Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір кемсітпейтін әдістемелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 20 қаңтардағы № 13-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 7 сәуірде № 9302 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Табиғи монополиялар субъектілерінің мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Табиғи монополиялар субъектілерінің суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдiстемесi бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Құбыржолдары және су кәрiзi жүйелерi саласындағы реттеу департаментi:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеудi;

Об утверждении некоторых недискриминационных методик уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 20 января 2014 года № 13-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2014 года № 9302. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Недискриминационную методику расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Недискриминационную методику расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по хранению товарного газа согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Недискриминационную методику расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Недискриминационную методику расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по регулированию в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) бұқаралық ақпарат кұралдарында ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жаряланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының сондай-ақ тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің және мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің назарына жеткізсін.
3) бұйрықтың көшірмесін күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйеде жариялау үшін қағаз және электронды тасығышта жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға М. Оспанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қоршаған орта және су
ресурстары министрі
________________ Н. Қаппаров
2014 жылғы 5 наурызда
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрі
____________ Ұ.Қарабалин
2014 жылғы 22 қаңтарда
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
________________ Е. Досаев
2014 жылғы 12 ақпанда
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2014 жылғы 20 қаңтардағы
№ 13-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Табиғи монополиялар субъектілерінің мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі
Ескерту. Әдістеменің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің осы кемсітпейтін әдістемесі "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ерекше тәртіп).

2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим предоставлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений, территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, субъектов естественной монополии, оказывающих услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам и субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам;
3) в срок не превышающий десяти календарных дней направить копию приказа на бумажном и электронном носителе для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр окружающей
среды и водных ресурсов
Республики Казахстан
_______________Н. Каппаров
3 марта 2014 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
_______________У. Карабалин
2 января 2014 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________Е. Досаев
12 февраля 2014 год
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 20 января 2014 года № 13 - ОД
Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемого при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) (далее – Особый порядок).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдестеме мұнай өткізу ұйымының мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) есептеу тетігінің айқындау мақсатында әзірленген.
3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
есепті кезең – мұнай өткізу ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді бекітуге арналған өтінімді беру күнінің алдындағы қаржылық жыл;
магистральдық құбыржолының учаскесі – тармақтары жоқ және қосылмаған, қайта айдау станцияларымен шектелген және (немесе) мұнай өткізу бөлімшелерінің шекараларымен бар магистральдық құбыржолының учаскесі;
мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтер (бұдан әрі – Қызметтер) – магистральдық құбыржолдары арқылы мұнайды қайта айдау, темір жол цистерналарынан мұнайды құйып алу, темір жол цистерналарына мұнайды құю, танкерге мұнайды құю, автоцистерналардан мұнайды құйып алу, мұнайды автоцистерналарға құю, мұнайды сақтау, мұнайды ауыстырып тиеу, мұнайды араластыру, бірыңғай бағыттау бойынша операторлық қызмет жөніндегі қызметтер;
мұнайды өткізу ұйымы – мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар туралы заңнамаға және "Магистральдық құбыр туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау
қызметтерін өткізуден алынған кірісті айқындау
4. Қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру кезінде Ерекше тәртіпке сәйкес шығындар ескереледі.
5. Тарифтің құрамына кіретін пайда мұнай өткізу ұйымының қалыпты жұмыс істеуін, оның ішінде өндірістік активтерді қалпына келтіру, техникалық жағынан қайта жарақтандыру және жаңарту жұмыстарын орындауды қамтамасыз етуге тиіс.
6. Қызметтерді өткізуден алынған кіріс мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Д - кіріс;
3 – мәлімделген қызмет көлемі кезінде тариф есептеу кезінде ескерілетін шығындар жиынтығы;
ДУП – пайданың ұйғарымды деңгейі;
КПН – пайданың ұйғарынды деңігейіне және қолданыстағы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесіне сүйене отырып, айқындалған корпоративтік табыс салығының шамасы.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги нефтепроводной организации по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам.
3. Для целей настоящей Методики используются следующие понятия:
отчетный период – финансовый год, предшествующий дате подачи заявки на утверждение тарифа на регулируемые услуги нефтепроводной организации;
участок магистрального трубопровода – участок магистрального трубопровода без ответвлений и подключений, ограниченный перекачивающими станциями, перекачивающей станцией и (или) границами подразделений нефтепроводной организации;
услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам (далее – Услуги) – услуги по перекачке нефти по магистральным трубопроводам, сливу нефти с железнодорожных цистерн, наливу нефти в железнодорожные цистерны, наливу нефти в танкера, сливу нефти с автоцистерн, наливу нефти в автоцистерны, хранению нефти, перевалке нефти, смешению нефти, операторской деятельности по единой маршрутизации;
нефтепроводная организация – субъект естественной монополии, оказывающий услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам.
Иные понятия и термины, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе".
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Определение дохода от реализации услуги по перекачку
нефти по магистральным трубопроводам
4. При формировании тарифов на Услуги учитываются затраты в соответствии с Особым порядком.
5. Прибыль, входящая в состав тарифа, должна обеспечивать нормальное функционирование нефтепроводной организации, в том числе выполнение работ по восстановлению, техническому перевооружению и модернизации производственных активов.
6. Доход от реализации Услуг рассчитывается по формуле:
Д = 3 + ДУП + КПН,
где:
Д - доход;
3 - учитываемая при расчете тарифа сумма затрат при заявленном объеме услуг;
ДУП - допустимый уровень прибыли;
КПН - величина корпоративного подоходного налога, определяемая исходя из допустимого уровня прибыли (ДУП) и ставки корпоративного подоходного налога в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.

7. Пайданың ұйғарынды деңігейі қолданысқа енгізілетін активтердің реттелетін базасының пайда мөлшерлемесіне реттеліп отырған қолданысқа енгізілетін актвитердің базасы құнының туындысы ретінде, мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ДУП – пайданың қол жетімді деңгейі;
Б – реттеліп отырған қолданысқа енгізілетін активтер базасының мөлшерлемесі;
СПЗА – реттеліп отырған қолданысқа енгізілетін активтер базасының пайда мөлшерлемесі.
8. Реттеліп отырған қолданысқа енгізілетін активтер базасының пайда мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушы 2004 жылғы 5 шілдедегі № 304-НҚ бұйрығымен бекітілген Магистральдық құбыржолдары арқылы мұнай тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің реттеліп отырған қолданысқа енгізілетін активтер базасына пайда мөлшерлемесін есептеу жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2997 тiркелген) сәйкес есептеледі.
9. Мұнай өткізу ұйымының қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын ұзақ мерзімді активтер (негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қалдық құны, ықтимал өнім берушілерге ұзақ мерзімді активтер үшін аванстар және басқа) және мұнай тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуді қамтамасыз етуге қажетті және есепті кезеңнің соңында айқындалған таза айнылым капиталы құрайды. Таза айнылым капиталының мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЧОК – таза айнылым капиталы;
ТА – ағымдағы активтер;
ТО – ағымдағы міндеттемелер.
10. Қызметтердің жекелеген түрлеріне пайда есептеу үшін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына осы қызметтерді ұсынуға қолданысқа енгізілген сол активтер ғана енгізіледі.
3. Мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы қайта айдауға
тариф есептеу
11. Мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы қайта айдау жөніндегі қызметтерге үлестік тариф, яғни 1000 шақырымға 1 тонна мұнайды қайта айдау тарифі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
УТ – үлестік тариф, теңге/мың тонна шақырым;
Д - кіріс, теңге;
Г – мұнайды тасымалдау кезіндегі жүк айналымы (тасымалдау бағытының қашықтығы, осы бағыт бойынша тасымалдау көлеміне көбейтілген), мың тн шақырым.
12. Бір тонна мұнайды жекелеген учаске арқылы қайта айдау тарифін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Туч – бір тонна мұнайды белгілі бір учаске арқылы қайта айдау тарифі, теңге/тн;
L – учаскенің қашықтығы, мың шақырым.
13. Тарифтің деңгейін есептеу кезінде ішкі нарықтарды бағыттарды экспорт бағыттары мен транзиттік мұнай тасымадау есебінен субсидиялауға жол беріледі.

7. Допустимый уровень прибыли определяется как произведение стоимости регулируемой базы задействованных активов на ставку прибыли на регулируемую базу задействованных активов и рассчитывается по формуле:
ДУП = Б * СПЗА,
где:
ДУП - допустимый уровень прибыли;
Б - стоимость регулируемой базы задействованных активов;
СПЗА - ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов.
8. Ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов рассчитывается в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов естественной монополии, оказывающих услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам, утвержденной приказом исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 года № 304-ОД (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2997).
9. Регулируемую базу задействованных активов нефтепроводной организации составляют долгосрочные активы (остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов, авансы поставщикам за долгосрочные активы и другие) и чистый оборотный капитал, необходимые для обеспечения оказания услуг по транспортировке нефти и определяемые на конец отчетного периода. Значение чистого оборотного капитала рассчитывается по формуле:
ЧОК = ТА - ТО,
где:
ЧОК - чистый оборотный капитал;
ТА - текущие активы;
ТО - текущие обязательства.
10. В регулируемую базу задействованных активов для расчета прибыли на отдельные виды услуг включаются только те активы, которые задействованы в предоставлении этих услуг.
3. Расчет тарифа на перекачку нефти
по магистральным трубопроводам
11. Удельный тариф на услуги по перекачке нефти по магистральным трубопроводам, то есть тариф на перекачку 1 тонны на 1000 километров, рассчитывается по формуле:
Д
УТ = -------,
Г
где:
УТ - удельный тариф, тенге/тысяч тонн километров;
Д - доход, тенге;
Г - грузооборот при транспортировке нефти (протяженность маршрута транспортировки, умноженная на объем транспортировки по данному маршруту) тысяч тонн километров.
12. Расчет тарифа на перекачку одной тонны нефти по отдельному участку производится по формуле:
Туч = УТ * L,
где:
Туч - тариф на перекачку одной тонны нефти по определенному участку, тенге/тонна;
L - протяженность участка, тысяч километров.
13. При расчете уровня тарифа допускается субсидирование маршрутов на внутренний рынок за счет маршрутов на экспорт и транспортировку транзитной нефти.

