Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 24 шілдедегі № 219-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 тамызда № 8681 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Аймақаралық деңгейдегі желілер арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің кірістерді, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін бөлектеп есепке алуды жүргізу Ережесін
бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2004 жылғы 6 қазандағы № 417-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3140 нөмірмен тіркелген);
2) "Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 5 ақпандағы № 30-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5557 нөмірмен тіркелген) Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 7-тармағының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и другие услуги
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 июля 2013 года № 219-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2013 года № 8681. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и другие услуги.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 6 октября 2004 года № 417-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и другие услуги" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3140);
2) пункт 7 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 5 февраля 2009 года № 30-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5557).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті (Қ.Т. Көккөзова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынуды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелерінің аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға М. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
_______________ Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің міндетін атқарушы
__________________________ М. Құсайынов
2013 жылғы 8 тамыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 24 шілдедегі
№ 219-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді.

3. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Коккозова К.Т.) обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический департамент (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений, территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства по статистике
Республики Казахстан
______________ Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
8 августа 2013 год
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 июля 2013 года № 219-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных
активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной электрической
сети и другие услуги
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и другие услуги (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларды әзірлеудің негізгі мақсаты ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді және басқа да қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің (бұдан әрі – субъектілер) экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін реттелiп көрсетілетін қызметтердiң түрлерi бойынша және өзге де қызмет бойынша тұтас алғанда кiрiстердi, шығындар мен тартылған активтердi бөлек есепке алуын жүргiзу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындау болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Субъектілер қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
4. Бөлек есепке алуды жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәліметтер ұсына отырып, көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы деректерді жинау және қорыту жүйесін білдіреді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бөлек есептің негізгі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығы;
2) кірістердің, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің өздері байланысты сол бір қызметтер түрлерімен себеп-салдарлық байланысы;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттелетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу кезіндегі ашықтығы.
6. Бөлек есеп осы Қағидаларға сәйкес кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің түрлері бойынша бөлуге қажетті бөлшектеу деңгейін қамтамасыз етуге тиісті бухгалтерлік және басқарушылық есептің бастапқы құжаттарына негізделуі тиіс. Осы Қағидалар субъектілердің белгілеген қаржылық және салықтық есеп ұсынуының тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
7. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар мен активтердің қолданысқа енгізілу дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основной целью разработки Правил является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и другие услуги (далее – субъекты) раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности для установления экономически обоснованных тарифов.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
4. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду оказываемых услуг с представлением сведений в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
6. Раздельный учет основывается на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Данные Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности субъектами.
7. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;

2) бөлу коэффициенті - қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлуге арналған бөлу базасын қолданудың нәтижесінде алынған жанама, бірлескен немесе жалпы шығындардың немесе активтердің үлесі;
3) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын шығындар, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді;
4) бірлесіп қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын қолданысқа енгізілген активтер, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызметтер ұсынудағы қолданысқа енгізілу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
5) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан да қызметтер ұсынуда олардың іске қосылу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
6) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан да уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінеді;
7) қолданысқа енгізілген активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсыну үшін пайдаланылатын субъектінің негізгі құралдары;
8) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ белгілі бір қызметтер көрсетуде олардың қолданысқа енгізілу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
9) қызметтерге жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
10) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызмет ұсынуға тікелей себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жатқызылуы мүмкін;
11) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жатқызылуы мүмкін;

2) коэффициент распределения - доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами;
3) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
4) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
5) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
6) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
7) задействованные активы - основные средства субъекта, используемые для предоставления всех видов услуг;
8) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг определяется на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
9) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
10) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
11) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;

12) себеп-салдарлық байланыс негізінде бөлу – реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді шығындардың, кірістердің және қолданысқа енгізілген активтердің белгілі бір қызметтермен байланысын, пайда болу себептерін алдын ала зерттеу негізінде бөлу.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Субъектілердің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібі
8. Субъектілер бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес осы Қағидалар айқындаған тәртiппен табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтер түрлерi бойынша кiрiстердi, шығындар мен тартылған активтердi бөлек есепке алуын жүргізу әдiстемесiн әзірлейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бөлу базасы ретінде субъекті көрсетілген қызметтердің көлемін нақты түрінде не осы қызметтерден түсетін кірістерді таңдайды.
10. Қызметтер көрсетуден алынған кіріс реттеліп көрсетілетін қызметтердің және бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде реттелмейтін қызметтердің түрлері бойынша жеке ескеріледі:
1) реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бойынша - жасалған шарттардың шеңберінде және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлеміне сәйкес;
2) реттеліп көрсетілмейтін қызмет түрлері бойынша - тиісті қызметтер мен бағалардың көлемдеріне байланысты өзге де қызметтер ұсынудан алынған табыстарға сүйене отырып, осы қызметтер ұсынылды.
11. Негізгі құралдардың барлық тізбесінен көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу мақсаттары үшін:
1) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер;
2) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер;
3) қызметтерге бірлесіп қолданысқа енгізілген активтер;
4) жалпы активтер бөлінеді.
12. Тікелей қолданысқа енгізілген активтер белгілі бір қызметке жатқызылады. Жанама қолданысқа енгізілген активтер, бірлесіп қолданысқа енгізілген активтер және жалпы активтер бөлу базасы мен олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттерін қолданылған қызметтеріне жатқызылады. Бірлесіп қолданысқа енгізілген активтердің және жалпы активтердің бөлу базаларын субъект уәкілетті органмен келіседі. Жанама қолданысқа енгізілген активтердің бөлу базалары уәкілетті органмен келісілмейді. Қолданысқа енгізілген активтердің бөлу базалары қаржылық жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет қаралуы мүмкін.

12) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения связей доходов, затрат и задействованных активов с определенными услугами.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами
8. Субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" разрабатывают методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг субъектов естественных монополий в порядке, определенном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В качестве базы распределения субъект выбирает объем оказанных услуг в натуральном выражении, либо полученный доход от этих услуг.
10. Доходы от оказания услуг учитываются раздельно по видам регулируемых услуг и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым видам деятельности - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из доходов от предоставления прочих услуг в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым данные услуги были предоставлены.
11. Для целей ведения раздельного учета задействованных активов по видам оказываемых услуг из всего перечня основных средств выделяются:
1) прямо задействованные активы на услуги;
2) косвенно задействованные активы на услуги;
3) совместно задействованные активы на услуги;
4) общие активы.
12. Прямо задействованные активы относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенно задействованные, совместно задействованные и общие активы относятся на услуги с применением баз распределения и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения. Базы распределения совместно задействованных и общих активов субъект согласовывает с уполномоченным органом. Базы распределения косвенно задействованных активов с уполномоченным органом не согласовываются. Базы распределения задействованных активов пересматриваются один раз в год по итогам финансового года.

13. Шығындардың бөлек есебін жүргізудің мақсаттары үшін субъектінің негізгі құралдары технологиялық белгілері бойынша:
1) электр берілісінің желілеріне (бұдан әрі - ЭБЖ);
2) трансформаторлық шағын станцияларына (бұдан әрі - ШС);
3) жөндеу-өндірістік базасына (бұдан әрі - ЖӨБ);
4) диспетчерлік және техникалық басқару құралдарына (бұдан әрі - ДТБҚ);
5) ғимараттар мен құрылыстарға;
6) көлік және арнайы техникаға;
7) машиналар мен жабдықтарға;
8) есептеу техникасына;
9) өзге негізгі құралдарға топталады.
Бұл ретте трансформаторлық қосалқы станциялар тобына және жөндеу-өндірістік базасының тобына негізгі құралдардың тиісті тобына есепке алынатын ғимараттар мен құрылыстар енгізілмейді.
14. Қызметтерге қолданысқа енгізілген активтердің құнын бөлу үшін активтердің құны өткен қаржы жылының соңғы есепті күніндегі жағдай бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде айқындалатын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі толтырылады.
Негізгі құралдардың әрбір тобы бойынша тұтастай бөлу коэффициенті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициенті есебінің қорытынды жолынан Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесіне (осы Қағидаларға 1-қосымша) қойылады. Әрбір қызметке жатқызылатын негізгі құралдардың топтары активтердің құнын бөлу коэффициентіне қолданысқа енгізілген активтер құнының көбейтіндісі ретінде айқындалады.
15. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін Тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 2-қосымша) жасалады, оның нәтижесі жалпы негізгі құралдардың тобы үшін бөлу коэффициентін айқындау болып табылады. Тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 2-қосымша) негізгі құралдар тобының барлық бірліктері енгізіледі, жанама, бірлескен және жалпы активтердің бөлу базасы айқындалады. Негізгі құралдардың әрбір қолданысқа енгізілген бірліктің коэффициенті бөлу базасының қосынды мәніне белгілі бір қызмет үшін бөлу базасының бөліндісі ретінде айқындалады.
16. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетумен байланысты шығындар табиғи монополия субъектісінің есептік саясатына сәйкес айқындалады. Бұл ретте тарифтік сметаларды қалыптастырған кезде табиғи монополия субъектілерінің тарифтерін (бағаларын, алымдар мөлшерлемелерін) бекіткен кезде қолданылатын шығындарды қалыптастыру ерекше тәртібінің талаптарын ескере отырып есепке алынады.
Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есеп осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.

13. Основные средства субъекта для целей ведения раздельного учета затрат группируются по технологическим признакам:
1) линии электропередачи (далее - ЛЭП);
2) трансформаторные подстанции (далее - ПС);
3) ремонтно-производственная база (далее - РПБ);
4) средства диспетчерского и технического управления (далее - СДТУ);
5) здания и сооружения;
6) транспорт и спецтехника;
7) машины и оборудование;
8) вычислительная техника;
9) прочие основные средства.
При этом в группу трансформаторные подстанции и группу ремонтно-производственная база не включаются здания и сооружения, которые учитываются в соответствующей группе основных средств.
14. Для распределения стоимости задействованных активов на услуги заполняется Таблица распределения задействованных активов по видам услуг по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года.
Коэффициент распределения в целом по каждой группе основных средств переносится в Таблицу распределения задействованных активов по видам услуг (приложение 1 к настоящим Правилам) из итоговой строки Расчета коэффициента распределения активов и затрат по группе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
15. Для каждой группы основных средств дополнительно составляется Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе (приложение 2 к настоящим Правилам), результатом которого является определение коэффициента распределения для группы основных средств, в целом. В Расчете коэффициента распределения активов и затрат по группе (приложение 2 к настоящим Правилам) вносятся все единицы основных средств группы, определяется база распределения для косвенных, совместных и общих активов. Коэффициент распределения по каждой задействованной единице основных средств определяется как частное от деления базы распределения для определенной услуги на суммарное значение базы распределения.
16. Затраты, связанные с оказанием регулируемых видов услуг, определяются в соответствии с учетной политикой субъекта естественной монополии. При этом при формировании тарифных смет затраты учитываются с учетом требований особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии.
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

