Зооинженерлік қызметтегі кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/48 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9447 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1 Зооинженерлік қызметтегі кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Мал шаруашылығы департаменті (Е.Қ. Ахметов) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А.
Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/48 бұйрығымен
бекітілген
Зооинженерлік қызметтегі кәсіби стандарты
1.Жалпы ережелер
1. Зооинженерлік қызметтегі кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау, біліктілікті көтеру және дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын белгілеуге;
3)аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарын белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мазмұнына бірыңғай талаптар әзірлеуге, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;
5)персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;
6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;

Об утверждении профессионального стандарта в зооинженерной деятельности
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9447. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в зооинженерной деятельности.
2. Департаменту животноводства (Ахметов Е.К.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
от 7 апрель 2014 года
Утвержден
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 21 января 2014 года № 20/48
Профессиональный стандарт в зооинженерной деятельности
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в зооинженерной деятельности (далее-ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;
5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;

7)мамандарды кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу және біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және тағы да басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да төмендегі терминдер мен аңықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбектің нақты түрін орындауда кәсіби дайындық дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі – атқарылатын жұмыстардың күрделілігі, дербестігі мен жауаптылығы көрінетін қызметкердің біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек заты – нақты еңбек құралдары көмегімен өнім әзірлеу мақсатында жұмысшының әрекеттері бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – еңбек заттарын бастапқы жағдайынан өнімге түрлендіруде жұмысшының қолданатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіліктердің тұтас жиынымен құрамдастырылған кәсіби қызмет саласының құрама бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үрдісімен анықталатын және еңбек қызметінің нақты түрінің шеңберінде орындалуы үшін тиісті құзыреттіліктің болуын көздейтін еңбек әрекеттерінің интеграцияланған және тиісінше автономды жиынтығы;
7) кәсіби қызметтің саласы – ортақ интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС– кәсіби іс-әрекеттің нақты саласындағы біліктілік деңгейлерге, құзыреттіліктерге, сонымен қатар еңбек мазмұны, сапасы және шарттарына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) КС бірлігі – КС еңбек қызметінің нақты түрі бойынша маңызды, қатысымды дербес, аяқталған, бүтін нақты еңбек функциясының толық сипаттамасының құрылымдық элементі;
10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен куәландырылатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;

7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
выпускники организаций образования, работники;
руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда - предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности - составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности - совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС - стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС - структурный элемент профессионального стандарта, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;

11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдану қаблеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты еңбек заттары мен құралдарын пайдаланып еңбек функциясын жүзеге асырумен және нәтижеге жетуге байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – өндірілетін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ мекемелер мен ұйымдардың жиыны;
15) салалық біліктілік шеңбері – салада танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығындағы танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – бір немесе басқа да кәсіби қызмет саласында нақты қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісі 03-2007: 01.41 Жануарлардың сауын тұқымын өсіру, 01.42 Жануарлардың және енекенің басқа да тұқымдарын өсіру, 01.43 Жылқы және басқа да тұяқты тұқымдарды өсіру, 01.44 Түйелерді және түйе тұқымдастарды өсіру, 01.45 Қойлар мен ешкілерді өсіру, 01.46 Шошқалар мен торайларды өсіру, 01.47 Құс шаруашылығы, 01.49 Жануарлардың басқа да түрлерін өсіру.
6. Экономикалық зооинженерлік қызмет түрінің негізгі мақсаты – өсіру,тұқымдық малдарды тиімді қолдану және қорғау, олардың денсаулығы мен өскелеңдігін сақтау.
КС ҚР МЖ 03-2007: 01 өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы, аң аулау және осы салалардағы қызметтерді көрсету кәсіби қызмет саласында еңбек мәніне, сапасына, жағдайына және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары қызмет түрлеріне және осы саланың төмендегі кәсіптеріне жатады:
зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты;
бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі;
3.Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкасы
1-параграф. Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты
8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4
9. Лауазымның мүмкін атаулары: зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты.
10. "Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: жануарларға күтім, оларды тамақтандыру, оларды ұстау жерін тазалау. Зоогигиеналық ережелерді орындау.

