Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су пайдаланудың қағидаларын белгілеу туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2013 жылғы 1 наурыздағы № 118 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 12 сәуірде № 4090 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 468 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 11.12.2015 № 468 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 38-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімің қосымшасына сәйкес Қостанай облысының су объектілерінде ортақ суды пайдаланудың қағидалары белгіленсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            А. Сергеев
Қостанай облыстық
мәслихатының хатшысы                       С. Ещанов
КЕЛІСІЛГЕН:
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Тобыл-Торғай облысаралық
бассейндік балық
шаруашылығы инспекциясы"
мемлекеттік мекемесінің
(ММ) бастығы
_________ Н. А. Сәрсенов
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы
комитетінің Қостанай облыстық
орман және аңшылық шаруашылығы
аумақтық инспекциясы" бастығы
___________ М. А. Бегімбетов
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды
реттеу және қорғау
жөніндегі Тобыл-Торғай
бассейндік инспекциясы"
ММ бастығы
_______ Г.К. Оспанбекова
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитетінің
Қостанай облысы бойынша
департаменті" ММ директоры
________ Б. М. Кенжебаев
"Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігі Қостанай
облысының төтенше
жағдайлар департаменті"
ММ бастығының
міндетін атқарушы
_____ Н.Н. Мұхамбетов
"Қостанай облысы
әкімдігінің табиғи
ресурстар және табиғат
пайдалануды реттеу
басқармасы" ММ бастығының
міндетін атқарушы
________ С.Қ. Қалиев
Мәслихаттың
2013 жылғы 1 наурыздағы
№ 118 шешіміне
қосымша
Қостанай облысының су объектілерінде ортақ су
пайдаланудың қағидалары
Осы Ортақ су пайдаланудың қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексiнiң 38-бабының 1) тармақшасына, 65-бабына және "Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1215 қаулысына сәйкес әзiрлендi.

Об установлении Правил общего водопользования на водных объектах Костанайской области
Решение маслихата Костанайской области от 1 марта 2013 года № 118. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 12 апреля 2013 года № 4090. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 11 декабря 2015 года № 468
Сноска. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 11.12.2015 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 38 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить Правила общего водопользования на водных объектах Костанайской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Сергеев
Секретарь Костанайского
областного маслихата С. Ещанов
СОГЛАСОВАНО:
Начальник государственного
учреждения (ГУ)
"Тобол-Торгайская межобластная
бассейновая инспекция рыбного
хозяйства Комитета рыбного
хозяйства Министерства
сельского хозяйства"
____________ Н. Сарсенов
Начальник ГУ "Костанайская
областная территориальная
инспекция лесного и
охотничьего хозяйства
Комитета лесного и охотничьего
хозяйства Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан"
__________ Бегимбетов М.
Начальник ГУ "Тобол-
Торгайская бассейновая инспекция
по регулированию использования
и охране водных ресурсов
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан"
____________ Оспанбекова Г.
Директор ГУ "Департамент
комитета государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
по Костанайской области"
__________ Кенжебаев Б.М.
Исполняющий обязанности
начальника ГУ "Департамент
по чрезвычайным ситуациям
Костанайской области
Министерства по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан"
_______ Мухамбетов Н.Н.
Исполняющий обязанности
начальника ГУ "Управление
природных ресурсов и
регулирования
природопользования акимата
Костанайской области"
_________ Калиев С.К.
Приложение
к решению
областного маслихата
от 1 марта 2013 года
№ 118
Правила общего водопользования на водных объектах
Костанайской области
Настоящие правила общего водопользования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 38, статьи 65 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и постановления Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 1215 "Об утверждении Типовых правил общего водопользования".

