Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2014 жылғы 4 қарашадағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 желтоқсанда № 9968 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 167 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 10.11.2017 № 167 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 3) және 8) тармақшаларына, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 3 қазандағы № 9779 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағы 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Күн сайынғы шығыстар есебінің күнделігі" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1244102, индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) "Күн сайынғы шығыстар есебінің күнделігі" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1244102, индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) "Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) "Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) "Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1644102, индексі D 005, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) "Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1644102, индексі D 005, кезеңділігі тоқсандық) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2014 года № 9968. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 167 (вводится в действие с 01.01.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 10.11.2017 № 167 (вводится в действие с 01.01.2018).
В соответствии с подпунктами 3) и 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также с подпунктом 9) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 3 октября 2014 года № 9779), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102, индекс D 003, периодичность квартальная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102, индекс D 003, периодичность квартальная), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов" (код 1644102, индекс D 005, периодичность квартальная), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов" (код 1644102, индекс D 005, периодичность квартальная), согласно приложению 6 к настоящему приказу;

7) "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1265104, индексі D 006, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес;
8) "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1265104, индексі D 006, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес;
9) "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 1276104, индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес;
10) "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 1276104, индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 11-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркегеннен кейiн он күнтiзбелiк күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында міндетті жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды 1244102
D 003
Тоқсандық
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8

7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (код 1265104, индекс
D 006, периодичность годовая), согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (код 1265104, индекс D 006, периодичность годовая), согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домохозяйства" (код 1276104, индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением), согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домохозяйства" (код 1276104, индекс D 008, периодичность годовая ежеквартальным уточнением), согласно приложению 10 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Агентства Республики Казахстан по статистике согласно приложению 11 к настоящему приказу.
3. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательном порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Председатель
А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах(нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

(коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (коды 1244102, индексі D003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Күнделік азық-түлік тауарларына үй шаруашылығында пайдаланатын ақшалай шығыстарды, олардың мөлшерін (жеке қосалқы шаруашылықтан немесе сыйға алынған тегін өнімдерін қосқанда), сондай ақ жанар-жағар май материалдарына шығыстарды есепке алуға арналған.
Үй шаруашылығына әрбір зерттелетін кезеңде екі күнделік беріледі: айдың бірінші және екінші аптасына.
Күнделік титулдық бетінде көрсетілген күндеріне сәйкес екі апта бойы күн сайын жүргізіледі.
Зерттелетін кезеңнің әрбір күні үшін жаңа бет толтырылады.
Күнделік басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығының басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесімен толтырылады.
Әрбір күн үшін қатысқан адамдар санына қатысты әдеттегідей болғаны жөнінде атап өту қажет (ерекше күн – бұл салтанаттық және салт-жоралық шараларды өткізу).
Жазба болмаған жағдайда күнделікті толтырмау себептерінің кодын әрбір күн басталғанда интервьюер қояды:
1 – осы күні болмаған;
2 – үйде болған, бірақ ешқандай шығыстар жасамаған;
3 – күнделікті толтырудан бас тартқан.
Күнделікті толтыру кезінде интервьюердің ұсынымдарын, азық-түлік тауарлар тізбесін (осы нұсқаулыққа 1-қосымша), күнделікті толтыру үлгісін (осы нұсқаулыққа 2-қосымша) және төменде көрсетілген ережелерді басшылыққа алу керек.
3. Күнделікке мыналар жазылады:
- көрсетілген кезеңде жұмсалған күнделікті шығыстар;
- үй шаруашылығы есебінен және өтініш бойынша бөгде адамдармен жасалған сатып алулар.
Әрбір сатып алу жеке жолда жазылады.
Жазбалар мүмкіндігінше анық, толығырақ болу керек, себебі әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады.
Келесі жекелеген тамақ өнімдері үшін егжей-тегжейлі сипаттау талап етіледі, мысалы:
ет түрлері: сиыр, шошқа, қой және тағы басқасы;
ірімшік түрлері: мәйекті, балқытылған, тұзды ірімшіктер және тағы басқасы;
нан түрлері: қара бидай, қара бидай-бидай, бидай наны және тағы басқасы.
"Сатып алу мақсаты" бағанын толтыру кезінде "басқасы" кодына, салтанатты және салт-жоралық шараларды өткізу үшін сатып алынған азық-түлік және тауарлар жатады.

(код 1244102, индекс D 003, периодичность квартальная)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102, индекс D 003, периодичность квартальная) (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102, индекс D 003, периодичность квартальная).
2. Дневник предназначен для учета денежных расходов на продовольственные товары (потребляемые в домохозяйстве) и их количества (включая продукты, полученные бесплатно из личного подсобного хозяйства или в подарок), а также расходов на горюче-смазочные материалы.
На каждый обследуемый период в домохозяйство будут доставлены два дневника: на первую и вторую неделю месяца.
Дневник ведется ежедневно в течение двух недель в соответствии с датами, указанными на титульном листе.
Для каждого дня обследуемого периода заполняется новая страница.
Дневник заполняется тем членом домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах других членов.
Для каждого дня необходимо отметить был ли этот день обычным в отношении количества присутствовавших лиц (необычный день – это проведение торжественных или ритуальных мероприятий).
В случае отсутствия записей код причины не заполнения дневника проставляется интервьюером по каждому дню:
1 – отсутствовали в этот день;
2 – были дома, но не совершали никаких расходов;
3 – отказ от заполнения дневника.
При заполнении Дневника руководствуются рекомендациями интервьюера, перечнем продовольственных товаров (Приложение 1 к настоящей Инструкции), примером заполнения Дневника (Приложение 2 к настоящей Инструкции) и нижеприведенными правилами.
3. В дневник записываются:
- ежедневные расходы за указанный период;
- покупки, сделанные посторонними лицами по просьбе и за счет домохозяйства.
Каждая покупка записывается отдельной строкой.
Записи вести как можно точнее, подробнее, так как каждый товар подлежит дальнейшему кодированию.
Для следующих отдельных продуктов питания требуется детальное описание, например:
- вид мяса: говядина, свинина, баранина и так далее;
- вид сыра: сычужный, плавленый, рассольный и другие;
- вид хлеба: ржаной, ржано-пшеничный, пшеничный и так далее.
При заполнении графы "Цель покупки" к коду "другое" относятся продукты и товары, купленные для проведения торжественных, ритуальных мероприятий.

4. Күнделікте басқа үй шаруашылығының өтініші бойынша оның есебінен жасалған сатып алулар есепке алынбайды.
"Бақылау сомасы" жолы интервьюер толтыруға арналған.
Мейрамхана, дәмхана және ұқсас мекемелер шығыстарына тамақтануды үйымдастыру, тағамға төлем, сусындар және жеңіл дәмтатым, оларды даярлау және беру, кафе, мейрамхана, буфет, бар, шайхана және соған ұқсас мекемелерге көрсету, мекелермен қызмет көрсетілетін қызметтерді:
мәдени және спортық отралықтарда: театрларда, кинотеатрларда, спорт стадиондарында, катоктарда, музейлерде, сурет галереясында және тағы басқа;
қоғамдық көлікте: поездарда, ұшақтарда, кемелерде (тамақтын бағасы тасымалдау үшін билет сомасына қосылған жағдайды қосқанда);
ойын-сауық орындарында: түнгі клуб, барлары бар дискотекаларда және тағы басқаларды қосқанда;
Шығыстарда шайлық ескеріледі.
Темекі бұйымдарын сатып алуын; сол мекемелерде телефонмен сөйлесулерді қоспағанда.
Асхана қызметтерінің шығыстарына жұмыс, қызметтік асханалардағы тамақтандыруды ұйымдастыру қызметі жатады.
Ауруханада стационардағы емдеушілерге арналған азық түлік және сусындардан басқа.
Оқушыларға арналған тамаққа оқушылар оқитын жерлерде орналасқан асхана, буфет және осыған ұқсас ғимараттарда тамақтандыруды үйымдастыру қызметі жатады.
Студенттерге арналған тамаққа студенттер оқитын жерлерде орналасқан асхана, буфет және осыған ұқсас ғимараттарда тамақтандыруды үйымдастыру қызметі жатады.
Жеткізіліммен тамаққа тапсырыс беруші өзі алып кеткен немесе үйге жеткізілетін дайын тағам жеткізушілеріндегі тағамдар және жеңіл дәмтатымдарды сатып алу жатады.
"Басқа" жолы бойынша тұтынуға дайын, автомат-машиналарда, дүңгіршіктерде, көше бөткелерінде және осындай сауда нүктелерінде сатылатын азық-түліктерге шығыстар жазылады.
Жеке қосалқы шаруашылықтан немесе сыйлыққа тегін алынған азық түлік мөлшері нысанның 4-бөлімінде есепке алынады.
5-бөлімде жеке көлік құралдары үшін жанар-жағар май материалдарын сатып алу мақсаты белгіленеді; төленген ақысы жазылады.
"Күнделікті шығыстарды есепке алу
күнделігі" жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын (коды 1244102,
индексі D003, кезеңділігі жылдық)
толтыру бойынша нұсқаулыққа
1-қосымша
Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігін толтыру кезінде
пайдаланылатын азық-түлік тауарларының
Тізбесі
Бұл тізімді қарап шығыңыз, мүмкін ол Сіз немесе Сіздің отбасыңыздың
мүшелері сатып алғанмен, мұнда жазуды ұмытқандарыңызды еске салар.
НАН ӨНІМДЕРІ МЕН ЖАРМА ӨНІМДЕРІ
ажарланған және тазартылған күріш; жоғары сортты бидай ұны, бірінші сортты бидай ұны, құймақ пен жайма құймақ ұны; ұнтақ жарма, қарақұмық жармасы, сұлы жармасы, арпа жармасы, тары, қарабидай, қарабидай наны, жоғары сортты бидай ұнының наны, бірінші сортты бидай ұнының наны, емдәмдік және диабет түріндегі нан; жіңішке кеспе, қысқа түтік кеспе, өзге де макарондық өнімдер; бөлке, тәтті бөлкелер, пірәндіктер, печеньелер, торттар, пирожный, орама, кекстер, вафлилар, білезік нан, майда білезік нандар, шығыр нан, ши нандар, пирожкилер, бүйрекшелер, бәліштер, қамырдың барлық түрі, өзге де ұн, кондитерлік өнімдер, крахмал, тамақ концентраттары, өзге де жарма өнімдері.
ЕТ ЖӘНЕ ЕТ ӨНІМДЕРІ
сиыр еті, шошқа еті, қой еті; құс еті, құстың жүрегін, бауырын, асқазанын қоса; жылқы еті, үй және жабайы аңның басқа да түрлерінің еті, жабайы құс; сиыр бауыры, сиыр тілі, сиырдың өзге де тамақтық ішек-қарны, өкпе-бауыры, шошқа бауыры, шошқа тілі, шошқаның өзге де тамақтық ішек-қарны, өкпе-бауыры; пісірілген шұжық, жартылай ысталған шұжық, пісіріліп ысталған шұжық, ірімшікті-ысталған шұжық, өкпе-бауырдан және қаннан жасалған шұжық, шаруа, үй шұжығы, езбелі шұжықша, қысқа шұжықтар, шошқаның сүр еті, қақтама, сан ет, төстік, корейка және өзге де қақталған; май (қыртыс май), тұшпара және өзге де етті, ұнды тағам, еттің жартылай дайын өнімдері және турама, консервіленген ет бұқтырмалары, ет өсімдікті консервілер, паштеттер.
БАЛЫҚ ЖӘНЕ ТЕҢІЗ ӨНІМДЕРІ
жас, салқындатылған немесе тоңазытылған балық және теңіз өнімдері, кептірілген, тұздалған, қақталған немесе ысталған балық және теңіз өнімдері, уылдырық және оны алмастыратын балық консервілері, майшабақ, қуырылған балық және балықтан жасалған өзге де аспаздық тағамдар
СҮТ, ІРІМШІК ЖӘНЕ ЖҰМЫРТҚА
Жаңа сауылған, тортасы айырылған сүт; кілегей, сүт консервісі, балаларға арналған құрғатылған сүт қоспасы, құрғатылған кілегей; қаймақ, йогурт, айран, өзге де ашыған сүтті тағамдар; сүзбе, сүзбелі ірімшік және сүтсірне массасы, ірімшіктер мәйекті, балқытылған, тұздалған, сүтсірне, жұмыртқа, жұмыртқа ұнтағы және меланж.
МАЙ ЖӘНЕ ТОҢМАЙ
жануарлар майы; маргарин; өсімдік майы; ерітілген май және өзге де аспаздық тоңмайлар.
КӨКӨНІСТЕР
жас кырыққабат, басты пияз, көк жуа, қызылша, сәбіз, қияр, қызанақ, асқабақ, сарымсақ, кәдіш, кәді, самсар, ащы және тәтті бұрыштар, шалған, шалқан, саңырауқұлақтар, картоп, өзге де жас көкөністер; асбұршақ, үрме бұршақ; ашытылған және маринадталған қырыққабат, тұздалған және маринадталған қияр, жасыл майда асбұршақ, тұздалған, консервіленген қызанақтар, тұздалған саңырауқұлақтар, аспаздық көкөніс, картоп чипсылары, картоптық құрғақ езбе.
ЖЕМІСТЕР
алма, алмұрт, жүзім, цитрустық және өзге де тропикалық жемістер, жидектер мен сүйекті жемістер, қарбыз, қауын, өзге де жас жемістер; кептірілген жемістер және жаңғақтар; консервіленген жемістер және нәрсулар.
ҚАНТ, ДЖЕМ, БАЛ, ШОКОЛАД ЖӘНЕ КОНДИТЕРЛІК ӨНІМДЕР
құмшекер-қант, шақпақ қант, қантты алмастыратындар; джем, повидло, тосап, бал; ирис, мармелад, халуа, жеміс-жидекті карамель, глазурленген, глазурленбеген шоколад кәмпиттер, сүттен жасалған, сағыздар, зефир, пастила, шоколад, шоколад кремі, өзге де тәттілер; балмұздақ, шербет, тамақтық мұз.
БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН ТАМАҚ ӨНІМДЕРІ
ұнтақталған қызыл бұрыш, ұнтақталған қара бұрыш, тұз; майонез; ашытқы; дайын астатым және тұздықтар; сірке су; сірке эссенциясы, балалар тағамы, қызанды тұздық, кетчуп, құрғақ кисель; сорпалы еті бар кубиктер.
АЛКОГОЛЬСІЗ СУСЫНДАР
ерігіш кофе, дәнді ұнтақталған кофе; қара байхы шайы, ұнтақталған какао; минералды су; жеміс-жидек сусындары, шөл қандыратын қоспалы сусындар, квас және өзге де алкогольсіз сусындар; жемістер мен көкөністер шырыны.
АЛКОГОЛЬДІ ІШІМДІКТЕР
арақ, ащы күшті тұнба, кызғылт түсті маркалы коньяктар; асханалық, жүзім шараптары; жүзімдік күшті шараптар, шампандар, көпіршікті шараптар; үйде дайындалған шараптар, самогон; сыра.
ТЕМЕКІ БҰЙЫМДАРЫ
фильтрлі шылымдар, фильтрсіз шылымдар, темекі, махорка.
"Күнделікті шығыстарды есепке алу
күнделігі" жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын (коды 1244102,
индексі D003, кезеңділігі жылдық)
толтыру бойынша нұсқаулыққа
2-қосымша
КҮНДЕЛІКТІ ТОЛТЫРУ МЫСАЛЫ

