Астана қаласының кейбір мемлекеттік мекемелері туралы ережелерді бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 06-2036 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2015 жылғы 8 қаңтарда № 871 болып тіркелді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 1-1792 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 15.06.2022 № 1-1792 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару деңгейлері арасында өкілеттіктердің аражігін ажырату жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 25 тамыздағы № 898 Жарлығына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) "Астана қаласы "Алматы" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Астана қаласы "Есіл" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 2-қосымшаға сәйкес;
3) "Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізіп, ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген интернет-ресурстарда, Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурстарында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау "Астана қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Әкім Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 06-2036 қаулысына
1-қосымша
"Астана қаласы "Алматы" ауданы әкімінің аппараты"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Астана қаласы "Алматы" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Аппарат) Астана қаласы "Алматы" ауданының аумағында мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Аппараттың ведомствалық ұйымдары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении положений некоторых государственных учреждений города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 2 декабря 2014 года № 06-2036. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 8 января 2015 года № 871. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 15 июня 2022 года № 1-1792.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 15.06.2022 № 1-1792 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 августа 2014 года № 898 "О мерах по разграничению полномочий между уровнями государственного управления Республики Казахстан", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Положение о Государственном учреждении "Аппарат акима района "Алматы" города Астаны" согласно приложению 1;
2) Положение о Государственном учреждении "Аппарат акима района "Есиль" города Астаны" согласно приложению 2;
3) Положение о Государственном учреждении "Аппарат акима района "Сарыарка" города Астаны" согласно приложению 3.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима города Астаны" произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Государственное учреждение "Аппарат акима города Астаны".
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
А. Джаксыбеков
Приложение 1
к постановлению акимата
города Астаны
от 2 декабря 2014 года № 02-2036
Положение
о Государственном учреждении
"Аппарат акима района "Алматы" города Астаны"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима района "Алматы" города Астаны" (далее – Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного управления на территории района "Алматы" города Астаны.
2. Аппарат не имеет подведомственных организаций.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Аппарат ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Аппарат егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Астана қаласы "Алматы" ауданы әкімінің (бұдан әрі – аудан әкімі) өкімі және шешімі түрінде ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Аппарат құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Аппараттың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010010, Астана қаласы, "Алматы" ауданы, Тәуелсіздік даңғылы, № 7.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Астана қаласы "Алматы" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Аппараттың қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен жүзеге асырылады.
13. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Аппаратқа Қазақстан Республикасының заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Аппараттың миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
14. Аппараттың миссиясы: Астана қаласы "Алматы" ауданы аумағын дамыту қажеттіліктерімен және мүдделерімен сәйкес атқарушы биліктің жалпы мемлекеттік саясатын жүргізу үшін аудан әкімінің қызметін қамтамасыз ету.
15. Аппараттың міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен, жергілікті атқарушы және өкілетті органдардың, Астана қаласы әкімінің (бұдан әрі – қала әкімі) нормативтік құқықтық актілерімен және Аппарат туралы Ережемен белгіленген:
1) Астана қаласы әкімінің аппаратымен, қаланың өкілді органы – Астана қаласының мәслихатымен (бұдан әрі – мәслихат), қаланың атқарушы органдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, кәсіпорындармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара әрекетесуді жүзеге асыру;
2) Қала әкімінің, аудан әкімінің актілерін және тапсырмаларын орындау, Астана қаласы "Алматы" ауданы аумағында орналасқан мекемелер, кәсіпорындар және ұйымдар қызметін жетілдіру бойынша қала әкіміне ұсыныстар енгізу;