11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль - совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта - структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности Государственный классификатор Республики Казахстан 03-2007: 01.41 Разведение молочных пород скота, 01.42 Разведение прочих пород скота и буйволов, 01.43 Разведение лошадей и прочих копытных пород, 01.44 Разведение верблюдов и верблюдовых, 01.45 Разведение овец и коз, 01.46 Разведение свиней и поросят, 01.47 Птицеводство, 01.49 Разведение прочих видов животных.
6. Основная цель вида экономической зооинженерной деятельности: разведение, выращивание, рациональное использование и защита племенных животных, сохранение их здоровья и высокой плодовитости.
ПС устанавливает в области профессиональной деятельности ГК РК 03-2007: 01 Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
зоолаборант питомника лабораторных животных;
зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы)
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Зоолаборант питомника лабораторных животных
8. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
9. Возможные наименования должностей: зоолаборант питомника лабораторных животных.
10. Профессия "зоолаборант питомника лабораторных животных" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с уходом за животными, их кормлением, чисткой мест их содержания. Выполнение зоогигиенических правил.

11. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
12. Зертханалық жануарлар тәлімбағы зоолаборантының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
13. Еңбек функцияларын айқындайтын, зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
14. Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты орындайтын КС бірліктерін сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
15. Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборантың құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5,6-кестесінде көрсетілген.
2-параграф. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі
16. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 5-7.
17. Лауазымның мүмкін атаулары: бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі.
18. "Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: мал шаруашылығын үдету бойынша, өнеркәсіптік негізге оны ауыстыру. Табынның ұрпағын өсіруін жақсарту және төл шығуын көтеру бойынша жұмыс.
19. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
20. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
21. Еңбек функцияларын айқындайтын, бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
22. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
23. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигінің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5, 6, 7- кестелерінде көрсетілген.
4. КС әзірлеушілер
32. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
33. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 4-қосымшасында көрсетілген.
Зооинженерлік қызметтегі
кәсіби стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы
01-2005
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
1.
Зооинженерлік қызмет
Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты
Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты
3-4
2.
Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі
Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі
5-7
Зооинженерлік қызметтегі
кәсіби стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6129 Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
29-шығарылым, Дәрі-дәрмек, дәрумен, медициналық, бактериялық және биологиялық препараттар мен материалдарды өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4-5
4
6
2-кесте. Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборантының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал шаруашылық кәсіпорындар, мал шаруашылық жайлары, мал дәрігерлік нысандар, фермерлік және шаруа қожалықтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жарақаттанушылық қауіпі, жануарлардың қолайсыз зооноздық аурулары бойынша қызмет көрсеткен кезде ауруды жұқтыру қаупі
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап
етілмейді
3-кесте. Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Жануарларға күтім, оларды тамақтандыру, оларды ұстау жерін тазалау. Мал мен құстардың ауруы мен жаппай құрылудың алдын алу бойынша зоогигиеналық ережелер мен профилактикалық іс-шаралары
2
Жануарлардың ас үлесін құруға қатысады. Жабдықты, жайларды, механизация құралдарын және басқа қорларын тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді. Зоотехникалық құжаттаманы толтырады. Жарақаттанғанда, уланғанда жануарларға алғашқы жәрдем көрсетеді
3
Жануарлардың өнімділігін көтеру, табынның ұрпақ өсіруін жақсарту және төл шығуын көтеру бойынша жұмысты жүргізеді
4-кесте. Зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборанты орындайтын
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жануарлар
Халат, резеңке етік, қолғап, алжапқыш және т.б.