4. В дневнике не учитываются покупки, сделанные по просьбе другого домохозяйства за его счет.
Строка "контрольная сумма" предназначена для заполнения интервьюером.
К расходам на рестораны, кафе и аналогичные заведения относятся расходы за услуги по организации питания, оплата блюд, напитков и легких закусок, их приготовление и подача, оказываемые кафе, ресторанами, буфетами, барами, чайными и тому подобными заведениями, включая услуги, предоставляемые:
- в культурных и спортивных центрах: театрах, кинотеатрах, спортивных стадионах, катках, музеях, картинных галереях и так далее;
- в общественном транспорте: в поездах, самолетах, на кораблях (за исключением, когда цена питания включена в стоимость билета за перевозку);
- в местах развлечений: ночных клубах, дискотеках с барами и так далее;
В расходах учитываются чаевые.
За исключением: покупок табачных изделий; телефонных разговоров в этих заведениях.
К расходам на услуги столовых относятся услуги по организации питания в рабочих, служебных столовых.
За исключением: продовольствия и напитков для стационарных пациентов больниц.
К питанию для школьников относятся услуги по организации питания в столовых, буфетах и тому подобных заведениях, расположенных в местах проведения занятий школьников.
К питанию для студентов относятся услуги по организации питания в столовых, буфетах, кафе и тому подобных заведениях, расположенных в местах проведения занятий студентов.
К пище с доставкой относится покупка блюд и легких закусок у поставщиков готовых блюд, самостоятельно забираемых заказчиком или доставляемых на дом.
По строке "Другое" записываются расходы на продукты, готовые к употреблению, продаваемые в машинах-автоматах, киосках, уличных лотках и подобных торговых точках.
Количество продуктов, полученных бесплатно из личного подсобного хозяйства или в подарок учитывается в 4 разделе формы.
В 5 разделе отмечается цель приобретения горюче-смазочные материалов для личных транспортных средств; записывается оплаченная сумма.
Приложение 1
к Инструкции по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102,
индекс D 003, периодичность квартальная)
Перечень
продовольственных товаров, используемых
при заполнении Дневника ежедневных расходов
Просмотрите этот список, может быть, он напомнит Вам о покупках, которые Вы или члены Вашей семьи сделали, но забыли упомянуть.
Хлебопродукты
и крупяные изделия
рис шлифованный и полированный; мука пшеничная высшего сорта, мука пшеничная первого сорта, мука для блинов и оладий; крупа манная, крупа гречневая, крупа овсяная, крупа перловая, пшено; хлеб ржаной и ржано-пшеничный, хлеб пшеничный из муки высшего сорта, хлеб пшеничный из муки первого сорта, диетические и диабетические виды хлеба; вермишель, лапша, рожки, другие макаронные изделия; булки, булки сдобные, пряники, печенье, торты, пирожные, рулеты, кексы, вафли, баранки, сушки, бублики, соломка, пирожки, пончики, пироги, тесто всех видов, другие мучные кондитерские изделия; крахмал, пищевые концентраты, изделия из крупы.
Мясо и мясопродукты
говядина; свинина; баранина; птица, включая сердце, печень, желудки птичьи; конина, мясо других видов домашних и диких животных, дичь; печень говяжья, язык говяжий, другие пищевые говяжьи субпродукты, пищевые свиные субпродукты; колбаса вареная, колбаса полукопченая, колбаса варено-копченая, колбаса сырокопченая, колбасы ливерные и кровяные, колбаса крестьянская, домашняя, сосиски, сардельки, ветчина, буженина, окорок, грудинка, корейка и другие копчености; сало (шпик), пельмени и другие мясомучные блюда, мясные полуфабрикаты, фарш, консервы мясные тушеные, консервы мясорастительные, паштеты.
Рыба и морепродукты
свежая, охлажденная или мороженая рыба и продукты моря, сушеная, соленая, вяленая или копченая рыба и продукты моря, икра и ее заменители, рыбные консервы, сельдь, рыба жареная и другие кулинарные изделия из рыбы.
Молоко, сыр и яйца
свежее, топленое молоко; сливки, молочные консервы, сухие молочные смеси для детей, сливки сухие; сметана, йогурт, кефир, другие кисломолочные продукты; творог, сырки творожные и сырковая масса; сыры сычужные, плавленые, рассольные; яйца, яичный порошок и меланж.
Масла и жиры
масло животное; маргарин; масло растительное; сало топленое и прочие пищевые жиры.
Овощи
капуста свежая, лук репчатый, лук зеленый, свекла, морковь, огурцы, помидоры, тыква, чеснок, баклажаны, кабачки, патиссоны, перец сладкий и горький, редис, редька, грибы, картофель, другие свежие овощи; горох, фасоль; капуста квашенная и маринованная, огурцы соленые и маринованные, зеленый горошек, помидоры соленые, консервированные, соленые грибы, овощная кулинария, картофельные чипсы, сухое картофельное пюре.
Фрукты
яблоки, груши, виноград, цитрусовые и другие тропические плоды, косточковые плоды и ягоды, арбузы, дыни, другие свежие фрукты; сухофрукты и орехи; фрукты консервированные и компоты.
Сахар, джем шоколад и кондитерские изделия
сахар-песок, рафинад, заменители сахара; джем, повидло, варенье, мед; ирис, мармелад, халва, карамель фруктово-ягодная, конфеты глазированные и неглазированные шоколадом, молочные, жевательная резинка, зефир, пастила, шоколад, шоколадный крем, другие сладости; мороженое, щербет, пищевой лед.
Продукты питания не отнесенные к другим категориям
перец красный молотый, перец черный молотый, соль; майонез; дрожжи; готовые приправы и соусы; уксус, уксусная эссенция, детское питание, соус томатный, кетчуп, сухой кисель; мясные бульонные кубики.
Безалкогольные напитки
кофе растворимый, кофе в зернах, молотый; чай черный байховый; какао-порошок; минеральная вода; напитки плодово-ягодные, тонизирующие, концентраты напитков, квас и другие безалкогольные напитки; фруктовые и овощные соки.
Алкогольные напитки
водка, настойки горькие крепкие, коньяки ординарные марочные; вина виноградные, столовые; вина виноградные крепленые, шампанское, игристые вина; вина домашнего приготовления, самогон; пиво.
Табачные изделия
сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, табак, махорка.
Приложение 2
к Инструкции по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Дневник учета ежедневных расходов" (код 1244102,
индекс D 003, периодичность квартальная)
ПРИМЕР ЗАПОЛНЕНИЯ ДНЕВНИКА

1. Кіріспе
1.1_Бейсембі_"_1__"__мамыр_2014 ж.
1.2 Осы күні қатысқан адамдар саны
5
1.3Толтырылмаған кодтың себебі (интервьюермен ұсынылады)
1.4 Айтыңызшы, қатысқан адамдар санына қатысты бұл күн әдеттегідей болды ма?
(ерекше күн – бұл салтанатты және салт-жора іс-шараларын жүргізу)
Иә - 1
Жоқ - 2
2. Азық-түлік тауарларын, алкогольсіз және алкогольді
ішімдіктер, темекі бұйымдарын сатып алу
Бұл кестеге бір күн ішінде сатып алынған алкогольді қосқанда тамақ өнімдері, темекі бұйымдары және сусындар мен жазыңыз. Алайда, оған Сіз сатуға немесе қайта сатуға (қосымша өңдемей-ақ) немесе кейін сату үшін қайта өндеуге пайдаланатын азық түлік өнімдерін сатып алуды қоспаныз.
Осы кестеге қарызға (жалақыға) алынған және сатып алынған сыйлық, заттай түрдегі еңбекақыға төленетін азық-түлік өнімдерін жазуды ұмытпаңыз.
Кодтар (интервьюермен толтырылады)
Тамақ өнімдерінің атауы
Сатып алу мақсаты: *
1- жеке тұтыну
2- қайта өңдеу
3- сыйлық
9- басқасы
Саны
Өлшем бірлігі*
Қанша төленді? (теңге)
А
1
2
3
4
5
Бидай наны
1 2 3 9

1. Вводная часть 1.1 Четверг "1" мая 2014 г.
1.2 Количество лиц,
1.3 Код причин не заполнения
присутствовавших в этот день (проставляется интервьюером)
1.4 Скажите, был ли этот день обычным в отношении количества
присутствовавших лиц?* Да - 1
(необычный день – это проведение торжественных и ритуальных
мероприятий) Нет - 2
2. Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий
В этой таблице запишите все купленные за день продукты питания, табачные изделия и напитки, включая алкогольные. Не включайте покупку тех продуктов питания, которые Вы приобрели для перепродажи (без дополнительной обработки) или будете использовать для переработки с последующей продажей.
Не забудьте включить в эту таблицу продукты, полученные в виде оплаты труда в натуральной форме, купленные в долг (под зарплату) и приобретенные в подарок.
Коды (заполняются интервьюером)
Наименование продуктов
Укажите цель
покупки:*
1 – личное
потребление
2 - подарок
3 -
переработка
9 - другое
Количество
Единица измерения*
Сколько уплачено? (тенге)
А
1
2
3
4
5
Хлеб пшеничный
2 3 9

1. нан - тоқаш өнімдері, ұн, жарма,
2. кондитерлік өнімдер, тұшпаралар, бәліштер;
3. барлық ет және балық өнімдері;
4. сүт, кілегей, айран және басқа да қышқыл сүт сусындарын қоспағанда барлық сүт өнімдері;
5. жемістер, көкөністер;
6. тосап, бал, кәмпиттер;
7. тұз, дәмдеуіштер;
8. кофе, шай, какао.
Жұмыртқа ғана данамен жазылады.
Литрмен жазылатындар:
1. сүт, айран және басқа да қышқыл сүт сусындары;
2. өсімдік майы;
3. алкогольді және алкогольсіз сусындар.
Қораппен тек шылымдар ғана жазылады.
3. Қоғамдық тамақтандыру
Бұл кестедегі 1-баған бойынша асхана, буфет, мейрамхана, дәмханаларда таңғы, түскі немесе кешкі астарға, мектептегі балалар тамағы, студенттердін тамағы, Сіздің үйіңізге немесе жұмысыңызға жеткізіліп берілген тамақтарға барлық шығыстарды жазыңыз.
"Басқа" жолына көшеден сатып алынған тамақтарға кеткен шығыстар жазылады (бәліштер, сэндвичтер және сол сияқтылар)
Шығын түрлердің атауы
Тамақтануға қанша шығыс жұмсалды? (теңге)
А
1
Мейрамханалар, кафе және үқсас мекемелер

1. хлебобулочные изделия, мука, крупы;
2. кондитерские изделия, пельмени, пирожки;
3. все мясные и рыбные продукты;
4. все молочные продукты, за исключением молока, сливок, кефира и других кисломолочных напитков;
5. фрукты, овощи;
6. варенье, мед, конфеты;
7. соль, специи;
8. кофе, чай, какао.
В штуках записываются только яйца.
В литрах записываются:
1. молоко, кефир и другие кисломолочные напитки;
2. масло растительное;
3. алкогольные и безалкогольные напитки.
В пачках записываются только сигареты.
3. Общественное питание
В этой таблице по графе 1 запишите все расходы на завтрак, обед или ужин в ресторанах, кафе, столовых, буфетах, расходы на питание для школьников, студентов, а также пищу, доставленную Вам на дом или на работу.
В строку "Другое" записываются расходы на продукты, купленные на улице (пирожки, сэндвичи и тому подобное)
Наименование видов расходов
Сколько израсходовано на питание? (тенге)
А
Б
1
1
Рестораны, кафе и аналогичные заведения

9.9. Ал енді тірі малдарды, бал арасы мен құстарды сатып алу және сату жөнінде сөйлесеміз. Сіз қандай да бір ауыл шаруашылығы малдарын (жұмыс малын қоса), бал арасын немесе құстарды сатып алдыңыз ба?
Иә - 1
9.10
Жоқ - 2
9.11
9.10. Осы мақсаттарға тоқсан ішінде қанша ақша жұмсадыңыз, теңге?
9.11. Сіз тірі мал, бал арасын немесе құс саттыңыз ба?
Иә - 1
9.12
Жоқ - 2
9.13
9.12. Тоқсан ішінде осы малдарды, бал арасын, құстарды сатқаннан қанша ақша түсірдіңіз, теңге?
9.13. Сіз өзіңіздің барлық малдарыңыздан қандай да бір өнім алдыңыз ба?
Иә - 1

9.9. А теперь поговорим о покупке и продаже живого скота, пчел и птицы. Приобретали ли Вы каких-либо сельскохозяйственных животных (включая рабочий скот), пчел или птицу?
Да - 1
9.10
Нет - 2
9.11
9.10. Сколько денег израсходовали на эти цели за квартал
(тенге)?
9.11. Продавали ли Вы живой скот, пчел или птицу?
Да - 1
9.12
Нет - 2
9.13
9.12. Сколько денег выручили от продажи этого скота, пчел,
птицы за квартал (тенге)?
9.13. Получили ли Вы какую-либо продукцию от всех Ваших
животных?
Да - 1

сайынғы сұрақнама" (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі
тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық "Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары жөнінде тоқсан сайынғы сұрақнама" (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру бойынша нұсқаулық "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы сұрақнама" (коды 1255102, индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) (бұдан әрі – Кезеңділігі тоқсандық).
2. Осы нысанды толтыру кезінде қолданылатын анықтамалар:
1) жалдамалы жұмыспен қамтылудан түскен табыс – жалақы; жалақыға үстемақы; ақшалай және заттай түрдегі көтермелеу төлемдерінің барлық түрлері; қаламақы; сыйлықақылар; пайдадан түскен және науқастық қағаз бойынша төлемақылар. Жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс істейтін үй қызметшілері, бала күтушілер, үй жинаушылар, аспаздар, бағбандар, хатшылар да жалдамалы қызметкерлерге жатады;
2) өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыс – жеке өзі үшін немесе оның отбасының мүшелеріне қатысты өз бетінше жұмыспен қамтылған адамдардан түскен табыс. Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа мүліктен пайыз түріндегі табыс, дивидендтер, рента және басқа да жеке меншіктен түскен табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар мен әлеуметтік көмек кірмейді.
3) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын статистика департаментінің қызметкері.
3. Байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Үй шаруашылықтарының табыстары мен шығыстары бойынша тоқсан сайынғы (сәуірде, шілдеде, қазанда, қаңтарда) сұрақнамасын оны жүргізуге уәкілетті тұлға жүргізеді (бұдан әрі – интервьюер).
Респондент үй шаруашылығының басшысы немесе үй шаруашылығының басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығының басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін мүшесі болады.
Статистикалық нысанды толтыру кезінде интервьюер Шығыстарды және табыстарды (индексі D 005) (бұдан әрі – Журнал) есепке алу журналын пайдалануы керек. Журналда көрсетілген барлық тауарлар мен қызметтер "Мақсаттар бойынша жеке тұтыну жіктеуішіне тауар айқындамаларының номенклатурасына" (бұдан әрі - МЖТЖТН) сәйкес кодталуы керек.
4. Титулдық парақта "Аумақтың атауы" тармағының облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді-мекеннің атауы жазылуы керек. 2-ден бастап 5-ке дейінгі тармақтар супервайзерлермен интервьюерлерге ұсынылған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады. 7-тармақ бойынша аралау нәтижесінің коды қойылады.

домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность
квартальная)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная) (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств" (код 1255102, индекс D 004, периодичность квартальная) (далее Ежеквартальный вопросник).
2. Определения применяемые при заполнении данной формы:
1) доход от наемной занятости - заработная плата (оклад); надбавки к заработной плате; все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме; гонорары; премии; выплаты: от прибыли, по больничным листам. Домработницы, няни, горничные, повара, садовники, секретари, работающие по найму у физических лиц также относятся к наемным работникам.
2) доход от самостоятельной занятости – доход, полученный самостоятельно занятыми лицами для себя лично или в отношении членов их семей. В доход от самостоятельной занятости не включаются доходы от имущества в виде процентов, дивидендов, рента и другие виды доходов от собственности, а также подарки и социальная помощь.
3) супервайзер – сотрудник департамента статистики, обеспечивающий проведение обследований домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Ежеквартальный вопросник по расходам и доходам домашних хозяйств заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее - интервьюер) ежеквартально.
Респондентом выступает глава или иной член домашнего хозяйства, занимающийся ведением хозяйства и знающий о расходах других членов домохозяйства.
При заполнении статистической формы интервьюер использует Журнал учета расходов и доходов (индекс D 005) (далее Журнал). Все товары и услуги, указанные в Журнале кодируются в соответствии с "Номенклатурой товарных позиций к классификатору индивидуального потребления по целям" (далее – НКИПЦ) и переносятся в Ежеквартальный вопросник.
4. На титульном листе в пункте "Наименование территории" вписываются наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами. По пункту 7 проставляется код результата посещения домохозяйства.

5. "Киімге, матаға және аяқ киімге, тоқсан ішіндегі үй тұрмысындағы заттарға, тұрмыстық техникаға, жиhаздарға және басқа да жұмсалған шығыстар" 1-бөлімі сатып алуға келтірілген тауар топтары бойынша шығыстар жазбаларына арналған.
"Код" бағанында тауарларды кодтау МТЖТН негізінде жүзеге асырылады. "Тауарлардың атауы" "Б"-бағанында зерттелетін тоқсандағы сатып алынған тауарлардың атауы жазылады.
1-бөлімде "Сатып алу мақсаты" бағанында ұсынылған нұсқалардың біреуін таңдап, дөнгелетіп қоршау керек, "басқа" нұсқасына салтанаттын және салт-жоралық шараларды өткізумен байланысты сатып алулар және жоғарыда аталмаған өзге де мақсаттар жатады.
"Сатып алу құны" 2-бағанында сатып алу құны бүтін сандарда көрсетіледі.
"Бақылау сомасы" жолында барлық жолдар бойынша қорытынды сома қойылады.
Бұл бөлімде, "Киім-кешек дайындауға арналған материалдар" тауарлар тобында киім тігу және дайындау үшін пайдаланылатын материалдарды (мата, тері, былғары және т.с.с.) сатып алу ескеріледі.
"Киімнің басқа да бөліктері және киім акссесуарлары" тобында бас киім, қолғап, майынтақ, белбеу және т.с.с. сатып алуға шығыстар ескеріледі.
Осы бөлімде "Демалыс, спорт, бақша өсіру және үй жануарлары" тауар тобында малдан басқа үй жағдайында ұсталатын үй жануарларын (ит, мысық, құстар, балықтар сатып алулар ескеріледі. Сонымен қатар оларды ұстауға арналған заттар иттерге арналған қарғыбаулар, тұмылдырықтар, балықтарға арналған аквариумдер, мысықтарға арналған себеттер, ыдыстар), тамақ, ветеринариялық препараттар есепке алынады.
"Үй керек-жарақтараның ұсақ-түйек заттары" тауар тобында күнделікті сұранысқа ие азіқ-түлік емес тауарларын сатып алуға шығыстар (сіріңке, ыдыс жуатын шүберектер мен губкалар, шегелер, сыпыртқы, щеткалар) ескеріледі.
6. "Тұрғын-үй коммуналдық және отын шығыстары" 2-бөлімі үй шаруашылығының иелігіне жататын барлық тұрғын үйлер (саяжайды қоса алғанда) бойынша тұрғын үй коммуналдық және отын шығыстары төлемдеріне шығыстарды жазуға арналған. Егер үй шаруашылығының орталықтан жылытуға қосылған үйі болса және ағаш отындармен жылытылатын саяжайы болса, онда "орталықтан жылыту" және "ағаш отын" жолын толтыру керек.
Егер үй жылыту жылу электр станциясы немесе қазандықтар көмегімен жүзеге асырылса, орталықтан жылытумен жабдықталған болып саналады.
"Сұйытылған газ" жолында тамақ әзірлеуге және басқа да қажеттіліктер үшін баллондардағы газды сатып алуға жұмсалған шығыстары жазылады.
"Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ" жолында сонымен қатар газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуге төлемдер қамтылады.
"Домофон" жолында домофон орнатуға жұмсалған төлемдер енгізіледі.
"Басқа қызметтер" жолында ПИК (Пәтер иелерінің кооперативі) қызмет көрсетулеріне тұрақты төлемдері, жалпы есептегіштерге техникалық қызмет көрсетуге төлем қамтылады.
Егер тұрғын үй коммуналдық қызметтерге жалдау ақысы қосылған болса, онда бұл сома негізгі "Тұрғын жайды нақты жалдау ақысы" жолында есепке алынады және де басқа жолдарда көрсетілмейді.