4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжением и решением акима района "Алматы" города Астаны (далее – аким района).
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Аппарата: Республика Казахстан, 010010, город Астана, район "Алматы", проспект Тәуелсіздік, № 7.
10. Полное наименование государственного органа – Государственное учреждение "Аппарат акима района "Алматы" города Астаны".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата.
12. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из республиканского и местных бюджетов.
13. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции,
права и обязанности Аппарата
14. Миссия Аппарата: обеспечение деятельности акима района для проведения общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития территории района "Алматы" города Астаны.
15. Задачи Аппарата определены законодательными актами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами местных исполнительных и представительных органов, акима города Астаны (далее – аким города), Положением об Аппарате:
1) осуществление взаимодействия с аппаратом акима города Астаны, представительным органом города – маслихатом города Астаны (далее – маслихат), исполнительными органами города, средствами массовой информации, предприятиями, организациями и гражданами;
2) исполнение актов и поручений акима города, акима района, внесение предложений акиму города по совершенствованию деятельности учреждений, предприятий и организаций, расположенных на территории района "Алматы" города Астаны;

3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген басқа да міндеттерін орындау.
16. Аппараттың функциялары:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарастыру, олардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолдану;
2) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдесу;
3) Астана қаласы әкiмдігіне Аппарат әкiмшiсi болып табылатын бюджеттiк бағдарламаларды мәслихаттың бекiтуi үшiн әзiрлеу және енгiзу;
4) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясы, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Yкiметi актiлерiнiң, орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң нормаларын орындауға жәрдемдесу;
5) кәсіпкерлік қызметтің дамуына жәрдемдесу, өз құзыретi шегiнде жер қатынастарын реттеудi жүзеге асыру;
6) өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының әскери міндет және әскери қызмет, жедел жұмылдыру және мобилизациялау сұрақтары бойынша, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы заңнаманың орындалуын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастыру;
8) тарихи және мәдени мұраны сақтау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру;
9) аз қамтылған тұлғаларды анықтау, жоғары тұрған органдарға жұмыспен қамту, атаулы әлеуметтік көмек көрсету бойынша ұсыныстар енгізу, жалғызбасты қарттарды және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйде қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
10) жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымның дамуына жәрдемдесу;
11) жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен өзара iс-қимыл жасау;
12) жергiлiктi бюджеттi бекiту (нақтылау) кезiнде мәслихат сессияларының жұмысына қатысу;
13) мектепке дейiнгі тәрбие беру және оқыту ұйымдарының қызметiн қамтамасыз ету;
14) Аппараттың құзыретi шегiнде сумен жабдықтау және су пайдалану мәселелерiн реттеу;
15) елдi мекендердi абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
16) туысы жоқ адамдарды жерлеудi және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиiстi қалпында күтiп-ұстау жөнiндегi қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру;
17) тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бекітілген қаражат шегінде Астана қаласының коммуналдық меншігіндегі тарих және мәдениет ескерткіштерін ұстауды жүзеге асыру;
18) спорт мекемелерін материалдық-техникалық қамтамасыз етуде қолдау және көмек көрсету, аудан аумағында азаматтардың тұрғылықты жерінде және бұқаралық демалу орындарында дене шынықтыру және спортты дамытуға жағдай жасау, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;

3) осуществление иных задач, определенных действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Функции Аппарата:
1) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан, принятие мер по защите их прав и свобод;
2) содействие сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разработка и внесение в акимат города Астаны для утверждения маслихатом бюджетных программ, администратором которых является Аппарат;
4) содействие исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) содействие развитию предпринимательской деятельности, в пределах своей компетенции осуществление регулирования земельных отношений;
6) в пределах своей компетенции организация и обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан по вопросам воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
7) регистрация актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) организация работы по сохранению исторического и культурного наследия;
9) выявление малообеспеченных лиц, внесение в вышестоящие органы предложений по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организация обслуживания одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;
10) содействие развитию местной социальной инфраструктуры;
11) взаимодействие с органами местного самоуправления;
12) принятие участия в работе сессий маслихата при утверждении (уточнении) местного бюджета;
13) обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
14) регулирование вопросов водопользования и водоснабжения в пределах компетенции Аппарата;
15) организация работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
16) организация погребения безродных и общественных работ по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
17) в пределах средств, утвержденных по соответствующей бюджетной программе, осуществление содержания памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности города Астаны;
18) поддержка и оказание содействия в материально-техническом обеспечении учреждений спорта, создание условий для развития физической культуры и спорта по месту жительства граждан и в местах массового отдыха на территории района, а также организация совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;

