Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 ақпанда № 10354 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті (С.М. Жұманғарин) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 43 бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі

Об утверждении недискриминационной методики расчета предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2015 года № 10354. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую недискриминационную методику расчета предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Жумангарин С.М.) обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 43
Недискриминационная методика расчета предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Әдістеме табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі - Субъект) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін есептеу тетігін айқындайды.
3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
бақыланатын шығындар - Субъектінің табиғи монополия субъектілерінен реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) сатып алуға шеккен және оған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі бекітілетін реттеліп көрсетілетін қызметті (тауарды, жұмысты) көрсетуге қажетті шығыстар;
бақыланбайтын шығындар - Субъектінің бәсекелестік нарықта ұсынатын қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) сатып алуға шеккен және оған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі бекітілетін реттеліп көрсетілетін қызметті (тауарды, жұмысты) көрсетуге қажетті шығыстар;
болжанатын тарифтік табыс - Субъектінің тарифтік бақылау қезеңінің әрбір жылында тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі белгіленген реттеліп көрсетілетін қызметті (тауарды, жұмысты) көрсетуден түскен табысы;
құзыреттi орган - мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және/немесе өз құзыреті шегінде жергілікті мемлекеттік және өзін-өзі басқаруды тиісті аумақта жүзеге асыратын атқарушы орган;
пайданың ұйғарынды деңгейі - Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті (жұмысты, тауарды) ұсыну бойынша тиімді жұмыс істеуі үшін алуға құқығы бар тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) құрамына кіретін пайда (таза табыс);
тарифтік бақылау кезеңі - Субъектінің тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі қолданысқа енгізілген сәттен бастап белгіленген тәртіппен келісілген және бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру жөніндегі міндеттемелерін ескере отырып, Субъект тарифінің бағасының, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін есептеу үшін қабылданатын ұзақ мерзімді кезең;
тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі - ұзақ мерзімді кезеңге бекітілетін Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) арналған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) ең жоғары шамасы.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая недискриминационная методика расчета предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее – Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика определяет механизм расчета предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии (далее - Субъект).
3. Для целей настоящей Методики используются следующие основные понятия:
контролируемые затраты - расходы, понесенные Субъектом на приобретение регулируемых услуг (товаров, работ) у субъектов естественной монополии и необходимые для оказания регулируемой услуги (товара, работы), на которую утверждается предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора);
неконтролируемые затраты - расходы, понесенные Субъектом на приобретение услуг (товаров, работ), предоставляемых на конкурентном рынке и необходимые для оказания регулируемой услуги (товара, работы), на которую утверждается предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора);
прогнозируемый тарифный доход - доход Субъекта от оказания регулируемой услуги (товара, работы), на которую установлен предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора), в каждом годе периода тарифного контроля;
компетентный орган - государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и/или исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
допустимый уровень прибыли - прибыль (чистый доход), входящая в состав тарифа (цены, ставки сбора), которую Субъект имеет право получить для эффективного функционирования по предоставлению регулируемой услуги (работы, товара);
период тарифного контроля - долгосрочный период, принимаемый для расчета предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) Субъекта с учетом обязательств Субъекта по реализации согласованной и утвержденной в установленном порядке инвестиционной программы (проекта) с момента действия предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора);
предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) - максимальная величина тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемую услугу (товар, работу) Субъекта, утверждаемая на долгосрочный период.
Иные понятия и термины, используемые в настоящей Методике применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейінің есебінде қолданылатын шығындарды қалыптастыру Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін
есептеу
5. Тарифтік бақылау кезеңінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейі мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
i – тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
n – орташа мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезең, жылдар;
ПТДi – тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына болжанатын тарифтік табыстардың сомасы, теңге;
ПОУi – тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына нақты көріністе реттеліп көрсетілетін қызметтің (тауардың, жұмыстың) болжанатын көлемдерінің сомасы.
