Тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополия субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есепті өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Экономика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 қаңтарда № 10110 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 7-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополия субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есепті өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті (С.М. Жұманғарин) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика бірінші вице-министрі М.Ә. Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 150 бұйрығымен
бекітілген
Тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға реттеліп
көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну
жөніндегі табиғи монополия субъектісінің қызметі туралы жыл
сайынғы есепті өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополиялар субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есепті өткізу тәртібін белгілейді.
Осы Қағидалар қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.

Об утверждении Правил проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2015 года № 10110. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Жумангарин С.М.) обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа в интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Кусаинова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 150
Правила проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта
естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг
(товаров, работ) перед потребителями и иными
заинтересованными лицами
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.09.2015 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и устанавливают порядок проведения субъектов естественных монополий ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
Данные Правила не распространяются на субъектов естественных монополий малой мощности.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаты тұтынушылар құқығын қорғау жүйесін күшейту, тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға табиғи монополиялар субъектілері қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Тұтынушыларға және өзге де мүдделі тұлғаларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі табиғи монополия субъектісінің қызметі туралы жыл сайынғы есеп (бұдан әрі - жыл сайынғы есеп) тыңдау нысанында өткізіледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) уәкілетті органның ведомствосы - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге анықтамалар мен терминдер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мәндерде қолданылады.
5. Жыл сайынғы есептерді өткізу қағидаттары:
1) жариялылық;
2) табиғи монополия субъектілері қызметінің ашықтығы;
3) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтау.
6. Жыл сайынғы есеп бойынша алда болатын тыңдау туралы хабарландыруды Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі аптасына кемінде үш рет шығатын мерзімді баспасөз басылымында, ал Табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі аптасына кемінде үш рет шығатын және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымында он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды және ол:
1) табиғи монополия субъектісінің атауы мен орналасқан жерін;
2) жыл сайынғы есепті өткізу күні мен орнын;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрін қамтиды.
7. Табиғи монополия субъектісі жыл сайынғы есепті өткізгенге дейін бір ай бұрын уәкілетті органның ведомствосын хабардар етеді.
8. Жыл сайынғы есеп бойынша алдағы уақытта болатын тыңдау туралы хабарландыруды жариялағаннан кейін табиғи монополия субъектісі жыл сайынғы есеп бойынша тыңдауды өткізгенге дейін бес жұмыс күні бұрын Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген ақпаратты, сондай-ақ Қағидалардың 13-тармағының әрбір тармақшасы бойынша негіздемелерді өзінің интернет-ресурсында орналастырады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целями настоящих Правил являются усиление системы защиты прав потребителей, обеспечение прозрачности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
3. Ежегодный отчет о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами (далее - ежегодный отчет) проводится в форме слушания.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
2) ведомство уполномоченного органа – Комитет по регулированию и естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Иные определения и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, установленных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
5. Принципы проведения ежегодных отчетов:
1) гласность;
2) транспарентность деятельности субъекта естественной монополии;
3) соблюдение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий.
6. Объявление о предстоящем проведении слушания по ежегодному отчету опубликовывается субъектом естественной монополии, включенным в местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий, в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже трех раз в неделю, а субъектом естественной монополии, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже трех раз в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан, не позднее, чем за пятнадцать рабочих дней до его проведения и включает в себя следующие сведения:
1) наименование и местонахождение субъекта естественной монополии;
2) дату и место проведения ежегодного отчета;
3) вид регулируемых услуг (товаров, работ).
7. За месяц до проведения слушания ежегодного отчета субъект естественной монополии уведомляет ведомство уполномоченного органа.
8. После публикации объявления о предстоящем проведении слушания по ежегодному отчету, субъект естественной монополии за пять рабочих дней до проведения слушания по ежегодному отчету размещает на своем интернет-ресурсе информацию, указанную в пункте 13 Правил, а также обоснования по каждому из подпунктов пункта 13 Правил.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Табиғи монополия субъектісі табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы есебін тыңдауға қатысуға тілек білдіргендердің барлығының тыңдау өтетін орынға кіруін қамтамасыз етеді. Тыңдау рұқсаттамалық және басқа да арнайы режимі бар ғимараттарда өткізілген жағдайда, табиғи монополия субъектісі хабарландыруда тыңдаушылардың тізімін алдын ала қалыптастырылатыны, оның мерзімі тыңдау өткізілгенге дейін 24 сағат бұрын аяқталатыны туралы көрсетеді. Егер есеп демалыс күнінен кейінгі жұмыс күнінде өткізілетін болса, онда есеп күннің екінші жартысында жүргізіледі, ал тыңдаушылар тізімін қалыптастыру тыңдау өтетін күні жұмыс күнінің бірінші жартысында сағат 12.00-ге дейін аяқталуы керек.
