Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 194 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10459 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде және мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 12 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2015 жылғы 16 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 29 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 194 бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын
(жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы
туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10459. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и в периодических печатных изданиях;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
от 12 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
от 10 января 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от 29 января 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года № 194
Правила утверждения инвестиционных программ (проектов)
субъекта естественной монополии, их корректировки, а также
проведения анализа информации об их исполнении

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды оны түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидалары "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-3-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар іске асырудың мынадай кезеңдерін көздейді:
1) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметалардың жобаларын бекітуге өтінімді ұсыну;
2) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау және бекіту;
3) жоспарланатын инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны бекіту кезінде түзету;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету;
5) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратқа талдау жүргізу және осындай талдау жүргізу кезінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету;
6) субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысыс туралы туралы тұтыншуыларды хабардар ету;
7) субъектінің инвестициялық бағдарламаны орындауы туралы ақпаратты орналастыруы.
2. Табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі – субъекті) инвестициялық бағдарламасы (жобасы) Қазақстан Республикасы дамуының басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып, тиісті кезеңге жүйелерді қалпына келтірудің, реконструкциялаудың, жаңғыртудың салалық немесе жергілікті бағдарламалардың бекітілген көрсеткіштері мен индикаторларына қол жеткізу үшін әзірленеді және энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға, жаңа активтерді құруға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға бағытталған.
Бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделген субъектінің негізгі құралдарына салымдардың көлемі реттелiп көрсетiлетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) тарифтерінің (бағалардың, алым мөлшерлемелерінің) шекті өсу болжамын ағымдағы кезеңге және ұзақ мерзімді перспективаға есептеу кезінде ескеріледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Инвестициялық бағдарламада (жобада) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды олар табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) және олардың шекті деңгейлерінің өсуіне алып келмеген жағдайда шарттарда іске асыруға, сондай-ақ бір немесе бірнеше инвестициялық жобаны қамтитын, техникалық-экономикалық нәтиже алу мақсатында қысқа мерзімді, орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған табиғи монополия субъектісінің қолда бар активтерін кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, негізгі құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңа активтерін жасауға бағытталған қаражат айқындалады.

Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении разработаны в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон).
Правила предусматривают следующие этапы реализации:
1) предоставление заявки на утверждение проектов тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет;
2) рассмотрения и утверждения инвестиционной программы (проекта);
3) корректировки планируемой инвестиционной программы (проекта) при ее утверждении;
4) корректировки утвержденной инвестиционной программы (проекта);
5) проведение анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) и корректировки инвестиционной программы (проекта) при проведении такого анализа;
6) уведомления потребителей о ходе исполнения субъектом инвестиционной программы (проекта);
7) размещения субъектом информация об исполнении инвестиционной программы (проекта).
2. Инвестиционная программа (проект) субъекта естественной монополии (далее – субъект), разрабатывается с учетом приоритетов
развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, для достижения утвержденных показателей и индикаторов отраслевых или местных программ восстановления, реконструкции, модернизации систем на соответствующий период и направлена на обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности, создание новых активов, расширение, восстановление, обновление существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение.
Предусмотренные в утвержденной инвестиционной программе (проекте) объемы вложений в основные средства субъекта учитываются при расчетах прогноза предельного роста тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) на текущий период и долгосрочную перспективу.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. В инвестиционной программе (проекте) определяются средства, направленные на реализацию мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, при условии, что они не повлекут за собой повышения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, а также на расширение, восстановление, обновление,поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, создание новых активов субъекта естественной монополии на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный периоды с целью получения технико-экономического эффекта, включающей в себя один или несколько инвестиционных проектов.

Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Cубъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) іске асыру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбiнің талаптарына сәйкес қалыптастырылған тарифтік сметаға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы):
1) іске асыру мерзімдері бойынша – қысқа мерзімді (1 жылға дейін қоса алғанда), орташа мерзімді (1 жылдан астам және 4 жылға дейін қоса алғанда), ұзақ мерзімді (5 жыл және одан көп);
2) мәртебесі бойынша – республикалық және жергілікті;
3) іс-қимылдардың бағыттылығы бойынша – бiр немесе бiрнеше инвестициялық жобаларды қамтитын, техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзiмдi, орташа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған субъектінің энергия үнемдеуін қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға, жаңа активтерін жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, негiзгi құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға инвестициялар болып бөлінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды тарифтік смета – инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырудың әрбір жылына тарифтік смета;
2) инвестициялық бағдарлама – бiр немесе бiрнеше инвестициялық жобаларды қамтитын, техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзімді, орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған табиғи монополия субъектінің энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға, жаңа активтерін жасауға, қолда бар активтерін кеңейтуге, қалпына келтiруге, жаңартуға, қолдауға, негiзгi құралдарын реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға, сондай-ақ жаңа активтерін жасауға бағытталған қаражатты салу және қайтару бағдарламасы;
3) инвестициялық жоба – жаңа өндiрiстердi құруға, қолданыстағыларын кеңейтуге және жаңартуға инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенi;

Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 с соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Реализация инвестиционной программы (проекта) субъекта осуществляется в соответствии с тарифной сметой, сформированной согласно требованиям Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480 (далее – Особый порядок).
4. Инвестиционная программа (проект) субъекта подразделяется:
1) по срокам реализации – на краткосрочные (до 1 года включительно), среднесрочные (более 1 года и до 4 лет включительно), долгосрочные (5 и более лет);
2) по статусу – на республиканские и местные;
3) по направленности действий – инвестиции на обеспечение энергосбережения и повышения энергоэффективности, создание новых активов, расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) прогнозируемая тарифная смета – тарифная смета, на каждый год реализации инвестиционной программы (проекта);
2) инвестиционная программа - программа вложения и возврата средств, направленных на обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности, расширение, восстановление, обновление,
поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, а также на создание новых активов
субъекта естественной монополии, на краткосрочный,
среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов;
3) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающий инвестиции в создание новых, расширение и обновление действующих производств;

4) мемлекеттік орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган. Табиғи монополия субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) келісуді жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады;
5) тарифтік кіріс – субъектінің уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтер (бағалар, алым мөлшерлемелері) бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден алған кірісі;
6) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
7) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органның ведомствосы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау және бекіту тәртібі
6. Субъекті осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттiк органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге ұсынады.
Субъектілердің Мемлекеттiк тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті органның ведомствосы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бекітеді.
Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті органның ведомствосы және Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мемлекеттік орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздерінің интернет–ресурстарында орналастырады.
7. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту үшін субъекті уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға:

4) государственный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления. Согласование инвестиционной программы (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий осуществляет местный исполнительный орган;
5) тарифный доход – доход субъекта от оказания регулируемых услуг (товаров, работ) по утвержденным ведомством уполномоченного органа тарифам (ценам, ставкам сбора);
6) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
7) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок рассмотрения и утверждения инвестиционной
программы (проекта)
6. Инвестиционная программа (проект) для утверждения представляется субъектом в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Инвестиционная программа (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, утверждается ведомством уполномоченного органа по согласованию с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Утвержденная инвестиционная программа (проект) субъекта естественных монополий по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам размещается ведомством уполномоченного органа и государственным органом, указанным в пункте 6 Правил, на своих Интернет-ресурсах.
В инвестиционной программе (проекте) субъекта определяются средства, направленные на расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств, создание новых активов субъекта на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный периоды с целью получения технико-экономического эффекта, включающей в себя один или несколько инвестиционных проектов.
7. Для утверждения инвестиционной программы (проекта) субъект представляет в ведомство уполномоченного органа и государственный орган заявку в произвольной форме с приложением:

1) 1-қосымшаға сәйкес субъектінің инвестициялық бағдарламасының (жобасының) субъекті жоспарлаған көлемін;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) тиімділігінің субъекті жоспарлаған тиімділігін көрсеткіштерін, оның ішінде мыналарды көздейтін - іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың тізбесін, оның ішінде технологиялық процесті және коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған басқару жүйелерін (болған кезде) көрсете отырып, субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) тиімділігінің есебін;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың, құрылыс-монтаж жұмыстарының құнын көрсете отырып, баға деңгейлерін салыстырмалы талдауды, оның ішінде осындай жұмыстарды жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есептерді, әрбір объекті бойынша жеке объектілік, локальды және ресурстық сметаларды, бизнес жоспарды, прайс-парақтарды, шарттардың көшірмелерін, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттаманы (болған жағдайда) және т.б. қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпаратты;
4) болжамды мөлшерді және алдын ала қаржыландыру шарттарын, оның ішінде қарыз ресурстарын (қарыз қаражаттары бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемақылар, қарыз қаражаттарын қайтару мерзімдері мен шарттары) растайтын құжаттарды;
5) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын жағдайда, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттарды;
6) егер субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін қарыз қаражаттарын тартуды субъекті жоспарламаған жағдайда, қарыз қаражаттарын пайдаланбаудың (оның ішінде шығындарды, нормативтік ысыраптарды одан әрі төмендету мүмкін еместігін растап) экономикалық тиімділік есебін;
7) субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны іске асыру кезеңінде оның тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) әсер ету болжамын, субъектінің болжанған тарифтік сметасын қоса бере отырып;
8) өңірлік электр желісі компаниялары үшін техникалық сараптаманың қорытындыларын;
9) "Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 тіркелген) нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысы бекіткен, энергия аудиті қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса беріп өтінім ұсынады.
Ескертпе: осы тармақтың 9) тармақшасындағы талаптар "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері болып табылатын табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылады.
Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның, не құзыретіне бухгалтерлік есеп мәселелері кіретін басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржылық құжаттарға субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
Нормативтік техникалық ысыраптардың жоспарланған төмендеуін есептеу жөніндегі талаптар магистральдық теміржол желілері, теміржол көлігі объектілері бар теміржолдар, кірме жолдар, аэронавигация, порттар, әуежайлар, жылу энергиясын өндіру және онымен жабдықтау, су бұру салаларында қызмет көрсететін субъектілерге қолданылмайды.

1) планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) субъекта согласно приложению 1;
2) показателей эффективности планируемой субъектом естественных монополий инвестиционной программы (проекта) субъекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, предусматривающих, в том числе расчет эффективности планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе автоматизированных систем управления технологическим процессом и коммерческого учета (при наличии);
3) информации об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы (проекта) с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документальное техническое подтверждение необходимости проведения таких работ, сводные сметные расчеты, объектные, локальных и ресурсные сметы отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке (в случае наличия) и т.п.;
4) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств);
5) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы (проекта) в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) расчета экономической целесообразности не использования заемных средств (в том числе с подтверждением невозможности дальнейшего снижения затрат, нормативных потерь), в случае, если субъектом не планируется привлечение заемных средств для реализации планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта);
7) прогноза влияния планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) на его тарифы (цены, ставки сбора) в период ее реализации, с приложением прогнозируемой тарифной сметы субъекта;
8) заключения технической экспертизы для региональных электросетевых компаний;
9) плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита, утвержденного первым руководителем субъекта естественной монополий по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958).
Примечание: требования настоящего подпункта распространяются на субъектов естественной монополий, являющихся в соответствии с Законом Республики Казахстана от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" субъектами Государственного энергетического реестра.
Прилагаемые к планируемой субъектом инвестиционной программе (проекту) документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
Требования по расчету планируемого снижения нормативных технических потерь не распространяются на субъектов, оказывающих услуги в сферах магистральных железнодорожных сетей, железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта, подъездных путей, аэронавигации, портов, аэропортов, производство и снабжение тепловой энергии, водоотведения.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) бюджетін жоспарлау және жасау Ерекше тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
9. Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) мынадай өлшемшарттарды ескеретін іс-шаралар қамтылып әзірленеді:
1) салалық және өндірістік ерекшеліктерге қарай шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарын төмендету;
2) қаржылық-экономикалық тәуекелдерді барынша азайту;
3) субъекті әзірлеген және іске асыратын іс-шаралар жоспарына негізделген нормативтік техникалық ысыраптар болған жағдайда оларды төмендету және (немесе) нормативтен тыс ысыраптарды жою;
4) қарыз қаражаттарын пайдаланған жағдайда қарыз алу және қарыз қаражаттарын қайтару схемаларын оңтайландыру;
5) ұсынылатын реттелiп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және (немесе) сапасын арттыру;
6) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін және энергияны коммерциялық есепке алу аспабын енгізу (оларды енгізу қажет болған жағдайда);
7) субъектінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың дебиторлық берешегі болған жағдайда, оның деңгейін төмендету бойынша кешенді іс-шаралар;
8) негізгі кұралдардың тозуын төмендету;
9) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің барлық кезеңдерінде есепке алу аспаптарын технологиялық ерекшеліктерге байланысты орнату;
10) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) енгізілген іс-шаралардың сапасын, тиімділігін, сенімділігін қамтамасыз ету;
11) энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыру.
Ескертпе: осы тармақтың 11) тармақшасындағы талаптар "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері болып табылатын табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылады.
Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелері) немесе олардың шекті деңгейлері қолданылатын барлық кезеңге әзірленеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік қырық бес күн ішінде қарайды.
Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге өтінімді алған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде субъектіні және мемлекеттік органды оны қарауға қабылдау немесе субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны):

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Планирование и составление бюджета инвестиционной программы (проекта) осуществляются в соответствии с Особым порядком.
9. Планируемая субъектом инвестиционная программа (проект) разрабатывается с содержанием мероприятий, учитывающих следующие критерии:
1) снижение расходов сырья, материалов, топлива, энергии в зависимости от отраслевых и производственных особенностей;
2) минимизация финансово-экономических рисков;
3) снижение нормативных технических и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых субъектом;
4) оптимизация схемы заимствования и возврата заемных ресурсов в случае использования заемных средств;
5) увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
6) внедрение автоматизированных систем управления технологическим процессом и коммерческого прибора учета энергии (в случае необходимости их внедрения);
7) комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, в случае ее наличия;
8) снижение износа основных средств;
9) установление в силу технологических особенностей приборов учета на всех стадиях оказания регулируемых услуг;
10) обеспечение повышения качества, эффективности, надежности мероприятий, включенных в инвестиционную программу (проект);
11) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности.
Примечание: требования настоящего подпункта распространяется на субъектов естественной монополий являющихся в соответствии с Законом Республики Казахстана от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" субъектами Государственного энергетического реестра.
Планируемая субъектом инвестиционная программа (проект) разрабатывается на весь период действия тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган рассматривают планируемую субъектом инвестиционную программу (проект) в течение сорока пяти рабочих дней с момента ее представления.
В течение семи рабочих дней со дня получения заявки на утверждение инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа письменно уведомляет субъекта и государственный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии к рассмотрению планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) в следующих случаях:

1) субъектінің Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбауы және (немесе) Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) субъектінің Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасын толық ұсынбауы;
3) ұсынылған инвестициялық бағдарламаның (жобаның) Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі жағдайларында қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін, табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу үшін субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама (жоба) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына осындай инвестициялық бағдарламаны (жобаны) уәкілетті органның ведомствосына бір мезгілде беріле отырып жіберіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) келісуді Заңда көзделген мерзімдерде жүргізеді.
11. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы оны іске асыру кезеңінде тарифтерге (бағаларға, алым мөлшерлемелеріне) әсер етуін айқындау мақсатында тиімділікке экономикалық және қаржылық бағалау жүргізеді.
12. Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы:
- шешім қабылданғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік органға инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қоса бере отырып жолдайды;
- не субъектіні инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы, уәкілетті орган мен мемлекеттік орган қол қойған дәлелді қорытындыны қоса бере отырып хабардар етеді.
Инвестициялық жобаны бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органға уәкілетті органның ведомствосына субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарлама түскен сәттен бастап 35 жұмыс күнінен кешіктірмей дәледі қорытындыны жолдайды.
Мемлекеттік органға уәкілетті орган ведомствосының дәлелді қорытындысы түскен сәттен бастап мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде кеңес өткізеді, оның қорытындысы бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекітуден бас тарту туралы бірлескен шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.
Мемлекеттік орган уәкілетті орган ведомствосының инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытындысын уәкілетті органның ведомствосымен кеңес өткізген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде, бірақ мемлекеттік органға уәкілетті орган ведомствосының дәлелді қорытындысы түскен сәттен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және оған қол қояды.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы Қағидаларға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуді көздейді.

1) представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 7 Правил и (или) несоответствие требованиям пункта 7 Правил;
2) представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 20 Правил;
3) несоответствие представленной инвестиционной программы (проекта) критериям, указанным в пункте 9 Правил.
Для согласования инвестиционной программы (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, планируемая субъектом инвестиционная программа (проект) направляется для согласования местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы одновременно с подачей такой инвестиционной программы (проекта) ведомству уполномоченного органа.
Согласование местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы инвестиционной программы (проекта) субъекта производится в сроки, предусмотренные Законом.
11. При рассмотрении планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа проводит экономическую и финансовую оценку эффективности в целях определения влияния на тарифы (цены, ставки сбора) в период ее реализации.
12. По результатам рассмотрения планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа в соответствии с пунктом 3 статьи 15-3 Закона:
не позднее, чем за десять рабочих дней до принятия решения, направляет в государственный орган подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта), с приложением инвестиционной программы (проекта);
либо уведомляет субъекта об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения, подписанного уполномоченным органом и государственным органом.
В случае отказа в утверждении инвестиционной программы, мотивированное заключение направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа в срок не позднее тридцати пяти рабочих дней с момента поступления планируемой субъектом инвестиционной программы в ведомство уполномоченного органа.
В течение пяти рабочих дней с момента поступления в государственный орган мотивированного заключения ведомства уполномоченного органа государственным органом проводится совещание, по итогам которого принимается совместное решение об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта) субъекта. По итогам совещания оформляется протокол.
Государственный орган рассматривает и подписывает поступившее от ведомства уполномоченного органа мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы в течение двух рабочих дней с момента проведения совещания с ведомством уполномоченного органа, но не более семи рабочих дней с момента поступления в государственный орган мотивированного заключения ведомства уполномоченного органа.
Проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) предусматривает утверждение инвестиционной программы (проекта) по форме согласно Правилам.

13. Заңның 15-3-бабы 3-тармағына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органның келісімі бойынша субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны бекітуге ұсыну кезеңінде түзетуге, бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) - оны іске асыру және Қағидаларда айқындалған жағдайларда және тәртіппен орындау туралы ақпаратқа талдау жүргізу кезеңінде түзетуге құқылы.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасы ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік орган уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы қол қойылған шешімді жібереді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы хабарлайды.
Уәкілетті орган немесе мемлекеттік орган инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпаратты енгізген жағдайда, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау мерзімі он жұмыс күніне ұзартылады.
14. Субъекті мемлекеттік органның келісімі бойынша ағымдағы жылдың соңына дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органды міндетті түрде хабардар ете отырып, тарифтердi (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекiту кезiнде ескерілмеген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын ауыстыруға немесе алып тастауға құқылы.
15. Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, инвестициялық бағдарлама (жоба) уәкілетті орган ведомствосының және мемлекеттік органның білескен бұйрығымен бекітіледі.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін, табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) нөмірленеді және сол жақ жоғарғы бұрышында "Келісілген", ал оң жақ жоғарғы бұрышында қабылдаған күні мен тіркеу нөмірі көрсетіліп мөрмен расталған "Бекітілген" деген белгісімен, мазмұны бар бірінші парақты қамтиды.
16. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) уәкілетті органның ведомствосы және тиісті мемлекеттік орган өздерінің Интернет-ресурстарында уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік орган шешім қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орналастырады.
17. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекіту туралы шешімнің жобасын уәкілетті органның ведомствосы субъектіге уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган шешім қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жолдайды.