6. Тарифтік бақылау кезінде әрбір жылға тарифтердің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шекті деңгейін бекітуге жол беріледі және мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
i – тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл:
ПТДi – тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына болжанатын тарифтік табыстың сомасы, теңге;
ПОУі – тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына реттеліп көрсетілетін қызметтің (тауардың, жұмыстың) нақты көріністе болжанатын көлемі.
3. Болжанатын тарифтік табыстарды есептеу
7. Тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына болжанатын тарифтік табыстар мына формула бойынша анықталады:
ПТДi = Сi + ДУПi,
мұндағы:
i - тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
Ci - i жылда реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) өзіндік құны, теңге;
ДУПi - i жылында пайданың ұйғарынды деңгейі, теңге.
8. i жылында реттеліп көрсетілетін қызметтің (тауардың, жұмыстың) өзіндік құны мына формула бойынша анықталады:
Ci = ОИi + КЗi + HЗi + Зi,
мұндағы:
i - тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
ОИi - оларға сыйақылар төлеуге арналған шығыстар, қарыз қаражаттарын ресімдеуге арналған шығындар, негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар, салықтық, төлемдер жататын инвестициялық бағдарламаны іске асыруға байланысты, i жылдағы объективті шығындар;
KЗi – і жылында бақыланатын шығындар, теңге;
HЗi - i жылында бақыланбайтын шығындар, теңге;
Зi - i жылындағы барлық қалған шығындар, теңге.
9. Тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына бақыланатын шығындар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамын (инфляция) ескере отырып, орта мерзімді кезеңге реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті өсуінің болжамына сүйене отырып анықталады және мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i - тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
m - Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) түрлері;
Tmi - і жылында болжанатын тарифтік табысты есептеу үшін қабылданған Субъект тұтынатын Субъектілердің m реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) арналған тариф (баға, алым мөлшерлемесі), теңге;
Vmi - і жылында табиғи монополия субъектілерінің нақты көріністе m реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарларын, жұмыстарын) Субъект тұтынуының көлемі.

4. Формирование затрат, принимаемых в расчете предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора), осуществляется в соответствии с требованиями Особого порядка формирования затрат, применяемым при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - Особый порядок), утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480.
2. Расчет предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора)
5. Предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на период тарифного контроля определяется по формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
n - среднесрочный или долгосрочный период, годы;
ПТДi - сумма прогнозируемых тарифных доходов на каждый год периода тарифного контроля, тенге;
ПОУi - сумма прогнозируемых объемов регулируемой услуги (товара, работы) на каждый год периода тарифного контроля, в натуральном выражении.
6. В период тарифного контроля допускается утверждение предельных уровней тарифов (цены, ставки сбора) на каждый год и определяется по формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год:
ПТДi - прогнозируемый тарифный доход на каждый год периода тарифного контроля, тенге;
ПОУi - прогнозируемый объем регулируемой услуги (товара, работы) на каждый год периода тарифного контроля, в натуральном выражении.
3. Расчет прогнозируемых тарифных доходов
7. Прогнозируемые тарифные доходы на каждый год периода тарифного контроля определяются по следующей формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
Ci - себестоимость регулируемых услуг (товаров, работ) в i годе, тенге;
ДУПi - допустимый уровень прибыли в i годе, тенге.
8. Себестоимость регулируемой услуги (товара, работы) в i годе определяется по следующей формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
ОИi - объективные издержки в i годе, связанные с реализацией инвестиционной программы, к которым относятся расходы на выплату вознаграждений, затраты на оформление заемных средств, амортизационные отчисления по основным средствам и нематериальным активам, налоговые платежи, тенге;
KЗi - контролируемые затраты в i годе, тенге;
HЗi - неконтролируемые затраты в i годе, тенге;
Зi - все остальные затраты в i годе, тенге.
9. Контролируемые затраты на каждый год периода тарифного контроля определяются исходя из прогноза предельного роста тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) на среднесрочный период, с учетом прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция), утвержденного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и рассчитываются по следующей формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
m - виды регулируемых услуг (товаров, работ) Субъектов;
Tmi - тариф (цена, ставка сбора) на потребляемую Субъектом m-ую регулируемую услугу (товар, работу) Субъектов, принятый для расчета прогнозируемого тарифного дохода в i годе, тенге;
Vmi - объем потребления Субъектом m-ой регулируемой услуги (товаров, работ) субъектов естественной монополии в i годе, в натуральном выражении.