11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы зоолаборанта питомника лабораторных животных приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые зоолаборантом питомника лабораторных животных указан в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые зоолаборантом питомника лабораторных животных, приведены в таблице 4 Приложении 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенции зоолаборанта питомника лабораторных животных указаны в таблице 5, 6 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), главный зоотехник
16. Квалификационный уровень по ОРК – 5-7.
17. Возможные наименования должностей: зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), главный зоотехник
18. Профессия "зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), главный зоотехник" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с участием в разработке и проведении мероприятий по интенсификации животноводства, переводу его на промышленную основу. Работа по повышению продуктивности животных, улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы зоотехника отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), главного зоотехника приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые зоотехником отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), главным зоотехником указаны в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые зоотехником отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), главным зоотехником приведена в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенции зоотехника отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы) указаны в таблицах 5, 6, 7 Приложения 3 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
32. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
33. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 4 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в зооинженерной деятельности
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование
профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный уровень
ОРК
1.
Зооинженерная деятельность
Зоолаборант питомника лабораторных животных
Зоолаборант питомника лабораторных животных
3-4
2.
.
Зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы)
Зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы)
5-7
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в зооинженерной деятельности
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6129 Зоолаборант питомника лабораторных животных
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 29, Производство медикаментов, витаминов, медицинских, бактерийных и биологических препаратов и материалов"
Профессия по ЕТКС
Зоолаборант питомника лабораторных животных
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
зоолаборанта питомника лабораторных животных
Возможные места работы по профессии(предприятия, организации)
Животноводческие предприятия, животноводческие помещения, ветеринарные объекты, фермерские и крестьянские хозяйства
Вредные и опасные
условия труда
Опасность травматизма, риски заражения при обслуживании неблагополучного по зоонозным заболеваниям скота
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые зоолаборантом питомника лабораторных животных
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Уход за животными, их кормление, чистка мест их содержаҒния. Выполнение зоогигиенических правил и профилактических мероприятий по предупреждению заболеваний и падежа животных и птицы
2
Участие в составлении рациона животным. Обеспечивает эффективное использование оборудования, помещений, средств механизации и других фондов. Заполнение зоотехнической документации. Оказание первой помощи животным при травматических повреждениях, отравлениях
3
Ведет работу по повышению продуктивности животных, улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемые зоолаборантом
питомника лабораторных животных
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Животные
Халат, резиновые сапоги, перчатки, фартук и другие