5. Раздел 1 "Расходы на одежду, ткани и обувь, предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие непродовольственные товары за квартал" предназначен для записи расходов по приведенным группам товаров.
В графе "Коды" кодирование товаров осуществляется на основе НКИПЦ. В графе Б "Наименование товаров" записываются наименования товаров, приобретенных в обследуемом квартале.
В разделе 1 в графе "Цель покупки" выбирается один из предложенных вариантов ответа и обводится кружком. К варианту "другое" относятся покупки, связанные с проведением торжественных и ритуальных мероприятий и на другие, не перечисленные цели.
В графе 2 "Стоимость покупки" указывается стоимость покупки в целых числах.
По строке "Контрольная сумма" проставляется итоговая сумма по всем строкам.
В данном разделе в группе товаров "Материалы для изготовления одежды" учитывается покупка материалов (ткани, меха, кожа и тому подобное), которые используют для пошива и изготовления одежды.
В группе "Другие предметы одежды и аксессуары одежды" учитываются расходы на покупку головных уборов, перчатки, галстуки, ремни, и тому подобное.
В этом же разделе в группе товаров "Другие товары и оборудование для отдыха, спорта, садоводства и домашние животные" учитывается покупка домашних животных (собак, кошек, птиц, рыбок), которые содержатся в домашних условиях, за исключением скота. Учитываются также предметы для их содержания (ошейники, поводки, намордники для собак, аквариумы для рыбок, корзинки, миски для кошек), корм, ветеринарные препараты.
В группе товаров "Мелкие предметы домашнего обихода" учитываются расходы на покупку непродовольственных товаров повседневного спроса (спички, тряпочки и губки для мытья посуды, гвозди, веники, щетки).
6. Раздел 2 "Расходы на жилищно-коммунальные услуги и топливо" предназначен для записи расходов на оплату жилищно-коммунальных услуг и покупку топлива для всех жилых помещений, находящихся в распоряжении домашнего хозяйства (включая дачи). Если домашнее хозяйство имеет дом, подключенный к центральному отоплению, и дачу, отапливаемую дровами, то заполняются данные и по строке "центральное отопление", и по строке "дрова".
Дом считается оснащенным центральным отоплением, если отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции, либо котельных.
В строку "сжиженный газ" записываются расходы на покупку газа в баллонах для приготовления пищи и других нужд.
В строку "газ, транспортируемый по распределительным сетям" включается также плата за техобслуживание газового оборудования.
В строку "домофон" включается также оплата за установку домофона.
По строке "другие услуги" учитываются регулярные платежи за обслуживание КСК (Кооператив собственников квартир), плата за техническое обслуживание общедомовых счетчиков.
Если оплата за жилищно-коммунальные услуги включена в арендную плату, то эта сумма учитывается в строке "Фактическая арендная плата за наем основного жилья" и не указывается в других строках.

7. "Байланыс қызметтеріне жұмсалған шығыстар" 3-бөлімінде "қалааралық байланыс (республика ішінде)" жолына сонымен қатар байланыс бөлімшелерінен сөйлесулеріне ақы төлеу енгізіледі.
"Почта қызметтері" жолында почтаның қызметтерінің түрлері барлық есепке алынады: почта маркаларын сатып алуды қоса, сәлем-сауқат жіберу, бандерольдар, хаттар, ақша аударымдары және басқа қызметтер.
"Телефонға абоненттік төлем" жолына телефонмен сөйлесулерге мерзімдік төлемдерде қосылады.
"Кабельдік теледидар" жолына (ID TV) сандық теледидарға төлем де қосылады.
"Ұялы байланыс" жолында ұялы байланыс үшін барлық төлемдер және бір жолғы карталарына жұмсалған шығыстар қамтылады.
"Спутниктік теледидар" және "кабельдік теледидар" жолдарында спутниктік және кабельдік антенналарды орнату мен пайдалануға жұмсалған төлемдер есепке алынады.
8. "Білім алуға байланысты шығыстар" 4-бөлімінде балабақша үшін төлемдерде балабақшадағы қосымша сабақтарға жұмсалған (мысалы, ағылшын тілін оқу) шығыстар есепке алынады.
Мектептен тыс үйірмелер, ән сабақтары репетиторлық қызметтерге шығыстар бұл бөлімге енгізілмейді, себебі оларды есепке алу тоқсан сайынғы сұрақнаманың "Жеке және өзге де қызметтерге шығыстар" бөлімінде жүргізіледі.
"Студенттер үшін бейресми шығыстар" және "оқушылар үшін бейресми шығыстар" жолдарына гүлдер мен сыйлықтар сатып алу шығыстары, мектеп қорына жарналар, мұғалімдерге төлемдер және өзге де бейресми шығыстар кіреді.
"Ересектерге арналған білім" жолына компьютерлік курстар оқуына, шет тілдері курстары, бухгалтерлік есеп, хатшы-референтке арналған шығыстар кіреді.
Оқушының арқаға асатын сөмкесі мен жолдорбаларын, мектеп киімін, кеңсе тауарларын сатып алу бұл бөлімге қосылмайды, өйткені оларды есепке алу Тоқсан сайынғы сұрақнаманың "үй тұрмысындағы заттар, тұрмыстық техникаға, жиһаз және басқаға шығыстар" бөлімінде жүргізіледі.
1-бағанда интервьюер әрбір шығыс түрі бойынша оның бар-жоғы туралы нақтылайды және тиісті жолда соманы қояды.
9. "Денсаулық сақтауға байланысты шығыстар" 5-бөліміндегі "Медициналық зертхана қызметтеріне" радиологиялық, ультрадыбыстық зерттеулер (УЗО), жалпы қан талдауы, зәрдің жалпы талдауы және тағы басқа зерттеулер кіреді.
"Медбикелер мен акушерлердің қызметі" жолына қосымша медициналық персоналдардың қызметі, массаж, медбикелер мен акушерлердің өзге де қызметтері жатады.
"Мамандандырылған парамедициналық қызметтер" жолына инемен емдеу қызметтері, физиотерапевтикалық емдеу, дәстүрлі медицина төңірегіндегі дәрігерлердің қызметі және өзге де парамедициналық қызметтер кіреді.
"Денсаулық сақтауға бейресми шығыстар" жолында гүлдер мен сыйлықтар сатып алу шығыстары, мектеп қорына жарналар, мұғалімдерге төлемдер және өзге де бейресми шығыстар кіреді.

7. В разделе 3 "Расходы на услуги связи" в строку "междугородний звонок (внутри республики)" включается также оплата переговоров из отделений связи.
По строке "почтовые услуги" учитываются все виды почтовых услуг: отправка посылок, бандеролей, писем, денежных переводов и другие почтовые услуги, включая покупку почтовых марок.
В строку "абонентская плата за телефон" включается также и повременная плата за телефонные разговоры.
В строку "сотовая связь" включаются все платежи за услуги сотовой связи, в том числе расходы на покупку разовых карт.
В строку "кабельное телевидение" включается также оплата за цифровое телевидение (ID TV).
В строках "спутниковое телевидение" и "кабельное телевидение" учитывается также плата за установку спутниковых антенн, кабельного телевидения.
8. В разделе 4 "Расходы, связанные с образованием" в плате за детские сады учитываются также расходы на дополнительные занятия в детских садах (например, обучение английскому языку).
Расходы на внешкольные кружки, занятия музыкой, репетиторские услуги в данный раздел не включаются, так как их учет ведется в разделе "Расходы на индивидуальные и прочие услуги" Ежеквартального вопросника.
В строках "неформальные расходы для студентов" и "неформальные расходы для школьников" учитываются расходы на покупку цветов, подарков, взносы в школьный фонд, выплаты преподавателям и прочие неформальные расходы, связанные с образованием.
В строку "образование для взрослых" включаются расходы за обучение на курсах иностранных языков, бухгалтерского учета, секретарей-референтов, компьютерных и так далее.
Покупка ученических ранцев и рюкзаков, школьной одежды, канцелярских товаров в данный раздел не включаются, так как их учет ведется в разделе 1 "Расходы на одежду, ткани и обувь, предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие непродовольственные товары за квартал" Ежеквартального вопросника.
В графе 1 интервьюер уточняет по каждому виду расхода о его наличии и проставляет сумму в соответствующей строке.
9. В разделе 5 "Расходы, связанные со здравоохранением" в "услуги медицинских лабораторий" входят исследования радиологические, ультразвуковое исследование (УЗИ), общий анализ крови, общий анализ мочи и прочие.
"Услуги медицинских сестер и акушерок" включают в себя услуги вспомогательного медицинского персонала, массаж и прочие услуги медицинских сестер и акушерок.
В строку "специализированные парамедицинские услуги" включаются услуги иглотерапевтов, физиотерапевтическое лечение, услуги врачей в области традиционной медицины и другие парамедицинские услуги.
По строке "неформальные расходы на здравоохранение" учитываются расходы на покупку цветов, подарков и прочие неформальные расходы, связанные со здравоохранением.

10. "Жеке және өзге де шығыстар" 6-бөлімінде "Салт-жоралық қызметтер" жолында жерлеуге, ескерткіш орнатуға, әруақтар үшін шамдар сатып алуға, жаназаға, дұға оқуға, некелесу, сүндеттеу, шоқындыру, амандық-саулық қызметтері және тағы басқа.
"Төлемдер жүргізген үшін ақыға" коммуналдық қызметтер бойынша төлемдер жүргізген үшін ақы жатады.
"Мектептен тыс сабақтар" жолында мектептен тыс бейнелеу өнері, ән, би сабақтарына; жас техниктер үйірмесіндегі және басқа да сабақтарға жұмсалған шығыстар енгізіледі.
"Кешенді демалысты ұйымдастыруға" Түркияға, Қытайға және басқа да елдерге демалуға арналған шығыстар, экскурсияларға және демалыс үйлеріне, балаларға арналған демалыс лагерьлеріне жолдамалар енгізіледі.
"Мейрамхана, дәмхана және осыған ұқсас мекемелерде" көрсетілген қоғамдық тамақтандыру объектілерінде салтанатты және салт-жоралық шараларды жүргізуге шығыстар енгізіледі.
"Үй жануарларын күту бойынша қызметтерге" жолына арнайы шаштараздарда иттерді жуу, қылын қидыру, үй жануарларын емдеу бойынша ветеринарлық емдеу қызметтері, ауруға қарсы екпелер қамтылады. Осы бөлімде малдар үшін ветеринарлық қызметтерге шығыстар есепке алынбайды, себебі аталған шығыстарды есепке алу тоқсан сайынғы сұрақнаманың "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру" 9-бөлімінде қамтылады.
6.2-сұрақта "Бюджетке өзге де төлемдер" жолы төлемдердің келесі түрлерін қамтиды: кәсіпкерлік қызметке патент сатып алу, мемлекеттік баждар, әкімшілік айыппұлдар және басқа да төлемдер.
6.3-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалынып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда 6.4-сұрақ қойылады, "жоқ" деп жауап берген жағдайда келесі бөлімге өту жүзеге асырылады.
6.4-сұрақта бір тоқсандағы алименттерді өтеуге кеткен ақшалай шығыстар теңгемен қойылады.
11. "Көлік қызметтеріне шығыстар" 7-бөлімінде "жиһаздарды, жүктерді тасымалдау" жолында көлік құралдарының барлық түрлерін жалдау есептеледі: автомобиль, теміржол, әуе, су, көлік-арба. Бұл жолда қала ішінде және елді-мекендерде, сонымен қатар олардан тысқары жерде көлік құралдарын жалдау шығыстары көрсетіледі.
12. "Трансферттер және көмек" 8-бөлімінде трансферттер және көмек туралы ақпараттар көрсетіледі.
8.1-сұрақта басқа үй шаруашылықтарына берілген трансферттер тізбесі келтірілген.
Егер көмек заттай түрде берілсе, онда 1-бағанда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.
Екі рет есепке алудан сақтану мақсатында және бұл бөлімнің мақсаты үй шаруашылығы көрсеткен көмектің түрі мен көлемі туралы деректер алу болғандықтан, "басқа" трансферттер жолында Тоқсан сайынғы сұрақнаманың 1-бөлімде сый ретінде есепке алынған сыйлық үшін сатып алынған азық-түліктік емес тауарлар, сонымен қатар Күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігінің (индексі D 003) 1-бөлімінде есепке алынған азық-түлік және сусындар көрсетілмеуі тиіс.

10. В разделе 6 "Расходы на индивидуальные и прочие услуги" в "Ритуальные услуги" включаются расходы на установку памятников, покупку свечей за упокой, отпевание, венчание, обрезание, крещение, службы за здравие и другие.
В "оплату за проведение платежей" входит оплата за проведение платежей (комиссия) по коммунальным услугам.
Во "внешкольных занятиях" учитываются расходы на внешкольные занятия по изобразительному искусству, музыке, танцам, занятия в кружках юных техников и других.
В "организацию комплексного отдыха" включаются расходы на отдых в Турцию, Китай и другие страны, путевки на экскурсии и дома отдыха, в лагеря отдыха для детей.
В "ресторанах, кафе и аналогичных заведениях" учитываются расходы на проведение торжественных, ритуальных мероприятий в указанных объектах общественного питания.
В "услуги по уходу за домашними животными" включаются мытье, стрижка собак в специальных парикмахерских, услуги ветлечебниц по лечению домашних животных, прививки против болезней. В данном разделе не учитываются расходы на ветеринарные услуги для скота, так как их учет ведется в разделе 9 "Производство продукции растениеводства и животноводства" Ежеквартального вопросника.
В вопросе 6.2 в строку "прочие платежи в бюджет" включаются следующие виды платежей: покупка патента на предпринимательскую деятельность, государственные пошлины, административные штрафы и другие выплаты.
В вопросе 6.3 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "да" задается вопрос 6.4, при ответе "нет" осуществляется переход к следующему разделу.
В вопросе 6.4 проставляется сумма денежного расхода на выплату алиментов в тенге за квартал.
11. В разделе 7 "Расходы на транспортные услуги" по строке "перевозка мебели, грузов" учитывается плата за наем всех видов транспортных средств: автомобильного, железнодорожного, воздушного, водного, гужевого. В данной строке отражаются расходы за перевозку как внутри городов и населенных пунктов, так и за их пределы.
12. В разделе 8 "Трансферты и помощь" отражается информация о трансфертах и помощи.
В вопросе 8.1 приведен перечень трансфертов, переданных другим домашним хозяйствам.
Если помощь предоставлялась в натуральной форме, то в графе 1 производится оценка в тенге по рыночным ценам.
В связи с тем, что данный раздел имеет целью получение информации о видах и размерах оказываемой домохозяйством помощи, во избежание двойного счета в строке "прочие трансферты" не указываются купленные в подарок непродовольственные товары, учтенные в качестве подарка в 1 разделе Ежеквартального вопросника, а также продукты и напитки учтенные в 1 разделе Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003).

8.2-сұрақта үй шаруашылығының туыстарынан және достарынан алынған трансферттер тізбесі келтірілген. Мұнда Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігінің (индексі D 003) 3 - бөлімінде көрсетілген сыйға алынған тамақ өнімдері есепке алынбайды. Егер көмек заттай нысанда берілсе, 2 бағанда оның нарықтағы бағасы бойынша құны теңгемен жүргізіледі.
13. "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру" 9-бөлімінде үй шаруашылығының жерге қолжетімділігі туралы 9.1-сұрақ зерттелетін барлық үй шаруашылығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке меншігінде жер учаскесі болмаса, оны жалға алатын болса, онда оның жер учаскесіне қолжетімділігі бар деп саналады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді, ал "жоқ" деп жауап берген жағдайда 9.7-сұраққа көшу керек.
9.2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "жоқ" деп жауап берген жағдайда 9.4-сұраққа көшеді.
9.3-сұрақтың "Жер учаскесін пайдалануға байланысты өзге де шығыстар" жолына сонымен бірге саяжайды ұстауға (суландыру, жарықпен қамтамасыз ету, қорғау және т.б) кеткен шығыстар да кіреді.
9.4-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді жауаптың қандай болғанына қарамастан келесі сұраққа көшу жүзеге асырылады.
9.5-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. Жауаптың қандай болғанына қарамастан келесі сұраққа көшеді.
9.6-сұрақта 2-8 бағандарды есепке алу нақты көріністе жүргізіледі (килограмм немесе тоннада, гүлдерден басқа), бұл ретте жол бойынша біркелкі, ал 9, 10 бағандарда құндық (теңге) өлшем бірлігі сақталады.
зерттелетін тоқсандағы егінді жинау және өткізу туралы 2 - 8-бағанда өлшем бірліктер келтірілген: кг, тонна (теңгемен есептелетін гүлдерден басқа).
10-бағаннан басқа барлық бағандарда ақпарат зерттелінетін тоқсанға көрсетіледі, оларда бұрын жасалған дайындамалар есепке алынбайды.
9.7-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда 9.8-сұрақ қойылады, "жоқ" деп жауап берген жағдайда келесі бөлімге көшеді.
9.9-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда 9.10-сұрақ қойылады, "жоқ" деп жауап берген жағдайда келесі 9.11-сұраққа көшеді.
9.11 және 9.12-сұрақтарда ұдайы өндіруге және өсіруге арналған тек малдардың төлдерін және құстарды және араларды, сондай-ақ малдардың етке өткізілмейтін түрлерін бұл жұмысқа жегілетін жылқылар, есектер, қашырлар және тағы басқалар сату есепке алынады. 9.11-сұраққа "иә" деп жауап берген жағдайда 9.12-сұрақта сома қойылады. "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 9.13-сұраққа көшеді.

В вопросе 8.2 приведен перечень трансфертов, полученных домохозяйством от родственников и друзей. Здесь не учитываются продукты питания, полученные в подарок, которые отражаются в 3 разделе Дневника учета ежедневных расходов (индекс D 003). Если помощь предоставлялась в натуральной форме, то в графе 2 производится ее оценка в тенге по рыночным ценам.
13. В разделе 9 "Производство продукции растениеводства и животноводства" вопрос 9.1 о доступе домашнего хозяйства к земле задается всем обследуемым домохозяйствам. Если домохозяйство не имеет собственного участка земли, но арендует его, то оно имеет доступ к земле. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "нет" – переход к вопросу 9.7.
В вопросе 9.2 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "нет" – переход к вопросу 9.4.
В вопросе 9.3 в строку "прочие расходы, связанные с использованием земельного участка", также включаются расходы на содержание дачи (полив, освещение, охрана и другие).
В вопросе 9.4 выбирается и отмечается один вариант ответа. Независимо от ответа осуществляется переход к следующему вопросу.
В вопросе 9.5 выбирается и отмечается один вариант ответа. Независимо от ответа осуществляется переход к следующему вопросу.
В вопросе 9.6. в графах 2-8 учет ведется в натуральном выражении (килограмм или тоннах, кроме цветов), при этом соблюдается единая единица измерения по строке, а в графах 9, 10 – в стоимостном выражении (тенге).
Во всех графах кроме 10, информация отражается за обследуемый квартал, ранее сделанные заготовки в них не учитываются.
В вопросе 9.7 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "да" задается вопрос 9.8, при ответе "нет" осуществляется переход к вопросу 10.1.
В вопросе 9.9 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "да" задается вопрос 9.10, при ответе "нет" осуществляется переход к вопросу 9.11.
В вопросах 9.11 и 9.12 учитывается продажа только молодняка скота и птицы, которые предназначены для воспроизводства и доращивания; пчел; а также тех видов скота, которые не будут использоваться на мясо: это рабочие лошади, ослы, мулы и тому подобное. При ответе "да" на вопрос 9.11 проставляется сумма в вопросе 9.12. При ответе "нет" осуществляется переход к вопросу 9.13.

