Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10450 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 13 ақпандағы
№ 89 бұйрығымен бекітілген
Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

Об утверждении Правил согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10450.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 37) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утверждено
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 февраля 2015 года № 89
Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 37) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жабдық тобы - жаңарған будың бірдей параметрлермен турбоагрегаттардың кез келген типтерінің, сондай-ақ осы агрегаттардың жұмысын қамтамасыз ететін барлық қазандықтардың (тозаң көмірлі, сол сияқты газ-мазуттық та) жиынтығы;
2) жабдықтың кіші тобы - тозаң көмірлі немесе газ-мазуттық қазандықтардың және олармен бірге жұмыс жасайтын жаңарған будың бірдей параметрлері бар турбоагрегаттардың кез келген типтерінің жиынтығы;
3) электр станциясының белгіленген қуаты - генерацияланатын электр станциясының қуатын шектеуді шегере отырып оның белгіленген қуаты;
4) жылу электр станциясының белгіленген электр қуатын шектеу - белгіленген қуатты мәжбүрлі пайдаланбау мәні;
5) жылу электр станцияларының электр қуатын техникалық шектеу - агрегаттың тораптарының күрделі жөндеулер кезінде жойылмайтын техникалық жарамсыздығынан, конструктивті ақаулардан немесе жеке жабдықтың (құрылыстың) өнімділігінің белгіленген қуатқа сәйкес келмеуінен оның белгіленген қуатын мәжбүрлі азайту;
6) жылу электр станцияларының электр қуатын маусымдық шектеу - сыртқы маусымдық қайталанатын факторлардың (жазғы кезеңде суды салқындататын температураны арттыру, маусымдық жылу жүктемесінің өзгеруі салдарынан турбиналардың конденсаторларындағы вакуумның төмендеуі) іс-әрекетінен агрегаттың белгіленген қуатын азайту;
7) жылу электр станцияларының электр қуатын уақытша шектеу - режимдік, экологиялық шектеулер, сондай-ақ тиісінше сапасыз отынды пайдаланудан немесе жаңадан іске қосылған жабдықтарды пайдалану салдарынан келтірілген шектеулер;
8) жылу электр станциясы - отынның химиялық энергиясын электр генераторы білігінің айналуын механикалық энергияға айналдыру есебінен электр энергиясын өндіретін электр станция;
9) қуаттың күтілетін шектеулері - алдағы жылға арналған қуаттың шектелуі;
10) қуатты шектеудің жылдық орташа мәні - қуатты шектеудің айлар бойынша орташа арифметикалық мәні;
11) номиналды қуат - осы жабдық үшін жабдықтың паспортымен немесе жобасымен белгіленген қуат;

1. Настоящие Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 37) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) группа оборудования — совокупность любых типов турбоагрегатов с одинаковыми параметрами свежего пара, а также всех котлов (как пылеугольных, так и газомазутных), обеспечивающих работу данных агрегатов;
2) подгруппа оборудования - совокупность пылеугольных или газомазутных котлов и совместно работающих с ними любых типов турбоагрегатов с одинаковыми параметрами свежего пара;
3) располагаемая мощность электростанции — установленная мощность генерирующей электростанции за вычетом ограничений ее мощности;
4) ограничение установленной электрической мощности тепловой электростанции — значение вынужденного неиспользования установленной мощности;
5) технические ограничения электрической мощности тепловых электростанций - вынужденное снижение установленной мощности агрегата из-за технической неисправности его узлов, не устраняемой во время капитальных ремонтов, конструктивных дефектов или несоответствия производительности отдельного оборудования (сооружений) установленной мощности;
6) сезонные ограничения электрической мощности тепловых электростанций - снижение установленной мощности агрегата из-за действия внешних сезонно повторяющихся факторов (ухудшение вакуума в конденсаторах турбин вследствие повышения температуры охлаждающей воды в летний период, сезонные изменения тепловых нагрузок);
7) временные ограничения электрической мощности тепловых электростанций - режимные, экологические ограничения, а также ограничения, вызываемые использованием топлива ненадлежащего качества либо вследствие эксплуатации вновь введенного оборудования;
8) тепловая электростанция - электростанция, вырабатывающая электрическую энергию за счет преобразования химической энергии топлива в механическую энергию вращения вала электрогенератора;
9) ожидаемые ограничения мощности - ограничения мощности на предстоящий год;
10) среднегодовое значение ограничений мощности — среднеарифметическое значение ограничений мощности по месяцам;
11) номинальная мощность - мощность, установленная паспортом на оборудование или проектом для данного оборудования;

