренних помещений, кровли и чердачных помещений с применением современных строительных и отделочных материалов, систем водоотвода атмосферных осадков с кровель и прилегающих к объекту территорий, озеленения и благоустройства территорий, покрытия проезжих частей улиц и тротуаров, малых архитектурных форм, рекламы, освещения и подсветки в темное время суток, и другие положения в соответствии с градостроительными регламентами.
53. В случаях, когда для строительства нового или реконструкции (перепланировки, переоборудования, модернизации, реставрации)существующего объекта не требуется отвода (прирезки) земельного участка, а также, если для этих целей отсутствует необходимость подключения к источникам инженерного и коммунального обеспечения в архитектурно-планировочном задании делается соответствующая запись.

54. Қолданыстағы ғимарат орын-жайының (жекелеген бөліктерін) салу және қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасына сараптама жүргізудің қажеттілігі не қажет болмауы, Қазақстан Республикасының заңнамасы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес сәулет-жоспарлау тапсырмасында көрсетіледі.
55. Сәулет-жобалау тапсырмасы және техникалық шарттары жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама құрамында бекiтiлген құрылыстың нормативтiк ұзақтығының бүкiл мерзiмi ішінде қолданылады.
56. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы заңсыз салынған немесе салынып жатқан объектiлерге қатысты берiлмейдi.
57. Берiлген сәулет-жоспарлау тапсырмасы жобаны әзiрлеуге белгiленген тәртiппен рұқсат берілгендігін білдіреді.
58. Жаңа құрылыстың (қолданыстағы объектiнi өзгерту) жобасына сараптама жүргiзу қажет болса, мұндай сараптама "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасы заңының 64-бабында белгiленген талаптарға сәйкес жүргiзiледi.
§2. Құрылыс объектiлерiмен объектiлердi қайта құрылымдауды жобалау
59. Жобалау құжаттамасын әзiрлеуді осындай жұмыс түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес орындайды.
60. Жобалау құжаттамасында қауiптi (зиянды) табиғи және техногендiк, антропогендiк құбылыстар мен процестердiң әсерiнен тұрғындар, аумақтар мен елдi мекендер қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды орындау бойынша шаралар көрсетiледі.
61. Қолданыстағы (пайдаланудағы) объектiлерге енгiзiлетiн өзгерiстер жобасын әзiрлеушiлер, жобалау құжаттамасында ғимараттың орын-жайларын немесе өзге де бөлiктерiн өзгерту жөнiндегi жұмыстар барысында да, өзгертiлген объектiнi кейiннен пайдалану кезінде басқа да меншiк иелерiнiң мүддесiн қозғайтын жобалық шешiмдердiң болуы немесе болмауы туралы мәлiметтердi көрсетеді.
Орын-жайлардың (тұрғын үй бөлiктерiнiң) жоспарлы қайта жаңартылуы (қайта жоспарлануы, қайта жабдықталуы) немесе орын-жайлар шекарасын ауыстыру, басқа меншiк иелерiнiң (қос меншiк иелерiнiң) мүдделерiн қозғаса, жобаға олардың осы өзгерiстерге нотариалды куәландырылған жазбаша келiсiмi қоса берiледі.
Әзiрленген жоба сәулет-жоспарлау тапсырмасының негiзгi талаптары мен ұсынымдарына сәйкес болуы тиiс. Жобалау әзiрлемелерi сәулет-жоспарлау тапсырмасының талаптарынан ауытқыған жағдайда, құрылыс салушы (тапсырыс берушi) жобаны сараптамаға бергенге дейiн (сараптама жүргiзу қажет болса) оларды сәулет және қала құрылысы органымен түпкiлiктi келiседi.

54. Необходимость либо отсутствие необходимости в проведении экспертизы проекта строительства и реконструкции (перепланировки, переоборудования)помещений (отдельных частей) существующих зданий указывается в архитектурно-планировочном задании в соответствии с законодательством Республики Казахстан и государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
55. Архитектурно-планировочное задание и технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.
56. Архитектурно-планировочное задание не выдается в отношении незаконно возведенных или возводимых объектов.
57. Выданное архитектурно-планировочное задание означает разрешение на разработку проекта в установленном порядке.
58. При необходимости проведения экспертизы проекта нового строительства (изменения существующего объекта) такая экспертиза проводится в соответствии с требованиями, установленными статьей 64 Закона Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
§2. Проектирование объектов строительства и
реконструкции объектов
59. Разработка проектной документации выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием юридическими и физическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления данного вида работ.
60. В проектной документации отражаются меры по выполнению требований по безопасности населения, территорий и населенных пунктов от воздействия опасных (вредных) природных и техногенных, антропогенных явлений и процессов.
61. Разработчики проекта изменений, вносимых в существующие (эксплуатируемые) объекты, указывают в проектной документации сведения о наличии или отсутствии проектных решений, затрагивающих интересы других собственников как в процессе работ по изменению помещений или иных частей здания, так и при последующей эксплуатации измененного объекта.
В случаях, если планируемые реконструкции (перепланировки, переоборудования)помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивают интересы других собственников (собственников), то к проекту прилагается нотариально засвидетельствованное их письменное согласие на эти изменения.
Разработанный проект должен соответствовать основным требованиям и рекомендациям архитектурно-планировочного задания. В случае отклонения проектных разработок от требований архитектурно-планировочного задания, застройщик (заказчик) до предоставления проекта на экспертизу (при необходимости проведения экспертизы) и окончательное согласование согласовывает их с органом архитектуры и градостроительства.

62. Теңіз жағалауындағы объектілерді жобалау кезінде тұрғындардың теңізге кедергісіз өтуі қарастырылады.
63. Объектiнi жобалау кезiнде ғимараттар мен орын-жайлардың сәулетiнде, сондай-ақ құрылыс жүргiзудi ұйымдастыруда мәдениет пен дәстүрлердiң ұлттық ерекшелiктерiн ескеру ұсынылады.
64. Жасыл желек қорын құру, сақтау мен көбейту мақсатында объектiлердi жобалау мен салу кезiнде, объектiнi салуға берiлген жер учаскесiн ауданының кемiнде 20 пайыз аумақты көгалдандыруға қарастыру керек.
65. Жобаларға сараптама жасауды тиісті аттестаты бар сарапшы жүзеге асырады.
66. Мемлекеттiк инвестициялардың есебiнен немесе олардың қатысуымен көтерiлетiн объектiлер, сондай-ақ қауiптiлiгi ықтимал және техникалық күрделi объектiлер бойынша әзiрленген жобалар мемлекеттiк сараптамадан өтуге жатады.
67. Объектілерді тексеру барысында сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы бекітілген жобалық (жобалық-сметалық) құжаттаманың, жобаға сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ құрылыс - монтаж жұмыстарының басталғандығы туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын орган хабарламасының бар екендігін анықтайды.
68. Көппәтерлi тұрғын үйлердi, iрi сауда және қоғамдық ғимараттарды жобалау кезiнде қоса салынған, жапсарланған және (немесе) жерасты гараждары мен автопаркингтердi қарастыру қажет.
69. Елдi мекендердi жобалау, тұрғын аудандарды қалыптастыру, қайта игерiлiп және қайта жаңартылып жатқан аумақтарды және басқа да елдi-мекендердi абаттандыру кезiнде тұрғын, қоғамдық және өндiрiстiк ғимараттарға, құрылыстар мен орын-жайларға мүгедектердiң қолжетiмдiлiгi қамтамасыз етiлуi тиiс. Тұрғын үй құрылыстары шегiнде, сондай-ақ қызмет көрсету мекемелерiнiң және еңбек ұсыну объектiлерiнiң жанында тұрақтарды жобалау кезінде мүгедектердің жеке автокөлік құралдарына арналған орындар қарастырылуы керек.
§3. Аз қабатты және жеке тұрғын үй (үй-жайлық) құрылыстарын жобалау ерекшелiктерi
70. Жеке тұрғын (үй-жайлық) құрылыстарға үй-жайлық (коттедждiк) және қоршалған құрылыс жатады, онда әрбiр тұрғын үйдiң (пәтер) өз үй-жайлық жер учаскесi болады.
Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскесiн беру нормалары Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес белгiленедi.
71. Жеке тұрғын үйдi жобалау мен салу белгiленген тәртiппен,сәулет-жоспарлау тапсырмасына, құрылыс нормаларына және осы қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке тұрғын үй құрылысы бекітілген жоба сұлбасы мен сәулеттік жоспарлы тапсырмасы болмайынша басталмайды.
Құрылыс салу барысында жоба сұлбасынан ауытқуға болмайды.