19) өз құзыретi шегiнде жаттықтырушы, әдiскер, нұсқаушы-спортшы және спорт төрешiсi біліктілік санаттарын және спортшыларға спорттық разрядтарын беру;
20) тиісті аудан аумағында мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыруды қамтамасыз ету;
21) кәсiби емес медиаторлардың тiзiмiн жүргiзу;
22) Аппараттың құзыретіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген басқа да әрекеттерді жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) соттарға талапкер және жауапкер ретінде қатысу;
2) мемлекеттік органдардан, сондай-ақ басқа да ұйымдардан Аппаратқа жүктелген міндеттерді орындауға қажетті құжаттарды, түйіндемелерді, анықтамаларды және басқа да құжаттарды сұратуға және алуға;
3) Аппарат құзыретіне жатқызылған сұрақтар бойынша Астана қаласы әкіміне ұсыныстар енгізуге;
4) Аппарат құзыретіне кіретін сұрақтар бойынша мемлекеттік органдармен, әлеуметтік қызметтермен, кәсіпорындармен, ұйымдармен және ауданның иелік субъектілерімен өзара әрекеттесуге;
5) Өз құзыреті шегінде аудан шеңберіндегі сұрақтарды шешуді қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес басқа да құқықтар мен міндеттерге ие.
3. Аппараттың қызметін ұйымдастыру
18. Аппаратқа басшылықты Аппаратқа жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға, сондай-ақ Аппаратта сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасауға дербес жауапкершілікті аудан әкімі жүзеге асырады.
19. Аудан әкімі қызметке Қазақстан Республикасының Президентімен белгіленген тәртіпте тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Аудан әкімінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Алматы ауданы әкімінің өкілеттігі:
1) мемлекеттік органдармен, түрлі меншік нысанындағы ұйымдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен және азаматтармен азаматтық-құқықтық қарым-қатынасқа түсу құқығы бар;
2) нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдер мен әкiмшiлiк-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдер шығарады;
3) аудан әкiмінiң өз құзыретi шегiнде қабылдаған актiлерi барлық тиiстi әкiмшiлiк-аумақ бірлігінде міндетті күшке ие;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталған тәртіпте Аппаратта гендерлік теңдікті жүзеге асырады.
Аудан әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қала әкімімен жүктелген міндеттерін орынбасарларының біреуі жүзеге асырады.
22. Аудан әкімі өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.

19) в пределах своей компетенции присвоение тренерам, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям квалификационных категорий и спортсменам спортивных разрядов;
20) обеспечение повышения качества оказания государственных услуг на территории соответствующего района;
21) ведение реестра непрофессиональных медиаторов;
22) осуществление иных функций, определенных действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) выступать в судах в качестве истца и ответчика;
2) запрашивать и получать от государственных органов, а также иных организаций документы, заключения, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Аппарат;
3) вносить предложения акиму города по вопросам, отнесенным к компетенции Аппарата;
4) взаимодействовать с государственными органами, социальными службами, предприятиями, организациями и хозяйствующими субъектами района по вопросам, входящим в компетенцию Аппарата;
5) в пределах своей компетенции обеспечивать решение вопросов районного значения, имеет иные права и обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Аппарата
18. Руководство Аппаратом осуществляется акимом района, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих функций, а также за противодействие коррупции в Аппарате.
19. Аким района назначается на должность и освобождается от должности в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
20. Аким района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия акима района:
1) имеет право вступать в гражданско-правовые отношения во взаимоотношениях с государственными органами, организациями различной формы собственности, органами местного самоуправления и с гражданами;
2) издает решения нормативно-правового характера и распоряжения по вопросам административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера;
3) акты акима района, принятые в пределах его компетенции, имеют обязательную силу на всей территории соответствующей административно-территориальной единицы;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет реализацию гендерного равенства в Аппарате.
Исполнение полномочий акима района в период его отсутствия осуществляет один из его заместителей, который исполняет обязанности, возложенные на него акимом города.
22. Аким района определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