1-1) Малға күтім, оларды тамақтандыру, суару
2
Жануарлар
Арқан, халат, резеңке етік, қолғап, алжапқыш және т.б.
2-1) Мал күйіне бақылау жасау, оларды ұстау жерлерін тазалау
3
Жануарлар
Арқан, халат, резеңке етік, қолғап, алжапқыш және т.б.
3-1) Жануарлардың өнімділігін көтеру, табынның ұрпақ өсіруін жақсарту және төл шығуын көтеру бойынша жұмыс
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3- деңгейлі зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборантының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Тікелей басшылықпен негізгі практикалық және танымдық машықтар қолдануымен стандартты практикалық міндеттерді шешу
Стандартты практикалық міндеттерді шеше білу
Кәсіби дайындық барысында алынған практикалық- бағытталған кәсіби білімдері
2-1)
Нәтижелер мен жұмыс сапасына жауапкершілік, мал күйіне бақылау жасау, оларды ұстау жерлерін тазалау
Практикалық тәжірибе және білімі негізінде іс-әрекеттер әдісін таңдау дағдысы
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы білімдер
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4- деңгейлі зертханалық жануарлар тәлімбағының зоолаборантының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Тікелей басшылықпен негізгі практикалық және танымдық машықтар қолданумен стандартты практикалық міндеттерді шешу
Стандартты практикалық міндеттерді шешу білу
Кәсіби дайындық барысында алынған практикалық- бағытталған кәсіби білімдері
2-1)
Нәтижелер мен жұмыс сапасына жауапкершілік, мал күйіне бақылау жасау, оларды ұстау жерлерін тазалау
Практикалық тәжірибе және білімі негізінде іс-әрекеттер әдісін таңдау дығдысы
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы білімдер
3-1)
Жұмыс кезінде өз денсаулығы мен қаіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді. Табынның ұдайы өсуін жақсарту және төл санын көбейту бойынша жұмыс
Табынның ұдайы өсуін жақсарту және төл санын көбейту бойынша жоспарланған нәтижеге жетуді қамтамасыз ету
Мал өнімділігін арттыру, табынның ұдайы өсуін жақсарту және төл санын көбейту бойынша жұмыс
Зооинженерлік қызметтегі
кәсіби стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
2211 Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі
1221 Бас зоотехник;
Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 17/308 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 8 тамызда № 8614 тіркелді)
СБШ біліктілік деңгейі
Санаттар
5
Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі (жоғарғы білім)– санатсыз, II, I
6
Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі (ЖОО-дан кейінгі білім) – санатсыз, II, I
7
Бас зоотехник
2-кесте. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі, бас зоотехниктің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал шаруашылық кәсіпорындар, мал шаруашылық жайлары, мал дәрігерлік нысандар, фермерлік және шаруа қожалықтары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жарақаттанушылық қауіпі, жануарлардың қолайсыз зооноздық аурулары бойынша қызмет көрсеткен кезде ауруды жұқтыру қаупі
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
5
Техникалық және кәсіби білім(орта буын маманы), орта білімнен кейінгі білім, практикалық тәжірибе немесе жоғарғы білім
Санатсыз – еңбек тәжірибесі талап етілмейді; II санат – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; I санат - II санат лауазымында 1 жылдан кем емес
6
Жоғарғы білім (бакалавриат), практикалық тәжірибе
Санатсыз – еңбек тәжірибесі талап етілмейді; II санат – санатсыз лауазымда 1 жылдан кем емес; I санат - II санат лауазымында 1 жылдан кем емес
7
Жоғарғы білім, практикалық тәжірибе. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім, практикалық тәжірибе
5 жылдан кем емес
3-кесте. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ауыл шаруашылығының әр түрлі тұқымды жануарларын өнім өндірісін жақсарту үшін дайындау. Бастапқы зоотехникалық құжаттаманы жүргізеді, тіркелген қызмет көрсету аймағында мал өсіреді. Мал шаруашылығын дамыту, табынның ұдайы өсуін жақсарту, малдың өнім бергіштігін арттыру, төл санын көбейтуге бағытталған шараларды әзірлейді, жүзеге асырады.
2
Ветеринариялық-санитарлық ережелер мен нормаларына сәйкес жануарлардың (физиологиялық жағдайына қарай) жыныстық жастық топтарға ауысуын жүзеге асырады, азықтандырады, күтеді. Азықтық шығындар кітабын жүргізеді. Жануарларды азықтандыру тәртібін құрастырды
3
Азықты, жайылымды және басқа малазықтық жер-суды тиімді пайдалану, ұстау, тамақтандыру және мал басын күтудің ең жаңа әдістерін фермаларда енгізеді. Қоршаған ортаны қорғау, еңбекті қорғау нормалары мен ережелері, өрт қауіпсіздігі бойынша заңнама сақталуын қамтамасыз етеді
4
Мол өнімді мал өсіру бойынша селекциялық-тұқым жұмыстарын, аналық мал басының қысырлығын төмендету бойынша жұмыстарды басқарады. Сүттің майлылығы, қоюлығы, қышқылдығы және тазалығы бойынша анализдерді ұйымдастырады. Мал шаоуашылығына қажет жабдықтарды, қосалқа бөлшектерді, жөндеу материалдарын және т.б. материалды құралдарды сатып алу бойынша өтінімдерді құрастыруға қатысады.
5
Айлық, тоқсандық және жылдық жоспарларды әзірлеуге, жылдық есептерді жасауға қатысады. Өндірісті қарқындату, негізгі құралдарды, еңбек және материалдық ресурстарды тиімді қолдану бойынша шараларды әзірлеуге және олардың жүзеге асуына, ғылым жетістіктері мен озық тәжірибелердің енгізуіне қатысады.
4-кесте. Бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі орындайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Жануарлар
Нормативтік құжаттар

