Мұнайлы ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидасын бекіту туралы
Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 2013 жылғы 19 қарашадағы № 16/165 шешімі, Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 13 желтоқсанда № 2319 болып тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 2015 жылғы 03 шілдедегі № 33/347 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 03.07.2015 № 33/347 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және «Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидасы (бұдан әрі-Қағида) бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Мұнайлы аудандық мәслихатының әлеуметтік мәселелер, заңдылық, құқық тәртібі, депутаттар өкілеттігі және әдеп мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (комиссия төрайымы Г. Себепбаева).
3. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы шешімді аудан әкімдігінің ресми сайтында жариялауды қамтамасыз етсін (Б. Назар).
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                         Б. Курбанов
Аудандық
мәслихат хатшысы                        Б. Назар
«КЕЛІСІЛДІ»
«Мұнайлы аудандық жұмыспен
қамту және әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
басшысы Ж. Тұманбаева
19 қараша 2013 жыл
«КЕЛІСІЛДІ»
«Мұнайлы аудандық экономика
және қаржы бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Ш. Сұңғат
19 қараша 2013 жыл
Аудандық мәслихаттың
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 16/165 шешімімен бекітілген
Мұнайлы ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың
Қағидасы

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мунайлинском районе
Решение Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 19 ноября 2013 года № 16/165, зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 13 декабря 2013 года № 2319. Утратило силу решением Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 03 июля 2015 года № 33/347
Сноска. Утратило силу решением Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 03.07.2015 № 33/347(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 «Об утверждении Типовых правил оказания социальный помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее-Правила).
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Мунайлинского районного маслихата по социальным вопросам, законности, правопорядка, по депутатским полномочиям и этике (председатель комиссии Г.Себепбаева).
3. Обеспечить публикацию данного решения на офицальном сайте районного акимата после его государственной регистрации в департаменте Юстиции Мангистауской области (Б.Назар).
4. Решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                     Б. Курбанов
Секретарь
районного Маслихата                     Б. Назар
«СОГЛАСОВАНО»
Руководитель государственного
учреждения «Мунайлинский
районный отдел занятости и
социальных программ»
Ж. Туманбаева
19 ноября 2013 год
«СОГЛАСОВАНО»
Руководитель государственного
учреждения «Мунайлинский
районный отдел экономики и финансов»
Ш. Сунгат
19 ноября 2013 год
Утверждено решением
районного маслихата от
19 ноября 2013 года № 16/165
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в
Мунайлинском районе

1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Мұнайлы ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы (бұдан әрі-Қағида) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148, «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуірдегі № 39, «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілген жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» 1995 жылғы 28 сәуірдегі № 2247, «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы»«Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы»«Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы»«Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы» Қазақстан Республикасы Заңдарына,  «Жергілікті өкілеттік органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу туралы»2011 жылғы 7 сәуірдегі № 394 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік қызмет Стандартына, «Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2018, «Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағида әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада қолданылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша аудан әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төменгі күнкөріс деңгейі – өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсанға Маңғыстау облысы бойынша статистика органы есептеп шығаратын, шамасы бойынша ең төменгі тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелік күндері;

1. Настоящее Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мунайлинском районе (далее-Правила) разработана в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 13 апреля 2005 года № 39 «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», от 28 апреля 1995 года № 2247 «О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним»«О специальных социальных услугах»«О специальном государственном пособии в Республике Казахстан»«О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан»«О праздниках в Республике Казахстан»«О специальных социальных услугах», Стандартом государственной услуги «Назначение и выплата социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов», утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 394, постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 декабря 2009 года № 2018 «Об утверждении перечня социально значимых заболеваний, представляющих опасность для окружающих», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 «Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан».
2. Настоящее Правила определяет порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением Акима района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Мангистауской области за квартал, предшествующий обращению заявителя;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;

