Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтары туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2013 жылғы 17 сәуірдегі № 115 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 6 мамырда № 3575 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 10 тамыздағы № 556 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 10.08.2020 № 556 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 36-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10171 тіркелген, Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын айқындау және пайдалану режимі қағидаларының 3, 9-тармақтарына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облыстық мәслихатының 27.05.2015 № 311 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары қоса беріліп отырған схемалық карталарға сәйкес бекітілсін:
Осы шешімнің 1, 2 қосымшаларына сәйкес, Қобда ауданында орналасқан, Абат-Байтақ қорымы.
Осы шешімнің 3, 4 қосымшаларына сәйкес, Әйтеке би ауданында орналасқан, "Хан моласы" қорымы.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасарына (С.Қ.Нұрқатова) жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
Облыстықмәслихаттың хатшысы
Е.БЕКМҰХАМБЕТОВ С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
2013 жылғы 17 сәуірдегі № 115
облыстық мәслихаттың шешіміне
1 қосымша
Абат-Байтақ қорымы ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы, Қобда ауданының Талдысай ауылынан оңтүстікке қарай 12 км жерде орналасқан, Абат-Байтақ қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
200 астам ерекше құлпытастар бар Абат-Байтақ қорымы;

Об охранных зонах, зонах регулирования застройки и зонах охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия
Решение маслихата Актюбинской области от 17 апреля 2013 года № 115. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 6 мая 2013 года № 3575. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10 августа 2020 года № 556
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10.08.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и пунктами 3, 9 Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10171, Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Актюбинского областного маслихата от 27.05.2015 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить согласно прилагаемым схематическим картам границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия:
Некрополь Абат-Байтак, расположенного в Хобдинском районе, согласно приложениям 1, 2 к настоящему решению.
Некрополь "Хан моласы", расположенного в Айтекебийском районе, согласно приложениям 3, 4 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области (Нуркатова С.К.).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Секретарьобластного маслихата
Е.БЕКМУХАМБЕТОВ С. КАЛДЫГУЛОВА
Приложение 1
к решению областного
маслихата от 17 апреля 2013
года № 115
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника некрополь Абат-Байтак
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Абат-Байтак, расположенного в 12 км к югу от поселка Талдысай Хобдинского района.
В охранную зону вошли:
некрополь Абат-Байтак, насчитывающий более 200 уникальных кулпытасов;

14-15 ғ.ғ. Абат-Байтақ мавзолейі;
қорғандар;
жолдар енгізілген.
Ескерткіштің қорғау аймағының жалпы көлемі 57,0 гектарды құрайды.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, қазіргі заманғы негізгі жолдар мен олардың қиылыстарына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі 19,0 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және мекендік тіршілік үшін аса маңызды, жоғары ғылыми маңызға және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи айналасы енгізілген. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағының көлемі 92,0 гектар.
2013 жылғы 17 сәуірдегі № 115
облыстық мәслихаттың шешіміне
2 қосымша
Абат-Байтақ қорымы ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
2013 жылғы 17 сәуірдегі № 115
облыстық мәслихаттың шешіміне
3 қосымша
"Хан моласы" қорымы ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы, Әйтеке би ауданының Толыбай ауылынан шығысқа қарай 90 км жерде орналасқан, "Хан моласы" қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
"Самарқанд тас" құлпытастары бар 1000 жуық жерлеу орындарынан тұратын "Хан моласы" қорымы;
Кіші жүз ханы Әбілқайырдың моласы;
жолдар енгізілген.
Ескерткіштің қорғау аймағының жалпы көлемі 56,0 гектарды құрайды.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, қазіргі заманғы негізгі жолдар мен олардың қиылыстарына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі 40,0 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және мекендік тіршілік үшін аса маңызды, жоғары ғылыми маңызға және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи айналасы енгізілген. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағының көлемі 593,9085 гектар.
2013 жылғы 17 сәуірдегі № 115
облыстық мәслихаттың шешіміне
4 қосымша
"Хан моласы" қорымы ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары

мавзолей 14-15 в.в. Абат-Байтак;
курганы;
дороги.
Общая площадь охранной зоны памятника составляет 57,0 гектаров.
Зона регулируемой застройки занимает территорию, прилегающую к современным основным дорогам и их пересечению. Площадь зоны регулируемой застройки 19,0 гектаров.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам охранной зоны памятника. В нее входит важное для истории и жизни поселения природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества. Площадь зоны охраняемого природного ландшафта 92,0 гектаров.
Приложение 2
к решению областного
маслихата от 17 апреля 2013
года № 115
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника некрополь Абат-Байтак
Приложение 3
к решению областного
маслихата от 17 апреля 2013
года № 115
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника некрополь "Хан моласы"
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя "Хан моласы", расположенного в 90 км к востоку от поселка Толыбай Айтекебийского района.
В охранную зону вошли:
некрополь "Хан моласы", насчитывающий около 1000 захоронений с кулпытасами "самарканд тас";
могила хана Младшего жуза Абилхаира;
дороги.
Общая площадь охранной зоны памятника составляет 56,0 гектаров.
Зона регулируемой застройки занимает территорию, прилегающую к современным основным дорогам и их пересечению. Площадь зоны регулируемой застройки 40,0 гектаров.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам охранной зоны памятника. В нее входит важное для истории и жизни поселения природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества. Площадь зоны охраняемого природного ландшафта 593,9085 гектаров.
Приложение 4
к решению областного
маслихата от 17 апреля 2013
года № 115
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника некрополь "Хан моласы"