Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктері есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 228 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 29 қазанда № 8860 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 211 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 211 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мына:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктері есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұлттық валютадағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп;
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп;
4) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп;
5) осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша есептелген және төленген комиссиялық сыйақылар туралы есеп;
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктерінің есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, электрондық нысанда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынады.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
Ә. Смайылов ____________________

Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности банков-кастодианов добровольных накопительных пенсионных фондов и Правил их представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2013 года № 8860. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 211.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 211 (вводится в действие с 01.01.2020).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности банков-кастодианов добровольных накопительных пенсионных фондов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в национальной валюте по форме согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в иностранной валюте по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) отчет о начисленных и выплаченных комиссионных вознаграждениях по форме согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Правила представления отчетности банками-кастодианами добровольных накопительных пенсионных фондов согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Банк-кастодиан добровольного накопительного пенсионного фонда представляет в Национальный Банк Республики Казахстан отчетность в электронной форме ежемесячно не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по статистике
А.Смаилов _________________

2013 жылғы 25 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 228 қаулысына
1-қосымша
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының
кастодиан-банктері есептілігінің тізбесі
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктері есептілігіне мыналар кіреді:
1) ұлттық валютадағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп;
2) шетел валютасындағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп;
3) зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп;
4) есептелген және төленген комиссиялық сыйақылар туралы есеп.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 228 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Ұлттық валютадағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы __________
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 1- CUST_PA_KZT
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_______________________________ (кастодиан-банктің атауы) ___________________ (шоттың нөмірі) _____________________________________________________________ (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
(теңгемен)
жылы күні айы
Күн басындағы қалдығы
Түсімдер
Басқа зейнетақы қорларынан аударымдар
Ерікті зейнетақы жарналары
Бағалы қағаздар бойынша алынған дивидендтер мен сыйақы
Бағалы қағаздарды сатудан және өтеуден түскен түсімдер
Барлығы
оның ішінде, жеке зейнетақы шоттарына бөлінгендер
Барлығы
оның ішінде, жеке зейнетақы шоттарына бөлінгендер
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Түсімдер
Екінші деңгейдегі банктердегі салымдар бойынша қайтару сомасы
Зейнетақы төлемдерінің шотынан қайтарулар
Алынған өсімпұлдар/айыппұлдар
Шетел валютасын сатудан түскен түсімдер
Қате есептелген сомалар
Басқа да түсімдер
Түсімдердің барлығы
Салым сомасы
Салымдар бойынша алынған сыйақы (мүдде) сомасы
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы:
Шығынға жазулар

25 сентября 2013 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 228
Перечень отчетности банков-кастодианов
добровольных накопительных пенсионных фондов
Отчетность банков-кастодианов добровольных накопительных пенсионных фондов включает в себя:
1) отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в национальной валюте;
2) отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в иностранной валюте;
3) отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов;
4) отчет о начисленных и выплаченных комиссионных вознаграждениях.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 228
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о движении пенсионных активов
по инвестиционному счету в национальной валюте
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: за __________ 20__ года
Индекс: 1- CUST_PA_KZT
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк-кастодиан добровольного накопительного пенсионного фонда
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_________________________________________________
(наименование банка-кастодиана)
____________________________
(номер счета)
_____________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда)
(в тенге)
Дата месяц год
Остаток на начало дня
Поступления
Переводы из других накопительных пенсионных фондов
Добровольные пенсионные взносы
Полученные дивиденды и вознаграждение по ценным бумагам
Поступления от реализации и погашения ценных бумаг
Всего
в том числе, распределенные на индивидуальные пенсионные счета
Всего
в том числе, распределенные на индивидуальные пенсионные счета
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Поступления
Сумма возврата по вкладам в банках второго уровня
Возвраты со счета пенсионных выплат
Пеня/ штрафы полученные
Поступления от продажи иностранной валюты
Ошибочно зачисленные суммы
Прочие поступления
Всего поступлений
Сумма вклада
Сумма полученного вознаграждения (интереса) по вкладам
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Выбытия