1. Мынадай:
1) техникалық құралдарды қолданбай жер үстi көздерiнен су алу кезiнде;
2) ықтимал сел қаупi бар су объектiлерiн қоспағанда, рекреациялық мақсаттарда, жаппай демалу, туризм және спорт мақсаттарында;
3) кеме қатынасы және шағын кемелердi пайдалану үшiн;
4) мал суару үшiн су объектiлерiн пайдалану ортақ су пайдалануға жатады.
Ортақ су пайдалану ортақ су пайдаланылатын су объектiлерiнде де, ортақ пайдалануға жатпайтын су объектiлерiнде де жүзеге асырылады және арнайы рұқсат болуын талап етпейдi.
2. Осы Қағидалар меншiк нысанына қарамастан, барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi.
3. Экологиялық, техникалық және халықтың санитариялық – эпидемиологиялық қауіпсіздігі мақсатында, өңірлік жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, Қостанай облысының су объектілерінде:
ескерту және тыйым салу белгілері орнатылған жерлерде шомылуға;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкілетті орган тыйым салған орындарда жер үсті және жер асты су объектілерінен ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алуға;
ортақ су пайдалану тәртібімен су объектілерінің ластануын және қоқыстануын болғызбайтын суат алаңдарының және тағы басқа құрылғылар болмаған кезінде және ауыз сумен жабдықтау көздерін санитариялық қорғау аймақтарында малды суаруға тыйым салынады. Басқа жағдайларда жергілікті атқарушы органдар суат алаңдарын жайластыру бойынша іс-шаралар жүргізеді.
Шағын көлемді кемелерде және басқа да жүзіп жүретін құралдарда жүруге тыйым салынған орындар "Шағын өлшемді кемелерді және олар тоқтайтын базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 798 қаулысына сәйкес белгіленеді.
4. Жануарлар дүниесін қорғау, өсіру және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен бекітілген халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты жерлердің тізбесіне кіретін су объектілерінде және ерекше экологиялық, ғылыми және мәдени маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесіне енгізілген су объектілерінде, оның ішінде: Бозшакөл көлінде (Сарыкөл ауданы), Құсмұрын көлінде (Алтынсарин, Әулиекөл аудандары), Теңіз-Карақамыс көлдерінің жүйесінде (Ұзынкөл ауданы), Қойбағар-Тымтәуір көлдерінің жүйесінде (Қарасу ауданы), Қулыкөл-Талдыкөл көлдерінің жүйесінде (Қамысты ауданы), Тымтәуір көлінде (Қарасу ауданы), Шошқалы көлінде (Ұзынкөл ауданы), Жарман көлінде (Ұзынкөл ауданы), Теңіз көлінде (Мендіқара ауданы) суда жүзетін құстардың жаппай ұялау орындарында және балықтардың уылдырықтау, олардың өрбу кезіндегі қозғалтқыштары қосылған катерлерде, моторлық қайықтарда және басқа да жүзіп жүретін құралдарда жүзу бөлігіндегі ортақ су пайдалану құқығын шектеу белгіленсін.

1. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств;
2) в рекреационных целях, массового отдыха, туризма и спортивных целей, за исключением водных объектов, представляющих потенциальную селевую опасность;
3) для судоходства и пользования маломерными судами;
4) для водопоя скота.
Общее водопользование осуществляется как на водных объектах общего пользования, так и на водных объектах, не состоящих в общем пользовании, и не требует наличия специального разрешения.
2. Настоящие Правила обязательны для исполнения всеми юридическими и физическими лицами независимо от формы собственности.
3. В целях экологической, технической и санитарно- эпидемиологической безопасности населения, с учетом особенностей региональных условий на водных объектах Костанайской области запрещено:
купание в местах, где установлены предупредительные и запрещающие знаки;
забор воды для питьевых и бытовых нужд из поверхностных и подземных водных объектов в местах, на которые установлен запрет уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
водопой скота в зонах санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при отсутствии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов в порядке общего водопользования, в противном случае, местные исполнительные органы проводят мероприятия по обустройству водопойных площадок.
Места, где запрещены катания на маломерных судах и других плавучих средствах, устанавливаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 798 "Об утверждении Правил пользования маломерными судами и базами (сооружениями) для их стоянок".
4. На водных объектах, входящих в список водно-болотных угодий международного и республиканского значения, утвержденных уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и водных объектах, включенных в перечень объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение, в том числе на: озере Бозшаколь (Сарыкольский район), озере Кушмурун (Алтынсаринский, Аулиекольский районы), Тениз-Каракамысской системе озер (Узункольский район), Койбагар-Тюнтюгурской системе озер (Карасуский район), Кулыколь-Талдыкольской системе озер (Камыстинский район), озере Тымтауыр (Карасуский район), озере Шошкалы (Узункольский район), озере Жарман (Узункольский район), озере Тениз (Мендыкаринский район) установить ограничение права общего водопользования в части езды на катерах, моторных лодках и других плавучих средствах с включенными двигателями в местах массового гнездования водоплавающих птиц и нерестилищах рыб в период их размножения.