62. При проектировании объектов, расположенных на пляжной территории, предусматривается беспрепятственное обеспечение прохода жителей к морю.
63. При проектировании объектов рекомендуется учитывать национальные особенности культуры и традиций в архитектуре зданий и сооружений, а также организации застройки.
64. В целях создания, сохранения и воспроизводства зеленого фонда при проектировании и строительстве объектов необходимо предусматривать озеленение площади земельного участка, предоставленного под строительство объекта.
65. Экспертиза проектов осуществляется экспертами, имеющими соответствующий аттестат.
66. Разработанные проекты по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций или с их участием, а также по потенциально опасным и технически сложным объектам подлежат государственной экспертизе.
67. В ходе проверки объектов органом архитектурно-строительного контроля и надзора устанавливается наличие утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале производства строительно-монтажных работ.
68. При проектировании многоквартирных жилых домов, крупных торговых и общественных зданий необходимо предусматривать встроенные, пристроенные и/или подземные гаражи и автопаркинги.
69. При проектировании населенных пунктов, формировании жилых районов, благоустройстве вновь осваиваемых и реконструируемых территорий и других населенных пунктов должен обеспечиваться доступ инвалидам к жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям. При проектировании временных стоянок, размещаемых в пределах жилой застройки, а также при учреждениях обслуживания и объектах приложения труда должны предусматриваться места для личных автотранспортных средств инвалидов.
§ 3. Особенности проектирования малоэтажного
и индивидуального (усадебного) жилищного строительства
70. Под индивидуальной жилой (усадебной) застройкой подразумеваются усадебная (коттеджная) и блокированная застройка, при которой каждый жилой дом (квартира) имеют свой приусадебный земельный участок.
Нормы предоставления земельного участка для индивидуального жилищного строительства устанавливаются в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
71. Проектирование и строительство индивидуальных жилых домов осуществляются в установленном порядке согласно архитектурно-планировочному заданию, строительным нормам и настоящим Правилам.
Строительство индивидуального жилого дома не начинается без утвержденного эскизного проекта и архитектурно – планировочного задания.
В ходе строительства исключается отклонение от эскизного проекта.

72. Аз қабатты жеке құрылыс ауданында:
1) әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы объектiлердi орналастыру үшiн аумақты резервте қалдырылу;
2) көше-жол желiсi мен инженерлiк инфрақұрылымның алдымен салынуы жүзеге асырылуға тиiс.
73. Инженерлiк жабдықтардың орталықтандырылған қалалық жүйелерге қосылуы да, сонымен қатар жергiлiктi және дербес құрылыстардың жайғастырылуды да көзделуге тиіс.
74. Құрылыс, сәулеттік орындау, қоршаулар мен шарбақтарды орнатуға, белгіленген тәртіпте келісілгеннен кейін және сәулет және қала құрылысы бөлімінің рұқсатымен мына талаптардың мүлтіксіз сақталуымен ғана жол беріледі:
а) қоршауларды кірпіштен, бетоннан, өзгеде көрінбейтін материалдардан салу тек қана өнеркәсіптік кәсіпорындардың, арнаулы мекемелермен режимді объектілерді қоршауға рұқсат етіледі;
б) көппәтерлі тұрғын үй кешендерін, коттедж қалашықтарын, жеке тұрғын үйлерді қоршауға, ашық сәулеттік түрдегі биіктігі екі метрден аспайтын металл шарбақтарды қолдану арқылы;
в) мектеп, мектепке дейінгі және емдеу мекемелерінің аумақтарын ашық сәулеттік түрдегі биіктігі екі метрден астам металл шарбақтар салуға болады;
г) әкімшілік ғимараттарды, банк мекемелерін, демалыс және бос уақыт өткізу орталықтары мен өзгеде объектілерді қоршауға бөлінген аумақ шекаралары шегінде бұтадан жасалған жасыл (желек) шарбақтарды орнату қажет. Бұл ретте жасыл желектер тиісті түрде күтіп ұсталуы тиіс, қураған және арам шөптері болмауы керек, тартымды эстетикалық түрде болуы тиіс.
§4. Инженерлiк желiлермен құрылыстарды жобалау ерекшелiктерi
75. Объектiлердiң қызмет етуiн қамтамасыз ететiн таратушы және алаңiшiлiк инженерлiк желiлердi, сондай-ақ ішкі ғимараттар мен орын-жайлардың желiлерiн жобалау, ұзындығына қарамастан, инженерлiк қызметтерiнiң техникалық (жаңа қосуларға жүйе қуатының есебі және бағасы болған жағдайда) шарттарына өтеусiз негiзде сәулет және қала құрылысы органы берген сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес құрылыс салушылардың (тапсырыс берушiлердiң) тапсырысы бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте, инженерлік коммуникацияны әр пәтерге жүргізіп қосу жалпы пайдалану жерінде қарастырылады.
76. Инженерлiк желiлер мен құрылыстарды жобалауды тиiстi лицензиясы бар жобалау ұйымдары немесе жеке тұлғалар, сәулет және қала құрылысы органы берген трасса сызбаларының негiзiнде жүзеге асырады.
77. Инженерлiк желiлер мен құрылыстардың жобалары барлық сатылары мен түрлерiнде 1:500 масштабта, толыққанды және түзетiлген топографиялық түсiрiлiмде (6 айдан артық емес мерзiмге жарамды) орындалуы тиiс. Инженерлiк желiлер мен құрылыстардың әзiрленген жобалары, мiндеттi түрде сараптамадан өтуге жатады. Iздестiру материалдары (техникалық есебi бар топографиялық түсiрiлiм) сәулет және қала құрылысы органының арнайы бөлiмiне тапсырылады.