Күннің соңындағы қалдық ((2)+(16)-(25))
Бағалы қағаздарды сатып алу шығыстары
Банктерге салымды орналастыру
Зейнетақы төлемдері шотына аударымдар
Комиссиялық сыйақы
Қате есептелген сомаларды қайтару
Шетел валютасын сатып алу шығыстары
Басқа да шығыстар
Барлық шығынға жазу
Зейнет ақы активтерінен
Инвестициялық кірістен
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы _________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қою күні 20_____ жылғы "_____"__________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Ұлттық валютадағы
инвестициялық шот бойынша
зейнетақы активтерінің
қозғалысы туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Ұлттық валютадағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Ұлттық валютадағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банкі ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы әрбір жеке жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-баған "жжжж.кк.аа" форматында көрсетіледі.
6. Көрсетілуге жатпайтын сомалар түсіндірмелер енгізіле отырып 15 және 24-бағандарға енгізіледі.
7. 3 және 4-бағандарда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдардың сомасы көрсетіледі.
8. 15-бағанды толтыру кезінде есептің нысанына алынған басқа да түсім көздерінің тізбесі қоса беріледі.

Остаток на конец дня ((2)+(16)-(25))
Расходы на покупку ценных бумаг
Размещение на вклады в банках
Переводы на счет пенсионных выплат
Комиссионное вознаграждение
Возврат ошибочно зачисленных сумм
Расходы на приобретение иностранной валюты
Прочие расходы
Всего выбытий
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Исполнитель _________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Номер телефона: _________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о движении
пенсионных активов по
инвестиционному счету в
национальной валюте
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в национальной валюте
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в национальной валюте" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банком-кастодианом добровольного накопительного пенсионного фонда и заполняется за каждый отдельный рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 1 отражается в формате "дд.мм.гггг".
6. Суммы, не подлежащие отражению, включаются в графы 15 и 24 с внесением пояснений.
7. В графах 3 и 4 указывается сумма переводов с единого накопительного пенсионного фонда, а также с добровольных накопительных пенсионных фондов.
8. При заполнении графы 15 к форме отчета прилагается перечень источников полученных прочих поступлений.

9. 16-бағанда есепті кезеңнің әрбір жеке жұмыс күніндегі түсімдердің жиынтық сомалары көрсетіледі.
10. 20 және 21-бағандарда ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына төленген комиссиялық сыйақы сомалары көрсетіледі.
11. 24-бағанды толтыру кезінде есептің нысанына зейнетақы активтерінің құнына қосылған басқа да шығыстар туралы мәліметтер қоса беріледі.
12. 25-бағанда есепті кезеңнің әрбір жеке жұмыс күніндегі шығыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
13. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 228 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Шетел валютасындағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы __________
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 2- CUST_PA_FC
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_____________________________ (кастодиан-банктің атауы) ______________ (шоттың нөмірі) _____________________________________________________________ (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауы) _________________________________ (шетел валютасының атауы)
(теңгемен)
жылы күні айы
Түсімдер
Күн басындағы қалдығы
Бағалы қағаздарды сатудан және өтеуден түскен түсімдер
Бағалы қағаздар бойынша алынған дивидендтер және сыйақы (мүдде)
Банктердегі салымдар бойынша қайтару сомасы
Салымдар сомасы
Банктердегі салымдар бойынша алынған сыйақы (мүдде) сомасы
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Түсімдер
Сатып алынған шетел валютасы
Басқа да түсімдер
Түсімдердің барлығы
шетел валютасымен
теңгемен, шетел валютасын сатып алу бағамы бойынша
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Шығынға жазулар
Күннің соңындағы қалдық
бағалы қағаздарды сатып алу шығыстары
банктердегі салымға орналастыру
сатылған шетел валютасы
басқа да шығыстар
барлық шығынға жазулар
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен, шетел валютасын сатып алу бағамы бойынша
шетел валюта-сымен
теңгемен
шетел валютасымен
теңгемен
шетел валютасымен
тең-ге-мен
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы _________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қою күні 20_____ жылғы "_____"__________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Шетел валютасындағы
инвестициялық шот бойынша
зейнетақы активтерінің
қозғалысы туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Шетел валютасындағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