5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) орталық атқарушы орган-халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік орган;
7) өмірлік қиын жағдай-азаматтың тыныс-тіршілігін обьективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкілетті орган – «Мұнайлы аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Бөлім);
9) уәкілетті ұйым – «Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
10) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік – аумақтық бірлікке сәйкес Мұнайлы ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
11) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
Осы Қағидада қолданылатын басқа да ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген мазмұнында қолданылады.
2. Осы Қағида Мұнайлы аудандық әкімшілік-аумақтық бірліктерге сәйкес аумақта тұрақты тұратын тұлғаларға қолданылады.
3. Әлеуметтік көмек өмірлік қиын жағдай туындағанда, сондай-ақ атаулы күндер мен мерекелік күндерге мұқтаж азаматтардың (бұдан әрі - алушылар) жекелеген санаттарына ақшалай көрсетіледі.
4. 1995 жылғы 28 сәуірдегі «Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілген жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 20 бабында және 2005 жылғы 13 сәуірдегі «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 16 бабында көрсетілген тұлғаларға әлеуметтік көмек осы Қағидада қарастырылған тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда 1 рет) түрде ұсынылады.
6. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Маңғыстау облысының жергілікті атқарушы орган бекіткен ереже негізінде жүзеге асырады.
Арнайы және учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережелерді орталық атқарушы орган бекітеді.

5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган – государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
7) уполномоченный орган осуществляющий назначение и выплату социальной помощи – государственное учреждение «Мунайлинский районный отдел занятости и социальных программ» (далее – уполномоченный орган);
8) уполномоченная организация – Мангистауский областной филиал Республиканского государственного предприятия «Государственный Центр по выплате пенсий» (далее - Центр);
9) уполномоченная организация по выдаче социальной помощи - организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества «Казпочта»;
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно - территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
11) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих в административно-территориальной единице принадлежащей Мунайлинскому району.
3. Под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года «О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним» и в статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых местным исполнительным органом Мангистауской области.
Типовые положения о специальных и участковых комиссиях утверждаются центральным исполнительным органом.

2. Әлеуметтік көмек мөлшерлерін белгілеудің және әлеуметтік көмек алушылардың санаттарының тізбесін айқындау тәртібі
7. Алушылар санатының тізбесі, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, сұрапыл апат немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері, азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу туралы жергілікті атқарушы орган белгілейді және жергілікті өкілді органдардың шешімдерімен бекітіледі.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмекті көрсету туралы қорытынды жасаған кезде жергілікті өкілді органдармен бекітілген негіздемелердің түпкілікті тізбесін басшылыққа алады.
8. Атаулы күндер мен мерекелік күндерге жеке алынған санаттар үшін әлеуметтік көмек мөлшері Маңғыстау облыстық жергілікті атқарушы органдары келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
9. Әрбір жеке жағдайларда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия анықтайды және оны әлеуметтік көмек көрсетудің қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсетудің тәртібі
10. Атаулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмек өтініштер талап етілмей Орталықтың немесе өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органдар бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
Атаулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмек алуға құқығы барларға, алайда Орталық тізімінің электрондық нұсқасына қандай да бір себеппен енгізілмей қалғандарға жергілікті атқарушы орган ұсынған құжаттар негізінде қосымша тізім бекітеді.
11. Адам (отбасы) мынадай:
1) жетімдік;
2) ата-ананың қамқорлығынсыз қалу;
3) кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз қалуы, оның ішінде девианттық мінез- құлық;
4) үш жасқа дейінгі балалардың туғаннан бастапқы психофизикалық дамуы мүмкіндіктерінің шектелуі;
5) дене және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты организм функцияларының тұрақты бұзылуы;
6) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс тіршілігінің шектелуі;

2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствии стихийного бедствия или пожара, и устанавливаются местным исполнительным органам и утверждаются решениями местного представительного органа.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье), либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально-значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратком отношении к прожиточному минимуму.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным местным представительным органом перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
8. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом Мангистауской области.
9. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
10. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению Центром либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
Для получателей, имеющих право на социальную помощь к памятным датам и праздничным дням, но не включенным в электронный вариант списков Центра по каким либо причинам, местным исполнительным органом утверждаются дополнительные списки на основании представленных документов.
11. Лицо (семья) может быть признано находящимся в трудной жизненной ситуации по следующим основаниям:
1) сиротство;
2) отсутствие родительского попечения;
3) безнадзорность несовершеннолетних, в том числе девиантное поведение;
4) ограничение возможностей раннего психофизического развития детей от рождения до трех лет;
5) стойкие нарушения функций организма, обусловленные физическими и (или) умственными возможностями;
6) ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний, представляющих опасность для окружающих;