4. Мұнайды құйып алуға, құюға, сақтауға, ауыстырып тиеуге,
араластыруға тарифтер есептеу және бірыңғай бағыттау жөніндегі
операторлық қызмет
14. Темір жол цистерналарынан мұнайды құйып алу, темір жол цистерналарына мұнайды құю, танкерге мұнайды құю, автоцистерналардан мұнайды құйып алу, автоцистерналарға мұнайды құю, мұнайды сақтау, мұнайды ауыстырып тиеу, мұнайды араластыру, бірынғай бағыттау бойынша операторлық қызмет жөніндегі мұнай өткізу ұйымы көрсететін қызметтерге тарифтер есептеу әрбір қызметке жеке жүргізіледі.
15. Осы қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
t ДҚi - i-ші қызметінің 1 тоннасының тарифі, теңге/тонна;
ДДҚi - i-ші қызмет көрсетуден алынған кіріс, теңге;
ОДҚi - i-ші қызметті көрсету көлемі, тонна.
16. Темір жол цистерналарынан мұнайды құйып алу, темір жол цистерналарына мұнайды құю, танкерге мұнайды құю, автоцистерналардан мұнайды құйып алу, автоцистерналарға мұнайды құю, мұнайды сақтау, мұнайды ауыстырып тиеу, мұнайды араластыру, бірыңғай бағыттау бойынша операторлық қызмет жөніндегі қызметтер үшін таза айнылым капиталы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының есебіне қосылмайды.
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2014 жылғы 20 қаңтардағы
№ 13-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі
Ескерту. Әдістеменің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң), "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының бұйрығына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ерекше тәртіп).

4. Расчет тарифов на слив, налив, хранение, перевалку, смешение
и операторскую деятельность по единой маршрутизации нефти
14. Расчет тарифов на услуги по сливу нефти с железнодорожных цистерн, по наливу нефти в железнодорожные цистерны, по наливу нефти в танкера, по сливу нефти с автоцистерн, по наливу нефти в автоцистерны, по хранению нефти, по перевалке нефти, по смешению нефти, операторской деятельности по единой маршрутизации, оказываемые нефтепроводной организацией, производится для каждого вида услуг отдельно.
15. Тариф на данные услуги рассчитывается по формуле:
ДДУi
t ДУi = ----------,
ОДУi
где:
t ДУi - тариф на 1 тонну i-ой услуги, тенге/тонна;
ДДУi - доход от оказания i-ой услуги, определяемый в порядке, указанном в разделе 2 настоящей Методики, тенге;
ОДУ i - объем оказания i-ой услуги, тонна.
16. Для услуг по сливу нефти с железнодорожных цистерн, по наливу нефти в железнодорожные цистерны, по наливу нефти в танкера, по сливу нефти с автоцистерн, по наливу нефти в автоцистерны, по хранению нефти, по перевалке нефти, по смешению нефти, операторской деятельности по единой маршрутизации чистый оборотный капитал в расчет регулируемой базы задействованных активов не включается.
Приложение 2
приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 20 января 2014 года
№ 13-ОД
Сноска. Правый верхний угол приложения 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по хранению товарного газа
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по хранению товарного газа (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон), приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) (далее – Особый порядок).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеме табиғи монополиялар субъектілерінің жерасты газ қоймаларында (бұдан әрі – ЖГҚ) тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеу тетігін айқындау мақсатында әзірленді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
буферлік газ - ЖГҚ-ны жобалық режимде пайдалану үшін оңтайлы жағдайларды ұстап тұру мақсатында ЖГҚ-да тұрақты болуы қажет газ көлемі;
газдың белсенді көлемі – ЖГҚ-ны пайдалану жобасында айқындалған, газ көлемі, сақтау үшін буферлік артық айдалуы мүмкін газ көлемі;
газ сақтау ұйымы – меншігінде немесе өзге де заңды негізде ЖГҚ және осы түріне қолда бар лицензияның негізінде газ сақтау қызметтерін көрсетуге арналған басқа да құрылыстары бар ұйым;
есепті кезең – газ сақтау ұйымының көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді бекітуге немесе өзгертуге арналған өтінімді беру күнінің алдындағы қаржы жылы;
ЖГҚ-да газды сақтаудың ең аз технологиялық кезеңі – газды үзіліссіз айдаудың технологиялық кезеңімен айқындалатын және пайдалану жобасында ЖГҚ-ның әрқайсысына белгіленетін, құзыретті органн растаған ЖГҚ-да газды сақтаудың нормативтік кезеңі;
ЖГҚ-ның куаты – белсенді газдың ЖГҚ-ның қолданысқа беру жобасымен анықталған максималды рұқсат етілген көлемі;
жерасты газ қоймасы (ЖГҚ) – газ қоры сақталатын магистральдық газ құбырлары жүйесінің құрамы болып табылатын, жер бетіндегі жабдықпен кешендегі жер асты құрылыстары;
капитал сыйымдылығы – негізгі капиталдың (негізгі өндірістік қорлардың) тиісті кезеңде өндірілген өнімге немесе оның бөліктеріне – таза табысқа, пайдаға, ұлттық табысқа қатынасын айқындайтын көрсеткіш;
Әдістемеде қолданылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына және "Газ және газбен қамтамасыз ету туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по хранению товарного газа в подземных хранилищах газа (далее – ПХГ).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей настоящей Методики используются следующие понятия:
буферный газ – объем газа, который необходимо постоянно иметь в наличии в ПХГ с целью поддержания оптимальных условий для эксплуатации ПХГ в проектном режиме;
активный объем газа – объем газа, определенный проектом эксплуатации ПХГ, который может быть закачан сверх объема буферного газа для хранения;
газохранящая организация – организация, имеющая в собственности или на иных законных основаниях ПХГ и другие сооружения, предназначенные для оказания услуг по хранению газа на основании имеющейся лицензии на данный вид деятельности;
отчетный период – финансовый год, предшествующий дате подачи заявки на утверждение или изменение тарифов на услуги газохранящей организации;
минимальный технологический период хранения газа в ПХГ – нормативный период хранения газа в ПХГ, определяемый технологическим периодом непрерывной закачки газа и устанавливаемый для каждого ПХГ проектом эксплуатации, подтвержденный компетентным органом;
мощность ПХГ – максимально допустимый объем активного газа в ПХГ, определяемый проектом эксплуатации ПХГ;
подземное хранилище газа (ПХГ) – подземные сооружения в комплексе с наземным оборудованием, являющиеся частью системы магистральных газопроводов, в которых хранится запас газа;
капиталоемкость – показатель, который определяет отношение основного капитала (основных производственных фондов) к произведенной в соответствующий период продукции или ее части – чистому доходу, прибыли, национальному доходу.
Иные понятия и термины, используемые в Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении".
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. ЖГҚ-дағы тауарлық газ сақтау қызметтеріне тарифтерді есептеуді тәртібі
4. Қазақстан Республикасының аумағындағы қолданыстағы ЖГҚ-ның геологиялық және технологиялық айрмашылақтарына сүйене отырып, ЖГҚ-дағы газ сақтау бойынша қызметтердің кірісі әрбір ЖГҚ-ға айына 1000 текше метр үшін жеке есептеледі.
5. ЖГҚ-дағы газ сақтау қызметтеріне тарифі қалыптастыру кезінде Ерекше тәртіпке сәйкес шығындар ескереледі.
6. ЖГҚ-дағы газ сақтау қызметтеріне тариф жоспарлы тарифтік кірістің негізінде есептеледі. Жоспарлы тарифтік кіріс мынадай формула бойынша есептеледі:
ТД – газ сақтауын ұйымының жоспарлы тарифтік кірісі;
З – ЖГҚ-дағы газ сақтау қызметтерін көрсетуге байланысты, газ сақтау ұйымының шығынының газды айдау және сұрыптау шығындарын қоса, жоспарлы жиынтығы;
ДУП – газ сақтауын ұйымының пайдасының (таза кірісініне) жол берілетін деңгейі;
Н – корпоративтік табыс салығы мен бюджетке жоспарлы кезеңге арналған таза кірістен басқа да төлемдерді төлеуді ескере отырып, пайданың (таза кірістің) жол беретін деңгейін қайта есептеу коэффициенті.
7. Газ сақтау ұйымының ЖГҚ-дағы газ сақтау қызметтерін көрсетуге, газды сұрыптау мен айдауға байланысты өндірістік шығындары қызметтің осы түрлеріне тікелей тиесілілігі бойынша айқындалады.
8. Газ тасымалдау ұйымы пайдасының (таза кірісінің) жол берілетін деңгейі мынадай формула бойынша есептеледі:
PБA – қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы;
СП – пайда мөлшерлемесі.
9. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына ЖГҚ-да тауарлық газды сақтау қызметтерін көрсетуге қажетті үзақ мерзімді активтердің (негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің) және есепті кезеңнің сонындағы таза айналым капиталының жиынтық құны қолданылады. Өндірістік сипаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес аквтивтер олар консервацияда немесе ұзақ мерзім (бір жылдан астам) жөндеуде техникалық қайта жарақтандыруда (реконструкцияда), жалдауда болған жағдайда және өзге де ұзақ мерзім қолданбау жағдайларда қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының құрамына енгізілмейді. Газ сақтау ұйымы бірнеше қызмет түрін жүзеге асыруына байланысты таза айналым капиталының мәнін мүмкін болмаған жағдайда, таза айналым капиталының мәні газ сақтау ұйымы үшін негұрлым капитал сыйымды болып табылатын қызмет түрі бойынша қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына енгізіледі. Таза айналым капиталының мәні мына формула бойынша айқындалады:
ЧОК – таза айналым капиталы;
ТА – есепті кезең аяғындағы ағымдағы активтер;
ТО – есепті кезең аяғындағы ағымдағы міндеттемелер.