9. В графе 16 указываются итоговые суммы поступлений за каждый рабочий день отчетного периода.
10. В графах 20 и 21 указываются суммы выплаченного комиссионного вознаграждения добровольному накопительному пенсионному фонду.
11. При заполнении графы 24 к форме отчета прилагаются сведения о прочих расходах, включенных в стоимость пенсионных активов.
12. В графе 25 указываются итоговые суммы расходов за каждый рабочий день отчетного периода.
13. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 228
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в иностранной валюте
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: за __________ 20__ года
Индекс: 2- CUST_PA_FC
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк-кастодиан добровольного накопительного пенсионного фонда
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_______________________________________
(наименование банка-кастодиана)
___________________________
(номер счета)
_____________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда)
________________________________________
(наименование иностранной валюты)
(в тенге)
Дата месяц год
Поступления
Остаток на начало дня
Поступления от реализации и погашения ценных бумаг
Полученные дивиденды и вознаграждение (интерес) по ценным бумагам
Суммы возврата по вкладам в банках
Сумма вкладов
Сумма полученного вознаграждения (интереса) по вкладам в банках
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Поступления
Иностранная валюта приобретенная
Прочие поступления
Всего поступлений
в иностранной валюте
в тенге, по курсу покупки иностранной валюты
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Выбытия
Остаток на конец дня
расходы на покупку ценных бумаг
размещение на вклад в банках
иностранная валюта проданная
прочие расходы
всего выбытий
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге, по курсу продажи иностранной валюты
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
в иностранной валюте
в тенге
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Исполнитель _________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Номер телефона: _________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о движении
пенсионных активов по
инвестиционному счету в
иностранной валюте
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в иностранной валюте
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Шетел валютасындағы инвестициялық шот бойынша зейнетақы активтерінің қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан шетел валютасындағы инвестициялық шот бойынша ақша бар болған және қозғалысы кезінде есепті кезеңдегі барлық позициялар бойынша жиынтық сомаларды көрсете отырып, өткен айдың әрбір жекелеген жұмыс күні үшін толтырылып, ұсынылады.
6. 1-баған "жылы.күні.айы." форматында көрсетіледі.
7. Көрсетілуге жатпайтын сомалар түсіндірмелер енгізіле отырып 14, 15, 24 және 25-бағандарға қосылады.
8. Бірнеше шетел валюталары бар болған және қозғалысы кезінде Нысан әрбір шетел валютасы бойынша бөлек ұсынылады.
9. 14 және 15-бағандарды толтыру кезінде алынған басқа да түсім көздерінің тізбесі қоса беріледі.
10. 16 және 17-бағандар бойынша есепті кезеңнің әрбір жеке жұмыс күніндегі түсімдердің жиынтық сомалары толтырылады.
11. 24 және 25-бағандарды толтыру кезінде зейнетақы активтерінің құнына қосылған басқа да шығыстар туралы мәліметтер қоса беріледі.
12. 26 және 27-бағандар бойынша есепті кезеңнің әрбір жеке жұмыс күніндегі шығыстардың жиынтық сомасы толтырылады.
13. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 228 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы __________
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 3- CUST_SPPA
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_______________________________ (кастодиан-банктің атауы) _____________________________________________________ (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
1-кесте. Зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар
(теңгемен)
Р/с №
Эмитенттің атауы
Экономикалық қызмет түрі
Эмитенттің елі
Бағалы қағаздың түрі
Сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
1.1.
x
x
2
Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
2.1.
Екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздары

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении пенсионных активов по инвестиционному счету в иностранной валюте" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банком-кастодианом добровольного накопительного пенсионного фонда и заполняется за каждый рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется и представляется при наличии и движении денег по инвестиционному счету в иностранной валюте за каждый отдельный рабочий день истекшего месяца, с указанием итоговых сумм по всем позициям за отчетный месяц.
6. Графа 1 отражается в формате "дата.месяц.год".
7. Суммы, не подлежащие отражению, включаются в графы 14, 15, 24 и 25 с внесением пояснений.
8. При наличии и движении нескольких иностранных валют Форма представляется отдельно по каждой иностранной валюте.
9. При заполнении граф 14 и 15 прилагается перечень источников полученных прочих поступлений.
10. По графам 16 и 17 заполняются итоговые суммы поступлений за каждый рабочий день отчетного периода.
11. При заполнении граф 24 и 25 прилагается перечень сведений о прочих расходах, включенных в стоимость пенсионных активов.
12. По графам 26 и 27 заполняются итоговые суммы расходов за каждый рабочий день отчетного периода.
13. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 228
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: на "___" ________ 20__ года
Индекс: 3- CUST_SPPA
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк-кастодиан добровольного накопительного пенсионного фонда
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
________________________________________
(наименование банка-кастодиана)
_____________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда)
Таблица 1. Ценные бумаги, приобретенные за счет пенсионных активов
(в тенге)
№ п/п
Наименование эмитента
Вид экономической деятельности
Страна эмитента
Вид ценной бумаги
Идентификационный номер
Количество ценных бумаг (штук)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан
1.1.
x
x
2.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
2.1.
Ценные бумаги банков второго уровня