72. В районах индивидуального малоэтажного строительства необходимо:
1) резервировать территории для размещения объектов социально-бытового назначения;
2) осуществлять опережающее строительство улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры.
73. Инженерное оборудование должно предполагать как подключение к централизованным городским системам, так и устройство локальных и автономных сооружений.
74. Строительство, архитектурное исполнение, установка оград и заборов допускается только после согласования в установленном порядке и с разрешения отдела архитектуры и градостроительства с непременным соблюдением следующих требований:
а) строительство заборов из кирпича, бетона, других непрозрачных материалов разрешается только для ограждений промышленных предприятий, специальных учреждений и режимных объектов;
б) для ограждения многоквартирных жилых комплексов, коттеджных городков, индивидуальных жилых домов с применением металлических заборов с прозрачной архитектурой высотой не более двух метров;
в) для ограждения территорий школ, детских дошкольных и лечебных учреждений допускается строительство металлических заборов с прозрачной архитектурой высотой более двух метров;
г) для ограждения административных зданий, банковских учреждений, центров досуга и отдыха и иных объектов в пределах границ отведенных территорий необходимо устройство зеленой (живой) изгороди. При этом зеленые насаждения должны содержаться в надлежащем виде, исключать сорные растения, сухостой, иметь эстетический привлекательный вид.
§ 4. Особенности проектирования инженерных сетей
и сооружений
75. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений независимо от протяженности осуществляется по заказу застройщиков (заказчиков) в соответствии с техническими условиями инженерных служб (при наличии оценки к новым подключениям и расчета мощности сетей) и архитектурно-планировочным заданием, выданным органом архитектуры и градостроительства, на безвозмездной основе. При этом, вводы инженерных коммуникаций в каждую квартиру необходимо предусматривать в местах общего пользования.
76. Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется проектными организациями или физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на основе схем трасс, выданных органом архитектуры и градостроительства.
77. Проекты инженерных сетей и сооружений на всех стадиях и видах должны выполняться на полноценной и откорректированной топографической съемке (срок действия не более 6 месяцев) в масштабе 1:500. Разработанные проекты инженерных сетей и сооружений подлежат обязательной экспертизе. Проекты инженерных сооружений (насосные, подстанции и другие объекты) подлежат обязательной государственной экспертизе. Материалы изысканий (топографическая съемка с техническим отчетом) сдаются в специальную часть органа архитектуры и градостроительства.

78. Магистральдық коммуникациялардың, инженерлік инфрақұрылымның бас құрылыстарының жобалық құжаттамаларын әзірлеу, салу, пайдалану және кейін қадеге жарату кезінде, сондай-ақ аумақтарды инженерлік дайындау бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде iргелес аумақтардың мүдделерiн ескеретiн және аумақтар мен тұрғындарға қауiптi (зиянды) құбылыстар мен процестердiң әсер ету ықтималдығын болдырмайтын шешiмдер қабылдану тиiс.
79. Жобаланған инженерлiк желiлер мен құрылыстар мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының деректер базасына енгiзiлуге жатады.
9-тарау. Тұрғын-үй және тұрғын-үй емес орын-жайларды қайта
құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
80. Қосымша жер учаскесiн бөлудi (аумақты қосып берудi) немесе оның нысаналы мақсатын өзгертудi талап ететiн ғимараттар мен тұрғын үйлердегi тұрғын-үй және тұрғын-үй емес орын-жайларды қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) кезiнде, құрылыс салушы (тапсырыс берушi) қосымша жер учаскесiн беру немесе оған меншiкті жер пайдалану құқығында тиесiлi жер учаскесiнiң нысаналы мақсатын өзгерту үшiн жергілікті атқарушы органға жүгiнедi және оң шешiм қабылдаған жағдайда, жер учаскесіне тиiстi сәйкестендiру құжатын алады.
81. Қосымша жер учаскесiн бөлудi (аумақты қосып берудi) немесе оның нысаналы мақсатын өзгертудi талап етпейтiн ғимараттар мен тұрғын үйлердегi тұрғын-үй және тұрғын-үй емес орын-жайлары қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) кезiнде, орын-жайдың меншiк иесi болып табылатын құрылыс салушы (тапсырыс берушi), сәулет және қала құрылысы органынан жобалауға сәулет-жоспарлау тапсырмасын алады.
Жер учаскесi бөлінген (аумақты қосып берген) жағдайда, орын-жайдың меншiк иесi болып табылатын құрылыс салушы (тапсырыс берушi), заңнамада белгiленген тәртiппен, объектiнi пайдалануға қабылдағанға дейiн, сәулет және қала құрылысы органына объектiнiң атқарушылық топографиялық түсiрiлiмiн орындауға тапсырыс бередi және оны қағаз және электронды жеткізгіште ұсынады, аталған түсiрiлiм мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының деректер базасына енгiзiлуге жатады.
82. 1) Жалпы пайдаланымдағы және "қызыл сызық" шегiнен тыс және кондоминиумдардың ортақ үлестік меншіктегі жерлердегі және инженерлік желілерді иеліктен шығару аймағындағы кәсiпкерлiк объектiлерiнде витриналары бар кiру топтарына;
2) жасыл екпелерге арналған учаскелерде орын-жайларды;
3) ауланың, орамiшiлiк аумақты қысқарту есебiнен жапсарлас құрылыс салу қарастырылмайды.
83. Автокөлiк құралдарын орналастыру мақсатына арналған автопаркингтердi қайта құрылымдауға (қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға) рұқсат етіледі.

78. При разработке проектной документации, строительстве, эксплуатации и постутилизации магистральных коммуникаций, головных сооружений инженерной инфраструктуры, а также при проведении работ по инженерной подготовке территорий должны приниматься решения, учитывающие интересы смежных территорий и исключающие возможность воздействия опасных (вредных) явлений и процессов на территорию и население.
79. Проектируемые инженерные сети и сооружения подлежат внесению в базу данных государственного градостроительного кадастра.
Глава 9. Реконструкции (перепланировки, переоборудования)жилых и нежилых помещений
80. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании)жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик) обращается в местный исполнительный орган для предоставления дополнительного земельного участка или изменении целевого назначения участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования, и в случае положительного решения получает идентификационный документ на земельный участок.
81. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании)жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, получает в органе архитектуры и градостроительства архитектурно-планировочное задание на проектирование.
В случае отвода земельного участка (прирезки территории) застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, до приемки объекта в эксплуатацию заказывает и представляет в орган архитектуры и градостроительства исполнительную топографическую съемку объекта на бумажных и электронных носителях, которая подлежит внесению в базу данных государственного градостроительного кадастра.
82. Не предусматриваются пристройки:
1) входных групп с витринами к объектам предпринимательства на землях общего пользования и общей долевой собственности кондоминиумов за пределами красных линий и в зоне отчуждения инженерных сетей;
2) помещений на участках, предназначенных для зеленых насаждений;
3) за счет уменьшения дворовых, внутриквартальных территорий.
83. Разрешается реконструкция (переоборудование, перепланировка) автопаркингов, предназначенных для целей размещения автотранспортных средств.