2. Расчет тарифов на услуги по хранению товарного газа в ПХГ
4. Исходя из геологических и технологических отличий действующих на территории Республики Казахстан ПХГ, тариф на услуги по хранению товарного газа в ПХГ рассчитывается отдельно для каждого ПХГ за 1000 кубических метров в месяц.
5. При формировании тарифов на услуги по хранению газа в ПХГ затраты учитываются в соответствии с Особым порядком.
6. Тариф на услуги по хранению товарного газа в ПХГ рассчитывается на основе планового тарифного дохода. Плановый тарифный доход рассчитывается по формуле:
ТД = З+ДУП/Н, где:
ТД - плановый тарифный доход газохранящей организации;
З - плановая сумма затрат газохранящей организации, связанных с оказанием услуги по хранению товарного газа в ПХГ, включая затраты на закачку и отбор газа;
ДУП - допустимый уровень прибыли (чистого дохода) газохранящей организации;
Н - коэффициент пересчета допустимого уровня прибыли (чистого дохода) с учетом уплаты корпоративного подоходного налога и других платежей в бюджет от чистого дохода на плановый период.
7. Производственные затраты газохранящей организации, связанные с оказанием услуги по хранению товарного газа в ПХГ, отбору и закачке газа определяется по прямой принадлежности к данным видам деятельности.
8. Допустимый уровень прибыли (чистый доход) газохранящей организации рассчитывается по формуле:
ДУП = PБA * СП, где:
PБA - регулируемая база задействованных активов;
СП - ставка прибыли.
9. За регулируемую базу задействованных активов принимается суммарная стоимость долгосрочных активов (основных средств и нематериальных активов) и чистого оборотного капитала на конец отчетного периода, необходимых при предоставлении услуг по хранению товарного газа в ПХГ. Основные средства и нематериальные активы производственного назначения не включаются в состав регулируемой базы задействованных активов в случае их консервации или длительного (более одного года) нахождения в ремонте, на техническом перевооружении (реконструкции), в аренде и иных случаях длительного незадействования. В случае невозможности выделения значения чистого оборотного капитала, в связи с тем, что газохранящая организация осуществляет несколько видов деятельности, значение чистого оборотного капитала включается в регулируемую базу задействованных активов по виду деятельности, являющимся наиболее капиталоемким для газохранящей организации. Значение чистого оборотного капитала определяется по формуле:
ЧОК = ТА - ТО, где:
ЧОК - чистый оборотный капитал;
ТА - текущие активы на конец отчетного периода;
ТО - текущие обязательства на конец отчетного периода.

10. Газ сақтау ұйымының қолданысқа енгізілетін активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 29 қыркүйектегі № 286-НҚ бұйрығымен бекітілген Газды магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3922 тiркелген) сәйкес есептеледі.
11. Пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейін қайта есептеу коэффициенті бюджетке корпоративтік табыс салығы мен басқа да төлемдерді жоспарлы кезеңдегі таза кірістің төленгені ескеріле отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
r – корпоративтік табыс салығының молшерлемесі;
k – бюджеттке таза кірістен төленген төлем мөлшерлемесі.
12. 1000 текше метр үшін ЖГҚ-да газ сақтау қызметтеріне тариф айына мына формула бойынша есептеледі:
Т – ЖГҚ-да тауарлық газды сақтау қызметтерінің тарифі;
ТД – газ сақтауын ұйымының тарифтік кірісі;
V – ЖГҚ-да газдың айдау мен сұрыптау көлімдері ескерілген газды ай бойынша сақтаудың жиынтықты көлемі.
13. ЖГҚ-да газдың айдау мен сұрыптау көлемдері ескерілген газды ай бойынша сақтаудың жиынтықты көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Viхр - i-айындағы газды айдау мен сұрыптау көлемдері ескерілген ЖГҚ-да газ сақтаудың айлық көлемі;
Viocm - i-айының басындағы ЖГҚ-да белсенді газдың қалдығы;
Vi3- i-айындағы айдалған газдың көлемі;
Vi0 - i-айындағы сұрыпталған газдың көлемі.
3. Газгольдерлерде СКСГ сақтау қызметтерін тарифтерді есептеу тәртібі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2014 жылғы 20 қаңтардағы
№ 13-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі
Ескерту. Әдістеменің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов газохранящей организации рассчитывается в соответствии с Инструкцией по расчету ставки прибыли па регулируемую базу задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке газа по магистральным трубопроводам, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 29 сентября 2005 года № 286-ОД (далее – Инструкция), (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3922).
11. Коэффициент перерасчета допустимого уровня прибыли (чистого дохода) с учетом уплаты корпоративного подоходного налога и других платежей в бюджет от чистого дохода на плановый период рассчитывается по формуле:
Н = (1-r) * (1 -k), где:
r - ставка корпоративного подоходного налога;
k - ставка других платежей в бюджет от чистого дохода.
12. Тариф на услуги по хранению товарного газа в ПХГ за 1000 кубических метров в месяц рассчитывается по формуле:
ТД
Т = ---------------, где:
V
Т - тариф на услуги по хранению товарного газа в ПХГ;
ТД - тарифный доход газохранящей организации;
V - суммарный объем помесячного хранения газа в ПХГ с учетом объемов закачки и отбора газа.
13. Суммарный объем помесячного хранения товарного газа в ПХГ с учетом объемов закачки и отбора газа рассчитывается по формуле:
Viхр - месячный объем хранения товарного газа в ПХГ с учетом объемов закачки и отбора газа в i-том месяце;
Viocm - остаток активного газа в ПХГ на начало i-того месяца;
Vi3 - объем закачанного газа в i-ом месяце;
Vi0 - объем отобранного газа в i-ом месяце.
3. Расчет тарифов на услуги по хранению СУВГ в газгольдерах
Сноска. Глава 3 исключена приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 20 января 2014 года
№ 13-ОД
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Жалпы ережелер
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың Ерекше тәртібін бекіту туралы" 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігі төрағасының бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген) (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) және 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасы Үкіметінің арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу мен пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімге сәйкес әзірленген (бұдан әрі – Келісім).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеме табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлық газды Қазақстан Республикасының магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерін тарифтер есептеу тетігін айқындау мақсатында әзірленді.
3. Тұтынушылар үшін тауарлық газды тасымалдауға тарифтер газдың әрбір 1000 текше метрі үшін Қазақстан Республикасының аумағы бойынша газ құбырларының ұзындығына қарамастан техникалық мүмкіндіктері шегінде белгіленеді, Келісім аясында тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау бойынша қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, оларға тұтынушылар үшін газ тасымалдауға тарифтер 100 километрге 1000 текше метрі үшін Қазақстан Республикасының аумағы бойынша техникалық мүмкіндіктері шегінде белгіленеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ішкі тасымалдау бойынша қызметтер көрсету тарифтерін қызметтің тиісті түрлері мен басқа да көрсеткіштер бойынша халықаралық тасымалдау, шығын деңгейіне, көлемдері мен таза кіріске тарифтерін сүйене отырып, уәкілетті орган теңдестіріп белгілеуі мүмкін.

1. Общие положения
1. Настоящая Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемого при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) (далее – Особый порядок) и Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан-Китай, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года (далее – Соглашение).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика разработана в целях определения механизма расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам Республики Казахстан.
3. Тарифы на транспортировку товарного газа для потребителей устанавливаются за каждые 1000 кубических метров газа вне зависимости от протяженности газопроводов по территории Республики Казахстан в пределах технических возможностей, за исключением субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам в рамках Соглашения, для которых тарифы на транспортировку товарного газа для потребителей устанавливаются за 1000 кубических метров газа на 100 км по территории Республики Казахстан в пределах технических возможностей.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Тарифы на оказание услуг по внутренней транспортировке устанавливаются уполномоченным органом сбалансированными, исходя из применяющихся уровней тарифов на международную транспортировку, уровня затрат, объемов и чистого дохода по соответствующим видам деятельности и других показателей.

5. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
газ тасымалдау ұйымының кірісі – газ ұйымының газды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымадау жөніндегі қызметтерді өткізуден алған кірісі;
есепті кезең – газ тасымалдау ұйымының қызметтеріне арналған тарифтерді бекітуге немесе өзгертуге өтінім беру күнінен алдынғы қаржылық жыл;
ішкі тасымалдау – Қазақстан Республикасының аумағында тұтынуға арналған газды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызмет;
магистральдық газ құбыржолдары басқармасы (-лары) – газ тасымалдау ұйымының филиалдары (бұдан әрі - МГБ);
тауар-тасымалдау жұмысының көлемі – газды тасымалдау көлемінің оны тасымалдау қашықтығына көбейтіндісі ретінде айқындалатын транзиттік газды магистральдық құбыржол жүйесі арқылы тасымалдау жұмыстың көлемі;
халықаралық тасымалдау - тауарлық газды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы бір елдің аумағынан басқа елге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан басқа елдің аумағына магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметі.
Әдістемеде қолданылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына және "Газ және газбен қамтамасыз ету туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тауарлық газды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау
қызметтеріне тарифтерді есептеу тәртібі
6. Тауарлық газды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтеріне тарифі қалыптастыру кезінде Ерекше тәртіпке сәйкес шығындар ескереледі.
7. Тауарлық газды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау тарифтері жоспарлы тарифтік кіріс негізінде есептеледі. Газ тасымалдау ұйымының жоспарлы тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады:
ТДобщ – газ тасымалдау ұйымының жалпы жоспарлы тарифік кірісі;
Зобщ – қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген газ тасымалдау ұйымның жиынтықты экономикалық негізделген жоспарлы шығындары;
ДУПобщ – пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейі;
Н - корпоративтік кірістен салығы мен бюджетке жоспарлы кезеңге арналған таза кірістен басқа да төлемдерді төленгенін ескере отырып, пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейін қайта есептеу коэффициенті.
8. Бюджетке корпоративтік табыс салығы мен басқа да төлемдерді жоспарлы кезеңдегі таза кірістен төленгенін ескере отырып, пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейін қайта есептеу коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
r – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі;
k – бюджеттке таза кірістен төленген төлем мөлшерлемесі.