1-1) Уход за животными, их кормление, поение
2
Животные
Веревка, халат, резиновые сапоги, перчатки, фартук и другие
2-1) Контроль за состоянием животного, чистку мест их содержания
3
Животные
Веревка, халат, резиновые сапоги, перчатки, фартук и другие
3-1) Работа по повышению продуктивности животных, улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка
Таблица 5. Требования к компетенциям зоолаборанта питомника
лабораторных животных 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных практических задач с применением основных практических навыков под непосредственным руководством
Умение решать стандартные практические задачи
Практико - ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
2-1)
Ответственность за результаты и качество работы, контроль за состоянием животного, чистка мест их содержания
Навыки выбора способов действий из известных на основе знаний и практического опыта
Знания техники безопасности и охраны труда
Таблица 6. Требования к компетенциям зоолаборанта питомника
лабораторных животных 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных практических задач с применением основных практических навыков под непосредственным руководством
Умение решать стандартные практические задачи
Практико - ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
2-1)
Ответственность за результаты и качество работы, контроль за состоянием животного, чистка мест их содержания
Навыки выбора способов действий из известных на основе знаний и практического опыта
Знания техники безопасности и охраны труда
3-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других при работе. Работа по улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка
Обеспечивать достижение планируемого результата по улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка
Работа по повышению продуктивности животных, улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в зооинженерной деятельности
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
2211 Зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы)
1221 Главный зоотехник
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли (утверждены приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июля 2013 года № 17/308, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2013 года № 8614)
Квалификационный
уровень ОРК
Категории
5
Зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы) (высшее образование) - без категории, ІІ, І
6
Зоотехник отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы) (послевузовское образование) - без категории, ІІ, І
7
Главный зоотехник
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы зоотехника отделения (комплекса, сельскохозяйственного
участка, фермы), главного зоотехника
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Животноводческие предприятия, животноводческие помещения, ветеринарные объекты, фермерские и крестьянские хозяйства.
Вредные и опасные
условия труда
Опасность травматизма, риски заражения при обслуживании неблагополучного по зоонозным заболеваниям скота
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт
работы
5
Техническое и профессиональное (специалист среднего звена), послесреднее образование,
практический опыт, или высшее образование
Без категории- без требований к стажу работы; ІІ категории- не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
6
Высшее образование
(бакалавриат), практический
опыт
Без категории- без требований к стажу работы; ІІ категории- не менее 1 года в должности без категории; І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
7
Высшее образование, практический опыт.
Послевузовское образование, практический опыт
Опыт работы не менее 5 лет
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые зоотехником отделения (комплекса,
сельскохозяйственного участка, фермы)
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Подготовка сельскохозяйственных животных разных пород для улучшения производства продукции. Ведет первичную зоотехническую документацию, выращивает животных в закрепленной зоне обслуживания. Организует разработку и выполнение мероприятий по развитию животноводства, улучшению воспроизводства стада, повышению продуктивности животных, увеличению выхода молодняка
2
Осуществляет передвижение в половозрастные группы животных (по физиологическому состоянию), кормление и уход за животными в соответствии с ветеринарно-санитарными правилами и нормами. Ведет книги расходов кормов. Составляет рационы кормления животных
3
Организует рациональное использование кормов, пастбищ и других кормовых угодий, внедряет на фермах новейшие методы содержания, кормления и ухода за поголовьем. Обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, охрану труда и пожарной безопасности
4
Руководит селекционно-племенной работой по выведению высокопродуктивных животных, снижению яловости маточного поголовья. Организует проведение анализов по определению жирности, плотности, кислотности и чистоты молока. Участвует в составлении заявок на приобретение оборудования, запасных частей, ремонтных материалов и других материальных средств, необходимых для животноводства, и обеспечивает их выполнение
5
Участвует в разработке месячных, квартальных и годовых планов, составлении годовых отчетов, разработке и осуществлении мероприятий по интенсификации производства, эффективному использованию основных средств, трудовых и материальных ресурсов, внедрению достижений науки и передового опыта
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых зоотехником
отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы)
Шифр
трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
1
Животные
Нормативные документы