10-тарау. Құрылыс
§1. Ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін күтіп ұстау
84. Ғимараттың қасбеттерін және оның конструктивтік элементтерін қайта жабдықтау және өзгерту, өзге пәтер иелеріне ыңғайсыздық тудырмауы тиіс.
85. Өзге пәтер иелерінің және тұрғындардың қауіпсіздігінің қамтамасыз ету және эстетикалық келбетін сақтау мақсатында, спутниктік антенна тұрғын үй төбесіне орнатылады. Ғимараттардың, құрылыстардың қасбет жағындағы балкондар мен лоджаларды көпқабатты тұрғын үйдің сыртқы келбетін өзгертпестен, жайластыруға рұқсат етіледі.
§2.Құрылыс алаңдарын күтіп ұстау мен жүктi тасымалдауға қойылатын талаптар
86. Құрылыс алаңының шекарасы, барлық мүдделi органдармен және қызметтермен келiсiлген және құрылыс салушымен (тапсырыс берушiмен) бекiтiлген, қолданыстағы нормалар мен ережелерге сәйкес әзiрленген құрылыстық бас жоспармен белгiленедi.
87. Құрылыс алаңы, онда орналасқан ғимараттар, уақытша құрылыстар мен имараттар сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, мемлекеттiк стандарттар мен нормативтерге, сондай-ақ облыс аумағында абаттандыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер талаптарына сәйкес келуiге тиiс.
88. Құрылыс материалдары мен құрылыс қоқыстарды тасымалдау кезiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында көлiк құралының жүк бөлiгi өту жолының ластануымен апаттық жағдайдың туындауына жол бермейтiн тиiстi арнайы материалмен жабылуы тиiс.
89. Құрылыс салушы (тапсырыс беруші) құрылыс аумағында құрылыс жүргізу кезінде мыналар көзделуі қажет:
нысанда құрылыс жүргізу уақытында қауіпсіздікті, тіршілік қаракетін, абаттандыруына кері әсерін тигізуінен сақтау, төңіректі ластамау, ыңғайлы технологиялық үрдісті және құрылысты эстетикалық қабылдау мақсатында қарастыруы қажет: құрылыстың периметрі бойынша биіктігі екі метрден кем болмайтын, боялмаған профильмен қоршауорнату;құрылыс алаңын периметрі бойынша жарықтандыру; нысанға қатысты, басты деректері көрсетілген паспорт орналастыру;техникалық шешімін ұсына отырып құрылысты бұзу;уақытша ғимараттар мен құрылымдарды орналастыру және оны ішкі алаңдағы уақытша жүйелерге қосу; ішкі және сыртқы алаңдарға уақытша инженерлік желілерді төсеу; уақытша кірме және өтпелі жолды, алаңды орналастыру, автокөліктің және арнайы көліктің дөңгелегін және шанақтарды жуу орнын жабдықтау.
Құрылыс алаңын, құрылыс басталғаннан және құрылыс нысанын пайдалануға қабылдағанға дейін тиісті дәрежеде сақтау қажет. Автокөлік және арнайы көліктердің құрылыс алаңынан таза шығуын қамтамасыз ету.
§3. Құрылыс паспорты

Глава 10. Строительство
§ 1. Содержание фасадов, зданий и сооружений
84. Переоборудование и изменение фасадов зданий и их конструктивных элементов не должны причинять неудобства другим собственникам квартир.
85. В целях обеспечения безопасности других собственников квартир и жителей, сохранения эстетического облика, спутниковые антенны устанавливаются на крышах домов. Допускается обустройство балконов, лоджий с фасадной стороны зданий, сооружений, если при этом не изменяется внешний вид многоэтажных жилых домов.
§ 2. Требования по содержанию строительных площадок и по транспортировке грузов
86. Границы строительной площадки определяются строительным генеральным планом, разработанным в соответствии с действующими нормами и правилами, согласованным со всеми заинтересованными органами и службами и утвержденным застройщиком (заказчиком).
87. Строительная площадка, расположенные на ней здания, временные строения и сооружения должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности», государственным стандартам и нормативам, а также требованиям нормативных правовых актов, регулирующих благоустройство на территории области.
88. В целях обеспечения безопасности движения при транспортировке строительных материалов и строительного мусора грузовая часть транспортного средства накрывается соответствующим специальным материалом, позволяющим исключить случаи загрязнения проезжей части и возникновения аварийной ситуации.
89. На период строительства объекта в целях обеспечения безопасности жизнедеятельности, исключения отрицательного влияния на благоустройство, недопущения выноса загрязнений, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия стройки застройщиком (заказчиком) на территории строительства необходимо предусмотреть:
установку ограждения из оцинкованного неокрашенного профиля с продольной волной высотой не менее двух метров по периметру строительных площадок;
освещение по периметру строительной площадки;
установку паспорта с указанием основных показателей объекта;
снос строений (с предоставлением технического решения);
устройство временных зданий и сооружений и их подключение к временным внутриплощадочным сетям;
прокладку временных внутриплощадочных и внеплощадочных инженерных сетей;
устройство временных подъездных дорог, проездов и площадок, оборудование мойки колес и кузовов авто и спецтранспорта.
С момента строительства до ввода в эксплуатацию объекта строительную площадку необходимо содержать в надлежащем виде, обеспечивать выезд со строительных площадок автомобильных и специальных транспортов в чистом виде.
§ 3. Паспорт строительства

90. Тапсырыс берушiлер, мердiгерлер туралы (объект құрылысы мердiгерлiк тәсiлмен болған жағдайда), жобалардың авторлары, авторлық қадағалау және технологиялық қамтамасыз етудi жүзеге асыратын тұлғалар, жүргiзiлiп жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстары туралы мәлiметтер, авторлық қадағалау, технологиялық қамтамасыз ету нәтижелерi туралы ақпарат Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» заңнамасының талаптары бойынша жүргiзiлiп жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстарына, өндiрiстiк, коммуналдық, тұрғын үй мәнiндегi құрылыс объектiлерiндегi мемлекеттiк нормативтер мен стандарттарға сәйкес Құрылыс паспорттарында көрсетіледі.
§4. Құрылысы аяқталған объектiлердi қабылдау
91. Объектiлер мен кешендердi, олардың құрылысы аяқталғаннан кейiн пайдалануға қабылдау, қайта құрылымдау, кеңейту, техникалық қайта жабдықтау, қайта өңдеу мен күрделi жөндеу Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» заңнамасымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
92. Объектiлердi пайдалануға қабылдауды, объектi толық дайын болған кезде қабылдау комиссиясы (мемлекеттiк қабылдау комиссиясы) жүргiзедi.
93. Мемлекеттiк қабылдау комиссиясын құру үшiн құрылыс салушы (тапсырыс берушi) құрылысы аяқталған объектiнi қабылдау актiсiн ресiмдеу үшiн жергілікті атқарушы органға жүгiнедi.
94. Бұл құрылыс жобасында алдын ала қарастырылған болса, толық дайын болған объектілерге iшi қапталмаған, сырланбаған, түсқағаз жапсырылмаған, егер құрылыс жобасында көзделген жағдайларда, таза еден салынбаған, санитарлық-техникалық жабдық пен құрылғылар, тұрмыстық маңыздағы электротехникалық құралдар, газ және электр ас үй плиталары, пәтерiшiлiк есiк блоктары орнатылмаған тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар жатады.
Бұл ретте объектi бойынша сыртқы әрлеу жұмысы, сондай-ақ жалпы қолдануға арналған орын-жайларда (ғимараттың кейбiр бөлiктерiнде) iшкi әрлеу жұмыстары толық көлемде орындалуы тиiс.
Мемлекеттiк қабылдау немесе қабылдау комиссиясы осы тәріздес объектiлердi қабылдауы барлық жоғарыда көрсетiлген жұмыстары аяқталғаннан кейiн пайдалануға жүзеге асырады.
Абаттандыру жөнiндегi жұмыстарды қоса алғанда, жылдың суық уақытында белгiленген жұмыс түрлерiн аяқтау мүмкiн болмаса, мердiгер және тапсырыс берушi қабылдау комиссиясына, олардың толық аяқталуы мерзiмiмен жұмыс түрiн, көлемiн көрсете отырып, кепiлдiк хатын ұсынады. Қабылдау комиссиясының актiсiнде толық көлемде оларды аяқтаудың нақты мерзiмдерiмен осындай аяқталмаған жұмыстардың түрлерi мен көлемi көрсетiледi.