23. Аппаратты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
4. Аппараттың мүлкi
24. Аппараттың мүлкі мемлекеттік меншік болып табылады және оған жедел басқару құқығында тиесілі.
Аппараттың мүлкi оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Аппаратқа бекiтiлген мүлiк Астана қаласының коммуналдық меншiгі болып табылады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Аппарат өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату
27. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Астана қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 06-2036 қаулысына
2-қосымша
"Астана қаласы "Есіл" ауданы әкімінің аппараты"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Астана қаласы "Есіл" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Аппарат) Астана қаласы "Есіл" ауданының аумағында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Аппараттың ведомстволық ұйымдары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Аппарат егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Астана қаласы "Есіл" ауданы әкімінің (бұдан әрі – аудан әкімі) өкімі және шешімі түрінде рәсімделетін шешімдер қабылдайды.

23. Аппарат возглавляется руководителем, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество Аппарата
24. Имущество Аппарата является государственной собственностью и принадлежит ему на праве оперативного управления.
Имущество Аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за Аппаратом, относится к коммунальной собственности города Астаны.
26. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Аппарата
27. Реорганизация и упразднение Аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению акимата
города Астаны
от 2 декабря 2014 года № 02-2036
Положение
о Государственном учреждении
"Аппарат акима района "Есиль" города Астаны"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима района "Есиль" города Астаны" (далее – Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного управления на территории района "Есиль" города Астаны.
2. Аппарат не имеет подведомственных организаций.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые распоряжением и решением акима района "Есиль" города Астаны (далее – аким района).

8. Аппараттың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Аппараттың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, № 33.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Астана қаласы "Есіл" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Аппараттың қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
13. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Аппаратқа заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Аппараттың миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
14. Аппарат миссиясы: Астана қаласы "Есіл" ауданының аумағындағы мүдделер мен қажеттіліктерге сәйкес атқарушы биліктің жалпы мемлекеттік саясатын жүргізу үшін аудан әкімінің қызметін қамтамасыз ету.
15. Міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен, жергілікті атқарушы және өкілеттік органдардың, Астана қаласы әкімінің (бұдан әрі – қала әкімі) нормативтік құқықтық актілерімен және осы Ережемен белгіленген:
1) азаматтар мен заңды тұлғалардың Астана қаласы "Есіл" ауданы аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік-құқықтық актілерінің нормаларын орындауға жәрдемдесу;
2) қала әкімінің аппаратымен, қаланың уәкілетті органы Астана қаласының мәслихатымен (бұдан әрі – мәслихат) қаланың атқарушы органдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, мекемелермен, ұйымдар және азаматтармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
3) қала әкімінің, аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларын орындау, Астана қаласы "Есіл" ауданы аумағында орналасқан мекемелердің, кәсіпорындар мен ұйымдарының қызметтерін жетілдіру жөнінде қала әкіміне ұсыныстар енгізу;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген басқа да міндеттерді жүзеге асыру болып табылады.
16. Функциялары:
1) азаматтардың үндеу, өтініш, арыз-шағымдарын қарастыру және олардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауда шара қолдану;
2) бюджетке тиесілі салым және басқа да міндетті төлемдерді жинақтауға жәрдемдесу;
3) әкімшісі Аппарат болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлеу және мәслихаттың бекітуі үшін Астана қаласының әкімдігіне енгізу;

