"Отынды дайындау, отынды беру" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 26 желтоқсандағы № 437 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 ақпанда № 9156 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 704 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 704 (2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған "Отынды дайындау, отынды беру" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті (С.Қ. Есімханов) заңнамада белгіленген тәртіпте мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.М. Жақсалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрі
____________ Т. Дүйсенова
2014 жылғы 10 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
Министрінің міндетін атқарушының
2013 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 437 бұйрығымен
бекітілген
"Отынды дайындау, отынды беру" кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Отынды дайындау, отынды беру" кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) "Электр жабдығын жөндеу", "Электр энергиясын өндіру" кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;

Об утверждении профессионального стандарта "Подготовка топлива, топливоподача"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 26 декабря 2013 года № 437. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2014 года № 9156. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 704
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 704 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Подготовка топлива, топливоподача».
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Есимханову С.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Джаксалиева Б.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан                       А. Рау
«СОГЛАСОВАН»
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
10 января 2014 год
Утвержден
приказом Исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 26 декабря 2013 № 437
Профессиональный стандарт
«Подготовка топлива, топливоподача»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Подготовка топлива, топливоподача» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Ремонт электрического оборудования», «Производство электроэнергии» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;

3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;

3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;
8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;

11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 35.11 Электр энергиясын өндіру еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына, қызметкерлердің біліктілік деңгейіне, құзыретіне қойылатын талаптар.
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты: халық шаруашылығы және тіршілікпен қамтамасыз етудің әр алуан салаларында техникалық мүмкін болып табылатын және экономикалық тұрғыда мақсатты түрде жүзеге асырылуы тиіс электр энергиясын өндіру мақсатында, халықтың өмірі мен денсаулығы қауіпсіздігі мақсатында, электр энергиясының қоршаған ортаға тигізетін әсерін төмендету мақсатында отынды дайындау және отынды беру процестерін экономикалық тұрғыда үздіксіз қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф "Отынды өлшеуші-қабылдаушы"
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2, СБШ бойынша - 2;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 4131 "Отынды өлшеуші-қабылдаушы";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: орамдарды жөндеу және электр жабдығын оқшаулау жөніндегі электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – субъектінің барлық қуаттағы жалпы және арнайы мақсаттағы трансформаторлардың үздіксіз орамдарын жөндеу және өндіру процесін, орамдарды жөндеу және оқшаулау процесін, айнымалы және тұрақты тоқты электр машиналарының орамдарын жартылай ауыстыру немесе толығымен қайта орау процесін, мегаомметр және ылғалдылықты бақылау аспабының көмегімен оқшаулау жағдайын анықтау процесін жүзеге асыруы;

11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) 35.11 Производство электроэнергии требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников.
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной): осуществление бесперебойного, экономически эффективного обеспечения процессов подготовки и подачи топлива с целью выработки электроэнергии для дальнейшего технически возможного и экономически целесообразного использования в различных отраслях народного хозяйства и сферах жизнеобеспечения, а также безопасности жизни и здоровья людей, снижения вредного влияния электроэнергетики на окружающую среду.
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 «Весовщик-приемщик топлива»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 2, по ОРК -2;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 4131 «Весовщик-приемщик топлива»;
3) возможные наименования должностей: электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электроборудования;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса ремонта и изготовления непрерывных обмоток трансформаторов общего и специального назначения всех мощностей, ремонта обмоток и изоляции, замены части или полная перемотка обмоток электрических машин переменного и постоянного тока, определения состояния изоляции с применением мегаомметра и прибора контроля влажности;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Отынды өлшеуші-қабылдаушының еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 1-кестесінде келтірілген.
2-параграф "Қазандық торларындағы отынды көсеуші"
7. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2, СБШ бойынша - 2;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8162 "Қазандық торларындағы отынды көсеуші";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: қазандық торларындағы отынды көсеуші;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты процестерді жүзеге асыруы: әр түрлі жылу өндіру жағдайында қазандыққа отын тиеу және оны қозғау; қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын қамтамасыз ету; әр түрлі жылу өндіру жағдайында қазандықтағы отындарды;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Қазандық торларындағы отынды көсеушінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 2-кестесінде келтірілген.
3-параграф "Отынды беру машинисті"
8. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-4, СБШ бойынша – 2-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8161 "Бөліп таратқыш құрал-жабдықты жөндеу бойынша электр слесарь";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: отынды беру машинисті, автоматтандырылған отынды беру моторшысы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды жүзеге асырумен байланысты міндеттерді орындауы: әр түрлі өнімділік деңгейіндегі (қатты және сұйық отын) қызмет көрсетіліп отырған отынды беру құрылғысын басқару және оның жұмысын реттеу, оның ішінде басқару қалқаны арқылы; әр түрлі өнімділік деңгейіндегі (қатты және сұйық отын) отынды беру құрылғысының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету; әр түрлі өнімділік деңгейіндегі қатты және сұйық отын арқылы отынды беру құрылғысының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою.

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «весовщика-приемщика топлива» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2 «Шуровщик топлива на решетках котлов»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 2, по ОРК -2;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 8162 «Шуровщик топлива на решетках котлов»;
3) возможные наименования должностей: шуровщик топлива на решетках котлов;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса задачи, связанные с реализацией основных функций: загрузка и шуровка топки котла различной тепло производительности; обеспечение работы обслуживаемого оборудования; чистка топки котла различной тепло производительности, дымовых коробок от золы, шлака и гари;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «шуровщика топлива на решетках котлов» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Машинист топливоподачи»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 2-4, по ОРК – 2-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 8161 «Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств»;
3) возможные наименования должностей: машинист топливоподачи, моторист автоматизированной топливоподачи;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом связанные с реализацией основных функций: управление и регулирование работы обслуживаемого оборудования топливоподачи различной производительности (твердого и жидкого топлива), в том числе со щита управления; обеспечение бесперебойной работы оборудования топливоподачи различной производительности (твердого и жидкого топлива); выявление и устранение неисправностей в работе оборудования топливоподачи твердого и жидкого топлива различной производительности.

