Қостанай қаласының коммуналдық мүлігін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 4 тамыздағы № 1926 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 21 тамызда № 5039 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 1579 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 19.06.2015 № 1579 қаулысымен (қол қойылған күнінен бастап күшінде енеді).
«Қазақстан Респуликасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына, «Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 88 қаулысына сәйкес Қостанай қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай қаласының коммуналдық мүлігін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай қаласы әкімінің орынбасары В.А. Полешкоға жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім
А. Ахметжанов
Қостанай қаласы әкімдігінің

Об утверждении Правил расчета ставки арендной платы при передаче коммунального имущества города Костаная в имущественный наем (аренду)
Постановление акимата города Костаная Костанайской области от 4 августа 2014 года № 1926. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 21 августа 2014 года № 5039. Утратило силу постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 19 июня 2015 года № 1579
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 19.06.2015 № 1579 (вводится в действие со дня подписания).
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», статьей 18 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе», постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 88 «Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)» акимат города Костаная ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета ставки арендной платы при передаче коммунального имущества города Костаная в имущественный наем (аренду).
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Костаная Полешко В.А.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
А. Ахметжанов
Утверждены постановлением
акимата города Костаная

2014 жылғы 4 тамыздағы
№ 1926 қаулысымен
бекітілген
«Қостанай қаласының коммуналдық мүлігін
мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидалары
Тұрғын үйлерде, өндірістік-шаруашылық мақсаттағы ғимараттарда тұрғын емес орынжайды пайдалану үшін жылына 1 шаршы метр жалдау ақысының мөлшерлемесі, жеке тұрған ғимараттар, құрылыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Ап = АЕК* Кр* Кт, мұндағы
Ап - жалдау ақысының мөлшерлемесі;
АЕК - республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және жалға беру шарты қолданысының басталу күніне қолданыстағы бір айлық есептік көрсеткіш;
Кр - объектінің Қостанай қаласында орналасқан жерін еспеке алатын коэффициент;
Кт - құрылыс түрін есепке алатын коэффициент.
Коэффициенттер көлемі мынадай кесте бойынша анықталады:
Объектінің Қостанай қаласында орналасқан жері
Объектінің Қостанай қаласында орналасқан жерін есепке алатын коэффициент (Кр)
Құрылыс түрін есепке алатын коэффициент (Кт)
Жеке тұрған немесе жапсыра салынған
Жартылай-жер төле қабаты
Жер төле қабаты
Қойма
Қайырбеков-Темірбаев (вокзал алаңын қосқанда), Павлов-Шевченко көшелерінің шекаларындағы орталық
5,0
1,0
0,85
0,70
0,60
Қаланың басқа аудандары (қала құрамына кіретін елді мекендерді қоспағанда)
3,0
1,0
0,85
0,70
0,60
Қала құрамына кіретін елді мекендер (Амангелді, Қонай, Ударник, Дружба, Жылы Жай, Геофизик, Киевский, Костанай – 2, Узкая колея)
2,5
1,0
0,85
0,70
0,60

от 4 августа 2014 года
№ 1926
Правила расчета ставки арендной платы при передаче коммунального имущества города Костаная в имущественный наем (аренду)
Ставка арендной платы за использование, 1 квадратного метра в год, нежилого помещения в жилых домах, в зданиях производственно-хозяйственного назначения, отдельно стоящих зданий, сооружений, рассчитывается по формуле:
Ап = МРП* Кр* Кт, где
Ап - ставка арендной платы;
МРП - один месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на финансовый год;
Кр - коэффициент, учитывающий месторасположение объекта в городе Костанае;
Кт - коэффициент, учитывающий тип строения.
Размер коэффициентов определяется по следующей таблице:
Месторасположение объекта в городе Костанае
Коэффициент, учитывающий месторасположение объекта в городе Костанае (Кр)
Коэффициент, учитывающий
тип строения (Кт)
Отдельно стоящее или пристроенное
Полуподвальное
Подвальное
Складское
Центр, в границах улиц Каирбекова-Темирбаева (включая привокзальную площадь), Павлова-Шевченко
5,0
1,0
0,85
0,70
0,60
Другие районы города (за исключением населенных пунктов, входящих в состав города)
3,0
1,0
0,85
0,70
0,60
Населенные пункты, входящие в состав города (Амангельды, Кунай, Ударник, Дружба, Тепличный, Геофизик, Киевский, Костанай – 2, Узкая колея)
2,5
1,0
0,85
0,70
0,60