17. Реттелетін және реттелмейтін қызметтерді көрсетуге арналған субъектінің шығындары өзіне мынадай баптарды:
1) негізгі құралдардың тозуы мен материалдық емес активтердің амортизациясын;
2) электр энергиясының технологиялық шығыстарын (желілердегі нормативтік ысыраптар);
3) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстарды;
5) еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстарды;
6) әлеуметтік салық бойынша шығыстарды;
7) кезең шығыстарын;
8) өзге шығыстарды қамтиды.
Әрбір баптың ішінде шығындар жете бөлшектелуі мүмкін.
18. Негізгі құралдардың тозуы осы Қағидалардың 17-тармағында санамаланған негізгі құралдардың әрбір тобы үшін айқындалады және Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген активтерді бөлу тиісті коэффициенттерге сай қызметтерге жатқызылады.
19. Материалдық емес активтердің амортизациясы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Материалдық емес активтер бойынша шығындарды бөлудің коэффициент есебі бойынша есептелген бөлу коэффициенттері қызметтеріне жатады.
20. Электр энергиясының технологиялық шығысы (желілердегі нормативтік ысыраптар) электр энергиясын беру кезінде де, электр энергиясын ұлттық электр желісі арқылы берумен технологиялық байланысты өзге қызметтерді көрсеткенде де болады. Технологиялық шығыс бойынша шығындар бөлу базасының негізіндегі қызметтерге жатқызылады.
Электр энергиясының технологиялық шығысы (желілердегі және трансформаторлардағы нормативтік ысыраптар) электр энергиясын берген кезде орын алады, сондықтан осы шығындар электр энергиясын беру қызметтеріне тікелей жатқызылады.
21. Негізгі құралдардың құнын өсіруге алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген негізгі құралдардың топтары бойынша бөлудің тиісті коэффициенттеріне сай қызметтерге жатады.
22. Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар тікелей де, жанама да, бірлескен және жалпы болады. Шығындарды бөлектеп есепке алудың мақсаттары үшін персонал мынадай белгілер бойынша:
1) қызметі белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты персоналға;
2) қызметі екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты персоналға топталады.
Бір қызметті көрсетумен байланысты персоналдың еңбек ақысын төлеуге арналған шығыстар тікелей болып табылады және толығымен бір қызметке жатқызылады.
Екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты персоналдың еңбек ақысын төлеуге арналған шығыстар жанама, бірлескен немесе жалпы болып табылады және бөлу базасы мен бөлу коэффициентін пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.

17. Затраты субъекта на оказание регулируемых и нерегулируемых услуг включают в себя следующие статьи:
1) износ основных средств и амортизация нематериальных активов;
2) технологический расход электроэнергии (нормативные потери в сетях);
3) расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств;
4) расходы на оплату труда;
5) расходы по социальному налогу;
6) расходы на эксплуатацию;
7) расходы периода;
8) прочие расходы.
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
18. Износ основных средств определяется для каждой группы основных средств, перечисленных в пункте 17 настоящих Правил, и относится на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения активов, рассчитанным по Таблице распределения задействованных активов по видам услуг (приложение 1 к настоящим Правилам).
19. Амортизация нематериальных активов относится на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения затрат по нематериальным активам по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
20. Технологический расход электроэнергии (нормативные потери в сетях) происходит как при передаче электроэнергии, так и при оказании прочих услуг, технологически связанных с передачей электрической энергии по национальной электрической сети. Затраты по технологическому расходу относятся на услуги на основе базы распределения.
Технологический расход электроэнергии (нормативные потери в сетях и трансформаторах) имеет место при передаче электроэнергии, поэтому данные затраты прямо относятся на услугу по передаче электроэнергии.
21. Расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств, относятся на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения по группам основных средств, рассчитанным по Таблице распределения задействованных активов по видам услуг (приложение 1 к настоящим Правилам).
22. Расходы на оплату труда разделяются на прямые и косвенные, совместные и общие. Для целей раздельного учета затрат персонал группируется по следующим признакам:
1) персонал, деятельность которого связана с оказанием одной определенной услуги;
2) персонал, деятельность которого связана с оказанием двух и более услуг.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием одной услуги, являются прямыми и полностью относятся на одну услугу.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием двух и более услуг, являются косвенными, совместными или общими, и распределяются на услуги с использованием базы распределения и коэффициента распределения.

23. Өндірістік персонал технологиялық процеске қарай мынадай топтарға:
негізгі өндірістік персоналға;
қосалқы персоналға;
өзге персоналға бөлінеді.
Егер персоналдың жұмысы бір қызметпен ғана тікелей байланысты болса, персоналдың әрбір тобында еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар нақты қызметке тікелей жатқызылады.
Егер осы топта жұмысы екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты персонал болса, онда еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар бөлу базасын пайдалана отырып қызметтер арасында бөлінеді.
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар персоналдың тиісті тобы үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Персоналдың еңбекақысына жұмсалған шығыстарды бөлудің коэффициент есебі бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатқызылады:
1) негізгі өндірістік персоналға ЭБЖ-не, қосалқы станциялардың жабдықтарына, реле қорғанысы мен автоматикасына, АБЖ қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын қызметкерлер, ЖДБ-ның қызметкерлері жатқызылады;
2) қосалқы персоналға ЖӨБ-ның персоналы және жүргізушілер жатқызылады.
24. Әлеуметтік салықтар бойынша шығыстар бөлудің сол бір коэффициенттері бойынша, персоналдың тиісті тобындағы еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар сияқты қызметтерге бөлінеді.
25. Негізгі құралдарды пайдалануға арналған шығыстар Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша негізгі құралдардың тиісті топтарының бөлу коэффициентін пайдалана отырып қызметтерге жатқызылады. Пайдалануға шығыстарды бөлген кезде қызметтерге мынадай:
1) негізгі құралдарға қызмет көрсетуге материалдарға шығындар тиісті негізгі құралдардың қызметтеріне бөлу қағидаты бойынша қызметтерге бөлінетіні;
2) отынға арналған шығындар қосалқы станцияларды жылытумен тікелей байланысты, сондықтан олар қосалқы станциялардың негізгі құралдарының қызметтеріне бөлу коэффициенті бойынша қызметтерге жатқызылатыны;
3) жанар-жағар майларға (ЖЖМ) арналған шығындар олармен осы шығындар байланысты көліктің және арнайы техниканың қызметтеріне бөлу коэффициенті бойынша қызметтерге бөлінетіні;
4) автокөліктің қызметтері (жалдау), негізгі құралдарды (жалдау), байланыс қызметтері, егер олар тек қана бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылатыны. Егер осы қызметтер екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған шығындарды бөлу базасы бойынша бөлінетіні;
5) негізгі және қосалқы өндірісі үшін электр энергиясына, шаруашылық мұқтаждарға, жылытуға, ыстық сумен жабдықтауға, кәрізге және өзге коммуналдық қызметтерге арналған шығыстар қызметтерге тікелей жатқызылады, егер олар тек қана бір қызметті көрсетумен байланысты болса немесе, тиісті ғимараттар мен құрылыстарға есептелген жағдайда, егер екі және одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты болса, қызметтерге бөлу коэффициенті бойынша;