9.13-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
9.14-сұрақтың кестелерінде 2-7 бағандар заттай тұлғалауда, ал 8 және 9-бағандар құндық тұлғалауда толтырылады. 2-8 бағандарда есепті тоқсанға алынған мал шаруашылығы өнімдері көрсетіледі ал, 9-бағанда бұдан бұрын өндірілген мал шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен түсімдер сомасы көрсетіледі.
Ет өндірісі сойыс салмағында есепке алынады, сондықтан үй шаруашылықтары ересек малды немесе құсты тірі салмақта өткізген жағдайда мал басы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетін ішкі сайтында орналастырылған "Қазақстан Республикасында мал шаруашылығын дамытудың негізгі көрсеткіштері" жылдық бюллетенінде, ауылшаруашылығы бөлімінде, "Жұртшылық шаруашылықтарындағы союға өткізілген мал мен құстың сойыс салмағының шығуы" 5.3 кестесінде келтірілген қайта есептеу коэффициенттеріне сәйкес етке есептеледі.
Олар бойынша деректер 2 – 7 бағандарға енгізіледі. 8 және 9-бағандарында тірі малды сату құны көрсетіледі. Қосымша тағамдық ет өнімдері бұл жағдайда есепке алынбайды, өйткені ауыл шаруашылығы статистикасында қолданылатын әдістемеге сәйкес, тірі салмақта өткізілген мал тек етке ғана қайта саналады.
14. 10-бөлімде үй шаруашылықтарының сату үшін өндіретін тауарлары есепке алынады.
"Тамақ өнімдері" жолы толтыруға жатпайды, "сүт өнімдері" жолында: қаймақ, қатық, айран, қышқыл сүт өнімдері, йогурттар, қымыз, шұбат, сүт консервілері есепке алынады. Бұл жолға сүт қосылмайды, өйткені оны "Мал және өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру" 9-бөлімінің "Жаңа сауылған сүт" 9.14-сұрағының жолында есепке алынады.
"Жаңа пісірілген нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер" жолына нан, тандыр нан және нан-тоқаштың және кондитерлік өнімдердің барлық түрлері қосылады; "шұжықтар және басқа ет өнімдері" жолына – үй шұжықтары, қазы, шұжық, жая, қарта, сала (шпик), бұқтырма, ет консервілері; "басқа тамақ өнімдері" жолына – кептірілген жемістер, ауланған балықтар, саңырауқұлақтар және жоғарыдағы жолдарға қосылмаған басқа тамақ өнімдері.
Тұтыну тауарларын өндіру құны сатып алушының бағасымен (нарық бағасында) есепке алынады.
10.2-сұрақта "Сауда" жолында сүтті, етті, көкөністерді және басқа ауыл шаруашылық өнімдерін, сондай-ақ үй шаруашылығында дайындалған тамақтарды және сусындарды сатудан түскен кірісті қоса отырып, азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды сатудан түскен таза табыс есепке алынады.
"Білім беру саласындағы қызметтер" жолында үйретуші және өзге де білім беру қызметтері кіреді.
"Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер" жолына массаж, уколдар және басқалар жатады.
"Тұрғын үйді жалға беру" "Тұрғын үйді жалға беру" жолына үйді, сонымен қатар кісі тұрмайтын (өндіріс) жайларын: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен табысты қамтиды.

В вопросе 9.13 выбирается и отмечается один вариант.
В таблице к вопросу 9.14 графы 2-7 заполняются в натуральном выражении, графы 8 и 9 – в стоимостном выражении. В графах 2-8 отражается продукция животноводства, полученная за отчетный квартал, а в графе 9 указывается сумма, вырученная от продажи ранее произведенной продукции животноводства.
Производство мяса учитывается в убойном весе, поэтому в случаях, когда домохозяйства реализуют взрослый скот или птицу в живом виде, поголовье пересчитывается на мясо в соответствии с коэффициентами пересчета, приведенными в таблице "Выход убойной массы скота и птицы, реализованного на убой в живом весе в хозяйствах населения" размещенной на внутреннем сайте Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в разделе сельского хозяйства в годовом бюллетене "Основные показатели развития животноводства Республики Казахстан" в таблице 5.3.
Данные по ним заносятся в графы 2-7. В графах 8 и 9 указывается стоимость продажи живого скота. Субпродукты в таких случаях не учитываются, так как согласно методике, применяемой в статистике сельского хозяйства, реализованный в живом весе скот пересчитывается только на мясо.
14. В разделе 10 учитываются товары, производимые домашними хозяйствами для продажи.
Строка "продукты питания" не подлежит заполнению.
В строке "молочные продукты" учитываются: сметана, простокваша, кефир, кисломолочные продукты, йогурты, кумыс, шубат, молочные консервы. В данную строку не включается молоко, так как его учет ведется в разделе 9 "Производство продукции животноводства и растениеводства" по строке "Свежее молоко" вопроса 9.14.
В строку "хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия" включаются хлеб, лепешки и все виды хлебобулочных и кондитерских изделий; в строку "колбасы, изделия из мяса" - домашние колбасы, казы, шужук, жая, карта, сало (шпик), тушенка, мясные консервы; в строку "другие продукты" - сухофрукты, улов рыбы, грибы и другие продукты питания, не включенные в вышестоящие строки.
Стоимость произведенных потребительских товаров учитывается в ценах покупателя (в рыночных ценах).
В вопросе 10.2 в строке "торговля" учитываются услуги от перепродажи непродовольственных и продовольственных товаров, включая чистую прибыль, получаемую перекупщиками молока, мяса, овощей и другой сельхозпродукции, а также от продажи пищи и напитков, изготовленных в домашних хозяйствах.
В строку "Услуги в области образования" входят репетиторство и прочие образовательные услуги.
В строку "Услуги в области здравоохранения" входят массаж, уколы и другие.
Строка "Сдача в аренду жилья" включает в себя прибыль и затраты для оказания услуг от сдачи в аренду жилья, а также нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений.

15. 11-бөлімде ағымдағы тоқсанға үй шаруашылығының әрбір мүшелерінің табыстары туралы ақпарат көрсетіледі. Үй шаруашылығы құрамын бақылау карточкасынан (индексі D 008) 15 жастағыда және одан үлкен, соның ішінде уақытша кеткендер 33, 36, 37, 39 кодтарымен және уақытша келгендер 43, 46, 47 және 49-кодтарымен сұралынады.
Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыстарда "Тауарлар мен қызметтерді өндіру" бөлімінің 10.1-сұрағының 2 және 3-бағандарында көрсетілген меншікті өндірісінің өнімдерін сатудан түскен табыстар есепке алынады.
"Мал және өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру" 9-бөлімінен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен табыс та өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа жатады.
"Атаулы әлеуметтік көмек" жолында облыстарда, (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) ұсынған мемлекеттің ақшалай түрдегі төлемі есепке алынады.
"Тұрғын үйлік көмек" жолында мемлекеттің, ақшалай төлем немесе аз қамтылған отбасылардың дербес шоттарына аударылған ақшалай қаржылар түрінде, осы мақсатқа арналған шығыстардың белгіленген шекті ұйғарымды үлесінен асатын коммуналдық қызметтерге кеткен шығыстар көрсетіледі.
"Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар" жолында, бала 1 жасқа толық толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты тағайындалатын және төленетiн, 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған, сонымен қатар облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген табысы азық-түлік қоржыны құнынан төмен, аз қамтылған отбасыларға ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақылар есепке алынады.
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы № 126 Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының үш түрі қарастырылған:
мүгедектiгi бойынша;
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша;
жасына байланысты.
Мүгедектігі бойынша жәрдемақы мөлшері (Заңның 12-бабы) мүгедектер санаты және мүгедектер тобына байланысты күнкөрістің ең төменгі деңгейінің шамасына (бұдан әрі - КЕТДШ) 2015 жылғы 1 шілдеден бастап (0,98-тен 1,78 КЕТДШ) сүйене отырып анықталған.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша (Заңның 16-бабы) 2015 жылғы 1 шілдеден бастап отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелерiне 1,69 КЕТДШ мөлшерінде тағайындалады.
Ата-анасының екеуінен де айырылған жағдайда балаларға (тас жетімдерге) 2015 жылғы 1 шілдеден бастап жәрдемақы әр балаға 1,18 КЕТДШ басқа еңбекке жарамсыз отбасы мүшелеріне – 0,54 ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде, бірақ барлық еңбекке жарамсыз отбасы мүшелеріне шаққанда 2,56 КЕТДШ аспайтын мөлшерде тағайындалады.
Қызметтік мiндеттерiн атқару немесе әскери қызметтен өту кезiнде қаза тапқан немесе жаралану, контузия, мертiгу, науқастануы салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң отбасы мүшелерiне жәрдемақының мөлшерi отбасының еңбекке жарамсыз 2014 жылғы 1 сәуірден бастап әрбiр мүшесiне 0,25 КЕТДШ деңгейiне, бiрақ отбасының барлық мүшелерiне 2,56 КЕТДШ аспайтын мөлшерде көбейтiледi.

15. В разделе 11 отражается информация о доходах каждого члена домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше за текущий квартал. В том числе опрашиваются лица временно выбывшие, с кодами 33, 36, 37, 39 и временно прибывшие с кодами 43, 46, 47, 49 из Контрольной карточки состава домашнего хозяйства (индекс D 008).
В доходе от самостоятельной занятости учитываются доходы от продажи продукции собственного производства раздела "Производство товаров и услуг", указанные в вопросе 10.1 графах 2 и 3.
Доход от продажи сельхозпродукции из раздела 9 "Производство продукции растениеводства и животноводства" также относится к доходу от самостоятельной занятости.
В строке "адресная социальная помощь" учитывается выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В строке "жилищная помощь" указывается помощь, предоставляемая государством, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы на коммунальные услуги которых превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
В строке "государственные пособия семьям, имеющим детей" учитываются пособия, предоставляемые государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие воспитывающему ребенка – инвалида, а также пособие малообеспеченным семьям с месячным среднедушевым доходом ниже продовольственной корзины, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" от 16 июня 1997 года № 126 (далее – Закон) предусмотрены три вида государственных социальных пособий:
по инвалидности;
по случаю потери кормильца;
по возрасту.
Размеры пособий по инвалидности (статьи 12 Закона) определены исходя из величины прожиточного минимума (далее – ПМ) назначаются в зависимости от категории инвалидов и группы инвалидности (от 0,98 до 1,78 ПМ с 1 июля 2015 года).
Максимальный размер пособия по случаю потери кормильца (статья 16 Закона) назначается в размере 1,69 ПМ (с 1 июля 2015 года) на всех нетрудоспособных членов его семьи.
В случае потери обоих родителей детям (круглым сиротам) пособие назначается в размере 1,18 ПМ (с 1 июля 2015 года) на каждого ребенка, остальным нетрудоспособным членам семьи - в размере 0,54 ПМ, но не более 2,56 ПМ на всех нетрудоспособных членов семьи.
Членам семей военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, погибших или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы, размер пособия увеличивается на 0,25 ПМ на каждого нетрудоспособного члена семьи, но не более 2,56 ПМ (с 1 июля 2015 года) на всех членов семьи.

Жасына байланысты әлеуметтік жәрдемақының мөлшері 0,52 КЕТДШ (Заңның 18-бабы) құрайды.
Зейнетақы мен КЕТДШ мөлшері тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын бекітіледі.
Егер интервьюерде бұл зейнетақы немесе жәрдемақының төлем мөлшері бойынша күмән туса, әдепті түрде респонденттің зейнетақы куәлігінде қандай түрі көрсетілгеніне қызығушылық танытуы керек.
"Зейнетақы" жолына жасы бойынша азаматтық, сонымен қатар зейнеткерлердің әлеуетті құрылымдары зейнеткерлердің алатын сомасы қосылады. Зейнетақылар бойынша деректер міндетті түрде ең төменгі зейнетақы мөлшерімен салыстыру керек.
Заңға сәйкес жасына байланысты жәрдемақы азаматтарға зейнетақы төлемдерiне құқығы болмаған жағдайда белгiленген жасқа жеткен кезде Орталықтан, жинақтаушы Зейнетақы қорларынан тағайындалады. Осыған байланысты, олар бойынша деректерді "мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға" енгізу керек.
Егер зейнеткер банктегі дербес шот арқылы зейнетақыны алса, бірақ бұл қаржы шығыс бөлігінде пайдаланылмаған болса, оны міндетті түрде табыстарда көрсетуі керек. Ақша шоттан алынған жағдайда, онда екі рет есептемеу үшін, олар тек шығыс бөлігінде көрсетіледі.
"Арнайы мемлекеттік жәрдемақы" жолында келесі арнайы мемлекеттік жәрдемақы түрлері қамтылады:
- Ұлы Отан соғысының қатысушыларына;
- Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне;
- Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
- Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
- Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң ата-аналарына және екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерiне;
- Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
- бейбiт уақытта әскери қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
- қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына;
- Чернобыль АЭС-дағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлеріндегi және басқа да апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына;
- сәулелену аурулары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль атом электр станциясындағы апат және басқа да радиациялық апаттар, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде болған авариялар және ядролық сынақтар әсерiне белгiленген тәртiпке байланысты болған азаматтардың отбасыларына;
- қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелi (ерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын әрекет жасаушылардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына" белгiсiмен марапатталған азаматтардың, жалпы сырқаттанудың, еңбекте мертiгудiң және басқа да себептердiң (құқыққа қарсыларын қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылғандардың екiншi рет некеге отырмаған әйелiне (ерiне);
- Кеңес Одағының Батырларына, үш дәрежелi Даңқ ордендерiнiң иегерлерiне, "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметтi атағына ие болған адамдарға;
- Ұлы Отан соғысына қатысқандардың ішінен Социалистік Еңбек Батырларына;
- Социалистiк Еңбек Батырлары, үш дәрежелi Еңбек Даңқы ордендерiнiң иегерлерiне;

Размер социального пособия по возрасту (статья 18 Закона) составляет 0,52 ПМ.
Минимальный размер пенсии и величина ПМ устанавливаются ежегодно законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Если по размеру выплат у интервьюера вызывает сомнение пенсия это или пособие, тактично поинтересоваться у респондента, какой вид указан в его пенсионном удостоверении.
В строку "пенсия" включаются суммы, получаемые пенсионерами по возрасту: как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур. Данные по пенсиям сопоставляются с минимальным размером пенсий.
В соответствии с Законом пособие по возрасту назначается гражданам при отсутствии права на пенсионные выплаты из Центра накопительных пенсионных фондов при достижении ими пенсионного возраста. В этой связи, данные по ним включаются в "государственное социальное пособие".
В случаях, когда пенсионер получает пенсию посредством лицевого счета в банке, сумма отражается в доходах, даже если в расходной части эти средства не используются. Когда деньги снимаются со счета, то во избежание двойного счета, они находят отражение только в расходной части.
В строку "специальное государственное пособие" включаются следующие виды специальных государственных пособий:
- участникам Великой Отечественной войны;
- инвалидам Великой Отечественной войны;
- лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
- лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны;
- вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак;
- семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
- семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
- семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей;
- семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения;
- семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
- женам (мужьям) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак;
- Героям Советского Союза, кавалерам орденов Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
- Героям Социалистического Труда из числа участников Великой Отечественной войны;
- Героям Социалистического Труда, кавалерам орденов Трудовой Славы трех степеней;

- Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға;
- 1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылардың, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшiру аймағынан қоныс аударылғандардың (өз еркiмен кеткендердiң) және Қазақстан Республикасына қоныстанғандардың қатарындағы адамдарға;
- I, II, III топтағы мүгедектерге;
- он алты жасқа дейiнгi мүгедек балаларға;
- бiрiншi, екiншi, үшiншi топтағы мүгедек балаларға;
- "Алтын алқамен", "Күмiс алқамен" марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелi "Ана даңқы" ордендерiмен марапатталған көп балалы аналарға;
- бiрге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның iшiнде кәмелеттiк жасқа толғаннан кейiн олар оқу орнын бiтiретiн уақытқа дейiн (көп дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейiн) орта, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiм беретiн ұйымдарда, жоғары оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын балалары бар көп балалы отбасыларға;
- саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, мүгедек болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға;
- Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi үшiн зейнетақы тағайындалған адамдарға.
"Әлеуметтік көмектің басқа түрлері" жолына келесі төлемдер есепке алынады:
- үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету;
- азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы;
- экологиялық апат аймағында тұрып жатқандарына байланысты біржолғы өтемақылар;
- саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақы.
"Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер" жолында жергілікті бюджеттен жұмыс орны бойынша және басқа қаржы көздерінен (әкімдіктерден, ардагерлер кеңесінен және басқа) бір жолғы төлемдер көрсетіледі.
"Жылжымайтын мүліктен түскен табысқа" үйді, пәтерді, саяжайды және жер телімдерін сатудан түскен табыстар, саяжайды бұзудан және басқа төлемдер кіреді.
"Жеке және үй мүлкін сатудан түскен табыстарға" көлік құралдарын, киім-кешекті, зергерлік бұйымдар мен өзгелерді сатудан түскен табыс есепке алынады.
"Жеке меншіктен түскен табыс" жолында бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай салымдар бойынша пайыздар, авторлық гонорарлар ескеріледі;
"Дотациялар мен жеңілдіктер" жолында үй шаруашылықтарының дотациялар және жеңілдіктер алған белгілі сомасы көрсетіледі:
- тамақтануға (толық немесе ішінара)
- қоғамдық көлікке арналған жолақыға
- автокөлікте, қалааралық, теміржол, әуе, теңіз және өзен жолаушылар көлігіне арналған жолақыға
- демалыс үйлеріне, санаторийлерге, демалыс лагерлеріне балалар үшін жолдамаларға
- дәрі-дәрмектерге
- тісті протездеуді қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетуге
- мектепке дейінгі мекемелерде балаларды ұстауға, балаларды оқытуға
- кәсіптік білім алуға
- мәдени-спорттық іс-шараларға
- тұрғын үйге, отынға ақы төлеуге үшін
- мал, жемшөп сатып алуға
- арнаулы киімге, киіндіруге
- дотациялар және жеңілдіктердің басқа да түрлері

- лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, не награжденным государственными наградами, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
- лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомная электростанция в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
- инвалидам первой, второй, третьей группы групп;
- детям-инвалидам до шестнадцати лет;
- детям-инвалидам первой, второй, третьей группы;
- многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Kүмic алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
- многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
- жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
- лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан.
В строке "другие виды трансфертов от государства" учитываются следующие выплаты:
- материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
- пособие на погребение граждан;
- единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия;
- денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
По строке "социальные трансферты в натуральной форме" указываются единовременные выплаты по месту работы из местных бюджетов и других источников финансирования (акиматов, советов ветеранов и прочее).
В "доход от продажи недвижимости" включается доход от продажи дома, квартиры, дачи и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
По строке "доход от продажи личного и домашнего имущества" учитывается доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
В строке "доход от собственности" учитываются дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары.
В строке "Дотации и льготы" указывается примерная сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок на:
- питание (полностью или частично);
- проезд в общественном транспорте;
- проезд автомобильным междугородним, железнодорожным, воздушным, морским и речным пассажирским транспортом;
- путевки в дома отдыха, санатории, лагеря отдыха для детей;
- лекарства;
- медицинское обслуживание, включая зубное протезирование;
- содержание детей в дошкольных учреждениях, на обучение детей;
- профессиональное обучение;
- культурно-спортивные мероприятия;
- оплату жилья, топлива;
- приобретение скота, кормов;
- форменную одежду, обмундирование;
- другие виды дотаций и льгот.