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Отынды беру машинистінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 3-кестесінде келтірілген.
4-параграф "Отынды ұсақтау диірменінің машинисті"
9. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-3, СБШ бойынша -2-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8112 "Отынды ұсақтау диірменінің машинисті";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: отынды ұсақтау диірменінің машинисті;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды жүзеге асырумен байланысты міндеттерді орындауы: әр түрлі өнімділік деңгейіндегі шаң-тозаң дайындау жүйелерінің (диірмендердің) үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету; диірменнің, желдеткіштердің, сепараторлардың, жетектердің, редукторлардың жұмысын бақылау; шаң-тозаң сынамаларын алу; апатты жағдайларды жоюға қатысу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Отынды ұсақтау диірмені машинистінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 4-кестесінде келтірілген.
5-параграф "Отынды беру құрылғыларын жөндеу жөніндегі слесарь"
10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 2-3, СБШ бойынша -2-3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 7233 "Отынды беру құрылғыларын жөндеу жөніндегі слесарь";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: отынды беру құрылғыларын жөндеу жөніндегі слесарь;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты процестерді жүзеге асыруы: әр түрлі жүргізу және жеткізу квалитеттері бойынша (нақтылық кластарына сәйкес) бөлшектерге слесарьлық өңдеу жұмыстарын жүргізу; отынды беру қосалқы құрылғыларының, жүк көтеретін машиналардың және пневматикалық және электрлендірілген құралдардың, арнайы жабдықтар, құрылғылар мен өлшеу құралдарының негізгі және қосалқы механизмдері мен желілерін ашу, жөндеу, жинау, реттеу және сынақтан өткізу; жүк көтеретін механизмдер және арнайы жабдықтардың көмегімен желілер мен бөлшектерді тігінен және көлденең ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстарды атқару; газбен кесу және дәнекерлеу.
Отынды беру құрылғыларын жөндеу жөніндегі слесарь жылу электр станциялары мен қазандықтардағы негізгі және қосалқы отынды беру құрылғыларының тиімді қызмет көрсетуі және қызмет етуі үшін тиімді ұйымдастыру, техникалық, технологиялық жағдайларды жасайды;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «машиниста топливоподачи» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Машинист мельниц по размолу топлива»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 2-3, по ОРК -2-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 8112 «Машинист мельниц по размолу топлива»;
3) возможные наименования должностей: машинист мельниц по размолу топлива;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом связанные с реализацией основных функций: обеспечение надежной работы пылеприготовительных систем (мельниц) различной производительности; контроль за работой мельниц, вентиляторов, сепараторов, приводов, редукторов; отбор проб пыли; участие в ликвидации аварийных положений;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «машиниста мельниц по размолу топлива» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи»
10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 2-3, по ОРК - 2-3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 7233 «Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи»;
3) возможные наименования должностей: слесарь по ремонту оборудования топливоподачи;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса связанных с реализацией основных функций: слесарная обработка деталей по различным квалитетам (классам точности) с подгонкой и доводкой; разборка, ремонт, сборка, регулировка и испытания узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования топливоподачи, грузоподъемных машин и механизмов с применением пневматического и электрифицированного инструмента, специальных приспособлений, оборудования и средств измерений; выполнение такелажных работ по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и деталей при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений; газовая резка и сварка.
Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи создает необходимые организационные, технические, технологические условия эффективного функционирования и деятельности основного и вспомогательного оборудования топливоподачи на теплоэлектростанциях и котельных;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Отынды беру құрылғыларын жөндеу жөніндегі слесардің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 5-кестесінде келтірілген.
6-параграф "Шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау
цехтарындағы) кептіру құрылғыларының машинисті"
11. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша - 3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8112 "Шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау цехтарындағы) кептіру құрылғыларының машинисті";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау цехтарындағы) кептіру құрылғыларының машинисті;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды орындаумен байланысты процестерді жүзеге асыруы: отынды кептіру технологиялық процесін жүзеге асыру; жұмыс құрылғыларындағы ақаулықтар мен істен шыққан жерлерді анықтау және жөндеу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау цехтарындағы) кептіру құрылғылары машинистінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 6-кестесінде келтірілген.
7-параграф "Шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау
цехтарындағы) шаң сорғыштарының машинисті"
12. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 3, СБШ бойынша - 3;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8163 "Шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау цехтарындағы) шаң сорғыштарының машинисті";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау цехтарындағы) шаң сорғыштарының машинисті;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды жүзеге асырумен байланысты міндеттерді орындауы: отынды тасымалдау; механизмдердің (шаң сорғыштарының, кептіргіштердің, компрессорлардың) және өлшеу аспаптарына пайдаланылу қызмет көрсету және жұмысын бақылау; қызмет көрсетіліп отырған құрылғының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «слесаря по ремонту оборудования топливоподачи» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Машинист сушилок в цехах пылеприготовления
(в цехах по размолу топлива)»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 3, по ОРК - 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 8112 «Машинист сушилок в цехах пылеприготовления (в цехах по размолу топлива)»;
3) возможные наименования должностей: машинист сушилок в цехах пылеприготовления (в цехах по размолу топлива);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса задачи, связанные с реализацией основных функций: ведение технологического процесса сушки топлива; выявление неисправностей и устранение дефектов в работе оборудования;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «машиниста сушилок в цехах пылеприготовления (в цехах по размолу топлива)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Машинист пылевых насосов в цехах пылеприготовления
(в цехах по размолу топлива)»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 3, по ОРК - 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 8163 «Машинист пылевых насосов в цехах пылеприготовления (в цехах по размолу топлива)»;
3) возможные наименования должностей: Машинист пылевых насосов в цехах пылеприготовления (в цехах по размолу топлива);
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса задачи, связанные с реализацией основных функций: транспортировка топлива; эксплуатационное обслуживание и наблюдение за работой механизмов (пылевых насосов, сушилок, компрессоров), измерительных приборов; выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шаң дайындау цехтарындағы (отынды ұсақтау цехтарындағы) шаң сорғыштары машинистінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 7-кестесінде келтірілген.
8-параграф "Техник-жылу технигі"
13. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4-5, СБШ бойынша - 4-5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3113 "Техник-жылу технигі";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техник-жылу технигі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды жүзеге асырумен байланысты міндеттерді орындауы: оның қарамағындағы құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және бақылауды жүзеге асыру, олардың сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету; жаңа технологиялық процестерді ойлап табуға және қолданыстағы процестерді жетілдіру жұмыстарына ат салысу; жұмыс аймағында өзінің қарамағына бекітілген қызметкерлер құрамына жетекшілік ету; техникалық құжаттама жүргізу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник-жылу технигінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 8-кестесінде келтірілген.
9-параграф "Инженер-жылу технигі"
14. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5-6, СБШ бойынша - 5-6;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 2143 "Инженер-жылу технигі";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер-жылу технигі;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - субъектінің негізгі функцияларды жүзеге асырумен байланысты міндеттерді орындауы: кәсіпорынның тиімді қызмет етуін қамтамасыз ететін құрылғыларды пайдалану, кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйелерін енгізу; еңбек процестеріне прогрессивті технологиялық қызмет көрсету және пайдалану, механикаландыру; қызмет көрсетуді ұйымдастыру ісін жетілдіру, құрылғыларды пайдалану, қызметті ұйымдастыру сапасын жақсарту, негізгі қор және ұйым құрылғыларын пайдалану тиімділігін арттыру; өндірісті техникалық дамытуды жоспарлау, негізгі қорларды күрделі жөндеуден өткізу және модернизациялау, өндірістік қуат және оларды пайдалану балансын құру; құрылғылардың мазмұны, стандарттар мен техникалық талаптарды әзірлеу және қолданысқа енгізумен байланысты жұмыстарға қатысу; қызмет көрсету құрылғылары бойынша есеп жүргізу және паспорттау, техникалық құжаттама, белгіленген есептілік жүргізу; қызмет көрсетілетін құрылғылардағы ақаулықтарды жөндеу, жою бойынша ішкі қолданыстағы нормативтік материалдарды әзірлеу;

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «машиниста пылевых насосов в цехах пылеприготовления (в цехах по размолу топлива)» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 «Техник-теплотехник»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 4-5, по ОРК - 4-5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 3113 «Техник-теплотехник»;
3) возможные наименования должностей: техник-теплотехник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса задачи, связанные с реализацией основных функций: обеспечение надежной работы, осуществление технического обслуживания и контроля оборудования, находящегося в его ведении; участие в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов; руководство подчиненным ему персоналом на закрепленном участке работ; ведение технической документации;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «техника-теплотехник» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 9 «Инженер-теплотехник»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень по НРК – 5-6, по ОРК - 5-6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 2143 «Инженер-теплотехник»;
3) возможные наименования должностей: инженер-теплотехник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом процесса задачи, связанные с реализацией основных функций: внедрение систем комплексного регламентированного обслуживания, эксплуатации оборудования, обеспечивающих эффективное функционирование предприятия; прогрессивной технологии обслуживания и эксплуатации, механизации трудоемких процессов; разработка комплекса мероприятий, направленных на совершенствование организации обслуживания, эксплуатации оборудования, улучшение качества организации деятельности, повышение эффективности использования основных фондов и оборудования организации; участие в работе по планированию технического развития производства, капитального ремонта и модернизации основных фондов, составлении баланса производственных мощностей и их использования; участие в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию оборудования; ведение учета и паспортизация обслуживаемого оборудования, составление технической документации, установленной отчетности; разработка нормативных материалов для внутреннего использования по ремонту, устранению неисправностей обслуживаемого оборудования;

5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Инженер-жылу технигінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 9-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
15. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
16. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
17. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
18. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
19. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі.
20. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
"Отынды дайындау, отынды беру"
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы

5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 9 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы «инженера-теплотехника» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
12. Перечень единиц ПС приведен в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
13. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
14. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
15. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
16. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
17. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Подготовка топлива, топливоподача»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно

1. СБШ 2-деңгейіндегі "Отынды өлшеуші-қабылдаушы" еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Отын, мұнай отыны
Өлшемдік қуыс бұрғы, бақылау-өлшеу аспаптары, вагон таразылары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары, компьютер және бағдарламалық қамтамасыз ету, бастапқы құжаттар
1-1 М Отынды вагон таразыларында өлшеу
1-2 М Темір жол цистерналарындағы мұнай отынының санын мөлшерін өлшеу, мұнай отынының температурасы мен созылмалылығын өлшеу
1-3 М Салмақтау және өлшеу нәтижелері бойынша отын санын есептеу, отынның нақты салмағын жеткізушінің деректерімен салыстыру
Әр түрлі типті отындардың келуі бойынша қызмет көрсетілетін бақылау-өлшеу құрылғыларындағы стандартты және практикалық міндеттерді шешу
Құрылғылар, вагон таразыларының жұмыс қағидаттары, вагон таразыларын тексеру және күйге келтіру тәсілдері, отынның маркалары мен сұрыптарының сипаттамасы, вагондар мен цистерналардың типтері, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары
Ф 2
Қабылдау актілері, салмақ кітабы
Компьютер және бағдарламалық қамтамасыз ету, жазба құралдары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
2-1 М Мегаомметр және ылғалдылықты бақылау аспабының көмегімен оқшаулау жағдайын анықтау,орамдарды ылғалдандыру, оқшаулауды баспақтау, оларды қыздыру және кептіру
Техникалық құжаттарды рәсімдеуде жұмыс әрекеті жағдайына сәйкес жүзеге асырылатын әрекет түрлерін түзету
Есеп және есептік құжаттамаларды жүргізу тәртібі; қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары
Ф 3
Турбогенераторлар орамдары
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс және өлшеу құралдары мен білдектері, қорғаныс киімі, резеңке қолғаптар
3-1 М Орамдарды жасанды суытудың барлық түрлерімен турбогенераторларды оқшаулау және орамдарды жөндеу
Белгіленген алгоритмді нұсқаулар бойынша есептік құжаттамаларды жүргізу білігі мен дағдылары, салмақ кітабын толтыру дағдысы
Есептік және есеп жүргізу құжаттамаларын толтыру тәртібі, алгоритмі және оларға қойылатын талаптар
2-кесте
2. СБШ 2-деңгейіндегі "Отынды көсеуші" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Әр түрлі жылу өнімділікті қазандықтар оттығы, отын
Аппараттар, іске қосу құрылғысының конвейері және шиберімен басқару пульттері, көсеу тақтайшасы, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Қазандық оттығын іске қосу
1-2 М Қазандық оттығын көсеу
Қызмет көрсетілетін технологиялық құрылғыларда және әр түрлі өнімділіктегі қазандықтарда стандартты және біртектес практикалық міндеттерді шеше білу
Қызмет көрсетілетін
қазандықтардың құрылысы туралы негізгі мәліметтер; отынның негізгі түрлерінің ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидалары
Ф 2
Әр түрлі жылу өнімділікті қазандықтар оттығы, отын
Планерлік құрылғыны басқару аппараты, аппарат, үрлемелі түтінсорғышын басқару пульттері, арнайы киімдер, жеке қорғаныс құралдары, құрал-жабдықтар
2-1 М Қызмет көрсетілетін құрылғыларды бірдей мөлшерде іске қосылуын қадағалау