23. Производственный персонал по отношению к технологическому процессу подразделяется на группы:
основной производственный персонал;
вспомогательный персонал;
прочий персонал.
В каждой группе персонала расходы по оплате труда прямо относятся на конкретную услугу, если работа персонала непосредственно связана только с одной услугой.
Если в данной группе имеется персонал, работа которого связана с оказанием двух и более услуг, то расходы по оплате труда распределяются между услугами с использованием базы распределения.
Расходы на оплату труда относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам для соответствующей группы персонала:
1) к основному производственному персоналу относятся работники, занятые на обслуживании и ремонте ЛЭП, оборудования подстанций, релейной защиты и автоматики, автоматизированной системы управления (АСУ), работники оперативно-диспетчерского управления (ОДУ);
2) к вспомогательному персоналу относится персонал РПБ и водители.
24. Расходы по социальному налогу распределяются на услуги по тем же коэффициентам распределения, что и расходы на оплату труда в соответствующей группе персонала.
25. Расходы на эксплуатацию основных средств относятся на услуги с использованием коэффициента распределения соответствующих групп основных средств по Таблице распределения задействованных активов по видам услуг (приложение 1 к настоящим Правилам). При распределении расходов на эксплуатацию на услуги принимается во внимание следующее:
1) затраты на материалы на обслуживание основных средств распределяются на услуги по принципу распределения на услуги соответствующих основных средств;
2) затраты на топливо связаны непосредственно с отоплением подстанций, поэтому они относятся на услуги по коэффициенту распределения на услуги основных средств подстанций;
3) затраты на горюче-смазочные материалы (ГСМ) распределяются на услуги по коэффициенту распределения на услуги транспорта и спецтехники с которыми эти затраты связаны;
4) услуги (аренда) автотранспорта, аренда основных средств, услуги связи относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по принятой базе распределения затрат;
5) расходы на электроэнергию на хозяйственные нужды, отопление, горячее водоснабжение, холодное водоснабжение, канализацию и прочие коммунальные услуги для основного и вспомогательного производства относятся на услуги прямо в случае, если они непосредственно связаны с оказанием одной услуги, или по коэффициенту распределения на услуги, рассчитанному для соответствующих зданий и сооружений в случае, если они связаны с оказанием двух и более услуг;

6) персоналды оқытуға арналған шығыстар, іссапар шығыстары, еңбекті қорғауға арналған шығыстар персоналдың тиісті тобына еңбек ақысын төлеу сияқты қызметтерге сол қағидаттар бойынша жатқызылатыны;
7) өртке қарсы және күзет қызметіне шығыстар тиісті негізгі құралдардың тозуын бөлуге ұқсас қызметтерге жатқызылатыны;
8) өзге пайдалану шығындарының (Гидрометорталық, бөгде ұйымдар қызметтерінің және басқалары) шығыстары бөлу базасы бойынша қызметтерге жатқызылатыны назарға алынады.
26. Кезең шығыстарын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жалпы және әкімшілік шығыстар негізгі өндірістегі тиісті шығындар сияқты сол қағидаттар бойынша қызметтерге бөлінеді;
2) өткізу бойынша шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады,. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге бөлу базасын пайдалана отырып бөлінеді;
3) сыйақылар (проценттер) бойынша шығыстар қызметтерге тікелей жатқызылады, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасын пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.
Өткізу жөніндегі шығыстар және сыйақылар жөніндегі шығыстар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кезең шығындарын бөлудің коэффициентінің есебі бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатқызылады.
27. Өзге шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасын пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.
28. Кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) субъект өткен күнтізбелік жыл үшін уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаларға сәйкес үстіміздегі жылғы 1 маусымға дейін ұсынады.
29. Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есептегі (осы Қағидаларға 3-қосымша) кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъекті жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден алынған кірістер" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
30. Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есептегі (осы Қағидаларға 3-қосымша) шығыстардың жиынтық сомасы кезең шығыстарын минусымен тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.