13. В соответствии с пунктом 3 статьи 15-3 Закона ведомство уполномоченного органа, по согласованию с государственным органом, корректирует планируемую субъектом инвестиционную программу (проект) в период ее представления на утверждение, утвержденную инвестиционную программу (проект) – в период ее реализации и проведения анализа информации об исполнении, в случаях и порядке, определяемых Правилами.
В течение пяти рабочих дней со дня представления проекта решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) государственный орган направляет ведомству уполномоченного органа подписанное решение об утверждении инвестиционной программы (проекта) либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) с приложением мотивированного заключения.
В случае внесения ведомством уполномоченного органа или государственным органом информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в проект решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) срок рассмотрения инвестиционной программы (проекта) продлевается на десять рабочих дней.
14. Субъект, по согласованию с государственным органом, вправе менять или исключать мероприятия инвестиционной программы (проекта), не учтенные при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, с обязательным уведомлением уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней до конца текущего года.
15. Инвестиционная программа (проект) утверждается совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, за исключением случая, указанного в пункте 6 Правил.
Инвестиционная программа (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, пронумеровывается и содержит титульный лист с оглавлением (содержанием), с отметкой в левом верхнем углу "Согласовано", а в правом верхнем углу "Утверждено" вместе с указанием даты его принятия и регистрационного номера, заверенной печатью.
16. Утвержденная инвестиционная программа (проект) субъекта размещается ведомством уполномоченного органа и соответствующим государственным органом на своих Интернет-ресурсах в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения ведомством уполномоченного органа и государственным органом.
17. Копия решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) направляется субъекту ведомством уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней с момента принятия решения ведомством уполномоченного органа и государственным органом.

18. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту негіздері Заңның 15-3-бабының 4-тармағында белгіленген.
19. Егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде субъекті Қағидалардың 7-тармағында көзделген тәртіппен инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге жаңа өтінім берсе, уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның қолданыстағы тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемлерінің) деңгейіне әсер етуіне талдау жүргізеді.
Халықаралық қаржы ұйымдарының қарыз қаражаттарын тартуға немесе мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға байланысты жаңа инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) қалған мерзіміне болжанған көрсеткіштерден асырып өзгертуді талап ететін жағдайларды қоспағанда, егер жаңа инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) деңгейін бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) қалған мерзіміне болжанған көрсеткіштерден асырып өзгертуді талап еткен жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы Заңның 15-3-бабының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оны бекітуден бас тартады.
3. Жоспарланған инвестициялық бағдарламаны (жобаны)
оны бекіту кезінде түзету тәртібі
20. Жоспарланған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзетуді уәкілетті органның ведомствосы Қағидалардың ережелерін ескере отырып жүргізеді.
21. Егер субъекті ұсынған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы оған түзету жүргізген жағдайда, түзету туралы шешім қабылдаудан бұрын келісу мақсатында мемлекеттік органның қатысуымен кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзетудің мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органға субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту туралы шешімнің жобасымен бірге жолдайды.
4. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету тәртібі
22. Субъекті ағымдағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына) бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсыныспен бір мезгілде өтініш жасауға құқылы.
Осы тармақтың талаптары инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі ұсынысты уәкілетті органның ведомствосы қайтарған жағдайда, сондай-ақ Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайларда субъектіге қолданылмайды.
Субъекті инвестициялық бағдарламаны пысықтайды және уәкілетті органның ведомствосы қайтарған субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі ұсынысын алған сәттен бастап күнтізбелік он күннің ішінде уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік органға оны қайта қарауға жолдайды.
Уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік орган Қағидалардың 10-тармағында көзделген мерзімде субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі ұсынысын қарауды, оның ішінде субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету жөніндегі пысықталған ұсынысын қайта қарауды жүзеге асырады.

18. Основания отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта) установлены пунктом 4 статьи 15-3 Закона.
19. Если в период реализации инвестиционной программы (проекта) субъектом подается новая заявка на утверждение инвестиционной программы (проекта) в порядке, предусмотренном пунктом 7 Правил, ведомство уполномоченного органа проводит анализ влияния инвестиционной программы на уровень действующих тарифов (цен, ставок сбора).
В случае, если реализация новой инвестиционной программы (проекта) требует изменения уровня тарифа (цены, ставки сбора) сверх прогнозируемых показателей на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), ведомство уполномоченного органа отказывает в ее утверждении в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 15-3 Закона, за исключением случаев, когда реализация новой инвестиционной программы (проекта) требует изменения уровня тарифа (цены, ставки сбора) сверх прогнозируемых показателей на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), в связи с привлечением заемных средств международных финансовых организаций или реализацией государственных программ.
3. Порядок корректировки планируемой инвестиционной
программы (проекта) при ее утверждении
20. Корректировка планируемой инвестиционной программы (проекта) субъекта производится ведомством уполномоченного органа с учетом положений настоящих Правил.
21. В случае, если в ходе рассмотрения представленной субъектом инвестиционной программы (проекта) ведомство уполномоченного органа проводит ее корректировку, перед принятием решения о корректировке проводится совещание с участием государственного органа в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности корректировки планируемой субъектом инвестиционной программы (проекта). По итогам совещания оформляется протокол, который направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы (проекта) субъекта.
4. Порядок корректировки утвержденной инвестиционной
программы (проекта)
22. Субъект не позднее 1 октября текущего года вправе обращаться одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган (местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы) с предложением о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта).
Требования настоящего пункта не распространяются на субъекта при возврате ведомством уполномоченного органа предложения по корректировке инвестиционной программы (проекта) на доработку, а также в случаях, предусмотренных пунктом 22 Правил.
Субъект дорабатывает инвестиционную программу и направляет ее на повторное рассмотрение в ведомство уполномоченного органа и государственный орган в течение десяти календарных дней с момента получения возврата ведомством уполномоченного органа предложения субъекта по корректировке инвестиционной программы (проекта).
Рассмотрение предложения субъекта о корректировке инвестиционной программы (проекта), в том числе повторное рассмотрение доработанного предложения субъекта о корректировке инвестиционной программы (проекта), осуществляется ведомством уполномоченного органа и государственным органом в сроки, предусмотренные пунктом 10 Правил.