16. Пікіртерімді бітірген соң, барысында қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сұрақнаманы тағы да бір рет қарап шығу қажет және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс білдіру керек. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығуы керек және егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына баруы керек (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтау керек.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика
министрлігінің Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
5-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысан коды 1644102
D 005
Тоқсандық
Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы
Есепті кезең
тоқсан
жыл
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
__________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды*
3. Елді мекен типінің коды (қала - 1, ауыл - 2)
4. Үй шаруашылығының коды
5. Пікіртерімді жүргізуге уәкілетті тұлғаның коды (бұдан әрі -интервьюер)
Басталуы
күні
айы
жылы
Аақталуы
күні
айы
жылы
______________________________
* Әкімшілік-аумақтық обьектілер жіктеуіші ҚР МҚ 11-2009
1. Шығыстар
1.1 Киімге, маталарға шығыстар
Тоқсанның 1-ші айы
Тоқсанның 2-ші айы
Тоқсанның 3-ші айы
тауарлардың атауы
сома (теңге)
тауарлардың атауы
сома (теңге)
тауарлардың атауы
сома (теңге)
1.2 Аяқкиімге шығыстар
Тоқсанның 1-ші айы
Тоқсанның 2-ші айы
Тоқсанның 3-ші айы
тауарлардың атауы
сома (теңге)
тауарлардың атауы
сома (теңге)
тауарлардың атауы
сома (теңге)
1.3 Үй тұрмысындағы заттарға, тұрмыстық техникаға, жиһазға және басқа да тауарларға шығыстар
Тоқсанның 1-ші айы
Тоқсанның 2-ші айы
Тоқсанның 3-ші айы
тауарлардың атауы
сома (теңге)
тауарлардың атауы
сома (теңге)
тауарлардың атауы
сома (теңге)
1.4 Тұрғын үй-коммуналдық қызметтеріне және жанармайға
шығыстар
Тауарлардың және қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Суық су
Ыстық су
Лифт
Кәріз
Қоқысты жинау
Электр энергиясы
Орталықтан жылыту
Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ
Сұйытылған газ үшін төлем
Тұрғын жайларды жылытуға арналған сұйық отын
Тұрғын жайларға жарық беруге арналған сұйық отын
Тас көмір
Ағаш
Шымтезек
Қатты отынның өзге де түрлері
Домофон
Тұрғын үй үшін нақты жалгерлік төлем
Тұрғын үймен байланысты басқа да қызметтер (КСК төлемдері, ғимаратты жөндеу және ұстау бойынша жинақтар және басқалар)
1.5 Байланыс қызметтеріне шығыстар
Қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Почта қызметтері (почта маркаларын сатып алуын қоса, сәлемдемелерді, бандерольдарды, хаттарды жіберу)
Телефон үшін абоненттік төлем (телефонмен сөйлескені үшін мерзімді төлемді қоса)
Қалааралық қоңырау шалу (республика ішінде)
Халықаралық қоңырау шалу (республика шегінен тыс)
Телеграмма
Интернет байланыс
Радионүкте
Кабельдік телевизия қызметтері
Ұялы байланыс қызметтері
Жер серігі телевизиясы қызметтері
Телефон орнату

16. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет, не пропущены ли какие-либо вопросы, и в обязательном порядке благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все же обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 5
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах(нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов
Код статистической формы 1644102
D 005
Квартальная
Отчетный период
Квартал
год
1. Наименование территории (населенного пункта)
_____________________________
2. Код населенного пункта по КАТО
3. Код типа населенного пункта (1-город, 2-село)
4. Код домохозяйства
5. Код лица, уполномоченного на проведение опроса (далее-интервьюер)
Начало число
месяц
год
Окончание число
месяц
год
1. Расходы
1.1 Расходы на одежду, ткани
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
наименование товаров
сумма (тенге)
наименование товаров
сумма (тенге)
наименование товаров
сумма (тенге)
1.2 Расходы на обувь
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
наименование товаров
сумма (тенге)
наименование товаров
сумма (тенге)
наименование товаров
сумма (тенге)
1.3 Расходы на предметы домашнего обихода, бытовую технику, мебель и другие товары1
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
наименование товаров
сумма (тенге)
наименование товаров
сумма (тенге)
наименование товаров
сумма (тенге)
____________________________
1В данном разделе не забудьте записать расходы на ткани, меха, кожу, головные уборы,
перчатки, галстуки, ремни, краски, обои, цемент, одеяло, подушки, постельное белье,
скатерти, спички, электрические батарейки, электрические лампы, газеты, журналы,
средства для мытья посуды, тряпочки и губки для мытья посуды, средства для чистки ванн
и раковин, отбеливатели, мыло хозяйственное, стиральный порошок, шампунь, крем для лица
и рук, дезодорант, предметы для бритья, зубную пасту, щетку зубную, мыло туалетное,
мыло детское, губную помаду, туалетную воду, краску для волос, туалетную бумагу,
прокладки, подгузники, другие товары личной гигиены, фармацевтическую продукцию
(медикаменты), лечебное оборудование и аппараты (очки, костыли и другое), шприцы, бинты
медицинские, гвозди, веники, щетки, лодки, моторы, паруса и другие товары для отдыха
вне помещений, CD, DVD диски, диски для записи, прочие записывающие материалы, игры,
игрушки, тренажеры, лыжи, мячи, палатки, ракетки, удочки, мангал, цветы и растения,
домашние животные и корм для них, ювелирные изделия, часы, сумки, чемоданы, рюкзаки,
кошельки, бумажники, детские коляски, зонты и другие.
1.4 Расходы на жилищно-коммунальные услуги и топливо
Наименование товаров и услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Холодная вода
Горячая вода
Лифт
Канализация
Сбор мусора
Электроэнергия
Центральное отопление
Газ, транспортируемый по распределительным сетям
Оплата за сжиженный газ
Жидкое топливо для отопления жилых помещений
Жидкое топливо для освещения жилых помещений
Уголь каменный
Дрова
Торф
Прочие виды твердого топлива
Домофон
Фактическая арендная плата за жилье
Другие услуги, связанные с жилыми помещениями (платежи КСК, сборы по содержанию и ремонту здания и другие)
1.5 Расходы на услуги связи
Наименование услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Почтовые услуги (отправка посылок, бандеролей, писем, включая покупку почтовых марок)
Абонентская плата за телефон (включая повременную плату за телефонные разговоры)
Междугородний звонок (внутри республики)
Международный звонок (за пределы республики)
Телеграмма
Интернет связь
Радиоточка
Услуги кабельного телевидения
Услуги сотовой связи
Услуги спутникового телевидения
Установка телефона

1.6 Білім берумен байланысты шығыстар
Тауарлардың және қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Мектепке дейінгі балалар мекемесінің қызметтері
Мектепке дайындау үшін дамыту орталықтарына төлем
Бастауыш білім үшін төлем
Жалпы орта
Кәсіптік орта
Жоғары білім
Студенттерге (оқушыларға) арналған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Оқушылар үшін бейресми шығыстар (мұғалімдерге сыйлықтар және сыныптың қорына алымдар)
Студенттер үшін бейресми шығыстар
Ересектерге арналған білім
1.7 Денсаулық сақтаумен байланысты шығыстар
Тауарлардың және қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Амбулаториядағы дәрігер-мамандардың қызметтері
Дәрігерге алғашқы қаралу
Стоматологиялық қызметтер
Медициналық лабораториялардың қызметтері (қан, зәр, УЗИ анализі және басқа)
Медбикелер мен акушерлердің қызметі
Мамандандырылған парамедициналық қызметтері (инемен емдеу, физиологиялық емдеу, дәстүрлі медицина саласындағы дәрігерлер)
Санаторийлер қызметтері
Стационарлардағы жалпы бейіндегі дәрігерлердің қызметтері
Реабилитациялық орталықтардың қызметтері
Күндізгі стационарда емделу
Стационарлардағы дәрігер-мамандардың қызметтері
Денсаулық сақтауға бейресми шығыстар (сыйлықтар, гүлдер және басқа)
1.8 Жеке және өзге де қызметтерге шығыстар
Қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Тігу
Киімдерді жуу және өңдеу
Химиялық тазалау және бояу
Киім жөндеу
Аяқкиімдерді жөндеу және жалға беру
Жиһазды жөндеу
Тоңазытқыштарды жөндеу
Кір жуатын машиналарды жөндеу
Теле және радио аппаратураларын жөндеу
Техникалық қызмет көрсету және ақпаратты өңдеуге арналған жабдықтарды жөндеу
Өзге де тұрмыстық керек-жарақтарды жөндеу
Сағат жөндеу
Тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қызметтер (түсқағаз, кафель және басқа да жұмыстар)
Пластикалық терезелерді орнату
Металл есіктерді, терезе торларын орнату
Есептеуіштерді орнату
Кілттерді дайындау
Жеке көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Автотұрақты жалға алу
Сақтандыру
Құқықтық қызметтер
Бланкілер мен құжаттардың көшірмесін алу
Төлемдерді өткізу үшін төлемақы (сонымен қатар коммуналдық қызметтер бойынша)
Ақша аударымдары
Қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Фотографтардың қызметтері
Фотосуреттердi басып шығару
DVD дискілерін жалға алу
Ерлердің шашын қию
Әйелдер залындағы сәнді шаш үлгісі
Шаштараздар мен сұлулық салондарының өзге де қызметтері
Моншалар, сауна
Спорт кешендерінің қызметтері (бассейн, тренажер залы, боулинг және басқа)
Ойын-сауық паркі
Кинотеатрлардың қызметтері
Театрлардың қызметтері
Концерт залдарының қызметтері
Цирк қызметтері
Мұражайлар және көрмелер қызметтері
Кешенді демалыстарды ұйымдастыру
Мейрамхана, дәмхана және осыған ұқсас орындар
Қонақ үй қызметтері
Репетиторлардың қызметтері
Мектептен тыс сабақтар
Музыка үйрену жөніндегі сабақтар
Автомобильдерді жүргізу сабақтары
Келетiн күтушiлер қызметтері
Үй шаруашылықтары жануарларының күтімі бойынша қызметтер
Салт-жоралық қызметтер
Басқа да қызмет түрлері

1.6 Расходы, связанные с образованием
Наименование товаров и услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Услуги детских дошкольных учреждений
Плата за центры развития, по подготовке к школе
Плата за начальное образование
Общее среднее
Профессиональное среднее
Высшее образование
Плата за наем жилья для студентов (учащихся)
Неформальные расходы для школьников (подарки учителям и сборы в фонд класса)
Неформальные расходы для студентов
Образование для взрослых
1.7 Расходы, связанные со здравоохранением
Наименование товаров и услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Услуги врачей-специалистов в амбулаториях
Первичный прием к врачу
Стоматологические услуги
Услуги медицинских лабораторий (анализ крови, мочи, УЗИ и другое)
Услуги медицинских сестер и акушерок
Специализированные парамедицинские услуги (иглотерапевты, физиолечение, врачи в области традиционной медицины)
Услуги санаториев
Услуги врачей общего профиля в стационарах
Услуги реабилитационных центров
Лечение в дневном стационаре
Услуги врачей-специалистов в стационарах
Неформальные расходы на здравоохранение (подарки, цветы и другое)
1.8 Расходы на индивидуальные и прочие услуги
Наименование услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Пошив
Стирка и обработка белья
Химчистка и крашение
Ремонт одежды
Ремонт и прокат обуви
Ремонт мебели
Ремонт холодильников
Ремонт стиральных машин
Ремонт теле- и радиоаппаратуры
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для обработки информации
Прочий ремонт бытовых приборов
Ремонт часов
Услуги по обслуживанию и ремонту жилых помещений (выполнение обойных работ, облицовка кафелем и другое)
Установка пластиковых окон
Установка металлических дверей, решеток
Установка счетчиков
Изготовление ключей
Техническое обслуживание и ремонт личных транспортных средств
Аренда автостоянок
Страхование
Правовые услуги
Копирование бланков и документов
Оплата за проведение платежей (в том числе по коммунальным услугам)
Денежные переводы
Услуги фотографов
Печать фотографий
Прокат DVD дисков
Стрижка мужская
Прическа модельная в женском зале
Прочие услуги парикмахерских и салонов красоты
Бани, сауны
Услуги спортивных комплексов (бассейн, тренажерный зал, боулинг и другое)
Парки развлечений
Услуги кинотеатров
Услуги театров
Услуги концертных залов
Услуги цирков
Услуги музеев и выставок
Организация комплексного отдыха
Рестораны, кафе и аналогичные заведения
Гостиничное обслуживание
Услуги репетиторов
Внешкольные занятия
Занятия по обучению музыке
Уроки вождения автомобилей
Услуги приходящих нянь
Услуги по уходу за домашними животными
Ритуальные услуги
Другие виды услуг

1.9 Көлік қызметтеріне шығыстар
Қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Жолаушылар темір жол көлігі
Темір жол көлігімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Темір жол көлігімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Ішкі қалалық қатынастарда автобуспен жол жүру
Автобус көлігімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Автобус көлігімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Такси
Алыс қашықтыққа қатынайтын жолаушылардың автомобиль көлігі
Ұшақ
Студенттер үшін әуебилеттерінің шығысы
Теңіз және ішкі су жолаушылар көлігі
Жиһаздарды, жүктерді тасымалдау (ірі заттарды, ауыл шаруашылығы өнімдерін, құрылыс материалдарын және тағы басқаларды тасымалдау)
Трамвай, троллейбус
Метро
Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге студенттердің жолақысы
1.10 Басқа шығыстар
Тауарлардың және қызметтердің атауы
Сома (теңге)
тоқсанның 1-ші айы
тоқсанның 2-ші айы
тоқсанның 3-ші айы
Мүлікке салық
Жер салығы
Көлік құралдарына салық
Бюджетке өзге де төлемдер
Кредитті өтеу, қарызды қайтару
Материалдық көмек ақшалай түрде
Өзі өндірген тамақ өнімдері түріндегі көмек
Өзге трансферттер
Бұдан бұрын аталмаған өзге де шығыстар
2. Өсімдік шаруашылығының өнімдерін өндіру
Дақылдардың атауы
Өлшем бірлігі (кг, центнер және басқалар)
Бір тоқсанда қанша өнім жинадыңыз?
Соның ішінде
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнім сатылды (теңге)
Бұрын өндірілген
өнім
сатылды
(теңге)
үй шаруашылы-ғында тұтынылды
сыйға берілді
мал мен құс азығына қолданды
өңделді
сатылды
шығындар
Тоқсанның 1-ші айы
Тоқсанның 2-ші айы
Тоқсанның 3-ші айы
3. Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру
Өнімнің атауы
Өлшем бірлігі (кг, центнер және басқалар)
Бір тоқсанда қанша өнім жинадыңыз?
Соның ішінде
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнім сатылды (теңге)
Бұрын өндірілген
өнім сатылды
(теңге)
үй шаруашылы-ғында тұтынылды
сыйға берілді
өңделді
сатылды
шығындар
Тоқсанның 1-ші айы
Тоқсанның 2-ші айы
Тоқсанның 3-ші айы
4. Тауарларды өндіру
(қайта өндеу нәтижесінде алынған)
Тоқсанның 1-ші айы
Тауарлардың атауы
Өндірілген өнімнің құны (теңге)
Оның ішінде сатылғаны (теңге)
Бұрын өндірілген өнім сатылды (теңге)
Өнімді өңдіруге шығындарды бағалап көріңізші
(теңге)
Азық-түлік тауарлары
х
х
х
х
мал майы
сүт өнімдері
ірімшік және сүзбе
нан
тоқаш және ұннан дайындалатын кондитер өнімдері
шұжық, ет өнімдері
өсімдік майы
жүзімнен және басқа да жемістерден дайындалған
шарап
консервіленген жемістер мен жидектер
консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер
тосап, джем және повидло
ұн
жармалар
басқа да азық-түліктер
Тоқыма және тігін бұйымдары
Сүрек және сүректен жасалған бұйымдар
Құрылыс материалдары
Өзге де азық-түлік емес тауарлар
Тоқсанның 2-ші айы
Тауарлардың атауы
Өндірілген өнімнің құны (теңге)
Оның ішінде сатылғаны (теңге)
Бұрын өндірілген өнім сатылды (теңге)
Өнімді өңдіруге шығындарды бағалап көріңізші
(теңге)
Азық-түлік тауарлары
х
х
х
х
мал майы
сүт өнімдері
ірімшік және сүзбе
нан
тоқаш және ұннан дайындалатын кондитер өнімдері
шұжық, ет өнімдері
өсімдік майы
жүзімнен және басқа да жемістерден дайындалған
шарап
консервіленген жемістер мен жидектер
консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер
тосап, джем және повидло
ұн
жармалар
басқа да азық-түліктер
Тоқыма және тігін бұйымдары
Сүрек және сүректен жасалған бұйымдар
Құрылыс материалдары
Өзге де азық-түлік емес тауарлар
Тоқсанның 3-ші айы
Тауарлардың атауы
Өндірілген өнімнің құны (теңге)
Оның ішінде сатылғаны (теңге)
Бұрын өндірілген өнім сатылды (теңге)
Өнімді өңдіруге шығындарды бағалап көріңізші
(теңге)
Азық-түлік тауарлары
х
х
х
х
мал майы
сүт өнімдері
ірімшік және сүзбе
нан
тоқаш және ұннан дайындалатын кондитер өнімдері
шұжық, ет өнімдері
өсімдік майы
жүзімнен және басқа да жемістерден дайындалған
шарап
консервіленген жемістер мен жидектер
консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер
тосап, джем және повидло
ұн
жармалар
басқа да азық-түліктер
Тоқыма және тігін бұйымдары
Сүрек және сүректен жасалған бұйымдар
Құрылыс материалдары
Өзге де азық-түлік емес тауарлар