6) расходы на обучение персонала, командировочные расходы, расходы на охрану труда относятся на услуги по тем же принципам, что и оплата труда соответствующих групп персонала;
7) расходы на пожарную и сторожевую охрану относятся на услуги аналогично распределению износа соответствующих основных средств;
8) расходы на прочие эксплуатационные затраты (услуги Гидрометцентра, сторонних организаций и другие) относятся на услуги по базе распределения.
26. Распределение расходов периода осуществляется в следующем порядке:
1) общие и административные расходы распределяются на услуги по тем же принципам, что и соответствующие затраты основного производства;
2) расходы по реализации относятся прямо на услуги, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения;
3) расходы по вознаграждениям (процентам) относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
Расходы по реализации и расходы по вознаграждениям относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения расходов периода по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
27. Прочие расходы относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
28. Сведения о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее - сведения) представляются субъектом в уполномоченный орган до 1 июня текущего года за предыдущий календарный год, согласно приложениям к настоящим Правилам.
29. Итоговая сумма доходов в отчете об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг (приложение 3 к настоящим Правилам) должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
30. Итоговая сумма расходов в отчете об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг (приложение 3 к настоящим Правилам) за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.

31. Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есептегі (осы Қағидаларға 3-қосымша) кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
32. Негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
33. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері, атқарушысы қолдарын қояды және мөрмен растайды. Уәкілетті органға мәліметтер электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Ұлттық электр желілері
арқылы электр энергиясын беру
жөніндегі қызметтер мен басқа
да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
_____________________________
Кәсіпорынның атауы
Қызметтердің түрлері бойынша ______ жылға арналған
қолданысқа енгізілген активтерді бөлу
кестесі
р/с
Активтің атау
2-қосымшадан есептік (қалдық) құны, мың теңге
2-қосымшадан қолданысқа енгізілген активтердің құны, барлығы, мың теңге
Оның ішінде қызметтерге
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру бойынша
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
2-қосымшадан бөлу коэффициенті
активтің құны, мың теңге, 3-баған * 4-баған
2-қосымшадан бөлу коэффициенті
активтің құны, мың теңге, 3-баған * 6-баған
2-қосымшадан бөлу коэффициенті
активтің құны, мың теңге, 3-баған * 8-баған
2-қосымшадан бөлу коэффициенті
активтің құны, мың теңге, 3-баған * 10-баған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
ЭБЖ
2.
ҚС
3.
ЖӨБ
4.
СДТУ
5.
Ғимараттар және құрылыстар
6.
Көлік пен арнайы техника
7.
Машиналар мен жабдықтар
8
Есептеуші техника
9.
Өзге НҚ
М.О. Басшы ___________________ _______________
Т.А.Ә. қолы
Бас бухгалтер ___________________ _______________
Т.А.Ә. қолы
Орындаушы ___________________ _______________
Т.А.Ә. қолы
Ұлттық электр желілері
арқылы электр энергиясын беру
жөніндегі қызметтер мен басқа
да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
_____ жылға арналған _____________________________________ тобы
бойынша активтерді және шығындарды (негізгі құралдар топтарының
атауы) бөлу коэффициентінің есебі
р/с
Активтің атауы
Активтің немесе шығынның түрі
Жұмыс жағдайы (жұмыс істеуде немесе резервте)
Активтің есептік (қалдық) құны, мың теңге
Қолданысқа енгізілген активтің есептік (қалдық) құны, мың теңге
Тарату базасының мәні, бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желілер арқылы электр энергияны беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
М.О. Басшы ________________ __________________
Т.А.Ә қолы
Бас бухгалтер ________________ __________________
Т.А.Ә қолы
Орындаушы ________________ __________________
Т.А.Ә қолы
______ ж. ____________________
Ұлттық электр желілері
арқылы электр энергиясын беру
жөніндегі қызметтер мен басқа
да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық
бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20__ ж.
Индексі: РУ-электр-3
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: Ұлттық деңгейдегі желілер арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне және оның аумақтық департаменттеріне
Тапсыру мерзімі – үстіміздегі жылғы 1 маусымға дейін
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Қызметтер түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есеп