8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Аппарата: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Есиль", проспект Қабанбай батыра, № 33.
10. Полное наименование государственного органа – Государственное учреждение "Аппарат акима района "Есиль" города Астаны".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата.
12. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из республиканского и местных бюджетов.
13. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции,
права и обязанности Аппарата
14. Миссия Аппарата: обеспечение деятельности акима района по проведению общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития территории района "Есиль" города Астаны.
15. Задачи:
реализация задач, определенных законодательными актами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами местных исполнительных и представительных органов, акима города Астаны (далее – аким города) и настоящим Положением:
1) содействие исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов на территории района "Есиль" города Астаны;
2) осуществление взаимодействия с аппаратом акима города, представительным органом города – маслихатом города Астаны (далее – маслихат), исполнительными органами города, средствами массовой информации, предприятиями, организациями и гражданами;
3) исполнение актов и поручений акима города, акима района, внесение предложений акиму города по совершенствованию деятельности учреждений, предприятий и организаций, расположенных на территории района "Есиль" города Астаны;
4) осуществление иных задач, определенных действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан и принятие мер по защите их прав и свобод;
2) содействие сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разработка и внесение в акимат города Астаны для утверждения маслихатом бюджетных программ, администратором которых является Аппарат;

4) азаматтардың және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативті құқықтық актілерін орындауға жәрдемдесу;
5) Аппараттың құзыреті шегінде кәсіпкерлік қызметтің дамуына ықпал ету және жер қатынастарын реттеуді жүзеге асыру;
6) Аппараттың құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша, сондай-ақ азаматтық қорғаныс саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастыру;
8) тарихи және мәдени мұраны сақтау жұмыстарын ұйымдастыру;
9) әлеуметтік қорғалмаған азаматтарды анықтау, жоғары органдарға жұмыспен қамтуды ұсыну, жалғыз басты қарттарға және жұмысқа қабілетсіз азаматтарға үйлеріне барып қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
10) жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымды дамытуға жәрдемдесу;
11) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара байланысты жүзеге асыру;
12) жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде мәслихат сессиясының жұмысына қатысу;
13) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
14) Аппараттың құзыретi шегiнде сумен жабдықтауды ұйымдастыру және су пайдалану мәселелерiн реттеу;
15) абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және елді-мекендерді санитарлық тазалау жұмыстарын ұйымдастыру;
16) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру;
17) Астана қаласының коммуналдық меншігіндегі тарихи ескерткіштер және мәдени мұраны тиісті бюджеттік бағдарламамен бекітілген қаражат шегінде ұстауды жүзеге асыру;
18) спорт мекемелерін материалдық-техникалық қамтамасыз етуде қолдау және көмек көрсету, аудан аумағында азаматтардың тұрғылықты жерінде және бұқаралық демалу орындарында дене шынықтыру және спортты дамытуға жағдай жасау, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
19) өз құзыретi шегiнде жаттықтырушы, әдiскер, нұсқаушы-спортшы және спорт төрешiсi біліктілік санаттарын және спортшыларға спорттық разрядтарын беру;
20) аудан аумағында мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын арттыруына жәрдемдесу;

4) содействие исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
5) содействие развитию предпринимательской деятельности и осуществление регулирования земельных отношений в пределах компетенции Аппарата;
6) организация и обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан по вопросам воинской обязанности и воинской службы, гражданской обороны, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты в пределах компетенции Аппарата;
7) организация регистрации актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) организация работы по сохранению исторического и культурного наследия;
9) выявление социально незащищенных граждан, внесение в вышестоящие органы предложений по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организация обслуживания одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;
10) содействие развитию местной социальной инфраструктуры;
11) взаимодействие с органами местного самоуправления;
12) участие в работе сессий маслихата при утверждении (уточнении) местного бюджета;
13) обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
14) регулирование вопросов водопользования и водоснабжения в пределах компетенции Аппарата;
15) организация работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
16) организация погребения безродных и общественных работ по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
17) осуществление содержания памятников истории и культурного наследия, находящихся в коммунальной собственности города Астаны в пределах средств, установленных по соответствующей бюджетной программе;
18) поддержка и оказание содействия в материально-техническом обеспечении учреждений спорта, создание условий для развития физической культуры и спорта по месту жительства граждан и в местах массового отдыха на территории района, а также организация совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
19) в пределах своей компетенции присвоение тренерам, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям квалификационных категорий и спортсменам спортивных разрядов;
20) содействие повышению качества оказания государственных услуг на территории района;

21) кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізу;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) соттарға талапкер және жауапкер ретінде қатысу;
2) мемлекеттік органдардан, сондай-ақ басқа да ұйымдардан Аппаратқа жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар, тұжырымдамалар, анықтамалар мен басқа да ақпараттарды сұрау;
3) Аппарат құзыретіне жататын мәселелер бойынша қала әкіміне ұсыныстарды енгізу;
4) Аппараттың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ауданның мемлекеттік органдарымен, әлеуметтік қызметтермен, ұйымдармен және кәсіпорындармен, шаруашылық субъектілерімен өзара қарым-қатынаста болу;
5) берілген құзыреті шегінде аудандық маңызы бар мәселелерді шешуін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында қарастырылған міндеттерді орындау болып табылады.
3. Аппараттың қызметін ұйымдастыру
18. Аппаратқа басшылықты, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға, жемқорлыққа қарсы әрекет жасауға дербес жауапты болатын аудан әкімі жүзеге асырады.
19. Аудан әкімі Қазақстан Республикасының Президентімен белгіленген тәртіпте қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Аудан әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Аудан әкімінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді:
1) мемлекеттік органдармен, түрлі меншік нысанындағы ұйымдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдармен және азаматтармен азаматтық-құқықтық қарым-қатынас жасауға құқығы бар;
2) нормативтік-құқықтық сипаттағы шешімдер және әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелер бойынша өкімдер шығарады;
3) аудан әкімнің өз құзыреті шегінде қабылдаған актілерінің тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің бүкіл аумағында міндетті күші болады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Аппаратта гендерлік тепе-теңдікті жүзеге асырады.
Аудан әкімі болмаған жағдайда, оның өкілеттігін орындау қала әкімімен жүктелген аудан әкімінің міндеттерін орынбасарларының бірі атқарады.
22. Аудан әкімі өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
23. Аппарат Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшымен басқарылады.

21) ведение реестра непрофессиональных медиаторов;
22) осуществление иных задач, определенных законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) выступать в судах в качестве истца и ответчика;
2) запрашивать от государственных органов, а также иных организаций документы, заключения, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Аппарат;
3) вносить предложения акиму города по вопросам, отнесенным к компетенции Аппарата;
4) взаимодействовать с государственными органами, социальными службами, предприятиями, организациями и хозяйствующими субъектами района по вопросам, входящим в компетенцию Аппарата;
5) в пределах наделенной компетенции обеспечивать решение вопросов районного значения, исполнять обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Аппарата
18. Руководство Аппаратом осуществляется акимом района, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих функций, а также за противодействие коррупции.
19. Аким района назначается на должность и освобождается от должности в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
20. Аким района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия акима района определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) имеет право вступать в гражданско-правовые отношения во взаимоотношениях с государственными органами, организациями различной форм собственности, органами местного самоуправления и с гражданами;
2) издает решения нормативно-правового характера и распоряжения по вопросам административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера;
3) акты акима района, принятые в пределах компетенции, имеют обязательную силу на всей территории соответствующей административно-территориальной единицы;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет реализацию гендерного равенства в Аппарате.
Исполнение полномочий акима района в период его отсутствия осуществляет один из заместителей, который исполняет обязанности, возложенные на него акимом города.
22. Аким района определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
23. Аппарат возглавляется руководителем, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4. Аппараттың мүлкі
24. Аппараттың мүлкі мемлекеттік меншік болып табылады және оған жедел басқару құқығында тиесілі.
Аппараттың мүлкi оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Аппаратқа бекітілген мүлік Астана қаласының коммуналдық меншігіне жатады.
26. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату
27. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Астана қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 06-2036 қаулысына
3-қосымша
"Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы әкімінің аппараты"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Аппарат) Астана қаласы "Сарыарқа" ауданының аумағында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Аппараттың ведомстволық ұйымдары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Аппарат егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы әкімінің (бұдан әрі – аудан әкімі) өкімі және шешімі түрінде рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Аппараттың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Аппараттың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, Сарыарқа даңғылы, № 13.