1.9 Расходы на транспортные услуги
Наименование услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Железнодорожный пассажирский транспорт
Проезд для школьников железнодорожным транспортом
Проезд для студентов железнодорожным транспортом
Поездка автобусом внутригородского сообщения
Проезд для школьников автобусным транспортом
Проезд для студентов автобусным транспортом
Такси
Автомобильный пассажирский транспорт на дальние расстояния
Самолет
Расходы на авиабилет для студентов
Морской и внутренний водный пассажирский транспорт
Перевозка мебели, грузов (для перевозки вещей, сельскохозяйственной продукции, строительных материалов и другое)
Трамвай, троллейбус
Метро
Проезд для школьников другими видами транспорта
Проезд для студентов другими видами транспорта
1.10 Другие расходы
Наименование товаров и услуг
Сумма (тенге)
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
Налог на имущество
Земельный налог
Налог на транспортные средства
Прочие платежи в бюджет
Погашение кредита, возврат долгов
Материальная помощь в денежной форме
Помощь в виде продуктов питания собственного производства
Прочие трансферты
Прочие, не упомянутые ранее расходы
2. Производство продукции растениеводства
Наименование культуры
Единица измерения (кг, центнеры и другие)
Сколько собрали урожая за квартал?
Из него
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домохозяйстве
подарили
использовали на корм скоту и птице
переработали
продали
потери
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
3. Производство продукции животноводства
Наименование продукта
Единица измерения (кг, центнеры и другие)
Сколько получили продукции за квартал?
Из нее
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домохозяйстве
подарили
переработали
продали
потери
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
4. Производство товаров
(полученных в результате переработки)
1-й месяц квартала
Наименование товаров
Стоимость произведенной продукции (тенге)
Из нее продано на сумму (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
Оцените, пожалуйста, затраты на производство продукции (тенге)
Продукты питания
х
х
х
х
масло животное
молочные продукты
сыр и творог
хлеб
булочные и мучные кондитерские изделия
колбасы, изделия из мяса
масло растительное
вино из винограда и других плодов
фрукты и ягоды консервированные
овощи консервированные или переработанные
варенье, джем и повидло
мука
крупы
другие продукты
Текстильные и швейные изделия
Древесина и изделия из древесины
Строительные материалы
Прочие непродовольственные товары
2-й месяц квартала
Наименование товаров
Стоимость произведенной продукции (тенге)
Из нее продано на сумму (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
Оцените, пожалуйста, затраты на производство продукции
(тенге)
Продукты питания
х
х
х
х
масло животное
молочные продукты
сыр и творог
хлеб
булочные и мучные кондитерские изделия
колбасы, изделия из мяса
масло растительное
вино из винограда и других плодов
фрукты и ягоды консервированные
овощи консервированные или переработанные
варенье, джем и повидло
мука
крупы
другие продукты
Текстильные и швейные изделия
Древесина и изделия из древесины
Строительные материалы
Прочие непродовольственные товары
3-й месяц квартала
Наименование товаров
Стоимость произведенной продукции (тенге)
Из нее продано на сумму (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
Оцените, пожалуйста, затраты на производство продукции (тенге)
Продукты питания
х
х
х
х
масло животное
молочные продукты
сыр и творог
хлеб
булочные и мучные кондитерские изделия
колбасы, изделия из мяса
масло растительное
вино из винограда и других плодов
фрукты и ягоды консервированные
овощи консервированные или переработанные
варенье, джем и повидло
мука
крупы
другие продукты
Текстильные и швейные изделия
Древесина и изделия из древесины
Строительные материалы
Прочие непродовольственные товары

5. Үй шаруашылығы мүшелерімен қызметтерді ұсыну
Қызметтердің атауы
Тоқсанның 1-ші айы
Тоқсанның 2-ші айы
Тоқсанның 3-ші айы
сома (теңге)
қызметтерді көрсету үшін шығындарды бағалап көріңізші (теңге)
сома (теңге)
қызметтерді көрсету үшін шығындарды бағалап көріңізші (теңге)
сома (теңге)
қызметтерді көрсету үшін шығындарды бағалап көріңізші (теңге)
Көлік қызметтері
Құрылыс, жөндеу-құрылыс қызметтері
Сауда
Киім мен аяқ киім тігу және оны жөндеу
Фотосуреттер дайындау
Шаштараздар мен сұлулық салондары
Жеке қызметтердің басқа түрлері
Тұрмыс құралдары мен метал заттарды жөндеу
Білім беру саласындағы қызметтер
Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер
Тұрғын үйді жалға беру
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
Жеке көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Өзге де қызметтер
6. Табыстар
Тоқсанның 1-ші айы
Табыстар түрлері (теңге)
Үй шаруашылығы мүшесінің аты
Жалдану бойынша жұмыстан түсетін табыс
Өз бетінше жұмыспен қамтудан түсетін табыс
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы өнімін сатудан түсетін табыс
Жасы бойынша зейнетақылар
Стипендиялар
Атаулы әлеуметтік көмек
Тұрғын үй көмегі
Балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
Мемлекет беретін трансферттердің басқа да түрлері
Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер
Алименттер
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табыс
Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыс
Жекеменшіктен түсетін табыс (дивидендтер, салымдар бойынша пайыздар, гонорарлар)
Тұрғын үйді жалға беру
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
Өзге де ақшалай түсімдер
Тоқсанның 2-ші айы
Табыстар түрлері (теңге)
Үй шаруашылығы мүшесінің аты
Жалдану бойынша жұмыстан түсетін табыс
Өз бетінше жұмыспен қамтудан түсетін табыс
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы өнімін сатудан түсетін табыс
Жасы бойынша зейнетақылар
Стипендиялар
Атаулы әлеуметтік көмек
Тұрғын үй көмегі
Балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
Мемлекет беретін трансферттердің басқа да түрлері
Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер
Алименттер
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табыс
Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыс
Жекеменшіктен түсетін табыс (дивидендтер, салымдар бойынша пайыздар, гонорарлар)
Тұрғын үйді жалға беру
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
Өзге де ақшалай түсімдер
Тоқсанның 3-ші айы
Табыстар түрлері (теңге)
Үй шаруашылығы мүшесінің аты
Жалдану бойынша жұмыстан түсетін табыс
Өз бетінше жұмыспен қамтудан түсетін табыс
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы өнімін сатудан түсетін табыс
Жасы бойынша зейнетақылар
Стипендиялар
Атаулы әлеуметтік көмек
Тұрғын үй көмегі
Балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
Мемлекет беретін трансферттердің басқа да түрлері
Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер
Алименттер
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табыс
Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыс
Жекеменшіктен түсетін табыс (дивидендтер, салымдар бойынша пайыздар, гонорарлар)
Тұрғын үйді жалға беру
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
Өзге де ақшалай түсімдер
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
6-қосымша

5. Предоставление членами домохозяйства услуг
Наименование услуг
1-й месяц квартала
2-й месяц квартала
3-й месяц квартала
сумма
(тенге)
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг (тенге)
сумма (тенге)
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг (тенге)
сумма (тенге)
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг (тенге)
Транспортные услуги
Строительные, ремонтно-строительные услуги
Торговля
Пошив одежды, обуви и ее ремонт
Изготовление фотографий
Парикмахерские и салоны красоты
Другие виды индивидуальных услуг
Ремонт бытовых приборов и металлоизделий
Услуги в области образования
Услуги в области здравоохранения
Сдача в аренду жилья
Сдача в аренду земли, сельскохозяйственной техники
Техническое обслуживание и ремонт личных транспортных средств
Прочие услуги
6. Доходы
1-й месяц квартала
Виды доходов
(тенге)
Имя члена домашнего хозяйства
Доход от работы по найму
Доход от самостоятельной занятости
из него:
доход от продажи сельхозпродукции
Пенсии по возрасту
Стипендии
Адресная социальная помощь
Жилищная помощь
Государственные пособия семьям, имеющим детей
Государственное социальное пособие
Специальное государственное пособие
Другие виды трансфертов от государства
Социальные трансферты в натуральной форме
Алименты
Доход от продажи недвижимости
Доходы от продажи личного и домашнего имущества
Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам, гонорары)
Доход от сдачи в аренду жилья
Доход от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники
Прочие денежные поступления
2-й месяц квартала
Виды доходов
(тенге)
Имя члена домашнего хозяйства
Доход от работы по найму
Доход от самостоятельной занятости
из него:
доход от продажи сельхозпродукции
Пенсии по возрасту
Стипендии
Адресная социальная помощь
Жилищная помощь
Государственные пособия семьям, имеющим детей
Государственное социальное пособие
Специальное государственное пособие
Другие виды трансфертов от государства
Социальные трансферты в натуральной форме
Алименты
Доход от продажи недвижимости
Доходы от продажи личного и домашнего имущества
Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам, гонорары)
Доход от сдачи в аренду жилья
Доход от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники
Прочие денежные поступления
3-й месяц квартала
Виды доходов
(тенге)
Имя члена домашнего хозяйства
Доход от работы по найму
Доход от самостоятельной занятости
из него:
доход от продажи сельхозпродукции
Пенсии по возрасту
Стипендии
Адресная социальная помощь
Жилищная помощь
Государственные пособия семьям, имеющим детей
Государственное социальное пособие
Специальное государственное пособие
Другие виды трансфертов от государства
Социальные трансферты в натуральной форме
Алименты
Доход от продажи недвижимости
Доходы от продажи личного и домашнего имущества
Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам, гонорары)
Доход от сдачи в аренду жилья
Доход от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники
Прочие денежные поступления
Приложение 6
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов"

"Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы " жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8)-тармақшасына сәйкес әзірленді және "Тоқсан сайынғы шығыстар мен табыстарды есепке алу журналы" (бұдан әрі -Журнал) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1644102, индексі D-005, кезеңділігі тоқсандық) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Титулдық парақты пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлға (бұдан әрі -интервьюер) толтырады. "Аумақтың атауы" тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауын жазу қажет. 2-ден 5-ке дейінгі тармақтар пікіртерім жүргізуге интервьюелерге супервайзерлермен ұсынылған, зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
3. Журнал тоқсан ішіндегі үй шаруашылықтарының шығыстары мен табыстарын есепке алуға арналған. Бұл статистикалық нысан үй шаруашылығының басшысымен немесе шаруашылықты жүргізумен көбірек айналысатын және отбасы мүшелерінің шығыстары мен табыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесімен толтырылады. Мүмкіндігінше, Журналды жүргізуге күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігін (D-003) жүргізген немесе жүргізетін адам жауапты болуы керек.
Барлық шығыстар тиісті бөлімдердің "Тауарлардың (қызметтердің) атауы" графасына жұмсалған күндерде жүйелі жазылып отырылады. Жазбалар нақтырақ және толық жүргізу қажет (түсінікті қысқартуларға жол беріледі). Киімдер мен аяқ киімдерді сатып алуды жазу барысында олардың кімге сатып алынғанын (ер, әйел, қыз, ұл) көрсету керек. Мысалы, "әйелдер былғары туфлиі", "ұлыма спортқа арналған костюм" және тағы басқа. Егер сыйлыққа алынған болса, бұны көрсету қажет. Лотереялық билеттерге, біржолғы билеттерге, қалалық көлікте жол жүруге, телефон карталары мен басқа ұсақ тауарларға жұмсалатын күнделікті шығыстарды да Журналда көрсету керек.
Зерттеудің аяқталуымен интервьюер қажеттілігіне қарай қандай да бір жазбаларды нақтылап, журналды алып кетеді.
Мемлекеттік статистика
органдары құпиялылығына кепілдік береді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
7-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Аумақтық органға тапсырылады
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz
сайтынан алуға болады
Статистикалық нысан коды 1265104
D 003
Тоқсандық
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажеттісін қоршаңыз)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8

(код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов" (код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует порядок заполнения статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов" (код 1644102, индекс D-005, периодичность квартальная) (далее - Журнал).
2. Титульный лист заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер). В пункте "Наименование территории" необходимо вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
3. Журнал предназначен для учета расходов и доходов домашних хозяйств в течение квартала. Данная статистическая форма заполняется главой домашнего хозяйства, либо тем членом домохозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах и доходах других членов семьи. Желательно также, чтобы ответственным за ведение Журнала был тот человек, который вел или будет вести Дневник учета ежедневных расходов (индекс D 003).
Все расходы записываются в графу "Наименование товаров (услуг)" соответствующих разделов регулярно в те дни, когда они были произведены. Записи необходимо вести как можно точнее и подробнее (допускаются понятные сокращения). При записи покупки одежды и обуви указывать для кого они были куплены (мужчина, женщина, девочка, мальчик). Например, "туфли кожаные женские", "костюм спортивный для сына" и так далее. Если приобретено в подарок, то необходимо это указать. Расходы на покупку лотерейных билетов, разовых билетов на проезд в городском транспорте, телефонных карт и других мелких товаров также указать в Журнале.
По окончании обследования интервьюер забирает Журнал, при необходимости уточняя какие-либо записи.
Приложение 7
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах(нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8

8-40
40 сағаттан артық
Негізгі сұхбатқа
арналған сұрақнама
Есепті кезең
жыл
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
___________________________________________________________
2. ӘАОЖ* бойынша елдің мекеннің коды*
3. Елді мекен типінің коды (1-қала, 2-ауыл)
4. Үй шаруашылығының коды
5. Пікіртерім жүргізуге уәкілетті тұлғаның (бұдан әрі – интервьюер) коды
6. Сұхбат жүргізу күні күні айы жылы
күні
айы
жылы
________________________

8-40
более 40 часов
Вопросник для основного интервью
Код статистической формы 1265104
D 006
Квартальная
Отчетный период
Квартал
год
1. Наименование территории (населенного пункта)
_____________________________
2. Код населенного пункта по КАТО*
3. Код типа населенного пункта (1-город, 2-село)
4. Код домохозяйства
5. Код лица, уполномоченного на проведение опроса (далее-интервьюер)
6. Дата проведения число
месяц
год
интервью
____________

(коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық)
1. Осы "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" (коды 1265104, индексі D-006, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Осы статистикалық байқау үй шаруашылықтарының тұрғын үй жағдайы туралы, ұзақ тұтынылатын заттармен қамтамасыз етілуі туралы деректерді алуға арналған.
Байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнаманы жылдың аяғында (желтоқсанда) пікіртерімді жүргізуге уәкілеттігі бар тұлға (бұдан әрі - интервьюер) жүргізеді.
Статистикалық нысанның респонденті үй шаруашылығының иесі болады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған (әйелдер үшін 18-58 жастағы, ерлер үшін 18-63 жастағы) үй шаруашылығының мүшесі болады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
3. Титулдық парақта "Аумақтың атауы" тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі. 2-тармақтан бастап 5-тармаққа дейін супервайзерлер (интервьюер жұмысына бақылауды қамтамасыз ететін статистика департаментінің қызметкері) интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырады.
4. 1-сұрақта жауаптың зерттелетін үй шаруашылығы тұрып жатқан тұрғын үйдің түріне сәйкес нұсқасы таңдалып белгіленеді. Тұрғын үй түрін жеке өз үйі, сондай-ақ жалдамалы үй бойынша, тіпті пәтердің бір бөлмесін ғана немесе бөлек үйдің бір бөлігін жалдап отырған жағдайдың өзінде белгіленеді.
2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып белгіленеді. Жекешелендірілген тұрғын үйге үй шаруашылығының жеке меншігіндегі тұрғын үйі жатады. Жатақханадағы жекешелендірілген бөлме жекешелендірілген пәтерге жатады. Сыйға алынған, мұрагерлікке және сатып алынған тұрғын үй жеке меншікке жатады.
3-сұрақта тұрғын үйдің жалпы және тұрғын алаңы көрсетіледі. Тұрғын алаңы деп тұрғын бөлмелердің тұруға арналған және пайдаланылатын аумағы саналады. Тұрғын алаңға пәтер немесе үйдегі ас-үй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша орын-жайлардың алаңы кірмейді. Тұрғын бөлме де, сондай-ақ ас бөлме болып табылатын бір бөлмеден тұратын тұрғын жайлар бойынша алаң тұрғын алаң ретінде қойылады. Жалпы (пайдалы) алаңға тұрғын алаңы сияқты сонымен қатар асүй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша орын-жайлардың алаңы кіреді. Алаң көлемі бүтін сандармен шаршы метрде жазылады.
4-сұрақта тұрғын бөлменің саны қойылады.