31. Итоговая сумма расходов периода в отчете об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг (приложение 3 к настоящим Правилам) должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
32. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
33. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером, исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
форма
________________________________
Наименование предприятия
Таблица распределения задействованных активов по видам
услуг на ______ год
п/п
Наимено-
вание
актива
Учетная
(остаточ-
ная)
стои-
мость,
тысяч
тенге из
приложе-
ния 2
Стоимость
задейст-
вованных
активов,
всего,
тысяч
тенге из
приложе-
ния 2
в том числе на услуги
по передаче
электрической
энергии по
национальной
электрической сети
по технической
диспетчеризации
отпуска в сеть и
потребления
электрической
энергии
по организации
балансирования
производства-
потребления
электрической
энергии
прочее
коэффи-
циент
распреде-
ления из
приложе-
ния 2
стоимость
актива,
тысяч
тенге
графа 3 *
графа 4
коэффи-
циент
распреде-
ления из
приложе-
ния 2
стоимость
актива,
тысяч
тенге
графа 3 *
графа 6
коэффи-
циент
распреде-
ления из
приложе-
ния 2
стоимость
актива,
тысяч
тенге
графа 3 *
графа 8
коэффи-
циент
распреде-
ления из
приложе-
ния 2
стоимость
актива,
тысяч
тенге
графа 3 *
графа 10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
ЛЭП
2
ПС
3
РПБ
4
СДТУ
5
Здания и
сооружения
6
Транспорт
и спецтех-
ника
7
Машины и
оборудова-
ние
8
Вычисли-
тельная
техника
9
Прочие ОС
М.П. Руководитель __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель __________________ ________________________
Ф.И.О. подпись
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе
______________________________________ на ____ год
(наименование группы основных средств)
п/п
Наименова-
ние
актива
Вид актива
или затрат
Рабочее
состояние
(работает
или в
резерве)
Учетная
(остаточ-
ная)
стоимость
актива,
тысяч
тенге
Учетная
(остаточная)
стоимость
задействова-
нного
актива,
тысяч тенге
Значение
базы
распреде-
ления,
значение
коэффи-
циента
распреде-
ления
Услуги
Передача
электри-
ческой
энергии по
националь-
ной
электри-
ческой
сети
Техническая
диспетчери-
зация
отпуска в
сеть и
потребления
электри-
ческой
энергии
Организация
балансирова-
ния
производства-потребления
электричес-
кой энергии
прочее
1
2
3
4
6
8
10
М.П. Руководитель __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель __________________ ________________________
Ф.И.О. подпись
"____" _________________ г.
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
форма
Отчет об итоговом распределении доходов и
затрат по видам услуг
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: РУ-электр-3
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополии, оказывающие
услуги по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
Представляются: в Агентство Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий и его территориальные
департаменты
Срок представления – до 1 июня текущего года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер мен басқа да қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері табиғи монополия субъектілерінің қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығыстарды жиынтық бөлуі туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысанды толтыру бойынша түсініктер
Нысанды толтырған кезде Субъект жоғарғы сол бұрышында кәсіпорынның атауын, ал жоғарғы оң бұрышында уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті.
Субъекті өткен күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
1-баған бойынша Субъектінің көрсететін қызмет түрлері бойынша шығындардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
2-баған бойынша бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезең үшін сома туралы ақпарат көрсетіледі, барлығы, мың теңге.
Кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден алынған кіріс" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
Кезең шығыстарын алып тастағанда шығыстардың жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
Кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректеріне сәйкес келеді.
3-баған бойынша Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым мөлшерлемелерін) бекіту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
4-баған бойынша ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.
5-баған бойынша ұлттық электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді бөлудің бекітілген коэффициенті туралы деректер көрсетіледі.
6-баған бойынша ұлттық электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша бекітілген тарифтік смета бойынша сома туралы деректер көрсетіледі.

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и другие услуги отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету, предоставленному на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
По графе 1 указывается информация о наименовании затрат по видам оказываемых услуг Субъекта.
По графе 2 указывается информация о сумме за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тысяч тенге.
Итоговая сумма доходов должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
По графе 3 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе согласно особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.
По графе 4 указывается информация о сумме затрат по особому порядку.
По графе 5 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по регулируемой услуге по передаче электрической энергии по национальной электрической сети.
По графе 6 указываются данные о сумме по утвержденной тарифной смете по регулируемой услуге по передаче электрической энергии по национальной электрической сети.