1.1.1
1.1.n
2
Туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
2.1
2.1.1
2.1.n
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы _________________________________________ __________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қою күні 20_____ жылғы "_____"__________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Зейнетақы активтерінің
инвестициялық портфелінің
құрылымы туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кесте бойынша:
1) Нысанда бағалы қағаздар және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары бойынша деректер көрсетіледі;
2) 2-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 3-бағанда ҚР МЖ 03-2007 экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіне сәйкес экономикалық қызмет түрі көрсетіледі. Бұл баған Қазақстан Республикасының резидент эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары бойынша толтырылады;
4) 5-бағанда бағалы қағаздың типі көрсетіле отырып оның түрі көрсетіледі;
5) 6-бағанда бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі, эмитенттің айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу міндеттемелерін орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарына қатысты – талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші көрсетіледі;

1.1.1
1.1.n
2.
Условные обязательства по производным финансовым инструментам
2.1
2.1.1
2.1.n
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Исполнитель _________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Номер телефона: _________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о структуре
инвестиционного портфеля
пенсионных активов
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банком-кастодианом добровольного накопительного пенсионного фонда и заполняется по состоянию на отчетную дату. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. По таблице 1:
1) в Форме указываются данные по ценным бумагам и правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
2) в графе 2 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 3 вид экономической деятельности указывается в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности ГК РК 03-2007. Данная графа заполняется по негосударственным ценным бумагам эмитентов-резидентов Республики Казахстан;
4) в графе 5 указывается вид ценной бумаги с указанием ее типа;
5) в графе 6 указывается идентификационный номер ценной бумаги, в отношении прав требований по обязательствам эмитента, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению – идентификатор прав требования;

6) 7-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
7) 8 және 10-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
8) 9-бағанда облигациялар бойынша купондық облигация бойынша пайызбен көрсетілген сыйақы есептелетін облигацияның құнының оны шығару кезінде айқындалған ақшалай көрсеткіші, сондай-ақ облигацияны өтеу кезінде құстаушыға төленетін сома көрсетіледі. Сома шығарылымының валютасымен көрсетіледі;
9) 11 және 12-бағандарда бастапқы құжатта көрсетілген баға көрсетіледі, ол мәміленің жүзеге асырылғанын растайды (биржалық куәлік, брокердің (дилердің) есебі, Халықаралық банкаралық ақпарат аудару және төлемдер жүргізу жүйесі (SWIFT жүйесі) бойынша алынған растама). Сатып алынған бағалы қағаздарға шетел валютасымен ақы төлеген жағдайда бірмезгілде ұлттық валюта – теңгедегі баламасы 12-бағанда көрсетіле отырып, 11-баған толтырылады, сатып алынған бағалы қағаздар ұлттық валютамен төлеген жағдайда 11-баған толтырылады;
10) 13-бағанда бастапқы тану күні бухгалтерлік есепте көрсетіледі;
11) 14-бағанда борыштық бағалы қағаздарды өтеу мерзімі көрсетіледі;
12) 15-бағанда қаржы құралдарының сатып алуға тікелей байланысты шығыстарды қоса алғанда, агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төленген сыйақыны және комиссияны, қор биржаларының алымдарын, сондай-ақ аудару бойынша банктік қызметті қоса алғанда және сатып алушының сатушыға төлеген пайыздың шамасына азайтылған (мұндай болған кезде) сатып алу құны көрсетіледі;
13) 16-бағанда бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі;
14) 19-бағанда "әділ құны бойынша бағаланатын", "амортизацияланған құны бойынша бағаланатын" бағалы қағаздың санаты көрсетіледі;
15) 20-бағанда борыштық қаржы құралдары бойынша Нысан ұсынылған күнгі купондық мөлшерлеме көрсетіледі.
6. 2-кесте бойынша:
1) 4-бағанда бағалы қағаздың типі көрсетіле отырып оның түрі көрсетіледі;
2) 6-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
3) 7 және 8-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
4) 9 және 10-бағандарда кері репо операцияларын жүзеге асыруды растайтын бастапқы құжатта көрсетілген баға үтірден кейін төрт белгіге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Сатып алынған бағалы қағаздар шетел валютасымен төлеген жағдайда, бір мезгілде ұлттық валюта - теңгедегі баламасын 9 және 11-бағандарда көрсете отырып, 10 және 12-бағандар толтырылады, сатып алынған бағалы қағаздар ұлттық валюта - теңгемен төлеген жағдайда, 9 және 11-бағандар толтырылады;