90. Информация о заказчиках, подрядчиках (в случае строительства объекта подрядным способом), авторах проекта, лицах, осуществляющих авторский надзор и технический надзор, сведения о производимых строительно-монтажных работах, результатах авторского надзора, технологического сопровождения, соответствии производимых строительно-монтажных работ требованиям законодательства Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности» государственным стандартам и нормативам на строительных объектах производственного, коммунального, жилищного назначения отражается в Паспорте строительства.
§ 4. Приемка объектов завершенного строительства
91. Приемка в эксплуатацию объектов и комплексов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности».
92. Приемка в эксплуатацию объектов производится приемочной комиссией (государственной приемочной комиссией) при полной готовности объекта.
93. Для создания государственной приемочной или приемочной комиссии застройщик (заказчик) обращается в местный исполнительный орган.
94. К полной готовности объекта относятся жилые и общественные здания без внутренних облицовочных, обойных работ, устройства чистых полов, установки санитарно-технического оборудования и приборов, электротехнических приборов бытового назначения, газовых и электрических кухонных плит, внутриквартирных дверных блоков, в случаях, когда это предусмотрено проектом строительства.
При этом наружные отделочные работы по объекту, а также внутренние отделочные работы в помещениях (частях здания) общего пользования выполняются в полном объеме.
Приемка в эксплуатацию государственной приемочной или приемочной комиссиями подобных объектов осуществляется только после окончания всех вышеуказанных работ.
При невозможности завершения определенных видов работ в холодное время года, включая работы по благоустройству, подрядчик и заказчик представляют приемочной комиссии гарантийное письмо с указанием видов и объема работ со сроками их полного завершения. В акте приемочной комиссии указываются виды и объемы таких незавершенных работ с конкретными сроками их завершения в полном объеме.

95. Салынған объектiлердi пайдалануға қабылдауды мемлекеттiк қабылдау комиссиясы жүзеге асыратын жағдайда, жұмыс комиссиясын тапсырыс берушi тағайындайды.
96. Жұмыс комиссиясының өкiлеттiгi және мiндеттi құрамы Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» заңнамасымен белгiленедi.
97. Объектілер мен кешендерді пайдалануға қабылдау, жұмыс комиссиясының ескертулерін жойғаннан кейін жүзеге асырылады және мемлекеттік қабылдау комиссиясының актілерімен ресімделеді.
Ескерту. 97-тармаққа өзгертулер енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 16.08.2013 № 12/180 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
11–тарау. Жеке тұрғын үй (үй-жайлық) құрылысы §1. Жеке тұрғын үй салу
98. Жеке тұрғын үй салу бойынша құрылыс салушының (тапсырыс берушiнiң) iс-әрекетi мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен, жер учаскесiн беру туралы немесе оған меншiк немесе жер пайдалану құқығында тиесiлi жер учаскесiнде құрылыс жүргiзуге рұқсат беру туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша өтiнiш бiлдiредi;
2) жер учаскесiне құқық беретiн және сәйкестендiру құжаттарын ресiмдейдi және оларды тiркеу органдарында тiркейдi;
3) сәулет және қала құрылысы органынан жобалауға сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен техникалық шарттарды алады;
4) сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес, нобайлық жоба мен жобалау - сметалық құжаттаманы әзiрлейдi (құрылыс салушымен келісім бойынша);
5) жеке тұрғын үйдiң құрылысы аяқталғаннан кейiн (объект пайдалануға қабылданғанға дейiн), құрылыс объектiсi мен инженерлiк желiлердiң атқарушылық топографиялық түсiрiлiмiн орындайды;
6) салынған объектiнi пайдалануға қабылдау үшiн қабылдау комиссиясына ұсынады;
7) жаңа салынған жылжымайтын мүлiк объектiсiн тiркеу органдарында тiркейдi.
99. Құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жеке тұрғын үй құрылысын, тек қана инженерлік және көліктік инфрақұрылым құрылысы аяқталған соң пайдалануға береді.
100. Инженерлiк және көліктік инфрақұрылымды салу, құрылыс салушының (тапсырыс берушiнiң) қаражаты есебiнен, ерікті негiзде жүзеге асырылуы мүмкiн, бұл ретте құрылыс салушының (тапсырыс берушiнiң) қаражаты есебiнен жүзеге асырылып жатқан инженерлiк және көліктік инфрақұрылым объектiсiн салу жобасы сәулет және қала құрылысы органымен келісілуі тиiс.
101. Жеке тұрғын үй құрылысын салу кезiнде іргелес аумақтарда тыныс-тiршiлiк қызметінің қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, ыңғайлы технологиялық үдерісті және құрылыс алаңының эстетикалық түрге енгізу мақсатында құрылыс салушы (тапсырыс берушi) жер учаскесiн қоршайды және өзге де іс-шараларды жүзеге асырады.