1. Орынжайды пайдалану үшін жылына жалдау ақысы мына формула бойынша есептеледі:
Аг = Ап *S, мұндағы
Аг – жалдау ақысы;
Ап – жалдау ақысының мөлшерлемесі;
S - жалға алынатын алаңның көлемі (шаршы метр);
Ғимараттағы орынжайдың бөлігін жалға беру кезінде, оны пайдалану үшін жалдау ақысы жалға алушыға жалпы пайдалану орнына рұқсат беру есебімен, Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларының 51-тармағына сәйкес есептеледі және мынадай формула бойынша белгіленеді:
Аг = Ап *(S*1,25), мұндағы
Аг - жалдау ақысы;
Ап - жалдау ақысының мөлшерлемесі;
S - жалға алынатын алаңның көлемі (шаршы метр);
1,25 – жалға алушыға жалпы пайдалану орнына рұқсат беруді есепке алатын жалға алынатын алаңның ұлғаю көлемі.
Орынжайды толық емес жұмыс уақытында пайдалану үшін жалдау ақысы (яғни, егер объекті жұмыс уақытының балансымен тиісті мерзімге бекітілгеннен, күн немесе сағат санынан аз уақытқа жалға берілген жағдайда) мынадай формула бойынша есептеледі:
Адч = (Ап*S): РВ*N, мұндағы
Адч - жалдау ақысы;
Ап - жалдау ақысының мөлшерлемесі;
S - жалға алынатын алаңның көлемі (шаршы метр);
РВ - жылдық жұмыс уақытының балансы (күндер немесе сағаттар саны);
N - жалға беру күндерінің немесе сағаттарының саны.
Ғимараттағы орынжайдың бөлігін толық емес жұмыс уақытында жалға беру кезінде, оны пайдалану үшін жалдау ақысы мынадай формула бойынша есептеледі:
Адч = (Ап *(S*1,25)): РВ*N , мұндағы
Адч - жалдау ақысы;
Ап - жалдау ақысының мөлшерлемесі;
S - жалға алынатын алаңның көлемі (шаршы метр);
1,25 - жалға алушыға жалпы пайдалану орнына рұқсат беруді ескеретін жалға алынатын алаңның ұлғаю көлемі;
РВ - жылдық жұмыс уақытының балансы (күндер немесе сағаттар саны);
N - жалға беру күндерінің немесе сағаттарының саны.
2. Құрал - жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа да пайдаланылмайтын заттарды пайдалану үшін жалдау ақысы мынадай формула бойынша есептеледі:
Аг = АО + (ОС*СР), мұндағы
Аг - жалдау ақысы;
АО - тиісті, нормативтік актімен бекітілген амортизацияның шектелген нормаларына сәйкес жылына амортизациондық төлемдердің сомасы;
ОС - ағымдағы жылдың 1 қаңтарына құрал - жабдықтардың, автокөлік құралдарының және басқа пайдаланылмайтын заттардың қалдық құны (немесе қайта бағалау, сатып алу күніне құны);
СР - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесі (жалға беру шартын қолданудың басталу күніне).
Толық емес жұмыс уақытында пайдаланылатын құрал - жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа да пайдаланылмайтын заттарды (яғни мына жағдайда, егер объекті жұмыс уақытының балансымен тиісті мерзімге бекітілгеннен, күн немесе сағат санынан аз уақытқа жалға берілсе) жалға беруге жалдау ақысы мынадай формула бойынша есептеледі:
Адч = (АО + (ОС*СР)): РВ*N, мұндағы:
Адч - жалдау ақысы;
АО – тиісті нормативтік актімен бекітілген амортизацияның шектелген нормаларына сәйкес жылына амортизациондық төлемдердің сомасы;
ОС - ағымдағы жылдың 1 қаңтарына құрал - жабдықтардың, автокөлік құралдарының және басқа да пайдаланылмайтын заттардың қалдық құны (немесе қайта бағалау, сатып алу күніне құны);
СР - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесі (жалға беру шарты қолданысының басталу күніне);
РВ - жылдық жұмыс уақытының балансы (күндер немесе сағаттар саны);
N - жалға беру күндерінің немесе сағаттарының саны.