7—16-бағандар бойынша қызметтер бөлінісінде ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасы туралы деректер көрсетіледі, оның ішінде:
7-баған бойынша ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру қызметтеріне ерекше тәртіп бойынша нақты сомасы туралы деректер көрсетіледі (4-баған * 5-баған);
8-баған бойынша ұлттық деңгейдегі желілер арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтердің тарифтік сметасында бекітілген сомасынан Ерекше тәртіп бойынша нақты сомасының ауытқуы саналады (баған 7-баған 6);
9-баған бойынша электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру бойынша бекітілген бөлу коэффициентінің деректері ұсынылады;
10-баған бойынша электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметке тарифтік сметасында бекітілген сомасы туралы деректері ұсынылады;
11-баған бойынша электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметіне Ерекше тәртіп бойынша нақты сомасы туралы ақпарат ұсынылады (4-баған * 11-баған);
12-баған бойынша электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметінің тарифтік сметасында бекітілген сомасынан Ерекше тәртіп бойынша нақты сомасының ауытқуы саналады (11-баған – 10-баған);
13-баған бойынша электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру қызметіне бекітілген бөлу коэффициентінің деректері ұсынылады;
14-баған бойынша электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру қызметінің Ерекше тәртіп бойынша нақты сомасы туралы ақпарат ұсынылады (4-баған * 13-баған);
15-баған бойынша өзге қызметтеріне бекітілген бөлу коэффициентінің деректері ұсынылады;
16-баған бойынша өзге қызметтерінің Ерекше тәртіп бойынша нақты сомасы туралы ақпарат ұсынылады (4-баған * 15-баған).
Әрбір баптың ішіндегі шығындар жете нақтылануы мүмкін.
_____________________________
Кәсіпорынның атауы
р/с
Атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезең үшін сома, барлығы, теңге
Оның ішінде
Қызметтерге ерекше тәртіп бойынша сома
Ерекше тәртіпке сай тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы, барлығы, мың. теңге
Ерекше тәртіп сомасы, мың.теңге
ұлттық деңгейдегі желілер арқылы электр энергиясын беру
ұлттық деңгейдегі желілер арқылы электр энергиясын беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге қызметтер
Бекітілген бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета бойынша сома
Нақты сома, 4-баған * 5-баған
Ауытқуы, 7-баған- 6-баған
Бекітілген бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета бойынша сома
Нақты сома, 4-баған * 11-баған
Ауытқуы, 11-баған- 10-баған
Бекітілген бөлу коэффициенті
Нақты сома, 4-баған * 13-баған
Бекітілген бөлу коэффициенті
Нақты сома, 4-баған * 15-баған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
2
Шығыстар, барлығы
оның ішінде
2.1.
Негізгі құралдардың тозығы және материалдық емес активтердің амортизациясы
оның ішінде
ЭБЖ тозығы
ҚС-дың тозығы
ЖӨБ негізгі құралдарының тозығы
ДТБҚ негізгі құралдарының тозығы
ғимараттар мен құрылыстардың тозығы
көлік пен арнайы техниканың тозығы
машиналар мен жабдықтың тозығы
есептеуші техниканың тозығы
өзге негізгі құралдардың тозығы
материалдық емес активтердің тозығы
2.2.
электр энергиясының технологиялық шығысы
2.3.
негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар
оның ішінде
ЭБЖ жөндеу
ҚС жөндеу
ЖӨБ-ның негізгі құралдарын жөндеу
ДТБҚ негізгі құралдарын жөндеу
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу
көлік пен арнайы техниканы жөндеу
машиналармен жабдықтарды жөндеу
есептеуші техниканы жөндеу
өзге негізгі құралдарды жөндеу
2.4.
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар, барлығы
оның ішінде
негізгі персоналға еңбек ақысын төлеу
қосалқы персоналға еңбек ақысын төлеу
уақытша персоналдың еңбек ақысын төлеу
өзге төлемдер
2.5.
Сыйлықақылар, барлығы
оның ішінде:
негізгі өндірістік персоналға
қосалқы персоналға
уақытша персоналға
өзге
2.6.
Әлеуметтік салық бойынша шығыстар, барлығы,
оның ішінде:
негізгі өндірістік персоналдың
қосалқы персоналдың
уақытша персоналдың
өзге
2.7.
Пайдалануға арналған шығындар, барлығы
оның ішінде:
ЭБЖ пайдалану
ҚС пайдалану
ЖӨБ-ның негізгі құралдарын пайдалану
ДТБҚ негізгі құралдарын пайдалану
ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану
көлік пен арнайы техниканы пайдалану
машиналар мен жабдықтарды пайдалану
есептеуші техниканы пайдалану
өзге негізгі құралдарды пайдалану
2.8.
Кезең шығыстары, барлығы,
оның ішінде:
жалпы және әкімшілік шығыстар
өткізу бойынша шығыстар
сыйақылар бойынша шығыстар
2.9.
Өзге шығыстар
М.О. Басшы ________________________ __________________
Тегі, аты-жөні қолы
Бас бухгалтер ________________________ __________________
Тегі, аты-жөні қолы
Орындаушы ________________________ __________________
Тегі, аты-жөні қолы
____ ж. "___" ________________________
Ұлттық электр желілері
арқылы электр энергиясын беру
жөніндегі қызметтер мен басқа
да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Материалдық емес активтер бойынша шығындарды бөлудің ____ жылға
арналған коэффициент есебі
Активтің атауы
Шығындардың түрі
Жұмыс жағдайы (жұмыс істеуде немесе резервте)
Есептік (қалдық) құны, мың теңге
Қолданысқа енгізілген активтің есептік (қалдық) құны, мың теңге
Бөлу базасының мәні, бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
М.О. Басшы ________________________ _________________
А.Ә.Т қолы
Бас бухгалтер ________________________ _________________
А.Ә.Т қолы
Орындаушы ________________________ _________________
А.Ә.Т қолы
_____ ж. _____________________________
Ұлттық электр желілері
арқылы электр энергиясын беру
жөніндегі қызметтер мен басқа
да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Персоналдың еңбек ақысына жұмсалған шығыстарды бөлудің _____
жылға арналған коэффициент есебі
Қызметкердің табельдік нөмірі (немесе басқа белгі)
Өндірістік бөлімше
Шығыстардың түрі
Жалақының жылдық қоры, мың теңге
Бөлу базасының мәні, бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
М.О. Басшы ________________________ ________________
А.Ә.Т қолы
Бас бухгалтер ________________________ ________________
А.Ә.Т қолы
Орындаушы ________________________ ________________
А.Ә.Т қолы
_____ ж. _____________________________
Ұлттық электр желілері
арқылы электр энергиясын беру
жөніндегі қызметтер мен басқа
да қызметтерді көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
кірістердің, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің бөлек
есебін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Кезең шығындарын бөлудің ______ жылға арналған
коэффициентінің есебі
Атауы
Шығындардың түрі
Сома, мың теңге
Бөлу базасының мәні
Бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
М.О. Басшы ________________________ _________________
А.Ә.Т қолы
Бас бухгалтер ________________________ _________________
А.Ә.Т қолы
Орындаушы ________________________ _________________
А.Ә.Т қолы
_____ ж. _____________________________