1-1) Жұмысы:өнім өндіру үшін әр түрлі тұқымды ауылшаруашылық жануарларын дайындау
1-2) Алғашқы зоотехникалық құжаттаманы жүргізеді және қызмет көрсетудің бекітілген аймағында жануарларды өсіреді.
2
Жануарлар
Нормативтік құжаттар
2-1) Ауыл шаруашылығы жануарларын көбейту және өсіру
2-2) Азықтық шығындар кітабын жүргізеді. Жануарларды азықтандыру көлемін құрастырады.
3
Жануарлар
Нормативтік құжаттар
3-1) Азықты, жайылымды және басқа малазықтық жер-суды тиімді пайдалануды ұйымдастыру
5-кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Нақты учаскесінде олардың әрекеттер нәтижесіне жауапкершілік алумен қызметкерлер тобына басшылық ету
Шешімдердің алуан түрлілігін қамтитін практикалық міндеттерді шешу
Өнім өндіру үшін әр түрлі тұқымды ауыл шаруашылық жануарларын дайындаудағы кәсіби, теориялық және практикалық білім мен тәжірибе
1-2)
Жұмыс барысын бақылай отырып, адами ресурстарды бөлу, нақты және нәтижелі нұсқаулықтар беру
Белгіленген қызмет көрсету аумағында жануарларды өсіру және құжаттаудағы практикалық және танымдық дағдыларды қолдану
Белгіленген қызмет көрсету аумағында жануарларды өсіру және бастапқы зоотехникалық құжаттаманы толтыру саласындағы жан-жақты білім
2-1)
Алдын ала құрастырылған жоспарларға, сапа нормаларына, жұмысты орындау кестесіне және қаржы жоспарламасына сәйкестігін салыстырып, жұмыс барысын басқарады
Кәсіби қызмет аясында есепке алуды жүргізе білу
Ауыл шаруашылық жануарларын өсіру және көбейту бойынша мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты өздігінен іздеу
2-2)
Алдын ала белгіленген критерий мен нормаларға сәйкес кәсіби қызметтің тәртібін құжаттайды және нәтижелерді бағалайды
Шығармашылық тәсілдеме, азықтық шығындарды есептеу және жануарларды азықтандыру көлемін дербес әзірлеу дағдысы.
Азықтық шығындар кітабын жүргізу және жануарларды азықтандыру көлемін құрастыру кезінде негізгі үдерістерді ескереді және міндеттерді анықтайды
6-кесте. СБШ біліктіліктің 6-деңгейлі бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Атқарушылық қызмет: міндеттерді анықтау және қойылған мақсатты есепке алумен қызметті жоспарлау.
Жаңа ілімді дамыту және әр түрлі салалардағы білімдерді қолданысқа енгізу бойынша ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті жүзеге асыру, өз ойларын жазбаша және ауызша дұрыс және қисынды білдіру
Зооинженерлік істегі кәсіби, ғылым білімдері мен тәжірибелерін жинақтау. Өнімді өндіру үшін ауылшаруашылық жануарлырын дайындауда стартегиялық әдістемелер қолданумен міндеттер мен мәселелерді шешу тәсілдерін анықтау