6) в графе 7 указывается количество приобретенных ценных бумаг;
7) в графах 8 и 10 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
8) в графе 9 по облигациям указывается денежное выражение стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Сумма указывается в валюте выпуска;
9) в графах 11 и 12 указывается цена, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера (дилера), подтверждение по международной межбанковской системе перевода информации и совершения платежей (SWIFT)). В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте заполняется графа 11 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графе 12, в случае оплаты приобретенной ценной бумаги в национальной валюте - тенге заполняется графа 11;
10) в графе 13 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете;
11) в графе 14 указывается срок погашения долговых ценных бумаг;
12) в графе 15 указывается покупная стоимость ценной бумаги, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные, уплаченные агентам, консультантам, брокерам и (или) дилерам, сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу и уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового);
13) в графе 16 указывается стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете;
14) в графе 19 указывается категория ценной бумаги "оцениваемые по справедливой стоимости", "оцениваемые по амортизированной стоимости";
15) в графе 20 указывается купонная ставка по долговым финансовым инструментам на дату представления Формы.
6. По таблице 2:
1) в графе 4 указывается вид ценной бумаги с указанием ее типа;
2) в графе 6 указывается количество приобретенных ценных бумаг;
3) в графах 7 и 8 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
4) в графах 9 и 10 указывается цена с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление операции обратного репо. В случае оплаты приобретенной ценной бумаги в иностранной валюте заполняются графы 10 и 12 с одновременным отражением эквивалента в национальной валюте – тенге в графах 9 и 11, в случае оплаты приобретенной ценной бумаги в национальной валюте - тенге заполняются графы 9 и 11;

5) 15-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген ағымдағы құн көрсетіледі.
7. 3-кесте бойынша:
1) 3-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
2) 6-бағанда банктік салым шарты бойынша салым мерзімі көрсетіледі, салымның мерзімі ұзартылған кезде мерзім ұзарту ескеріле отырып көрсетіледі;
3) 7 және 8-бағандарда жинақталған сыйақы төлеу мерзімділігі және күні банктік салым шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі;
4) 11 және 12-бағандарда зейнетақы активтерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымға орналастыру сомасы көрсетіледі. Зейнетақы активтерін ұлттық валютадағы салымға орналастырған жағдайда 11-баған толтырылады;
5) кесте салымдар сомасын көрсете отырып, әрбір банк бойынша және салымның әрбір валютасы бойынша жеке толтырылады.
8. 4-кесте бойынша:
1) 4-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
2) 5 және 7-бағандарда баға және сатып алу құны мәміле жасалған күні қалыптасқан валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі, 10-бағанда сома есепті күні қалыптасқан валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі. Ұлттық валютадағы тазартылған бағалы металдар сатып алынған жағдайда 5, 7 және 9-бағандар толтырылады;
3) 9-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген ағымдағы құн көрсетіледі.
9. 5-кесте:
1) 3-бағанда туынды қаржы құралының базалық активі (бағалы қағаздардың және оның эмитентінің атауы, валюта, пайыздық мөлшерлеме, тауар және басқа да базалық активтер) көрсетіледі;
2) 4-бағанда мәміле валютасы көрсетіледі. Валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
3) 5-баған туынды қаржы құралының базалық активі бағалы қағаз болып табылған жағдайда толтырылады;
4) 6-бағанда шартты талаптар мен міндеттемелердің туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу кезінде "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 болып тіркелген) сәйкес қалыптастырылған сомасы көрсетіледі;