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Весовщик-приемщик топлива» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Топливо, нефтетопливо
Мерный щуп, контрольно-измерительные приборы, вагонные весы, спецодежда, средства индивидуальной защиты, компьютер и программное обеспечение, первичные документы
З 1-1 Взвешивание топлива на вагонных весах
З 1-2 Замер количества нефтетоплива в железнодорожных цистернах, определение температуры и вязкости нефтетоплива
З 1-3 Расчет количества топлива по результатам взвешивания и замеров, сверка фактического веса топлива с данными поставщика
Умения при принятии решений стандартных, практических задач на обслуживаемом контрольно-измерительном оборудовании по приходу топлива различных типов
Знания по устройству, принципам работы вагонных весов, способам проверки и настройки вагонных весов, характеристике марок и сортов топлива, типам вагонов и цистерн; правилам техники безопасности и охраны труда
Ф 2
Акты приемки, весовая книга
Компьютер и программное обеспечение, письменные принадлежности, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 2-1 Определение состояния изоляции с применением мегомметра и прибора контроля влажности, пропитка обмоток, прессовка изоляции, их запеканке и сушка
Коррекция действий в соответствии с условиями рабочей ситуации в составлении технической документации
Порядок ведения учетной и отчетной документации; правила техники безопасности и охраны труда
Ф 3
Обмотки турбогенераторов
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты и станки защитная одежда, резиновые перчатки
З 3-1 Ремонт обмоток и изоляции турбогенераторов со всеми видами искусственного охлаждения обмоток
Умения и навыки ведения учетно-отчетной документации по заданным инструкциями алгоритмам, ведения весовой книги
Знания по порядку, алгоритмам, требованиям ведения учетной и отчетной документации
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Шуровщик топлива» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Топливо, топка котла различной теплопроизводительности
Аппараты, пульты управления конвейером и шибером загрузочного устройства, шурующая планка, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Загрузка топки котла
З 1-2 Шуровка топки котла
Умения по решению стандартных, практических задач на обслуживаемом технологическом оборудовании и котлах различной производительности
Знания по устройству обслуживаемых котлов; особенностям видов топлива; правилам техники безопасности и охраны труда
Ф 2
Топливо, топка котла различной теплопроизводительности
Аппарат управления планерным устройством, аппарат, пульты управления дутьевыми дымососами, спецодежда, средства индивидуальной защиты, инвентарь
З 2-1 Наблюдение за равномерной загрузкой обслуживаемого оборудования

2-2 М Отынның жануын реттеу
Анықталған себептер және отнды тиеу бойынша жұмыс жағдайыларына сәйкес әдістерді түзету және қызмет көрсету
Қазандық оттығында отынды жағудың тиімді әдістері; қызмет көрсетілетін құрылғылардың құрылысы
Ф 3
Әр түрлі жылу өнімділікті қазандықтар оттығы, түтін қораптары
Қорғаныс қалқандары, көзілдіріктер, тазалау құралдары, бекіністік құралдар, бақылау-өлшеу аспаптары, арнайы киімдер, жеке қорғаныс құралдары
3-1 М Профилактикалық тексеру, қазандық оттығын, түтін қораптарын дайындау
3-2 М Қазандықтар оттығын, түтін қораптарын күлден, қоқыстан және ыстан тазалау
Қызмет көрсетілетін технологиялық құрылғыларда және әр түрлі өнімділіктегі қазандықтарда стандартты және біртектес практикалық міндеттерді шеше білу
Қызмет көрсетілетін қазандықтардың құрылысы туралы негізгі мәліметтер.
Әр түрлі өнімділіктегі қазандықтарды, түтін қораптарын ластанудың әр түрлі түрлерінен тазалаудың және жуудың әдістері
3-кесте
3. СБШ 2-деңгейіндегі "Отынды беру машинисті" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Әр түрлі өнімділіктегі қатты және сұйық отындарды беру құрылғылары, отынды беру схемасы
Басқару аппараттары, бақылау-өлшеу аспаптары, қолмен реттеу арматуралары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Әр түрлі өнімділіктегі отынды (қатты және сұйық отындарды) беру құрылғылары механизмдерін іске қосу,тоқтату
1-2 М Сұйық отынды қотарудың берілген қысымы мен температурасын ұстап тұру
1-3 М Орыны бойынша және басқару қалқанынан жылу схемасындағы сұйық отын берілуін ауыстырып қосу
Қызмет көрсетілетін қатты және сұйық отындарды беру технологиялық құрылғыларында стандартты және практикалық міндеттерді шешу дағдысы
Электр техникасы мен механика негіздері, отынды беру құрылғысы мен жабдығы, отынның түрлері мен маркалары; электр станциялары мен жүйелерді техникалық пайдалану қағидалары, электр құрылғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы, корғаныс құралдарын пайдалану
4-кесте
4. СБШ 3-деңгейіндегі "Отынды беру машинисті" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Отынды беру құрылғылары, қызмет көрсетілетін механизмдер
Слесарлық құралдар және аспаптар жинағы, ысатын материал,сөрелер, апатты жою жоспары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Қызмет көрсетілетін механизмдерін қарау, тазалау және майлау
1-2 М Қызмет көрсетілетін құрылғыларды пайдалану, бірқалыпты жүктеуді бақылау обслуживаемого оборудования
1-3 М Әр түрлі өнімділіктегі отынды (қатты және сұйық отындарды) беру құрылғыларының жұмысын бақылау және қызмет көрсету
Нұсқаулықпен берілген қызмет көрсетілетін құрылғыны жүктеу, пайдалану алгоритмі бойынша отынды беру құрылғыларын реттеудегі біліктер мен дағдылар
Әр түрлі өнімділіктегі қатты және сұйық отындарды беру құрылғыларының техникалық сипаттамасы, майлау, төсеу және нығыздау материалдарының қасиеттері мен оларды қолдану шарттары; электр станциялары мен жүйелерді техникалық пайдалану қағидалары
5-кесте

З 2-2 Регулирование горения топлива
Коррекция способов и осуществление действий в соответствии с выявленными причинами и рабочей ситуацией загрузки топлива
Знание способов рационального сжигания в топках котлов топлива; устройство обслуживаемого оборудования
Ф 3
Топка котла различной теплопроизводительности, дымовые коробки
Защитные щитки, очки, инвентарь чистки, шанцевый инструмент, контрольно-измерительные приборы, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 3-1 Профилактический осмотр, подготовка топки котла, дымовых коробок
З 3-2 Чистка топки котла, дымовых коробок от золы, шлака и гари
Решение стандартных, практических задач на обслуживаемом технологическом оборудовании и котлах различной производительности
Знания основных сведений об устройстве обслуживаемых котлов.
Знания способов очистки и промывки котлов различной производительности, дымовых коробок от различного вида загрязнений
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист топливоподачи» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Оборудование топливоподачи твердого, жидкого топлива различной производительности, тепловые схемы подачи
Аппараты управления, контрольно-измерительные приборы, арматура для ручного регулирования спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Пуск, останов механизмов оборудования топливоподачи (твердого и жидкого топлива) различной производительности
3 1-2 Поддержание заданного давления и температуры перекачивания жидкого топлива
З 1-3 Переключения в тепловых схемах подачи жидкого топлива по месту и со щита управления
Навыки решения стандартных, практических задач на обслуживаемом технологическом оборудовании топливоподачи жидкого и твердого топлива
Знания основ электротехники, механики, устройства, оборудования топливоподачи, виды и марки топлива; правил технической эксплуатации электрических станций и сетей, техники безопасности при эксплуатации электроустановок, применения защитных средств
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист топливоподачи» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Оборудование топливоподачи, обслуживаемые механизмы
Набор слесарного инструмента и приспособлений, обтирочный материал, стеллажи, план ликвидации аварий, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Обслуживание, чистка и смазка обслуживаемых механизмов
З 1-2 Эксплуатация, наблюдение за равномерной загрузкой обслуживаемого оборудования
З 1-3 Обслуживание, контроль работы оборудования различной производительности топливоподачи (твердого и жидкого топлива) путем обхода
Умения и навыки регулирования оборудования топливоподачи по заданным инструкциями алгоритмам эксплуатации, загрузки обслуживаемого оборудования
Знания по техническим характеристикам оборудования топливоподачи жидкого и твердого топлива различной производительности, свойства и условия применения смазочных, прокладочных и уплотняющих материалов; правил технической эксплуатации электрических станций и сетей
Таблица 5

