"Байқоңыр" кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде алынған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа айлық табыстың мөлшерiн белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 685-ө-м бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 қаңтарда № 9105 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 12 маусымдағы № 480 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.06.2015 № 480 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріп отырған «Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде алынған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа айлық табыстың мөлшерiн белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті (Қозжанов М.С.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрiнiң
2013 жылғы «27» желтоқсан
№ 685-ө-м бұйрығымен
бекітілген
«Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде
алынған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған
кезең үшін орташа айлық табыстың мөлшерiн белгілеу
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы «Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде алынған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа айлық табыстың мөлшерiн белгілеу қағидалары «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 15-бабының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттік орталықтан (бұдан әрi - Орталық) төленетін зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданатын, 1998 жылғы 1 қаңтардан бастамған кезең үшін орташа айлық табыс мөлшерiнiң жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестiгiн белгілеу тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил установления размера среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса "Байконур"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 685-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2014 года № 9105. Утратил илу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 июня 2015 года № 480
Сноска. Утратил илу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.06.2015 № 480.
В целях реализации пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления размера среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса «Байконур».
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Козжанова М.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 декабря 2013 года № 685-ө-м
Правила
установления размера среднемесячного дохода за период
с 1 января 1998 года, за исключением дохода, полученного
в период работы в российских организациях комплекса «Байконур»
1. Настоящие Правила установления размера среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса «Байконур» (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон) и определяют порядок установления соответствия размера среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года, принимаемого для исчисления пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий (далее - Центр), доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд.

2. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін есептеу үшін 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа айлық табыс мөлшерін айқындаған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есебіне жазу) және аудару қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу және аудару жүзеге асырылған табыстың барлық түрлерi қабылданады.
3. Мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агент (бұдан әрі - агент) берген «Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылға 25 тамыздағы № 819 қаулысымен (бұдан әрі – зейнетақылар мен жәрдемақылар тағайындау қағидалары) белгіленген нысан бойынша есептелген, ұстап қалған және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары көрсетілген 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қатарынан кез-келген үш жылғы жеке тұлғаға төленген және міндетті зейнетақы жарналары табысынан жүзеге асырылған табыс сомалары туралы анықтама (бұдан әрi - табыс сомалары туралы анықтама) немесе жеке кәсiпкерлердiң, адвокаттар мен жекеменшік нотариустардың салық органы растаған табысы туралы анықтама өтiнiш берушінің табысын растайтын құжат болып табылады.
4. Орталықтың аудандық (қалалық) бөлiмшелерiнiң қызметкерлері табыс сомалары туралы анықтамада көрсетілген сомалардың мiндеттi зейнетақы жарналары салымшысының (бұдан әрi – салымшы) транзиттiк шотындағы айналымдардың электрондық үзiндi көшiрмесiне сәйкестiгiн тексереді.
5. Табыс сомалары туралы анықтамада көрсетілген сомалар, салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электрондық үзiндi көшiрмесiне толық сәйкес келген кезде, Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданатын орташа айлық табыстың мөлшері Заңның 16-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалады.
Табыс сомалары туралы анықтама зейнетақы төлемдерін алушының іс макетіне тігіледі.
6. Табыс сомалары туралы анықтамада көрсетілген аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомалары салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электрондық үзiндi көшiрмесiне сәйкес келмеген немесе толық сәйкес келмеген жағдайда Орталықтың аудандық (қалалық) бөлiмшелерi агентте анықталған айырмашылықтарды нақтылау үшiн табыс сомалары туралы анықтаманың Орталықтың аудандық (қалалық) бөлiмшесi бастығының қолы қойылған және мөрмен расталған көшірмесін зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтiнiш білдірген өтініш берушіге қайтарады.