23. Егер субъектінің қызметін тексеру қорытындысы бойынша уәкілетті орган осындай түзету енгізу қажеттігі туралы нұсқама енгізген жағдайда, ол уәкілетті органның ведомствосы мен мемлекеттік органға инвестициялық бағдарламаны түзету туралы ұсыныспен жүгінеді.
24. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысқа:
1) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттама) қоса бере отырып, түзетулер ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы;
2) негіздеуші материалдар қоса берілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізу қажеттілігі туралы субъектінің бағалауы;
3) қаржыландырудың және қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары;
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттен қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын болса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен және басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын адамдар қол қояды және субъектінің мөрімен расталады.
25. Уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы) Қағидалардың 22-25-тармақтарында көзделген тәртіппен субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын (жобасын) түзету туралы ұсынысты қарайды.
26. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер (шарттың екінші тарапының міндеттемелерді орындамауы, конкурс (тендер) өткізілмеді деп тану, еңсерілмейтін күш салдары) бойынша орындамаған жағдайда, инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын орындау мерзімдері инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету арқылы келесі жылға ауыстырылуы мүмкін.
Субъектi неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға байланысты, сондай-ақ энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеуді қамтамасыз ету және энергия тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралар жоспарын іске асыру нәтижесінде, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі іс-шараларды өткізуге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерін табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша қысқартуға байланысты немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған, тарифтік сметаға салынған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігінің кемінде елу пайызын өндірістік активтердің жоспарларын жасауға, оларды кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялауға және техникалық қайта жарақтандыруға бағыттайды.
Мұндай жағдайда субъекті инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын іске асыру жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайлардың болуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысты уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына) жолдауға құқылы.
Мемлекеттік орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы) уәкілетті органның ведомствосына 15 ақпанға дейінгі мерзімде инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзету жүргізу мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы қорытынды жолдайды.

23. Субъект также обращается к уполномоченному органу и государственному органу с предложением о корректировке инвестиционной программы в случае, если по итогам проверки его деятельности уполномоченным органом внесено предписание о необходимости проведения такой корректировки.
24. К предложению о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта), прилагаются:
1) проект инвестиционной программы (проекта) с учетом корректировок с приложением материалов, обосновывающих внесение корректировок в инвестиционную программу (проект) (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке);
2) оценка субъекта о необходимости внесения корректировок в инвестиционную программу (проект) с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы (проекта) выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта.
25. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган (местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы) рассматривают предложение о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта) субъекта в порядке, предусмотренном пунктами 22-25 Правил.
26. В случае неисполнения субъектом мероприятий инвестиционной программы (проекта) по причинам, не зависящим от него (неисполнение обязательств другой стороной договора, признание конкурса (тендера) несостоявшимся вследствие непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий инвестиционной программы (проекта) могут быть перенесены на следующий год путем корректировки инвестиционной программы (проекта) до 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта).
Субъект направляет на обеспечение энергосбережения и повышения энергоэффективности, создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов не менее пятидесяти процентов недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, а также в результате реализации плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов оказываемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
В этом случае субъект, в срок не позднее 15 января года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта), вправе направить в адрес ведомства уполномоченного органа и государственного органа (местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы) предложение о корректировке инвестиционной программы (проекта) с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Государственный орган (местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы), в срок до 15 февраля, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности проведения корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта.

Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген жағдай туындаған кезде, уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік органмен бірлесіп инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмейтін мерзімде инвестициялық бағдарламаны түзету туралы шешім қабылдайды. Түзету туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін, табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) түзету туралы шешімді уәкілетті органның ведомствосы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шаралары іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей қабылдайды.
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) осы іс-шараларын орындау мерзімдерін қайталап ауыстыруға жол берілмейді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2015 № 738 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы
ақпаратқа талдау жүргізу және осындай талдау жүргізу кезінде
инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету тәртібі
27. Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына және мемлекеттік органға есепті кезеңнен кейінгі айдың жылдың 1 мамырынан кешіктірмей мыналарды:
1) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпаратты;
2) пайда және залал туралы есепті;
3) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты жағдайлары мен мөлшері туралы ақпаратты;
4) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада (жобада) бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бағдарламада (жобада) бекітілген көрсеткіштерден ауытқу себептерінің түсіндірмелерін қоса береді.
28. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты негіздеуші және растаушы материалдарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
29. Уәкілетті органның ведомствосы және мемлекеттік орган субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына Заңның 15-3-бабының 9-тармағына сәйкес талдау жүргізеді.
Субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына талдау жүргізу қорытындысы бойынша мемлекеттік орган Заңның 15-3-бабының 9-тармағында көзделген мерзім аяқталғанға дейін уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны орындау туралы ақпаратты қабылдау мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы өз қорытындысын жолдайды.