(код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (код 1265104, индекс D-006, периодичность годовая).
2. Данное статистическое наблюдение предназначено для получения данных о жилищных условиях домашних хозяйств, об обеспеченности предметами длительного пользования.
Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения. Вопросник для основного интервью проводится лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее – интервьюер) в конце года (в декабре).
Респондентом статистической формы является глава домашнего хозяйства.
Главой домохозяйства выступает занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет - для женщин, 18-63 года - для мужчин). В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
3. На титульном листе в пункте "Наименование территории" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами (сотрудник департамента статистики, обеспечивающий контроль работы интервьюера).
4. В вопросе 1 выбирается и отмечается один вариант ответа, соответствующий типу жилья, в котором проживает обследуемое домашнее хозяйство. Тип жилья отмечается как по собственному жилью, так и по арендованному, даже если арендуется одна комната в квартире или часть дома.
В вопросе 2 выбирается и отмечается один вариант ответа. К приватизированному жилью относится жилье, находящееся в частной собственности домохозяйства. Приватизированная комната в общежитии считается приватизированной квартирой. Жилье, полученное в подарок, в наследство и купленное, также относится к частной собственности.
В вопросе 3 указывается размер общей и жилой площади жилья. Жилой считается площадь жилых комнат, предназначенная и используемая для проживания. В жилую площадь не включается площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовой и других вспомогательных помещений в квартире или доме. По жилым помещениям, состоящим только из одной комнаты, которая является и жилой комнатой, и кухней одновременно, площадь проставляется как жилая. В общую (полезную) площадь включается как жилая площадь, так и площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовок и других вспомогательных комнат. Размер площади записывается в квадратных метрах в целых числах.
В вопросе 4 проставляется количество жилых комнат.

5 және 6 сұрақтарда интервьюер абаттандырудың барлық түрлері бойынша жауаптарды белгілейді.
Орталықтан жылыту жылу электр станциясы немесе қазандықтардың көмегімен жүзеге асады. Егер жылыту ғимарат немесе тұрғын үйдің ішінде қарастырылған құрылғының көмегімен немесе энергия көздеріне қарамастан жылыту мақсатына арналған болса, онда ол жеке орнатылған жылытуға жатады. Оларға бөлек үйлерде немесе тұрғын үй кешендерінде орналастырылған автономды жылыту жүйесі және көмір және отынмен жылытатын пештер жатады. Жылытқыштар мен ауа баптағыштар (сплит-жүйе) мұнда қосылмайды.
Соңғы 30 күн ішінде (негізгі интервью жүргізу күнінің алдындағы) жабдықтаудың іркілістері байқалған жағдайда 5 сұрақтың 2 бағанында қалай жиі болғанын белгілеу қажет. Егер тәулік ішінде әр кезде орын алған бірнеше сағатқа созылған тоқтаулар болса (желіде апат немесе жоспарлы алдын алуға байланысты), онда іркіліс болды деп есептелмейді және 5 сұрақтың 2 бағаны толтырылмайды. Егер сөндірулер тәулікте бірнеше сағат ішінде ауық-ауық мерзімді немесе тұрақты жүргізілсе, онда іркілістер тіркеледі. 5 сұрақтың 2 бағанында "сұйытылған газ (баллондардағы)" бойынша жеткізу бойынша іркілістерді (үй шаруашылық сұйытылған газды қолданған жағдайда) белгілеу қажет.
"Ұсынылатын қызметтердің сапасы" 5 сұрақтың 3 бағанында көрсетілген тұрғын үй қызметтерінің сапасына қатысты үй шаруашылығының субъективті бағалауы көрсетіледі.
Егер бірнеше қожайынға ортақ санитарлық торап, себезгі және асүйі бар бұрынғы жатақханадағы жекешелендірілген бөлмеде тұрып жатқан үй шаруашылығы зерттеліп жатса, онда осы үй шаруашылығында осы жабдықтардың барлығы бар деп саналады және 6-сұрақта 1 коды бар жауап белгіленеді. Егер үй шаруашылығында қандай да бір себеппен (төлем бойынша қарыздар және тағы басқалары) абаттандырудың белгілі бір түрлері уақытша жұмыс істемесе, олардың бары міндетті түрде көрсетіледі.
7 және 7.1-сұрақтарға пәтерінде (үйінде) су құбыры жоқ үй шаруашылықтары ғана жауап береді. Егер 7-сұрақта ауыз суды су тасығыш жеткізіп беретін нұсқа белгіленген болса, 7.1-сұрақ үй шаруашылыққа қойылмайды.
8 сұрақ негізгі емес тұрғын үйі бар үй шаруашылықтарына қойылады. Ол жоқ болған жағдайда 9-сұраққа өту жүзеге асырылады.
8 сұрақтың 3 бағанындағы жауап нұсқасының "басқа" 9-кодына тұрғын үйдің (негізгіден басқа) ақысыз негізде туыстармен және достармен уақытша қолданылуы немесе басқа да жоғарыда сұрыпталмаған жағдайлар жатады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып белгіленеді.
9 және 10 сұрақтар тек қана жеке (жекешелендірілген) тұрғын үйі бар және 2-сұрақтың бірінші жауап нұсқасын таңдаған үй шаруашылықтарының иелеріне қойылады.
9-сұрақта жеке үйін жалға алған жағдайда бір айда төлей алатын ақшалай сомасына үй шаруашылығының бағалауы беріледі.
10-сұрақта үй шаруашылығының өз тұрғын үйін сата алатын сомасы көрсетіледі, егер ол бұны жүзеге асыруды көздеген болса.
11-сұрақта үй шаруашылығында бар, сатып алынғанына, үй шаруашылығы мүшелермен жасалынғанына, сыйға (тегін) немесе несиеге алынғанына, сондай-ақ үй шаруашылығына тиесілі басқа пәтерде немесе саяжай үйлерінде болғанына қарамастан барлық ұзақ пайдаланылатын заттар көрсетіледі. Жарамды немесе уақытша жарамсыз (жөндеуде жатқан немесе жөндеуді қажет ететін) екендігіне қарамастан барлық ұзақ тұтынылатын заттар көрсетіледі. Үй шаруашылығы жөндеуге ниет танытпайтын жарамсыз тауарлар есепке алынбайды. Егер ұзақ тұтынылатын тауар туыстарына немесе таныстарының біреуіне уақытша тұтынуға, жалға берілсе, онда олардың бар екендігі міндетті түрде есепке алынады.
12-жолда "ақпараттарды өңдеуге арналған өзге де жабдықтар" бойынша принтерлер, сканерлер, ноутбуктар, планшеттер, қалта компьютерлері (палмтоп) және басқалар ескеріледі.
22-жолда "басқа да ірі тұрмыстық керек-жарақтар" бойынша духовкалар, дымқылдатқыш, жылытқыштар, киімді кептіруге арналған центрифугалар, тоқыма және үтіктеу машиналары, суды жұмсартуға арналған құрылғы, бумен тазартуға арналған құрылғылар, кілемдерді жууға арналған машиналар мен едендерді тазалау, қыру және сырлауға арналған машиналар және басқалар ескеріледі.
25-жолда "ұялы телефон" бойынша қалта компьютерлерінің түрлерін көрсететін, бірақ ұялы телефонның қызметтері бар смартфондар мен коммуникаторларды қоса есептегенде телефондардың барлық түрлері саналады.

В вопросах 5 и 6 интервьюер проставляет ответы по видам благоустройств.
Центральное отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции, либо котельных. Если отопление осуществляется с помощью установки, предусмотренной внутри здания или жилища, и предназначенной для целей отопления независимо от источника энергии, то оно относится к отоплению от индивидуальной установки. К ним относятся автономные отопительные системы, функционирующие в отдельных домах или жилых комплексах и печное отопление на угле и дровах. Обогреватели и кондиционеры (сплит-система) сюда не включаются.
В случае перебоев со снабжением (случаев отключения) в течение последних 30 дней (предшествовавших дате проведения основного интервью) необходимо отразить в графе 2 вопроса 5 как часто это случалось. Если имели место нерегулярные отключения в течение нескольких часов в сутки (из-за аварии в сети или плановой профилактики), то считается, что перебоев со снабжением не было и графа 2 вопрос 5 не заполняется. Если в течение нескольких часов в сутки отключения производятся периодически или постоянно, то перебои регистрируются. По "газу сжиженному (в баллонах)" в графе 2 вопроса 5 необходимо отразить перебои по доставке (в случае если домохозяйство использует газ сжиженный).
В графе 3 вопроса 5 "Качество предоставляемых услуг" отражается субъективная оценка домашнего хозяйства относительно качества предоставляемых услуг.
Если обследуется домохозяйство, проживающее в приватизированной комнате бывшего общежития, где на несколько хозяев имеется общий санузел, душевая и другие, то считается, что в данном домохозяйстве есть в наличии эти виды благоустройства и в вопросе 6 проставляется ответ с кодом 1. Если в домохозяйстве определенные виды благоустройства не функционируют по каким-либо причинам (долг по оплате и так далее) временно, их наличие обязательно отражается.
На вопросы 7 и 7.1 отвечают только те домашние хозяйства, у которых в квартирах (домах) отсутствует водопровод. Если в вопросе 7 отмечен вариант, по которому питьевую воду доставляет водовоз, то вопрос 7.1 домохозяйству не задается.
Вопрос 8 задается домашним хозяйствам, имеющим неосновное жилье. В случае его отсутствия осуществляется переход к вопросу 9.
В графе 3 вопроса 8 к варианту ответа по коду 9 "прочее" относится временное пользование имеющегося жилья (кроме основного) родственниками или друзьями на безвозмездной основе, либо другие случаи, не классифицированные выше. Выбирается и отмечается один вариант ответа.
Вопросы 9 и 10 задаются только владельцам жилья, то есть тем домохозяйствам, которые имеют частное (приватизированное) жилье и отметили первый вариант ответа на вопрос 2.
В вопросе 9 дается оценка домохозяйством денежной суммы, которую оно заплатило бы в месяц в случае аренды собственного жилья.
В вопросе 10 указывается сумма, за которую домохозяйство могло бы продать свое основное жилье, в случае если бы намеревалось это сделать.
В вопросе 11 учитываются предметы длительного пользования, имеющиеся в домашнем хозяйстве, независимо от того, куплены ли они, изготовлены членами домашнего хозяйства, получены в подарок (бесплатно) или взяты в кредит, а также товары, находящиеся в других квартирах или дачных домиках, принадлежащих домохозяйству. Показывается наличие как исправных, так и временно неисправных предметов длительного пользования (находящихся в текущем ремонте или ожидающих ремонта). Неисправные товары, которые домохозяйство не намерено ремонтировать, в наличии не учитываются. Если товар длительного пользования отдан во временное пользование кому-либо из родственников или знакомых, сдан в аренду, то его наличие обязательно учитывается.
По строке 12 "прочее оборудование для обработки информации" учитываются принтеры, сканеры, ноутбуки, планшеты, карманные компьютеры (палмтоп) и другие.
По строке 22 "другие крупные бытовые приборы" учитываются духовки, увлажнители, обогреватели, центрифуги для сушки белья, вязальные и гладильные машины, установки для смягчения воды, приборы для паровой чистки, машины для мытья ковров и машины для чистки, натирки и полировки полов и другие.
В строке 25 "сотовый телефон" учитываются все типы телефонов, включая смартфоны и коммуникаторы, которые представляют собой разновидность карманного компьютера, но имеют функции мобильного телефона.

30-шы "жеңіл автокөлік" және 31-ші "жүк автокөлігі" жолдары бойынша тек қана жұмыс күйіндегі көлік құралдары көрсетіледі. Үй шаруашылығында шағын автобус бар болған жағдайда, ол 30-жолда "жеңіл автокөлік" бойынша көрсетіледі.
5. Пікіртерімді бітірген соң интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сауалнаманы тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады және егер қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып (жеке немесе телефонмен), жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
9-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағат (қажетін қоршау керек)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Статистикалық нысан коды 1276104
D 008
Жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен)
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы
Есепті кезең
жыл
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
____________________________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды*
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)

По строкам 30 "легковой автомобиль" и 31 "грузовой автомобиль" указываются транспортные средства только в рабочем состоянии. В случае наличия в домохозяйстве микроавтобуса, он учитывается по строке 30 "легковой автомобиль".
5. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет, не пропущены ли какие-либо вопросы. В обязательном порядке благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все же обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 9
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах(нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Контрольная карточка состава домохозяйства
Код статистической формы 1276104
D 008
Годовая (с ежеквартальным уточнением)
Отчетный период
год
1. Наименование территории (населенного пункта)
_____________________________
2. Код населенного пункта по КАТО*
3. Код типа населенного пункта (1-город, 2-село)

Сіз соңғы 30 күнде аптасына кем дегенде 1 сағат қандай да бір қызметпен немесе ақшалай немесе заттай табыс алу үшін қандай да бір кәсіппен айналыстыңыз ба?
Иә-1
14 сұраққа
Жоқ-2
11 сұраққа
сәуірде
шілде
қазанда
қаңтарда
11
Егер айналыспаған болсаңыз, себебі не?2
сәуірде
шілде
қазанда
қаңтарда
12
Сіз соңғы 30 күннің ішінде ақы төленетін жұмыс іздеп көруге немесе өз ісіңізді бастауға тырыстыңыз ба?
Иә-1, Жоқ-2
сәуірде
шілде
қазанда
қаңтарда
13
Егер де Сіз жұмыс тапсаңыз, 2 аптаның ішінде жұмысқа кірісе алар ма едіңіз?
Иә-1, Жоқ-2
сәуірде
шілде
қазанда
қаңтарда
14
Келесі санаттардың қайсысы Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесін дұрыс сипаттайды?
Үй шаруашы-лығының тек жұмыс істейтін мүшеле-ріне толтыры-лады
сәуірде
шілде
қазанда
қаңтарда
15
Сіз жұмыс істейтін немесе жұмыспен қамтылған кәсіпорынның (ұйымның) немесе өз ісіңіздің (жеке кәсібіңіздің) қызмет түрін атаңыз2
сәуірде
шілде
қазанда
қаңтарда
2Жауаптар нұсқасының кодталуын төменде қараңыз.
Сұрақтарға жауаптар нұсқалырының кодталуы:
11. Жұмыспен қамтылмау себептері
1. Кәсіпорынның таратылуына байланысты жұмыстан босатылу
2. Штаттың қысқартылуына байланысты жұмыстан босатылу
3. Өз еркімен жұмыстан босатылу
6. Үй шаруашылығын жүргізу
8. Кез келген жұмыстың болмауы
9. Жұмыс маусымдық сипатқа ие
10. Зейнеткерлікке шығу
11. Оқу (күндізгі нысан)
12. Денсаулығына байланысты (мүгедектігіне байланысты жұмысқа қабілетсіздік)
13. Жұмыс істеудің қажеттілігі жоқ
99. Басқа
15. Экономикалық қызметтердің түрлері
А - Ауыл, орман және балық шаруашылығы
B - Кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
C - Өңдеу өнеркәсібі
D - Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау
E - Сумен жабдықтау; кәріз жүйесі, қалдықтардың жиналуын және таратылуын бақылау
F - Құрылыс
G - Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
H - Көлік және қоймалау
I - ұру және тамақтану жөніндегі қызметтер
J - Ақпарат және байланыс
K - Қаржы және сақтандыру қызметі
L - Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
M - Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
N - Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
O - Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
P - Білім беру
Q - Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
R - Өнер, ойын-сауық және демалыс
S - Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
T - Үй қызметшісін жалдайтын және өзі тұтыну үшін тауарлар мен қызметтер өндіретін үй шаруашылықтарының қызметі
U - Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
14. Жұмыспен қамтылу статусы
Жалдамалы жұмыскерлер
1.1мемлекеттік ұйымда
1.2. мемлекеттік емес ұйымда
1.3. жеке тұлғаларда
1.4. шаруа (фермер) қожалықтарында
Өз бетінше жұмыспен қамтылғандар
2.1. жұмыс берушілер
2.2. өз бетінше жұмыс істейтін қызметкерлер
2.3. өндірістік кооператив мүшелері
2.4. отбасылық кәсіпорынның ақы төленбейтін қызметкерлері
2.5. жеке ауладағы жұмыс
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
10-қосымша
"Үй шаруашылықтарының құрамын бақылау карточкасы"
жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын

За последние 30 дней выполняли ли Вы хотя бы 1 час какую-нибудь работу или имели какое-либо занятие для получения натурального или денежного дохода?
да-1
к вопросу 14
нет-2
к вопросу 11
апреле
июле
октябре
январе
11
Если нет, то почему?2
апреле
июле
октябре
январе
12
Пытались ли Вы искать оплачиваемую работу или начать свое собственное дело в течение последних 30-ти дней? да-1 нет-2
апреле
июле
октябре
январе
13
Если бы Вы получили работу сейчас, то смогли бы Вы приступить к ней в течение ближайших 2-х недель?
да-1 нет-2
апреле
июле
октябре
январе
14
Какая из категорий лучше описывает статус вашей основной деятельности?
заполняется только на работающих членов домашнего хозяйства
апреле
июле
октябре
январе
15
Назовите вид деятельности предприятия(организации) или собственного дела (самостоятельного занятия), где Вы работаете или заняты?2
апреле
июле
октябре
январе
2Кодировку вариантов ответов смотрите ниже.
Кодировка вариантов ответов к вопросам:
11. Причины незанятости
1 — увольнение в связи с ликвидацией предприятия
2 - увольнение в связи с сокращением штата
3 - увольнение по собственному желанию
6 - ведение домашнего хозяйства
8 - отсутствие любой работы
9 - работа носит сезонный характер
10 - выход на пенсию
11 - учеба (дневная форма)
12 - по состоянию здоровья (нетрудоспособность в связи с инвалидностью)
13 - нет необходимости работать
99 - другое
15. Виды экономической деятельности
А - сельское, лесное и рыбное хозяйство
В - горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
С - обрабатывающая промышленность
D - электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование
Е - водоснабжение; канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов
F - строительство
G - оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
Н - транспорт и складирование
I - услуги по проживанию и питанию
J - информация и связь
К - финансовая и страховая деятельность
L - операции с недвижимым имуществом
М - профессиональная, научная и техническая деятельность
N - деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
О- государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
Р - образование
Q — здравоохранение и социальные услуги
R - искусство, развлечение и отдых
S - предоставление прочих видов услуг
Т - деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу и производящих товары и услуги для собственного потребления
U - деятельность экстерриториальных организаций и органон
14. Статус занятости
наемные работники
1.1 - в государственной организации
1.2 - в негосударственной организации
1.3 - у физических лиц
1.4 - в крестьянском (фермерском) хозяйстве самостоятельно занятые
2.1 -работодатели
2.2 - самостоятельные работники
2.3 - члены производственного кооператива
2.4 - неоплачиваемые работники семейных предприятий
2.5 - работа на личном подворье
Приложение 10
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
"Контрольная карточка состава домашних хозяйств"