10. Субъект тұтынатын Субъектілердің m реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) арналған, і жылы болжанатын тарифтік табысты есептеу үшін қабылданған тариф (баға, алым мөлшерлемесі) мына формула бойынша анықталады:
Тmі = Тml х ИПР2 х ИПР3 х... х ИПРі,
мұндағы:
і - тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
Тml - тарифтік бақылау кезеңінің бірінші жылына арналған тарифтік кірісті есептеу үшін қабылданған Субъекті тұтынатын табиғи монополия субъектілерінің т реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) арналған тариф (баға, алым мөлшерлемесі), теңге;
ИПР2,3..і. - Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында (инфляция) көзделген тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына арналған Субъект тұтынатын Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті өсу индекстері.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.09.2015 № 637 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына бақыланбайтын шығындары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) негізгі көрсеткіштеріне сүйене отырып, анықталады және мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i - тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
k - бәсекелестік нарықтағы қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлері;
Цki - і жылында болжанатын тарифтік табысты есептеу үшін қабылданған, реттеліп көрсетілетін қызметті (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін оған қажетті, Субъект қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған шарттардың негізінде айқындалған Субъект тұтынатын k қызметтің (тауардың, жұмыстың) құны, теңге;
Vki – нақты көріністе Субъектінің k қызметті (тауарды, жұмысты) тұтыну көлемі.
12. і жылында болжанатын тарифтік табысты есептеу үшін қабылданған k қызметтің (тауардың, жұмыстың) құны мына формула бойынша анықталады:
Цki = Цkl х ИПЦ2 х ИПЦ3 х... х ИПЦi,
мұндағы:
Цkl – тарифтік бақылау кезеңінің бірінші жылына есептеу үшін қабылданған k қызметтің (тауардың, жұмыстың) құны;
ИПЦ 2,3..i - Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында (инфляция) айқындалған тарифтік бақылау кезеңінің жылдарына тұтыну бағаларының индекстері.
13. Тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына Субъектінің барлық қалған шығындары мына формула бойынша анықталады:
Зi = З1 x ИПЦ2 x ИПЦз х... х ИПЦi,
мұндағы:
Зl – тарифтік бақылау кезеңінің бірінші жылына есептеу үшін қабылданған шығындар, теңге.

10. Тариф (цена, ставка сбора) на потребляемую Субъектом m-ую регулируемую услугу (товар, работу) Субъектов, принятый для расчета прогнозируемого тарифного дохода в i годе, определяется по следующей формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
Tml - тариф (цена, ставка сбора) на потребляемую Субъектом m-ую регулируемую услугу (товар, работу) субъектов естественной монополии, принятый для расчета тарифного дохода на первый год периода тарифного контроля, тенге;
ИПР2,3..i. - индексы предельного роста тарифов (цен, ставок сборов) на потребляемые Субъектом регулируемые услуги (товары, работы) Субъектов на каждый год периода тарифного контроля, предусмотренные в прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Сноска. В пункт 10 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.09.2015 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Неконтролируемые затраты на каждый год периода тарифного контроля определяются исходя из основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
и рассчитывается по следующей формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
k - виды услуг (товаров, работ) на конкурентном рынке;
Цki - стоимость потребляемой Субъектом k-ой услуги (товара, работы), принятой для расчета прогнозируемого тарифного дохода в i годе, определенная на основе заключенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан договоров Субъектом на приобретение услуг (товаров, работ), необходимых ему для предоставления регулируемой услуги (товаров, работ), тенге;
Vki - объем потребления Субъектом k-ой услуги (товара, работы) в натуральном выражении.