В графах 7 - 16 указываются данные о сумме затрат по особому порядку в разрезе услуг, в том числе:
по графе 7 указываются данные о фактической сумме по особому порядку на услугу по передаче электрической энергии по национальной электрической сети (графа 4 * графа 5);
по графе 8 указывается отклонение фактической суммы по особому порядку на услугу по передаче электрической энергии по национальной электрической сети от суммы по утвержденной тарифной смете (графа 7-графа 6);
по графе 9 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
по графе 10 указываются данные о сумме по утвержденной тарифной смете по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
по графе 11 указываются данные о фактической сумме по особому порядку на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии (графа 4 * графа 11);
по графе 12 указывается отклонение фактической суммы по особому порядку на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии от суммы по утвержденной тарифной смете (графа 11-графа 10);
по графе 13 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по услуге по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
по графе 14 указываются данные о фактической сумме по особому порядку на услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии (графа 4 * графа 13);
по графе 15 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по прочим услугам;
по графе 16 указываются данные о фактической сумме по особому порядку по прочим услугам (графа 4 * графа 15).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
________________________________
Наименование предприятия
п/п
Наименование
Сумма
за
отчет-
ный
период
по
бух-
гал-
терс-
кому
учету
всего,
тысяч
тенге
в том числе
сумма по особому порядку на услуги
сум-
ма
зат-
рат,
неу-
чте-
нная
в
та-
рифе
сог-
лас-
но
осо-
бому
по-
ряд-
ку
сум-
ма
по
осо-
бому
по-
ряд-
ку,
ты-
сяч
тен-
ге
передача
электрической
энергии по
национальной
электрической
сети
передача
электричес-
кой энергии
по
националь-
ной
электричес-
кой сети
техническая
диспетчеризация
отпуска в сеть и
потребления
электрической энергии
организация
балансиро-
вания
производст-
ва-потреб-
ления
электричес-
кой энергии
прочее
Ут-
вер-
жде-
нный
коэ-
ффи-
цие-
нт
рас-
пре-
де-
ле-
ния
Сумма по
утверж-
денной
тарифной
смете
фак-
ти-
чес-
кая
сум-
ма,
гра-
фа
4 *
гра-
фа 5
отк-
лоне-
ние
графа 7-
графа 6
ут-
вер-
жде-
нный
коэ-
ффи-
цие-
нт
рас-
пре-
де-
ле-
ния
сум-
ма
по
ут-
вер-
жде-
нной
та-
риф-
ной
сме-
те
фак-
ти-
чес-
кая
сум-
ма,
гра-
фа 4 *
гра-
фа
11
отк-
ло-
не-
ние
гра-
фа
11-
гра-
фа
10
ут-
верж-
ден-
ный
коэф-
фи-
циент
расп-
реде-
ления
фактчес-
кая сум-
ма, гра-
фа
4 *
гра-
фа
13
утве-
ржде-
нный
коэф-
фи-
циен-
т рас-
пре-
деле-
ния
фак-
ти-
чес-
кая сум-
ма,
гра-
фа
4 *
гра-
фа
15
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
2
Расходы, всего
в том числе
2.1.
Износ основных
средств и
амортизация
нематериальных
активов, всего
в том числе
износ ЛЭП
износ ПС
износ основных
средств РПБ
износ основных
средств СДТУ
износ зданий
и сооружений
износ транспорта
и спецтехники
износ машин и
оборудования
износ
вычислительной
техники
износ прочих
основных средств
амортизация
нематериальных
активов
2.2.
Технологический
расход
электрической
энергии
2.3.
Расходы на
ремонт основных
средств
в том числе
ремонт ЛЭП
ремонт ПС
износ основных средств РПБ
износ основных
средств СДТУ
износ зданий
и сооружений
ремонт транспорта
и спецтехники
ремонт машин и
оборудования
ремонт
вычислительной
техники
ремонт прочих
основных средств
2.4.
Расходы на
оплату труда,
всего
в том числе
оплата труда
основного
производственного
персонала
оплата труда
вспомогательного
персонала
оплата труда
временного
персонала
прочие выплаты
2.5.
Премии, всего
в том числе
основного
производственного
персонала
вспомогательного
персонала
временного
персонала
прочие
2.6.
Расходы по
социальному
налогу, всего
в том числе
основного
производственного
персонала
вспомогательного
персонала
временного
персонала
прочие
2.7.
3атраты на
эксплуатацию, всего
в том числе
эксплуатация ЛЭП
эксплуатация ПС
эксплуатация
основных средств
РПБ
эксплуатация
основных средств
СДТУ
эксплуатация зданий
и сооружений
эксплуатация
транспорта и
спецтехники
эксплуатация машин
и оборудования
эксплуатация
вычислительной
техники
эксплуатация прочих
основных средств
2.8.
Расходы периода,
всего
в том числе
общие
административные
расходы
расходы по
реализации
расходы по
вознаграждениям
2.9.
Прочие расходы
М.П. Руководитель __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель __________________ ________________________
Ф.И.О. подпись
"____" _________________ г.
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным
активам на ____ год
Наименование
актива
Вид затрат
Рабочее
состояние
(работает
или в
резерве)
Учетная
(остаточ-
ная)
стоимость,
тысяч
тенге
Учетная
(остаточная)
стоимость
задейство-
ванного
актива,
тысяч тенге
Значение базы
распределения
Значение
коэффициента
распределения
Услуги
Передача
электричес-
кой энергии
по
националь-
ной
электри-
ческой сети
Техническая
диспетчери-
зация
отпуска в
сеть и
потребления
электричес-
кой энергии
Организация
балансирова-
ния
производства-потребления
электрической
энергии
Прочие
М.П. Руководитель __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель __________________ ________________________
Ф.И.О. подпись
"____" _________________ г.
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов на оплату
труда персонала на ____ год
Табельный
номер
сотрудника
(или другой
знак)
Производственное
подразделение
Вид
затрат
Годовой
фонд
зарплаты,
тысяч тенге
Значение базы
распределения
Значение
коэффициента
распределения
Услуги
Передача
электричес-
кой энергии
по
националь-
ной
электри-
ческой сети
Техническая
диспетчериза-
ция отпуска в
сеть и
потребления
электрической
энергии
Организация
балансиро-
вания
производст-
ва-потреб-
ления
электричес-
кой энергии
Прочие
М.П. Руководитель __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель __________________ ________________________
Ф.И.О. подпись
"____" _________________ г.
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
по передаче электрической энергии по национальной
электрической сети и другие услуги
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов периода
на _______ год
Наименование
Вид
затрат
Сумма,
тысяч
тенге
Значение базы
распределения
Значение
коэффициента
распределения
Услуги
Передача
электрической
энергии по
национальной
электрической
сети
Техническая
диспетчеризация
отпуска в сеть и
потребления
электрической
энергии
Организация
балансирования
производства-потребления
электрической
энергии
Прочие
М.П. Руководитель __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель __________________ ________________________
Ф.И.О. подпись
"____" _________________ г.