При наступлении случая, указанного в пункте 22 Правил, ведомство уполномоченного органа, совместно с государственным органом, принимает решение о корректировке инвестиционной программы в срок не позднее 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта). Решение о корректировке оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа.
Решение о корректировке инвестиционной программы (проекта) субъекта, оказывающего регулируемые услуги на соответствующей территории административно-территориальной единицы, включенного в местный раздел Государственного регистра субъектов, принимается ведомством уполномоченного органа по согласованию с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы (проекта).
Не допускается повторный перенос сроков исполнения данных мероприятий инвестиционной программы (проекта).
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2015 № 738 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Порядок проведения анализа информации об исполнении
инвестиционной программы (проекта) и корректировки
инвестиционной программы (проекта) при проведении такого анализа
27. Информация об исполнении инвестиционной программы (проекта) представляется субъектом в ведомство уполномоченного органа и государственному органу ежегодно в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, с одновременным представлением:
1) информации о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
2) отчета о прибылях и убытках;
3) информации о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы (проекта);
4) информации о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы (проекта) с показателями, утвержденными в инвестиционной программе (проекте);
5) разъяснения причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе (проекте).
28. Информация субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) представляется субъектом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением обосновывающих и подтверждающих материалов.
29. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган проводит анализ информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта в соответствии с пунктом 9 статьи 15-3 Закона.
По итогам проведения анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта государственный орган, не позднее, чем за 10 календарных дней до истечения срока, предусмотренного пунктом 9 статьи 15-3 Закона, направляет ведомству уполномоченного органа свое заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия информации об исполнении инвестиционной программы.

Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратына талдау жүргізу қорытындысы бойынша Заңның 14-1-бабына сәйкес шешім қабылдайды.
6. Субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау
барысы туралы тұтынушыларды хабардар ету тәртібі
30. Субъекті тұтынушыларды инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы есепті кезеңнің 15 маусымынан және 15 желтоқсанынан кешіктірмейтін мерзімде жарты жылда бір рет тиісті ақпаратты өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.
31. Тұтынушыларды инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы осындай ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар еткен жағдайда, субъекті уәкілетті органның ведомствосына осындай ақпаратты орналастыру туралы хабарламаны ол орналастырылған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде тиісті хабарлама жібереді.
32. Уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы ақпаратты орналастырған жағдайда, мұндай ақпаратты субъекті уәкілетті органның ведомствосына есепті кезеңнің 5 маусымына және 5 желтоқсанына дейінгі мерзімде жіберіледі.
33. Уәкілетті органның ведомствосы субъекті ұсынған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпарат түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде орналастырады.
7. Субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны)
орындау туралы ақпаратты орналастыру тәртібі
34. Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға нысан бойынша орналастырады.
35. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастырған жағдайда, субъекті уәкілетті органның ведомствосына осындай ақпаратты ол орналастырылған сәттен күнтізбелік он күн ішінде орналастыру туралы тиісті хабарламаны жолдайды.
36. Егер субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы ақпаратты уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастыруды жоспарлаған жағдайда, субъекті уәкілетті органға мұндай ақпаратты осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген күнге дейін кемінде күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жолдайды.

Ведомство уполномоченного органа по итогам анализа информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) субъекта принимает решение в соответствии со статьей 14-1 Закона.
6. Порядок уведомления потребителей о ходе исполнения субъектом
инвестиционной программы (проекта)
30. Субъект уведомляет потребителей о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) один раз в полугодие в срок не позднее 15 июня и 15 декабря отчетного периода посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе, либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
31. В случае уведомления потребителей о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) посредством размещения такой информации на своем интернет-ресурсе, субъект направляет соответствующее уведомление в адрес ведомства уполномоченного органа о размещении такой информации в течение десяти календарных дней с момента ее размещения.
32. В случае размещения информации о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа, такая информация направляется субъектом ведомству уполномоченного органа в срок до 5 июня и 5 декабря отчетного периода.
33. Ведомство уполномоченного органа размещает представленную субъектом информацию о ходе исполнения инвестиционной программы (проекта) на своем интернет-ресурсе в течение десяти календарных дней с момента поступления информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) в ведомство уполномоченного органа.
7. Порядок размещения субъектом информация об исполнении
инвестиционной программы (проекта)
34. Информация субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы (проекта) размещается субъектом в средствах массовой информации, в том числе на своем интернет-ресурсе либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в срок не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
35. В случае размещения информации об исполнении инвестиционной программы (проекта) в средствах массовой информации, в том числе на своем интернет-ресурсе, субъект направляет соответствующее уведомление в адрес ведомства уполномоченного органа о размещении такой информации в течение десяти календарных дней с момента ее размещения.
36. В случае, если субъект планирует разместить информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта) на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа, такая информация направляется субъектом ведомству уполномоченного органа в срок не позднее, чем за пятнадцати календарных дней до даты, указанной в пункте 30 Правил.