12) сараптама ұйымы - заңнамада белгіленген тәртіппен энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) уәкілетті орган - электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) жылу электр станциясының белгіленген электр қуаты - техникалық шарттарға немесе жабдыққа арналған паспортқа сәйкес турбиналардың айтарлықтай белсенді электр қуатының жиынтық мәні;
15) электр станциясының жұмыс қуаты - жөндеуге шығарылған жабдықтың қуатын шегере отырып, электр станциясының қолда бар қуаты;
16) электр энергиясының көтерме сауда нарығы - электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы шарттар негізінде жұмыс істейтін электр энергиясын сатып алу - сатуға байланысты қатынастар жүйесі;
17) экологиялық шектеулер — табиғиғатты қорғау іс-шараларын өткізу себебінен белгіленген қуаттың азайтылуы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
3. Жылу энергия өндіруші ұйымдары электр қуатын шектеуді келісу үшін 1 қазанға дейінгі мерзімде уәкілетті органға мынадай құжаттарды береді:
1) электр энергиясының көтерме сауда нарығына шықпаған жылу электр станциялары бойынша – осы Қағидаларға 1, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы электр энергетикасы саласындағы жылу электр станциясының (бұдан әрі – ЖЭС) жабдықтары топтарының коды, жылу электр станциялары қуатына күтілетін шектеулер және электр қуатын шектеудің есебі;
2) электр энергиясының көтерме сауда нарығына шыққан жылу электр станциялары бойынша – осы Қағидаларға 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жылу электр станцияларының қуатын шектеу себептерінің коды, жылу электр станциялары қуатына күтілетін шектеулер және электр қуатын шектеудің есебі;
3) өткен жылы электр қуатын шектеуді қысқарту жөніндегі іс-шаралардың орындалуы туралы есеп. Есеп еркін нысанда жасалады;
4) сараптама ұйымы берген энергетикалық сараптаманың актісі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Электр қуатын шектеуді келісу үшін материалдар екі данада беріледі және оны уәкілетті орган олар түскен күннен бастап күнтізбелік 20 күннен аспайтын мерзімде қарайды.

12) экспертная организация - юридическое лицо, осуществляющее в установленном законодательством порядке энергетическую экспертизу;
13) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
14) установленная электрическая мощность тепловой электростанции - суммарное значение наибольшей активной электрической мощности турбин в соответствии с техническими условиями или паспортом на оборудование;
15) рабочая мощность электростанции - располагаемая мощность электростанции за вычетом мощности оборудования, выведенного в ремонт;
16) оптовый рынок электрической энергии — система отношений, связанных с куплей-продажей электрической энергии, функционирующая на основе договоров между субъектами оптового рынка электрической энергии;
17) экологические ограничения — снижение установленной мощности из-за проведения природоохранных мероприятий.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для согласования ограничений электрической мощности тепловыми энергопроизводящими организациями в срок до 1 октября в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) по тепловым электростанциям, не вышедшим на оптовый рынок электроэнергии – коды групп оборудования тепловой электростанции (далее - ТЭС) электроэнергетической отрасли Республики Казахстан и ожидаемые ограничения мощности тепловой электростанции, расчет ограничений электрической мощности в соответствии с приложениями 1, 3 и 4 к настоящим Правилам;
2) по тепловым электростанциям, вышедшим на оптовый рынок электроэнергии – коды причин ограничений мощности тепловой электростанции и ожидаемые ограничения мощности тепловой электростанций, расчет ограничений электрической мощности в соответствии с приложениями 2, 3 и 4 к настоящим Правилам;
3) отчет о выполнении мероприятий по сокращению ограничений электрической мощности в предшествующем году. Отчет составляется в произвольной форме;
4) акт энергетической экспертизы, выданный экспертной организацией.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Документы для согласования ограничений электрической мощности представляются в двух экземплярах и рассматриваются уполномоченным органом в срок не более 20 календарных дней со дня их поступления.

5. Қараудың қорытындысы бойынша уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды келіседі немесе құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген қойылған талаптарға сәйкес келмеген жағдайда келісуден бас тартады.
Уәкілетті орган электр қуатын шектеуді келісуден бас тартқан жағдайда 15 күнтізбелік мерзімде жазбаша түрде бас тарту себебін көрсетіп, бұл туралы энергия өндіруші ұйымға хабарлайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
6. Келісуден бас тарту себебін жойғаннан кейін материалдар қайтадан келісуге жіберіледі. Қайта келісу олардың қайта түскен күннен бастап күнтізбелік 10 күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
7. Жылу электр станцияларындағы электр қуатын шектеуді қысқарту үшін оның ішінде мынадай іс-шаралар орындалады:
1) күрделі жөндеу жүргізу кезінде станция жұмысының тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар орындалады;
2) циркуляциялық (салқындатқыш) суды салқындату үшін тиімді жылу алмасу аппараттары қолданылады;
3) күл-қож шығару мен түтін газын тазалаудың тиімді жүйесі қолданылады;
4) жобалау отынымен станцияның жұмысы қамтамасыз етіледі.