2. При определении размера среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года для исчисления пенсионных выплат из Центра, принимаются все виды доходов, с которых осуществлялось исчисление, удержание и перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116.
3. Документом, подтверждающим доход заявителя, является справка о суммах дохода, выплаченных физическому лицу и осуществленных с дохода обязательных пенсионных взносов (далее - справка о суммах дохода) по форме, установленной постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 819 «Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации» (далее – Правила назначения пенсий и пособий) за любые 3 года подряд за период с 1 января 1998 года с указанием исчисленных, удержанных и перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов, выданная агентом по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агент), или справка о доходах индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов, подтвержденная налоговым органом.
4. Работники районных (городских) отделений Центра проверяют соответствие сумм, указанных в справке о суммах дохода, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика обязательных пенсионных взносов (далее - вкладчик).
5. При полном соответствии сумм, указанных в справке о суммах дохода, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика размер среднемесячного дохода для исчисления пенсионных выплат из Центра определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона.
Справка о суммах дохода подшивается в макет дела получателя пенсионных выплат.
6. В случае несоответствия или неполного соответствия сумм перечисленных обязательных пенсионных взносов, указанных в справке о суммах дохода, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика, районные (городские) отделения Центра возвращают заявителю, обратившемуся за назначением пенсионных выплат, копию справки о суммах дохода, заверенную печатью и подписью начальника районного (городского) отделения Центра для уточнения выявленных расхождений у агента.

7. Агент өтiнiш берушіге осы Қағидаларға қосымшаға айырмашылықтар анықталған айлар бойынша мiндеттi зейнетақы жарналары аударылғаны туралы сәйкес нысан бойынша анықтама-растама береді. Анықтама-растамада өтiнiш берген адамның тегі, аты, әкесiнiң аты мен туған күнiнен басқа, агент банктің белгiсi бар төлем тапсырмаларының көшiрмелерiмен қоса, салымшыға 10 % мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жүзеге асырылған төлем тапсырмасының деректемелерін (банктің атауын, банктің банктік сәйкестендіру коды, агент шотының нөмiрiн, төлем тапсырмасының нөмiрiн, күнін, жалпы сомасы мен жарналар сомасын) көрсетеді.
8. Айлар бойынша анықталған айырмашылықтар нақтыланғанға дейiн зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн қабылданатын орташа айлық табыс, айырмашылық анықталған айлардағы табыс сомасын алып тастай отырып, жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жүзеге асырылған айлардағы табыс пен салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электронды үзiндi көшiрмесiмен расталған сомалардан анықталады.
9. Зейнетақы төлемдерін есептеу үшін  «Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде алынған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан басталған кезең үшін, мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу және жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару жүзеге асырылмаған табыс қабылданбайды.
10. Өтiнiш беруші мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу және жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару толық жүргiзiлмеуіне байланысты табысы туралы қосымша құжаттарды ұсынған жағдайда, зейнетақының мөлшерін өзгерту Зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындау қағидаларының 24-тармағына сәйкес жүргiзiледi.
Бұл ретте, қосымша ұсынылған құжаттар бойынша ескерiлетiн орташа айлық табысының кезеңі, бастапқы ұсынылған, зейнетақы төлемiнiң мөлшері есептелген орташа айлық табысының кезеңіне сәйкес болуға тиіс.
«Байқоңыр» кешенiнiң ресейлiк
ұйымдарында жұмыс iстеген кезеңде
алынған табысты қоспағанда, 1998 жылғы
1 қаңтардан басталған кезең үшін орташа
айлық табыстың мөлшерiн белгілеу
қағидаларына қосымша
Нысан
Берілген күні ______________
Мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару туралы
АНЫҚТАМА-РАСТАМА
Салымшы
Тегі
Аты
Әкесiнiң аты
Туған күні
күні айы жылы
Құжат түрі: Жеке куәлік
Нөмiрi
_________ берілді
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Төлеуші ұйымның БСН
Төлеуші - ұйымның орналасқан жері ___________________________________ ________ бастап ________________ қоса алынған кезең бойынша
Төлеуші - ұйымның орналасқан жері ___________________________________ ________ бастап ________________ қоса алынған кезең бойынша
төлем тапсырмасының
күнi
төлем тапсырмасының нөмiрi
Банк
БИК-i
Банктiң
атауы
Жинақтаушы зейне
тақы
қоры немесе БЖЗҚ
Шот
нөмiрi
Төлемтапсырмасының
жалпы сомасы
Жарналар
сомасы
М.О. Кәсiпорын басшысы
Бас бухгалтер
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрiнiң
2013 жылғы «27» желтоқсандағы
№ 685-ө-м бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрiнiң күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