5. Для целей настоящей Методики используются следующие понятия:
доход газотранспортной организации – доход газотранспортной организации от реализации услуг по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам;
отчетный период – финансовый год, предшествующий дате подачи заявки на утверждение или изменение тарифов на услуги газотранспортной организации;
внутренняя транспортировка – услуга по транспортировке товарного газа по магистральным трубопроводам, предназначенного для потребления на территории Республики Казахстан;
управление (-я) магистральных газопроводов – филиалы газотранспортной организации (далее – УМГ);
объем товаро-транспортной работы – объем работы по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам (грузооборот), определяемый как произведение объема транспортировки газа на расстояние его транспортировки;
международная транспортировка – услуга по транспортировке товарного газа по магистральному газопроводу с территории одной страны в другую через территорию Республики Казахстан, а также с территории Республики Казахстан в другие страны.
Иные понятия и термины, используемые в Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении".
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Расчет тарифов на услуги по транспортировке товарного газа
по магистральным газопроводам
6. При формировании тарифов на услуги по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам затраты учитываются в соответствии с Особым порядком.
7. Тарифы на транспортировку товарного газа по магистральным газопроводам рассчитываются на основе планового тарифного дохода. Плановый тарифный доход газотранспортной организации рассчитывается по формуле:
ТДобщ = Зобщ+ДУПобщ /Н, где:
ТДобщ - общий плановый тарифный доход газотранспортной организации;
Зобщ - суммарные экономически обоснованные плановые затраты газотранспортной организации, рассчитанные на плановый объем услуг;
ДУПобщ - допустимый уровень прибыли (чистого дохода);
Н - коэффициент пересчета допустимого уровня прибыли (чистого дохода) с учетом уплаты корпоративного подоходного налога и других платежей в бюджет от чистого дохода на плановый период.
8. Коэффициент пересчета допустимого уровня прибыли (чистого дохода) с учетом уплаты корпоративного подоходного налога и других платежей в бюджет от чистого дохода на плановый период рассчитывается по формуле:
Н = (1-r)*(1-k), где:
r - ставка корпоративного подоходного налога;
k - ставка платежа в бюджет от чистого дохода.

9. Газ тасымалдау ұйымының құрамында өндірістік аумақтық филиалдар болған жағдайда, жиынтықты шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
– қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген филиалардың (магистарльдық газ құбырларының басқармалары) жиынтықты экономикалық негізделген жоспарлы шығындары;
Зцентр – газ тасымалдау ұйымының орталық аппаратының жоспарлы шығыстары.
10. Газ тасымалдау ұйымның халықаралық газ тасымалынан кірістері ескерместен ішкі тасымал қызметтерін өткізуден алынған жоспарлы тарифтік кірісі мынадай формула бойынша есептеледі:
ТДВН - ішкі тасымалдан алынған жоспарлы тарифтік кіріс;
Звн - газ тасымалдау ұйымының ішкі тасымалдауға жататын жиынтықты экономикалық негізделген жоспарлы шығындары;
ДУПВН - газ тасымалдау ұйымы үшін есептелген және ішкі тасымалдауға жатқызылған пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейі.
Н - корпоративтік табыс салығы мен бюджетке жоспарлы кезеңге арналған таза кірістен басқа да төлемдерді төленгені ескеріле отырып, пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейін қайта есептеу коэффициенті.
11. Газ тасымалдау ұйымының, ішкі тасымалға жататын жиынтықты
экономикалық негізделген жоспарлы шығындары мынадай формула бойынша
есептеледі:
Зенфил - барлық МГБ-ның газды ішкі тасымалдауға арналған шығындары;
Зенцентр,- ішкі тасымалдауға келетін орталық аппарат шығындары.
12. Тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет үшін пайданың жол берілетін деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
ДУПвн = ДУПобщ х dвнттр, мұнда:
ДУПвн – тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдауды жүзеге асыру қызметі үшін пайданың (таза кірістің) жол берілетін деңгейі;
ДУПобщ – ұйым пайдасының (таза кірісінің) жол берілетін деңгейі;
dвнттр – тауар тасымалдау жұмысының жалпы көлеміндегі газды ішкі тасымалдау жөніндегі тауар тасымалдау жұмысының үлес салмағы.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Газ тасымалдау ұыймы пайдасының (таза кірісінің) жол берілетін деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
ДУПобщ = РБАобщ х СП, мұнда:
ДУПобщ – ұйым пайдасының (таза кірісінің) жол берілетін деңгейі;
РБАобщ – тартылған активтердің реттелетін базасы;
СП – пайда мөлшерлемесі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. При наличии в составе газотранспортной организации производственных территориальных филиалов суммарные затраты рассчитываются по формуле:
Зобщ = Зфил + Зцентр, где:
Зфил - суммарные экономически обоснованные плановые затраты филиалов (управлений магистральных газопроводов), рассчитанные на плановый объем услуг;
Зцентр - плановые расходы центрального аппарата газотранспортной организации.
10. Плановый тарифный доход газотранспортной организации от реализации услуг по внутренней транспортировке без учета доходов от международной транспортировки газа, рассчитывается по формуле:
ТДвн = Звн + ДУПвн /Н, где:
ТДвн - плановый тарифный доход от внутренней транспортировки;
Звн - суммарные экономически обоснованные плановые затраты газотранспортной организации, относимые на внутреннюю транспортировку;
ДУПвн - допустимый уровень прибыли (чистый доход), рассчитываемый для газотранспортной организации и отнесенный на внутреннюю транспортировку.
Н - коэффициент пересчета допустимого уровня прибыли (чистого дохода) с учетом уплаты корпоративного подоходного налога и других платежей в бюджет от чистого дохода на плановый период.
11. Суммарные экономически обоснованные плановые затраты газотранспортной организации, относимые на внутреннюю транспортировку рассчитываются по формуле:
Звн = Звнфил + Звнцентр, где:
Зенфил - затраты на внутреннюю транспортировку газа всех УМГ;
Зенцентр, - затраты центрального аппарата, приходящиеся на внутреннюю транспортировку.
12. Допустимый уровень прибыли для деятельности по осуществлению внутренней транспортировки товарного газа по магистральным газопроводам, определяется по формуле:
ДУПвн – допустимый уровень прибыли (чистого дохода) для деятельности по осуществлению внутренней транспортировки товарного газа по магистральным газопроводам;
ДУПобщ – допустимый уровень прибыли организации (чистый доход);
dвнттр – удельный вес товаротранспортной работы по внутренней транспортировке товарного газа в общем объеме товаротранспортной работы.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Допустимый уровень прибыли (чистый доход) газотранспортной организации определяется по формуле:
ДУПобщ – допустимый уровень прибыли организации (чистый доход);
РБАобщ – регулируемая база задействованных активов;
СП – ставка прибыли.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсетіге қажетті ұзақ мерзімді активтердің (негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің) және есепті кезеңнің соңындағы таза айналым капиталының жиынтық құны қолданылады. Өндірістік сипаттары негізгі құралдар мен материалдық емес аквтивтер олар консервацияда немесе ұзақ мерзім (бір жылдан астам) жөндеуде техникалық қайта жарақтандыруда (реконструкцияда), жалдауда болған жағдайда және өзге де ұзақ мерзім қолданбау жағдайларда қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының құрамына енгізілмейді. Таза айналым капиталының мәні мына формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
ЧОК - таза айналым капиталы;
ТА - есепті кезең аяғындағы ағымдағы активтер;
ТО - есепті кезең аяғындағы ағымдағы міндеттемелер.
15. Газ тасымалдау ұйымының тартылған активтерінің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі "Магистралдық құбыр желілерімен газ тасымалдау бойынша қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу бойынша нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 29 қыркүйектегі № 286-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3922 тіркелген) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігі төрағасының бұйрығына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Магистральдық газ құбырлары арқылы газдың 1000 текше метрін ішкі тасымалдауға тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Твн – газдың 1000 текше метрін магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдауға тариф;
ТДвн – ішкі тасымалдаудан алынған жоспарлы тарифтік кіріс;
Vвн – газды ішкі тасымалдаудың жылдық көлемі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Келісім аясында тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілері үшін, Қазақстан Республикасының аумағында тұтыну үшін, экспорт мақсаттары үшін газ тасымалдау жөніндегі қызметтерге және транзиттік газды тасымалдау жөніндегі қызметтерге есептелген бірыңғай тариф бойынша, магистральдық газ құбырлары арқылы 100 километрге газдың 1000 текше метрін тасымалдауға арналған тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
Тобщ – 100 километрге 1000 текше метр үшін газ тасымалдауға тарифі;
ТДобщ – газ тасымалдау ұйымының жалпы жоспарлы тарифтік кірісі;
ТТРобщ – магистральдық газ құбырлары арқылы газды тасымалдау жөніндегі тауар тасымалдау жұмыстарының жалпы жоспарлы жылдық көлемі.
Келісім аясында тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері үшін 100 километрге 1000 текше метр үшін ішкі тасымалдауға тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Твн – 1000 текше метр үшін магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдауға тариф;
ТДвн – ішкі тасымалдаудан алынған жоспарлы тарифтік кіріс;
ТТРвн – газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдау жөніндегі тауарлар тасымалдау жұмысының жоспарлы жылдық көлемі.