2. Жыл сайынғы есепті өткізу тәртібі
10. Жыл сайынғы есепті тыңдауды табиғи монополия субъектісі өзі белгілеген үй-жайда өткізеді. Табиғи монополия субъектісі тыңдауды есептіден кейінгі жылдың 1 мамырына дейін өткізеді.
11. Жыл сайынғы есепті өткізу үшін табиғи монополия субъектісі басшыларының ішінен тыңдаудың Төрағасы тағайындалады. Тыңдаудың Төрағасы табиғи монополия субъектісі қызметкерлерінің ішінен хаттама жүргізетін хатшыны тағайындайды.
12. Төраға тағайындалған уақытта тыңдауды ашады, оның мақсатын және күн тәртібін жариялайды.
13. Табиғи монополия субъектісінің сөйлейтін сөзі мынадай:
1) инвестициялық бағдарламалардың және (немесе) инвестициялық жобалардың, оның ішінде уәкілетті органның ведомствосы бекіткендердің орындалуы туралы;
2) табиғи монополия субъектісі қызметінің есепті кезеңдегі негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері туралы;
3) ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) есепті кезеңдегі көлемдері туралы;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылармен жүргізілетін жұмыс туралы;
5) уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаның әрбір бап бойынша есепті кезеңде орындалуы туралы;
6) қызметтің перспективасы (даму жоспарлары), оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтері туралы ақпаратты қамтиды.
Табиғи монополия субъектісінің есебі Қағидалардың осы тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген ақпарат бойынша негіздемелерді қамтиды.
Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың сапасы жөнінде егжей-тегжейлі түсіндірме береді.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалардың алдында есеп беретін табиғи монополия субъектісінің атынан бірінші басшы не бірінші басшының міндеті атқару жүктелген адам сөз сөйлейді.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Субъект естественной монополии обеспечивает доступ к месту проведения всех желающих участвовать в слушании ежегодного отчета субъекта естественной монополии. В случае проведения слушании в зданиях, имеющих пропускной и иной специализированный режим, субъект естественной монополии указывает в объявлении о предварительном формировании списка слушателей, срок которого истекает за 24 часа до проведения слушаний. Если отчет проводится на следующий рабочий день после выходного дня, то отчет проводится во второй половине дня, формирование списка слушателей завершается в первой половине рабочего дня до 12.00-часов дня проведения слушаний.
2. Порядок проведения ежегодного отчета
10. Слушание ежегодного отчета проводится субъектом естественной монополии в помещении, определяемом им. Слушание субъектом естественной монополии проводится до 1 мая года, следующего за отчетным.
11. Для проведения ежегодного отчета из числа руководителей субъекта естественной монополии назначается Председатель слушания. Председатель слушания назначает секретаря из числа сотрудников субъекта естественной монополии, который ведет протокол.
12. Председатель слушания в назначенное время открывает слушание, объявляет их цель и повестку дня.
13. Выступление субъекта естественной монополии содержит следующую информацию:
1) об исполнении инвестиционных программ и (или) инвестиционных проектов, в том числе утвержденных ведомством уполномоченного органа;
2) об основных финансово-экономических показателях деятельности субъекта естественной монополии за отчетный период;
3) об объемах предоставленных регулируемых услуг (товаров, работ) за отчетный период;
4) о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг (товаров, работ);
5) о постатейном исполнении утвержденным ведомством уполномоченного органа тарифной сметы за отчетный период;
6) о перспективах деятельности (планы развития), в том числе возможных изменениях тарифов на регулируемые услуги (товары работы).
Отчет субъекта естественной монополии содержит обоснования по информации, предусмотренной подпунктами 1)-6) настоящего пункта Правил.