5) в графе 15 указывается текущая стоимость, отраженная в бухгалтерском учете.
7. По таблице 3:
1) в графе 3 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
2) в графе 6 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации;
3) в графах 7 и 8 периодичность и дата выплаты накопленного вознаграждения указывается в соответствии с условиями договора банковского вклада;
4) в графах 11 и 12 указывается сумма размещения пенсионных активов во вклад в Национальном Банке Республики Казахстан и банках второго уровня. В случае размещения пенсионных активов во вклад в национальной валюте заполняется графа 11;
5) таблица заполняется с указанием суммы вкладов отдельно по каждому банку и по каждой валюте вклада.
8. По таблице 4:
1) в графе 4 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
2) в графах 5 и 7 цена и покупная стоимость указываются по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки, в графе 10 сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на отчетную дату. В случае приобретения аффинированного драгоценного металла в национальной валюте заполняются графы 5, 7 и 9;
3) в графе 9 указывается текущая стоимость, отраженная в бухгалтерском учете.
9. По таблице 5:
1) в графе 3 указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, ставка вознаграждения, товар и прочие базовые активы);
2) в графе 4 указывается валюта сделки. Код валюты указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
3) графа 5 заполняется в случае, если базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага;
4) в графе 6 указывается сумма условных требований и обязательств, которая формируется при проведении операции с производными инструментами, в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118);

5) 7-бағанда туынды қаржы құралының нарықтық құны (алмастыру құны) көрсетіледі, ол:
сатып алуға мәмілелер бойынша – туынды қаржы құралының ағымды нарықтық құнының осы туынды қаржы құралының (шартты талаптар) номиналды келісімшарттық құнынан асып түсу мәнін, туынды қаржы құралының номиналды келісімшарттық құнының осы туынды қаржы құралының (шартты міндеттемелер) ағымдағы нарықтық құнынан асып түсу мәнін;
сатуға мәмілелер бойынша – туынды қаржы құралының номиналды келісімшарттық құнының осы туынды қаржы құралының (шартты талаптар) ағымдағы нарықтық құнынан асып түсу мәнін, туынды қаржы құралының ағымды нарықтық құнының осы туынды қаржы құралының (шартты міндеттемелер) номиналды келісімшарттық құнынан асып түсу мәнін білдіреді.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 228 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есептелген және төленген комиссиялық сыйақылар туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы __________
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 4- CUST_REWARD
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_______________________________ (кастодиан-банктің атауы) _____________________________________________________________ (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
(теңгемен)
Жылы күні айы
Есептелгені
Төленгені
зейнетақы активтерінен
инвестициялық кірістен
зейнетақы активтерінен
инвестициялық кірістен
1
2
3
4
5
...
Жиынтығы:
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы _________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қою күні 20_____ жылғы "_____"__________
Ескертпе: Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Есептелген және төленген
комиссиялық сыйақылар туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Есептелген және төленген комиссиялық сыйақылар туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