14. За регулируемую базу задействованных активов принимается суммарная стоимость долгосрочных активов (основных средств и нематериальных активов) и чистого оборотного капитала на конец отчетного периода, необходимых при предоставлении услуг по транспортировке газа по магистральным газопроводам. Основные средства и нематериальные активы производственного назначения не включаются в состав регулируемой базы задействованных активов в случае их консервации или длительного (более одного года) нахождения в ремонте, на техническом перевооружении (реконструкции), в аренде и иных случаях длительного незадействования. Значение чистого оборотного капитала определяется по формуле:
ЧОК = ТА - ТО, где:
ЧОК - чистый оборотный капитал;
ТА - текущие активы на конец отчетного периода;
ТО - текущие обязательства на конец отчетного периода.
15. Ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов газотранспортной организации рассчитывается в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 29 сентября 2005 года № 286-ОД "Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке газа по магистральным трубопроводам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3922).
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Тариф на внутреннюю транспортировку 1000 кубических метров газа по магистральным газопроводам определяется по формуле:
Твн – тариф на внутреннюю транспортировку 1000 кубических метров газа по магистральным газопроводам;
ТДвн – плановый тарифный доход от внутренней транспортировки;
Vвн – годовой объем внутренней транспортировки газа.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Для субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам в рамках Соглашения по единому тарифу на транспортировку газа для потребления на территории Республики Казахстан, на услуги по транспортировке газа для целей экспорта и на услуги по транспортировке транзитного газа тариф на транспортировку 1000 кубических метров газа на 100 километров по магистральным газопроводам рассчитывается по формуле:
Тобщ – тариф на транспортировку газа за 1000 кубических метров на 100 километров;
ТДобщ – общий плановый тарифный доход газотранспортной организации;
ТТРобщ – общий плановый годовой объем товаротранспортной работы по транспортировке газа по магистральным газопроводам.
Для субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам в рамках Соглашения, тариф на внутреннюю транспортировку за 1000 кубических метров на 100 километров определяется по формуле:
Твн – тариф на внутреннюю транспортировку 1000 кубических метров газа по магистральным газопроводам;
ТДвн – плановый тарифный доход от внутренней транспортировки газа;
ТТРвн – плановый годовой объем товаротранспортной работы по внутренней транспортировке газа по магистральным газопроводам.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі тауарлар тасымалдау жұмысының жалпы жоспарлы жылдық көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
n – газ беру нүктелерінің саны;
m – газды іріктеу нүктелерінің саны;
Li – беру нүктесінен іріктеу нүктесіне дейінгі газ құбырының ұзындығы;
Vi общ – магистральдық газ құбырының (Li) учаскелері арқылы газ тасымалдаудың жылдық көлемі.
Газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдау жөніндегі тауар тасымалдаудың жоспарлы жылдық көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
n – ішкі тасымалдау үшін газ беру нүктелерінің саны;
m – ішкі тасымалдау үшін газды іріктеу нүктелерінің саны;
Li – ішкі тасымалдау үшін газ беру нүктесінен газды іріктеу нүктесіне дейінгі газ құбырының ұзындығы;
Vі вн – магистральдық газ құбырының (Li) учаскелері арқылы газды ішкі тасымалдаудың жылдық көлемі. 17-1. Газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі тауарлар тасымалдау жұмысының жалпы жоспарлы жылдық көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
n – газ беру нүктелерінің саны;
m – газды іріктеу нүктелерінің саны;
Li – беру нүктесінен іріктеу нүктесіне дейінгі газ құбырының ұзындығы;
Vi общ – магистральдық газ құбырының (Li) учаскелері арқылы газ тасымалдаудың жылдық көлемі.
Газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдау жөніндегі тауар тасымалдаудың жоспарлы жылдық көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
n – ішкі тасымалдау үшін газ беру нүктелерінің саны;
m – ішкі тасымалдау үшін газды іріктеу нүктелерінің саны;
Li – ішкі тасымалдау үшін газ беру нүктесінен газды іріктеу нүктесіне дейінгі газ құбырының ұзындығы;
Vі вн – магистральдық газ құбырының (Li) учаскелері арқылы газды ішкі тасымалдаудың жылдық көлемі.
Ескерту. 2-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2017 № 437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Шығындарды жоспарлау газ тасымалдау ұйымының әрбір басқармасы бойынша олардың есепті кезең ішіндегі қаржы-шаруашылық қызметін және жоспарлы кезеңге арналған жұмыс бағдарламасын талдау негізінде жүргізіледі.
19. МГБ і газ тасымалдауға жұмсалған шығын мынадай формула бойынша есептеледі:
і - магистральдық газ құбырларының і-ші басқармасы;
Зiпр - жалпы өндірістік және пайдалану шығыстарының і-ші МГБ;
Зiпер, - кезең шығыстарының і-ші МГБ.
20. і-ші МТБ газды ішкі тасымалдауға арнап жұмсалған шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
- і -ші МГБ-ның ішкі тасымалдауға жұмсалған шығындары;
- жоспарлы кезеңдегі і МТБ бойынша тауар тасымалдау жұмысының жалпы көлеміндегі ішкі тасымалдау жөніндегі тауар тасымалдау жұмысының үлес салмағы.
21. Газ тасымалдау ұйымының ішкі тасымалдау бойынша жоспарлы шығындары әрбір МГБ бойынша газды ішкі тасымалдауға жоспарлы шығындардың жиынтығы ретінде айқындалады:
- барлық МГБ-ның ішкі тасымалдауға жұмсалған жоспарлы шығындары;
- і-ші МГБ-ның газды тасымалдауға жұмсалған жоспарлы шығындары;
N - МГБ-ның саны.
22. жекелеген МГБ-ның жоспарлы шығындары әрбір МГБ-ның өндірістік шығындарына жекелеген есептелетін орталық бойынша газ тасымалдау ұйымының өндірістік шығындарының жалпы көлеміндегі шығындар үлесін ескере отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
3iцентр - жекелеген МГБ бойынша орталық аппаратының шығындарын бөлуді ескере отырып і-ші МГБ-ны құрайтын жоспарлы шығындар.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Общий плановый годовой объем товаротранспортной работы по транспортировке газа по магистральным газопроводам определяется по формуле:
n – количество точек подачи газа;
m – количество точек отбора газа;
Li – протяженность газопровода от точки подачи до точки отбора;
Vi общ – годовой объем транспортировки газа по участкам магистрального газопровода (Li).
Плановый годовой объем товаротранспортной работы по внутренней транспортировке газа по магистральным газопроводам определяется по формуле:
n – количество точек подачи газа для внутренней транспортировки;
m – количество точек отбора газа для внутренней транспортировки;
Li – протяженность газопровода от точки подачи до точки отбора газа для внутренней транспортировки;
Vi вн – годовой объем внутренней транспортировки газа по участкам магистрального газопровода (Li).
Сноска. Методика дополнена пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2017 № 437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Планирование затрат производится по каждому из управлений газотранспортной организации на основе анализа их финансово-хозяйственной деятельности в течение отчетного периода и программы работы на планируемый период.
19. Затраты на транспортировку газа i-того УМГ рассчитывается по формуле:
i - i-е управление магистральных газопроводов;
- общепроизводственные и эксплутационные расходы i-того УМГ;
- расходы периода i-того УМГ.
20. Затраты на внутреннюю транспортировку газа i-того УМГ рассчитываются по формуле:
- затраты на внутреннюю транспортировку газа i -того УМГ;
- удельный вес товаротранспортной работы по внутренней транспортировке в общем объеме товаротранспортной работы по i-тому УМГ на плановый период.
21. Плановые затраты газотранспортной организации по внутренней транспортировке определяются как сумма плановых затрат на внутреннюю транспортировку газа по каждому УМГ по формуле:
- плановые затраты на внутреннюю транспортировку всех УМГ;
- плановые затраты на внутреннюю транспортировку газа i–того УМГ;
N - количество УМГ.
22. Плановые затраты отдельных УМГ определяются с учетом доли затрат по центральному аппарату, которые рассчитываются пропорционально производственным затратам каждого УМГ в общем объеме производственных затрат газотранспортной организации по формуле:
Зiцентр - составляющая плановых затрат i-того УМГ с учетом распределения затрат центрального аппарата по отдельным УМГ.

23. Газ тасымалдау ұйымында қызметі өндірістік сипаттағы жұмыстарды жүзеге сыруға байланысты газ тасымалдауды тікелей жүзеге асырмайтын филиалдар, олардың болған жағдайда жоспарланған шығындары, осы Әдістеменің 22-тармағында айқындалған тәртіппен өндірістік филиалдар бойынша қайта бөлінеді.
24. Газ тасымалдау ұйымының газды ішкі тасымалдауға жататын жоспарлы шығындары әрбір МТБ бойынша ішкі тасымалдауға және орталық аппаратының осы МГБ тауар тасымалдау жұмысының үлесіне көбейтілген жоспарлы шығындарының жиынтығы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2014 жылғы 20 қаңтардағы
№ 13-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Табиғи монополиялар субъектілерінің суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдiстемесi
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.05.2018 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдiстемесi (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығына (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Осы Әдістеме табиғи монополиялар субъектілерінің суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеу тетігін анықтайды.
3. Осы Әдістеменің мақсаты үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
арна – су ресурстарын басқару, су ресурстарын пайдалану, су тұтынушыларға су беру, сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жасанды гидротехникалық құрылыс;
магистральдық құбыржолы – суды бас тоғаннан таратушыларға дейін тартуға (магистральдық құбыржолынан және (немесе) арнадан су пайдаланушылары топтарына суды тартуға) арналған гидротехникалық құрылыстар кешені;
су берудің механикаландырылған тәсілі – су көздерінен су көтеру механизмдері (сорғылар) немесе машиналық (механикалық көтеру) арқылы су берілетін тәсіл;
су берудің өзағар тәсілі – су көтеру (сорғыларды) немесе машиналық механизмдерін (механикалық көтеру) қолданусыз гравитациялық күштерді пайдалану негізінде су алу мен таратуға мүмкіндік беретін жүйелер бойынша су беру;
суармалау нормалары – вегетациялық кезеңде суармалау алаңының гектарына берілетін су көлемі (текше метр/га);
су беру тәсілі – өзағар, механикаландырылған;
тарифтік учаске – шекарасында тұтынушылардың бір тобының шегінде суды беруге арналған бірыңғай тариф бекітілетін және қолданылатын магистральдық құбыржолының және (немесе) арнаның учаскесі;
тұтынушылар топтары – осы Әдістемені қолдану мақсатында суды пайдалану қажеттілігіне байланысты топтастырылған, магистральдық және (немесе) арналар арқылы су беру қызметтерінің тұтынушылары;