95. В случаях, когда приемка в эксплуатацию построенных объектов должна осуществлятся государственной приемочной комиссией, заказчиком назначается рабочая комиссия.
96. Полномочия и обязательный состав рабочих комиссий определяется законодательством Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности».
97. Приемка объектов и комплексов в эксплуатацию осуществляется после устранения замечаний рабочей комиссии и оформляется актом государственной приемочной комиссии.
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными решением Мангистауского областного маслихата от 16.08.2013 № 12/180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Индивидуальное (усадебное) жилищное строительство
§ 1. Строительство индивидуального жилого дома
98. Действия застройщика (заказчика) по строительству индивидуального жилого дома осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в местный исполнительный орган с письменным заявлением о предоставлении земельного участка в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан;
2) оформление правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок и их регистрация в регистрирующем органе;
3) получение архитектурно-планировочного задания на проектирование и технических условий в органе архитектуры и градостроительства;
4) разработка эскизного проекта и проектно-сметной документации (по согласованию с застройщиком) согласно архитектурно-планировочному заданию;
5) выполнение исполнительной топографической съемки объекта строительства и инженерных сетей по завершении строительства индивидуального жилого дома (до приемки объекта в эксплуатацию);
6) представление построенного объекта приемочной комиссии для приемки в эксплуатацию;
7) регистрация вновь построенного объекта недвижимости в регистрирующем органе.
99. Застройщик (заказчик) вводит в эксплуатацию индивидуальное жилое домостроение только после завершения строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур.
100. Строительство инженерной и транспортной инфраструктуры может осуществляться за счет средств застройщиков (заказчиков) на добровольной основе, при этом проект строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур, осуществляемого за счет средств застройщиков (заказчиков), согласовывается с органом архитектуры и градостроительства.
101. В период строительства индивидуального жилого дома в целях обеспечения безопасности жизнедеятельности на прилегающих территориях, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия строительной площадки застройщик (заказчик) ограждает земельный участок и осуществляет иные мероприятия.

102. Топографиялық және атқарушылық түсiрiлiмдер сәулет және қала құрылысы органына ұсынуға жатады.
§2. Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйдi қабылдау
103. Жаңа салынған жеке тұрғын үйлерді барлық құрылыс – монтаж жұмыстары аяқталғаннан кейiн, жобаға сәйкес қабылдау комиссиясы пайдалануға қабылдайды.
104. Жеке тұрғын үйдi қабылдау Қабылдау комиссиясының актiлерiмен ресiмделедi.
105. Қабылдау комиссиясының актiсi тапсырыс берушiнiң жеке тұрғын үйге жеке меншiк құқығын тiркеу үшiн негiз болып табылады.
12-тарау. Уақытша құрылысты орналастыру
§1. Тұрғындарға тиесiлi көлiк құралдарын сақтау мен
оларға қызмет көрсетуге арналған құрылыстарды орналастыру
106. Автопаркингтердi, гараждар мен автотұрақтарды жобалау мен салу Бас жоспарға, қала құрылысы регламенттерi, құрылыс нормалары және ережелердiң, экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды сақтай отырып, осы қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
107. Стационарлық авто жанар-жағар май құю және техникалық қызмет көрсету станциясы газбен жабдықтау туралы Қазақстан Республикасының бекiтiлген қолданыстағы заңнамасына және қала құрылысының құжаттамаларына сәйкес орналастырылады.
108. Стационарлық авто жанар-жағар май құю және техникалық қызмет көрсету станциясы құрылыс нормалары және ережелері, санитарлық, экологиялық және өртке қарсы талаптары сақтала отырып, ыңғайлы көлік кіреберістері ұйымдастырылған магистральдарда, арнайы бөлінген алаңдарда орналастыруы тиіс.
§2. Уақытша сауда объектiлерiн орналастыру
109. Ортақ пайдаланудағы жерден жер учаскелерi, азаматтар мен заңды тұлғалардың ортақ пайдалануына нұқсан келтiрмей, жеңiл үлгiдегi құрылыстарды (caудa жасайтын шатырларды, киоскiлердi, жарнама құрылғыларын және басқа да сервис объектiлерiн) орналастыруы үшiн уақытша жер пайдалануға берiлуi мүмкiн. Бұл ретте ортақ пайдаланудағы жер құрамынан базарлар, ақылы автотұрақтар, оның iшiнде жол жиектерінде (көшелер, өткелдер, қоғамдық көлік аялдамалары)орналастыруға учаске берiлмейдi.
110. Алып тасталды - Маңғыстау облыстық мәслихатының 05.02.2014 № 14/217 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13-тарау. Инженерлiк желiлердi және құрылыстарды жөндеу мен салуға, шағын сәулет нысандарын және ресiмдеу мен абаттандырудың басқа да бөлiктерiн орнатуға байланысты, аумақ жерлерiн қазу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу тәртiбi
111. Қала шаруашылығы элементтерінің бұзылуына байланысты инженерлік желілер мен құрылыстарға жөндеу және шағын сәулет нысандарын қалалық безендіру мен абаттандырудың басқа да элементерін орнату жұмыстарын жүргізу үшін қалалық аумақты қазу, жол жабындыларының, аяқ жолдардың, көгалдардың және басқа да объектілерді бұзу бұл туралы жергілікті атқарушы органды (әкімдік) хабардар еткеннен кейін жүзеге асырылады.

102. Топографическая и исполнительная съемки подлежат представлению в орган архитектуры и градостроительства.
§ 2. Приемка завершенного строительством индивидуального жилого дома
103. Вновь построенные индивидуальные жилые дома после выполнения всех строительно-монтажных работ принимаются в эксплуатацию приемочной комиссией согласно проекту.
104. Приемка в эксплуатацию индивидуального жилого дома оформляется актами приемочной комиссии.
105. Акт приемочной комиссии служит основанием для регистрации заказчиком права собственности на индивидуальный жилой дом.
Глава 12. Размещение временных сооружений
§ 1. Размещение сооружений для хранения и обслуживания
транспортных средств, принадлежащих населению
106. Проектирование и строительство автопаркингов, гаражей и автостоянок осуществляется в соответствии с генпланом, градостроительными регламентами и настоящими Правилами с соблюдением строительных норм и правил, экологических, санитарных и противопожарных требований.
107. Стационарные автозаправочные станции и станции технического обслуживания располагаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о газоснабжении и утвержденной градостроительной документации.
108. Стационарные автозаправочные станции и станции технического обслуживания должны располагаться на специально отведенных площадках, на магистралях с организацией удобных транспортных подъездов, с соблюдением строительных норм и правил, санитарных, экологических и противопожарных требований.
§ 2. Размещение временных торговых объектов
109. Земельные участки из земель общего пользования предоставляются гражданам и юридическим лицам во временное землепользование под размещение сооружений облегченного типа (торговые палатки, киоски, рекламные сооружения и другие объекты сервиса) без ущерба для общего пользования. Не предоставляются участки из состава земель общего пользования, в том числе на обочинах дорог (улиц, проездов, остановках общественного транспорта), для размещения рынков, платных автостоянок (автопарковок).
110. Исключен решением Мангистауского областного маслихата от 05.02.2014 № 14/217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Порядок производства работ по вскрытию территорий, связанных с ремонтом и строительством инженерных сетей и сооружений, с устройством малых архитектурных форм и других элементов оформления и благоустройства
111. Производство работ по ремонту и строительству инженерных сетей и сооружений, устройству малых архитектурных форм и других элементов городского оформления и благоустройства, связанных со вскрытием городских территорий, разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства осуществляется после извещения об этом местного исполнительного органа (акимата).