4. Имущество Аппарата
24. Имущество Аппарата является государственной собственностью и принадлежит ему на праве оперативного управления.
Имущество Аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за Аппаратом, относится к коммунальной собственности города Астаны.
26. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Аппарата
27. Реорганизация и упразднение Аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к постановлению акимата
города Астаны
от 2 декабря 2014 года № 02-2036
Положение
о Государственном учреждении
"Аппарат акима района "Сарыарка" города Астаны"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима района "Сарыарка" города Астаны" (далее – Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного управления на территории района "Сарыарка" города Астаны.
2. Аппарат не имеет подведомственных организаций.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжением и решением акима района "Сарыарка" города Астаны (далее – аким района).
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение Аппарата: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Сарыарка", проспект Сарыарқа, № 13.

10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Аппараттың қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
13. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Аппаратқа заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттік кірісіне жіберіледі.
2. Аппараттың миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Аппараттың миссиясы:
Астана қаласының "Сарыарқа" ауданы аумағындағы мүдделер мен қажеттіліктерге сәйкес атқарушы биліктің жалпы мемлекеттік саясатын жүргізу үшін аудан әкімінің қызметін қамтамасыз ету.
15. Міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен, жергілікті атқарушы және өкілеттік органдардың, Астана қаласы әкімінің (бұдан әрі – қала әкімі) нормативтік құқықтық актілерімен және осы Ережемен белгіленген:
1) азаматтар мен заңды тұлғалардың Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік-құқықтық актілерінің нормаларын орындауға жәрдемдесу;
2) қала әкімінің аппаратымен, қаланың өкілетті органы - Астана қаласының мәслихатымен (бұдан әрі – мәслихат) қаланың атқарушы органдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, мекемелермен, ұйымдар және азаматтармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
3) қала әкімінің, аудан әкімінің актілері мен тапсырмаларын орындау, Астана қаласы "Сарыарқа" ауданы аумағында орналасқан мекемелердің, кәсіпорындар мен ұйымдарының қызметтерін жетілдіру жөнінде қала әкіміне ұсыныстар енгізу;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген басқа да міндеттерді жүзеге асыру.
16. Функциясы:
1) азаматтардың үндеу, өтініш, арыз-шағымдарын қарастырады және олардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауда шара қолданады;
2) бюджетке тиесілі салым және басқа да міндетті төлемдерді жинақтауға жәрдемдеседі;
3) әкімшісі Аппарат болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды өңдейді және мәслихаттың бекітуі үшін Астана қаласының әкімдігіне енгізеді;
4) азаматтардың және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативті құқықтық актілерін орындауға жәрдемдеседі;

10. Полное наименование государственного органа – Государственное учреждение "Аппарат акима района "Сарыарка" города Астаны".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Аппарата.
12. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из республиканского и местных бюджетов.
13. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции,
права и обязанности Аппарата
14. Миссия Аппарата:
обеспечение деятельности акима района по проведению общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития территории района "Сарыарка" города Астаны.
15. Задачи Аппарата определены законодательными актами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами местных исполнительных и представительных органов, акима города Астаны (далее – аким города) и настоящим Положением:
1) содействие исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов на территории района "Сарыарка" города Астаны;
2) осуществление взаимодействия с аппаратом акима города Астаны, представительным органом города – маслихатом города Астаны (далее – маслихат), исполнительными органами города, средствами массовой информации, предприятиями, организациями и гражданами;
3) исполнение актов и поручений акима города, акима района, внесение предложений акиму города по совершенствованию деятельности учреждений, предприятий и организаций, расположенных на территории района "Сарыарка" города Астаны;
4) осуществление иных задач, определенных действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) рассмотрение обращений, заявлений, жалоб граждан и принятие мер по защите их прав и свобод;
2) содействие сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) разработка и внесение в акимат города Астаны для утверждения маслихатом бюджетных программ, администратором которых является Аппарат;
4) содействие исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;