7. Агент предоставляет заявителю справку-подтверждение о перечислении обязательных пенсионных взносов по тем месяцам, в которых выявились расхождения по форме, согласно приложению к настоящим Правилам. В справке-подтверждении, кроме фамилии, имени, отчества и даты рождения обратившегося, агентом указываются реквизиты платежного поручения (наименование банка, банковский идентификационный код банка, номер счета агента, номер, дату, общую сумму платежного поручения и сумму взносов), по которым осуществлялся перевод 10 процентов обязательных пенсионных взносов вкладчику с приложением копий платежных поручений с отметкой банка.
8. До уточнения выявленных расхождений по месяцам среднемесячный доход для исчисления размеров пенсионных выплат определяется из суммы дохода за месяцы, за которые осуществлялось перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд и подтвержденные электронной выпиской оборотов с транзитного счета вкладчика, исключив сумму дохода за те месяцы, в которых обнаружились расхождения.
9. Для исчисления пенсионных выплат не принимается доход за период с 1 января 1998 года, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса «Байконур», с которого не осуществлялось исчисление, удержание и перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд.
10. В случае предоставления заявителем дополнительных документов о доходе, связанных с неполным исчислением, удержанием и несвоевременным перечислением агентом обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, изменение размера пенсионных выплат производится в соответствии с пунктом 24 Правил назначения пенсий и пособий.
При этом период учитываемого среднемесячного дохода по дополнительно представленным документам должен соответствовать периоду первоначально представленного среднемесячного дохода, из которого был исчислен размер пенсионной выплаты.
Приложение
к Правилам установления размера
среднемесячного дохода за период
с 1 января 1998 года, за исключением дохода,
полученного в период работы в
российских организациях комплекса «Байконур»
Форма
Дата выдачи ____________
СПРАВКА-ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
о перечислении обязательных пенсионных взносов
Вкладчик __________________________________________________
Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
_________________________________________________
Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
____________________________________________________
Отчество |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Дата рождения |__|__|__|__|__|__|__|__|
число месяц год
Вид документа: Удостоверение личности
____________________________
Номер |__|__|__|__|__|__|__|__|__| выдано _________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
_____________________________________
№ |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Наименование организации __________________________________
______________________________
БИН организации-плательщика |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Местонахождение организации-плательщика __________________
За период с _______ по ________
Дата платежного поручения
№ платежного поручения
БИК банка
Наименование банка
Накопительный пенсионный фонд или ЕНПФ
Номер счета
Общая сумма плат. поручения
Сумма взносов
М.П. Руководитель
предприятия
Главный
бухгалтер
Приложение
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 декабря 2013 года № 685-ө-м
Перечень
утративших силу некоторых приказов
Министра труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан

1. «1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыстың жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестігін анықтау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 21 желтоқсандағы № 310-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде - 3355 нөмірімен тіркелген).
2. «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 11 шілдедегі № 153-ө бұйрығымен енгізілген өзгерістердің 4-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде - 4853 нөмірімен тіркелген, 2007 жылғы 22 тамызда «Заң газеті» газетінің № 128 басылған).
3. «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 312-ө бұйрығына қосымшаның 4-тармақшасы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде - 6538 нөмірімен тіркелген, 2010 жылғы 4 қарашада «Казахстанская правда» газетінде № 292 басылған).
4. «1998 жылғы 1 қаңтардан бергi кезеңдегi табыстың жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестiгiн анықтау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 21 желтоқсандағы № 310-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 20 наурыздағы № 120-ө-м бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде - 8418 нөмірімен тіркелген).

1. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 декабря 2004 года № 310-п «Об утверждении Правил установления соответствия дохода за период с 1 января 1998 года, доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3355).
2. Пункт 4 приказа исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 июля 2007 года № 153-п «О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4853, опубликован в газете «Юридическая газета» от 22 августа 2007 года № 128).
3. Подпункт 4) приложения к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 312-п «О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6538, опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 4 ноября 2011 года № 292).
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 марта 2013 года № 120-ө-м «О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 декабря 2004 года № 310-п «Об утверждении Правил установления соответствия дохода за период с 1 января 1998 года доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8418).