112. Жалпы пайдаланудағы жол жабындыларын қазу, алаңдарды, жалпы пайдаланымдағы көшелердi, аудандар мен басқа да орындарды қазу бойынша жұмыстары мүдделi қызметтермен келiсiмдер бар болған жағдайда жүргiзiледi.
113. Инженерлік желілерде шұғыл қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді қажет ететін апот кезінде: жол жабындыларын аршу, көшелердi, алаңдар мен жалпы қолданыстағы басқа да орындарды қазу дереу тиісті қызметтерге хабарланады.
114. Инженерлiк желiлер мен имараттарды бұзылудан сақтау және қажеттi шараларын алу үшін мүдделі тұлға жұмыс басталмай тұрып,жергілікті атқарушы органға (әкімдікке) хабарлайды:
а) алдағы жүргiзiлетiн жұмыстар орнына пайдаланушы ұйымның өкiлдерiн шақырады;
б) олармен бiрге қолданыстағы желiлер мен құрылыстың дәл нақты орналасуын белгiлейдi;
в) олардың толық сақталуына шаралар қабылдайды.
Пайдаланушы ұйымның басшылары, жұмыс жүргізілетін орнына өкiлдерiнiң келуiн қамтамасыз етедi және жұмыс жүргізу кезiнде, өздерiне тиесiлi желiлер мен құрылыстың сақталуын қамтамасыз етудiң жазбаша түрдегі түбегейлі шарттарын бередi.
Пайдаланушы ұйымдардың өкілдері жұмыс жасайтын алаңда, байланыс желiлерiн, электр кабельдерiнің, басқа да инженерлiк желiлердi өткiзу орындары мен жұмыстар жүргiзiлетiн учаскелердегi қорғалатын аймақтарды көрсетеді, олар белгі қазықтар және ленталармен белгіленеді және сол өкілдерімен және рұқсат алушымен қол қойылғансызбаға енгізіледі.
115. Мүдделі тұлға құрылыс немесе жөндеу жұмыстарын бастағанға дейiн мыналарды орындайды:
1) қоршау қазудың жоспарланған шекаралары бойынша ақпараттар ілуді және тиісті үлгiдегi белгiлердi орнатуға дайындайды;
2) көлiк қозғалысы орындарында (мүмкiн болған жағдайда) тиiстi қоршаулар мен жол жүру белгiлерiн орнату арқылы, көлiк қозғалысы үшiн өтпе жолдар дайындайды;
3) жаяу жүргiншiлер қозғалысы орындарында жаяу жүргiншiлерге арналған көпiршелер дайындайды және айнама жолды дайындайды және түнгi уақытта қазылған учаскелерде жарықтандыруды қамтамасыз етедi;
4) механизмдер жұмыс істейтін аймақта жасыл желектер бар болса, олардың сақталуын кепiлдендiретiн және құбырлар мен құдықтарға қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн жабық қалқандармен қоршайды;
5) инженерлiк желiлердiң сақталуын және нөсер кәрiздерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету бойынша шара қабылдайды.
116. Қазу кезiнде өту жолдарының жабылуын талап ететiн айналып өту жолдары, тиісті анық белгiлермен көрсетiледi. Автокөлiк бағыттарын өзгерту қажет болған жағдайда тапсырыс берушi, жергілікті атқарушы органмен және ішкі істер органымен (жол полициясы) келiсе отырып, азаматтарға бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.

112. Работы по вскрытию дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей и других мест общего пользования производятся при наличии согласований с заинтересованными службами.
113. При авариях на инженерных сетях, требующих безотлагательного производства восстановительных работ: вскрытие дорожных покрытий, разрытие улиц, площадей и других мест общего пользования - немедленно извещаются соответствующие службы.
114. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений,заинтересованное лицо извещает местный исполнительный орган (акимат)до начала работ:
а)приглашает на место предстоящих работ представителей эксплуатирующих организаций;
б) устанавливает совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений;
в) принимает меры к их полной сохранности.
Руководители эксплуатирующих организаций обеспечивают явку своих представителей к месту производства работ и дают исчерпывающие письменные условия обеспечения сохранности принадлежащих им сетей и сооружений при производстве работ. Представители эксплуатирующих организаций указывают места прохождения линий связи, электрических кабелей, прочих инженерных сетей и их охранные зоны на участках проведения работ, которые обозначены сигнальными кольями и лентами, нанесены на схемах, подписанных данными представителями и получателем.
115. До начала строительных или ремонтных работ заинтересованное лицо выполняет следующее:
1) готовит к установке по планируемым границам разрытия ограждения, информационные вывески и знаки установленного образца;
2) в местах движения транспорта (при наличии возможности) готовит проезды для движения транспорта с установкой соответствующих ограждений и дорожных знаков;
3) в местах движения пешеходов подготавливает обходы, пешеходные мостики с поручнями и обеспечивает освещение участка разрытия в ночное время;
4) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов ограждает их глухими щитами, гарантирующими сохранность и обеспечивающими доступ к лоткам и колодцам;
5) принимает меры к обеспечению сохранности инженерных сетей, бесперебойной работы ливневой канализации.
116. При разрытиях, требующих закрытия проездов, соответствующими знаками ясно обозначается объезд. При необходимости изменения маршрутов автотранспорта заказчик согласовывает их с местным исполнительным органом и органом внутренних дел (дорожная полиция) с извещением граждан через средства массовой информации.

117. Жетiлдiрiлген жабындысы, жасыл желегі бар көшелер мен алаңдардағы жерасты құрылысын төсеу және қайта орнату, мүмкiндiгiнше жабындылар мен жасыл желектерді бұзбастан жабық тәсiлмен («тесу» көлденең бұрғылау әдiсiмен) жүргiзiледi.
Төсеудің ашық тәсіліне шағынаудандардың ішінде, абаттандырылмаған көшелер мен алаңдарда, сондай-ақ қайта құрылымдау кезінде жол беріледі.
118. Жұмыстарды орындау орнына құрылыс материалдарын жеткiзу, жұмыс басталғанға дейiн жүргiзiледi. Құрылыс материалдарын жинақтау орны қолданыстағы құрылыстың, абаттандыру элементтерiнiң бұзылуы мен аумақтың ластануын жоюды, көлiк қозғалысы мен жаяу жүргiншiлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуді есепке ала отырып белгiленедi.
119. Көшелерде, алаңдар мен басқа да абаттандырылған аумақтарда жер асты коммуникацияларын өткiзу үшiн орлар мен шұңқырларды қазу мынадай шарттарды сақтай отырып, жүргiзiледi:
1) жұмыстар жұмыс жүргізу жобасына сәйкес шағын учаскелерде орындалады;
2) келесi учаскедегi жұмыстар, қалпына келтiру жұмыстары мен аумақты тазалау жұмыстарын қоса алғанда, алдыңғы жұмыстардың барлығы аяқталғаннан кейiн басталады;
3) таңдалған орлар мен шұңқырлардан қазылып алынған қатты жабынды мен топырақ бөліктері дереу жұмыс орнынан шығарылып әкетіледі;
4) уақытша пайдаланымдағы және іргелес аумақ қанағаттанарлық жағдайда күтіп ұсталады, сондай-ақ жұмыс жүргізілген учаскеден (құрылыс алаңдарынан) ластау шығарылымы мен таралуын болдырмау жөнiндегi iс-шаралар көзделеді;
5) жасыл желектер, жерасты құдықтарының қақпақтары, су ағатын торлар мен жинақтағыштар топырақпен немесе құрылыс материалдарымен жабылып тасталмайды.
6) егер жердi қазған кезде, жобада көрсетiлмеген жерасты коммуникациялар анықталған жағдайда, рұқсат алушы аталған коммуникация тиесiлi кәсiпорынның, жеке тұлғалардың өкілдерімен сәулеттiк органның өкілін шақырады.
120. Егер инженерлiк желiлердi төсеу орындарында қатты жабындылардың бұзылуы, отыруы пайда болған жағдайда рұқсат алушы мүдделі тараптардың келісімі бойынша бұзылған орындарға жөндеу жүргізіп, қайта қалпына келтiредi.
121. Барлық инженерлiк желiлер мен осылар құрылысының атқарылған түсiрiлiмi, бiр данада сәулет және қала құрылысы органына ұсынылады және мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының деректер базасына енгiзуге жатады.
14-тарау. Инженерлiк желiлер мен құрылымдардағы апаттарды жою бойынша қалпына келтiру жұмыстары
122. Өндiрiстiң тоқтап қалуына себеп болған жерасты инженерлiк желiлер мен құрылыстар бұзылған кезде, жазатайым оқиғада, пайдалануында осы құрылыстары бар ұйымдардың басшылары немесе басқа да уәкiлеттi өкiлдерi апат туралы дабыл алғаннан кейiн мынадай iс-шаралар жүргiзедi:

117. Прокладка и переустройство подземных сооружений на улицах и площадях, имеющих усовершенствованное покрытие, зеленые насаждения, производятся по возможности закрытым способом ("проколом", методом горизонтального бурения) без повреждения покрытия и зеленых насаждений. Открытый способ прокладки допускается внутри микрорайонов, на неблагоустроенных улицах и площадях, а также при реконструкции и капитальном ремонте.
118. Доставка строительных материалов к месту выполнения работ производится до начала выполнения работ. Место складирования строительных материалов устанавливается с учетом обеспечения безопасности движения транспорта и пешеходов, исключения возможности уничтожения, повреждения существующих сооружений, элементов благоустройства и загрязнения территории.
119. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются на коротких участках в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках начинаются после завершения всех работ на предыдущих участках, включая восстановительные работы и уборку территорий;
3) снятые фрагменты твердого покрытия и грунт, выбранный из траншей и котлованов, вывозятся с места работ немедленно;
4) временно используемая и прилегающая территории содержатся в удовлетворительном состоянии, также предусматриваются мероприятия по исключению выноса и распространения загрязнений с участка производства работ (стройплощадки);
5) не засыпаются землей или строительными материалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки и лотки;
6) если при разрытии обнаружены подземные коммуникации, не обозначенные в проекте, заказчик (застройщик) уведомляет представителей предприятий, физических лиц, которым принадлежат данные коммуникации, и представителя органа архитектуры.
120. В случае появления просадок, разрушения твердого покрытия в местах прокладки инженерных сетей получатель по соглашению заинтересованных сторон производит ремонт и восстанавливает.
121. Исполнительные съемки всех инженерных сетей и их сооружений в одном экземпляре предоставляются органу архитектуры и градостроительства и подлежат внесению в базу данных государственного градостроительного кадастра.
Глава 14. Восстановительные работы по ликвидации аварий
инженерных сетей и сооружений
122. При повреждениях подземных инженерных сетей и сооружений, послуживших причиной остановки производства, несчастных случаев, руководители или другие полномочные представители организации, в эксплуатации которой находятся эти сооружения, после получении сигнала об аварии проводят следующие мероприятия:

1) қалпына келтіру жұмыстарын үшін дереу тиісті инженерлік қызметтердің аппаттық бригадасын шақырады;
2) абаттандыру қызметiне, жол полициясына, өртке қарсы қызметке, сондай-ақ апат болған орында сабақтас жерасты шаруашылығы бар басқа да ұйымдарға апат туралы хабарлайды. Ал қоршаған ортаға шығын келтiрген жағдайда, жоғарыда көрсетiлген ұйымнан басқа қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi органға, ал апат су құбырларында және/немесе кәрiздiк желiлерде болған жағдайда, санитарлық-эпидемиологиялық қызметке хабардар етiледi.
Егер үлкен апат түнгi уақытта орын алса, телефонхат апаттың алдын алу және жоюды ұйымдастыру жөнiндегi органға, апатты жою жөнiндегi ұйымның iс-әрекетiн үйлестiру үшiн жергілікті атқарушы органның тиісті қызметіне жіберіледі.
123. Апатты жою бойынша жұмыстар өтпе жолдардың жабылуын талап еткен жағдайда, жергілікті атқарушы орган ішкі істер органына (жол полициясы және басқа да құрылымдары) өтпе жолдарды уақытша жабу және айналып өту белгілерін орнатуды ұсыныс енгізеді, сондай-ақ зақымдалған желiлердiң иелерiнен бұзылуды жою мерзiмiн анықтау жөнiнде шаралар қабылдайды.
124. Апаттық салдарды жою жөнiндегi жұмыстар инженерлiк желiлер мен құрылыстың зақымдануына жол берген ұйымға жүктеледi, сондай–ақ тиісті қалалық инженерлік қызметке жүктеледі.
3-бөлiм. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң жүзеге асырылуын бақылау
125. Сәулеттiк, қала құрылыстық және құрылыстық қызметтiң жүзеге асырылуын бақылау Бас жоспарға және өзге де бекiтiлген қала құрылыстық құжаттамаларға, сондай-ақ осы қағидаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған.
4-бөлiм. Аумақта құрылыс салу қағидасының ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілік
126. Осы қағиданың ережелерін бұзғаны үшін жауапкершiлiк Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес белгiленедi.

1) немедленно вызывают аварийную бригаду соответствующих инженерных служб для восстановительных работ;
2) уведомляют об аварии службы благоустройства, дорожную полицию, противопожарную службу, а также другие организации, имеющие смежное подземное хозяйство у места аварии. Кроме указанных организаций, в случае нанесения ущерба окружающей среде уведомляется орган по охране окружающей среды, в случае аварии на водопроводных и/или канализационных сетях - санитарно-эпидемиологическая служба.
Если крупная авария произошла в ночное время, телефонограмма передается в органы по организации предупреждения и ликвидации аварий, в соответствующую службу местного исполнительного органа для координации действий организаций по ликвидации аварии.
123. В случаях, когда работы по ликвидации аварии вызывают закрытие проезда, местный исполнительный орган вносит предложения в органы внутренних дел (дорожная полиция и другие структуры) о временном закрытии проездов и установлении объездных знаков, а также принимают меры по вопросу определения сроков устранения с владельцами поврежденных сетей.
124. Работы по ликвидации последствий аварии возлагаются на организацию, допустившую повреждение инженерных сетей и сооружений, а также соответствующие городские инженерные службы.
Раздел 3. Контроль за осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
125. Контроль за осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности направлен на обеспечение реализации государственной политики в области архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с генеральным планом и иной утвержденной градостроительной документацией, а также настоящими Правилами.
Раздел 4. Ответственность за нарушение положений Правил
застройки территории
126. Ответственность за нарушение положений настоящих Правил устанавливается в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.