5. СБШ 4-деңгейіндегі "Отынды беру машинисті" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Отынды беру құрылғылары, қызмет көрсетілетін механизмдер
Слесарлық құралдар және аспаптар жинағы, ысатын материал,сөрелер, апатты жою жоспары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Құрал–жабдықтар мен құрылғылар жиынтығының дұрыс жұмыс жасауын сақтау
1-2 М Отын беру механизмінің профилактикалық және ағымды жөндеу жұмыстарына қатысу
1-3 М Отынды беру механизмінің жөндеу жұмыстарына және техникалық қызмет көрсетуіне қатысу; төтенше жағдайларды жою жұмыстарына қатысу
Ағымды және қорытынды бақылауды ұйымдастыру және жүргізу, алынған өнімдердің сапасы мен ақаулықтарды жою тиімділігіне баға беру
Әмбебап және арнайы құрылғыларды, жабдықтарды пайдалану қағидалары, слесарлық іс, электр техника мен механика негіздері, электр станциялары мен жүйелерді техникалық пайдалану қағидалары, электр құрылғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы, корғаныс құралдарын пайдалану
6-кесте
6. СБШ 2-деңгейіндегі "Отынды ұсақтау диірменінің машинисті"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Әр түрлі өнімділіктегі диірмені бар шаң-тозаң дайындау жүйесі
Басқару қалқаны, басқару пульті, нормативтік құжаттар, визуалды бақылау, бақылау аспаптары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Шаң-тозаң дайындау жүйелерінің іске қосу мен тоқтату оперцияларын орындау
1-2 М Шаң-тозаң дайындау жүйелерінің жұмысын бақылау
Қызмет көрсетілетін технологиялық құрылғылар мен отынды ұсақтау қондырғыларында стандартты және біртектес практикалық міндеттерді шеше білу дағдысы
Қызмет көрсетілетін құрылғылардың құрылымы, отынды берудің шаң-тозаң дайындау схемасы, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидалары
7-кесте
7. СБШ 3-деңгейіндегі "Отынды ұсақтау диірменінің машинисті"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Әр түрлі өнімділіктегі диірмендер, желдеткіштер, сеператорлар, жетектер, редукторлар
Нормативтік құжаттар, визуалды бақылау, бақылау аспаптары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Диірменнің, желдеткіштердің, сеператорлардың, жетектердің, редукторлардың жұмысын қадағалау
1-2 М Шаң-тозаң сынамаларын алу
Нұсқаулықпен берілген алгоритм бойынша отынды ұсақтау мен қолданылатын құрылғылар жұмысын реттеудегі біліктер мен дағдылар
Қызмет көрсетілетін құрылғылардың жұмыс істеу қағидаттары, бақылау-өлшеу аспаптары мен арматуралардың орнатылу жерлері
Шаң-тозаң, ұсақталған отын
Бақылау аспаптары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары

5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист топливоподачи» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Оборудование топливоподачи, обслуживаемые механизмы
Набор слесарного инструмента и приспособлений, обтирочный материал, стеллажи, план ликвидации аварий, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Поддержание в исправном состоянии комплекта инструмента и приспособлений
З 1-2 Участие в профилактическом и текущем ремонте механизмов топливоподачи
З 1-3 Участие в техническом обслуживании и ремонте механизмов топливоподачи; в ликвидации аварийных ситуаций
Умения организовывать и осуществлять ткущий и итоговый контроль, давать оценку качеству полученной продукции, эффективности устранения неполадок
Знания правил пользования универсального и специального инструмента, приспособлений, слесарного дела, основ электротехники и механики; правил технической эксплуатации электрических станций и сетей, техники безопасности при эксплуатации электроустановок, применения защитных средств
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист мельниц по размолу топлива» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Пылеприготовительная система с различной производительностью мельницы
Щит управления, пульты управления, нормативные документы, визуальный контроль, контрольные приборы спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Обеспечение, выполнение операций по пуску, останову пылеприготовительной системы
3 1-2 Наблюдение за работой пылеприготовительных систем
Навыки решения стандартных и однотипных практических задач на обслуживаемом технологическом оборудовании и установках по размолу топлива
Знания устройства обслуживаемого оборудования, схем пылеприготовления топливоподачи, правил техники безопасности и охраны труда
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист мельниц по размолу топлива» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Мельницы с различной производительностью, вентиляторы, сепараторы, приводы, редукторы
Нормативные документы, визуальный контроль, контрольные приборы, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Контроль за работой мельниц, вентиляторов, сепараторов, приводов, редукторов
З 1-2 Отбор проб пыли
Умения и навыки регулирования функционирования используемого оборудования, размолу топлива по заданному инструкциями алгоритму
Знания принципов работы обслуживаемого оборудования, мест установки контрольно-измерительных приборов и арматуры
Пыль, размолотое топливо
Контрольные приборы, спецодежда, средства индивидуальной защиты

1-3 М Төтенше жағдайларды жоюға және құрылғыларды жөндеуге қатысу
Анықталған себептерге сәйкес ақаулықтарды жөндеу аясында әдістерді түзету және іс-әрекетті жүзеге асыру
Қазандықтар құрылысы туралы негізгі мәліметтер; қызмет көрсетілетін құрылғылардың техникалық ерекшелігі; қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидалары
8-кесте
8. СБШ 2-деңгейіндегі "Отынды беру құрылғыларын жөндеу
жөніндегі слесарь" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Негізгі және көмекші, жөндеу құрылғыларының бөлшектері,мойынтіректер, темір конструкциялары, және конвейерлер, стрелалар, жол көтергіштері
Слесарлық құралдар, өлшеу құралы, индикатор, бұрыш өлшеуіш, нивелир, қол еңбегі, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Бөлшектерді әр түрлі квалитеттер (дәлдік класстарымен) бойынша шақтау және жетілдірумен слесарлық өңдеу, дайындалған қосалқы бөлшектерді, дәнекерлеген және шегеленген біріктірулерді қабылдау
1-2 М Бөлшектерді белгілеу, мойынтіректер корпустарының остестіктерін,металл конструкциялары геометриялық өлшемдерін, кран асты жолдарын, бағыттаушы конвейерлерлерді, көтергіштерді, стрелаларды тексеру
Жылу электр станцияларындағы, қазандықтардағы отынды беру құрылғыларын жөндеу бойынша слесарлық жұмыстарды жүргізу кезіндегі стандартты және біртектес практикалық міндеттерді шеше білу
Құрылғылар, тораптар қызметтерінің құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, слесарлық өлшеу құралдарының, аспаптардың белгіленуі және пайдалану ережесі, материалдық жүргізу бойынша жалпы мәліметтер, слесарлық құралдарды толтыру, сызбалар, эскиздарды оқу қағидалары
9-кесте
9. СБШ 2-деңгейіндегі "Отынды беру құрылғыларын жөндеу
жөніндегі слесарь" еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Отынды берудің негізгі және көмекші құрылғылары, жөндеу аспаптары, бөлшектер, жүккөтергіш машиналар, механизмдер
Техникалық және анықтамалық әдебиеттер, жоғары дәлдіктегі өлшеу құралы және аспаптары, манометрлер, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Құрылғылар мен жөндеу аспаптарының, жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің жөндеу және жүргізу жұмыстарын ұйымдастыру, бөлшектердің кейінгі жұмыстарға жарамдылығын, оларды қайта қалпына келтіру мүмкіндіктерін анықтау
1-2 М Негізгі және көмекші құрылғылардың жұмысын жөндеуден кейін тексеру және оны пайдалануға беру
Қолданыстағы нақты механизмдер, құралдар, отынды беру құрылғыларын жөндеу аспаптары аясында белгілі білім мен практикалық тәжірибе негізіндегі іс-әрекет әдістерін таңдау
Құрылғыларды реттеу және орталықтандыру бойынша жұмыстардың орындалу ережесі, негізгі ақаулықтар және оларды жою әдістері, құбырларды жаншып қақтау қағидалары, құрылғылардың түйіндері мен элементтерін жөндеу, жинау және дайындаудың техникалық шарттары, металлоконструкциялар күрделі түйіндері мен бөлшектерін белгілеу әдістері, құрылғыларды өшіру қағидалары
Ф 2
Тораптар және бөлшектер, отынды беру құрылғылары элементтері
Жүк көтеру құрылғылары, жарақтар, қол еңбегі, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
2-1 М Тораптар,бөлшектер, отынды беру құрылғылары элементтерін бөлшектеу, жинаумен байланысты такелаждық оперцияларды басқару

З 1-3 Участие в ликвидации аварийных положений и ремонте оборудования
Коррекция способов и осуществление действий в соответствии с выявленными причинами в рамках устранения неисправностей оборудования
Знания основных сведений по устройству котлов; технических характеристик обслуживаемого оборудования, основных сведений по устройству котлов; правил техники безопасности и охраны труда
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи» 2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Детали основного и вспомогательного, ремонтного оборудования, подшипники, металлоконструкции, конвейеры, стрела, подъемник, пути
Слесарные инструменты, мерильный инструмент, индикатор, угломер, нивелир, ручной труд, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Слесарная обработка деталей по различным квалитетам (классам точности) с подгонкой и доводкой, приемка изготовленных запасных частей, выполненных сварных и клепаных соединений
3 1-2 Разметка деталей, проверка соосности корпусов подшипников, геометрических размеров металлоконструкций, подкрановых путей, направляющих конвейеров, подъемника, стрелы
Навыки решения стандартных, практических задач при проведении слесарных работ по ремонту оборудования топливоподачи на теплоэлектростанциях, котельных
Знания принципов действия, расположения, назначения оборудования, его узлов, назначения и правил применения слесарного измерительного инструмента, приспособлений, общих сведений по материаловедению, правил закалки, заправки слесарного инструмента, чтения чертежей, эскизов
Таблица 9
9. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Слесарь по ремонту оборудования топливоподачи» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Основное и вспомогательное оборудование топливоподачи, ремонтные приспособления, детали, грузоподъемные машины, механизмы
Техническая и справочная литература, высокоточный мерительный инструмент и приспособления, манометры, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Организация работ по ремонту и наладке оборудования и ремонтных приспособлений, грузоподъемных машин и механизмов, определение пригодности деталей к дальнейшей работе, возможности их восстановления
З 1-2 Проверка в работе основного и вспомогательного оборудования после ремонта и сдача его в эксплуатацию
Навыки при выборе способов действий из известных на основе знаний и практического опыта в рамках используемых конкретных механизмов, инструментов, приспособлений ремонта оборудования топливоподачи
Знания правил выполнения работ по регулировке и центровке оборудования, основных дефекты и методов устранения, правил вальцовки труб, технических условий на ремонт, сборку и изготовление узлов оборудования, способов разметки сложных узлов и деталей металлоконструкций, правил отключения оборудования
Ф 2
Узлы и детали, элементы оборудования топливоподачи
Грузоподъемное оборудование, оснастка, ручной труд, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 2-1 Руководство такелажными операциями, связанными с разборкой, сборкой узлов, деталей, элементов оборудования топливоподачи