В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение о качестве предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) потребителям.
От имени субъекта естественной монополии, отчитывающегося перед потребителями и иными заинтересованными лицами, выступает первый руководитель, либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей первого руководителя.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тыңдауға қатысушылар қаралып отырған мәселелер бойынша өздерінің пікірлерін айта алады, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қоя алады, өздерінің сөздерінде көмекші материалдарды (плакаттарды, кестелерді және басқа да) пайдалана алады және хаттамаға жазбаша түрдегі сөзін қоса бере алады.
15. Тыңдауға қатысушының жазбаша түрде білдірген пікірі жеке немесе заңды тұлғаның ресми тұлғаға берген өтінішіне теңестіріледі және міндетті түрде тыңдау хаттамасына енгізуге, одан әрі табиғи монополия субъектісінің қарауына және тиісті шаралар қолдануға жатады. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша табиғи монополия субъектісі тыңдауға қатысушыны нәтижелері және қабылданған шаралар туралы хабардар етеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.09.2015 № 637 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тыңдауды өткізу кезінде тәртіп бұзған тұлғаға тыңдау Төрағасы ескерту жасайды.
17. Тыңдаудың Төрағасы қорытынды шығарады және тыңдауды жабады.
18. Тыңдауды өткізу барысында хаттама жасалады. Хаттама осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген ақпаратты, сондай-ақ тыңдаудың басталатын және аяқталатын уақыты, сөз сөйлегендердің тегі және аты-жөні туралы мәліметті және сөйлеген сөздерінің қысқаша мазмұнын қамтуға тиіс. Барлық хаттамалар нөмірленеді және жеке папкаға тігіледі.
19. Тыңдау хаттамасының көшірмесі тыңдау өткізілгеннен кейін үш күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына ұсынылады.
20. Тыңдаудың хаттамасы тыңдау өткізілген күннен бастап үш жыл бойы (тарифтің шекті деңгейін қолдану кезеңінде) тыңдауды өткізген табиғи монополия субъектісінің мұрағатында сақталады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Табиғи монополия субъектісі тұтынушылардың және өзге де мүдделі тұлғалардың алдында есеп өткізген сәттен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөніндегі қызмет туралы жыл сайынғы есепті негіздемелерімен орналастырады.
Егер табиғи монополия субъектісі қызмет туралы есепті негіздемелерімен уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында жариялауға жіберген жағдайда, онда жыл сайынғы есепті уәкілетті органның ведомствосы ол түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орналастырады.
Ескерту. 21-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 13 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Участники слушания могут высказывать свое мнение по рассматриваемому вопросу, задавать вопросы выступающим, использовать в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие) и приложить письменное выступление к протоколу.
15. Мнение, выраженное участником слушания в письменном виде, приравнивается к обращению физического или юридического лица к официальному лицу и подлежит обязательному внесению в протокол слушания, а также дальнейшему рассмотрению субъектом естественной монополии и принятию соответствующих мер.
По результатам рассмотрения обращения субъект естественной монополии информирует участника слушания о результатах и принятых мерах.
16. Лицу, нарушающему порядок во время проведения слушания, Председатель слушания делает предупреждение.
17. Председатель слушания подводит итоги и закрывает слушание.
18. В процессе проведения слушания ведется протокол. Протокол содержит информацию, указанную в пункте 6 настоящих Правил, а также сведения о времени начала и окончания слушания, фамилии и инициалы выступавших и краткое изложение сути выступлений. Все протоколы нумеруются и подшиваются в отдельную папку.
19. Копия протокола слушания в течение трех рабочих дней после проведения слушания представляется в ведомство уполномоченного органа.
20. Протокол слушания хранится в течение трех лет (на период действия предельного уровня тарифа) со дня проведения слушания в архиве субъекта естественной монополии, проводившего слушание.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Субъект естественной монополии, не позднее пяти календарных дней с момента проведения отчета перед потребителями и иными заинтересованными лицами, размещает в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе либо на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа ежегодный отчет о деятельности по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) с обоснованиями.
В случае, если субъект естественной монополии направляет отчет о деятельности с обоснованиями для размещения на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа, то ежегодный отчет размещается на интернет-ресурсе ведомством уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней с момента его поступления.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 21 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).