(коды 1276104, индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан
сайынғы нақтыланумен) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Үй шаруашылықтарының құрамын бақылау карточкасы" жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 1276104, индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы нақтыланумен) толтыру жөніндегі нұсқаулық ("Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Үй шаруашылықтарының құрамын бақылау карточкасы" (коды 1276104, индексі D-008, кезеңділігі жылдық, тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Осы статистикалық байқау зерттелетін үй шаруашылықтарының барлық мүшелерінің тізімін құру және олардың әрбірі бойынша демографиялық сипаттама алуға арналған.
Байқауға халықтың тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеме зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. "Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы" пікіртерімді жүргізуге уәкілетті тұлға толтырады (бұдан әрі - интервьюер). Үй шаруашылықтары құрамын бақылау карточкасы жылдың басында (қаңтарда) толтырылады, содан кейін тиісті өзгерістер енгізумен тоқсан сайын (сәуірде, шілдеде, қазанда, қаңтарда) нақтылау жүргізіледі.
Статистикалық нысанның респонденті үй шаруашылығының иесі болады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар (әйелдер үшін 18-58 жас, ерлер үшін 18-63 жас) үй шаруашылығының мүшесі болуы мүмкін. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
3. Титулдық парақта "Аумақтың атауы" тармағында облыстың (қаланың), ауданның (аудан) және ауылдың (елді мекеннің) атауы жазылуы керек. 2-тармақтан бастап 5 дейін супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемеге сәйкес толтырылады.
4. Бақылау карточкасын толтыру кезінде сұрақтар келесідей қойылады: "Әдетте, осы пәтерде (осы үйде) түратын және Сізге туыстық қатысына қарамастан сізбен бірлесіп шаруашылық жүргізіп жатқан адамдарды сәйкесінше немесе қандай да бір себептермен қазіргі уақытта жоқ адамдарды атаңыз".
1 - сұрақта үй шаруашылығының мүшесінің 1 -нөмерінде үй шаруашылығы басшысының аты жазылады. Бұдан әрі 2-12 нөмірлерінде үй шаруашылығының өзге мүшелерінің аты жазылады.
2-сұрақта үй шаруашылығы басшысының мәліметтері жазылмайды. Басқа мүшелер бойынша үй шаруашылығы басшысына байланыстылығын сөзбен жазады, сонымен бірге код қойылады.

(код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая
с ежеквартальным уточнением)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашних хозяйств" (код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая с ежеквартальным уточнением) (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашних хозяйств" (код 1276104, индекс D-008, периодичность годовая с ежеквартальным уточнением).
2. Данное статистическое наблюдение предназначено для составления списка всех членов обследуемого домашнего хозяйства и получения социально-демографической характеристики по каждому из них.
Наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по оценке уровня жизни населения. Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется лицом, уполномоченным на проведение опроса (далее - интервьюер). Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется в начале года (январе), затем ежеквартально проводится уточнение с внесением соответствующих изменений.
Респондентом статистической формы выступает глава домашнего хозяйства.
Главой домохозяйства может выступать занятый член домохозяйства трудоспособного возраста (18-58 лет для женщин, 18-63 года для мужчин). В случае отсутствия в домохозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домохозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, инвалидов, студентов и так далее), глава домохозяйства определяется самостоятельно членами домохозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
3. В титульном листе в пункте "Наименование территории" необходимо вписать наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
4. При заполнении Контрольной карточки вопросы задаются следующим образом: "Назовите, пожалуйста, тех лиц, кто обычно проживает в этой квартире (доме), и с кем Вы, как правило, ведете совместное хозяйство, вне зависимости от их родственного к Вам отношения или временного отсутствия в настоящее время по какой-либо причине".
В вопросе 1 под номером члена домашнего хозяйства 1 записывается имя главы домохозяйства. Далее под номерами 2-12 записываются имена остальных членов домашнего хозяйства. Если в составе домашних хозяйств более 12 членов, то используются дополнительные бланки.
В вопросе 2 данные по главе домашнего хозяйства не заполняются. По остальным членам домашнего хозяйства записываются словами отношения к главе домохозяйства, а так же проставляется код.

3-сұрақта сәйкесінше үй шаруашылығының әр мүшесінің туылған жылы (төрт таңбалы) және айы (екі таңбалы) жазылады. Мысалы, 1972 05 немесе 1956 12.
4-сұрақта жынысы жазылады: ер - 1, әйел - 2.
5-сұрақта респонденттің бойы көрсетіледі (жылдың басына). Бойын дұрыс өлшеу үшін респондент қабырғаға желкесімен, жауырындарымен, бокселерімен, балтырларымен және өкшелерімен тақалып, қатты жерге жалаң аяқ түзу түрады. Басты күш салмай түзу ұстайды. Содан кейін қабырғада басқа қатысты ең жоғары нүкте белгіленеді, тек содан соң ғана еденнен белгіге дейінгі арақашықтық өлшенеді. 2 жасқа дейінгі балалардың бойы жатқызылып өлшенеді.
Кешке таман ауыр салмақтың, физикалық жүк түсудің әсерінен ол біршама қысқарып, өлшеудің дэлдігіне әсер етуі мүмкін болғандықтан, өлшеуді таңертең, түске дейін жүргізген дұрыс.
6-сұрақта отбасылық жағдайының кодтарына сәйкес отбасылық жағдайы көрсетіледі. Осы бағанды толтыру кезінде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (2-бөлімнің "Неке" 3-тарауы "Некеге түрудың шарттары мен тәртібі", 10-бабы "Неке жасы") 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 518-IV "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" белгіленген неке жасы ерлер мен әйелдер үшін - 18 жас екендігі ескеріледі. Сонымен қатар, дэлелді себептер болған жағдайда мемлекеттік тіркеу орны бойынша азаматтық хал актілерін жазу органдары неке жасын екі жылдан аспайтын мерзімге төмендетеді.
7-сұрақ қаңтардағы пікіртерім кезінде толтырылады. Онда аггестатпен немесе оқу орнын бітіргені туралы дипломмен құжаттық расталатын қол жеткізген білімінің ең жоғарғы деңгейі жазылады. Тыңдалған білім курсы туралы анықтамасы бар болған жағдайда, баған толтырылмайды.
Аяқталғаннан кейін сертификат немесе куәлік берілетін бухгалтерлік, хатшы-референт, компьютерлік курстарда оқытудан өту білім деңгейі ретінде есептелмейді.
Білім деңгейі мыналар бойынша оқу аяқталғаннан кейін қол жеткізіледі:
Мектепке дейінгі білімі - мектепке дейінгі мекемелерде (бала-бақша, мектепалды сыныптар), бастауыш білім - 4 сыныпты бітіргендер, негізгі орта - 9 сыныпты аяқтағандар, орта (толық) жалпы - 11 сынып, алғашқы кәсіптік - КТУ (Кәсіптік- техникалық училище), орта кәсіптік - колледж, техникум, жоғары - университет, институт, академия, жоғарғы оқу орнынан кейін - магистратура, аспирантура, докторантура (PhD), адъюнктура, резедентура үшін қол жеткізіледі.
Бастауыш білімді аякталмаған (1-4 сыныптар), алайда мектепке дейінгі білім алғандар мектепке дейінгі білімі бар түлғаларға жатады, мектепке дейінгі білім болмаған жағдайда ешқандай білімі жоқ тұлғаларға жатады.
Ешқандай білімі жоқ ересектерде ешқандай.
Егер үй шаруашылығының мүшесі магистратураны, аспирантураны, докторантураны (PhD), адъюнктураны, резиндентураны аяқтағаннан кейін диссертация қорғаса, ол ғылыми атақ алған, онда жоғары оқу орнынан кейінгі білім болып қала береді.
8 сұрақта қаңтардағы пікіртерім кезінде толтырылады және келесідей екі түрлі кодтан тұрады (мәртебе+себеп):

В вопросе 3 проставляются, соответственно, год (четыре знака) и месяц (два знака) рождения каждого члена домашнего хозяйства. Например, 1972 05 или 1956 12.
В вопросе 4 проставляется пол: мужской - 1, женский - 2.
В вопросе 5 указывается рост респондента (на начало года). Чтобы правильно измерить рост, респондент становится на твердую поверхность босиком, ровно к стене, прислонившись к ней затылком, лопатками, ягодицами, икрами и пятками. Голову держит прямо, без напряжения. Затем фиксируется самая высокая точка на стене относительно головы, после чего измеряется расстояние строго от пола до пометки. Рост детей в возрасте до 2-х лет измеряется лежа.
Измерение желательно проводить утром, до обеда, так как к вечеру, под влиянием тяжестей, физических нагрузок он несколько сокращается, что повлияет на точность измерения.
В вопросе 6 указывается семейное положение в соответствии с кодами семейного положения. При заполнении этой графы учитывается брачный возраст для женщин и мужчин - 18 лет, установленный Кодексом Республики Казакстан "О браке (супружестве) и семье" № 518-IV от 26 декабря 2011 года (раздел 2 "Брак", глава 3 "Условия и порядок заключения брака", статья 10 "Брачный возраст"). Возможно условие, что органы записи актов гражданского состояния по месту государственной регистрации брака снижают брачный возраст сроком не более двух лет, при наличии уважительных причин.
Вопрос 7 заполняется при опросе в январе. В нем отмечается максимально достигнутый уровень образования, документально подтвержденный табелем, аттестатом или дипломом об окончании учебного заведения. При наличии только справки о прослушанном образовательном курсе графа не заполняется.
Не учитывается как уровень образования прохождение обучения на курсах бухгалтеров, секретарей-референтов, компьютерных курсах, после окончания, которых выдаются сертификаты или удостоверения.
Уровень образования достигается по завершению обучения для:
дошкольного образования - в дошкольных учреждениях (детский сад, предшкольные классы);
начального образования - 4 классов;
основного общего - 9 классов;
среднего (полного) общего - 11 классов, начального профессионального - ПТУ (Профессионально-техническое училище);
среднего профессионального - колледжа, техникума;
высшего - университета, института, академии;
послевузовского образования - магистратуры, аспирантуры, докторантуры (PhD), адъюнктуры, резидентуры.
Дети, еще не закончившие начальное образование (1-4 классы), но получившие дошкольное образование относятся к лицам, имеющим дошкольное образование, в случае отсутствия дошкольного образования, относятся к лицам, не имеющим никакого образования.
Не имеющими никакого образования считаются также взрослые, которые не имеют никакого образования..
Если член домашнего хозяйства после окончания магистратуры аспирантуры, докторантуры (PhD), адъюнктуры, резидентуры защитил диссертацию, получил ученую степень, то он учитывается как имеющий послевузовское образование.
Вопрос 8 заполняется при опросе в январе и имеет следующие двухзначные коды (статус + причина):

Уақытша болмау кезінде - 33, 34, 37, 38, 39;
Уақытша болу кезінде - 43, 44, 47, 48, 49.
Егер зерттеу мерзімі кезеңінде (кейінгі тоқсандарда) үй шаруашылығы құрамы өзгерген жағдайда 9-сұрақта тиісті таңбалар жасалады.
Егер тұлға үй шаруашылығының мүшесі болып табылса, алайда пікіртерім кезінде уақытша болмаған, мәселен, әскердегі қызметте, ауруханада немесе студент мүшелері болса бұл жағдайда 9-сұрақта тиісті екі таңбалы кодтар (мәртебе+себеп) қойылады.
Егер үй шаруашылығында жаңа мүше (туылған немесе уақытша келген) пайда болса, 9-сұрақта тиісті кодтар қойылады. 9-сұрақта келесі қойылуы мүмкін:
Тұрақты болмау кезінде - 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
Тұрақты болу кезінде -21, 23, 25, 26, 27;
Уақытша болмау кезінде - 33, 34, 37, 38, 39;
Уақытша болу кезінде - 43, 47, 48, 49.
Уақытша кету (келу) зерттеу тоқсанында болу (болмау) 2 айдан көп мерзімді ұйғарады.
Туу әрқашан 21 код, өлім - 12 ко дымен белгіленеді.
5. "Жүмыспен қамтылу" II бөлімде 15 және одан үлкен жастағы тұлғалар, соның ішінде уақытша кеткендер және уақытша келген сүралынады.
10 сұрақта "Иә-1" деп жауап берген жағдайда 14-сұраққа көшеді, "жоқ-2" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді.
12 және 13-сұрақтарда жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді.
14.1 және 14.2-сұрақтар үй шаруашылығының тек жұмыс істейтін мүшелеріне (10 сұраққа "иә" деп жауап бергендерге) толтырылады.
Жүмыспен қамтылған халыққа зерттеу кезінде мына түлғалар жатады:
- демалыстағы (еңбек, жалақы сақтауынсыз, жүктілігіне немесе бала күтіміне байланысты) ембекке жарамсыз (ауру бойынша уақытша еңбекке қабілетсіздігісіз);
- жұмыс істейтін (бос уақытында немесе зерттеу уақытында демалыстағы) оқушылар немесе студенттер;
- жасы бойынша зейнетақысын алатын жұмыс істейтін зейнеткерлер жатады.
Үй шаруашылықтары қүрамын бақылау карточкасын интервьюер екі данада толтырады. Бір данасы супервайзерге беріледі, екінші - интервьюерде қалады. Оған тоқсандық сүхбаттарды жүргізу кезінде үй шаруашылығының құрамында болған барлық өзгерістері (егер олар болған жағдайда) енгізіледі.
Пікіртерімді бітірген соң интервьюер қандай болса да бір бөлімдер немесе сүрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін сауалнаманы тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмектескендері үшін міндетті түрде алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде Сауалнаманы қайта қарап шығады және егер, қандайда бір сәйкессіздік тапса, онда қайта үй шаруашылығына барып, (жеке немесе телефонмен) жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 4 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 15 қыркүйекте № 6495 болып тіркелген, 2011 жылғы 15 маусымдағы № 251-254 (26652) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығы;
2. "Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" "Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 15 тамыздағы № 229 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 12 қыркүйекте № 7176 болып тіркелген, 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 178-187 (27256), 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 195-200 (27274) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығы;
3. "Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" "Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2012 жылғы 4 шілдедегі № 178 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылы 6 тамызда № 7825 болып тіркелген, 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 852-856 (27823, 27927) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығы;
4. "Тұрмыс деңгейі және үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" "Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 24 тамыздағы № 228 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 30 шілдедегі № 169 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылы 27 тамызда № 8647 болып тіркелген, 2014 жылғы 18 наурыздағы № 52 (28276) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығы.

При временном отсутствии - 33, 34, 37, 38, 39;
При временном присутствии - 43, 44, 47, 48, 49.
В случае изменения состава домашнего хозяйства в течение обследуемого периода (в последующих кварталах) делаются соответствующие пометки в вопросе 9.
Если лицо считается членом домохозяйства, но на момент опроса временно отсутствует, например, проходит службу в армии, находится в больнице, получает образование, то в вопросе 9 проставляются соответствующие двухзначные коды (статус + причина).
Если в составе домохозяйства появился новый член (родился или временно прибыл), то в вопросе 9 проставляются соответствующие коды. В вопросе 9 могут быть проставлены следующие коды:
При постоянном отсутствии - 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
При постоянном присутствии - 21, 23, 25, 26, 27;
При временном отсутствии - 33, 34, 37, 38, 39;
При временном присутствии - 43, 46, 47, 48, 49.
Временное выбытие (прибытие) предполагает отсутствие (присутствие) более 2 месяцев в обследуемом квартале.
Рождение всегда имеет код 21, смерть - 12.
5. В разделе II "Занятость" опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие и временно прибывшие.
В вопросе 10 при ответе "да" осуществляется переход к вопросу 14, при ответе "нет" - переход к следующему вопросу.
В вопросах 12-13 выбирается и отмечается один вариант ответа.
Вопросы 14 и 15 заполняются только на работающих членов домашнего хозяйства (ответивших "да" в вопросе 10).
К занятому населению относятся лица в период обследования:
- находящиеся в отпуске (трудовом, без содержания, декретном или по уходу за ребенком), на больничном (временно нетрудоспособные по болезни);
- работающие (в свободное время или во время каникул на момент обследования) учащиеся или студенты;
- работающие пенсионеры, которые получают пенсию по возрасту.
Контрольная карточка состава домашнего хозяйства заполняется интервьюером в двух экземплярах. Один экземпляр передается супервайзеру, второй остается у интервьюера. В него вносятся все изменения в составе домашнего хозяйства (если они были) во время проведения квартальных интервью.
6. По завершению опроса интервьюер еще раз просматривает вопросник и проверяет не пропущены ли какие-либо вопросы, и в обязательном порядке благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество. За пределами домохозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все же обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домохозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 11
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 4 ноября 2014 года № 41
Перечень утративших силу приказов Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
1) приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 15 сентября 2010 года № 6495), опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 06 марта 2011 года, № 84-85 (26505-26506); от 12 марта 2011 года, № 90-91 (26511-26512);
2) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 августа 2011 года № 229 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 12 сентября 2011 года № 7176), опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 апреля 2012 года, № 117-118 (26936-26937).
3) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 4 июля 2012 года № 178 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 6 августа 2012 года № 7825), опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 24 октября 2012 года, № 366-367 (27185-27186).
4) приказ исполняющего обязанности председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 30 июля 2013 года № 169 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 24 августа 2010 года № 228 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и обследования домашних хозяйств и инструкций по их заполнению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 27 августа 2013 года № 8647), опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 18 марта 2014 года, № 52 (27673).