1. Арендная плата в год, за использование помещения, рассчитывается по формуле:
Аг = Ап *S, где
Аг - арендная плата;
Ап - ставка арендной платы;
S - размер арендуемой площади (квадратный метр).
При передаче в аренду части помещения в здании, арендная плата, за его использование, рассчитывается согласно п. 51 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), с учетом доступа нанимателя к местам общего пользования и определяется по формуле:
Аг = Ап *(S*1,25), где
Аг - арендная плата;
Ап - ставка арендной платы;
S - размер арендуемой площади (квадратный метр);
1,25 - размер увеличения арендуемой площади, учитывающий доступ нанимателя к местам общего пользования.
Арендная плата за использование помещения неполное рабочее время (то есть в том случае, когда объект передается в аренду на количество дней либо часов меньшее, чем утверждено Балансом рабочего времени на соответствующий период) рассчитывается по формуле:
Адч = (Ап*S): РВ*N, где
Адч - арендная плата;
Ап - ставка арендной платы;
S - размер арендуемой площади (квадратный метр);
РВ - баланс рабочего времени (количество дней или часов) в год;
N - количество дней или часов аренды.
При передаче в аренду, на неполное рабочее время, части помещения в здании, арендная плата за его использование, рассчитывается по формуле:
Адч = (Ап *(S*1,25)): РВ*N, где
Адч - арендная плата;
Ап - ставка арендной платы;
S - размер арендуемой площади (квадратный метр);
1,25 - размер увеличения арендуемой площади, учитывающий доступ нанимателя к местам общего пользования;
РВ - баланс рабочего времени (количество дней или часов) в год;
N - количество дней или часов аренды.
2. Арендная плата в год, за использование оборудования, автотранспортных средств и других, непотребляемых вещей, рассчитывается по формуле:
Аг = АО + (ОС*СР), где
Аг - арендная плата;
АО - сумма амортизационных отчислений в год, в соответствии с предельными нормами амортизации, утвержденными соответствующим, нормативным актом;
ОС - остаточная стоимость оборудования, автотранспортных средств и других, непотребляемых вещей на 1 января текущего года (либо стоимость на дату переоценки, приобретения);
СР - ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан (на дату начала действия договора аренды).
Арендная плата за аренду оборудования, автотранспортных средств и других, непотребляемых вещей, используемых неполное рабочее время (то есть в том случае, когда объект передается в аренду на количество дней либо часов меньшее, чем утверждено Балансом рабочего времени на соответствующий период) рассчитывается по формуле:
Адч = (АО + (ОС*СР)): РВ*N, где:
Адч - арендная плата;
АО - сумма амортизационных отчислений в год, в соответствии с предельными нормами амортизации, утвержденными соответствующим, нормативным актом;
ОС - остаточная стоимость оборудования, автотранспортных средств и других, непотребляемых вещей, на 1 января текущего года (либо стоимость на дату переоценки, приобретения);
СР - ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан (на дату начала действия договора аренды);
РВ - баланс рабочего времени (количество дней или часов) в год;
N - количество дней или часов аренды.