23. При наличии у газотранспортной организации филиалов, непосредственно не осуществляющих транспортировку газа, деятельность которых связана с осуществлением работ производственного характера, планируемые затраты их перераспределяются по производственным филиалам в порядке определенном пунктом 22 настоящей Методики.
24. Плановые затраты, относимые на внутреннюю транспортировку газа газотранспортной организации, рассчитываются как сумма плановых затрат на внутреннюю транспортировку по каждому УМГ и центрального аппарата, умноженную на долю товаротранспортной работы этого УМГ по формуле:
Приложение 4
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 20 января 2014 года № 13-ОД
Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
Сноска. Методика в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 04.05.2018 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (далее – Особый порядок) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480).
2. Настоящая Методика определяет механизм расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъектов естественных монополий (далее – субъект) по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам.
3. Для целей настоящей Методики используются следующие понятия:
канал – искусственное гидротехническое сооружение, используемое для управления водными ресурсами, подачи воды водопользователям, водоснабжения.
магистральный трубопровод – комплекс гидротехнических сооружений, предназначенный для подвода воды от водозабора до распределителей (подводам воды от магистрального трубопровода и (или) канала к группам водопользователей);
механизированный способ подачи воды – способ, при котором вода из источника подается при помощи водоподъемных механизмов (насосов), или машинный (механический водоподъем);
самотечный способ подачи воды – подача воды по системам, позволяющим забирать и распределять воду на основе использования сил гравитации (собственной массы или тяжести), без использования водоподъемных механизмов (насосов), или машинного (механического водоподъема);
оросительные нормы – объем воды, подаваемый на гектар орошаемой площади за вегетационный период (кубический метр/га);
способ подачи воды – самотечный, механизированный;
тарифный участок – участок магистрального трубопровода и (или) канала, в границах которого утверждается и действует единый тариф на подачу воды в пределах одной группы потребителей;
группа потребителей – потребители услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам, сгруппированные в зависимости от того, на какие нужды используется вода, в целях применения настоящей Методики.

Осы Әдістемеде қолданылатын өзге ұғымдар мен терминдер 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне және Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Егер суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру қызметтерін көрсету кезінде магистральдық құбыржолдарының жүйесінде жекелеген тарифтік учаскелері белгіленбеген және қызметтер екі және одан да көп облыстардың аумағына көрсетілген жағдайда, бірыңғай тариф және тарифтік смета тұтастай барлық жүйеге есептеледі.
5. Егер магистральдық құбыржолдарының және (немесе) арналарының жүйесінде жекелеген тарифтік учаскелер белгіленген жағдайда, тариф әрбір тарифтік учаскеге есептеледі.
6. Егер суды арналар арқылы беру қызметтерін көрсету кезінде қызметтер бірнеше облыстардың аумағында көрсетілген жағдайда, тариф және тарифтік смета тұтынушылар топтарына және осы Әдістемеге сәйкес арналар арқылы су беру тәсіліне саралауды қолданумен тұтастай алғанда көрсетілетін қызметке есептеледі.
7. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру қызметтерін көрсету көлемі нормативтік техникалық ысыраптардың және субъектінің өзінің мұқтаждарына суды жеткізу көлемінің (суды беру қызметтерін көрсету үшін қажетті) минусімен суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру көлеміне сүйене отырып айқындалады.
Ауыл шаруашылығын суландыру үшін тұтынылатын судың көлемі аумақтардың ылғалдылығын, биоклиматтық жағдайларын, су шаруашылығы бассейндері бойынша топырақты-мелиоративтік және гидрогеологиялық жағдайларын, суарылатын ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлерін, ауыл шаруашылығы дақылдарының суарылатын алаңын және басқаларды ескере отырып Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 14827 болып тіркелген) Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес есептелетін су тұтынудың үлестік нормаларынан шыға келе анықталады.
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемін субъекті негіздеуші құжаттармен (субъектінің сапалық қызмет көрсету міндеттерінен және мүмкіндіктерінен шыға келе ниет хаттамалары, шарттар, көлемді есептеу) растайды.
Көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуін субъекті төмендеуді негіздейтін құжаттармен (шарттар, шот-фактуралар, орындалған жұмыстар/көрсетілген қызметтер/суды қабылдау-беру) растайды.

Иные понятия и термины, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
4. В случае, если при оказании услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам в системе магистральных трубопроводов не выделены отдельные тарифные участки и услуги оказываются на территории двух и более областей, единый тариф и тарифная смета рассчитываются на всю систему в целом.
5. В случае, если в системе магистральных трубопроводов и (или) каналов выделены отдельные тарифные участки, тариф рассчитывается на каждый тарифный участок.
6. В случае, если при оказании услуг по подаче воды по каналам услуги оказываются на территории нескольких областей, тариф и тарифная смета рассчитываются на услугу в целом с применением дифференциации по группам потребителей в зависимости от способа подачи воды по каналам согласно настоящей Методике.
7. Объем оказываемых услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам определяется, исходя из объема подачи воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам за минусом нормативных технических потерь и объема поставки воды на собственные нужды субъекта (необходимого для оказания услуг по подаче воды).
Объем потребляемой воды для сельскохозяйственного орошения определяется, исходя из удельных норм водопотребления, рассчитываемых согласно Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827) с учетом увлажненности территорий, биоклиматических условий, почвенно-мелиоративных и гидрогеологических условий по водохозяйственным бассейнам, видов орошаемых сельскохозяйственных культур, орошаемой площади сельскохозяйственных культур и других.
Объемы оказываемых услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам подтверждаются субъектом обосновывающими документами (протокола намерений, договора, расчеты объемов, исходя из обязанности качественного обслуживания и возможностей субъекта).
Снижение объемов оказываемых услуг подтверждается субъектом документами, обосновывающими снижение (договора, счет-фактуры, акты выполненных работ/оказанных услуг/приема-передачи воды).

8. Суды беру қызметтерін ұсынуға қажетті экономикалық негізделген шығындар Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес қалыптастырылады.
Экономикалық негізделген шығындар егер субъект қызметтерді бірнеше облыс немесе учаске аумағында көрсетсе, субъектінің аумақтық филиалдарының немесе егер субъект қызметтерді облыс/қала/аудан аумағында көрсетсе учаскелердің шығындарынан қалыптастырылады.
Табиғи монополиялар субъектісінің құрамында екіден астам өндірістік аумақтық филиал болған жағдайда, жиынтық шығындар мына формула бойынша есептеледі:
Зобщфилцентр,
мұндағы:
Зобщ–субъектінің жалпы экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Зфил–қызметтер көлеміне есептелген субъектінің аумақтық филиалдарының жиынтық экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Зцентр – субъектінің орталық аппаратының шығындары, теңге.
2-тарау. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру қызметтеріне тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) есептеу
9. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру қызметтеріне тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n–тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе барлық кезеңге);
Тn–тарифтің қолданылу кезеңіне 1 текше мерт үшін суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру қызметтеріне тариф, теңге;
Zn–Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған, тарифтің қолданылу кезеңіне экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ДУПn–тарифтің қолданылу кезеңіне салық салынғанға дейін пайданың ұйғарынды деңгейі, мың теңге;
Vn–тарифтің қолданылу кезеңіне көрсетілген қызметтердің көлемі, мың текше метр.
10. Егер магистральдық құбыржолдары жүйесінің бірнеше тарифтік учаскелері болған жағдайда, су беру қызметтеріне әрбір тарифтік учаскеде беруге арналған тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i–тарифтік учаскенің нөмірі;
Тin–тарифтің қолданылу кезеңіне су беру қызметтеріне i тарифтік учаске бойынша беруге арналған тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Zin–тарифтің қолданылу кезеңіне і тарифтік учаске бойынша экономикалық негізделген шығындар, теңге;
ДУПin–тарифтің қолданылу кезеңіне i тарифтік учаске бойынша салық салынғанға дейін пайданың ұйғарынды деңгейі, теңге;
Vin–тарифтің қолданылу кезеңіне i тарифтік учаске бойынша суды беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің көлемі, текше метр.
11. Тарифтерді тарифтік учаске бойынша саралау қажет болған жағдайда, саралау тұтынушылардың топтары бойынша жүргізіледі.
12. Жеке тұтынушы үшін суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру құны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Сn–тарифтің қолданылу кезеңіне жеке тұтынушы үшін суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру құны,теңге;
i–олар арқылы осы тұтынушы үшін су бірізділікпен берілетін тарифтік учаскелердің нөмірлері;
Vn–тарифтің қолданылу кезеңіне осы тұтынушы үшін суды беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің көлемі, текше метр;
Тin–тарифтің қолданылу кезеңіне су беру қызметтеріне i тарифтік учаске бойынша беруге арналған тариф, 1 текше метр үшін теңге.

8. Экономически обоснованные затраты, необходимые для предоставления услуг по подаче воды, рассчитываются в соответствии с требованиями Особого порядка.
Экономически обоснованные затраты формируются из затрат территориальных филиалов субъекта (при их наличии), если субъект оказывает услуги на территории нескольких областей или участков, если субъект оказывает услуги на территории области/города/района.
При наличии в составе субъекта естественных монополий более двух производственных территориальных филиалов суммарные затраты рассчитываются по формуле:
Zобщ = Zфил + Zцентр,
где:
Zобщ – общие экономически обоснованные затраты субъекта, тенге;
Zфил – суммарные экономически обоснованные затраты территориальных филиалов субъекта, рассчитанные на объем услуг, тенге;
Zцентр – расходы центрального аппарата субъекта, тенге.
Глава 2. Расчет тарифа (цены, ставки сбора) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам
9. Тариф на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Тn – тариф на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам на период действия тарифа за 1 кубический метр, тенге;
Zn – экономически обоснованные затраты на период действия тарифа, принятые с учетом требований Особого порядка, тысяч тенге;
ДУПn – допустимый уровень прибыли до налогообложения на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vn – объем оказываемых услуг на период действия тарифа, тысяч кубических метров.
10. В случае, если имеется несколько тарифных участков системы магистральных трубопроводов, тариф на услуги по подаче воды на каждом тарифном участке рассчитывается по формуле:
где:
i – номер тарифного участка;
Тin – тариф на услуги по подаче воды по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zin – экономически обоснованные затраты по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тенге;
ДУПin – допустимый уровень прибыли до налогообложения по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тенге;
Vin – объем оказываемых услуг по подаче воды по i-му тарифному участку на период действия тарифа, кубических метров.
11. В случае необходимости дифференциации тарифов по тарифным участкам дифференциация производится по группам потребителей.
12. Стоимость подачи воды по магистральным трубопроводам для отдельного потребителя рассчитывается по формуле:
где:
Сn – стоимость подачи воды по магистральным трубопроводам для отдельного потребителя на период действия тарифа, тенге;
i – номера тарифных участков, по которым последовательно подается вода для данного потребителя;
Vn – объем оказываемых услуг по подаче воды для данного потребителя на период действия тарифа, кубических метров;
Тin – тариф на услуги по подаче воды по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр.