Балық ресурстарының және басқа су жануарларының өрбіту және уылдырықтау кезеңінде балық аулауға ортақ су пайдалану құқығын шектеу "Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 303 қаулысына сәйкес белгіленеді.
5. Елдiң қорғанысын және мемлекеттiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, тұрғындардың денсаулығын, қоршаған табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұра, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа тұлғалардың құқығы мен заңды мүдделерiн қорғау мақсатында жеке су нысандарын немесе олардың бөлiктерiн пайдалану шектелуi, тоқтатылуы немесе тыйым салынуы мүмкiн.
6. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеу үшін оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы облыстық мәслихатқа ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеудің қажеттігі негізделген ұсыныс енгізеді.
Ескерту. 6-тармағы жаңа редакцияда - Қостанай облысы мәслихатының 28.06.2013 № 162 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеу негізсіз болған жағдайда, облыстық мәслихат ұсынылған ортақ су пайдалану шарттарынан немесе тыйым салудан бас тарту себептерін негіздей отырып, су пайдаланушыны жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 7-тармағы жаңа редакцияда - Қостанай облысы мәслихатының 28.06.2013 № 162 шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Шомылуға тыйым салу және ортақ су пайдалануды жүзеге асыруды басқа шарттары туралы халықты облыстың жергiлiктi өкiлдi органдары бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, арнайы ақпараттық белгiлермен хабардар етедi.
9. Бекiтiлмеген су объектiлерiнде осы Қағидаларды бұзғаны үшiн айыппұл мөлшерi туралы ескертулер бар тыйым салатын белгiлер мен плакаттар орнатуды жергiлiктi атқарушы органдар қамтамасыз етедi.
10. Кеме қатынасы қауiпсiздiгi, адамдардың өмiрi мен денсаулығын сақтау, жүктердiң сақталуы мақсатында жүзеге асырылатын кемелер қозғалысын шектеу немесе оларға тыйым салу Қазақстан Республикасының "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шiлдедегi және  "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы заңдарымен регламенттеледi.

В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ограничение права общего водопользования на рыболовство устанавливается в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 303 "О введении ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования".
5. Использование отдельных водных объектов или их частей может быть ограничено, приостановлено или запрещено в целях обеспечения обороны страны и безопасности государства, охраны здоровья населения, окружающей природной среды и историко-культурного наследия, прав и законных интересов других лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Для установления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, вносит в областной маслихат предложение, в котором обосновывает необходимость установления условий или запрета общего водопользования.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения маслихата Костанайской области от 28.06.2013 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае необоснованности установления условий или запрета общего водопользования, областной маслихат письменно уведомляет водопользователя об отказе предложенных условий или запрета общего водопользования, с обоснованием причин .
Сноска. Пункт 7 в редакции решения маслихата Костанайской области от 28.06.2013 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. О запрещении купания и других условиях осуществления общего водопользования население оповещается местными представительными органами области через средства массовой информации, специальными информационными знаками.
9. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение настоящих Правил обеспечивается местными исполнительными органами.
10. Ограничение или запрещение движения судов, осуществляемое в целях безопасности судоходства, охраны жизни и здоровья людей, сохранности грузов, регламентируется законами Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".