Мүгедектер қатарындағы кемтар балаларды үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 2013 жылғы 7 қазандағы № 171 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 1 қарашада № 4281 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 2021 жылғы 1 қарашадағы № 62 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 01.11.2021 № 62 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Шешімінің тақырыбы жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 07.11.2014 № 265 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және өз әрекетін 01.09.2014 бастап туындаған қатынастарға таратады).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңының 16-бабына сәйкес Қостанай қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мүгедектер қатарындағы кемтар балаларды (бұдан әрі – кемтар балалар) жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға арналған шығындар (бұдан әрі – оқытуға арналған шығындарды өтеу) ай сайын, үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өтелсін.
2. Мыналар анықталсын:
1) кемтар балаларды оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алуды "Қостанай қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалары бөлімі" мемлекеттік мекемесі жүзеге асырады;
2) оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу үйде оқытылатын кемтар балалардың ата-аналарына және өзге де заңды өкілдеріне (бұдан әрі –алушылар) көрсетіледі;
3) оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу мынадай мән-жайлар туындаған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады:
мүгедек баланың қайтыс болуы;
мүгедек баланың толық мемлекет қарауына берілуі;
алушының жәрдемақының (жәрдемақылардың) заңсыз тағайындалуына әкеп соқтырған дәйексіз мәліметтер табыс етуі;
Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе құқықтарын шектеу, бала асырап алуды жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою, қорғаншыларды (қамқоршыларды) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету.
Артық төленген сомалар - ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда сот шешімінің негізінде сот тәртібімен қайтарылуға жатады;
4) оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу үшін алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш;
алушының жеке басын куәландыратын құжат;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы;
мүгедектігі туралы анықтама;
банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат;
мүгедек баланы үйде оқыту фактісін растайтын оқу орнының анықтамасы.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың түпнұсқалары және көшірмелері ұсынылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.

О возмещении затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов
Решение маслихата города Костаная Костанайской области от 7 октября 2013 года № 171. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 1 ноября 2013 года № 4281. Утратило силу решением маслихата города Костаная Костанайской области от 1 ноября 2021 года № 62
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Костаная Костанайской области от 01.11.2021 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 16 Закона Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" Костанайский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Возместить затраты на обучение на дому (далее – возмещение затрат на обучение) детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов (далее – дети с ограниченными возможностями) по индивидуальному учебному плану ежемесячно, в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Определить, что:
1) возмещение затрат на обучение детей с ограниченными возможностями осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата города Костаная";
2) возмещение затрат на обучение оказывается родителям и иным законным представителям детей с ограниченными возможностями, обучающихся на дому (далее - получатели);
3) возмещение затрат на обучение прекращается с месяца, следующего за месяцем, в котором наступили следующие обстоятельства:
смерть ребенка-инвалида;
определение ребенка-инвалида на полное государственное обеспечение;
представление получателем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение пособия (пособий);
лишение или ограничение в родительских правах родителей, признание недействительным или отмена усыновления (удочерения), освобождение или отстранение от исполнения своих обязанностей опекунов (попечителей) в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке на основании решения суда;
4) для возмещения затрат на обучение получатель представляет следующие документы:
заявление;
документ, удостоверяющий личность получателя;
заключение психолого-медико-педагогической консультации;
справка об инвалидности;
документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета;
справка из учебного заведения, подтверждающая факт обучения ребенка-инвалида на дому.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются получателю.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 01.04.2016 № 14 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және өз әрекетін 01.01.2016 бастап туындаған қатынастарға таратады); өзгеріс енгізілді - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 13.03.2020 № 457 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Оқытуға арналған шығындарды өтеу тиісті оқу жылының ішінде жүзеге асырылады және әр кемтар балаға ай сайын көрсетіледі деп белгіленсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және өз әрекетін 2013 жылдың 02 қыркүйегінен бастап туындаған қатынастарға таратады.
Сессия төрағасы, № 2 сайлау
округі бойынша депутаты
М. Джантурин
Қостанай қалалық
мәслихатының хатшысы
Н. Халықов
КЕЛІСІЛДІ:
"Қостанай қаласы әкімдігінің
жұмыспен қамту және әлеуметтік
бағдарламалары бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
________________ В. Константинов
"Қостанай қаласы әкімдігінің
экономика және бюджеттік
жоспарлау бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
________________ Н. Дорошок

Сноска. Пункт 2 – в редакции решения маслихата города Костаная Костанайской области от 01.04.2016 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяет свое действие на отношения, возникшие с 01.01.2016); с изменением, внесенным решением маслихата города Костаная Костанайской области от 13.03.2020 № 457 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Установить, что возмещение затрат на обучение производится в течение соответствующего учебного года и оказывается ежемесячно на каждого ребенка с ограниченными возможностями.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяет свое действие на отношения, возникшие с 02 сентября 2013 года.
Председатель сессии, депутат
по избирательному округу № 2
М. Джантурин
Секретарь Костанайского
городского маслихата
Н. Халыков
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель государственного
учреждения "Отдел занятости и
социальных программ акимата
города Костаная"
__________ В. Константинов
Руководитель государственного
учреждения "Отдел экономики и
бюджетного планирования
акимата города Костаная"
________________ Н. Дорошок