2-2 М Тораптар, бөлшектер және құрылғылар элементтерін орын ауыстыруы, жинау, бөлшектеу және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Отынды беру құрылғысын жөндеу бойынша қызметтің қажетті құралдары мен әдістерін таңдауға негізделген әр түрлі тәртіптердің шектелген ауқымынан таңдау жасау дағдысы
Жоспарлы ескертуші жөндеудің тәртібі, механика, электротехника, материал жүргізудің негіздері; жүк көтергіш машиналардың такелаждық жабдықтауы
10-кесте
10. СБШ 3-деңгейіндегі "Шаң дайындау цехтарындағы (отынды
ұсақтау цехтарындағы) кептіру құрылғыларының машинисті"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Қызмет көрсетілетін құралдар, отын
Басқару қалқаны, бақылау аспаптары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Құрылғыларды іске қосу, реттеу және тоқтату бойынша операциялардың орындалуы
1-2 М Бақылау арқылы және өлшеу аспаптарының көмегімен отынның түсуі және кептіргіштердің жұмысына бақылау жүргізу
Отынды беру құрылғыларына қызмет көрсету процесінің практикалық стандартты, қарапайым, біртипті міндеттерін шешу.
Білімі және еңбек тәжірибесі негізінде отынды кептіру ақаулықтарын жою тәсілдерін таңдау және қолдану
Қызмет көрсетілетін құрылғы, оның жұмыс істеу қағидаттары және техникалық сипаттамалары; қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидалары.
Отынның қасиеті, орнату орны, өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаттары
Ф 2
Қызмет көрсетілетін құралдар, өндірістік үй-жайлар
Құралдар жиынтығы, апатты жағдайларды жою жоспары, жеке қорғаныс құралдары, тазалау заттары
2-1 М Ұсақ ақаулықтарды жою. Өндірістік үй-жайларды жинау.
2-2 М Апатты жағдайларды жою
Отынды кептірудің үздіксіз процесін және құрылғының жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде стандартты, қарапайым практикалық міндеттерді орындау дағдысы. Әдістерді қолдану дағдысы, отынды дайындау және беру құрылғысының ақауларын тиімді жоюын реттеу
Қызмет көрсетілетін құрылғы.
Қызмет көрсетілетін механизмдердің жұмысындағы ақаулықтарды жою тәсілдері, электр техника, механиканың қарапайым негіздері
11-кесте
11. СБШ 3-деңгейіндегі "Шаң дайындау цехтарындағы
(отынды ұсақтау цехтарындағы) шаң сорғыштарының машинисті"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Отын, өлшеу құралдары, сигнализация
Конвейер, бекіністік құрал, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары, есепке алу журналы, агрегаттардың жұмыс аспаптарының диаграммалары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Отынды отынды беру орнына дейін жеткізу
1-2 М Өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне, сигнализация жұмысына бақылау жасау
Отынды жеткізу бойынша стандартты практикалық міндеттерін шешу
Отынды жеткізу және беру кезінде бақылаулар бойынша алынған нәтижелерді есепке ала отырып қызметке түзетулер жасау
Отынның қасиеті, отынды беру кезінде пайдаланылатын өлшеу құрылғылары; қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары
Отынды беруде қолданылатын өлшеу аспаптарын орнату орны және жұмыс істеу қағидаттары
Ф 2
Шаң сорғыштары, кептіргіштер, компрессорлар, өлшеу аспаптары
Аппараттар, басқару пульттері, аспаптар мен аппараттардың реттеуге арналған құралдар мен жабдықтардың жиынтығы, басқару пульттері, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
2-1 М Қызмет көрсетілетін құрылғыны іске қосу, реттеу және тоқтату

З 2-2 Выполнение такелажных работ по перемещению, сборке, разборке и установке узлов, деталей и элементов оборудования
Умения выбирать из ограниченного диапазона различных процедур, основанных на выборе необходимых средств, инструментов и способов деятельности по ремонту оборудования топливоподачи
Знания по организации планово предупредительного ремонта, основ механики, электротехники, материаловедения; такелажной оснастки, грузоподъемных машин
Таблица 10
10. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист сушилок в цехах пылеприготовления (в цехах по
размолу топлива)» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Обслуживаемое оборудование, топливо
Щит управления, приборы контроля спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Выполнение операций по пуску, регулировке и останову оборудования
З 1-2 Наблюдение за поступлением топлива и работы сушилок путем осмотра и по измерительным приборам
Навыки решения стандартных, простых однотипных практических задач при обеспечении процесса обслуживания оборудования топливоподачи.
Умения выбора и применения способов устранения дефектов сушки топлива на основе знаний и практического опыта
Знания принципов работы и технических характеристик обслуживаемого оборудования; правил техники безопасности и охраны труда.
Знания свойств топлива, мест установки, принципов работы измерительных приборов
Ф 2
Обслуживаемое оборудование, производственные помещения
Набор инструментов, план ликвидации аварий, спецодежда, средства индивидуальной защиты, инвентарь уборки
З 2-1 Выявление и устранение дефектов и неисправностей. Уборка производственных помещений
З 2-2 Ликвидация аварийных положений
Навыки решения стандартных, простых практических задач при обеспечении бесперебойного процесса сушки топлива и функционирования оборудования
Навыки применения способов, регулирования эффективного устранения неисправностей оборудования подготовки и подачи топлива
Знания устройства обслуживаемого оборудования
Знания способов устранения неисправностей в работе обслуживаемых механизмов, элементарных основ электротехники, механики
Таблица 11
11. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Машинист пылевых насосов в цехах пылеприготовления (в
цехах по размолу топлива)» 3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Топливо, средства измерения, сигнализация
Конвейер, шанцевый инструмент, спецодежда, средства индивидуальной защиты, журнал учета, диаграммы приборов работы агрегатов, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Доставка топлива до места топливоподачи
З 1-2 Контроль за показаниями средств измерений, работой сигнализации
Навыки решения стандартных практических задач по доставке топлива
Умения коррекции деятельности с учетом полученных результатов по наблюдениям при доставке и подаче топлива
Знания свойств топлива, устройств, применяемых в топливоподаче; правил техники безопасности и охраны труда
Знания места установки и принципов работы измерительных приборов, применяемых в топливоподаче
Ф 2
Пылевые насосы, сушилки, компрессоры, измерительные приборы
Аппараты, пульты управления, набор инструментов и приспособлений для регулировки приборов и аппаратов, пульты управления, контрольно-измерительные приборы, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 2-1 Пуск, регулировка и останов обслуживаемого оборудования

2-2 М Қызмет көрсетілетін құрылғының сенімді және үнемді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Отынды беру, тасымалдау және тиеу процестерін қамтамасыз ету кезінде стандартты және қарапайым біртипті міндеттерді шешу
Білімі және еңбек тәжірибесі негізінде тиімді, үнемді отынды беру әрекеттерін таңдау және тәсілдерін реттеу, алынған нәтижелер негізінде қызметке түзетулер жасау
Отынды беру кезінде қолданылатын құрылғылар, қондырғылардың құрылғылары
Отынды беру кезінде қолданылатын қызмет көрсетілетін құрылғылар, қондырғылардың құрылғылары, жұмыс істеу қағидаттары және техникалық сипаттамалары
Ф 3
Шаң сорғыштары, кептіргіштер, компрессорлар, өлшеу аспаптары
Слесарлық, жөндеу құралдарының жиынтығы, апатты жағдайларды жою жоспары, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
3-1 М Қызмет көрсету құрылғысын жөндеу жұмыстарына қатысу
3-2 М Апатты жағдайларды жою
Әр түрлі тәртіптердің шектеулі ауқымынан таңдау дағдысы және қызмет көрсетілетін құрылғының ақауларын жою бойынша қажетті құралдар, әдістерін таңдауға негізделген практикалық біліктер жиынтыңын қолдану дағдысы
Апатты жағдайларды жою кезінде білімі мен еңбек тәжірибесі негізінде белгілі әрекеттер тәсілін таңдау
Отынды беру құрылғылар, қондырғылардың құрылғылары және техникалық сипаттамалары
Отынды беру кезінде қолданылатын қондырғылардың жұмыс істеу қағидаттары және техникалық сипаттамалары; қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары
12-кесте
12. СБШ 4-деңгейіндегі "Техник-жылу технигі" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Негізгі және қосалқы қызмет көрсетілетін құрылғы, қызметкерлер құрамы
Қызмет көрсету, қолдану жөніндегі жоспарлы құжаттама, нормативтік-техникалық құжаттар, анықтама материалдары, ұймының ішкі құжаттары, бақылау-өлшеу аспаптары, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, жеке қорғаныс құралдары
1-1 М Қызмет көрсетілетін құрылғы және механизмдер, машиналардың жұмыс жағдайы мен қауіпсіз қолданысына бақылау жүргізу
1-2 М Жоспарлы қызмет жүйесінің қағидалары, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес құрылғыларға техникалық қызмет көрсету, қолдану, жөндеу жұмыстарының жүргізілуін ұйымдастыру
1-3 М Жылудың жоғалуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу, өндірістік жұмыстарды қажетті материалдармсен, жабдықтармен, аспаптармен, құрал-саймандармен қамтамасыз ету
Тиімді қолдану және турбиналық құрылғыларды жөндеу бойынша қызмет түрін жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдап алу Электр энергиясы өндірісіндегі шығындардың алдын алудың технологиялық жолдарын таңдау
Жөндеу жұмыстарын орындаудың негізгі әдістері, арнайы және анықтамалық әдебиеттерде пайдаланылатын терминология, жұмыс бағдарламалары және нұсқаулықтар, өндіріс технологиясының негіздері, техникалық сипаттамалар, конструктивтік ерекшеліктер, жұмыстың міндеттері мен қағидаттары және қолданылатын құрылғыларды пайдалану қағидалары.
Технологиялық өндіріс негіздері, техникалық сипаттамалар, конструктивті ерекшеліктер, жұмыстың міндеттері мен қағидаттары және қолданылатын құрылғыларды пайдалану қағидалары; параметрлерді өлшеу әдістері мен тәсілдері, құрылғылардың жұмыс режимінің сипаттамалары мен деректері, техникалық есептеулердің, графикалық және есептеу жұмыстарының жүзеге асырылуы
Ф 2
Негізгі және қосалқы қызмет көрсетілетін құрылғы, қызметкерлер құрамы, технологиялық процесстер және регламенттер
Бақылау-өлшеу аспаптары, аппаратура, нормативтік-техникалық құжаттар, анықтама материалдары, технико-экономикалық құжаттар, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары

З 2-2 Обеспечение надежной и экономичной работы обслуживаемого оборудования
Навыки решения стандартных, практических задач при обеспечении процесса транспортировки, загрузки и топливоподачи
Умения выбора и применения способов, регулирование эффективной, экономичной топливоподачи на основе знаний и практического опыта, коррекция деятельности с учетом полученных результатов
Знания устройства, установок, применяемых в топливоподаче
Знания принципов работы и технических характеристик обслуживаемого оборудования, установок, применяемых в топливоподаче
Ф 3
Пылевые насосы, сушилки, компрессоры, измерительные приборы
Набор слесарных, ремонтных инструментов, план ликвидации аварий, спецодежда, средства индивидуальной защиты
3 3-1 Участие в ремонте обслуживаемого оборудования
З 3-2 Ликвидация аварийных положений
Умения выбирать из ограниченного диапазона различных процедур и использовать набор практических умений, основанных на выборе необходимых средств, инструментов и способов устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования
Выбор способов действий из известных на основе знаний и практического опыта при устранении аварийных ситуаций
Знания устройства, технических характеристик оборудования топливоподачи
Знания принципов работы и технических характеристики установок, применяемых в топливоподаче; правил техники безопасности и охраны труда
Таблица 12
12. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Техник-теплотехник» 4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Основное и вспомогательное обслуживаемое оборудование, персонал
Плановая документация по обслуживанию, эксплуатации, нормативно-технические документы, справочные материалы, внутренние документы организации, контрольно-измерительные приборы, компьютер, программное обеспечение, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 1-1 Наблюдение за исправным состоянием и безопасной эксплуатацией обслуживаемого оборудования и механизмов, машин
З 1-2 Организация проведения технического обслуживания, эксплуатации, ремонта оборудования в соответствии с положениями плановой системы деятельности, требованиями нормативно-технических документов
З 1-3 Разработка мероприятий по предотвращению тепловых потерь; обеспечение производственных работ необходимыми материалами, приспособлениями, приборами, инструментами
Навыки выбора технологических путей осуществления деятельности по обеспечению эффективной эксплуатации и ремонта турбинного оборудования
Умения выбора технологических путей предотвращения потерь на производстве электроэнергии
Знания основных методов выполнения наладочных работ, терминологии, применяемой в специальной и справочной литературе, рабочих программ и инструкций; основ технологии производства, технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, принципов работы и правил эксплуатации используемого оборудования.
Знания основ технологии производства, технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения, принципов работы и правил эксплуатации используемого оборудования; методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования, по выполнению технических расчетов, графических и вычислительных работ
Ф 2
Основное и вспомогательное обслуживаемое оборудование, персонал, технологические процессы и регламенты
Контрольно-измерительные приборы, аппаратура, нормативно-технические документы, справочные материалы, технико-экономические документы, компьютер, программное обеспечение, спецодежда, средства индивидуальной защиты.

2-1 М Жүктеме бойынша құрылғыларды кешенді сынау және сынау үшін іске қосу жұмыстарына қатысу; құрылғының тұрып қалу уақытын қысқарту, жұмыс сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
2-2 М Құрылғыға техникалық қызмет көрсету бойынша атқарылатын жұмыстардың сапасын тексеру
2-3 М Жылумен қамту көздерін зерттеу, ауытқу себептерін анықтау, қысқа мерзім ішінде оларды жою бойынша іс-шаралар қабылдау
2-4 М Жұмыстарды жүргізудің прогрессивті әдістерін енгізу, жұмыстардың өндіріс технологиялары мен ұйымдастыру жағдайларын жетілдіру
Қысым астында құрал-жабдықты кешенді тексеру кезінде жұмыс жағдайының өзіндік сараптамасы мен жұмыс орнындағы болжауға болатын өзгерістердің өзіндік сараптамасын қажет ететін әр түрлі типті практикалық міндеттердің шешімі; жұмыс сапасын көтеру бойынша шараларды жүргізу.
Нормативтерден ауытқу себептерін анықтау жөніндегі сараптамалық сипаттағы қызмет түрлерін жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау
Құрылғыларды тексеру әдістері және ақаулықтарды анықтау, параметрлерді өлшеу әдістері мен құралдары, жұмыс құрылғыларының режимінің сипаттамалары мен деректері, ақпарат алу, өңдеу және берудің техникалық құралдары; жаңа техниканы және прогрессивті технологияны, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері. Нормативтерден ауытқу, олқылықтарды анықтау тәсілдері, параметрлерді, жұмыс құрылғылары режимінің сипаттамалары мен деректерін өлшеу әдістері мен құралдары, техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын жүзеге асыру
13-кесте
13. СБШ 5-деңгейіндегі "Техник-жылу технигі" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Қызметкерлер құрамы (жұмысшылар)
Визуалды бақылау, тіркеу журналдары, лауазымдық, типтік нұсқаулықтар, оқыту бағдарламалары, техникалық регламенттер, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім, жеке қорғаныс құралдары
3-1 М Қызметкерлер құрамы тарапынан журналдың жүргізілуін бақылау; жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілу жағдайын бақылау, олардың дұрыстығы мен қолданылуын тексеру
З-2 М Еңбек және өндірістік тәртіпті қадағалау, техникалық құжаттамалардың болуы және жүргізілуі, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек және өрт қауіпсіздігін қорғау жөніндегі нұсқаулықтар, басқа да нормативтік-құжаттардың болуы
3-3 М Белгіленген тәртіппен және мерзімде еңбек қауіпсіздігі бойынша инструктаж жүргізу
3-4 М Қарамағындағы адамдардың біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Бөлімше және/немесе құрылғының қызметін ағымдағы және қорытынды бақылау, қызметті бағалау және түзету дағдысы
Қызметкерлер құрамына нұсқаулық жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асырудың методологиялық жолдарын таңдау Ағымдағы және қорытынды бақылау, өндірістік қызметкерлер құрамын басқару жөніндегі қызметті бағалау және түзету
Өлшеу, бақылау және сынақтар жүргізу реті мен техникасы, бақылау-өлшеу аппаратурасы және оны пайдалану қағидалары, экономика негіздері, өндіріс, еңбек және басқаруды ұйымдастыру, еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, жұмыс тақырыптары бойынша анықтамалық материалдар.
Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері; өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпсіздік техникасы қағидалары
Есеп және есептіліктің қолданыстағы формалары және есеп жүргізу; қолданыстағы стандарттар және әзірленіп отырған техникалық құжаттамаға байланысты техникалық талаптар, оларды құру тәртібі және ресімдеу қағидалары; іс жүргізу негіздері
Ф 2
Эксплуатациялық-техникалық құжаттама, есептік құжаттама, техникалық, жұмыс журналдары, техникалық регламенттер, қызметкерлер құрамы
Қол еңбегі, компьютер, даладағы зерттеулер, бақылау, келіссөз, сараптамалық есептер, бағдарламалық қамтамасыз ету, жазба құралдары, ұйымдастыру техникасы, арнайы киім