5. По итогам рассмотрения уполномоченный орган согласовывает представленные документы либо отказывает в согласовании при несоответствии документов предъявляемым требованиям, установленным в пункте 3 настоящих Правил.
При отказе в согласовании ограничений электрической мощности уполномоченный орган в течение 15 календарных дней письменно с указанием причин отказа информирует об этом энергопроизводящую организацию.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. После устранения причин отказа в согласовании документы направляются на повторное согласование. Повторное согласование проводится в срок не более 10 календарных дней со дня их повторного поступления.
7. Для сокращения ограничений электрической мощности тепловых электростанций выполняются, в том числе следующие мероприятия:
1) при проведении капитальных ремонтов выполняются мероприятия, направленные на увеличение эффективности работы станции;
2) применяются эффективные теплообменные аппараты для охлаждения циркуляционной (охлаждающей) воды;
3) применяются эффективные системы золо- и шлакоудаления и очистки дымовых газов;
4) обеспечивается работа станции на проектном топливе.

8. Жылу электр станциялары жүргізілген энергетикалық сараптаманың нәтижелері мен нәтижелері бойынша ұсынымдар негізінде электр қуатын шектеуді қысқарту жөніндегі іс-шараларды әзірлейді.
9. Электр қуатын шектеуді қысқарту жөніндегі әзірленген іс-шаралар уәкілетті органға 1 қазанға дейінгі мерзімде келісуге жіберіледі.
10. Қараудың қорытындысы бойынша уәкілетті орган бір ай ішінде электр қуатын шектеуді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келіседі немесе оларды келісуден бас тартады.
Уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда 15 күнтізбелік мерзімде жазбаша түрде бас тарту себебін көрсетіп, бұл туралы энергия өндіруші ұйымға хабарлайды.

8. Тепловые электрические станции разрабатывают мероприятия по сокращению ограничений электрической мощности на основании результатов и рекомендаций по результатам проведенной энергетической экспертизы.
9. Разработанные мероприятия по сокращению ограничений электрической мощности в срок до 1 октября направляются на согласование в уполномоченный орган.
10. По итогам рассмотрения уполномоченный орган в течение месяца согласовывает мероприятия по сокращению ограничений электрической мощности либо отказывает в их согласовании при непредоставлении полного пакета документов.
При отказе в согласовании мероприятии по сокращению ограничений электрической мощности, уполномоченный орган в течение 15 календарных дней письменно с указанием причин отказа информирует об этом энергопроизводящую организацию.

11. Жылу электр станцияларының белгіленген қуаты жаңаны пайдалануға берген, ескісін бөлшектеген немесе жұмыс істеп тұрған жабдықтардың техникалық сипаттамалары өзгерген жағдайларда өзгертіледі.
12. Электр генераторының номиналды қуаты бастапқы күштік агрегатының номиналды қуатынан аз болған жағдайда белгіленген қуат генератордың номиналды қуаты бойынша айқындалады.
13. Буды бөліп алу және қос мәнді номиналды қуаты, бу бөлудің жүктеме режиміне тәуелді жылумен қамтамасыз ету турбиналары орнатылған жылу электр станциялары үшін номиналды қуаты жылдың кез келген уақытында және кез келген есептік жұмыс режимінде қамтамасыз етілетін турбинаның ең төменгі қуатының мәні бойынша қабылданады.
Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 1-қосымша

11. Установленная мощность тепловых электростанций изменяется в случае ввода в эксплуатацию нового, демонтажа старого или изменения технической характеристики действующего оборудования.
12. В случаях, когда номинальная мощность электрического генератора меньше номинальной мощности первичного силового агрегата, установленная мощность определяется по номинальной мощности генератора.
13. Для тепловых электростанций, на которых установлены теплофикационные турбины с отборами пара и двойным значением номинальной мощности, зависящего от режима загрузки отборов пара, номинальная мощность принимается по минимальному значению мощности турбины, обеспечиваемому в любое время года и при любых расчетных режимах работы.
Приложение 1 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений

Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ бұрышындағы тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы электр энергетикасы саласындағы жылу электр станциясының (ЖЭС) жабдықтары топтарының коды
Жабдық тобының атауы
Код
толық
қысқартылған
ЖЭС бойынша барлығы
ЖЭС барлығы
97
Қуаты:

Сноска. Текст в правом верхнем углу Приложения 1 в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Коды групп оборудования тепловой электростанции (ТЭС)
электроэнергетической отрасли Республики Казахстан
Наименование группы оборудования
Код
полное
сокращенное
Всего по ТЭС
Всего ТЭС
97
Конденсационные энергоблоки мощностью, МВт:

272
372
Су ағысында (су ағысымен) жұмыс жасайтын, су электр станцияда (СЭС) су ресурстарының жетіспеушілігі
226
Құйылудың және су қоймасының жұмыс істеуінің төмендігіне байланысты су ресурстарының жетіспеушілігі
227
Су қоймасынан суды тастау режимі бойынша шектеу
228
Төменгі бьефті жоғарғы тіреу
229
Су электр станция (СЭС) плотинасының дайын болмауы
367
Жүктелу қабілетін ескеріп, турбиналардың жұмысы
180
Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 3-қосымша

272
372
Недостаток гидроресурсов на гидроэлектростанции (ГЭС), работающих на водотоке (по водотоку)
226
Недостаток гидроресурсов в связи с низкой приточностью и сработкой водохранилища
227
Ограничения по режиму сброса воды из водохранилища
228
Повышенный подпор нижнего бьефа
229
Неготовность плотины гидроэлектростанции (ГЭС)
367
Работа турбин с учетом их перегрузочной способности
180
Приложение 3 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений

Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ бұрышындағы тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
үлгі
КЕЛІСІЛДІ
________________басшысы
сараптама ұйымның атауы
________ ______________
қолы Т.А.Ә.
20___ж."__"____________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
_________ ____________
қолы Т.А.Ә.
20___ж."___"__________
20___жылғы______________жылу электр станциялары қуатына
ЖЭС аты күтілетін шектеулер
Көрсеткіш
Жабдық тобының коды
Жобалық отын түрінің коды
Энергия блог ының нөмі рі
Шектеу себебіні ң коды
Айлар бойынша көрсеткіштің мәні (МВт)
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Жылдық орташа
Белгіленген қуаты
Қолда бар қуаты
Шектеулі қуаты
Оның ішінде себептер бойынша
ЖЭС басшысы_____________ _______________
қолы тегі, А.Ә.
Ескертпе. Деректер жабдықтың жеке кіші топтары, жеке энергия блоктары бойынша (қуатты шектеу себептері бойынша бөле отырып), әрбір жылу электр станциясы және жалпы қуаты 50 МВт және одан жоғары жылу электр станциялары бойынша келтірілген.
Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ бұрышындағы тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Электр қуатын шектеудің есебі
1. Электр қуатын шектеу:
1) жылу электр станциялары жабдықтарының жеке кіші тобы бойынша;
2) алдағы жылдың әрбір айына және орташа есеппен жылға есептеледі.
2. Қуатты шектеу жабдығының кіші тобы бойынша негізделетін бірнеше факторлар бір мезгілде әрекет еткен кезде жекелеген факторларды сандық бағалаудың кезектілігі қуатты шектеудің мынадай басым түрлеріне сәйкес келеді: техникалық, маусымдық, уақытша.
Жабдықтың кіші тобы қазандықтарында олардың бу өнімділігінің төмендеуін (техникалық шектеу түрі) тудыратын құрылымдық ақаулар болған жағдайда, жаз мезгілінде салқындатқыш судың температурасының көтерілуіне байланысты (маусымдық шектеу түрі) электр қуатын шектеудің есебі номиналды емес, конденсатордағы будың төмендетілген шығынына орындалады. Экологиялық шектеулерді бағалаған кезде жанған өнімдердің атмосфераға шығарындылары қазандықтың құрылымдық ақауларына және жаз мезгілінде вакуумның нашарлауына байланысты кіші топтың электр қуатын шектеу ескеріле отырып есептеледі.