1-1) Выполнение работ по: подготовке сельскохозяйственных животных разных пород для производства продукции
1-2) Ведет первичную зоотехническую документацию и выращивает животных в закрепленной зоне обслуживания
2
Животные
Нормативные документы
2-1) Разведение и воспроизводство сельскохозяйственных животных
2-2) Ведет книги расходов кормов. составляет рационы кормления животных
3
Животные
Нормативные документы
3-1) Организация рационального использования кормов, пастбищ и других кормовых угодий
Таблица 5. Требования к компетенциям зоотехника отделения
(комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы) 5-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Руководство группой сотрудников с принятием ответственности за результат их действий на конкретном участке
Решение практических задач, предполагающих многообразие способов решения для производства продукции
Профессиональные практические, теоретические знания и практический опыт в подготовке сельскохозяйственных животных разных пород для производства продукции
1-2)
Распределяет трудовые ресурсы, дает четкие и результативные инструкции, наблюдая за ходом работы
Применяет практические и познавательные навыки в документации и выращивании животных в закрепленной зоне обслуживания
Обладает всесторонним знанием при заполнении первичной зоотехнической документации и выращивании животных в закрепленной зоне обслуживания
2-1)
Контролирует ход работы, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам, нормам качества, графикам выполнения работ и финансовой смете
Документирует и ведет учет в рамках профессиональной деятельности
Самостоятельный поиск информации, необходимый для решения вопросов при разведении и воспроизводстве сельскохозяйственных животных
2-2)
Документирует процедуры профессиональной деятельности и оценивает результаты в соответствии с заранее установленными критериями, нормами
Творческий подход, умения и навыки самостоятельно разрабатывать учет расходов кормов и рационы кормления животных
Определяет ряд задач и учитывает основные процессы при ведении книг расходов кормов и составлении рационов кормления животных
Таблица 6. Требования к компетенциям зоотехника отделения
(комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы) 6-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность: определение задач и планирование деятельности с учетом поставленной цели
Научно-исследовательская и инновационная деятельность по развитию нового знания и процедур интеграции знаний различных областей, правильно и логично оформлять свои мысли в письменной и устной форме
Синтез научных знаний и опыта в зооинженерном деле. Определяет способы решения задач и проблем с применением стратегических подходов в подготовке сельскохозяйственных животных разных пород для производства продукции

1-2)
Стратегиялық жоспарлаудың нәтижелеріне жетуді ескере отырып, бөлімше деңгейінде нәтижелерге жауапкершілікті ала отырып, қызметшілердің жұмысын басқару
Кәсіби қызметінде кең білімдерін, техникалық және құқықтық ұстанымдарын және басқару әдістері мен ұстанымдары қатарын қолданады.
Бастапқы зоотехникалық құжаттама бойынша тар шеңбердегі кәсіби қызметті жүзеге асыру
2-1)
Бөлімше немесе ұйым қызметінің стартегиясын, үдерістерді мен қызметті басқару ұстанымдарын анықтау
Ауыл шаруашылық жануарларын өсіру және көбейту кезінде теориялық білімді практикада қолдану дағдысы
Ауыл шаруашылық жануарларын өсіру және көбейту қағидалары
2-2)
Персоналдың кәсіпқойлығы мен біліктілігін арттыру бойынша шешім қабылдайды. Соңғы нәтижеге бағытталған жаңа әдіс-тәсілдерді меңгереді
Кәсіби қызметінде кең білімдерін, техникалық және құқық ұстанымдарын және басқару әдістері мен ұстанымдары қатарын қолданады.
Қызметтің осы түріне сипатты тәуекелдерді түсінеді, оларды басқара және минималды деңгейге келтіре алады
7-кесте. СБШ біліктіліктің 7- деңгейлі бөлімше (кешеннің, ауыл шаруашылық учаскесінің, ферманың) зоотехнигі құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Нақты учаскесінде олардың әрекеттер нәтижесіне жауапкершілік алумен қызметкерлер тобына басшылық ету
Шешімдердің алуан түрлілігін қамтитін практикалық міндеттерді шешу
Атойнақта бір асыл тұқымды жылқы немесе тұқымдар топтарын ұстау, азықтандыру, жаттықтыру мен сынауда кәсіби білімдер мен практикалық тәжірибе
1-2)
Қызметкерлердің техникалық даярлығына, денсаулығына және қауіпсіздігіне, олармен белгілі міндеттер орындалған кезде қауіпсіздік техникасы, гигиеналық және қоршаған ортаны қорғау нормалары сақталуына толық жауапты
Шығармашылық тәсілдеме, жылдық есептерді әзірлеуде әр түрлі тәсілдерді, оның ішінде баламалы тәсілдерді, дербес әзірлеу және ұсыныс жасау
Жылқыларды сынаудың айлық, тоқсандық және жылдық жоспарларын әзірлеу, жылдық есепті құру білімі
1-3)
Алдын ала әзірленген жоспарларды, сапа нормаларын, жұмыстарды орындау кестесін және қаржы сметасын есепке ала тұрып, жұмыс барысын бақылайды
Стратегиялық жоспарлауда, жұмысты бағалауда, жағдайды талдауда практикалық және танымдық машықтарын қолданады
Міндеттерді анықтайды, жоспарлаудың негізгі үдерістерін және жоспарларды жұмыс үдерістеріне өткізуді есепке алады