7) жасының егде тартуына байланысты, ауруы және (немесе) мүгедектігі салдарынан өзіне-өзі күтім жасай алмауы;
8) әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соқтырған қатыгездік;
9) баспанасыздық (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар);
10) бас бостандығынан айыру орындарынан босау;
11) қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің есебінде болу негіздері бойынша өмірлік қиын жағдайда деп танылуы мүмкін.
12. Өмірлік қиын жағдай туындағанда әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өз атынан немесе отбасының атынан өкілетті органға немесе кенттің, ауылдың, ауылдық округтың әкіміне келесі құжаттардың қосымшасымен өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жерін растайтын құжат;
3) осы Қағиданың 1 қосымшасына сәйкес тұлғаның (отбасының) құрамы туралы мәлімет;
4) азаматтың (отбасы мүшелерінің) алған табыстары туралы мәлімет;
5) алушының санатын растайтын құжаттар;
6) өмірдің қиын жағдайдың туындағанын растайтын акт және/немесе құжатты;
7) әлеуметтік көмек төлейтін өкілетті ұйымдағы банк шоты нөмірін растайтын құжат;
8) туу туралы куәлік (жоғары оқу орындарының студенттері үшін);
9) білім беру қызметтерін көрсету шарты (жоғары оқу орындарының студенттері үшін).
Өмірлік қиын жағдайдағы адамның (отбасының) мүддесіне байланысты адамның (отбасының) өздігінен хабарласа алмауының себебін көрсетіп, әлеуметтік көмек көрсетуге хабарласа алады:
1) отбасының ересек мүшесі;
2) қамқоршы (сенімгер);
3) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамаларына сәйкес сенім жүктелген тұлға.
13. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
14. Әлеуметтік көмекке өтініш түскен кезде өкілетті орган немесе кенттің, ауылдың, ауылдық округтың әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын азаматтың (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жолдайды.
15. Учаскелік комиссия екі жұмыс күні ішінде құжатты алған күннен бастап өтініш берушінің тексерісін жүргізеді, нәтижесі бойынша тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, осы Қағиданың 2,3 қосымшасына сәйкес үлгі бойынша, әлеуметтік көмекке тұлғалардың (отбасылардың) мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оны өкілетті органға немесе кенттің, ауылдың, ауылдық округтың әкіміне жолдайды.
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтың әкімі екі жұмыс күні ішінде акт және учаскелік комиссияның қорытындысын алған күннен бастап оларды құжаттардың қосымшасымен өкілетті органға жібереді

7) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности;
8) жестокое обращение, приведшее к социальной дезадаптации и социальной депривации;
9) бездомность (лица без определенного места жительства);
10) освобождение из мест лишения свободы;
11) нахождение на учете службы пробации уголовно – исполнительной инспекции.
12. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа предоставляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) документы, подтверждающие категорию получателя;
6) акт и/или документы, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации;
7) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче социальной помощи;
8) свидетельство о рождении (для студентов высших учебных заведении);
9) договор на оказание образовательных услуг (для студентов высших учебных заведении).
В интересах лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации, с заявлением об оказании социальной помощи с указанием причины, по которой лицо (семья) не обращается самостоятельно, может обратиться:
1) один из взрослых членов семьи;
2) опекун (попечитель);
3) лицо по доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
13. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
14. При поступлении заявления на оказание социальной помощи уполномоченный орган или аким поселка, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
15. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 23 к настоящим Правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа.
Аким поселка, села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.

16. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттардың жеткіліксіз болған жағдайда өкілетті орган сәйкес органдардан әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді сұратады.
17. Өтініш беруші қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуы мүмкін болмаған жағдайда, өкілетті орган сәйкес мәліметтер бар, басқа да өкілді органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
18. Өкілетті орган бір жұмыс күні ішінде учаскелік комиссиядан немесе кенттің, ауылдың, ауылдық округтың әкімінен құжаттар түскен күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасының) орташа жан басына шаққандағы кірісінің есебін жүргізеді және арнайы комиссияның қарауына құжаттардың толық пакетін ұсынады.
19. Арнайы комиссия екі жұмыс күні ішінде құжаттардың түскен күнінен бастап әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды шыққан кезде әлеуметтік көмектің мөлшері көрсетіледі.
20. Өкілетті орган сегіз жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш берушінің құжатын тіркеу күнінен бастап әлеуметтік көмек көрсетудің қажеттілігі туралы арнайы комиссияның қорытындысы мен қабылданған құжаттарының негізінде әлеуметтік көмек тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағиданың 16 және 17 тармағында көрсетілген жағдайда, өкілетті орган жиырма жұмыс күні ішінде өтініш берушіден немесе кенттің, ауылдың, ауылдық округтың әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап әлеуметтік көмек тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
21. Өкілетті орган жазбаша түрде өтініш берушіге қабылдаған шешімі туралы (бас тартқан жағдайда – негіздеме көрсетіледі) үш жұмыс күні ішінде шешім қабылдаған күннен бастап хабарлайды.
22. Бір-бірден белгіленген негіздемесі бойынша әлеуметтік көмек бір күнтізбелік жылдың ішінде екінші қайтара тағайындалмайды.
23. Отбасының жиынтық табысы Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237 «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу тәртібін бекіту туралы» бұйрығына сәйкес есептеледі.
24. Әлеуметтік көмек тағайындаудан бас тарту келесі жағдайларда жүзеге асады:
1) өтініш берушімен ұсынылған дұрыс емес мәліметтер анықталғанда;
2) тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуге өтініш беруші бас тартса, жалтарса;
3) әлеуметтік көмек тағайындау үшін тұлғаның (отбасының) орташа жан басына шаққандағы табысының мөлшері белгіленген шектен асып кетуі.

16. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
17. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
18. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
19. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
20. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 16 и 17 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села, сельского округа.
21. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
22. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
23. Совокупный доход семьи исчисляется в соответствии с приказом Министра труда и социальной зашиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237 «Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи».
24. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного порога для оказания социальной помощи.

25. Әлеуметтік көмек көрсетуге шығыстарды қаржыландыру «Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек» бюджеттік бағдарламасы бойынша, ағымдағы қаржылық жылда Мұнайлы аудандық бюджетімен қарастырылған қаржы шегінде жүзеге асады.
Әлеуметтік көмекті төлеуді әлеуметтік көмекті тағайындау жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмекті беретін уәкілетті ұйым арқылы жүзеге асырады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
26. Әлеуметтік көмек мына жағдайларда тоқтатылады:
1) алушының қайтыс болуы;
2) алушының әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткенде;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберу;
4) өтініш берушімен ұсынылған дұрыс емес мәліметтердің анықталуы.
Әлеуметтік көмек төлеу көрсетілген жағдайлардың туындаған айынан бастап тоқтатылады.
27. Артық төленген сома ерікті түрде немесе Қазақстан Республикасының басқа да заңнамаларында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады.
5. Қорытынды ережелер
28. Әлеуметтік көмек көрсетудің мониторингін және есебін «Е-Собес» автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректер қорын пайданалану арқылы өкілетті орган жүргізеді.
Аудандық мәслихаттың
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 16/165 шешіміне 1 қосымша
Отбасының тіркеу нөмірі __________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
----------------------------          -------------------------     (өтініш иесінің Т. А. Ә.)              (үйінің мекен-жайы, тел.)
Р/с/ №
Отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған жылы
Өтініш берушінің қолы _____________________ Күні ____________
Отбасының құрамы туралы
мәліметтерді растауға уәкілетті
органның лауазымды
адамының Т. А. Ә.                               _________________
(қолы)
Аудандық мәслихаттың
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 16/165 шешіміне 2 қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
20__ ж. «____»___________________
_______________________________
(елді мекен)
1. Өтініш берушінің Т.А.Ә._____________________________________
2. Тұратын мекен-жайы__________________________________________
_______________________________________________________________
3. Өтініш берушіні әлеуметтік көмек көрсету үшін хабарласуға себеп болған өмірлік қиын жағдай ___________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі)_______ адам, оның ішінде:
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатысы
Жұмыс-
пен қамты-
луы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыс-
пен қамтыл-мауының себебі
Қоғам-
дық жұмыстар-
ға қатысуы кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, білікті-
лігін арттыру) туралы мәлімет-
тер
Өмірлік қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы__________________________________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері ____ _адам
Балалардың саны_______________________________________________:
жоғары және орта оқу орындарында ақылы негізде оқитындар_______
___________ адам, оқу құны жылына _______________ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің, Ұлы Отан соғысы қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілгендердің, зейнеткерлердің, қарт адамдардың, 80 жастан асқандардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары (қатерлі ісіктер, туберкулез, адамның иммунитет тапшылығы вирусы) бар адамдардың, мүгедектердің, мүгедек балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу керек) __________________________________________________________________________________________________________________________________________

25. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Мунайлинского района на текущий финансовый год, по бюджетной программе «Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов».
Выплата социальной помощи осуществляется уполномоченным органом по назначению социальной помощи через уполномоченные организации по выдаче социальной помощи.
4. Основания для прекращения
и возврата предоставляемой социальной помощи
26. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
27. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке или ином установленном законодательством Республике Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
28. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы «Е-Собес».
Приложение 1
к решению районного маслихата
от 19 ноября 2013 года № 16/165
Регистрационный номер семьи _______________________
Сведения о составе семьи заявителя
_________________________ _________________________
(Ф.И.О. заявителя)      (домашний адрес, тел.)
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Год рождения
Подпись заявителя ____________________ Дата ______________
Ф.И.О. должностного лица органа,
уполномоченного заверять
сведения о составе семьи           _________________
(подпись)
Приложение 2
к решению районного маслихата
от 19 ноября 2013 года № 16/165
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи)
в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от «___» ________ 20___г.
______________________
(населенный пункт)
1. Ф.И.О. заявителя __________________________________________
2. Адрес места жительства ____________________________________
______________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился за социальной помощью ___________________________ ____________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ________ человек, в том числе:
№ п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Родст-
венное
отно-
шение
к
заяви-
телю
Заня-
тость
(место
работы,
учебы)
При-
чина
неза-
нятости
Сведения об
участии в обществен-
ных
работах, профессио-
нальной подготовке (перепод-
готовке, повышении квалифика-
ции) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизненная ситуация
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______
обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье Участников Великой Отечественной войны, инвалидов Великой Отечественной войны, приравненных к участникам Великой Отечественной войны и инвалидам Великой Отечественной войны, пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания (злокачественные новообразования, туберкулез, вирус иммунодефицита человека), инвалидов, детей-инвалидов (указать или добавить иную категорию) ________________________________________
________________________________________________________________

5. Өмір сүру жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзгеше - көрсету керек): _____________________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстауға арналған шығыстар: _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/c
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің) Т.А.Ә.
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
бір айда
бір тоқсанда
6. Мыналардың:
автокөлігінің болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс) ____________________________________________________________________________________________________________қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге де тұрғын үйдің болуы (оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)____________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен
қамтамасыз етілуі __________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы______
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
___________________________ ________________________
Комиссия мүшелері:
____________________ _________________________
____________________ _________________________
____________________ _________________________
____________________ _________________________
(қолдары)               (Т.А.Ә.)
Жасалған актімен таныстым:____________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы)
Тексеру жүргізілуден бас тартамын _______________________өтініш
берушінің (немесе отбасының мүшелерінің бірінің) Т.А.Ә. және қолы, күні
_____________________________________________________________________   (өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Аудандық мәслихаттың
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 16/165 шешімімен 3 қосымша
Учаскелік комиссияның №________ қорытындысы
20 __ ж. «____»_______________
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек алуға өтініш берген адамның (отбасының)
__________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде
___________________________________________________________________
(қажеттілігі, қажеттіліктің жоқтығы)
адамға (отбасыға) өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек ұсыну туралы қорытынды шығарады
Комиссия төрағасы: ___________________ ___________________________
Комиссия мүшелері: ___________________ ___________________________
___________________ ___________________________
___________________ ___________________________
___________________ ___________________________
(қолдары)                (Т.А.Ә.)
_____дана қоса берілген құжаттармен қорытынды
20 __ ж. «____» ___________________қабылданды
Құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе уәкілетті орган қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы_________________

5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать): ____________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья: ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Ф.И.О. членов
семьи (в т.ч. заявителя), имеющих доход
Вид
дохода
Сумма дохода
за предыдущий
квартал
(тенге)
Сведения о личном подсобном
хозяйстве (приусадебный
участок, скот и птица), дачном
и земельном участке (земельной
доли)
за
квартал
в среднем за месяц
6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации) ____________________________________________________________________
___________________________________________ иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время, (заявленные доходы от его эксплуатации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания: ____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
________________________ _____________________
Члены комиссии:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(подписи)                  (Ф.И.О.)
С составленным актом ознакомлен(а): __________________________
Ф.И.О. и подпись заявителя
От проведения обследования отказываюсь _______________ Ф.И.О. и подпись заявителя (или одного из членов семьи), дата _____
____________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 3
к решению районного маслихата
от 19 ноября 2013 года № 16/165
Заключение участковой комиссии № ____
__________ 20__ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о __________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации
Председатель комиссии:________________ _______________________
Члены комиссии: ______________________ _______________________
_______________________ ________________________
_______________________ ________________________
_______________________ ________________________
(подписи)                 (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами
в количестве ____ штук
принято «__»____________ 20__ г.                                       ____________________________________ Ф.И.О., должность, подпись        работника, акима поселка, села, сельского округа или                   уполномоченного органа, принявшего документы