Сноска. Текст в правом верхнем углу Приложения 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
СОГЛАСОВАНО
Руководитель _______________
Министерство энергетики
наименование экспертной организации Республики Казахстан
_____________ ______________ __________ _____________
подпись фамилия подпись фамилия
"___"______________ 20____г. "___"____________ 20__г.
Ожидаемые ограничения мощности тепловой электростанций
____________________________ в 20___г.
наименование ТЭС
Показатель
Код группы оборудования
Код
вида
проектного
топлива
Номер энергоблока
Код
причины
ограничения
Значение показателя (МВт) по месяцам
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Среднегодовое
Установленная
мощность
Располагаемая мощность
Ограничения мощности
В том числе по причинам
Руководитель ТЭС ________________ _______________________
подпись фамилия, и.о.
Примечание. Данные приводятся по отдельным подгруппам оборудования, отдельным энергоблокам (с разбивкой ограничений мощности по причинам), по каждой тепловой электростанции и в целом по тепловым электростанциям мощностью 50 МВТ и более.
Приложение 4 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений
Сноска. Текст в правом верхнем углу Приложения 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Расчет ограничений электрической мощности
1. Ограничения электрической мощности рассчитываются:
1) по отдельным подгруппам оборудования тепловой электростанции;
2) для каждого месяца предстоящего года и в среднем за год.
2. При одновременном действии нескольких факторов, обусловливающих по подгруппе оборудования ограничения мощности, очередность количественной оценки отдельных факторов соответствует следующей приоритетности видов ограничений мощности: технические, сезонные, временные.
При наличии на котлах подгруппы оборудования конструктивных дефектов, вызывающих снижение их паропроизводительности (технический вид ограничений), расчет ограничений электрической мощности из-за повышения температуры охлаждающей воды в летнее время (сезонный вид ограничений) выполняется не на номинальный, а на сниженный расход пара в конденсатор. Выбросы продуктов сгорания в атмосферу при оценке экологических ограничений рассчитываются с учетом ограничения мощности подгруппы из-за конструктивных дефектов котлов и ухудшения вакуума в летнее время.

3. Қуатты шектеу есептері мынадай жағдайларда орындалады:
1) жылу электр станцияларында орнатылған барлық жабдықтардың жұмыста болуы;
2) жылу электр станциясы тарапынан тұтынушыларға жылуды бумен және ыстық сумен босатуда шектеудің болмауы;
3) жылуды ыстық сумен босатудың күтілетін мәніндігі соңғы 5 жылдағы орташа сыртқы ауа температурасының жергілікті метеоқызметінің бақылау деректері бойынша немесе анықтамалық деректер бойынша қабылданатын жұмыстық қуатын есептеу сағатына сәйкес келеді;
4) сыртқы тұтынушыларға жылуды бумен босатудың болжамды мәнін қабылдау олардың өтінімдері бойынша, ал өтінім болмаған жағдайда - өткен жылдың нақты деректер бойынша қабылданады;
5) өз қажеттілігіне жұмсалған жылу және электр энергиясының шығынын есептеу, турбиналардың конденсаторларында пайдаланылған будың қысымы және есептеу үшін қажетті басқа да көрсеткіштер жабдықтардың нормативтік сипаттамалары бойынша анықталады.
Есептеу кезінде отынның жетіспеушілігінен және жабдықтың пайдалану жағдайының қысқа мерзімді нашарлауынан оны профилактикалық жөндеу арасындағы кезеңде (қазандықтардың және турбиналардың конденсаторларының қыздыру бетін шөгінділердің басып қалуы және қазандықтардың газ жолында ауа соруды арттыру) қуатты шектеу есепке алынбайды.
4. Жылу электр станцияларының электр қуатын шектеуді есептеу өткен жылы орындалған оларды қысқарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі ескеріле отырып орындалады.

3. Расчеты ограничения электрической мощности выполняются при следующих условиях:
1) нахождение в работе всех установленных на тепловых электростанциях оборудований;
2) отсутствие ограничения отпуска тепла потребителям с паром и горячей водой со стороны тепловых электростанций;
3) соответствие ожидаемых значений отпуска тепла с горячей водой средней за последние 5 лет температуре наружного воздуха за часы учета рабочей мощности, принимаемой по данным наблюдений местной метеослужбы или по справочным данным;
4) принятие прогнозируемых значений отпуска тепла с паром внешним потребителям принимается по их заявкам, а в случае отсутствия заявок - по фактическим данным предшествующего года;
5) расчеты затрат тепла и электроэнергии на собственные нужды, давление отработавшего пара в конденсаторах турбин и другие необходимые для расчетов показатели определяются по нормативным характеристикам оборудования.
При расчете не учитываются ограничения электрической мощности из-за недостатка топлива и кратковременного ухудшения эксплуатационного состояния оборудования в период между его профилактическими ремонтами (занос отложениями поверхностей нагрева котлов и конденсаторов турбин, увеличение присосов воздуха в газовый тракт котлов).
4. Расчеты ограничений электрической мощности тепловых электростанций выполняются с учетом эффективности мероприятий по их сокращению, выполненных в предшествующем году.