Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша автокөлік құралдарының қозғалысын ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 11 наурыздағы № 162 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 наурызда № 8395 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 12 қарашадағы № 372 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Көлік министрінің м.а. 12.11.2024 № 372 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.09.2021 № 490 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында автокөлік құралдарының қозғалысына шектеу енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Б.Ш. Әбішев) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша автокөлік құралдарының өтуіне бақылауды, сондай-ақ енгізіліп жатқан шектеулер есебімен ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (З.С. Сағынов):
1) Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары пайдаланушыларының назарына, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы көктемгі кезеңде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының қозғалысын ұйымдастыру туралы мәліметті жеткізуді;
2) Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында енгізілетін шектеулерге сәйкес тиісті уақытша жол белгілерін орнатуды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуын қамтамасыз етсін.
4) бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін ресми түрде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-қоры мен ПБМҚ орналастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Р.В. Склярға жүктелсін.

Об организации движения автотранспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 марта 2013 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2013 года № 8395. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта РК от 12.11.2024 № 372.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта РК от 12.11.2024 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.09.2021 № 490 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Ввести на автомобильных дорогах общего пользования республиканского значения Республики Казахстан ограничение движения автотранспортных средств, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Абишев Б.Ш.) в установленном порядке обеспечить контроль за проездом автотранспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения Республики Казахстан, а также выдачу специальных разрешений на проезд тяжеловесных автотранспортных средств с учетом вводимых ограничений.
3. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сагинов З.С.) обеспечить:
1) доведение до сведения пользователей автомобильных дорог общего пользования республиканского значения Республики Казахстан, в том числе через средства массовой информации, об организации движения
автотранспортных средств по территории Республики Казахстан в весенний период;
2) установку соответствующих временных дорожных знаков в соответствии с вводимыми ограничениями на автомобильных дорогах общего пользования республиканского значения Республики Казахстан;
3) представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан;
4) после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на ИПГО.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Скляра Р.В.

5. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ К. Қасымов
2013 жылғы 11 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
________________ В. Божко
2013 жылғы 19 наурыз
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрінің
2013 жылғы 11 наурыздағы
№ 162 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында автокөлік құралдарының қозғалысын ұйымдастыру
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.08.2019 № 650 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша автокөлік құралдарының қозғалысын ұйымдастыру (бұдан әрі – қозғалысты ұйымдастыру) "Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау қағидалары мен шарттарын, тізбесін, олардың атаулары мен индекстерін, оның ішінде қорғаныстық мақсатта пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 315 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11402 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Халықаралық және республикалық маңыздағы жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесі, олардың атаулары мен индекстері, оның ішінде қорғаныстық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбесіне сәйкес ұйымдастырылады.
Қозғалысты ұйымдастыру кезінде қозғалысты ұйымдастырудың 1-қосымшасында көрсетілген, уақытша қозғалысты шектеудің жыл сайынғы қолданылу мерзімдеріне сәйкес жеке білікке түсетін жүктемесі 8 тоннадан артық автокөлік құралдарының қозғалысына көктемгі кезеңде шектеу енгізіледі.
Көктемгі кезеңде:
1) халықаралық келісімдерге сәйкес жүктердің және жолаушылардың халықаралық тасымалдарын жүзеге асыратын;
2) төтенше жағдайларды жою және алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыратын;
3) зардап шеккен адамдарға гуманитарлық көмек көрсетуді жүзеге асыратын;
4) азық-түліктерді тасымалдауды жүзеге асыратын;
5) жолаушылар мен багаж тасымалын жүзеге асыратын;
6) дәрі-дәрмектерді тасымалдауды жүзеге асыратын;
7) мердігер ұйымдарға реконструкциялау жұмыстарын жүргізу үшін берілген учаскелердегі жол-құрылыс жұмыстарын жүзеге асыратын;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН":
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________ К Касымов
11 марта 2013 года
"СОГЛАСОВАН":
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
______________ В. Божко
19 марта 2013 года
Приложение
к приказу Министра
индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 650
Организация движения автотранспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения Республики Казахстан
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.08.2019 № 650 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Организация движения автотранспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения Республики Казахстан (далее – организация движения) осуществляется согласно Перечню, наименованию и индексам автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, в том числе перечня автомобильных дорог оборонного пользования, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 315 "Об утверждении Правил и условий классификации, перечня, наименования и индексов автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, в том числе перечня автомобильных дорог оборонного пользования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11402, опубликованный 1 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
При организации движения, в весенний период, вводится ограничение движения автотранспортных средств с нагрузкой на одиночную ось свыше 8 тонн, согласно срокам ежегодного действия временных ограничений движений, указанным в приложении 1 к организации движения.
В весенний период ограничения не распространяются на автотранспортные средства:
1) осуществляющие международные перевозки грузов и пассажиров в соответствии с международными соглашениями;
2) осуществляющие мероприятия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
3) осуществляющие гуманитарную помощь пострадавшим;
4) осуществляющие перевозку пищевой продукции;
5) осуществляющие перевозку пассажиров и багажа;
6) осуществляющие перевозку медикаментов;
7) осуществляющие дорожно-строительных работы, на участках переданных подрядным организациям для проведения работ по реконструкции;