З 2-1 Участие в пробных пусках и комплексном опробовании оборудования под нагрузкой; осуществление мероприятий по сокращению времени простоев оборудования, повышению качества работ
З 2-2 Проверка качества выполняемых работ по техническому обслуживанию оборудования
З 2-3 Обследование источников теплоснабжения, выявление причин отклонений, принятие мер для их устранения в кратчайшие сроки
З 2-4 Внедрение прогрессивных методов ведения работ, совершенствование организации и технологии производства работ
Навыки решения различных типов практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочей ситуации и ее предсказуемых изменений при комплексном опробовании оборудования под нагрузкой; осуществлении мероприятий повышения качества работ.
Навыки выбора технологических путей осуществления деятельности аналитического характера по выявлению причин отклонения от нормативов
Знания методов осмотра оборудования и обнаружения дефектов, методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования, технических средств получения, обработки и передачи информации; методов расчета экономической эффективности внедрения новой техники и прогрессивной технологии, рационализаторских предложений и изобретений. Знания методов обнаружения дефектов, отклонений от нормативов, методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования, по выполнению технических расчетов, графических и вычислительных работ
Таблица 13
13. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Техник-теплотехник» 5-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Персонал (рабочие)
Визуальное наблюдение, журналы регистрации, должностные, типовые инструкции, технические регламенты, программы обучения, компьютер, программное обеспечение, спецодежда, средства индивидуальной защиты
З 3-1 Контроль ведения персоналом журналов; проверка обеспеченности средствами индивидуальной защиты, их исправность, применение
3 З-2 Контроль трудовой и производственной дисциплины, наличия и исполнения технической документации, должностных и производственных инструкций, правил внутреннего трудового распорядка, инструкций по охране труда и пожарной безопасности, других нормативно-технических документов
З 3-3 Проведение инструктажа по безопасности труда в соответствии с установленным порядком и сроками
З 3-4 Организация работы по повышению квалификации и профессионального мастерства подчиненных
Умения осуществлять текущий и итоговый контроль деятельности подразделения и/или оборудования, проводить оценку и коррекцию деятельности
Навыки выбора методологических путей осуществления деятельности по инструктажу персонала
Умения вести текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию деятельности по управлению производственным персоналом
Знания последовательности и техники проведения измерений, наблюдений и экспериментов, контрольно-измерительной аппаратуры и правил ее пользования, основ экономики, организации производства, труда и управления, трудового законодательства, правил внутреннего трудового распорядка, справочных материалов по тематике работы.
Знания законодательных, нормативно-правовых источников Республики Казахстан; требований производственной санитарии, требований пожарной безопасности, правил техники безопасности
Знания применяемых форм учета и отчетности и порядка ведения учета и составления отчетности; действующих стандартов и технических условий на разрабатываемую техническую документацию, порядка ее составления и правила оформления; основ ведения делопроизводства
Ф 2
Эксплуатационно-техническая документация, отчетная документация, технические, рабочие журналы, технические регламенты, персонал
Ручной труд, компьютер, полевые исследования, наблюдение, собеседование, аналитические расчеты, программное обеспечение, письменные принадлежности, оргтехника, спецодежда

4-1 М Техникалық, жұмыс құжаттамасын жүргізу, уақытылы өзгерістер енгізіп отыру; бекітілген формалар бойынша есептік құжаттамаларды дайындауға қатысу, қолданыстағы қызметкерлер құрамына энергетикалық сипаттамалардың, жекелеген көрсеткіштердің нормаларының режимдік карталар, кестелер, сызбалар немесе эксплуатациялық нұсқаулықтар түрінде жеткізілуі
4-2 М Өндіріс резервтерін анықтау, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын тиімді пайдалану секілді жұмыстардың жүзеге асырылуына ат салысу
Білім беру қызметін жүзеге асыру формаларын таңдау; тиімділіктің қорытынды бақылауы, оқыту формалары мен әдістерін бағалау және түзету. Ағымдағы және қорытынды бақылау, өндірістік қызметкерлер құрамын басқару жөніндегі қызметті бағалау және түзету
Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілері; өндірістік санитария талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары, техника қауіпсіздігі, өндіріс технологиялары қағидалары. Есеп және есептіліктің қолданыстағы формалары және есеп жүргізу; қолданыстағы стандарттар және әзірленіп отырған техникалық құжаттамаға байланысты техникалық талаптар, оларды құру тәртібі және ресімдеу қағидалары; іс жүргізу негіздері
14-кесте
14. СБШ 5-деңгейіндегі "Инженер-жылу технигі" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Құрылғылар және басқа да өндірістік объектілерді пайдаланудың перспективті, ағымдағы жоспарлары, даму бағдарламалары, кәсіпорындарды дамыту стратегиялары (өндірістік бөлім), есептік құжаттама, есептен шығару, қабылдау, беру актілері
Бақылау, анықтамалық әдебиет, нормативтік-реттеуші әдебиет, тіркеу журналы, бақылау-өлшеу аппаратурасы және аспаптар, сараптамалық есептер, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім
3-1 М Қызметкерлер құрамы тарапынан журналдың жүргізілуін бақылау; жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілу жағдайын бақылау, олардың дұрыстығы мен қолданылуын тексеру
З-2 М Еңбек және өндірістік тәртіпті қадағалау, техникалық құжаттамалардың болуы және жүргізілуі, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек және өрт қауіпсіздігін қорғау жөніндегі нұсқаулықтар, басқа да нормативтік-құжаттардың болуы
3-3 М Белгіленген тәртіппен және мерзімде еңбек қауіпсіздігі бойынша инструктаж жүргізу
3-4 М Қарамағындағы адамдардың біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Техникалық-технологиялық, ұйымдастырушылық салаға және білім беру саласына жататын технологиялық және методологиялық сипаттағы проблемалардың шешімі, шешім тәсілдерінің көптүрлілігі және оларды таңдау
Қазақстан Республикасының заңнамалық, басқа да нормативтік құқықтық актілері; техникалық қызмет көрсету, эксплуатация жөніндегі әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар, отынды дайындау және беру құрылғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету; еңбек заңнамасы, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары
Ф 2
Құрылғылар және басқа да өндірістік объектілерді пайдаланудың перспективті, ағымдағы жоспарлары, даму бағдарламалары, кәсіпорындарды дамыту стратегиялары (өндірістік бөлім), есептік құжаттама, есептен шығару, қабылдау, беру актілері
Бақылау, анықтамалық әдебиет, нормативтік-реттеуші әдебиет, тіркеу журналы, бақылау-өлшеу аппаратурасы және аспаптар, сараптамалық есептер, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім

З 4-1 Ведение технической, рабочей документации, своевременное внесение изменений; участие в подготовке отчетной документации по утвержденным формам, доведение до эксплуатационного персонала энергетических характеристик, норм отдельных показателей в форме режимных карт, таблиц, графиков или эксплуатационных инструкций
З 4-2 Участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени
Умения выбора форм осуществления образовательной деятельности; текущий, итоговый контроль эффективности, оценка и коррекция форм и методов обучения. Навыки осуществления текущего и итогового контроля, оценки и коррекции деятельности себя и подчиненных
Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и справочные материалы по тематике работы правила внутреннего трудового распорядка, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, технологии производства.
Знания применяемых форм учета и отчетности и порядок ведения учета и составления отчетности; действующих стандартов и технических условий на разрабатываемую техническую документацию, порядка ее составления и правил оформления; основ ведения делопроизводств
Таблица 14
14. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-теплотехник» 5-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Перспективные, текущие планы эксплуатации оборудования и других производственных объектов, программы развития, стратегии развития предприятия (производственный раздел), отчетная документация, акты списания, приемки, передачи
Наблюдение, справочная литература, нормативно-регламентирующая литература, журнал регистрации, контрольно-измерительная аппаратура и приборы, аналитические расчеты, компьютер, программное обеспечение, спецодежда
З 3-1 Контроль ведения персоналом журналов; проверка обеспеченности средствами индивидуальной защиты, их исправность, применение
3 З-2 Контроль трудовой и производственной дисциплины, наличия и исполнения технической документации, должностных и производственных инструкций, правил внутреннего трудового распорядка, инструкций по охране труда и пожарной безопасности, других нормативно-технических документов
З 3-3 Проведение инструктажа по безопасности труда в соответствии с установленным порядком и сроками
З 3-4 Организация работы по повышению квалификации и профессионального мастерства подчиненных
Умения решения проблем технологического или методического характера, относящихся к технико-технологической, организационной сфере и области знаний, выбора и многообразия способов решения
Знания законодательных, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан; методических и нормативно-технических материалов по техническому обслуживанию, эксплуатации оборудования подготовки и подачи топлива; трудового законодательства, правил техники безопасности и охраны труда
Ф 2