3-тарау. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру кезінде жекелеген учаскелер бойынша тұтынушылардың топтары бойынша тарифтерді есептеу
13. Тұтынушылардың топтары бойынша тарифтерді саралау тұтынушылардың өндірістік-технологиялық процесінің үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдарын жөндеуге және оларды жаңғыртуға, реконструкциялауға мен жаңартуға күрделі салымдарға қажеттілік дәрежесінің негізінде жүргізіледі.
14. Тұтынушылар мынадай топтарға жіктеледі:
1) халық, бюджеттік және коммерциялық емес, ұйымдарға коммуналдық қызметтер көрсететін басқа да кәсіпорындар;
2) ауыл шаруашылығының тауар өндірушілері;
3) өнеркәсіптік кәсіпорындар мен басқа да коммерциялық ұйымдар;
4) мұнай-газ өндіруші кәсіпорындар.
15. і учаскесіндегі тұтынушылардың тобы "халық, бюджеттік және коммерциялық емес ұйымдарға коммуналдық қызметтер көрсететін басқа да кәсіпорындар" (1-топ) үшін тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n-тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе барлық кезеңге);
Тin1-тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесінде тұтынушылардың 1-тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Zin–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесінде экономикалық негізделген шығындар, теңге;
Min–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі амортизациялық аударымдар, теңге;
Рin–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі жөндеу шығыстары, теңге;
Vin–тарифтің қолданылу кезеңіне і учаскесіндегі тұтынушылардың барлық топтары үшін суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, текше метр.
16. і учаскесінде жөндеуге арналған шығыстар учаскелер бойынша негізгі құралдардың құнындағы әрбір учаскенің үлесіне барабар бөлінген магистральдық құбыржолдарының тұтастай барлық жүйесі бойынша жөндеудің жалпы жиынтығына сүйене отырып есептеледі.
17. і учаскесіндегі тұтынушылардың тобы "ауыл шаруашылығының тауар өндірушілері" (2-топ) үшін тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тin2–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі тұтынушылардың 2-тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Zin–тарифтің қолданылу кезеңіне і учаскесіндегі экономикалық негізделген шығындар, теңге;
Vin–тарифтің қолданылу кезеңіне і учаскесіндегі тұтынушылардың барлық топтары үшін суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, текше метр.
18. і учаскесіндегі тұтынушылардың тобы "өнеркәсіптік кәсіпорындар мен басқа да коммерциялық ұйымдар" (3-топ) үшін тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тin3-тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі тұтынушылардың 3-тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Zin-тарифтің қолданылу кезеңіне і учаскесіндегі экономикалық негізделген шығындар, теңге;
ДУПin-тарифтің қолданылу кезеңіне і учаскесіндегі салық салынғанға дейін пайданың ұйғарынды деңгейі, теңге;
Vin-тарифтің қолданылу кезеңіне і учаскесіндегі тұтынушылардың барлық топтары үшін суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемі, текше метр.

Глава 3. Расчет тарифов по группам потребителей по отдельным участкам при подаче воды по магистральным трубопроводам
13. Дифференциация тарифов по группам потребителей производится на основании степени потребности в ремонте и капитальных вложениях в модернизацию, реконструкцию и обновление основных средств субъекта естественной монополии в целях обеспечения непрерывности производственно-технологического процесса потребителей.
14. Потребители классифицируются на следующие группы:
1) население, бюджетные и некоммерческие организации, а также другие предприятия, оказывающие коммунальные услуги населению, бюджетным и некоммерческим организациям;
2) сельхозтоваропроизводители;
3) промышленные предприятия и другие коммерческие организации;
4) нефтегазодобывающие предприятия.
15. Тариф для группы потребителей "население, бюджетные и некоммерческие организации, а также другие предприятия, оказывающие коммунальные услуги населению, бюджетным и некоммерческим организациям" (1-я группа) на i-м участке рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Тin1 - тариф для 1-ой группы потребителей на i-м участке на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zin – экономически обоснованные затраты на i-м участке на период действия тарифа, тенге;
Min – амортизационные отчисления на i-м участке на период действия тарифа, тенге;
Рin – расходы на ремонт на i-м участке на период действия тарифа, тенге;
Vin – cуммарный объем оказываемых услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам для всех групп потребителей на i-м участке на период действия тарифа, кубических метров.
16. Расходы на ремонт на i-м участке рассчитываются, исходя из общей суммы ремонта в целом по всей системе магистральных трубопроводов, распределенной по участкам пропорционально доле каждого участка в стоимости основных средств.
17. Тариф для группы потребителей "сельхозтоваропроизводители" (2-я группа) на i-м участке рассчитывается по формуле:
где:
Тin2 – тариф для 2-ой группы потребителей на i-м участке на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zin – экономически обоснованные затраты на i-м участке на период действия тарифа, тенге;
Vin – cуммарный объем оказываемых услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам для всех групп потребителей на i-м участке на период действия тарифа, кубических метров.
18. Тариф для группы потребителей "промышленные предприятия и другие коммерческие организации" (3-я группа) на i-м участке рассчитывается по формуле:
где:
Тin3 – тариф для 3-ей группы потребителей на i-м участке на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zin – экономически обоснованные затраты на i-м участке на период действия тарифа, тенге;
ДУПin – допустимый уровень прибыли до налогообложения на i-м участке на период действия тарифа, тенге;
Vin – cуммарный объем оказываемых услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам для всех групп потребителей на i-м участке на период действия тарифа, кубических метров.

19. і учаскесіндегі тұтынушылардың тобы "мұнай-газ өндіруші кәсіпорындар" (4-топ) үшін тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тin4-тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі тұтынушылардың 4-тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Vin1–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі тұтынушылардың 1-тобы үшін суды беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің көлемі, текше метр;
Vin2–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі тұтынушылардың 2-тобы үшін суды беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің көлемі, текше метр;
Vin4–тарифтің қолданылу кезеңіне i учаскесіндегі тұтынушылардың 4-тобы үшін суды беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің көлемі, текше метр.
Ескертпе. і учаскесіндегі 1-топтың тұтынушыларына суды беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің Vin1 көлеміне халық, бюджеттік және коммерциялық емес ұйымдар, сондай-ақ халыққа, бюджеттік және коммерциялық емес ұйымдарға коммуналдық қызметтер көрсететін басқа да кәсіпорындар тікелей тұтынатын көлемдер ғана жатады.
4-тарау. Суды арналар арқылы беру қызметтеріне тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) есептеу
20. Суды арналар арқылы беру қызметтеріне тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n–тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе барлық кезеңге);
Тn–тарифтің қолданылу кезеңіне 1 текше метр үшін су беру қызметтеріне тариф, теңге;
Zn–тарифтің қолданылу кезеңіне Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып, қабылданған экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ДУПn–тарифтің қолданылу кезеңіне салық салынғанға дейін пайданың ұйғарынды деңгейі, мың теңге;
Vn–тарифтің қолданылу кезеңіне көрсетілген қызметтер көлемі, мың текше метр.
21. Егер бірнеше тарифтік учаске болған жағдайда, суды арналар арқылы беру қызметтерін тұтынушылар үшін тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i–тарифтік учаскенің нөмірі;
Tin–тарифтің қолданылу кезеңіне і тарифтік учаске бойынша су беру қызметтеріне тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Zin–тарифтің қолданылу кезеңіне і тарифтік учаске бойынша экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ДУПin–тарифтің қолданылу кезеңіне і тарифтік учаске бойынша салық салынғанға дейін пайданың ұйғарынды деңгейі, мың теңге;
Vin–тарифтің қолданылу кезеңіне і тарифтік учаскесіндегі су беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің көлемі, мың текше метр.
22. Тарифтерді тарифтік учаскелер бойынша саралау қажет болған жағдайда, саралау тұтынушылар тобы бойынша жүргізіледі.
5-тарау. Суды арналар арқылы беру жөнінде көрсетілетін қызметтерге су беру тәсілдері және тұтынушылар топтары бойынша сараланған тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) есептеу