8) қарулы күштері, басқа әскери күштер және әскери қалыптастыру, және әскери тасымалдауларды жүзеге асыратын автокөлік құралдарына шектеулер таратылмайды.
2. Қозғалысқа уақытша шектеу енгізу кезеңінде Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша жүріп өту кезінде рұқсат етілетін автокөлік құралдарының осьтік массасының ең көп сомасы қозғалысты ұйымдастырудың 2-қосымшасында көрсетілген мәнінен аспауы тиіс.
Қазақстан Республикасының
жалпы пайдаланымдағы
республикалық маңызы бар
автомобиль жолдары
бойынша автокөлік
құралдарының қозғалысын
ұйымдастыруға
1-қосымша
Көктемгі кезеңде қозғалысты шектеудің жыл сайынғы қолданылу мерзімдері
Тиісті жылдың 23 наурызынан 1 мамырына дейін, мынадай облыстарда шектеу енгізіледі:
1) Ақмола облысы
2) Ақтөбе облысы
3) Шығыс Қазақстан облысы
4) Батыс Қазақстан облысы
5) Қарағанды облысы (Қарағанды аймағы)
6) Қостанай облысы
7) Павлодар облысы
8) Солтүстік Қазақстан облысы
Тиісті жылдың 1 наурызынан 1 сәуіріне дейін, мынадай облыстарда шектеу енгізіледі:
1) Алматы облысы
2) Атырау облысы
3) Жамбыл облысы
4) Қарағанды облысы (Жезқазған аймағы)

8) вооруженных сил, других войск и воинских формирований, а так же осуществляющих воинские перевозки.
2. Максимальные суммы осевых масс автотранспортных средств, допустимых при проезде по автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения Республики Казахстан в период временного ограничения движения не должны превышать значения согласно приложению 2 к организации движения.
Приложение 1
к Организации движения
автотранспортных средств по
автомобильным дорогам общего
пользования республиканского значения
Республики Казахстан
Сроки ежегодного действия временных ограничений движения в весенний период
Ограничения вводятся с 23 марта по 1 мая соответствующего года в следующих областях:
1) Акмолинская область
2) Актюбинская область
3) Восточно-Казахстанская область
4) Западно-Казахстанская область
5) Карагандинская область (Карагандинский регион)
6) Костанайская область
7) Павлодарская область
8) Северо-Казахстанская область
Ограничения вводятся с 1 марта по 1 апреля соответствующего года в следующих областях:
1) Алматинская область
2) Атырауская область
3) Жамбылская область
4) Карагандинская область (Жезказганский регион)

5) Қызылорда облысы
6) Маңғыстау облысы
7) Түркістан облысы
Қазақстан Республикасының
жалпы пайдаланымдағы
республикалық маңызы бар
автомобиль жолдары
бойынша автокөлік
құралдарының қозғалысын
ұйымдастыруға
2-қосымша
Қозғалысты уақытша шектеу кезеңінде Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша жүруге рұқсат етілген автокөлік құралдарының білік салмағының ең көп сомасы
Жеке біліктің жүктемесі, тонна
Білік арасындағы арақашықтық, м
Жүк, арнайы және мамандандырылған автомобильдердің, тіркемелер және жартылай тіркемелердің білік салмағының ең үлкен жиынтығы, тонна
Қосалқы білік
Үштік білік
үш біліктен көп немесе тәуелсіз біліктер тобының әр білігіне түсетін жүктеме
8
1 метрге дейін
10

5) Кызылординская область
6) Мангистауская область
7) Туркестанская область
Приложение 2
к Организации движения
автотранспортных средств по
автомобильным дорогам общего
пользования республиканского значения
Республики Казахстан
Максимальные суммы осевых масс автотранспортных средств, допустимые при проезде по автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения Республики Казахстан в период временного ограничения движения
Нагрузка одиночной оси, тонн
Расстояние между осями
Максимальная сумма осевых масс грузовых, специальных и специализированных автомобилей, прицепов и полуприцепов, тонн
Сдвоенных осей
Строенных осей
с более тремя осями или группой независимых осей нагрузка на каждую ось
8
до 1 метра
10

14,4
4,8
1 метрден қоса алғанда 1,3 метрге дейін
12,0
16,8
5,6
1,3 метрден қоса алғанда 1,8 метрге дейін
13,2
19,2
6,4
1,8 метрден қоса алғанда 2 метрге дейін
14,4
21,6
7,2
Ескертпе: автокөлік құралдарының жалпы рұқсат етілетін массасы "Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11009 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген, автокөлік құралдарының рұқсат етілетін жалпы массасынан 20%-ға төмендету арқылы айқындалады.

14,4
4,8
от 1 метра включительно до 1,3 метра
12,0
16,8
5,6
от 1,3 метра включительно до 1,8 метра
13,2
19,2
6,4
от 1,8 метра до 2 метров
14,4
21,6
7,2
Примечание: допустимая общая масса автотранспортных средств определяется путем снижения на 20 % от допустимой обшей массы автотранспортных средств, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11009, опубликованный 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").