4-1 М Техникалық, жұмыс құжаттамасын жүргізу, уақытылы өзгерістер енгізіп отыру; бекітілген формалар бойынша есептік құжаттамаларды дайындауға қатысу, қолданыстағы қызметкерлер құрамына энергетикалық сипаттамалардың, жекелеген көрсеткіштердің нормаларының режимдік карталар, кестелер, сызбалар немесе эксплуатациялық нұсқаулықтар түрінде жеткізілуі
4-2 М Өндіріс резервтерін анықтау, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын тиімді пайдалану секілді жұмыстардың жүзеге асырылуына ат салысу
Теориялық және тәжірибелік білімді пайдалана отырып, кәсіби проблемаларды шешудің әр түрлі, альтернативті нұсқаларын өздігінен әзірлеу және іске қосу біліктері мен дағдылары, нақты жағдай, техникалық-экономикалық есептерді жүзеге асыру
Техникалық сипаттамалар, конструктивті ерекшеліктер, ұйымның құрылғыларының жұмыс міндеттемелері және режимі; техникалық қызмет көрсету құрылғыларын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
15-кесте
15. СБШ 6-деңгейіндегі "Инженер-жылу технигі" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Құрылғылар және басқа да өндірістік объектілерді пайдаланудың перспективті, ағымдағы жоспарлары, даму бағдарламалары, кәсіпорындарды дамыту стратегиялары (өндірістік бөлім), есептік құжаттама, есептен шығару, қабылдау, беру актілері
Бақылау, анықтамалық әдебиет, нормативтік-реттеуші әдебиет, тіркеу журналы, бақылау-өлшеу аппаратурасы және аспаптар, сараптамалық есептер, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, арнайы киім
3-1 М Қызметкерлер құрамы тарапынан журналдың жүргізілуін бақылау; жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілу жағдайын бақылау, олардың дұрыстығы мен қолданылуын тексеру
З-2 М Еңбек және өндірістік тәртіпті қадағалау, техникалық құжаттамалардың болуы және жүргізілуі, ішкі еңбек тәртібі қағидалары, еңбек және өрт қауіпсіздігін қорғау жөніндегі нұсқаулықтар, басқа да нормативтік-құжаттардың болуы
3-3 М Белгіленген тәртіппен және мерзімде еңбек қауіпсіздігі бойынша инструктаж жүргізу
3-4 М Қарамағындағы адамдардың біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Отынды дайындау және беру құрал-жабдығын пайдалану бойынша ұйымдастыру-басқару іс-әрекетін талдау, бағалау және түзету
Қызмет көрсету және пайдалану технологиясы жүйелері; қаулылар, үкімдер, бұйрықтар, құрылғыларға техникалық қызмет көрсету бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар, құрылғыларды тиімді пайдалану және бірыңғай жоспарлар жүйесі
Ф 2
Эксплуатациялық, қызмет көрсету жұмыстары, келісімшарттар-келісімдер, қорытындылар, сараптама актілері, апробация актілері, құрылғыларды пайдалану және жөндеу қағидалары
Қызмет көрсетілетін құрылғыларға профилактикалық, ағымдағы, апатты жөндеу жүргізу жоспарлары, сараптамалық есептеулер, тестілеу, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, ұйымдастыру техникасы, арнайы киім
4-1 М Техникалық, жұмыс құжаттамасын жүргізу, уақытылы өзгерістер енгізіп отыру; бекітілген формалар бойынша есептік құжаттамаларды дайындауға қатысу, қолданыстағы қызметкерлер құрамына энергетикалық сипаттамалардың, жекелеген көрсеткіштердің нормаларының режимдік карталар, кестелер, сызбалар немесе эксплуатациялық нұсқаулықтар түрінде жеткізілуі
Бөлімше немесе ұйым қызметін түзету
Қазақстан Республикасының заңнамалық, басқа да нормативтік құқықтық актілері; технологиялық жабдықты тиімді пайдалану және жоспарлы алдын ала жөндеу жүйелері, жөндеуді жүргізуге арналған есептерді әзірлеу тәртібі, құрал-жабдыққа өтінімдерді, жөндеу жасаудың алдыңғы қатарлы жүйелері, жөндеу жұмыстарының технологиясы
Ф3
Эксплуатациялық, қызмет көрсету жұмыстары, келісімшарттар-келісімдер, қорытындылар, сараптама актілері, апробация актілері, құрылғыларды пайдалану және жөндеу қағидалары
Қызмет көрсетілетін құрылғыларға профилактикалық, ағымдағы, апатты жөндеу жүргізу жоспарлары, сараптамалық есептеулер, тестілеу, компьютер, бағдарламалық қамтамасыз ету, ұйымдастыру техникасы, арнайы киім
1-4 М Өндіріс резервтерін анықтау, қолайлы еңбек жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін арттыру, жұмыс уақытын тиімді пайдалану секілді жұмыстардың жүзеге асырылуына ат салысу
Ұжымдық қызметке жетекшілік ету аясында қызмет көрсетілетін құрылғылардың тиімді қызмет жағдайын қамтамасыз ету шешімдері тәсілдерінің көптүрлілігі мен оларға таңдау жасауға негізделген практикалық міндеттерді шешу; ағымдағы және қорытынды бақылау; бағалау және түзету
Материалдар, құрылғыларға техникалық қывзмет көрсету және пайдалану бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық қызмет көрсету материалдар; ұйым өнімдері өндірісінің негізгі технологиялық процестері; ұйым өндірісінің негіздері
Кәсіпорынның техникалық дамуының перспективалары; кәсіпорын өнімдері өндірісінің негізгі процестері; жоспарлар және техникалық құрылғыларды тиімді пайдаланудың бірыңғай жүйесі; техникалық сипаттамалар, конструктивті ерекшеліктер, кәсіпорын құрылғылары жұмысының міндеттері және режимдері экономика негіздері, өндіріс, еңбек және басқаруды ұйымдастыру
Ескертпе: М – мақсат.
"Отынды дайындау, отынды беру"
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Салалық кеңесі

З 4-1 Ведение технической, рабочей документации, своевременное внесение изменений; участие в подготовке отчетной документации по утвержденным формам, доведение до эксплуатационного персонала энергетических характеристик, норм отдельных показателей в форме режимных карт, таблиц, графиков или эксплуатационных инструкций
З 4-2 Участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени
Навыки самостоятельно разрабатывать и выдвигать различные, альтернативные варианты решения профессиональных проблем с применением теоретических и практических знаний, конкретной ситуации, технико-экономических расчетов
Знания технических характеристик, конструктивных особенностей, назначения и режима работы оборудования организации; организации эксплуатации и технического обслуживания оборудования
Таблица 15
15. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-теплотехник» 6-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Перспективные, текущие планы эксплуатации оборудования и других производственных объектов, программы развития, стратегии развития предприятия (производственный раздел), отчетная документация, акты списания, приемки, передачи
Наблюдение, справочная литература, нормативно-регламентирующая литература, журнал регистрации, контрольно-измерительная аппаратура и приборы, аналитические расчеты, компьютер, программное обеспечение, спецодежда
З 3-1 Контроль ведения персоналом журналов; проверка обеспеченности средствами индивидуальной защиты, их исправность, применение
3 З-2 Контроль трудовой и производственной дисциплины, наличия и исполнения технической документации, должностных и производственных инструкций, правил внутреннего трудового распорядка, инструкций по охране труда и пожарной безопасности, других нормативно-технических документов
З 3-3 Проведение инструктажа по безопасности труда в соответствии с установленным порядком и сроками
З 3-4 Организация работы по повышению квалификации и профессионального мастерства подчиненных
Умения анализа, оценки и коррекции организационно-управленческой деятельности по эксплуатации оборудования подготовки и подачи топлива
Знания системы, технологии обслуживания и эксплуатации; постановлений, распоряжений, приказов, методических и нормативных материалов по техническому обслуживанию оборудования; единой системы планов и рациональной эксплуатации оборудования
Ф 2
Эксплуатационные, обслуживающие работы, договора-соглашения, заключения, акты экспертизы, акты апробации, правила эксплуатации и ремонта оборудования
Планы профилактического, текущего, аварийного ремонта обслуживаемого оборудования, аналитические расчеты, тестирование, компьютер, программное обеспечение, оргтехника, спецодежда
З 4-1 Ведение технической, рабочей документации, своевременное внесение изменений; участие в подготовке отчетной документации по утвержденным формам, доведение до эксплуатационного персонала энергетических характеристик, норм отдельных показателей в форме режимных карт, таблиц, графиков или эксплуатационных инструкций
Навыки корректировки деятельности подразделения или организации
Знания законодательных, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан; системы планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования, порядка составления смет на проведение ремонтов, заявок на оборудование, передовых систем ремонтов и технологии ремонтных работ
Ф3
Эксплуатационные, обслуживающие работы, договора-соглашения, заключения, акты экспертизы, акты апробации, правила эксплуатации и ремонта оборудования
Планы профилактического, текущего, аварийного ремонта обслуживаемого оборудования, аналитические расчеты, тестирование, компьютер, программное обеспечение, оргтехника, спецодежда
З 1-4 Участие в осуществлении работ по выявлению резервов производства, разработке мероприятий по созданию благоприятных условий труда, повышению культуры производства, рациональному использованию рабочего времени.
Умения по решению практических задач, предполагающих многообразие способов решения и их выбор при обеспечении эффективного функционирования обслуживаемого оборудования в рамках руководства коллективной деятельностью; текущий и итоговый контроль, оценка и коррекция деятельности
Знания материалов, методических и нормативно-технических материалов по техническому обслуживанию и эксплуатации оборудования; перспектив основных технологических процессов производства продукции организации; организации производства.
Знания перспектив технического развития организации; технических характеристик, конструктивных особенностей, режимов работы оборудования предприятия, правил его технической эксплуатации; экономики, организации производства, труда и управления
Примечание: З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Подготовка топлива, топливоподача»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Отраслевой совет Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан

29.11.2013 жыл
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2013 жылғы желтоқсан
"Болат Нұржанов атындағы "Екібастұз мемлекеттік аудандық электр станциясы 1-МАЭС" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2013 жылғы қараша
"Ақтөбе жылу электро орталығы "ЖЭО" акционерлік қоғамы
2013 жылғы қараша
"Алматы электр станциялары" акционерлік қоғамы
2013 жылғы қараша
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті
2013 жылғы қараша
Осы КС ____________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № _________________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ____________ Күні _________________________

29.11.2013 г.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
декабрь 2013 года
Товарищество с ограниченной ответственностью «Экибастузская государственная районная электрическая станция «ГРЭС-1» имени Булата Нуржанова»
ноябрь 2013 года
Акционерное общество «Актюбинская теплоэлектроцентраль «ТЭЦ»
ноябрь 2013 года
Акционерное общество «Алматинские электрические станции»
ноябрь 2013 года
Евразийский Национальный Университет имени Л.Н. Гумилева
ноябрь 2013 года
Настоящий ПС зарегистрирован __________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ____________
Письмо (протокол) № ___________       Дата ____________________