* пайдалар мен залалдар туралы есеп "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығының 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады;
** - ақпарат саланың ерекшелігінің ескекре отырып өзге көросеткіштер бойынша да толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада) көзделсе);
**- бұл ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстардың және шығындардың құны туралы анықтама, шот фактуралар, мемлекетітк қабылдау комиссиялардың пайдалануға қаылдау туралы актілері, ішкі ілеспе құжататры, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға енгізу және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса беріліп ұсынылады.
Табиғи монополия субъектісінің
инвестициялық бағдарламаларын
(жобаларын) бекіту, оларды түзету,
сондай-ақ олардың орындалуы туралы
ақпаратқа талдау жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
нысан
______ жылға табиғи монополия субъектісінің инвестициялық
бағдарламаны (жобаны) орындау барысы туралы/ инвестициялық
бағдарламаны (жобаны) орындау туралы табиғи монополия
субъектісінің ақпараты*
_____________________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің атауы, қызмет түрі, бағдарламаны
(жобангы) кім бекітті (күні, бұйрықтың нөмірі)
№ р/с
Қаржыландыру көздерінің бөлінісінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы ақпарат, мың теңге
Іс-шараның атауы
Өлшем бірлігі
(заттац көрсеткіштер үшін)
Заттай көрсеткіштердегі саны
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) сомасы, мың теңге
Өз қаражаты
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
ауытқуы
ауытқу себептері
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
1
1.1.
….
2.
….
кестенің жалғасы
Қаржыландыру көздерінің бөлінісінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы ақпарат, мың теңге
Қарыз қаражаты
Бджет қаражаты
Реттелмейтін (өзге) қызмет
жоспар
факт
ауытқуы
ауықтқу себептері
жоспар
факт
жоспар
факт
13
14
15
16
17
18
19
20
Ұйымның басшысы _____________ (А.Ә.Т. (болған жағдайда), қолы, күні))
Табиғи монополия субъектісінің
инвестициялық бағдарламаларын
(жобаларын) бекіту, оларды түзету,
сондай-ақ олардың орындалуы туралы
ақпаратқа талдау жүргізу
қағидаларына 4-қосымшасының жалғасы
нысан
Тиімділік, сенімділік және сапа көрсеткіштері
Есепті кезеңнің алдындағы жылдың (жарты жылдың) фактісі,
жоспар (жыл)
ағымдағы жылдың
(жарты жылдың) фактісі
Тиімділік, сенімділік және сапа көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
Тиімділік, сенімділік және сапа көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері (негіздемесі)
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске асыру жылдары бойынша өндірістік көрсеткіштердің жақсаруы, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске нақты асыру жылдары бойынша негізгі қорлар тозуының төмендеуі (нақты), %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %,
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қарай іске асыру жылдары бойынша авариялылылықтың төмендеуі
…..
…..
Ұйымның басшысы ______________ (А.Ә.Т. (болған жағдайда), қолы, күні)

* - отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)";
** - информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
**- данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Приложение 4
к Правилам утверждения инвестиционных
программ (проектов) субъекта естественной
монополии, их корректировки, а также
проведения анализа информации об их исполнении
форма
Информация субъекта естественной монополии
о ходе исполнения субъектом инвестиционной программы
(проекта)/об исполнении инвестиционной программы (проекта)*
на _______ год
_____________________________________________________________________________
наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности,
кем утвержден(а) программа (проект) (дата, номер приказа)
№ п/п
Информация о реализации инвестиционной программы (проекта) в разрезе источников финансирования, тыс. тенге
Наименование мероприятий
Единица измерения (для натуральных показателей)
Количество в натуральных показателях
Сумма инвестиционной программы (проекты), тыс.тенге
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Нерегулируемая (иная) деятельность
план
факт
план
факт
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
1
1.1.
….
2.
….
Руководитель организации ______________________________________
(Ф.И.О.,(при его наличии), подпись, дата))
Продолжение Приложения № 4 к Правилам
утверждения инвестиционных программ
(проектов) субъекта естественной
монополии, их корректировки,
а также проведения анализа
информации об их исполнении
Показатели эффективности, надежности и качества2
факт года (полугодия), предшествующего отчетному периоду
план (год)
факт текущего года (полугодия)
Оценка достижения показателей эффективности, надежности и качества
Причины (обоснование) недостижения показателей эффективности, надежности и качества
Улучшение производственных показателей, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
…..
…..
Руководитель организации ____________________________________________
(Ф.И.О.,(при его наличии), подпись, дата)
______________________
2 Показатели заполняются иными показателями с учетом специфики отрасли