5) Аппараттың құзыреті шегінде кәсіпкерлік қызметтің дамуына ықпал етеді және жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
6) Аппараттың құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша, сондай-ақ азаматтық қорғаныс саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастырады;
8) тарихи және мәдени мұраны сақтау жұмыстарын ұйымдастырады;
9) әлеуметтік қорғалмаған азаматтарды анықтайды, жоғары органдарға жұмыспен қамтуды ұсынады, жалғыз басты қарттарға және жұмысқа қабілетсіз азаматтарға үйлеріне барып қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
10) жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымды дамытуға жәрдемдеседі;
11) жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара байланысады;
12) жергілікті бюджетті бекіту (нақтылау) кезінде мәслихат сессиясының жұмысына қатысады;
13) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз етеді;
14) Аппараттың құзыретi шегiнде сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерiн реттейдi;
15) абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және елді мекендерде санитарлық тазалау жұмыстарын ұйымдастырады;
16) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
17) Астана қаласының коммуналдық меншігіндегі тарихи ескерткіштер және мәдени мұраны тиісті бюджеттік бағдарламамен бекітілген қаражат шегінде ұстауды жүзеге асыру;
18) спорт мекемелерін материалдық-техникалық қамтамасыз етуде қолдау және көмек көрсету, аудан аумағында азаматтардың тұрғылықты жерінде және бұқаралық демалу орындарында дене шынықтыру және спортты дамытуға жағдай жасау, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
19) өз құзыретi шегiнде жаттықтырушы, әдiскер, нұсқаушы-спортшы және спорт төрешiсi біліктілік санаттарын және спортшыларға спорттық разрядтарын беру;
20) аудан аумағында мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын арттыруына жәрдемдеседі;
21) кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) соттарға талапкер және жауапкер ретінде қатысу;

5) содействие развитию предпринимательской деятельности и осуществление регулирования земельных отношений в пределах своей компетенции;
6) организация и обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан по вопросам воинской обязанности и воинской службы, гражданской обороны, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты в пределах компетенции Аппарата;
7) организация регистрации актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) организация работы по сохранению исторического и культурного наследия;
9) выявление социально незащищенных граждан, внесение в вышестоящие органы предложений по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организация обслуживания одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;
10) содействие развитию местной социальной инфраструктуры;
11) взаимодействие с органами местного самоуправления;
12) участие в работе сессий маслихата при утверждении (уточнении) местного бюджета;
13) обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
14) регулирование вопросов водопользования и водоснабжения в пределах компетенции Аппарата;
15) организация работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
16) организация погребения безродных и общественных работ по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
17) осуществление содержания памятников истории и культурного наследия, находящихся в коммунальной собственности города Астаны в пределах средств, установленных по соответствующей бюджетной программе;
18) поддержка и оказание содействия в материально-техническом обеспечении учреждений спорта, создание условий для развития физической культуры и спорта по месту жительства граждан и в местах массового отдыха на территории района, а также организация совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
19) в пределах своей компетенции присвоение тренерам, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям квалификационных категорий и спортсменам спортивных разрядов;
20) содействие повышению качества оказания государственных услуг на территории района;
21) ведение реестра непрофессиональных медиаторов;
22) осуществление иных функций, определенных законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) выступать в судах в качестве истца и ответчика;

25. Аппаратқа бекітілген мүлік Астана қаласының коммуналдық меншігіне жатады.
26. Егер Қазақстан Республикасының заңңамасында өзгеше көзделмесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату
27. Аппартты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

25. Имущество, закрепленное за Аппаратом, относится к коммунальной собственности города Астаны.
26. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Аппарата
27. Реорганизация и упразднение Аппарат осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.