19. Тариф для группы потребителей "нефтегазодобывающие предприятия" (4-я группа) на i-м участке рассчитывается по формуле:
где:
Тin4 – тариф для 4-ой группы потребителей на i-м участке на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Vin1 – объем оказываемых услуг по подаче воды потребителям 1-й группы на i-м участке на период действия тарифа, кубических метров;
Vin2 – объем оказываемых услуг по подаче воды потребителям 2-й группы на i-м участке на период действия тарифа, кубических метров;
Vin4 – объем оказываемых услуг по подаче воды потребителям 4-й группы на i-м участке на период действия тарифа, кубических метров.
Примечание. К объему Vin1 оказания услуг по подаче воды потребителям 1-й группы на i-м участке относятся только те объемы, которые непосредственно потребляются населением, бюджетными и некоммерческими организациями, а также другими предприятиями, оказывающими коммунальные услуги населению, бюджетным и некоммерческим организациям.
Глава 4. Расчет тарифа (цены, ставки сбора) на услуги по подаче воды по каналам
20. Тариф на услуги по подаче воды по каналам рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Тn – тариф на услуги по подаче воды на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zn – экономически обоснованные затраты на период действия тарифа, принятые с учетом требований Особого порядка, тысяч тенге;
ДУПn – допустимый уровень прибыли до налогообложения на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vn – объем оказываемых услуг на период действия тарифа, тысяч кубических метров.
21. В случае, если имеется несколько тарифных участков, тариф для потребителей услуги по подаче воды по каналам рассчитывается по формуле:
где:
i – номер тарифного участка;
Tin – тариф на услуги по подаче воды по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zin – экономически обоснованные затраты по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тысяч тенге;
ДУПin – допустимый уровень прибыли до налогообложения по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vin – объем оказываемых услуг по подаче воды по i-му тарифному участку на период действия тарифа, тысяч кубических метров.
22. В случае необходимости дифференциации тарифов по тарифным участкам дифференциация производится по группам потребителей.
Глава 5. Расчет тарифа (цены, ставки сбора) на услуги по подаче воды по каналам дифференцированного по группам потребителей в зависимости от способа подачи воды

23. Тарифтерді тұтынушылар топтары бойынша саралау суды арналар арқылы беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде суды тұтынушыға дейін беру екі тәсілмен (механикаландырылған және өзағар) жүзеге асырылатын технологиялық ерекшеліктің негізінде және судың қандай мұқтаждарға пайдаланылуына қарай жүргізіледі.
24. Тұтынушылар мынадай топтарға жіктеледі:
1) ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері;
2) су арналары, бюджеттік ұйымдар;
3) электр энергиясын өндіретін кәсіпорындар;
4) су бөлу орны (табиғат қорғау, өтемдік, санитарлық-экологиялық);
5) өнеркәсіптік кәсіпорындар, өзге де коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар.
25. Тарифтің қолданылу кезеңіне суды арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерге орташа босату есептеу тарифі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы :
n–тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе барлық кезеңге);
Tn–тарифтің қолданылу кезеңіне орташа босату есептеу тарифі, 1 текше метр үшін теңге;
Zn–тарифтің қолданылу кезеңіне Ерекше тәртіптің талаптарын ескере отырып қабылданған экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ДУПn–тарифтің қолданылу кезеңіне салық салынғанға дейін пайданың ұйғарынды деңгейі, мың теңге;
Vn–тарифтің қолданылу кезеңіне көрсетілетін қызметтердің көлемі, мың текше метр.
26. Су беру тәсіліне қарай тұтынушылардың әрбір тобы үшін суды арналар арқылы беру жөнінде көрсетілетін қызметтерге есептік тариф мына формула бойынша есептеледі:
1) Су берудің механикаландырылған тәсілі үшін:
Tnмi расчет =Tn*Vфакт/Dфакт*(Dмi факт/Vмi факт),
мұндағы:
i–тұтынушылар тобы;
Tnмi расчет–тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін су берудің механикаландырылған тәсілі үшін есепті тариф, текше метр үшін теңге;
Dфакт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі кірісі, мың теңге;
Vфакт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр;
Dмi факт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың і тобы үшін механикаландырылған су беруден іс жүзіндегі кіріс, мың теңге;
Vмi факт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың і тобы үшін механикаландырылған су берудің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр;
2) Суды өзағар тәсілімен беру үшін:
Tnсi расчет=Tn*Vфакт/Dфакт*(Dсi факт/Vсi факт),
мұндағы:
i–тұтынушылар тобы;
Tnсi расчет–тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін су берудің өзағар тәсілі үшін есептік тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Dфакт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі кірісі, мың теңге;
Vфакт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр;
Dсi факт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың і тобы үшін су берудің өзағар тәсілінен іс жүзіндегі кіріс, мың теңге;
Vсi факт–өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың і тобы үшін суды өзағар тәсілімен берудің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр;

23. Дифференциация тарифов по группам потребителей производится на основании технологической особенности при оказании регулируемых услуг по подаче воды по каналам, при которой подача воды до потребителя осуществляется двумя способами (механизированный и самотечный) и в зависимости от того, на какие нужды используется вода.
24. Потребители классифицируются на следующие группы:
1) сельхозтоваропроизводители;
2) водоканалы, бюджетные организации;
3) предприятия, производящие электроэнергию;
4) попуски (природоохранные, компенсационные, санитарно-экологические);
5) промышленные предприятия, прочие коммерческие и некоммерческие организации.
25. Среднеотпускной расчетный тариф на услуги по подаче воды по каналам на период действия тарифа, рассчитывается по следующей формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Tn – тариф среднеотпускной расчетный на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Zn – экономически обоснованные затраты на период действия тарифа, принятые с учетом требований Особого порядка, тысяч тенге;
ДУПn – допустимый уровень прибыли до налогообложения на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vn – объем оказываемых услуг на период действия тарифа, тысяч кубических метров.
26. Расчетный тариф на услуги по подаче воды по каналам для каждой группы потребителей в зависимости от способа подачи воды рассчитывается по формуле:
1) Для механизированного способа подачи воды:
Tnмi расчет =Tn*Vфакт /Dфакт *(Dмi факт/Vмi факт),
где:
i – группа потребителей;
Tnмi расчет – расчетный тариф для механизированного способа подачи воды для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Dфакт – фактический доход от оказания услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vфакт – фактический объем оказанных услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
Dмi факт – фактический доход от механизированной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vмi факт – фактический объем механизированной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
2) Для самотечного способа подачи воды:
Tnсi расчет = Tn*Vфакт/Dфакт*(Dсi факт/Vсi факт),
где:
i – группа потребителей;
Tnсi расчет – расчетный тариф для самотечного способа подачи воды для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Dфакт – фактический доход от оказания услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vфакт – фактический объем оказанных услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
Dсi факт – фактический доход от самотечной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vсi факт – фактический объем самотечной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров.

27. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін есептік тарифтерді және тарифтің қолданылу кезеңіне көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемін ескере отырып, орташа өлшенген есептік тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n – тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе барлық кезеңге);
i – тұтынушылар тобы;
Tn ср.расчет–тарифтің қолданылу кезеңіне орташа өлшенген есептік тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Vnсi–тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін суды өзағар тәсілімен беру көлемі, мың текше метр;
Vnмi–тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін механикаландырылған су беру көлемі, мың текше метр;
Sci–тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін суды өзағар тәсілімен беру көлеміне тариф көбейтіндісінің сомасы, мың теңге;
Sмi–тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін суды механикалық тәсілмен беру бойынша көлемге тариф көбейтіндісінің сомасы, мың теңге.
28. Көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемдері өзгерген кезде орташа босату есептік тарифтен орташа өлшенген есептік тарифтің ауытқуын анықтау үшін мына формула бойынша есептелетін түзету коэффициенті қолданылады:
Kn поправ=Tn /(Tn ср.расчет),
мұндағы:
Kn поправ–тарифтің қолданылу кезеңіне кірістің жинамдылық дәрежесін сипаттайтын түзету коэффициенті, бұл ретте коэффициенттің мәні мынаны білдіреді: Kn поправ < 1–тарифтің қолданылу кезеңіне есептік кіріс тарифтің қолданылу кезеңіне тарифтік кірістен асып түседі; Kn поправ=1–тарифтің қолданылу кезеңіне есептік және тарифтік кірістер тең; Kn поправ > 1–тарифтің қолданылу кезеңіне есептік кіріс тарифтің қолданылу кезеңіне қажетті тарифтік кірістен аз;
29. Тарифтің қолданылу кезеңіне су беру тәсіліне қарай әрбір тұтынушылар тобы үшін тариф мына формулалар бойынша анықталады:
1) Суды механикаландырылған тәсілмен беру үшін:
Tnмi=Tnмi расчет*Kn поправ
2) Суды өзағар тәсілімен беру үшін:
Tnci=Tnci расчет*Kn поправ
мұндағы:
Tnмi–тарифтің қолданылу кезеңіне суды механикаландырылған тәсілмен берген кезде тұтынушылардың і тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Tnci–тарифтің қолданылу кезеңіне суды өзағар тәсілімен берген кезде тұтынушылардың і тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге.

27. Средневзвешанный расчетный тариф с учетом расчетных тарифов для каждой группы потребителей и прогнозируемых объемов оказываемых услуг на период действия тарифа рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
i – группа потребителей;
Tn ср.расчет – средневзвешанный расчетный тариф на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Vnсi – объем самотечной водоподачи для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч кубических метров;
Vnмi – объем механизированной водоподачи для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч кубических метров;
Sci – сумма произведений тарифа на объем по самотечной водоподаче для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч тенге;
Sмi – сумма произведений тарифа на объем по механической водоподаче для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч тенге.
28. Для определения отклонения средневзвешанного расчетного тарифа от среднеотпускного расчетного тарифа при изменении прогнозируемых объемов оказываемых услуг применяется поправочный коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
Kn поправ = Tn /(Tn ср.расчет),
где:
Kn поправ – поправочный коэффициент, характеризующий степень собираемости доходов в период действия тарифа, при этом значения коэффициента означают: Kn поправ <1 – что расчетный доход на период действия тарифа, превышает тарифный доход на период действия тарифа; Kn поправ =1 – что расчетный и тарифный доходы на период действия тарифа равны; Kn поправ >1 – что расчетный доход на период действия тарифа меньше необходимого тарифного дохода на период действия тарифа.
29. Тариф для каждой группы потребителей в зависимости от способа подачи воды на период действия тарифа определяется по формулам:
1) для механизированного способа подачи воды:
Tnмi = Tnмi расчет*Kn поправ
2) для самотечного способа подачи воды:
Tnci = Tnci расчет*Kn поправ
где:
Tnмi – тариф для i-й группы потребителей на период действия тарифа при механизированном способе подачи воды, тенге за 1 кубический метр;
Tnci – тариф для i-й группы потребителей на период действия тарифа при самотечном способе подачи воды, тенге за 1 кубический метр.