12. Стоимость k-ой услуги (товара, работы), принятой для расчета прогнозируемого тарифного дохода в i годе, определяется по следующей формуле:
где:
Цkl - стоимость k-ой услуги (товара, работы), принятой для расчета на первый год периода тарифного контроля, тенге;
ИПЦ 2,3..i - индексы потребительских цен на годы периода тарифного контроля, определенных прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
13. Все остальные затраты Субъекта на каждый год периода тарифного контроля определяются по следующей формуле:
где:
Зl - затраты, принятые для расчета тарифного дохода на первый год периода тарифного контроля, тенге.

14. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында (инфляция) қамтылмаған орташа мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңнің жылдарына бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды анықтау Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) соңғы жылғы болжамдарының, тұтыну бағалары индекстерінің және тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті өсу индекстерінің негізінде жүзеге асырылады.
15. Ұзақ мерзімді кезеңдерге реттеліп көрсетілетін қызметті (тауарды, жұмысты) ұсынудың болжанатын көлемдерін құзыретті орган растайды.
16. Болжанатын тарифтік табыстарды қалыптастыру кезіндегі объективті шығындар толық көлемде ескеріледі.
17. Субъект тұтынатын Субъектілердің m реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) тариф (баға, алым мөлшерлемесі) (Tml), Субъекті тұтынатын k қызметтің (тауардың, жұмыстың) (Цkl) құны және тарифтік бақылау кезеңінің бірінші жылына тарифтік кірісті есептеу үшін қабылданған шығындар (Зl) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2017 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Пайданың ұйғарынды деңгейін есептеу
18. Тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылына пайданың ұйғарынды деңгейі мына формула бойынша есептеледі:
ДУПi = СПi х РБЗАi,
мұндағы:
i - тарифтік бақылау кезеңінің жылы, жыл;
СПi - қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі;
PБЗAi - қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы, теңге.
19. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастас өзге қызмет бойынша қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы уәкілетті органның ведомствасы бекіткен табиғи монополия субъектілерінің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесінің есебі бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес анықталады.
20. Өндірістік мақсаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер олар консервациялауда немесе бір жылдан артық жөндеуде, техникалық қайта жабдықтауда (реконструкциялауда), жалдауда болған жағдайда және ұзақ мерзімді қолданыста болмаған өзге жағдайларда, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының құрамына кірмейді.
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы тарифтік бақылау кезеңінің әрбір жылында белгіленген тәртіппен келісілген және бекітілген инвестициялық бағдарламаға сәйкес ұзақ мерзімді активтерді пайдаланудан шығаруды және пайдалануға енгізуді ескере отырып есептеледі.

14. Определение контролируемых и неконтролируемых затрат на неохваченные прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) годы среднесрочного или долгосрочного периода осуществляется на основе прогнозов последнего года социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция), индексов потребительских цен и индексов предельного роста тарифов (цен, ставок сборов).
15. Прогнозируемые объемы предоставления регулируемой услуги (товара, работы) на долгосрочный период подтверждаются компетентным органом.
16. Объективные издержки при формировании прогнозируемых тарифных доходов учитываются в полном объеме.
17. Тариф (цена, ставка сбора) на потребляемую Субъектом m-ую регулируемую услугу (товар, работу) Субъектов (Tml), стоимость потребляемой Субъектом k-ой услуги (товара, работы) (Цkl) и затраты (Зl), принятые для расчета тарифного дохода на первый год периода тарифного контроля, определяются в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2017 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Расчет допустимого уровня прибыли
18. Допустимый уровень прибыли на каждый год периода тарифного контроля рассчитывается по следующей формуле:
где:
i - год периода тарифного контроля, год;
СПi - ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
PБЗAi - регулируемая база задействованных активов, тенге.
19. Регулируемая база задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности определяется в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектами естественной монополии, утвержденными ведомством уполномоченного органа.
20. Основные средства и нематериальные активы производственного назначения не включаются в состав регулируемой базы задействованных активов в случае их консервации или нахождения более одного года в ремонте, на техническом перевооружении (реконструкции), в аренде и иных случаях длительного незадействования.
Регулируемая база задействованных активов рассчитывается с учетом выбытия из эксплуатации и ввода в эксплуатацию долгосрочных активов в соответствии с согласованной и утвержденной в установленном порядке инвестиционной программой в каждом годе периода тарифного контроля.