1-2)
Руководство деятельностью сотрудников с принятием ответственности за результат на уровне подразделения с учетом достижения результатов стратегического планирования
Применяет обширные знания, технические и правовые принципы и ряд управленческих методов и принципов в профессиональной деятельности
Выполнения узкоспециализированной профессиональной деятельности по первичной зоотехнической документации
2-1)
Определение стратегии деятельности подразделения или организации, принципы управления процессами и деятельностью. Предусматривает самостоятельное определение задач
Применять на практике теоретические знания при разведении и воспроизводстве сельскохозяйственных животных
Правила разведения и воспроизводства сельскохозяйственных животных
2-2)
Принимает решения по повышению профессионализма и квалификации персонала. Осваивает новые методы и подходы ориентированные на конечный результат
Применяет обширные знания, технические и правовые принципы и ряд управленческих методов и принципов в профессиональной деятельности
Понимает риски, характерные для данного вида деятельности, может их контролировать и сводить к минимуму
Таблица 7. Требования к компетенциям зоотехника отделения
(комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы)7-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Руководство группой сотрудниками с принятием ответственности за результат их действий на конкретном участке технологического процесса
Решение практических задач, предполагающих многообразие способов решения и их выбор
Профессиональные знания и практический опыт за содержанием, кормлением, тренингами и испытаниями племенных лошадей одной породы на ипподроме
1-2)
В полной мере несет ответственность за техническую подготовку, здоровье и безопасность работников, соблюдение техники безопасности, гигиенических норм, защиту окружающей среды при выполнении ими определенных задач
Творческий подход самостоятельно разрабатывать и выдвигать различные, в том числе альтернативные варианты решения при составлении годовых отчетов
Правила разработки месячных, квартальных и годовых планов испытаний лошадей, составлении годовых отчетов
1-3)
Контролирует ход работы, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам, нормам качества, графикам выполнения работ и финансовой смете
Применяет практические и познавательные навыки в стратегическом планировании, оценке работы, анализе ситуации
Определяет ряд задач и учитывает основные процессы планирования, и трансформации планов в рабочие процессы

1-4)
Басқа бөлімшелерге тапсырылатын немесе дайындаушы немесе қайта өңдеуші кәсіпорынмен сатылатын мал шаруашылық өнімінің саныны және сапасына есеп алуды ұйымдастырады
Стандартты практикалық міндеттерді орындау білігі, дербес жоспарлау, еңбек үрдісі мен оның нәтижесін бағалау дағдысы
Жүйелік талдау мен кәсіби жағдайларды жоспарлау әдістемесі туралы жанжақты білімге ие болады
Зооинженерлік қызметтегі
кәсіби стандартының
5–қосымшасы
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС тіркелді_____________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу № ___________________
Хат (хаттама) № ____________________ Күні____________________________

1-4)
Организует учет количества и качества продукции животноводства, передаваемой другим подразделениям или реализуемой заготовительным и перерабатывающим предприятиям
Умение решать стандартные практические задачи, навыки в контексте самостоятельного планирования, выполнения и оценки трудового процесса и его результатов
Обладает всесторонним знанием о методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в зооинженерной деятельности
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. №___________________
Письмо (протокол) № _____________________ Дата ______________________