5) в графе 7 указывается рыночная стоимость (стоимость замещения) производного финансового инструмента, которая представляет собой:
по сделкам на покупку – величину превышения текущей рыночной стоимости производного финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного производного финансового инструмента (условные требования), величину превышения номинальной контрактной стоимости производного финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного производного финансового инструмента (условные обязательства);
по сделкам на продажу – величину превышения номинальной контрактной стоимости производного финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного производного финансового инструмента (условные требования), величину превышения текущей рыночной стоимости производного финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного производного финансового инструмента (условные обязательства).
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 228
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о начисленных и выплаченных комиссионных вознаграждениях
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: за __________ 20__года
Индекс: 4- CUST_REWARD
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк-кастодиан добровольного накопительного пенсионного фонда
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
______________________________________________
(наименование банка-кастодиана)
_____________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда)
(в тенге)
Дата месяц год
Начислено
Выплачено
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода
1
2
3
4
5
Итого:
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Исполнитель _________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Номер телефона: _________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о начисленных
и выплаченных комиссионных вознаграждениях
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о начисленных и выплаченных комиссионных вознаграждениях
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Есептелген және төленген комиссиялық сыйақылар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банкі нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы әрбір жұмыс күні үшін толтырады. Нысанның деректері теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда есепті айдың жеке жұмыс күні "жылы.күні.айы." форматында көрсетіледі.
6. 2 және 3-бағандарда есептелген комиссиялық сыйақы сомасы көрсетіледі.
7. 4 және 5-бағандарда төленген комиссиялық сыйақы сомасы көрсетіледі.
8. "Жиынтығы:" жолында есепті айдағы барлық позиция бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
9. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 228 қаулысына
6-қосымша
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктерінің
есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктерінің есептілікті ұсыну қағидалары "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының кастодиан-банктері (бұдан әрі – кастодиан-банк) есептілікті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Кастодиан-банк зейнетақы активтерін сақтауға қабылдаған әрбір ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына қатысты есептілікті ұсынады. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органмен жасалған активтерді инвестициялық басқаруға арналған шартқа сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарған жағдайда, кастодиан-банк осы ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және шарт жасаған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының активтері бойынша бөлек есептілікті ұсынады.

1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенная для сбора административных данных "Отчет о начисленных и выплаченных комиссионных вознаграждениях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банком-кастодианом добровольного накопительного пенсионного фонда и заполняется за каждый отдельный рабочий день отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается отдельный рабочий день отчетного месяца в формате "дд.мм.гггг".
6. В графах 2 и 3 указывается сумма начисленного комиссионного вознаграждения.
7. В графах 4 и 5 указывается сумма выплаченного комиссионного вознаграждения.
8. В строке "Итого:" указываются итоговые суммы по всем позициям за отчетный месяц.
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года № 228
Правила представления отчетности банками-кастодианами
добровольных накопительных пенсионных фондов
1. Настоящие Правила представления отчетности банками-кастодианами добровольных накопительных пенсионных фондов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок представления отчетности банками-кастодианами добровольных накопительных пенсионных фондов (далее – банк-кастодиан) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
2. Банк-кастодиан представляет отчетность в разрезе каждого отдельного добровольного накопительного пенсионного фонда, чьи пенсионные активы приняты на хранение. В случае управления добровольным накопительным пенсионным фондом пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда в соответствии с договором на инвестиционное управление активами, заключенным с уполномоченным органом, банк-кастодиан представляет отчетность по данному добровольному накопительному пенсионному фонду раздельно по активам единого накопительного пенсионного фонда и добровольного пенсионного фонда, заключившего договор.

3. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есептілікке ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкінің бірінші басшысы ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкінің бас бухгалтері немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкінің есебіне қол қоюға уәкілетті адамдар мен орындаушы қол қояды және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкінде сақталады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Есептілік ұсынылатын деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ете отырып криптографиялық қорғау құралдарымен ақпаратты кепілдік бере отырып жеткізудің тасымалдау жүйесін қолдана отырып электрондық форматта ұсынылады.
5. Электрондық форматта берілетін деректердің қағаз тасымалдауыштағы деректерге сәйкестігін кастодиан-банктің бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және кастодиан-банктің бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
6. Есептілікке өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу қажет болған жағдайда, кастодиан-банк уәкілетті органға пысықталған есептілікті және есептілікке өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу қажеттілігінің себептерін көрсете отырып, жазбаша түсіндірмені ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
8. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген, "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта санауда көрсетіледі.

3. Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем банка-кастодиана добровольного накопительного пенсионного фонда, главным бухгалтером банка-кастодиана добровольного накопительного пенсионного фонда или лицами, уполномоченными на подписание отчета банка-кастодиана добровольного накопительного пенсионного фонда, исполнителем и хранится в банке-кастодиане добровольного накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Отчетность в электронном формате представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
5. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем банка-кастодиана (на период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером банка-кастодиана.
6. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность банк-кастодиан представляет в уполномоченный орган доработанную отчетность и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2014 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
7. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
8. В целях формирования отчетности активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.