Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдарды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 қыркүйекте № 9761 тіркелді
РҚАО-ның ескерпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексінің 197-бабының 6-бөлігіне сәйкес, «Прокуратура туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдарды қолдану қағидасы бекітілсін.
2. «Тергеу іс-әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын техникалық құралдарды қолдану туралы нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 31 мамырдағы № 68 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7738 болып тіркелген, 2012 жылғы 27 тамыздағы № 11 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатысының заңдылығын қадағалау департаментінің бастығы осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуіне шаралар қабылдасын.
4. Осы бұйрықпен Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволары мен мекемелерінің бастықтары және қызметкерлері таныстырылсын, облыстардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жіберілсін.
5. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры                              А. Дауылбаев
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ. Мәми
_________________________
17 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
Н. Әбіқаев
_________________________
19 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет
қызметінің бастығы
А. Күреңбеков
_________________________
10 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
Қ. Қожамжаров
_________________________
11 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
С. Ахметов
_________________________

Об утверждении Правил применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 сентября 2014 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2014 года № 9761
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.6
В соответствии с частью 6 статьи 197 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «О Прокуратуре», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий.
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 мая 2012 года № 68 «Об утверждении Инструкции о применении технических средств фиксации хода и результатов следственных действий» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7738, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 27 августа 2012 года за № 11).
3. Начальнику Департамента по надзору за законностью досудебной стадии уголовного процесса Генеральной прокуратуры Республики Казахстан принять меры к государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. С настоящим приказом ознакомить начальников и сотрудников структурных подразделений, ведомств и учреждений Генеральной прокуратуры, направить прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам.
5. Контроль за исполнением приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Согласован:
Председатель Верховного Суда Республики Казахстан
К. Мами
___________________
17 сентября 2014г.
Председатель Комитета
Национальной безопасности
Республики Казахстан
Н. Абыкаев
_________________________________
19 сентября 2014г.
Начальник Службы
Государственной охраны
Республики Казахстан
А. Куренбеков
___________________________
10 сентября 2014г.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
К. Кожамжаров
_________________________________
11 сентября 2014г.
Министр обороны
Республики Казахстан
С. Ахметов
__________________________

15 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
_________________________
12 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
_________________________
8 қыркүйек 2014 ж.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 91
бұйрығымен бекітілген
Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін
ғылыми-техникалық құралдарды қолдану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдарды қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағида) сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесінде тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде қылмыстық қудалау органдары пайдаланатын тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдардың қолданылуын нақтылайды.
2. Осы қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақпаратты жеткізгіш – онда/оған салынған ақпаратты өзінің құрылымында ұзақ уақыт сақтауға қабілеті бар ақпаратты қамтитын (жеткізетін) материалдық объект;
2) тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдар – дәлелдемені табу, тіркеу, алып қою және зерттеу үшiн құқыққа сыйымды түрде қолданылатын аспаптар, арнаулы құрылғылар, материалдар.
3. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесінде тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдарды қолдану Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) және осы Қағиданың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында, егер бұл Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделсе, тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдарды қолданудың өзге тәртібін қолдануға жол беріледі.
4. Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдар ҚПК-де тікелей көрсетілген жағдайларда міндетті тәртіппен қолданылады. Қалған жағдайларда олар тергеушінің, анықтаушының, прокурордың қалауы бойынша немесе ҚПК-нің талаптарына сәйкес қылмыстық процеске қатысушылардың өтінішхаттары бойынша қолданылады.
Тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде ғылыми-техникалық құралдар жоқ болған немесе оларды қолдануға мүмкіндік болмаған жағдайда куәгерлер тартылады.
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға байланысты тергеу ірекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдарды қолдану Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеп
тұратын ғылыми-техникалық құралдарды қолдану тәртібі

15 сентября 2014г.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
________________________________
12 сентября 2014г.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
__________________________
08 сентября 2014г.
Утверждены
приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 22 сентября 2014 г. № 91
Правила
применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий (далее - Правила) определяет порядок применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий, используемых органами уголовного преследования, при проведении следственных действий в процессе досудебного расследования.
2. В настоящих правилах применяются следующие понятия:
1) носитель информации - материальный объект, содержащий (несущий) информацию, способный длительное время сохранять в своей структуре занесенную в/на него информацию;
2) научно-технические средства фиксации хода и результатов следственных действий – приборы, специальные приспособления, материалы, правомерно применяемые для обнаружения, фиксации, изъятия и исследования доказательства.
3. Применение научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий в процессе досудебного расследования осуществляется в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее - УПК) и настоящих Правил.
На территории Республики Казахстан допускается применение иного порядка применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий, если это предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
4. Научно-технические средства фиксации хода и результатов следственных действий в обязательном порядке применяются в случаях прямо указанных в УПК. В остальных случаях они применяются по усмотрению следователя, дознавателя, прокурора или по ходатайству участников уголовного процесса, в соответствии с требованиями УПК.
В случае отсутствия научно-технических средств или невозможности их применения при проведении следственных действий привлекаются понятые.
Применение научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий, связанных с использованием сведений, составляющих государственные секреты, осуществляется в соответствии с требованиями законодательства о государственных секретах Республики Казахстан.
2. Порядок применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий

5. Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдар ҚПК-нң 126 және 199-баптарына сәйкес қолданылады.
6. Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдарды қолдану ҚПК-нің 199-бабының 5-бөлігіне сәйкес тергеу әрекеттерінің хаттамасында белгіленеді, сондай-ақ онда:
1) ғылыми-техникалық құралдың және ақпарат жеткізгіштің түрі мен моделі;
2) ғылыми-техникалық құралға тіркеп жазылған уақыты: жазуды қосу мен аяқтау уақыты;
3) тергеу әрекетіне қатысушылардың аудио-бейне жазбаны қарағаны (тыңдағаны), қарап болғаннан кейінгі мәлімдеген ескертулері мен өтініштері туралы мәліметтер;
4) бейне-аудио материалдарын бір жеткізушіден екіншісіне ауыстыру туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралға жазу тергеу әрекеттерін жүзеге асыратын тұлғаның түсіндірмелерімен сүйемелденеді, қосылған кезде жазудың басталған уақыты, күні, орны, тергеу әрекеттерін жүзеге асыратын тұлғаның лауазымы мен тегі, оған қатысқан тұлғалардың тектері, лауазымдары, процестік жағдайы, тергеу әрекеттерін тіркеп тұратын ғылыми-техникалық құралдардың және бұл ретте, пайдаланылатын ақпарат жеткізгіштің атауы айтылады.
8. Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралда жазуды аяқтар алдында жазу аяқталатын уақыт хабарланады, тергеу әрекеттеріне қатысушылардан өтініштердің, ескертулер мен ұсыныстардың болуы, және қажет кезде, тергеу әрекеттерін аяқтау себептері туралы мәселе жария етіледі.
Техникалық немесе өзге себептермен жазу ауық-ауық үзілген және қайтадан қосқан жағдайда жазуды тоқтата тұру себептері мен қалпына келтірілген уақыты туралы хабарланады.
9. Тергеу әрекеті аяқталғаннан кейін ақпаратты жеткізгіш тергеу әрекетін жүзеге асыруға жауапты тұлғаға беріледі.
Егер ғылыми-техникалық құралда ақпаратты алынбалы жеткізгіште тіркеуге және сақтауға мүмкіндік болмаса, тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелері туралы ақпарат бастапқы форматта ақпараттарға өзгерістер енгізуді және сапасын нашарлатуды болдырмайтын көшіру жолымен басқа жеткізгішке ауыстырылады.
Ақпараттарды дереу көшіріп алуға мүмкіндік болмаған кезде тергеу әрекеті жүргізілген күннен бастап үш тәуліктен кешіктірмей оны техникалық мүмкіндіктердің болуы фактісі бойынша ауыстыруға жол беріледі, ол туралы тергеу әрекеттерін жүргізген тұлға тиісті хаттамада қосымша жазба жүргізеді.
Атап айтқанда, көшіруді жүзеге асырған тұлға туралы мәліметтер, ақпараттарды бір жеткізгіштен екіншісіне беру фактісі, 1 байтқа дейінгі дәлме-дәл файлдың бақылау сомасы және файлдың форматы, сондай-ақ пайдаланылған жабдықтар туралы ақпараттар көрсетіледі. Фототүсірілімдер қағаз жеткізгіштерге ауыстырылады.

5. Научно-технические средства фиксации хода и результатов следственных действий применяются в соответствии со статьями 126 и 199 УПК.
6. Применение научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий в соответствии с частью 5 статьи 199 УПК отмечается в протоколе следственного действия, в котором также указываются:
1) вид и модель научно-технического средства фиксации хода и результатов следственных действий и носителя информации;
2) время фиксации на научно-техническом средстве: начало и окончание записи;
3) сведения о просмотре (прослушивании) аудио-видео записи участниками следственного действия, замечания и ходатайства, заявленные после просмотра;
4) сведения о переносе видео-аудио материала с одного носителя на другой.
7. Запись на научно-техническое средство фиксации хода и результатов следственных действий сопровождается комментариями лица, осуществляющего следственные действия, при включении озвучивается время начала записи, дата, место, должность и фамилия лица, осуществляющего следственные действия, фамилии, должности, процессуальное положение лиц, принимающих участие, наименование научно-технического средства фиксации следственного действия и используемый при этом носитель информации.
8. Перед окончанием записи на научно-техническое средство фиксации хода и результатов следственных действий сообщается время окончания записи, оглашается вопрос о наличии ходатайств, замечаний и предложений от участников следственного действия и при необходимости, о причинах завершения следственных действий.
В случае прерывания записи по техническим или иным причинам и повторном включении сообщается о причинах прерывания и времени повторного включения записи.
9. Носитель информации после окончания следственного действия передается лицу, ответственному за осуществление следственного действия.
Если в научно-техническом средстве фиксации хода и результатов следственных действий отсутствует возможность фиксации и хранения информации на съемном носителе, информация о ходе и результатах следственных действий в исходном формате переносится на иной носитель, путем копирования, исключающего внесение изменения и ухудшения качества информации.
При отсутствии возможности немедленного копирования информации допускается ее перенос по факту наличия технических возможностей, но не позднее трех суток со дня производства следственного действия, о чем лицом, проводящим следственное действие, в соответствующем протоколе производится дополнительная запись.
В частности, указываются сведения о лице, осуществившем копирование, факт переноса информации с одного носителя на другой, контрольная сумма файла с точностью до 1 байта и формат файла, а также информация об использованном оборудовании. Фотоснимки переносятся на бумажный носитель.

10. Аталған ақпарат жеткізгішті сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын тұлға буып-түйеді, мөрмен бекітеді, қолдарын қояды, қылмыстық істің жанында сақталады (ҚПК-нің 199-бабының 8-бөлігі).

10. Указанный носитель информации упаковывается, опечатывается, подписывается лицом, осуществляющим досудебное расследование, хранится при уголовном деле (часть 8 статья 199 УПК).